» »

NATO pro et contra

NATO pro et contra

_Tom_ ::

Za Thomasa, ki je rekel, citiram "Podatki, kot tale o "12% za vojsko" so nekakšna spremljevalna folklora dezinformacij."
Imaš prav, je napačno, ampak ne tako kakor misliš - v USA proračunu za leto 2003 je predvideno celih 17 % proračuna za vojsko plus dodatnih 10 milijard $ za boj proti "terorizmu",.....




_Tom_

Tito ::

Cool, tukaj se vidi na kaj se amerika pripravlja :D
Sam folk morte vedet da je 2% BDP ne pomeni 2% proračuna!! To je znatno več! Recimo da državi v proračun kapne 30% BDP-ja, potem bi država plačevala najbrž 6.66 procenta vsega proračuna! To pa je že kar velik kupc novcev!!!

No nism glih prepričan koliko BDP-ja gre v proračun ampak izračun naj bi bil nekaj takega!!

Brane2 ::

Verjetno je tako, da tudi vojsko moramo imeti. Če kaka zelo pametna glava dokaže drugače, še bolje, a naj za posledice garantira s svojo ritjo.

Recimo, da ga podstavimo pod prvi hrvaški tank, ki ga bomo pričakali zgolj s puškami in pištolami.

Ko smo šli na svoje, je blo jasno da potrebujemo tudi svojo vojsko. Celih deset let se že švercamo s staro robo in čas je, da stvari zmoderniziramo- to pa stane.

Kakšno vezo ima rezervirana stopnja proračuna ? Če rabiš novo opremo, jo pač rabiš...

Tito ::

Hmm, da nas bi Hrvati napadl, nebi reku, pa tut če nimajo šans v teh gorah gremo pa partizansko taktiko v sloveniji nas tanki nebojo branil in tudi nadzvočna letala so neuporabna! Namesto tankov imamo lahko helikoptrje, katere naj uporablja policija vojska in reševalna služba pa morda gasilci in tako se bo veliko prišparalo pa še varni bomo v svojih alpah! Tu nas tanki nebodo zasedli!!!

.:joco:. ::

Ups, pardon za mojo napako. Jaz sem rekel da je 12%. No sej ni važno. Tako sem mel v spominu. Mogoče je celo reku, da ga hoče povečat za 12%. Tko kot ga je, če se ne motim njegov foter.

Ljudje, Contra in Pro NATO. Poskušajmo NE iskati črnih in belih v naši družbi in njeni zgodovini. Nekdo je pametno povedal. Potrebno je poznati obe strani. IN nobena ni nedolžna. In žal Amerika s svojo propagando, televizijo in NATOm govori le sebi v prid. Kaj vse smo zvedeli, kaj se je dogajalo v SZ, ampak to šele po njenem razpadu. Kako so nam včasih po televiziji kazali, kakšna je Vzhodna Nemčija, polna dobrih avtomobilov in bogatih ljudi. Po padcu berlinskega zidu, pa smo šele slišali za grozote.

Me zanima kaj vse bi zvedeli jutri, če bi danes razpadel NATO...

Lp
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Brane2 ::

Ta strogost se mi zdi znana...kot da slišim glas v daljavi...
druže Tito, mi ti se kunemo...

Ma jeli to vaskrsnuće u pravem momentu.

Glih rabmo enga tacga tipa. Napol slovenskega in napol hrvaškega izvora, izurjenga u partizanskem fajtu, poznavalca terana in specialca za boje ob rekah.
Soča nije baš Sutjeska al za mokri trening pred olimpijado bi bla uporabna...
Sploh pa, zdej ko se hrvati neki kurchijo na smučeh, mogoče bi pa tud nam ratala kaka "oluja" - da bi počistl slovenska tla od nadležnih stanovalcev čez mejo ;o))))

Tko kot je v "Indexih" reku- Sinovi moji, idite po mom putu- levo, levo- pa onda istorijski NE- i samo pravo u pi*du materinu- ne možeš da promašiš ;o))




Thomas ::

_Tom_

17% PRORAČUNA in 3.5% GDP.

To je razlika - mar ne?

Res še nisem videl dobrega argumenta proti članstvu v NATO. Ker ga niti ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tito ::

Vsi moji argumenti so dobri argumenti, ampak nism pa še slišal argumente za! Nič pametnih razlogov za!!! To je povsem subjektivno nekateri razlogi so nekateremu pametni spet drugim izredno neumni!!

Thomas ::

Tito - vsi tvoji "argumenti" so na srečo navaden bluz.

Ne vem, če se zavedaš .... toda tvoja stališča so deluzivna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Opa, deluzija gor ali dol. Vsi naštevamo dobre in slabe lastnosti, ampak se ne poslušamo. Jst verjamem, da bo NATO prinesel mnogo dobrega, ampak na žalost dolgoročno več slabega. To je neizpodbitno in zato bom na referendumu proti.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

MadMicka ::

hm, Thomas nenehno govori o dobrem argumentu proti vstopu v Nato....

vendar, kadar namerava človek določeno zadevo spremeniti, mora iskati dobre argumente za spremembo in ne proti....

torej se vprašanje glasi, kaj so dobri razlogi za vstop?

da bi bila zaradi tega Slovenija za las bolj varna, tega enostavno ne verjamem... niti za las bolj ne bo varna, kvečjemu bolj bo ogrožena, kolikor se bo Nato zapletal v vojno zoper domnevni terorizem

zaradi vojaške ogroženosti gotovo ne bi glasoval za vstop, še vedno pa sem za in sicer iz razloga čim večje vpetosti Slo v zahodni svet, čeprav na prvi pogled je Nato vojaška, ne gospodarska povezava, vendar vemo, kako močna je vojaška industrija in da so te stvari preko politike močno povezane...

in spet smo pri denarji, taka Nato povezava lahko posredno prinese več, kot odnese, to je nekaj takega kot internet oglasi, podjetja ne vejo, kolko imajo od njih dejanske koristi :D

Tito ::

No stem pa se nemorem strinjati, saj noben ne gleda na to ali si v natu ali ne, mogoče se počutijo bolj varno investirat v slovenijo a zaupali bodo ko pridemo v eu, neglede na to ali bomo v natu ali ne!! Kar se tiče promocije v svetu pa bo treba postoriti kaj več na področju oglaševanja! Naprimer na raznih sejmih, olimpijadi... Prvo kot prvo bo pa potrebno obnovit nekatere turistične objekte kot npr. Planiško velikanko!!! To bo naredilo vtis v svetu!

Vojaška podjetja nam pa itak nebojo prinesla nobene koristi!!!!

Thomas ::

Tito bi kot nadomestek NATA zmagal na Olimpijadi in obnovil Planico.

Kakšna sveta preprostost!

:D

No, vsekakor brani interese tistih, ki jim ni do Slovenije v NATO.

De facto.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tito ::

Nism rekel da bi morali ravno zmagati na olimpijadi! Ampak da bi z propagando pripomogli k večjemu zanimanju za investicije v sloveniji! Drgač pa bi lahko slišali kak dobr razlog za! Niti enega ni bilo, samo ta za razpoznavnost, na katerega je letel tale odgovor!!

No zakaj NATO????????

DavidJ ::

se strinjam, da nato ne pocne zelo lepe stvari, ampak ze od zacetka govorim da mormo v nato prav zato, ker ce ga odklonimo se en lep cas ne bomo sprejeti v eu.

ker eu = nato

pa ti lahko vsak politik (javno:)) zatrdi da to ni res.. amapk ce bos odklonu nato se bos izrekel proti 12im clanicam euja..

pa tisto o posiljanju slovenskih vojakov na krizna zarisca dezel 3. sveta je bedarija - da gres v tako akcijo se odlocis prostovoljno - kot vsi ameriski vojaki v afganistanu - za prijetne denarce, se razume

Thomas ::

Zakaj NATO?

Ker so države NATO najboljša možna - ne pa tudi idealna, se razume - skupina držav.

Vse druge združbe so drugorazredne.

Slovenija izven NATO in EU - je tudi na najboljši poti v tretjerazrednost.

Milijarda ljudi na Zahodu rabi NATO.

Pa tudi 5 milijard ljudi izven njega.

Samo da so prvi precej srečnejši. Ker pač živijo v civilizaciji. NATO je samo ena zelo pomembna služba te civilizacije.

Varnostna, se razume.

Da nismo v NATO - je isto kot bi nadomestili policijo s komunalnimi redarji.


:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

burekar ::

Samo da so prvi precej srečnejši. Ker pač živijo v civilizaciji.

Evo. Tole prepričanje se mi zdi, da je "jabolko" spora. Moja razlaga sledi jutri, razen če bo kdo drug utegnil napisati kaj pametnega.

Simko ::

Bi bil že čas,da bi kdo napisal kaj pametnega - od nasprotnikov :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Simko ()

Nico ::

Ha, Thomas, se pravi da so plemena porazgubljena po pragozdovih kronično depresivna?????

Za živeti prvorazredno je treba trdo delat, ne pa se družit z "najboljšimi".
Everybody banana on your head!

mh8759a ::

točno tako Nico, ampak če si skupaj z najboljšimi je to lažje kot če si z slabšimi..vedno je najbolje biti z najboljšimi, ne..vsaj tako razmišlja vsak, ki je dovolj pameten, nasprotnike Nata pa bolj kot bodoče stanje Slovencev zanima kaj je kdo(Amerika) komu naredil v preteklosti..A ni to "malo" neumno razmišljanje v današnjem svetu? vsi bi si želeli, da bi bilo vse lepo in da bi vsi imeli vse, a žal tako zaenkrat ni in se je treba preživeti v svetu kakršen je..
in seveda Slovenija ni pravi naslov, da bi ta svet spreminjala.

mislim, da za takšne kot si ti Nico, ki pomislis na to da je treba delat, ne bo problem nikjer..
problem je za tiste, ki se jim delat ne ljubi..pri takih je vedno za njihov neuspeh kriv kdo drug..npr. trenutno je pac za antiglobaliste vsega kriva Amerika..

včasih se sprašujem, če so mar ZDA edina država na svetu, ko poslušaš razne antiglobaliste in mirovnike.

še vedno pa noben ne zna odgovoriti na vprašanje, kaj so ZDA storile Sloveniji tako slabega..ker če vse nasprotnike tako skrbi le za Talibane, Palestince, Iračane in še koga od "teh", potem jim pa res ni pomoči..

lp

mh8759a ::

hehe, poglejte na nikefootball.com lahko igrate en football špil seveda, če ustrezate pravilom tekmovanja. Prva točka pravil se glasi takole:

"This contest is only open to persons that are over 13 years of age and have Internet access as of 4 April 2002. Any entrants under 16 must have permission to enter from a parent or guardian. Legal residents of Angola, Birma, Cuba, Iran, Iraq, Liberia, Lybia, North Korea, Serbia, Sierra Leone and Sudan are excluded from participation."

kako nezaslišano..verjetno bodo sedaj Tito in njegovi v zrak skočili..:)

lp

sifu ::

hornet

vidm da morm 100x se ponavlat
To, da se nasi vojaki prostovoljno odlocijo, da gredo v tujino se bojevat, je res njihova lastna odlocitev, sam kaj ko s tem zastopajo mojo drzavo...in to me mot...ko bo taliban vidu, da nanj strela slo vojak, bo slovenija takoj na spisku osovrazenih dezel in s tem tarca za teroristicne napade...ne v tej meri kot zda, vendar varnost v slo bo s tem manjša...mislem da je to logicno in se s tem lahko vsakdo strinja

za vse ostal

a bi res raje žrtvovali svobodo zaradi tega, ker bo hitrejši razvoj, ker bomo dobili kolektivno obrambo in ker bo zaradi tega delež denarja za obrambo manjši???

jest ne...ampak ljudje smo si različni...nekateri so radi ovce in imajo radi, da jih nekdo čuva in vodi

Tito ::

Če je EU ENAKO NATO, potem sem jst jezus kristus! Nato ni enako EU in niti ni podobno in tudi nebo! Pogoj za EU da mormo it v nato ni upravičeno in se nebo zgodilo!! Če še neveste se EU odloča, da bo začela ustanavljati svoje oborožene sile, v katere se bomo lahko vključili tudi mi! Sčasoma pa bodo članice EU iztopile iz NATA!
Zakaj NATO?



Vse druge združbe so drugorazredne.

Slovenija izven NATO in EU - je tudi na najboljši poti v tretjerazrednost.

Milijarda ljudi na Zahodu rabi NATO.

Pa tudi 5 milijard ljudi izven njega.

Samo da so prvi precej srečnejši. Ker pač živijo v civilizaciji. NATO je samo ena zelo pomembna služba te civilizacije.

Varnostna, se razume.

Da nismo v NATO - je isto kot bi nadomestili policijo s komunalnimi redarji

Če so to trdni argumenti, nič nisi razložil, niti en razlog ni pameten nasprotno samo "kvasenje" je in brcanje v temo!


mh8759a če neveš se je treba razumeti preteklost, da imaš svetlo prihodnost! To kar je Amerika delala? Malo si se narobe izrazil! To kar Amerika dela!
Bom že 1001. povedal kaj je tako slabega:
* Vtika se v suverenost drugih držav (irak...)
* Nepremišljeno pošilja tajne agente (CIA), kateri povzročajo zdraho po svetu!
* Izkoriščajo tretji svet!
* Sami zahtevajo človekove pravice, če pa greš v ameriko pa vidiš da jih tam sploh ne spoštujejo!

Pa še eno zgodovinsko!
Pred kratkim je ameriška vlada zahtevala od švice da povrne škodo holokavsta! In švicarji so ji dali povsem namestno "kontro", da naj najprej oni izplačajo potomce sužnjev, na katerih plečih je zrasla država!
in pozabljate da je Amerika povzročila največji genocid v svetovni zgodovini! Iz obličja zemlje je izginilo mnogo plemen (90%)! 40 00000 rdečcev je iztrebila v pičlih dveh stoletjih!!!!

para-site ::

Kaj vsi zagovorniki NATA sprašujete naj mi, ki smo proti, povemo argumente proti. Saj je kot da bi govorili vseskozi v prazno, tolko kot smo jih že povedali. Mogoče pa jih ne razumete oz. se vam itak zdijo neumni. Seveda, ni nujno, da se strinjate z mano, bi pa prosil Thomasa, da ne opisuje prvorazrednih in drugorazrednih civilizacij (in celo tretjerazrednih), ker tako izpade cela debata skrajno butasta(med drugim odličen argument za vstop v NATO):D . Takšna podobna izjava je pred kratkim ušla iz ust Berlusconiju, ki je rabil potem ne vem kolko cajta, da se je opravičeval in razlagal,da so ga narobe razumeli. On je to naredil, ker je prepotenten, ti pa ne vem zakaj tako razmišljaš?
Sicer pa, jaz se kot zaenkrat še nečlan NATA ne počutim prav nič drugorazrednega nikomur, še posebno ne američanom, ki so izvolili predsednika, ki ima IQ komaj nekaj več od polovice mojega in ga mora potem mati učiti, kako se je prestice.:D

DavidJ ::

> Če je EU ENAKO NATO, potem sem jst jezus kristus! Nato ni enako EU in niti ni podobno in tudi nebo! Pogoj za EU da mormo it v nato ni upravičeno in se nebo zgodilo!!

je neupraviceno, a se bo zgodilo tako. ker nato je tudi trzisce - z orozjem. eu s puskami razen svetlih izjem. tiste tri clanice, ki so v eu pa ne v nato, niso clanice zaveznistva zato, ker niso dobile povabila vanj. vse ostale clanice eu, razen ustanovnih, pa so bile najprej clanice nata, potem pa eu.

slovenija ni potrebna evropski uniji - na balkan se bo dalo pridit tudi cez madzarsko, ce bo noter pred nami... se nismo clanica pa se ze dajemo o kvotah pridelane hrane... se bolj nas bodo veseli, ce jih zavrnemo.

PS; tvoji podatki o pobitih indijancih niso natancni - za iztreb slednjih so americani potrebovali slabih 40 let (druga polovica 19. stoletja) in pobili so jih jih 2 milijona, ne 4. pa ce je to razlog, da te boli glava, sploh ne vem kako lahko zivis sam s sabo, ko sedaj ugotavljajo, kako so komunisti po vojni nacrtno pobijali rojake v kocevskih gozdovih in podobno, ki so bili prisilno mobilizirani v wehrmacht.

preden se spustis v naslednjo debato o slabih stvareh zahoda ipd., poskusi razumet, da stakimi pripombami ne bos prisel dalec, saj mlatis prazno slamo. nobena nacija ni cista.

se ono z berlusconijem - rekel je nekaj zelo grdega. pa ne zato, ker je hotel biti nesramen. ker je hotel biti realen.

Tito ::

Hmm, No to je pa čist druga zgodba! Zakaj je prišlo do pobojev po drugi svetovni vojni! Predstavljaj si da si mlad človek, ki je med vojno izgubil svoje starše, brata psa in kanarčka. A za smrt niso bili krivi naciji, ne! Bil je belček (Domobranska prasica)! Seveda v takem primeru bi ti na vse pozabil in bi znjim šel na pivo ane! Jst vem da bi ga razmrcvaru in to iz užitkom (pa četudi sem izredno miroljubn in nemaram krutosti!). To je bilo obdobje v katerem je nova država morala poskrbeti za izdajalce svojega naroda! To je vojni čas, pa naj politiki še tako zanikajo!! Pa da neboš mislil da tekaega poboja ni bilo v drugih državah! Bila so, samo da so tam to storili bolj temelito in so pobili vse, da sedaj nemorejo gopcati in zahtevati odškodnin (Za svoje izdajstvo jih naj zdaj plačamo, grrr)!

Kar se tiče indijancev ni jih bilo ne 4 mil. ne 2 mil. ampak 40 mil. (po eni izmed teorij, resnice nebomo nikoli vedeli!) Sedaj jih je ostalo le nekaj 100 tisoč!

To zadevo sem sam prebral in je od ameriškega avtorja, zanima pa kje si ti pobral tako smešno številko?

Drgač pa je prow smešno zakaj se pregovarjam s takim but... , ki ne loči med NATOM in EU! No bom tok prijazen in te bom podučil! NATO - severnoatlantska vojaška organizacija, s ciljem obvarovati zahod pred RDEČKI (KOMUNISTI, ne indijanci :) ) EU Evropska vnija, sprva združenje proizvajalcev jekla, kateri so se združili, da bodo bolj konkurenčni v svetu! Sčasoma se je EU šerila in širila spekter sodelovanja med državami, do te mere kot je danes, ko ima EU skupno denarno sredctvo! Gre pa predvsem za pretok blaga in delovne sile! EU potrebuje Slovenijo prav toliko kot Slovenija potrebuje EU! Pa da neboste kaj pametni, slovenija ima izredno močno gospodarstvo, saj prekaša večji del Španije, Grčije in portugalske in vemo da so vsetri države že v EU!

Aja pa nevem kaj bi pomenlo to da tiste tri države iz eu ki niso v natu, vanj niso bile povabljene! Kaj to pomeni da so v natu nezaželjene? Traparija!!!! Tudi mi še nismo povabljeni v nato!! Kaj če na zasedanju nata na češkem, ki bo letos, nebomo povabljeni, tako kot nismo bili v prejšnjem krogu, v katerem so raje povabili čehe in podobne!!!

Nerabimo NATA in on nerabi nas!!!!!

Mi rabimo EU in ona rabi nas!!!

Jst rabim PIVO in popil ga bom!!!

DavidJ ::

sem mel en lep spis napisan a ko sem stisnu poslji je slo vse k vragu, pisalo da nism registriran - wtf? kak sem sploh lahko prisu do polja kamor sem pisu

kakorkoli - sej sem bil malo neumen, ko sem pricakoval, kaksno socutje s tistimi, ki so bili nedolzno pobiti v kocevskih gozdovih ipd, od cloveka z imenom tito. navsezadnje, on je dal temu žegn.

kdo so bili domobranci? borci za slovenijo, kot nekomunisticno drzavo, ker so vedli da je to slabo in so se zaradi strateskih razlogov povezali z nemci, a upali na zmago zaveznikov v evropi, ampak tudi na zmago nekomunistov pri nas.

to je po vseh odkritjih najnovejsa interpretacija boja domobrancev.

eu = nato. seveda to ni res. in ce se ne bi zapicil samo v ta del stavka bi videl, da tudi tega nisem mislil - ti dve oranizacijo sta povezani in to mocno.

primer: ob natovem bombandiranju beograda, je eu uvedla embargo na jugoslavijo. nato jih je ubijal z bombami, eu z lakoto. nato in eu delujeta kot velika drzava z mogcnim gospodarstvom in mogocno vojsko.

ono z indijanci - ucbenik za 3. letnik gimnazije.

prej je blo dost vec, sam se mi zdej ne da.

MadMicka ::

Domobraci borci za Slovenijo??

Hornet, dej lepo te prosm, ne kvas take..

Fašisti, Nacisti, Domobranci, vse to je bla ista banda, banda proti kateri so se zavedni ljudje boril in mariskdo od njih je dal svoje življenje...

Ko se srečaš s kako zapleteno zadevo, zgodbo, moraš poiskat temelje in izhajat iz njih, ker če izhajaš iz podrobnosti, zgrešiš bistvo oz. sliko....

Zgodba je taka, Hitler in njegova banda je udarla po Evropi in po ostalem svetu, narodni izdajalci so bli z njim, Američani, Rusi in Partizani pa proti, tako faking preprosta je ta resnica...

Da te ni sram Hornet......

DavidJ ::

zakaj bi me moralo biti sram? do tega sklepa nisem sam prisel, prisli so ljudje, ki so na tem podrocju doma, zgodovinarji.

je ze res, da ko ste v solo hodili, so vam tvezli razne pravljice o partizanih. dekliski priimek od moje mame je rupnik. cisto vsak ucitelj je njo, njeno sestro in oba brata vprasal ceje kaj v sorodu z gen. rupnikom. in to je svoboda? - ww2 pri nas je bila, ne borba za svobodo naroda (saj so te zaprli, ce si cez drzavo govoril), ampak boj za oblast. domobranci so se povezali s nemci, ker so v komunistih videli sovraznika.

ne vem zakaj nam domobranci branijo v nato.

kaninerror ::

Vesel sem, da se je tema tako odprla.
Tu je še en intermezzo:
Svet pred našimi očmi drsi v vzdušje vse večje prestrašenosti, v vse večjo
uniformacijo sovraštva/pripadništva in v militarizacijo. Agresija in
sovraštvo na planetu Zemlja naraščata, a 'civilna družba' je na vse krajši
vrvici.Vsakdo med nami se po najboljši volji trudi za raj in za mir na
zemlji. Vsaj vsi to trdimo.
Se res?

Vabljeni v ogledalo resničnosti
Opozorilo!

Če 'šteješ' sebe za 'dobrega človeka', a imaš 'slabo' srce, je branje
sledečega besedila lahko smrtno nevarno za tvoj EGO, pogubno za čaščeno
samopodobo; in ti lahko postavi življenje na glavo. Tistim toplega srca in
predvsem ženskemu delu prebivalstva in otrokom pa bodo te vrstice dobrodejne
kot Pehtine kapljice za razbolene, slepe oči.

Pokukajte na stran http://www.geocities.com/recimo_bobu_bob
(samo za pogumne!)
Lep dan vsem ljudem sveta
miha :))

Nico ::

Človeštvu se vsake toliko "strga", pol se malo pobijemo med sabo in lahko spet mirno spimo za nekaj časa.
Everybody banana on your head!

Aggressor ::

Domobranci so bili izdajalci, kakorkoli obrnemo. In pa, temu nasprotujejo le močno ideološko obremenjeni zgodovinarji.

Kar se Nata tiče, pa moram celoten topic še prebrati. Me pa veseli, da je razprava obsežna.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Brane2 ::


Pokukajte na stran http://www.geocities.com/recimo_bobu_bob



Meni se ne zdi nč posebnega. Stvar objokuje sedanjo situacijo in ne ponuja pametnih rešitev...

Ni mi čisto jasno, zakaj stvar zahteva zdravo srce, saj tip ni izumu nič sapejemajočega...

perci ::

Hmmm...glede domobrancev

MadMicka, Agressor: resnica ni nikol tolk preprosta kot se zdi na prvi pogled, to da si ti misliš, da so bili domobranci na splošno izdajalci je tvoja pravica, kaže pa na to, da o tej stvari ne veš prav veliko. V nekih točkah se strinjam s hornetom. Domobransko gibanje je bilo pač odraz tega, da so se nekateri bali komunizma in tega kar prinaša s sabo. Cerkev je bila tu na čelu. Borili so se za svoja prepričanja, prav tako kot partizani. Govorim seveda o tistih, ki so prostovoljno pristopili k domobrancem in s ponosom nosili belo uniformo. Drugi so bili pač prisilno mobilizirani. Nekateri pa so pač šli na tisto stran, na kateri je bilo lažje preživeti.

Menim pa, da nismo mi nobeni strani poklicani očitati njihovi prepričanj. Tako kot ga imaš ti MadMicka, ga imam tudi jaz in tudi oni so ga imeli. Če bi se vojna končala drugače, bi bili izdajalci partizani. Razumet moraš, da so v vsaki vojni zmagovalci in poraženci. To je eno, drugo je pa to, da ljudje niso nikoli nič krivi. Ljudje so marionete. Ljudje počnejo tisto kar ukažejo veliki. Boste rekli: kdo pa je izvolil Hitlerja, če ne ljudstvo. Seveda, ampak to ljudstvo je živelo v drugačnih razmerah kot takrat narodi jugoslavije. Živeli so v bedi, hitler jim je dal službe, seveda so ga imeli za heroja, seveda so nasedli njegovim idejam. Vendar to ni stvar naroda. Sam mislim (morda naivno), da ni en narod (al pa v tem primeru ne narod, ampak domobranci) bolj izprijen od drugega.

To, da so eni in drugi počeli svinjarije in zagrešili krute zločine pa je vsekakor treba obsoditi. Najbolj žalostno pri vsem tem je pa to, da potem ljudje (beri morilci) kot je npr. Mitja Ribičič starost dočakajo doma namesto za rešetkami in javno ožigosani.

Agressor: zgodovinar nisem (vsaj dons k sem se zbudu še nisem bil), ideološko obremenjen pa tut upam, da ne, konec koncev sem malo premlad, da bi bil.

Tito: vzem persen in pejt igrat MOHAA, pobij par Nacijev in pol k se boš nehal trest, še enkrat preber kakšne neslanosti trosiš. SEj, če nimaš pojma o teh stvareh, ker si še premlad, nč hudga, boš že še kej novga zvedu, sam do takrat pa zadrži take neumnosti v svoji buči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Ikarus ::

Menim pa, da nismo mi nobeni strani poklicani očitati njihovih prepričanj.


Tule se pa naj vsak ustavi in premisli, kako modro je to.

Če si res mlad, kot praviš Perci, toliko bolj pohvalno.

kaninerror ::

Brane2: Narobe si razumel. Miha s tem ni mislil, da je stvar grozljiva. En če ima človek trdo srce, ne sprejema besedila, ker bi mu to razbilo njegov ego. ;)
Stvar je zelo realna ocena in ni objokovanje. "Ne da rešitve"? Če vse skupaj prebereš ponovno, boš videl, da je rešitev v nas samih. Ljudje ustvarjamo družbo, nasilja, vojne... :O

MadMicka ::

Perci, v II. sv. vojni sta bili samo dve strani in tista stran, ki je držala s Hitlerjem, je vredna vse obsodbe.

In potem delaš napako in začenjaš s podrobnostmi: npr. nekateri domobranci so bili mobilizirani prisilno, drugi so šli tja, kjer se je lažje preživelo - res je, in? V čem to spremeni dejstvo, da so bili domobranci na strani Zla?

Poanta je naslednja: pri II. sv. vojni, kjer so miljoni ljudi izginili v nič, je potrebno stvari postaviti črno - belo, ker če začnemo o stvari na dolgo in široko filozofirati, smo s tem odprili vrata ideologijam, ki temeljijo na rasni, verski in politični nestrpnosti.

In na koncu še nekaj glede tiste floskule: če bi se vojna končala drugače, bi bili izdajalci Partizani. Koga pa bi izdal? HItlerja? Pa poglejmo Francijo, tam so se proti Hitlerju (z izjemo domobrancev, ki so jih po koncu vojne pobil) borili komunisti in druge organizacije, na koncu komunisti niso prevzeli oblasti, pa jih je kdo razglasil za izdajalce?
Če pa misliš na tisto npr. na to, da bi zmagal Hitler, seveda Partizanov ne bi imenovali Izdajalci, temveč banda, kriminalci, tako kot so jih imenovali med vojno.

Tako Perci, da ne pretiravi s takimi posplošenimi trditvami, ker z njimi na faxu na izpitih ne prideš skoz >:D

Lahko smo ponosni na Partizane. V začetku l. 1942 je Anglija trepetala pred Hilterjevo invazijo, njegovi tanki so stal pred Moskov, končna Hitlerjeva zmaga je bila le še vprašanje časa, v Yugoslaviji pa so Partizani osvobajali posamezna ozemlja. Res, svaka jim čast.

Enkrat je v eni podobni debati nekdo dejal, da so bili Nemci toliko močnejši in boljši od Partizanov, da bi jih lahko vse uničili, če bi zares hoteli. Mislm, kakšn cepec... Tole je npr. lep primer, da če je stvar še tako čista, zmer se najde kdo, ki dela kalno vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

perci ::

MadMicka: s svojimi stališči sva nekoliko preveč narazen, da bi prišla skupi, ampak se bom vseen potrudu in napisal kaj mislim.

Torej, ti stvar zelo poenostavljaš, jaz pa mislim, da jo je potrebno pogledati nekoliko globlje.

Kar se tiče obsodbe strani, bi rekel takole: strinjam se, da bi lahko silam osi lahko rekli napačna stran. Ampak stvar je v tem, da ljudje na t.i. osi zla niso bili slabi. Bili so ljudje. Tukaj ti počneš to kar očitaš meni, posplošuješ namreč.

Domobranci so bili izdajalci praviš.
Zakaj? Ker so se borili proti svojemu narodu? Kaj pa če se oni videli, da se je njihov narod boril proti njim? Ne me zdej napast in kamenjat, hočem samo predstavt tut drug vidik, na katerega večina ne pomisli. Dejstvo je, da je bila situacija takrat drugačna kot je sedaj. Ljudje niso vedeli, kaj je prav in kaj narobe. Ti MadMicka to seveda "veš".

In na koncu še nekaj glede tiste floskule: če bi se vojna končala drugače, bi bili izdajalci Partizani. Koga pa bi izdal? HItlerja?

Ne, ampak domobrance, ki bi leta 2002 udrihali po partizanih tako kot ti sedaj nemarno udrihaš po domobrancih (ki so kljub vsemu, roko na srce še vedno ljudje, tako kot midva), pri tem da nikoli nisi bil v vojni in ne veš kakšne grozote prinaša. In potem praviš, da je stvari potrebno gledati črno belo. Prosm te. Drži se lastnih nasvetov in ne posplošuj.

Tako Perci, da ne pretiravi s takimi posplošenimi trditvami, ker z njimi na faxu na izpitih ne prideš skoz.

Ne mi tuki pamet solit, nisem škorc iz prvega letnika, star sem 20 let (maja bom 21) in sem v tretjem letniku. Zdej si pa izračunaj, če pridem s svojimi trditvami skoz. Poleg tega ne vidim, kaj imajo izjave o 2. sv. vojni veze z študijem prava.

Dejmo priznat, da je človek vseeno samo človek.

Brane2 ::

Kar se teh povojnih pobojev tiče, par noči nazaj sem gledu en stari dobri domači (še krepko črnobeli) film na to temo, ki mi je dal majčkeno mislit.

VIdu sem samo od sredine do konca, samo iz tega se je dalo sklepat o začetku.

Tip je bil poročnik v partizanski vojski in se po koncu vojne sreča z žensko, v katero je bil zaljubljen še iz šolskih dni. Vendar je ona v zaporu, kjer z drugimi čaka na ustrelitev (in sodbo, jasno).

Ženska je zaprta, ker je med nemškim mučenjem izdala imena komunistov.
Poskušala je bit pametna in je izdala tipe, ki so jih Nemci itak že pobili misleč, da pač ne bo škode a Nemci so zato pobili njihove družine.

Ne bi zdaj o detajlih, a videti je, da imajo tudi čuvaji streljanja precej dovolj in da to opravljajo zaradi sorodnikov pobitih, da se jim ne bi strgalo in bi vzeli pravico v svoje roke...

Mam občutek, da je precej tega res. Kako rečeš nekomu, ki je dal vse od sebe v boju za zmago, da bo sedaj tip, ki mu je pobil familijo (ali bil neposredno odgovoren za poboj), da bo šel zaradi paragrafa X.Y.Z za 10 let v zapor, nakar pride ven ?

S tem mu jasno daješ vedeti, da je v tem trenutku zate vreden enako kot tip, ki je bil na nasprotni strani.

Aggressor ::

Perci, veseli me, da razmišljaš večplastno, posebej sem pa še vesel, da obstaja še pri kom tudi kanček razumevanja za človekove slabosti. Pa vendar je v tvojih sestavkih nekaj stvari, ki so potrebne kritike.

Kot prvo, preveč sofizma je v tvojem sklepanju, torej predpostavke, da je vsak sklep oz. resnica posledica trenutnih razmer. Temu moram odločno oporekati (pa ne zato, ker bi bil izrecen Sokratov privrženec :)), saj s preprostim miselnim eksperimentom pridemo do sklepa, da navezadnje potem tudi ubijati ni nič posebnega, če pač tako nanese. Če se navežem na konkreten primer, opravičuješ domobrance zato, ker so bili:

a) ljudje
b) vrženi v dvomljive okoliščine

Pomudimo se najprej pri prvem razlogu. Absolutno se strinjam, da se ljudi kot takih ne da a priori razdeliti na dobre in zlobne, da je vsak človek unikaten skupek značilnosti, torej tudi slabosti. Ampak, zavoljo tega popolnoma relativizirati posameznikovo krivdo (ko praviš: '...drugo je pa to, da ljudje niso nikoli nič krivi...') kot nekaj, na kar človek pač ni imun, ker naj bi domnevno bil marioneta "višjih sil", je pa nesmiselno. Namreč, potemtakem lahko prav vsakogar oprostimo krive, ker naj bi bil domnevno suženj ideoogije; z drugimi besedami, zanikamo posameznikovo svobodno voljo in njegovo zavest o tem kaj je dobro. Glede na gradivo in izkušnje se s tem nikakor ne moerm strinjati. Prav vsak človek nosi določen del krivde. Je pa slednja seveda zmanjšana, vkolikor so bili ljudje izpostavljeni razmeram, katerim niso bili kos (kar pri nekaterih domobrancih vsekakor velja).

Drugič, stališče, da mi nobeni strani nismo poklicani očitati prepričanj, ne zdrži resne kritike, zaradi najmanj dveh razlogov. Prvi je ta, da se vsekakor dolžni odzvati, če po našem mnenju dotična prepričanja delujejo negativno na nas ali na druge ljudi in drugič, brez konstruktivne kritike ni napredka. V realnosti so stališča vseskozi izpostavljena preudarjanju, kar je edinole prav. Se pa strinjam, da nismo poklicani oporekati prepričanju drugega samo zato, ker je denimo tuje našemu.

Če gremo k stvari; strinjam se, da zadeva z domobranci vsekakor ni enolična; tega nisem trdil. Trdil pa sem, da so izdajalci domovine, kar pa so bili nesporno, saj so zaprisegli pod zastavo okupatorja. V kolikor kdo ob tem dejstvu zanika izdajstvo, naj si razčisti pojme okoli pomena izdaje. torej, da se razumemo, jaz obtožujem njihovo doktrino, ne pa nujno ljudi. Kot oborožena sila na strani okupatorja niso pomenili nič dobrega za našo deželo in opd pojmom "domobranci" jih bom tako tudi razumel. Povsem druga zadeva pa so stvari okoli krivde posameznikov. Vsekakor je res, da so mnogi pristopili zaradi strahu pred partizani in komunisti, mnogi zaradi manipulacije Cerkve (ki je vsega obsojanja vredna, pa si tega še ne upa na glas priznati). Res je, da je bila za mnoge ljudi situacija perprosto prekompleksna, da bi jo bili zmožni objektivno ovrednotiti. Ne strinjam se s povojnimi poboji (pa četudi zločincev). Ampak, zame osebno bi moralo biti vsakemu, ki se bori na strani okupatorja njegove dežele, jasno, da je nekaj pri njegovem udejstvovanju hudo narobe. V kolikor tega ni sposoben, bo nosil določene posledice.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

DavidJ ::

gledano z vidika, ki ga je predstavil Aggressor, so domobranci res bili izdajalci. no, tega noben ni trdil da niso, zacelo se je z 'upravicljivimi razlogi za povojne poboje', ki jih je navedel tito.

lahko pa bi oporekal, da je prevec predpostavke v tistem, da so bile vecino krive okoliscine.

med ww2 se ni bilo medijev, kot jih poznamo danes in sekularizacija rimskokatoliske cerkve je bila se dokaj nevidna. in kar cerkev opravici je moralno opravicljivo, legitimacijsko. vecina ljudi pa je bila vernikov in to se mi zdi dokaj mocan vpliv.

kaj bi domobranci ob morebitni zmagi storili - bi se predali ali bi jih morali zaustaviti s kaksnim fat boyem, pa naj bo vecna uganka.

lep primer, da domobrancem ni bilo vseeno za domovino so njihovi potomci v argentini, ki sedaj, pa ceprav so ze 4. generacija, govorijo lepo slovenscino. za primer so se slovenci v zda asimilirali zelo hitro.

tito, nisi malo pomesal?
belogardisti - beli, pratizani - rdeci, domobranci - plavi?
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

TheJack ::

Aggressor čestitam - v nekaj odstavkih ti je uspelo povedati tisto, za kar bi jaz porabil gotovo desetkrat več. :D

Resnično malokdaj vidim sestavek, v katerem je tako odlično zajeto (in zadeto) bistvo.
Bonis nocet, qui malis parcit.

skorc_norc ::

In kaj si mislite o ''propagandi'', ki smo jo dobili na naše domove ''Slovenija za NATO'' ali nekaj podobnega?

DavidJ ::

drzava je jasno pokazala kaj je bolj v njenem interesu. dvomim, da bo to vpivalo na volilce.

bil bi proti, ce ne bi bil z vstopom v nato pogojen vstop v eu, pa je tako.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

torej tisti, ki ste proti nato in eu. tkole gre to:

za vas je torej važna pot, ne pa cilj (ker smo rekli jugoslaviji (rdecim) ne in se priblizevali natu in evropi, ampak ne z namenom, da bi v njih prisli).

Če je to res, greš na pot zato, da greš, ne da prideš. Torej ti je važna pot in ne cilj. Se pravi, da ti je pot cilj potovanja. Torej je važen cilj, ker je pot cilj. Torej ni važna pot sama po sebi, ampak je važen cilj sam po sebi, pot pa ne.

in cilj sta nato in eu.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Brane2 ::

Dobra fora gosn Koperfield. Kaj sledi ? Trik s kartami ? :)

para-site ::

To pomeni, da če nekam greš in te po poti komplet slečejo, itak ni važno, samo da prideš na cilj, tudi če si nag. Pri tem verjetno sploh ni pomembno, če se ti vsi smejejo.
btw. tista reklama za nato me je samo še bolj prepričala, da bom na morebitnem referendumu obkrožil NE.

footprint ::

Zelo upam da bo referendum saj bom na veliko napisal PROTI.

Samo ko pomislim na vse te pritiske od zunaj se mi zdi da smo lutke v nekem brezsmiselnem gledali??u. A je res smisle v tem da bo na koncu le ena oseba ki bo odlo?ala o vsem (?e prav vem je imel prav to ?eljo Hitler). Jaz raje umrem kot "Afganistanec" kot pa se pustim su?njit. Glejte nas odvisni?e na netu, tol?emo po tipkovnici in se sploh ne zavedamo kako zelo smo odvisni od vse te tehnike. Slovenijo je Microsoft oku?il, si predstaljate, da Amerika prepove (iz bednih razlogov) prodajo in uporabo MS izdelkov (no to je sicer nemogo?e ampak hipoteti?no?), propademo ?ez no?. In to je dokaz da nas odvisnost pelje v popoln prepad. Sam sem star 30 let za vas ne vem. Vendar ?e pomislim ali bi se v tem svetu bede, krutosti, grebenja po premo?enju sploh odlo?al za dru?ino in imel otroke, kako bi jih vzgajal kaj bi iz njih nastalo. Mislim da mora vsak posameznik ?eleti svoemu potomstvu le naj bolje, v tem primeru je bolje da jih ni razen ?e ima? dovolj denarja da si bo? lahko kupil vse. Seveda pa to pelje v drugo skrajnost potem ne bo nikogar da bi se zavzemal za na?a stali??a.

Prijatli, sodr?avljani ne vem kaj storiti, prav gotovo pa ne v NATO.

Marjan ::

Trideset let si star pa take oslarije ven mečeš. Jao, dej se zamisl pa preber še enkrat kaj si napisal, vsak stavek posebej.


Sej - debeta NATO (in predvsem EU) je skoraj nepotrebna. Itak se ve (če se trezno razmišlja) da je bolje iti v NATO (in predvsem EU), kot ne.

Edino pametno in smiselno vprašanje je tukaj - Zakaj večina Slovenčkov misli, da bodo izpadli pametnejši, če bodo bentili proti NATO (in predvsem EU).

Ni mi jasno no, naj mi nekdo odgovori. Čeprav je odgovor psihološko obarvan in vezan na zgodovino Slovenčkov.
Pa še to mi povejte - Ali samo jaz opažam v slovenski družbi ta fenomen ali še kdo drug?


ps: Jest na splošno ne sodelujem v političnih debatah, ampak, ko pa začnejo take oslarije padat na mizo se pa zgrozim.

MadMicka ::

Marjan, čist si falu poanto...

Svoboda čez vse, to je vodilo! Če večina noče it v Nato, pa čeprav iz povsem iracionalnega razloga, potem naj obvelja volja večine...

in ne vn hodt s tistimi poceni forami, češ, Nato je enako Eu, kar seveda ni res......

Obsojat nekoga, ki je proti Natu, ne glede na razlog, je navaden IDIOTIZEM!

Spoštovati pravico do svodbodne odločitve, to je korak v pravo smer.

Seveda ne zdej s takimi ekstremnimi korki , pol tudi spoštovati pravico Nacista do njegove izpovedi....

... to seveda ni isto , obstajajo meje in ravno zaradi teh mej ni zakona in ni računalnika, ki bi nadomestil dobrga sodnika!

aja, pa še glede Thomasove izjave, češ, Janša in Rupel sta bla bla bla, ne sicer sama , ampak bla bla bla, on kr tko počez , če je blo eno dejanje ok, valjda bo tud drugo.... mislm grozn, če je že Hitler spravu gospodarstvo Nemčije na zavidljivo raven, pol je tud ok, če je pokilal še par miljionov Židov,. ... dejte mal mislt, predn kej napišete

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podpirate vstop Slovenije v EU in NATO? (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48021248 (16721) Vlady
»

Slovenski NATO lažnivci (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
58522208 (16143) OwcA
»

Tudi ženske obvezno v vojsko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
785776 (4417) ||_^_||
»

NATO - we are on! (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
67425696 (18890) Pepe
»

NATO-pro,contra (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1117814 (6355) freserovski

Več podobnih tem