» »

Slovenski NATO lažnivci

Slovenski NATO lažnivci

««
10 / 12
»»

Maria ::

kst

Nemci so se v zgodovini tudi nekaj naučili. In posledica je intenzivno interno-konsenzno dogovorjeno sodelovanje s Francijo (glej navezo Kohl-Mitterand, sedaj Schroder-Chirack), z namenom postavitve vlaka, ki se mu dolgoročno niti Anglija, kaj šele Italija (ti so tako ali tako prav zares zreli za luno) niti drugi ne bodo mogli bistveno zoperstaviti. Seveda zaradi demokratičnosti, bodo dovoljeni lepotni popravki drugih držav. Zdi se mi, da je to dokaj realna ocena.

Seveda bodo Angleži vtikali polena v kolesje in bolj kot se bodo trudili v tej smeri, slabše bodo odnesli. Schroder ni neumen in si je zaščitil tudi hrbet. Zelo previdno se loteva Rusije in hkrati intenzivno veže Poljsko. Kar dosti je v obrisih že narejenega.

Kst, se bova kar strinjala, da nikjer nisem napisala, da bi nas Nemčija želela vojaško napasti. Tudi tu so se nekaj že naučili. Hrbtenice se lomijo tudi v miru. Le poglej Rupla, kako kadar se mora dejansko vsebinsko za nekaj odločiti, cinca in minca. Nekaj zaradi tega ker v bistvu ne ve (vidi) kam mora pot voditi, nekaj pa tudi zaradi ''samocenzure'' do velikih. In takšna logika pri majhnih se zelo hitro vzpostavi.

Seveda drži, da smo Slovenci inovativni, vendar kruto dejstvo je, da je ta inovativnost kužna. Zelo redko nagrajena, največkrat cokla inovatorja, ki mu je na koncu kar žal, da je kaj naredil. In če pogledaš princip šolstva, ki se uveljavlja, bo to še slabše.

Lek je žal pobegnil zaradi logike, ki vlada in ga verjetno ne bo nikoli več nazaj. O tem bi lahko več povedali tisti, ki so bližje zadevi.

Ja na Balkanu je trg še odprt, nekako tako, kot imaš zaradi dobrega razgleda v puščavi ''veliko'' možnost, da odkriješ izvir. Ali pa fizikalni pojav - fata...organa.

Še nekaj o stikih preko drugih organizacij. Če želiš doseči drugačen vrednostni sistem, ga moraš živeti. Vsakodnevno. To, kar mi počnemo preko drugih organizacij, je bolj folklora posvečenih politikov, da lahko s potovanj prinesejo ženičkam kakšen dober parfum.

Maria

MadMicka ::

Obstaja bojazen, da bo Nemčija pretehtala v EU? Obstaja bojazen, da Slovenija ne bo enakovredna drugim, po številu prebivalcev večjim EU državam?

Ali o tem govoriš Marija??

To je tako ali tako popolnoma jasno. V demokratičnem sistemu pač Slovenija ne more imeti take teže kot Nemčija ali Francija.

Večjo pa že, kot če bi Slovenija bila navezana na ZDA. Preprosto zato, ker so ZDA napram Sloveniji še toliko bolj močne kot pa npr. Nemčija ali Francija.

Pa ne rečem, da je to razlog, da se raje zbližamo z EU oz. Nemčijo kot z ZDA. Seveda ne. Razlog za zbližanje z EU in/ oziroma Nemčijo je geografska bližina in kolikor tolikor podobna kultura ter zgodovina.

In poglejte tega Thomasa, njega skrbi temačna Evropa, oz. mu preveč sveti njegova presvetla ZDA.

Če bi jaz bil prepričan, da me čaka v ZDA svetlejše življenje, bi se pač preselil. Le kaj on čaka? Če nima denarja, mu ga posodim :D

jeb ::

enako! :D

freejack ::

Ah, oh, NATO mi gre pa že pošteno na živce, natančneje, naši politiki oz. vlada.Da dodam še svoja 2 centa. :D Kot prvo; da se našim dragim politikom gre za nazive, fantazijske sedeže v Bruslju in ogromne denarce, je tako ali tako samoumevno. Veliko državnega denarja vlagajo v vstop tako v NATO, kot v EU, da bodo lahko potem sami sebi šteli novce. Zavrnitev zanje ni opcija in me prav zanima, kaj se bo zgodilo, če bo na referendumu večina proti. [btw. kar se EU tiče, sem 100% ZA]. Kar pa se mojega stališča glede NATA tiče, je pa tko. Dolgoročno sem ZA, kratkoročno pa NE. Na (morebiten?) vstop v NATO bi morali razmišljati šele par let zatem, ko bi že bili v EU. Naši dragi politiki hočejo Slovenijo v čim krajšem času poriniti čim dlje, ZA VSAKO CENO. Posebej dobro to odraža njihov "V EU so cene višje, kot pri nas? Hitro, mormo tut mi nabit gor cene. KAJ? V EU je pa to cenejše, kot pri nas? Hmm, sicer pa, zakaj mi to praviš, to mi pa tako ali tako nič ne briga. Ti pa tut tih bodi, boš še kak milijonček zaslužil." moto. Slovenija je v tem desetletju obstoja prišla daleč, ampak ne moremo riniti z glavo skozi zid. No ja, poglejmo z druge strani. Sicer bomo najbolj revni, najbolj besni, itd. itd., AMPAK, ljudje, to ni važno, v EU in NATU bomo pa vseeno. Ja halo, naši dragi politiki, kje pa živite? (ok, to je retorično, ker bi se začele naštevat ogromne hiše, mercedezi in milijonske plače) [odg. politika; "kaj pa to meni, jst bom živel prav fajn, za vas, me pa boli ku*ac."] Čeprav odločno nasprotujem vstopu v NATO, žal na referendumu ne bom imel druge izbire, kot glasovat ZA, ker dolgoročno gledano, je NATO dobra stvar, a kdo nas bo še jemal resno in ali bi se res zgodil čudež, da bi nam dali še eno možnost. Da, dragi moji, to je izsiljevanje, s strani politikov seveda. In zakaj bi NATO, dolgoročno gledano, bil "dobra naložba". Kot prvo; profi vojska, gospodarska stabilnost, delovna mesta, itd. itd.. Hja, razmislite, študiraš do 30 leta, se trudiš, dobiš te in te nazive, pride do vojne, te, kot vojaškega obveznika, vpokličejo, dobiš šus v glavo,.. za koji ku*ac? Sicer pa, naj še slišim enega samega politika slišat, da zdej bomo pa varni pred napadi, pred teroristi in pred ruplovimi norci z atomskim orožjem...ga ubijem z golimi rokami, pa tut če grem za xy let v zapor. Če se kaj zgodi, evo NATA, bomo s skupnimi močmi rešli zadevo.. itd. itd. Ja dragi moji, če smo ali nismo v NATU, smo vseeno pod enako grožnjo. In če se pojavi kak fanatik z jedrskim orožjem sredi LJ (roko na srce, že vsak pametn tip z ustrezno opremo lahk nardi bombo), hja, slovenije ni več. Slovenija je mala in preden NATO posreduje, Slovenije ne bo več, ne bo več kaj za reševat, še posebej pa kakih konfliktov. Jap, načini vojskovanja se spreminjajo, ne moreš se preprosto skrit v en gozd, bla bla bla naprej.Skratka, NATO nam torej nudi predvsem gospodarsko oz. politično stabilno Slovenijo, nič drugega. Vojska? Šala mala. Sicer pa, to je odločitev, ki bi morala še malce počakati, vendar so naši dragi politiki zajebali in če ne izsilijo vstopa v npr. NATO, bodo zajebali še bolj. Najebali bomo pa mi, državljani. Dotičnim politikom je prav vseeno, oni bodo tako ali tako še naprej šteli svoje milijončke.Tako je,.. dotični generalni direktor te in te firme se spravi v penzijo, 20 milijonov odpravnine, nakar ta isti tip sprejme položaj generalnega direktorja v drugi firmi. Ok, sej pa lahk sprejmeš oz. kandidiraš za položaj, ampak, potem pa dej tistih 20 milijončkov nazaj. 20 milijončkov? Kakih 20 milijončkov? Greš na firmo, denarja ni, greš do te in te institucije, denarja ni. Kje pa potem je tisti denar, ki bi ga moral vrnit. Hja, ni ga.

IceIceBaby ::

hehe....good one MadMicka :)

sicer pa. V Nemčiji res ne vidim sovražnika. Na kak način točno naj bi nas pojedli al kaj bi nardil z nami ? Ok, to kar je reku MadMicka je razumljivo. Slovenija z 2mil prebivalcev nebo nikoli imela toliko vpliva kot 20x večja država. Jasno. Ampak to ni nič novega, tko pač je če si majhen.

Kst, se bova kar strinjala, da nikjer nisem napisala, da bi nas Nemčija želela vojaško napasti. Tudi tu so se nekaj že naučili. Hrbtenice se lomijo tudi v miru. Le poglej Rupla, kako kadar se mora dejansko vsebinsko za nekaj odločiti, cinca in minca. Nekaj zaradi tega ker v bistvu ne ve (vidi) kam mora pot voditi, nekaj pa tudi zaradi ''samocenzure'' do velikih. In takšna logika pri majhnih se zelo hitro vzpostavi.


Seveda nisi napisala da nas bodo napadli. Samo prosim povej potem kakšna grožnja je Nemčija za nas. Oziroma, kako Nemčija predstavlja večjo grožnjo kot USA.
Glede Rupla pa nebom zgubljal besed.

Seveda drži, da smo Slovenci inovativni, vendar kruto dejstvo je, da je ta inovativnost kužna. Zelo redko nagrajena, največkrat cokla inovatorja, ki mu je na koncu kar žal, da je kaj naredil. In če pogledaš princip šolstva, ki se uveljavlja, bo to še slabše.


Naša inovativnost je kar uredu nagrajena. Seveda v biznisu uspe samo določen procent podjetji ampak zaenkrat nam gre kar uredu.
Seveda bi se lahko izvoz še povečal. Ampak že sedaj smo zelo uspešni kar se tiče prodaje na tujih trgih. To pa predvsem zaradi sposobnih in inovativnih ljudi. Kot sem reku, z masovno proizvodnjo nebi prišli daleč, zato se naša podjetja specializirajo in osredotočijo na kakovost ... Govorim predvsem o teh malih in srednjih biznisih.

Ja na Balkanu je trg še odprt, nekako tako, kot imaš zaradi dobrega razgleda v puščavi ''veliko'' možnost, da odkriješ izvir. Ali pa fizikalni pojav - fata...organa.


Bullshit. Srbi ravno tako rabjo pralne stroje, štedilnike, hladilnike ... Od koga jih bodo kupovali, od Eveluxa ali od Gorenja ki je precej % cenejši.
Srbi ravno tako morjo jest, se oblačt, ravno tako uporabljajo papirnate robčke ... Logično da gre merkator dol center nardit.
Mogoče zaenkrat na območju juge še nimajo toliko denarja, ampak to pokrijejo z količino. Poleg tega pa tudi oni rastejo. Prej si rekla, da bodo čez nekaj let nas prerastli. Torej odlična priložnost da si že zdaj zagotovimo stabilen položaj na njihovem trgu.

Sicer pa podatek. V letu 2001 smo v črno goro izvozili za 60mil nemških mark blaga. Glede na to da je trg velik samo 670k prebivalcev je to zelo dober rezultat. To je več kot izvozimo v Izrael, Kanado, Portugalsko, Brazilijo, Norveško ... (Delo, 7.feb 2002)
To je biznis. Tuki se ne gleda kdo je kdo ampak je važno da plača. Bentley je tudi skoraj umrl ker je prodajal avtomobile samo izbranim kupcem, medtem ko je Toyora daleč največji proizvajalec avtomobilov.

Še nekaj o stikih preko drugih organizacij. Če želiš doseči drugačen vrednostni sistem, ga moraš živeti. Vsakodnevno. To, kar mi počnemo preko drugih organizacij, je bolj folklora posvečenih politikov, da lahko s potovanj prinesejo ženičkam kakšen dober parfum.


Če je tako kot praviš zakaj je treba pol plačevat bajne zneske za še eno organizacijo kjer bomo samo pasivno sodeloval. Kot praviš je problem v vrednostnem sistemu in ne v organizacijah, torej bomo za NATO plačal tiste 5mil USD poleg tega pa dali ogromno keša za nakup orožja da bodo lahko politiki ženam parfume nosil ?

Sicer pa dvomim da Slovenija ne sodeluje aktivno v veliko organizacijah in združenjih. Sicer se mi trenutno ne da brskat za podatki, ampak po tem kar slišim v poročilih mam kar uredu mnenje o tej stvari. Mogoče lahko podkrepiš tvojo trditev s kakšnimi številkami ?

IceIceBaby ::

freejack, profesionalno vojsko bomo meli v vsakem primeru. Mislim da je blo to že predelano. Tako da tudi te korisi neboš videl od NATO.
Zdaj ti ostane samo še tista gospodarska stabilnost. Pot do nje pa ni NATO (vojaška org.) ampak povezovanje v gosp. in druge organizacije. V te organizacije smo v veliki meri že povezani z EU pa bomo še toliko bol. To in naša sposobnost nam nudi stabilno državo, ne pa NATO.

btw. Lahko se tudi šolaš do 35 leta, nardiš magisterij in 2 doktorata, dobiš nobelovo nagrado potem pa se spotakneš in z glavo udarš ob pločnik.
Pomoje bolj verjetna razlaga kot da umreš v vojni.

freejack ::

kst: oprosti, nisem bral vseh 10 strani, tko da sn verjetno mal ponavljal...aja, glede gospodarske stabilnosti; s tem sem mislil na NATO, kot velikega medveda z "dont fuck with me" napisom, ki ga drži čez Slovenijo, ne toliko na gospodarstvo samo... sej nasplošno, NATO ni tko slaba stvar, predvsem zaradi idealov, ki naj bi bili zastopani, sicer bla bla bla naprej...the point is; možno da bi v NATU naj* bolj, kot če ne vstopimo, ampak če obstaja možnost napredovanja slovenije (znotraj NATA), ne ekskluzivno v militarističnem smislu, potem mislim, da je to tveganje, ki se zna obrestovat. Kljub žrtvovanju, lahko NATO veliko naredi za nas, pa tudi če ne, naj* ga lahk v vsakem primeru. Žalostno je to, da demilitarizacije ne moremo izvesti (govorim na splošno)...svet se odreče vojnam, vojakom, itd. Ampak še vedno se bo našel en tip, ko bo pa v tem našel priložnost, da si nagrabi par sosednjih držav, zatorej, če že pride do česarkoli, smo v najslabšem primeru na boljšem položaju, kot če ne bi bili v NATU, ker če nas recimo hrvati napadejo zdej, bodo napadli nas kot samostojno državo, z lastno vojsko, (glede na to, zakaj pa ne?), ampak drugače bi pa oni napadli NATO in mislim, da bi 2x premislili, preden bi kaj naredili. Seveda govorim o ekstremnih hipotetezah, pa mislim, da veš kaj hočem povedat.Še enkrat, načeloma sn jst proti vstopu v NATO, na tej točki, vendar ne vem, če bomo še kdaj meli možnost, tko da...

Maria ::

kst, dobro jutro

Ne gre za to, da bi nas Nemčija pojedla. Gre za neizbežno dejstvo, da bo njihov interesni vpliv pač tako močan (ker bo, če ne bo še kakšnega močnega igralca), da bo bistveno prevladujoč. Saj veš kako je, če je v vasi samo en hrust. Vse je lepo tiho in enoznačno, pa nič kaj prijetno. Če jih je več, pa če morajo držati skupaj zaradi pretepačev iz druge vasi, je komunikacija o določenih vsebinskih odločitvah bolj živa. In več kot je te ''potrebne'' komunikacije, večja je verjetnost, da bodo tudi tamali piščančki kaj lahko rekli, dodali..(ne delam si utvar, da bo to veliko).

Pač, če sta dva (ali več) velika, je v vsakem dejanju vsakega od njiju razmislek, kako bo le-to vplivalo na drugega. In dejanj izvršenih dejstev je manj.

Nemčija je zaradi stila in bližine v boljšem izhodišču za močnejši vpliv. To, se mi zdi, ze zaveda tudi Kučan, zato pa poskuša združevati Slovane (CEFTA do sedaj, Bled-etika naprej). Vendar ima tudi on ''nemške'' izkušnje iz teh srečanj.

Kst, glede inovativnosti in našega gospodarstva, se ne morem strinjati. Če bi naredili pregled od koliko naših prijavljenih patentov je karkoli zaživelo in sploh koliko inovacij je zaživelo, bi bil rezultat dokaj klavern. Mislim, da o tem obstaja tudi statistika.

Ni nič narobe, če prodajaš v Srbiji, ker je to pač mogoče. Slabo je, če je trend dogajanja obrnjen tja. In še posebej, če je to zato, ker se od drugje umikaš (te umikajo).

Maria

smash ::

a posod kdo še men denar? grem takoj v ZDA...na izlet :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smash ()

jeb ::

Svarite pred nemsko hegemonijo nekje v prihodnosti, tiho ste pa glede ocitnih ameriskih hegemonisticnih tezenj, danes, globalnih. Prav smesno. Ali pa to hegemonijo morda opravicujete z vsemi tistimi navedbami o tehnoloskem raju, stevilu patentov, usmerjenosti v prihodnost, pa to? Ameri se v resnici bojujejo za vse nas, mi smo pa slepi ali pa nehvalezni, ker tega ne znamo cenit. A je to tko?
Da je obstoj NATO-a je pomemben kot protiutez nemsko-francoski navezi? Vi to resno? Pa tut ce je res, koliko pa lahko vstop Slovenije sploh vpliva na namere francosko-nemske naveze? Gospodarski hegemoniji se itak ne moremo upret, tko da ostane samo vojaska. Ce bo pa v Evropi prislo do takega polozaja, ko bi spet prislo do bojevanja, se pa lahko 100% zanesete, da nam Ameri ne bodo priskocili na pomoc. Kdo zares verjame, da nam bi?
Kaj pol? Pred kom nas bo varoval NATO? Sem zagovornike ze enkrat vprasal, pa se cisto enostavno vprasanje je. Bi slo?

IceIceBaby ::

Mah, Maria. Meni se zdi da nimaš prave osnove, da bi lahko trdila da nas nemčija hoče samo zasedit.
Pa tudi tale "neizbežno dejstvo" je mal huda. Od kje ti to ? Če ti nekaj predvidevaš to še ni neizbežno dejstvo. Sploh pa nevem kako je možno sklepat da bo Nemčija edina velesila v EU. Kdaj se bo to zgodilo, ko bodo porazil Francijo in italijo pa ko bo na Švedsko in Norveško komet priletu anglija se bo pa potopila ?

Pa še to pomisl. Kaj bodo USA nardile če bodo same proti nemčiji. Se zavzele za eno mini državico ki je itak "že od nekdaj nemška" ali bodo šli v vojno z nemčijo in si nardil miljardno škodo.
Čudne maš ti. Sicer ok za kakšno ZF zgodbico, ampak za real life zlo nenavadne.

Glede patentov bi te pa prosu če lahko dobiš tisto bilanco ker me zelo zanima. Sicer nisem seznanjen s točnimi številkami ampak tko nasplošno se mi zdi da smo slovenci kr uredu kar se tega tiče. Seveda če gledamo procente, logično da ma 300miljonska država več inovacij kot slovenija tudi če bi bli res sami geniji tuki doma.

Freejack, Italija bi s tem ko bi nas napadla, napadla tudi EU poleg tega pa kršila en miljon pa pol mednarodnih pogodb, sporazumov ... Sicer pa.
1. Slovenija ima svojo vojsko in bi se lahko branila. Nevem zakaj gvorite kot da nimamo niti enga vojaka.
2. Kolikor jaz vem ima NATO ravno to nalogo da "ohranja mir". Vem da se mal čudno sliši, najprej nočmo v NATO pol pa zahtevamo da nas brani. Ampak mi smo pridružena članica, sodelujemo z njimi in že sedaj opravljamo skoraj vse naloge ki bi jih, če bi bli not.
3. Hrvaška nima nafte in če bi napadla EU bi se verjetno hitro kakšne sankcije proti njej uvedle. Edina škoda bi bla da nemški penzjonisti nebi mogli na morje dol, hrvati pa bi hitro popustili ker še zdaleč niso v položaju da bi lahko zdržali kakšne omejitve.

Sploh pa je brezveze razpravljat kaj bi bilo če bi ta napadu pa ta napadu pa on napadu... Praktične možnosti, da nas katera od sosed napade je manjša kot možnost da komet pade na slovenijo in nas vse izbriše iz zemljevida.

Maria ::

Jeb, bom poskusila. Najprej pa se bova nekaj zmenila. Glede na to, da sem tvojih let oziroma celo mlajša, bi prosila, da me tikaš. Drugače me bo kdo res prišteval k onim od prejšnje vojne;) .

O ameriškem vplivu in ekspanziji sem tiho, ne zato, ker je ne opazim ali je ne priznam. Ta vpliv je dejstvo. Govorim o tem, da ima ta princip soočanja s svetom tudi določene dobre strani. Nekatere celo tako dobre, da vsem nam omogočajo, da se pogovarjamo in lažje živimo.

Nikakor si ne zatiskam oči pred slabimi stranmi ameriške zgodbe življenja. Ravno naprotno, od vsega začetka pravim, da bi se sama odločila za nekaj podobnega kot je Švica, vendar se zavedam, da je veliko vprašanje, če bi nam uspelo in bi sploh kulturno (v smislu relativnega komforta življenja) preživeli. Pa ta opcija sploh ni relevantna, ker se je Slovenija (prebivalci) odločila, da gre na zahod. Vprašanje ali gre na zahod cela in odkrito ali pa samo tako malo napol.

Sama NATO ne dojemam samo kot vojaško zvezo, dojemam ga kot križišče vrednot, principov, načina dela, ....pa tudi vojske seveda (ne na zadnjem mestu). In če smo se zares odločili, da gremo na zahod, je NATO izvrstna priložnost, da se teh principov naučimo, jih živimo in tudi razvijamo v skladu z našimi pričakovanji (kot se to pač le da)... Bistveno boljša v povezavi z EU zaradi raznolikosti (raznobarvnosti) ponudbe in možnosti učenja kot sama EU. Tudi zaradi tistega področja, ki ga v EU še ne bomo razvijali. In to je vojska. In na tem področju se moramo veliko naučiti. Na ta način bo gotovo najceneje. Če pa bomo zraven še inovativni in ustvarjalni, lahko iz tega še kaj iztržimo - npr. izdelavo kakšne manjše specializirane komponente, ki bi jo potem lahko uporabljali vsi. In potem bi tudi strojniki in drugi poklici, ki so v bližnji preteklosti doživeli močno erozijo v Sloveniji, lahko imeli vrhunske zaposlitve (kar se zahtevnosti dela tiče) tukaj doma. In mislim, da si mora Slovenija želeti predvsem to, da najpametnejši ostajajo doma.

Ker smo se mi vsi odločili, da gremo na zahod

Slovenija na N-F navezo kaj bistveno ne mora vplivati. Lahko pa razmišljamo, kaj je bolje. Da živimo v prostoru, kjer je predvsem ena struja ali kjer je več podobno močnih opcij. Tudi o tem je zgodovina že nekaj povedala.
Vojaški hegemoniji se ne moremo upreti, upreti pa se moramo popolni gospodarski hegemoniji, ker so tu vzvodi realnega vpliva v življenju. In tega v zadnjih desetih letih nismo dobro opravljali. Kar poglej koliko firm so pri nas na tiho pokupili tujci in prav v vseh je produktivnost bistveno večja kot je bila prej. Z istimi delavci. To je tisto kar pravim. Mi ne bi želeli, da bi nam kdo ukazoval, nas usmerjal, na drugi strani pa s pravimi vzvodi moči, ki nam to svobodo zagotavljajo, delamo kot, da je to zadnja stvar, ki je pomembna. Primer Elan leta 1989. Inovativna firma, kapo dol ljudem, ki so tam ustvarjali, pa kaj so potem s to firmo naredili? In kdo? To je tisto, kar je slabo. In ni edina taka firma. Elan je nekako prišel nazaj (basen o neumnostih pa se nadaljuje), druge so pa tujci preostalo poceni kupili. Predvsem zaradi nas samih.. Ker še vedno v resnici nismo dojeli, da le z znanjem, inovacijo, tehnološko rešitvijo, proizvodom in dobrim marketiranjem kupujemo vstopnico v lepšo prihodnost. In ker ne razumemo, da je odlične šole znanja pač potrebno plačati. Žal.

Maria

p.s. kst, lahko popoldne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

IceIceBaby ::

Maria, lepa zgodbica :) Ampak še vedno me moti par stvari.

Kdo pravi da bo obramba v NATO res cenejša ?

Na eni strani se zavedaš močnega vpliva USA na nas, na drugi pa se bojiš vpliva Nemčije, ki še zdaleč ni tako močan kot tisti iz USA.
Poleg tega vključevanje v EU ne pomeni izolacijo pred ostalim svetom. Še vedno pa pozabljaš tudi na druge sile v EU. Trdiš da bo Nemčija popolnoma prevladala. A lahko to utemeljiš ?

Sprožilce za m16 puške lahko še vedno izdelujemo. In če bomo to prodajali po ugodni ceni bodo izdelovalci orožja ta del kupovali pri nas. NATO nima veze tuki. Šteje samo naša sposobnost, da naredimo kaj podobnega.

Koliko firm so pokupili tujci ? Pošteno povedano ne prav veliko. Sicer so jih nekaj, ampak še zdaleč ne toliko kot da bi morali skrbeti.
Zakaj so prevzete firme bolj uspešne ? Logično. Svež kapital in nove metode vodenja. Slovenija je dolgo živela v socializmu kjer uspešni podjetniki niso bli ravno pogosti, pa tudi ne zaželjeni, sej vemo kako se je takrat firme vodilo. V današnjih razmerah pa s takim vodstvom pač ne pridemo nikamor. In ker je v firmo prišel kapital in ker so dvignili produktivnost na maximum so te firme po večini uspešne.
Da pa tega niso zmožni samo tujci pa kažejo številne slovenske firme, tudi ELAN nenazadnje.

Tudi to maš prav da še nismo čist dojeli kako se je treba obnašat v tem svetu. Toliko let socializma pusti posledice, ki ne izginejo takoj. In trajalo bo še precej časa da se stara miselnost izkorenini in prevlada nova, če bomo v NATO ali ne.

Skratka. S tvojimi besedami se načeloma strinjam. Vse lepo in prav. Samo trdim pa da NATO nikakor ni rešitev za vse probleme, ki jih navajaš.

IceIceBaby ::

Še nekaj. Praviš da naj gremo na zahod z obema nogama. Poglej tale zemljevid pa preberi katere so "partner countries" ki sodelujejo v NATO in bodo verjetno tudi hotele priti zraven.

A je to res pot na zahod če se združujemo z Albanijo, Kazahstanom, Romunijo ...
Po drugi strani pa te moti da prodajamo z dobičkom blago v jugo.

Maria ::

No, končno spet doma. Imam dolg za kst-a. Upam, da mi bo šlo, v petek, ob devetih, ko gredo vsi normalni v life.

Bom začela na koncu.

> A je to res pot na zahod če se združujemo z Albanijo, Kazahstanom, Romunijo ...
Po drugi strani pa te moti da prodajamo z dobičkom blago v jugo.

Mislim, da nikoli nisem rekla, da me moti, če prodajamo z dobičkom blago v jugo.
Prvič zato ne, ker še ne vem, če je to sploh res. Drugič pa zato, ker sem rekla samo, da bi bilo zelo narobe, če bi bil odhod na jug zamenjava oz. nadomestek za morebiti izgubljeno na zahtevnejših trgih. Ker bi to povedalo, da nekaj škripa.

Kar se tiče Albanije, ..., Romunije. Te države še niso v NATO, povabilo pa bodo dobile in lahko sprejele, ko bodo pripravljene sprejeti vrednote in principe, ki naj bi veljali v NATO. Lahko, da bo to hitro, lahko, da bo NATO prej šel v franže. Vsekakor pa se mi zdi, da je tudi NATO v interesu, da tako tehnična sredstva kot tudi druga sredstva za ''komunikacijo'' funkcionirajo na istih frekvenčnih pasovih. Ker se drugače ne bi nič razumeli.
Če in ko bodo Albanija in ostali pričakovane standarde dosegli, pa ne vidim nobene ovire, da ne bi z njimi sodelovali. Saj nas vendar ne moti, da so Albanci?!

Post višje

Cinizem, ki ga slutim (če se motim, se opravičujem in potegnem nazaj) v besedi zgodbica in zgoraj pojasnjeno polaganje drugih (od izrečenih) besed v usta (pisalo, tipkovnico...) ne vodi k argumentirani razpravi. Vodi k čustveno obarvani razpravi, kjer pa zelo hitro v postih letijo rdeči zmajčki (Primož, se me boš usmilil in prilepil še ikonco s poljubčkom, Thomas se je te dni tako lepo strinjal z mano). In vse polno negativne energije.
Velik izpit bomo vsi skupaj naredili, če bomo ne glede na izid referenduma uspeli ostati živi in kolegi, sposobni nadaljnje komunikacije in druženja.

> Na eni strani se zavedaš močnega vpliva USA na nas, na drugi pa se bojiš vpliva Nemčije, ki še zdaleč ni tako močan kot tisti iz USA.

EU je naša odločitev za nekaj naslednjih desetletij, morda stoletij. Razmislek o odločitvi ne more temeljiti predvsem na izhodiščni točki. Gotovo mora vsebovati vse možne opcije, še posebej tudi tiste, ki so v bazi (Oracle ;) ) zgodovine. Če upoštevaš to, je razmislek bistveno bolj zahteven in ne tako enoznačen. Ravno danes se je Schroder lepo strinjal s Putinom, slika se izrisuje, ne vem pa še točno, kam vse to skupaj vodi.

Sprožilce bomo težko prodajali po ugodni ceni, če ne bomo imeli zagotovljenega naročila v naprej. Nihče si ne upa planirati množične proizvodnje brez rezervacij naročil, teh pa ne dobiš v večjem številu, če nisi zraven. Predvsem ne, če podrobno ne poznaš standardov, ... Veliko ''birokratskih'' ovir je, da te preprosto odrežejo iz dobave. Včasih zadošča že kratek odstavek v zaprašenem pravilniku iz leta Gospodovega.

Kar se podjetnikov pri nas tiče, je problem ta, da so v povprečju resnično velika cokla napredka. To je najbolj ''vedensko - znalsko'' ''ogrožena'' vrsta v našem produkcijskem naboru. Dodaten problem je, da politične relacije zaradi lastnih interesov ohranjajo tako stanje. V mnogih primerih so uspehi v firmah pogojeni s trdim delom ljudi, ki se jih ne vidi in ki imajo v resnici velike probleme s svojimi šefi, da sploh pustijo karkoli narediti. Ko pa se pokaže uspeh, so pa seveda oni zaslužni za vse. In tega se še dolgo ne bomo rešili. Na veliko škodo.

Kar pa ne pomeni, da bi bilo potrebno vse direktorje dati na cesto. Ne, samo potuhe ne smejo imeti. Če delajo slabo, naj ne bo variante, da se bo čez eno leto vsedel na drug stolček... Naj raje ustanovi svojo lastno firmo in nekaj naredi, potem pa se bodo spet tepli zanj.
NATO bi zaradi kulturnega preskoka in zaradi dejanske potrebe izvajanja določenih procedur lahko pospešil nekatere zadeve, če bi se le bili pripravljeni soočiti s tem. Verjetno se ti je že kdaj zgodilo, da si bil ves navdušen, ko si prišel v kakšno bolj razvito okolje in si dobil nov elan in nove ideje. In če bi te potenciale Slovenija usmerila v prave stvari, bi imeli od NATO zelo veliko.
Obstaja pa seveda možnost, da, četudi bi prišli v NATO, naši vrli politiki ne bi znali organizirati in spremeniti ničesar na bolje, le tekmovali bi, kdo bi komu od velikih bolj zlezel v luknjico spodaj. To je pač loterija življenja in ne bi bil problem NATO-a. Bil bi naš problem. Zato pa so volitve vsake 4 leta. Tisti, ki bi bil preveč rjav (se ve od česa), bi se pač šel za nekaj časa umivati na Sejšele:D

To razmišljanje zgoraj temelji na odločitvi, da gremo v združevanje v zahodne strukture. Zame to ni prva izbira, kot druga pa gotovo paket EU+NATO.

Maria


Thomas ::

Ja no, Maria, Romunija gre v NATO skupaj z nami.

Sicer se pa strinjam še naprej.

Zlasti z:

> le z znanjem, inovacijo, tehnološko rešitvijo, proizvodom in dobrim marketiranjem kupujemo vstopnico v lepšo prihodnost.

Alternative temu NI. Sploh ne s kakšnimi "neuvrščenimi" povezavami.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Drži, Thomas.

Maria

p.s. A kdo ve, kdo je tisti tip k zbira ženske? A je mogoče kak pimp?;)

IceIceBaby ::

Tisto o Albancih bom preskoču, ker niti ni važno. Pa grem takoj na cinizem. Očitno poleg pisanja zgodbic tudi opažaš dobro :)
Pač se mi je tisto zdelo kot zgodbica kjer se prepletajo različni "kaj če"ji in neverjetni dogodki...
Sicer pa tole itak ni nobena argumentirana razprava. Vsaj jaz še nisem videl kakšnih hudih argumentov, ki bi temeljili na dejstvih, raziskavah ... Pač jemljem tole kot eno izmenjavo pogledov na stvar.
Jaz načeloma nimam nič proti nobenem iz tega foruma. V tisti temi o džamiji se celo strinjam s Thomasom, neverjetno kaj :)

No pa gremo naprej.

EU je naša odločitev za nekaj naslednjih desetletij, morda stoletij. Razmislek o odločitvi ne more temeljiti predvsem na izhodiščni točki. Gotovo mora vsebovati vse možne opcije...


Se strinjam da mormo pretuhtat zadevo. Vendar po drugi strani tudi ne moremo v račun vzeti vseh možnih varjant ker jih je preprosto preveč. Tudi če dobro poznamo zadeve, politiko drugih držav itd bi težko rekli da bo točno tako.
Vedno obstaja možnost, da se zgodi nepredvideno. Ampak jaz mislim da je ta možnost zanemarljiva in da se je ne splača upoštevati.
Sicer pa po enem logičnem premisleku še vedno ne vidim Nemčije kot "edinega hrusta na vasi".

Glede sprožilcev pa raznih prednaročil pa tole. V biznisu je, grobo rečeno, dobiček obratno sorazmeren tveganju. Če bi začeli delati sprožilce bi lahko iz tega mogoče nastala cela industrija, seveda pa obstaja velika možnost da propademo.
Članstvo v NATO nam tukaj ne pomaga dosti.

Kar se podjetnikov pri nas tiče, je problem ta, da so v povprečju resnično velika cokla napredka...


Hmmm. Mogoče imaš v mislih kakšne "biznismene" ki jih poznaš iz tvojega kraja. Taki tipi z belimi nogavicami pa mobitelom prilotanim na ušes. Ampak to je spet samo slaba stran tega. Na drugi strani pa poglej recimo en vzor uspešnega slo. podjetnika, recimo Matjaža Gantarja. Boš rekla da je on kot podjetnik cokla v razvoju ?
Pa da nebomo samo o podjetnikih. Poglej kaj vse delajo na IJS. En moj sorodnik (tam u ene 5 kolenu šele :)) s svojo skupino postavlja une pospeševalnike (Sinhrotron) po celi evropi.
Poglej tega Petrača al kaj je, ki v NASA dela.
Uglavnem, težko rečem, da Slovenci nismo inovativni. Povsod nas je polno kamor pogledaš.

No, jaz te čist razumem kaj hočeš povedat. Ampak še vedno pri vsem tem mislim da NATO ne igra nobene vloge. Z EU bomo dobili tisto formalno povezanost na zahod. Vse kar bomo dobili z vstopom v NATO bomo že imeli če gremo v EU, obrambe pa ne potrebujemo.

MadMicka ::

Podpora Bushu v ZDA pada. Lepo. Že pred časom sem zapisal, da se on v svetovni diplomaciji obnaša kot slon v trgovini s porcelanom.

Prej ko bo letu, bolš bo.

Enako velja tudi za nekatere naše politike kot npr. Rupel in Grizold. Na podlagi cenenih, zavajajočih in lažnih informacij hočeta spraviti Slo v Nato. Obadva morata odletet.

Maria ::

Albanci

Kst, včasih so Thomasu očitali, da kaj preskoči, če mu ne paše. Očitno ni edini.;)

Kar se Nemčije in ''edinega hrusta na vasi'' tiče, ne morem reči nič drugega, da bo potrebno počakati in bomo videli. Po združitvi obeh Nemčij je skupna masa kar narasla. Vprašanje je, če je že kritična?

Glede sprožilcev in NATO sem povedala, kaj je lahko močna varovalka za ustrezno prodajo. Arabcem bi že lahko prodajali (se mi zdi, da smo nekaj), vendar je za njih značilno, da kupujejo najboljše. In to bo z našim načinom dela tako težko kot do sedaj. Če bi nadgradili znanje (v sinergijski povezavi z izviri znanja), bi bilo lažje in bolj plodno.

O mojem kraju se pa kar motiš. Tam ni ''biznismenov'' tega tipa, kot si ga opisal. Take ''biznismene'', mogoče brez belih nogavic, hkrati pa z zelo lepimi oblekami in kravatami, z bleščečimi nasmehi, uglajenim nastopom, do trenutka, ko se pričneš z njimi pogovarjati in naprej z frazami, ki jih pobirajo na raznih instant seminarjih (enega takih smo na forumu že srečali - tema Sava, pa je zelo hitro pokazal svoje znanje, še bolj pa svoj odnos), take srečujem v Ljubljani, kjer preživim vsaj 1/3 svojega časa. In vsi so prepričani, da če poznajo nekaj gesel iz zadnje izdaje slovarja tujk so in.

O Gantarju osebno ne vem veliko, pogosto pa sem ga videla v raznih časopisih v manekenskih pozah, z lepo zloščeno zgornjo polovico glave. Pisarno ima kar lepo. Mi lahko pomagaš? Lahko poveš, kateri izdelek, storitev, ..., je iniciral, organiziral in planiral optimalno proizvodnjo, marketinško dogovoril in uspel prodati v zahodni Evropi, ZDA, Kitajski, Japonski. Ne poznam. Če mu to uspeva, ga bom podrobneje pričela spremljati ...

Kst, ponovno mi polagaš v usta besede, ki jih nisem izrekla. Takoj po enem ''uspešnem'' podjetniku si preskočil na strokovnjake, znanstvenike, za katere sem tudi sama trdila, da so dobri. Poglej zgoraj, problem pri nas je udejaniti inovacijo v realno življenje in iz tega narediti dober proizvod. Še en odgovor, ki sem ti ga dolgovala o podjetnikih in tej naši slabosti. Pred meseci je bila v Tedniku oddaja o človeku, ki je konstruiral invalidski voziček in o tem , kaj se je zgodilo potem. Tudi sama novinarka je ugotovila, da statistika kaže, da je zgoraj omenjeni pojav - problem v Sloveniji dejansko problem. Sama iz določenih razlogov ne želim navajati dejanskih primerov, vendar jih je kritično veliko.

Ne Petrača navajati kot uspešni primer podjetnika oz. znastvenika iz Slovenije. To bi bila pa težka manipulacija. Saj oba veva, kje in kako je živel in delal. Ne kaži mi vseskozi prikrito podcenjujoči odnos, ker bom ugotovila, da dejansko ne želiš enakopravno komunicirati.

In druga huda manipulacija je tudi izjava, da bomo v Evropi dobili tisto, kar bi dobili z vstopom v NATO. EU je stuktura v nastajanju, omogočala bo veliko ribarjenja v kalnem, v NATO je tega bistveno manj, ravno zaradi ZDA, ki so formirana in stabilna oblika države (Bush je prišel in bo šel), ki zahteva določene čiste račune.
In ravno v tem zadnjem premisleku se lahko skriva odgovor, zakaj tako intenzivno nekateri delujejo proti NATO (moja ocena, zato ni potrebno napadati). Ker bo v NATO bistveno manj sivega prostora, kot v EU.
Samo meni takšno toplo-hladno ni preveč všeč. Ni noben garant za resni pristop k boljšemu življenju, je prej potuha za ''lako čemo'', kot pravijo južneje.

Maria

Thomas ::

> obrambe pa ne potrebujemo.

Ja, NATO naj nas brani (še naprej)?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

Jaz bi reku Marija, da si povsem v temo brcnla z zadnjim odstavkom..

praviš, proti Natu so tisti, ki jim ustreza kalna voda?? Ampak oblast (ta ima glavne vzvode v gospodarstvu in če komu, bi njim odgovarjala kalna voda) je za Nato, tisti intelektualci, ki so javno proti, so pa taki, ki nimajo kej u kalnem ribart (glede gospodarske koristi)

Poleg tega pa zgleda kokr, da ne ločiš, da NATO in EU nista obe gospodarski zvezi.

p.s.: lepo pa, da priznaš, da Thomas preskoči, kar mu ne paše

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Thomas ::

Ni ona rekla tega. Če misli ali ne ne vem. Toda rekla ni.

(Je pa tole sprevračanje zelo tipično za Mici.)

Hvalabogu jest tavelke neumnosti in slamarrije včasih res preskočim.

Škoda truda.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

City ::

Vidim da je že zadnji čas, da dodam še jest svoje. Po pravici povedano Marija, se s teboj ne strinjam skoraj v celoti. V veliki meri je kar prov povedal KST, pa vseeno bom probal biti kratek. :D

Tvoje mišlenje je, da bomo z vključitvijo v NATO poleg varnosti in ...., stopili v neko družbo v kateri bi dobili pozitiven odnos do inovacij, gospodarske rasti in ne vem kaj še vse, saj bomo v družbi najboljših, predvsem ZDA, ki ti predstavlja neko formirano in stabilno obliko države, zaradi katere naj bi kaj vse profitirali v primerjavi z EU v kateri je sivine toliko, da že gleda čez vse robove, popolnoma skregano že s samo logiko kaj ti dve, če se lahko tako izrazim "organizaciji" sploh predstavljata.

Glede na tvoje razmišlanje sem kar presenečen na tvoj pogled EU gospodarstva in tehnološkega razvoja, prav tako za Slovenijo. Kot prvo, ZDA in EU imata popolnoma drugo vizijo za prihodnost.
Pa da začnem z NATOM.
Tvoje mišlenje je, če ne bomo v Natu bomo padli pod mlinski valj Nemčije in Francije in njune ekspanzije in da bo ta vpliv gotovo potekal preko EU skupnosti, nato tudi preko EU vojske... Ta delna osamosvojitev izpod vpliva ZDA je gotovo strateški cilj EU(Nemcije) in kaj pridobimo pod mlinom ZDA:
- dlje kot je gospodar-tiran, bolje je,
- ameriška logika družbenega funkcioniranja se mi kljub vsemu zdi bolj priljudna kot nemška
- odprtost inovativnosti v ZDA je po moji oceni bistveno vecja kot v EU. Ocena temelji na dejstvu, da je število patentov, kljucnih vodilnih tehnologijah in tehnicnih rešitvah mocno v prid ZDA.

Če gledam te tri točke, ki si jih naštela bi po tej logiki morali začeti razmišljati o prijateljskih združitvenih odnosih s Kitajsko saj so njena gospodarska rast, izvoz in naložbe, začele dohitevati in prehitevati ZDA, pa da ne pozabimo tudi dejstva, da je gospodarstvo ZDA najnižje v zadnjih 50 letih in tukaj se lahko vprašaš ali je ZDA res toliko stabilna oblika države, da ji lahko pademo v objem?
( Tudi rimski imperij je bil zaslepljen s svojo mogočnostjo:P )

Z drugo anilejo se popolnoma stinjam in to je edino s katerim se strinjam, ampak samo do tukaj.
Ameriška mislenost, biti in ostati svetovna velesila in dosegati ta rezultat ne glede na ceno le-tega je prišla do vrhunca, saj če ne posvečaš dovolj pozornosti sredstvom za doseganje ciljev se ti hitro zalomi. Poglej Irak. To je čisto Ameriški problem. Če vprašaš zakaj, je čisto logično Sadama so sami ustvarili in zadnjič ko je bila oddaja o Iraku je bilo lepo povedano, da če nebi ZDA uvedla embarga, Sadama verjetno že zdavnej nebi bilo več, saj bi ga njegovi nasprotniki v Iraku tako lažje odstranili, danes pa so iračani odvisni od njega in njegove pomoči, ki mu daje moč. In sedaj bomo morali napako ZDA, ki jo je storila pred leti, plačati vsi v NATU in neposredno EU, pa to ni edini primer tudi Afganistan spada zraven. Zato ZDA potrebuje našo kri v obliki NATA, saj je njihova miselnost, kdor vlada nad črnim zlatom sveta vladar. In to je ta izkoriščevalski mlin, ki ga vrtijo ZDA, za dosego SVOJIH ciljev, to ni tisti mlin, ki ga vidiš v iluziji o nekih inovacijah in hudi rasti gospodarstva.
Ameriško gospodarstvo je ravno zaradi teh besed v drugi alineji postalo tako nasičeno, da ni ravno veliko prostora še za EU države. ZDA vidijo prodor na vzhod samo v obliki nadzora nad nafto, saj gospodarsko se tukaj ne morejo širiti. EU pa se lahko in tudi zato ogromno gradi na tem v obliki denarnih pomoči, sporazumih...
In če že omenjaš Savo je bil pred leti lep primer, ko je nad Savo zaplapolal Good Year. Sava je dobila takrat eno med večjimi naročili, točno s katero državo se ne spomnim, po želji pa se lahko pozanimam, bila je ena tistih "kritičnih" držav kot jih imenujejo ZDA. Pogodbe sklenjene pod blagovno znamko Sava, roba prispela in bila prav tako zavrnjena, ko je na gumah namesto Sava pisalo Good Year, zakaj jim je bilo tudi razloženo. V Savi pa so lahko samo mirno rekli Good Bye. No samo Savo to ni ravno prizadelo saj jo je takrat iz krize reševal Good Year.
O Ameriškem doseganju ciljev je pri nas lep primer tega MERCK (Merck Sharp & Dohme), ki je prikazoval neke nevidezne dobičke, zaradi konkurence. Ko je pa padla svetovna prodaja zdravil in ker niso dosegli 8% vsakoletne rasti ( rast prav tako ne more vsako leto biti enakomerno pozitivna) po planu so lepo odtrgali ta primankljaj pri svojih zaposleni in s tem dosegli svoj cilj. Pa še bi lahko našteval.

Sedaj pa če pogledamo EU
"Ta delna osamosvojitev izpod vpliva ZDA je gotovo strateški cilj EU (Nemčije)"
Ravno zaradi zapletov na bližnjem vzhodu, se hoče Evropski del NATA malo odrezati od ZDA (ne pravim prekiniti!!! ) saj so zadnji zapleti začeli ogrožati tudi EU gospodarstvo in to ni strateški cilj Nemčije, s tem je tudi ogroženo širjenje EU gospodarstva na bližnji in daljni Vzhod. Nemčija in Francija se trenutno spopadata z gospodarsko krizo, katere rešitev tega jima je bolj pomembna, kot neko osvajanje EU držav, kot drugo pa ima glavno vlogo tako v EU, kot posredno tudi v NATU Irska, čeprav ni čalnica NATA. Zakaj? Ravno citiram: "...zaradi dobrih odnosov z ZDA od koder je pritok kapitala večji kot od katerekoli druge EU članice.".( Denis Staunton, Irish Times, dopisnik iz Bruslja, TV SLo ), zakaj se nebi potem zgledovali po Irski? Če že hočemo biti pod vplivom ZDA, pa saj jim ne gre slabo?
In če gremo v extreme, primerjava Thomasa, da bi nas ti dve državi prej prodali Rusiji ali Srbiji, kot pa ZDA je popolnoma OUT. Thomas ne pozabi da ima ravno NATO z Rusijo podpisano ustavno listino o medsebojnih odnosih, sodelovanju in varnosti med zvezo NATO in Rusko federacijo, podpisano v Parizu 27. maja 1997. In ker rada omenjata zgodovino se spomnita katero VOJAŠKO zavezništvo je "prodalo" Češko in Poljsko. EU sigurno ne.
Poleg ekspanzije na Slovenijo ne moreš mimo dejstva da predstavlja izvoz v Nemčijo 63% celotnega izvoza Slovenije. Širitev Nemčije na Polsko in Rusijo ni nobeden čudež, saj je tam trg dokaj neraziskan in kdor ga osvoji prvi, prej melje. In tvoje mišlenje "...Prvic zato ne, ker še ne vem, ce je to sploh res. Drugic pa zato, ker sem rekla samo, da bi bilo zelo narobe, ce bi bil odhod na jug zamenjava oz. nadomestek za morebiti izgubljeno na zahtevnejših trgih. Ker bi to povedalo, da nekaj škripa." Pa tukaj ta miselnost ni ravno pravilna. Kot je KST rekel južni trg je zelo neizkoriščen. In tukaj je priložnost Slovenije. Ki pozna ta trg, bila je že tam in samo obnovi partnerske odnose. To je prednost Slovenije, da osvoji ta trg pred EU državami. Poglej naprimer samo Mercator. V 11-ih dneh po odprtju centra v Beogradu je zabeležil izkopiček 550 miljonov tolarjev, toliko kot je bilo pri nas v 17 hipermarketih skupno prodanega blaga, na en bolj pradajni dan v decembru. Ni to lep kos pogače v samo 11 dneh??
In poglej še iz drugega vidika. Spar ima podpisano pogodbo z Mercatorjem, da se bo do nadaljnega oskrboval v Mercatorju. Ni to bolje kot, da se mi oskrbujemo na jugu ali kjerkoli v tuji firmi? Je pa res, da delamo tudi hude napake kot je naprimer prodaja LEK-a itd., pred čemer se pa lahko še vedno zavarujemo.
Pa še malo o slovenski inovativnosti. V tem primeru pa ti svetujem, da se obrni na PCMG (Pospeševalni center za malo gospodarstvo), boš presenečena nad udeležbami na raznih inovaciskih salonih in sejmih po svetu in doseženimi rezultati, z veseljem pa ti bodo dali podrobnejše gradivo o vseh inovacijah in patentih pri nas in evropi in njihov odmev v svetu. No pa da se ne bo spet kdo oglasil kaj vse ima ZDA, ima veliko in še več, samo take sivine na temačni Evropi pa še zdaleč ni kot pravita.

Pa še za konec, če že trdiš kaj bomo vse dobili z NATOM in "njenim gospodarstvom". Upam da ti je jasno kakšne stroške bomo vse imeli poleg stroškov obrambe, saj stroški članstva v Natu vključujejo mnogo več, kot le članarino in sredstva za nakupe orožja in vojaške opreme po Natovih standardih, prilagoditev komunikacijskih sistemov, zračnega nadzora, zračne flote in sprejemnih objektov za vojaške okrepitve, prilagoditev cest, železnic, plinovodov, skladišč naftnih derivatov, pristanišč in letališč Natovim standardom oz. možnosti uporabe za Natove enote, vsaka država pokriva stroške udeležbe svojih sil v Natovih operacijah v tujini, strošek pomeni tudi sodelovanje na vajah...
Koliko problemov imamo s financiranjem Brnika in izgradnjo 10km dolge ceste ti je jasno seveda in koliko je NATO prispeval pomoči ali jo vsaj obljubil?? Ali pa vsaj ponudil rešitve??

Poglej sedaj EU in kakšne priložnosti nam ponuja ( lahko si pogledaš čemu se EU zakonsko obvezuje članici. Nemčija in Francija, pa ostale prav tako, so svoje v večji meri dosegle, razdelile so se na regije...) in katere pogoje moramo za to izpolnjevati. Upam da veš tudi koliko miljonov eurov pomoči, poleg tehnološkega znanja je EU že namenila Sloveniji.

Plačevati bomo morali oboje, če ne drugega je NATO za nas prezgodaj, ker gospodarsko trenutno ne bomo mogli dosečti standardov in bomo za to ceno morali prodati še kakšen LEK, kar nas dolgoročno lahko tudi pokoplje in ravno zaradi tega bo Nemčija - Francija in še katera druga v nas vidila priložnost, da nas podjarmi, saj smo dober potencjal.

Več pa prihodnjič >:D

Thomas ::

> pa da ne pozabimo tudi dejstva, da je gospodarstvo ZDA najnižje v zadnjih 50 letih

Temeljiš na napačnem podatku. Kot tolikokrat, City.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

IceIceBaby ::

> obrambe pa ne potrebujemo.

Ja, NATO naj nas brani (še naprej)


Tako nekako ja. NATO je bil ustanovljen s tem namenom. NATO naj bi ohranjal mir, in če kdo začne težave delat skopjo tavelike države skup in ga umirijo.

Drugi del naše obrambe je pa itak naša vojska.

Thomas ::

> Poglej naprimer samo Mercator. V 11-ih dneh po odprtju centra v Beogradu je zabeležil izkopiček 550 miljonov tolarjev

YU ima skoraj 4 milijarde Eurov primankljaja letno. Ta dva milijona Eurov ti kar prištej k onim 4000!

Dolgoročno tega ne morejo plačevat. Pa celo če bi, je to neznaten del slovenskega izvoza.

Osnove, City!

p.s.

Ne porajtam prav dosti, koliko je kdo (ne)vljuden tukaj na forumu. Opazil pa sem, da je moj nasprotnik v temle topicu kst, zelo kulturen.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

K tej izjavi dodajmo še to, da tudi Thomas dostikrati ni kulturen sogovornik, zato se mi zdi neverjetno, da sedaj on ugotavlja, kdo je kulturen sogovornik.

p.s.; da ne bi začel iskat postov....>:D

Gandalfar ::

eh, ne se zdej kle kregat kdo je kulturen kdo pa ne pa dejte naprej NATO furat.. =)

DavidJ ::

... saj stroški članstva v Natu vključujejo mnogo več, kot le članarino in sredstva za nakupe orožja in vojaške opreme po Natovih standardih; prilagoditev komunikacijskih sistemov, zračnega nadzora, zračne flote in sprejemnih objektov za vojaške okrepitve, prilagoditev cest, železnic, plinovodov, skladišč naftnih derivatov, pristanišč in letališč Natovim standardom oz. možnosti uporabe za Natove enote ...


Vsaj 3/4 teh stvari bi bilo fajn imet. Naše železnice so še iz časa Franca Jožefa, zastarele, potrebne korenitih sprememb.
Na nekem letališču so imeli čez 10 let zapakiran nov radar, pa ga niso namestili.

Če že ne drugega, je NATO garancija, da spremembe bodo na boljše.

Kdo je "prodal" Češko?

Najprej, govorimo o Čehoslovaški.

Čehoslovaški parlament je v celoti sprejel Maršalov načrt in ga čez nekaj dni soglasno zavrnil.

Med tem časom se je takratni premier te države odpravil v Moskvo na pogovor s partijci, ki so mu obljubili vhod Rdeče armade v Čehoslovaško, če bo sprejel črni denar imerialistov ...
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

City ::

Thomas o tistem primankljaju YU se popolnoma strinjam, za številko nisem prepričan ali je točna ali samo tako malo napisana je pa dejstvo da je gospodarstvo več kot v podnu, sploh po napadih NATA, ki jim je sesulo še tisto malo gospodarstva, zaradi katerega bi rabili, ocenjeno na minimalno okoli 80-90 let da pride na isto raven kot pred napadi.
Nekaj pa te ne zastopim in bi prosil če lahko razložiš, mi manjka nekaj osnov kot praviš.:\
Res je da to predstavlja neznaten del Slo izvoza, zato se bom omejil kar na Mercator, ki je leto 2002 sklenil z okoli 315 milijardami tolarjev prihodkov od prodaje. V ta prihodek je vračunan prihodek Slo, BiH, Cro in YU. Večji delež so prispevale naše bratske države, katerih letni primankljaj v nobeni ni zavidanja vreden.
Zanimajo me pa osnove, razloži mi pot kapitala, ko enkrat pride v podjetje, naprimer v ta center v YU, upam, da ne boš rekel da odplačujejo s fižolčki ali po nekem končanem obdobju prenesejo ves kapital tujega podjetja v državno blagajno. :D :D

Kot drugo je pa tvoj post popolnoma nejasen. Praviš da ima YU 4 mrd EU primankljaja in da naj ta 2 mil prištejem zraven. To je jasno saj jim je te 2 mil vzel Mercator in ga spravil v svoj žep. Vendar če te prav zastopim trdiš da ta 2mil Mercator ne bo videl dokler se primankljaj YU ne izniči. Sory samo to ni več izkupiček ampak primankljaj zato me zanima kaj po tvojem mnenju zajema bilanca uspeha.

davids se popolnoma strinjam s teboj o tisti 3/4. Pa imamo denar zato? Misliš, da je naše gospodarstvo trenutno to zmožno? Se ti ne zdi da bi mi morali to gospodarstvo malo bolj okrepiti preden bi bili lahko to sposobni narediti ali misliš da ga nam bo kapital vsaj posodil NATO? Jok Od Nata ne bomo dobili niti centa pomoči za to, kaj šele kakšen nasvet, to je naša naloga. Zakaj pa misliš da je ZDA tako forsirala širitev, čeprav so vse ostale članice stalno opozarjale, da niti ena članica ne izpolnjuje pogojev vstopa.
Glede Čehoslovaške in Poljske ne bom razpredal jasno je v katerem zavezništvu sta bili, kot je tudi jasno kdaj sta bili napadeni in kdaj je šele prišlo do posredovanja njunih zaveznic, da ne bo debata zavila v druge sfere imaš prov OK. ;)
Več pa jutri |O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: City ()

DavidJ ::

Jst samo pravim, da se je zahod tudi kdaj uklonil vzhodu zaradi "ljubega miru".

Če pa se ne bi, bi mu pa sedaj marsikdo vrgel pred nos. :(
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

upirna ::

Nisem vsega prebral (samo začetek), tako da je mogoče to že kdo omenil.

Pritužujemo se nad visokimi cenami računalniških komponent v Sloveniji. Nekaj k temu pripomore tudi to, da nismo v EU, ker potem ni več mej, ni carine, trg je velik. Glede NATA, pa sem tudi za, ker je to dobro za naše gospodarstvo (saj upam, da je) in še pridemo v družbo tistih, ki so nas ogroćali v preteklosti in se z njimi povežemo.

IceIceBaby ::

upirna, se vidi da nisi prebral/a vsega. Glavna tema zadnjih nekaj strani je ravno to, koliko NATO res koristi našemu gospodarstvu.

Jaz trdim, da mu sploh ne, in da nima veliko veze z gospodarstvom. EU je kul, tudi zaradi odprtih mej.
Mogoče znaš kej več povedat zakaj bi bil NATO koristen za naše gospodarstvo ?

upirna ::

Lahko bi v Sloveniji postavili kakšno tovarno vojaške industrije (morda pa imamo že kje). Mislim, da bi se to obrestovalo, ker bi:
1. Lahko kupili še kaj svojega
2. Morda kaj prodali
3. Kolikor vem, je Hitler usposobil gospodarstvo predvsem z vojaško industrijo

Maria ::

Ponovno pozdravljeni

City, včeraj ti žal nisem mogla odpisati, ker me je moj peljal na izlet, kot zahvalo za novoletne čajčke. Danes je bil pa dolg delovni dan, ampak odgovor dolgujem.

Bom začela na koncu in nadaljevala na začetku.

>Več pa prihodnjič >:D

Upam, da so barve in izraz le posledica pomladanskega prebujanja (da ne bo kdo na politiko obrnil!) hormončkov in ne česa drugega.

Sedaj pa na začetek.

Ne vem, če je bil izraz razlik med NATO (vzročni izvor drugačnosti predstavlja ZDA) in EU tako polaren. Poudarila sem samo relativno primerjavo med ZDA in EU, kjer zaradi načina dihanja družbe, ameriška ustvarja boljše rezultate, predvsem zato, ker se trudijo (Družba), če se le da, da neka resnica, ki izhaja iz življenja, lahko preživi. Primer so tudi ''nagrajenke'' leta revije Time. Si predstavljaš, da bi npr. v Sloveniji Romana Logar dobila ta naziv npr. revije Jana ali Vala 202. Pa tudi v EU okolju je odnos civilne družbe bistveno bolj vezan na neke korporativne (ne mislim na firme, ampak ostale politične relacije) relacije.

Kitajska je zanimiv primer družbe, ki veliko daje na inovativnost, individualne ustvarjalne sposobnosti in željo civilne družbe za dosego nekaterih temeljnih civilizacijskih pravnih in osebnih norm. City, če si res prebral vse tri točke, ti druga pove, da Kitajska ne pade v ta razred. Razen, če poznaš kakšno drugo Kitajsko kot jaz.

Irak je zanimiv problem, se strinjam. Zagotovo pa ni samo ameriški. Pred časom mi je kolega posodil knjigo o iraškem znanstveniku, ki je leta 2000 (se mi zdi) prebegnil na zahod. Med drugim piše, kako je Nemčija vseskozi dovoljevala izvoz tehnologij in sredstev za izdelavo atomske bombe v Irak ter s tem veliko zaslužila. Celo citiran je stavek, da uradna politika ve za vse prikrite in skrite pogovore iraških znanstvenikov o rezervnih delih in tehnologijah z nemškimi podjetji. Seveda je res, da je isto po skritih kanalih potekalo tudi v Ameriki. Ker vsi na zahodu žal funkcionirajo tako zato, da lažje molzejo nafto od Iračanov in hkrati prodajajo svoje izdelke. Tu je dejansko prikazana grda dvoličnost nekaterih državnih služb in cele politike. Tega se zavedam, vendar ne poveličujem uradne politike. Dosežek se mi zdi tisto drugo, tisto česar mi še ne znamo razviti (odnos do inovacij, novega,...). In od tega bi se jaz učila. Problem je torej od vseh, od Nemčije in Francije še posebej, ker so močno vezani na iraško nafto. In preko te malo obračunavata med seboj tudi ZDA in EU.

O razvitosti vojsk je bilo nekaj danes na TV in o primerjavi med ZDA in EU. Upam, da si gledal, da mi ne bo potrebno razlagati, kaj so povedali. Seveda lahko rečemo, da bolj razvite vojske ne potrebujemo, ampak mi zelo hitro rečemo, da tudi česa drugega bolj razvitega ne potrebujemo...

Prav tako je bila danes neka radijska oddaja, ki je govorila o tem, kako dejansko primerjalno zaostajamo celo za EU v uspešnosti prenosa znanja iz inštitutov v industrijo (o tem čivkajo že vsi vrabči na vseh Lj in Mb vejah). Torej argumentov ne za prvo, niti drugo, ne manjka.

Se strinjam, da tudi v ZDA obstajajo manipulacije z finančnimi izkazi. Ampak, ko jih tam odkrijejo, le te ne gredo pod preprogo, ker so vsaj nekateri novinarji (ali celo zaposleni) in novinarske hiše dejansko neodvisni in raziskovalni ter se zadeva tudi v uradni politiki (četudi ji to še tako smrdi) razčisti in ''tumor'' odstrani. Pri nas pa je po pravilu ''tumor'' tisti, ki odkrije in pove. To je tista lastnost, ki je zelo slaba za zdravje družbe in ocenjujem, da smo za to boleznijo zboleli že tako močno, da se tudi v čisto privatnem življenju ne zavedamo, da tako reagiramo na podobne pojave. Se ne zavedamo, da nam sploh ni pomembno, kaj je res in kaj ne, ampak kdo je kaj rekel in kako. In tistega je nato potrebno diskreditirati.

O Merkatorju ti odgovorim isto kot Kst-u. Nikoli nisem rekla, da je slabo, da gre na jug po dobiček. Rekla sem, da je slabo, če je to beg ali izravnava za stanje pri nas ali poledična neizbira trgov, kjer je več porabe in zato večji zaslužek.

Lek ni huda napaka. Lek je na ta način vstopil v svet, kamor bomo prej ali slej mi vsi morali vstopiti (ne mislim na to, da se je prodal tujcem, ampak, da bo pričel funkcionirati po nekaterih drugačnih standardih). Njegova pot je seveda zelo tvegana in negotova, vendar menim, da bi bila druga izbira bistveno slabša.

O stroških in o izkoriščenju vlaganj (v vojski) je imel Marcel (ali oddaja na Slo 1) danes nekaj podatkov. Če povem direktno v splošnem: bistveno bolj cenim znanje, ki ga dobim v obliki tehnologij, znanj in ravnanj, ki vodijo v boljši razvoj in napredek, kot xxx mio EUR za isti namen.
Celo kitajski pregovor pravi: ljudi nauči loviti ribe in ne daj jih rib, če jim želiš dobro in jih ohraniti pri življenju.

To kar mi sedaj vedno bolj počnemo v relaciji do EU, mi hudo smrdi na logiko razvitih in nerazvitih v SFRJ. Mogoče je sedaj le malce več kontrole, ki pa jo bomo prej ali slej prenesli okoli. Se bojim.

Maria

City ::

Marija ti si začela na koncu jest bom pa na začetku.
Prepričan sem da veš, da ima vsaka medalja dve plati. Ko tako vneto omenjaš demokracijo in neki tehnološki napredek, s katerim bi se združili v okviru NATA oziroma predvsem ZDA in prednosti tega združenja, predvsem zaradi že pravkar omenjenega in "dlje kot je gospodar tiran, bolje je." sem zato omenil Kitajsko, predvsem ker postaja ena od vodilnih velesil in predvsem zaradi tiste besede demokracija - gospodar tiran.

Zakaj sem omenjal Kitajsko. Sama Kitajska in njena demokracija danes res nista ravno zgled demokratičnim državam, vendar razlika izpred 10 ali 5-ih let in danes je več kot očitna. Imajo točno določeno vizijo, tudi kako postati demokratična država, čeprav se mi zdi da bo za to potrebno še veliko časa in če bi gledala samo slike Pekinga izpred 5-ih let in danes, ga nebi prepoznala. Stolpnice rastejo kot gobe po dežju in sama podoba postaja identična velemestom kot so v ZDA in še več, polek tega gredo celo v take skrajnosti, da brišejo svojo zgodovino tudi s podiranjem njihovih tradicionalnih hišic in palač. Demokracijo, ki jo je ubrala je širjenje prijateljskih odnosov, tudi s kritičnimi državami, z željo po gospodarskem sodelovanju. Zadnji tak sporazum, ki so ga sklenile je ravno Irak, s katerim je prav tako podpisala sporazum o gospodarskem sodelovanju tudi Rusija za nadaljnih 5 let v vrednosti 40 mrd dolarjev, in prav tako so ta sporazum podpisale nekatere EU (DEM, FRA...) države, pa upam da se ne bo kakšen pametnjakovič sedaj našel in zraven začel tiščati jedersko orožje. Zame je to demokracija nikakor pa ni zame demokracija v obliki vojne, kakor si pomen demokracije razlagajo ZDA.

To ni ta demokracija - gospodar tiran. Pomen besede tiran pove tudi zakaj. Tiran je oblastnik ali vladar, ki vlada brez zakonskih omejitev in vsiljuje svojo voljo neglede na ceno.

Sam osebno in večina se prav tako strinja, da nočemo biti neko sredstvo nekoga za dosego njihovih-ZDA ciljev, kjer je jasno, da nas pri ciljih ne bo nikoli zraven. Zato je tudi v današnji politiki prišlo do "razkola" med EU in ZDA. Tukaj se lahko vprašaš zakaj EU in druge države lahko sklepajo gospodarske, politične, varnostne...sporazume, tudi s kritičnimi državami in če bi se zgledovali samo po ZDA, bi bore malo še ostalo od našega planeta, saj bi se pobili med sabo.

Z Irakom je tako Sadama so ustvarile ZDA, ga oborožile in mu dale jedersko orožje, kar ni šlo po nobenih skrivnih kanalih, kmalu zatem pa tudi izolirale, zelo podobno kot se je dogajalo z Osamo, ki je bil svoj čas prav tako zaveznik in veliki prijatelj ZDA.

Prav tako tista resnice v ZDA in osebnostih Times-a bi lahko dodal še zraven tudi kakšnega Petka in še koga drugega, se pravi tudi pri nas se nekateri trudijo (Družba), če se le da, da neka resnica, ki izhaja iz življenja, lahko preživi. Pri teh nagrajenkah je v Timesu zraven tudi pisalo, da je zelo čudno potihnila zadeva tožbe proti Beli hiši, oz. podpredsedniku ZDA Dicku Cheneyju, ker ta noče izročiti podatkov o poteku izdelave vladnega energetskega načrta. Poleg tega ga Ameriška nevladna organizacija za boj proti korupciji obtožuje računovodskih poneverb v naftni družbi Halliburton in prav tako Busha, ki naj bi si pri lažnem prikazovanju prihodkov, gre za 445mil $, malo umazala roke, zanimivo pa je, da še vedno ima svoj stolček, pri nas bi se veliko bolj zamajal, tako kot se je naprimer Šuštarju, ki je bil odstavljen še preden so mu sploh kaj dokazali in še danes nimajo dokazov. Kar se tiče poneverjanja bilanc NY Times pravi, da to naj bi bila splošna praksa več sto ameriških podjetij zaradi katerih je ameriški dolar septembra padel krepko pod euro in tam tudi ostal. Pa da se ne bom usmerjal samo gospodarsko. Pentangon je razvil obsežen program s katerim naj bi mednarodnim medijskim agencijam posredovalo novice, tudi neresnične in s tem naj bi vplivali na javno mnenje, na tuje diplomate v prijateljskih in sovražnih državah. Sam program je bil ustvarjen predvsem iz želje ustaviti vztrajno manjšanje javne podpore za svojo vojno proti terorizmu v mednarodnih krogih. Če te zanima se registriraj in preberi. Toliko o resnici v demokratični državi.

Kar se tiče primerjave vojske se strinjam sem gledal oddajo saj namenjamo 50% manj kot ZDA, pa misliš da nam bo ta oprema na voljo? Bo, ko bo že zastarela, poleg tega pa to ni edini resurs vojaške opreme. V Nemčiji v Bambergu, kjer ima ZDA svojo vojaško bazo, v okviru NATA, nemški vojak nima dostopa do večine del oporišča, kamor imajo dostop vsi vojaki US Armade, čeprav je v "isti" NATO vojski. Veliko je bilo govora o tem tudi v medijih. Kje je potem logika? Si ne delimo tehnologije? Na žalost to pričakujejo samo naivneži.
Govora o stroških in znanju je tako kot piše malo zgoraj. Znanja za high-tech tehnologijo, ki naj bi bila top danes ne bo ne pri nas ne pri drugih Nato vojakih, ki so v EU. Zato primerjati znanje, tehnologijo s stroški nima pomena, prvega ne bo drugega pa bo preveč. Ameriški center Foreign Policy in Focus in RAND korporacija sta v svoji stroškovni oceni, ki je zajela NATOvo širitev v le višegrajske države, zapisala, da bo prilagajanje NATU trajalo 10-15 let ter stalo od 70 do 110 milijard USD, glede na stanje v članici in zahtev NATA. Potem je ameriški State Department to cifro zmanjšal na 1,5 milijarde dolarjev z redefinicijo vrst stroškov in zmanjšanjem ocene tveganja za vojaški napad na zvezo NATO. Poleg tega so podali še sledeče:

- New members would be hard pressed to modernize their armed forces with Western weapons without substantial assistance from NATO allies-chief among them, the United States.
- Assistance to candidates for NATO membership has triggered the first increase in U.S. military aid in 13 years, as resources originally earmarked for economic aid in Central Europe have been reassigned as military assistance.
- Expansion costs will not be offset by U.S. arms sales to prospective members in the near future.

Po 11.9. se o teh stroških in problemih v ZDA ne govori več in smo na široko povabljeni. Zakaj pa piše zgoraj.

Kar se tiče južnih trgov je samo Mercator lansko leto zaključil z okoli 27% večjim dobičkom (v žepu!) kot leto prej predvsem zaradi južnega trga in to ni noben beg. Te strategije se poslužujejo vse države od ZDA do SLO.

No pa če gremo kontra, ko govoriš da Lek ni napaka, bi te pa vprašal, kaj bi se po tvojem mnenju zgodilo s Slovenskim gospodarstvom v primeru, če prodamo vsa naša podjetja v tuje roke?

Kar se tiče funkcioniranja Leka po nekaterih drugačnih standardih, je sam Lek postavil 93 ali 94 enega najmodernejših laboratorijev v Evropi, Lek je deloval po standardih, o katerih sanja marsikatero EU ali svetovno podjetje in bil na koncu prodan pod ceno. Pod ceno govorim zato ker namerava letos s svojim vodilnim generičnim zdravilom amoksiklav preseči 100 milijonov dolarjev prodaje na ameriškem trgu in s tem rast prodaje celotne skupine povečati za 42 odstotkov. To bi bil pa lep zajeten kos, s katerim bi se opomogla tudi državna blagajna, vendar je to sedaj kapital, ki je v 99,07% lasti Švice in ne Slovenije. Mi smo bili odplačani, dobili denar, vendar gledano dolgoročno bo to velik primankljaj za nas. Po ocenah strokovnjakov pa naj bi bila na podlagi amoksiklava realna cena delnice 130-150 t. sit
Poleg tega pa je izvojen tudi novi nadzorni svet v katerem je po novem 6 Švicarjev in 1 Slovenec. In kaj je tukaj dobrega, poleg tega da nimamo več Lekovega kapitala v svojih rokah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: City ()

MUC ::

Vse res ... vendar ima tudi ta medalja dve plati. Kaj lahko se zgodi, da se bo prodaja generičnih zdravil ustavila. Gre v bistu za kopijo zdravila, za katerega so razvijalci plačalai velike vsote denarja za razvoj, nato ga dobi Lek, pregleda njegovo sestavo in zmeša enake sestavine in prodaja pod ceno.

To je v bistu "grdo", tako da se lahko vsaj v ZDA zgodi, da trg hitro propade in prodajo takih zdravil prepovedo. Gledano s tega stališča je potem jasno, da bi švicarji potegnili krajši konec in bi prodaja bila v bistu dobra naložba.

Koliko časa se bo taka prodaja še nadaljevala ne ve nihče, prav gotovo pa, da se ne bo vlekla v nedogled. Kdo je imel bolj prav bo pokazal čas, je pa res, da je po bitki lahko biti general in podatki, ki so jih navedli sedaj, prej niso bili znani.

BTW: Kaj ma to veze z natom. A ste že spoznali, da se mormo včlanit ? :)

City ::

MUC prav imaš. Kaj bi bilo če bi bilo...:D
Lek je vstopil na tuj trg in prečel tržiti zdravilo nad pričakovanji, tukaj je jasno, da nekoga nekaj žuli in sedaj toži Lek za bad copy, isto se je dogajalo s Krko vs Merck in zdravilom Enap, ki naj bi bilo bad copy Merckovega zdravila, no tožbo je dobila Krka.
Kakšen bo rezultat bo jasno čez nekaj časa, do sedaj pa pridno služijo denarce.

Z NATOM to nima veze pač je samo stvar, ki je padla zraven.
Glede včlanitve: ZA so tisti, ki gledajo na NATO kot organizacijo izpred 5-10-20 leti
PROTI so tisti, ki gledajo na NATO danes in juri oz NATO v prihodnosti.

Sedaj se pa odloči greš s časom nazaj ali naprej? :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

MUC ::

Govoriš kot Černjak v včerajšnjem omizju o NATU .. se je kvalitetno blamiral pred opozicijo in pozicijo, glede na to, da sedaj že Jelinčič priznava NATU določene prednosti, kar je na omizju tudi sam priznal.

Černjak pa kar nekaj po svoje in mem .. če misli s svojo črvivo miselnostjo ugajati mladini, da ga voli na naslednjih volitvah, se je po moje zmotil.

City ::

MUC sory nisem gledal, tako da ne vem kaj so govorili, naš plemeniti je pa že večkrat povedal prednosti in slabosti NATA, sam osebno ne vem kakšne, vendar vseeno je proti. Drugače pa mi oba nista ravno za v "politiko".

Thomas ::

Kaj se sekiraš City, sej Černjak tud ni vedu, kaj govori.

Oziroma je ene parkrat povedal, da je njegova stranka "naštela prednosti in slabosti NATA na svoji spletni strani".

Iz tega naj bi sledilo, da v NATO ne, v EU pa ne. Ker niso našteli tudi prednosti in slabosti EU?

Tega ni povedal.

Povedal pa je, da nas varujejo OZN, EU in OVSE. >:D

Černjak je bil smešen s svojimi "argumenti", ki so nastali na MI, Metelkovi ali pa v AC Molotov, ponavljate jih pa nonstop tudi eni tukaj .

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

City ::

Thomas si se nalezel osebne stiske od Grizolda? :D :D

Thomas ::

Nobene osebne stiske. (Itak so ad personam posti irelevantni).

Logična stiska Černjak & City & Mici kluba - to pa že.

Ne mi rečt, da se ne zavedate, da ste kot riba na suhem s svojim "pacifizmom".

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

City ::

Thomas kot prvo sem ti že večkrat rekel, da ne meči vse v isti lonec ker praviš budalo iz sebe.
Drugo se ne strinjam ne s politiko Černjaka in ne raznih plemenitih.

In če ne misliš odgovoriti na vprašanja ki so ti bila tukaj zastavljena ali narediti tisti copy/paste, ki bi utemeljil tvoje trditve, ti lahko povem za zelo znižuješ raven tega foruma, s tvojimi neumesnimi izjavami.

Osebno stisko sem omenil zaradi tvojih izjav, ki jim ni konca in tudi jasno kažejo kdo je na suhem. :D :D

Tomi ::

City: off topic še tole. Krkin Enap je dokaj različen od Merckovega enalaprilata, ker so v Krki nekaj časa delali na drugi obliki in načinu sproščanja. Če še ne veš, se lahko kot pravice do zdravila v grobem registrira vse, od učinkov, indikacij, oblike, splošne formule, vseh modifikacij, in če se slučajno firma ne spomni, da bi lahko bila učinkovita še kakšna druga farmacevtska oblika, potem je to njen problem. Krka je to znala izkoristiti.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

City ::

Točno tako Tomi znali so izkoristiti. Tudi obtožbe Merca da so jih copyrali so se izkazale kot neutemeljene, čeprav so sestavine v večini enake.

Thomas ::

> ti lahko povem za zelo znižuješ raven tega foruma, s tvojimi neumesnimi izjavami.

Ne bi reku. To se vam nekaterim samo zdi.

Če bi se ti zastopil še na kaj drugega kot na NATO (na katerega se ne zastopiš) bi videl da moja malenkost kar dviga raven tega foruma.

Kar pa ni pomembno. To je vse ad personam. Jest NISEM predmet razprave.

Ko pa od mene zahtevaš neke odgovore, si zelo podoben Černjaku včeraj (v načinu argumentiranja), ki je zahteval od sogovornikov, da bi se opredelili do NATOa na podlagi domače strani stranke SMS.

LOL! Predpostavka, da tam piše kaj novega, je totalno neumestna. Tako kot tale tvoja "vprašanja", ki jih skozi tiščiš naprej!

"Nisi mi odgovoril!" - praviš.

Nekatera vprašanja so tako neumna, da ni kaj odgovarjat. Pa tudi ne vem, kaj hudiča me "zgoraj sprašuješ", no?

Povej čisto na kratko, bom odgovoril, samo da vem, na kaj.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

City, se pridružujem tvojemu odgovoru glede Thomasovega tlačenja vseh ljudi v dva predalčka.

Še dodal bi, sm že zapisal na forumu kaj si mislm o Jelinčiču, za Černjaka pa velja enako. Ta tip mi nikol ni bil simpatičen, zmeri ena mutna voda...(to tudi še od prej, preden je postal znan širši javnosti)

Ali podpiram napad na Irak? Da, če bo tako odločil VS ZN, sicer pa ne.

Glej ga zlomka, kako lahko pacifist podpira vojno ? >:D

Če pa bodo kavbojci sami napadl, pa upam, da bodo Arabci udarl gospodarski bojkot ZDA. Tako bo EU profitirala :)

City ::

Oh Thomas prosil sem te samo za mnenje in nisem zahteval nobenih argumentov, dejstvo je da nisi bral zgornjih postov, zato si jih kar preberi, da ne boš spet neumesne stresal o nekih vprašanjih in da boš podal samo svoje strokovneo mnenje, brez kakršnih koli argumentov, res ne vem kje si to pobral. :)
««
10 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podpirate vstop Slovenije v EU in NATO? (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48021522 (16995) Vlady
»

Tudi ženske obvezno v vojsko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
785847 (4488) ||_^_||
»

NATO - we are on! (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
67425922 (19116) Pepe
»

NATO pro et contra (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34314801 (10755) rh^
»

NATO-pro,contra (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1117921 (6462) freserovski

Več podobnih tem