»

Amazon v Anthropic vlaga še štiri milijarde

Slo-Tech - Amazon bo v podjetje Anthropic, ki razvija umetno inteligenco in predstavlja enega najresnejših tekmecev OpenAI, vložil dodatne štiri milijarde dolarjev. Doslej je v Anthropic že investiral štiri milijarde dolarjev, torej bo svoj vložek podvojil. Amazon ni edini, je le največji vlagatelj v novem krogu financiranja. Poleg več manjših skladov in podjetij se med potencialnimi investitorji omenja tudi Google, ki je lani obljubil poldrugo milijardo dolarjev. A Amazon ostaja glavni Anthropicov partner.

Velikanske investicije v zagonska podjetja, ki razvijajo pomočnike umetne inteligence, se nadaljujejo. OpenAI je minuli mesec zbral še 6,6 milijarde dolarjev svežega kapitala, podjetje pa je ovrednoteno na neverjetnih 157 milijard dolarjev. Elon Musk za svoj xAI išče nove sredstva po vrednotenju 40 milijard dolarjev.

Amazon in Anthropic nista povezana le finančno. Svoje modele bodo namreč razvijali in urili tudi na Amazonovih čipih Trainium in Inferentia, s katerimi želi Amazon...

1 komentar

Analiza vpliva prevzema T-2 s strani Telemacha na potrošnike

Pokritost Slovenije z žičnimi priključki T-2 in Telemach

Slo-Tech - Po napovedanem prevzemu T-2 s strani Telemacha se splača preveriti kaj to pomeni za nas, naročnike komunikacijskih storitev. Izdelali smo hitro analizo omrežnih priključnih točk. V analizo so vključeni žični priključki.

Pri ponudniku T-2 pri žičnih priključkih prevladuje tehnologija optične povezave. Spomnimo: T-2 je po Sloveniji gradil lastno optično omrežje predvsem v urbanih središčih. Kjer lastnega omrežja ni gradil, je preko ADSL tehnologije gostoval na omrežju Telekoma Slovenije. Drugače je s Telemachom, ki je v večjega ponudnika zrastel z nakupi manjših lokalnih operaterjev kabelske televizije, ki so prerasli v lokalne ponudnike dostopa do interneta. Z nakupom veliko manjših ponudnikov je zrastel v velikega ponudnika. Zaradi različnih poslovnih strategij je prekrivanja pri tehnologiji zelo malo. Pokritost se razlikuje tudi po lokaciji. Nekatera urbana središča pokriva zgolj T-2, npr. Kranj, Nova Gorica, Ivančna Gorica, Brežice, Slovenske Konjice. Telemach je prisoten v...

32 komentarjev

Apple vendarle ne bo investiral v OpenAI

Slo-Tech - Pred mesecem dni smo poročali, da se Apple zelo resno zanima za investicijo v OpenAI, a se to očitno ne bo zgodilo. Iz aktualnega kroga iskanja svežega kapitala, v katerem zbirajo 6,5 milijarde dolarjev, je Apple izstopil. The Wall Street Journal piše, da so v Applu zadnjih hip pritisnili na zavoro in odpovedali sodelovanje. Razlogov niso razkrili.

Po drugi strani je Microsoft, ki ima že sedaj 49-odstotni delež v podjetju, spet sodeloval in bo primaknil milijardo dolarjev. Microsoftova investicija v OpenAI je bila strateška poteza, ki mu danes omogoča uporabo njihovih modelov umetne inteligence v svojih izdelkih in sodelovanje pri razvoju. Apple se za to ni odločili niti pred leti niti danes, četudi z OpenAI v omejenem obsegu sodeluje, denimo pri vgradnji ChatGPT v iOS 18 prek Siri.

Ali je Applovo omahovanje povezano z zadnjimi spremembami v OpenAI, ne vemo. Podjetje so zapustili nekateri vodilni zaposleni, obstoječo strukturo pa so spremenili tako, da bo bolj usmerjena v...

13 komentarjev

Qualcomm razmišlja o nakupu dela Intela

Slo-Tech - Po poročanju Reutersa se Qualcomm zanima za nakup Intelovega dela, ki se ukvarja z načrtovanjem čipov. Intel ima sicer več oddelkov in je eno redkih podjetij, ki še vedno pod isto streho združuje tako načrtovanje novih čipov kakor tudi livarne, ki ne proizvajajo le lastnih čipov, temveč tudi čipe za druge proizvajalce. Slednji del za Qualcomm ni zanimiv, prvi pa precej bolj.

Intel je trenutno v težkem položaju, saj podjetje posluje z izgubo, izgublja boj s konkurenti in na veliko odpušča. Konsolidacija njihovega poslovanja je na primer vključevala prodajo deleža v ARM-ju, spogledujejo pa se tudi z drugimi odprodajami. Izključena ni niti razdelitev podjetja. To so začutili tudi drugi igralci, ki so ogledujejo zanimive kose podjetja. Qualcomm se po Intelovih zatrjevanjih uradno še ni obrnil na Intel, v Qualcommu pa navedb ne komentirajo. Po neuradnih podatkih še vedno preučujejo različne scenarije in lahko še spremenijo mnenje.

Intelovo minulo četrtletje je bilo katastrofalno, zato...

25 komentarjev

Poslovil se je Anandtech

AnandTech - Petek je za navdušence nad računalniško strojno opremo prinesel pomemben prelom: po 27 letih je prenehal objavljati Anandtech, eden najslovitejših medijev v panogi, ki je v mnogočem zastavil smernice tehničnega razlaganja čipovnih tehnologij. Članki in forum sicer zaenkrat ostajajo na spletu.

Anandtech je imel prislovično rojstvo iz časov hitro brstečega spleta: leta 1997 je spletno stran na noge postavil takrat 14-letni Anand Lal Shimpi in s tem utelesil val entuziazma nad garažnim vijačenjem domačih računalnikov, na katerem je dve leti pozneje nastal tudi Slo-tech. V kratkem času je Anandtech postal sopomenka za pedantno, izčrpno razlago procesorskih arhitektur in postopkov njihove proizvodnje ter bistven vir testov centralnih procesorjev in grafičnih kartic - za dolga zaporedja grafov zmogljivosti se imamo v mnogočem zahvaliti ravno njim. To so bili časi voodoojev in celeronov 300A ter neskončnih prerekanj s konkurenčnimi mediji Tom's Hardware, Xbit Labs in HardOCP.

Na koncu...

56 komentarjev

Apple želi vlagati v OpenAI

Slo-Tech - Po podatkih The Wall Street Journala se Apple resno zanima za vložek v OpenAI, s čimer bi si kupil vstopnico v prvi razred umetne inteligence. OpenAI se namreč pripravlja na nov krog financiranja, ki bo potekal po vrednotenju podjetja na okoli 100 milijard dolarjev. Ta krog financiranja upravlja Thrive Capital, v njem pa bosta izmed največjih sodelovala še Microsoft in Nvidia.

Slednji je bil doslej največji partner in investitor v podjetje, saj ima v OpenAI kar 49-odstotni delež. Leta 2019 je v podjetje vložil 13 milijard dolarjev. Apple pa je junija ob razvoju Apple Intelligence (AI) dejal, da je OpenAI strateški partner. AI bo znala osnovna opravila, denimo pametno iskanje, medtem ko bo zahtevnejše naloge opravljal ChatGPT iz OpenAI. To partnerstvo želi Apple sedaj poglobiti in zakoličiti še z vpisom v lastniško strukturo. Apple se v resnici pogovarja z več ponudniki, saj se zanima tudi za partnerstvo z Googlom (model Gemini), Meto, Anthropicom in Perplexityjem. Zanimivo je, da...

10 komentarjev

AMD bo kupil ZT Systems

Slo-Tech - AMD bo prevzel podjetje ZT Systems, ki se ukvarja z izdelavo strežnikov, za kar bo odštel 4,9 milijarde dolarjev. Tri četrtine kupnine bodo poravnali v denarju, četrtino pa v lastnih delnicah. Delničarji AMD-ja so bili nad napovedjo navdušeni, saj je delnica AMD danes pridobila 4,2 odstotka (res pa je bil na borzah pozitiven dan). S prevzemom želi AMD resneje konkurirati Nvidii, ki postaja vodilni igralec na trgu.

Podjetje ZT System iz New Jerseya, ki bo postalo del AMD-jevega oddelka Data Center Solutions Business, bo sicer razkosano. AMD bo obdržal oddelka za načrtovanje poslovnih sistemov in za stike s strankami, prodali pa bodo proizvodni del, saj ne želijo konkurirati Dellu, HP-ju in podobnim. Glavne stranke ZT-ja so lastniki in upravljavci podatkovnih centrov, ki se v zadnjem času posvečajo umetni inteligenci. AMD-jeva izvršna direktorica Lisa Su je v nagovoru delničarjem dejala, da bodo s prevzemom ZT dobili močnejšo prisotnost na tem področju in da bodo strankam omogočili...

2 komentarja

Začenja se Telemachov prevzem T-2

Slo-Tech - Telemach je podpisal pogodbo za nakup operaterja T-2, kar so napovedali junija. Za uspešno izpeljavo posla je potrebno še soglasje varuha konkurence, ki ga še ni. Telemach bo najprej kupil 24,9-odstotka operaterja, za kar soglasja ne potrebuje, nato pa bo delež povečal na vsaj 98 odstotkov. S tem bo v praksi prevzel popoln nadzor nad družbo.

V T-2 zatrjuje, da naročniki ne bodo opazili sprememb. Storitve naj bi še naprej zagotavljali samostojno in pod svojo blagovno znamko, uvedli pa bodo tudi nekaj novosti, ki jih bodo predstavili jeseni. Pogoji poslovanja in naročniški paketi naj bi ostali nespremenjeni.

T-2 je bil ustanovljen leta 2004 in je z velikopoteznimi načrti gradnje optičnega omrežja povzročil napredek na tem področju, saj je k ukrepanju vzpodbudil tudi konkurenco. Podjetje je zaradi hitre rasti in obsežnih investicij v omrežje, ki pa se niso odrazile v zadostnem povečanju števila naročnika, vmes zašlo tudi v težave. Letos je SDH zahteval stečaj podjetja, ki pa se...

113 komentarjev

Wiz rekel ne, največjega Googlovega prevzema ne bo

Slo-Tech - Alphabet je za izraelski start-up Wiz ponujal 23 milijard dolarjev, kar bi bil z naskokom največji Alphabetov prevzem doslej, a je posel padel v vodo, čeprav namere nobeno izmed podjetij nikoli ni uradno potrdilo. Po poročanju Reutersa, ki se sklicuje na interne informacije, je Wiz odstopil od pogovorov o prodaji podjetja in bodo namesto tega raje izvedli javno ponudbo delnic (IPO). Izvršni direktor Assaf Rappaport je v interni okrožnici zapisal, da je težko odkloniti tako velikodušno ponudbo, a da se je za to odločil tudi zaradi izjemne ekipe. Uradnih informacij iz podjetij tudi o odpovedi prevzema ni.

A prav Reuters je v začetku meseca poročal, da so pogovori že v zaključni fazi. Wiz je sicer maja že zbral milijardo dolarjev kapitala, a ob približno polovičnem vrednotenju (12 milijard dolarjev). Skoraj stoodstotna premija na to ceno je bila zares velikodušno ponudba. Ni znano, zakaj je Wiz zares odstopil od pogovorov, bo pa to vsaj kratkoročno bolj prizadelo Google. Ta si je s...

4 komentarji

Telemach kupuje T-2

Slo-Tech - Telemach bo kupil T-2, so sporočili iz družb Telemach Slovenija in Garnol. Podjetji sta podpisali pogodbo o nameri za prodajo in nakup vsaj 98,06-odstotnega deleža v T-2. Naslednji korak bo temeljiti pregled T-2, nato pa bosta podjetji podpisali tudi dejansko pogodbo o nakupu deleža. Pridobiti morata še soglasje regulatorja.

Dogajanje naj bi bilo hitro, saj pričakujejo podpis končne pogodbe v naslednjih tednih. S tem se bo T-2 izognil stečaju, ki ga je zahteval SDH. Prvi narok za sodišče v Ljubljani razpisali za ta četrtek. SDH trdi, da mu T-2 dolguje 65 milijonov evrov, medtem ko T-2 pravi, da gre za zlorabo stečajnega postopka.

Telemach je dejal, da si bodo s tem zagotovili nadaljnji razvoj in povečanje omrežja. Trdijo, da bodo imeli končni kupci in gospodarstvo znatne koristi. Iz T-2 pa so dejali, "da je prišlo do poslovne odločitve, da T-2 s Telemachom začne novo obdobje razvoja, da bi zagotovili še intenzivnejši razvoj podjetja".

Trg telekomunikacij se s tem v Sloveniji...

130 komentarjev

Altman išče sedem bilijonov dolarjev

Slo-Tech - Sam Altman se je po poročanju The Wall Street Journala sestal z več investitorji, tudi s Saudsko Arabijo, Softbankom in TSMC-jem, kjer išče pripravljenost za vstop v enega največjih projektov v zgodovini. Ker OpenAI za razvoj umetne inteligence potrebuje hitre čipe in predvsem veliko teh čipov, ki niso niti poceni niti enostavno pripravljeni, predlaga vzpostavitev nove iniciative za razvoj umetne inteligence. Vanjo bi se povezali proizvajalci čipov, proizvajalci električne energije, investitorji in ostali zainteresirani deležniki.

Cilj je postaviti nove kapacitete za proizvodnjo čipov, ki so uporabni v umetni inteligenci. Altman ocenjuje, da bi za to potrebovali od pet do sedem bilijonov dolarjev. To so zneski, ki si jih je že težko predstavljati. Šest bilijonov dolarjev približno proračun ameriške zvezne vlade. Svetovna prodaja čipov je lani dosegla približno 530 milijard dolarjev (0,53 bilijona dolarjev). Postavitev nove tovarne za proizvodnjo polprevodniških čipov po navadi...

68 komentarjev

Da bi se rešilo, se 23andMe želi razdeliti

Slo-Tech - Direktorica podjetja za osebno genomiko 23andMe Anne Wojcicki je pred težko nalogo, saj podjetje, ki še nikoli ni ustvarilo dobička, počasi propada. Da bi rešila vsaj del podjetja, želi Wojcicki sedaj podjetja razdeliti na del za osebno genomiko in del za zdravila. Tečaj delnice sicer še vedno pada in je od leta 2020 nižji že za 93 odstotkov, od vrha pa kar za 95 odstotkov. Pri tečaju 0,72 dolarja na delnico podjetju sedaj grozi celo umik z borze Nasdaq.

Umik z borze (delisting) grozi delnicam, ki ne izpolnjujejo pogojev za kotacijo. Takšen dogodek je za podjetje izjemno negativen, ker daje investitorjem jasen signal, da tudi vsi ostali investitorji ne verjamejo več v podjetje. Eden izmed pogojev za začetek kotacije je vsaj 1,1 milijona delnic s tržno kapitalizacijo vsaj osem milijonov dolarjev, cena delnice vsaj 4 dolarjev in pravila glede števila delničarjev. Različne omejitve veljajo na vseh borzah, na večjih in uveljavljenih pa so strožje.

Če tečaj delnice pade pod en dolar...

0 komentarjev

Amazon se odreka nakupu iRobota

Slo-Tech - V Amazonu so obupali nad poskusom nakupa proizvajalca robotskih sesalnikov iRobot, ki bo posledično moral konsolidirati posel in odpuščati.

Avgusta 2022 so pri Amazonu napovedali prevzem iRobota, tedaj najbolj poznanega med proizvajalci robotskih sesalnikov. Skoraj hipno se je usul plaz pomislekov iz različnih smeri, ki so jih v mnogočem napajale številne resnične Amazonove afere. Posel je začel preiskovati ameriški trgovinski urad FTC ob strahovih, da bodo roombe na skrivaj pošiljale kartirane tlorise stanovanj neznanokam, ali da jih bo Amazon favoriziral na svoji spletni tržnici. Slednjega so se bali tudi na tej strani Atlantika, kjer je Evropska komisija s preiskavo pričela lansko poletje (medtem ko so Britanci nakup mesec dni pred tem odobrili). Sredi letošnjega januarja so se pričele širiti govorice, da je ameriški velikan nad prevzemom obupal, saj se je prenehal pogajati s komisijo, in sedaj je ustavitev postopka tudi uradna.

Nakup, v predvideni višini 1,7 milijarde...

5 komentarjev

Hewlett Packard Enterprise bo kupil Juniper Networks

Slo-Tech - Hewlett Packard Enterprise (HPE) je sporočil, da kupuje proizvajalca omrežne opreme Juniper Networks, za kar kani odšteti 14 milijard dolarjev. To pomeni, da bodo za delnico odšteli 40 dolarjev, kar predstavlja 32-odstotno premijo glede na borzne cene pred najavo prevzema. Financirali ga bodo z denarnimi sredstvi, dokončan pa naj bi bil proti koncu leta ali v začetku prihodnjega leta.

HPE je eden izmed dveh delov, na katera se je Hewlett-Packard razdelil leta 2015. V zadnjem času se je HPE soočal s slabo prodajo strežnikov za podjetja, kar je eden izmed glavnih proizvodov podjetja. Juniper je po drugi strani uspešen prodajalec omrežne opreme, kjer širi tudi ponudbo umetne inteligence (AIOps), a ima hudo konkurenco v Ciscu in Nvidii.

Prevzem bo HPE-ju omogočil boljšo integracijo, saj se trenutno ukvarja s programsko in strojno opremo za podatkovne centre, sedaj pa bo dobil še omrežni del. Hkrati bo s tem dobil tudi nekaj razvoja na področju umetne inteligence, kjer je Juniper...

0 komentarjev

Virtualni vplivneži ogrožajo človeške vplivneže

Virtualna vplivnica, ki ne obstaja v resničnosti

Slo-Tech - Vplivneži so postali velik posel, del ekonomije ustvarjalcem vsebin z globalnim obsegom približno 20 milijard dolarjev. Za objave vplivnežev, ki imajo več sto tisoč sledilcev, oglaševalci plačujejo tisoč in več dolarjev, če v njih reklamirajo njihove izdelke. A za bleščečo zaveso se skriva tudi neizprosen boj in konkurenca, ki je v minulem letu dobila nove igralce - umetno inteligenco, razkriva Financial Times.

Aitana Lopez je vplivnica, ki ima 200.000 sledilcev, za posamezno objavo pa prejme 1000 dolarjev od oglaševalcev. Edina posebnost je, da Aitane Lopez ne moremo prijeti. Gre za virtualno vplivnico, ki jo je ustvarila agencija The Clueless iz Barcelone. Podobnih primerov je še več, vsem pa je skupna groza, s katero navdajajo resnične, človeške vplivneže. Ti so ugotovili, da jim virtualni vplivneži odžirajo čedalje večji kos pogače. Generativna umetna inteligenca lahko objave proizvaja v sekundah, ustvarjanje podob, videoposnetkov in slik pa tudi ni več zelo naporno. Hkrati...

76 komentarjev

Izposojevalec električnih skirojev Bird gre v prisilno poravnavo

Slo-Tech - Podjetje Bird, ki ga poznamo zlasti kot izposojevalca električnih skirojev, gre v prisilno poravnavo. Postopek bo tekel na Floridi, v njem pa bo start-up pet let po doseženi magični meji ene milijarde vrednotenja poizkusil rešiti, kar se rešiti da. Bird je sicer delnice javno ponudil leta 2021, letos septembra pa je newyorška borza ustavila trgovanje, ko je tržna kapitalizacija podjetja padla pod 15 milijonov dolarjev. Jasno je bilo, da je podjetje v hudih škripcih, iz katerega se bržkone ne bo izvleklo brez posledic.

Bird je leta 2017 ustanovil Travis van der Zanden, ki je bil zaposlen v Uberju in Lyftu. Zdelo se je, da gre zmagovalno idejo, saj so kmalu povsod po svetu vzniknili posnemovalci, a posel ni prinašal dobička. Električni skiroji tudi niso povsod popularni, saj so jih na primer v Parizu prepovedali. Pri podjetju je vloženih tudi več kot sto odškodninskih tožb ljudi, ki so se na skirojih poškodovali.

Začasni direktor Michael Washinushi je sicer dejal, da se stvar...

6 komentarjev

Adobe ne bo prevzel Figme

vir: Adobe
Slo-Tech - V vodo je padel 20 milijard dolarjev vreden prevzem podjetja Figma, ki ga je bil napovedal Adobe lanskega septembra. Figma proizvaja programsko opremo za digitalni dizajn in je eden največjih konkurentov Adobove linije izdelkov XD. Zato je bilo že ob najavi prevzema veliko ljudi zaskrbljenih, tudi uporabnikov, da bo prevzem močno okrnil konkurenco. To je bil naposled tudi razlog, da prevzema ne bo. Regulatorji ga niso dovolili.

Posebej negativno sta se opredelila evropski in britanski regulator, ki sta izrazila zaskrbljenost nad zmanjšanjem konkurence in zahtevala številne zaveze. V EU so sprožili preliminarno preiskavo, v Veliki Britaniji pa bi regulator verjetno zahteval dezinvestiranje. Britanski CMA je 14. decembra zavrnil zadnje zaveze, ki jih je bil pripravljen dati Adobe, kar bi vključevalo dezinvestiranje. Za 21. december je bilo predvideno še zaslišanje, nato pa bi februarja dobili končno - verjetno negativno - odločitev CMA. Evropska komisija je preiskavo že začela in jo...

8 komentarjev

S sejmom E3 je konec

Slo-Tech - Iz organizacije ESA so sporočili, da je sejem E3, nekoč osrednji letni dogodek igričarske industrije, naposled sklenil svojo pot.

Pandemija covida-19 je močno prizadela igričarske konvencije, toda najbolj med vsemi sejem Electronic Entertainment Expo v Los Angelesu, oziroma E3. Po tem ko bil leta 2020 odpovedan in so ga leto zatem izpeljali v digitalni obliki, je odpadel tudi v letih 2022 ter 2023. Četudi sta organizatorja, Entertainment Software Association (ESA) in ReedPop spomladi obljubljala, da to ni konec te prireditve in da za leto 2024 načrtujejo veliko vrnitev, je bilo z vsakim mesecem bolj gotovo, da se E3ju čas izteka. Že junija so v losangeleškem oddelku za turizem namignili, da dogodka v tem mestu v prihodnjih letih ne bo več, septembra pa se je končalo tudi partnerstvo med Eso in ReedPopom, ki sicer organizira konvencije, kot je PAX. Da so včeraj v Esi dokončno priznali, da so obupali, ni presenetilo nikogar več.

Razloge so namreč zadnja leta čivkali že ptički na...

8 komentarjev

Microsoft zaključil nakup Activision Blizzarda

Xbox News - Dvajset mesecev po začetku postopka in mnogih pravnih bitkah je Microsoftu naposled uspelo zaključiti največji nakup v zgodovini igričarske industrije, prevzem Activision Blizzarda.

Ko so pri Microsoftu januarja lani napovedali prevzem Activision Blizzarda, smo lahko pričakovali vsaj nekaj namrščenih čel regulatorjev. Slabih 70 milijard dolarjev vreden posel - daleč največji v igričarski in eden največjih v IT industriji sploh - bi namreč združil enega od treh ključnih proizvajalcev konzol in enega od največjih založnikov iger na svetu. A da bo sodna in regulatorna epopeja trajala 20 mesecev, bržkone ni slutil nihče, kot tudi ne, kaj vse bodo morali pri Microsoftu napraviti, da bodo prevzem zaključili. Pomisleki, blokade in tožbe varuhov konkurence na obeh straneh Atlantika bi lahko napolnile knjigo (in jih bodo verjetno več), dočim smo nekaj sočnih dogodkov lahko spremljali tudi zunanji opazovalci, na primer FTC-jev sodni proces, med katerim sta morala Sony in Microsoft...

12 komentarjev

Cisco kupuje Splunk za 28 milijard dolarjev

vir: nyt.com

vir: Bloomberg
Bloomberg - Cisco Systems Inc., tehnološki velikan, specializiran za omrežno opremo, je objavil, da bo kupil podjetje Splunk Inc.v poslu, vrednem 28 milijard dolarjev. Za vsako delnico Splunka bo Cisco plačal 157 dolarjev. Ta prevzem je del Ciscove strategije za povečanje svojega vpliva na področju programske opreme, kar predstavlja pomembno spremembo v fokusu podjetja, ki je bilo tradicionalno osredotočeno na strojno opremo.

Splunk je podjetje, ki je zaslovelo s svojimi rešitvami za iskanje, spremljanje in analizo podatkov. Njihova programska oprema je postala ključna za podjetja v različnih sektorjih, ki se ukvarjajo z velikimi količinami podatkov. Splunkova tehnologija omogoča podjetjem, da učinkovito upravljajo, spremljajo in analizirajo svoje podatke, kar je še posebej pomembno v dobi velikih podatkov in internetnih stvari.

Ta prevzem je za Cisco izjemno pomemben, saj predstavlja nadaljevanje njihove strategije širitve na področju programske opreme in storitev. Cisco je v zadnjih letih...

9 komentarjev

ARM-jeve delnice ob kotaciji pridobile 25 odstotkov

Slo-Tech - ARM-jeve delnice so bile v javni ponudbi (IPO) na voljo po 51 dolarjev. Japonski lastnik Softbank si je prizadeval za ceno 52 dolarjev, a so na koncu v dogovoru s finančnimi institucijami izbrali nekoliko nižjo. Na voljo je bilo 95,5 milijona delnic, s čimer je Softbank še vedno ostal 90-odstotni lastnik podjetja. ARM-jeve delnice so včeraj začele kotirati na Nasdaqu, kjer jim je uspel sanjski start. Prvi dan je delnica pridobila 25 odstotkov in končala pri 64 dolarjih. Danes se je dotaknila tudi 68 dolarjev, nato pa je vztrajala pri včerajšnji vrednosti.

Softbank je ARM kupila leta 2016 in ostala njegov lastnik do sedaj. Vmes so četrtino podjetja prodali Vision Fundu, nato pa so letos avgusta lastništvo spet konsolidirali. Tečaj delnice podjetje trenutno vrednoti na 65 milijard dolarjev, kar je ogromno. Razmerje med ceno in dobičkom (P/E) presega 110, s čimer je podjetje tako drago kakor Nvidia. A Nvidii napovedujejo ogromno rast prodaje, ker je vodilni proizvajalec grafičnih...

2 komentarja

ARM uradno zaprosil za vstop na Nasdaq

Slo-Tech - ARM je včeraj uradno zaprosil za kotacijo na borzi Nasdaq (obrazec F-1), kar predstavlja enega zadnjih korakov pred javno ponudbo delnic. Čez 15 dni se lahko začnejo javne predstavitve prospekta (roadshow), nato pa bo stekel vpis delnic in na koncu začetek kotacije na Nasdaqu. Trenutni lastnik ARM-ja je japonski konglomerat Softbank, ki bo to tudi ostal, saj bo na voljo le manjši del delnic.

Javno ponudbo delnic ARM nestrpno pričakujejo vlagatelji po celem svetu, vse od institucionalnih do nepoučenih. ARM ne proizvaja čipov, temveč izdeluje dizajne za arhitekturo, ki poganja veliko večino pametnih telefonov in podobnih prenosnih naprav. Ta IPO bo največji borzni dogodek v segmentu tehnoloških podjetij v tem letu.

Softbank je minuli teden najavil odkup 25 odstotkov podjetja, ki jih je bil leta 2017 prodal skladu Vision Fund. Odkup se je zgodil po vrednotenju 64 milijard dolarjev, kar je tudi orientacijska vrednost za IPO. Softbank je ARM kupil leta 2016 za 32 milijard dolarjev,...

0 komentarjev

Microsoft z novim poizkusom za prevzem Activision Blizzard, ki vključuje licenciranje Ubisoftu

Slo-Tech - Microsoft je z Ubisoftom sklenil dogovor, za katerega upa, da bo prepričal britanske oblasti, da mu dovolijo kupiti Activision Blizzard. V EU in ZDA so regulatorji namreč prižgali zeleno luč, na Otoku pač ne. Sedaj Microsoft predlaga, da bi Ubisoft dobil nekaj dodatnih pravic, s čimer bi bil prevzem ožji.

Britanski varuh konkurence (CMA) namreč meni, da bi Microsoft s prevzemom lahko začel izkoriščati novonastali prevladujoči položaj na trgu. Microsoftov poizkus rešiti nastalo zagato je novi sporazum o licenciranju. Ta bo Ubisoftu dal za 15 let pravico nuditi vse obstoječe in prihodnje naslove v svoji pretočni storitvi. Ubisoft bo imel licenco izven EU, nato pa bo te naslove nazaj ponujal Microsoftu, da jih bo lahko vključil v Xbox Cloud Computing. Ubisoft bo nudil storitev Ubisoft+ Multi Access, ki je na voljo za PC, Xbox, Amazon Luna in PlayStation. Za pravico do pretočnih vsebin bo Ubisoft izvedel enkratno plačilo, nato pa glede na dejansko uporabo.

CMA, ki je prvotni dogovor...

5 komentarjev

Softbank pred javno ponudbo delnic spet 100-odstotni lastnik ARM

Slo-Tech - Pred bližajočo se javno ponudbo delnic ARM letos septembra je Softbank odkupil 25-odstotni delež podjetja, ki ga je bil pred šestimi leti prodal Vision Fundu. Softbank je ARM kupil leta 2016 in zanj odštel 32 milijard dolarjev. Leto dni pozneje so četrtino prodali.

Sedaj so jo odkupili nazaj po dvakrat višjem vrednotenju, to je 64 milijard dolarjev. To potrjuje predvidevanja, da se bo jeseni ARM prodajal za 60-70 milijard dolarjev. Na voljo bo le manjša količina delnic, s čimer bo Softbank ostal 90-odstotni lastnik podjetja. Pred tremi leti so sicer poskušali ARM prodati Nvidii, a je prevzem zaradi pomislekov regulatorjev padel v vodo. Nvidia bi s tem preveč konsolidirala trg in pridobila prevladujoč vpliv.

Podrobnosti o odkupu bodo znane v ponedeljek, ko pričakujemo tudi uradno najavo. Prav še čakamo na informacijo, kdaj točno bo potekal IPO. Softbank bo uradno zahtevo za kotacijo na Nasdaqu oddal v prihodnjih tednih. Za delnice se pričakuje veliko zanimanje, saj so investicije...

1 komentar

Intelov nakup Tower Semiconductorja padel v vodo

vir: Intel
Intel - Pri Intelu so se bili prisiljeni odreči prevzemu izraelske multinacionalke za proizvodnjo polprevodnikov Tower Semiconductor, ker niso dobili odobritve kitajskih regulatorjev.

Po tem ko so se v Intelu leta 2021 pod vodstvom Pata Gelsingerja lotili prenovljene proizvodne strategije, se v zadnjem času trudijo diverzificirati proizvodne linije. Čipovni velikan je vezja tradicionalno izdeloval v glavnem zase, to pa pomeni močno osredotočanje na čelo napredka, kjer so sicer marže visoke, stroški obratovanja in razvoja pa tudi. Sedaj, ko skušajo zadostiti mnogo širšemu krogu povpraševanja, pa bi jim koristili tudi drugi tipi zmogljivosti, denimo izdelava signalnih in fotonskih čipov ter radiofrekvenčne elektronike. Zato so se lani namenili prevzeti družbo Tower Semiconductor, enega večjih svetovnih proizvajalcev omenjene "eksotike". Posel je bil ocenjen na 5,4 milijarde dolarjev in ker mu je bilo izraelsko vodstvo zelo naklonjeno, si na štartu z njim niso obetali večjih težav.

Toda v...

4 komentarji

Sodišče: FTC ne more blokirati Microsoftovega prevzema Activision Blizzarda

Slo-Tech - Sodišče v San Franciscu je zavrnilo FTC-jevo zahtevo za izdajo začasne odredbe, s katero bi Microsoftu prepovedali prevzem Activision Blizzarda, dokler FTC vsebinsko ne odloči. Sodišče je ocenilo, da FTC ni uspel dokazati, da bi prevzem znatno okrnil konkurenco. Microsoftove zaveze, ki jih je podjetje dalo javno in tudi pisno, po oceni sodišča zadostujejo.

Rok za prevzem se izteče do 18. julija in ker FTC do tedaj ne bo sprejel vsebinske odločitve, so prevzem skušali blokirati z začasno odredbo. Prevzem je EU že odobrila, v Veliki Britaniji pa je regulator prižgal rdečo luč in sedaj se Microsoft in Activision Blizzard ukvarjata s tem, kako spremeniti prevzem, da bo v skladu s pogoji. Microsoft je medtem zagotovil, da bo Call of Duty še naprej na voljo izven Microsoftovega ekosistema, denimo na PlayStation. Sodišče ocenjuje, da ima Microsoft interes, da so igre dostopne na čim več platformah, kar dokazujejo tudi zadnje sklenjene pogodbe s ponudniki platform za igre v oblakih.

...

5 komentarjev

Microsoftov prevzem Activisiona še vedno v vicah

Slo-Tech - Še vedno ni jasno, ali bo Microsoft sploh uspel prevzeti Activision Blizzard. Po rdeči luči na Otoku, ki vendarle še ni dokončna, ostaja tudi ameriški FTC neomajen. Včeraj so na zvezno sodišče vložili zahtevek za izdajo začasne odredbe, ki bi blokiral prevzem, dokler upravno sodišče ne odloči o tožbi, s katero FTC prevzem želi prepovedati.

FTC vztraja, da bi združeno podjetje imelo zmožnosti in motiv, da škoduje konkurenci na različnih trgih, med drugim konzol, naročniških storitev in iger v oblaku. Microsoftove konzole Xbox bi imele na primer ekskluziven dostop do iger Activisiona, s čimer bi neupravičeno zapostavljali konkurenčna Nintendo in Sony. Dokončno odločitev o 69 milijard dolarjev težkem prevzemu bo imelo upravno sodišče, dotlej pa želijo z začasno odredbo zaustaviti postopke. Microsoft odvrača, da to ni niti v načrtu niti smiselno, saj bi želeli naslove na čim več konzolah. Dodaja pa, da bi začasna odredba de facto preprečila prevzem, ker lahko postopki na upravnem...

3 komentarji

Facebook z ogromno izgubo prodaja Giphy

CNBC - Kratki animirani posnetki, ki jih pripenjamo v sporočila, so vredni milijone. Niso pa vredni stotine milijonov, kakor je menil Facebook, ko je leta 2020 za 315 milijonov dolarjev kupil Giphy. Sedaj ga je - tudi zaradi zahteve britanskega regulatorja trgov - moral prodati za bistveno manj. Giphy je za 53 milijonov dolarjev romal k Shutterstocku.

Da moral Facebook oziroma Meta prodati Giphy, je CMA odločil lani. CMA je ugotovil, da Giphy tudi pomemben ponudnik oglasnega prostora in da Facebookovo lastništvo predstavlja nedovoljeno koncentracijo. Obstaja namreč nevarnost, da bi konkurenci z nepoštenimi ali diskriminatornimi pogoji preprečil dostop do storitev, ki jih nudi Giphy. CMA je leta 2021 že kaznoval Facebook, ki pred nakupom Giphyja ni razkril vseh informacij, zato je moral plačati 50 milijonov funtov.

Po dveh letih presojanja pa je bila odločitev jasna. Facebook mora prodati Giphy, kar se bo sedaj tudi uresničilo. Pri tem bodo ustvarili ogromno izgubo. Shutterstock medtem...

4 komentarji

V Franciji nič več kratkih letov

vir: BBC
BBC - V Franciji je začel veljati zakon, ki prepoveduje kratke polete, če obstaja hitra alternativa z vlakom. Čeprav kritiki ukrepa ne pričakujejo opaznega učinka, gre za pomembno sporočilo v boju zoper podnebne spremembe in pri zniževanju emisij ogljikovega dioksida. Zakon je bil sprejet že predlani, sedaj pa se začenja uporabljati.

Notranji leti med mesti, ki jih povezujejo hitri vlaki in zato čas potovanja traja manj kot poltretjo uro, ne bodo več možni. To med drugim pomeni, da se ne bo več letelo iz Pariza v Nantes, Lyon ali Bordeaux. Praktičnih vplivov ne bo veliko, ker Francozi za tovrstne razdalje že sedaj radi uporabijo vlak. Leti med omenjenimi mesti pa ostajajo kot povezovalni leti, torej če ima potnik potem še kakšno povezavo. Prav zato ni pričakovati bistvenega znižanja emisij ogljikovega dioksida. Tako pravi tudi Laurent Donceel, vodja skupine Airlines for Europe.

Prvotni načrti so bili sicer še bolj smeli. Francoska vlada je želela časovno mejo postaviti na štiri ure, a...

250 komentarjev

Evropska komisija odobrila Microsoftov prevzem Activision Blizzarda

Evropska komisija - Slab mesec po rdeči luči Britancev za Microsoftov nakup Activision Blizzarda so se na drugi strani Rokavskega preliva odločili drugače: Evropska komisija se s prevzemom strinja, toda ob dodatnih zavezah Redmonda.

Microsoftov spopad z regulatorji širom sveta, da bi ti odobrili največji prevzem v igričarski industriji doslej, namreč Activision Blizzarda, za slabih 70 milijard dolarjev, je poln zaostritev in preobratov. Le slab mesec po tem, ko je britanski varuh konkurence CMA (Competition and Markets Authority) pritisnil na zavoro, so se pri Evropski komisiji odločili drugače. V obeh primerih so se pristojni pravzaprav v grobem strinjali v dveh temeljnih postavkah. To je, da se na eni strani ni posebno bati, da bi Microsoft bistveno omejil igre iz studijev Activision Blizzarda - tu je predvsem mišljena franšiza Call of Duty - na lastne klasične platforme, oziroma zignoriral Sonyjeve konzole Playstation, ker so časi ekskluziv za platforme bolj kot ne mimo. In na drugi strani, da...

16 komentarjev

Microsoftu na Otoku rdeča luč za prevzem Activisiona

Slo-Tech - Čeprav so bili Britanci prevzemu naklonjeni, je varuh konkurence CMA (Competition and Markets Authority) izdal negativno odločbo. Microsoft ne bo mogel prevzet Activision Blizzarda, za kar so ponudili 69 milijard dolarjev in v nekaterih državah po svetu že dobili dovoljenje. CMA meni, da bi bil prevzem prevelik udarec za konkurenco. Microsoft se bo pritožil.

CMA meni, da bi prevzem občutno okrnil konkurenco (substantial lessening of competition), ker ima Microsoft že sedaj prevladujoč tržni položaj. Ocenili so, da tržni delež ta na področju iger v oblaku znaša od 60 do 70 odstotkov, z nakupom Activisiona pa bi ga še povečal. V tem primeru bi imel Microsoft močan gospodarski interes, da bi posamezne Activisionove naslove zaklenil na svojo platformo. To pa bi predstavljalo nedopustno ravnanje. Microsoft je sicer v zadnjih mesecih skušal dokazati, da se to ne bo zgodilo, zato je tudi sklenil nekaj dogovorov in zavez s konkurenco, denimo da bo Call of Duty ostal dostopen tudi na...

3 komentarji

Google združuje oddelka DeepMind in Brain

vir: Google
Google - Iz Googla so sporočili, da se po dolgih letih tekmovanja njihova najbolj razvpita oddelka za razvoj strojnega učenja, DeepMind in Google Brain, združujeta v enoten laboratorij.

Razburjenje, ki ga je uspeh konkurenčnega pogovornega bota ChatGPT povzročil v Googlu, botruje novim skrajnim posegom v podjetju. Po lansiranju lastnega bota Barda, za katerega anonimni viri v podjetju pravijo, da je bilo prehitro in da je algoritem "neuporaben lažnivec", prihajajo spremembe tudi v organizaciji razvoja rešitev. Googlovi najvidnejši izpostavi za raziskovanje strojnega učenja, DeepMind in Brain, se združujeta v entiteto Google DeepMind. Novi vodja bo Demis Hassabis, doslej šef DeepMinda, medtem ko bo vodilni človek Braina, Jeff Dean, po novem prvi znanstvenik, pri čemer v CNBC, kjer so se dokopali do notranje dokumentacije, za slednjega pravijo, da bo odgovarjal neposredno Sundarju Pichaiju.

DeepMind je javnosti gotovo bolj poznan oddelek, saj je poskrbel za mnoge od najbolj proslavljenih...

1 komentar

Sega bo pohrustala Rovio

Slo-Tech - Sega in Rovio sta napovedala japonski nakup finskega razvijalca mobilnih iger, ki je pretežno poznan po franšizi Angry Birds.

Posel je vreden 706 milijonov evrov, kar pomeni, da je Segina ponudba za slabo petino višja od trenutne tržne vrednosti Rovia na borzi, zato ne čudi, da jo je finska uprava hitro sprejela. Rovio je poznan v prvi vrsti po seriji mobilnih iger Angry Birds, ki je bila pred desetletjem ena ključnih pri razvoju in prodoru igranja na telefonih. Toda nato podjetje uspeha nikoli ni uspelo ponoviti in tudi razvpitost ptičev, ki jih v balističnih krivuljah mečemo v pujske, se je do danes že dokaj ohladila, čeprav so med drugim dobili tudi dva animirana filma, kajti Finci so se s podružnicami, kot je Rovio Animation, lotevali tudi drugih medijskih oblik.

Za Sego je poteza enaka kot pri sorodnih nakupih studijev za mobilne igre s strani večjih založnikov, kot sta Activisionov prevzem Kinga ali Take-Twojev nakup Zynge. Japonci si obetajo širitev tržišča, tako na...

6 komentarjev

Virgin Orbit tudi uradno v prisilno poravnavo

Slo-Tech - Konec tedna smo poročali, da je Virgin Orbit začasno ustavil poslovanje, danes dopoldne pa so uradno potrdili, da gredo v prisilno poravnavo (Chapter 11). Izvršni direktor Dan Hart je v izjavi dejal, da ima ta način največjo možnost za nadaljevanje delovanje podjetja in poplačilo upnikov s prodajo.

V prisilni poravnavi bodo podjetju odpisali del dolgov, hkrati pa podjetje išče strateškega kupca, ki bi zagotovil nadaljevanje poslovanja. Za zdaj takšnega kupca še niso našli, zato se zdi verjetnejša odprodaja podjetja po delih. Ustanovitelj Richard Branson je zagotovil 31,6 milijona dolarjev za nadaljevanje poslovanja v minimalnem obsegu, dokler podjetje ne najde kupcev. A Branson bo sredstva podjetju posodil, s čimer se bo še okrepil na prvem mestu med upniki, kar mu omogoča narekovanje pogojev prisilne poravnave.

Virgin Orbit je razvijal svojstven način utirjanja satelitov, ki so jih izstreljevali z Boeinga 747. Za tehnologijo, ki omogoča zgolj izstrelitve manjših satelitov v...

0 komentarjev

Virgin Orbit ustavlja delovanje

Space News - Po tem, ko so v Virgin Orbitu sredi marca zaposlene poslali na čakanje, so jih konec tega tedna večino odpustili in delo v podjetju ustavili.

Bransonovo podjetje Virgin Orbit, ki je mini satelite v Zemljino krožnico pošiljalo na samosvoj način - z izstreljevanjem z letala Boeing 747 - je v zelo hudih škripcih. Natančneje: prek vikenda, do 3. aprila, odpuščajo 85 odstotkov zaposlenih, oziroma 675 oseb. Ostaja okroglih sto uslužbencev, ki bodo bržkone vzdrževali opremo v času, ko vodilni preudarijo, ali in kako oditi dalje. Za odpravnine bodo potrošili 15 milijonov dolarjev, poglavitni vir denarja pa so v zadnjem času edinole še posojila Bransonove vlagateljske družbe Virgin Investments Ltd., ki bo tako v primeru dokončnega propada pohopsala opremo, med drugim nosilno letalo. Pogovori glede novih večjih vlagateljev, ki bi Virgin Orbit potegnili iz rdečih številk, so namreč marca propadli.

Največji žebelj v krsto je bila propadla januarska izstrelitev, ki bi bila sicer prvi...

0 komentarjev

Planet Labs kupil slovenski Sinergise

Slo-Tech - Ameriška družba Planet Labs je napovedala prevzem slovenskega podjetja Sinergise, ki razvija geografske informacijske sisteme. Planet Labs poznamo zlasti kot ponudnika dnevnih satelitskih posnetkov in geografskih rešitev, za kar Singergise razvija informacijske sisteme. Cene prevzema podjetji nista razkrili, znano pa je, da bo kupčija zaključena v drugem četrtletju fiskalnega leta (začelo se je februarja).

Izvršni direktor in ustanovitelj Planet Labs Will Marshall je ob tem dejal, da je tehnologija podjetja Sinergise izvrstna. S prevzemom želijo okrepiti svoje izdelke na področjih, kjer se uporabljajo podatke iz opazovanja Zemlje (Earth Observation), kamor sodijo kmetijstvo, javna uprava in zavarovalnice. Sinergise je s Planet Labs že vrsto let sodeloval, sedaj pa bodo skupaj gradili zmogljivo platformo za delo s podatki EO, je dejal ustanovitelj Grega Milčinski. V preteklosti je Sinergise izvajal projekte tudi za turško kmetijsko ministrstvo, Evropsko vesoljsko agencijo in...

18 komentarjev

Britanci vse bolj naklonjeni združitvi Microsofta in Activision Blizzarda

Slo-Tech - Britanski regulator za trge CMA se je omehčal glede očitkov Microsoftu, da bi z nakupom Activision Blizzarda lahko prišlo do škode za trg iger na konzolah.

Odkar so v Microsoftu lanskega januarja z odmevno napovedjo prevzema založnika Activision Blizzarda sprožili enega največjih nakupov v širši IT industriji, se v Redmondu borijo z mnogimi očitki, da bo ta poseg povzročil monopolne, oziroma negativne učinke na tržišču iger in konzol. Za vrat jim močno diha ameriški urad FTC, medtem ko se vsaj v Evropi položaj vse bolj nagiba njim v prid. V začetku marca se je pričelo šušljati, da je Evropska komisija združitvi vse bolj naklonjena, za kar gredo zasluge predvsem odločni zimski Microsoftovi kampanji povezovanja z raznovrstnimi novimi distributerji, za razpečevanje Activisionovih iger, v prvi vrsti franšize Call of Duty. Tako se skuša velikan zoperstaviti obtožbam, da bo Call of Duty zaklepal v lasten vrtiček, kar mu še posebej radi v obraz mečejo pri glavnem tekmecu, Sonyju.

Na tej...

11 komentarjev

Združitev Viasata in Inmarsata bo EU podrobneje preučila

Slo-Tech - Viasat bo moral na prevzem Inmarsata, ki ga je napovedal pred poldrugim letom, še malo počakati. Dobrih sedem milijard dolarjev vredno kupčijo bo Evropska komisija pobliže preverila, so sporočili iz Bruslja. Komisija je zaskrbljena, da bo Viasat s tem nakupom okrnil konkurenco na področju nudenja dostopa do interneta na komercialnih letih.

Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je povedala, da je internetni dostop na letalih zelo sveže področje in rastoči trg, na katerem sta Inmarsat in Viasat vodilna igralca. Trenutno sta konkurenta, združitev pa bo to spremenila. Komisija je v preliminarnem preizkusu ugotovila, da sta podjetji neposredna konkurenta v Evropi, ki se prijavljata na iste razpise. Ker so prepreke za vstop na trg visoke, predvsem tehnološke in regulatorne, drugih ponudnikov ni veliko. Hkrati na trgu potekajo pomembno spremembe, saj nanj vstopajo ponudniki, ki ne uporabljajo geostacionarnih satelitov. Komisija mora preveriti, ali bodo ti zadostna...

1 komentar

Tudi EU bo podrobno preverila Microsoftovo nakano za nakup Activisiona

Slo-Tech - Po Reutersovih neuradnih podatkih tudi v Evropi Microsoftov prevzem Activision Blizzarda ne bo zlahka sprejet. Pred letom dni je Microsoft sporočil, da želi za 69 milijard dolarjev prevzeti znanega založnika iger. Zdelo se je, da gre za odlično kupčijo, saj je Activision Blizzard domovanje iger Call of Duty, World of Warcraft tudi Candy Crush, Microsoft pa ima močan ekosistem Xbox. A varuhi konkurence niso navdušeni.

Najprej je ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) vložila tožbo, s katero želi blokirati prevzem, sedaj pa se podobno obeta še v Evropski uniji. Evropska komisija pripravlja izjavo o nasprotovanju (statement of objection), ki je prvi korak v postopku. Uradnih komentarjev še ni, končno odločitev pa morajo sprejeti do aprila. Microsoft je le suho dejal, da s Komisijo sodelujejo. Neuradno so v pogajanjih ponudili nekatere zaveze, s čimer so upali, da se bodo izognili uradnemu postopku, a jih Komisija ne sprejema kot zadostne. Pomisleke imajo tudi v Veliki Britaniji,...

0 komentarjev

Evropska komisija začela podrobni pregled Broadcomvega prevzema VMwara

Evropska komisija - Evropska komisija je po pričakovanjih začela preiskavo načrtovanega prevzema VMwara, ki ga je Broadcom napovedal maja letos. Po preliminarni preiskavi, ki se imenuje faza 1, so se odločili za podrobni pregled, torej fazo 2. Komisija bo preverila, ali bi prevzem lahko negativno vplival na konkurenco na trgu, zlasti na področju strojne opreme, ki deluje s programsko opremo VMware. Komisija ima 90 delovnih dni časa, torej do 11. maja prihodnje leto, da sprejme odločitev. Dovoljenje za prevzem so že dobili v Braziliji, Južni Afriki in Kanadi. A ključni sta odločitvi v EU in ZDA, ki pa še manjkata.

Prevzem je drugi največji na svetu, saj bo Broadcom odštel kar 69 milijard dolarjev, če upoštevamo še prevzeti dolg. Broadcom ponuja vrsto različnih strojnih komponent, v zadnjem času pa se širi tudi na trg programske opreme. Tam že deluje VMware, ki nudi programsko opremo za virtualizacijo, ki sodeluje tudi s strojno opremo, kakršno ponuja Broadcom (mrežne kartice, FC HBA, adapterji za...

0 komentarjev

FTC uradno nasprotuje Microsoftovemu prevzemu Activision Blizzarda

Slo-Tech - Kot se je napovedovalo, je ameriška Zvezna komisija za trgovino vložila tožbo zoper napovedani Microsoftov prevzem založnika Activision Blizzard. V slabih 69 milijard dolarjev vrednem prevzemu bi namreč Microsoft pridobil nadzor nad podjetjem, ki bi mu omogočilo izrivanje konkurentov svoje konzole Xbox in naročniških storitev.

FTC je ob tem spomnila na Microsoftov prevzem podjetja ZeniMax (lastnik Bethesde Softworks). Takoj zatem so nekateri naslovi, denimo Starfield in Redfall, postali dostopni le na Microsoftovi platformi, čeprav so bili trdili drugače. Zaradi tega obstaja tveganje, da bi Microsoft po novem prevzemu posamezne naslove zaklenil na Xbox Series S in Series X, morda tudi na naročniško storitev Xbox Game Pass ali druge pretočne storitve. Activision Blizzard je namreč pomemben igralec v sorazmerni majhni skupini založnikov, zato kakršnokoli omejevanje dostopnosti njegovih izdelkov predstavlja krnjenje konkurence.

FTC je odločitev sprejel s tremi glasovi proti enemu....

2 komentarja

Ameriški FTC neuradno proti Microsoftovemu prevzemu Activision Blizzarda

Slo-Tech - Januarja najavljenemu prevzemu Activision Blizzarda, ki ga želi izpeljati Microsoft, grozi predčasen konec. Politico poroča, da bo ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) bržkone preprečila 69 milijard dolarjev težak prevzem. To lahko storijo s tožbo, ki naj bi jo vložili kmalu.

Končni razplet je odvisen od glasovanja štiričlanske komisije FTC, ki se še ni zgodilo. Komisarji pri glasovanju upoštevajo tako dokumentacijo podjetij in posvetovanja z njihovimi odvetniki kakor tudi priporočila strokovnih služb na FTC. Neuradno so uradniki v FTC skeptični do prevzema in ga ne bodo priporočili. Uradno preiskava, ki se konča bodisi s soglasjem bodisi s tožbo, še ni končana. Končno odločitev pričakujejo še pred koncem leta.

Ključni pomislek je koncentracija in morebitno izkoriščanje tržnega položaja. FTC skrbi, da bi Microsoft s prevzemom dobil nepravično prednost na področju videoiger, kjer Xbox tekmuje s Sonyjem in PlayStationom. Sony je glavni nasprotnik prevzema (tudi na Otoku) in...

7 komentarjev

FTX gre v prisilno poravnavo

Sam Bankman-Fried

Slo-Tech - Implozija FTX-a se odvija z veliko naglico, saj je podjetje manj kot teden dni po začetku težav, o katerih smo pisali včeraj, že vložilo zahtevek za začetek prisilne poravnave (Chapter 11). V zahtevku je poleg FTX-a še 130 povezanih podjetij, ki so del konglomerata, denimo Alameda Research in FTX.us. Sam Bankman-Fried je odstopil z mesta izvršnega direktorja, da ga je nadomestil John J. Ray III. V zahtevku lahko preberemo, da ima FTX aktivo in pasivo v velikostnem razredu 10-50 milijard dolarjev, kar je primerljivo z Enronom (60 milijard dolarjev), ki ga je prav tako reševal isti človek.

FTX Group je insolventna, zato druge izbire ni imela. Nadaljnje poslovanje bi namreč škodovalo strankam in investitorjem, zato mora v prisilno poravnavo. FTX ima tudi zamrznjeno premoženje na Bahamih, kjer je posredoval tamkajšnji regulator. Poleg tega sta podjetje začela preiskovati Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) in Komisija za trgovanje s terminskimi pogodbami (CFTC). Preiskavo...

42 komentarjev

Elon Musk postal edini vladar Twitterja

Slo-Tech - Ko je Elon Musk prevzel Twitter, je takoj odpustil nekatere vodilne uslužbence, med drugim izvršnega direktorja, finančnega direktorja, vodjo pravne službe in pomočnika direktorja za pravne zadeve. Sedaj je Musk postal edini direktor podjetja, saj je razpustil upravni odbor, tako da je sedaj njegov edini član. Sam pravi, da je to le začasna rešitev.

Musk je tudi ponudil odkup vseh Twitterjev obveznic. Medtem je drugi največji lastnik Twitterja savdski princ Alwaleed bin Talal, kar je v ameriškem kongresu že povzročilo nekaj nelagodja. Demokratski senator iz Connecticuta Chris Murphy je napovedal, da bo Odbor za tuje investicije preveril varnostne posledice savdskega solastništva v podjetju.

Kaj točno bo Musk napravil iz podjetja, še ni jasno. Zaposleni v podjetju, kjer je med drugim napovedano množično odpuščanje, nad sago niso navdušeni. Musk se sicer deklarira za absolutista na področju svobode govora, ki je po njegovem mnenju ni dovoljeno omejevati v nobenem primeru. To pa bi...

78 komentarjev

Twitter in Musk dobila tri tedne časa, da se dogovorita o prevzemu

Slo-Tech - Sodnica Kathaleen McCormick, ki sodi v tožbi Twitterja proti Elonu Musku, ker je ta želel odstopiti od sklenjene pogodbe o nakupu prevzema, je dala strankama tri tedne časa, da spor rešita sami. Glavna obravnava bi se morala začeti 17. oktobra, a je premaknjena v november. Sodnica je postavila rok do 28. oktobra. Če prevzem do tedaj ne bo dogovorjen, bo razpisala datume obravnav za november.

Elon Musk je zahteval preložitev sojenja na prihodnje leto, a mu je sodišče le deloma prisluhnilo. Dobil je namreč tri mesece časa, da podjetje prevzame po prvotno oglaševani ceni 54,2 dolarja na delnico. Elon Musk v zadnji izjavi za sodišče zagotavlja, da je to pripravljen storiti do konca oktobra, hkrati pa je prst sedaj uperil v Twitter. Trdi, da podjetje ne želi sprejeti njegove ponudbe in da vztraja pri sodni rešitvi spora.

Twitter se je na to ostro odzval z besedami, da ovira za umik tožbe ni njihovo nestrinjanje s prevzemom, temveč Muskovo neizpolnjevanje pogodbenih obveznosti....

9 komentarjev

Adobe prevzema Figmo

vir: Adobe
Adobe - Adobe, velikan s področja grafično-oblikovalskih orodij, vnovič prevzema neposrednega tekmeca: tokrat je tarča firma za razvoj orodij za spletno sodelovalno oblikovanje Figma.

Iz Adobeja so po pobegu informacije pred dnevi potrdili, da kupujejo družbo Figma, in sicer za 20 milijard dolarjev, s čimer gre za enega večjih prevzemov v industriji grafičnega oblikovanja. Figma je desetletje stara firma, kjer se ukvarjajo z razvojem spletnih orodij, ki se uporabljajo v skupinskem grafičnem dizajnu in uporabnikom med drugim omogočajo dostop z vrste naprav, tudi telefonov in tablic. To je ravno funkcionalnost, kjer so Adobejeve rešitve doslej šepale, saj je njihova tovrstna platforma Adobe XD zadnja leta vozila po vse bolj stranskih tirih. Sklepati gre, da jo bodo postopno popolnoma ukinili in stranke preusmerili na orodja Figme. Zanjo sicer vpleteni pravijo, da bo zaenkrat ostala samostojna podružnica in je ne bodo na silo tlačili v Creative Cloud.

Poznavalci področja pa se bržkone ob...

0 komentarjev

Google zaključil prevzem Mandianta

Slo-Tech - Po marčevski najavi so v Googlu končali prevzem znanega podjetja za kibernetsko varnost Mandiant, za 5,4 milijarde dolarjev, kar je eden največjih tovrstnih poslov doslej.

Že ptički čivkajo, da se nevarnost kibernetskega kriminala, kot so napadi z izsiljevalsko zlobno kodo ali tisti na dobavne verige, v zadnjem desetletju vztrajno krepi. Čeprav tega nemara ni videti navzven, se IT velikani, predvsem pa razvijalci in ponudniki storitev v oblaku, na vse kriplje trudijo izboljšati zmogljivosti kibernetske obrambe, tako v smislu lastnega notranjega delovanja kakor storitev, ki jih ponujajo strankam. Google že ima več varnostnih laboratorijev z vidnejšimi uspehi, kot sta Project Zero in Threat Analysis Group (TAG). Toda očitno so menili, da imajo strokovnjakov še premalo, saj so marca najavili enega največjih prevzemov varnostnih podjetij, ko so se odločili za 5,4 milijarde ameriških dolarjev pohrustati znano ameriško firmo Mandiant. Med drugim smo jo videli kot eno tistih, ki so...

1 komentar

Pravica do popravila: tiskalniki

Slo-Tech - V resnici nikogar ne preseneča več, da so brizgalni tiskalniki muhaste naprave, ki del črnila zavržejo, bijejo (ne)uspele bitke z neoriginalnimi kartušami in so vir sivih las in nepričakovanih stroškov. Te dni je na prvih straneh novic vnovič Epson, ki je v nekatere tiskalnike vgradil števec, ki po določenem številu natisnjeni strani tiskalnik preprosto onemogoči. Tiskalnik preprosto izpiše, da so nekatere komponente dosegle konec življenjske dobe, in obmolkne.

To je že desetletja star problem za uporabnike oziroma z Epsonovega vidika funkcionalnost. Glavni razlog so blazinice za črnilo (ink pads), ki se sčasoma napijejo črnila in bi ga lahko začele razlivati po notranjosti tiskalnika, trdi Epson. Sprva so uporabnikom preprosto povedali, da popravilo ni smiselno in da večina tako ali tako kupi novo napravo. Odkar se je internet občestvo razjezilo, so dodali še možnost pošiljanja tiskalnika proizvajalcu na servis ali popravilo pri lokalnem pooblaščenem servisu.

Delne rešitve sicer...

82 komentarjev

Amazon kupuje iRobot

Amazon - V Amazonu skušajo svojo ponudbo pametnih domačih naprav razširiti z novim velikim nakupom: za 1,7 milijarde dolarjev prevzemajo vodilnega proizvajalca robotskih sesalnikov, družbo iRobot.

Ob omembi robotskih sesalnikov bržkone vsi najprej pomislimo na roombe, naprave firme iRobot, ki so postale sinonim za tiste okoli poveznjene posode, ki potujejo po stanovanju in nadlegujejo domače živali. V iRobotu so pač glavni igralec na tem trgu, v zadnjih letih pa se skušajo pririniti še na področje robotskih kosilnic, kjer začuda še niso bili prisotni. Letošnjega maja so na rastočo konkurenco med samodejnimi sesalniki odgovorili z razvojem operacijskega sistema iRobot OS, skozi katerega naj bi pamet roomb postopno nadgrajevali s programskimi posodobitvami. Sedaj pa utegne njihov položaj še okrepiti prevzem s strani samega Amazona, ki namerava za proizvajalca sesalnikov odšteti 1,7 milijarde dolarjev. Videti je, da bo iRobot ostal podružnica z lastno znamko in tudi direktor ostaja dosedanji,...

35 komentarjev

Eutelsat kupuje OneWeb

theguardian.com - Podjetji za satelitsko komunikacijo Eutelsat in OneWeb sta potrdili govorice, da načrtujeta združitev. Tako želita predvsem okrepiti svoj položaj nasproti SpaceXu.

Pred dnevi so na dan prišla šušljanja, da se združujeta dve poglavitni evropski podjetji za ponudbo satelitskih komunikacij. O OneWebu smo že dosti pisali; malo zato, ker gre za enega od novodobnih graditeljev megakonstelacij za dostavo interneta, malo zaradi njegove burne zgodovine - po tem, ko je firma pred tremi leti pričela v vesolje pošiljati prve satelite, je morala zaradi finančnih težav že leto zatem razglasiti stečaj, iz katerega se je rešila z izdatno pomočjo britanske vlade. Pariški Eutelsat pa je na povsem drugi strani spektra: 45 let staro podjetje je eno najbolj poznanih v zgodovini satelitskih komunikacij in tudi tehnično poseduje čisto drugo vrsto satelitov od OneWeba, namreč tiste v geostacionarni orbiti, ki zagotavljajo med drugim televizijski signal. Toda ravno to je eden od razlogov za združitev, saj...

4 komentarji

Sodni spopad Twitterja proti Elonu Musku se pripravlja

Slo-Tech - Twitter je mislil zelo resno in je po Muskovem odstopu od prevzemne namere vložil tožbo, s katero ga želi prisiliti v izpolnitev pogodbene obveze. Na kocki je 44 milijard dolarjev, kolikor je bil Musk ponudil za podjetje. Prvi korak bo že v torek, ko ob 11. uri po lokalnem času (17.00 v Sloveniji) na sodišču v Wilmingtonu potekal prvi predobravnalni narok. Primer je bil dodeljen sodnici Kathaleen McCormick.

To za Muska ni najboljši obet. Sodišče v Delawaru je znano prizorišče pravnih bitk v gospodarskem pravu, saj je v Delawaru registrirani več kot polovica podjetij s seznama Fortune 500. Kathaleen McCormick je sodnica od leta 2018 in je bila za vodjo sodišča imenovana lani in je že vodila nekaj odmevnih primerov. Med drugim je ena izmed redkih sodnic ali sodnikov, ki so doslej dosodili obvezno izvedbo prevzema. Lani je odločila, da mora zasebni sklad Kohlberg & Co LLC dokončati 550 milijonov dolarjev vreden prevzem podjetja DecoPac Holding Inc, potem ko je prvi skušal odstopiti...

31 komentarjev

Musk si je premislil in ne želi kupiti Twitterja

Slo-Tech - Ni prav veliko presenečenje, da si je naposled Elon Musk premislil in odstopil od nakupa Twitterja. Njegovi odvetniki so agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) poslali utemeljitev, katere vse točke dogovora o prevzemu naj bi bil Twitter prekršil, zaradi česar Musk podjetja ne bo kupil. V podjetju trdijo, da nič od tega ne drži in napovedujejo sodno bitko.

Muskovo premišljevanje se utegne izkazati kot draga kaprica, saj dogovor o prevzemu podjetja za odstop predvideva visoke pogodbene kazni, ki bi lahko presegle milijardo dolarjev. Po dogovoru bi moral Musk za podjetje odšteti 44 milijard dolarjev. Zgodba se je začela spomladi, ko je Musk kupil skoraj desetino podjetja, česar sicer ni pravočasno priglasil, kar je prekršek. Kasneje je vodstvo podjetja prepričal, da je sprejelo njegovo prevzemno ponudbo. Že kmalu zatem pa je začel javno komunicirati o domnevnih odstopanjih med dejanskim stanjem v podjetju in opis v sporazumu, na primer o številu lažnih profilov, in iskati poti za...

99 komentarjev

Evropska komisija bo pobliže pogledala Broadcomov prevzem VMwara

Slo-Tech - Pred mesecem dni je Broadcom napovedal, da bo prevzel podjetje VMWare, za katero bo odštel 61 milijard dolarjev, kar bo eden največjih prevzemov v zgodovini. A preden bo prevzem dokončan, ga morajo potrditi še varuhi konkurenci po svetu, kjer se je že začelo zapletati. Evropska komisija je precej skeptična do prevzema, zato se obeta zelo temeljit pregled, ki bo celoten postopek zavlekel.

Preliminarni pregled, ki ga v Bruslju neuradno imenujejo faza 1, običajno traja nekaj mesecev in je stalnica pri tovrstnih prevzemih. A viri iz Bruslja pravijo, da se v konkretnem primeru obeta tudi faza 2, ki utegne trajati več kot leto dni. Ta ima lahko uničujoče posledice, saj je na primer Nvidia sredi takega postopka odstopila od namere po prevzemu ARM-ja. Takoj po najavi prevzema je Evropska komisija dobila več zaskrbljenih pisem nasprotnikov prevzema, da naj bi Broadcom po nakupu VMwarovim strankam pogojeval nakupe z nakupi svojih dodatnih storitev. Nekaj podobnega se je zgodilo, ko je...

8 komentarjev

Musk spet išče načine za odstop od nakupa Twitterja

Slo-Tech - Po prvotnih najavah in kasnejšem dogovoru z upravnim odborom, da bo Elon Musk kupil Twitter, si Musk ponovno premišljuje. Že sredi maja je začel iskati načine, kako bi vsaj znižal dogovorjeno kupnino, sedaj pa ponovno grozi z odstopom od pogodbe. Musk trdi, da je podjetje prekršilo sporazum o prevzemu, ker mu ni posredovalo podatkov o količini spama na platformi. Muskovi odvetniki so že poslali pismo Twitterjevim pravnikom, v katerem podjetje obtožujejo prikrivanja informacij, zaradi česar si Musk pridružuje pravico odstopiti od posla.

Sklenjeni sporazum daje Musku kaj malo možnosti za odstop od nakupa, zaradi česar je začel v zadnjih tednih iskati argumente, ki bi mu pomagali vsaj znižati kupnino. V najnovejšem pismu še vedno trdi, da želi oceniti obseg lažnih računov in spama platformi, zaradi česar želi podrobne informacije od podjetja. Doslej je Musk o morebitnem odstopu od prevzema predvsem čivkal, zadnje pismo pa je prva formalna napoved težav. Twitterjev tiskovni...

44 komentarjev

SEC zanima Muskovo nakupovanje Twitterjevih delnic

Slo-Tech - Ameriška Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) je že 4. aprila pisno pozvala Elona Muska, naj pojasni nepravilnosti pri nakupovanju delnic podjetja Twitter, so sporočili iz SEC-a. Pismo, v katerem ga pozivajo k razjasnitvi, so sedaj javno objavili. Od Muska pričakujejo pojasnila štirih nepravilnosti, od česar so odvisni nadaljnji postopki.

Elon Musk je 4. aprila letos SEC-u prijavil nakup skoraj desetine delnic Twitterja, ki ga je izvedel 14. marca letos. Musk je agenciji nakup razkril 10 dni prepozno, saj je treba nakup več kot petodstotnega deleža podjetja javno razkriti tudi ostalim delničarjem. SEC sedaj od Muska želi izvedeti, zakaj je prepozno priglasil nakup, zakaj je izpolnil napačen obrazec, in sicer namenjenega pasivnim investitorjem, medtem ko je sam aktivni investitor, in zakaj ni izpolnil vseh polj s potrebnimi podatki. Jasno je že, da je Musk prekršil zakonodajo pri prijavi nakupa, zato je sedaj od njegovega sodelovanja s SEC-om in SEC-a odvisno, ali in v...

5 komentarjev

Broadcom bo kupil VMware

Slo-Tech - Broadcom je potrdil govorice in napovedal prevzem VMWara, za kar bodo odšteli 61 milijard dolarjev in obenem prevzeli osem milijard dolarjev dolga, ki ga ima tarča. Prevzem, ki bo plačan s kombinacijo denarnih sredstev in delnic, je eden največjih v zgodovini. Pred prevzemno ponudbo je bila tržna kapitalizacija VMwara 50 milijard dolarjev, od prejšnjega tedna pa je poletela za tretjino. Delnice Broadcoma so sprva izgubile tri odstotke, sedaj pa so izgubo že nadoknadile. Investitorji torej verjamejo, da bo prevzem uspel in da ne bo negativno vplival na podjetje.

Broadcom je podjetje, ki proizvaja polprevodniške čipe. S tržno kapitalizacijo 220 milijard dolarjev je sposoben kupiti VMWare, vprašanje pa je, kaj bi s tem pridobil. Spomnimo, da je Broadcom že leta 2018 za 18 milijard dolarjev kupil CA Technologies, leto pozneje pa za 11 milijard dolarjev Symantec. A če sta bili ti podjetji v zreli ali celo pozni fazi svojega življenjskega cikla, je VMware živahno podjetje, ki deluje na...

9 komentarjev

Electronic Arts naprodaj

Slo-Tech - Igralni gigant Electronic Arts je naprodaj in se že pogovarja z več potencialnimi snubci, ki bi podjetje kupili ali pa se z njim združili. Trenutno so glavni kandidati Disney, Apple, Amazon in Comcast, najresnejši pa naj bi bil prav slednji. Electronic Arts se z njim pogaja vse od najave Microsoftovega prevzema Activision Blizzarda. Nezanemarljive možnosti pa ima tudi Apple.

Electronic Arts si želi, da bi tudi po prevzemu oziroma nakupu na čelu mogel ostati Andrew Wilson. EA je že marca stopil v stik z Disneyjem, ali bi lahko sodelovanje poglobili (trenutno gre v glavnem za licence), a Disney tedaj ni bil najbolj navdušen. Trenutno je v igri morebitna združitev z Disneyjevim ESPN-jem. Resnejši so pogovori s Comcastom, ki ima v lasti tudi NBCUniversal. Načeloma je bilo že dogovorjeno, da bo Brian Roberts obdržal večinski nadzor nad novim podjetjem, Wilson pa bi ostal izvršni direktor. Na koncu se je zataknilo pri ceni in organizacijski strukturi, zato je minuli teden dogovor padel...

16 komentarjev

Google Rusija gre v stečaj

Slo-Tech - Googlova ruska podružnica bo šla v stečaj, so sporočili iz podjetja. Še lani je imel Google Rusija dve milijardi evrov prometa in več kot 100 zaposlenih, po invaziji na Ukrajino in zahodnim sankcijam zoper Rusijo pa je poslovanje podjetja postalo nemogoče. Povod je bila zamrznitev sredstev na računu, ki so jo izvedle ruske oblasti, zaradi česar ne bodo mogli poravnati obveznosti do zaposlenih in dobaviteljev. Google je takoj po začetku vojne umaknil veliko zaposlenih iz Rusije, nekateri pa so (tudi na lastno željo) tam ostali.

Še vedno bodo v Rusiji ostale dostopne vse brezplačne Googlove storitve, denimo YouTube, Google Maps ali Gmail. Je pa Google v sklopu zahodnih sankcij prekinil prodajo oglasnega prostora in druge komercialne aktivnosti za ruska podjetja. Rusija sicer obljublja, da Googlovih storitev ne bo blokirala. Rusija je sicer v minulem letu že večkrat oglobila Google, ker podjetje ni odstranjevalo vsebine in blokiralo kanalov, kot so pričakovale oblasti. Decembra so mu...

9 komentarjev

Musk si premišljuje o nakupu Twitterja

Slo-Tech - Elon Musk je tudi s prevzemno ponudbo za Twitter povzročil pravo dramo, saj se še vedno špekulira, ali bo podjetje dejansko kupil. Pogled na borzne tečajnice kaže, da so investitorji čedalje bolj skeptični, saj je delnica podjetja 25 odstotkov niže od tečaja ob najavi prevzema. K temu je največ prispeval prav Elon Musk, ki sedaj postavlja čudaške pogoje in javno razlaga, da se lahko prevzemna ponudba tudi popravi - navzdol.

Načrtovani prevzem je dvignil veliko prahu in sprožil mnogo opozoril, ker je Musk ob najavi prevzema jel razlagati svoje poglede na svobodo govora in prihodnjo politiko na Twitterju. Sedaj pa je dodal, da se 44 milijard dolarjev vredni prevzem ne more nadaljevati, dokler podjetje ne potrdi njegove ocene, koliko neavtentičnih računov (botov) je na omrežju. Twitter je ocenil, da je tovrstnih računov 5 odstotkov, Musk pa se s to oceno ne strinja. Musk trdi, da jih je vsaj 20 odstotkov, kar bi seveda vplivalo tudi na ceno podjetja.

Da prevzem ne bo tekel gladko,...

57 komentarjev

Musk nabira denar za prevzem Twitterja, a oglaševalci so skeptični

Slo-Tech - Zgodba o Muskovem nakupu Twitterja bo še nekaj časa burila duhove, pa čeprav se sploh še ni uradno zgodila. Medtem ko je Twitter uradno priznal, da bi bil zaradi prevzema in nove politike lahko ob precej oglaševalcev, Musk zbira sredstva za 44 milijard dolarjev vreden prevzem.

Več kot dvajset investitorjev je skupaj zbralo 7,1 milijarde dolarjev za prevzem Twitterja, med njimi so tudi Sequoia Capital, Andreessen Horowitz in Binance. Največ je primaknil soustanovitelj Oracla Larry Ellison, ki je tudi vlagal v Teslo. Preostali so prispevali manj, denimo Sequoia 800 milijonov dolarjev, VyCapital 700 milijonov in Binance 500 milijonov dolarjev. Nihče ni prispeval več kot milijarde dolarjev, prav tako pa med vlagatelji še ni največjih imen izmed skladov.

Ben Horowitz iz Andreessen Horowitz je ob tem dejal, da je Elon Musk morda edina oseba svetu, ki ima pogum, sposobnosti in genialnost, da reši probleme v javnem prostoru komunikacije, ki so se nakopičili. Dodaja, da je Twitter zelo...

27 komentarjev

Twitterjev odbor naj bi motril Muskovo prevzemno ponudbo - in jo sprejel

Slo-Tech - Kljub začetnemu odločnemu zanikanju je upravni odbor Twitterja po neuradnih podatkih naklonjen Muskovemu prevzemu podjetja, ki že ima skoraj 10-odstotni delež v podjetju. Včeraj so se začela pogajanja, poroča Reuters. Na mizi je še vedno 44 milijard dolarjev oziroma 54,2 dolarja na delnico, kar je danes njen tečaj dvignilo za pet odstotkov (na 52 dolarjev).

Začetek pogajanj ne pomeni, da se bo prevzem resnično zgodil. A intenzivno sestankovanje med Elonom Muskom in največjimi Twitterjevimi delničarji kaže, da je Musk v nameri odločen. Po neuradnih podatkih naj bi številni delničarji za tem stopili v stik s Twitterjevim vodstvom in jih pozvali, naj ne zamudijo dobre priložnosti. Muskova ponudba je namreč zelo velikodušna. Musk sicer vztraja, da je njegova ponudba resna in finančno vzdržna, a hkrati tudi zadnja in nespremenljiva. Twitterjev upravni odbor mora sicer preveriti tudi pravno ozadje, zlasti ali je Musk kršil pravila z nerazkritim nakupovanjem velikih količin delnic...

132 komentarjev

CNN+ propadel po rekordno kratkem času

vir: CNN
CNN - Zgolj dober mesec po zagonu novičarske pretočne storitve CNN+ bo ta 30. aprila ugasnila, med razloge pa je poleg srdite tekme med pretočnimi servisi mogoče šteti tudi organizacijsko kolobocijo ob združitvi WarnerMedie in Discoveryja.

Ko je 29. marca luč sveta ugledal pretočni servis CNN+, ga je strokovna javnost opazovala z velikim zanimanjem. V nasprotju z velikani, kot so Netflix, Disney+ ali HBO Max, namreč CNN+ ponuja izključno novičarske ter informativne vsebine. Ne samo, da je s tem že v štartu prikrajšan v primerjavi s konkurenco na že precej zasičenem trgu pretočnih storitev, ampak povrhu vsega ponuja stvari, za katere je malokdo pripravljen plačevati dodatno - in to 6 dolarjev mesečno. Še posebno pa v času, ko se morajo tudi ugledne novinarske hiše boriti za slehernega kupca. Zato ni presenetljivo, da servis ni dosegel predvidenih 150.000 naročnikov v prvem mesecu, temveč jih v teh dneh beleži zgolj dobrih 10.000. Tako je kar logična novica, da se projekt že po dobrem...

26 komentarjev

Twitterjev odbor se bo boril proti Muskovem prevzemu

Slo-Tech - Twitterjev upravni odbor ni niti najmanj navdušen nad Muskovo zamislijo o prevzemu podjetja, zato so pripravili načrt, ki bi komurkoli onemogočil prevzeti več kot 15 odstotkov podjetja. Upravni odbor je sprejel tako imenovani načrt za diskontirani odkup delnic podjetja, ki se aktivira, če kdorkoli doseže 15-odstotni delež v podjetju. Tedaj lahko ostali delničarji s popustom pridobijo več tisoč delnic podjetja, kar omogoča obrambo podjetja pred prevzemom. V gospodarskem žargonu temu pravijo strupena tableta (poison pill).

S sprejetjem načrta za diskonitirani odkup delnic, ki bo veljal leto dni, torej do 14. aprila 2023, se bo zmanjšala verjetnost, da bi kdorkoli pridobil odločujoč nadzor nad podjetjem, ne da bi za to plačal ustrezno premijo. To ne pomeni, da Twitterja ni možno prevzeti, a je brez soglasja odbora to bistveno dražje in manj privlačno. Za transakcije, ki bi jih odbor morebiti odobril, pa se načrt ne aktivira. Twitter je imel možnosti za obrambo pred sovražnim...

16 komentarjev

Elon Musk želi prevzeti Twitter

Slo-Tech - Elon Musk je danes sporočil, da je pripravljen za 43 milijard dolarjev prevzeti celoten Twitter, ki ga želi spremeniti v oder za popolno svobodo govora. Musk je že dober mesec največji posamezni lastnik Twitterja, saj ima v lasti skoraj desetino delnic, ki jih je kupil marca. Za delnico podjetja ponuja 54,20 dolarja, kar je 38 odstotkov nad vrednostjo 1. aprila, preden je javnosti izvedela za njegov nakup 9,1-odstotnega deleža podjetja. Investitorji niso ravno prepričani, da bo Musk resnično kupil podjetje, saj je delnica danes izgubljala in kotira pri 45 dolarjih.

Musk, ki je s približno 270 milijardami dolarjev premoženja najbogatejši človek na svetu, trdi, da ima več kot dovolj denarja za prevzem Twitterja. Ob tem trdi, da Twitterja ne prevzema zavoljo zaslužka, temveč želi platformo povsem odpreti za popolnoma neomejeno komunikacijo. Javno bi razkril tudi algoritme in izvorno kodo. Kaj bo sedaj storil Twitterjev upravni odbor, ni jasno. Potrdili so, da so prejeli nenačrtovano...

100 komentarjev

Musk vendarle ne bo sedel v Twitterjevem upravnem odboru

Slo-Tech - Po nakupu desetine podjetja Twitter, o čemer je javnost seznanil pred tednom dni, je Elon Musk odstopil od prvotnega načrta, po katerem bi sedel v upravni odbor. Izvršni direktor podjetja Parag Agrawal je dejal, da se to ne bo zgodilo in da je to najboljša rešitev za vse vpletene. Zakaj se je Musk tako odločil, ni razkril, vztraja pa da, je bila to njegova lastna odločitev. Dodal je, da Musk ostaja največji lastnik podjetja in da bo odbor še vedno ostal odprt za njegove predloge. Musk se je odzval s čivkom, v katerem je bil smeško, ki so z roko pokriva usta, a ga je kmalu izbrisal.

Po prvotnih načrtih bi bil moral Musk sedež v odboru dobiti že v soboto. Težko je verjeti, da se je sam odločil, da tega ne želi. Verjetnejša je razlaga, da je šlo nekaj narobe ali pa da je dobil samo kakšno opozorilo, zakaj bi bilo to tvegano glede na njegovo dosedanje obnašanje. Musk je doslej na Twitterju čivkal tako, da si je nakopal tudi sodne postopke in milijonske globe. Večinoma je šlo za...

6 komentarjev

Musk dobil sedež v Twitterjevem upravnem odboru

Slo-Tech - Po nakupu 9,2-odstotnega deleža v Twitterju bo Elon Musk sedel v upravni odbor. Ustanovitelj in izvršni direktor SpaceX-a in Tesle je s Twitterjem sklenil dogovor, ki poleg sedeža v upravnem odboru določa tudi, da Musk ne bo kupil več kot 14,9 odstotka podjetja. Na tak način ne bo mogel dobiti kontrolnega deleža v družbi. Dogovor velja, dokler bo Musk v upravnem odboru in še 90 dni zatem. To bo po načrtu trajalo do skupščine v letu 2024.

Ne glede na formalne varovalke, pa bo Musk, ki bo postal direktor razreda II, vsaj neformalno pridobil precej vpliva na smer, v katero bo plul Twitter. Za razliko od Googla, Facebooka in podobnih garažnih podjetij, ki so se prelevila v tehnološke gigante, Twitterjevi ustanovitelji nimajo posebnih delnic, ki bi imele več glasovalnih pravic. Musk bo sicer pred pridružitvijo odboru moral še skozi obvezno preverjanje, a težav ni pričakovati. Twitterjev izvršni direktor je ob tem dejal, da pozdravlja novega člana, ki da bo prinesel dodano vrednost...

10 komentarjev

Musk kupil skoraj desetino Twitterja

Slo-Tech - Elon Musk, ki ga poznamo med drugim kot ustanovitelja in direktorja podjetij SpaceX in Tesla, je kupil 9,2 odstotka Twitterja. V poročilu ameriški agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) je razkril, da je 14. marca kupil 73.486.938 delnic Twitterja, ki so vredne okrog 2,9 milijarde dolarjev. S tem je Musk postal največji individualni delničarja podjetja. Sklad Vanguard ima v lasti 8,8 odstotka podjetja, Twitterjev ustanovitelj Jack Dorsey pa ima v lasti 2,3 odstotka.

Delnica Twitterja je danes po razkritju te informacije poskočila za dobro četrtino. Od nakupa do danes je Musk zaslužil že 1,1 milijarde dolarjev, če bi delnice sedaj prodal, so izračunali pri Bloombergu. To pa pomeni, da bi Musk lahko v prihodnosti pomembno vplival na politiko podjetja, saj za razliko od drugih tehnoloških velikanov v Twitterju ustanovitelji nimajo več glasovalnih pravic, kot znaša njihov delež lastništva (v Googlu imajo na primer ustanovitelji poseben razred delnic z več glasovalnimi pravicami).

...

15 komentarjev

Epic kupil Bandcamp

Epic Games - Sezona nakupov v igričarski industriji ne pojenja: tokrat so pri Epic Games kupili glasbeno platformo Bandcamp.

Medtem ko večina prevzemov v igričarski industriji zajema razvojne studije, kot so bili nedavno Bungie, Zynga in Activision Blizzard, pa nekatera podjetja gledajo precej širše. Med njimi Epic Games, kjer poleg razvpitega Fortnita vzdržujejo še najbolj razširjen grafični pogon v industriji, Unreal Engine, in v zadnjih letih tudi tržnico Epic Games Store, ki jo skušajo na vsak način napraviti konkurečno Steamu. Med težje oprijemljivimi so njihovi načrti glede metaverzuma, kjer se opirajo na pričakovanje, da bo Unreal Engine tvoril jedro razvoja tamkajšnjih virtualnih prostorov, obenem pa s Fortnitom eksperimentirajo tudi pri sami implementaciji, na primer s prirejanjem koncertnih dogodkov. Bržkone gre v to smer tudi nakup Bandcampa, ki so ga pohrustali pred nekaj dnevi.

Bandcamp je namreč novodobna glasbena tržnica s pripojenimi dodatnimi storitvami, kot je na primer...

0 komentarjev

Intel kupuje Tower Semiconductor

vir: Intel
Intel - V Intelu so se namenili za 5,4 milijarde dolarjev prevzeti izraelsko podjetje za proizvodnjo čipov Tower Semiconductor, kjer delajo vezja, kakršnih v svoji ponudbi doslej še niso imeli.

Intela smo do pred kratkim poznali kot precej zaprto podjetje, kjer so v glavnem snovali in proizvajali lastne rešitve, dočim proizvodnih zmogljivosti niso ponujali na trgu. Lani se je to korenito spremenilo: s strategijo IDM 2.0 nameravajo tako sami izkoriščati kapacitete drugi proizvajalcev, kakor tudi ponujati lastne tovarne navzven. Odločitvi so že sledili mnogi proizvodni in kadrovski ukrepi. Podjetje za dvajset milijard dolarjev širi kampus v Arizoni, prejšnji mesec pa je napovedalo še izgradnjo povsem novega v Ohiu, za približno enako velik znesek. Med partnerji oddelka Intel Foundry Services (IFS), skozi katerega ponujajo svoje zmogljivosti, sta že Qualcomm, kjer se igrajo s prihodnjim procesom 20A, in pa Amazon, ki izkorišča Intelove napredne načine pakiranja čipov, kot sta EMIB in...

0 komentarjev

Microsoftov prevzem Activisiona bodo temeljito preverili

Bloomberg - Največji prevzem v zgodovini IT-ja bo pod drobnogled vzel ameriški regulator trga. Zveza za komisija za trg (FTC) bo natančno preverila, ali je prevzem v skladu s protimonopolno zakonodajo. Po navadi tovrstne preglede izvaja ministrstvo za pravosodje, ni pa to nujno, ker ima tudi FTC pristojnosti. Tokratni pregled je pristal v rokah FTC, ki je načeloma strožji.

Vodja FTC Lina Khan je v preteklosti že dejala, da si bo prizadevala za temeljitejše nadzore prevzemov, s katerimi si želijo tehnološki velikani še povečati moč in vpliv. FTC je pod Lino Khan že blokiral načrtovani Nvidiin prevzem ARM-ja in poizkus Lockheed Martina, da kupi Aerojet Rocketdyne Holdings. Minuli mesec pa je FTC najavil strožje presojanje prevzemov, še zlasti v tehnološkem sektorju.

Uradne potrditve iz Microsofta ali FTC-ja še ni. Po neuradnih podatkih bo FTC preiskoval, ali bo združeni portfelj Microsoftove strojne opreme za igre, denimo konzol, in Activisionovih iger izkrivljal trg. Če bi imel Microsoft...

0 komentarjev

Sony prevzema Bungie

Playstation - Sony Interactive Entertainment, oddelek japonskega tehnološkega velikana za videoigre, je najavil nakup legendarnega studia Bungie, avtorjev izvirnega Hala in serije Destiny.

Po Microsoftovem udarnem prevzemu Activision Blizzard Kinga je bilo eno od glavnih vprašanj, na kakšen način bodo odgovorili pri največjem tekmecu v panogi, Sonyju. Japonci se niso pustili zvabiti v kakšen soroden megalomanski nakup, temveč odločno nadaljujejo pristop kupovanja skrbno izbranih studijev, ki so ga vodili že v lanskem letu, med drugim s prevzemi hiš Housemarque, Bluepoint in Firesprite. Toda današnja najava je vendarle malce posebna: v SIE so se namreč odločili pohrustati Bungie, legendarni studio za serijami Marathon, Halo in Destiny - torej družbo, ki je, ironično, pomagala na noge postaviti prvi Xbox. Bungie ima sicer za seboj pestro 30-letno zgodovino; po kultnih streljankah Marathon za mace in začetkih franšize Halo so se z Microsoftom leta 2007 razšli in danes nad serijo Halo bedi hiša 343...

12 komentarjev

Nvidia pričakuje, da bo prevzem ARM-ja padel v vodo

vir: Nvidia
Bloomberg - Nvidiin prevzem ARM-ja, ki so ga naznanili pred poldrugim letom, je že ves čas zaposloval varuhe konkurence in skrbel tudi obveščevalne službe, zato se - kot kaže - ne bo zgodil. Bloomberg poroča, da se Nvidia pripravlja na odstop od posla, ki se že mesece ne premakne z mrtve točke.

Nvidia je svojim partnerjem že sporočila, da ne pričakujejo uspešnega zaključka posla. SoftBank, ki ima ARM trenutno v lasti, pa se pripravlja na alternativo, ki je javna ponudba delnic (IPO). Da bo prevzem težko uspel, je bilo jasno kaj kmalu. Britanci niso želeli izgubiti dostopa do ARM-ja, ki je kljub japonskemu lastništvu obdržal prisotnost v Veliki Britaniji, regulatorji po vsem svetu pa so bili zaskrbljeni zaradi moči, ki bi jo Nvidiia z integracijo dizajna procesorjev in svojih izdelkov dobila. S tem bi namreč lahko vplivala tudi na konkurenco, ki uporablja ARM-jeve čipe. Najmočnejše pomisleke so imeli v ZDA in na Kitajskem. V ZDA je proti cela kopica podjetij, vključno z Microsoftom, Intelom,...

2 komentarja

Microsoft kupuje Activision Blizzard King

Microsoft - Obeta se največji prevzem ne le v igričarski industriji, temveč v zgodovini IT podjetij nasploh, kajti v Microsoftu so udarili z namero po prevzemu Activision Blizzard Kinga, za slabih 69 milijard dolarjev.

Take-Twojev nakup Zynge je rekord držal zgolj kak teden, kajti danes so v Microsoftu na presenečenje mnogih naznanili, da kupujejo nič manj kot velikana Activision Blizzard Kinga, ki je na lestvici zaslužkarjev v igričarski industriji le mesto nižje (seveda pa ima MS še druge večje segmente, ne le igričarskega). To v praksi pomeni, da se bosta združili četrto in peto največje podjetje v igričarstvu, nastali skupek pa bo prehitel Nintenda na tretjem mestu, medtem ko bosta pred njim ostala Sony in Tencent. Posledično je zajetna tudi vsota, ki jo bodo v Redmondu za ABK pljunili: kar 68,7 milijarde ameriških dolarjev, kar je na področju digitalne tehnologije rekord, saj je prejšnji primat pripadal Dellu, ki je pred šestimi leti za EMC odštel dve milijardi manj. Prejšnja odmevna...

35 komentarjev

Take-Two kupuje Zyngo

Axios - Na vidiku je največji prevzem v zgodovini igričarske industrije, kajti pri založniku Take-Two Interactive so naznanili namero po prevzemu studia za razvoj mobilnih iger Zynga, in sicer za kar 12,7 milijarde dolarjev.

Trenutno je na vrhu lestvice prevzemov podjetij v igričarski panogi še vedno Tencentov nakup studia Supercell leta 2016, za slabih 8,6 milijarde ameriških dolarjev, medtem ko je Microsoftov predlanski prevzem ZeniMaxa na drugem mestu. Toda kmalu bo oba stopnico nižje porinil Take-Two, ki bo pod svoje okrilje vzel slovitega razvijalca mobilnih iger, Zyngo. Nakup bodo izvedli tako v denarju kot delnicah, vrednost pa bo kar 12,7 milijarde ameriških dolarjev. Postopek naj bi bil sicer - če bodo odobritev dali tudi regulatorji - končan v letu dni. S tem bo hiša, ki jo poznamo predvsem po Grand Theft Autu, pa tudi igrah Borderlands, Civilization in Red Dead Redemption, postala lastnik studia, ki je še najbolj razvpit po ... FarmVillu.

Kdor industrijo spremlja bolj površno,...

6 komentarjev

ZDA želijo preprečiti Nvidiin prevzem ARM-ja

Slo-Tech - Potem ko je resne pomisleke izrazila že Velika Britanija, ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) vložila tožbo za preprečitev Nvidiinega prevzema ARM-ja. FTC meni, da bi Nvidia s prevzemom dobila nadzor nad tehnologijo, ki se v industriji uporablja pri proizvodnji čipov za najrazličnejše izdelke od prenosnih računalnikov in pametnih telefonov do avtomobilov. ARM-jev dizajn trenutno uporabljajo tudi trije veliki Apple, Qualcomm in AMD.


FTC je odločitev o vložitvi tožbe sprejel soglasno kljub politično pestri sestavi. Direktorica oddelka za konkurenco pri FTC Holly Vedova je dejala, da bodo s tožbo proti največji združitvi na trgu polprevodnikov preprečili zaviranje inovacij in krnjenje konkurence. Po prevzemu bi imel ARM konflikt interesov, Nvidia pa nepravično prednost. Obravnava se bo začela avgusta 2022.

ARM je trenutno v lasti japonskega podjetja Softbank, ki ga že nekaj časa skuša odprodati. Ni pa to prvi primer, ko je FTC preprečil prevzem na trgu polprevodnikov. Leta...

6 komentarjev

Britanski regulator trga bo tehnološkim velikanom prvikrat rekel ne

[dodaj]

Slo-Tech - Britanska Agencija za varstvo konkurence (Competition and Markets Authority) bo najverjetneje prvikrat v zgodovini rekla ne prevzemu, ki ga je izvedel tehnološki velikan, poroča The Financial Times. Gre za Facebookov (sedaj je znan pod imenom Meta) prevzem podjetja Giphy, ki se ukvarja z animiranimi sličicami (gifi) za socialna omrežja in hipno komunikacijo. Facebook je Giphy kupil za 400 milijonov dolarjev, a ga bo moral sedaj očitno prodati.

Preiskava se je začela lanskega junija. Letošnjega avgusta je CMA preliminarno odločila, da prevzem ni dovoljen in da bo moral Facebook podjetje odprodati. Končno odločitev je pričakovati ta teden, a verjetno bo enaka. CMA meni, da obstoji prevelika nevarnost, da bi Facebook konkurenci preprečil dostop do storitev Giphya ali pa to pogojeval z diskriminatornimi pogoji, denimo deljenjem uporabniških podetkov. Giphy je tudi pomemben ponudnik oglasnega prostora, ki ga je sedaj dobil že obstoječi velikan na tem področju. Oktobra letos je CMA...

6 komentarjev

Nvidiin prevzem ARM-ja nemara tveganje za britansko nacionalno varnost

vir: Nvidia
Slo-Tech - Britanska vlada je po napovedih začela podrobno preiskavo predlaganega posla, v katerem bi Nvidia prevzela britansko podjetje ARM. Dobrih 54 milijard dolarjev vreden posel bo še podrobneje pod lupo, saj je ministrica za digitalizacijo Nadine Dorries napovedala začetek druge faze preiskave prevzema. Ne gre le za vprašanje varovanja konkurence, temveč bodo temeljito preverili posledice za nacionalno varnost. Že julija je agencija za konkurenco izrazila odločne pomisleke glede prevzema.

V pismu vsem strankam v postopku so z ministrstva sporočili, da je zaradi vseprisotnosti tehnologije ARM dostopnost (zanesljivost, predvidljivost) intelektualne lastnine ARM nujna za nacionalno varnost. Z drugimi besedami to pomeni, da novi kupec ne sme imeti možnosti omejevati uporabe intelektualne lastnine, ki bi škodovala Britancem. Po ministričinih besedah ima ARM v globalni dobavni verigi edinstveno mesto, zato je treba natančno preučiti posledice morebitnega prevzema. Naprave na tehnologiji ARM...

6 komentarjev

Unity kupuje razvojni del Weta Digitala

vir: Unity
Unity - Skrbniki grafičnega pogona Unity so sprožili nakup inženirskega dela studia za posebne učinke Weta Digital, posel pa je vreden več kot poldrugo milijardo dolarjev.

Vrh ponudbe komercialnih 3D grafičnih pogonov za razvoj iger že dobro desetletje trdno zasedata Unreal Engine, firme Epic Games, in pa Unity. Dvoboj med družbama se je v zadnjih letih le še zaostril, saj se svojčas izključno igričarska orodja vse bolj prebijajo na področje video produkcije, oziroma nastajanja nanizank, filmov, oglasov in novičarskih vsebin, kar odpira nova polja dela. Zato ni presenetljivo, da skušata podjetji pridobiti dodatne zmogljivosti v tej smeri. Pri Unityju so se ozrli kar za slovitim novozelandskim studijem za vizualne učinke Weta Digital, ki ga je v začetku devetdesetih soustanovil režiser Peter Jackson in je sodeloval pri številnih filmih, od Trilogije Gospodar prstanov do Avatarja. Unity bo za 1,625 milijarde ameriških dolarjev kupil tehnični del Weta Digitala, torej oddelek za razvoj...

4 komentarji

Toshiba se bo razdelila na troje

Slo-Tech - Iz Toshibe so včeraj sporočili, da se bo podjetje razdelilo na troje, s čimer želijo pomiriti bolj jeznorite delničarje, ki podjetju očitajo stalne korupcijske škandale. Japonski konglomerat ima začetke v letu 1875, ko je Tanaka Hisashige ustanovil podjetje za izdelavo telegrafske opreme. Do danes je Toshiba zrasla v nepregleden konglomerat, kakršni so na Japonskem pravzaprav normalni, ki ima ob slabih 30 milijardah evrov skoraj milijardo evrov dobička. Sedaj bo šlo podjetje na tri dele.

V prvega bodo oddvojili oddelke za energijo in infrastrukturo, v drugega pa diske in klasično elektroniko. Tretji del bo bolj holdinški, v njem pa bo delež v proizvajalcu polprevodnikov Kioxia Holdings in druge naložbe. Razdelitev naj bi bila končana v drugi polovici poslovnega leta 2023. Načrt je nastal kot odgovor na petmesečno izredno revizijo podjetja, ki so jo naročili po izbruhu zadnjega škandala.

Ta ni bil prvi. Škandali spremljajo podjetje vsaj zadnjih šest lest. Leta 2015 je morala...

1 komentar

Norton prevzema Avast

Slo-Tech - Antivirusni podjetji NortonLifeLock in Avast se bosta združili v poslu, vrednem 8,4 milijarde dolarjev.

Časi, ko sta bila antivirusna paketa Norton in Avast stalna gosta na domačih računalnikih, so že davno mimo. Konkurenca na področju zaščitnega programja je danes zelo močna in številčna, predvsem pa je v Oknih privzeti Defender čisto spodobna izbira, zato se dosti uporabnikom na tuje sploh ne ljubi pogledati. Konsolidacijske poteze so zato logične in tako je pred petimi leti Avast že pohrustal AVG. Sedaj pa bo pohrustan sam, kajti NortonLifeLock bo za približno 8,4 milijarde ameriških dolarjev kupil stoodstotni delež v češkem podjetju. Velja omemba, da je NortonLifeLock tisto, kar je ostalo od Symanteca po tem, ko je predlani Broadcom kupil njegov oddelek za poslovna (enterprise) varnostna orodja.

Skupno podjetje bo tako imelo prek 500 milijonov uporabnikov njihovega zaščitnega programja, pri čemer še ni povsem jasno, kako se bodo lotili dejstva, da se - sploh upoštevaje še AVG...

34 komentarjev

Nvidiin prevzem ARM-ja se odmika

vir: Nvidia
Slo-Tech - Velika Britanija se nagiba k blokadi Nvidiinega prevzema ARM-ja, piše Bloomberg. Da z lanskega septembra napovedanim prevzemom ne bo šlo vse gladko, je bilo jasno že aprila, ko so v Veliki Britaniji na zavoro stopili v regulatorju konkurence in ministrstvu za digitalizacijo. Japonska lastnika SoftBank kani za ARM iztržiti 40 milijard dolarjev, Nvidii pa bi dizajner čipov prišel prav. A varuhi konkurence sedaj menijo, da bi ji prišel še preveč prav.

Britanski minister za digitalizacijo, kulturo, medijo in šport Oliver Dowden je aprila od regulatorja CMA (Competition and Markets Authority) zahteval poročilo, ali je prevzem skladen s pravili za varovanje konkurence in ali prinaša tveganja za nacionalno varnost. Konec julija je CMA poročilo pripravil, iz njega pa je razbrati, da bi bil prevzem preveliko tveganje za interese Velike Britanije. Zaradi vprašanj nacionalne varnosti bodo izvedli še dodaten, bolj poglobljen pregled, preden bodo izdali končno mnenje. Čeprav to uradno še ni...

3 komentarji

Square bo za 25 milijard evrov prevzel avstralski Afterpay

vir: Pixabay

Slo-Tech - Digitalna platforma Square, katere soustanovitelj je Jack Dorsey, izvršni direktor Twitterja, bo prevzela pionirja novodobnih plačilnih storitev, avstralsko podjetje Afterpay. Gre za posojilno platformo, ki deluje po načelu "kupi zdaj, plačaj pozneje" oz. buy now pay later (BNPL) in ima 16 milijonov uporabnikov med kupci, platformo pa kot plačilno opcijo pri svoji spletni prodaji uporablja tudi na tisoče podjetij. 25 milijard evrov sicer predstavlja največji prevzem v avstralski zgodovini, odkupna cena delnic pa je postavljena približno 30 odstotkov nad njihovo trenutno tržno vrednostjo.

Poslovni model podjetij BNPL - take storitve ob Afterpayu denimo ponuja tudi švedska Klarna, pa tudi bolj znani PayPal - je postal eksplozivno popularen pred dobrim letom dni. BNPL družbe trgovcem zaračunavajo določeno nadomestilo, ti pa lahko nato pri svojih transakcijah nudijo manjša potrošniška posojila, ki jih kupci poravnajo v več obrokih, a brez obresti, predvsem pa brez preverjanja kreditne...

10 komentarjev

Zoom se pripravlja na megaprevzem Five9

Slo-Tech - Zoom, ki je spričo istoimenskega orodja za spletne konference med zadnjo epidemijo izjemno zaslovel, se pripravlja na postpandemično prihodnost. Naslednji korak bo 14,7 milijard dolarjev težak prevzem podjetja Five9, ki bo postal samostojna enota znotraj Zooma. Lastniki delnic Five9 bodo za vsako delnico dobili pol delnice Zooma.

Five9 je ponudnik programske opreme za centre za podporo uporabnikom in ima dobrih 2000 strank po vsem svetu. Trg je vreden 24 milijard dolarjev in se hitro širi, zato je Zoom v njem prepoznal potencial. Po besedah Zoomovega izvršnega direktorja Erica Yuana je Five9 komplementaren z izdelkom Zoom Phone, ki ga že tržijo. Lani je Five9 ustvaril 435 milijonov dolarjev prihodkov.

To je Zoomov prvi milijardni prevzem in tako z naskokom največji. Zoom je lani doživel pravcati bum, saj so prihodki zrasli za 326 odstotkov, letos pa samo v prvem polletju še za 191 odstotkov na 956 milijonov dolarjev.

1 komentar

Intel se neuradno zanima za nakup Globalfoundries

Slo-Tech - The Wall Street Journal poroča, da se Intel zelo resno zanima za nakup GlobalFoundries, ki je tretji največji proizvajalec čipov na svetu. Še minulo četrtletje je bila na mizi javna ponudba delnic (IPO), ki bi jo ob ugodnih razmerah lahko izvedli že prihodnje leto, a se to utegne spremeniti. Intel za podjetje ponuja 30 milijard dolarjev. Iz Intela vesti ne komentirajo, je pa direktor Pat Gelsinger že marca dejal, da si prizadevajo postati tudi proizvajalec čipov za druga podjetja, kjer trenutno prednjači tajvanski TSMC.

Globalfoundries je trenutno v lasti investicijske družbe Mubadala Investment, ki jo obvladuje vlada emirata Abu Dabi. V Globalfoundries na vprašanja medijev odgovarjajo, da o morebitnem prevzemu (še) ne vedo nič, torej potekajo pogovori izključno med Intelom in lastniki. Intel je trenutno vreden okrog 225 milijard dolarjev, za letos pa so investicijam v širitev proizvodnih kapacitet namenili 20 milijard dolarjev. To pomeni, da nakup Globalfoundries za okoli 30...

13 komentarjev

Facebook obupal nad satelitskim internetom in ga prodal Amazonu

Slo-Tech - Facebook izstopa iz dirke za satelitski internet v nizkih orbitah, ki jo bijejo SpaceX, Amazon in Softbank. Facebook je namreč svoj oddelek za razvoj satelitskega interneta prodal Amazonu. Ta s svojim projektom Kuiper lovi SpaceX-ov Starlink, ki je trenutno zmogel najdlje. V zraku ima več kot 1300 satelitov, končni cilj pa je 12.000.

Amazon želi do leta 2029 v orbito poslati 3236 satelitov, do katerih bo povezljivost omogočalo 12 zemeljskih postaj. Celoten projekt - polovica bo nared do leta 2026 - bo stal več kot 10 milijard dolarjev in že ima dovoljenje Agencije za civilno letalstvo (FAA). Trenutno v Amazonu na tem projektu dela 500 ljudi, še 200 pa jih želijo zaposliti kmalu (razpisi so že zunaj). Pridružujejo se jim še Facebookovi strokovnjaki s tega projekta, ki so delali v Los Angelesu.

Facebook po drugi strani ugotavlja, da morda nima smisla graditi internetne infrastrukture, če je njihova glavna dejavnost druga. Še vedno pa Facebook investira v zemeljske povezave, tako da...

5 komentarjev

Amazon kupil MGM

Slo-Tech - Amazon še odločneje koraka v svet televizije in filmov. Danes so sporočili, da bodo za 8,4 milijarde dolarjev kupili MGM (Metro Goldwyn Mayer). Z nakupom bo Amazon dobil obsežen MGM-jev arhiv, v katerem je več kot 4000 filmov in 17.000 ur vsebin za televizijo. S tem bo Amazon širil ponudbo Prime Video, s katero želi dobiti čim več naročnikov Prime, saj konkurira Netflixu in Disneyju Plus.

Najbolj znani MGM-jevi franšizi sta James Bond in Rocky, v arhivu pa najdemo številne klasike, denimo 12 Angry Men, ter tudi oddaje, kot je The Voice. Glavni razlog za nakup je torej ogromen bazen intelektualne lastnine, ki jo bo dobil Amazon. Trenutno so filmske in televizijske vsebine pri Amazonu le manjši del poslovanja, čeprav Amazon vanj vlaga milijarde. Amazon Prime Video ima trenutno 175 milijonov uporabnikov, torej večina naročnikov Primea, ki jih je 200 milijonov. MGM je trenutno v lasti več zasebnih holdingov: Anchorage Capital Group, Highland Capital Management in Solus Alternative...

21 komentarjev

Nov pretočni velikan na obzorju: AT&T bo WarnerMedia spojil z Discoveryjem

vir: Flickr

Slo-Tech - Iz AT&T so sporočili, da nameravajo iz podjetja izločiti medijski del WarnerMedia in ga združiti s TV družbo Discovery. WarnerMedia ima v lasti filmski studio Warner Brothers s številnimi uspešnicami iz preteklosti in nekaj vročimi franšizami, kot sta Harry Potter in Batman, ob tem pa še televizije HBO, CNN, Cartoon Network, TBS in TNT. Discovery je na drugi strani najbolj poznan po svojih TV programih o znanosti, kuhi in prostem času, denimo Animal Planetu, Food Networku in TLC.

Za zdaj sta se poslu dogovorili le vodstvi obeh podjetij, da bo obveljal, ga morajo seveda potrditi še regulatorji. AT&T bo za WarnerMedia prejel 43 milijard ameriških dolarjev, njihovi delničarji pa bodo 71 odstotni lastniki novega podjetja, lastniki Discoveryja pa preostalih 29 odstotkov. Skupna družba še nima imena, vodil jo bo izvršni direktor Discoveryja David Zaslav.

AT&T je WarnerMedia, tedaj še pod imenom Time Warner, kupil leta 2016 za 109 milijard dolarjev, na soglasje pravosodnega...

12 komentarjev

LiveLeak je ugasnil po petnajstih letih delovanja

Slo-Tech - Spletno zatočišče tistih, ki menijo, da je vseeno treba videti ta ali oni kriminal, posnetek nasilja ali razdejanega trupla in, ki je slovelo po geslu "Redefiniramo medije" je ugasnilo po petnajstih letih delovanja. LiveLeak je zrasel iz koncepta svobodnega objavljanja nagnusnih fotografij in videov, ki so ga začeli na straneh, kot sta zdaj že prav tako pokojna Ogrish.com in Rotten.com, z objavami vsega tistega, za kar drugod niso imeli dovolj močnih želodcev. Vse skupaj pod poceni pretvezo, da gre za resnično dogajanje po svetu, ki ga ni treba prikrivati. LiveLeak je sicer deloval kot podjetje s sedežem v Londonu.

Leta 2014 so tako sprožili precejšnje zgražanje, ko so objavili obglavljenje ameriškega novinarja Jamesa Foleya s strani ISISa. Objavo so sprva skušali obraniti, češ, prikazujemo strahote teroristov, nato pa so vendarle spremenili pravila in takih posnetkov niso več dovoljevali. Tako tudi niso objavili posnetkov množičnega poboja v novozelandskem Christchurchu z novo...

40 komentarjev

Verizon želi prodati Yahoo in AOL

Slo-Tech - Yahoo in AOL sta bila svoj čas velikana na internetu, danes pa sta znamki daleč od stare slave. Obuditi ju je želel Verizon, ki je leta 2015 za AOL odštel 4,4 milijarde dolarjev, še dve leti pozneje pa 4,5 milijarde dolarjev za Yahoo. A Verizon, ki je telekomunikacijsko podjetje, ni znal unovčiti teh nakupov, zato ju sedaj prodaja. Po neuradnih podatkih bo Yahoo in AOL kupil Apollo Global Management, ki bo odštel 4-5 milijard dolarjev za oba skupaj. Verizon poročanja Wall Street Journala in Bloomberga ne komentira.

Ni pa skrivnost, da Verizon odprodaja dele, ki niso povezani z osnovno dejavnostjo. Lani se je odločil prodati HuffPost, ki ga je kupil BuzzFeed. Še leto pred tem se je znebil Tumblrja. Že leta 2018 pa je v medijskem delu Verizon Media Group popravil vrednotenje za štiri milijarde dolarjev - navzdol. Verizon ima v lasti še TechCrunch, Engadget, Ryot, Built By Girls in Flurry. Podjetje se bo v prihodnosti posvetilo brezžičnim omrežjem in 5G, medtem ko medijski del...

14 komentarjev

Britanski regulatorji bodo pobliže pogledali Nvdiin prevzem ARM-ja

vir: Nvidia
Slo-Tech - Nvidia je lani napovedala, da kani za 40 milijard dolarjev prevzeti ARM, kar bo eden največjih prevzemov v tej branži. A preden se bo to zgodilo, bodo morali zelo luč prižgati še regulatorji trga v več državah, kjer pa se lahko zaplete. Britanski varuh konkurence CMA (Competition and Markets Authority) bo do konca julija pripravil poročilo, v katerem bo ugotovil, ali je prevzem dovoljen. Britanci bodo preverili tudi, ali prevzem prinaša kakšne posledice za nacionalno varnost. Minister za digitalizacijo Oliver Dowden je CMA poslal zahtevek za izredni pregled posla (public interest intervention).

Iz Nvidie se sporočili, da posel ne more predstavljati tveganja za nacionalno varnost in da pričakujejo pozitivno mnenje. Za ARM želijo plačati 12 milijard dolarjev v denarju, 21,5 milijarde dolarjev v lastnih delnicah, 1,5 milijarde dolarjev za zaposlene v obliki delniških opcij in še pet milijard dolarjev ob ustreznih poslovnih rezultatih. ARM je vodilni načrtovalec čipov, ki tečejo...

0 komentarjev

Apple in Google aprila spet snemata slovenske ulice

V osmih letih se je marsikaj spremenilo.

Slo-Tech - Google je prvikrat posnel slovenske ulice leta 2013, naslednje leto pa so obdelane posnetke vključili v aplikacijo Street View. Čeprav so se odtlej še vrnili, je večina posnetkov še vedno iz istega poletja, zato jih bo Google posodobil. In to že počne. Kot so prijavili informacijski pooblaščenki, so 8. aprila letos začeli zajem slik slovenskih ulic in cest, ki bodo pristale v Street Viewu. Poslikali ne bodo celotnega cestnega omrežja, temveč vozišče z okolico v naslednjih krajih: Škofja Loka, Murska Sobota, Sežana, Krško, Mozirje, Radlje ob Dravi, Črnomelj, Cerknica, Ravne na Koroškem, Ljubljana, Ilirska Bistrica, Postojna, Sevnica , Kočevje, Ptuj, Maribor, Kranj, Novo Mesto, Litija, Celje, Koper, Radovljica, Šmarje pri Jelšah, Tolmin, Žalec, Nova Gorica, Ajdovščina, Brežice, Idrija, Gornja Radgona, Slovenska Bistrica, Trebnje, Lendava, Slovenj Gradec, Slovenske Konjice, Grosuplje in Ormož.

Prihodnji teden pa bo isto začel tudi Apple
. V torek, 20. aprila, bodo začeli zajemati...

22 komentarjev

Microsoft kupuje Nuance za skoraj dvajset milijard dolarjev

Microsoft - Microsoftova mrzlica velikih prevzemov ne pojenja: za slabih dvajset milijard ameriških dolarjev kupuje firmo Nuance, ki je med vodilnimi na področju strojnega učenja, prvenstveno pri prevajanju govora v tekst. Gre za drugi največji Microsoftov prevzem v zgodovini, za tistim LinkedIna pred petimi leti.

V Microsoftu zelo dejavno izrabljajo čas, ko so njihovi največji tekmeci zapleteni v vrsto sporov z ameriškimi oblastmi, sami pa so pred dnevi dosegli svojo rekordno tržno vrednost, ki se že približuje dvema bilijonoma dolarjev. Po ZeniMaxu, pa GitHubu in domnevni nameri o nakupu Discorda je tokrat na vrsti podjetje, ki laični javnosti ni tako poznano, a je zelo pomemben igralec na trgu. V Nuancu razvijajo rešitve na podlagi strojnega učenja, vodilni pa so predvsem pri prevajanju govora v pisano besedo. Njihova platforma Dragon se ponaša z najvišjo stopnjo zanesljivosti med konkurenco in je bila svojčas tudi podlaga prepoznave govora za Applovo Siri, pri čemer pa ni znano, koliko se...

19 komentarjev

Microsoft zaključil prevzem ZeniMax Medie

vir: Xbox news

vir: Xbox News
Xbox News - Potem, ko sta v zadnjih dneh svoji soglasji glede spoštovanja pravil konkurence dala tako Evropska komisija, kot ameriški SEC (Securities and Exchange Commission), je Microsoft nemudoma dokončal septembra lani napovedan prevzem založbe ZeniMax Media. Korak, ki je pomemben zato, ker podnjo sodi tudi razvijalski studio Bethesda, skupaj s še osmimi drugimi, med katerimi so tudi id Software, Arkane, Machine Games in Tango Gameworks, podpisani pod uspešnice kot so Doom, Fallout, The Elder Scrolls, The Evil Within, Wolfenstein, Dishonored, Prey, RAGE in druge.

S 7,5 milijarde ameriških zelencev vrednim prevzemom je Microsoft dobil zajeten sveženj orožij in urokov zoper Sony, s katerega Playstationom 5 si trenutno meri marketinške mišice njihov Xbox Serije X/S. Spisek Microsoftovih t. i. first party studiev - torej takih, ki bodo pisali ekskluzivno za Xbox - se je s prevzemom povečal na 23, za primerjavo, Sony jih ima 13.

Kaj to pomeni za podporo dosedanjim naslovom in kaj za bodoče?...

14 komentarjev

Znamka HyperX gre pod HP

vir: HP
HP - HP od Kingstona za 425 milijonov dolarjev kupuje znamko HyperX, toda prevzel bo le del oddelka z igričarsko periferijo, medtem ko bo pomnilniško opremo Kingston obdržal.

HyperX je ena tistih znamk, pod katerimi najdemo računalniško opremo z odločno preveč vgrajenimi barvnimi diodami. Nalepka ima v bistvu za take sorte kozmetiko že kar dolgo zgodovino, saj je Kingston pričel v njenem okviru pomnilnik za navijalce prodajati že leta 2002. Od takrat se je oddelek vse bolj usmerjal v igričarsko opremo in se osamosvajal, sedaj pa je očitno napočil čas, da prav ta igričarski del matično podjetje tudi zapusti. HP bo tako za 425 milijonov ameriških dolarjev prevzel znamko HyperX in tipkovnice, miške, slušalke, podloge ter promocijsko kramo za ešport. Po drugi plati pomnilniške reči, torej DRAM, flash in SSDji, ostajajo Kingstonu, ki jih bo preimenoval, ni pa še jasno, ali bo morda izumil kakšno novo znamko. Posel naj bi bil zaključen v prvi polovici leta.

Motiv HPja je jasen: imajo že...

8 komentarjev

Bruselj odobril Googlov prevzem Fitbita

vir: BBC
BBC - Google, ki je pred dobrim letom dni za 2,1 milijarde ameriških dolarjev prevzel ponudnika fitnes trackerja Fitbit, je zdaj dočakal tudi privolitev Evropske komisije. Ta je sprva sklenila prisluhniti protestom številnih organizacij ki so opozarjale, da bi si spletni gigant z nakupom utegnil pridobiti tudi osebne podatke o 28 milijonih uporabnikov Fitbita. Gre tudi za zelo občuljive podatke, denimo koliko se posamezniki gibljejo, kako spijo, kolikšen srčni utrip imajo ipd., ki bi jih bilo mogoče uporabiti v oglaševalske namene in s tem še dodatno oslabiti konkurente. Še zlasti pa je strašljiva možnost, da bi Google te podatke navzkrižno povezal z ostalimi podatki o posameznikih, ki jih že ima.

V zameno za odobritev prevzema je Google pristal na nekaj ukrepov, najprej, da podatkov Fitbita, med njimi tudi lokacijskih in zdravstvenih, pridobljenih od uporabnikov iz držav članic Evropskega gospodarskega prostora (EEA) ne bo uporabljal za ciljano oglaševanje. Prav tako se je podjetje...

8 komentarjev

Boston Dynamics gre k Hyundai Motor Groupu

Atlas in Piki gresta na sprehod

Slo-Tech - Novi lastnik poznanega razvijalca robotov Boston Dynamics bo postal Hyundai Motor Group, ki od Softbanka kupuje 80-odstotni delež v firmi v poslu, vrednem okoli 900 milijonov dolarjev.

Po tem, ko so v Softbanku nedavno pričeli s prodajo podjetja Arm Holdings, so sedaj sprožili novo fazo prestrukturiranja, saj gre drugam tudi Boston Dynamics, ki so ga sicer od Googla kupili pred tremi leti. Bostonska firma za razvoj naprednih robotov je postala širše znana predvsem po zaslugi YouTube videov, v katerih nastopajo njihovi navdušujoče gibljivi stroji, kot sta humanoidni hodec Atlas in pasji robot Spot. Slednji je tudi njihov edini komercialni izdelek doslej, saj so ga pričeli lansko leto prodajati. Družba je bila sicer ustanovljena leta 1992 in je dolgo časa živela na pogodbah z ameriško vojsko, kar pa se je spremenilo z Googlovim nakupom leta 2013. Vse odtlej se trudijo lastniki firmo premakniti iz bazičnih raziskav v bolj komercialno smer, a z zelo omejenimi učinki, kajti tudi...

9 komentarjev

Uber oddaja svoj oddelek za avtonomno vožnjo Aurori

Ars Technica - V Uberju so se naposled uspeli znebiti svojega kontroverznega oddelka za avtonomno vožnjo Uber ATG, saj je njegov novi lastnik postalo podjetje Aurora, v katerega Uber obenem vlaga še 400 milijonov dolarjev.

Kalifornijski Uber je brez dvoma eno najbolj razvpitih novodobnih podjetij, toda njegov oddelek za samovozeče avtomobile, Uber ATG (Advanced Technology Group), je še prav posebna zgodba. Firma ga je leta 2015 ustanovila zato, da bi bila na samem čelu napredka v osebnem prevozu, toda praktično od samega začetka je bil vpleten v raznovrstne škandale. Po tem, ko so tam ob ustanovitvi "pokradli" velik delež raziskovalcev univerze Carnegie Mellon (plačljiv vir), so leto zatem prevzeli družbo Otto, enega nekdanjih Googlovih zvezdniških inženirjev, Anthonyja Levandowskega. V Googlu so hitro poočitali, da je možakar iz njihovega Wayma sunil dragoceno tehnologijo, zato je sledila sodniška odisejada epskih razsežnosti, v kateri sta se velikana predlani poravnala, medtem ko je bil...

1 komentar

Salesforce prevzema Slack

vir: BBC
BBC - Gre za enega največjih prevzemov zadnjih let in nasploh največjega v Salesforcovi zgodovini, saj bodo za Slack poravnali kupnino v višini 27,7 milijarde ameriških dolarjev. Dosedanji lastniki bodo del prejeli v denarju, manjši delež pa v Salesforcovih delnicah.

Slack je svojo poslovno pot začel leta 2009, sprva so se nameravali posvetiti razvoju iger; mimogrede, soustanovitelj Stewart Butterfield je bil obenem tudi soustanovitelj Flickra. Danes vsesplošno znani Slack pa je pozneje nastal kot geekovska alternativa za poslovno komunikacijo, v prvi vrsti je bil njihov namen nadgraditi okorelo sporazumevanje po elektronski pošti. Pozneje je iz njega nastala zaokrožena productivity suite, z videokonferencami, gostovanjem in deljenjem datotek ter številnimi drugimi funkcijami, zaradi česar je Slack postal resna konkurenca, denimo Microsoftovim Teams. Kljub temu pa jim zadnje čase ni šlo najbolje, zadnja tri četrtletja, kljub povečanju dela na daljavo zaradi pandemije Covid-19, jim...

9 komentarjev

HSMC insolventen

Načrt, ki se ni posrečil.

Slo-Tech - Kitajsko podjetje Hongxin Semiconductor Manufacturing Company (HSMC), ki je veljalo za enega tamkajšnjih konkurentov tajvanskega TSMC-ja, je tik pred propadom. Kot pišeta South China Morning Post in EE Times, je podjetje plačilno nesposobno. Že bivši izvršni direktor Chiang Shang-yi je dejal, da ga je presenetilo, da je investitorjem zmanjkalo denarja, a da je konec in da se vrača v Kalifornijo. Pred tem je že delal kot direktor razvoja v TSMC-ju, leta 2019 pa je prevzel HSMC, kar je bila prava mora, je še dejal.

HSMC je imel grandiozne načrte. Še lani so govorili o 20 milijard dolarjev vrednem obratu, prihodnje leto pa bi morali začeti razvijati proizvodnjo v 7-nm tehnologiji. S tem bi prehiteli SMIC in Hua Hong, ki sta na Kitajskem trenutno največji livarni za čipe. A ko je zmanjkalo denarja, je bilo tudi plesa konec. Podjetje je sedaj pod upravo lokalnih oblasti v Hubeju, Chiang pa je podjetje zapustil junija, ko je postalo jasno, da tako ne bo več šlo.

Ali bodo oblasti HSMC...

16 komentarjev

Britanska vlada iz stečaja obudila OneWeb

Slo-Tech - Britanska vlada in indijsko podjetje Bharti Global sta za milijardo ameriških dolarjev odkupila vsak po 42,2 odstotni delež ponudnika satelitskega interneta OneWeb. Tega so deležniki, kot sta Softbank Group in Airbus, ustanovili leta 2012, da bi podobno kot SpaceXov Starlink oz. Amazonov projekt Kuiper ponujal spletno povezavo na odročnih koncih sveta. Sprva so načrtovali konstelacijo z nekaj več kot 2000 sateliti, številko pa pozneje zmanjšali na 650, a je podjetje letos spomladi, po samo 74 izstreljenih satelitih, končalo v stečaju.

Za konservativno vlado v Londonu je taka intervencionistična poteza precej nenavadna, a je po mnenju analitikov verjetno povezana z daljnosežnejšimi post brexit načrti. OneWebova tehnologija bi državo ohranila med komunikacijskimi velesilami, njihove satelite pa bi bilo namreč moč uporabiti tudi kot platformo lastnega sistema satelitske navigacije. Britanci so namreč so z odcepitvijo od EU izgubili nekaj ključnih storitev Galilea.

Dalje, podjetje...

11 komentarjev

Quibi že po pol leta omagal

vir: Axios
Axios - Razvpiti mobilni servis za pretočni video Quibi, ki so ga nekateri opevali kot prihodnost gledanja serij in filmov, očitno ne bo praznoval niti prvega rojstnega dne, saj so se v vodstvu odločili, da zaradi prešibkega odziva gledalcev projekt ustavijo.

V začetku letošnjega aprila lansirana video storitev Quibi (okrajšava od Quick Bits) je imela na papirju velike ideje in še večje podpornike. Bolje od konkurenčnih rešitev naj bi izrabljala pametne telefone - na primer z videom, ki bi kazal različne detajle glede na orientacijo naprave, predvsem pa osredotočanjem na kratke, priročne epizode dolžine desetih minut, ki bi jih lahko gledali na vlaku na poti v službo. V vrhu podjetja je bil producentski veteran Jeffrey Katzenberg, projekt pa je do letošnje pomladi nabral 1,75 milijarde dolarjev kapitala s strani velikanov, kot sta Walt Disney in NBCUniversal. Stekle so številne produkcije z znanimi imeni, kot je režiser Steven Spielberg. Za uporabnike sta bila v pripravi dva naročniška...

5 komentarjev

Intel proizvodnjo čipov NAND prodaja Hynixu

Slo-Tech - Intel bo svoj oddelek za proizvodnjo čipov NAND prodal južnokorejskemu Hynixu, so sporočili iz podjetja. Korejci bodo za nakup odšteli 10,3 bilijona vonov (7,6 milijarde evrov), izvedli pa ga bodo postopno v naslednjih petih letih. Intel bo prodal enoto, ki proizvaja polprevodniške pogone (SSD), čipe NAND in silicijeve rezine (wafers), prav tako pa tudi proizvodni obrat v kitajskem Dalianu. S tem se bo Intel lahko bolje osredotočil na svojo osnovno dejavnost, Hynix pa bo nenadoma postal resen konkurent Samsungu in Micronu. Delnice Hynixa so ob napovedi prevzema upadle za slaba dva odstotka.

Hynix bo s prevzemom postal drugi največji proizvajalec flasha na svetu, takoj za Samsungom, ki proizvede tretjino. Medtem ko nekateri analitiki svarijo, da utegne biti prevzem velik zalogaj za Hynix, ki bo moral približno tri četrtine plačati takoj, preostanek pa leta 2025 ob prevzemu intelektualne lastnine, drugi poudarjajo, da si je s tem zagotovil stabilen in visok denarni tok. Predvsem pa...

15 komentarjev

Hermann Hauser svari pred Nvidiinim prevzemom ARMja

theguardian.com -
Kot meni v Avstriji rojeni soustanovitelj podjetja ARM, bi prevzem povzročil, da bi dobili še en ameriški monopol, podoben tistim, katerih vpliv na njihovo gospodarstvo trenutno skrbi Britance. Konkretno ima v mislih Google, Facebook, Netflix in Amazon. ARM pa bi po njegovem mnenju s prevzemom izgubil položaj Švice v polprevodniškem segmentu. Svojo skepso je sicer popisal v pismu, naslovljenem na odbor za zunanje zadeve spodnjega doma parlamenta.

Kot pojasnjuje Hauser, je težava v dosedanjem, nevtralnem (od tu Švica) poslovanju podjetja, ki snuje zasnove čipov in ukazne nabore zanje, končni izdelek pa si njihove stranke oblikujejo po svojih zahtevah. Zaradi tega je praktično vseh petsto svetovnih polprevodniških podjetij nosilcev njihove licence. V primeru Nvidiinega prevzema, bi ta najverjetneje prenehala z ARMjevo filozofijo "prodajamo komurkoli" in podjetje uničila. Prav tako praktično vsi nosilci njihove licence predstavljajo Nvidiino konkurenco in bi v primeru uspešnega...

13 komentarjev

Kongres: tehnološka četverica deluje monopolno, predlagajo razkosanje podjetij

Slo-Tech - Spodnji dom ameriškega kongresa je pripravil 450 strani dolgo poročilo o konkurenčnosti na digitalnih trgih, v katerem so se izrecno posvetili tudi Facebooku, Googlu, Amazonu in Applu. Poročilo predstavlja izvlečke 16-mesečne preiskave, pregleda 1,3 milijona dokumentov in več kot 240 intervjujev ter menja 38 strokovnjakov s področja protimonopolne zakonodaje. V preiskavi so preverjali, ali se največjih tehnološki giganti na svetu držijo pravil poštenega trga. Pododbor za protimonopolno, trgovinsko in upravno pravo, ki je preiskavo izvedel, je zapisal, da tehnološki sektor trpi zaradi monopolne moči posameznih igralcev. Podjetja izvajajo številne monopolne prakse, zato poročilo od zakonodajalca in izvršne oblasti terja ukrepe za ponovno vzpostavitev konkurenčnosti, izboljšanje okrnjene inovativnosti in zavarovanje demokracije. Čeprav izrecno niso zapisali, je zelo očitno, da člani pododbora podpirajo tudi razkosanje podjetij, kot je nekoč že grozilo Microsoftu, pa se je komajda...

59 komentarjev

IBM se bo razdelil

IBM - IBM je sporočil, da se bo razdelil v dve podjetji, ki pa ne bosta enako veliki. V novoustanovljeno podjetje, ki še nima imena in ga za zdaj imenujejo NewCo, bodo oddvojili svoje manj dobičkonosne poslovne linije. Ta del, ki bo imel okoli 19 milijard dolarjev prihodkov letno, bo skrbel za storitve na področju infrastrukture. Trenutno IBM nudi tehnično podporo za 4600 strank v 115 državah. Drugi del, stari IBM, se bo osredotočil na hibridne oblačne storitve in umetno inteligenco, letno pa bo ustvarjal okoli 59 milijard dolarjev prihodkov.

To sicer ni nekaj novega, je pojasnil izvršni direktor Arvind Krishna, saj je IBM v preteklosti že dezinvestiral. V 90. letih so odprodali omrežne storitve, na prelomu tisočletja osebne računalnike in pred petimi leti proizvodnjo polprevodniških čipov. Nova razdelitev je smiselna z vidika potenciala za rast, podjetji pa bosta ohranili tesno sodelovanje. A vseeno Krishna pravi, da gre za največjo spremembo fokusa podjetja v zgodovini. Znebili se...

10 komentarjev

Kitajska bo najbrž blokirala Nvidiin prevzem ARM-ja

vir: Nvidia
BBC - Kot je bilo moč slutiti že minuli mesec ob napovedi prevzema, bo Kitajska zelo verjetno poskušala blokirati Nvidiin prevzem podjetja ARM. Nekdanji glavni inženir v Lenovo Group in aktualni član državne inženirske akademije Ni Guangnan je na konferenci v Žengžouju dejal, da bo kitajsko ministrstvo za trgovino zelo verjetno prižgalo rdečo luč za prevzem. Trenutni lastnik ARM je japonski konglomerat SoftBank bo za ARM iztržil 40 milijard dolarjev, Nvidia pa bo dobila največjega načrtovalca varčnih čipov. ARM-jeve izdelke najdemo v večini mobilnih naprav.

V današnjem svetu ni dovolj, da se s prevzemom strinjajo zgolj vpleteni, temveč mora svoj žig pristaviti še kopica regulatorjev trga v drugih državah. Poleg ameriškega, japonskega in britanskega morata biti s prevzemom zadovoljna vsaj še evropski in kitajski. In to ni tako samoumevno. ARM je največji proizvajalec dizajna svojih čipov številnim Nvidiinim konkurentom, zato bo treba zagotoviti, da bodo ti pogoji še naprej ostali takšni,...

36 komentarjev

EU bo kot kaže odobrila Googlov prevzem Fitbita

Reuters - Dobro obveščeni viri agencije Reuters pravijo, da je Google uspel premagati zaskrbljenost evropskih regulatorjev za konkurenčnost, ki naj bi mu zato dovolili prevzem ponudnika fitnes trackerja Fitbit. Predstavniki Googla naj bi Evropski komisiji (EK) ponudili praktično enaka zagotovila, kot že lani, v času prvih razprav, torej, da bodo za podatke o Fitbitovih uporabnikih vzpostavili ločen podatkovni silos ter, da bodo ponudnikom drugih wearables, torej pametnih zapestnic in ur, prek API vmesnika omogočili lažji dostop do platforme Android. Še teden dni nazaj je bilo videti, da se s soglasjem Bruslja zapleta, saj so si rok za odločitev podaljšali do 23. decembra letos.

Če informacija drži, bo moral Google pred dokončno sklenitvijo posla preskočiti le še eno oviro, to je Avstralski varuh konkurenčnosti oz. Australian Competition and Consumer Commission, ki je v začetku avgusta svojo odločitev odložil še za nadaljnje štiri mesece, obenem pa so napovedali, da se bodo pri tem deloma...

8 komentarjev

Microsoft prevzema ZeniMax

Xbox News - Iz Microsofta in Bethesde so danes na igričarsko industrijo spustili megatonsko bombo: redmondski velikan bo prevzel Bethesdinega lastnika, založnika ZeniMax Media, za sedem in pol milijarde ameriških dolarjev. Nakup bo eden največjih v zgodovini industrije in bo Microsoftu v naročje potisnil znamke, kot so Doom, Fallout, The Elder Scrolls in Wolfenstein, vkup z njihovimi razvojnimi studiji, kot sta id Software in Arkane.

Letošnji oglaševalski spopad med Sonyjem in Microsoftom pred izidom nove generacije konzol je pokazal, da v Redmondu še ne dosegajo razvojne moči in kvalitete Sonyjevih internih razvijalskih studijev - in to kljub temu, da se je Microsoft v zadnjem času spustil v nakupovalno mrzlico, med katero je pohopsal na primer Obisidan Entertainment, Ninja Theory, Double Fine in druge hiše. V zadnjih mesecih se je zato šušljalo, da nas čakajo novi nakupi; med tarčami se je omenjalo studio Bungie. Toda zdaj je jasno, da so imeli v Redmondu še precej višje cilje, kajti danes...

32 komentarjev

Trump potrdil TikTokov prisilni prevzem

vir: Pixabay

vir: Reuters
Reuters - Ameriški predsednik Donald Trump je včeraj izrazil podporo dogovoru, po katerem bo TikTok prevzelo podjetje TikTok Global s sedežem v ZDA. V njem bo 12,5 odstotni delež dobil Oracle, 7,5 odstotnega Walmart in 80 odstotnega Bytedance, dosedanji lastnik TikToka. Ker imajo v slednjem že sedaj približno 40 odstotni delež ameriški vlagatelji, bo lastništvo TikToka Global v posredni 53 odstotni lasti Američanov, s čimer bodo zadostili Trumpovi avgustovski odredbi. ByteDance bo ostal lastnik izvorne kode TikToka, Oracle pa bo dobil pravico, da jo pregleduje, prav tako bodo uporabniški podatki državljanov ZDA shranjeni v njihovem oblaku. V petčlanski upravi bodo večino dobili ameriški direktorji, Walmart je že napovedal, da bo sedež v njihovem imenu zasedel CEO Doug McMillon.

ByteDance se je še zavezal v TikToku ustvariti 25.000 novih delovnih mest (sedaj jih je 1000), Donald Trump pa je omenil tudi donacijo v višini 5 milijard ameriških dolarjev, ki naj bi jo vsa tri podjetja prispevala...

17 komentarjev

Oracle in TikTok v nenavadni rešitvi ameriškega ultimata

The Verge - Oracle je zmagovalec v boju za prevzem ameriškega dela omrežja TikTok, kjer je bil Microsoft najresnejši protikandidat. Dogovor, ki je bil sprejet med vikendom, pa je nekoliko drugačen od preproste prodaje, saj bo Oracle namesto lastnika postal zaupanj vreden tehnološki partner. Transakcijo morata potrditi še Bela hiša, ki je sploh zahtevala odprodajo ameriškega dela TikToka, in Committee on Foreign Investment (CFIUS). Finančni minister Steven Mnuchin je potrdil, da so prejeli predlog, ki ga bodo na CFIUS preučili še ta teden. Lastnik TikToka, kitajsko podjetje ByteDance, je Microsoftov predlog zavrnil. To niti ni bilo tako presenetljivo, saj je Kitajska tik pred tem prepovedala izvoz algoritmov, s čimer je onemogočila prodajo TikToka.

Podrobnosti transakcije še kapljajo v javnost, a za zdaj vemo, da bo TikTok še naprej deloval v ZDA, kjer bodo tudi vsi zaposleni obdržali zaposlitve. To pomeni, da si skoraj 100 milijonov uporabnikov v ZDA in okrog 1400 zaposlenih lahko malce...

20 komentarjev

Nvidia kupuje Arm

vir: Nvidia
Nvidia - Nvidia in SoftBank sta sklenila dogovor, po katerem bodo Američani od Japoncev prevzel Arm Holdings. Višina posla celokupno znaša 40 milijard ameriških dolarjev, kar je največji prevzem v tej branži doslej in bo - če se bodo strinjali tudi regulatorji - pod eno streho združil največje snovalce grafičnih procesorjev z najpomembnejšimi načrtovalci varčnih sistemskih čipov, ki se nahajajo v veliki večini mobilnih naprav.

Ko je pred štirimi leti japonski investicijski konglomerat SoftBank prevzel najpomembnejše svetovno podjetje za načrtovanje sistemskih čipov, britanski Arm Holdings, se je prenekateri analitik popraskal po glavi. To je bil prvi SoftBankov nakup na področju industrije polprevodnikov in čeprav Japoncem informacijska tehnologija gotovo ni tuja - njihov Vision Fund je največji svetovni investicijski sklad za visoko tehnologijo - pa ni bilo videti, da so natančno vedeli, kaj naj z Britanci v resnici počno. Po štirih letih truda, da bi okoli tega nakupa zgradili strategijo...

27 komentarjev

TikTok se želi izogniti prodaji

Slo-Tech - V sagi glede prodaje TikToka, ki jo od kitajskih lastnikov zahteva ameriška administracija, Kitajci še niso obupali. Po pisanju The Wall Street Journala med lastnikom ByteDance in ameriško vlado potekajo pogovori, kako se izogniti prodaji celega ameriškega dela podjetja. Trenutno je namreč na mizi predvsem prodaja Microsoftu ali Oraclu, kar pa lastnikom ni povšeči.

A kot smo se navadili, so politiki pragmatični in prilagodljivi, zato sedaj Kitajci skušajo doseči drugačno rešitev. K temu je pomembno prispevala tudi kitajska vlada, ki je z omejitvami glede izvoza tehnologije za umetno inteligenco, kamor sodijo tudi TikTokovi algoritmi, prepoznavanje govora, predlogi, analiza besedil itd., onemogočila enostavno prodajo ameriškim podjetjem. Brez posebne licence namreč tovrstne tehnologije ni možno izvažati, tako da je sedaj TikTok v pat poziciji. Pred to spremembo je Kitajska seznam nazadnje posodobila leta 2008, takoj po odrejeni prodaji TikToka pa se je seznam ponovno posodobil....

4 komentarji

Napster prodan

Slo-Tech - Bralci z daljšim stažem se še spomnijo Napsterja, ki je na prelomu tisočletja temeljito pretresel glasbeno industrijo. Aplikacija, ki je prvikrat v zgodovini omogočila množično prenašanje glasbe na domače računalnike, je sicer po dveh letih delovanja leta 2001 ugasnil, a ideja je živela dalje. Iz nje so izšli eDonkey (in eMule), Kazaa, Limeware in številne druge storitve, ki so evolucijo končale v obliki torrentov. Napster pa je v drugačni obliki obstajal dalje. In je te dni preživel še eno večjo kupčijo. Napster je imel nazadnje 3 milijone uporabnikov in 90 milijonov licenciranih skladb.

Britansko podjetje MelodyVR ga je namreč odkupilo od podjetja RealNetworks za 70 milijonov dolarjev. Napster namreč bo ukinitvi leta 2001 ni izginil, temveč se je vrnil kot storitev za pretočne vsebine. Po stečaju je ostanek podjetja, v glavnem blagovno znamko in pravice, kupil Roxio in svoj Pressplay izdal kot Napster 2.0. Leta 2008 ga je kupil BestBuy, leta 2011 pa so ga združili z Rhapsody....

16 komentarjev

Toshiba se je dokončno poslovila od prenosnikov

vir: ZDNet
ZDNet - Toshiba je Sharpu prodala preostalo petino svojega deleža v prenosniški podružnici Dynabook, s čimer se je podjetje, ki je nekoč proizvajalo legendarne prenosne računalnike, iz tega segmenta naposled povsem umaknilo.

Sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja je bila Toshiba pojem med znamkami prenosnih računalnikov z linijami izdelkov, kot sta bili Toshiba Satellite in Portege. Japonska multinacionalka si pravzaprav lasti pionirske zasluge pri snovanju laptopov, saj je njena nalepka na prelomnem T1100, ki so ga leta 1985 najprej lansirali v Evropi. Japonci še vedno radi pravijo, da gre za prvi prenosnik na platformi IBM PC, a pravilneje bi bilo reči, da je šlo za prvi tržno uspešni izdelek te sorte s poklopnim ohišjem. Tako prenosne naprave kot clamshell dizajn smo namreč videli že pred tem, le da v bolj omejenem obsegu. V 35 letih od tedaj je podjetje napravilo impresiven spisek notesnikov, toda po letu 2000 so vedno manj inovirali in tekmeci, kot so takrat še vzhajajoči Lenovo,...

22 komentarjev

Medtem ko Trumpi grozi z blokado TikToka, ga je Microsoft želel kupiti

Slo-Tech - Že pred mesecem dni smo pisali, da ameriško administracijo resnično jezi kitajska platforma TikTok, saj bi jo najraje blokirali. Obtožbe so kakopak predvidljive: Kitajska aplikacija naj bi bila v resnici orodje kitajske države, s katerim vohuni za Zahodnjaki, kar seveda razvijalec še bolj predvidljivo ostro zanika. Po Mikeu Pompeu se je tokrat oglasil še sam Trump in dejal, da bodo aplikacijo morda blokirali. V Beli hiši trdijo tudi, da je TikTok grožnja ameriški nacionalni varnosti.

Kaj bo Trump storil, še ni jasno. Z izvršnim ukazom bi lahko prepovedal distribuiranje TikToka prek ameriških spletnih trgovin, kar vključuje tudi Googlov Play Store in Applov App Store. Medtem ko bi uporabniki Androidov aplikacijo še vedno naložili iz neuradnih virov, na Applovih napravah brez jailbreaka to ne bi šlo. V vsakem primeru pa bi to močno zmanjšalo število uporabnikov po celem svetu, brez česar aplikacija ni uporabna. TikTok lahko uvrstijo tudi na seznam podjetij, ki ne smejo kupovati...

15 komentarjev

Japonci prodajajo ARM

Bloomberg - Pred štirimi leti je japonski konglomerat Softbank kupil tehnološko podjetje ARM, ki je znano po arhitekturi istoimenskih procesorjev za varčne mobilne naprave. Za britanskega paradnega konja so odšteli 23,4 milijarde funtov in v svoj širok asortiment dejavnosti dodali še intelektualno lastnino s področja procesorjev. Sedaj se ARM ponovno prodaja, zanj pa naj bi se ogrevala Nvidia, Apple pa ne.

Softbank je gigant, ki ima v lasti tudi Boston Dynamics, Sprint, delež v Uberju in še v številnih drugih, manj tehnoloških podjetjih. ARM ne sodi med proizvajalce procesorjev, temveč ima v lasti intelektualno lastnino, saj razvija tehnološki dizajn čipov ARM Cortex, potem pa licence prodaja komurkoli, ki ga zanima proizvodnja teh čipov. Nekateri jih proizvajajo za lastne potrebe, drugi jih prodajajo naprej, kar seveda terja ustrezne, različne licence. ARM je v zadnjih štirih letih postal še uspešnejša znamka, a ga Softbank prodaja predvsem zato, ker potrebuje sredstva. Njihove investicije v...

46 komentarjev

EU za Googlov prevzem Fitbita terja dodatna zagotovila

Slo-Tech - Googlov nakup Fitbita, ki so ga napovedali lani novembra, bo moral še malo počakati, saj je Evropska unija zahtevala nekatera dodatna zagotovila. To niso edini pomisleki pri 2,1 milijarde dolarjev vrednem prevzemu podjetja, ki se ukvarja s proizvodnjo pametnih naprav, kot so ure, trakovi in pasov, postal pa naj bi divizija znotraj Googla (podobno kot Nest) in ne podjetje pod krovom Alphabeta. Ker bo Google s tem dobil še dodatne informacije o svojih potrošnikih, je prevzem lahko problematičen, so ugotavljala tudi združenja za zaščito potrošnikov in drugi regulatorji. Evropska komisija je namreč minuli mesec zainteresirani javnosti razposlala vprašalnik, v katerem so preverjali, kako konkurenca ocenjuje, da bi sprememba lastništva vplivala na konkurenčnost.

Zato sedaj EU od Googla zahteva, da zagotovi, da zbranih podatkov iz Fitbita ne bo uporabljal za oglaševanje ali izboljšave iskalnih zadetkov. Dostop do podatkov bodo po enakih in poštenih pogojih morala imeti tudi ostala...

25 komentarjev

Uber kupuje dostavljavca hrane Postmates

Slo-Tech - Uber, ki s svojo podružnico Uber Eats že tudi dostavlja hrano, je kupil podjetje Postmates, ki je četrti največji dostavljavec hrane v ZDA. Za podjetje so odšteli 2,65 milijarde dolarjev, a niti beliča v denarju, temveč vse v delnicah. Postmates je bil lani, ko se je pripravljal na prvo javno ponudbi delnic, ovrednoten na 2,4 milijarde dolarjev, a je potem niso izvedli.

Zanimivo je, da podjetja ne bo pripojil Uber Eats (ali obratno), temveč bosta vzporedno obratovali obe, čeprav bo seveda v ozadju precej sodelovanja in deljenja tehnologije. Uber si je prizadeval tudi za prevzem Grubhub, a ga je premagal evropski gigant Just Eat Takeaway in mu ga za 7,3 milijarde dolarjev speljal. Največji konkurent seveda ostaja DoorDash, ki ima največji tržni delež, a je Postmates posebej močan v Los Angelesu in zahodni obali.

Drugo letošnje četrtletje, ki ga je močno zaznamovala epidemija covida-19, je bilo za Uber Eats zategadelj izjemno uspešno. Prihodki so se v primerjavi z minulim letom več...

5 komentarjev

Googlov prevzem Fitbita pod drobnogledom regulatorjev

Evropska komisija - Google je lani novembra sporočil, da za 2,1 milijarde dolarjev kupuje Fitbit, ki se ukvarja z izdelavo pametnih naprav, ki jih nosimo (ure, trakovi, zapestnice ipd.). Toda preden bo prevzem izpeljan, bo Google moral prepričati Evropsko komisijo, da z njim ne bo krnil konkurence, piše Reuters.

Več kot dvajset skupin in organizacij iz Evrope, ZDA, Kanade, Avstralije in Južne Amerike je ta teden pripravilo skupno izjavo, v kateri Komisijo opozarjajo na pomisleke glede zasebnosti in varstva konkurence, če bi prevzem uspel. Skrbi jih, da bi imel Google po prevzemu Fitbita na voljo zelo osebne informacije o uporabnikih, denimo koliko se gibljejo, kako spijo, kolikšen srčni utrip imajo ipd. Pojavlja se možnost, da bi Google te podatke povezal z ostalimi podatki o posameznikih, ki jih že ima.

Avstralija bo avgusta sporočila, ali odobrava prevzem. Evropska komisija bo do 20. julija sprejela odločitev, ali prevzem odobri ali pa začne polno preiskavo. Doslej so poslali 60 strani dolg...

3 komentarji

Facebook je kupil Giphy

Axios - Facebook je za okoli 400 milijonov ameriških dolarjev prevzel Giphy, eno najbolj priljubljenih spletnih platform za deljenje animiranih sličic. Ker ne gre zgolj za shrambo gifov, temveč tudi zbirko orodij za njihovo spletno uporabo, je poteza že povzročila razburjenje pri tistih, ki si prizadevajo omejiti Facebookov vpliv.

Pred desetletjem je bil Facebookov odnos do animiranih sličic .gif začuda precej odklonilen. Družabno omrežje je bilo do formata neprijazno in da so se animirani memi na njem sploh pojavili, so bili zaslužni pri njihovem spletnem odložišču Giphy, kjer so pred sedmimi leti v Facebook "shekali" prvo bližnjico. Danes so drugi časi; gibljivi odzivi so praktično pogojni refleks TikTok generacije in odraz tega je tudi prevzem Giphyja s strani Facebooka, za kar bo velikan vrgel približno štiristo milijonov ameriških dolarjev. Giphy bo ohranil ime in bo odslej oddelek podružnice Instagram, kakor pa poudarjajo vpleteni, naj se za vse uporabnike njihovih orodij v praksi...

13 komentarjev

Zoom kupil Keybase in bo šele sedaj dobil pravo šifriranje

Slo-Tech - Iz Zooma, priljubljene aplikacije za videoklice in videokonference, ki jo je trenutna pandemija izstrelila med zvezde, so sporočili, da kupujejo podjetje Keybase. Posebej ob utemeljitvi te novice pa pozorni bralci dosedanjih novic malce zastrižejo z ušesi, saj Zoom trdi, da bodo s tem omogočili šifriranje od pošiljatelja do prejemnika (end-to-end). To je dobrodošla praksa na področju zasebnosti. Problem je, da je Zoom v preteklosti že oglaševal, kot da jo ima, čeprav je podrobna analiza že tedaj kazala, da izvedba ni takšna, kot si jo pod izrazom end-to-end običajno predstavljamo.

Kot pojasnjujejo sedaj, so komunikacija med odjemalci šifrirana na vsaki napravi in se potem odšifrira pri prejemniku. Toda ključi (256-bitni AES-GCM) se ustvarijo na Zoomovih strežnikih, zato tehnično tako šifriranje ni varno, ker lahko Zoom prisluškuje. Ob tem dodajajo, da bo za nekatere storitve še vedno nujno, da bodo ključi dostopni v oblaku (npr. za klicanje na telefon). V prihodnosti bodo...

25 komentarjev

Facebook v indijskega operaterja vložil 5,7 milijarde dolarjev

Facebook - Facebook je bil svoj čas v Indiji brez konkurence, v zadnjem času pa mu ByteDance (TokTok) predstavlja čedalje resnejšo konkurenco. Da bi si utrdili svoje mesto na indijskem tržišču, so za 5,7 milijarde dolarjev kupili 10-odstotni delež v Reliance Jio Platforms, kar je drugi največji Facebookov nakup v zgodovini. To je največji operater v državi s 370 milijoni strank in hčerinsko podjetje Reliance Industries, ki je indijsko največje podjetje po tržni valutaciji. Zakaj je Facebook kupil ta delež in kaj je s tem dobil? To sicer ni Facebookov prvi nakup v Indiji, saj so lani na primer vložili v podjetje Meesho, letos pa Unacademy. A šlo je zgolj za 15 milijonov dolarjev.

Reliance Jio je začel svoj pohod v drugi polovici leta 2016 in povzročil pretres na trgu, saj je strankam ponujal mobilni prenos podatkov prek 4G in glasovne storitve šest mesecev brezplačno. Sledila je cenovna vojna, ki je ostale operaterje, na primer velikana Vodafone in Airtel, prisilila v spremembe in pocenitve...

9 komentarjev

OneWeb gre v prisilno poravnavo

Slo-Tech - Podjetje OneWeb, ki je bilo med tistimi, ki postavljajo svoj satelitski internet, je vložilo zahtevo za začetek postopka prisilne poravnave (Chapter 11). Še ta mesec smo poročali o uspešnih izstrelitvah satelitov, nazadnje minuli teden. Sedaj pa se zgodba za angleško zagonsko podjetje končuje. V petek zvečer so v New Yorku vložili zahtevo za začetek postopka prisilne poravnave. Povod za to potezo je bila odločitev največjega delničarja Softbank, da ne bo vložil dodatnega kapitala v podjetje.

Trenutno je v orbiti 74 satelitov podjetja, na Zemlji pa gradijo polovico od načrtovanih 44 postaj. Prvi preizkusi so pokazali, da je možno dosegati (nedeljeno) hitrost do 400 Mb/s ob zakasnitvah 32 ms. Izvršni direktor Adrian Steckel je dejal, da s težkim srcem sprejemajo to odločitev, a da druge možnosti niso imeli. Nekaj zaposlenih bo obdržalo zaposlitev, je dodal. Končni cilj je bil v nizko orbito poslati 650 satelitov, ki bi zagotavljali hiter dostop do interneta kjerkoli na Zemlji.

Eden...

7 komentarjev

Dell prodaja RSA

Slo-Tech - Dell je danes sporočil, da bo podjetje RSA za 2,1 milijarde dolarjev prodal konzorciju investitorjev, ki ga vodijo Symphony Technology Group, pokojninski sklad učiteljev iz Ontaria in AlpInvest. Dell je RSA pridobil leta 2015, ko je za 67 milijard dolarjev kupil EMC, ki je imel tedaj v lasti RSA. Sam EMC je RSA kupil leta 2006 in zanj odštel prav tako 2,1 milijarde dolarjev. Dell podjetje prodaja, ker želi konsolidirati svoj portfelj in se bolj usmeriti na svojo osnovno dejavnost, so povedali. Strategiji Della in RSA sta se razvili tako, da nagovarjata različne poslovne potrebe. Prodaja RSA daje več fleksibilnosti, da se Dell osredotoči na inovacije, medtem ko se bo RSA lahko posvetila strategiji zagotavljanja ekip za upravljanje tveganj in varnosti, so dejali v Dellu.

Nakup RSA vsebuje RSA Archer, RSA NetWitness Platform, RSA SecurID, RSA Fraud. Risk Intelligence in vsakoletno konferenco RSA. Preden bo nakup dejansko izveden, ga morajo potrditi še varuhi konkurence. To naj bi se...

0 komentarjev

Bo palček Xerox uspešno prevzel velikana HP inc.?

The New York Times - Iz HP so potrdili, da so pred dnevi prejeli prevzemno ponudbo Xerox Holdings Corporation in da so s tem povezana pogajanja v teku. Neuradno se govori o prevzemni ceni v višini 27 milijard ameriških dolarjev. 77 % tega zneska naj bi Xerox poravnal gotovini, preostali del pa v lastnih delnicah. Na ta način bi se združila dva nekdanja tiskalniška giganta, potem, ko se je povpraševanje po tiskanju in pripadajoči opremi v zadnjih letih močno zmanjšalo. Analitiki ocenjujejo, da bi združitev obeh družb prinesla za 1,5 milijarde USD prihrankov letno.

Kar je pri vsem skupaj čudno, je to, da je Xerox, podjetje z 8 milijardami USD tržne vrednosti, naskočilo HP, ocenjen na 29 milijard, torej več kot trikrat toliko.

HP Inc. je sicer nastal leta 2015, ko se je tedanji Hewlett-Packard razdelil na dva dela: HP Inc. je dobil diviziji tiskalnikov in PC računalnikov, medtem ko se HP Enterprise ukvarja s prodajo strežniške opreme in programske opreme za velika podjetja.

49 komentarjev

Google kupil Fitbit

Slo-Tech - Google je za 2,1 milijarde dolarjev kupil Fitbit, ki se ukvarja s proizvodnjo pametnih naprav, kot so ure, trakovi in pasovi. Fitbit bo, podobno kot Nest, postal del Googla in ne bo obstajal kot samostojno podjetje znotraj holdinške družbe Alphabet.

Da je Google kupil Fitbit, je po svoje zelo logično. Google si že dlje časa prizadeva tudi na področju pametnih naprav za nošenje narediti takšen preboj, kot mu je pri pametnih telefonih uspel z Androidom. Trudi se s svojim sistemom Wear OS, a mu manjka prava strojna oprema. Tu mu lahko pomaga Fitbit, ki izdeluje dobre izdelke, ki lahko še pridobijo z vključitvijo v velikanski Googlov ekosistem. Googlove aplikacije iz družine Fit ponujajo dobro alternativo Applovemu sistemu Watch, ki je trenutno Googlov največji konkurent. Fitbit je trenutno edini smiselni nakup.

Google je s tem seveda dobil tudi nekaj prtljage. Fitbit svojim strankam že nudi precej storitev, ki jih bo Google moral še naprej vzdrževati, da se ne bo ponovil Revolv....

54 komentarjev

Tumblr dobil novega lastnika

Slo-Tech - Tumblrjev lastnik Verizon se je odločil, da spletno stran proda, piše The Wall Street Journal. Za neznano vsoto bo novi lastnik postal Automattic Inc., ki že ima v lasti WordPress. Verizon je Tumblr kupil leta 2017, ko je od Yahooja odkupil cel paket s spletom povezanih storitev. Sam Yahoo pa je Tumblr kupil leta 2013, ko je zanj odštel 1,1 milijarde dolarjev. Kmalu je odpisal polovico vrednosti podjetja in ga tri leta pozneje prodal Verizonu, ker ni znal izkoristiti njegovih podatkov. Po neuradnih podatkih je Automattic za Tumblr plača tri milijone dolarjev, torej 35-krat manj kot je zanj odštel Yahoo.

Ko je lani decembra Verizon na Tumblrju prepovedal pornografijo, je to močno vplivalo na priljubljenost in tudi vrednost strani, ki sicer nikoli ni bila...

42 komentarjev

Apple od Intela prevzema razvoj 5G modemov?

vir: Intel

vir: The Wall Street Journal
The Wall Street Journal - Saga o Applu, Intelu, Qualcommu in modemih za peto generacijo mobilnih omrežij se kot kaže počasi zaokrožuje. Kot poročajo ameriški mediji (vir je plačljiv, alternativa), naj bi Apple in Intel te dni zaključevala pogajanja, po katerih bi prvi za milijardo ameriških dolarjev prevzel proizvodnjo modemov za pametne telefone, skupaj z zaposlenimi in pripadajočo intelektualno lastnino.

Intel je sicer aprila napovedal, da omenjeni segment opušča, napoved je prišla v javnost na dan, ko sta medsebojno poravnavo sklenila Apple in Qualcomm ter napovedala vnovično sodelovanje. Kar pomeni, da bi Intel najverjetneje izgubil Apple kot stranko za svoje modeme, še zlasti potem,...

10 komentarjev

Huawei domala ukinja razvojni oddelek v ZDA

vir: Reuters
Slo-Tech - Čeprav se odnosi med ameriško administracijo in Huaweijem vendarle zlagoma ogrevajo, bodo zaradi omejitve poslovanja ameriških podjetij s Huaweijem Kitajci odpuščali v ZDA. V Huaweijevih raziskovalno-razvojnih oddelkih (formalno gre za podružnico Futurewei Technologies) v Teksasu, Kaliforniji in Washingtonu je zaposlenih 850 ljudi, ki bodo večidel pristali na cesti, piše The Wall Street Journal.

Časnik se sklicuje na vire blizu podjetja in pravi, da bo brez dela ostalo več sto ljudi. Nekatere so o tem že obvestili, drugi lahko vesti pričakujejo kmalu. Nekateri kitajski zaposleni bodo imeli možnost nadaljevati delo v podjetju, če se preselijo na Kitajsko, večina pa bo ostala brez zaposlitve.

Maja je Bela hiša izdala ukaz, s katerim je...

37 komentarjev

Za Tumblr se zanima - Pornhub

Slo-Tech - Tumblr je konec minulega leta prepovedal pornografijo, kar je bila ena večjih sprememb v zgodovini tega družbenega omrežja. Pri tem ne gre Tumblrja enačiti s klasičnimi pornografskimi stranmi, saj je imel od leta 2010 specializiran oddelek za te vsebine, ki nikoli niso predstavljale večine vsebin, hkrati pa so bile dovolj umaknjene (NSFW in adult), da nanje skorajda ni bilo moč naleteti naključno. In bile so tudi nekoliko posebne. Morda pa se sedaj obeta vrnitev stare politike, saj se za nakup Tumblrja zanima - Pornhub.

Tumblrjev lastnik Verizon, ki je stran dobil pred dvema letoma ob združitvi z Yahoojem, namreč išče novega kupca. Med glavnimi interesenti je Pornhub, ki želi stran vrniti v stare tirnice. Pornhubov podpredsednik Corey Price je dejal, da obstajajo očitne...

276 komentarjev

IBM kupuje Red Hat

Slo-Tech - IBM, ki že sedaj ni neznanec v svetu odprte kode, bo postal eden najpomembnejših igralcev na tem področju. Iz podjetja sporočajo, da bodo za 34 milijard dolarjev kupili Red Hat, ki sodi med največje razvijalce programske opreme za odprtokodne platforme (Linux). Prevzem naj bi bil končan v drugi polovici prihodnjega leta, ko in če ga bodo potrdili vse varuhi konkurence. Cena 34 milijard dolarjev predstavlja skoraj 60-odstotno premijo na ceno delnice pred najavo. Še vedno pa je to nekoliko manj kot junija letos, ko je bila delnica na dolgoletnem vrhu. Kasnejši padec je sledil zaradi slabih poslovnih rezultatov.

Red Hat bo znotraj IBM-a ostal "ločena enota". Največji (po nominalni vrednosti) prevzem v IBM-ovi zgodovini bo...

13 komentarjev

Evropska komisija dovolila Microsoftov prevzem Githuba

Slo-Tech - Ko je Microsoft v začetku poletja napovedal prevzem Githuba, kar je zbudilo sila mešane občutke pri razvijalcih po vsem svetu, je moral počakati še na odločitve varuhov konkurence. Dovoljenje je potreboval tudi od Evropske komisije, ki je sedaj prižgala zeleno luč za prevzem, saj ne vidi nobenega omejevanja konkurence ali možnosti zlorabe tržnega položaja. Komisija ugotavlja, da Microsoftu tudi ni v interesu spremeniti platforme, tako da ne bi bila več odprta. Zaradi tega ne vidi razlogov, da bi prevzemu nasprotovala.

...

44 komentarjev

Tehnološki mogotci rešujejo usode legendarnih medijev?

Naslovnica revije iz leta 1955

vir: Business Insider
Business Insider - Ustanovitelj Salesforca Marc Benioff in njegova soproga sta pred dnevi privolila v nakup znamenite ameriške revije The Time Magazine. Salesforce sicer s poslom nima nobene zveze, Benioffa bosta namreč medij prevzela kot zasebnika, za kar bosta v gotovini odštela 190 milijonov dolarjev. Oba sta tudi že napovedala, da bo dosedanja uredniška ekipa ostala nespremenjena in da se v objavljane vsebine ne nameravata vtikati.

Time je skupaj z drugimi mediji, združenimi v...

33 komentarjev

EU: Apple sme prevzeti Shazam

vir: Wikipedia
Evropska komisija - Po skoraj pol leta preučevanja ali sme Apple prevzeti popularno aplikacijo za prepoznavanje skladb, so bruseljski regulatorji vendarle razsodili, da združitev ne bo prinesla Applu kake odločilne prednosti pred tekmeci, denimo Spotifayem, in tako bistveno vplivala na konkurenco. Apple in Shazam sicer že leta dobro sodelujeta, zlasti od leta 2014, ko so Shazamovo tehnologijo prepoznavanja glasbe vgradili tudi v Applovo pomočnico Siri. Da se podjetji združujeta, so objavili že lani decembra, Apple pa je za prevzem plačal 400 milijonov ameriških dolarjev.

Evropska komisija (EK) se je pri odločitvi osredotočila zlasti na področje podatkov, kar ni ravno praksa pri konkurenčnih presojah združitev, saj se običajno tehta ali bo sklenjeni posel lahko kako vplival na ceno izdelka za običajnega potrošnika. Kot v tem primeru pravijo predstavniki EK, morajo v takih primerih preveriti...

5 komentarjev

Musk: Tesla bo ostala na trgu

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Elon Musk je ugotovil, da ne more prevzeti podjetja in ga umakniti z borze, ob tem pa celo večino delnic pustiti v rokah individualnih vlagateljev. V najnovejšem obvestilu za javnost je zapisal, da bo podjetje ostalo na trgu in borzi, kar predstavlja diametralno nasprotno stališče kot pred tremi tedni. S tem pa ni konec težav, ki jih je povzročil prvi tvit o prevzemu, temveč jih v resnici še poglablja, saj dokazuje, da financiranja za prevzem ni imel zagotovljenega, kar je trdil.

V sporočilu za javnost je Musk dejal še, da bi ob morebitnem prevzemu obstoječi delničarji obdržali dober položaj. Pravi, da se je pogovarjal z velikimi bankami, investicijskimi...

20 komentarjev

Musk v težavah zaradi tvita o prevzemu Tesle

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Elon Musk se je zaradi devetih besed ali 61 znakov, ki jih je tvitnil pred tednom dni, znašel v pravnih škripcih. Zapisal je, da razmišlja o odkupu Tesle po 420 dolarjev za delnico in da je financiranje zagotovljeno. Pričakovano je to delnico izstrelilo kvišku za več kot 10 odstotkov, a se je kasneje izkazalo, da se je Musk vsaj malo prenaglil. In izvršni direktorji družb, ki kotirajo na borzi, se ne smejo prenagliti, zato ga je SEC (Agencija za trg vrednostnih papirjev) že začela preiskovati. Tesla je že dobila uradne zahtevke po izročitvi dokumentacije, hkrati pa se obetajo tožbe nekaterih borznih posrednikov, ki so trgovali (oziroma zapirali kratke...

35 komentarjev

Elon Musk bi Teslo umaknil z borze

vir: Wikipedia
CNBC - Izvršni direktor in solastnik Tesle, Elon Musk je danes šokiral vlagatelje, ko je tvitnil, da namerava izpeljati odkup delnic podjetja, pri čemer bi bil za delnico pripravljen plačati 420 ameriških dolarjev. Kot razlog je navedel, da si želi vzpostaviti kar najboljše razmere za uspešno prihodnost družbe. Obenem je še zatrdil, da ima sredstva za odkup že zagotovljena. Skratka, če bi Musk želel izpeljati svoj načrt, bi za to potreboval približno 50 milijard dolarjev kapitala. Novinarji CNBC so že stopili v stik z večjimi bankami na Wall Streetu, kjer pa o tem niso vedeli ničesar.

Poteza bi podjetju v resnici prinesla določeno mero ustvarjalnega miru, saj ne...

91 komentarjev

Xiaomijev IPO napol uspešen

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Kitajski izdelovalec elektronskih naprav Xiaomi je včeraj debitiral na hongkonški borzi. A javna prodaja se ni začela po načrtih, saj se je cena delnice po prvem dne trgovanja znašla 6 % nižje kot ob pričetku. Kljub temu pa je s tržno kapitalizacijo 54 milijard ameriških dolarjev postalo tretji največji svetovni proizvajalec pametnih telefonov, ki kotira na borzi, za Applom in Samsungom. So pa močno zaostali za pred tem krepko oglaševanim ciljem, tržno vrednostjo 100 milijard USD.

Naslednji dan se je trend obrnil in delnice so zrasle za 13 %, večinoma po zaslugi borznega indeksa Hang Seng, ki je napovedal, da bo Xiaomijevo delnico vključil v svoj izbor podjetij s hongkonške borze. To pa pomeni precejšen preobrat, saj...

13 komentarjev

Amazon se bo preizkusil še v prodaji zdravil

Slo-Tech - Amazon je, neuradno za okroglo milijardo dolarjev, prevzel ameriško spletno lekarno PillPack in s tem pokukal še na trg množične prodaje zdravil. Gre za relativno malo podjetje, ki na spletu oskrbuje bolnike z zdravili na recept, njihova niša pa so zlasti posamezniki s kroničnimi boleznimi, ki zdravila potrebujejo redno. Podjetje ima licenco za delovanje v vseh zveznih državah, njihov dosedanji letni promet pa je za velikana Amazonovega ranga bolj simboličen; letos naj bi znašal okoli 100 milijonov ameriških dolarjev.

A nekatere ameriške lekarniške verige in distributerji - med največje sodi CVS, ki ima letno slabih 46 milijard prihodkov - so konec tedna ob novici zagnale manjšo paniko, praktično vse so doživele tudi razprodajo svojih delnic. Nasprotno pa so...

11 komentarjev

ZTE po preobratu spet pred propadom

Slo-Tech - Saga o ZTE se spreminja v telenovelo in je dosegla nov preobrat, saj je ameriški senat zavrnil dogovor, ki ga je sprejel Trump in ki bi podjetje rešil. Ameriški Senat je prepričljivo s 85 glasovi za in 10 proti potrdil ponovno uvedbo sankcij zoper kitajsko podjetje ZTE - sankcije so zapakirali v zakon National Defense Authorization Act - ki ameriškim podjetjem prepovedujejo prodajo izdelkov in komponent ZTE-ju. Ta je življenjsko odvisen od njih in bo v primeru prepovedi bržkone zaprl vrata.

Spomnimo, da je pred mesecem dni ZTE doletela tako huda sankcija, ker so v ZDA ocenili, da podjetje krši ameriške gospodarske sankcije zoper Iran in Severno Korejo. ZTE naj bi svoje izdelke, ki vsebujejo tudi ameriške komponente,...

43 komentarjev

AT&T prevzel Time Warner

Slo-Tech - Končan je medijski prevzem desetletja, težak 85 milijard ameriških dolarjev, ki se je začel že poldrugo leto pred tem. Le nekaj dni nazaj, je nakup Time Warnerja odobrilo ameriško zvezno sodišče, potem ko mu je nekaj časa nasprotovalo zvezno pravosodno ministrstvo. S pretežnim argumentom, da bi združitev povzročila zvišanje cen pri končnih uporabnikih. A je tudi to na koncu dalo svoj pristanek in odstopilo od nadaljnjih sodnih postopkov.

Komunikacijski gigant je tako v svoje roke dobil precejšen zalogaj tamkajšnjih medijev, tako zabavnih kot informativnih, med njimi denimo HBO, Warner Bros in CNN. Združitev je ves čas postopka imela veliko nasprotnikov, saj utegne na medijskem trgu povzročiti celo vrsto konfliktov interesov. Zlasti so zaskrbljeni lastniki...

10 komentarjev

ZTE se vrača med žive

Slo-Tech - Kitajski proizvajalec pametnih telefonov ZTE je v enem mesecu prehodil pot od uspešnega podjetja do živega mrtveca in nazaj. Pred mesecem dni so v ZDA svojim podjetjem prepovedali prodajo komponent ZTE-ju, ker je ZTE kršil embargo in Iranu ter Severni Koreji prodajal svoje izdelke. Lani je bil ZTE za to oglobljen, a ker so ameriške obveščevalne službe ZTE obtožile tudi vohunjenja, kar bi bil drugi prekršek, se je pogojna kazen prepovedi uvoza ameriških komponent zanje udejanjila. ZTE, ki je življenjsko odvisen od ameriških komponent, ki jih vgrajuje v svoje izdelke, je kmalu sporočil, da bo v tem primeru očitno nehal poslovati. Le nekaj dni pozneje pa se je oglasil ameriški predsednik Trump in dejal, da s kitajskimi...

16 komentarjev

Microsoft kupil Github

Microsoft - Microsoft prevzema Github, sporočajo iz Githuba in Redmonda. Računalniški velikan bo za Github odštel 7,5 milijarde dolarjev, kar je drugi večji prevzem, odkar je krmilo prevzel Satya Nadella. Pred dvema letoma je Microsoft za LinkedIn pripravil 26,2 milijarde dolarjev. Github bodo plačali v delnicah.

Github je repozitorij programske kode, ki ima 85 milijonov podrepozitorijev in 28 milijonov aktivnih sodelujočih. Podjetja, posamezniki in projekti ga uporabljajo za deljenje kode in dokumentacije, saj omogoča enostaven...

52 komentarjev

Sony kupuje EMI

Slo-Tech - Kot je napovedal Sonyjev novi izvršni direktor Kenichiro Yoshida, se bo Sony začel bolj posvečati storitvam in vsebini ter manj strojni opremi. Eden izmed odločnejših korakov, ki so ga napovedali na včerajšnji konferenci, je prevzem založbe EMI. Z 2,3 milijarde dolarjev težkim nakupom bo nastal največji glasbeni založnik na svetu, ki bo Sonyju prinesel tudi ustvarjalce, kot so Kanye West, Beyonce, Sam Smith ali Sia. Glede na ceno je celoten EMI vreden 4,75 milijarde dolarjev, kar je dvakrat več kot leta 2011. Sony ima v lasti že dobrih 30 odstotkov podjetja, sedaj pa bo dokupil še 60 odstotkov, ki jih prodaja Mubadala Investment Company.

Na novinarski konferenci je Yoshida povedal, da so investicije v vsebino in intelektualno lastnino temelj dolgoročne rasti,...

3 komentarji

ZTE zaradi ameriških sankcij v hudih škripcih

vir: Reuters
Reuters - Drugi največji kitajski proizvajalec telefonov ZTE je sporočil, da ustavlja mednarodno poslovanje. Podjetje je močno prizadela odločitev Trumpove administracije, ki je prejšnji mesec vsem ameriškim podjetjem prepovedala poslovanje z ZTE-jem za dobo sedmih let. To pomeni, da ZTE ne more več legalno kupovati nobenih komponent ali intelektualne lastnine, ki jih potrebuje za proizvodnjo pametnih telefonov.

ZTE se je lani znašel v škripcih, ko se je izkazalo, da so dobavljali tudi ameriške izdelke Iranu, proti kateremu veljajo ameriške gospodarske sankcije. Petletna preiskava je pokazala, da je ZTE kupoval ameriške komponente in jih vgrajeval v svoje izdelke, ki jih je potem prodajal Iranu in Severni Koreji. ZTE se je tedaj poravnal s plačilom 900 milijonov...

32 komentarjev

Glassdoor prodan za 1,2 milijarde dolarjev

Slo-Tech - Popularna spletna stran Glassdoor, na kateri lahko iščemo službo ali zgolj preverimo, kakšne so plače in vzdušje v kakšnem podjetju, se je prodala za eno največjih vsot v zgodovini. Japonski kadrovski gigant Recruit Holdings Co., ki ima 45.000 zaposlenih, je za stran, ki ima 59 milijonov aktivnih uporabnikov in podatke o več kot 770.000 podjetjih v 190 državah, odštel 1,2 milijarde dolarjev. Japonci obljubljajo, da bo Glassdoor ostal poseben in ločen del njihovega podjetja. Transakcija bo izvedena z denarjem.

Glassdoor je bil ustanovljen leta 2008 v Kaliforniji. Izvršni direktor Robert Hohman, ki bo še naprej vodil stran, pojasnjuje, da je Glassdoor spremenil način, kako ljudje iščejo zaposlitev in kako podjetja rekrutirajo potencialne sodelavce. Po združitvi...

0 komentarjev

Foxconn kupuje Belkin, Wemo in Linksys

Slo-Tech - Tajvanski Foxconn, ki ga v glavnem poznamo kot največjega pogodbenega proizvajalca elektronike na svetu in glavnega Applovega dobavitelja, ne skriva, da si že dlje časa želi iz lon poslov prestopiti stopničko više. Tja se seveda najhitreje zavihtijo z nakupom kakšnega uveljavljenega podjetja. Tako je Foxconn pred dvema letoma kupil Sharp, sedaj pa je ponovno šel po nakupih. Tarča je podjetje Belkin, ki ima tudi blagovne znamke Linksys in Wemo.

S prevzemom, za katerega Foxconn pripravlja 866 milijonov dolarjev, bo postal pomemben igralec na trgu telefonov, omrežne opreme, domače pametne elektronike in tablic. Toda preden bo prevzem dokončan, mora Foxconn dobiti še uradno dovoljenje oblasti. To ni več samo formalnost, saj je v začetku tega meseca Trump blokiral...

31 komentarjev

Trump preprečil Broadcomov prevzem Qualcomma

Slo-Tech - Lani napovedani prevzem Qualcomma, ki ga je želel izpeljati Broadcom, se ne bo zgodil. Več kot 100 milijard dolarjev težak prevzem (po neuradnih podatkih kar 117 milijard) je ustavil ameriški predsednik Donald Trump. Po njegovem mnenju bi bil singapurski nakup Qualcomma škodljiv za ameriško nacionalno varnost. Ukaz o zaustavitvi prevzema je podpisal včeraj pozno zvečer. Broadcomove delnice so po objavi pridobile tri odstotke, Qualcommove pa so padle za skoraj štiri odstotke.

Če bi prevzem uspel, bi dobili tretjega največjega proizvajalca čipov, za Intelom in Samsungom. Broadcom ima bogato zgodovino prevzemov in raste prav z njimi, medtem ko ima Qualcomm močnejši razvojno-raziskovalni oddelek. Glede na težave Qualcomma zaradi številnih tožb in izgube Appla kot...

58 komentarjev

Dropbox na borzo z vrednotenjem šest milijard evrov

Slo-Tech - Dropbox bo javno ponudbo delnic (IPO) izvedel po vrednotenju od sedem do osem milijard dolarjev (16-18 dolarjev na delnico), odvisno od povpraševanja, so danes razkrili v dokumentih za IPO. To je precej manj od rekordnega vrednotenja pri 10 milijardah dolarjih, po kakršnem so leta 2014 dobili tvegani kapital. Toda že nekaj mesecev pozneje so investicijski bančniki opozorili, da Dropbox ne upravičuje tolikšnega vrednotenja, zaradi česar je Fidelity Investments vrednost ocenil 20...

0 komentarjev

Dropbox gre na borzo

U.S. Securities and Exchange Commission - Že lani se je špekuliralo, da bo šel Dropbox kmalu na borzo in da je ameriški Agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) morda celo že oddal potrebno dokumentacijo, a potem iz vsega skupaj ni bilo nič. Sedaj pa gre zares, saj je Dropbox v petek SEC-u vendarle oddal papirje za izpeljavo prve javne ponudbe delnic (IPO). Podjetje, ki je trenutno vredno okrog 10 milijard dolarjev, želi zbrati 500 milijonov dolarjev svežega kapitala. Doslej je Dropbox poganjal kapital zasebnih...

9 komentarjev

Samsung prehitel Intel

Bloomberg - Kot smo lani napovedovali, je Intel resnično padel s prestola. Po 24 letih se Intel poslavlja z vrha lestvice proizvajalcev čipov, saj ga je lani tudi uradno prehitel Samsung. Čeprav podjetji ne pokrivata istih niš, pa sodita v isto kategorijo. Intel je lani ustvaril rekordnih 63 milijard dolarjev prihodkov, a mu to ni pomagalo, saj jih je Samsung kar 69 milijonov dolarjev.

Samsung tako že dolgo ni več zgolj proizvajalec poceni televizorjev, temveč največji igralec na trgu čipov za pomnilnik in flash. V resnici je danes kar težko najti pametni telefon, ki nima Samsungovega pomnilnika. Intelovi procesorji x86 imajo po drugi strani precej bolj ozko odmerjen prostor, saj jih najdemo večinoma v osebnih računalnikih in...

42 komentarjev

Google za milijardo prevzel petino HTC-jevih zaposlenih

Slo-Tech - Google je sporočil, da je lani najavljen prevzem dobršnega dela HTC-ja, ki se ukvarja s telefoni, končan. Za 1,1 milijarde dolarjev so kupili približno polovico HTC-jeve ekipe iz razvoja in raziskav, kar predstavlja 2000 zaposlenih. Gre v glavnem za ljudi, ki so delali na projektu Pixel za Google. Prav tako je Google dobil neekskluzivno licenco za uporabo HTC-jeve intelektualne lastnine. Sprva je kazalo, da bo Google kupil kar celoten HTC-jev mobilni oddelek, podobno kot je storil z Motorolo, a so se na koncu odločili za kompromisni predlog.

HTC pa je z izkupičkom tudi zadovoljen, saj je dobil prepotrebno finančno injekcijo. Za podjetje, ki vsako četrtletje porabi 75 milijonov dolarjev preveč, predstavlja dobra milijarda tri leta odloga. HTC je...

8 komentarjev

Walt Disney kupuje 21st Century Fox

Slo-Tech - V ZDA se obeta eden največjih prevzemov, saj bo Walt Disney za 52,4 milijarde dolarjev kupil večji del 21st Century Fox, ki ga obvladuje Rupert Murdoch. Medtem ko bo Walt Disney kupil v glavnem razvedrilni del (filmski in televizijski studii, šport, investicije v drugih podjetjih), bo preostanek, ki ga tvorijo med drugim Fox News, Fox Business, FS1 in FS2, oddvojen v novoustanovljeno podjetje Fox, ki se bo ukvarjalo z novicami. To med drugim...

12 komentarjev

Apple kupil Shazam

Slo-Tech - Apple je kupil podjetje Shazam, so sporočili iz Cupertina. Za Shazam, ki je najbolj znan po aplikaciji za identifikacijo predvajanih skladb, je Apple po poročanju Recode odštel 400 milijonov dolarjev. To je občutno manj od vrednotenj Shazama v zadnjem krogu zbiranja kapitala predlani, ki so se gibala okrog milijarde dolarjev. Kljub temu je to eden večjih Applovih prevzemov, ki sicer raje kupuje manjša zagonska podjetja čisto na začetku poti.

Nekaj večjih izjem so bila podjetja AuthenTec (Touch ID), PrimeSense (prepoznavanje obrazov) in pa seveda NeXT davnega leta 1996, ki je v podjetje vrnil Steva Jobsa. Še vedno pa ostaja največji nakup prevzem Beatsa leta 2014, iz katerega je zrasel Apple Music. Shazam je že sedaj integriran v Apple Music in Siri, da lahko...

19 komentarjev

Qualcomm zavrnil Broadcomovo ponudbo

Slo-Tech - Qualcomm je danes zavrnil Broadcomovo ponudbo za prevzem, v kateri je Broadcom minuli teden ponudil 105 milijard dolarjev za nakup enega največjih proizvajalcev SoC in modemov za mobilne telefone. Qualcommov upravni odbor je danes soglasno odločil, da je Broadcomova ponudba prenizka, ker "dramatično podcenjuje Qualcomm" in prinaša negotovosti glede odziva regulatorjev trga. S tem Qualcomm je potrdil namigovanja, da nad prevzemom že od začetka niso preveč navdušeni.

Qualcommov izvršni direktor Steve Mollenkopf je zapisal, da na trgu polprevodnikov in čipov v avtomobilski, mobilni, omrežni in IoT industriji ni nobeno podjetje v boljšem položaju kakor Qualcomm. Prepričani so, da lahko svojim lastnikom prinašajo dodano...

1 komentar

Broadcom želi kupiti Qualcomm

Slo-Tech - Obeta se nam eden večjih prevzemov v tehnološki branži, saj se po poročanju Bloomberga Broadcom pripravlja na 100 milijard dolarjev težak prevzem Qualcomma. Temu primerno je cena delnic Qualcomma v petek poletela za 12 odstotkov in dosegla 62 dolarjev, medtem ko analitiki ocenjujejo, da naj bi Broadcom za podjetje ponudil okrog 70 dolarjev, deloma v denarju in deloma v lastnih delnicah.

Za Qualcomm se utegne prevzem izkazati kot odlična rešitev, saj ima podjetje v zadnjem času precej težav. Ena izmed največjih strank je namreč Apple, ki je od Qualcomma kupoval telekomunikacijske čipe za svoje iPhone. Toda zgodba z Applom se zapleta, saj ste se podjetji zapleti v tožbo, češ da naj bi Qualcomm Apple izsiljeval s previsokimi licenčninami. Qualcomm po drugi...

21 komentarjev

Francija in Nemčija želita Google in ostale obdavčiti po prihodkih

Financial Times - Ni skrivnost, da Google, Apple in ostale multinacionalke v evropskih državah plačajo zelo malo davka na dobiček, ker večino dobička prikažejo v državah z nizko davčno stopnjo (denimo na Irskem) ali ga v celoti prelijejo v davčne oaze. Airbnb je na primer lani v Franciji plačal manj kot 100.000 evrov davka, na splošno pa so efektivne davčne stopnje okrog odstotka. Zaradi tega je francoski finančni minister Bruno Le Maire sprožil pobudo, ki se ji pridružujejo tudi finančni ministri Nemčije, Italije in Španije, s katero želijo multinacionalke v Evropi obdavčiti glede na prihodke in ne dobiček.

Pobudo za tako imenovan "izenačitveni davek", po katerem bi v Evropi obdavčevali prihodke in ne dobička, so opisali v skupnem...

79 komentarjev

Googlova reorganizacija v Alphabet zaključena

Bloomberg - Pred dvema letoma napovedana reorganizacija Googla se je letos končno zaključila. Zadnji korak je bila ustanovitev novega holdinškega podjetja XXVI in preoblikovanje Googla iz delniške družbe v družbo z omejeno odgovornostjo. S tem so vse nekdanje Googlove podružnice, ki se ukvarjajo z nesorodnimi projekti (npr. Verily, Waymo ali Nest), postale družbe, ki zasedajo v hierarhiji Alphabeta (krovno podjetje) enako mesto kakor Google. V podjetju zagotavljajo, da so spremembe zgolj tehnične in formalne narave, medtem ko na...

7 komentarjev

Outbrain kupil Zemanto

Slo-Tech - Izraelsko podjetje Outbrain je prevzelo slovensko podjetje Zemanta, ki je veljalo za enega prvih tehnoloških start-upov pri nas, je sporočil Zemantin soustanovitelj Boštjan Špetič. Outbrain sta leta 2006 ustanovila Uri Lahav in Yaron Galai in danes zaposluje več kot 600 ljudi v ZDA in Izraelu. Višina kupnine ni znana, po neuradnih podatkih pa je Outbrain za Zemanto plačal okoli 25 milijonov dolarjev. Zemanta je sicer v desetih letih delovanja zbrala za devet milijonov dolarjev tveganega kapitala, danes pa ima sedež v Delawaru. Tam podatki o lastništvu niso javni, največja posamezna lastnika pa sta bila Boštjan Špetič in Andraž Tori, sta povedala soustanovitelja podjetja. Slovenska podružnica je lani ustvarila milijon evrov prihodkov in dva tisoč evrov dobička - večino poslov Zemanta opravi...

134 komentarjev

POP TV in Kanal pod isto streho kot Telemach

Slo-Tech - United Group, ki je v lasti sklada KKR in Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) ter ki v Sloveniji obvladuje Telemach, prevzema medijski portfelj družbe CME v Sloveniji in na Hrvaškem. To z drugimi besedami pomeni, da bo imel Pro Plus, ki oddaja Kanal A in POP TV, istega lastnika kakor Telemach. Na Hrvaškem United Group s tem manevrom pridobiva Novo TV. Prevzem morajo odobriti še varuhi konkurence, ki bodo imeli v konkretnem primeru težko delo. CME bo v medijskem portfelju obdržal bolgarsko, češko, romunsko in slovaško televizijo, kjer ima skupno 36 kanalov in okrog 50 milijonov gledalcev.

CME je potrdil, da je posel težak 230 milijonov evrov, s prihodki pa bo CME poplačal 250 milijonov evrov posojila, ki zapade prihodnje leto. S tem se bo CME močno razdolžil, kar bo...

84 komentarjev

Yahooja ni več, naj živi Verizon

Slo-Tech - Napočil je dan, ko je Verizon tudi uradno pohrustal Yahoo, o čemer smo pisali že večkrat. Včeraj je Verizon uradno kupil Yahoojevo osnovno dejavnost (del v Alibabi in patenti ostajajo ločeni), torej iskanje in oglaševanje, za kar je odštel 4,48 milijarde dolarjev. Hkrati je odstopila dosedanja Yahoojeva izvršna direktorica Marissa Mayer, ki je ob tej priložnosti že zadnjič nagovorila vse zaposlene. Številni med njimi so bili nagovorjeni zadnjič, saj je Verizon napovedal precejšnja odpuščanja takoj po prevzemu.

Yahoo bodo skupaj z AOL-om, ki ga je Verizon prevzel leta 2015, preoblikovali v enoto Oath. Vodil jo bo nekdanji AOL-ov izvršni direktor Tim Armstrong, v njej pa bo več kot 50 različnih znamk s...

10 komentarjev

Boston Dynamics od Googla k Softbank

Slo-Tech - Googlova enota za robote Boston Dynamics, ki so jo kupili leta 2013, je končno dobila novega lastnika. Izdelovalca robota, ki ga je Google poskušal prodati že dlje časa in za katerega je sprva zanimanje kazala Toyota, bo kupila japonska SoftBank. Japonci mislijo resno z roboti, saj so kupili tudi Schaft, ki so ga leta 2012 ustanovili v Laboratoriju za robotiko JSK na Univerzi v Tokiu.

SoftBank je razvila prijaznega humanoidnega robota Pepperja, z Boston Dynamics pa dobiva precej glasnejšo in manj prijazno družbo. Podjetje namreč razvija različne robotske pse, ki sicer pomivajo posodo, a so uporabni tudi v vojaške namene, le nekoliko glasni so. Lani so pokazali tudi humanoidne robote, ki so manj strašljivi.

Toda Google je kmalu ugotovil, da razvoj tovrstnih...

4 komentarji

Yahoojevi delničarji potrdili prodajo, Verizon bo takoj začel odpuščati

Bloomberg - Yahoojevi delničarji so na včerajšnji skupščini potrdili Verizonov prevzem podjetja, ki bo za Yahoo odštel 4,48 milijarde dolarjev. Verizon bo za ta znesek kupil Yahoojevo osnovno dejavnost, torej iskanje in oglaševanje, ki jo bo združil s svojo enoto AOL-a. Nova enota se bo imenovala Oath. Prevzem bo uradno zaključen 13. junija, s čimer bo konec dolge Yahoojeve sage. Tedaj se bo začela nova doba, ki jo bodo zaznamovala predvsem odpuščanja.

Spomnimo, da se je o prevzemu začelo govoriti lani, ko je Verizon za podjetje ponujal 4,8 milijarde dolarjev. Kupnina je nižja, ker so kasneje odkrili vdore v Yahoo, ki jih je podjetje prikrivalo. Pri tem podjetje pomeni Yahoojevo osnovno dejavnost, saj glavnino njegove vrednosti predstavlja naložba v Alibabo, ki bo ostala...

5 komentarjev

Citigroup: Apple bi lahko prevzel Teslo, Netflix ali Walt Disney

vir: Reuters
Reuters -
Citigroup je svojim strankam predstavil seznam sedmih podjetij, ki bi lahko bile potencialne prevzemne tarče za Apple. Ta ima trenutno na računih več kot 250 milijard dolarjev gotovine. Večina tega denarja je sicer na računih izven ZDA, vendar zaradi napovedi Donalda Trumpa o le 10-odstotni obdavčitvi dobičkov ustvarjenih izven ameriškega trga, bo jabolčni imperij najverjetneje milijarde počasi pripeljal domov. Vsaj tako se nadejajo analitiki Citigroupa.

Poleg omenjenih podjetij so na seznamu še razvijalci iger Activision Blizzard, Electronic Arts in Take Two Interactive Software ter Hulu. Analitiki so pri pripravi seznam upoštevali pet kriterijev: strateško ujemanje podjetij, svetovni domet prevzemne tarče, ceno prevzema, druge...

33 komentarjev

Kdor visoko leta, nizko pade: Yik Yak

Business Insider - Podjetje Yik Yak, ki je razvijalo istoimensko aplikacijo in je od ustanovitve leta 2013 do danes nabralo 73 milijonov dolarjev investitorskega kapitala ob najvišjih vrednotenjih prek 400 milijonov dolarjev, je končalo svojo pot. Razvojna ekipa je šla delat k Square, nekaj intelektualne lastnine pa so prodali za vsega milijon dolarjev. S tem se je končala meteorna zgodba svoj čas izjemno priljubljene aplikacije, ki je ves čas veljala za kontroverzno.

Yik Yak je omogočal anonimno sporočanje, o čemer nas je internet že naučil, da nikoli ni preveč dobra ideja. Ljudje so lahko sodelovali v anonimnih skupinskih pogovorih, ki so bili omejeni na osem kilometrov široko območje. Kdor je bil na tem območju, je pogovore lahko...

18 komentarjev

T-2 spet ni več v stečaju

vir: Delo
SiOL - Ustavno sodišče je razveljavilo lanski sklep višjega sodišča, da gre T-2 v stečaj. Sodišče je odločitev sprejelo 22. marca, a še ni javno objavljena. Sedaj jo je potrdilo vodstvo T-2, ki je prejelo odločbo sodišča. S tem je ustavno sodišče ugodilo pritožbi lastnikov T-2, ki so s tem spet dobili poslovodna pooblastila, ki jih je v stečajem postopku imela stečajna upraviteljica.

Zgodba o stečaju T-2 je dolga in polna preobratov. Njen aktualni del se je pričel leta 2014, ko so upniki vložili predlog za začetek stečajnega postopka. Prvostopenjsko sodišče je septembra 2014 potrdilo začetek stečajnega postopka, a so se lastniki pritožili. Višje sodišče je odločilo, da se odločba odpravi in primer vrnilo v odločanje na prvo...

110 komentarjev

Westinghouse gre v prisilno poravnavo

Vogtle 3 in 4

Slo-Tech - Westinghouse je podjetje, ki ga pri nas najbolj poznamo kot proizvajalca jedrskih elektrarn. Podjetje, ki je s preoblikovanjem nastalo leta 1998, je resnično počelo samo to, medtem ko je originalni Westinghouse iz leta 1886 počel še marsikaj drugega, povezanega z elektriko, dokler ni leta 1997 postal - CBS Corporation. O stečajih podjetij redko pišemo, ker običajno niso spektakularni ali pomembni, a začetek postopka prisilne poravnave (Chapter 11) nad Westinghouse Electric Company je vseeno pomemben, ker gre za simbolen poraz jedrske energije. Westinghouse oziroma njegov pravni prednik je tudi zgradil Nuklearno elektrarno Krško (NEK).

Podjetje je nastalo leta 1998 iz jedrskih ostankih prvotnega podjetja, potem pa ga je leta 2005 kupila japonska...

53 komentarjev

Intel z nakupom Mobileya na trg avtonomnih vozil

Slo-Tech - Intel je potrdil, da bo za 15 milijard dolarjev prevzel izraelsko podjetje Mobileye, ki je vodilni proizvajalec na področju računalniškega vida za avtonomna vozila. Glede na Mobileyev dobiček bo Intel zanj plačal 60-kratno premijo (P/E). Intel je z Mobileyem sodeloval že od lani. S tem se bo Intel izstrelil med vodilne razvijalce opreme za samovozeče avtomobile, kjer sta Nvidia in Qualcomm njegova resna konkurenca. Trg asistenčnih sistemov in avtonomnih vozil je bil predlani vreden tri milijarde dolarjev, leta 2025 naj bi bil 96 milijard dolarjev, leta 2035 pa že okrog 290 milijard dolarjev, ocenjuje Goldman Sachs.

Intel doslej ni bil velik igralec v tem segmentu, zato so kupili Mobileye, kar bo spremenilo položaj. Mobileye se trenutno...

21 komentarjev

Snap začel kotirati z več kot 45-odstotno rastjo

Slo-Tech - Podjetje Snap, ki ga poznamo predvsem po nadvse priljubljeni aplikaciji Snapchat, danes začenja kotirati na newyorški borzi. Javno ponudbo delnic (IPO) so napovedali lani in izvedli včeraj po vrednotenju 24 milijard dolarjev, kar je največji IPO po Alibabi leta 2014. Delnica Snapa je spričo velikega povpraševanja v IPO stala 17 dolarjev, kar je blizu zgornje razpisane meje. Skupno so zbrali 3,4 milijarde dolarjev svežega kapitala, nove delnice pa nimajo glasovalnih pravic.

Snapchat ima 161 milijonov dnevnih uporabnikov, a je ob tem lani ustvaril 515 milijonov dolarjev izgube. Zaradi tega se nekateri sprašujejo, ali bo podjetje v prihodnosti sploh dobičkonosno. Ni namreč jasno, ali bo šlo po stopinjah Twitterja ali pa mogoče Instagrama...

29 komentarjev

Vdorom v Yahoo ni konca, Verizon zbil ceno

Slo-Tech - Po neuradnih podatkih bo Verizon za Yahoo odštel 4,48 milijarde dolarjev, kar je 350 milijonov dolarjev manj od prvotnih načrtov. Cena se je znižala zaradi vdorov v Yahoo, za katere so izvedeli šele po oddaji prevzemne ponudbe. Sprva se je celo špekuliralo, da utegne Verizon od nakupa odstopiti, a si Yahoo očitno res močno želijo, zato so zgolj spustili ceno za sedem odstotkov. Pa čeprav vdorom ni konca.

Spomnimo, da je Yahoo lanskega septembra javno razkril, da je bil leta 2014 tarča hekerskega napada, v katerem so mu odnesli osebne podatke vsaj 500 milijonov uporabnikov. Dva meseca pozneje smo izvedeli, da je vsaj del Yahooja za vdor vedel že istega leta, pa tega niso ustrezno skomunicirali. Decembra smo izvedeli za...

9 komentarjev

Sony Entertainment zaradi pretočnih videostoritev odpisal milijardo dolarjev

Sony - Dandanes se čedalje več filmov in serij pogleda prek pretočnih storitev, kar škoduje klasičnim poslovnim modelom, ki temeljijo na prodaji DVD-jev in blu-rayjev. To ugotavljajo tudi založniki. To je na lastni koži izkusil Sony, ki je svojo filmsko enoto Sony Pictures kupil kot Columbia Pictures Entertainment davnega leta 1989. Sedaj so drugi časi in v zadnjih časih so dobički iz te dejavnosti toliko upadli, da se je Sony odločil odpisati milijardo dolarjev (112 milijard jenov) vrednosti te naložbe. Zmanjšali so tako imenovano dobro ime.

Sony je imel lani precej težav s filmi, saj ni ustvaril nobenega res velikega hita. Na zahtevnem ameriškem trgu je imel v kinematografih 8-odstotni tržni delež. Njegova največja lanska...

11 komentarjev

Prodaja Yahooja se odmika

Bloomberg - Če gre verjeti poročilom iz Yahooja, se prodaja podjetja Verizonu zgolj odmika, a se bo še vedno zgodila. Verizon je prevzem dobršnega dela Yahooja naznanil že julija lani, a sta odkritji dveh velikih hekerskih vdorov posel precej zamajali. Septembra so razkrili, da so hekerji že leta 2014 iz Yahooja odnesli osebne podatke pol milijarde uporabnikov, zaradi česar je Verizon začel pritiskati za nižjo ceno. Decembra pa smo izvedeli, da so še leto poprej (torej 2013) ukradli podatke milijarde strank, zaradi česar prevzem sploh ni več gotov.

Tovrstne najave je treba brati med vrsticami, a v vrsticah za zdaj piše, da se bo prevzem zaključil šele v drugem četrtletju, torej četrtletje kasneje od prvotnih načrtov. Yahoo zatrjuje, da pospešeno delajo na izpeljavi...

1 komentar

Razkosanje Yahooja v Verizon, Altabo in Excalibur

Slo-Tech - Ni še povsem jasno, ali bo Verizon resnično kupil velik dela Yahooja, a če se bo to zgodilo, se bo preostanek Yahooja preimenoval. Lupina, ki bo ostala samostojna, vsebuje v resnici samo 15-odstotni delež v Alibabi, zato ni presenetljivo, da se bo preimenovala v Altabo. Ostanek s tem imenom bo funkcioniral manj kot podjetje in bolj kot holding, kar vključuje tudi razpustitev starega upravnega odbora.

Verizon je poleti napovedal
, da bodo nadaljevali svoj nakupovalni pohod in za 4,8 milijarde kupili Yahoo. Pred tem je namreč Verizon leta 2015 za 4,4 milijarde dolarjev kupil AOL, kar se je izkazalo kot solidna naložba. Situacija pa se je kmalu popolnoma spremenila, saj je Yahoo jeseni priznal, da so leta 2014 vanj vdrli hekerji in odnesli osebne podatke vsaj...

8 komentarjev

Intel z nakupom 15 odstotkov Here v posel pametnih avtomobilov

Slo-Tech - Intel kupuje 15-odstotni delež v podjetju Here, ki ga poznamo kot nekdanji Nokiin oddelek za digitalne zemljevide. Pred poldrugim letom so Audi, BMW in Daimler od Nokie kupili Here, za kar so odšteli 2,8 milijarde evrov. Nokia je Here dobil s prevzemom podjetja Navteq leta 2007, po prodaji dela Nokie Microsoftu in združitvi preostanka z Alcatelom, pa je Here - ki je imel ves čas veliko avtonomije in je deloval kot podjetje v podjetju - postal odveč, zato so ga prodali. Je pa Here zelo pomemben tako za proizvajalce avtomobilov kot tudi proizvajalce sistemov za avtonomno vožnjo, saj so njegovi tridimenzionalni zemljevidi cest v centimetrski natančnosti še kako pomembni.

Tu stopi na prizorišče Intel, ki pa...

3 komentarji

Samsung se pogaja o prodaji oddelka za osebne računalnike

Slo-Tech - Samsung, ki je letos že prodal svoj oddelek za tiskalnike HP-ju, prodaja tudi oddelek za osebne računalnike. Po neuradnih podatkih se že več mesecev pogajajo z Lenovom, ki je najresnejši kandidat za nakup. Največji proizvajalec pametnih telefonov je namreč na trgu osebnih računalnikov slabo konkurenčen, še dodatne težave pa povzroča splošno krčenje trga. Podjetje se zato osredotoča na svojo osnovno dejavnost, kar prodaja osebnih računalnikov seveda ni.

Lenovo pa je po drugi strani že sedaj največji prodajalec osebnih računalnikov in bi s prevzemom, ki bo verjetno vreden okrog 800-900 milijonov dolarjev, še okrepil svoj položaj. Seveda pa bosta morala Samsung in Lenovo poprej pridobiti še dovoljenja vseh varuhov...

11 komentarjev

Microsoftu bržkone tudi evropska zelena luč za prevzem LinkedIna

Reuters - Da bo Microsoft smel prevzeti LinkedIn, mora pridobiti tudi dovoljenje Evropske komisije, s katero ima burno preteklost glede spoštovanja protimonopolne zakonodaje. Evropska komisija bo o prevzemu odločila 6. decembra in uradno izjav ne daje, a neuradno naj bi Microsoftova zagotovila prejšnjega tedna zadostovala za pozitivno mnenje.

Microsoft zagotavlja, da bo tudi LinkedInovim konkurentom še vedno zagotavljal dostop do Outlooka (API) in podobnih storitev. Prav tako bodo sestavljavci računalnikov in drugih naprav še vedno imeli možnost nameščanja aplikacij za dostop do drugih poslovnih družbenih omrežij, ne da bi to kakorkoli vplivali na njihov odnos z Microsoftom. Konkurenca se je namreč zbala, da bo Microsoft zaradi...

26 komentarjev

Obeta se megaprevzem: AT&T kupuje Time Warner

Slo-Tech - Ameriški operater AT&T bo za 85,4 milijarde dolarjev kupil medijski konglomerat Time Warner, s čimer bo nastal medijsko-tehnološki gigant. Trenutno je namreč AT&T vodilni ponudnik kabelske televizije, drugi največji ponudnik mobilnih storitev in tretji največji ponudnik dostopa do interneta v ZDA, Time Warner pa ima v lasti kup programov, denimo HBO, CNN, Warner Brothers, TNT, Cartoon Network. Prevzem naj bi bil končan do konca prihodnjega leta, če ga bodo potrdili tudi varuhi konkurence. AT&T bo za prevzem potreboval 40 milijard dolarjev posojil, ki jih bosta zagotovili JPMorganChase in Bank of America.

Podjetji sta se dogovorili, da bo AT&T za posamezno delnico Time Warnerja plačal 107,5 dolarjev, polovico v denarju in polovico v lastnih delnicah. Novonastalo...

11 komentarjev

Verizon si premišljuje glede prevzema Yahooja

The Wall Street Journal - Medtem ko so si ob podpisu pogodbe z Verizonom oddahnili tako Yahoojevo vodstvo kot delničarji, je Verizon na drugi strani vseskozi deloval nekoliko zadržano do 4,8 milijarde dolarjev vredne kupčije. Nedavno razkriti vdor v Yahoo je zato odličen izgovor, da Verizon pritisne na Yahoo in si izpogaja znižanje nakupne cene, teoretično pa mu daje tudi možnost odstopa od pogodbe.

Pogodba o prevzemu namreč vsebuje precej standardno klavzulo, ki prevzemniku omogoča odstop od pogodbe, če bi se pojavile nepričakovane spremembe z negativnimi materialnimi posledicami za podjetje. Yahoo je minuli mesec dejal, da bi vdor utegnil imeti materialne posledice Verizonov glavni pravnik Craig Silliman pa je ta teden dejal, da ima dokazno breme sedaj Yahoo, ki mora dokazati,...

12 komentarjev

Verizon želi zaradi prikrivanja vdora milijardo popusta pri nakupu Yahooja

New York Post - Pred tremi meseci smo pisali, da je Verizon za 4,8 milijarde dolarjev kupil Yahoo, sedaj pa se utegne zgodba zaplesti. Yahoo se je namreč od tedaj zapletel v dve veliki aferi, in sicer smo najprej ugotovili, da so leta 2014 hekerji odnesli vsaj 500 milijonov uporabniških podatkov, morda pa še več, ta teden pa je odjeknila vest, da je Yahoo lani začel vohuniti za vsemi uporabniki. Verizon se je ustrašil, kakšni okostnjaki ga še čakajo v Yahoojevih omarah, zato si želi znižanje nakupne cene. Ali pa ga malo izsiljuje, rezultat je enak.

New York Post piše, da si Verizon želi nakupno ceno znižati za 1 milijardo dolarjev ali pa razdreti dogovor. Verizon s tem pritiska na Yahoo, ki se je znašel v res nezavidljivi situaciji. Yahoo se razumljivo upira takemu...

8 komentarjev

Samsung prodaja tiskalniški oddelek HP-ju

Slo-Tech - Samsung bo prodal svojo enoto za proizvodnjo tiskalnikov, za kar mu bo Hewlett-Packard odštel 1,05 milijarde dolarjev. Prodajo je danes potrdil Samsungov upravni odbor, prihodnji mesec pa bo o njej glasovala še skupščina delničarjev. Samsung se je še zavezal, da bo kupil za 100-300 milijonov dolarjev HP-jevih delnic. Za prodajo so se odločili, ker se želijo osredotočiti na osnovno dejavnost, kar tiskalniki niso. Tako bodo 1. novembra ustanovili novo podjetje, v katerega bo prenesen tiskalniški del s 1300 zaposlenimi in 6500 patenti, potem pa bo v celoti prodano Hewlett-Packardu. Blagovna znamka Samsung bo na tiskalnikih še nekaj časa ostala, so sporočili.

Ob prodaji bodo tudi odpuščali, a številk še niso javno razkrili. Trenutno je v...

25 komentarjev

ARM nič več britanski

Slo-Tech - Japonski konglomerat Softbank, ki se ukvarja s skoraj vsem, denimo z internimi storitvami, telefonijami, oglaševanjem, je izpeljal julija najavljeni prevzem britanskega tehnološkega paradnega konja ARM. Za 23,4 milijard funtov (to predstavlja 43-odstotno premijo na ceno delnice pred najavo) so izvedli največji prevzem kateregakoli tehnološkega podjetja v Evropi, tako da se bo z ARM jutri prenehalo trgovati na londonski in newyorški borzi. Kot je v navadi, je v ARM-ju odstopil predsednik Stuart Chambers in večina neizvršnih direktorjev.

Japonci so sicer obljubili, da večjih pretresov ne bo. Čeprav bo ARM odslej del Softbanka, naj bi njegov sedež ostal v Cambridgeu, kjer bo ostala tudi večina zaposlenih. Še več, v prihodnjih petih letih naj bi podvojili...

16 komentarjev

Velika zgodba 90. let končana: Yahoo prodan Verizonu

Slo-Tech - Kot so že v soboto čivkali že ptički na vejah, bo Verizon resnično in sedaj tudi uradno prevzel Yahoo. Za spletnega giganta, ki se v zadnjih letih bori z relevantnostjo, bodo odšteli 4,8 milijarde dolarjev. S tem bodo kupili Yahoojevo osnovno dejavnost, to je oglaševanje, iskanje in mobilne storitve, medtem ko delež v Alibabi in patentni portfelj nista del kupčije. Yahoo bodo združili s še enim velikanom iz 90. let, AOL-om, ki so ga kupili lani.

Yahoo je svojo pot začel leta 1994, ko smo še vedeli, da gre za akronim (Yet Another Hierarchically Organized Oracle). V tistih časih je bil splet še v povojih in iskalniki še niso bili glavni način iskanja podatkov, Google pa sploh še ni obstajal. Šele štiri...

14 komentarjev

Yahoojev novi lastnik bo najbrž Verizon

The New York Times - Sicer ni še nič uradno, a vsi veliki finančni portali pišejo, da je prodaja Yahooja oddaljena zgolj le še nekaj dni, kupec pa da je prav tako že izbran. Spletnega velikana, ki se nikakor ne more vrniti na pota stare slave, bo kupil Verizon, pravijo viri blizu podjetij. Zanj bo odštel pet milijard dolarjev.

Verizon ni novo ime med kandidati za prevzem. Nasprotno, že dlje časa se je omenjal kot najverjetnejši kupec, zato vest ni presenečenje. Prevzel bo Yahoojevo osnovno dejavnost, torej spletno oglaševanje in iskanje (Yahoojevo iskanje, Yahoo Mail, Yahoo Sports, Tumblr, oglaševanje) ter nepremičnine. Večino Yahoojeve vrednosti pa predstavlja Yahoojeva naložba v Alibabo, ki je vredna okrog 30 milijard dolarjev in bo ostala v holdinškem podjetju, ki bo ostalo od...

11 komentarjev

Japonski SoftBank kupil britanski ARM

Financial Times - Japonski SoftBank bo kupil britansko tehnološko podjetje ARM, ki ga poznamo kot razvijalca istoimenske RISC-arhitekture varčnih procesorjev. Za podjetje bodo odšteli 32 milijard dolarjev, ki jih bodo v celoti izplačali v denarju, torej brez kakšnih zamenjav delnic in podobnega. Prevzem bodo financirali z lastnimi denarnimi rezervami in z dolgoročnim posojilom banke Mizuho.

SoftBank ni banka, kot bi napak sklepali iz imena, temveč primarno telekomunikacijski gigant, ki se ukvarja s telefonijo, internetnimi storitvami, digitalno televizijo, oglaševanjem, polprevodniško tehnologijo in tudi finančno industrijo. ARM-jev izvršni direktor Simon Segars je povedal, da so se za prevzem...

17 komentarjev

Avast kupuje AVG

Slo-Tech - Češki Avast, ki ga poznamo zlasti kot proizvajalca enega izmed najpopularnejših brezplačnih protivirusnih programov, čeprav počne še mnogo več, je napovedal prevzem prav tako češkega konkurenta AVG, za katerega bo odštel 1,3 milijarde dolarjev. To predstavlja približno 33-odstotno premijo glede na ceno delnic AVG pred objavo prevzemne namere. S prevzemom bo nastalo eno največjih podjetij za računalniško varnost, katerega programska oprema bo nameščena na več kot 400 milijonih računalnikov in mobilnih naprav po vsem svetu.

V Avastu so dejali, da bodo prevzem financirali deloma z lastnim kapitalom in deloma z dolžniškimi sredstvi. UBS, Credit Suisse in Jefferies bodo zagotovili 1,7 milijarde dolarjev težko sindicirano posojilo,...

11 komentarjev

Microsoft kupil LinkedIn

Slo-Tech - Čisto sveža in presenetljiva novica prihaja iz Redmonda, kjer so danes sporočili, da bo Microsoft kupil LinkedIn. Programski gigant bo za družabno omrežje, ki se uporablja v poslovne namene, odštel 26,2 milijarde dolarjev. To pomeni, da bodo za delnico odšteli 196 dolarjev, kar predstavlja 50-odstotno premijo glede na ceno v petek, ko se o prevzemu še ni vedelo nič. Microsoft bo podjetje kupil z denarjem, torej ne bo šlo za nobeno zamenjavo delnic ali kaj podobnega. LinkedIn bo obdržal svojo blagovno znamko in bo tudi znotraj Microsofta živel kot precej samostojna enota znotraj oddelka Productivity and Business Processes. Jeff Weiner, ki je trenutno izvršni direktor LinkedIna, bo ostal vodja. Dogovor sta potrdila oba...

58 komentarjev

Prigode z Dellovim odkupom: stomilijonska škoda zaradi računalniške napake

Slo-Tech - Dellov ustanovitelj Michael Dell je pred slabimi tremi leti odkupil celotno podjetje, s čimer se je tedaj vsaj na videz končala več mesecev trajajoča bitka več snubcev in investitorjev, ki so imeli vsak svoje favorite in račune. Nekateri investitorji se s prevzemom niso strinjali in so ga izpodbijali na sodišču, ki je naposled razsodilo v njihov prid. Največji osmoljenec pa je ameriški investicijski gigant T. Rowe Price, ki je imel v lasti 1,7 odstotka Della in si je obetal 190 milijonov dolarjev odškodnine. Zaradi precej nenavadne računalniške napake ne bodo dobili nič, zato mrzlično iščejo načine, kako bodo izgubo vlagateljem v njihove investicijske sklade povrnili.

Po ameriški zakonodaji lahko...

10 komentarjev

Uber dobil 3,5 milijarde dolarjev iz Saudove Arabije

Slo-Tech - Uber je včeraj prejel visoko investicijo, saj je državni sklad iz Saudove Arabije vanj vložil 3,5 milijarde dolarjev svežega kapitala. To je ena izmed največjih investicij v katerokoli mlado podjetje. Gre za največjo v sklopu več investicij v Uber v zadnjem krogu zbiranja kapitala pri vrednotenju 62,5 milijarde dolarjev. Skupno je Uber od ustanovitve do danes zbral že 11 milijard dolarjev tveganega kapitala.

V Saudski Arabiji je Uber prisoten že od leta 2014 in se širi tudi v druge arabske države. V Saudovi Arabiji deluje Uber nekoliko drugače kot na Zahodu, saj tam ženske ne smejo same potovati naokoli in se prosto pogovarjati z neznanci. Okrog 80 odstotkov uporabnikov Uberja tam...

40 komentarjev

Boston Dynamics od Googla k Toyoti

Slo-Tech - Google in Toyota sta se po neuradnih podatkih že praktično dogovorila, da Toyota prevzame Googlovo enoto Boston Dynamics, ki jo je Google kupil leta 2013. Google je marca letos namignil, da bodo podjetje, ki se ukvarja z razvojem in izdelavo humanoidnih robotov, prodali.

Boston Dynamics poznamo po najrazličnejših robotih, denimo po robotskem psu Pikiju in robotih ATLAS, ki imajo podobne dimenzije kot ljudje. Vsem robotom je skupno, da se premikajo po nogah - dveh ali štirih - in se lahko zato gibljejo po raznovrstnem terenu. Toda kljub izjemno zanimivim izdelkom, ki jim preboj v vojsko ni uspel zaradi hrupa, se bo Boston Dynamics moral posloviti iz Googla. Razlogov je več, prvo luknjico pa je v jez navrtal odhod Andyja...

3 komentarji

Microsoft bo znamko Nokia prodal Foxconnu

Slo-Tech - Microsoftov prevzem dela Nokie, ki je razvijal in proizvajal mobilne telefone, lahko mirno označimo za poslovno katastrofo, zato ne preseneča Microsoftovo prizadevanje, da oddelek proda. V okviru Microsofta je Nokia od samega začetka poslovala negativno, lani je prispevala k rekordni izgubi, zato je Microsoft lani odpisal 7,6 milijarde dolarjev in napovedal množična odpuščanja. Sedaj naj bi blagovno znamko v celoti prodali Foxconnu.

Za zdaj gre še za neuradne informacije, ki pa naj bi bile zelo zanesljive. Microsoft si je pravice do uporabe znamke Nokia zagotovil do leta 2024, a jih bo...

25 komentarjev

Apple vložil milijardo v Didi, kitajski Uber

Slo-Tech - Apple je sporočil, da so vložili milijard dolarjev v kitajsko podjetje Didi Chuxing, ki tam nudi podobno storitev kot Uber in Lyft, torej aplikacijo za povezovanje voznikov avtomobilov in ljudi, ki iščejo prevoz. Milijarda dolarjev je veliko, a za Apple, ki mesečno ustvari okrog štiri milijarde dolarjev dobička in ima več kot 230 milijard dolarjev denarnih rezerv in ekvivalentov, je to precej malo. Vseeno pa je izjemno pomenljivo, da se je Apple odločil za investicijo v ta sektor in v to geografsko področje ter predvsem da jo je obesil na veliki zvon. Prav tako z izjemo Beatsa Apple tako velikih investicij doslej ni izvajal.

Vrednost podjetja Didi Chuxing je ocenjena na 25 milijard dolarjev (po takšnem vrednotenju je investiral Apple), na Kitajskem pa gre za...

10 komentarjev

T-2 se je še četrtič začasno izognil stečaju

vir: Delo
Slo-Tech - Telekomunikacijski operater T-2 se je uspel še četrtič začasno izogniti stečaju. Ustavno sodišče je namreč sprejelo začasno odredbo o zadržanju stečajnega postopka, dokler ne odloči o pritožbi, ki jo je nanj naslovil največji lastnik Garnol in v kateri zatrjuje kršitve ustavno zagotovljenih pravic do enakosti pred zakonom, do zasebne lastnine in dedovanja, podjetništva in prepovedi retroaktivnosti pravnih aktov. Sodišče bo o zadevi odločalo prednostno, do odločitve pa je stečajni postopek zamrznjen.

Na kratko povzemimo sago o T-2, ki se vleče že od leta 2009. Tedaj je Telekom Slovenije zahteval stečaj, a se je T-2 izvlekel v prisilno poravnavo, po kateri bi moral do leta 2021 plačati 44 odstotkov terjatev. Ker trenutno...

27 komentarjev

T-2 se še četrtič poizkuša izogniti stečaju

vir: Delo
Slo-Tech - Saga o stečaju telekomunikacijskega operaterja T-2 še vedno ni končana. Potem ko je v začetku tega meseca višje sodišče sledilo pritožbi upnikov (DUTB, Abanka, TCK) in T-2 poslalo v stečaj, je včeraj največji lastnik Garnol na ustavno sodišče vložil ustavno pritožbo zoper sklep o stečaju, piše RTV. V njej zatrjujejo kršitve ustavno zagotovljenih pravic do enakosti pred zakonom, do zasebne lastnine in dedovanja, podjetništva in prepovedi retroaktivnosti pravnih aktov. Ustavnemu sodišču predlagajo zadržanje izvrševanja stečaja, dokler se o pritožbi ne odloči.

Spomnimo, da se saga leta 2004 ustanovljenega podjetja vleče že od leta 2009, ko je Telekom Slovenije zahteval stečaj, a je potem T-2 pristal v prisilni poravnavi,...

63 komentarjev

Foxconn vendarle kupil Sharp

Terry Gou, direktor Foxconna

Slo-Tech - Po nepričakovanem zastoju v pogajanjih se je Foxconn naposled vendarle odločil, da prevzame Sharp. Za večinski delež v podjetju bodo odšteli 3,5 milijarde dolarjev, kar je za približno milijardo dolarjev manj, kot so ponujali februarja. Razlog je isti, kot je tudi povzročil skorajšnji odstop do pogajanj - Sharp je v slabši kondiciji, kot je kazalo na prvi, grozi pa mu 3,1 milijarde dolarjev dodatnih obveznosti, za katere pred tem niso imeli oblikovanih ustreznih rezervacij. Foxconn je zato konec februarja sporočil, da bodo podjetje še enkrat natančno pregledali (due diligence) in se nato odločili, ali bodo nadaljevali.

Foxconn bo dobil 66-odstotni delež Sharpa, so se dogovorili v končni verziji sporazuma. Poleg tega bo...

2 komentarja

Yahoo išče snubce

The Wall Street Journal - Yahoo je resno začel iskati kupce za svojo osnovno dejavnost in za naložbe v Aziji (Alibaba in Yahoo Japan), kot so napovedovali že lani. Po poročanju Wall Street Journala so potencialnim prevzemnikom poslali pismo, v katerem jih pozivajo, da do 11. aprila posredujejo pisne ponudbe za prevzem posameznih delov podjetja. Kupijo lahko bodisi osnovno dejavnost bodisi azijski del, lahko pa seveda tudi oboje skupaj.

Od potencialnih prevzemnikov želijo dobiti tudi informacije, koliko bi za posamezen del odšteli in kako bi prevzem financirali ter morebitne dodatne pogoje, ki jih bi postavili. Vse to je pomembno tudi, da Yahoo oceni, kakšne bodo davčne posledice razcepa podjetja (reverse spin-off). Yahoo uradno tega ne...

6 komentarjev

Dell prodaja oddelek za IT-storitve

Dell - Iz Della so sporočili, da bodo prodali svoj oddelek za IT-storitve, ki ga bo prevzel japonski NTT. Transakcija bo težka 3,05 milijarde dolarjev, s kupnino pa bo Dell nekoliko izboljšal svojo likvidnost, ki jo je izčrpal lanski prevzem EMC-ja, ki je bil skupno (pomemben delež je vključevala zamenjava delnic in nekaj drugih računovodskih operacij) vreden 67 milijard dolarjev, s čimer si je Dell nabral 43 milijard dolarjev finančnih obveznosti. Za Dell Services (bivši Perot Systems, ki ga je Dell leta 2009 kupil za 3,9 milijarde dolarjev) so najprej želeli iztržiti 5-6 milijard dolarjev, a so na koncu morali sprejeti pol toliko. NTT si je Dell Services želel tudi zato, ker se želi širiti na severnoameriški trg, kjer je Dell...

0 komentarjev

Google prodaja robotski Boston Dynamics

Bloomberg - Googlovo holdinško podjetje Alphabet želi prodati izdelovalca in razvijalca robotov Boston Dynamics, ki so ga kupili leta 2013. Čeprav je Boston Dynamics prikazal številne zanimive izdelke, denimo robotskega psa Pikija in humanoidne robote, bo podjetje dobilo novega lastnika. Pod vprašajem pa je sedaj celotna robotska divizija Replicant.

Oddelek za robotiko Replicant je poleg Boston Dynamicsa sestavljalo še nekaj drugih prevzetih podjetij, saj so leta 2013 po ustanovitvi Replicanta kupili osem podjetij, ki se je združevalo v tej enoti pod vodstvom Andy Rubina. Ta je po enem letu zapustil Google, kar je negativno vplivalo na celotno divizijo. Že pred tem so bile namreč glasne kritike, da gre za zbirko podjetij, ki delajo vsako na svojem podjetju...

7 komentarjev

T-2 spet v stečaj

vir: Delo
Slo-Tech - Višje sodišče je ugodilo pritožbi upnikov T-2 in podjetje spet poslalo v stečaj, potem ko je ustavno sodišče novembra sklep o začetku stečajnega postopka razveljavilo. Največji upniki T-2 so DUTB, Banke Celje (sedaj Abanka) in Hypo Alpe Adria Bank (sedaj TCK, kamor so prenesli nestrateške naložbe), ki so tečaj prvikrat zahtevali že septembra 2014.

Tedaj začeti stečajni postopek se je prvič ustavil novembra 2014, ko je višje sodišče ugodilo pritožbi lastnikov in zadevo vrnilo na prvo stopnjo. Avgusta 2015 je okrožno sodišče vnovič uvedlo stečaj nad T-2, ker je ocenilo, da T-2 prepočasi izvaja ukrepe za prestrukturiranje oziroma da ne dosega plana iz prisilne poravnave. Novembra lani je ustavno sodišče razveljavilo sklep...

118 komentarjev

Pri Foxconnovem prevzemu Sharpa v zadnjem hipu rumena luč

Slo-Tech - Čeprav smo v začetku meseca pisali, da je dogovor med Foxconnom in Sharpom o prevzemu slednjega praktično dokončan, in čeprav je danes zjutraj Sharp na svojih straneh tudi uradno potrdil podpis pogodbe o prevzemu, je zaškripalo. Foxconn je še enkrat premislil in sporočil, da dogovora še ne bodo podpisali, ker imajo pomisleke o Sharpovi prihodnosti.

Foxconn je povedal, da so danes dopoldne še pred zasedanjem Sharpovega upravnega odbora temu sporočili, da morajo razjasniti vsebino dogovora in nekaj podrobnosti še urediti. Sharp naj bi bil nekaj ključnih informacij razkril šele včeraj, zato Foxconn potrebuje dodaten čas za analizo. Gre za 3,1 milijarde dolarjev, ki bi jih Sharp lahko v prihodnosti dolgoval (contingent...

4 komentarji

Foxconn kupuje Sharp

The Wall Street Journal - Največji proizvajalec elektronike na svetu, tajvansko-kitajsko podjetje Foxconn bo najverjetneje prevzelo Sharp. Za eno najstarejših japonskih podjetij s področja elektronike ponuja 5,5 milijarde dolarjev, s čimer je presegel ponudbo japonskega državnega investicijskega sklada INCJ (Innovation Network Corp. of Japan), ki po neuradnih podatkih znaša 2,5 milijarde dolarjev. Sharp nujno potrebuje novega strateškega lastnika, saj podjetje posluje z izgubo. Prevzem naj bi bil dokončno dogovorjen do konca meseca, saj so večino podrobnosti že dorekli.

Uradne informacije iz Sharpa sicer v diplomatskem slogu ne dajejo prednosti nobenemu izmed obeh ponudnikov, dokler izbor ni končan, kar se bo zgodilo do 29. februarja. Po drugi...

9 komentarjev

Sony kupil del Toshibe, ta bi prodala še oddelek za PC-je

vir: Reuters
Reuters - Sony je sporočil, da so prevzeli Toshibin oddelek za proizvodnjo tipal za fotoaparate (CCD), za kar so odšteli 19 milijard jenov oziroma 142 milijonov evrov. S tem so se znebili enega največjih konkurentov svoje podružnice Sony Semiconductor Solutions, v katero so oktobra letos oddelili svoj oddelek za proizvodnjo tipal CCD. Prevzem Toshibinega oddelka bo končan do aprila prihodnje leto. Sonyjev oddelek za proizvodnjo tipal je eden izmed najbolje delujočih delov podjetja, ki je uspešen tako na trgu dragih fotoaparatov kot tudi komponent za pametne telefone.

Da se je Toshiba sploh odločila prodati to enoto, pa je v veliki meri posledica škandala, v katerem so se znašli letos poleti. Dobičke preteklih let so napihnili za...

4 komentarji

Ustavno sodišče razveljavilo sklep o uvedbi stečajnega postopka T-2

vir: Delo
Slo-Tech - Zgodba s stečajem družbe T-2 se počasi že vleče kot jara kača, a je še ne bo kmalu konec. Ustavno sodišče je na predlog družbe Garnol, ki je največji (98,06 %) lastnik družbe T-2 in je sama v stoodstotni lasti poslovneža Štefana Krča, razveljavilo sklep ljubljanskega višjega sodišča o začetku stečajnega postopka nad T-2. Zadevo je višjemu sodišču vrnilo v ponovno odločanje. Ustavno sodišče ni odločalo o upravičenosti stečajnega postopka, temveč je razsodilo, da so v postopku družbi Garnol kršili usatvno pravico do predstavitve svojih stališč (22. člen ustave).

Spomnimo, da je ljubljansko okrožno sodišče že lanskega septembra na predlog DUTB, Banke Celje in Hypo Alpe Adria Bank začelo stečajni postopek nad T-2. Višje...

25 komentarjev

Apple in GTAT zakopala bojno sekiro

Peči za Applove komponente v tovarni v Arizoni

vir: Ars Technica
The Wall Street Journal - Apple in njegov nesojeni dobavitelj zaslonov iz stekla za iPhone sta zakopala bojno sekiro, tako da podjetju GTAT ne bo treba v stečaj. Leta 2013 je kazalo, da je GTAT-ju uspel posel stoletja, saj so z Applom podpisali pogodbo o dobavi zaslonov iz safirja za nove telefone. Safir se uporablja, ker je bistveno trši od stekla (teže se razi), a je po drugi strani bolj krhek. Pravljica se je končala v solzah, podjetji pa na sodišču.

GTAT je trdil
, da je Apple nenehno spreminjal pogoje in da je podjetje z nepoštenimi pogoji izsiljeval, medtem ko je Apple dejal, da so zgolj želeli izpolnitev pogodbe, česar GTAT ni uspel. Končni izplen je bil potem tak, da je Apple v telefone vgradil posebno steklo (Gorilla Glass) iz podjetja Corning, GTAT pa je ostal z 2000 pečmi za pridobivanje...

3 komentarji

AGT računalniki gre v stečaj

AJPES - Po dolgi agoniji je prejšnji petek predlagal stečaj. S tem se končuje saga, ki se je vlekla kar nekaj let.

Spletna stran se je sicer že leta 2013 preimenovala iz AGT računalniki v AGT trgovina. V primeru, da imate do tega podjetja (AGT računalniki) kakšno terjatev (npr. plačana a nedobavljena oprema), imate sedaj tri mesece časa, da se kot upnik prijavite v stečajni postopek.

28 komentarjev

Western Digital prevzema SanDisk

Western Digital - Po Dellovem prevzemu EMC-ja se nam obeta še en velik prevzem na področju shranjevanja podatkov, so sporočili iz Western Digitala. Največji proizvajalec diskov bo kupil podjetje SanDisk, ki ga poznamo zlasti kot proizvajalca NAND-flasha. Zanj bodo odšteli 19 milijard dolarjev oziroma 86,5 dolarjev za delnico (od tega 85,10 dolarja in 0,017 delnice WD-ja), kar je še vedno več od trenutnega tečaja pri 77 dolarjih. Možna je tudi drugačna razdelitev, če SanDisk ne bo pravočasno dokončal prevzema Unisplendourja.

Izvršni direktor bo ostal Western Digitalov Steve Milligan, medtem ko bo SanDiskov izvršni direktor Sanjay Mehrotra postla član upravnega odbora v WD-ju. Klasični diski so še vedno pomemben del računalništva, a jih...

17 komentarjev

Twitter in Snapchat odpuščata

Jack Dorsey

The Wall Street Journal - Minuli teden so po internetu zakrožile špekulacije, da v Twitterju obeta množično odpuščanje. Novi stari izvršni direktor in soustanovitelj Jack Dorsey, ki je vodilno mesto ponovno prevzel minuli teden, je danes potrdil krčenje števila zaposlenih. Twitter bo odslovil 336 zaposlenih, kar predstavlja osem odstotkov vseh zaposlenih. Kot so zapisali v dokumentu za agencijo za trg vrednostnih papirjev, gre za nujni del prestrukturiranja, s katerim želijo povečati učinkovitost podjetja. Večina odpuščenih bo inženirjev.

Investitorji so nad odpuščanjem navdušeni, saj je delnica danes po potrditvi vesti poletela za pet odstotkov. S tem je nekoliko izničila letošnji padec, a je delnica še vedno približno šestino cenejša kot ob...

5 komentarjev

Uradno: Dell bo prevzel EMC

Slo-Tech - Špekuliranja minulega tedna o Dellovem prevzemu EMC-ja so se kljub številnim nejevernim pogledom izkazala za pravilna; Dell bo kupil EMC, kar so potrdili tudi na svoji spletni strani. Dell bo skupaj s svojimi lastniki, torej Michaelom Dellom, MSD Partners in Silver Lake, za približno 67 milijard dolarjev kupil EMC.

Finančna izvedba bo nekoliko zapletena, saj bodo delničarji EMC-ja prejeli 24,05 dolarjev za delnico in posebne vrste delnice (tracking stock), ki bodo predstavljale lastništvo nad delom EMC-ja, ki se nanaša na VMWare. Trenutno kaže, da bodo dobili 0,111 teh delnic za vsako delnico EMC-ja, kar preračunano glede na trenutne tečaje pomeni, da bodo prejeli približno 33,15 dolarja za...

6 komentarjev

LastPass dobil novega lastnika

Slo-Tech - Enega izmed najbolj priljubljenih upravljalnikov gesel LastPass je kupilo podjetje LogMeIn, ki se ukvarja z razvojem programske opreme za oddaljen dostop in administracijo. Za leta 2008 ustanovljen LastPass bodo odšteli 110 milijonov dolarjev v denarju in dodatnih 15 milijonov dolarjev bonusov v prihodnjih dveh letih. V LogMeIn zagotavljajo, da bodo ohranili znamko LastPass in brezplačno verzijo omenjenega izdelka. Spomnimo, da je LogMeIn brezplačno verzijo svojega izdelka lani ukinil, zato so pomisleki o prihodnosti LastPassa razumljivi.

LastPassov izvršni direktor in soustanovitelj Joe Siegrist je dejal, da se v podjetju veselijo priključitve LogMeInu, saj bodo lahko ustvarjali novo generacijo orodij za upravljanje identitete in dostopa za posameznike in podjetja. Nekateri uporabniki...

27 komentarjev

Se kaj plete med Dellom in EMC-jem?

The Wall Street Journal - Po neuradnih virih, ki jih citira The Wall Street Journal, ki je običajno precej dobro obveščen, se Dell in EMC pogovarjata o združitvi. Dell je tretji največji proizvajalec osebnih računalnikov, EMC pa je velikan na področju shranjevanja podatkov, ki ima v lasti tudi VMWare. Podatkov o ceni seveda še ni, a glede na EMC-jevo tržno kapitalizacijo okrog 50 milijard dolarjev bi šlo za enega največjih prevzemov (nakup Broadcoma za 37 milijard dolarjev je največji v računalniški branži). Dell se pogovarja tudi z bankami glede financiranja morebitnega prevzema. EMC-jeve delnice so po objavi špekulacij poletele za osem odstotkov.

Hedge sklad Elliott Management Corp., ki ima v lasti dva odstotka...

3 komentarji

Microsoft kupil proizvajalca pogona za Call of Duty

Microsoft - Microsoft je sporočil, da so od Intela kupili podjetje Havok, ki se ukvarja z računalniško 3D-fiziko. Havok poznamo zlasti kot pisca pogona za igre, ki ga najdemo v velikih uspešnicah, kot so Assassin's Creed, Call of Duty, The Elder Scrolls in tudi Microsoftov Halo. Nekoliko manj znano je sodelovanje podjetja Havok v produkciji številnih hollywoodskih filmov, denimo v Matrici in Troji, kjer so poskrbeli za posebne učinke.

Intel je Havok kupil leta 2007 za 110 milijonov dolarjev, sedaj pa ga prevzema Microsoft, s katerim je Havok sodeloval že vrsto let. Podatek o ceni in morebitnih drugih pogojih ni znan, je pa Microsoft potrdil, da bo pogon še vedno na voljo proizvajalcem AAA-iger kot doslej. Havok bo dobrodošlo dopolnilo Microsoftovim orodjem za razvoj iger...

13 komentarjev

Comshop želi v poenostavljeno prisilno poravnavo

Slo-Tech - Ljubljansko okrožno sodišče je v petek začelo postopke za uvedbo poenostavljene prisilne poravnave nad družbo Comshop, ki jo poznamo kot enega večjih prodajalcev računalniške opreme v Sloveniji. Leta 2003 ustanovljena družba je namreč minuli teden na sodišče vložila predlog za začetek postopka poenostavljene prisilne poravnave, ker je družba insolventna. Upnikom predlaga 10-odstotno poplačilo terjatev v šestih mesecih po pravnomočni potrditvi predloga prisilne poravnave.

Poenostavljena prisilna poravnava je nov instrument, ki ga je leta 2013 uvedla novela Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Namenjen je mikro družbam, malim družbam in samostojnim podjetnikom. Zanj se morajo...

154 komentarjev

AMD ustanovil Radeon Technologies Group

AMD - AMD ima že dlje časa težave s svojimi procesorji, ki so obtičali generacijo za Intelovimi, čemur razumljivo sledi tudi padanje tržnega deleža. Ker so se težave pojavile tudi na trgu grafičnih kartic, so pri AMD-ju reagirali in korenito reorganizirali oddelek za grafične čipe. Ustanovili so Radeon Technologies Group, ki ga bo vodil Raja Koduri.

Koduri je sprva delal pri S3, kasneje pa je prestopil k ATI-ju. Ko je AMD leta 2006 prevzel ATI, je postal tehnični direktor za grafične čipe. Leta 2009 je zapustil AMD in postal direktor oddelka za grafično arhitekturo pri Applu, kjer je gradil linijo Retina, predlani pa se je vrnil k AMD-ju.

Radeon Technologies Group bo še vedno sodil pod AMD, a bo de facto...

88 komentarjev

Oblačna shramba s šifriranjem Wuala se poslavlja

Slo-Tech - Še pred dvema letoma je v senci velikih ponudnikov hranjenja podatkov v oblaku uspevala švicarska Wuala, katere glavna prednost je bilo šifriranje podatkov, s čimer sta bila (vsaj v teoriji) prisluškovanje ali nepooblaščen dostop do podatkov onemogočena. Ko so se Google, Dropbox in Microsoft šele ukvarjali z vprašanjem, kako neprebojno zaščititi uporabniške podatke, je Wuala že vedela, da je edini način šifriranje, s čimer so od podatkov odrezali tudi sebe, predvsem pa organe pregona in obveščevalne službe. V poslovnem modelu je začelo škripati že lani, zato je podjetje pred letom dni ukinilo brezplačne račune in se osredotočilo na plačljivi dostop. Letos je zgodbe konec in Wuala bo konec septembra prenehala delovati.

Izklop bo...

24 komentarjev

Audi, BMW in Daimler kupili Nokio HERE

Nokia - Nokia je potrdila, kar se je neuradno predvidevalo že pred dvema tednoma. Svoj oddelek za zemljevide in avtomobilsko navigacijo HERE bo prodala konzorciju podjetij Audi, BMW in Daimler. Kupčija je vredna 2,8 milijarde evrov in bo zaključena v prvem četrtletju prihodnjega leta, Nokii pa bo navrgla milijardo evrov knjigovodskega dobička in lep denarni tok.

HERE je že doslej posloval z visoko stopnjo samostojnosti, odprodaja pa je po združitvi Nokie in Alcatela postala precej smiselna, saj Nokia konsolidira svoj posel. Oddelek za mobilne telefone so že predlani prodali Microsoftu, ki se je z nakupom pošteno opekel in pridelal najvišjo izgubo v zgodovini. Kakorkoli, HERE je v prvem polletju letos ustvaril 28 milijonov evrov...

8 komentarjev

Audi, BMW in Daimler kupujejo Nokia HERE

Reuters - Nemški proizvajalci avtomobilov Audi (del skupine Volkswagen), BMW in Daimler (lastnik Mercedes-Benza) bodo zelo verjetno kupili Nokiin oddelek za zemljevide HERE. Dogovor še ni sklenjen, so pa pogajanja v sklepni fazi. Za podjetje bodo odšteli med 2,5 in 3,0 milijardami evrov, kasneje pa bodo k investicijami v HERE povabili še ostala avtomobilske podjetja, kot so Fiat Chrysler, Renault, PSA Peugeot Citroën, Ford Motor, Toyota Motor in General Motors. Arhitektura HERE bi namreč bila odprta platforma in neke vrste standard, ki bi ga uporabljala vsa nova pametna vozila.

Strokovnjaki napovedujejo, da bo dogovor sklenjen še ta mesec. Trenutno je najtrši oreh vprašanje patentov, ki jih ima Nokia HERE v lasti in med drugim pokrivajo komunikacijo...

37 komentarjev

Hewlett-Packard se bo približno razpolovil

Slo-Tech - Razdelitev podjetja Hewlett-Packard na dvoje podjetij je že dejstvo. Ameriška agencija trg vrednostnih papirjev (SEC) je razkrila prejeto dokumentacijo, ki opisuje ureditev družbe po razdelitvi, ki mora biti končana do 1. novembra.

Podjetje se bo razdelilo v HP Inc., ki bo obdržal borzni simbol HPQ ter bo prodajal osebne računalnike in tiskalnike, ter HP Enterprise, kamor bodo pospravili vse ostalo, torej programsko opremo, storitve, strežnike itd. Njegov novi simbol bo HPE. Glavna vprašanja, ki se zastavlja investitorjem, tudi v 316-stranskem poročilu ostajajo neodgovorjeno: koliko delnic posameznega podjetja bodo delničarji dobili, kdo bo v upravnem odboru HPE in kam bo šla katera...

11 komentarjev

Govorice o Microsoftovem prevzemu AMD-ja

Slo-Tech - Na spletu so se razširile govorice, da naj bi se Microsoft zanimal za AMD. Uradnih informacij ni ne iz enega ne iz drugega tabora. Anton Shilov, ki je bil svoj čas urednik ugledne ruske računalniške strani X-Bit Labs, danes pa dela za KitGugu, se sklicuje na anonimne vire pri trditvi, da Microsoft resno premišljuje o nakupu AMD-ja. Pogajanja naj bi se bila začela že pred meseci, izid pa je nemogoče napovedati.

S finančnega vidika je prevzem majhen zalogaj za Microsoft, ki ima skoraj 100 milijard dolarjev denarja in ekvivalentov. AMD-jeva tržna kapitalizacija znaša vsega 1,8 milijarde dolarjev in četudi upoštevamo morebitno prevzemno premijo, je to še vedno zelo malo za Microsoft. Tudi v absolutnih številkah je AMD zelo poceni; delnice AMD-ja so bile cenejše kot...

81 komentarjev

AMD bojda neuradno razmišlja o delitvi

Reuters - AMD preučuje, ali bi podjetje razdelili na dva dela ali pa bi mogoče del odcepili v novo podjetje (spin-off), ekskluzivno poroča Reuters. Izvršna direktorica Lisa Su, ki je za krmilo sedla oktobra lani, je eno izmed svetovalnih podjetij najela za pripravo simulacij, kako bi različni scenariji prestrukturiranja podjetja vplivali na poslovne rezultate. Za zdaj gre le za preigravanje scenarijev, zato je povsem mogoče, da bo AMD ostal monoliten.

Ko je AMD leta 2006 za 5,4 milijarde dolarjev prevzel kanadskega proizvajalca grafičnih kartic ATI, so v podjetje nenadoma dobili izjemno močan grafični oddelek. Problem je, da tega na trgu procesorjev niso znani dovolj dobro unovčiti in danes AMD caplja približno generacijo za Intelom. Sujeva zato išče rešitve, kako...

97 komentarjev

Telekom Austria bo kupil Amis

vir: Večer
Večer - Mariborski časnik Večer piše, da je Amis tik pred prodajo. Podjetje naj bi že prihodnji teden kupil Telekom Austria, ki je pri nas na trgu prisoten kot Simobilov lastnik. Posel je načeloma že dogovorjen, prihodnji teden bodo le še dorekli podrobnosti s skladoma Iris Capital in Kebek, ki sta Amisova lastnika, ter podpisali pogodbo. Za prevzem naj bi Avstrijci odšteli okrog 30 milijonov evrov, za kar bodo dobili tako slovenski kot hrvaški del.

Amis je bil do leta 2006 v lasti Aleša Železnika, ki ga je potem prodal (prek svojega podjetja Globtel) francoskemu skladu Iris Capital in belgijskemu skladu KBC Private Equity. Slednji je kasneje svoj delež preprodal...

137 komentarjev

Milijarde letijo: Intel kupil Altero, Avago pa Broadcom

Bloomberg - Minuli teden je singapursko-ameriško podjetje Avago, ki proizvaja polprevodniške komponente za avtomobilsko, telefonsko in vojaško industrijo, najavilo prevzem podjetja Broadcom, ki ga poznamo kot največjega izdelovalca čipov za Wi-Fi. Zanj bodo odšteli 37 milijard dolarjev, kar je največji prevzem v tehnološkem sektorju v zgodovini. Od tega bodo sicer plačali v denarju le 17 milijard dolarjev, preostanek pa bo predstavljal vložek lastnih delnic.

Do izteka prvega četrtletja 2016, ko bo prevzem dokončan, bo Avago zbral 8 milijard dolarjev denarja, preostanek pa bo dolžniško financiranje konzorcija bank. Prevzemna premija glede na ceno delnice tik pred objavo prevzema bo znašala 16 odstotkov. Penali v primeru neizpolnitve...

1 komentar

Nokia kupila Alcatel

Nokia - Včeraj so še govorili o zaključnem stadiju pogajanj, danes je prevzem že dejstvo. Nokia bo kupila francoskega proizvajalca telekomunikacijske opreme Alcatel-Lucent, za katerega bo odštela 15,6 milijarde evrov. Pravzaprav bo šlo bolj za združitev kot za prevzem, saj bodo Alcatelovi delničarji za vsako delnica podjetja prejeli 0,55 nove Nokiine delnice. Tržna kapitalizacija Alcatela je znašala 10,8 milijarde evrov.

Alcatelovi lastniki so si obetali več. Včeraj je delnica ob najavi skorajšnjega prevzema poletela skoraj za 15 odstotkov, danes je telebnila nazaj na predhodno vrednost, ko je postalo jasno, da bo združitev za lastnike delnic "papirnata". Nokiina delnice so izgubile poldrugi odstotek, potem ko so izgubljale že včeraj. Vseeno analitiki verjamejo, da je...

9 komentarjev

Nokia in Alcatel v pogovorih o združitvi

Slo-Tech - Nokia je potrdila govorice, da razmišljajo o prevzemu francoskega podjetja Alcatel-Lucent, ki se ukvarja s proizvodnjo telekomunikacijske opreme in telefonov. Povedali so, da so v sklepni fazi pogajanj, ki bi lahko na koncu vodila do prevzema podjetja, ni pa to nujno. Ko bo znanega kaj več, bodo to povedali, so še obljubili.

Alcatel-Lucent je trenutno na trgu vreden okrog 11 milijard evrov, Nokia pa 28 milijard evrov, če upoštevamo tržno kapitalizacijo na borzi. To je veljalo pred objavo informacije, saj je delnica Alcatela danes pridobila skoraj 14 odstotkov, Nokiina pa izgubila slabih pet odstotkov. To je povsem pričakovano ob taki napovedi in ne pomeni, da bi bil prevzem za Nokio slab. Združeno podjetje bi imelo 26 milijard evrov prihodkov letno in dobrih...

18 komentarjev

Uberjev konkurent Lyft zbral pol milijarde

Slo-Tech - Uberjev največji konkurent Lyft je vreden 2,5 milijarde dolarjev. V zadnjem krogu je zbral 530 milijonov dolarjev svežega kapitala, od česar je glavnino, 300 milijonov, za 11,9-odstotni delež v podjetju prispeval japonski gigant s področja e-storitev, bančništva in digitalnih vsebin Rakuten. Preostanek so vplačali drugi investitorji, katerih identiteta še ni javno znana.

Lyft je tod manj znan, ker se za razliko od Uberja še ne širi izven ZDA. Zaradi tega imajo tudi manj težav z regulatorji, ker so v ZDA zakoni na področju prevoza ljudi za plačilo manj strogi. Ni pa povsem brez težav, saj trenutno čakamo na odločitev sodišča, ali so vozniki za Uber in Lyft pogodbeni sodelavci (interpretacija podjetij) ali zaposleni s pripadajočimi pravicami. Če bo razsodba...

1 komentar

Telekom Slovenije kupil Debitel

Delo - Telekom Slovenije je kupil 100-delež mobilnega operaterja Debitel, ki je bil ustanovljen leta 1998 in ima danes dobrih 90.000 uporabnikov oziroma 3,9-odstotni tržni delež. Danes so podpisali pogodbo s podjetji ACH, Adria Mobil in Svema Trade, ki so bila lastniki Debitela. Pred dokončanjem posla bo moral Telekom Slovenije pridobiti še dovoljenje agencije za varstvo konkurence.

Telekom Slovenije zato ni želel razkriti podrobnosti posla, tako da tudi cena ni znana. Vemo pa, da je Debitel butični mobilni operater, ki letno ustvari okrog 15 milijonov evrov prihodkov in slab milijon evrov dobička. Bilance kaže, da ima podjetje okrog osem milijonov evrov premoženja in da nima večjih dolgov. Za Debitelove uporabnike sprememb za zdaj ne bo,...

59 komentarjev

Samsung z nakupom LoopPaya vstopa v tekmo za mobilna plačila

Slo-Tech - Apple ima svoj Apple Pay, Google ima svoj Google Wallet, Samsung pa doslej še ni pripravil svojega odgovora. Da ne bi zamudili, so kupili podjetje LoopPay, o čemer se je začelo šušljati konec minulega leta, in vstopili v dirko sredi polčasa. V ZDA se namreč letos in prihodnje leto obeta ogromen kos pogače, saj bodo izdajalci kreditnih kartic uvedli nove kartice s čipi, ki jih imamo v Evropi že nekaj let. Hkrati pa se obeta razmah tehnologije NFC.

LoopPay je začel kot mobilna denarnica za iPhone. Prek posebnega modula potegnemo vse kartice z magnetnim trakom, s čimer v LoopPay preberemo podatke s kartice. Ko podatke shranimo v telefon, lahko na klasičnih POS-terminalih plačujemo kar s telefonom, namesto da bi uporabljali kartice. Ima tudi odstranljiv...

3 komentarji

Intel bo združil mobilno in PC divizijo

V nedavno predstavljeni Nokii N1 se nahaja prav Intelov procesor Moorefield, mobilni 64-bitni Atom z arhitekturo Silvermont

vir: The Verge
The Verge - Zaradi slabših poslovnih rezultatov mobilne divizije bo Intel le-to združil z divizijo za osebne računalnike. Delo slednje so namizni procesorji, Haswell, Ivy Bridge, itd., in seveda pripadajoča čipovja, medtem ko je delo mobilne divizije družina procesorjev Atom, ki jih najdemo v mobilnih telefonih, tabličnih napravah, vse pogosteje pa tudi v strežnikih in manjših napravah, kot so poceni računalniki oz. mrežni sistemi za hrambo podatkov NAS. Nova divizija, Client Computing Gorup, bo tako pokrivala praktično vse potrebe končnih uporabnikov.

Novo skupino, ki se bo osredotočala le na procesorje in sistemske čipe, bo od novega leta naprej, ko bo sprememba prišla v veljavo, vodil trenutni vodja divizije za osebne računalnike, Kirk Skaugen. V mobilni diviziji so...

6 komentarjev

Zalman se je bojda izognil bankrotu

Za pahljačo verjetno eden bolj znanih Zalmanovih hladilnikov, obenem eden zadnjih zmogljivejših brez toplotnih cevk

vir: Tom's Hardware
Tom's Hardware - Pred nekaj dnevi smo poročali, da naj bi med računalniškimi zanesenjaki dobro poznano podjetje Zalman šlo v stečaj. Nekdaj zelo popularen proizvajalec hladilnih sistemov, med drugim eden izmed prvih z zaključenim sistemom vodnega hlajenja, ki se zadnje čase posveča tudi drugim izdelkom, naj bi bil žrtev finančne prevare lastniškega podjetja. Vodstvo podjetja Moneual naj bi namreč precej uspešno ponarejalo dokumente in se na ta račun finančno okoriščalo, a vsega lepega je seveda enkrat konec. Žrtev nečednega početja naj bi bil tako tudi Zalman.

A ta poročila so bila kot kaže nekoliko preuranjena, vsaj glede na besede podružnice iz ZDA....

5 komentarjev

GTAT in Apple javno pereta umazano perilo

Peči za Applove komponente v tovarni v Arizoni

vir: Ars Technica
Ars Technica - Stečajni postopek podjetja GT Advanced Technologies (GTAT), ki bi moral postati Applov dobavitelj zaslonov iz safirja, a se je ljubezen nato neslavno končala, postaja čedalje zanimivejši. Čeprav sta se podjetji uradno razšli v prijateljski odnosih, si Apple prizadeva, da podrobnosti iz pogodbe med njima ne bi postale javne, za kršitev česar so določeni penali v višini 50 milijonov dolarjev. GTAT se trudi čim več podatkov javno razgrniti, kar je v stečajnih postopkov sicer običajno.

Operativni direktor GTAT Daniel Squiller je v petek sodišču poslal zapriseženo izjavo, v kateri je opisal podrobnosti sodelovanja z Applom. Čeprav je dolga 24 strani, se jo splača prebrati, ker se v njej skriva precej zanimivih podrobnosti.

Squiller je dejal, da je Apple zelo privijal GTAT in od...

75 komentarjev

Zalman gre v stečaj kot ena največjih prevar

Slo-Tech - Eno izmed najbolj znanih imen iz sveta računalništva, ki je znano vsem sestavljavcem računalnikov, Zalman gre v stečaj. Južnokorejski proizvajalec hladilne opreme za računalniške komponente ne gre v stečaj zaradi slabih prodajnih rezultatov, temveč zaradi finančnih mahinacij vodstva in podjetja Moneual, ki je bilo njegov lastnik.

Glavni krivci za propad podjetja so izvršni direktor Harold Park in podpredsednika Scott Park ter Won Duck-yeok, ki so zadnjih pet let ponarejali dokumente o poslovanju in prikazovali občutno večjo prodajo od dejanske. Na ta način so uspeli pridobiti tri milijarde dolarjev bančnih posojil in jih skanalizirati iz podjetja. Ko je prišlo njihovo ravnanje na dan, so banke prenehale odobravati nova posojila, zato je bilo igre konec. Trgovanje z delnicami podjetja Zaman je bilo v...

13 komentarjev

T-2 še ne gre v stečaj

vir: Delo
Slo-Tech - Telekomunikacijski operater T-2 še ni v stečaju, saj je višje sodišče na seji v torek ugodilo pritožbi Gratela, Garnola in Lokainvesta zoper sklep o začetku stečajnega postopka z dne 16. septembra letos. Stečaj so zahtevale največje upnice podjetja DUTB, Banka Celje in Hypo-Alpe-Adria Bank. Višje sodišče je zadevo vrnilo v ponovno odločanje sodišču prve stopnje (sklep sodišča).

Spomnimo, da je okrožno sodišče prejšnji teden odločilo, da sme T-2 do zaključka stečajnega postopka normalno ponujati vse storitve. Razlog za to odločitev je bila 11-odstotna rast številna naročnikov ter 9-odstotna rast prihodkov v tem letu.

Izboljšanje poslovanje sicer ni imelo zveze s pritožbo zoper sklep o začetku stečajnega postopka. Razlog...

33 komentarjev

Motorola je Lenovova

vir: AnandTech
AnandTech - Lenovov prevzem Motorole Mobility je končan, ameriški proizvajalec mobilnih telefonov in pametnih ur je tako v kitajskih rokah. Motorola ima burno zgodovino, saj je po težavah v mobilni diviziji januarja 2011 končno prišlo do delitve podjetja na dva dela, Motorolo Mobility in poslovno bolje situirano Motorolo Solutions, ki se ukvarja z zahtevnejšimi komunikacijskimi problemi (radijske postaje za vladne organizacije in podobno). Motorolo Mobility je najprej kupil Google za 12,5 milijarde dolarjev, kar so najavili avgusta 2011, konec letošnjega januarja pa so napovedali, da bodo podjetje prodali Lenovu. S tem je postalo jasno, da je bila Motorola za Google le lep sveženj patentov (ki so jih, skupaj s skupino ATAP, ki razvija projekt...

30 komentarjev

Lenovo bi kupil BlackBerry

The Wall Street Journal - Kitajski Lenovo bo najverjetnejši kupec obubožanega kanadskega BlackBerryja, piše Wall Street Journal. Prevzemna namera je za zdaj še neuradna in je nobeno podjetje noče komentirati. Četudi se bo udejanjila, bodo morali pred končnim prevzemom svoje soglasje dati še varuhi konkurence v Kanadi, ZDA, Evropi in na Kitajskem. Ker je posel dražji od 331 milijonov dolarjev, mora dati Kanada še posebno dovoljenje za prodajo.

Lenovo je zgolj eno bolj znanih imen iz množice kitajskih podjetij, ki si želijo postati pomembni igralci tudi na Zahodu in si bodo vstopnico tja kar kupili. Pred devetimi leti je Lenovo kupil del IBM za osebne računalnike, letos so odkupili še strežniški del. Lenovo v ZDA

11 komentarjev

IBM ne bo več proizvajal čipov

IBM - IBM je sporočil, da bodo svoj oddelek za proizvodnjo polprevodniških čipov odstopili Globalfoundries, kar so napovedovali že februarja. IBM bo v naslednjih treh letih nekdanji AMD-jevi livarni Globalfoundries plačal poldrugo milijardo dolarjev. IBM se bo tako lahko v celoti posvetil storitvam v oblaku, storitvam za poslovne uporabnike in analitiki.

S tem se bo IBM rešil dela, ki mu je povzročal izgubo. Lani so izgubili 700 milijonov dolarjev, v prvi polovici letošnjega leta pa dodatnih 400 milijonov dolarjev. V pogodbi z Globalfoundries so zapisali še, da bo ta naslednjih 10 let ekskluzivni dobavitelj nekaterih procesorjev Power za IBM in da bo dobil dostop do IBM-ove...

32 komentarjev

Telemach prevzel Tušmobil

Slo-Tech - V Tušmobilu so potrdili neuradne govorice o prevzemu, ki so začele krožiti dopoldne. Tuš Holding je s podjetjem Telemach sklenil pogodbo o prodaji mobilnega operaterja Tušmobil. Koliko bo največji slovenski kabelski operater odštel za Tušmobil, podjetji nista razkrili. Finance neuradno poročajo o 150 milijonih evrih, ki jih je Mirko Tuš želel že v poskusi prodaje pred leti, a jih ni iztržil.

Tušmobil ima na trgu mobilne telefonije v Sloveniji 12,5-odstotni tržni delež, kar pomeni skoraj 300.000 uporabnikov. Zanj se je že nekaj časa zanimalo več podjetij, najglasneje pa se je omenjalo prav Telemach in Simobil. Da bo Tušmobil slej ko prej prodan, ni bilo nobenega dvoma. Tuš Holdingu so banke upnice ob reprogramu dolgov julija letos kot...

107 komentarjev

GT Advanced Technologies bi zaprli tovarno

Pečem za safirno steklo v Arizoni kaže slabo

vir: Ars Technica
Ars Technica - Pred nekaj dnevi smo pisali, da je GT Advanced Technologies, Applov dobavitelj safirnega stekla (v uporabi na TouchID gumbih na iPhonih, kot leča kamere vse od iPhone 5 ter načeloma na prihajajoči uri Apple Watch), najavil stečaj. Ob najavi stečaja so, kakor je za ameriško zakonodajo pričakovano, napovedali restrukturiranje in nadaljevanje poslovanja podjetja, ko bi uredili finance. A zgodba se nekoliko zapleta, saj zdaj GT Advanced Technologies želi zapreti tovarno v Arizoni, ki so jo zgradili z Applovim posojilom in skorajda izključno za potrebe Applovih izdelkov. Prav ta tovarna in pogodba z Applom je bila osnova za napovedi (morda celo resnične, dokler ni prišlo do težav v proizvodnji), da bo nov iPhone imel safirno steklo. Zaradi napovedi je, kot smo že...

5 komentarjev

Naslednja delitev: Symantec

Reuters - Po napovedi ločitve PayPala in Ebayja ter delitve Hewlett-Packarda na dva dela se na podobno pot podaja tudi Symantec. Podjetje, ki ga najbolje poznamo kot proizvajalca znamenitega Norton Antivirusa, se bo ločilo na del za računalniško varnost in del za informatiko. To je tretji odmevnejši primer letos, sicer pa do konca leta pričakujemo več kot 60 delitev podjetij, kar je največ po letu 2000.

Razlogi za delitev so podobni kot pri ostalih podjetjih, ki sta to letos naznanili. Vodstvo verjame, da bo deljeni Symantec konkurenčnejši in predvsem zanimivejši za prevzeme. Cisco in NetApp se, denimo, že omenjata kot potencialna kupca dela Symanteca. Zanimivo je, da gre pri tej delitvi za obratno operacijo od nakupa podjetja Veritas Software leta 2005. Pred...

6 komentarjev

HP bo pred razdelitvijo še odpuščal

The Wall Street Journal - Kot smo napovedovali, se bo Hewlett-Packard razdelil, saj je to potrdila tudi izvršna direktorica Meg Whitman. Še pred tem pa bodo korenito prevetrili svojo kadrovsko sestavo, saj bodo odpustili še 19.000 ljudi.

Odpuščanja so se pričela leta 2012, ko so napovedali skrčenje števila zaposlenih za 27.000, kar je tedaj predstavljalo približno osem odstotkov vseh zaposlenih. Ocene pa so rasle in rasle, tako da so letos napovedovali že 45.000-50.000 presežnih delavcev do konca prihodnjega leta. Whitmanova je oceno še enkrat popravila navzgor, tako da je sedaj zadnja številka 55.000 manj...

11 komentarjev

Hewlett-Packard bi se razdelil

Slo-Tech - Sezona ločitev se nadaljuje in naslednji na vrsti je Hewlett-Packard, če gre verjeti Wall Street Journalu. Podjetje bi se razdelilo na dela za osebne računalnike ter tiskalnike v prvem in poslovno opremo ter storitve v drugem delu.

Če se zamisel sliši znano, je to zato, ker ni nova. Gre za varianto, ki so jo Hewlett-Packardovo vodstvo in investitorji preigravali že od leta 2011, ko je potem HP prevzel Autonomy (kar se je izkazalo kot ogromna napaka). Delničarji tedaj nad zamislijo niso bili navdušeni, zato je tedanji izvršni direktor Leo Apotheker letel, žezlo pa je prejela Meg Whitman, ki je oddelek za osebne računalnike obdržala pod isto streho. Sedaj pa je čas dozorel, saj je modna...

9 komentarjev

Yahoo bi vlagal v Snapchat

Slo-Tech - Yahoo je po odličnem startu Alibabe s prodajo dela delnic dobil devet milijard dolarjev, ki jih bodo porabili deloma za odkup lastnih delnic in deloma za prevzeme. Potem ko so pred kratkim prevzeli manj znano podjetje MessageMe iz San Francisca za manj kot 12 miijonov dolarjev, se zdaj zanimajo za Snapchat.

Snapchat razvija mobilno aplikacijo za pošiljanje sporočil in fotografij, ki se po vnaprej določenem času samodejno pobrišejo (podobno kot v filmih o Jamesu Bondu). Podjetje sodi med najperspektivnejše kalifornijske start-upe, če sodimo po vrednosti podjetij. Investitorji Snapchat vrednotijo na 10 milijard dolarjev, vanj pa trenutno vlagajo zlasti skladi tveganega kapitala, kakršen...

5 komentarjev

EU prižgala zeleno luč Facebookovem privzemu WhatsAppa

Slo-Tech - Evropska komisija je odobrila Facebookov prevzem podjetja WhatsApp. Največji prevzem v Facebookovi zgodovini bo vreden 19 milijard dolarjev in bo Facebooku prinesel 600 milijonov "novih" uporabnikov. Marsikateri uporabnik WhatsAppa verjetno že uporablja Facebook, ki ima 1,3 milijarde uporabnikov, pa vseeno.

Evropska komisija je ugotovila, da prevzem ne bo krnil konkurence in ne bo predstavljal nevarnost za nastanek monopolnega položaja. Takšna odločitev je bila tudi pričakovana, saj tekstovne in glasovne storitve prek mobilnega interneta (npr. WhatsApp, Viber, Skype) predstavljajo konkurenco klasičnim storitvam operaterjev. Slednji so najbolj nasprotovali združitvi. Združena WhatsApp in Facebook, ki je svojčas eksperimentiral tudi z videoklici, pa se zadeva...

1 komentar

PayPal in Ebay se razhajata

Slo-Tech - Ebay bo PayPal, ki ga je poldrugo milijardo dolarjev kupil pred dvanajstimi leti, oddvojil v samostojno podjetje. To se bo zgodilo prihodnje leto, prav tako pa bosta odstopila Ebayjev izvršni direktor John Donahoe in finančni direktor Bob Swan, ki podjetje vodi od leta 2008, tako da bosta obe podjetji dobili nova direktorja.

Ideja o razdružitvi Ebayja in PayPala ni nova, saj so jo nekateri večji delničarji (zlasti Carl Icahn) vztrajno ponavljali že dlje časa. Icahn je to naglas povedal v začetku tega leta, a je Donahoe zamisli ostro nasprotoval. Pritisk delničarjev je bil sedaj dovolj močan, da se Ebay deli. Donahoe je sedaj dejal, da je temeljit strateški pregled pokazal, da po letu 2015 ekonomsko ne bo upravičeno držati Ebay in PayPal pod...

18 komentarjev

T-2 gre v stečaj

vir: Delo
Slo-Tech - Ljubljansko okrožno sodišče je danes začelo stečajni postopek podjetja T-2, ki ga je na naroku minulo sredo zahtevala največja upnica DUTB z Banko Celjo in Hypo Alpe Adrio Bank. V T-2 zagotavljajo, da uporabniki ne bodo čutili posledic, saj bodo naročnikom še vedno zagotavljali telekomunikacijske storitve.

Težave podjetja T-2 so se začele pred tremi leti, ko so zaradi dolgov podjetja njegovi upniki izglasovali prisilno poravnavo. Tedaj je bil nasprotnik prisilne poravnave največji upnik Telekom Slovenije, ki je vložil predlog za stečaj, a ga je sodišče zavrnilo. Prisilna poravnava je bila pravnomočna februarja 2012, postopek pa je bil pravnomočno zaključen junija letos. Prisilna poravnava je predvidevala 44-odstotno...

88 komentarjev

Uradno: Mojang Microsoftu za poltretjo milijardo

Slo-Tech - Potrdile so se govorice iz preteklega tedna, da Microsoft kupuje švedsko podjetje Mojang, ki je znano po svoji igri Minecraft. Zanj bodo odšteli 2,5 milijarde dolarjev, kar je celo malo več od zgornje meje v napovedih, transakcija pa bo zaključena proti koncu leta. Po pričakovanjih bo Mojang postal del Microsoftove divizije za igre.

Minecraft je za Microsoftovo konzolo Xbox 360 že na voljo in v zadnjih dveh letih so ljudje v njej prebili dve milijardi ur, ocenjujejo. Microsoftov izvršni direktor Satya Nadella poudarja, da so igre še vedno ena izmed glavnih aktivnostih, ki sega od računalnikov in konzol do tabličnih računalnikov in pametnih telefonov. Minecraft pa je več kot igra, saj gre za platformo odprtega sveta, ki jo sestavlja živahna skupnost, kar...

46 komentarjev

Microsoft se zanima za proizvajalca Minecrafta

The Wall Street Journal - Microsoft je v sklepni fazi pogajanj za nakup švedskega podjetja Mojang, za katero morda še niste slišali. Gotovo pa je vsem poznana igra Minecraft, ki so jo Švedi razvili. Microsoft se pogaja o znesku okrog dveh milijard dolarjev za celotno podjetje.

Mojang je leta 2009 ustanovil Markus Persson s svojim prijateljem Jakobom Porsérjem, po tem ko ga je neuspešno snubil Valve. V podjetju je lahko nadaljeval razvoj igre Minecraft, ki do danes ostaja glavni izdelek podjetja, a ne edini. Kmalu sta pripeljala še Carla Manneha, ki je prevzel funkcijo izvršnega direktorja v podjetu. Mojang se od podobnih podjetij razlikuje v svoji filozofiji, saj se je podjetje otepalo zunanjih investicij - še vedno so omenjena trojica edini...

33 komentarjev

Prihaja internet stvari: Samsung kupil SmartThings

Slo-Tech - Naslednja velika stvar utegne biti internet stvari (internet of things), na kar se pripravlja tudi južnokorejski Samsung. Prav zato so kupili start-up podjetje SmartThings, ki je začelo na Kickstarterju, sedaj pa so dosegli vrednost 200 milijonov dolarjev.

SmartThings je avgusta 2012 začel zbirati sredstva na Kickstarterju za svoj projekt povezave domačih naprav (ne nujno elektronskih) z internetom. Razvijali so napravo, ki delovala kot vmesnik s podporo za bluetooth, Z-wave, Zigbee, ethernet in mobilna omrežja za povezavo "neumnih naprav" z internetom, ter pametno aplikacijo za nadzor teh naprav. Kot primer uporabe so navedli ovratnico za psa, ki...

11 komentarjev

Google kupil Songzo

Slo-Tech - Google je sporočil, da je kupil podjetje Songza, ki se ukvarja z izdelavo uporabniku prilagojenih seznamov skladb za predvajanje, podobno kot to počne Pandora. O prevzemu se je špekuliralo že mesec dni, sedaj pa je uradno potrjen, čeprav cene niso javno razkrili. Viri blizu podjetja spodnjo mejo postavljajo na 39 milijonov dolarjev. Tudi v Songzi so zadovoljni s prevzemom, saj pravijo, da jih ne bi bilo mogel prevzeti boljši partner. Kakšnih bistvenih sprememb kratkoročno ni pričakovati, saj je tudi sam Google potrdil, da bo podjetje ostalo v nespremenjeni obliki. Bodo pa storitve počasi integrirali v Google Play Music in celo YouTube.

Storitev, ki omogočajo sestavljajo seznamov skladb in njihovo predvajanje je cel kup, med njimi pa so najbolj priljubljene...

15 komentarjev

Proizvajalec Nooka Barnes & Noble se deli

Slo-Tech - Zaradi padajoče prodaje tako v svoji klasični dejavnosti prodaje knjig kakor tudi e-bralnika Nook se je Barnes & Noble odločil, da se podjetje razdeli na dva dela. Do konca prvega četrtletja prihodnje fiskalno leto bodo ločilo prodajo knjig in prodajo e-bralnikov v ločeni podjetji. Hkrati so objavili tudi poslovne rezultate zadnjega četrtletja, ki so razočarali.

Prodaja nookov se je znižala za 22 odstotkov na 87 milijonov dolarjev, medtem ko je prodaja digitalnih vsebin padla za 19 odstotkov na 62 milijonov dolarjev. Prodaja knjig se je medtem povečala za slab odstotek na 955 milijonov dolarjev, a je realno, če odštejemo učinek novoodprtih prodajaln, upadla. Skupno so ustvarili 1,3 milijarde dolarjev...

0 komentarjev

Oracle odvezal mošnjiček za Micros

Slo-Tech - Oracle je najavil, da bo za 5,3 milijarde dolarjev prevzel podjetje Micros Systems, ki proizvaja strojno opremo za blagajne, restavracije in hotele. Prodajajo blagajne z dostopom do interneta, programsko in strojno opremo zanje, kar kupujejo zlasti restavracije, trgovine in hoteli. To bo največji Oraclov prevzem v zadnjih petih letih.

Izmed 5,3 milijarde dolarjev bo Oracle kar 4,6 milijarde dolarjev plačal v denarju, preostanek pa v lastnih delnicah. Za delnico podjetja Micros bodo odšteli 68 dolarjev, kar predstavlja 15-odstotno premijo glede na ceno na borzi pred najavo prevzema. To predstavlja najdražji Oraclov prevzem po letu 2009, ko so kupili Sun za 7,4 milijarde dolarjev.

Analitiki pravijo, da gre...

9 komentarjev

Google kupil izdelovalca satelitov Skybox

Slo-Tech - Napovedi z začetka meseca so se izkazale za resnične, saj je Google resnično kupil podjetje Skybox, ki se ukvarja s satelitsko fotografijo površja Zemlje, izdelavo videoposnetkov in analizo. Za podjetje bodo odšteli pol milijarde dolarjev, kar je pol manj od pričakovanj.

Skybox je v svojem poslu med najboljšimi, saj so zgradili in v orbito poslali najmanjši satelit za slikanje površja Zemlje z visoko ločljivostjo. Skyboxov SkySat-1, ki so ga izstrelili novembra, zmore snemati 90-sekundne videoposnetke s 30 sličicami na sekundo. Sledilo naj bi mu še 23 bratrancev. Google bo to s pridom izkoristil v svoji storitvi Google Maps, ki bo tako redno dobivala sveže satelitske posnetke.

Skybox pa je več kot le visokoločljivostni posnetki zemeljskega površja. Podjetje ima zelo močan del za...

8 komentarjev

Google gre po satelite

Slo-Tech - Google se je očitno odločil, da bo zavladal nebu, saj se zelo zanimajo za podjetje Skybox Imaging. Skupno ima Google pripravljeno dobro milijardo dolarjev.

Spomnimo, da je Google aprila kupil Titan Aerospace, ki razvija brezpilotna letala na sončni pogon. Sem se bo odlično vključil Skybox Imaging, ki se ukvarja s fotografiranjem površja s satelitov, izdelavo videoposnetkov (do 90 sekund pri 30 fps) in analizo. Podjetje leta 2012 zbralo 70 milijonov dolarjev svežega kapitala po ceni, ki vrednoti celotno podjetja na 500-700 milijonov dolarjev.

Googlova želja po Skyboxu je razumljiva, če pomislimo na njegova cilja. Eden je izboljšava Google Earth, ki trenutno kombinira posnetke iz različnih virov in različnih datumov;...

8 komentarjev