» »

Kaj bi definirali kot znanstven dokaz v prid obstoju Boga?

Kaj bi definirali kot znanstven dokaz v prid obstoju Boga?

1 2
3
»

innerspace ::

Se opravičujem, če ti podiram svet, ampak nekdo ti to mora reči prej ali slej.
Ce ves kaj delas, ne rabis opravicila...ce ne pa samo bluzis...torej samo bluzis.

Mislim da je vsako ukvarjanje s tem le subjektivne narave, zato ne prides nikamor. Le sebi dokazujes svoj prav. Kaj bi bog naredil na tvojem mestu? Isto.
Ampak glej, vendar ja nisi bog!?

Zase morda. Zame pa sigurno ne. Sploh obstajas?

jype ::

Ko bo bog znal prihodnost zračunat bolj natančno, kot to znajo fiziki, _in nam bo rezultate svojih računov tudi predstavil v nedvoumni obliki_, ga bomo začeli jemati resno.

Prej nima to nobenega smisla.

Brane2 ::

Razlika med nama je, da jaz rabim travo občasno in to za težko bolnega sorodnika.

Over & out. Mejte se orgazmično v nadnaravnem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

innerspace ::

Over & out. Mejte se orgazmično v nadnaravnem.

Zal mi je za tvojega sorodnika...a kaj ima to veze s to debato?
Pravzaprav kaj ima veze nadnaravno? Sploh ves o cem govoris? Mislim da si malo zasel v lastne tolmune in zdej ti ni vsec it spet v tok.
Ce ne preneses tebi tujega izrazanja, je to tvoja stvar...morda pa imas mozeg za to resit...a ne..tisto je potrpljenje.
Pravzaprav je to dokaz tega kar si prej napisal o besedah, ane?

Ko bo bog znal prihodnost zračunat bolj natančno, kot to znajo fiziki, _in nam bo rezultate svojih računov tudi predstavil v nedvoumni obliki_, ga bomo začeli jemati resno.

Glej, nihce tu ne negira fizikalnih metod. Le opozarjam na samozaverovanost.
In na to da je fizika sredstvo ki omogoca ljudem predstavljati si nekaj kar je onkraj vsakdanjega zivljenja. Pa tudi vse tisto kar je znotraj tega.
Ce nisi sposoben tega upostevat, se je(fizike) oklepaj kot pijanec plota. Ne vem kaj bos imel od tega.

jype ::

innerspace> Ne vem kaj bos imel od tega.

Integriteto. Ne bo me vsak vrač prestrašil, ker bom vedno zahteval, da se reči dokažejo, metodo za dokazovanje pa bom tudi lahko jasno in nedvoumno opisal.

Vera ubija duha. Če ne verjameš... http://pewresearch.org/pubs/1210/tortur...

innerspace ::

Torej uporabljas znanstvene metode za preprecevanje lastne custvene in percepcijske stabilnosti? Zelo pohvalno! Ce bi vsi to poceli, bi bila cloveska druzba precej bolj razvita.
Ne dvomim v to, da vera ubija duha:) Saj vendar nisem veren...in vere ne zagovarjam v nobenem pogledu.
Cakaj malo...kaj pomeni duh, ki ga omenjas?

WarpedGone ::

Vera ubija duha. Če ne verjameš... http://pewresearch.org/pubs/1210/tortur...

No, želel bi si malo večjega vzorca, ki bi zajel širši spekter religij.
Takšne razlike ob takšnem vzorcu bi prej pripisal statistični napaki kot pa kakšnemu resnemu nagnjenju.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

innerspace> Cakaj malo...kaj pomeni duh, ki ga omenjas?

Zavest.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: antonija ()

innerspace ::

Zavest.
In kako bi jo lahko definiral na znanstven nacin?

jype ::

innerspace> In kako bi jo lahko definiral na znanstven nacin?

Sentience @ Wikipedia, v smislu AI (in ne kake druge definicije).

innerspace ::

V pojmu AI je pomembna prva beseda-artificial...torej ustvarjena s strani nekoga drugega, neke druge sentience, ki pa je, kot izgleda, ustvarjena iz bioloskih komponent(telo, zivljenje)-cloveska inteligenca ustvari computer. Kako bi to zavest definiral? Svojo lastno zavest recimo...
Tukaj se konca danasnja znanost, na podrocju ki ostaja v domeni filozofij in nekaterih religijskih praks. Znanstveno zanikanje(bolje-izogibanje) tega podrocja je to, cemur pravim omejenost znanosti vkljucno s fiziko.
Zdi se mi pomembnen faktor, da vesolje vsebuje zivljenje, saj je to edini naravni nacin za dozivljanje tega vesolja. Ce nebi bilo ljudi in vseh drugih organizmov, nebi bilo nikogar, ki bi lahko bil prica obstoju tega vesolja...in enako pomembno-prica obstoju sebe v njem.

Thomas ::

To, da fizika in matematika nimata pojma o tem kaj je to inteligenca ... je traparija. Fizika pozna entropijo že zelo dobro stoletje in ve, da je to isto kot (negativna) informacija.

Prav tako je že par deset let znano, da je informacija končna, da je computing fizikalni proces in da znotraj zaprte ploskve spraviš le toliko informacije kot je njena površina. Vemo, da se količina informacije ohranja.

Vemo, da so možgani zgolj fizikalni proces, tako kot tudi vsi drugi takoimenovani biološki sistemi in tudi takoimenovani nebiološki.

Znanost tukajle nikakor ni bosa. Zdaleč ne, samo kakšna podrobnost se še izmika.

Ezotriki pa lapajo svoje, to pa tudi jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

innerspace ::

Znanost tukajle nikakor ni bosa. Zdaleč ne, samo kakšna podrobnost se še izmika.
Nihce tega ne trdi, da je znanost tu bosa. Ampak glej, znanost se brez zivega bitja nebi pojavila, o tem se gre..da je znanost metoda cloveka, da si pojasni cimvec vsega. Od kod mu ta potreba?

Pa zakaj vedno neki omenjas ezoterike, o cem sploh govoris? Imas predsodke? Vedno govoris v mnozini..vemo, znamo...bullshit. Otrok nic od tega ne ve, ce ni naucen. Prav tako jaz ne vem kar ti ves, in obratno.

Znanost je krasna rec. Dokler noce nekdo postati absolutni znanstveni vseved. Ves, tudi ego je znanstveni pojem, ce tako gledas.
Zakaj znanstveno naravnan clovek sprejema le znanstveno argumentirane zadeve? Ker je tako naucen? Verjetno res...
Mogoce pa beseda omejitev zbuja prevec mocnih custev...mogoce je ne bom vec uporabljal.

Thomas ::

Ezoterike omenjam, ker mislim z njimi vse tiste, ki ne sprejemajo znanstvenih metod, pač pa neke drugačne.

To je večina ljudi.

S tem, da sem znanstvenikom tudi lahko zelo gorak. Sej to je jasno, ane?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

innerspace ::

Haha...je pac treba bit.

To je večina ljudi.
Ja zal res...

Saladin ::

da znotraj zaprte ploskve spraviš le toliko informacije kot je njena površina

Kako skalkuliraš maksimalno količino informacije v vesolju in kako dokažeš morebiten presežek?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Blinder ::

Mene Bog ne prepriča preveč. Pravi, da je nesmrten, a pustil pa nam je že dva testamenta.
Iz Wikipedije, proste enciklopedije Skoči na: navigacija, iskanje Testament je lahko: * Oporoka - pravni akt o dedovanju


Kadar je človek prižgal program "Bog", so se izvedli naslednji ukazi:
Gli uomini quando accesero Dio gli inserirono tali istruzioni:

1. ustvari Universe
2. ustvari cloveka
3. pošlji mu bible.txt
4. naredi občasno kakšen čudež
5. GOTO 4
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

GregiB ::

Po prebiranju tega threada mi je še najbližje napisano od Okapija... Fizikalno se da obstoj boga dokazati kot pojem v glavah vernikov. Tam bog dejansko obstaja, fizikalno dokazljivo, kot ideja, misel. To je npr. en fizikalni dokaz.
Druga varianta bi bila še sila preprostejša. Za fizikalno dokazljivost bi bila potrebna dva, zgolj dva pogoja...
Prvi pogoj bi bil, da se POJAVI nekaj oz. nekdo, ki izjavi "Jaz sem b(B)og", drugi pogoj pa bi bil, da je ta izjava resnična... Prosto, kot pasulj. To bi bil zame dovoljšen fizikalni dokaz. A je v svoji biti oxymoron....

Sicer pa zadevo lahko tudi obrnemo. Sem namreč mnenja, da je vprašanje o fizikalni dokazljivosti boga zgolj "izgovor" vernikov v debatah s neverniki oz. skeptiki.... v smislu "Kaj bi bilo ua vas dovoljšen dokaz, da bi verjeli oz. verovali", čeprav se vsi zavedamo, da v okolju, v katerem bivamo, obstajamo, pogojev za dovoljšen dokaz ni, ob predpostavki, da bi bog dejansko obstajal...
Po drugi strani pa je enkao z dokazljivostjo neobstoja boga, saj se ob tem soočimo s še hujšimi preprekami. Če nečesa ni, ni eksperimentov, ki bi to lahko potrdili. Bolj, ko znanost nakazuje "nepotrebnost" boga, bolj se ga predalčka tja, kamor znanost ne seže in nikoli ne bo. Torej je moj odgovor v bistvu vprašanje... @Saladin.... Kaj bi bil zadosten fizikalni dokaz, da b(B)oga ni?.... tu zdaj lahko uporabiš tisto domišlijo, ki praviš, da jo ostali tle nimajo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

lonz ::

Kaj bi definirali kot znanstven dokaz v prid obstoju Boga?

Isto bi lajko postavil vprašanje:

Kaj bi definirali kot znanstven dokaz v prid obstoju palčka smuka?

Isti nonsens.
...arrrrrr, shiver me timbers...

jype ::

lonz> Kaj bi definirali kot znanstven dokaz v prid obstoju palčka smuka?

Zdeněk Smetana!

lymph ::

Kar se mene tiče, če bi se ponovila situacija opisana v Bibliji, ko bi nek glas govoril iz neba... To bi bil zame zadosten dokaz... v primeru, da je izvzeta možnost prevare.
"Belief is immune to counter example."

Pegaz ::

v primeru, da je izvzeta možnost prevare.


Nemogoče. :)

gzibret ::

> Kar se mene tiče, če bi se ponovila situacija opisana v Bibliji, ko bi nek glas govoril iz neba... To bi bil zame zadosten dokaz...

Kaj pa, če haluciniraš. Tudi to je možno.
Vse je za neki dobr!

whatever ::

IMO se dokaz ne skriva v fiziki, ampak v zgodovini/antropologiji. Dokaz se skriva v preskoku od človeka-živali k civiliziranem človeku. Civilizacijske norme (morala, način sporazumevanja, način življenja, sočutje, čustva) - vprašanje če nam je to vse prirojeno in genetsko pogojeno. Od kod izvirajo civilizacijske norme in kdaj so se pojavile? Odgovor se skriva prav v tem preskoku. Je bil hipen (prikaz boga ali vesoljcev takratnemu človeku, ki je bil še na stopnji živali in posredovanje mempleksa), ali postopen z "memetsko evolucijo"?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

GregiB ::

@whatever... Vprašanje.... ali nezavedanje b(B)oga dokazuje njegov neobstoj? Ali bog je, če ni človeka? Glede na to, da sem mnenja, da je človeštvo obsojeno na nek konec, zaključek, torej je končen, je tudi obstoj boga končen? Kakšen namen ima bog, če nihče zanj ne ve?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

whatever ::

@whatever... Vprašanje.... ali nezavedanje b(B)oga dokazuje njegov neobstoj? Ali bog je, če ni človeka? Glede na to, da sem mnenja, da je človeštvo obsojeno na nek konec, zaključek, torej je končen, je tudi obstoj boga končen? Kakšen namen ima bog, če nihče zanj ne ve?


Največja skrivnost? Smrt.
Zavest, usoda, ljubezen, bog, smrt.
Same uganke.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

antonija ::

Gremo pocasi nazaj na ontopic prosim...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Shegevara ::

>whatever

za večino civilizacij vemo natančno, kako je prišlo do njihovega nastanka, za nekatere pa ali ne vemo natančno ali pa je preskok v tako zelo kratkem času narejen od nomadov do civilizacije, da se nam zdi malo verjetno ampak vsega tega še ni treba prelagat na nevem kakšne čarodeje, vesolce pa bogove.
Morala pa v celoti tako ali tako ni univerzalna.

lymph ::

> Kar se mene tiče, če bi se ponovila situacija opisana v Bibliji, ko bi nek glas govoril iz neba... To bi bil zame zadosten dokaz...

Kaj pa, če haluciniraš. Tudi to je možno.


Dobro, ampak tak argument lahko uporabiš potem za čisto vsako zadevo... in ravno zaradi tega nima prav velike teže.

Kako dokažem, da je v moji sobi miza?

Vidim jo, lahko jo otipam, lahko jo izmerim. Ampak s tvojim argumentom zavržemo vsako obliko dokaza.

Si pa dobro zadevo izpostavil... da je pač Saladinovo vprašanje "inherently flawed"...
"Belief is immune to counter example."

hamax ::

> Dobro, ampak tak argument lahko uporabiš potem za čisto vsako zadevo...

Seveda, zato se znanost nikoli ne zanasa na cloveska cutila. Ce bi glas iz neba posnel, bi bilo to ze bolj zanesljivo, nikakor pa ne dokaz za boga. Komot bi bili vesoljci ali pa kak skriven projekt iluminatov :D
Edino, ce definiras boga kot: Nekaj ali nekdo, ki zna govoriti iz neba.

whatever ::

Resnica je med 0 in 1.

Vse, kar lahko rečemo o obstoju boga, da "bog (je in ni)/(ni in je) hkrati".

How can the cat be both alive and dead?


Nanašam se seveda na Schroedingerjevo mačko.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

Dokaz je pomoje to, da še nismo presegli človeške inteligence, da še vedno nimamo teorije vsega oziroma da še nismo spoznali vsega kar se spoznati da in naredili vsega kar se narediti da.

Če z našim vesoljem manipulira kakšna višja sila, potem tudi nikoli ne bomo, glede na dosedanjo naravo te višje sile ali boga če hočete. Če je pa vesolje zgrajeno tako, da nas namerno pušča v (določeni meri) nevednosti, potem je tudi težko verjeti, da tega vesolja ne bi ustvarila neka višja inteligenca.

Če je vesolje samo sebi namen, pa je težko verjeti, da bi tako sofisticiran stroj za percepcijo in emulacijo okolja kot so možgani, ne bil sposoben ustvariti česa še bistveno bolj fascinantnega.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

GregiB ::

Dokaz je pomoje to, da še nismo presegli človeške inteligence
Kako pa to gre? Če jutri presežemo današnjo človeško intiligenco, ta presežek postane del jutrišne človeške inteligence... Kar človek dojame je po definiciji človeško, ne?
Če je vesolje samo sebi namen, pa je težko verjeti, da bi tako sofisticiran stroj za percepcijo in emulacijo okolja kot so možgani, ne bil sposoben ustvariti česa še bistveno bolj fascinantnega.
Hmmm, če je namen vesolja Božje igrišče, človek pa njegove igračke, čeu potem ves ostli prostor, ki je popolnoma nepotreben?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

whatever ::

Kako pa to gre? Če jutri presežemo današnjo človeško intiligenco, ta presežek postane del jutrišne človeške inteligence... Kar človek dojame je po definiciji človeško, ne?

Hmmm, če je namen vesolja Božje igrišče, človek pa njegove igračke, čeu potem ves ostli prostor, ki je popolnoma nepotreben?


Bolje rečeno, ni nam še uspelo umetno ustvariti zavesti in osebno mislim, da je tudi ne bomo. Če jo kdaj bomo, bo to neizogibno pomenilo konec človeške vrste as we know it today. Zavest je holy grail znanosti in celega vesolja nasploh, in my opinion. In kamen ni nič kaj človeški.

Ostali prostor je pa zato, da se lahko še mi s čim igramo.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Saladin ::

Če hočeš fizikalno dokazat nujnost, da je bog zevoluiral in postal naše vesolje (in še kaj več), moraš dokazat, da je to možno in da se vse možnosti udejanijo.

Moraš dokazat večen multivers IN da je možno fizikalno zevoluirati v boga.
Prvo se IMHO da - ne vem pa, kako bi dokazal slednje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako dokazati klasičnega Boga? (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Problemi človeštva
935142872 (101643) next3steps
»

Saladin sprašuje - Postinteligenten Bog (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
35634062 (26568) Saladin
»

Vprašajte Saladina - Bog part deus (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59429994 (18462) donfilipo
»

Religija, znanost in hvala za vse ribe (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
51425911 (19853) jype
»

Ateizem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31818557 (14142) Saladin

Več podobnih tem