» »

Raziskave o samogradnih mikroračunalnikih

Raziskave o samogradnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o ljubiteljski elektroniki in samogradnih mikroračunalnikih. Koncept samogradnje je v mikroračunalništvu prisoten od samega začetka. S težnjo k ceneni izdelavi in zasebni uporabi je močno vplival na nastanek klasičnih hišnih računalnikov. Pomembno je okrepil tudi splošno računalniško kulturo v družbi. Ljubiteljski uporabniki z osnovnimi veščinami za izdelavo elektronskih naprav so se mikroračunalništva lotili z značilnim navdušenjem in ponosom, ki je hitro postalo nalezljivo in se je še posebej razširilo med mladimi. Naprave so najbolj pogosto sestavljali iz samogradnih kompletov, številni pa so se samogradnje lotili tudi povsem samostojno. V samogradnji so se še posebej uveljavili enostavni mikroračunalniki na eni plošči. Sinclair ZX81 je en izmed zadnjih tovrstnih mikroračunalnikov in prvi bolj množično dostopen mikroračunalnik pri nas.

Po zgledu ZX81 so preprost samogradni mikroračunalnik na eni plošči izdelali tudi v Mikroračunalniškem klubu Ljubljana. Pripravili so natančne tehnične načrte za strojno in programsko opremo in ponudili mikroračunalnik v serijsko proizvodnjo več domačim proizvajalcem. Samogradnja se je pri nas zares razmahnila šele s samogradnim mikroračunalnikom Galaksija, ki so ga predstavili konec leta 1983 v posebni izdaji revije Galaksija. V nekaj mesecih je postal najbolj razširjen domač mikroračunalnik s kultnim statusom. V Jugoslaviji je samogradnja za zasebne uporabnike postala še posebej pomembna zaradi uvoznih omejitev. Več o začetku ljubiteljske samogradnje smo predstavili na blogu.

6 komentarjev

tony1 ::

V članku je navedena cena ZX80: "100 funtov (40 dolarjev)".

Verjetno gre za napačno uporabo tečaja 2,4 dolarja za en funt. Torej: 100 funtov oz. 240 USD.

Frgazor ::

Samogradnja računalnikov z z80, 6502 itd. procesorji je še vedno popularna. Na internetu je dosti tega. Tudi sam zelooo počaaasi pacam skup (in se sproti učim) enega z z80 procesorjem.

P.S.: a se da kje na internetu videt sheme za zgoraj omenjene domače mikroračunalnike?

Barbarpapa2 ::

Lep začetek popoldneva želim...

Spet prava "še pomnite, tovariši" tema!

tony1 ima prav, mora biti napaka. Funt je bil takrat izredno močan in ker je ena glavnih gonilnih sil "domačega" računalništva bila Velika Britanija, se je veliko zadev nudilo s cenami v funtih, kar nam je kar precej skisalo zadevo. Se nekako spominjam, da je bil tečaj med nemško marko in funtom nekje 4 DEM za 1 GBP. Tako "poceni" računalniki za 100 GBP za nas niti niso bili tako poceni, 400 DEM ni bilo malo takrat...

Z Galaksijo je Voja Antonić sprožil mali tornado med nami, ki smo se takrat zanimali za računalnike. Val "masovnega" računalnišva je pljusknil tudi v Jugoslavijo in dokaj na začetku vala se je znašla Galaksija. Sem se skoraj odločil za samogradnjo, ampak sem (na srečo) prej dobil Spectruma :D:P. Revija Galaksija (takrat nedvomno najboljši poljudnoznanstvena revija v Jugoslaviji) je izdala namensko revijo, posvečeno samogradnji tega računalnika. Notri je bil načrt tiskanega vezja, podroben opis sestave, naslovi, kjer si lahko dobil določene kupljene komponente (tipke, izdelan PCB)... Voja Antonić je zadevo zastavil tako preprosto, kot je le bilo mogoče. Cel računalnik je potreboval enostransko tiskanino, namenoma je bil uporabljen statični RAM, da ni bilo potrebe po podpornih vezjih za dinamično osveževanje ipd. Verjetno je v mislih imel dejstvo, da je bilo potrebno čipe prešvercati :D>:D , zato je bilo njihovo število zmanjšano na minimum...

Pa še povezava do omenjene namneske izdaje revije Galaksija - Računari u vašoj kući ( s tem se je začela ena pomembnejših računaliških revij tistega časa - Računari):

https://retrospec.elite.org/users/tomca...

Ah, spomini, spomini...

Jože

chnglng ::

Hvala za popravek! Z željo, da nadaljujemo in širimo tradicijo samogradnje, smo v Računalniškem muzeju začeli sestavljati tudi lasten mikroračunalnik Apple I. Potek lahko spremljate prek družbenih omrežji.

WhiteAngel ::

Hm, sam čip pa vseeno rabiš ali bi lahko tudi tega "vlil"?

ToniT ::

Vem, da je Matjaž Vidmar izdelal svoj računalnik na Motorolinem procesorju. Napisal je tudi svoj OS!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raziskave o samogradnih mikroračunalnikih

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
61533 (625) ToniT
»

Raziskave o prvih vgradnih mikroračunalnikih

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
62058 (1506) bciciban_
»

Raziskave o prvih množičnih mikroračunalnikih

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
312194 (887) Zimonem
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 15d.del - širitev elektronskih komunikacij

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
63665 (2682) ToniT
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 12c.del - porazdeljena obdelava podatkov

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
142921 (1538) tony1

Več podobnih tem