» »

Raziskave o prvih vgradnih mikroračunalnikih

Raziskave o prvih vgradnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o prvih mikroprocesorjih in mikrokrmilnikih. Mikroprocesorska tehnologija je v obliki vgradnih sistemov trajno in temeljito preobrazila številna področja, ne le računalništvo. Prvi mikroprocesorji so nastali na začetku sedemdesetih prav kot vgradne naprave namenjene naprednemu upravljanju delovanja bolj zahtevnih elektronskih naprav. Mikroprocesorje so na začetku sedemdesetih kot vgradne naprave najprej želeli uporabiti proizvajalci namiznih kalkulatorjev in računalniških terminalov. Ideja pa je obljubljala očitne koristi še za veliko število drugih naprav in strojev. V drugi polovici sedemdesetih so nastali še bolj primerni mikrokrmilniki. To so pravzaprav zaključeni mikroračunalniki na čipu in so idealni kot vgradne upravljalne naprave, ker omogočajo bolj primerno cenovno razmerje in lažjo vgradnjo. Danes vgradni sistemi predstavljajo daleč največje področje uporabe mikroprocesorjev in mikrokrmilnikov.

To pa je tudi eno izmed področij, ki so jih v drugi polovici sedemdesetih sooblikovali in inovirali domači znanstveniki. Največji dosežek zgodnje domače mikroelektronike predstavlja prav 4-bitni mikrokrmilnik Iskra EMZ-1001. Ideja za razvoj mikrokrmilnika je bila vsekakor originalna. Leta 1977 so le za las zgrešili prestižno mesto prve tovrstne naprave na svetu. Ustroj mikrokrmilnika Iskra EMZ-1001 je bil posebej prilagojen za vgradnjo v naprave s tipkovnicami za vnos podatkov in segmentiranimi LED diodami za prikaz podatkov. Največja domača odjemalka mikrokrmilnikov je bila Iskra Telematika. Več o uspehu domačih strokovnjakov na področju vgradnih mikroračunalnikov pa smo predstavili na blogu.

6 komentarjev

Barbarpapa2 ::

Dobro jutro.

Hvala za malo vpogleda v področje, ki mi je bilo povsem neznano. Zgodbe o mikrokontrolerju EMZ-1001 sploh nisem poznal, sem pa poznal Iskrine male telefonske centrale ISICOM:

 Iskra ISICOM SUPER

Iskra ISICOM SUPER



Do prispevkov na Slo-Techu in na straneh računalniškega muzeja sploh nisem vedel, da je bilo "srce" te zadeve lasten mikrokontroler. So pa takrat (začetek 80-tih) te naprave zgledale zelo futuristično (kdo je bil oblikovalec tega)...

Grem delat zdaj...

Jože

FireSnake ::

Odlično branje!
Hvala.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kurzweil ::

Zanimivo branje, zadnje čase je čisto premalo tovrstnih vsebin na Slo-Techu, torej malce bolj zanimivih, strokovnih, tehničnih...

Bici ::

Zelo zanimivo.
Zgodnja leta računalnistva so bila res pestra.

Škoda da ni bilo kaj več iz tega na dolgi rok, očitno država ni razumela potenciala.

bm1973 ::

Ni bilo včasih simple dobiti zadev tako kot danes.

Sicer pa tudi danes kar ne moreš postaviti tovarne čipov...

bciciban_ ::

Jap, cela evropa je vrgla računalništvo v smeti in se raje ukvarjala z izdelavo dizeslkih avtov. Sedaj pa jok in stok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava kariere v programerske vode

Oddelek: Loža
152482 (1211) pm558
»

Raspberry Pi z 10 milijoni prodanih enot ruši rekorde

Oddelek: Novice / Procesorji
4713094 (10440) TESKAn
»

pametna elektronika v sobi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
132965 (2493) Karen
»

FPGA

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223110 (2462) BluPhenix
»

programiranje mikrokrmilnikov?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
347038 (6447) radiator

Več podobnih tem