»

Apple izdal iPad mini 7

Slo-Tech - Apple je brez velikega pompa, celo brez najmanjše novinarske konference, izdal novo tablico iPad Mini, kar je sploh prva nadgradnja te linije po letu 2021. Glavna novost so gotovo precej izboljšane specifikacije, saj ga poganja tretjino hitrejši čip A17 Pro (dve hitri, štiri varčna jedra), ima četrtino hitrejši grafični del (pet jeder) in dvakrat hitrejši Neural Engine (16 jeder). Ima 128 GB prostora v osnovni inačici, 8 GB pomnilnika, podpira tudi novi Apple Pencil Pro ter nova Wi-Fi 6E in USB-C.

Precej manj sprememb je bila deležna zunanjost, ki je dobesedno le prebarvana. Novi barvi sta vijolična in modra, ki pa nista preveč živahni. Novinec bo v ZDA stal 500 dolarjev in pri nas malo več, pravo vrednost pa bo dobil šele konec leta, ko bo prejel Apple Intelligence. Zaslon sicer meri 8,3 palca, ločljivost znaša 2266 x 1488 (torej 326 dpi) v tehnologiji LED-IPS s 500 niti svetilnosti. Obe kameri zmoreta 12 milijonov pik.

V Evropi bodo verzije z WLAN stale 600, 730 in 980 evrov,...

28 komentarjev

Western Digital ponudil diske s kapaciteto 32 TB

Slo-Tech - Proizvajalci diskov z različnimi triki še vedno uspešno dvigujejo kapacitete 3,5-palčnih shramb podatkov. Western Digital je predstavil tri nove modele, ki dosegajo 26 TB v klasični tehnologiji in 32 TB s prekrivnim zapisom magnetnih sledi. Model DC HC590 ima osnovno kapaciteto 26 TB, kar so dosegli s kar enajstimi ploščami, ki so jih stlačili v ohišje. Disk ima 512 MB predpomnilnika, priključka SAS in SATA ter hitrost vrtenja plošč 7200 obratov na minuto. Večji brat DC HC690 zmore 32 TB, ker podatke zapisuje v prekrivnem načinu UltraSMR (shingled magnetic recording), kjer se sledi delno prekrivajo. To nekoliko upočasni delovanje, a poveča kapaciteto. V ostalih pogledih je manjšemu bratu enak. Oba modela sta namenjena poslovni rabi.

Klasični model doseže hitrost do 291 MB/s (na obodu), SMR pa 276 MB/s. Diski v stanju pripravljenosti porabijo okrog 5 W, ob delovanu pa dvakrat več. Tretji predstavnik WD Gold 26 TB pa ni namenjen poslovnim uporabnikom, temveč je na prodaj tudi v...

33 komentarjev

Tudi Perplexity nezakonito zbira vsebine The New York Timesa

Slo-Tech - The New York Times je od upravljavcev umetne inetligence Perplexity zahteval, da prenehajo zbirati vsebine s časnikovih spletnih strani za trening umetne inteligence. Podjetju so poslali uradni zahtevek pred tožbo (cease and desist), naj početje opustijo. To ni prvi tovrstni zahtevek, saj časnik OpenAI in Microsoft zaradi istovrstnega početja preganja na sodišču. V datoteki robots.txt, ki opisuje pravice dostopa do strani, prepovedujejo dostop številnim pajkom, med drugim tudi Perplexityju.

Iz podjetja pa so se odzvali z izjavo, da tega ne počnejo, torej da množično ne zbirajo vsebine za urjenje umetne inteligence. So pa dodali, da prelistavajo spletne strani in zbirajo faktografske podatke, na katerimi si nihče ne more lastiti avtorskih pravic. To sicer drži, a ti podatki so v časopisnih izdelkih oblikovani v besedila, ki so avtorsko zaščitena. Uradno se Perplexity še ni odzval, bodo pa to storili do konca meseca.

Zanimivo je, da je Perplexity z nekaterimi drugimi ponudniki...

1 komentar

Nagrada v spomin Alfreda Nobela za ekonomijo 2024

Slo-Tech - Danes so v Stockholmu razglasili še prejemnike nagrade za ekonomijo, ki jo v spomin Alfreda Nobela podeljuje švedska centralna banka. Nagrado bodo prejeli Daron Acemoglu in Simon Johnson z MIT-a ter James A. Robinson s chicaške univerze, ker so raziskali, kako nastajajo inštitucije in nato vplivajo na blaginjo držav.

Meritve kažejo, da se prepad med bogatimi in revnimi državami ne zmanjšuje. V povprečju je petina najbogatejših držav 30-krat bogatejših od spodnje petine. Razlike med bogatimi in revnimi državami so mnogotere, med njimi pa je tudi ustroj in delovanje inštitucij. Letošnji nagrajenci so proučevali, ali je to vzrok ali posledica. Ugotavljali so, kako vzpostavitev inštitucij še v času evropske kolonizacije korelira z umrljivostjo in težavnostjo kolonizacije. Eno izmed mest, ki so ga proučevali, je Nogales na ameriško-mehiški meji.

Meja deli mesto na dve polovici, ki se močno razlikujeta, tako po pričakovani življenjski dobi kot tudi bogastvu prebivalstva in zaščiti...

8 komentarjev

Europa Clipper je na poti

vir: NASA
NASA - NASA je v vesolje uspešno poslala svojo doslej največjo raziskovalno sondo, Europo Clipper, ki bo čez slabih 6 let prispela do bržkone najbolj zanimive od Jupitrovih lun.

Jupitrova luna Europa buri duhove v znanstveni srenji, vse odkar je odprava Galileo v devetdesetih nakazala, da se pod njenim zaledenelim površjem verjetno skrivajo ogromni oceani, nemara celo večji od Zemljinih. Po dolgih preigravanjih različnih možnosti pri Nasi je bila odprava Europa Clipper formalno potrjena leta 2015. Da pa so projekt dejansko prignali do izstrelitve, so morali snovalci preseči mnogo organizacijskih in tehničnih ovir; med drugim kadrovske ter finančne težave vodilnih Nasinih laboratorijev, pa menjavo nosilne rakete. Najprej je bilo namreč mišljeno, da bo sonda v vesolje odpotovala na orjaški raketi SLS, toda zamude v njenem razvoju so Američane prisilile, da so se pred tremi leti odločili za SpaceXovo raketo Falcon Heavy.

Ta je sondo danes popoldne, 6 minut čez 6 po našem času, ponesla iz...

3 komentarji

SpaceX ujel prvo stopnjo Starshipa

vir: SpaceX
SpaceX - SpaceXu je danes popoldne uspel še en prelomen dosežek v vesoljskem inženiringu: pri peti testni odpravi Starshipa so uspeli izvesti nadzorovan pristanek nosilne rakete Super Heavy, ki so jo ujeli s kleščami stolpa na izstrelišču.

Preizkusne izstrelitve SpaceXovih raket Starship so vedno razburljiva paša za oči, bodisi zaradi eksplozij bodisi dih jemajočih inženirskih podvigov. Po tem ko so pri četrtem poskusu uspeli prvič (za silo) pristati s plovilom Starship, je v peto sledil nov zahteven mejnik: pristajanje nosilne rakete Super Heavy. Da je mera polna, ne gre za pristanek na nogah kot pri raketah Falcon 9, temveč mehanizem vključuje lovljenje lebdeče rakete s kleščami stolpa na izstrelišču, ki jim v podjetju hudomušno pravijo mechazilla ali chopsticks. To seveda pomeni, da mora biti približevanje rakete tlom zelo natančno, saj bi trk s stolpom pomenil katastrofo - SpaceXov podpredsednik Bill Gerstenmaier je pred dnevi navrgel, da bomo ali videli uspešen pristanek ali pa bo...

112 komentarjev

NASA z laserjem z Zemlje poklicala v vesolje

Slo-Tech - NASA je s postaje LCOT (Low-Cost Optical Terminal) na Zemlji uspela vzpostaviti povezavo s TBIRD (TeraByte Infrared Delivery) na satelitu v nizki orbiti. LCOT je oddajal dovolj intenzivno, da je TBIRD identificiral laserski žarek in obdržal povezavo tri minute. Da je povezava uspela, je moral LCOT žarek usmerjati z natančnostjo enega miliradiana.

Misija TBIRD je trajala dve leti in se je končala sredi septembra letos. V tem času je NASA večkrat uspešno preizkusila vzpostavljanje povezav, najvišja dosežena prepustnost pa je znašala 200 gigabitov na sekundo. V treh minutah, kolikor je trajala povezala v zadnjem preizkusu, bi lahko pretočili pet terabajtov podatkov, kar je dovolj za prenos podatkov, ki jih sateliti ali vesoljske postaje zbirajo med opravljanjem znanstvenih eksperimentov.

NASA v okviru projekta SCaN (Space Communications and Navigation) raziskuje možnosti za širokopasovno komunikacijo s plovili in sateliti v različnih orbitah. Optične komunikacije, ki potekajo z...

2 komentarja

Zgolj še eno leto podpore za Windows 10

vir: Flickr

Slo-Tech - Vstopamo v zadnje leto podpore za Windows 10, kar je še zlasti pomembna informacija za poslovne uporabnike. Podpora za Windows 10 se bo uradno iztekla 14. oktobra 2025. Zadnjo pomembnejšo nadgradnjo smo dobili pred dvema letoma, ko je izšel Windows 10 22H2, odtlej pa Microsoft krpa zgolj ranljivosti. To počne brezplačno, a bo tako le še leto dni.

Windows 10 je izšel že davnega leta 2015 in deset let podpore je v resnici precej radodarno. Ko bo te konec, bodo podjetja in posamezniki lahko dodatna leta podpore doplačali. ESU (Extended Security Updates) bo na voljo do oktobra 2028, a ne bo zastonj. Za poslovne uporabnike bo prvo leto stalo 61 dolarjev na napravo, drugo leto 122 dolarjev in tretje leto 244 dolarjev. Šole in druge izobraževalne ustanove bodo imele znatne popuste, saj bodo cene en dolar za prvo leto, nato pa vsako leto dvakrat več. Cene za domače uporabnike še niso znane - je pa to sploh prvikrat, da bodo ti imeli možnost nakupa ESU. Pri Windows 7 je bila ta možnost...

64 komentarjev

Prodaja računalnikov v minulem kvartalu stagnirala

Slo-Tech - V tretjem četrtletju je najboljša ocena prodaje osebnih računalnikov stagnacija. Analitiki v podjetju Gartner so izračunali, da je bilo prodanih 62,9 milijona računalnikov, kar je 1,3 odstotka manj kot v minulem letu. V treh četrtletjih pred tem so sicer beležili zmerno rast. Pričakovati je bilo večji porast prodaje, ki bi ga vzpodbujala umetna inteligenca in prihod novih sistemov za Windows 11, ki jo bodo imeli integrirano, a se to ni zgodilo. Kupci za zdaj še niso prepričani, da jim bo nova tehnologija resnično v tolikšno pomoč, da bi bilo smiselno takoj zamenjati svoje sisteme.

Računalniki Copilot+ so za zdaj omejeni na arhitekturo ARM, jasnih prednosti pa uporabniki še niso opazili. Več navdušenja je pričakovati, ko bo podpora za Copilot+ prispela tudi v Intelove in AMD-jeve procesorje. V aktualnem četrtletju pričakujejo 66-67 milijonov prodanih računalnikov, k čemur bo poleg večjega zanimanja za umetno inteligenco prispevala tudi tradicionalno dobra božična nakupovalna...

6 komentarjev

Na Nizozemskem menjava več tisoč semaforjev zaradi varnostne ranljivosti

Slo-Tech - Na Nizozemskem bodo morali zamenjati več tisoč semaforjev, saj imajo resno varnostno ranljivost, ki omogoča zlorabo in vplivanje na njihovo delovanje. Semaforji na Nizozemskem so namreč že dolga leta večidel pametni. Zaznavajo promet v vseh smereh in oblikah, nato pa delujejo tako, da bi kar najbolj povečali pretočnost in prijaznost do udeležencev - pešcev, kolesarjev in voznikov. Trend pametnih semaforjev se širi tudi v druge države, skrajni primer so Googlovi pametni semaforji, ki se usklajujejo na nivoju celih mest.

A pamet in povezljivost prinaša tudi tveganja. Že pred štirimi leti so etični hekerji pokazali, da je možno vplivati na delovanje semaforjev. Najnovejša ranljivost pa je še resnejša. Varnostni strokovnjak Alwin Peppels iz podjetja Cyber Seals je letos ugotovil, da lahko z radijskimi valovi pošilja ukaze, ki jih nadzorni sistemi semaforjev prepoznajo in upoštevajo. Gre za signal v sili, ki ga sicer uporabljajo vozila na nujni vožnji, da si zagotovijo zelene luči in...

20 komentarjev

Prek USB-ključkov so okužili izolirane evropske sisteme

Slo-Tech - Pred dobrim desetletjem je črv Stuxnet v praksi dokazal, da niti odklop računalniških sistemov od vseh omrežij (airgapping) ne more popolnoma preprečiti okužb. Stuxnet se je v iranske centrifuge pritihotapil na ključkih USB, ki so še danes eden najpomembnejših vektorjev za prenos nesnage. ESET je ta teden sporočil, da je hekerska skupina GoldenJackal na enak način v minulih letih napadla vsaj dva evropska sistema. Spetembra 2019 in julija 2021 so napadli veleposlaništvo ene izmed južnoazijskih držav v Belorusiji, med majem 2022 in marcem 2024 pa eno evropsko organizacijo.

Za GoldenJackal smo prvikrat slišali že lanskega maja, ko je na njegove aktivnosti opozarjal Kaspersky. Takrat so posvarili, da se GoldenJackal loteva zlasti državnih in diplomatskih tarč. Sprva so napadali sisteme, ki so povezani v internet, za kar so uporabili zlonamerno programsko opremo GoldenDealer. Ta med drugim spremlja, kdaj v sistem vstavimo ključek USB, in se potem takoj prekopira nanj. Ko potem isti...

0 komentarjev

Ob 20-letnici Ubuntuja izšla verzija 24.10

Slo-Tech - Izšla je nova verzija najbolj priljubljene Linuxove distribucije Ubuntu, ki nosi predvidljivo ime Ubuntu 24.10 oziroma Oracular Oriole. Te dni Ubuntu praznuje 20-letnico obstoja - Ubuntu 4.10 je izšel 20. oktobra 2004 -, hkrati pa je 24.10 druga različica v tem letu. Prejšnja Ubuntu 24.04 je imela oznako LTS in bo torej podprta dlje časa, nova 24.10 pa zgolj običajnih devet mesecev.

V novi verziji je vključeno najnovejše stabilno jedro 6.11, kar doslej ni bila navada. A od avgusta letos je Canonical sprejel novo politiko, da vedno vključijo zadnjo inačico jedra, ki je na voljo. To bo prineslo tudi hitrejšo podporo za nove funkcionalnosti, ki jih dobiva Linux kot ekosistem. Uporabniki na arhiteketuri ARM64 imajo odslej na voljo GNOME Initial Setup za enostavnejšo postavitev sistema po namestitvi. Novi File Manager pa omogoča lažjo navigacijo po drevesni strukturi sistema, dostop do različnih pogonov in preglednejše iskanje po neindeksiranih mapah.

Dodali so nekaj spominov na prvo...

6 komentarjev

Intel najavil namizniške procesorje Core Ultra 200S

vir: Intel
Intel - Pri Intelu so pokazali težko pričakovano prvo namizniško različico svojih najmodernejših procesorskih arhitektur, serijo Core Ultra 200S, na podlagi arhitekture Arrow Lake. Izdelki prispejo konec tega meseca.

Intel je svojo prelomno doktrino sestave procesorjev v obliki tehnologije Meteor Lake doslej v prenosniških napravah uporabil že dvakrat; poleg uvodnih meteor lakov smo pred kratkim dobili tudi drugo inkarnacijo za mobilne naprave, Lunar Lake. Uporabniki podmiznih škatel pa so se načakali in bodo prve čipe takšne sorte prejeli šele 24. oktobra, v obliki družine Core Ultra 200S, oziroma arhitekture Arrow Lake-S. Okoli nje smo videli ogromno ugibanj, na koncu pa je zadeva po pričakovanjih nekakšen križanec obeh že obstoječih različic te tehnologije.

Natančneje: iz Meteor Laka pobere zasnovo z mnogo različnimi čipleti (tiles), pa tudi grafično vezje in NPU, medtem ko iz Lunar Laka pridejo novejša računska jedra. Arrow Lake tako sestavljajo štiri različne vrste čipletov, ki jih...

7 komentarjev

Raziskave o prvih vgradnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o prvih mikroprocesorjih in mikrokrmilnikih. Mikroprocesorska tehnologija je v obliki vgradnih sistemov trajno in temeljito preobrazila številna področja, ne le računalništvo. Prvi mikroprocesorji so nastali na začetku sedemdesetih prav kot vgradne naprave namenjene naprednemu upravljanju delovanja bolj zahtevnih elektronskih naprav. Mikroprocesorje so na začetku sedemdesetih kot vgradne naprave najprej želeli uporabiti proizvajalci namiznih kalkulatorjev in računalniških terminalov. Ideja pa je obljubljala očitne koristi še za veliko število drugih naprav in strojev. V drugi polovici sedemdesetih so nastali še bolj primerni mikrokrmilniki. To so pravzaprav zaključeni mikroračunalniki na čipu in so idealni kot vgradne upravljalne naprave, ker omogočajo bolj primerno cenovno razmerje in lažjo vgradnjo. Danes vgradni sistemi predstavljajo daleč največje področje uporabe mikroprocesorjev in mikrokrmilnikov.

To pa je tudi eno izmed področij, ki so...

6 komentarjev

Nobelova nagrada za kemijo 2024

Slo-Tech - Da Nobelove nagrade naposled prepoznavajo pomen računalniških orodij v znanosti, priča tudi letošnja nagrada za kemijo, ki jo bodo prejeli David Baker z Univerze Washington v Seattlu ter Demis Hassabis in John M. Jumper iz podjetja DeepMind. Baker je prejel polovico nagrade za račualniško načrtovanje proteinov, Hassabis in Jumper pa za napovedi strukture proteinov.

Proteini so osnovni gradniki živih bitij, ki jim omogočajo najrazličnejše strukturne prilagoditve. Lasje, nohti, koža in številna druga tkiva imajo svoje lastnosti zaradi proteinov, ki jih gradijo. Izjemna raznolikost je pravzaprav neverjetna, saj vse proteine gradi zgolj 20 različnih aminokislin. Vrstni red, v katerem se te aminokisline povezujejo v proteine, je zapisan v DNK. Aminokisline se nato povežejo s peptidnimi vezmi, a čarovnija se zgodi šele za tem. Zaporedje aminokislin imenujemo primarna struktura in ni posebej razburljiva, nato pa se nastali polimer zvije v prostoru, s čimer pridobi sekundarno in terciarno...

3 komentarji

Google mora v Play Store pripustiti konkurenco

Slo-Tech - Sodišče v Kaliforniji je sprejelo razsodbo v primeru Epic proti Googlu, ki slednjemu ne bo povšeči. Po razsodbi mora Google odpreti platformo bolj, kot jo je doslej. V spletni tržnici Play Store morajo biti dostopne tudi aplikacije, ki so v bistvu konkurenčne spletne tržnice. Google mora za konkurenco izdelati še katalog aplikacij, ki jih ponuja sam, da lahko konkurentje s svojimi tržnicami vzpostavijo alternativo. Od avtorjev aplikacij Google tudi ne bo smel več zahtevati uporabe plačilnega sistema Google Play Billing, ga bodo pa seveda lahko ponudili, a pisci bodo imeli proste roke, da uporabnike usmerijo k alternativi. Tudi s ceno Google ne bo imel več vzvodov obvladovanja konkurence.

To so zahteve, ki občutno presegajo normalno protimonopolno delovanje. A kot je pojasnil profesor prava s Stanforda Mark Lemley, je to razumljivo. Ko je podjetje spoznano za krivo kršitev protimonopolne zakonodaje, sodišče ne terjajo zgolj prenehanja takšnega ravnanja, temveč lahko naložijo tudi...

11 komentarjev

Nobelova nagrada za fiziko 2024

Slo-Tech - Letošnja prejemnika Nobelova nagrade za fiziko 2024 sta fizik John J. Hopfield s Princetona in Geoffrey E. Hinton z Univerze v Torontu, ki sta bila nagrajena za ključna odkritja in izume, ki so omogočili strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami. Hopfield je ustvaril strukture, ki zmorejo shranjevati podatke in rekonstruirati informacije, Hinton pa je odkril metodo za iskanje vzorcev v podatkih. Posledice teh odkritij vidimo in uporabljamo vsakodnevno, denimo pri strojnem prevajanju, prepoznavanju slik in uporabi umetne inteligence. Slednja je pogosto zgolj širok izraz, s katerim v resnici mislimo na nevronske mreže.

Za zdaj velja konsenz, da računalniki in stroji ne morejo razviti zavesti in misliti, a rezultati njihovega delovanja so hudo podobni temu. Klasični računalniški programi so bili strogo deterministični v smislu, da so delovali kot recept. Koraki so bili jasno opredeljeni, rezultati predvidljivi in razumljivi. Pri strojnem učenju pa računalniku ne damo recepta,...

13 komentarjev

Nobelova nagrada za medicino 2024

Slo-Tech - Začetek oktobra je vsako leto posvečen Nobelovim nagradam, saj v Stockholmu in Oslu razglasijo prejemnike, katerim jih izročijo na decembrski slovesnosti. Danes je Nobelov odbor na švedskem inštitutu Karolinska sporočil, da Nobelovo nagrado za medicino ali fizologijo prejmeta ameriška biologa Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikroRNK in njene vloge pri posttranskripcijski regulaciji genov. Leta 1993 sta mikroRNK odkrila v glisti C. elegans, a se je hitro izkazalo, da je pomembna pri vseh večceličnih organizmih vključno z ljudmi.

Večcelični organizmi imajo večinoma specializirane celice, ki lahko tvorijo različna tkiva in organe. Celice v očesu so pomembno drugačne od celic v želodcu ali mišici, a so vse nastale po istem načrtu. Njihov DNK je enak, razlikujejo pa se, ker so se v njih izrazili različni geni. Izražanje genov uravnavajo različni faktorji, ki se vežejo na DNK in bodisi aktivirajo ali deaktivirajo posamezne gene, a to ni edini regulatorni mehanizem. Že leta 1965...

1 komentar

Dve desetletji prevar v raziskavah Alzheimerjeve bolezni

Slo-Tech - Eliezer Masliah je nesporna avtoriteta na področju raziskav nevrodegenerativnih bolezni, nekdanji direktor oddelka za nevrološke znanosti pri ameriškem Inštitutu za staranje (NIA), glavni svetovalec direktorja NIA, avtor več kot 800 člankov s tega področja in eden najbolj citiranih znanstvenih. Hkrati je Masliah tudi prevarant in soavtor več kot sto člankov s ponarejenimi rezultati, ki zajemajo obdobje med leti 1997-2023, ko je deloval na univerzi v San Diegu (UCSD).

Da je z njegovimi objavami nekaj narobe, se je prvikrat začelo šušljati lani. V reviji Science so se poglobili v njegove rezultate, o sumih pa so seznanili tudi skupino strokovnjakov za odkrivanje prevar. Ti so natančno premotrili vse objave in v 300 strani dolgem poročilu ugotovili, da je v vsaj 132 člankih moč najti neverodostojne podatke, zlasti fotografije barvanja western, ki so sumljivi. Istočasno je neodvisno preiskavo izvajal tudi NIH, največji ameriški državni financer raziskav iz ved o življenju, ki je

29 komentarjev

Zlonamerna programska oprema tri leta ždela v sistemih z Linuxom

Slo-Tech - Novi malware, ki se imenuje Perfctl, se je od leta 2021 skrival v več tisoč sistemih z nameščenim Linuxom. Perfctl izkorišča bodisi napačno konfigurirane sisteme, ki so zaradi tega ranljivost (našteli so kar 20.000 različnih napak v konfiguraciji) bodisi hudo ranljivost v platformi Apache RocketMQ (CVE-2023-33246). Slednjo so lani zakrpali, a neposodobljeni sistemi so seveda še vedno ranljivi.

Ena izmed funkcionalnosti Perfctl je nepooblaščeno rudarjenje kriptovalut, hkrati pa služi kot proxy, ki ga avtorji programa tržijo za plačljive uporabnike. Ime perfctl je namenoma zbrano tako, da je podobno legitimnim servisom v Linuxu, denimo nadzornemu orodju perf in oznaki ctl za orodja v terminalu. Perfctl se nato namesti kot sveženj rootkitov, s čimer se skuša skriti. Uporablja tudi nekaj drugih načinov prikrivanja svojega obstoja.

Nekateri protivirusni programi Perfectl prepoznajo, ne pa vsi. Za nameček je uporaba protivirusnih programov na Linuxu precej nestandardna, zato so se...

18 komentarjev

23andMe je pred propadom, kaj pa DNK strank?

Slo-Tech - 23andMe se že štiri leta bori s pešanjem poslovnega modela, saj se je zanimanje javnosti za osebno genomiko že pred pandemijo začelo zmanjševati. Njihov model je temeljno nevzdržen, saj je storitev analize DNK za vsakega posameznika zanimiva kvečjemu enkrat. Svoj položaj so skušali reševati še z drugimi izdelki, denimo razvojem zdravil, a so tod finančni vložki pošastni. Ko jim je res trda predla, so razmišljali tudi o razdelitvi podjetja na del za osebno genomiko in del za zdravila, a podjetje še naprej tone. Zdi se, da se je čas iztekel, kar pa strankam prinaša pomemben problem - kam bodo šli njihovi vzorci DNK?

Teh ni malo, njihova usoda pa je nejasna. 23andMe, ki že od ustanovitve posluje z izgubo, je tik pred propadom. Delnica podjetja zgrmela za 96 odstotkov in kotira pri pičli 36 centih. Tržna kapitalizacija podjetja je usahnila na 185 milijonov dolarjev, potem ko je bilo podjetje leta 2021 vredno šest milijard dolarjev. Delnica je tik pred umikom z borze, ker ne izpolnjuje...

16 komentarjev

Cloudflare odvrnil napad s 3,8 Tb/s

Slo-Tech - Cloudflare, ki nudi tudi storitve zaščite spletnih mest pred napadi DDoS, je sporočil, da so nedavno zaustavili napad z obsegom 3,8 Tb/s. To je največji napad DDoS, ki je bil kdajkoli javno razkrit. V Cloudflaru so poudarili, da je šlo za del en mesec trajajočega napada na nivoju L3/4, ki je redno presegal dve milijardi paketkov na sekundo (2 Bpps) s kapaciteto 3 Tb/s.

Napad L3 (layer 3) skuša preobremeniti omrežno infrastrukturo z velikim številom paketkov, medtem ko napadi L4 ciljajo na vire na transportnem sloju, tako da ustvarijo veliko zahtevkov za vzpostavitev povezave. Cloudflare stranke varuje pred temi napadi s svojo obsežno infrastrukturo, ki pa ima tudi svoje omejitve, a 3,8 Tb/s so zmogli.

Cloudflare je pokazal, da so napad, ki se je začel ob 15.01 že minut pozneje nevtralizirali in zagotoviti normalno dostopnost strani strank. V zadnjem času se število napadov povečuje, vsi pa uporabljajo UDP in fiksna vrata, izvirajo pa iz več držav. Običajno izkoristijo kakšno...

5 komentarjev

EU: TikTok, YouTube in Snapchat morajo razkriti več o algoritmih

Slo-Tech - Algoritmi, ki jih uporabljajo moderna družbena omrežja, denimo YouTube ali TikTok, so zaviti v tančico ali kar plašč skrivnosti. Do neke mere je to razumljivo, ker s tem upravljavci preprečujejo zlorabe in neavtentično vedenje, a po drugi strani to pomeni, da nimamo ne uporabniki ne države nobenega nadzora nad delovanjem. Evropska komisija je zato v skladu z aktom o digitalnih storitvah (DSA) od TikToka, Snapchata in YouTuba zahtevala več informacij o algoritmih, ki jih uporabljajo.

Po DSA morajo platforme zagotoviti, da so ocenile in obvladujejo tveganja, ki nastajajo ob njihovi uporabi. Algoritmi predstavljajo tveganje za duševno zdravje, saj lahko posameznike potegnejo v začaran krog spremljanja novih in novih vsebin. Zato Komisija od Snapchata in YouTuba terja, da predložita podrobne informacije o parametrih, ki jih algoritmi uporabljajo za priporočila. Prav tako morajo pokazati, kako varujejo zdravje uporabnikov, zlasti ukrepe za mladoletne. TikTok pa mora razkriti še, kako...

16 komentarjev

OpenAI ima na voljo 10 milijard dolarjev

Slo-Tech - OpenAI je zaključil najnovejši krog zbiranja kapitala in dosegel cilj 6,6 milijarde dolarjev. Vplačila so se izvajala pri vrednotenju 157 milijard dolarjev, torej so sveži vlagatelji dobili 4,2 odstotka podjetja. Med vlagatelji ni bilo Appla, čeprav je sprva kazalo drugače, sta pa med njimi Microsoft in Nvidia, ki sta že pred tem imela lastniška deleža v podjetju. Ostali pomembni vlagatelji so še Khosla Ventures, SoftBank, Tiger Global, Altimeter Capital in pokojninski sklad kalifornijskih javnih uslužbencev.

Povpraševanje je bilo višje od ponudbe, zato je lahko OpenAI tudi izbiral. Med drugim so zahtevali ekskluzivnost, torej zavezo o nevlaganju v druga podjetja, ki se ukvarjajo z razvojem umetne inteligence. To je sicer precej neobičajno, pod drobnogled pa bi lahko takšno prakso vzeli tudi regulatorji, ker je protikonkurenčna. V praksi je sicer težko uveljavljati te prepovedi, saj sta na primer Sequoia Capital in Andreessen Horowitz v preteklosti že vlagala v druga podjetja...

6 komentarjev

Tesla povečala proizvodnjo in prodajo vozil

Slo-Tech - V minulem četrtletju je Tesla rahlo povečala proizvodnjo in prodajo vozil, so sporočili iz podjetja. Poslovne rezultate minulega četrtletja bodo sicer obelodanili 23. oktobra popoldne, že sedaj pa so razkrili prodajne številke. Skupno so prodali 462.890 vozil, proizvedli pa so jih še nekaj več, in sicer 469.796. Levji delež odpade na modela 3 in Y, ki so ju proizvedli 443.668. Rast segmenta drugo, kamor sta doslej spadala modela S in X, je znašala osupljivih 91 odstotkov, a razlog za te impresivne številke je prodaja Cybertrucka, ki je vključen mednje. Drugi pomemben podatek je nameščena kapaciteta baterij. Tesla je namestila 6,9 GWh kapacitet.

Prodaja se je torej v primerjavi z istim četrtletjem lani povečala za šest odstotkov, kar je za odtenek slabše od pričakovanj. Prodaja modelov 3 in Y se je sicer povečala le za štiri odstotke. Investitorji niso navdušeni nad rezultati, zato je delnica podjetja izgubila skoraj štiri odstotke. Skrbi predvsem konkurenca, tako v obliki...

70 komentarjev

Na Voyagerju 2 ugasnili en instrument zaradi pešanja vira energije

Slo-Tech - Voyager 2 je zelo daleč, predvsem pa je zelo star. Da mu počasi zmanjkuje energije, ni presenečenj, saj RTG-ji zaradi načina delovanja eksponentno pojenjajo in v naslednjih letih bo sonda povsem utihnila. Dotlej pa želi NASA zagotoviti, da bo čim dlje vsaj osnovno operativna, zato so morali ugasniti še en instrument. Voyager 2 je izgubil merilnik plazme. PLS (Plasma Science) so na sestrskem Voyagerju 1 ugasnili že leta 2007 (delovati pa je nehal leta 1980), zato je bil Voyager 2 ključen za razumevanje heliopavze, saj jo je edini preletel z delujočim PLS.

Trenutno je Voyager 2 približno 20,5 milijarde kilometrov od Zemlje, s čimer je že krepko onstran dela Osončja, kjer prevladujoče Sončev veter. V medzvezdni prostor je vstopil pred šestimi leti, v naslednjih letih pa se mu je primerilo marsikaj, a je ves čas ostal živ. Tudi ko so lani anteno pomotoma obrnili v napačno smer, se je težava v nekaj dneh odpravila.

A fiziki ne more uiti. RTG-ji zaradi razpolovne dobe plutonija počasi...

27 komentarjev

Izšel je Office 2024

Microsoft - Microsoft je velik zagovornik naročniškega paketa Microsoft 365, a kdor tega ne želi ima v nasprotju z lanskimi napovedmi še vedno možnost nakupa trajne licence. V začetku oktobra je Microsoft izdal novi Office 2024, ki je na voljo domačim in poslovnim uporabnikom, tako na Windows kot na Macu.

Zadnjo samostojno verzijo so izdali pred tremi leti - Office 2021 - novinka pa sedaj prinaša spremembe v aplikacijah, predrugačen uporabniški vmesnik in boljšo preglednost. Nova privzeta tema se imenuje Fluent Design in je usklajena z Windows 11.

Največ sprememb so bili deležni Excel, PowerPoint in Outlook. Excel ima kopico novih funkcij za uporabo besedil in polj, PowerPoint je dobil funkcijo za vstavitev videa neposredno iz kamere (live feed) in izboljšano snemanje, Outlook pa ima bolj dodelano iskanje in lažjo organizacijo sestankov. V Wordu je obnavljanje dokumentov, ki smo jih pisali med sesutjem, sedaj res polno delujoče.

Office 2024 uradno za delovanje potrebuje povezavo z...

19 komentarjev

Windows 11 24H2 na voljo za vse

Slo-Tech - Dobre štiri mesece po predogledni verziji je za širšo javnost izšla končna inačica Windows 11 24H2, ki prinaša nemalo izboljšav, novosti in popravkov. Največ besed je seveda namenjenih umetni inteligenci, ki se v obliki kontroverzne funkcije Recall vrača. Recall bo (a še ni) na voljo za računalnike Copilot+, ki zmorejo vsaj 40 TOPS (bilijonov operacij na sekundo), imajo 16 GB pomnilnika in 256 GB prostora na disku. Zaradi nespretne vpeljave Recalla so prvotno predogledno verzijo celó umaknili, a naj bi bila sedaj dovolj varna, da jo upajo ponuditi javnosti. Recall bo nekakšno iskanje na steroidih, saj bo periodično spremljal dogajanje na računalniku in si ga shranjeval, nato pa bo iz teh podatkov črpal odgovore pri vsakršnih poizvedbah. Zmogel bo marsikaj, od vprašanj po poslanih elektronskih sporočilih do izboljševanja ločljivosti shranjenih slik.

Windows 11 24H2 prinaša tudi podporo za nekatere nove tehnologije, denimo USB4 verzije 2.0, ki bo zmogel hitrosti prenosa podatkov do...

68 komentarjev

Po treh letih Mazda začne zaračunavati za nekatere funkcionalnosti avtomobila

Slo-Tech - Proizvajalci avtomobilov želijo kupce prepričati v sklenitev naročnin, ki bi prvim prinesla stalen denarni tok v zameno za odklep nekaterih funkcij, ki so bile v preteklosti samoumevne. Zadnja v vrsti je Mazda, ki je pred dvema mesecema napovedala zaračunavanje naročnine za Mazda Connected Services v višini 10 dolarjev mesečno. Prva tri leta je bila storitev brezplačna, nato pa so prešli na dvomesečno preizkusno obdobje. Lastniki avtomobilov niso bili navdušeni.

Da bodo storitve nekoč postale plačljive, je bilo znano že od začetka. Ena izmed funkcionalnosti, ki je bila na voljo le z naročnino, je oddaljeni zagon motorja. Šlo je za zagon prek pametnega telefona ali druge pametne naprave, kjer smo fizično oddaljeni od avtomobila. Že leta 2023, ko je bila storitev še brezplačna, je Brandon Rorthweiler razvil odprtokodno rešitev, ki je zmogla isto, a jo je Mazda uspela utišati. A oddaljeni zagon ni edina funkcija, ki jo ponuja Mazda Connected Services, temveč so tu še vsaj redna...

73 komentarjev

Apple vendarle ne bo investiral v OpenAI

Slo-Tech - Pred mesecem dni smo poročali, da se Apple zelo resno zanima za investicijo v OpenAI, a se to očitno ne bo zgodilo. Iz aktualnega kroga iskanja svežega kapitala, v katerem zbirajo 6,5 milijarde dolarjev, je Apple izstopil. The Wall Street Journal piše, da so v Applu zadnjih hip pritisnili na zavoro in odpovedali sodelovanje. Razlogov niso razkrili.

Po drugi strani je Microsoft, ki ima že sedaj 49-odstotni delež v podjetju, spet sodeloval in bo primaknil milijardo dolarjev. Microsoftova investicija v OpenAI je bila strateška poteza, ki mu danes omogoča uporabo njihovih modelov umetne inteligence v svojih izdelkih in sodelovanje pri razvoju. Apple se za to ni odločili niti pred leti niti danes, četudi z OpenAI v omejenem obsegu sodeluje, denimo pri vgradnji ChatGPT v iOS 18 prek Siri.

Ali je Applovo omahovanje povezano z zadnjimi spremembami v OpenAI, ne vemo. Podjetje so zapustili nekateri vodilni zaposleni, obstoječo strukturo pa so spremenili tako, da bo bolj usmerjena v...

13 komentarjev

Mira Murati zapušča OpenAI, ki se preusmerja v dobičkonosnost

Slo-Tech - Sredi prejšnjega tedna so OpenAI zapustili še trije vidnejši člani, začenši s tehnično šefico Miro Murati. Dogodek se je odvil sredi vztrajnih govoric, da se namerava podjetje otresti nalepke neprofitnosti in postati klasična družba.

Mira Murati je bila poleg pri vseh pomembnih dogodkih v OpenAI v zadnjih letih; ko je nadzorni odbor lansko jesen odstavil Sama Altmana, je bila za kratek čas celo na čelu podjetja. Kako so se takrat dogodki odvili dalje, vemo: Altman se je vrnil še močnejši, kar je nato sprožilo eksodus tistih, ki se z njegovo vizijo razvoja družbe niso strinjali. Ilya Sutskever je ustanovil novo firmo, predsednik Greg Brockman je do konca leta na "podaljšanem oddihu", avgusta je odšel tudi soustanovitelj John Schulman. Čeprav je redkokateri od njih naravnost povedal, kaj ga žuli, je jasno, da vseskozi poteka žolčna polemika o usmeritvi OpenAI, predvsem v razmerju do tveganj, ki jih strojna inteligenca predstavlja. Družba je bila namreč deklarirano ustanovljena z...

13 komentarjev

Kako se Linux zažene na Intelu 4004

Slo-Tech - Dmitry Grinberg je dokazal, da je Linux zares možno poganjati na praktično vsem. Sicer okleščeno distribucija Debiana je pognal na prvem komercialnem mikroprocesorju, na Intelovem 4004, ki ima 2300 tranzistorjev in frekvenco 740 kHz. Tak sistem seveda ni hiter, saj do ukazne vrstice potrebuje malo manj kot pet dni, a to ni bistveno. Grinberg je pokazal, da je to možno.

Ni pa enostavno. Intel 4004 je precej drugačen procesor od današnjih, saj ima le 4 bite, nima niti ukazov AND ali OR, in naslovi zgolj nekaj kilobajtov pomnilnika. Procesor je bil prvotno mišljen za kalkulatorje in šele nasledniki, denimo 8-bitna 8008 in 8080, so našli pot v osebne računalnike.

Ker je 4004 tako skromno opremljen, na njem Linux neposredno ne teče. Namesto tega je Grinberg namestil emulator procesorja MIPS R3000, ki na primer poganja DECstation 2100. Emulator je dodal še en sloj, ki je dodatno upočasnjeval sistem, a je po drugi strani sploh omogočil zagon. Poleg tega je moral rešiti še nekaj drugih izzivov, denimo odsotnost prekinitev (interruptions) in podobno. Z več triki in lastnim tiskanim vezjem je na koncu uspel pognati Linux na verjetno najbolj primitvnem procesorju doslej.

27 komentarjev

V Južni Koreji kriminalizirali pornografske deepfake

Reuters - V Južni Koreji so v četrtek sprejeli novo zakonodajo, po kateri bo posedovanje ali ogledovanje deepfake slik ali videoposnetkov, ki prikazujejo pornografske vsebine, odslej strogo prepovedano. Zagrožene so visoke globe in zaporne kazni, s čimer želijo zajeziti naraščajoči trend ustvarjanja deepfake pornografije, ki prikazuje resnične osebe. Ti posnetki se nenadzorovano širijo zlasti po Telegramu.

Zagrožena kazen za nakup, ogled ali posedovanje tovrstnih vsebin bo 30 milijonov vonov (20.000 evrov) in tri leta zapora. Doslej je bilo prepovedano le izdelovanje tovrstnih vsebin, za kar so sicer kazni še višje - 50 milijonov vonov in pet let zapora - a je bil pregon skorajda nemogoč. Z novo zakonodajo bo za ustvarjanje teh vsebin kazen še višja, in sicer sedem let. A bistvena sprememba je možnost pregona vseh udeleženih v verigi širjenja teh vsebin. O epidemiji deepfake pornografije pričajo številke policije. Leta 2021 so obravnavali 156 prijav, letos pa že 800. Tarče so zlasti učenke...

14 komentarjev

Dell poklical vse zaposlene nazaj v pisarne

Slo-Tech - Tudi Dell je svoje zaposlene pozval nazaj v pisarne, kar bo veljalo od ponedeljka. Njihov oddelek za prodajo, ki je imel doslej možnost delati od doma, bo ta privilegij izgubil, piše v okrožnici. Razlog za spremembo je pomoč pri "rasti sposobnosti" zaposlenih, so dejali v podjetju. Ob tem so suho dodali, da interni podatki kažejo, da je produktivnost zaposlenih višja, če so v pisarnah.

Doslej so zaposleni v tem oddelku lahko od doma delali dva dni na teden. Nova politika seveda ne velja za trgovske potnike, jih je pa podjetje pozvalo k temu, da čim več časa preživijo na terenu s strankami in potencialnimi strankami. Kdor dela v pisarni, pa bo po mnenju vodstva več pridobil s takojšnjimi povratnimi informacijami in dinamično energijo v pisarnah, kot pa mu pomaga delo od doma.

Zaposleni pa niso navdušeni nad hitrostjo spremembe. Okrožnico so prejeli v četrtek, spremembe pa bodo začele veljati v ponedeljek. Tiskovni predstavnik podjetja je okrožnico potrdil in dejal, da si želijo...

60 komentarjev

Meti milijonska kazen, ker je gesla hranila v besedilni obliki

Slo-Tech - Na Irskem so Meti izrekli 91 milijonov evrov kazni, ker je podjetje v preteklosti gesla uporabnikov shranjevalo na način, ki ne ustreza dobrim varnostnim praksam. Da so gesla več kot 600 milijonov uporabnikov shranjevali v besedilni obliki (plaintext), so razkrili leta 2019. Dostop do podatkovne baze je imelo več kot 2000 zaposlenih v podjetju, ki so ustvarili več kot devet milijonov vpogledov v bazo.

V Meti so tedaj zagotovili, da niso odkrili nobenih nepooblaščenih dostopov do baze in da so za njen obstoj ugotovili pri rednem varnostnem pregledu. Četudi to podjetju verjamemo, je težko razumeti, kako so lahko storili tako veliko napako v implementaciji. Da se gesla ne smejo shranjevati v besedilni obliki, temveč v zgoščeni obliki (hashed) z dodano entropijo v obliki dodatnih znakov pred zgoščevanjem (salt), je v industriji znano že vsaj tri desetletja. Prav tako so znane tudi dovolj varne zgoščevalne funkcije - predvsem morajo biti dovolj počasne, denimo Bcrypt, PBKDF2,...

11 komentarjev

V novem iPhonu baterijo odlepimo z električno napetostjo

Slo-Tech - Med razstavljanjem novega iPhona 16 so na iFixitu opazili nekaj sprememb na bolje pri popravljivosti naprave, med katerimi najbolj izstopa nov način zamenjave baterije. Apple je to pot uporabil lepljivi material, ki se odziva na električni tok. Kot pojasnjuje Apple, zadostuje 90 sekund devetvoltne napetosti, ki jo pritisnemo na izpostavljeni priključek na bateriji in na vijak na zvočniku. Če uporabimo višjo napetost, bo trak odstopil hitreje. S staranjem se lahko zgodi, da je potrebna višja napetost.

Tudi v praksi je postopek enostaven, so pokazali pri iFixitu, kjer so potrdili, da Applove navedbe niso pretiravanje. Med telefoni, ki imajo baterije prilepljene - kar so dandanes praktično vsi, a s pomembnimi častnimi izjemami - tako elegantnega načina odstranitve še niso opazili. Novi način uporabljata iPhone 16 in iPhone 16 Plus, ki imata po iFixitu oceno popravljivosti 7 od 10. Baterije namreč niso edine komponente, katerih preprostost zamenjave ocenjujejo, pa tudi odprtje samega...

7 komentarjev

ESA bo leta 2027 izstrelila in namerno deorbitirala satelit

Slo-Tech - Vesoljske smeti so resen problem, ki bi lahko v najskrajnejši verziji povsem preprečil polete v vesolje, v nekoliko stvarnejši inkarnaciji pa zgolj povečal število onesposobljenih satelitov zaradi trkov. Eden glavnih virov smeti so odsluženi sateliti, kadar jih ne uspejo pravilno deorbitirati, da bi v celoti zgoreli v atmosferi. Medtem ko v preteklosti temu niso posvečali pozornosti ali pa so satelite v najboljšem primeru dvignili v manj moteče orbite, morajo današnji sateliti imeti izdelan načrt za uničenje po koncu življenjske dobe.

Evropska vesoljska agencija (ESA) je zato leta 2022 predlagala iniciativo Zero Debris Charter, ki bi zagotovila, da po letu 2030 ne bomo več proizvajali vesoljskih smeti. Del teh prizadevanj je tudi misija DRACO (Destructive Reentry Assessment Container Object), v okviru katerega bo ESA leta 2027 v vesolje poslala satelit, da ga bo nato nadzorovano uničila. Satelit bodo po utirjenju nadzorovano deorbitirali in poslali v atmosfero, kjer bo večidel...

1 komentar

Koliko polnjenje telefonov do 80 odstotkov res varuje baterijo?

Slo-Tech - Apple je lani uslišal večkrat ponovljeno modrost, da bi baterije živele dlje, če jih ne bi nikoli napolnili čisto do konca ali povsem spraznili. Zato ima iPhone 15 funkcijo varčevanja, ki polnjenje zaustavi pri 80 odstotkih. Pričakovali smo veliko, rezultati pa so bolj klavrni, ugotavlja urednica MacRumors Juli Clover. Svojemu telefonu je že spočetka vključila to funkcijo in je ni nikoli ugasnila.

Rezultati je niso navdušili. Od septembra 2023 do danes je pridno polnila telefon do 80 odstotkov. Več mesecev je kapaciteta baterije, ki jo štejemo kot merilo za njeno ohranjenost, ostala pri 97 odstotkih nazivne kapacitete. Kasneje se je začela hitro zniževati, sedaj pa po 299 ciklih znaša 94 odstotkov. To ni katastrofalno slabo, a hkrati tudi nič posebnega. Dva druga člana uredništva, ki funkcije nista uporabljala, sta po 329 in 271 ciklih pristala pri 87 in 90 odstotkih. Ob tem velja poudariti, da se telefon včasih napolni do 100 odstotkov. To je tovarniška nastavitev, ker Apple s...

143 komentarjev

Meta predstavila Quest 3S in prototipna očala Orion

vir: Meta
Meta - Pri Meti so na dogodku Connect 2024 najavili cenejšo različico VR naočnikov Quest z nalepko 3S, ki prispe sredi oktobra, in pokazali prototipna AR očala Orion, ki bodo podlaga izdelkom, ki jih bomo videli šele čez nekaj let.

Da bo kmalu na voljo tudi cenejša različica VR naočnikov Quest 3, smo spričo množice pobeglih informacij vedeli že nekaj časa, zato najava ni presenečenje. Naočniki Quest 3S so križanec med drugo in tretjo generacijo Metinih VR naprav Quest, pri čemer iz novejše trojke poberejo predvsem procesno drobovje - v obliki čipa Snapdragon XR Gen 2 - in gibalni nadzor, saj izkoriščajo (priložene) kontrolerje Touch Plus. Varčevali so predvsem pri prikazu in optiki, saj 3S nosi LCD zaslone iz dvojke, z ločljivostjo 1832×1920 pik na oko, in fresnelove leče, v nasprotju s stisnjenimi (pancake) iz trojke. Slabši od tistih v trojki so tudi zorni koti.

V zameno so v podjetju nastopili z zares agresivno ceno, pri 300 dolarjih (ZDA, brez davka) za različico s 128 GB prostora,...

10 komentarjev

Intel naj bi dokončno popravil napako v 13. in 14. generaciji procesorjev

Slo-Tech - Intel je izdal še en popravek, ki naj bi po zagotovilih podjetja dokončno odpravil težave namiznih procesorjev 13. in 14. generacije, ki so se zaradi sunkov previsoke napetosti fizično kvarili. Popravek mikrokode 0x12B naj bi bil po zagotovilih podjetja zadnje in dokončno zdravilo za problematične procesorje, dasiravno že okvarjenih ne bo popravil, le nove poškodbe bo preprečil.

Zgodba ima že precej dolgo brado, poleti pa je postalo jasno, da so procesorji nepopravljivi. Intel je sicer podaljšal garancijo, a menjuje le dokazano defektne procesorje, ne pa tistih, ki jih zob časa - oziroma napetosti - še ni načel. Napaka je v tem času dobila ime Vmin shift, Intel pa sedaj trdi, da je odkril tudi razlog zanjo. Še aprila so trdili, da so krivi proizvajalci matičnih plošč, ki da dostavljajo previsoko napetost.

Doslej je Intel izdal že dva popravka, 0x125 in 0x129, ki sta vključena v popravku 0x12B. Tega lahko namestimo prek posodobitve BIOS-a na matičnih ploščah, kamor bi prispel v...

32 komentarjev

NIST: Posebni znaki in obvezno menjanje gesel nepotrebni in prepovedani

Slo-Tech - Pravil in priporočil o izbiri varnih gesel smo slišali že nešteto, s številnimi pa živimo vsak dan, ko si izmišljujemo nova gesla za različne storitve ali nas te obveščajo, da so gesla prestara in potrebujejo zamenjavo. Trendi pa se spreminjajo, zato je Nacionalni inštitut za standarde in tehnologije (NIST) v ZDA izdal osnutek novih smernic o digitalni identiteti (SP 800-63-4), ki med gostobesedno latovščino tudi ukinja precej smernic, ki so številnim uporabnikom že zdaj zdele nepotrebne.

Nove smernice so še v fazi osnutka, ki bo v javni razpravi do 7. oktobra. Ko bodo nato sprejete, verjetno v dopolnjeni obliki, bodo obvezne za ameriške zvezne proračunske porabnike in podjetja, ki sodelujejo z zvezno vlado. Pri geslih so številna prejšnja priporočila postala obveznosti, nekaj pa je tudi novih. Med drugim morajo biti gesla dolga vsaj osem znakov, priporočeni minimum pa je 15 znakov. Priporočeni minimum za zgornjo mejo je 64 znakov, lahko pa jih seveda dovolijo še več. V nobenem...

34 komentarjev

Cyber Night 2024: Največje slovensko varnostno tekmovanje v kibernetski varnosti

CyberNight

Slo-Tech - Cyber Night je največje slovensko varnostno tekmovanje, ki posameznikom omogoča soočanje z različnimi izzivi s področja kibernetske varnosti. Dogodek ponuja priložnost za pridobivanje novih znanj in izkušenj, obenem pa tekmovalci spoznavajo tudi svoje vrstnike in strokovnjake iz tega hitro razvijajočega se področja. To tekmovanje je odličen način, da se udeleženci preizkusijo v realnih izzivih, ki jih lahko srečajo pri zaščiti informacijskih sistemov.


Letos bo Cyber Night potekal 4. oktobra ob 16.00 uri do 23:59 ure v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije, kjer bo vzdušje polno adrenalina in tekmovalnega duha. Dogodek ni namenjen le izkušenim strokovnjakom, ampak tudi tistim, ki se šele podajajo v svet kibernetske varnosti.

Delavnica za mlade: Priložnost za prve korake
Vzdušje na Cyber Night bo še bolj pestro z dodatkom delavnice, ki bo letos potekala že drugič. Na njej bodo dijaki in študenti imeli priložnost spoznati osnovne naloge, ki se pojavljajo na CTF (Capture the...

8 komentarjev

Raziskave o prvih množičnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju poročamo o prvih mikroračunalnikih namenjenih množični zasebni in poslovni uporabi. Najverjetneje ste že slišali za mikroračunalnike kot so Commodore PET, Apple II ali pa Tandy TRS-80, ki so na trg prišli leta 1977. Pravih operacijskih sistemov ti sprva še niso poganjali. Proizvajalci so jih opremili le s tolmači za preproste različice programskega jezika BASIC. Označujemo jih kot mikroračunalnike druge generacije, po zaslugi njihovega presenetljivega prodora med zasebne uporabnike pa tudi kot prve hišne mikroračunalnike. Zasebni uporabi proizvajalci sprva sploh niso namenjali posebne pozornosti. Priložnost za množično prodajo so namreč videli v napravah za poslovno in pisarniško uporabo. Med tujimi napravami so se v Jugoslaviji na začetku osemdesetih najprej uveljavili mikroračunalniki Apple II. Več domačih različic so nekje od leta 1982 proizvajali tudi v hrvaškem podjetju Ivasim pod nazivom Ivel.

Prvi domač mikroračunalnik opremljen za poslovno uporabo je...

31 komentarjev

Telegram bo minimalno sodeloval z organi pregona

Slo-Tech - Telegram se je doslej izogibal sodelovanju z organi pregona v več državah, običajno z izgovorom, da so podatki in ključi za dešifriranje razpršeni po strežnikih v več državah, zato s sodno odredbo ene države do podatke ne morejo. Pritisk na ustanovitelja, aretacija v Francija in preiskave so podjetje vendarle prisilili, da je nekoliko spremenilo svojo politiko.

Spremenili so svojo politiko zasebnosti, kjer je (šele sedaj!) jasno zapisano, da bodo ob prejemu sodnih zahtevkov izvedli ustrezne postopke in razkrili uporabnikova naslov IP ter telefonsko število organom pregona. Agregirane statistike o razkrivanju osebnih podatkov bodo razkrivali o rednih poročilih o transparentnosti, ki jih morajo platforme po evropski zakonodaji redno objavljati.

V izjavi za javnost je Telegram dejal, da so spremembe uvedli, da bi kriminalce odvrnili od uporabe platforme. Uradno želijo s tem preprečiti, da bi kriminalci načeli integriteto platforme, kar je sicer plemenit cilj, a precej oddaljen od...

34 komentarjev

Starlink bo dražji, kjer je gneče več

Slo-Tech - Dasiravno je namen Starlinka zagotavljanje internetne povezave povsod, zlasti kjer so klasični načini teže dostopni, saj uporablja satelite, vendarle ni tako zelo univerzalen, kot bi pričakovali. Kjer je pokritost nizka glede na potrebe, bo Starlink odslej zaračunaval pribitek v višini 100 dolarjev. Tako imenovani congestion charge, ki ga na primer poznamo iz nekaterih zahodnih mest kot plačilo za vožnjo z avtomobilom po središču, bo Starlink zaračunal samo enkrat. Če se gneča pojavi kasneje, obstoječi naročniki prispevka ne bodo plačali. Zaračunal pa se bo lahko ob prehodu na nov naročniški paket ali zamenjavi naslova.

Zamisel je seveda preprosta. Kjer je omrežje že sedaj zelo obremenjeno, saj imajo sateliti končno kapaciteto, želi SpaceX potencialne nove naročnike povprašati, ali resnično želijo in potrebujejo storitev. Če se bo v prihodnosti omrežje izboljšalo, se pribitek na tistem področju ne bo več zaračunaval. Starlink torej v resnici želi, da bi ljudje počakali. Kdor se...

16 komentarjev

ZDA želijo prepovedati vso kitajsko programsko in strojno opremo v avtomobilih

Slo-Tech - Ameriško ministrstvo za trgovino želi prepovedati uporabo kitajske programske in strojne opreme v novih avtomobilih, s čimer naj bi domnevno izboljšali nacionalno varnost. Hkrati bi s tem zaščitili druge proizvajalce, saj bi se znebili vseh kitajskih konkurentov. Ne gre le za kitajske proizvajalce avtomobilov, temveč vseh komponent, ki se vgrajujejo v avtomobile, tudi če so ti drugih znamk.

Bidnova administracija se boji, da Kitajska prek programske in strojne opreme zbira podatke o Američanih. Večina modernih avtomobilov je namreč povezana v internet, zato bi lahko v primeru okužb ali zlonamerne programske opreme sproti poročali o opažanjih. Bela hiša je zato že februarja letos naročila preiskavo, ali uvoz kitajskih vozil s tehnologijo za povezljivost z internetom predstavlja grožnjo za nacionalno varnost. V ekstremnih scenarijih se omenja prava apokalipsa, ko bi sovražni akter na daljavo prevzel nadzor nad vozili in povzročil nesreče in zablokirane ceste.

Najenostavnejša...

99 komentarjev

Aplikacija Windows za poganjanje Windows iz Windows

Slo-Tech - Microsoft je predstavil aplikacijo z imenom Windows, ki jo lahko uporabljamo v operacijskih sistemih macOS, iOS, iPadOS - in celo Windows, Androidu ter spletnih brskalnikih. Aplikacija je namenjena varni povezavi z Windows prek Windows 365, Azure Virtual Desktop, Remote Desktop, Remote Desktop Services, Microsoft Dev Box in drugih. Z drugimi besedami: aplikacija omogoča pretočno poganjanje Windows z različnih virov. Gre torej za funkcionalno nadgradnjo oziroma zamenjavo Remote Desktop, ki je omogočala dostop do službenega računalnika od doma.

Aplikacija, ki so jo testirali več kot leto dni, podpira nastavljivi začetni zaslon, podporo za več monitorjev, preusmeritev USB (kar omogoča uporabo spletnih kamer, zunanjih diskov, mikrofonov, tiskalnikov in drugih naprav, kot da so priključene neposredno v oddaljeni računalnik) itd.

Za zdaj lahko aplikacijo uporabljajo le lastniki službenih ali šolskih Microsoftovih računov, ne pa tudi domači uporabniki. Prav tako ni nobenih indikacij, da bi se to v prihodnosti spremenilo. Jasno pa je, kaj si Microsoft želi. Če bi v prihodnosti vsi poganjali svoje računalnike neposredno iz oblaka, bi bil Microsoft najbolj zadovoljen - in tudi finančno preskrbljen.

Novo aplikacijo dobimo v vseh...

22 komentarjev

Ruski znanstveniki bodo morali zapustiti CERN

Nature - Bliža se trenutek, ki so ga v CERN-u napovedali pred poldrugim letom, in sicer se iztekajo veljavni medinstitucionalni sporazumi z ruskimi organizacijami. Rusija ni bilo nikoli polnopravna članica CERN, je pa kot država opazovalka lahko sodelovala v projektih. Po napadu na Ukrajino so pred dvema letoma Rusijo izključili kot opazovalko, zato je začela tiktakati ura za vse ruske raziskovalce v CERN-u, ker se nove pogodbe niso več sklepale. Konec novembra bo moralo več sto ruskih znanstvenikov zapustiti CERN, če se ne bodo pridružili drugim institucijam, ki imajo pogodbe s CERN-om. Edina izjema bo Združeni inštitut za jedrske raziskave (JINR) v Dubni.

CERN ima trenutno 24 držav članic in še več sodelujočih držav in opazovalk. Rusija je s CERN-om sodelovala že od leta 1955 in odtlej je s CERN-om sodelovalo na stotine ruskih znanstvenikov. To ni neobičajno veliko, saj skupno s CERN-om sodeluje več kot 12 tisoč raziskovalcev iz dobrih 70 držav. CERN-ov svet je decembra lani sprejel...

74 komentarjev

Na Norveškem električnih avtomobilov že več kot bencinarjev

Slo-Tech - Na Norveškem je tržni delež električnih avtomobilov pred petimi leti presegel delež avtomobilom, ki imajo motorje z notranjim izgorevanjem, in odtlej nezadržno raste. Leta 2022 je dosegel 80 odstotkov, lani je znašal okrog 90 odstotkov, avgusta letos pa slabih 95 odstotkov. Mimogrede, v Nemčiji je ta delež 12-odstoten, Tržni deleži, ki veljajo za prodajo novih vozil, pa imajo posledice tudi v celotnem voznem parku, ki vozi po cestah. Letos so električni avtomobili že prehiteli tiste z bencinskim motorjem.

Na Norveškem je registriranih 2,8 milijona avtomobilov v zasebni lasti. Od teh je 754 tisoč električnih, 753 tisoč pa ima bencinski motor. Prvikrat v zgodovini je torej število električnih avtomobilov preseglo število bencinskih. Največ avtomobilov ima sicer še vedno dizelski motor, saj je takšnih skoraj en milijon (999 tisoč), a se njihovo število zelo hitro zmanjšuje. Preostala vozila so hibridi, zelo malo pa jih vozi na plin (173) oziroma vodik (167). Pričakovati je, da bo v...

181 komentarjev

Googlu na sodišču uspelo, globa EU odpravljena

Slo-Tech - Google je uspel s pritožbo zoper odločitev Evropske komisije, ki je podjetju pred petimi leti izrekla poldrugo milijardo evrov visoko globo. Splošno sodišče EU v Luksemburgu je razsodilo, da so sicer navedbe Komisije večidel resnične, a da je slednja med postopkom storila več napak in da ni upoštevala vseh relevantnih okoliščin, predvsem pa ni ustrezno proučila posledic Googlovih dejanj na konkurenco in trg. Zaradi tega je sodišče odločitev Komisije v celoti odpravilo, Googlu pa zategadelj globe ne bo treba plačati. V Mountain Viewu so nad razsodbo seveda navdušeni, Evropska komisija pa je dejala, da bo razsodbo proučila in se odločila o nadaljnjih korakih.

Zgodba se je dogajala med leti 2006 in 2016. Google je tedaj že imel prevladujoč položaj na trgu oglaševanja v iskalnikih, svoj monopol pa je vzdrževal tudi z omejitvami, ki so jih vsebovale pogodbe o oglaševanju na spletnih straneh preostalih ponudnikov. Googlov AdSense med iskalne zadetke vrine tudi oglase, od leta 2006 pa je...

0 komentarjev

Anker odpoklical več zunanjih baterij

Slo-Tech - Kitajski proizvajalec baterij je sporočil, da so izdelki Anker 334 MagGo Battery (PowerCore 10K), Anker Power Bank in Anker MagGo Power Bank zaradi strukturnega defekta v proizvodnji potencialno nevarni, zato je kupce pozval k vračilu in zamenjavi. Gre za izdelke, ki so bili izdelani med 3. januarjem in 17. septembrom letos. Anker zagotavlja, da je prizadeta le manjša količina naprav, a iz varnostnih razlogov menjajo celotno serijo. Problematične izdelke prepoznamo po oznakah modela A1642/A1647/A1652, v preostalih pa težav ni, ker so dobavitelja problematične komponente že zamenjali.

V redkih primerih se lahko zgodi, da se litij-ionske baterije v napravi pregrejejo, kar lahko povzroči taljenje plastičnih delov, dim in vžig. Anker priporoča, da problematične naprave prenehamo uporabljati, shranimo na varno mesto in odložimo na zbirno mesto za litij-ionske baterije. Anker bo lastnikom zagotovil nove naprave, če lahko dokažejo lastništvo naprave (s serijsko številko oziroma potrdilom...

9 komentarjev

Linux v jedru dobil podporo za RTOS

Slo-Tech - Operacijski sistemi, ki poganjajo kritične procese, morajo teči v realnem času. Tovrstni sistemi (RTOS) imajo jasno določene časovne omejitve za izvedbo posameznih operacij, zato lahko z njimi na primer krmilijo letala, laserje, zavore, CNC, roverje na Marsu ali pa zgolj gramofon, kjer zakasnitve niso sprejemljive. Tak sistem je na primer QNX, lahko pa je tudi Linux. Real-Time Linux že od leta 2005 podpira zbir kode PREEMPT_RT, ki to omogoči, a ga je treba ločeno namestiti. Z jedrom 6.12 se to naposled spreminja, PREEMPT_RT namreč prihaja v jedro.

Linus Torvalds je potrdil, da je PREEMPT_RT nared za vključitev v jedro (mainline). S tem je tako praktično kot simbolično postal del "pravega" Linuxa, saj je bila glavna prepreka funkcija za razhroščevanje printk, ki jo je napisal Torvalds in je bil navzlic svoji izjemni univerzalnosti in uporabnosti fundamentalno nezdružljiva s konceptom RTOS. Sedaj je ustrezno popravljena, da bo lahko sobivala s PREEMPT_RT.

V praksi sprememb ne bo...

12 komentarjev

Amazon: konec dela od doma

Slo-Tech - Za Amazonov je odmev pandemičnih časov dokončno mimo, saj so zaposlene pozvali k prenehanju dela od doma. Izvršni direktor Andy Jassy je v okrožnici danes zapisal, da bodo januarja uvedli novo politiko, ki terja petdnevno prisotnost na delovnem mestu. Doslej je veljal kombinirani režim, ki je omogočal delo od doma dvakrat tedensko. Sedaj z izjemno izrednih okoliščin, ki jih bodo morali zaposlenim potrditi podpredsedniki, to ne bo več dovoljeno.

Jassy je zapisal, da pred pandemijo ni bilo samoumevno, da je dvakrat tedensko možno delati od doma. Tako bo tudi v prihodnosti, je dodal. Druga pomembna sprememba bo zmanjšanje števila nivojev v hierarhiji podjetja. Povečati želijo razmerje med uslužbenci in menedžerji za vsaj 15 odstotkov, kjer so uslužbenci delavci, ki nimajo podrejenih oziroma ne koordinirajo dela drugih ljudi. Ali bodo to dosegli tudi z odpuščanjem menedžerjev, ni znano. Je pa Jassy po prevzemu vodstvenega položaja že odpuščal, kot pred njim 27 let ni nihče.

Amazon...

161 komentarjev

Spletno iskanje partnerjev prispevalo k povečanju neenakosti v družbi

Slo-Tech - Ameriški raziskovalci so ugotovili, da je eden izmed razlogov za povečanje neenakosti tudi naraščajoča priljubljenost spletnih aplikacij za iskanje partnerjev. Leta 1998 se je v ZDA manj kot dva odstotka parov spoznalo prek interneta, leta 2008 je bilo takšnih že 20 odstotkov, leta 2017 pa je delež presegel 50 odstotkov. Danes je to že glavni način spoznavanja partnerjev in s tem bodočih zakoncev.

Približno polovico povečanja neenakosti, merjene z Ginijevim koeficientom, so v nedavni raziskavi pripisali porokam, ki čedalje pogosteje potekajo med partnerjema podobnega socioekonomskega ozadja in seveda prihodkov. V obdobju 2008-2021 večjih razlik niso opazili, v daljšem obdobju 1960-2020 pač. Najpomembnejša dejavnika sta postala izobrazba (35 odstotkov) in sposobnosti (30 odstotkov), le manjši delež pa odpade na starost (15 odstotkov) in trenutne prihodke (15 odstotkov). A tudi najpomembnejša dejavnika sta močno korelirana s položajem v družbi in gmotnim stanjem. Čedalje manj...

59 komentarjev

Unity ukinja kontroverzno licenčnino za vsako namestitev

vir: Unity
Slo-Tech - Leto dni po ogromnem razburjenju, ki ga je povzročil Unity s spremembo licenciranja in uvedbo licenčnine za vsako namestitev igre na tem pogonu, so sporno pristojbino ukinili. Izvršni direktor Matt Bromberg je dejal, da svojega poslanstva, ki je demokratizacija razvoja iger, ne morejo izpolnjevati brez zaupanja vseh deležnikov. Zato so bile spremembe nujne in bodo začel veljati takoj.

Zato za vse stranke, tudi za uporabnike Unity 6, uvajajo že znani način obračunavanja licenčnine. Unity Personal bo ostal brezplačen, zgornja meja pa bo podvojena na 200.000 dolarjev. Prikaz napisana Made with Unity ob zagonu ne bo več obvezen. Unity Pro in Enterprise bosta sprememb deležna s prihodnjim letom. Unity Pro bo torej namenjen strankam, ki ustvarijo več kot 200.000 dolarjev letno, in bo stal 2200 letno, kar je osem odstotkov več kot doslej. Unity Enterprise, ki bo namenjen strankam s prometom nad 25 milijonov dolarjev letno, bo 25 odstotkov dražji. Morebitne spremembe in podražitve bodo...

16 komentarjev

Italijanska policija razkrinkala preprodajalce ponarejenih igralnih konzol

Slo-Tech - Italijanska policija je razbila hudodelsko združbo, ki je preprodajala ponarejene konzole in stare igre. V raciji so zasegli za 50 milijonov evrov konzol in iger, med katerimi so bili številni znani naslovi iz 80. in 90. let minulega stoletja, denimo Mario Bros. in Street Fighter.

Zasegli so 12.000 konzol in več kot 47 milijonov videoiger, je pojasnil vodja enote za gospodarski kriminal v Turinu Alessandro Langella. Pridržali so devet italijanskih državljanov, ki so jih obtožili preprodaje ponarejenega blaga. Grozi jim do osem let zaporne kazni.

Ponarejene konzole so delovale, a so bile manj kakovostne imitacije in niso ustrezale varnostnim standardom. Izvirale so iz Kitajske, nato pa so se prodajale v Evropi, večinoma prek spleta, a tudi v fizičnih prodajalnih. V zadnjem času je igranje starih iger (#retrogaming) doživelo velik razmah, povpraševanje po starih konzolah in igrah na tržnicah rabljenih izdelkov pa raste. Delujoča konzola Super Nintendo na primer stane od 100 do 300...

18 komentarjev

OpenAI predstavil novi model O1

Slo-Tech - OpenAI je v četrtek predstavil nov generativni model O1, ki je trenutno na voljo v izvedenkah o1-mini in o1-preview. Ključna razlika v primerjavi s predhodnikom GPT-4o je bolj celostno razmišljanje, saj je model namenoma narejen tako, da se odziva nekoliko počasneje in da premisli o celotnem vprašanju, preden izpljune odgovor. To so dosegil tako, da so ga učili na povsem novem podatkovnem nizu, hkrati pa so uporabili nove algoritme. Za zdaj še nima večmodalnosti, zato ne more analizirati fotografij ali slikati.

Hkrati je tudi precej dražji, zato bo uporaba prek API od tri do štirikrat dražja, uporabniki plačljive spletne inačice pa bodo dobili le omejeno število poizvedb na teden. OpenAI O1 v resnici še ni povsem končan, zato ga označujejo kot preview. A kljub temu je pri vprašanjih, ki terjajo celostni premislek, denimo pri reševanju matematičnih zagonetk, presenetljivo natančen. Ker pa nima dostopa do interneta in ima drugačno vrsto znanja, je manj natančen pri odgovarjanju na...

25 komentarjev

Tečaji programiranja v Računalniškem muzeju se začnejo oktobra – vpišite svojega otroka zdaj!

Tečaji programiranja

vir: Računalniški muzej
Računalniški muzej -

Odprti so jesenski vpisi na tečaje programiranja v Računalniškem muzeju v Ljubljani v Šiški za starostni skupini 7-9 in 10-13 let! Tečaji se začnejo prvi teden oktobra.

Tečaj računalniškega programiranja bo obsegal delo z mikroračunalnkom BBC micro:bit po nadgrajenih preverjenih BBC učnih načrtih. Učenje bo vključevalo temeljito spoznavanje z osnovno strojno opremo (vezje, napajanje, stikala, senzorika, vmesniki) in programsko opremo MakeCode in Scratch (v blokovnem jeziku, za naprednejše pa tudi v jeziku Python). Podkrepljeno bo z dodatnimi pisnimi nalogami in kvizi. Za razvoj domišljije, povezavo skupine in vajo v samozavesti pa bomo poskrbeli z metodami improvizacijskega gledališča.

Ker se najahamo v muzeju, pa bomo raziskovanje podkrepili še z obiski strokovnjakov iz našega muzejskega laboratorija in obiskovanjem muzejskih razstav.

Velikost skupine: 10 učencev
Trajanje: oktober 2024 – junij 2025 (razen med časom šolskih počitnic)
Lokacija: Računalniški muzej, Celovška 111,...

8 komentarjev