BBC - Google, ki je pred dobrim letom dni za 2,1 milijarde ameriških dolarjev prevzel ponudnika fitnes trackerja Fitbit, je zdaj dočakal tudi privolitev Evropske komisije. Ta je sprva sklenila prisluhniti protestom številnih organizacij ki so opozarjale, da bi si spletni gigant z nakupom utegnil pridobiti tudi osebne podatke o 28 milijonih uporabnikov Fitbita. Gre tudi za zelo občuljive podatke, denimo koliko se posamezniki gibljejo, kako spijo, kolikšen srčni utrip imajo ipd., ki bi jih bilo mogoče uporabiti v oglaševalske namene in s tem še dodatno oslabiti konkurente. Še zlasti pa je strašljiva možnost, da bi Google te podatke navzkrižno povezal z ostalimi podatki o posameznikih, ki jih že ima.
V zameno za odobritev prevzema je Google pristal na nekaj ukrepov, najprej, da podatkov Fitbita, med njimi tudi lokacijskih in zdravstvenih, pridobljenih od uporabnikov iz držav članic Evropskega gospodarskega prostora (EEA) ne bo uporabljal za ciljano oglaševanje. Prav tako se je podjetje zavezalo, da bo vzpostavilo tehnološko ločnico med podatki svojega siceršnjega poslovanja in tistimi, pridobljenimi od Fitbita. Uporabnikom iz držav EEA bodo morali ponuditi možnost odločanja o tem ali smejo njihove Fitbit podatke posredovati tudi svojim storitvam, denimo iskalniku ali Zemljevidom. Dalje, Google bo moral še naprej omogočati dostop do Fitbitove platforme tudi drugim podjetjem in pri povezavi s pametnim telefonom Android omogočati enako uporabniško izkušnjo tudi pametnim napravam drugih proizvajalcev. Vseh teh ukrepov se je Google dolžan držati naslednjih deset let.
Podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager je prepričana, da bo sporazum uspešno ohranil konkurenco na trgu pametnih ur in zapestnic, obenem pa glede uporabe njihovih osebnih podatkov zaščitil interese uporabnikov. Kot rečeno, za deset let.
Dejansko bo google pocel enako kot sedaj. Natreniral bo AI in potem ne bo sharal podatkov ampak AI. Kar bo efektivno identicno, kot, ce bi sharal podatke. Huda napaka EU. Dolocen nedefiniran googlovec, morda iz Slovenije, morda pa tudi ne, se je mi je pohvalil, da ne potrebujejo direktnih podatkov za identificirati posameznika, da je dovolj, da ugotovijo da so od istega uporabnika (neznanega) obiskane dolocene strani vsak dan. Naj bi bil dovolj natancen vzorec, da te zadane v nulo (ce seveda ne blokiras vsega kar kaze na google od google fonts do analytics, apijev itd, skratka, da jim preprecis, da bi vedeli, da si bil enkrat na eni strani in nato na drugi - uporabniki chroma naj se ne matrajo, skoda truda, jim kar browser vse javi).
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi
Ne. "Fingerprinting" tvojega obnasanja na netu. Katere strani redno obiskujes, v kaksnem vzrorcu. Sorry, zgoraj nisem mogel dokoncati, sem bil "zmoten" v fizicnem svetu.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi
Kdor kupuje in uporablja hardware (kakrsenkoli) z direktnim dependancyem na 3rd party serverje je (brez toliko znanja, da lahko to poreze) malo nor. Vrhunec so pa razni komedianti, ki googlov in amazone namenske device kupuje, kot npr. alexa. Kaksno leto je bila afera, kjer so v googlovih alarmnih napravah nasli mikrofon o katerem so, seveda ponesreci, pozabili obvestiti uporabnike. Ne vem, ljudje so tako blesavi na to, da se bojo postavljali z novo opremo stanovanj, da so pustili vse kriticno razmisljanje izven stanovanja.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi