»

Apple želi vlagati v OpenAI

Slo-Tech - Po podatkih The Wall Street Journala se Apple resno zanima za vložek v OpenAI, s čimer bi si kupil vstopnico v prvi razred umetne inteligence. OpenAI se namreč pripravlja na nov krog financiranja, ki bo potekal po vrednotenju podjetja na okoli 100 milijard dolarjev. Ta krog financiranja upravlja Thrive Capital, v njem pa bosta izmed največjih sodelovala še Microsoft in Nvidia.

Slednji je bil doslej največji partner in investitor v podjetje, saj ima v OpenAI kar 49-odstotni delež. Leta 2019 je v podjetje vložil 13 milijard dolarjev. Apple pa je junija ob razvoju Apple Intelligence (AI) dejal, da je OpenAI strateški partner. AI bo znala osnovna opravila, denimo pametno iskanje, medtem ko bo zahtevnejše naloge opravljal ChatGPT iz OpenAI. To partnerstvo želi Apple sedaj poglobiti in zakoličiti še z vpisom v lastniško strukturo. Apple se v resnici pogovarja z več ponudniki, saj se zanima tudi za partnerstvo z Googlom (model Gemini), Meto, Anthropicom in Perplexityjem. Zanimivo je, da...

10 komentarjev

Znamenito predavanje Grace Hopper dostopno vsakomur

Slo-Tech - Ena izmed najbolj slavnih matematičark, ki je imela izjemen vpliv na razvoj računalništva, je brez dvoma Grace Hopper. Matematičarka z doktoratom z Yala, ki je med drugo svetovno vojno delala v mornarici na razvoju računalnika Harvard Mark I in tam ostala do leta 1949, je v naslednjih letih in desetletjih razvila številna orodja, ki so danes del standardnega repertoarja. Iz njenega dela na prevajalniku A-0 se je na primer razvil COBOL.

Tudi ko se je leta 1966 upokojila iz kot rezervna častnica v mornarici, se je kmalu vrnila v uniformo. S posebno izjemo, ki ji jo je dodelil Kongres zaradi izjemnih sposobnosti, je še dolgo let delala v mornarici. Leta 1983 je bila povišana v kotraadmiralko, a tudi po dokončni upokojitvi leta 1986 ni nehala delati. Eno izmed njenih čedalje pogostejših opravil so bili različni govori in predavanja.

Eno najbolj znanih predavanj sega že v leto 1982, ko je predavala zaposlenim v NSA. Predavanje Future Possibilities: Data, Hardware, Software, and People so tedaj tudi posneli, a žal na dve kaseti AMPEX. Posnetek zato javnosti ni bil dostopen, kar je bila izključno tehnološka omejitev. Ameriška NARA (National Archives and Records Administration) je sedaj na zahtevo NSA uspela obnoviti posnetek, ki so...

1 komentar

Nvidia presegla pričakovanja

Slo-Tech - Vse uči so bile včeraj zvečer uprte v Jensna Huanga, ki je po zaprtju borz predstavil Nvidiine finančne rezultate v minulem četrtletju. Podjetje je v minulem četrtletju ustvarilo rekorden dobiček, ki je presegel napovedi analitikov, in napovedalo še boljše tretje četrtletje. Prihodki so se povišali za 122 odstotkov v primerjavi z minulim četrtletjem, tako da so dosegli 30,0 milijard dolarjev. Analitiki so pričakovali 28,7 milijarde dolarjev. Čisti dobiček se je povečal na 16,6 milijarde dolarjev, potem ko je bil v minulem letu 6,2 milijarde dolarjev. Za odkupe lastnih delnic bodo namenili še 50 milijard dolarjev.

Izjemni rezultati niso presenečenje, saj je Nvidia največji proizvajalcev čipov za umetno inteligenco, v kar vlagajo vsi svetovni velikani. Sicer so 3,7 milijarde prihodkov ustvarili tudi v oddelku omrežna oprema in 2,9 milijarde dolarjev z igrami, a levji delež z 26,3 milijarde predstavljajo čipi za podatkovne centre. V njih tiktakajo čipi, kot sta H100 in H200, ki jih...

48 komentarjev

Ameriški regulator bo verjetno preganjal OpenSea

Slo-Tech - Ameriški regulator trgov vrednostnih papirjev (SEC) je največji svetovni menjalnici oziroma borzi nezamenljivih žetonov (NFT) OpenSea poslal obvestilo o morebitni tožbi. SEC je poslal tako imenovano Wellsovo pismo, s katerim podjetja obvesti o koncu preiskave, v kateri so našli zadosti razlogov za sum kaznivih dejanj, da razmišljajo o pregonu. Podjetje ima potem mesec dni časa, da se odzove na očitke in poizkusi SEC prepričati, da pregon ni potreben, a so podjetja v večini primerov neuspešna.

OpenSea je na blogu zapisal, da obratujejo zakonito, da ne nudijo trgovanje z vrednostnimi papirji temveč z NFT-ji, ki jih ni možno šteti kot take. To bi namreč po mnenju OpenSea negativno vplivalo na vrsto poklicev, ki si s prodajo svojih umetniških stvaritev prek OpenSea zagotavljajo kruh, pa tudi na zbiratelje, navdušence in druge akterje. SEC meni drugače in trdi, da OpenSea opravlja funkcijo borze brez ustreznih dovoljenj in licenc.

Viri iz podjetja pričajo tudi tudi o kaotičnem okolju,...

1 komentar

Peter Andolšek že drugič zapovrstjo zmagal na astronomski olimpijadi

Slo-Tech - V Riu de Janeiru se je davi končala 17. mednarodna olimpijada iz astronomije in astrofizike (IOAA), ki jo je zaznamovalo slovensko zmagoslavje. Enako kot lani je absolutno 1. mesto in zlato medaljo osvojil Peter Andolšek (Gimnazija Bežigrad), s čimer je postal najboljši slovenski tekmovalec na mednarodnih olimpijadah iz znanja vseh časov. Osvojil je tudi nagrado za najboljši dosežek na teoretičnem delu tekmovanja.

Slovensko ekipo so sestavljali še Žan Arsov (Gimnazija Bežigrad), ki je osvojil 9. mesto in prav tako zlato medaljo. Aleš Rus (Gimnazija Bežigrad) in Žiga Vučajnk (I. gimnazija v Celju) sta prejela srebrni medalji, Patricia Király (Gimnazija Bežigrad) pa je osvojila pohvalo. To je rekordni izkupiček slovenske zasedbe, ki se je s tem dosežkom uvrstila med pet najboljših držav na svetu. Tekmovalo je 236 dijakov iz 53 držav.

Slovenija je na tej olimpijadi tradicionalno odlična, saj je leta 2017 vso konkurenco premagal tudi Aleksej Jurca. Z letošnjimi dosežki ima Slovenija...

6 komentarjev

Volkswagen bo zgradil manj tovarn za baterije

Slo-Tech - Volkswagen, ki je pred tremi leti napovedal gradnjo šestih novih tovarn za proizvodnjo baterij za svoje električne avtomobile, ki bi imele letno kapaciteto 240 GWh, je načrte oklestil. Tehnični direktor koncerna Thomas Schmall je v intervjuju za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung dejal, da bodo postavitev tovarn prilagodili dejanskemu povpraševanju, ki trenutno ni v skladu s pričakovanji.

Oddelek PowerCo že gradi tri nove tovarne za proizvodnjo baterij, in sicer v Nemčiji, Španiji in Kanadi. Te bodo dokončane po načrtih, in sicer tovarna v Salzgitterju prihodnje leto ter preostali dve še leto pozneje. A vendarle bo skupna kapaciteta manjša. Tovarne v Nemčiji, Valencii in Ontariu bodo imele skupno kapaciteto 170 GWh letno, po potrebi pa lahko Volkswagen to sorazmerno hitro poviša vse do 200 GWh do leta 2030, če se bo pojavila potreba. A za zdaj ne kaže tako. Volkswagen se namreč sooča z nižjim povpraševanjem po električnih avtomobilih, zato na primer naslednika ID.4 še ne bo...

199 komentarjev

Amazon bo po enem letu onesposobil napravo na naročnino

Slo-Tech - Podobnih zgodb je bilo že precej, a vsaka nova ponovno razgali dejstvo, da če naprava za delovanje potrebuje povezavo z oblakom, je v resnici nimamo zares v lasti. Najnovejši primer je Amazonov pametni zaslon Echo Show 8 Photos Edition, ki je ob plačilu naročnine dveh dolarjev na mesec za Amazon PhotosPlus deloval kot virtualni okvir za slike.

Dokler je lastnik plačeval naročnino, je naprava namesto stanja pripravljenosti prikazoval različne slike, ki jih je uporabnik nastavil. Ostale brezplačne različice so po treh urah začele prikazovati tudi reklame, plačljiva verzija pa ne. To odslej ne bo več možno. Amazon je naročnike obvestil, da storitev preprosto ukinja. Kdor je torej za napravo plačal 160 dolarjev, bo po dobrem letu ostal brez naprednih funkcij in s klasičnim Echo Show 8, ki je bil v redni prodaji 10 dolarjev cenejši. Amazon je dodatno pojasnil, da naročnikom še vedno ostaja 25 GB prostora v oblačni shrambi. Prikaz fotografij pa bo sicer še naprej možen, a po treh urah...

10 komentarjev

Ker je Boeing zatajil, bo astronavta na ISS rešil SpaceX

Slo-Tech - NASA je včeraj sporočila, da bo astronavta, ki sta obtičala na mednarodni vesoljski postaji (ISS), domov pripeljala s SpaceX-ovim Crew Dragonom. Tja ju je pripeljal Boeingov Starliner, a se zaradi okvare nista mogla vrniti, saj let morda ne bi bil varen. Alternativa je bila vrnitev s SpaceX-ovim Crew Dragonom, kar se bo lahko zgodilo šele po novem letu.

Direktor NASE Bill Nelson je včeraj dejal, da so se po uradnem pregledu odločili za uporabo Crew Dragona, pri čemer so imeli pred očmi samo varnost. To je še posebej pomembno po nesrečah v letih 1986 in 2003, ko sta raketoplana Challenger in Columbia eksplodirala med misijo in pogubila celotni posadki. Priznal je, da so v preteklosti storili tudi kakšno napako, a da je potovanje v vesolje tveganje, zato bodo storili vse, da ga zmanjšajo. Astronavta bosta nazaj februarja s konkurenčnim plovilom, saj so testi na Zemlji pokazali, da za zanesljivost potisnikov na Starlinerju ne morejo jamčiti.

Starliner pa se bo vrnil sam prihodnji...

12 komentarjev

V Franciji aretiran ustanovitelj Telegrama, Pavel Durov

Reuters - V soboto zvečer je na letališču Le Bourget pri Parizu francoska policija prijela Pavla Durova, ustanovitelja in vodjo družbenega omrežja Telegram, in sicer zaradi obtožb, da ne stori dovolj za zajezitev kriminalnih vsebin na svoji platformi.

39-letnega Durova so Francozi prijeli po tem, ko je priletel iz Azerbajdžana, ob čemer so bili precej presenečeni, da jim je ruski poslovnež na takšen način padel v roke, saj je dobro vedel, da je v Franciji za njim razpisana tiralica. Tamkajšnja urada za boj proti poneverbam in preprečevanje nasilja nad mladoletniki ga namreč krivita, da ne stori dovolj za učinkovito moderiranje omrežja Telegram. Platforma naj bi bila tako okolje za domala neomejeno trgovino z drogami, otroško pornografijo in drugimi prepovedanimi vsebinami, pa organiziranje terorizma in raznovrstnih poneverb. Ker je Durov milijarder, ga smatrajo za begosumnega in bo na postopke čakal v priporu.

Pavel Durov je kariero leta 2006 pričel z ustanovitvijo družbenga omrežja...

85 komentarjev

Microsoft išče načine, da se Crowdstrike ne bi ponovil

Slo-Tech - Microsoft je sporočil, da bo 10. septembra na svojem sedežu v Redmondu organiziral Windows Endpoint Security Ecosystem Summit, na katerega so vabljeni predstavljeni državnih organov in podjetij za informacijsko varnost. Iskali bodo rešitve, ki bodo v prihodnosti preprečile fiaske, kot ga je povzročil hrošč v programu Crowdstrike Falcon, zaradi katerega se je ustavilo 8,5 milijona računalnikov.

Možnosti je več, kakršnakoli fundamentalna sprememba v delovanju Windows ali dostopu do jedra pa bi bila tudi priznanje, da trenutna ureditev ni dobra in da bi jo lahko bili spremenili že prej. Ključna težava je dostop do jedra (ring 0), ki ga ima programska oprema proizvajalcev, kakršen je Crowdstrike. Napake in hrošči na tem nivoju povzročijo modri zaslon smrti, kar predstavlja tveganje za celoten sistem. Falcon je tekel v jedru, hkrati pa je bral podatke iz običajne datoteke na disku, ki jo je pridobival s posodobitvami.

Ena izmed rešitev, ki jo Apple že uporablja, je zaklep jedra....

32 komentarjev

Zbogom, nadzorna plošča

Slo-Tech - Nadzorna plošča je ena izmed ikon operacijskega sistema windows, saj je z nami že skoraj štiri desetletja. Da jo želi Microsoft počasi upokojiti, ni skrivnost. Njen naslednik je aplikacija Settings, ki smo jo premierno uzrli leta 2012 v Windows 8, v Windows 10 pa je že opravljala precej pomembnih funkcij. V Windows 11 lahko s Settings postorimo skoraj vse, kar zmore Nadzorna plošča. Ta je vmes počasi izgubljala funkcionalnosti, denimo Dodaj in odstrani programe ali Zaslon. Microsoft je sedaj napovedal njeno dokončno slovo.

A le napovedal. Na spletnih straneh je zapisal, da bo Nadzorna plošča počasi zastarela in umaknjena (deprecated), saj jo bodo nadomestili z aplikacijo Settings, ki nudi modernejšo in preglednejšo uporabniško izkušnjo. Časovnega okvira niso navedli, zato lahko le špekuliramo, katera različica Windows 11 bo dokončno naredila rez s preteklostjo. Pričakovati je, da bo Nadzorna plošča sprva izginila iz grafičnega vmesnika, a jo bo še vedno mogoče priklicati s kakšnim...

66 komentarjev

Linuxov delež na namiznih računalnik še vedno raste

Slo-Tech - Nadaljuje se dobro leto za Linux, ki še naprej pridobiva tržni delež. V začetku leta je prvikrat presegel štiri odstotke med namiznimi računalniki, sedaj pa je še desetino bolj razširjen. Statistike za julij kažejo, da je dosegel 4,45-odstotni tržni delež. Še pred letom dni je bil njegov delež komajda triodstoten, nihanja med meseci pa so manjša od te razlike. Trend je že leto dni izrazito pozitiven, julija pa je dosegel rekord.

O razlogih lahko le špekuliramo. Podpora za Windows 10 se izteče oktobra 2025, kar je še precej oddaljen mejnik. Tržni delež Windows je sicer precej stabilen, na drugem mestu je macOS, tretji pa je ChromeOS. Pomemben dejavnik je gotovo boljša podpora za igre na Linuxu, kjer s Steam Deckom večjih težav ni več. Linux ima aduta tudi pri uporabnikih, ki cenijo zasebnost, odprtokodnost in transparentnost. Dobro se znajde tudi na starejših napravah, ki postajajo nezmožne poganjati nove verzije Windows. Precej drugače je na mobilnih napravah, kjer ima Android...

142 komentarjev

X bo moral razkriti lastnike

Slo-Tech - Odkar je Elon Musk prevzel Twitter, ki se je kasneje preimenoval v X, podjetje ne kotira na borzi, lastniške strukture pa ne poznamo podrobno. Zato je dobrodošla odredba, s katero je sodišče v torek podjetju odredilo razkritje delniške knjige. Večinski lastnik je seveda Elon Musk, ki je za podjetje odštel 44 milijard dolarjev, ni pa edini.

Sodišče je odločitev sprejelo na zahtevo, ki jo je vložil Jacob Silverman. Zahtevo je utemeljeval z javnim interesom, saj platforma predstavlja javni prostor, zato so njeni lastniki in njihova prepričanja relevantni. Musk se je večkrat opredelil kot fundamentalist svobode govora, a njegova dejanja s tem niso vedno v skladu. Silverman je glasen kritik Muskovega vodenja podjetja, kar sega še v čas prevzema.

X ima sedaj do 4. septembra čas, da razkrije identiteto delničarjev, lahko pa se seveda pritoži. Sodišče meni, da razkritje lastnikov ne predstavlja nobenega tveganja za podjetje in da to ni zaupen podatek ali poslovna skrivnost. Med lastniki...

41 komentarjev

Električni avtomobili v prvem letu hitreje izgubljajo vrednost

Slo-Tech - Ko postajajo električni avtomobili čedalje bolj razširjeni, je čedalje relevantnejše vprašanje, kako hitro izgubljajo vrednost. Vsi avtomobili izgubijo nekaj vrednosti že ob nakupu, nato pa se v prvem letu najbolj pocenijo. Pri električnih avtomobilih je to še bolj izrazito, ugotavljajo pri Wired.

Njihov pregled se je sicer osredotočil na ZDA in na Veliko Britanijo, a so bili trendi na obeh straneh Atlantika podobni. Na Otoku je nemalo električnih avtomobilov že po prvem letu lastništva izgubilo polovico vrednosti. To so bili na primer Audi e-tron GT, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ionie 5 in Polestar 2. Tesla 3 je v prvem letu izgubila 45 odstotkov, Porsche Taycan pa 49 odstotkov. Na te vrednosti je precej manj kot pri klasičnih avtomobilih vplivalo število prevoženih kilometrov. Navedene vrednosti so povprečja, če bi rabljene avtomobile prodali v avtohišam, medtem ko lahko posamezniki lastniki seveda iztržijo drugačne pogoje. A trend je jasen: električni avtomobili se v prvem letu...

12 komentarjev

Anthropic tožijo zaradi uporabe avtorsko zaščitenih vsebin za trening umetne inteligence

Slo-Tech - Anthropic je naslednje v vrsti podjetij, ki razvijajo umetno inteligenco in so jih doletele tožbe ustvarjalcev avtorsko zaščitenih del. V ponedeljek so pisatelji in novinarji Andrea Bartz, Charles Graeber in Kirk Wallace Johnson vložili tožbo na kalifornijsko zvezno sodišče, v kateri podjetju očitajo uporabo nezakonitih kopij njihovih del za trening umetne inteligence Claude.

Podobne tožbe drugih avtorjev in lastnikov avtorskih pravic so doletele tudi konkurenco, denimo OpenAI in Meto. Tudi v njih podjetjem očitajo, da so brez dovoljenja uporabljali avtorsko zaščitene vsebine za urjenje umetne inteligence. Prav Anthropic pa je ena tovrstna tožba že doletela, in sicer so ga lani tožili glasbeni založniki zaradi uporabe besedil različnih skladb pri pripravi Clauda. Da, tudi besedila skladb so avtorsko zaščitena in jih ni dovoljeno kar poprek kopirati in uporabljati.

V nekaterih primerih se podjetja poravnajo. Reddit sklepa sporazume s podjetji, ki želijo uporabljati vsebine na...

10 komentarjev

Združljivost v vesolju: primer oblek

Slo-Tech - Astronavta, ki sta še vedno na prisilnem podaljšanem bivanju na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) zaradi okvare Boeingove kapsule, ki ju je tja pripeljala, sta pred novo prepreko. Če se želita domov vrniti s SpaceX-ovim plovilom, kar je čedalje verjetneje, če ne bodo Boeingovi in Nasini inženirji natančno ugotovili razloga za Boeingove težave in jih odpravili, potrebujeta nova oblačila. Skafandra, ki bi ju uporabila v Boeingovem Starlinerju, nista združljiva s tistimi za SpaceX-ov Crew Dragon.

V plovilih skafandri niso potrebni, a brez njih poleti vseeno niso dovoljeni. Astronavti imajo dve vrsti oblek. Za izhode na prostor uporabljajo okorne in velike skafandre (EVA suit), ki imajo lastno zalogo plinov in vso opremo za zagotavljanje življenjskih pogojev. V plovilih načeloma skafandrov ne potrebujejo, ker je atmosfera prilagojena ljudem, a vedno lahko gre kaj narobe. V drugo vrsto oblačil se zato napravijo zgolj iz previdnosti, da lahko ob požaru, izgubi pritiska ali drugih...

23 komentarjev

Epic Games Store prispela na iOS

Slo-Tech - V Applovo spletno trgovino App Store sta se vrnila Fortnite in Epic Games Store, ki ju je Apple pred štirimi leti odstranil. Po dolgem sporu in odškodninskih tožbah se je bil Apple prisiljen omehčati, a za zdaj se spremembe obetajo le v Evropski uniji. V ZDA je namreč sodišče v večjem delu pritrdilo Applu. V Evropi je drugače, ker imamo DMA, ki je Apple prisilil, da dovoli nalaganje aplikacij mimo App Stora in alternativne spletne tržnice.

Epic Games Store se je v petek vrnila na iOS v EU, medtem ko je na Androidu na voljo po celem svetu. Za zdaj vsebuje le tri igre, in sicer Fortnite, Rocket League Sideswipe in Fall Guys. Epicova trgovina je bistveno bolj uspešna na računalnikih, kjer ima tudi precej več funkcij kakor na iOS. V prihodnosti si Epic prizadeva, da v svojo spletno trgovino pritegnil še več iger različnih založnikov oziroma razvijalcev.

2 komentarja

Windows 11 bo postal izbirčnejši

Slo-Tech - V prihajajoči verziji Windows 11, ki nosi zaporedno številko 27686, je ključna novost poleg odprave omejitve velikosti pogonov FAT32 še uvedba resnejšega pregleda združljivosti strojne opreme. Čeprav je Windows 11 doslej preverjal, ali je strojna oprema dovolj zmogljiva oziroma po Microsoftovih standardih, je bilo možno sistem namestiti tudi ob neuspehu. To sedaj ni več mogoče.

Ena izmed zahtev za namestitev je TPM 2.0. To je bilo možno obiti z uporabo stikala setup.exe /product server, ki pa odslej ne deluje več. V zadnji verziji Windows 11 24H2 je trik še uporaben, v buildu 27686 pa ne več. Microsoft sicer že od vsega začetka trdi, da je čip TPM nujen za uporabo nekaterih funkcij, kar se strogo preverja za Windows 11, ne pa tudi za soroden Windows Server 2025. To je tudi razlog, da je trik doslej deloval. S stikalom smo namreč vsilili preverjanje, kot da gre za strežniško verzijo, ki je manj stroga.

Uradne omejitve torej ostajajo združljiv (dovolj nov) 64-bitni procesor, 4 GB...

77 komentarjev

AMD bo kupil ZT Systems

Slo-Tech - AMD bo prevzel podjetje ZT Systems, ki se ukvarja z izdelavo strežnikov, za kar bo odštel 4,9 milijarde dolarjev. Tri četrtine kupnine bodo poravnali v denarju, četrtino pa v lastnih delnicah. Delničarji AMD-ja so bili nad napovedjo navdušeni, saj je delnica AMD danes pridobila 4,2 odstotka (res pa je bil na borzah pozitiven dan). S prevzemom želi AMD resneje konkurirati Nvidii, ki postaja vodilni igralec na trgu.

Podjetje ZT System iz New Jerseya, ki bo postalo del AMD-jevega oddelka Data Center Solutions Business, bo sicer razkosano. AMD bo obdržal oddelka za načrtovanje poslovnih sistemov in za stike s strankami, prodali pa bodo proizvodni del, saj ne želijo konkurirati Dellu, HP-ju in podobnim. Glavne stranke ZT-ja so lastniki in upravljavci podatkovnih centrov, ki se v zadnjem času posvečajo umetni inteligenci. AMD-jeva izvršna direktorica Lisa Su je v nagovoru delničarjem dejala, da bodo s prevzemom ZT dobili močnejšo prisotnost na tem področju in da bodo strankam omogočili...

2 komentarja

Delta bo ponudila brezplačni internet na medcelinskih letih

Slo-Tech - Ameriški letalski prevoznik Delta je med prvimi, ki bo uvedel brezplačni dostop do interneta na svojih čezoceanskih letih. Tehnologija je na voljo že nekaj časa, a so doslej prevozniki za to storitev zaračunavali. V sredo pa je Delta, za katero je res slab mesec, sporočila, da bo brezplačni Wi-Fi na voljo na letih iz ZDA v Nemčijo, Veliko Britanijo, Nizozemsko, Španijo in Italijo, do sredine prihodnjega leta pa po etapah še na druge konce sveta. Med Francijo in ZDA so ga testno ponujali že nekaj tednov.

Delta ima trenutno povezave med Frankfurtom in Münchnom ter Altanto, Detroitom in New Yorkom, poleti pa še v Stuttgart in Berlin. Za dostop do interneta so na letala namestili satelitske sprejemnike podjetja Viasat, ki nudijo dostop do interneta v sodelovanju s T-Mobilom. Viasat je prvi satelit (Viasat-3 K1), sicer z nekaj težavami, zato ne deluje s polno zmogljivostjo, v ta namen izstrelila aprila lani, še dva pa bo letos in prihodnje leto. Stara tehnologija, ki sta jo nudila...

18 komentarjev

Googlova umetna inteligenca za manj zastojev na cestah

Slo-Tech - Google je lani zagnal pilotni program Green Light, s katerim želijo izboljšati pretočnost cest v mestih. Projekt teče v trinajstih mestih na štirih celinah, med katerimi je tudi nemški Hamburg. V ZDA sta to Seattle in Boston, v Indiji pa na primer Bangalore. Projekt ne vključuje celotnih mest, temveč skupno 70 križišč v vseh mestih, kjer deluje.

Cilj je preprost - zmanjšati čas, ki ga vozniki prebijejo v zastojih, zmanjšati porabo goriva in povečati pretočnost prometa. Najučinkovitejša rešitev za boj proti gneči je seveda zmanjšanje prevoženih kilometrov in števila vozil, a delne uspehe je možno doseči tudi drugače, denimo z optimizacijo semaforjev. To skuša doseči Google.

Projekt je možen, ker ima Google ogromno podatkov o prometu od voznikov, ki uporabljajo njegove telefone in po možnosti še Google Maps. Prvi rezultati so vzpodbudni, poročajo iz Seattla. Green Light je analiziral promet in ponudil jasne in izvedljive predloge, prepoznal je ozka grla in potrdil nekaj obstoječih....

20 komentarjev

Škandal s preprodajo nalog za ameriško tekmovanje iz matematike

Slo-Tech - Medtem ko so ameriški tekmovalci letos osvojili skupinsko prvo mesto na mednarodni matematični olimpijadi, državo pretresa škandal o kršenju izpitne tajnosti in celo prodaji nalog z ameriških predtekmovanj. O odtekanju informacij se je šušljalo že več let, letos pa naj bi nepravilnosti dosegle nove razsežnosti, poroča The Wall Street Journal. Ukrepal je tudi organizator ameriških predizborov.

American Mathematics Competitions ali AMC je najuglednejše in najstarejše ameriško tekmovanje iz znanja matematike za učence in dijake. Začne se s šolskim tekmovanjem, na katerem se vsako leto pomeri več kot 300.000 dijakov, izmed katerih se nakaj tisoč najboljših uvrsti v drugi krog, od tam pa približno 600 na državne olimpijade, med katerimi potem izberejo šest najboljših za mednarodno olimpijado. A AMC je bistveno več kot le vstopnica za olimpijado.

Dobri rezultati na AMC odpirajo vrata na prestižne univerze, dajejo prednost pri prijavah na pripravništva in prve zaposlitve v svetu...

6 komentarjev

V novem Windows 11 bodo lahko pogoni FAT32 večji kot 32 GB

Slo-Tech - Nobenega tehničnega razloga ni, da je v Windows velikost particij FAT32 omejena na 32 GB, dasiravno je pri večjih kapacitetah odpada pri zapisu malih datotek več. Druga orodja in celo PowerShell v Windows so zato že vrsto let omogočali ustvarjanje večjih particij FAT32, ki jih je Windows tudi normalno uporabljal, le s privzetim orodjem jih ni bilo možno ustvariti. To se sedaj spreminja.

V najnovejši predogledni verziji Windows 11 (na kanalu Canary) so omejitev odpravili oziroma povišali. Odslej bodo lahko particije FAT32 merile do 2 TB. Microsoft je sporočil, da je sprememba sistemska in velja od verzije Windows 11 Insider Preview Build 27686, torej bo bržkone na voljo tudi v naslednji stabilni verziji. Večje particije bo možno ustvarjati z uporabo ukaza format v ukazni vrstici. Zastareli grafični vmesnik bo še vedno omejeval particije na 32 GB.

Ta omejitev izvira iz časov Windows 95 in je v resnici zgolj praktična ocena, kdaj bi bil neizkoriščen prostor prevelik. Še vedno pa...

13 komentarjev

Začenja se Telemachov prevzem T-2

Slo-Tech - Telemach je podpisal pogodbo za nakup operaterja T-2, kar so napovedali junija. Za uspešno izpeljavo posla je potrebno še soglasje varuha konkurence, ki ga še ni. Telemach bo najprej kupil 24,9-odstotka operaterja, za kar soglasja ne potrebuje, nato pa bo delež povečal na vsaj 98 odstotkov. S tem bo v praksi prevzel popoln nadzor nad družbo.

V T-2 zatrjuje, da naročniki ne bodo opazili sprememb. Storitve naj bi še naprej zagotavljali samostojno in pod svojo blagovno znamko, uvedli pa bodo tudi nekaj novosti, ki jih bodo predstavili jeseni. Pogoji poslovanja in naročniški paketi naj bi ostali nespremenjeni.

T-2 je bil ustanovljen leta 2004 in je z velikopoteznimi načrti gradnje optičnega omrežja povzročil napredek na tem področju, saj je k ukrepanju vzpodbudil tudi konkurenco. Podjetje je zaradi hitre rasti in obsežnih investicij v omrežje, ki pa se niso odrazile v zadostnem povečanju števila naročnika, vmes zašlo tudi v težave. Letos je SDH zahteval stečaj podjetja, ki pa se...

113 komentarjev

Kim Dotcom tik pred izročitvijo ZDA

Kim Dotcom je bil leta 1996 še Kim Schmitz s prebivališčem v Nemčiji

Slo-Tech - Z novozelandskega ministrstva za pravosodje so danes sporočili, da bo ustanovitelj in nekdanji vodja spletne platforme Megaupload izročen ZDA. Kim Dotcom, ki že od leta 2010 živi na Novi Zelandiji, je v ZDA obtožen več kaznivih dejanj, povezanih z obratovanjem Megauploada. Med njimi so tudi kršitve avtorskih pravic, pranje denarja in izsiljevanje. Leta 2012 so izvedli hišne preiskave na njegovem domu, odtlej pa se bori proti ameriškemu zahtevku za izročitev.

Višje sodišče na Novi Zelandiji je leta 2017 odredilo njegovo izročitev, kar je prizivno sodišče leto pozneje potrdilo. Leta 2020 je tudi vrhovno sodišče potrdilo to odločitev, a vsa pravna sredstva še niso bila izčrpana. Dotcom se je pritožil, a ni bil uspešen. Pravosodni minister Paul Goldsmith je zato danes podpisal odredbo o izročitvi. Dotcom se je na dogodek odzval na omrežju X, kjer je Novo Zelandijo označil kot ubogljivo kolonijo ZDA in poudaril, da ne more biti odgovoren za vsebine, ki so jih uporabniki nalagali na...

32 komentarjev

Google ukinil monetizacijo vsebin v Rusiji

Slo-Tech - Google je včeraj nenadno sporočil, da so ukinili monetizacijo vsebin prek AdSense, AdMob in Ad Manager v Rusiji. S tem so predhodne omejitve, ki so se nanašale na ruske državne medije in vsebine, povezane z vojsko, močno zaostrili. Monetizacija je nekritično ukinjena za vse ruske ustvarjalce vsebin, kar bo vplivalo zlasti na neodvisne ustvarjalce, ki nimajo alternativnih virov financiranja. Google odločitve ni vsebinsko pojasnil.

Prve ukrepe so sprejeli februarja 2022 po začetku ruskega napada na Ukrajino. V naslednjem mesecu so politiko še zaostrili, nato pa je dve leti ostala nespremenjena. Vmes so na seznam blokirali dodajali ruske državne kanale, ki se jih je doslej nabral že več kot tisoč. Številni ruski ustvarjalci, tudi blokirani, so našli obvoze in alternative, ki so jim omogočali nadaljnjo monetizacijo vsebin. Rusija je namreč drugi največji trg YouTuba takoj za ZDA, vsi ti prihodki pa bodo sedaj izpuhteli. Zadnja plačila bo Google izvedel med 21. in 26. avgustom, nato pa...

76 komentarjev

Apple Intelligence s trikom na voljo tudi v EU

Slo-Tech - Čeprav je Apple napovedal, da njegove umetne inteligence Apple Intelligence v EU ne bo na voljo, so omejitve zelo porozne. V zadnji verziji iOS 18.1 beta 2 je možno AI usposobiti tudi v EU, če si pomagamo z nastavitvami lokacije. Omejitvi sta namreč dve: uporaba ameriške angleščine ter omejitve evropske zakonodaje. Izognemo se jima enostavno, ni pa nujno, da bo to možno tudi v končni verziji iOS 18.1, ko bo ta nared.

Napravo moramo nastaviti na ameriško angleščino (US English), prav tako pa potrebujemo US App Store ID. Potrebujemo tudi združljivo napravo, katerih seznam ta hip ni prav dolg. To so iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max ter iPad s procesorjem M1 ali novejšim. Če tem pogojem ustrezamo, moramo najprej namestiti iOS 18.1 beta 2, nato pa spremeniti regijo in jezik v nastavitvah. Potem se bo v pojavila možnost Apple Intelligence & Siri, ki omogoča vpis v čakalno vrsto. Po navadi čakanje ni daljše od nekaj minut, pa bomo dobili dostop odobren.

Nato pa moramo držati pesti, da...

2 komentarja

AMD-jevi procesorji imajo prastaro ranljivost

Slo-Tech - Zadnje tedne se veliko govori o hudih težavah Intelovih procesorjev 13. in 14. generacije, zaradi katerih bo Intel še pošteno bolela glava. Skoraj bi nas zato obšla novica, da so v AMD-jevih procesorjih odkrili 16 let staro ranljivost, ki ogroža vse procesorje, izdelane v zadnjem desetletju in pol. Za zdaj ne kaže, da bi jo kdo izrabljal tudi v praksi, saj terja fizični dostop do računalnika.

Ranljivost se imenuje Sinkclose in tiči v SMM (System Management Mode). Odkrila sta jo Enrique Nissim in Krzysztof Okupski iz podjetja IOActive in o njej pred 10 meseci že obvestila AMD, ki je vmes večino novejših procesorjev zakrpal. Zaradi ranljivosti lahko napadalec, ki ima dostop do jedra operacijskega sistema (Protection Ring 0), pridobi še večje privilegije (Protection Ring -2), kjer teče procesorska mikrokoda. To mu omogoča namestitev zlonamerne programske opreme, ki je ne more odstraniti niti ponovna namestitev operacijskega sistema. Že samo odkritje takšne nesnage je zapleteno, saj...

13 komentarjev

Perzeidi so nad nami!

Slo-Tech - Danes ponoči bo vrhunec meteorskega roja perzeidov, ki jih bomo lahko opazovali tudi še nekaj prihodnjih noči. Najbolj znan roj, ki povzroči veliko število meteorjev, ki delujejo kakor iz iste točke, je komet Swift-Tuttle. Tega poznamo že od leta 1862, Sonce pa obkroži vsakih 133 let. Komet na svoji poti pušča vesoljski drobir, ki ga Zemlja vsako leta okrog 12. avgusta prečka. Kometa trenutno ne moremo videti, ker je bil v prisončju leta 1992 in ga še lep čas ne bo.

Perzeidi so znano tako zaradi svoje številčnosti in svetlosti kakor tudi zaradi primernega časa za opazovanje. Avgusta so noči še vedno zelo tople, hkrati pa ravno dovolj dolge, da lahko opazujemo perzeide brez motečega bleska sonca. Če imamo srečo - in letos jo imamo, ker Mesec danes zaide ob 23.13 - lahko perzeide spremljamo ob sorazmerno temnem nebu. Potrebujemo le lokacijo, ki jo dovolj proč od umetnih virov svetlobe, da se oči v celoti prilagodijo na temo.



10 komentarjev

Slikar 3D se poslavlja

Slo-Tech - Microsoft bo upokojil Slikarja 3D, ki ga je predstavil pred pičlimi sedmimi leti v verziji Falls Creators Update za Windows 10. Imenu navkljub je šlo za novo aplikacijo, ki s starim Slikarjem ni imela veliko skupnega. Namenjena je bila primitivnemu oblikovanju tridimenzionalnih oblik in drugemu urejanju, ki ga Slikar ni zmogel. Nekaj časa je celo kazalo, da bo Microsoft upokojil originalnega Slikarja, a se to ni zgodilo.

Sedaj pa se bo zgodilo obratno. Medtem ko je Slikar v zadnjih posodobitvah zaživel in dobil podporo za transparentnost, prenovljen uporabniški vmesnik, sloje in celo umetno inteligence, je Slikar 3D hiral. Microsoft se je odločil, da bodo Slikarja 3D nehali posodabljati 4. novembra, ko ga bodo tudi odstranili iz Microsoft Stora. Kdor ima nameščenega, ga bo bržkone lahko še naprej uporabljal.

Da se bo to zgodilo, ni bila skrivnost. Že marca 2021 je Microsoft Slikarja 3D umaknil iz Windows 10, da so ga morali uporabniki ročno namestiti iz Microsoft Stora. Sedaj ne...

6 komentarjev

Umrla je Susan Wojcicki, nekdanja direktorica YouTuba

Slo-Tech - Ena izmed prvih zaposlenih v Googlu in kasnejša direktorica YouTuba Susan Wojcicki je po dveh letih boja z rakom včerar zvečer umrla. Vest je na Facebooku potrdil njen mož Dennis Troper. Googlov direktor Sundar Pichai pa je dejal, da je bila Susan Wojcicki ključni del Googlove zgodovine, zato si težko predstavljajo svet brez nje.

Leta 2023 je odstopila kot izvršna direktorica YouTuba, potem ko je to nalogo opravljala devet let. Tedaj je dejala, da želi začeti novo poglavje svojega življenja in osredotočiti na svojo družino, zdravje in osebne projekte. Že tedaj je vedela, da ima raka na pljučih.

Susan Wojcicki je bila 16. zaposlena v Googlu, ki je do danes zrasel v globalnega velikana s 180.000 zaposlenimi. Pred tem je delala v Intelu in Bain & Company. Google se je začel v njeni garaži, kjer sta Sergey Brin in Larry Page začela sestavljati iskalnik. Odtlej je bila družina Wojcicki neločljivo povezana s podjetjem. Njena sestra Anne Wojcicki se je poročila s Sergeyem Brinom, njena...

23 komentarjev

Prihajajo različni načini za namestitev popravka za procesorje Raptor Lake

Slo-Tech - Intel je razkril več informacij o programskem popravku, ki je izšel ta teden in bo po predvidevanjih preprečil nadaljnje okvare procesorjev Raptor Lake 13. in 14. generacije. Intel je že pred tem potrdil, da je težava povišana napetost, ki jo procesor nápak zahteva. Posledice se sčasoma nabirajo, kar povzroča degradacijo procesorja, ki se kaže kot nestabilno delovanje in sesuvanje.

Posodobitev je nared v obliki popravka mikrokode, kar po meritvah v Intelu ne povzroča opaznega znižanja hitrosti delovanja v večini testov (3DMark: Timespy, WebXPRT 4, Cinebench R24, Blender 4.2.0). V nekaterih primerih je zmerna upočasnitev opazna (ebXPRT Online Homework; PugetBench GPU Effects Score), podobno velja tudi za igre (Hitman 3: Dartmoor). Ključno vprašanje pa je, kako priti do popravka.

Lastniki Asusovih in MSI-jevih plošč lahko namestijo novo verzijo BIOS-a. Podobno velja tudi za vse ostale sisteme, pri čemer pa se izvedba razlikuje. Že sestavljeni računalniki, torej OEM-sistemi, imajo...

10 komentarjev

Ko eCall povzroči lažne alarme

Slo-Tech - Danes imajo moderni avtomobili sistem eCall, ki omogoča klic na pomoč na številko 112 v prometni nesreči. Sistem samodejno vzpostavi telefonsko ali podatkovno povezavo z reševalnim centrom, če se zgodi hujša prometna nesreča, nato pa omogoči komunikacijo voznika ali sovoznika z reševalci. Vozila, ki so izdelana po marcu 2018, imajo tak sistem obvezno vgrajen.

Ni pa eCall omejen le na avtomobile, temveč ga lahko imajo tudi povsem običajni telefoni. V kraju Wiemeringhausen v Severnem Porenju-Vestfaliji so v četrtek ob 14.50 zagnali veliko reševalno akcijo, ko so prejeli klic prek eCalla. Stika z lastnikom telefona niso mogli vzpostaviti, zato so predpostavili najhuje in začeli iskanje. A po temeljitem prečesavanju okolice lokacije, od koder je prispel klic, niso odkrili nikogar. Zaključili so lahko le, da je očitno klic nastal po pomoti.

Najverjetneje je eCall sprožil telefon, ki je nekomu padel iz žepa. Zato poudarjajo, da je treba z napravami s sistemom eCall ravnati posebej...

16 komentarjev

Cisco bo odpuščal

Slo-Tech - Ameriški omrežni gigant Cisco bo v drugem krogu odpuščanj letos odslovil še približno 4000 zaposlenih, poroča Reuters. Toliko odpuščanj so napovedali februarja letos, še drugi krog pa naj bi najavili že v sredo, ko bodo razgrnili poslovne rezultate za zadnje četrtletje. Lani so imeli v Ciscu 84.900 zaposlenih, nato pa so se začela odpuščanja.

Cisco je največji proizvajalec omrežnih usmerjevalnikov in stikal ter druge omrežne opreme, v zadnjih četrtletjih pa se poslovanja slabša. Sooča se s skromnejšim povpraševanjem, kar skuša nadoknaditi s preusmeritvijo v dobičkonosnejše izdelke in storitve, zlasti na področju umetne inteligence. Začeli so milijardno investicijo v Cohere, Mistral AI in Scale AI, prav tako so prevzeli več podjetij, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco. Najpomembnejši prevzem je bil nakup podjetja za informacijsko varnost Splunk marca letos, ki je težak 28 milijard dolarjev.

V prvem letošnjem četrtletju je Cisco sicer ustvaril 12,7 milijard dolarjev prihodkov,...

20 komentarjev

Prvi popravki za hrošča v procesorjih Raptor Lake so tu

Slo-Tech - Asus in MSI sta danes izdala posodobitve BIOS-a, ki naj bi odpravili težave s sesuvanjem Intelovih procesorjev 13. in 14. generacije Raptor Lake. Popravki ne morejo rešiti že obstoječih težav, bodo pa preprečili kvarjenje še brezhibno delujočih procesorjev, da ti ne bodo razvili simptomov. Popravek ima za zdaj še oznako beta.

Ali bodo popravki delovali, bomo še videli. Prvi bodo to lahko preizkusili lastniki Asusovih matičnih plošč serije Z790 ROG Maximus, ROG Strix in ProArt. MSI je popravil plošče MEG, MPG in MAG serije 790. Običajno se nameščanje beta verzij BIOS-a močno odsvetuje, a v tem primeru gre za izredne razmere, ko se preprečuje nastanek fizičnih poškodb na procesorjih.

Intel zagotavlja, da popravki ne bodo imeli vidnih vplivov na hitrost delovanja. Prvi testi kažejo, da so razlike okoli enoodstotne, kar je resnično skoraj neopazno. So pa merljive nižje napetosti, kar je glavni razlog za posodobitev.

Procesorji, ki so že nezanesljivi, pa se lahko zgolj zamenjajo....

33 komentarjev

Namesto osem dni morda v vesolju kar osem mesecev

Slo-Tech - Ameriška astronavta, ki sta na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prispela 6. junija letos, bosta tam morda vse do leta 2025, pa čeprav je bilo načrtovano trajanje misije teden dni. Butch Wilmore in Suni Williams sta na ISS pripotovala z Boeingom Starlinerjem, nato pa so misijo za vrnitev večkrat preložili zaradi tehničnih težav s plovilom.

Kdaj se bosta vrnila, je odvisno od popravila Starlinerja. Če to sploh ne bo uspešno, bosta morala ostati v orbiti do februarja 2025, ko bo letel SpaceX-ov Crew Dragon. Ta se na pot odpravlja septembra in NASA se pripravlja na možnost, da na njem pustijo dva sedeža prazna za februarsko vrnitev. Odločitve še niso sprejeli, sporoča NASA. Primarna možnost ostaja vrnitev s Starlinerjem, a se pripravljajo tudi na alternative.

V najslabšem primeru to pomeni, da bosta astronavta namesto osem dni v vesolju osem mesecev. Nevarno to ni, saj so ljudje v vesolju bivali že dlje, pa tudi dovolj hrane in drugih potrebščin imajo, je pa precejšnje podaljšanje...

31 komentarjev

Intel bo podaljšal garancijo za problematične procesorje Raptor Lake

Slo-Tech - Intel vztraja, da procesorjev Raptor Lake 13. in 14. generacije serij K/KF/KS in drugih, ki trošijo več kot 65 W, ne bo odpoklical. Bodo pa podaljšali garancijo za dve leti, spričo česar bo njihovim lastnikom vsaj malce odleglo. Ta mesec pričakujemo še popravek mikrokode, ki bi moral preprečiti nadaljnje poškodbe, medtem ko obstoječe škode ne bo možno sanirati.

V praksi to pomeni, da bodo imeli ločeno kupljeni (box) procesorji po novem pet let garancije, procesorji v sestavljenih sistemih pa dve leti dlje kot originalno. V slednjem primeru je za garancijske zahtevke pristojen proizvajalec računalnika, Intel pa le podredno.

Natančen vzrok za napako še ni znan, so pa največkrat prizadeti najzmogljivejši procesorji Core i9-13900K in Core i9-14900K. Napake so očitno povezane z napetostjo, ki je previsoka in povzroči kvarjenje procesorja. Šibkejši procesorji zahtevajo nižje napetosti, zato se defekti nabirajo počasneje. A tudi ti bi lahko sčasoma nabrali dovolj defektov, da ne bodo...

51 komentarjev

Ameriška sodišča: Google je monopolist

Slo-Tech - Sodišče v Washingtonu je v ponedeljek razsodilo, da ima Google na področju spletnih iskalnikov prevladujoč tržni položaj, ki ga je dosegel in ga še naprej vzdržuje z nezakonitimi praksami. Problematični so zlasti dogovori z drugimi deležniki, denimo z Applom in drugimi proizvajalci pametnih telefonov, saj z njimi de facto blokira konkurenco. V 286 strani dolgi sodbi je sodnik Amit Mehta natančno zapisal vse argumente in številne zanimive podrobnosti, ki so prišle na dan med sojenjem.

Google je monopolni položaj izkoriščal za dvigovanje cen spletnega oglaševanja. K temu so prispevali ekskluzivni dogovori, ki so omogočali neovirano dvigovanje cen brez posledic. Google je zapravil milijarde dolarjev v dogovorih s Samsungom, Applom in drugimi, da je njegov iskalnik privzeta izbira na njihovih napravah. To med drugim Googlu omogoča, da letno ustvari več kot 300 milijard dolarjev prihodkov pretežno iz oglaševanja. Google ima monopol na področju oglaševanja pri iskanju (search text ads),...

13 komentarjev

Delta toži Microsoft in Crowdstrike, ta ji ne ostajata dolžna

Slo-Tech - Zaradi julijskega izpada računalnikov, ki jih je zakrivila posodobitev CrowdStrike Falcona, je ameriška Delta napovedala tožbo zoper proizvajalca in Microsoft. Očita jim, da je ekosistem izrazito krhek in da sta odgovorna za napako, ki je povzročila več sto milijonov dolarjev škode. Delta je bila prisiljena odpovedati več tisoč letov, ker so njihovi računalniki kazali modre zaslone.

Zato so najeli zvezdniškega odvetnika Davida Boiesa in se začeli pripravljati na tožbo. Ocenujejo, da je nastala škoda v višini 350-500 milijonov dolarjev, saj so odpovedali 7000 letov in morajo izplačati odškodnine ali drugače kompenzirati škodo 176.000 potnikom.

Kolektivno tožbo so napovedali tudi CrowdStrikovi delničarji, v kateri k odgovornosti kličejo izvršnega direktorja in finančnega direktorja. Prvi je še marca poudarjal, da je programska oprema "validirana, preizkušena in certificirana", kar pa ni res. Napake, ki so si jih privoščili, da je pokvarjena datoteka sploh lahko povzročila toliko...

42 komentarjev

Apple s solidnim četrtletjem

Slo-Tech - Apple je v minulem četrtletju dosegel pričakovanja investitorjev in vodstva, so sporočili iz podjetja. Ustvarili so 85,8 milijarde dolarjev prihodkov, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je povzpel na 21,5 milijarde dolarjev, kar je osem odstotkov več kot lani. Delnica na objavo rezultatov praktično ni reagirala.

Najslabše se je Apple odrezal na Kitajskem, kjer je prodaja padla za šest odstotkov, saj je konkurenca huda. Glavni konkurent je Huawei, na trgu pa je še kopica drugih proizvajalcev pametnih telefonov. Apple še vedno levji delež prihodkov ustvari prav s prodajo iPhona, ki se je sicer nekoliko skrčila na 39,3 milijarde dolarjev (lani 39,7 milijarde dolarjev). Delež prihodkov od iPhona vztrajno pada in je dosegel najnižjo raven v zadnjih štirih letih, kar kaže na večjo raznolikost poslovanja.

Povečanje prihodkov je v glavnem posledica boljše prodaje storitev in iPada. V segmentu Apple TV+ in Apple Music je bila rast kar 14-odstotna. V...

29 komentarjev

V ZDA dve preiskavi zoper Nvidio

Slo-Tech - Ameriško pravosodno ministrstvo je začelo kar dve preiskavi zoper Nvidio, v kateri bodo preverjali sume zlorabe prevladujočega tržnega položaja. Prva preiskava se ukvarja s prevzemom podjetja Run:ai, druga pa bo preverjala, ali Nvidia zlorablja tržni položaj na področju čipov za umetno inteligenco.

Nvidia je Run:ai kupila aprila. Za izraelsko podjetje, ki se ukvarja z razvojem programske opreme za upravljanje grafičnih čipov, so odšteli 700 milijonov dolarjev. Že ob najavi prevzema so z ušesi zastrigli regulatorji, tako v Evropi kakor ZDA, da ne bi Nvidia tako ovira konkurence na področju umetne inteligence. Nvidia je z Run:ai sodelovala že pred tem. Njihova tehnologija virtualizacije GPU-jev omogoča učinkovitejšo izrabo prav Nvidinih grafičnih čipov, zato je regulatorje zaskrbela vertikalna integracija. Minuli mesec so zato skupno izjavo podali pravosodno ministrstvo, zvezna komisija za trgovino, Evropska komisija in britanski regulator, v kateri so izpostavili tveganja.

V...

7 komentarjev

Pred Intelom so hudi časi

Slo-Tech - Včeraj je v četrtek ob razgrnitvi poslovnih rezultatov za minulo četrtletje razočaral vse, od zaposlenih do investitorjev. Ustvarili so več kot 1,6 milijarde dolarjev izgube, kar je štirikrat več od četrtletja pred tem. Prihodki ne rastejo po pričakovanjih, saj so z 12,8 milijarde dolarjev upadli za odstotek. Pred Intelom je težavno obdobje, saj tehnološko zaostajajo za konkurenco, obeta pa se jim kolektivna tožba zaradi defektnih procesorjev 13. in 14. generacije (Raptor Lake), ki se kvarijo, a jih Intel ne želi odpoklicati.

Podjetje bo zato poseglo po drastičnih ukrepih. Odpustili bodo do 15 odstotkov zaposlenih, kar predstavlja okrog 19.000 ljudi. Za zdaj so potrdili, da podjetje moralo zapustiti 15.000 ljudi. V prihodnjih letih želijo prihraniti 10 milijard dolarjev letno, kar bodo dosegli z manjšim številom zaposlenih, krčenjem vlaganja v raziskave in razvoj, manj oglaševanja. Preverili bodo vse tekoče projekte in se osredotočili le na ključne, ukinili bodo izplačevanje...

72 komentarjev

Na lingvistični olimpijadi zlato, srebro in bron!

Slo-Tech - Sezona olimpijad iz znanja je v polnem zamahu, zato so naslednji na vrsti mladi logiki. Z 21. mednarodne lingvistične olimpijade, ki je od 23. do 31. julija potekala v Braziliji, se slovenska reprezentanca vrača z eno zlato in eno srebrno medaljo v posamični konkurenci. Ekipno so si prislužili še bron. To je prva zlata medalja za Slovenijo na tem tekmovanju.

Brest Lenarčič
(Šolski center Rogaška Slatina, Gimnazija) je osvojil zlato medaljo, Patricia Király (Gimnazija Bežigrad) pa srebrno medaljo. V ekipi sta tekmovala še Nives Gošnjak (Šolski center Velenje, Gimnazija) in Bruno Žižmund (Zavod sv. Frančiška Saleškega, Gimnazija Želimlje). Skupno se je na tekmovanju pomerilo 212 tekmovalcev iz 39 držav, ki so imeli dva tekmovalna dneva. Prvi dan je bilo na sporedu posamično tekmovanje, ki je trajalo šest ur, drugi dan pa štiriurno moštveno tekmovanje.

Lingvistična olimpijada je sicer posvečena razvozlavanju eksotičnih jezikov, a gre za tekmovanje iz splošnega jezikoslovja in...

6 komentarjev

S kemijske olimpijade vsi z bronom

Slo-Tech - V Rijadu se je uspešno končala 56. mednarodna kemijska olimpijada, na kateri so od 21. do 30. julija tekmovali tudi štirje slovenski predstavniki. Med 333 tekmovalci iz 87 držav so vsi naši tekmovalci osvojili bronaste medalje, s čimer potrdili visok nivo znanja in dobro pripravljenost. Tekmovali so Matej Nastran (Gimnazija Škofja Loka), Filip Zver (Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer), Luka Gašperlin (Gimnazija Škofja Loka) in Gabriel Žnidaršič (Gimnazija Vič).

Tekmovanje je potekalo po ustaljenem formatu. Tekmovalci so imeli dva tekmovalna dneva. Prvi tekmovalni dan je eksperimentalni in ga tekmovalci preživijo v laboratorijih, kjer morajo rešiti več nalog iz eksperimentalne kemije. Prikazati morajo dobro poznavanje osnovnih in naprednih tehnik dela v laboratoriju in uporabe instrumentov. Drugi tekmovalni dan pa poteka tekmovanje iz teoretičnega znanja v predavalnicah.

Zmagovalna trofeja je letos romala na Kitajsko, saj je prvo mesto osvojil Zhong Zheng, drugi pa je bil Victor...

10 komentarjev

Microsoft fiskalno leto sklenil z 88 milijardami čistega dobička

Slo-Tech - Ta teden ameriški tehnološki velikani nadaljujejo razkrivanje poslovnih rezultatov, med katerimi je bil včeraj Microsoft. Podjetje je doseglo boljši izid od pričakovanj in napovedi analitikov, kar je delnico podjetja poslalo - navzdol. Vlagatelje je prestrašil slabši rezultat oddelka za oblačno infrastrukturo Azure in pomisleki o dobičkonosnosti umetne inteligence. Tako je delnica podjetja včeraj izgubila sedem odstotkov (danes je malce okrevala in so izgube okrog triodstotne), čeprav so se prihodki povečali za 15 odstotkov.

Microsoftovi prihodki so v drugem fiskalnem četrtletju znašali 64,73 milijarde dolarjev, ob čemer so ustvarili 22,04 milijarde dolarjev dobička, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja je znašal celo 27,9 milijarde dolarjev, kar predstavlja 15-odstotno rast. V celotnem fiskalnem letu 2024, ki se je končalo konec junija, so tako ustvarili 245 milijard dolarjev prihodkov in 88 milijard dolarjev čistega dobička. To predstavlja...

26 komentarjev

Meta bo zaradi kršitve zasebnosti v ZDA plačala 1,4 milijarde dolarjev

Slo-Tech - Meta bo v plačala eno največjih poravnav v ZDA, s katero se bodo rešili tožbe, ki jo je proti podjetju vložilo teksaško tožilstvo. Plačala bo 1,4 milijarde dolarjev, kar je znesek, primerljiv z globami evropskih preiskav. To je tudi največja poravnava, ki jo je dosegla katerakoli ameriška zvezna država.

V tožbi iz leta 2022 so Meti očitali nezakonito uporabo tehnologije za prepoznavanje obrazov. Z njo so brez soglasija zbirali osebne podatke več milijonov prebivalcev Teksasa, kar je v nasprotju z zakonom o biometrični zasebnosti iz leta 2009. Ta predvideva globe, ki segajo do 25.000 dolarjev na posamezno kršitev. Čeprav je Meta izposlovala količinski popust, mora vseeno plačati 1,4 milijarde dolarjev. Znesek bi bil lahko še višji, saj je tožilstvo trdilo, da je bilo kršitev več milijard. Šlo je za vsako fotografijo, ki jo je kdorkoli naložil na Facebook, platforma pa je potem predlagala, katere osebe so na fotografijah (Tag Suggestions). Zaradi iste storitve je Meta že leta 2020 v...

1 komentar

Windows 11 začel prikazovati celozaslonski oglas za OneDrive, uporabniki niso navdušeni

Slo-Tech - Microsoft je v Windows 11 dodal še en celozaslonski oglas za svojo storitev, ki od uporabnikov terja vsaj en dodaten in nepotreben klik. Poleg rednih opomnikov, da bi bilo lepo uporabljati brskalnik Edge in pisarniški komplet Microsoft 365, sedaj reklamira še OneDrive.

Z najnovejšo posodobitvijo Windows 11 se pojavi novo celozaslonsko okno Let's back up your files, s katerim Microsoft skuša prodati OneDrive. Pri tem uporablja temne vzorce, ki v EU sploh niso dovoljeni. Gumb za nadaljevanje je drugače obarvan in vidno izstopa v primerjavi z gumbom za opustitev. V osnovni različici je OneDrive sicer zastonj, a nudi le 5 GB prostora, kar za večino uporabnikov ne bo dovolj. Za OneDrive bi torej morali plačati. Storitev pa sicer deluje brez težav in je integrirana v Windows.

Uporabniki v EU nove reklame ne vidijo, medtem ko v tujini tudi ob kliku Opusti za zdaj dobijo dodatna opozorila in opomnike, da sistem nima urejenih varnostnih kopij.

Oglasi v Windows sicer niso nič novega,...

73 komentarjev