» »

Atheist Experience Show

Atheist Experience Show

ohnowhy ::

hotwheels je izjavil:

Kako, da ne bodo ljudje obupali če trosiš ena in isto, ostalih postov, ki se pa s tabo ne strinjaš pa ne prebereš.

En od faktorjev je tudi precej slab urejevalnik besedil;
drug faktor je zdravo provociranje;
potem, da filozofija ipd nikakor niso moje področje,
četrto, da se ljudje hitro zapletejo, kaj govorijo,
zadnje, da sem len in namerno selektiven, sorry :)

energetik ::

Cervantes je izjavil:

Nikjer nisem zapisal, da je evolucija "padla".
Edino, kar hočem reči, da to pač ni eksaktna znanost in zato tudi ne more biti teorija.
Seveda pa to ne pomeni, da kakorkoli podpiram egghead kreacioniste. Dude.
?? In kaj je evolucija drugega kot odkritje znanosti?
Ne samo da je teorija, glede na tone dokazov lahko že skoraj fakt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

imagodei ::

Cervantes je izjavil:

Nikjer nisem zapisal, da je evolucija "padla".
Edino, kar hočem reči, da to pač ni eksaktna znanost in zato tudi ne more biti teorija.
Seveda pa to ne pomeni, da kakorkoli podpiram egghead kreacioniste. Dude.

Napisano seveda pomeni, da trobezljaš neumnosti in okoli tega ni potrebno izgubljati besed.

Nauk o razvoju vrst je eksaktna znanost, podprta z nebrojem dokazov. Če ti kaj ni jasno, vprašaj, ne pa postavljat nekih kategoričnih trditev, ki so plod nerazumevanja osnov.
- Hoc est qui sumus -

hotwheels ::

ohnowhy je izjavil:

...
zadnje, da sem len in namerno selektiven, sorry :)

Ok, kar se mene tiče nisi nekdo s katerim bi lahko debatiral, ne glede na temo debate in ne glede na najina stališča. Mogoče edino razmisli sam pri sebi o svojem obnašanju, če se tudi v realnih pogovorih tako obnašaš.

ohnowhy ::

energetik je izjavil:

In kaj je evolucija drugega kot odkritje znanosti?
Ne samo da je teorija, glede na tone dokazov lahko že skoraj fakt.

Wtf, a ni tako, da je evolucija samo proces, ki ga je znanost samo identificirala?
Zdaj, pravo vprašanje je, zakaj do tega procesa dejansko prihaja?
Od kod aminokisline za prve celice, ki se je imela možnost cepiti in prenesti svoj DNA ali kaj je že tista spiralica?

hotwheels je izjavil:

Ok, kar se mene tiče nisi nekdo s katerim bi lahko debatiral, ne glede na temo debate in ne glede na najina stališča. Mogoče edino razmisli sam pri sebi o svojem obnašanju, če se tudi v realnih pogovorih tako obnašaš.

Hehe, v resnici sem menda ful fajni, prijazen, strokoven, ustvarjalen in podobne floskule. Tako rekoč, prva bojna vrsta pri osvajanju strank ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

energetik ::

ohnowhy je izjavil:

energetik je izjavil:

In kaj je evolucija drugega kot odkritje znanosti?
Ne samo da je teorija, glede na tone dokazov lahko že skoraj fakt.

Wtf, a ni tako, da je evolucija samo proces, ki ga je znanost samo identificirala?
In kaj sem jaz drugače napisal? Jasno, saj znanost vse le identificira, a slučajno kdo trdi, da je znanost _naredila_ gravitacijo ali kaj podobnega?

ohnowhy je izjavil:

Zdaj, pravo vprašanje je, zakaj do tega procesa dejansko prihaja?
Od kod aminokisline za prve celice, ki se je imela možnost cepiti in prenesti svoj DNA ali kaj je že tista spiralica?
Verjetno iz prajuhe v kombinaciji s strelami. Še kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Zheegec ::

Edino, kar hočem reči, da to pač ni eksaktna znanost in zato tudi ne more biti teorija.

Evolucija je celo ena najbolj dodelanih in razvejanih teorij. Na kakšen način pa naj bi evolucija ne bila eksaktna znanost?! Že samo DNA dokazi sami po sebi so dovolj, da dokažeš teorijo evolucije. Pustimo še vse ostalo.

Od kod aminokisline za prve celice, ki se je imela možnost cepiti in prenesti svoj DNA ali kaj je že tista spiralica?

Ne vemo in mogoče celo nikoli ne bomo vedeli. Evolucija se s tem ne ukvarja. Sicer je že bilo dokazano v laboratoriju, da lahko v določenih pogojih samo od sebe nastanejo organske spojine. Samo vprašanje, če bomo kdaj točno vedeli, če so nastale na ta način ali kako drugače.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Cervantes ::

Osnove, ja. Kaj je znanost in kako pridemo od modela do teorije.
@imagodei: ti imaš probleme s tem.

Zgodovina sprememb…

ohnowhy ::

energetik je izjavil:

In kaj sem jaz drugače napisal? Jasno, saj znanost vse le identificira, a slučajno kdo trdi, da je znanost _naredila_ gravitacijo ali kaj podobnega?

Odkritje/inovacija/izum je aktivno, identifikacija pa je pasivna, meni se zdi, no.

ohnowhy je izjavil:

Od kod aminokisline za prve celice, ki se je imela možnost cepiti in prenesti svoj DNA ali kaj je že tista spiralica?
Verjetno iz prajuhe v kombinaciji s strelami. Še kaj?

Verjetno? Wtf? Ima znanost odgovor ali samo "bolj verjetno" domneva?
Aja, shit, sorry, saj smo že omenjali agnostični ateizem, ja, imaš prav :)

imagodei ::

ohnowhy je izjavil:

Zdaj, pravo vprašanje je, zakaj do tega procesa dejansko prihaja?
Od kod aminokisline za prve celice, ki se je imela možnost cepiti in prenesti svoj DNA ali kaj je že tista spiralica?

V resnici to sploh ni vprašanje, ki bi zadevalo evolucijo, temveč vprašanje, ki zadeva abiogenezo. Kot sem že omenil - ko imaš enkrat delujoč samoreplicirajoč "avtomat", ki vsebuje navodila za lastno sestavo, ter zadosti zanesljiv vendar ne 100% proces replikacije, potem so postopne spremembe skozi generacije pričakovana posledica.

Kdo je "ustvaril" prvo celico, kdo je "vdihnil dih življenja" v prvi samoreplikator - pa dejansko ni stvar, s katero bi se evolucija ukvarjala. Dasiravno so tudi procesi, ki bi lahko pripeljali do abiogeneze iz preprostih aminokislin ter preprostih samoreplicirajočih se polimernih verig molekul, že tudi presenetljivo podrobno preštudirani.

Včasih se splača o stvari, o kateri bi rad debatiral, nekoliko izobraziti.
- Hoc est qui sumus -

energetik ::

@fartman: Ti imaš zgleda res težave z dojemanjem, kaj znanstvena metoda je v principu. Z vsakim dokazom ZA postaja teorija bolj verjetna. VEDNO pa obstaja možnost, da jo izpodbije samo 1 kontra dokaz.
Znanost samo opisuje kar se dogaja okoli nas, na najboljši možen način, in podaja verjetnost, da je ta opis res pravilen.
Recimo za evolucijo smo lahko morda 90% prepričani, da velja, za teorijo strun morda le 5%. (številke sem dal samo kot primer)

Za boga iz Bibilje pa morda 0,0000000000000000000000001%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

ohnowhy ::

imagodei je izjavil:

Včasih se splača o stvari, o kateri bi rad debatiral, nekoliko izobraziti.

Oprosti, predlagam s-t, da napravi filter za izobrazbo, da se ve, kdo sme in kdo ne sme debatirati v splošni temi o človeških problemih.
Bom šel prebrat, kar si predlagal, biologija/kemija/zgodovina/filozofija/ipd. so meni že davno davno davno nazaj.
Čeprav, če dobro premislim, so takšne teme bile pravzaprav tabu teme ;)

imagodei ::

Cervantes je izjavil:

Osnove, ja. Kaj je znanost in kako pridemo od modela do teorije.
@imagodei: ti imaš probleme s tem.

Ni mi jasno, kaj bi rad s tem povedal? Evolucija je bila morda šibka hipoteza v času, ko je Darwinov genij svojo idejo spravil na papir; od tedaj smo pa dobili potrditve že iz toliko področij, da imajo probleme z evolucijo kot znanstveno teorijo zgolj še kreacionisti in podobni tiči.
- Hoc est qui sumus -

ohnowhy ::

energetik je izjavil:

@fartman: Ti imaš zgleda res težave z dojemanjem, kaj znanstvena metoda je v principu. Z vsakim dokazom ZA postaja teorija bolj verjetna. VEDNO pa obstaja možnost, da jo izpodbije samo 1 kontra dokaz... Za boga iz Bibilje pa morda 0,0000000000000000000000001%.

Morda, ampak (gnostični) ateist zagotovo ve (po definiciji dr.Ajkule), da boga ni, ker to lahko sam absolutno trdi, mora sam biti absoluten, z drugimi besedami... In gnostični ateisti obstajajo. Ne 0,0000000000000000000000001%, ampak 100% :)

imagodei ::

ohnowhy je izjavil:

imagodei je izjavil:

Včasih se splača o stvari, o kateri bi rad debatiral, nekoliko izobraziti.

Oprosti, predlagam s-t, da napravi filter za izobrazbo, da se ve, kdo sme in kdo ne sme debatirati v splošni temi o človeških problemih.
Bom šel prebrat, kar si predlagal, biologija/kemija/zgodovina/filozofija/ipd. so meni že davno davno davno nazaj.
Čeprav, če dobro premislim, so takšne teme bile pravzaprav tabu teme ;)

Ne, ne... Ni potrebe po filtru. Zadostuje čisto človeški pristop - če nekaj ne veš, vprašaš, ne pa da iz slabo informiranega stališča postavljaš trditve v slogu nekega oficirja iz JLA izpred več desetletij, ki je svoje varovance učil češ da "Atomska bomba je bomba, koja je punjena atomima. Ako eksplorira u vodi, zovemo je hidrogenska bomba."
- Hoc est qui sumus -

ohnowhy ::

imagodei je izjavil:

Ne, ne... Ni potrebe po filtru. Zadostuje čisto človeški pristop - če nekaj ne veš, vprašaš...

Ok, potem pa vprašam:
Kako je sploh nastalo življenje?
Smem prositi za seznam teorij po padajoči verjetnosti?
Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti?
Ali se izraz ateist uporablja pravilno?
Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti?
Kako izgleda človeštvo v grafu a/gnostičnega a/teizma?
Ali so ateistične ideologije obstojne in zakaj?
Kolikšna je verjetnost, da obstaja posmrtno življenje in v kakšni obliki?
Kolikšna je verjetnost, da obstaja življenje drugod po vesolju?
Ali je bila v Sloveniji med 2SV revolucija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

energetik ::

ohnowhy je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne, ne... Ni potrebe po filtru. Zadostuje čisto človeški pristop - če nekaj ne veš, vprašaš...

Ok, potem pa vprašam:
Kako je sploh nastalo življenje?
Smem prositi, za seznam teorij po padajoči verjetnosti?
Tuki si malce preberi. Pa še 300 virov, ki so našteti spodaj. Abiogenesis @ Wikipedia


ohnowhy je izjavil:

1 Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti?
2 Ali se izraz ateist uporablja pravilno?
3 Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti?
4 Kako izgleda človeštvo v grafu a/gnostičnega a/teizma?
5 Ali so ateistične ideologije obstojne in zakaj?
6Ali je bila v Sloveniji po 2SV revolucija?
1 Vprašaj jih.
2 Velikokrat ne, sploh ne s strani vernikov.
3 Morda, če ne morejo razmišljati toliko razumsko, da bi se otresli indoktriniranosti in da bi zakapirali, kaj je to znanost.
4 ??
5 ??
6 ??

ohnowhy ::

energetik je izjavil:

Tuki si malce preberi. Pa še 300 virov, ki so našteti spodaj. Abiogenesis @ Wikipedia

The chemical processes that took place on the early Earth are called chemical evolution. Evolucija?

ohnowhy je izjavil:

Q: 3 Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti?
A: 3 Morda, če ne morejo razmišljati toliko razumsko, da bi se otresli indoktriniranosti in da bi zakapirali, kaj je to znanost.

Če odstranimo vse vernike, s kakšno hitrostjo bi se verjetno razvijala znanost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

nurmaln ::

Ok, potem pa vprašam:
Kako je sploh nastalo življenje? Točno ne ve nihče, za več informacij googlej abiogeneza
Smem prositi za seznam teorij po padajoči verjetnosti? smeš, 1. abiogeneza, konec
Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti? popravi vprašanje
Ali se izraz ateist uporablja pravilno? Običajno ne ker slovnično bi bilo najbolj pravilno A-brez TEIST-verujoč v boga, torej nekdo ki ne verjame v boga. Večinoma pa ljudje pod ateist razumejo kot osebo ki verjame da bog ne obstaja. Blizu ampak ne povsem enako.
Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti? manj inteligentni ne, je pa znano da je obstaja obratna korelacija med stopnjo izobrazbe in vero v boga. Če verniki pustijo boga pred vrati laboratorija, potem načeloma ni problema.
Kako izgleda človeštvo v grafu a/gnostičnega a/teizma? huh?
Ali so ateistične ideologije obstojne in zakaj? ateizem sam seveda ni nobena ideologija, ali pa so ideologije ki ne vključujejo boga bolj obstojne ali ne je pa čisto odvisno od posamezne ideologije
Kolikšna je verjetnost, da obstaja posmrtno življenje in v kakšni obliki? Ko boš ti umrl bo še marsikdo živel naprej. Življenje po smrti torej obstaja. Če pa sprašuješ za posameznika pa smrt pomeni konec življenja in je vprašanje malček nesmiselno.
Kolikšna je verjetnost, da obstaja življenje drugod po vesolju? hard to say, ampak obstaja zelo velika verjetnost da na ogromno planetih obstajajo pogoji za življenje
Ali je bila v Sloveniji med 2SV revolucija? seriously?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

facepalm ::

- verjamem, da boga ni
- verjamem, da ta bog, v katerega verniki verujejo iz roda v rod, se je nekako "razvil" zaradi napak v komunikaciji.
predvidevam, da so nekoc castili nekaj cisto tretjega in se je tekom generacij in miljonom razlicnih verzij zgodbe (ustno izrocilo), to zabelezilo (v biblijo, koran, atlas sveta..), kot "bog" (nadnaravno, vsemogocno bitje).

noben me, brez utemeljenih argumentov, ne more prepricati drugace. sploh pa v obstoj boga.. cmon:)
ne me pa vzeti narobe.
ne trdim, da bog ne obstaja, temvec da ne verjamem (brez dokazov nikoli ne bom), da obstaja

sem zato (gnosticni) ateist?
..jaz se nimam za ateista:)

imagodei ::

ohnowhy je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne, ne... Ni potrebe po filtru. Zadostuje čisto človeški pristop - če nekaj ne veš, vprašaš...

Ok, potem pa vprašam:
Kako je sploh nastalo življenje?
Smem prositi, za seznam teorij po padajoči verjetnosti?
Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti?
Ali se izraz ateist uporablja pravilno?
Ali so verniki manjvredni bebci?

Večina tegale sploh nima veze z Atheist Experience Showom, kaj šele z Evolucijo kot "alternativo" Kreacionizmu. Tvoja vprašanja imajo na splošno zelo malo veze z znanostjo, tako da ti težko kaj pametnega odgovorim. Ena bistvenih lastnosti znanosti je, da brez sramu prizna, ko česa ne ve. Je pa znanstvena metoda edina, ki nam je dala preverljive, dokazljive, merljive odgovore na tisto, kar je vera v preteklosti razglašala za "Čudež" ali "Božjo nedoumljivost". Znanost ne tekmuje z vero. Znanost samo razlaga in ko nekaj razloži, se v tistem temnem kotičku prižge ena vžigalica. In to je veliko več, kot sklicevanje na nekakšno božansko "Nedoumljivost". Če vas tolaži, da znanosti lahko očitate, da ne ve vsega, je to vaša stvar. Jaz nimam s tem nobenih problemov. Prepričanih ne prepričujem.

Pride pa na misel tale citat od Neila deGrasse Tysona:
Does it mean, if you don’t understand something, and the community of physicists don’t understand it, that means God did it? Is that how you want to play this game? Because if it is, here’s a list of things in the past that the physicists at the time didn’t understand [and now we do understand] [...]. If that’s how you want to invoke your evidence for God, then God is an ever-receding pocket of scientific ignorance that’s getting smaller and smaller and smaller as time moves on - so just be ready for that to happen, if that’s how you want to come at the problem.


Nauk o razvoju vrst, kot pravimo z lepim slovenskim izrazom Teoriji evolucije, se ne pretvarja, da ve, kako je nastalo življenje. Evolucija se s tem ne ukvarja. To je področje Abiogeneze. RKC, npr., nima nobene težave s sprejemanjem evolucije. Teologi pač razlagajo, da je evolucija proces, po kateri se je udejanjila božja volja za razvoj vsega življa, vključno s človekom - za abiogenezo pa je bila potrebna božja intervencija. In znanosti to ne moti - predstavljaj si, kakor si želiš, dokler se ne spravljaš nad znanstvene dokaze o evoluciji.
Seveda nekatere druge krščanske ločine te razlage ne sprejemajo. Imajo neke svoje razlage. Afriška plemena imajo spet svoje razlage, Aborigini v Avstraliji spet svoje, Scientologi spet neke druge ideje, New-Age spet svoje... Problem je, kateri verjeti, ko vse trdijo, da je zgolj in samo njihova razlaga pravilna... Očitno emaili med "Nebesi" in Zemljo ne delujejo najboljše.


Seznama teorij po padajoči verjetnosti nimam. To vprašanje je brezvezno, da ne rečem celo maloumno. Danes vemo, da je Newtonova fizika v resnici fail in ni eksakten opis vesolja in njegovih zakonov, pa jo za vsakodnevne potrebe še vedno uporabljamo. Tudi za gradnjo najdaljših mostov in najvišjih zgradb se nam ni treba zatekati v relativistično fiziko.


Odgovorim ti še na zadnje vprašanje (ostali dve sta pač čisto offtopic in me etiketiranje v zvezi s tem me niti najmanj ne zanima): Po mojem mnenju verniki niso manjvredni bebci. Živijo pa v zablodi in upam, da se bodo nekoč uspeli iztrgati iz tam.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

@fartman,

en problem je tudi, da se tle pogovarjamo o evoluciji vs kreacionizmu, ti pa postavljaš vprašanja, ki nimajo zveze z ničemer. Mislim, kaj ima etiketiranje in pregovarjanje, kaj pomeni "ateist" veze s čimerkoli, razen morda z esejem iz filozofije?
- Hoc est qui sumus -

ohnowhy ::

Ok, vprašam dalje :)
Kako je sploh nastalo življenje? Točno ne ve nihče, za več informacij googlej abiogeneza Ok
Smem prositi za seznam teorij po padajoči verjetnosti? smeš, 1. abiogeneza, konec Nobene druge razlage niso niti možne?
Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti? popravi vprašanje Ali (gnostični) ateisti, ki vedo, da boga ni, VEDO, da izražajo trditev s 100% verjetnostjo?
Ali se izraz ateist uporablja pravilno? Običajno ne ker slovnično bi bilo najbolj pravilno A-brez TEIST-verujoč v boga, torej nekdo ki ne verjame v boga. Večinoma pa ljudje pod ateist razumejo kot osebo ki verjame da bog ne obstaja. Blizu ampak ne povsem enako. Da, ateist med ljudmi (tudi med ateisti) pomei gnostični ateist in ne agnostični ateist, kar bi bilo bolj smiselno.
Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti? manj inteligentni ne, je pa znano da je obstaja obratna korelacija med stopnjo izobrazbe in vero v boga. Če verniki pustijo boga pred vrati laboratorija, potem načeloma ni problema. Kolik % ljudi na svetu je veren? So tvoji starši verni?
Kako izgleda človeštvo v grafu a/gnostičnega a/teizma? huh? Pozabi, pač nek statistični XY graf glede na klasifikacijo.
Ali so ateistične ideologije obstojne in zakaj? ateizem sam seveda ni nobena ideologija, ali pa so ideologije ki ne vključujejo boga bolj obstojne ali ne je pa čisto odvisno od posamezne ideologije Ok, obstojnost ideologij, ki (ne) vključujejo boga skozi zgodovino?
Kolikšna je verjetnost, da obstaja posmrtno življenje in v kakšni obliki? Ko boš ti umrl bo še marsikdo živel naprej. Življenje po smrti torej obstaja. Če pa sprašuješ za posameznika pa smrt pomeni konec življenja in je vprašanje malček nesmiselno. Ali je življenje zagotovo (100%) samo fizično?
Kolikšna je verjetnost, da obstaja življenje drugod po vesolju? hard to say, ampak obstaja zelo velika verjetnost da na ogromno planetih obstajajo pogoji za življenje V %, kako bi to ocenili - abiogeneza menda zahteva določene pogoje - ali bitja na drugih planetih temeljijo na ogljiku.
Ali je bila v Sloveniji med 2SV revolucija? seriously? Ja, ker baje, da ni bila, učili smo se drugače.

ohnowhy ::

imagodei je izjavil:

@fartman,

en problem je tudi, da se tle pogovarjamo o evoluciji vs kreacionizmu, ti pa postavljaš vprašanja, ki nimajo zveze z ničemer. Mislim, kaj ima etiketiranje in pregovarjanje, kaj pomeni "ateist" veze s čimerkoli, razen morda z esejem iz filozofije?

Glede na to, da sem (priznam) len in nisem moderator, mi je prav vseeno, kako je zadeva strukturirana, saj nisem lastniško/skrbniško vključen v storitev. Glede na to, da je tema nekako ateist-centrična (moram priznati, da ne poznam showa, ga pa zelo verjetno ne bom gledal, ker sem že davno rekel, da nisem ateist(!)), se mi vseeno ne zdi tako daleč, kot morda izgleda na prvi pogled. Dokler pa imam možnost pisati (in nisem onemogočen na forumu), bom pisal pač tja, kamor mi najbolj sede :) Meni je hec, da me ljudje včasih obtožijo trdega krščanstva, pa sploh osnovnih pogojev ne izpolnjujem :)

energetik ::

Evo ena zate, o inteligenci vs. veri.
http://www.siol.net/novice/znanost_in_o...

ohnowhy ::

energetik je izjavil:

Evo ena zate, o inteligenci vs. veri.
http://www.siol.net/novice/znanost_in_o...

Torej, višji inteligenčni kvocient pomeni, da mora biti nekdo manj veren?

imagodei ::

> "Glede na to, da sem (priznam) len in nisem moderator, mi je prav vseeno, kako je zadeva strukturirana, saj nisem lastniško/skrbniško vključen v storitev. [ ... ] Dokler pa imam možnost pisati (in nisem onemogočen na forumu), bom pisal pač tja, kamor mi najbolj sede :) "

Jah, pri tem pristopu pač tvegaš, da bodo moderatorji tvoje prispevke brisali kot offtopic, ob nadaljevanju tega početja pa si lahko nakoplješ še kak naziv. Kar bi moralo biti normalnemu odraslemu še bolj pomembno pa je to, da si lahko neformalno prislužiš zoprn sloves trola. Do njih se pa sicer vsak uporabnik foruma drugače obnaša, jaz jih recimo z veseljem ignoriram, ker niso vredni mojega časa. Nisem edini. Lahko pa se potem pregovarjaš s 17-letnimi pubertetniki.

Če ti je to v interesu, kar nadaljuj s tako prakso.

Če pa bi se rad pogovarjal razumno, pa bom vesel debate.
- Hoc est qui sumus -

facepalm ::

ohnowhy je izjavil:

energetik je izjavil:

Evo ena zate, o inteligenci vs. veri.
http://www.siol.net/novice/znanost_in_o...

Torej, višji inteligenčni kvocient pomeni, da mora biti nekdo manj veren?

Tistega, ki misli s svojo glavo je ponavadi tezje prepricat o obstoju "nevidne opice, ki zivi na oblakih in mece dol banane".

ohnowhy ::

imagodei je izjavil:

Jah, pri tem pristopu pač tvegaš, da bodo moderatorji tvoje prispevke brisali kot offtopic, ob nadaljevanju tega početja pa si lahko nakoplješ še kak naziv.

Jah, meni je vseeno, če sem čisto pošten, itak so mi te forumske debate neproduktivna izguba časa :)
Morda bi prepoved dojel celo pozitivno :)

facepalm je izjavil:

Tistega, ki misli s svojo glavo je ponavadi tezje prepricat o obstoju "nevidne opice, ki zivi na oblakih in mece dol banane".

Tako ti gledaš na krščanstvo? Bog kot nevidna opica, ki živi na oblakih in meče dol banane? Kaj se je zgodilo z domnevo, da ne vemo, če je fizični obstoj 100% edini? Mimogrede, sem pogledal definicijo krščanstva:

Kristjani na splošno sprejemajo nauk Jezusa Kristusa o ljubezni, nenasilju in odpuščanju. Pri tem naj bi bilo vodilo vseh dejanj vsakega kristjana Jezusova zapoved: Ljubi svojega bližnjega kakor sam sebe. (Mt 22,37)
Moralnost dejanja naj bi kristjani presojali po Jezusovem zlatem pravilu: Vse, kar želite, da bi ljudje vam storili, storite tudi vi njim. (Mt 7,13)

Nikjer nisem zasledil takšnih simbolov, kot jih omenjaš. Si se morda zmotil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

imagodei ::

Skratka, si trol, ki pišeš nesmisle in iščeš pozornost. Oz. zdaj čakaš, da te bom vprašal, zakaj potem izgubljaš čas, če veš, da so te debate izguba časa in če je tvoj zapis očitno nesmiseln, če pa si v tole temo vložil kar nekaj svojega časa... In potem bova lahko debatirala še o čem drugem, kar sploh nima veze z Atheist Experience Showom ali vsaj ožje, z evolucijo/kreacionizmom?

Če k tem prištejem še vprašanje o revoluciji med WWII, je slika jasna.

Over&Out.
- Hoc est qui sumus -

ohnowhy ::

imagodei je izjavil:

Skratka, si trol, ki pišeš nesmisle in iščeš pozornost. Oz. zdaj čakaš, da te bom vprašal, zakaj potem izgubljaš čas, če veš, da so te debate izguba časa in če je tvoj zapis očitno nesmiseln, če pa si v tole temo vložil kar nekaj svojega časa... In potem bova lahko debatirala še o čem drugem, kar sploh nima veze z Atheist Experience Showom ali vsaj ožje, z evolucijo/kreacionizmom?

Če k tem prištejem še vprašanje o revoluciji med WWII, je slika jasna.

Over&Out.

Ja, saj to mene tudi zanima, mora resnično biti neka napaka, ne vem pač, potegnilo me je not, kaj jaz morem, sem samo človek :)
Pa fajn bodi, resno mislim.
Joj, mladina, nobene potrpežljivosti več :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

Zheegec ::

V tem času bi si lahko pogledal že vsaj 10 epizod atheist experience, kjer se taka splošna vprašanja pogosto pojavljajo in so dostikrat na preprosti način razložena.
Pa en od voditeljev (Matt) tudi lepo razloži, da obstajajo tudi neumna vprašanja, ki nimajo smisla. In ne samo, da ni odgovora na njih, ampak se že v štartu ne splača ukvarjati z njimi.
Kot je recimo "prosim za seznam teorij po padajoči vrednosti". :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

AmokRun ::

Malo je dolgčas, ni? :)
Kako zdaj, verjameš, da boga/Boga ni?
Nisi malo prej rekel, da ne verjameš, da bog/Bog je?
Verjeti, da nekaj ni, ali ne verjeti, da nekaj je, ne pomeni povsem istega.

Verjamem, da boga ni. Verjeti pomeni misliti, da je nekaj res. Verjeti pa ni isto kot verovati.

Ok, kolikor je dr.Ajkula razložil tisto s kombinacijami a/gnostike in a/teizma, se za ateista navadno predvideva za gnosističnega ateista, za vernika gnostičnega teista, ostali smo pa neki vmesni šmoren, morda to vse skupaj drži, kaj vem, verjamem, namreč, zelo redko imam možnost se absolutno empirično prepričati. Kam se (po zgornji sistematizaciji) prištevata vidva, jaz sem menda agnoistični teist, kar se sliši zelo mainstreamovsko :-/

Tole mešanje agnosticizma je, po moje, nesmiselno kompliciranje. Meša se ontologijo in epistemologijo. Ateizem je ontološka pozicija (pozicija o naravi sveta, bivanja), agnosticizem pa je pozicija glede epistemologije (pozicija glede znanja, kaj mi vemo).

Če misliš, da je ateizem (boga ni) na nek način boljša pozicija od teizma (bog je), si ateist in obratno. Nič ni treba biti 120% in absolutno prepričan, da boga ni.

Mimogrede, sem pogledal definicijo krščanstva:

Kristjani na splošno sprejemajo nauk Jezusa Kristusa o ljubezni, nenasilju in odpuščanju. Pri tem naj bi bilo vodilo vseh dejanj vsakega kristjana Jezusova zapoved: Ljubi svojega bližnjega kakor sam sebe. (Mt 22,37)
Moralnost dejanja naj bi kristjani presojali po Jezusovem zlatem pravilu: Vse, kar želite, da bi ljudje vam storili, storite tudi vi njim. (Mt 7,13)

Glede na to definicijo si lahko brez problema ateist IN kristjan. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AmokRun ()

nurmaln ::

Kako je sploh nastalo življenje? Točno ne ve nihče, za več informacij googlej abiogeneza Ok
Smem prositi za seznam teorij po padajoči verjetnosti? smeš, 1. abiogeneza, konec Nobene druge razlage niso niti možne?

Ne, niso možne. Ti sprašuješ v bistvu kako je nastalo življenje iz neživljenja. Pri abiogenezi se sprašujemo kako je nastalo življenje iz neživljenja (ja zelo grob opis). Tvoje vprašanje je torej tavtološko. Kateri ford mondeo je ford mondeo?

Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti? popravi vprašanje Ali (gnostični) ateisti, ki vedo, da boga ni, VEDO, da izražajo trditev s 100% verjetnostjo?

Vprašaj jih enega po enega.

Kolik % ljudi na svetu je veren?
google it, I'm not your nanny

So tvoji starši verni?
none of your business

Ali je življenje zagotovo (100%) samo fizično?
spet tavtologija... življenje opisujemo kot proces ki se odvija v živih organizmih, vzdrževanje homeostaze če želiš... če te pa kaj drugega zanima boš moral pa predlagat kakšno drugo definicijo življenja ali zastaviti drugačno vprašanje

ali bitja na drugih planetih temeljijo na ogljiku.
Če obstajajo, potem skoraj zagotovo temeljijo na ogljiku ja. Vem da se ti zdi to precej pogumna trditev ampak o fiziki in kemiji vemo kar precej in vemo kateri elementi se lahko povezujejo v kompleksne molekule, ki so potrebne za življenje.
Če boš malo poguglal (kar ti ni ravno v navadi) boš našel ideje s možnostih življenja na silicijevi bazi ampak ko greš v detajle ugotoviš na ni ravno verjetno.

You're wellcome
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Trololololol ::

M-XXXX je izjavil:

ampak ne morem verjeti, da v oddajo kličejo zgolj taki naivneži in preprosteži.

Se strinjam- v večini so klicatelji tako neizobraženi da je debata nemogoča:D

Če kdo najde kašen video, da kliče oseba z IQ-jem nad telesno temparaturo naj le prilepi link.

Sam se bom obregnil ob nekaj drugega, nepovezanega z vero v boga. Ne vem, ali je že bilo odgovorjeno, je pa vsekakor vredno ponovne omembe.

Na tem forumu je veliko izobraženih ljudi, ki kljub izobrazbi verjamejo v nekaj, ker pač verjamejo. V veliko debatah je vedno nekdo, ki se najde v opisu. Kljub temu, je z njimi težko debatirati. Ti ljudje se na vprašajo "Kakšna dejstva obkrožajo mojo trditev", ampak sledijo načelu "moje ugotovitve, čeprav morda napačne, so tudi dejstva, ki stojijo za to trditvijo." Tako potem marsikdo trdi, da ima prav, ker misli, da ima.

Etiga, moja 2 centa.

facepalm ::

ohnowhy je izjavil:

imagodei je izjavil:

Jah, pri tem pristopu pač tvegaš, da bodo moderatorji tvoje prispevke brisali kot offtopic, ob nadaljevanju tega početja pa si lahko nakoplješ še kak naziv.

Jah, meni je vseeno, če sem čisto pošten, itak so mi te forumske debate neproduktivna izguba časa :)
Morda bi prepoved dojel celo pozitivno :)

facepalm je izjavil:

Tistega, ki misli s svojo glavo je ponavadi tezje prepricat o obstoju "nevidne opice, ki zivi na oblakih in mece dol banane".

Tako ti gledaš na krščanstvo? Bog kot nevidna opica, ki živi na oblakih in meče dol banane? Kaj se je zgodilo z domnevo, da ne vemo, če je fizični obstoj 100% edini? Mimogrede, sem pogledal definicijo krščanstva:

Kristjani na splošno sprejemajo nauk Jezusa Kristusa o ljubezni, nenasilju in odpuščanju. Pri tem naj bi bilo vodilo vseh dejanj vsakega kristjana Jezusova zapoved: Ljubi svojega bližnjega kakor sam sebe. (Mt 22,37)
Moralnost dejanja naj bi kristjani presojali po Jezusovem zlatem pravilu: Vse, kar želite, da bi ljudje vam storili, storite tudi vi njim. (Mt 7,13)

Nikjer nisem zasledil takšnih simbolov, kot jih omenjaš. Si se morda zmotil?


krscanstvo? sej nisem omenjal krscanstva ne nobene druge religije:)
omenil sem samo vero v obstoj necesa, kar je neverjetno, da bi obstajalo. tako kot so to "bogovi" :)
kj pa je narobe z opico? a vas bog mora biti cloveske oblike?:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

nokkj ::

ohnowhy je izjavil:


Ok, potem pa vprašam:
Kako je sploh nastalo življenje?

(kolikor je meni znano) Obstaja znanstvena teorija, kako naj bi se zgodilo. V labu so napravili poskus z okoliščinami podobnimi zemeljski "prajuhi", pa so videli, da se v njej avtomatsko tvorijo preproste aminokisline. Od tega do enoceličarjev je še kar nekaj korakov, zaenkrat največji problem ponovitve tega je pa čas; glede na to, da bi bil proces poteka bolj ali manj naključno, mora poskus trajati ogromno časa.

ohnowhy je izjavil:


Smem prositi za seznam teorij po padajoči verjetnosti?

Vse matematične 100% (vendar temeljijo na aksiomih - privzetih resnicah, ki so lahko poljubne predpostavke). Naravoslovje ziher > 90%, sem pa ne štejejo popolnoma nepreizkušene hipoteze (superstrune, multiverse, supersimetrija in podobne "bedarije"). Družboslovje 50% ali manj, ekonomija kot vidimo 0%.

ohnowhy je izjavil:


Ali gnostični ateisti vedo, da so absoluti?
Ali se izraz ateist uporablja pravilno?

Malo nenavadno besednišče, meni se zdi da so ateisti verniki, kot vsi drugi verniki. Res pa da takšni dostikrat pravijo sebi da so ateisti, v resnici so pa agnostiki; so pač v fazi upora proti religijam, pa se postavijo na "nasprotno" pozicijo (ki pa je v resnici enaka, negativno predznačena).

ohnowhy je izjavil:


Kako izgleda človeštvo v grafu a/gnostičnega a/teizma?

?

ohnowhy je izjavil:


Ali so verniki dokazano manj inteligentni in zato manjvredni v kontekstu znanosti?
Ali so ateistične ideologije obstojne in zakaj?

Da. Nič kaj manj kot religijske ideologije.

Človek ima enako sposobnost ignoriranja dejstev in verovanja v neumnosti, ne glede na to, ali je vernik, ali ateist, znanstvenik, ali kaj tretjega.

ohnowhy je izjavil:


Kolikšna je verjetnost, da obstaja posmrtno življenje in v kakšni obliki?

Kako bi pa izračunal takšno verjetnost? Poleg tega je to zelo odvisno od svetonazora, vrednosti se lahko določijo glede na vero: kristjan 100%, hindujec 100% (preko reinkarnacije), budist 0% (imajo prerajanje, ki ni posmrtno življenje), materialist 0%, itd... Ostali nepopolni kristjani/hindujci/budisti/materialisti/itd... pa nekje vmes. Znanost nima nič s tem.

ohnowhy je izjavil:


Kolikšna je verjetnost, da obstaja življenje drugod po vesolju?

Po moje 100%.

ohnowhy je izjavil:


Ali je bila v Sloveniji med 2SV revolucija?

Med drugim (vendar revolucija ni nujno slaba, še dandanes častimo francosko revolucijo, med katero je bilo mrtvih na tone).

nokkj ::

ohnowhy je izjavil:


Kristjani na splošno sprejemajo nauk Jezusa Kristusa o ljubezni, nenasilju in odpuščanju. Pri tem naj bi bilo vodilo vseh dejanj vsakega kristjana Jezusova zapoved: Ljubi svojega bližnjega kakor sam sebe. (Mt 22,37)
Moralnost dejanja naj bi kristjani presojali po Jezusovem zlatem pravilu: Vse, kar želite, da bi ljudje vam storili, storite tudi vi njim. (Mt 7,13)


To je krščanska propaganda, Jezus je govoril dosti različnih stvari na različnih mestih in okoliščinah.

Temelj krščastva so v resnici njegove dogme.
- da Bog je
- da je človek živel v raju (oz 2 "prva" človeka)
- da je človek napravil/se je zgodil izvorni greh, ki je povzročil izgon iz raja (kakor koli točno ali simbolno to interpretiraš), ki od takrat obeležuje vse ljudi (ker smo pač vsi potomci teh "prvih" ljudi)
- da je Bog poslal svojega sina na Zemljo, ki se je rodil brezmadežni Mariji (-to pomeni da Marija nekako ni imela izvornega greha, ker je samo takšna dovolj dobra, da lahko rodi Boga v človeški obliki) /ta zadnja je najbrž samo katoliška dogma, ni pa protestantska, za pravoslavce ne vem/
- da je Jezus pri Bogu s svojim trpljenjem in smrtjo odkupil človeški izvorni greh

energetik ::

nokkj je izjavil:

Malo nenavadno besednišče, meni se zdi da so ateisti verniki, kot vsi drugi verniki. Res pa da takšni dostikrat pravijo sebi da so ateisti, v resnici so pa agnostiki; so pač v fazi upora proti religijam, pa se postavijo na "nasprotno" pozicijo (ki pa je v resnici enaka, negativno predznačena).
To morda lahko rečeš za gnostičnega ateista, torej tistega ki 100% zatrjuje, da bogov/kreatorjev itd ni. Sicer pa ni res, ateist ni vernik. Ateist verjame (ni enako veruje), da bogov zelo, zelo verjetno ni, ker za to ni pametnega razloga in dokaza.


nokkj je izjavil:

Človek ima enako sposobnost ignoriranja dejstev in verovanja v neumnosti, ne glede na to, ali je vernik, ali ateist, znanstvenik, ali kaj tretjega.
Trdiš, da je vsak človek popolnoma enak glede na sposobnosti? Znanstvenik (v pravem pomenu besede) ima odlično sposobnost filtriranja neumnosti medtem ko vernik ravno obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

nokkj ::

energetik je izjavil:

nokkj je izjavil:

Malo nenavadno besednišče, meni se zdi da so ateisti verniki, kot vsi drugi verniki. Res pa da takšni dostikrat pravijo sebi da so ateisti, v resnici so pa agnostiki; so pač v fazi upora proti religijam, pa se postavijo na "nasprotno" pozicijo (ki pa je v resnici enaka, negativno predznačena).
To morda lahko rečeš za gnostičnega ateista, torej tistega ki 100% zatrjuje, da bogov/kreatorjev itd ni. Sicer pa ni res, ateist ni vernik. Ateist verjame (ni enako veruje), da bogov zelo, zelo verjetno ni, ker za to ni pametnega razloga in dokaza.


Ja, kot vsaka taka beseda, lahko tudi beseda "ateist" pomeni polno različnih stvari, vedno je pomemben kontekst. Podobno je z "bog"; kaj točno misliš z besedo "bog", ko napišeš "verjame, da bogov zelo, zelo verjetno ni".

energetik je izjavil:

nokkj je izjavil:

Človek ima enako sposobnost ignoriranja dejstev in verovanja v neumnosti, ne glede na to, ali je vernik, ali ateist, znanstvenik, ali kaj tretjega.
Trdiš, da je vsak človek popolnoma enak glede na sposobnosti? Znanstvenik (v pravem pomenu besede) ima odlično sposobnost filtriranja neumnosti medtem ko vernik ravno obratno.


Da, trdim da imajo znansteniki imajo odlično sposobnost ignoriranja očitnih dejstev in verjetja v neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokkj ()

WarpedGone ::

Ne, znanstveniki so točno enaki naivneži kot tipični verniki. Pogosto so tudi oboje hkrati.
Znanstvenik ni vrsta, ni pasma, ni rasa in nima točno nič drugačne sposobnosti kot 'ne-znanstvenik'.

Znanstveni je le po službeni dolžnosti obvezan, da se vsaj na polju svoje lastne zanosti poslužuje znanstvene metode. Kaj počne izven tega, je njegova lastna odličitev in narava.

Cela znanost se zreducira na "kaj mislim da vem in zakaj mislim da to vem".
Pri veri je odgovor "avtoriteta tako pravi", pri znanosti pa "opažanja tako kažejo".
Vse ostalo so koščeni stolpi.
Zbogom in hvala za vse ribe

jest10 ::

WarpedGone je izjavil:

Ne, znanstveniki so točno enaki naivneži kot tipični verniki. Pogosto so tudi oboje hkrati.
Znanstvenik ni vrsta, ni pasma, ni rasa in nima točno nič drugačne sposobnosti kot 'ne-znanstvenik'.

Znanstveni je le po službeni dolžnosti obvezan, da se vsaj na polju svoje lastne zanosti poslužuje znanstvene metode. Kaj počne izven tega, je njegova lastna odličitev in narava.

Ampak je večja verjetnost, da bo znanstvenik znanstvene metode uporabljal tudi v vsakdanjem življenju. V povprečju boš težje napizdil znanstvenika, kot nekoga izza tekočega traku/s tržnice. Niso pa imuni, to je res(vidim pri tašči >:D )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

WarpedGone ::

You'd wish ampak ne. Ta "večja verjetnost" se pretvori v občasno kurioziteto. V splošnem so znanstveniki enaki naivnežni in prevaranti kot smo to 'neznanstveniki'. Cel profit od znanostvenikov je omejen na njihovo profesionalno področje, kadar jim uspe z strogo znanstveno metodo sfiltrirat svoj lasten BS, da tisto kar ostane, dejansko drži.

Priporočam
Zbogom in hvala za vse ribe

energetik ::

WarpedGone je izjavil:

Ne, znanstveniki so točno enaki naivneži kot tipični verniki. Pogosto so tudi oboje hkrati.
Znanstvenik ni vrsta, ni pasma, ni rasa in nima točno nič drugačne sposobnosti kot 'ne-znanstvenik'.

Znanstveni je le po službeni dolžnosti obvezan, da se vsaj na polju svoje lastne zanosti poslužuje znanstvene metode. Kaj počne izven tega, je njegova lastna odličitev in narava.

Cela znanost se zreducira na "kaj mislim da vem in zakaj mislim da to vem".
Pri veri je odgovor "avtoriteta tako pravi", pri znanosti pa "opažanja tako kažejo".
Vse ostalo so koščeni stolpi.
Jaz sem govoril o znanstveniku v pravem pomenu besede, tak ki dosledno upošteva znanstveno metodo, ne o "pasmi znanstvenikov".

WarpedGone ::

Aja, govorite o bajeslovnih bitjih?
My bad.
Zbogom in hvala za vse ribe

driver_x ::

V katero kategorijo pa spadajo tisti ljudje, ki ne le da verjamejo v obstoj boga, ampak so v obstoj boga tudi 100% prepričani? Hkrati pa so prepričani v to, da bog ni nek gospod z brado, ki sedi nekje nad oblaki, ampak boga dojemajo kot ekonomsko-politični inštrument.

windigo ::

driver_x je izjavil:

V katero kategorijo pa spadajo tisti ljudje, ki ne le da verjamejo v obstoj boga, ampak so v obstoj boga tudi 100% prepričani? Hkrati pa so prepričani v to, da bog ni nek gospod z brado, ki sedi nekje nad oblaki, ampak boga dojemajo kot ekonomsko-politični inštrument.

Veliko takih je fenov Neila Gaimana.

alenvprekrs ::

Boga ni, zato bodite brez skrbi!
Sem ateist, ki se še raje opiše kot blasfemik.
Oče, soprog, AFOL in audiofil.

Pithlit ::

energetik je izjavil:

In kaj je evolucija drugega kot odkritje znanosti?
Ne samo da je teorija, glede na tone dokazov lahko že skoraj fakt.

Glede na to a Vatikan priznava evolucijo... je definitivno fakt.

Sam verniki malo lag-ajo... ker o jim dušebrižniki to svoj čas malo drugače razlagal.

alenvprekrs je izjavil:

Boga ni, zato bodite brez skrbi!

Ajde, ker se mi glih da (pa nimam drugega dela za kako urco): Kako veš?

*disclaimer* mi je popolnoma vseeno za obstoj/neobstoj boga/Boga/FSM...
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

WarpedGone ::

V katero kategorijo pa spadajo tisti ljudje, ki ne le da verjamejo v obstoj boga, ampak so v obstoj boga tudi 100% prepričani?

Verjeti == biti 100% prepričan
Zbogom in hvala za vse ribe


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vraževerje kot ključ do sreče (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15527281 (24091) jype
»

Spekter pravilnosti (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
660106060 (98198) kuall
»

Še ena tema o Bogu - Intelekutalno bojišče (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17923962 (11058) CoolBits
»

Odnosi do Krščanstva v Sloveniji (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55278050 (67808) gruntfürmich
»

Ali teorija evolucije poziva k rasizmu in genocidu? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21328738 (25364) jzgorisek

Več podobnih tem