» »

Kako dokazati klasičnega Boga?

Kako dokazati klasičnega Boga?

««
7 / 19
»»

bMozart ::

I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

energetik ::

cryptozaver je izjavil:

Dojemanje boga je absolutno osebna zadeva vsakega posebej, pa kakršna koli že je. Iskanje kakršnih koli dokazov torej, fizičnih, logičnih, znanstvenih ali podobnih je popolna izguba časa. IMHO.

BTW: odraščal sem v ateistični družini, o tem nimam nobenega posebnega znanja, a v boga na svoj način verjamem
Osebna zadeva ali ne, dokaže naj ga tisti, ki ga predlaga.
Iskanje dokazov je izguba časa, če začneš komplicirati in filozofirati. Ampak že če samo na hitro preletiš vsa dejstva, znanstvenega dokaza ni. Torej boga (takega kot ga opisujejo večje religije) z veliko verjetnostjo ni. Naprej je karkoli brez veze filozofirat. Če se bodo kdaj pojavili kakšni dokazi, bomo razglabljali naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Okapi ::

Vsemogočni bog zna marsikaj. Lahko je recimo 14 milijard staro vesolje ustvaril pred 6000 leti. In če tak boge noče biti dokazan, je ves trud zaman, dokazati ga je nemogoče. Ne moremo pa vedeti, ali on tega res noče. Mogoče čaka imenitna nagrada tistega, ki mu uspe;)

_Sajmon_ ::

Hm, stara tema se je spet prebudila.

Zanimivo, da ni šla v smeri Kristusa... Za tistega, ki hoče spoznati Boga, ni boljšega kot spoznavanje Kristusa, Božjega sina. Preko njega prideš do Očeta, do Boga. A ne prideš do dokaza, po mojem. Prideš pa do ene gotovosti, da Bog je. Govorim iz lastne izkušnje, in izkušnje mnogih, od katerih jih tudi kar nekaj osebno poznam, ki niso verovali v Boga, pa zdaj verujejo. Niso dobili dokaza, pa verujejo. Ne vem pa kdo izmed njih je morda iskal dokaz.

Jaz osebno mislim, da vera v Boga ni manj vredna kot nekaj, v kar verjamemo z gotovostjo, da tako je, ker je bilo znanstveno dokazano. Verjamem npr. da je jype inteligenten pa čeprav mi ni pokazal certifikata. Verjel sem moji punci, da me ima rada, ker je to bilo vidno z besedami, dejanji. Nisem rabil znanstvenega dokaza.

Saladin je na začetku omenjal čudeže, reinkarnacijo... Kaj bi lahko izvedeli in dokazali od takih primerov?

Omejil sem bom na katoliško vero oz. na dogodke, povezane z njo, ker to najbolje poznam. Kako neverni gledajo na čudeže mi je bilo vedno uganka. V mislih imam prikazovanja Jezusove matere Marije, najbolj pogoste v zgodovini, pa tudi prikazovanja Jezusa. Pa potem tudi nadnaravne dogodke, povezane s svetniki (npr. Pater Pij je verjetno marsikomu poznan). Skratka, meni, verniku, je na voljo cel kup potrditev, da je Jezus Božji Sin, Marija njegova mati. Da obstaja Satan in njegovi sodelavci. Da angeli so. Itd... Jaz osebno ne verjamem, da so prikazovanja samo takim, ki so psihično bolni. Ja, Marijinih prikazovanj je cel kup in RKC je potrdila samo manjši delež le-teh kot verodostojne. Verjetno vsem znano Medjugorje sploh ni potrjeno. RKC je tule zelo previdna in natančno razišče neka prikazovanja, preden potrdi. Meni je zanimivo tudi to, kako uradna duhovščina dostikrat ni verjela ljudem, ki so imeli nadnaravne dogodke. In koliko hudega so morali prestati od ljudi, od katerih bi najprej pričakoval podporo. Pa naj gre to za Fatimo, Padra Pija, ali Medjugorje (jaz osebno verujem v prikazovanja tam).

Potem so tudi tako imenovani evharistični čudeži, ko se je pred ljudmi hostija spremenila v človeško meso ali je bila opažena prisotnost krvi (več recimo tule). Pa trenutno še nerazložen fenomen, ko strjena kri sv. Januarija (iz Napolija), ki vsako leto postane na njegovo obletnico tekoča (vir).

Jaz gledam na čudeže kot nekaj, kar lahko krepi vero. Potrjujejo Božjo navzočnost v tem svetu. So vsi primeri resnični? Hm, jaz verjamem v tiste, ki jih je RKC potrdil, s tem pa ne izključujem, da je resničnih primerov npr. prikazovanj še več. Verjamem tudi, da so žal tudi taki, ki hočejo to izkoristit, predvsem v premoženjsko ali kako drugačno korist. A ne vem, s kakim namenom bi se Cerkev izmišljevala te dogodke, zakaj bi se otroci izmislili prikazovanje Marije (Fatima)? Kako pa ostali gledate na to?

energetik ::

_Sajmon_ je izjavil:

Hm, stara tema se je spet prebudila.

Zanimivo, da ni šla v smeri Kristusa... Za tistega, ki hoče spoznati Boga, ni boljšega kot spoznavanje Kristusa, Božjega sina. Preko njega prideš do Očeta, do Boga. A ne prideš do dokaza, po mojem. Prideš pa do ene gotovosti, da Bog je. Govorim iz lastne izkušnje, in izkušnje mnogih, od katerih jih tudi kar nekaj osebno poznam, ki niso verovali v Boga, pa zdaj verujejo. Niso dobili dokaza, pa verujejo. Ne vem pa kdo izmed njih je morda iskal dokaz.
Tudi jaz iz lastne izkušnje, kot otrok sem veroval (indoktrinacija), potem sem iskal dokaze in z logiko in razumom prišel do tega, da je praktično nemogoče, da bog obstaja, sploh pa bog, kot ga pojmujejo velike religije.
Morda obstaja kot programer/poganjalec simulacije, ampak dokazov ni in do njih je praktično nemogoče priti, zato se s tem ne obremenjujem več.

Tvoji omenjeni "dokazi in čudeži" pa so tako za lase privlečeni, da niso vredni komentiranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

_Sajmon_ ::

energetik je izjavil:


Morda obstaja kot programer/poganjalec simulacije, ampak dokazov ni in do njih je praktično nemogoče priti, zato se s tem ne obremenjujem več.

Tvoji omenjeni "dokazi in čudeži" pa so tako za lase privlečeni, da niso vredni komentiranja.


Jaz nisem navajal dokazov. Navajal sem dogodke, v katerem verjamem, da so se zgodili in mi povečujejo vero, da Bog je. Niso pa osnova moje vere - lahko so zame vsi lažni, pa zaradi tega moja vera ne bo nič drugačna.

Ne vem, kaj si mislil s tem, da so za lase privlečeni? Saj se jih nisem izmislil. Hočeš reči, da so to zate izmišljotine? Vse po vrsti?

Hm pa še zanimivo: jaz sem bil ravno tako "indoktriniran" (ne bi sicer te besede uporabil, a da se razumemo), a sem z logiko, razmišljanjem, izkušnjo, branjem literature, poslušanjem drugim prišel do gotovosti Boga. Nisem pa iskal dokazov. Jih ne rabim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Sajmon_ ()

judoka ::

Dokazi in Bog. Znanost in Bog. To dvoje se ne izkljucuje. Znanost o tem kako de-filtrirat svojo zavest, da zaznavamo več, kot privzeto obstaja ze tisocletja. Rece se ji meditacija. Ne govorim o new age crap-u
ki obljubja "enlightement for only 99 usd", govorim o old school meditaciji.
Meditacija je znanost, ker ima tocno dolocene korake, katerim je treba sledit, da se doseze napredek. 1 korak je etika. V vseh religijah je korak st. 1 enak. Pri 1 koraku se zatakne 99% clovestva, ce bi 99 % clovestva slucajno imelo voljo do necesa takega.

Institucije religije v vecini nimajo nobene veze niti z duhovnostjo, kaj sele z Bogom. Logicno, ker jih sestavljajo ljudje, ki gladko pogrnejo na koraku št. 1 (beri zgoraj), torej so enako
defektni kot vecina nas. Torej jih zenejo isti motivi, kot vecino...power, fame, money, sex. Na vzhodu obstajajo institucije, ki cloveku vsaj predstavijo orodja, s katerimi lahko napreduje kot duhovno bitje. V judeo-krscanskih-islamskih institucijah tega ni. Tam so samo prepricanja in fanatizem.
Jasno da to z Bogom nima veze. Ali izberes spirit ali izberes meso/uzitke, oboje skupaj pac ne gre in men osebno je to cisto logicno.

V kaj verjamemo je totalno nepomembno. Nek prazen koncept v umu, ki je real toliko kot je real pink unicorn. Debata o temu cigavo prepricanje je bolj real je od nekdaj neumna izguba casa. Ali VEŠ ali pa ne ves. Ce veš, def ne potrebujes debate in dokazov. Tudi ce nekdo zbira "dokaze" o cudezih in mu to predstavlja nek dokaz da Bog obstaja, bodo to se vedno v najboljsem primeru izkusnje drugih ljudi. To ni dokaz. Dokaz je face to face izkusnja, tega pa znanost ni in ne bo nikoli sposobna izvest, ker gre za notranjo znanost ne nekaj kar se stestira v labu ali priklopi na masine ali zracuna, ceprav se, zanimivo, kvantna fizika dotika nekaterih stvari, ki jih budisti/hindujci poznajo ze od nekdaj.

NikolormousB ::

Govorim iz lastne izkušnje, in izkušnje mnogih, od katerih jih tudi kar nekaj osebno poznam, ki niso verovali v Boga, pa zdaj verujejo. Niso dobili dokaza, pa verujejo. Ne vem pa kdo izmed njih je morda iskal dokaz.


Torej, poslabšalo se jim je, z drugimi besedami?

energetik ::

_Sajmon_ je izjavil:

Jaz nisem navajal dokazov. Navajal sem dogodke, v katerem verjamem, da so se zgodili in mi povečujejo vero, da Bog je. Niso pa osnova moje vere - lahko so zame vsi lažni, pa zaradi tega moja vera ne bo nič drugačna.
Ne vem, kaj si mislil s tem, da so za lase privlečeni? Saj se jih nisem izmislil. Hočeš reči, da so to zate izmišljotine? Vse po vrsti?
Nisi si jih ti izmislil ("dogodkov"), so si jih pa drugi. Daj no, spreminjanje kruha v človeško meso in neka stoletja stara kri, saj nismo v vrtcu...

_Sajmon_ je izjavil:

Hm pa še zanimivo: jaz sem bil ravno tako "indoktriniran" (ne bi sicer te besede uporabil, a da se razumemo), a sem z logiko, razmišljanjem, izkušnjo, branjem literature, poslušanjem drugim prišel do gotovosti Boga. Nisem pa iskal dokazov. Jih ne rabim.
Logika in razum sta v nasprotju z vero(vanjem).

_Sajmon_ ::

energetik je izjavil:

_Sajmon_ je izjavil:

Jaz nisem navajal dokazov. Navajal sem dogodke, v katerem verjamem, da so se zgodili in mi povečujejo vero, da Bog je. Niso pa osnova moje vere - lahko so zame vsi lažni, pa zaradi tega moja vera ne bo nič drugačna.
Ne vem, kaj si mislil s tem, da so za lase privlečeni? Saj se jih nisem izmislil. Hočeš reči, da so to zate izmišljotine? Vse po vrsti?
Nisi si jih ti izmislil ("dogodkov"), so si jih pa drugi. Daj no, spreminjanje kruha v človeško meso in neka stoletja stara kri, saj nismo v vrtcu...

_Sajmon_ je izjavil:

Hm pa še zanimivo: jaz sem bil ravno tako "indoktriniran" (ne bi sicer te besede uporabil, a da se razumemo), a sem z logiko, razmišljanjem, izkušnjo, branjem literature, poslušanjem drugim prišel do gotovosti Boga. Nisem pa iskal dokazov. Jih ne rabim.
Logika in razum sta v nasprotju z vero(vanjem).


Čestitke RKC-ju, a ne, za vse izmišljene dogodke, prikazovanja ... Mojstrsko so to naredili. Seveda se je 70000 ljudi dogovorilo, da bodo lagali, da so videli premikajoče sonce v primeru Fatime... Ej, sej ni nujno da verjameš. A če imaš kak članek, kje to utemeljeno zavračajo, pa ni nujno, da samo Fatimo, pa se priporočam.

Logika in razum v nasprotju? Ti tako misliš, jaz drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Sajmon_ ()

energetik ::

_Sajmon_ je izjavil:

Čestitke RKC-ju, a ne, za vse izmišljene dogodke, prikazovanja ... Mojstrsko so to naredili.
To pa vsekakor. :))

NikolormousB ::

Čestitke RKC-ju, a ne, za vse izmišljene dogodke, prikazovanja ... Mojstrsko so to naredili. Seveda se je 70000 ljudi dogovorilo, da bodo lagali, da so videli premikajoče sonce v primeru Fatime...


RKC so amaterji za Davida Copperfielda. On dela čudeže pred milijoni ljudi. Upam, da ne boš zdaj uletel z dvojnimi standardi in trdil, da gre za iluzijo.



Logika in razum v nasprotju? Ti tako misliš, jaz drugače.


Mnenje je eno, resnica je drugo.

Slepo verovanje v boga je po definiciji v nasprotju z razumom in logiko. Preveri slovar, če ne verjameš.

jype ::

_Sajmon_ je izjavil:

Logika in razum v nasprotju? Ti tako misliš, jaz drugače.
Drži. Eden od vaju se moti, drugi pa ima prav.

Jaz vem, kdo ima prav, a me je strah povedat, da me ne bodo cenzurirali.

Ah, samo hecam se: Prav ima energetik.

_Sajmon_ ::

A obstaja verovanje, ki ni slepo? Ja, bi rekel. Slepo veruje morda tisti, ki reče, da veruje, ker so mu tako rekli, da je in pač verjame in ne ve zakaj.

Drži, mnenje, resnica... A to si napisal, kot da ti veš resnico...

Hm, razmišljam, da morda tako kot jaz verjamem, da Bog je, tako vi verjamete, da Boga ni? In prav je tako.

A predlagam, da ostanemo pri čudežih...

jype je izjavil:

_Sajmon_ je izjavil:

Logika in razum v nasprotju? Ti tako misliš, jaz drugače.
Drži. Eden od vaju se moti, drugi pa ima prav.

Jaz vem, kdo ima prav, a me je strah povedat, da me ne bodo cenzurirali.

Ah, samo hecam se: Prav ima energetik.


Dokaz, da ima prav energetik?

Se opravičujem. Nočem, da gre pogovor v to smer, ker ne bomo nikamor prišli. A če kdo še kaj doda glede čudežev, bi lahko to bila dodana vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Sajmon_ ()

jype ::

_Sajmon_ je izjavil:

A to si napisal, kot da ti veš resnico...
Seveda vem resnico, saj ni težko: Logika in razum sta skregana z verovanjem.

energetik ::

_Sajmon_ je izjavil:

A obstaja verovanje, ki ni slepo? Ja, bi rekel. Slepo veruje morda tisti, ki reče, da veruje, ker so mu tako rekli, da je in pač verjame in ne ve zakaj.
Pa to ti je definicija verovanja.

_Sajmon_ je izjavil:

Hm, razmišljam, da morda tako kot jaz verjamem, da Bog je, tako vi verjamete, da Boga ni?
Ne, mi tako verjamemo glede na razpoložljive znanstvene dokaze, ti pa se ne oziraš na njih in veruješ.

Jarno ::

_Sajmon_ je izjavil:

A če kdo še kaj doda glede čudežev, bi lahko to bila dodana vrednost.

Sicer ni čudež, ampak je zanimivost.
Jurček je pred leti pametoval o strežniških zadevah in je dve prosojnici "preroško" naslovil:

- Na nasprotnih bregovih.
- Kdo bo koga.

Čez precej let sta ta dva naslova precej dobro opisala njegovo obnašanje na tem forumu.

NikolormousB ::

Hm, razmišljam, da morda tako kot jaz verjamem, da Bog je, tako vi verjamete, da Boga ni? In prav je tako.


Ne ne, počasi. Nekateri vemo, da bog, kot si ga predstavlja npr. RKC, ne obstaja. Za to imamo trdne dokaze.

Ti verjameš, da bog je ker si naiven ali nekaj podobnega, ne vem. Pač si se odločil, da boš ignoriral razum in verjel v neko neumnost.

A predlagam, da ostanemo pri čudežih...


Torej se strinjaš, da je David Copprerfield večji car kot Jezus?

Za JCja niti ne vemo, ali je sploh obstajal (po vsej verjetnosti ni), kaj šele, da bi imeli kakšna zanesljiva poročila o njegovih čudežih. David Copperfield pa je svoje čudeže izvajal pred milijoni ljudi v živo pred TVji po vsem svetu.

jype ::

Jarno je izjavil:

Čez precej let sta ta dva naslova precej dobro opisala njegovo obnašanje na tem forumu.
Coincidence? I think not!

Čudež je tudi to, da so konzervativci napovedali propad liberalne družbe že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. ITER bo zgleda prej.

gus5 ::

cryptozaver je izjavil:

Dojemanje boga je absolutno osebna zadeva vsakega posebej, pa kakršna koli že je.
Natanko. Ker je bog (ideološki) konstrukt, si ga lahko vsakdo 'nariše' po lastnih željah in predstavah.

cryptozaver je izjavil:

Iskanje kakršnih koli dokazov torej, fizičnih, logičnih, znanstvenih ali podobnih je popolna izguba časa.
Točno. To je vedel že Martin Luther; za protestante je dokazovanje boga (in drugih metafizičnih faktorjev) povsem deplasirano. Bog je lahko le entiteta verovanja – sola fide, nikakor ne entiteta vednosti, saj slednja implicira racionalistične, empiristične nastavke. Za katolike je bog tako entiteta verovanja kot vedenja; prosto po Akvinskem: vem, da bog obstaja, prav zato verjamem vanj, in verjamem v boga, da bom še več vedel o njem. Katolik misli, da ve, da bog obstaja, protestant glede obstoja boga ostaja neveden, in vendar se ravna, kakor da obstaja.

gus5 ::

cryptozaver je izjavil:

odraščal sem v ateistični družini, o tem nimam nobenega posebnega znanja, a v boga na svoj način verjamem
Bog ima raje ateiste kot verne, ker mu ne težijo ves čas. ;)

Okapi ::

NikolormousB je izjavil:

Za JCja niti ne vemo, ali je sploh obstajal (po vsej verjetnosti ni),
No, tole ne bo držalo. Skoraj zanesljivo je obstajal en Jud Jeshua, ki je hodil tam okoli in pridigal prihod božjega kraljestva, po njegovi smrti, skoraj sigurno na križu, so pa njegovi učenci začeli spletati legende in ga povzdignili v boga.

Tako kot je recimo obstajal kralj Matjaž.

Darko! ::

Okapi je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Za JCja niti ne vemo, ali je sploh obstajal (po vsej verjetnosti ni),
No, tole ne bo držalo. Skoraj zanesljivo je obstajal en Jud Jeshua, ki je hodil tam okoli in pridigal prihod božjega kraljestva, po njegovi smrti, skoraj sigurno na križu, so pa njegovi učenci začeli spletati legende in ga povzdignili v boga.

Tako kot je recimo obstajal kralj Matjaž.



Okapi ima prav.

Govoriti, da Jezus (kot zgodovinska osebnost) ni obstajal je približno na istem nivoju kot trditi, da na križu sploh ni umrl; da je potem nekaj časa živel v današnji Franciji, kjer je za seboj pustil kar nekaj potomcev in da je kasneje potoval še v Indijo, kjer je kot razsvetljen jogi našel svoj mir (potovanje je bilo lahko v obratnem vrstnem redu)
:)

NikolormousB ::

Med zgodovinarji ni konsenza, ali je jezus obstajal. Virov iz tistega časa je malo, zanesljivih praktično nič, prič tudi ravno nimamo. Jezusov mrtvaški prt so postavili v cca. 12 ali 13 stoletje s carbon datingom, kosi jezusovega križa so hoax in tako dalje.

gus5 ::

Darko! je izjavil:

Govoriti, da Jezus (kot zgodovinska osebnost) ni obstajal je približno na istem nivoju kot trditi, da...
Ni relevantnih dokazov, da je obstajal Jezus Nazareški. Najstarejši (znan) nebiblijski vir, ki omenja Jezusa, je iz sredine 90ih; gre za besedilo judovskega zgodovinopisca Jožefa Flavija. Flavij, ki je umrl približno leta 100, je za sabo pustil obsežen historiografski opus. O zgodovini Bližnjega vzhoda je pisal večkrat, a šele pred svojo smrtjo je prvič omenil Jezusa in kristjane. Nekateri zgodovinopisci in preučevalci Biblije menijo, da je pasica o Jezusu in kristjanih v besedilu Flavija ponaredek in da je bila dodana naknadno…

Darko! ::

postavili v cca. 12 ali 13 stoletje s carbon datingom

... morda je pa Vatikan iz prebrisanih razlogov ravno to želel (kdor more naj razume, se mi ne da odgovarjat, pa še, pa še, ... :) )

Ni relevantnih dokazov, da je obstajal Jezus Nazareški

... še moj ultra levičarski profesor zgodovine je ob priliki razlagal, da je Jezus Nazareški nedvomno zgodovinska osebnost in ob tem navajal vire, ki pa sem jih v letih žal pozabil (zdaj se mi pa za namene ST tud ne da brskat).


He, he.
Težka debata se obeta.
Ma ne bom sodeloval več.

Grem raj na pir.
8-)

Okapi ::

NikolormousB je izjavil:

Med zgodovinarji ni konsenza, ali je jezus obstajal. Virov iz tistega časa je malo, zanesljivih praktično nič, prič tudi ravno nimamo. Jezusov mrtvaški prt so postavili v cca. 12 ali 13 stoletje s carbon datingom, kosi jezusovega križa so hoax in tako dalje.
Mrtvaški prt nima s tem nič skupnega, je dokazan srednjeveški ponaredek. Ampak konsenz zgodovinarjev je, da je Jezus obstajal. Vse hipoteze, da je čisto izmišljen, so prepričljivo ovrgli.

Recimo en od znakov, da je dejansko živel, je to, da so si morali pri pisanju evangelijev izmisliti izgovor, da je šla družina iz Nazareta v Betlehem, kjer se je Jezus potem rodil. Po prerokbi iz Stare zaveze naj bi se mesija rodil v Betlehemu. Če bi si Jezusa na čisto izmislili, ne bi rekli, da je iz Nazareta, ampak bi si preprosto izmislili, da je bil pač iz Betlehema. Ker je pa bil dejansko iz Nazarate, so si morali potem pisci evangelija izmisliti en razlog (popis prebivalstva), da sta šla Jožef in noseča Marija v Betlehem. Tega popisa ni bilo (in tudi če bi bil, Rimljani niso zahtevali, da se gre človek - Jožef - popisat v rojstni kraj, če tam ni živel).

In takih zadev v evangelijih, ki so logične, če je Jezus res živel, in nelogične, če so si ga izmislili, je še kar nekaj. Je pa jasno večina stvari v evangelijih čisto izmišljenih oziroma neresničnih. Na splošno med zgodovinarji velja, da je Jezus živel, da je bil iz Nazareta, da ga je Janez Krstnik krstil, da je pridigal po deželi in da so ga Rimljani križali. V bistvu nič zelo posebnega, Jezus skoraj sigurno tudi ni bil edini tak pridigar, ki je končal na križu.

NikolormousB ::

Historical Jesus @ Wikipedia

Donald Akenson, Professor of Irish Studies in the department of history at Queen's University has argued that, with very few exceptions, the historians attempting to reconstruct a biography of the man apart from the mere facts of his existence and crucifixion have not followed sound historical practices. He has stated that there is an unhealthy reliance on consensus, for propositions, which should otherwise be based on primary sources, or rigorous interpretation. He also identifies a peculiar downward dating creep, and holds that some of the criteria being used are faulty. He says that the overwhelming majority of biblical scholars are employed in institutions whose roots are in religious beliefs. Because of this, more than any other group in present-day academia, biblical historians are under immense pressure to theologize their historical work. It is only through considerable individual heroism, that many biblical historians have managed to maintain the scholarly integrity of their work.[199][200]

ADIJOOO ::

Jaz sem ga že videl večkrat med molitvijo.

Okapi ::

NikolormousB je izjavil:

Historical Jesus @ Wikipedia
LOL A začetek prispevka v Wikipediji si pa spregledal?

Virtually all scholars who write on the subject agree that Jesus existed

Temu se po slovensko reče znanstveni konsenz. Tudi če je kje kakšen, ki ima drugačno mnenje.

NikolormousB ::

Zato sem pa nalepil tisti citat.

Na, pa še en link, ki malo bolj podrobno obdela dokaze.

https://rationalwiki.org/wiki/Evidence_...

Consensus in of itself is not evidence for something. There are examples where long held consensus (such as the Sun revolving around the Earth[154]) where shown to have been flawed. Conversely, to challenge a consensus one has to provide a reasonable counter-theory to explain what ever is being presented as evidence.

Okapi ::

No, in doslej se niso uspeli domisliti nobene prepričljive hipoteze, ki bi kazala na to, da je Jezus čisto izmišljen.

Lahko pa recimo poskusiš razložiti, zakaj so si morali pisci evangelijev izmisliti rimski popis prebivalstva, zaradi katerega naj bi Jožef in Marija šla iz Nazareta v Betlehem? Zakaj si niso preprosto izmislili, če je Jezus res izmišljen, da je bila družina iz Betlehema, kjer se je rodil, kot je bilo prerokovano? A misliš, da so hoteli narediti pisanje bolj napeto?;)

NikolormousB ::

No, in doslej se niso uspeli domisliti nobene prepričljive hipoteze, ki bi kazala na to, da je Jezus čisto izmišljen.


A si prebral link, ki sem ga prilepil?

Lahko pa recimo poskusiš razložiti, zakaj so si morali pisci evangelijev izmisliti rimski popis prebivalstva, zaradi katerega naj bi Jožef in Marija šla iz Nazareta v Betlehem? Zakaj si niso preprosto izmislili, če je Jezus res izmišljen, da je bila družina iz Betlehema, kjer se je rodil, kot je bilo prerokovano? A misliš, da so hoteli narediti pisanje bolj napeto?;)


Ja, to dobri pisatelji počnejo. Slabi znanstveniki pa želijo takšne tekste uporabiti kot dokaz.

Resno, verskih tekstov z jasno agendo ne moreš jemati resno.

leiito ::

Tipične značilnosti mesij, od brezmadežnega spočetja, rojstva 25.12., čudežev in vnebovzetja prisotne že pri vrsti mitskih likov pred Kristusom. Tudi če gre za resnično osebnost, je sodobniki praktično niso opazili, enako kot Mohameda.

Podoben problem imajo Židi, nobenih arheoloških dokazov za Davida, Salomona, za eksodus, v 40 letih tavanja po puščavi bi pustili sledi. Zanimivo tudi, da so bili toliko časa v Egiptu, Mojzes celo na dvoru, pa nikjer z besedo ne omenijo piramid, morda se jim niso zdele nič posebnega.

next3steps ::

Mimogrede, Jezus se ni rodil 25.12. tako kot to slavijo krščani.

Okapi ::

leiito je izjavil:

Tipične značilnosti mesij, od brezmadežnega spočetja, rojstva 25.12., čudežev in vnebovzetja prisotne že pri vrsti mitskih likov pred Kristusom. Tudi če gre za resnično osebnost, je sodobniki praktično niso opazili, enako kot Mohameda.

Podoben problem imajo Židi, nobenih arheoloških dokazov za Davida, Salomona, za eksodus, v 40 letih tavanja po puščavi bi pustili sledi. Zanimivo tudi, da so bili toliko časa v Egiptu, Mojzes celo na dvoru, pa nikjer z besedo ne omenijo piramid, morda se jim niso zdele nič posebnega.

In resni zgodovinarji tudi ne mislijo, da je par milijonov Judov 40 let tavalo po puščavi. Staro zavezo so pisali skoraj tisoč let po tem, ko naj bi se to zgodilo in je jasno, da gre za mit. Od Davida naprej pa so stvari že bolj zgodovinske. Odkrili so recimo napis, ki zelo verjetno govori o kralju iz Davidove dinastije (iz časov okoli 200 let po tem, ko naj bi živel David).
Tel Dan Stele @ Wikipedia

Tako da David verjetno je res živel, ampak zgodbice o njem pa so seveda na ravni mita o kralju Matjažu (ki je tudi res živel).

Horejšio ::

Nisem prebral postov, naslov pa ponuja odgovor. Dark Matter.

Jezus je bil iz takratne Sirije al kako ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Horejšio ()

kuall ::

ne da se ga dokazat, se mi pa ponuja drugo vrapšanje, zakaj je tema s takim naslovom tako dolgo živa. moj odgovor je, da zato, ker nekateri radi izpadejo pametni v takih temah.

jype ::

Horejšio je izjavil:

Dark Matter.
Meni temna snov še ni nobene želje izpolnila. A narobe prosim?

tikitoki ::

Spet eni bluzijo o temni materiji, ki je samo hipoteza, ki bi razlozila del razlike med opazenim delovanjem vesolja in nasim (cisto verjetno nepopolnim) modelom vesolja. A si je res tolk tezko to vbit v glavo?

On the topic. Kar se mene tice ni nobenega dokaza za obstoj boga in je izguba casa razpravljati o tem, razen, v primeru, da se pojavi kaksen dokaz.

Za tiste, ki ste tolk sibki, da rabite eno berglo, da najdete smisel v zivljenju pa vsaj ne posiljujte s svojo berglo ostalih.

gus5 ::

Okapi je izjavil:

Ampak konsenz zgodovinarjev je, da je Jezus obstajal.
Konsenz (večine?) znanstvenikov ni dokaz.

tikitoki je izjavil:

Spet eni bluzijo o temni materiji, ki je samo hipoteza
Temna snov ni hipoteza, pač pa empirično izmerljiva entiteta, saj s svojo maso krivi prostor-čas ('gravitacija'). Obstaja pa več hipotez, kaj naj bi bila temna snov.

Saul ::

Najbolj fascinantno mi je, da moram jaz kot nevernik nekaj dokazovat, da boga ni...
Vi verniki verjamete v neke zgodbe brez pravih temeljev in ste vi tisti, ki morate nekaj dokazat...Čista logika kajne?

Pa še do zdaj ni niti enega malega dokaza, da bog obstaja...zanimivo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saul ()

Saul ::

Bom še nekaj napisal...
Moj vidik vere je takšen, da tukaj ne gre za nič drugega, kot pa za način manipuliranja velike naivne množice. Lahko bi še pisal o tem pa je nesmiselno...

kuall ::

Okapi je izjavil:

Ampak konsenz zgodovinarjev je, da je Jezus obstajal.

Govorit moraš bolj natančno človek. Približek Jezusa je obstajal, tak Jezus, ki je vstal od mrtvih sigurno ne.

Okapi ::

Sem mislil, da sem bil dovolj jasen. Nek Jud z imenom Jeshua, po vsej verjetnosti iz Nazareta, ki je v začetku 1. stoletja po vaseh v Galileji pridigal skorajšnji prihod božjega kraljestva (in konec rimske okupacije ter njihovih judovskih lakajev) in so ga zato križali, je obstajal. Seveda pa ni nikogar obudil v življenje, ni ozdravil gobavca, ni delal vina iz vode in ni vstal od mrtvih. Ni bil pretirano znan, in tudi ni bil edini takšen potujoči pridigar v tistih krajih. Je pa bil precej karizmatičen in je za časa svojega življenja prepričal nekaj zvestih učencev in učenk, ki so se po njegovi smrti tolažili s tem, da ga je v resnici bog vzel k sebi, in so še naprej pridigali njegove nauke, ki so zaradi takratnih razmer padli na plodna tla in stvar se je začela širiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kuall ::

No vseeno bi lahko dal pridevnik "približek", ne bi škodilo. :)
To da je en karizmatičen človek obstajal, ki je bil prototip jezusa pa je velika verjetnost, prej kot da si je nek učenjak izmislil ta lik, tudi če si ga je izmislil nekdo si ga je moral izmislit po nekem resničnem liku najbrž, ali pa po večih in iz vsakega vzel nekaj lastnosti.

Berserker ::

Nisem bral celotne teme.

Boga preprosto ni, ker je to socialni produkt oz varovalka družbe preteklosti.

Avtor smešno je, da v 2017 sprašuješ v obstoj stvari, v katere je vrjel folk izpred 2000 let.

BigWhale ::

Berserker je izjavil:

Nisem bral celotne teme.
Boga preprosto ni, ker je to socialni produkt oz varovalka družbe preteklosti.
Avtor smešno je, da v 2017 sprašuješ v obstoj stvari, v katere je vrjel folk izpred 2000 let.


Se vidi, da nisi bral. Avtor to sprasuje v 2010. ;>

kuall ::

Avtorja ni na forumu od leta 2014. Zanimivo gledat kako ljudje poniknejo na forumih.

Shegevara ::

Berserker je izjavil:

Nisem bral celotne teme.

Boga preprosto ni, ker je to socialni produkt


Marsikaj je socialni konstrukt, kot so raznorazne politične in ekonomske ureditve, konec koncev tudi sam denar in njegova vrednost.

Uglavnem jst osebno sem prepričan, da bog ne obstaja ampak opažam v tej temi da bolj kot človek neresno jemlje tematiko, bolj kot je ignoranten do ostalih stališč im bolj kot poenostavlja tematiko, bolj se motu. Brez zamere.
««
7 / 19
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Atheist Experience Show (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
30350688 (37772) s1m0n
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084141533 (124649) Mrakw
»

Še ena tema o Bogu - Intelekutalno bojišče (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17924327 (11423) CoolBits
»

Odnosi do Krščanstva v Sloveniji (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55279382 (69140) gruntfürmich
»

Ali teorija evolucije poziva k rasizmu in genocidu? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21329168 (25794) jzgorisek

Več podobnih tem