»

Meta želi zgraditi najdaljši podmorski internetni kabel

Slo-Tech - Po poročanju TechCruncha se Meta pripravlja na veliko investicijo v internetno infrastrukturo, saj bo naročila gradnjo podmorskega interneta kabla, ki bo šel okoli sveta. V končni obliki naj bi bil dolg okrog 40.000 kilometrov, kar bo stalo 10 milijard dolarjev.

Da Meta potrebuje svoje prenosne kapacitete, ni presenetljivo. Podjetje letno ustvari 10 odstotkov internetnega prometa na fiksnih in 22 odstotkov na prenosnih omrežjih. S tem je na drugem mestu med največjimi porabniki pasovne širine na internetu. Več o kablu bomo izvedeli jutri, prva etapa gradnje pa naj bi bila vredna dve milijardi dolarjev. Projekt se bo začel z dvema milijardama dolarjev proračuna in sproti povečeval po etapah. V končni obliki bo kabel segal od vzhodne obale ZDA prek juga Afrike do Indije in Avstralije in nato do zahodne obale ZDA.

Podmorski kabli že dlje časa niso več zgolj v lasti operaterjev in ponudnikov omrežnih povezav. Različni komercialni ponudniki storitev, denimo storitev v oblaku, že...

11 komentarjev

Avstralija prepovedala družbena omrežja za mlajše od 16 let

Slo-Tech - V Avstraliji bodo prepovedali uporabo družbenih omrežij mladim, ki so mlajši od 16 let. Zakon je senat že potrdil, in sicer spodnji dom v sredo s 102 glasovoma proti 13, v četrtek pa še zgornji dom s 34 glasovi proti 19. Ko bo začel veljati, bodo morali upravljavci platform poskrbeti, da mladi ne bodo mogli uporabljati njihovih storitev. Rešitve bodo morali urediti sistemsko.

Zakon ne prepoveduje vseh družbenih omrežij. Še vedno bo dovoljena uporaba platform za hipno sporočanje, denimo Facebook Messenger, ter za spletno igranje iger. Prav tako omejitve ne bodo veljale za strani, ki ne potrebujejo prijave, denimo YouTube. Bo pa prepoved veljala za TikTok, X, Instagram, Snapchat, Reddit in Facebook, če gre sklepati iz besedila zakona. V njem sicer ne naštevajo platform taksativno, temveč to prepuščajo podzakonskim aktom.

Avstralski zakon je najstrožji na svetu. V nekaterih drugih državah je uporaba za otroke omejena ali terja soglasje skrbnikov, a nikjer ni prepoved absolutna in...

35 komentarjev

Računsko sodišče: SPIRIT je delal napačno

Slo-Tech - Pred dobrim letom dni smo se skupaj čudili rešitvi, ki jo je od zavezancev po ZPGOPEK-u zahteval SPIRIT za poročanje o porabi energentov in ceni. Čeprav so vsi zavezanci, številni strokovnjaki in ministrstvo za digitalno preobrazbo ugotavljali, da je SPIRIT-ova zahteva nelogična in nesprejemljiva, je SPIRIT vztrajal. Sedaj je Računsko sodišče potrdilo, da se je motil.

SPIRIT je od skoraj 500 zavezancev zahteval, da razvijejo lastno infrastrukturo in programski vmesnik (API), kamor se je potem SPIRIT dvakrat povezal in prenesel 12 vrstic podatkov. Vsak upravičenec je moral sam razviti to opremo, namesto da bi SPIRIT postavil odložišče, kamor bi se povezali upravičenci in oddali podatke (podobno kot eDavki).

Računsko sodišče je revidiralo tehnično vzpostavitev in organizacijo posredovanja podatkov. Ugotovilo je, da je bil SPIRIT neučinkovit. Sodišče je ugotovilo, da "odločitev za to obliko tehnične vzpostavitve posredovanja podatkov ni temeljila na primerjalni analizi, v okviru...

72 komentarjev

Stanford: desetina programerjev ne dela skoraj ničesar

Slo-Tech - Yegor Denisov-Blanch s stanfordske univerze je sporočil, da najnovejša raziskava njihovega laboratorija kaže, da skoraj desetina programerjev v dobro plačanih službah praktično ne dela. V študiji so analizirali delo 50.000 programerjev v več sto podjetjih in ugotovili, da se zanje zapravijo milijarde dolarjev, učinkov pa je bolj malo. Analizirali so zasebne repozitorije Git in ocenili kakovost in zahtevnost kode. Pri tem so upoštevali več faktorjev, ne le števila vrstic ali prispevkov.

Med inženirji, ki delajo od doma, je takšnih približno 14 odstotkov, med zaposlenimi v pisarnah pa okoli šest odstotkov. Zanimivo je, da je porazdelitev pri inženirjih, ki delajo od doma, precej bolj raztresena. Čeprav je med njimi več takšnih, ki lenarijo, je tudi več takšnih, ki so superproduktivni. Po konservativnih ocenah se letno na tak način izgubi 90 milijard dolarjev. Samo IBM naj bi imel 17.000 takšnih zaposlenih, ki letno stanejo poltretjo milijard dolarjev.

Rezultati raziskave še niso...

97 komentarjev

DOJ: Google je trikratni monopolist

Slo-Tech - Včeraj se je na sodišču v Virginiji z zaključnimi govori končala obravnava, v kateri pravosodno ministrstvo dokazuje, da je Google monopolist. Sodbo pričakujemo še letos in bi lahko močno vplivala na Googlovo poslovanje, če bo sodnica Leonie Brinkema ugotovila, da je Google monopolist na področju spletnega oglaševanja. V tem primeru bi sledil še drugi postopek, v katerem se bo odločalo o potrebnih ukrepih za preprečitev zlorab položaja.

V sklepnih besedah je ministrstvo zatrjevalo, da ima Google prevladujoči položaj na trgu oglaševanja in da z njim partnerjem postavlja nepoštene pogoje. Zlasti Doubleclick For Publishers (DFP) in AdX sta orodji, pri katerih imajo oglaševalci močno zvezane roke. Ministrstvo trdi, da je Google monopolist na treh oglaševalskih trgih: za založnike (publisher ad servers), izmenjavo oglasov (ad exchanges) in oglaševalce (advertiser ad networks). Google po drugi strani rtdi, da je trg oglaševanja le en, zato ima Google konkurenco v obliki Mete in TikToka,...

10 komentarjev

Nvidiin jezikovni model za zvoke: Fugatto

Slo-Tech - Nvidia je predstavil novo orodje za ustvarjanje glasbe, ki deluje kot jezikovni model umetne inteligence. Fugatto (Foundational Generative Audio Transformer Opus 1) - napovednik res vsebuje sliko mačka - omogoča besedilni opis zvoka ali zvokov, ki jih želimo poustvariti, nato pa jih Fugatto zaigra. Nvidia ob tem poudarja, da je to prvi model, ki omogoča povsem nove in doslej nikoli slišane vrste zvokov. To je seveda precej drzna trditev, saj nekaj podobnega počnejo tudi drugi tovrstni modeli. Po drugi strani pa lahko Fugatto uporabimo za ustvarjanje povsem običajnih zvokov, ki jih potrebujemo v kakršnikoli produkciji, denimo zvok troblje na vlaku, ki se počasi prelije v igranje simfoničnega orkestra.

Druga možnost je uporaba za predelavo zvočnih posnetkov. Fugatto lahko obdelavo posnetek skladbe in - če mu tako naročimo z besedami - izolira vokal ali kakšen instrument. Lahko pa orodju naročimo, da v posnetek doda kakšen instrument. Spremeniti je možno tudi modulacijo, denimo jezni glas v prijetnega ipd. Ozadje, kolikor so ga smeli razkriti, so opisali v znanstvenem članku, kjer so Fugatto primerjali tudi z drugimi tovrstnimi modeli. Ni namreč edini ali prvi, saj je konkurenca (Stability AI, OpenAI, Google DeepMind,...

5 komentarjev

Northvolt gre v prisilno poravnavo

Slo-Tech - Northvolt je v ZDA vložil zahtevo za začetek prisilne poravnave, potem ko so zadnji pogovori s Volkswagnom in Goldman Sachsom za dodatna sredstva spodleteli. Švedsko podjetje, ki proizvaja baterije za električna vozila, se je v zadnjih mesecih soočalo z upadom povpraševanja in slabimi finančnimi rezultati. K temu je največ prispevalo počasnejše uvajanje električnih vozil, spremembe načrtov evropskih proizvajalcev in odpovedovanje pogodb. BMW je na primer junija odpovedal dve milijardi evrov vredno naročilo, kar je bila prelomna točka v trajektoriji navzdol.

Podjetje ima trenutno okoli 30 milijonov dolarjev denarnih sredstev - kar zadostuje za teden dni poslovanja - in 5,8 milijarde dolarjev dolga. Izvršni direktor je v začetku meseca dejal, da podjetje potrebuje približno milijardo dolarjev. Ker vlagateljev ali posojilodajalcev niso našli, so prisiljeni korenito skrčiti in reorganizirati poslovanje, omenjeni znesek pa morajo sedaj najti do marca. Direktor Peter Carlsson je ob tem...

27 komentarjev

Indonezija zahteva Applovo tovarno

Slo-Tech - Pred mesecem dni je Indonezija prepovedala prodajo iPhona 16 znotraj svojih meja, ker ni izpolnjeval meril o lokalni proizvodnji. Da se pametni telefon smejo prodajati v tej državi, mora biti vsaj 40 odstotkov komponent izdelanih lokalno, česar pa Applov pametni telefon po ocenah regulatorja ni izpolnjeval. Podobno velja tudi za Googlove telefone Pixel.

Indonezijci so sicer tako navdušeni nad telefoni, da so jih v zadnjem mesecu v ročni prtljagi v državo prinesli okrog 9000. Njihova uporaba ni prepovedana, jih pa ne smejo preprodajati. A Applu to seveda ni zadosti, saj je Indonezija velik trg, ki ima pomembno kupno moč.

Apple je potem ponudil gradnjo tovarne, ki bi stala okrog 100 milijonov dolarjev. V njej bi proizvajali nekatere komponente, a po ocenah Indonezije to ni zadosti. V državi sicer nimajo še nobene tovarne, imajo pa akademijo za razvoj aplikacij. Po navadi se sicer tovrstne zahteve rešujejo v sodelovanju z lokalnimi proizvajalci, od katerih podjetje kupi lokalno...

11 komentarjev

Blueskyeva priljubljenost eksplodirala

Slo-Tech - Twitter se je po Muskovem prevzemu znašel v težkem položaju, saj so ga najprej zapustili oglaševalci, k čemur je Musk z novo politiko nemoderiranja izdatno pripomogel sam, kasneje pa so začeli odhajati tudi uporabniki. Priložnost je začutila konkurenca, denimo Metin Threads in odprti Mastodon. A ta mesec je veliki preboj dosegel Bluesky, od katerega smo že več kot leto dni pričakovali več.

Vizualno je Bluesky nadvse podoben Twitterju in tudi uporabniška izkušnja je zelo podobna staremu Twitterju, preden ga je Musk prekrstil v X. Bluesky, ki je še pred mesecem dni rasel za okrog 700.000 uporabnikov tedensko, jih sedaj dobi več kot milijon vsak dan. Ta teden je presegel mejo 20 milijonov, s čimer je v primerjavi s konkurenco še vedno majhen, a najhitreje rastoč. Čeprav ima Meta več kot desetkrat toliko uporabnikov, jo je Bluesky prisilil v nekaj sprememb, ki jih je Threads hitro dobil.

Bluesky je sedaj na prelomu, od koder lahko poleti in ostane naslednji X ali pa klavrno propade....

347 komentarjev

Microsoft zaradi Ubisoftovih iger ustavil nadgradnjo na Windows 11 24H2

Slo-Tech - Microsoft je na nekaterih računalnikih ustavil nadgradnjo Windows 11 na različico 24H2, ker so odkrili nezdružljivost z nekaterimi Ubisoftimi igrami. Assassin's Creed (Valhalla, Origins, Odyssey), Star Wars Outlaws ali Avatar: Frontiers of Pandora po nadgradnji ne delujejo več pravilno. Pojavljajo se zrušitve, računalnik zamrzne, težave so z zvokom in podobno.

Kmalu po izidu izidu nadgradnje so se pojavila poročila uporabnikov na Redditu in Microsoft Answers, da igre ne deluje več pravilno. Pritožb je bilo toliko, da je nanje postal pozoren tudi Microsoft. Ta je v petek uradno potrdil, da so napake resnično posledice nadgradnje in da se pojavljajo pri omenjenih treh igrah. Pritožb je bilo sicer še več. Ubisoft je izdal nekaj prvih popravkov (hotfix), na primer za Star Wars Outlaws, a na dolgoročno rešitev še čakamo.

Microsoft je težavo za zdaj rešil tako, da je blokiral namestitev nadgradnje, če zazna katero izmed prizadetih iger. Niso pa še razkrili, kaj točno je razlog za...

15 komentarjev

Predogledna verzija Windows Recall je tu

The Windows Blog - Po turbulentnem začetku je težko pričakovana funkcija Windows Recall ponovno na voljo. Uporabniki najnovejše verzije Windows 11 lahko Recall preizkusijo v predogledni verziji, a morajo imeti pravo strojno opremo. Za zdaj je Recall omejen na Qualcomm Snapdragon X Elite in osebne računalnike Copilot+, ki so vključeni v program Windows Insider v razvojni veji (Dev). V praksi torej potrebujemo verzijo 26120.2415. Računalniki z Intelovimi ali AMD-jevimi procesorji funkcije (še) ne podpirajo, običajni računalniki (ne Copilot+) pa je nikoli ne bodo.

Recall je bil skoraj na voljo že junija, a so zaradi varnostnih pomislekov in spoštovanja zasebnosti tik pred zdajci izdajo preložili. Datum izida so večkrat prestavili, hkrati pa so pojasnjevali, kaj vse bodo postorili za večjo transparentnost. Sem sodita zlasti hranjenje vseh podatkov v šifrirani obliki zgolj na računalniku in pa možnost izklopa storitve. Prvotne verzije so namreč podatke shranjevale v besedilni obliki brez vsakršne...

11 komentarjev

Bitcoin se spogleduje z magično mejo 100.000 dolarjev

Slo-Tech - Hitra rast vrednosti kriptovalut, ki se je začela takoj po ameriških volitvah, se nadaljuje. Bitcoin je v tem času pridobil že 40 odstotkov vrednosti in se je povsem približal magični meji 100.000 dolarjev. Včeraj je dosegel vrednost približno 99.500 dolarjev in po nekaterih napovedih lahko presegel mejo že prihodnji teden.

Rast poganja tudi čedalje večja popularnost skladov (ETF), ki sledijo ceni bitcoina in omogočajo izpostavitev njegovi vrednosti tudi za investitorje, ki nimajo znanja ali ne smejo investirati neposredno v bitcoin. Raste tudi vrednost drugih kriptovalut, ki pa zaradi turbulentnega dogajanja v prvi polovici leta ne dosegajo nujno rekordov. Ether je od začetka meseca takisto močno porasel, a je pri 3200 dolarjih še vedno niže, kot je bil junija ali pa celo novembra 2021, ko je presegel 4000 dolarjev.

Globalni trg kriptovalut je dosegel 3,3 bilijona dolarjev, kar je največ doslej in približno tržna kapitalizacija Microsofta ali Nvidie. V tem pogledu torej ostaja...

43 komentarjev

Amazon v Anthropic vlaga še štiri milijarde

Slo-Tech - Amazon bo v podjetje Anthropic, ki razvija umetno inteligenco in predstavlja enega najresnejših tekmecev OpenAI, vložil dodatne štiri milijarde dolarjev. Doslej je v Anthropic že investiral štiri milijarde dolarjev, torej bo svoj vložek podvojil. Amazon ni edini, je le največji vlagatelj v novem krogu financiranja. Poleg več manjših skladov in podjetij se med potencialnimi investitorji omenja tudi Google, ki je lani obljubil poldrugo milijardo dolarjev. A Amazon ostaja glavni Anthropicov partner.

Velikanske investicije v zagonska podjetja, ki razvijajo pomočnike umetne inteligence, se nadaljujejo. OpenAI je minuli mesec zbral še 6,6 milijarde dolarjev svežega kapitala, podjetje pa je ovrednoteno na neverjetnih 157 milijard dolarjev. Elon Musk za svoj xAI išče nove sredstva po vrednotenju 40 milijard dolarjev.

Amazon in Anthropic nista povezana le finančno. Svoje modele bodo namreč razvijali in urili tudi na Amazonovih čipih Trainium in Inferentia, s katerimi želi Amazon...

1 komentar

Google odpovedal Pixel Tablet 2

Slo-Tech - Google drugačnim napovedim navkljub ne bo izdal nove generacije tablic Pixel Tablet 2. Ali bo odpovedan tudi Pixel Tablet 3, še ni jasno. Prva verzija Pixel Tablet je izšla lanskega junija, kar je bila v resnici že prva vrnitev. Google je namreč leta 2019 sklenil, da ne bo več razvijal tablic, potem ko je bil Pixel Slate sorazmerno mlačno sprejet. Tri leta pozneje so odločitev spremenili in napovedali tablico, ki je lani zares ugledala luč sveta.

Sedaj si je Google premislil še enkrat. Ob tem velja poudariti, da je informacije še neuradna, a Android Authority ima običajno zaupanja vredne vere in verodostojne informacije. Najprej so pri konkurenci poročali o preklicu Pixel Tableta 3, a ker je ta verzija še zelo daleč v prihodnosti, je bilo vse skupaj nenavadno. Nekoliko več preverjanja je pokazalo, da gre v resnici za Pixel Tablet 2, medtem ko tretje inačice še ne gre odpisati.

V vsakem primeru pa to pomeni, da bo Pixel Tablet 1 za precej časa ostal edina aktualna Googlova...

10 komentarjev

Za poškodbo podmorskih kablov v Baltskem morju osumljena kitajska tovorna ladja

Slo-Tech - Še vedno ni jasno, kdo je odgovoren za poškodbe dveh podmorskih internetnih kablov, ki tečeta pod Baltskim morjem. Oblasti iz severnih držav, ki so bile v incidentu prizadete, ocenjujejo, da gre za sabotažo. V nedeljo je bil poškodovan kabel, ki povezuje švedski otok Gotland z Litvo (BCS East-West), dan pozneje pa je odpovedala še povezava med Finsko in Nemčijo (C-Lion1). Švedske in finske oblasti so preiskavo sprožile s predpostavko, da gre za sabotažo.

Potem ko so bile sprva vse oči uprte v Rusijo, je sedaj glavna osumljenka kitajska tovorna ladja, ki je bila vsakokrat zelo blizu mesta poškodbe. Ladja Yi Peng 3 je iz ruskega pristanišča izplula pred tednom dni, nato pa je vsega dve minuti po tem, ko je bila nad enim kablom, ta prenehal delovati. Z drugim je bilo podobno. Kitajske oblasti so sporočile, da se v državi registrirana plovila držijo pomorske zakonodaje. Za zdaj še ni trdnih dokazov, da bi bila ladja odgovorna za pretrganje kablov. Ladja za zdaj ostaja v danskih vodah,...

62 komentarjev

Ali se bo Google moral razdeliti?

Slo-Tech - Pravosodno ministrstvo v ZDA sodišču predlaga, da v razsodbi določi obvezno razkosanje Googla. To je seveda poenostavitev, saj je v predlogu razsodbe sedem ukrepov, ki bi preprečili nadaljevanje zlorabe prevladujočega tržnega položaja. Med njimi so obvezna odprodaja Androida, oddvojitev Chroma v ločeno podjetje in prepoved razvoja novih brskalnikov v Googlu. Prav tako bi moral Google financirati izobraževalne kampanje o prosti izbiri in menjavi brskalnikov in iskalnikov. Google ne bi smel več sklepati ekskluzivnih dogovorov in kupovati privzetega položaja iskalnika na različnih platformah (tako se na primer financira Mozilla, ki ponuja Google kot privzeti iskalnik, kar jim prinese večino proračuna). Nad Googlom bi naslednjih deset let bedeli nadzorniki, ki bi preverjali spoštovanje zavez in pazili, da se Google ukrepom ne bi izmikal.

Googlov vodja pravne službe nad predlogom ni navdušen. Vztraja, da bi ob takšnem razpletu največ izgubili ameriški in svetovni potrošniki. Razdelitev...

22 komentarjev

Raziskave o samogradnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o ljubiteljski elektroniki in samogradnih mikroračunalnikih. Koncept samogradnje je v mikroračunalništvu prisoten od samega začetka. S težnjo k ceneni izdelavi in zasebni uporabi je močno vplival na nastanek klasičnih hišnih računalnikov. Pomembno je okrepil tudi splošno računalniško kulturo v družbi. Ljubiteljski uporabniki z osnovnimi veščinami za izdelavo elektronskih naprav so se mikroračunalništva lotili z značilnim navdušenjem in ponosom, ki je hitro postalo nalezljivo in se je še posebej razširilo med mladimi. Naprave so najbolj pogosto sestavljali iz samogradnih kompletov, številni pa so se samogradnje lotili tudi povsem samostojno. V samogradnji so se še posebej uveljavili enostavni mikroračunalniki na eni plošči. Sinclair ZX81 je en izmed zadnjih tovrstnih mikroračunalnikov in prvi bolj množično dostopen mikroračunalnik pri nas.

Po zgledu ZX81 so preprost samogradni mikroračunalnik na eni plošči izdelali tudi v Mikroračunalniškem...

6 komentarjev

Odpustili lažnega preroka superprevodnosti

Slo-Tech - Univerza v Rochestru je odpustila osramočenega raziskovalca superprevodnosti Ranga Diasa, ki je lažno trdil, da je odkril superprevodnost pri sobni temperaturi. Preiskava neodvisnega odbora fizikov je marca pokazala, da je Dias zavajal in lagal, ponarejal znanstvene izsledke in namerno razširjal neresnice. Kasneje je Dias tožil univerzo, ki je bila napovedala, da mu ne bo podaljšala pogodbe o zaposlitvi, in mu je bila odvzela mentorstvo študentov. Sodišče je njegovo tožbo zavrglo kot nedopustno .

Dias ni imel pogodbe za nedoločen čas, ki jo dobijo izredni profesorji (tenure), zato je bila za prenehanje sodelovanja zadostna odločitev upravnega odbora. Rektorica univerze je bila predlagala prekinitev sodelovanja, upravni odbor pa je to mnenje potrdil. Ključni razlog je bila znanstvena nepoštenost, ki je Dias sicer ni nikoli priznal, a jo je potrdila neodvisna preiskava. Za odpustitev je glasoval tudi habilitacijski odbor.

Članke o superprevodnosti, ki jih je objavil Dias s...

20 komentarjev

Microsoft Flight Simular 2024 izšel s precej poporodnimi krči

Slo-Tech - Včeraj popoldne je izšla težko pričakovana nova različica Microsoftovega Flight Simulatorja 2024, ki predstavlja korak naprej v primerjavi že z zelo dodelano verzijo 2020. Začelo se je sicer klavrno, saj so najbolj zgodni uporabniki zgolj žalostno opazovali, kako ni delovala namestitev, kako se je igra med poganjanjem večkrat sesula, nalaganje je trajalo in trajalo itd. Ponoči so sicer težave odpravili in danes naj bi šlo bolj gladko, a prvi vtis je pokvarjen. Večino dneva se je svet ukvarjal z vprašanjem, kako uspešno zagnati igro in ne obtičati pri 97 odstotkih.

Flight Simulator 2024 podobno kot predhodna verzija vsebuje celotni svet, realistično vreme, visoko ločljivost, pravi digitalni dvojček Zemlje. Kljub temu je igra približno trikrat manjša od predhodnice, ker se precej bolj zanaša na povezavo z internetom. Iz oblaka prenese več gigabajtov podatkov na uro, v povprečju naj bi šlo za 5 GB, lahko pa tudi več. Igra je na voljo na platformah Xbox/PC, Steam.

Zato poglobljenih...

31 komentarjev

Apple TV+ bo svoje vsebine ponudil konkurenci

Slo-Tech - Med storitvami za ogled pretočnih vsebin na televiziji je Apple TV+ med palčki, saj ima po neuradnih ocenah v ZDA le 25 milijonov naročnikov. Netflix jih ima na primer dvanajstkrat več, Amazon Prime Video pa osemkrat več. S tem je povezana tudi skromnejša ponudba. Apple TV+ ima nekaj sto oddaj, serij in filmov, Netflix pa več kot deset tisoč.

Apple je v svoj Apple TV+ od leta 2019 vložil že več kot 20 milijard dolarjev, rezultati pa niso navdušujoči. Njegov delež, merjen po preživetem času na platformi, je v Severni Ameriki 0,3-odstoten. Drugod je podobno. Apple je zato sporočil, da bo lastno produkcije z Apple TV+ ponudil tudi konkurenci. Vodstvo namreč že dlje časa zahteva znižanje stroškov, licenciranje vsebin pa je komplementaren pristop. Prav tako so produkcijo dragih celovečercev oklestili na račun cenejših vsebin.

Za zdaj so napovedali licenciranje lastnih filmov, ki bodo na voljo na tujih televizijskih postajah in v trgovinah, medtem ko serij še ne bodo ponudili. Še en...

11 komentarjev

FTC bo začel preiskavo Microsofta

Lina Khan, FTC

Slo-Tech - Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) bo v zadnjih tednih mandata aktualne administracije https://www.reuters.com/technology/us-r.... FTC meni, da obstaja utemeljeni sum, da Microsoft izkorišča svoj monopolni položaj na področju pisarniške programske opreme in strankam z licenčnimi pogoji preprečuje prehod od Azura h konkurenci.

Taktik je več, med drugim pa omenjajo povišanje naročnine za stranke, ki želijo prenehati uporabljati Azure, visoke izstopne stroške, pogodbe o minimalni porabi, stroške za prenos podatkov, nezdružljivost Officea 365 s konkurenčnimi izdelki in podobno. FTC bo v naslednjem koraku od Microsofta uradno zahteval dokumente, s katerimi bodo pridobili dodatne informacije.

FTC je že lani zaprosil širšo javnost za povratno informacijo o Microsoftovih praksah in vplivu na poslovanje. Lanskega novembra so razgrnili rezultate anket, ki so kazali na nezadovoljstvo z licenčnimi pogoji in omejevanje uporabe Microsoftove programske opreme v drugih ekosistemih...

10 komentarjev

Evropska komisija Meti izrekla 800-milijonsko globo

Slo-Tech - Evropska komisija je v četrtek sporočila, da je Meti izrekla 797,72 milijona evrov visoko globo zaradi kršitev evropske protimonopolne zakonodaje. Meta je nezakonito povezovala svojo storitev za male oglase Facebook Marketplace z družbenim omrežjem Facebook, s čimer ji je zagotovila nepošteno prednost pred konkurenčnimi storitvami. Poleg globe so ji naložili tudi spremembo nezakonite prakse.

Komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je dejala, da je Meta omogočila storitvi Facebook Marketplace pogoje in prednosti, ki jih konkurenca ne more doseči. Marketplace je namreč tesno povezan s Facebookom, uporabniki pa lahko z istim profilom in prijavnimi podatki uporabljajo oboje. To vključuje tako objavljanje oglasov kakor tudi njihov ogled. Komisija ocenjuje, da to lahko vodi v propad konkurence. Prav tako je problematično enostransko postavljanje pogojev za druge ponudnike storitev malih oglasov, ki želijo oglaševati na Metinih platformah Facebooku in Instagramu. Meta tako podatke, ki...

4 komentarji

Unreal 1 in Unreal Tournament brezplačno na voljo na Internet Archivu

Slo-Tech - Na spletnih straneh Internet Archiva so ponudili legendarni igri Unreal Gold in večigralsko verzijo Unreal Tournament, ki sta leta 1998 spisali zgodovino. Da sta igri na voljo, smo prvikrat izvedeli oktobra, a tedaj še ni bilo jasno, kakšno stališče ima o tem založnik Epic. Ta je sedaj potrdil, da se z javno dostopnostjo strinjajo. Potrdili so, da sta Unreal 1 in Unreal Tournament na voljo na archive.org in da ju ljudje lahko brez omejitev igrajo in širijo povezavo do njiju.

Kdor je igri igral pred poltretjim desetletjem, bo morda nekoliko presenečen, kako sta videti na današnji opremi. Ločljivost 640 x 480 na modernih zaslonih ni videti posebej privlačno, miška je obrnjena, za krmiljenje pa uporablja tipke s puščicami. Z nekaj prenastavljanja je možno uporabiti tudi tipke WASD ali kakšno drugo kombinacijo.

Unreal je poganjal znameniti pogon UE (Unreal Engine), ki je bil odtlej podlaga za številne streljačine. Še danes se Unreal Engine 5 široko uporablja, kar je lani povzročilo...

20 komentarjev

FreeCAD se bliža izidu

Slo-Tech - Po dobrih dveh desetletjih se bliža izid prve stabilne verzije odprtokodnega programa za modeliranje FreeCAD. Prva verzija 0.0.1 je izšla davnega leta 2002, zadnja stabilna verzija 0.21.2 pa pred natanko letom dni. A letos bomo končno dočakali FreeCAD 1.0, saj je že predvčerajšnjim izšel že četrti kandidat za izid (rc4). Prvotno so načrtovali tri kandidate, zato obstaja velika verjetnost, da bo rc4 oziroma naposled z minimalnimi popravki postal kar stabilna verzija, če hroščev ne bo preveč. RC3 so preskočili, saj so le nekaj ur po izdaji odkrili nekaj težav.

Sedaj gre zares. Trenutni rc4 ima le enega hrošča, ki preprečuje izid, in sicer gre za težavo v uporabniškem vmesniku na macOS. Če drugih težav ne bodo odkrili, lahko prihodnji teden pričakujemo uraden izid verzije 1.0, so dejali. FreeCAD je program, ki ima podobne funkcije kot Creo, SolidWorks in sorodna orodja. Jürgen Riegel, Werner Mayer in Yorik van Havre so ga začeli razvijati leta 2002, ker se je pojavila potreba po...

34 komentarjev

Univerza v Mariboru ponovno vzpostavila spletne strani, elektronsko pošto

Slo-Tech - Tri tedne po hekerskem napadu na informacijski sistem mariborske univerze se razmere počasi normalizirajo. Ta teden so ponovno usposobili elektronsko pošto, potem ko so dva tedna poslovali papirno in prek drugih poštnih predalov. Prav tako spet delujejo spletne strani univerze in vseh fakultet, zaposleni in študentje pa imajo dostop do Microsoftovih storitev v oblaku in elektronskih učilnic. Obnova sistema še ni dokončana, dela potekajo še v zalednih sistemih, pojavljajo se tudi še posamezne težave, kot je denimo ogrevanje v veliki predavalnici na rektoratu.

Spomnimo, da je bil napad temeljit in je popolnoma onesposobil celoten informacijski sistem. V dneh po napadu niso bile dostopne spletne strani, elektronska pošta, nobene Microsoftove storitve (365, vključno s Teams in OneDrive), internetna povezljivost in prijava v centralne informacijske sisteme (finančni, kadrovski in študentski informacijski (AIPS)). Pojavile so se tudi informacije, da so prizadete tudi varnostne kopije in...

46 komentarjev

23andMe bo odpustil 40 odstotkov zaposlenih

Slo-Tech - V podjetju 23andMe, ki je v resnih težavah in utegne kmalu propasti, se želi rešiti z drastičnim krčenjem števila zaposlenih. Podjetje bo znižalo število zaposlenih za 40 odstotkov, kar predstavlja 200 zaposlenih. Kljub temu to ni jamstvo, da bo podjetje izplavalo iz krize.

23andMe je bilo že na začetku leta v hudih težavah, kar se je odražalo tudi na padanju tečaja delnice. Delnica je letos izgubila že 70 odstotkov vrednosti, v zadnjih petih letih pa že 97 odstotkov vrednosti. Prihodki podjetja se še vedno zmanjšujejo in so v zadnjem četrtletju znašali 44 milijonov dolarjev, izguba pa je znašala 59 milijonov dolarjev.

Podjetja, kot je 23andMe, imajo enak problem. Njihov model je težko trajen, ker vsak človek test DNK potrebuje zgolj enkrat v življenju, ker se DNK ne spreminja. Da bi se izognil tej pasti, se je 23andMe začel ukvarjati tudi z razvojem zdravil in terapij. To dejavnost bodo sedaj ustavili in skušali odprodati. Oktobra lani je 23andMe presenetil še s priznanjem, da...

15 komentarjev

GIMP 3.0 tik pred izidom

Slo-Tech - Dve desetletji sta v računalništvu zelo dolga doba, a toliko časa je minilo od izida zadnje vélike verzije odprtokodnega urejevalnika slik GIMP 2.0, ki je odtlej napredoval znotraj linije 2.x. GIMP 2.10 je izšel leta 2018, potem pa se kaj resnega ni zgodilo. Čakanje se sedaj bliža koncu, saj je minuli teden izšel prvi kandidat za izid (release candidate) novega GIMP 3.

Novosti ni malo in segajo od nove vizualne podobe do novih funkcij in odpravljenih hroščev. Zanimivo je, da GIMP vednarle prehaja na GTK 3.x, ki je sicer izšel že pred 13 leti. Zagotovljena je tudi združljivost za nazaj, zatorej se bodo slike XCR iz prejšnjih verzij normalno odpirale. Kako zelo blizu je končna, stabilna verzija, je odvisno od števila in resnosti odkritih hroščev. Če bo teh malo, se lahko rc hitro pretvori v končno verzijo, sicer pa se obeta še kakšen kandidat za izid.

GIMP 3.0 podpira tudi slovenski jezik. V primerjavi s predhodnikom (2.99.18) so odpravili 384 hroščev, dodali 442 novih...

29 komentarjev

LG pokazal zaslon, ki se raztegne za polovico

Slo-Tech - LG je v LG Science Parku prikazal delujoč prototip raztegljivega zaslona, ki ga lahko podaljšamo za do 50 odstotkov. S tem je pošteno presegel dosedanji rekord, ki je znašal približno petino. Novinec poleg raztegovanja obvlada še zvijanje, prepogibanje in druge elastične transformacije.

V Južni Koreji poteka nacionalni projekt razvoja raztegljivih zaslonov, v katerem je LG glavni partner, sicer pa ima več kot 100 sodelujočih entitet. LG je vodilno vlogo upravičil z demonstracijo prototipa, ki meri 12 palcev in gostoto točk 100 pik na kvadratni palec. Raztegne se do 18-palčnih dimenzij, obenem pa ga lahko še zvijamo. Zaslon je izdelan iz silicijevega substrata, ki je podoben tistemu v lečah, a ima izboljšane lastnosti. Raztegnemo ga lahko do 10.000-krat, ne da bi pokvarili njegove lastnosti. Kot vir svetlobe uporabljam micro-LED.

V okviru projekta, ki ga je razpisalo ministrstvo za trgovino, industrijo in energije, je svoje prototipe sicer pokazalo 19 podjetij in raziskovalnih...

9 komentarjev

Analiza vpliva prevzema T-2 s strani Telemacha na potrošnike

Pokritost Slovenije z žičnimi priključki T-2 in Telemach

Slo-Tech - Po napovedanem prevzemu T-2 s strani Telemacha se splača preveriti kaj to pomeni za nas, naročnike komunikacijskih storitev. Izdelali smo hitro analizo omrežnih priključnih točk. V analizo so vključeni žični priključki.

Pri ponudniku T-2 pri žičnih priključkih prevladuje tehnologija optične povezave. Spomnimo: T-2 je po Sloveniji gradil lastno optično omrežje predvsem v urbanih središčih. Kjer lastnega omrežja ni gradil, je preko ADSL tehnologije gostoval na omrežju Telekoma Slovenije. Drugače je s Telemachom, ki je v večjega ponudnika zrastel z nakupi manjših lokalnih operaterjev kabelske televizije, ki so prerasli v lokalne ponudnike dostopa do interneta. Z nakupom veliko manjših ponudnikov je zrastel v velikega ponudnika. Zaradi različnih poslovnih strategij je prekrivanja pri tehnologiji zelo malo. Pokritost se razlikuje tudi po lokaciji. Nekatera urbana središča pokriva zgolj T-2, npr. Kranj, Nova Gorica, Ivančna Gorica, Brežice, Slovenske Konjice. Telemach je prisoten v...

32 komentarjev

Kanada prepovedala poslovanje TikToka, za uporabnike sprememb ne bo

Slo-Tech - Kanadska vlada je TikToku odredila, da mora prenehati poslovati v državi in zapreti vse podružnice. TikTok ima trenutno pisarne v Torontu in Vancouvru, ki jih bo moral zapreti. Minister za inovacije François-Philippe Champagne je pojasnil, da so med preiskavo in oceno posledic za nacionalno varnost odkrili tveganja, ki jih predstavlja TikTokovo poslovanje v Kanadi. Zato so se odločili, da podjetju prepovedo poslovanje.

Podrobnosti zaradi varnostnih interesov ni želel razkriti. Dejal je le, da vlada sprejema vse potrebne ukrepe, ki so nujni za zaščito nacionalne varnosti, kamor sodi tudi omejitev TikToka. Pristojnost za tak ukrep jim daje zakon o investicijah (Investment Canada Act), ki dovoljuje pregled in omejitev tujih investicij, če predstavljajo tveganje za nacionalno varnost.

Ob tem je poudaril, da kanadskim državljanom ne bodo onemogočali uporabe aplikacije ali dostopa do nje, prav tako bodo še vedno lahko ustvarjali in objavljali vsebine za TikTok. Ta odločitev je svobodna...

25 komentarjev

AMD proda več strežniških procesorjev od Intela

Slo-Tech - Intel je bil svoj čas nesporni gospodar procesorskega trga. Tudi ko je konkurenca začela najedati njegov tržni delež v domačih sistemih, so strežniki ostajali neosvojena trdnjava. Razmere so se začele spreminjati z izidom AMD-jevih procesorjev Epyc, sedaj pa se je tehtnica prvikrat prevesila v njihovo smer. AMD jih je prodal več.

V minulem četrtletju je Intel ustvaril 3,3 milijarde dolarjev prihodkov v segmentu podatkovnih strežnikov. AMD je v tem segmentu v istem času ustvaril 3,5 milijarde prihodkov, s čimer je prvikrat presegel Intel. Še pred dvema letoma je Intel ustvarjal več kot pet milijard dolarjev v tem segmentu. Kupci namesto po Xeonih raje posegajo po AMD-jevih Epycih.

A ta primerjava je zavajajoča, ker skriva tihega giganta. Čedalje več podatkovnih centrov in superračunalnikov uporablja tudi grafične čipe, ki jih izdatno proizvaja Nvidia. Ta je samo omrežne opreme prodala za 3,7 milijarde dolarjev, še za 22,6 milijard dolarjev pa grafičnih čipov. Vsi sicer ne končajo...

14 komentarjev

Napadalci od Schneider Electrica zahtevali odškodnino v bagetah

Slo-Tech - Hekerska skupina Hellcat trdi, da je vdrla v sisteme podjetja Schneider Electric in odtujila več kot 40 GB podatkov, ki jih bodo razkrili, če ne bo izplačana odkupnina. Od podjetja zahtevajo 125.000 dolarjev odškodnine, ki mora biti plačana v - francoskih štrucah. Čeprav zahteva zveni kot neslana šala, je Schneider Electric potrdil neki varnostni incident, a podrobnosti niso želeli razkriti.

Podatke naj bi dobili s kompromitiranega strežnika Atlassian JIRA. Schneider Electric je potrdil, da preučujejo primer neavtoriziranega dostopa do podatkov enega izmed projektov, ki so bili na izoliranem strežniku. Niso pa pojasnili, ali je v incidentu odteklo toliko podatkov, niti ali je zahteve po plačilu odškodnine legitimen. Primer preiskuje Global Incident Response, medtem pa izdelki in storitve, ki jih ponuja Schneider Electric, niso prizadeti.

Skupina Hellicat ni dobro znana, zato še ne vemo, ali si po navadi želijo povzročati predvsem škodo ali pa izposlovati plačilo odškodnine. To je...

14 komentarjev

Bitcoin presegel marčevski rekord

Slo-Tech - Medtem ko v ZDA poteka štetje glasov na predsedniških volitvah, so se trgi že odzvali. Bitcoin je ponoči poletel za skoraj desetino in dosegel rekordno vrednost 74.700 dolarjev. S tem je presegel dosedanji rekord iz letošnjega marca, ko je presegel 73.000 dolarjev. V naslednjih mesecih je padel na 54.000 dolarjev, nato pa je v pričakovanju zmage republikanskega kandidata začel spet pridobivati vrednost.

Donald Trump velja za velikega zagovornika bitcoina, zato trgi ob njegovi zmagi pričakujejo večjo uporabo bitcoina, kar tečaj poganja k višku. Trump je predstavil tudi lasten kriptožeton, ki pa veliko uspeha ob izidu ni požel. Ethereum je čez noč pridobil dobrih šest odstotkov, Ripple pa skoraj pet, dasiravno sta oba še nekoliko oddaljena od rekorda.

Rast bitcoina so številni pričakovali tudi razpolovitvi nagrade za rudarjenje aprila letos, a se to (še) ni zgodilo. Nazadnje se je rekordu približal minuli teden, sedaj pa ga je presegel.

238 komentarjev

Voyager 1 se je oglasil na 40 let starem instrumentu

vir: NASA
Slo-Tech - Da ima NASA čedalje več težav s sondo Voyager 1, ni presenetljivo, saj je stara že 46 let. Presenetljivo bi bilo, če jih ne bi imela. V začetku leta se je zdelo, da je komunikacija nepovratno izgubljena, a ga je NASA uspela ponovno obuditi. Najnovejši zaplet pa se je primeril 16. oktobra, a je Voyager 1 spet presenetil.

NASA je 16. oktobra Voyagerju 1 poslala rutinski ukaz, naj vključi grelec. Ko so čez dva dni pričakovali povratno informacijo, so bili precej zaskrbljeni. Nekaj je sprožilo sistem za upravljanje z napakami, zaradi česar se je preventivno izključil oddajnik v mikrovalovnem pasu X (8-12 GHz). Dan pozneje je Voyager 1 še enkrat več utihnil, ko je sistem za zaščito opreme izključil komunikacijo prek pasu X.

A Voyager 1 je resnično vzdržljiv kos strojne opreme, ki ima precej redundance. Tudi za komunikacijo obstaja rezervni instrument, ki oddaja v pasu S (2-4 GHz), a že res dolgo ni bil uporabljen. Hkrati je ta frekvenca manj primerna za komunikacijo na tako dolge...

74 komentarjev

Na mariborski univerzi počasi vzpostavljajo informacijski sistem

Slo-Tech - Enajst dni po vdoru v računalniški sistem mariborske univerze in popolnem razpadu informacijskih storitev se stanje počasi normalizira. Spletne strani fakultet in univerze ostajajo nedosegljive, so pa na naslovni strani podali prve vsebinske informacije o obnovi.

V tem času so ponovno vzpostavili delovanje fiksne telefonije in internetno povezavo s spletom. Za zaposlene so obnovili storitve Microsoft365, denimo Teams in OneDrive, medtem ko za študente s pretečenimi sejami ponoven vpis še ni možen. To naj bi uredili v kratkem. Trudijo se, da bi obnovili tudi sistem za elektronsko pošto in institucionalne elektronske naslove.

Centralni informacijski sistemi - finančni, kadrovski in študentski informacijski (AIPS) - še niso postavljeni, a potekajo aktivnosti za njihov ponovni zagon. Za ostale sisteme, ki so nedostopni, pa pojasnjujejo, da se možnost obnovitve šele preverja.

Vse to kaže, da je bil napad hud in da je prizadel vse sisteme, vključno z varnostnimi kopijami. Uradnih...

46 komentarjev

Microsoft izdal Windows Server 2025

Slo-Tech - Microsoft je uradno izdal (general availability) novo verzijo svojega strežniškega operacijskega sistema Windows Server 2025. Gre za verzijo LTSC (long-term servicing channel), ki bo redno podprta do oktobra 2029, plačljiva podaljšana podpora pa bo na voljo do oktobra 2034.

Ena izmed zelo uporabnih novosti je hot patching, torej posodabljanje sistem med delovanjem brez ponovnih zagonov. Namesto dvanajstih ponovnih zagonov na leto, torej ob vsaki izdaji popravkov, bo sedaj možno vnovične zagone odložiti za tri mesece, torej enkrat na četrtletje. Druge novosti so še boljša zmogljivost pri operacijah I/O, virtualizaciji GPU (GPU partitioning, multi-instance GPU), VBS (Virtualization-based Security) Enclave itd. OpenSSH lahko aktiviramo z enim klikom, deljenje prek SMB je varnejše in robustnejše, Active Directory je dodatno zaščiten.

Obenem so potrdili tudi tri hrošče, ki za zdaj še pestijo novo verzijo Windows. Četudi nameščamo kakšno lokalizirano verzijo, bo med namestitvijo del...

11 komentarjev

AMD predstavil prvi X3D čip generacije Zen 5

vir: AMD
AMD - Pri AMDju so najavili procesor Ryzen 7 9800X3D, prvega predstavnika aktualne generacije s tehnologijo V-Cache, kakršni so namenjeni predvsem igričarjem. Prispe čez slab teden, 7. novembra.

AMDjevi procesorji Ryzen s pripono X3D predstavljajo samosvojo linijo z vertikalno dodanim predpomnilnikom L3, čemur v podjetju pravijo V-Cache. V splošnem so pospeški iz tega naslova najbolj zaznavni v igrah, hkrati pa malokje drugje, kar je bil doslej precejšen problem za tiste, ki so želeli bolj univerzalen "delovni" procesor, kajti različice X3D so imele praviloma nižje frekvence od klasičnih bratov in niso bile zmožne navijanja, ker je bilo hlajenje spričo dodanega pomnilnika zahtevnejše. AMDjevi inženirji so z vsako generacijo razkorak z navadnimi čipi zmanjševali in z najnovejšim predstavnikom linije, Ryzenom 7 9800X3D, uvajajo drugo generacijo tehnologije V-Cache.



Recept je na videz preprost in tudi pričakovan: po novem je dodatno nadstropje pomnilnika postavljeno pod računski čiplet,...

24 komentarjev

Temu pod lupo Evropske komisije

Slo-Tech - Evropska komisija bo pobliže pogledala spletno trgovino Temu, ki je od majske odločitve zelo veliko spletišče (VLOP) in posebni zavezanec po aktu o digitalnih storitvah (DSA). Oznaka VLOP ji nalaga stroge obveznosti po DSA, ki jih po mnenju Komisije platforma morda ne izpolnjuje v celoti.

Preiskava, ki se je začela, bo ugotovila, ali so sumi o kršitvah utemeljeni. Če jih bo Komisija prepoznala, grozi upravljavcu platforme Pinduoduo globa v višini do šestih odstotkov globalnih letnih prihodkov. A do tja je še dolga pot. Komisija se je osredotočila na štiri področja, kjer je delovanja Temuja lahko problematično.

Platforma uporablja algoritme in zasnovo, ki za uporabnike predstavljajo tveganje za zasvojenost. To bi lahko imelo negativne posledice za duševno in fizično zdravje uporabnikov, zato je nujna presoja tovrstnih vplivov in sprejetje ukrepov za preprečitev negativnih posledic. S tem je povezano tudi oglaševanje v obliki priporočanja izdelkov, ki poteka algoritemsko na podlagi...

150 komentarjev

Microsoft spet preložil Recall

Slo-Tech - Microsoft ne uspe izdati - po lastnih besedah - prihodnosti domačega računalništva, torej funkcije Recall. Ko so jo predstavili junija letos, uporabniki in strokovnjaki nad invazivnostjo in pomanjkanjem varovalk niso bili navdušeni, zato so jo preložili. Sprva bi moral Recall zamuditi le nekaj tednov, nato je bil prestavljen v oktobrsko posodobitev Windows 11 24H2, sedaj pa se je odmaknil v december.

Prvotni pomisleki javnosti so bili razumljivi, saj je Microsoft predvideval redno beleženje vseh vnosov in zaslonskih slik, ki bi se shranjevali. Umetna inteligenca bi nato iz teh podatkov odgovarjala na vsa uporabnikova vprašanja, kar se v teoriji sliši zelo uporabno. A v praksi gre za poseg v zasebnost, ki mora biti strogo odmerjen in nadzorovan. Microsoft je zato kmalu stopil korak nazaj in obljubil, da se ti podatki ne bodo pošiljali nikamor v oblak in da bodo šifrirani. Dostop do baze SQLite s podatki bi bil mogoč le prek aventikacije s sistemom Hello.

Oktobra smo čakali Recall...

5 komentarjev

OpenAI v ChatGPT dodal iskanje po spletu

Slo-Tech - Konec oktobra je OpenAI svoji umetni inteligenci ChatGPT dodal težko pričakovano funkcijo, kjer ga je konkurenca v resnici prehitela. ChatGPT je postal tudi iskalnik po spletu, torej po spletnih straneh v realnem času. Za zdaj je novost na voljo le za naročnike plačljive različice, v prihodnosti pa naj bi jo dobili tudi institucionalni uporabniki (vzgoja in izobraževanje) ter domači uporabniki brezplačne inačice.

Marsikdo je že doslej uporabljal ChatGPT kot iskalnik informacij, četudi je tovrstna raba tvegana zaradi halucinacij. A umetna inteligenca lahko deluje tudi kot iskalnik, če jo prisilimo v uporabo ažurnih virov ter v njihovo citiranje. Microsoftov Copilot to že zna, takisto se uči tudi Googlov Gemini. ChatGPT pa je bil doslej omejen na znanje, ki ga je osvojil do začetka urjenja - torej trenutno 2023.

OpenAI bi lahko funkcijo zagnal kot ločeno storitev, a jo je namesto tega integriral v obstoječi ChatGPT. Filozofija podjetja pravi, da je uporabnikom prijazneje nuditi vse...

13 komentarjev

Microsoftov dobiček poskočil

Slo-Tech - Microsoft je včeraj po zaključku trgovanja objavil rezultate minulega četrtletja, ki predstavlja prvi kvartal fiskalnega leta 2025. Od julija do septembra so ustvarili 65,6 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 16 odstotkov več kot pred tem (in več od pričakovanj analitikov pri 64,5 milijardah dolarjev). Dobiček iz poslovanja je skočil na 30,6 milijarde, čisti dobiček pa na 24,7 milijarde dolarjev, kar predstavlja 11-odstotno povečanje. Podjetje tudi povečuje vlaganja v umetno inteligenco. Naložbe v osnovna sredstva so se podvojile na 20 milijard dolarjev. Delničarjem so z dividendami in odkupi lastnih delnic vrnili devet milijard dolarjev.

Glavnino rasti ustvarjajo storitve v oblaku. Azure je prihodke povečale za 33 odstotkov, od česar tretjina odpade neposredno na umetno inteligenco, druge storitve v oblaku pa za 22 odstotkov. Navdušil je tudi segment vsebin in storitev za Xbox, ki je kljub padcu prodaje konzol beležil 61-odstotno rast prodaje. Precej drugače je v segmentu...

12 komentarjev

Nova verzija Call of Duty povečala internetni promet

Slo-Tech - Minuli petek je izšla nova verzija priljubljene igre Call of Duty: Black Ops 6, ki si jo kupci kot večino vsebin dandanes pretočijo kar s spleta. Druge možnosti pravzaprav ni, saj je paket ogromen. Verzija za PlayStation obsega 84,4 GB, za osebne računalnike (PC) pa presega 100 GB. Kdor je snel še Modern Warfare II in III z vsemi dodatki in prevodi se je približal 300 GB. To pa so že številke, ki so vidne tudi z aviona. V tem primeru so avion operaterji.

Ameriški operater Comcast je sporočil, da so minuli teden zaznali 19-odstotno povečanje internetnega prometa. V ZDA je sicer to še posebej relevanten podatek, ker internetni paketi nimajo nujno neomejenega prenosa podatkov. Xfinity, kakor se imenuje Comcast v odnosu do naročnikov, v večini zveznih držav omejuje prenos podatkov na 1,2 TB na mesec, kar je 40 GB na dan. Tovrstne omejitve so sicer predmet preiskav regulatorjev, ki dvomijo o njihovi nujnosti, a za zdaj ostajajo. In prenos polnega paketa s 300 GB predstavlja kar...

10 komentarjev

Reddit prvič v zgodovini z dobičkom

Slo-Tech - Reddit je minulo četrtletje sklenil z dobičkom, kar se je zgodilo prvikrat v zgodovini. V zadnjih treh mesecih so zbrali 348 milijonov dolarjev prihodkov, iz česar so ustvarili 30 milijonov dolarjev dobička. To je v primerjavi s tehnološkimi giganti in njihovimi aktualnimi rezultati bolj zaokrožitvena napaka kot resen dobiček, a vendarle kaže na pomembno spremembo trajektorije. Reddit je v minulih 19 letih vedno posloval z izgubo.

Platforma ima 97,2 milijona dnevno aktivnih uporabnikov, kar je 47 odstotkov več kot pred letom dni. Na posamezne dneve število preseže 100 milijonov, kar je še ena prelomnica. Direktor Steve Huffman je povečanje števila uporabnikov pripisal novim orodjem za strojno prevajanje, ki so jih uvedli na strani. Ti so pritegnili francosko, nemško, špansko, portugalsko in italijansko govoreče uporabnike.

Zanimivo je, da Reddit še vedno večino prihodkov ustvari z oglaševanjem, in sicer 315 milijonov, medtem ko mu drugi viri, med katerimi so čedalje pomembnejši...

14 komentarjev