» »

Multiverse je absurden pojem

Multiverse je absurden pojem

«
1
2

Zero0ne ::

"Universe" pomeni v svojem latinskem izvoru dobesedno "vse, kar je". Če nekaj obstaja, je del našega vesolja, del the vesolja, sicer ne obstaja. "Multiverse" je oxymoron. Če želite kvantni fiziki povedati, da obstajata materija in energija, ki ju ne moremo opazovati oziroma se ne obnašata kot nam znani deli kozmosa, to povejte brez vpeljave protislovne definicije najbolj osnovnega pojma naravoslovja. Hvala.

BALAST ::

Le čevlje sodi naj kopitar.

Pyr0Beast ::

Multiverse je zbirka Universov
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Multiverse je bull. Kopitarji so pa lahko precej confused.

Če ga biolog fizakalno nekaj serje, džaba njemu vsa biologija - in to da je kopitar, ni pomembno.

Enako, če ga fizik nekaj logično serje, džaba njemu vsa fizika. Kopitar si je ravnokar zabil žebelj v koleno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Multiverse @ Wikipedia
Multivers ni avtomatsko paralelen multivers ali "manj worlds teorija".

Multivers je lahko ciklično zaporedje vesolij ali eno infinitno vesolje z kavzalno ločenimi področji ali.. ali...

Če ima kdo težave s tem naj začne uporabljat pojem Obstoj v brutto smislu, kot ga tudi sam. Če je naše vesolje vse kar je, je tu tudi kompleten Obstoj.

Komur pa ideja cikličnih in/ali paralelnih in/ali infinitnih vesolij ni všeč pa mora na novo prevetrit svoje nazore - kajti vse kaže da bo ena izmed teh variant tudi fizikalno dokazana oz. visoko verjetna.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ne, se ne strinjam. Universe je "vse kar je kadarkoli kjerkoli in kokorkoli bilo". To je nekako Smolinova definicija in jaz ne mislim it dol z nje.

Zaradi dodatnih (pre-Big-Bangovskih ali drugačnih mehurjev) naj redifinirajo tisti, ki jih uvajaj.

"Multiverse" v smislu Everetta mi smrdi sam po sebi, v kakšne drugem smislu - je pa to Universe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Torej v primeru cikličnega vesolja, kjer so imela tista pred našim povsem drugačne zgodovine, bi tudi njih, skupaj z našim, imenoval eno te isto vesolje?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Absolutno. Samo mehur (bubble) je drug.

Kot sem rekel, s Smolinove definicije, jaz ne grem dol. Deutcha recimo, pa smatram za neprištevnega. In vse njegove kimovce.

Smo imeli na Lesswrong eno debato. Tam so včina (ne vsi) orto Everettovci. Je en rekel, da pričakuje, da se bo vsa fizikalna srenja v prihodnosti pridružila Multiversovstvu. Sem rekel, v kateri prihodnosti pa, če se svet cepi? Je rekel da "v tisti, kjer bo večina svetov". Sem miškotu dal vedet da štrika, so me neto zdowvotali ko prasca.

Hehe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zero0ne ::

Saladin je izjavil:

Torej v primeru cikličnega vesolja, kjer so imela tista pred našim povsem drugačne zgodovine, bi tudi njih, skupaj z našim, imenoval eno te isto vesolje?


Past eternal - možna, ampak ne zelo verjetna razlaga. Preden ji gremo prilagajat obstoječe izrazoslovje in vse, kar vemo o fiziki, se je za vprašat, kakšni dokazi ji govorijo v prid in ali ima sploh smisel jo obravnavati kot verjetno. Sicer se mi to početje ne zdi prav daleč od jehovcev, ki vlačijo čolne na Šmarno goro.
uname -o

Saladin ::

Past eternal - možna, ampak ne zelo verjetna razlaga

Sem odprl šok tem glede tega: Dobro se zamisli o tem, katere možnosti imaš glede izvora Obstoja in dobro se zamisli nad njihovimi verjetnostmi.

Past eternity je daleč najverjetnejša med njimi.


@Thomas:
Zaradi mene lahko to imenuješ tudi en universe z večimi instancami - ampak pojem multiversa je v določenih primerih precej jasnejši (sploh če se gremo paralelne variante tipa Everett ali M-Branes)
Ni se pa vredno kregati okoli tega. Če hočeš Obstoju v brutto smislu reči zgolj universe - so be it. Sam ne vidim težave v pojmu multiverse.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zero0ne ::

Glede na to, da te "instance" obstajajo, so neločljivo del universa, ker drugače ne bi obstajale oziroma ne bi mogli vedeti za njihov obstoj. Kaj je torej?
uname -o

Saladin ::

Če smo že picajzlasti - Tegmarkov Ultimate ensemble in Lewisov Modalni realizem govorijo o prostorsko/časovno povsem nepovezanih vesoljih ("island universes", med katerim "je realen Nič/Neobstoj).

Te hipoteze (čeprav too far out v vsakršnem fizikalnem smislu), govorijo o povsem ločenih vesoljih. Če govorimo o skupku takih povsem nepovezanih vesolij, je povsem primerno govoriti o multiversu. Če že ne drugje - vsaj v teh primerih. Ker ne moreš tukaj govoriti o "enem" vesolju.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zero0ne ::

Je njihov obstoj spoznaven/opazljiv? Če je, potem vplivajo na vesolje, ergo so del vesolja. Če ni, zakaj potem špekuliramo o njem?
uname -o

Saladin ::

Če ni, zakaj potem špekuliramo o njem?

Ni.

Ampak tukaj se ne sprašujemo, ali je kaka hipoteza vredna špekulacije ali ne - temveč ali je pojem multiversa absurden ali ne.
V tem primeru ni.

Lahko rečeš, da so že same hipoteze absurdne. Do nedavnega bi ti potrdil, ampak vse bolj opažam, da so zadeve še precej odprte
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

sprasujem ::

Saladin a nisi govoril da NIČ ne more obstajati? Torej tudi NIČ med multiversi ne more obstajati, torej je vse eden univerzum

Saladin ::

Hehe, nekdo je bil pozoren ;)

Ja - obstoj takšnega multiversa je absurden - ampak sam pojem (večih, povsem nepovezanih vesolij) to tukaj ni. Dal sem sktremen primer da to pokažem.

Bolj realno je predpostaviti en prostorsko/časovno infiniten bulk v M-teoriji, iz katerega se spawna neskončno število končnih vesolij, ki so med sabo povsem nepovezana.
Edina povezava med njimi je ta "bulk", ki jih "obkroža" oz. da imaš preko njega eno kontinuiran Obstoj. Sam si ne bi upal temu skupku nepovezanih vesolij znotraj istega bulka reči "eno" vesolje, ampak čisto upravičeno "multivers".
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

sprasujem ::

Zame je osnovna stvar kako je z informacijo. Če informacija prehaja iz "enega prostora" v " "drugi prostor" potem je to isti prostor, sicer pa ne.

Brez veze je razmišljat o dodatnih vesoljih zato da se matematično izidejo
pogoji v našem vesolju, medtem pa nič ne moremo izvedeti o drugih.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Zame je osnovna stvar kako je z informacijo. Če informacija prehaja iz "enega prostora" v " "drugi prostor" potem je to isti prostor, sicer pa ne.


To sem včasih mislil tudi jaz, vendar tako več ne mislim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sprasujem ::

Zakaj pa ne več?

Thomas ::

Ker sem se dejansko vprašal, koliko bitov na sekundo, se pa mora pretakati med mano in med skalo na nekem milijardo svetlobnih let oddaljenem planetu, da tista skala zame sploh obstaja? Če je nek minimalni bandwidth pogoj?

Tista skala je, če je, pa jo jaz slišal padat po hribu nizdol ali videl ležat tik pod vrhom. Matters not.

Besides ... to je bilo milijardo let nazaj, kar jaz zdaj slišim - ali ni bilo. Kaj pa potem SEDAJ? Minkowskega stožci in cela Relativnost mi gredo že mau na jetra.

Žal, nekaj lahko je, ne da bi midva imela kakršenkoli podatkovni link s tistim. Še med sabo ga večina časa nimava. Pa oba sva, bi rekel.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sprasujem ::

Ti govoriš o šumu informacij, kar je drugo kot pa če informacij ni.

Saladin ::

Kolikor berem ni potrebno, da se informacije prenaša iz bulka v brano in vice versa.

Entropija/entalpija da - informacija pa ne nujno. V primeru da ne nujno (kjer je pač edina skupna lastnost povezanost preko bulka - ne pa individualnih bran ali mehurjev med sabo) so to medsebojno nepovezana vesolja. So del enega skupnega Obstoja - ampak medsebojno nimajo kavzalne povezave, sploh.

Potem bi moral definicijo vesolja prestavit v sam bulk (ker je vse povezano z bulkom), kar pa IMO samo bolj zakomplicira stvari.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zero0ne ::

Problem je že v sami terminologiji M-teorije. "Vesolje" je v vsaki slovnici sinonimno terminu "Obstoj". V M-teoriji pa ta termin definirate kot "notranje konsistenten skupek prostora-časa", kar dopušča/zahteva tudi obstoj izven danega vesolja, kar je po slovnični definiciji absurdno.
uname -o

Saladin ::

V M-teoriji pa ta termin definirate kot "notranje konsistenten skupek prostora-časa", kar dopušča/zahteva tudi obstoj izven danega vesolja, kar je po slovnični definiciji absurdno


Bulk je povsem drugačne narave kot pa bilokakšno vesolje in ga moraš spredalčkat v neko drugo kategorijo. Imena se lahko spreminjajo - ne moreš pa dati vse skupaj v en lonec in reči "bulk in vesolje so eno te isto".

Le najbolj splošen pojem prostorsko/časovnega kontinuiranega Obstoja jih združuje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zero0ne ::

Thomas je izjavil:

Besides ... to je bilo milijardo let nazaj, kar jaz zdaj slišim - ali ni bilo. Kaj pa potem SEDAJ? Minkowskega stožci in cela Relativnost mi gredo že mau na jetra.


Če lahko nekaj opazuješ oziroma na to vplivaš, je del vesolja. Ne glede na to, kako teoretična je ta možnost vplivanja/opazovanja in kakšne časovne oziroma prostorske razdalje so v igri.
uname -o

Saladin ::

Če lahko nekaj opazuješ oziroma na to vplivaš, je del vesolja.

V mojem kontekstu iz enega "bubble"vesolja nikakor ne moreš vplivati na drugo "bubble"vesolje. Ti bubbli so med sabo vedno in povsem ločeni.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Če lahko nekaj opazuješ oziroma na to vplivaš, je del vesolja. Ne glede na to, kako teoretična je ta možnost vplivanja/opazovanja in kakšne časovne oziroma prostorske razdalje so v igri.


V resnici, na večino atomov Vesolja ne morem nič vplivati. Karkoli delam, se jim ne pozna za eno piko, nimam nobenega fotona, da bi jih nekoliko premaknil ali jih pogledal. Dogaja se jim neodvisno od mojih akcij, še "kvantno prepleteni" niso z mano. Pa vseeno ... so.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zero0ne ::

Saladin je izjavil:


V mojem kontekstu iz enega "bubble"vesolja nikakor ne moreš vplivati na drugo "bubble"vesolje. Ti bubbli so med sabo vedno in povsem ločeni.


Kako potem veš, da obstajajo? Po čem sklepaš, da je njihov obstoj verjeten?

V resnici, na večino atomov Vesolja ne morem nič vplivati. Karkoli delam, se jim ne pozna za eno piko, nimam nobenega fotona, da bi jih nekoliko premaknil ali jih pogledal. Dogaja se jim neodvisno od mojih akcij, še "kvantno prepleteni" niso z mano. Pa vseeno ... so.


Ne glede na to, kako teoretična je ta možnost vplivanja/opazovanja in kakšne časovne oziroma prostorske razdalje so v igri.
uname -o

Saladin ::

Kako potem veš, da obstajajo? Po čem sklepaš, da je njihov obstoj verjeten?

Dovolj ti je fizikalna teorija, ki ti objasni tvoje vesolje in bulk. Taista teorija ti (najverjetneje) dokaže tudi, da morajo obstajati vesolja poleg tvojega, nastalih na isti način, ampak prostor/časovno in kavzalno povsem nepovezana s tvojim.

Infiniten bulk in samo eno finitno vesolje pridaje eno izjemno posebnost in unikatnost sistemu, ki ima tendenco nasprotnem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ne glede na to, kako teoretična je ta možnost vplivanja/opazovanja in kakšne časovne oziroma prostorske razdalje so v igri.


Poglej, maš en atom v 13 milijard let oddaljeni galaksiji, ki ga ne zaznaš, pa delaj kar češ. Jutri, bo ta galaksija prestopila mejo vidnega Vesolja, ker je ekspanzija pospešena in bo nehala obstajati? Že danes potem tisti nam nevidni in nam nedostopni atomi ne obstajajo?

Mislim, da danes so še, čeprav jih zazanali nikoli več ne bomo. In bodo tudi takrat še, ko jih ne bo več v našem Lokalu.

Sej sem bil jaz včasih tudi tega mnenja, da je samo tisto, kar ni izolirano, pod vplivom mainstreama, oziroma je bila to cached ideja mainstreama, ki sem jo delil z večino.

Ampak sem revidiral.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Pa so po tvojem kavzalno ločena (vendar isto prostorsko/časovna) območja eno te isto vesolje ali ne?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ja, ja. Temu vsemu skp jaz rečem Vesolje. Potem so pa lokali.

Samo to "svojo" nomenklaturo porivam naprej in si želim, da bi jo vsi uporabljali.

Tvoji past eternal lokali so po moje lahko samo znotraj Vesolja (Universe). "Multiverse" je pa absurden pojem kot .. "mnogeden". Sestavljen iz "mnogo" in "eden". Če jih je mnogo, ni eden.

Slaba etimologija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sprasujem ::

Saladin
Dovolj ti je fizikalna teorija, ki ti objasni tvoje vesolje in bulk


Fizikalna teorija temelji na vzročno posledičnih povezavah, tega pa še tu ni. To je matematična teorija z veliko veliko domišljije.

Saladin ::

Saj predpostavljam, da je vse na korelaciji vesolje/bulk dokazljivo in predvidljivo v tem smislu - ne moraš pa tega dokazati na relaciji vesolje/drugo vesolje.
Če bi to lahko (oz. če obstaja kavzalna povezava), bi se strinjal z definicijo, da je cel tak sistem eno vesolje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

innerspace ::

Saladin je izjavil:

Saj predpostavljam, da je vse na korelaciji vesolje/bulk dokazljivo in predvidljivo v tem smislu - ne moraš pa tega dokazati na relaciji vesolje/drugo vesolje.
Če bi to lahko (oz. če obstaja kavzalna povezava), bi se strinjal z definicijo, da je cel tak sistem eno vesolje.


...
"We present the results from the first observational search for the effects of bubble collisions, using cosmic microwave background data from the WMAP satellite. Our search targets a generic set of properties associated with a bubble collision spacetime, which we describe in detail..."

Vec tukaj:
http://arxiv.org/abs/1012.3667
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Saladin ::

A je to v navezi z CMB cold spot @ Wikipedia
To mi je že dlje poznato.

Po tej varianti se gre za bubble universe, ki se je odcepil od našega. Če naša vesolje in "to drugo" "plava" v nekem bulku, vendar nikoli ne bomo imeli več kontakta z tem vesoljem, potem ga smatram za drugo vesolje in sistem v celoti kot multivers.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zero0ne ::

Saladin je izjavil:

Po tej varianti se gre za bubble universe, ki se je odcepil od našega. Če naša vesolje in "to drugo" "plava" v nekem bulku, vendar nikoli ne bomo imeli več kontakta z tem vesoljem, potem ga smatram za drugo vesolje in sistem v celoti kot multivers.


Kontakt je popolnoma nepomemben. Če lahko sklepamo, da obstaja, je del Universa, in to je to.

Problem imaš, ker si v osnovi zreduciral pomen termina "universe" na nekaj manjšega.

Universe u-ni-verse (noun)
1. the whole body of things and phenomena observed or postulated
2. the totality of everything that exists
uname -o

Saladin ::

Problem je, da ta slovnična definicija Universa temeleji na klasični predpostavki, da je naše vesolje (naš prostor/čas) tudi edini prostor/čas. Skratka da je naša klasična predstava vesolja tudi kompleten obstoj obenem.

Pri sodobnejših izvedbah multiversov se ta predpostavka spremeni. Meni je bolj jasna definicija "Obstoj" ali "Multivers", kot pa "lokalitete", "bubles",... enega Universa.

Če obstajajo dramatične razlike in meje v nekem Universu, potem ga je smiselneje razdelit v Multiverse.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

eudaemon ::

Prepirati se okoli definicij je skoraj vedno napačen korak v plesu racionalnosti.

Bolje se je vprašati, ali dejansko obstajajo ločeni deli prostor-časa, kjer so fizikalni zakoni nekoliko drugačni, tako kot napovedujejo nekatere različice inflatorne kozmologije, ali pa razmisliti kako je z vsemi temi svetovi, ki naj bi obstajali v univerzalni valovni funkciji, kot pa "ugotavljati" ali bi poimenovali celoto 'universe' ali pač 'multiverse'. Kakršnekoli oznake že izberemo, realnosti ne bodo spremenile.
"Do not propose solutions until the problem has been discussed as thoroughly
as possible without suggesting any." R.F.Maier

Saladin ::

True, true.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

.:noir:. ::

interesting..je kdo prebral? Baje prvi observable test multiversa..

innerspace ::

.:noir:. je izjavil:

interesting..je kdo prebral? Baje prvi observable test multiversa..


Da, na koncu clanka imas tisti link na arxiv, ki sem ga vceraj postal.

@01
Kontakt je pomemben, ker gre morda za stik vsaj dveh lokalov.
Universe je tako lahko multilocality, z vec big-bangi in se cim.
May be.

Glede prepirov okoli definicij se strinjam z eudaemonom.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Grey ::

Offtopic:

Ali lahko mutiramo elemente s pomočjo prehoda v plazmatsko stanje (v tem stanju odvzamemo in dodamo delce, ki jih ne rabimo/rabimo)? Namreč...plazma se mi zdi eno tako univerzalno stanje materije, kjer lahko kreiraš kar hočeš in je vsepovsod v vesolju. Je plazma predpogoj za Star Trek like multiplikator?

Pyr0Beast ::

Ne
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Saladin ::

Če koga zanima: dva pregleda člankov iz arxiv, ki eksplicitno navajajo past eternity oz. menda bolj strokovno: infinite past

Past eternity

Infinite past

Pravkar pregledujem najnovejše članke - zanimivo branje. Nekateri članki so proti temu, ampak najpomembneje je, da imaš konkretne teorije, ki še čakajo na dokaz, ki vsaj teoretično štimajo in dopuščajo past eternity

Naspram temu
Creatio Ex Nihilo

ali bolj na splošno
Ex Nihilo

Če kdo prebira slednje članke bo hitro opazil, da praktično noben ne govori o pravem Creatio Ex Nihilu. Tiste redke ki ga, pa trenutno prebiram. Dosedaj je vedno "nekaj več od 0". Ne vem ali sem prismojen, ampak "Nekaj" ni "Nič". Tudi 0 ni "Nič". Pri večini stvareh imaš ogromno nejasnosti, le CEN je kristalno jasen - pa je še vedno napak razumljen in nekako podzavestno zastopan. Ne kužim...
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Saladin ::

Heh,

Niti en članek ne govorim o pravem CEN. Niti eden.

Tukaj par teorij, ki omenjajo CEN:

heterotic M-theory cosmology
"We turn finally to the prospects for heterotic M-theory cosmology. The potential for the volume moduli has a
saddle point separating the local minimum from the large volume region with zero potential. If the potential barrier
though the saddle point is sufficiently wide, an inflationary type of evolution from the saddle to the local minimum in
the potential is possible. This case also allows an instanton representing the ‘ex nihilo’ creation of the universe at the
saddle point [39]."

Še ena Instanton teorija
This possibility is assumed in the eld of quantum cosmology, where
the semi-classical universe emerges from non-perturbative e ects in quantum gravity, but at
a scale where solutions can be trusted. This is called \creation of the universe from nothing"
[1{5] , although it should be thought of as the emergence of a semi-classical universe from
a regime not describable as a classical spacetime.

No-Scale (zero scale) supergravity
The archetype model universe which we advance in
this work implicates No-Scale supergravity as the ubiquitous
supporting structure which pervades the vacua of
the Multiverse, being the crucial ingredient in the emanation
of a cosmologically flat universe from the quantum
“nothingness”.

Massless gravitationally bound solutions have a rather long history in field theory. More
than fifty years ago Pascual Jordan suggested that a star could be created from nothing as
fas as its negative gravitational energy was exactly equal to its possitive rest mass. This
idea is in essence what is behind the creation ex nihilo of the universe scenarios discussed in
modern cosmology.

Govor je tudi o Hartle-Hawking modelu, ki "kao" zagovarja CEN:
In theoretical physics, the Hartle–Hawking state, named after James Hartle and Stephen Hawking, is the wave function of the Universe–a notion meant to figure out how the Universe started–that is calculated from Feynman's path integral.
More precisely, it is a hypothetical vector in the Hilbert space of a theory of quantum gravity that describes this wave functional.

The universe - a zero-sum game? (kjer je govor o tem, da je delcev in antidelcev brutto enako, 0, vendar stalno v fluksu., torej nikoli zares 0)
It is interesting to remark that in the scheme presented here electron and
proton together contain one quark and one antiquark of all three species. The
same holds for neutron and electron neutrino. Thus it appears plausible that the
universe contains equal amounts of quarks and antiquarks of every type. Thus
there exists the possibility that the universe could be created from nothing.

Cosmological quantum tunneling and dimension
of the universe (tuneliranje iz "Niča", le da ni nikjer govor o "Niču)

The probable trajectory of the ground state wave function of the universe arises
through a quantum tunneling by gravitational instantons. We calculate the quantum
tunneling rate for an n-dimensional closed Friedmann-Robertson-Walker universe with a
cosmological constant. It is shown that the highest rate for creation of a Planck scale de
Sitter universe from nothing occurs when the dimension of space-time is very close to four.

in potem se vse skupaj začne ponavljati (instantoni in tuneliranje, gravitacijsko polje, Higgs polje, kvantne fluktuacije in metafizična predpostavka, da je Nič "najenostavnejše izhodišče")

WTF?
Zakaj sploh še govorimo o Creatio Ex Nihilo kot realni možnosti?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

nevone ::

Zakaj sploh še govorimo o Creatio Ex Nihilo kot realni možnosti?


CEN se kot odgovor pojavlja predvsem na vprašanje kako je vse skupaj nastalo.

Odgovor "iz nič" in "od večno je tukaj" sta v primerjavi s "stvarnikom", ki je najpogostejša alternativa CEN-u, dokaj enakovredna.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Saladin ::

Odgovor "iz nič" in "od večno je tukaj" sta v primerjavi s "stvarnikom", ki je najpogostejša alternativa CEN-u, dokaj enakovredna.


Enakovredni so zgolj v trenutni direktni fizikalni nespoznavnosti. Čim pa začneš podobneje analizirat možnosti "moraš" priti do spoznanja, da je verjetnost past eternitya večje od primus movensa, ta pa večja od CEN. Ama vsa fizika in logika kažejo na to razporeditev verjetnosti.
Tudi če je fizikalno nespoznavno verjetnost ni enakomerno porazdeljena 1/3, 1/3, 1/3, ampak min. v smislu 35/33/32%, IMO pa precej bližje 97/2/1. Pa tudi če je predvidena verjetnost za past eternity "zgolj" 35% je to prioritetna verjetnost. Je default mainstream izhodišče until proven otherwise.
Past eternity mora postati mainstream - drugače ni fundinga in iniciative za podrobnejše raziskave. CEN je pseudoznanstven nonsens najhujše kategorije.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

nevone ::

da je verjetnost past eternitya večje od primus movensa, ta pa večja od CEN.


Po kateri logiki postavljaš PM pred CEN?

Razumem, da postavljaš PE pred CEN, PM pred CEN pa ne razumem.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

Saladin ::

nevone je izjavil:

da je verjetnost past eternitya večje od primus movensa, ta pa večja od CEN.


Po kateri logiki postavljaš PM pred CEN?

Razumem, da postavljaš PE pred CEN, PM pred CEN pa ne razumem.

o+ nevone


En izseček zgoraj ti lepo pove:
This is called "creation of the universe from nothing", although it should be thought of as the emergence of a semi-classical universe from a regime not describable as a classical spacetime.

This is called "creation of the universe from nothing" - BI BIL CEN, ČE BI BIL TAPRAVI CEN; KAR PA TUDI AVTOR PRIZNAVA DA NI
although it should be thought of as the emergence of a semi-classical universe from a regime not describable as a classical spacetime. PA JE NEKE POVSEM NEZNANE VRSTE PAST ETERNAL OBSTOJ ERGO PRIMUS MOVENS

Če nisi opazila - čisto vsaka navedena teorija govori o Primus Movensu. O nekem nespoznavnem past eternal obstoju iz katerega je vzniknilo naše vesolje. Izjema je ona teorija o tuneliranju iz nič - avtor pa nikjer ne specificira mehanizem/od kod tuneliranje.

Seveda fiziki ne bodo temu rekli primus movens, ampak če ni CEN in ni klasično spoznaven past eternity, je lahko zgolj primus movens, ki ga sami propagirajo. Ker vedo, da je CEN nonsens.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Racionalizacija Obstoja (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24623090 (17313) Saladin
»

Saladin sprašuje - Postinteligenten Bog (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
35633981 (26487) Saladin
»

Novinarska konferenca v CERN-u: indici za mogoč obstoj Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
247943 (5508) Jst
»

Zakaj lahko nelogične "zadeve" "obstajajo"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
716393 (4549) Saladin
»

Zvezde in črne luknje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5110899 (9215) Thomas

Več podobnih tem