» »

Ameriški terorizem

Ameriški terorizem

City ::

Je potem lahko etnocentrizem ali westerocentrizem po "domače" z drugimi besedami tudi strah pred drugačnimi?

jetam ::

Torej vsaka kultura si oblikuje svojo normo do vrednote življenja. Če bi se ti naprimer rodil v Indiji bi ti to bilo nekaj normalnega (te kaste), ker kultura ni v genih ampak se je naučiš.

Normalnega? Bolje reci, da ne bi imel izbire. Preberi si kaj so podpisale svetovne drzave med drugim tudi Indija v Deklaraciji o clovekovih pravicah. Pri njih ta sicer velja ampak "samo" dokler nisi "nedotakljivi" oz nizja kasta. Tu se pa vse konca. In tvoje prepricanje kljub vsemu je, da naj to spostujemo? WTF?
Sploh pa: si morda kdaj videl te ljudi? Kako zivijo? Kasna je njihova beda? Pa ne mislim po TV ampk po RL? Morda pa bi bilo treba samo zate napisati kaksno knjigo, da bi razumel...

In potem se zagovarjati umor... S stalisca kulture. To je idiotizem.

Thomas ::

> NA TEM SVETU NI SPLOŠNE RESNICE.

Je pa TO splošna resnica, ki vedno velja?

Očitno ni, saj zanika sama sebe. Oziroma drugače rečeno, absurdna je.

Stavek ki implicira svojo negacijo, v logiki zavržemo.



Kar se kultur tiče, je marsikaj možno in celo zaželeno "početi drugače". Če pa se ne spoštujejo Temeljne človekove pravice, je pa čas za modre sirene intervencije.

City, matej97, ALIEN3000 - disolve your (absurd) memplex!

Thank you.



:)


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

City ::

"Če pa se ne spoštujejo Temeljne človekove pravice, je pa čas za modre sirene intervencije."

Se pravi tako kot v dokumentarnem filmu Konvoj Smrti škotskega filmskega ustvarjalca Jamieja Dorana.
Tam so bile upoštevane temeljne človekove pravice na enak način kot jih je upošteval Hitler in še kdo drug.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: City ()

Double_J ::

Ah... v vsaki družbi imaš norme. In v naši družbi je norma ne ubijaj. In zato ti na podlagi naše kulture (naših norm) sklepaš kaj je dobro in kaj ne. S tem priviligiraš našo kulturo, saj na podlagi nje obsojaš druge... čista logika.


To, da jaz gledam na stvari iz stališča moje, zahodne kulture, je tvoj privzetek, ki je seveda napačen.

Jz gledam na stvari kot subjekt in vrednotim. Ocenjujem da je v določenih kulturah življenje bolj zadovoljivo kot drugje. Torej se zavzemam za širitev tovrstnih kultur in ukinitev slabših.

matej97 ::

Jetam:

"In potem se zagovarjati umor... S stalisca kulture. To je idiotizem."

Kaj je tukaj idiotskega??

"si morda kdaj videl te ljudi? Kako zivijo? Kasna je njihova beda? Pa ne mislim po TV ampk po RL? Morda pa bi bilo treba samo zate napisati kaksno knjigo, da bi razumel..."

pa joj, saj tudi jaz to enostavno MORAM obsodit, če gledam s svoje kulture. Vendar je to v njihovi družbi nekaj običajnega in se niti nihče ne zgraža. Saj so tudi v naši demokraciji nevidne kaste, ki se vedno bolj povečujejo (bogati - revni). Pa se kaj ti kaj zgražaš nad tem?!

Thomas:

"Je pa TO splošna resnica, ki vedno velja?"

Ja to je ta splošna resnica, če veš za kako drugo (boljšo) mi jo pa kar napiši.

"Temeljne človekove pravice"

Ki so se ustvarile na podlagi naše kulture. In kdo pravi, da so pravila naše kulture večvredne??

double_j:

"To, da jaz gledam na stvari iz stališča moje, zahodne kulture, je tvoj privzetek, ki je seveda napačen."

Heh, a je res napačen moj povzetek?? LOL, že v naslednjih stavkih si se sam posul s pepelom...

poglejmo:"Jz gledam na stvari kot subjekt in vrednotim."

Vrednotiš na podlagi česa?! Na podlagi svoje kulture.

"Ocenjujem da je v določenih kulturah življenje bolj zadovoljivo kot drugje."

Kako lahko to sklepaš? A si preizkusil tri, štiri kulture slučajno?

"Torej se zavzemam za širitev tovrstnih kultur in ukinitev slabših."

Slabše so na podlagi česa? Na podlagi naše kulture, saj te druge kulture primerjaš z našo in potem določis slabe in dobre.

"...je tvoj privzetek, ki je seveda napačen."

Zdaj pa napiši v čem je napačen? Sam sem ti ravno zdaj dokazal, da vse druge kulture vrednotiš na podlagi svoje.







:P

Thomas ::

Da je "vse plod kulture in nič nima izvora v biologiji" - je zabloda v središču tvojega rezoniranja matej97.

Posiljena Saudijka, ki jo zaradi tega "zločina" kamenjajo do smrti, občuti ob tem čisto biološke bolečine, ki jih ji "kultura njenega okolja" nikakor ne odvzame.

Medtem ko vi "kulturni relativisti" pravite, "da je to pač njihov običaj, ki ga moramo spoštovati".

Zanimivo pa je, kako se ženete za eno samo "univerzalno človeško pravico". To je ta, da "se nikomur ne sme odrekati šeg, v katere je bil rojen".

Bolano, ne samo trhlo v logičnem smislu.

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Da je "vse plod kulture in nič nima izvora v biologiji" - je zabloda v središču tvojega rezoniranja matej97."

Kakšen je izvor v biologiji?? Če bi ti živel v državi X, bi se naučil tamkajšnje kulture in se tako kot se sedaj zgražaš na neko kulturo, bi se takrat zgražal mogoče prav nad zahodno kulturo.

"Medtem ko vi "kulturni relativisti" pravite, "da je to pač njihov običaj, ki ga moramo spoštovati"."

Kakšen običaj?! To je pri njih zakon, kot pri nas, da ne smeš z avtomobilom čez rdečo luč.

"Zanimivo pa je, kako se ženete za eno samo "univerzalno človeško pravico". To je ta, da "se nikomur ne sme odrekati šeg, v katere je bil rojen"."

Kaj je s tem narobe??

"Bolano, ne samo trhlo v logičnem smislu."

Moji posti so na trdnih nogah z osnovo. Sem se danes v odmoru tudi menil z profesorco sociologije in mi je dala prav.

Daj Thomas prosim odgovori mi na dve vprašanji:

1.Ali je etnocentrizem upravičen in če je mi napiši zakaj?

2.Kultura je v genih ali se je naučimo?

hvala

Double_J ::

Vrednotiš na podlagi česa?! Na podlagi svoje kulture.


Lol, dej še ene 3x to povej|O
Jz vrednotim na podlagi tega kar mislim, da je prav. Pa mi je čisto vseeno ali gre za kulturo v kateri jaz živim ali za kakšno drugo.
Lastno kulturo in ostale obravnavam brez predsodkov ter povem kaj se mi v kateri zdi narobe.

A si zdej dokončno popušil, a boš spet skupaj sestavil tistih par otročjih stavkov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Double_J ::

Profesorice sociologije majo pa ponavadi večinoma narobe, če smem pripomnit.

matej97 ::

"Lol, dej še ene 3x to povej"

Očitno bi tebi moj stavek lahko dal vsak dan za zajtrk, kosilo in večerjo pa ne bi razumel.

"Jz vrednotim na podlagi tega kar mislim, da je prav."

Joj kako si mi smešen... Tvoje mišlenje ti je v glavo vbila tovja kultura, vem da je to težko razumet, vendar so nam vse stvari samoumevne, ker nam že od malih nog tupijo kaj je prav in kaj ne.

"Pa mi je čisto vseeno ali gre za kulturo v kateri jaz živim ali za kakšno drugo."

Ni vseeno, če bi živel v drugi kulturi bi mislil drugače. Ali pa ti hočeš povedat, da ko si se narodil si itak vedel vse kar je prav in kaj narobe, torej na tebe naša kultura ni nič vplivala... hmmm

Ne ne bom nič popušil.:)

Moji otročji stavki pa imajo bolj prav kot tvoji.

Aja, zakaj nima profesorca prav?

Thomas ::

Ljudje imajo čisto biološke osnovne občutke, ki nimajo z nobeno kulturo nič skupnega.

Mutilacijo prenašajo pakistanske deklice prav tako težko, kot bi jo naše.

Ti matej97 pa se nekaj spakuješ, kako logični da so tvoji doneski, češ da "vse izvira iz nedotakljive kulture".

Zate je na to stran carinika zakopavati živo ženo k umrlemu možu nedopustno, na "drugi strani carinika" pa je to povsem legitimno - oziroma še celo zakon, ki smo ga dolžni spoštovat.

Bedni sofizmi so to. Oziroma bi bili, če bi zagovarjal ploščato Zemljo, ali pa da še niso bili na Luni.

Pa zagovarjaš bedo (in primitivizem) v večini sveta. Zato je to tudi odvratno, ne samo neumno.

:(
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To, da jz mislim tisto kar mi vsiljuje kultura je naivno mišljenje.
Ko si enkrat dovolj pameten se zlahka lahko odrešiš spon kulture v kateri živiš ter racionalno obdelaš kaj je prav in kaj ne.
Imam tudi dosti pripomb čez lastno kulturo. Pa tega nisem zvedel v naši kulturi ampak morda v kakšni drugi, ne?
Torej tvoj argument je porazen.

Btw, si že pomislil, da če si determiniran s kulturo v kateri živiš je potem tudi tale tvoj debilni kulturni pluralizem produkt naše kulture.
In kot tak ni uredu, saj je grajen zgolj na našem dojemanju.
Ah kako zlahka se opravi s tistimi, ki preveč relativizirajo, namreč sami se ujamejo v svoje mreže.


Thomas ::

> Ah kako zlahka se opravi s tistimi, ki preveč relativizirajo, namreč sami se ujamejo v svoje mreže.


Zelo res. Toda oni tega sploh ne vidijo. Oziroma se delajo da niso opazili.

A so žleht a so neumn?

- se človk vpraša.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Jah jasno Thomas.

Edino zveličano je kako se ljudje počutijo, dobro ali slabo.
Kulture so pa samo orodje za doseganje cilja, da se ljudje počutijo dobro.
Orodja se pa menja in popravlja.
Kultura sama posebi ni vredna nič. Važno je samo kam je usmerjena v pain ali pleasure ljudi.

Okej zdej mam pa dost teme, ker je kristalno jasno, razen nekaterim:O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

jetam ::

"In potem se zagovarjati umor... S stalisca kulture. To je idiotizem."

Kaj je tukaj idiotskega??


Torej tole tvoje stalisce je idiotsko. Vztrajati pri tem, da je kultura nedotakljiva, clovesko zivljenje pa ne. Taksno kulturo in taksno "razmisljanje" - oboje izkoreniniti!

Moji otročji stavki pa imajo bolj prav kot tvoji.


Eh... ima sploh smisel? Spostuj Double_J-evo kulturo!

Matej: Errare humanum est, in errore perservare stultum.

matej97 ::

"Ljudje imajo čisto biološke osnovne občutke, ki nimajo z nobeno kulturo nič skupnega."

Ahh pa to sploh nima veze s tem kaj je v dani situaciji prav ali ne. Jaz trdim, da je kultura naučena ti pa to spodbijaš z zgornjim argumentom. Bedno. :|

"Pa zagovarjaš bedo (in primitivizem) v večini sveta. Zato je to tudi odvratno, ne samo neumno."

Torej - vse kar ni zahodna kultura je beda in primitivizem??

Double_j:

"Ko si enkrat dovolj pameten se zlahka lahko odrešiš spon kulture v kateri živiš ter racionalno obdelaš kaj je prav in kaj ne. "

Seveda se jih lahko razrešiš, nikoli pa tako močno, da bi lahko racionalno obdelal vse.

"Btw, si že pomislil, da če si determiniran s kulturo v kateri živiš je potem tudi tale tvoj debilni kulturni pluralizem produkt naše kulture.
In kot tak ni uredu, saj je grajen zgolj na našem dojemanju. "

Vsa mnenja nekoga so grajena na njegovi kulturi. Vendar sem jaz, za razliko od tebe bolj blizu razbitja te determiniranosti. Saj se vsaj poskušam postaviti v vlogo ljudi iz drugih kultur. Ti pa najprej pljuneš in šele nato pogledaš na kaj si pljunil, oziroma sploh ne pogledaš.

Thomas in Double_J: vajino argumentiranje je podobno psu ko je. Kaj mu diši vzame (argumentirata), kaj pa mu smrdi pa pusti.

Sicer pa predlagam, da se debata spelje nazaj zopet v svoje okvirje, saj se vsaj meni več ne zdi pošteno to argumentiranje od vaju, ko (kot sem prej napisal) odgovorita samo na to kar vama paše. Sicer pa sprejemanje drugačnih mnenj itak ni vajina močnejša točka. Tako da se mi zdi bolj smotrno usmerit mojo energijo v kaj bolj koristnega.

lp, pa brez zamere


:)

Double_J ::

To, kar praviš zagotovo ni res.
Jih je kr nekaj odrastlo v naši kulturi in se jo privadilo potem jih je pa nekaj pičilo in so šli lepo Tibet kjer so do konca življenja bili lepo budisti in se popolnoma zlili s tujo kulturo.

Torej je to očitno mogoče in se spet motiš.

Smrdijo pa precej tvoji argumenti ja. Če še pes ne mara česa takega, kako neki bi jaz kot človek lahko.

jetam ::

Vendar sem jaz, za razliko od tebe bolj blizu razbitja te determiniranosti. Saj se vsaj poskušam postaviti v vlogo ljudi iz drugih kultur.


ROTFLOLMAO. Thank u, thank u, thank u... Se sosed je prisel pogledat zakaj se tako smejim. Bi te rad videl ja kako se postavljas v vlogo obrezane 10-in-se-manj-letnice, kamenjane muslimanke, bede in lakote indijca najnizje kaste, etc... Lahko je zagovarjati njihovo bedo iz usnjenega naslanjaca, v varnem zavetju toplega doma, ob polnem hladilniku...

In ce kdo polaga besede drugim v usta oz posplosuje na zelo primitiven nacin si to edinole ti:
"Pa zagovarjaš bedo (in primitivizem) v večini sveta. Zato je to tudi odvratno, ne samo neumno."

Torej - vse kar ni zahodna kultura je beda in primitivizem??

jeb ::

Thomas:
Mam argumente zato. De facto ravnanje s kasto nedotakljivih v Indiji je živa groza. Do smrti pustijo izstradati cele vasi, če so njihovi prebivalci iz spodnje kaste. Tudi sicer korumpirani državni uradniki enostavno ne dovolijo dovoza pomoči tja. Ker mislijo v skladu s svojo vero, da so tisti bili itak slabi v prejšnjem življenju, da je najbolje če jih vzame stradež. Pošiljka pšenice gre v podganam v svetišču. Dobesedno.
Dej mi povej, v cem je to tako strasno razlicno od tega, kar pocneta Evropa in Amerika s presezki hrane? Vino in mleko se zlivajo v kanale, zelenjavo se pusti, da zgnije v skladiscih, primerov je nesteto...
Zakaj se ob taki strasni filantropiji, ki jo menda premore Zahod, ne zgodi, da se te hrane "on regular basis" ne deli revnim in lacnim, ki jih tudi na Zahodu ni prav tako malo? Vsi vemo, kako to deluje,in zakaj je tako. Ali pa, ce smo se malo bolj sarkasticni - zakaj pa potem te hrane ne odpeljejo tja, ker visje kaste tko kruto pustijo stradati tiste nizje?
Se en lep primer ogabne hipokrizije...
Ze to, da je nekdo preprican o "vecvrednosti" neke kulture, je bedarija. Da zagovarja VSILJEVANJE moralnih nacel in ekonomskega sistema drugacnim kulturam, je pa ZLOCINSKO. Plain and simple.
Kasta "nedotakljivih"??? Tudi Evropa in Amerika imata taksno kasto, brez skrbi. Samo da je lepo pokrita pod navideznim plascem demokracije.
To so tisti karteli, ki raje poberejo zavarovalnino tako, da potopijo poln!!! zastarel tanker, namesto da bi placali njegov razrez.
To so tisti, ki v hrano tlacijo skodljive snovi, (recimo primer dokazano kancerogenega sladila Aspartama, katerega uporabo je Monsanto dosegel z lobiranjem v ameriski vrhovni politiki, VEDOC, da je to skodljiva oz. strupena snov).
To so tisti, ki... Just fill in the blanks...
Kulturalizem? Tale pojem v tem kontekstu dobi ZELO cuden prizvok. Brezobziren EKSPANZIONIZEM, nic drugega.




Thomas ::

> Dej mi povej, v cem je to tako strasno razlicno od tega, kar pocneta Evropa in Amerika s presezki hrane? Vino in mleko se zlivajo v kanale, zelenjavo se pusti, da zgnije v skladiscih, primerov je nesteto...

BISTVENO različno je to. Tako Amerika kot Evropa imata velike presežke hrane, ki jih uničujeta in ki jih pošiljata kot pomoč naokoli.

Tudi Indija ima velike presežke hrane, ki pa do indijskih revežev ne pridejo, ker oni so "programirani za smrt".

Ne po odločitvi Zahodnih vlad, niti po odločitvi indijske vlade, pač po dobro utečenih hinduističnih običajih. Ki dosežejo svoje, četudi so formalno celo prepovedani.



> Zakaj se ob taki strasni filantropiji, ki jo menda premore Zahod, ne zgodi, da se te hrane "on regular basis" ne deli revnim in lacnim, ki jih tudi na Zahodu ni prav tako malo?

Na Zahodu je mnogo državnih in zasebnih iniciativ za razne dobrodelnosti. Predvsem so pa to demokracije, ki ne pobijajo z lakoto "niti" prebivalcev najbolj zabačenih naselij.

Sam sistem je le narejen tako, da prebivalstvo stalno napreduje, sistem pa tudi.

> Ali pa, ce smo se malo bolj sarkasticni - zakaj pa potem te hrane ne odpeljejo tja, ker visje kaste tko kruto pustijo stradati tiste nizje?

Intervencija v Indiji tudi ni povsem slaba zamisel. Proti lokalnim oblastem vsaj.

Bi bilo pa dobro prej Indijcem odvzeti nuklearni program. Ko bo delovala antibalistična zaščita (in še kaj) - lahko!


> Se en lep primer ogabne hipokrizije...

Se strinjam. Ogabna hipokrizija "multikulturnih relativistov". Ki po eni strani hočejo da Zahod takoj vse uredi ... po drugi pa ne sme storiti ničesar.

> Ze to, da je nekdo preprican o "vecvrednosti" neke kulture, je bedarija.

Bedarija je tiščati glavo v pesek in govoriti, da je npr. pakistanska kutura prav toliko vredna in človekoljubna kot npr. švicarska. TO je bedarija.


> Da zagovarja VSILJEVANJE moralnih nacel in ekonomskega sistema drugacnim kulturam, je pa ZLOCINSKO.

Zločinsko do kulture? Spiska običajev, pravil, šeg in navad?

Proti njim ne moreš narediti zločina. Zločin lahko narediš proti ljudem. Prav v imenu tistih bulaznjenj o kastah se zločini delajo vsak dan. Vsak dan se zločini delajo proti deklicam v imenu starodavnih predsodkov, ki sestavljajo jedro tiste "kulture".

> Plain and simple. Kasta "nedotakljivih"??? Tudi Evropa in Amerika imata taksno kasto, brez skrbi.

Mi boš moral pokazati nekje v belgijski ravnini eno vas, ki jo je belgijska občinska oblast izstradala do smrti. Oziroma kjerkoli se to po tvojem dogaja.

FYI - v Indiji se!

> Samo da je lepo pokrita pod navideznim plascem demokracije.

Tale "navidezni plašč demokracije" je priljubljena floskula antidemokratov. Hitler recimo, je stalno govoril, da je demokracija navidezna. Stalin prav tako. Mnogi od tistih, ki bi demokracijo ukinili, pravijo da je itak ni. Tega smo že vajeni.


> To so tisti karteli, ki raje poberejo zavarovalnino tako, da potopijo poln!!! zastarel tanker, namesto da bi placali njegov razrez.


Exon je potopil Valdeza, kar ga je stalo 2 milijardi dolarjev. Tako obtoževanje je smešno. Ne tankaj bencina nikoli več, če misliš da so res taka mafija.


> Kulturalizem? Tale pojem v tem kontekstu dobi ZELO cuden prizvok. Brezobziren EKSPANZIONIZEM, nic drugega.

Kaj bi pa razširili? Človekove pravice še v tiste kraje v Indiji, kjer danes živijo totalni reveži. Da dobrote Zahoda ne bodo rezervirane samo za en sloj Indijcev.

Brezobzirna ekspanzija boljšega življenja za tiste ljudi tam. Tako je.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeb ::

Spet se sprenevedas:
to, da so vsemogoce ladjarske firme namerno potapljale svoje ladje, da so pobrale mastne zavarovalnine, je znana stvar. Ne trdim, da je s tem zadnjim tankerjem enako, ampak ta princip OBSTAJA.
Delijo hrano naokoli po svetu kot pomoc?
BULLSHIT! Zakaj pa potem v Afriki se vedno crkujejo od lakote? Spet gre za vsem znan princip. Evropa in Amerika presezke hrane vecinoma UNICUJETA. Sploh ni dvoma o tem. In vemo tudi, kaksen ekonomski razlog stoji za tem.
Ne, Belgijska vlada zadnje case res ne strada svojih drzavljanov, jih pa je (pa vse zahodne kapitalisticne druzbe) se pred dobrimi 100 leti, morda nekaj vec. In mimogrede silila v rudnikih delati zenske in otroke. Brez sociale in zdravstva.
Dons tega ne morejo, zato pa pocnejo take stvari, kot omenjeni Monstanto, ki je ena najvecjih kemicnih druzb.
Lahko se pa spomnimo Union Carbide-a, ki je tako lepo deloval v Bhopalu, kajnede. Je to ta prekrasen izvoz zahodne "kulture"?
Diktatorji? In to TI, ki trdis, da je bilo suznjelastnistvo "dobra stvar", mene ze ne bos primerjal s tem. O tem bodi raje TIHO!
In ce smo ze pri tem, da, prav gotovo - prave demokracije ni NIKJER, dragi moj.
SPLOH PA NE V AMERIKI.
Tuki non-stop trobis o kamenjanju zensk in mutilaciji deklic. Ma nemoj! V cem je pa to tako strasnejse od metanja Agent Orange-a po dzungli, in to v imenu demokracije in svobodnega podjetnistva?
Tole svojo pokvarjeno moralo probaj sirit kje drugje.

DavidJ ::

Presežek hrane se uniči, ker je "obsojen" kot oporečna hrana. Razlogov ne zmanjka.

Če bi kdorkoli dal takšno hrano tistim, ki je nimajo, bi bil takoj razglašen kot nemoralni, saj zastruplja ostale in še kakšno pametno bi mu izluščili.

Moj profesor zgodovine je enkrat izrazil nekaj šokantnega - čeprav resničnega. Kaj devat hrano ljudem tretjega sveta - več kot dobijo hrane, bolj se množijo, več je lačnih. Sod brez dna. :'(
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Thomas ::

Kaj bi ti sploh rad jeb?

"Moj program" je jasen - vzpostavitev Zahodne civilizacije all over in njeno nadaljno izboljševanje.

Ti pa razen ultralevičarskih parol o potapljanju ladij in podobnih ne nudiš nič konkretnega.

Mogoče le - pošljimo denar za NATO v Tretji svet lačnim. Kako ga bodo delili, nas pa že ne sme brigati.

Oh ja ....

;)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeb ::

Kaj bi rad?
Siris moralno povsem zgresene ideje, vidim pa, da se tu najde par mladenicev, ki so najbrz sredi pubertete, pa se jim kaksni odgovori na podobna vprasanja morda se niso zjasnili, nate pa gledajo kot na boga, ker znas malo boljs racunat in kaksen program spisat (ob tem se tega tudi zavedas in to izrabljas za vpliv na njih na podrocjih, ki s fiziko in matematiko nimajo neposredne zveze). Ker za vsakega, ki meni, da ce znas dost naravoslovja, mas pa potem tut prav glede zadev tega topica, menim, da mu je treba zadevo osvetlit tudi iz drugega zornega kota.
Skratka, tudi ob vsem tvojem zgrazanju nad "primitivizmi" ne-zahodnih kultur je meni jasno, da gre pri tem za povsem zlagano empatijo. To tiste tvoje trditve o dobrodelnosti vdora belcev v druge dele sveta in o tem, kako je bilo suznjelastnistvo na dolgi rok opravicljiva praksa, zelo lepo dokazujejo. Tvoja zmoznost empatije je enaka nicli. Tvoje "socutje" do mutiliranih deklic je ZLAGANO.
Rad bi, da to uvidi vsaj EN izmed zgoraj omenjenih bralcev.

Thomas ::

> Tvoje "socutje" do mutiliranih deklic je ZLAGANO.

Ni.

To mam jest pri sebi pošlihtano tako, da seštejem ves pleasure, potem odštejem ves pain, pa vidim da je rezultat negativen, če seštevam po celem svetu. Ali vsaj ne dovolj velik, dokler kakršenkoli pain je.

Med pain štejem vse, kar preseže nek določen prag. Cancer, ostale bolezni, prometne nesreče, otroke na ulicah mest ... v bistvu vse, od česar "ima hudič v peklu potico".

Pa bodi to "naravno ali umetno" povzročeno trplenje.

Levji delež izboljšav je na znanosti in tehnologiji. Politika mora le narediti mizo čisto vseh arhaičnih situacij, ki so ovira znanstvenotehnološkemu napredku ali pa celo gorje povzročajo same po sebi.

Na pacifizem anarhistov gledam kot na odnos Siciljancev do policije, ki se "s policaji ne pogovarjajo". Kot na butast.

Vseeno verjamem, da gre za konstanten vzpon človeštva z le relativno manjšimi in lokalnimi nazadovanji.

Že suženjski sistem se mi zdi napredek v primerjavi z nabiralniškim, kar mi nekateri zelo zamerite.


Razlika med Zahodom in ostalim svetom je pa tako drastična zato, ker so ostali sistemi tako slabi. Nič zaradi drugega.

Globalizacija je edina rešitev. The best for all.

Če crkne lokalna folklora me ne briga. Če imajo kaj vrednega za ponudit - bom sprejel tudi jest.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Jeb: Ah... se en. Posplosevanje ne koristi nikomur, se najmanj pa tistemu, ki ga uporabi za argumentiranje oz (pre)hitre zakljucke.
Torej socutje do mutiliranih deklic pa je da zagovarjas nijhovo trpljenje, ker tako veleva njihova kultura?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jetam ()

MadMicka ::

hja, jaz bi še neki napisu, upam da sm dost trezn >:D

Vprašanje bi se galsilo, kje je bolj kvalitetno življenje, v ZDA ali v Slo?

Osebno sem v razgovoru z dvema osebama (ena danes, eno leto v ZDA, druga pred dobrim pol letom, več kot 5 let v ZDA) razbral naslednje: začuda je življenje v Slo boljše kot v ZDA. Tak je pač splošen občutek, tj. več prostega časa, bistveno manj stresno življenje, zadosti denarja za osnovne dobrine pri nas(stanovaje, avto, počitnice) itd.

Hm, to je težko razumeti. Če gledamo npr. statistične podatke, naj bi bila povprečna življenjska doba v ZDA in dohodek na glavo prebivalca višji kot pri nas.

Zakaj potem take izjave?

Je pa res, da to nima veze s temo ... terorizem ZDA, sicer pa v teh postih praktično nič nima dosti veze s tem :D



Thomas ::

Če pogledamo nazaj v debato, so se izkazali argumenti "multikulturalistov" za smešne in uboge.

Lahko preživijo v gostilniških debatah med enakomislečimi, kako da "Američanom gre samo za nafto" in "kako lepo je bilo v kameni dobi".

Ker pač ni konkurenčnih idej, ker tam niso niti zaželjene, saj je debata namenjena ritualnemu "šizenju čez oblast", ne pa razčiščevanju stvari.

Tukajle, pa teh (moderiranih) forumih, pa le ni vpitja eden čez drugega, in le pridejo različne šole skupaj, argumenti so pa tudi največ klik away. Pa so nekateri svoje ideje "iz anarhistični krogov" prisiljeni braniti pred resnim prepihom, ki jih BTW odnese.

Internetni forumi pospešujejo renderiranje memplexa najmanj za faktor 10.

Najmanj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

Jeb!

Označuješ tiste, ki ne mislijo tako kot ti za nezrele pubertetnike, potem pa še v isti sapi izražaš upanje po uspešnem prepričevanju v tvoj prav.

Jst bi temu rekel zelo naivni optimizem.

Interkulturalizem je super stvar.

V teoriji.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

matej97 ::

Thomas sam praviš kako so razmere v drugih kulturah nehumane.

""Moj program" je jasen - vzpostavitev Zahodne civilizacije all over in njeno nadaljno izboljševanje."

America all over the world - SEVEDA ta tvoj program je pa najbolj human.

Thomas ::

Absolutno da je.

Nekaj kar niti ni Amerika, niti ni Evropa, vendar močno spominja kvečjemu na ti "dve" civilizaciji.

To je bolj humano, kot da izoliramo 2/3 človeštva v barbarstvu. In to s pretvezo, "da imajo pravico do svoje kulture". Bede v resnici.

8-)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Moram pa seveda povedat, da moja agenda je le napraviti svet srednjeročno (za par desetletij) stabilen in brez vseh strašnih stvari ki se dogajajo in bi se lahko še dogajale, če bi pustili nekaterim trendom prosto pot.


Kdor hoče vedet, kaj je moj CILJ, mora samo prebrati PROTOKOL na oddelku Znanost in tehnologija. Ene par ključnih postov vsaj, pa bo dobil sliko, kako gledam pravzaprav.

Politično me zanima samo, da je NAJMANJ tako kot je.

Dolgoročnih političnih namenov pa nimam.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

ah...

"Nekaj kar niti ni Amerika, niti ni Evropa, vendar močno spominja kvečjemu na ti "dve" civilizaciji."

Lahko da maš še tako prav pa vendar, kaj pa naprimer če nekatere kulture ne bi hotele sprejet te nove kulture?

Bi verjetno imeli kolonizacijo number 2.

Thomas ::

> kaj pa naprimer če nekatere kulture ne bi hotele sprejet te nove kulture?

Če ne bi hotele ... bi bile zapeljane, da jo sprejmejo. No, ljudje vsaj, bi bili zapeljani. Tiste "kulture" bi ostale samo še spomin.

Glavno da tačas ne naredijo štale na Zemlji še večje, kakor že je.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Glavno da tačas ne naredijo štale na Zemlji še večje, kakor že je."

Nevem točno kako si to mislil, vendar kakšno štalo pa delajo?

Po mojem je pravtako štala v naši kulturi. Onesnaževanje, genski inženiring, razna izkoriščanja,...

Z razširivijo naše kulture se štala ne bi zmanjšala, štala bi se zamenjala za tisto, ki misliš, da je prava, vendar ni.

Hipotetično: Kaj pa če bi neka kultura hotela razširit vpliv na našo kulturo in ti ne bi bila všeč? Bi se dal "zapeljati" ? Mislim da ne. Čeprav bi tista kultura imela toliko dobrih stvari za ponudit pa je mi ne bi hoteli sprejet, ker te stvari ne cenimo. Mi cenimo neke stvari in če bi te stvari hoteli vpeljat v druge kulture bi naleteli na tak upor, da bi celotna stvar spodletela.

Thomas ::

> Onesnaževanje

Kakšno onesnaževanje neki! To je zeleni hype. Zemlja je narejena tako, da je umazana, zastrupljena in nevemkakšna še vse, zaradi t.i. naravnih vzrokov. Vsakih nekaj tisoč let pa še bolj, kot jo je posvinjal človek. Na vsakih 100 tisoč do milijon let pa sploh pride vulkanov ali meteorjev, ki so spektakularni svinjarji.

> genski inženiring

To je zelo pomembna znanstveno tehnološka pridobitev, ki je pa (žal) šele v povojih. Seveda ji pa nasprotujejo nazadnjaki, kot je njihova navada že od izuma ognja in kolesa sem.


> razna izkoriščanja,...

Hvalabogu, da te hoče kdo izkoriščat, da maš za kruh, mleko, bencin, internet, drinke, tropsko sadje, baterije ... - je tako?

:D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Zemlja je narejena tako, da je umazana, zastrupljena in nevemkakšna še vse, zaradi t.i. naravnih vzrokov."

To drži. Ampak k temu še dodaj onesnaževanje človeka pa dobiš "smrtonosno" kombinacijo.

Ok glede genskega inženiringa se itak da novo temo odpret pa razpravljat po dolgem pa po čez...

"Hvalabogu, da te hoče kdo izkoriščat, da maš za kruh, mleko, bencin, internet, drinke, tropsko sadje, baterije ... - je tako?"

Problem je v tem da bo izkoriščevalec meu čez čas 100l mleka, 100kg kruha, 100mbit net povezavo, 100 različnih drinkov,...

Jaz izkoriščan pa čez čas ne bom meu nič, če bo šlo tak dalje.

Kaj pa praviš na ta moj del posta, ki se sem ga zapisal prej?

Kaj pa če bi neka kultura hotela razširit vpliv na našo kulturo in ti ne bi bila všeč? Bi se dal "zapeljati" ? Mislim da ne. Čeprav bi tista kultura imela toliko dobrih stvari za ponudit pa je mi ne bi hoteli sprejet, ker te stvari ne cenimo. Mi cenimo neke stvari in če bi te stvari hoteli vpeljat v druge kulture bi naleteli na tak upor, da bi celotna stvar spodletela.

Mercier ::

Kaj pa če bi neka kultura hotela razširit vpliv na našo kulturo in ti ne bi bila všeč? Bi se dal "zapeljati" ? Mislim da ne. Čeprav bi tista kultura imela toliko dobrih stvari za ponudit pa je mi ne bi hoteli sprejet, ker te stvari ne cenimo. Mi cenimo neke stvari in če bi te stvari hoteli vpeljat v druge kulture bi naleteli na tak upor, da bi celotna stvar spodletela.
Mogoče nekateri ne boste verjeli, ampak ljudje nikjer niso toliko blesavi, da ne bi sprejeli sprememb na boljše. Tisti, ki v Indiji imajo s čim, živijo pretežno zahodnjaško. Tisti, ki nimajo, zamenjajo takoj. Proti so itak le oni prvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Thomas ::

> Mogoče nekateri ne boste verjeli, ampak ljudje nikjer niso toliko blesavi, da ne bi sprejeli sprememb na boljše.

V temle je zajeto bistvo.

Človek hoče navzgor. Na lepše. Tudi Yanomani Indijanci v Braziliji nočejo nič drugega.

Ampak nekateri jih ne bi pustili. Moralno opravičevanje hotenja da v Braziliji ostane po starem in hotenja da "mi" ostanemo na bistveno boljšem kot so oni, se pa imenuje "nasprotovanje izkoriščanju in divji globalizaciji, kot jo vodita MS in IMF".

:D


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

Saša in Thomas, nista razumela vprašanja.

Thomas je povedal, da je njegov program razširiti to zahodno kulturo po celem svetu. In sem jaz podal HIPOTETIČNO vprašanje, kaj pa če bi se neka kultura, oziroma več kultur temu uprlo. Kako bi npr. potem ti Thomas nadaljeval s to kolonizacijo?

Sicer pa Thomas te vedno bolj razumem kaj hočeš, vendar to ni tako lahko izvedljivo in upravičljivo kar bi ti počel.

No če smo že toliko o tej vrednoti življenja, pa dajmo še enkrat.

Tudi jaz sem načeloma proti, da se v drugih kulturah ukine smrtna kazen za neumne stvari.

Vendar se mi zdi, da je potrebno točno definirat mejo kako (če sploh) spremenit njihovo kulturo.

Vsaka kultura je zelo integrirana, zato bi bilo dobro premislit, kaj spremenit, da se jim celotna kultura ne poruši.

Da bi pa jim enostavno zbrisali kulturo in namestili našo pa se mi zdi absurdno. Saj naša kultura ni superiorna in nima pravice nevem kako zelo spreminjat druge.

Torej če že spremembe, potem premišljene in ne preveč revolucionarne.

DavidJ ::

Eh, saj ti pravijo, da vsakdo, ki v nižji kulturi zavzema dober ali boljši položaj, strmi k zahodni kulturi. Zakaj tisti, ki je na lestvici nižje kulture spodaj, ne bi imel pravice živeti kulture, ki jo ima vrhni sloj tistega območja tj. zahodne?

V afganistanski prestolnici je bila računalniška univerza, na kateri je imel vsak študent med letom pravice 10 minut uporabe računalnika. Potem pa vidimo na TVju, kako si teroristi v Moskvi pomagajo s notebookom in še čem, za kar je večina Afganistancev prvič slišala. |O
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

Thomas ::

> Vendar se mi zdi, da je potrebno točno definirat mejo kako (če sploh) spremenit njihovo kulturo.


Vsak pameten človek tam, se bo že znal odločiti, kako je zanj prav.

Zdaj se ne smejo. Ženske zažgejo z bencinom, če se odločijo za drugega. Tiste ki opustijo islam kamenjajo, tisti ki so iz spodnje kaste morajo biti pripravljeni na stalno maltretiranje, tisti ki se rodijo kot deklica na Kitajskem, morajo računati na verjetno smrt ali vsaj izginitev iz javnosti.

Bodimo realni - razen nekaterih kulinaričnih specialitet, posebnih piščalk iz tikovega lesa in nošnje petih klobukov naenkrat - nimajo te civilizacije ponuditi nič.

Če pa imajo - pa povej kaj. Samo "enih posebnih uvidov v svojo dušo" ali podobnega crapa - ne sprejmem.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Vsak pameten človek tam, se bo že znal odločiti, kako je zanj prav."

To že in po mojem se ne bi vsi odločili za zahodno, vprašanje če bi se sploh večina. Očitno misliš da bi vsi kar skočili na našo kulturo. Naša kultura je v materialnih stvareh daleč pred vsemi, v duhovni kulturi pa je verjetno čisto pri dnu. Pri nekaterih ljudeh pa šteje ta drugo bolj.

"Bodimo realni - razen nekaterih kulinaričnih specialitet, posebnih piščalk iz tikovega lesa in nošnje petih klobukov naenkrat - nimajo te civilizacije ponuditi nič."

Ti praviš bodimo realni, jaz pa pravim ne bodimo tako cinični.

Kaj majo za ponudit?

Ponudit majo veliko, a kaj ko ti tega ne ceniš in takoj pljuneš po tem ali pa označiš za crap ali bulshit. Vsaka kultura ma neke svoje dosežke in MI NIMAMO pravice to zbrisat.

Začni z arhitekturo (ne vse kulture) in končaj z "tvojimi" kulinaričnimi specialitetami.

"Ženske zažgejo z bencinom, če se odločijo za drugega. Tiste ki opustijo islam kamenjajo, tisti ki so iz spodnje kaste morajo biti pripravljeni na stalno maltretiranje, tisti ki se rodijo kot deklica na Kitajskem, morajo računati na verjetno smrt ali vsaj izginitev iz javnosti. "

Ti vidiš le negativne strani drugih kultur. A naša kultura pa nima primerov ko ti tudi lahko postane le dobesedno slabo...

Kot sem v enem prejšnjem postu zapisal: Ti bi zamenjal štalo z štalo, glavno da je štala zahodna.



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matej97 ()

Thomas ::

> Začni z arhitekturo (ne vse kulture) in končaj z "tvojimi" kulinaričnimi specialitetami.

Ja ti začni, ti naštevaj! Ti govoriš, kaj vse da je.

Kakšna arhitektura? Piramide? Te je zgradil že izginuli antični Egipt.

Misliš afriške koče iz slame, mongolske jute, eskimske igluje?

Samo kar je dobrega - tisto naj pa ostane in se razširi po celem svetu. Sej globalizacija MORA biti dvosmerna cesta. Svobodna izbira ljudi kaj hočejo, pa edino merilo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Če bi pa izbiral resnično najboljši odlomek iz tegale threada je pa tale od Davidsa:

V afganistanski prestolnici je bila računalniška univerza, na kateri je imel vsak študent med letom pravice 10 minut uporabe računalnika. Potem pa vidimo na TVju, kako si teroristi v Moskvi pomagajo s notebookom in še čem, za kar je večina Afganistancev prvič slišala.

Tu je kleč! Teroristi so wanabe plemstvo tretjega sveta. "Vojskovodje", ki jim za lastno rajo ni mar.

Njihov cilj je jasen. Podrediti si "mehkužni in grešni Zahod", da bodo njegovi prebivalci "nekoliko pod njihovimi kmeti". Nekaj takega kot "krščanska raja" in "pravoverni podložniki".

Najbolj bedni ste pa evropski levičarski intelektualci, ki padate na to finto.

:D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Kakšna arhitektura? Piramide? Te je zgradil že izginuli antični Egipt.
Misliš afriške koče iz slame, mongolske jute, eskimske igluje?"

Ko sem napisal arhitektura, sem dal v oklepaj nekatere. Konkretno sem mislil tebi tako osovražen islam. Poglej te džamije, mošeje, minarete.

Sicer pa majo še Arabci iz preteklosti veliko zaslug na različnih področjih. Matematika, medicina, astronomija, geografija,...

Kot vidim si se spet le "zapičil" v eno stvar bistvene pa izpustil.

"Samo kar je dobrega - tisto naj pa ostane in se razširi po celem svetu. Sej globalizacija MORA biti dvosmerna cesta."

Haha, to bi bila zares lepa pravljica. Seveda globalizacija mora biti dvosmerna, a kot sam veš je IZKLJUČNO enosmerna (v praksi). Da bi globalizacija bila dvosmerna bi tudi mi morali sprejeti stvari iz drugih kultur. To pa se itak ne bo zgodilo, saj naša globalizacija poteka le v eno smer.

Thomas ::

> Sicer pa majo še Arabci iz preteklosti veliko zaslug na različnih področjih. Matematika, medicina, astronomija, geografija,...

Od takrat, ko jih Islam še ni tako obsedel.

Za razliko od tebe (?), jest nisem rasist. Samo sovražim memplex islamizma, ki je zasužnjil ne samo Arabce.



> To pa se itak ne bo zgodilo, saj naša globalizacija poteka le v eno smer.

Seveda, če pa nimajo kej ponudit. Ampak "rasni Indijci" so najbolj prosperitetna etnija v USA. Bolj kot belci. Njihov prispevek Zahodni kulturi je velik, s tem ta postaja pančloveška, globalna. Na Zahodu je samo njena zibelka.

Rasa ni nič, rasa je dejansko neobstoječa. Samo na nekaterih koncih sveta, ni nobene civilizacije in kulture, zato naj sprejmejo pač praktičnejše običaje.



> Kot vidim si se spet le "zapičil" v eno stvar bistvene pa izpustil.



Bistvenih stvari, vi evropski levičarski intelektualci ne zapopadate. Bluzite že od Sartra naprej. Ali celo od Jean Jacques Rousseauja.

To tko je. Kruta resnica.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

matej97 ::

"Za razliko od tebe (?), jest nisem rasist."

Uhhh ta bo pa težka,... PROSIM povej, kje se kaže, da sem rasist. Očitno ti sploh ni jasno za kaj si prizadevam ali pa ne veš kaj rasizem je. Sorry ampak dosti prej bi ta naziv lahko podelil tebi.

Pa zdaj se ne zgovarjaj na tisti vprašaj v oklepaju.

"Od takrat, ko jih Islam še ni tako obsedel."

"Obsedeni" so z islamom že od 7. stoletja naprej! In od takrat naprej so se odkrivala ta spoznanja. Saj so prej živeli kot Beduini, vera jih je povezala.

"Seveda, če pa nimajo kej ponudit."

Če ti nekaj nočeš sprejet ni isto kot če ti nekdo nima nič za ponudit.

To je velika razlika.

>:D

"Samo na nekaterih koncih sveta, ni nobene civilizacije in kulture, zato naj sprejmejo pač praktičnejše običaje."

Prosim napiši kje je ljudstvo brez kulture.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matej97 ()

Thomas ::

> PROSIM povej, kje se kaže, da sem rasist.

Tam ko praviš, da je Arabce in Indijce dobro to, kar imajo.


> "Obsedeni" so z islamom že od 7. stoletja naprej!

Islam je bil takrat bolj toleranten, kot je sedaj. Islamski memplex se je v 700 ali kaj takega letih zrendal v to kar je danes. Fašizem "v imenu Allaha".

> Če ti nekaj nočeš sprejet ni isto kot če ti nekdo nima nič za ponudit.

KAJ ponuja vsa Arabija danes? Od Atlantika do Indijskega oceana, kar bi TI sprejel?

Samo nafto, ki jo sami niso sposobni niti črpat.

> Prosim napiši kje je ljudstvo brez kulture.

Ne brez. Ampak s tako na zelo nizkem nivoju. Kdo pa je rekel "brez"? (Brez kulture niso bili niti Avstralopiteki.)



Totalno si v kotu matej97, upam da se tega zavedaš in da boš znova premislil svoja izhodišča.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Drnovšek poziva k humanitarnosti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20111768 (8120) drejc
»

Štirje slovenski vojaki gredo v Irak. (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
48329038 (17045) upirna
»

Slovenski NATO lažnivci (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
58522208 (16143) OwcA
»

NATO - we are on! (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
67425696 (18890) Pepe
»

NATO pro et contra (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34314614 (10568) rh^

Več podobnih tem