» »

OpenAI ob zadnji prodaji delnic vreden 500 milijard dolarjev

OpenAI ob zadnji prodaji delnic vreden 500 milijard dolarjev

Slo-Tech - OpenAI, ki formalno še vedno velja za zagonsko podjetje, je postalo največ vredno zagonsko podjetje. O njegovi vrednosti dobimo podatke le občasno, ko na primer zbirajo sveži kapital ali prodajajo delnice, sicer pa se zanašamo na ocene. Nedavno so zaposleni v podjetju prodali za 6,6 milijarde dolarjev delnic, ki so jih kupili skladi Thrive Capital, SoftBank Group Corp., Dragoneer Investment Group, MGX iz Abu Dabija in Rowe Price. Glede na število prodanih delnic in ceno je podjetje vredno okroglih 500 milijard dolarjev. Doslej znano vrednotenje je bilo 300 milijard dolarjev.

Prodaja delnic podjetij, ki ne kotirajo na borzi, je nekoliko bolj zapletena. V vsakem primeru pa imajo delnice, ki jih imajo v lasti zaposleni in so jih pridobili pod posebnimi pogoji, običajno omejitve prodaje. Da želijo prodati za šest milijard dolarjev delnic, je Reuters poročal že sredi avgusta. Sedaj se je to tudi zgodilo, saj je uprava odobrila prodajo dobrih 10 milijard dolarjev delnic na sekundarnem trgu.

OpenAI je pred desetimi leti začel kot majhen, neprofitni laboratorij za raziskave umetne inteligence. Njegove najpopularnejše izdelke ChatGPT v različnih inačicah uporablja že več kot 700 milijonov uporabnikov. Kljub temu marsikdo svari, da so zneski, ki se vlagajo v umetno inteligenco, pretirano in da vse skupaj postaja čedalje podobneje borznemu balonu. Sam Altman, direktor OpenAI, odgovarja, da je za podjetjem uspešno desetletje, ki mu bo sledilo še mnogo desetletij, v tem času pa je seveda pričakovati tudi konjunkture in krize. Nekateri bodo vlagali preveč in izgubili, drugi bodo vlagali premalo in zamudili donose.

OpenAI za zdaj še ohranja nenavadno strukturo, čeprav jo želijo spremeniti. Profitni del je v lasti neprofitne fundacije.

10 komentarjev

skumpl ::

Čestitke OpenAI, tudi sam uporabljam njihov AI ChatGPT.

iloveboobz ::

smoki

karafeka ::

Uf, si razgledan. Zdaj pa povej še kje točno smo v tem ciklu in kdaj bo vrh....

gen Maister ::

:))
No, verjetno tam nekje med Boomom in Euphorijo! ;)
Natančnejšo lokacijo si lahko sam izbereš! :) Je prostora in je dovoljeno upoštevati mace osebne želje in poglede. :)) Zadeva je precej elastična in zelo prilagodljiva osebnim interesom. :))

bambam20 ::

Me zanima, kdaj bodo povišali naročnino. Zaenkrat ta ostaja še znosnih 24 € z DDv-jem.

Zimonem ::

Super za delavce

iloveboobz ::

karafeka je izjavil:

Uf, si razgledan. Zdaj pa povej še kje točno smo v tem ciklu in kdaj bo vrh....

za shortanje si se mal prehiter:))
smoki

gozdar1 ::

Vse te ai firme rabijo letno stotine miljard ob kajih 20 miljardah priihodkov. Seveda bi pok mehurčka za sabo potegnil tudi veliko ostalih firm npr. nvidio,..

Zimonem ::

Eh ne vpletaj se v tehnologijo. Nvidia ima veliko opcij. Tu pa mastno služi.

gen Maister ::

Tehnologija je Ključ do razumevanja grafa! ;)
Zdaj, ali jih bodo dohiteli Kitajci, ali se bodo uveljavili kvantni računalniki, ali pa kaj tretjega ali četrtega, je samo vprašanje časa! (in seveda tega, kje na grafu se nahajamo!)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ameriški Delniški Trg (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
562103 (246) kamiKaZaA
»

Nvidia in OpenAI sta lepi par

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
71565 (236) Mr.B
»

OpenAI 12. dan pokazal še novi model o3

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
144070 (2134) Zimonem
»

Mira Murati zapušča OpenAI, ki se preusmerja v dobičkonosnost

Oddelek: Novice / Ostale najave
134459 (2092) Fritz
»

Reddit bo nudil vsebino za trening, OpenAI pa tehnologije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
163717 (2451) dronyx

Več podobnih tem