» »

Kaj je bilo "pred" Velikim pokom?

Kaj je bilo "pred" Velikim pokom?

1
2
»

Barakuda1 ::

SSKJ dopusca pisanje besede "bog" z malo zacetnico, le religije bi rade sforsirale izkljucno uporabo velike zacetnice. Ima pa SSKJ se celo definicijo "boga" in sicer:


He-he, SSKJ dopusca pisanje besede "Bog" tudi z veliko začetnivo, le da si ti skopiral sam tisti del, ki tebi paše, a ne;)

Celotn tekst pod zaporedno številko 1 Obrazlage in rabe pojma) v SSKJ se namreč glasi

ed., v enoboštvu nadnaravno bitje, ki je ustvarilo svet in ki posega v
njegov razvoj: častiti, moliti boga; klicati boga na pomoč; prositi boga
za zdravje; verovati v boga; prisegati pred bogom; kot boga te
prosim / v krščanstvu pravični, večni, vsemogočni Bog; gospod Bog;
Bog oče; vznes. Bog ga je poklical, vzel k sebi umrl je; pred smrtjo se
je spravil z Bogom.

Res pa je, da ta oblika (meni osebno) ni najbolj posrečena.
Vse preveč spominja na personificirano obliko razmevanja Boga, torej preveč spominja na nekega Boga znanega in poznanega v neki konkretni religiji.

Osebno bi mi bilo ljubše, če bi se beseda, ki naj bi v sebi nosila pomen trnscendencnega Boga pisal v celoti z velikimi črkami. Ne zaradi nekega posebnega vzvišanega namena, pač pa preprosto zato, da bi se izognili mnogim nesporazumom in napačnim interprentacijam.
Predvsem pa bi preprečili spekulacije iz vseh vrst religij, da si Boga "prilaščajo" kot njihovega in edinega "pravega" Boga.

jype ::

Po mojem mnenju bi pa ta pomen veliko bolje ilustrirala beseda, pisana s samimi malimi črkami.

antonija ::

Napisal sem da SSKJ _dopusca_ rabo male zacetnice.

Kot ti je menda jasno, pa se Bog piše z veliko začetnico tudi skladno s SSKJ.
....le da si ti skopiral sam tisti del, ki tebi paše, a ne
Za razliko od tebe?:\

Osebno bi mi bilo ljubše, če bi se beseda, ki naj bi v sebi nosila pomen trnscendencnega Boga pisal v celoti z velikimi črkami.

Ali pa bi se uporabljala besedna zveza "transcendencnega bog" (velike zacetnice imajo drug namen) za teoloskega, ali pa alternativno religije odstopijo "boga" teologiji in same uporabljajo besede za personificirano obliko, ali pa besedno zvezo "[religijski] bog" (krscanski bog, muslimanski bog,...).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Barakuda1 ::

(velike zacetnice imajo drug namen)


Saj glede tega si sploh ne nasprotujeva.
Tudi meni trenutna raba ni povšeči, ker v katerikoli obliki dopušča preveč možnosti različnih (največkrat neustreznih) interpretacij in zlorab.

Ampak, jaz nisem predlagal velikih začetnic, pač pa celotno besedo pisano z velikimi črkami (kot neke vrste kratico), kar je nekaj drugega.

No, nekateri bi raje videle samo male črke (te se itak uporabljajo že sedaj;) ) vendar je tako jype-tovo mnenje, kot moje, zaenkrat le stvar osebnega pogleda in okusa.

jype ::

Ja, tako kot se transcendenca nikoli ne piše z veliko. Pa tudi univerzalna množica nihče ne piše z veliko, čeravno bi si to vsaka taka množica nemara "zaslužila" :)

macjaskatla ::

Pred big bangom ni bilo 'pred'. Se nic ni bilo. Bilo je 'undefined'.

Sprijaznite se. :)



kako to mislis da je bilo undefined?

macjaskatla ::

Pomoje ce verjames v B oga napisez z veliko, ce pa ne verjams v b oga pa z malo xD

Tarzan ::

Pred velikim pokom je bila velika tišina.

macjaskatla ::

Pred velikim pokom je bila velika tišina.


ja pa dokazi :->

donfilipo ::

Pred pokom mora biti neka pokalica a ne?
In če je pokalica tako masovna kot naše vesolje je orenk pokalica:)
Orenk ga pokamo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

macjaskatla ::

jah no ma malo heca ze more bit =)

donfilipo ::

Hec ja... vendar je že Thomas opozoril, da v predvidljivi realnosti velja govoriti o končnem. Neskončno je sicer 'božji' termin zelo uporaben v matematiki pa tudi drugod, a rado da napačno sliko ontološke realnosti. Pred tabo, je resda nekdo imel jajca, vendar se po tej sledi pokaže, da pridemo do faz, kjer nihče nima več jajc in do faze, kjer nič ni živega. Se sliši čudno, ampak toliko že vemo. In tudi meje, dokler je masa vesolja skoraj na točki, fiziki že kar obvladajo. Ostalo je špekulacija, ki lahko najde pravi odgovor, lahko /in to češče/ pa povsem napačnega.
...delci...niso to, kar si lahko človek predstavlja (delec lepo ne more biti na dveh koncih hkrati in tisto kar je, pač ni delec:)
...masa ni to, kar si človek lahko prestavlja (upor, ki nastaja pri prehodu delcev skozi higgsovo polje, intuitivno za človeka ne more biti masa:)
...čas ne teče tako, kot si človek lahko predstavlja ( V bifeju na železniški postaji v Bernu, ko je vlakovodja alberta vprašal, kako bi bili vlaki povsem točni, sem jaz rekel: !nemogoče!, albert pa je to dokazal:)
...dimenzije niso nujno 3 in ravne, kot si človek lahko predstavlja (vesolje samo je zaokrivljeno nekam u božju mater, kakor si ne more zaradi evolucije pravilno uporabno (za gađanje uporabno:) predstavljati nihče:)
...Skratka limite zevoluiranih možganskih kep, so že kar nekaj časa pred nami.
...Za kalkulacije... pravilne...napačne...pa v drugij medijih ostaja še kar nekaj prostora.
...Za špekulacije je prostora dovolj
...S špekulacijami so že stari grki brusili možgane, ampak metoda nekako ni več najbolj produktivna. Vsekakor pa ni škodljiva:)
...je pa vsekakor zanimivo, da smo tudi z počlovečenimi predstavami 'kugli bugli fizike' smrtniki nekako zadovoljni. Ko ji dodamo višjo matematiko, smo skrivaj 'boga zagrabili za jajca' in spretna štrikarija matematičnih zank, nas vodi v nova odkritja povsem praktičnih zadev, ki jih sicer ne razumemo povsem, a dobro izkoriščamo, kar je res čudež:)
...Bog, kakor ga lahko tolmačijo omejeni človeški možgani, ni enotna presentna, omnipotentna pojava, ni vsevedna in pravična pojava in skozi življenje človek spozna, da je samo koristna simbolna pojava. Brez zaznavnega vpliva na delce...maso...čas...in dimenzije a z enormnim vplivom na človeško zakonodajo, navade, moralo, norme, kulturo in konec koncev tudi znanost. Vsemogočnega boga omejenost človeštva ne more dojeti. Lahko ga upogne in omeji na drobne opičje-ljudske posle in neskončno upa, da nas ma res rad:) Vendar tako demokratično, se potem pojavi vprašanje, zakaj bi neko gmoto delcev imel raje od druge:) In če nas ima rad kot kamen, goro in reko, potem hvala lepa:) Ja hoču dobru platu:) In za to pravijo jezusček ne pomaga veliko. No pa mi je vseeno faca. Kot bi rekel Magnifico: gospod težko sem ponižen...ampak drugače pa vsaka ti čast.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

BigWhale ::

Pred big bangom ni bilo 'pred'. Se nic ni bilo. Bilo je 'undefined'.

Sprijaznite se. :)



kako to mislis da je bilo undefined?


Ja tko, pred velikim pokom ni bilo casa in prostora. Ne mores povedat kaj je bilo pred tem. Ker 'pred' se ni bilo. :)

Saladin ::

Ne mores povedat kaj je bilo pred tem. Ker 'pred' se ni bilo. :)

Lahko izbiraš med tremi možnimi scenariji o "pred" ter na temelju fizikalnega znanja o ustroju našega vesolja deduciraš največje verjetnosti o tem,
katera možnost je pravilna (glede na najaktualnejša in najbolj mainstream spoznanja).

Če nisi preveč omejen, si pomagaš še z matematiko in logiko, pa lahko kredibilno trdiš: TO pa je trenutno najverjetnejši scenarij.
Logičen pozitivizem naspram "ne vemo - torej ni".
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Ziga Dolhar ::

macjaskatla: opozorilo pred nazivom. Pravila
https://dolhar.si/

Saladin ::

Kaj je bilo "pred" Velikim pokom?

Nekaj (drugega).

To je še relativno lahko zdeducirat. Točno naravo tistega "nečesa" pa precej težje - ni pa nemogoče.

Potrebuješ le dovolj točnih podatkov o tem, kakšen je temeljn ustroj našega vesolja in kam/kako nas to vodi.

To ti je izhodišče za nadaljne dedukcije.
Vzameš najsodobnejša fizikalna spoznanja, najbolj mainstream interpretacijo tega ter čisto basic logiko zraven dodaš.

Nikakor ne moreš govoriti o "resnici", lahko pa znanstveno kredibilno poudarjaš večjo verjetnost ene možnosti od druge.

Nismo ujeti v večnem krogu neznanja in banaliziranju Occama z trditvijo, da če pa ne veš zagotovo, so zato vse možnosti enako (ne)verjetne in se zato ustalimo na Niču.

Treba se je potrudit na teorijah in ne z blaženo ignoranco sprejeti takšen ciničen defitizem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

DarwiN ::

Na ta miselni eksperiment je meni osebno najbolj všeč teorija bele luknje. Bela luknja je obratno od črne, namesto vsrkavanja materije jo izpljune.

Črna luknja se torej veča in "polni" ter ko doseže neko kritično maso na drugi strani materijo izpljune v obliki big banga.

Pred big bangom je torej bilo drugo vesolje, eno stopnico višje.

just a tought >:D.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

donfilipo ::

Saladin>> Treba se je potrudit na teorijah in ne z blaženo ignoranco sprejeti takšen ciničen defitizem

Bravo. True spirit.
Ampak malce ciničnega svarila včasih ni odveč:) Vseeno.
http://www.fortunecity.com/emachines/e1...
tole se mi zdi dovolj pregledno napisano tudi za laike.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

the origin of the universe from nothing need not be unlawful or unnatural or unscientific

Seveda "je lahko".
Ampak "koliko verjetno" je to glede na vsa naša spoznanja in temeljne zakone termodinamike?

Šele ko vse logične možnosti propadejo, se lahko obrnemo na nelogične.
Mi ne poznamo nobenega mehanizmna, ki bi omogočal pravi Creatio Ex Nihilo - poznamo pa več možnosti, kako bi lahko vesolje (v taki ali drugačni obliki) obstajalo večno.

To + logika (kavzalnost) ti dokaže večjo verjetnost večnega obstoja.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

donfilipo ::

Saladin>> poznamo pa več možnosti, kako bi lahko vesolje (v taki ali drugačni obliki) obstajalo večno

Priznam višja matematika, ki je nujna za 'realno' preračunavanje teorij mi je 'ovaj kako da kažem mi smo komunisti to več davno prevazišli':)
Me pa zanima katera od teh možnosti je tebi najbolj pri srcu?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

Me pa zanima katera od teh možnosti je tebi najbolj pri srcu?

Ne poznam najbolj mainstream variante multiversa - lahko je od Level I do Level III po Tegmarku ali pa String/Brane landscape.

Bi pa preferiral slednje. Za moje razumevanje vesolja je pomembna 2D ploskovna analogija v višjedimenzijskem prostoru. Holografski princip je tudi v osnovi 2D.

2D je IMO ključ (orbifolds, manifolds, itd.).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

donfilipo ::

Bom ko bo čas preštudiral. Kot sem že napisal 99,9999% ljudi si s string modeli ne zna pomagati. Čakajo, da bo objavljeno, da so s pomočjo string modelov poboljšali kak mobitel:) 'Lee Smolin:The troubles with physics' mi je dal malo misliti, da glede na nivo znanja matematike, bolje če ostanem previden. Mainstream pa tako na uč, ni bil vedno na pravi poti. Mar ne? Ampak Saladin, če zadeve res obvladaš, potem je čas, da napišeš knjigo. Eden od miljon si. Tega ne smeš pozabiti. To neko poslanstvo pomeni. Če te je 'sveti slučaj:)' naredil tako izjemnega, poizkusi svoje misli strniti v knjigo. Lahko dodaš kak simple twist: recimo, da je k hiši prišel nek berač, ki je stalno nekaj prosil, a si z njegovo pomočjo nekako prišel do pomembnih spoznanj ...recimo. Knjige Hawkinga so zgrajene na mitu o incredible brains in a disfunctional body in enostavnem jeziku. Če bi hotel podati to, kar dejansko hoče dokazati, potem je to za skoraj vse nečitljivo. In nerazumljivo. Na žalost pa imajo večino denarja za razvoj na svetu v rokah v bistvu ...no ja..bodimo pošteni...povprečni. Ampak kar sem prebiral tvoje poste in korajžo v izbiri tematike...pravim samo nek simple twist in enostaven jezik s primerami. Najbolj prodajani slovenski filozof neprestano uporablja twiste in humor. Njegova tematika so večinoma misleci, ki bi jih kak Stalin dal postreliti in to v dobro ljudstva;) No pa se je lotil še študije Stalina. In ga podaja na zabaven način. In trdim, da niti ni eden od miljon, po kapaciteti. Po realizaciji, načitanosti in morda malce sreči, pa eden od 50 miljonov:) In.. Kaj je bilo pred velikim pokom.., je tudi filozofska tema. Z veseljem bi knjigo ali članek prebral. Ampak pazi, mora biti razumljiv. Znaš radnička klasa ima ozbilnije zadatke, nego da uči teologiju i ovaj kako da kažem neku ludu fiziku:)....Vem po lastnih izkušnjah. Kadarkoli sem hotel neko relativno enostavno idejo pojasniti, mi je večinoma spodletelo. In se tega še nisem odvadil. Ti si še v letih, ko se lahko. Na ameriških akademijah imajo zgleda prav tečaje zato:) Trdim, da imajo tudi zato več denarja za razvoj. Razumljivost se slabo veže na talent. Treba je twist:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

Večen String/Brane multivers je IMO najelegantnejša rešitev.

Fizikalne detajle tega pa naj ti povedo fiziki. Kot laik razumem zgolj grobo fizikalno podobo, ki pa mi da dovolj odgovorov "zame".
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

donfilipo ::

Aha..ja sem kar nekaj pogledal in prebral...ampak zame, kot sem rekel je pa zadeva še nepreverjena. In ja.... sem tudi vsaj enega fizika vprašal. Pa je (na žalost) še večji skeptik.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

Skepticizem je OK - dokler se ne spremeni v defitizem ali celo v kvazi-znanstven nihilizem
(kar ne moremo izmeriti ne obstaja -> to je enako niču -> to JE Nič/Neobstoj).

Seveda, ko enkrat pustiš odprta vrata za "kaj drugega", se skozi ta vrata vsiplje ziljon raznih možnosti (vključno z ogromno religioznega, new-agewskega, fundamentalističnega in drugega krušta) - ampak kljub temu je potrebno vse te možnosti analitično preverit.
Ne le na dokazljivost - ampak tudi na verjetnost.

Računanje z verjetnostmi pa je znanstven proces na temelju znanih dejstvev in splošno znanih okoliščin.

Če si mainstream znanost upa trditi nekaj, potem morajo tudi izpeljave iz tega maistream vidika na temelju mainstream sprejetih okoliščin veljati za najbolj verjetne (oz. kot mainstream).

Seveda, mainstream znanost se stalno spreminja (in z njo se morajo spreminjati tudi izpeljave). Ampak v vsakem danem trenutku lahko objektivno trdiš, da če so mainstream aksiomi pravilni (ali vsaj najbolj verjetni), da so potem tudi določene izpeljave pravilne oz. najbolj verjetne.

In kaj je najbolj verjetno? Multivers - takšen ali drugačen.
In to JE mainstram vidik, čeprav si dosti znanstvenikov noče ogrozit "objektivno, nevtralno" pozicijo z tako izjavo.
Kajti če rečeš, da je predhodnica vesolju bilo "karkoli" drugega kot absoluten in popoln Nič/Neobstoj, ne govoriš več o Ex Nihilu. In skoraj noben znanstvenik ne podpira pravi Ex Nihilo.

Alternative pa sem že pojasnil.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jype ::

Saladin> In kaj je najbolj verjetno? Multivers - takšen ali drugačen.

Ne moreš takole vrednotit. Ne da se.

Saladin ::

Saladin> In kaj je najbolj verjetno? Multivers - takšen ali drugačen.

Ne moreš takole vrednotit. Ne da se.


Yes You can.
Izmed 3 edinih nam znanih možnostih je multivers (bodisi več paralelnih bodisi eno ciklično vesolje) najbolj verjeten.
To se da tudi precizno logično (in fizično) zdefinirat, ko enkrat določiš vse relevantne aksiome.

EDIT:
Ne smeš kot mainstream uporabljat izgovor: Morda pa obstaja mehanizem, ki si ga celo zamislit ne moremo.
Morda.
Ampak če si ga ne moreš niti na grobo zamislit, potem nima nobene praktične vrednosti in lahko nanj pozabiš.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

jype ::

Saladin> Ne smeš kot mainstream uporabljat izgovor

I don't. ZAGOTOVO obstaja mehanizem, ki si ga celo zamislit ne moremo, preprosto zato, ker si v končnem času lahko zamislimo zgolj končno mnogo mehanizmov.

Saladin> Ampak če si ga ne moreš niti na grobo zamislit, potem nima nobene praktične vrednosti in lahko nanj pozabiš.

To je res, a to ne pomeni, da nisi pozabil ravno tistega, ki je pravi. Saj zato pa pravim, da je vrednotenje verjetnosti scenarijev odveč.

Saladin ::

ZAGOTOVO obstaja mehanizem, ki si ga celo zamislit ne moremo, p

MORDA obstaja mehanzem, katerega si ne moremo niti "na grobo" zamislit.

Pa tudi če bi zagotovo obstajal - ti se ne ravnaš in orientiraš po neznanem - ampak po znanem (in dedukcijah znanega).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jype ::

Saladin> Pa tudi če bi zagotovo obstajal - ti se ne ravnaš in orientiraš po neznanem - ampak po znanem (in dedukcijah znanega).

Ja, in točno zato ne moreš reči _ničesar_ o tem, kaj je bolj verjetno in kaj manj.

Saladin ::

Saladin> Pa tudi če bi zagotovo obstajal - ti se ne ravnaš in orientiraš po neznanem - ampak po znanem (in dedukcijah znanega).

Ja, in točno zato ne moreš reči _ničesar_ o tem, kaj je bolj verjetno in kaj manj.


Prav zato lahko deduciraš verjetnosti - iz našega vesolja, naše logike in nam znanih možnosti lahko zdeduciraš 3 možne variable in njihovo verjetnost med sabo (ne zanimajo nas cifre - ampak zgolj kaj je bolj in kaj manj verjetno).

Najverjetnejši je Večen obstoj, Primus movens je naslednji in najmanj verjeten je Ex nihilo.

Agnosticizem je resda objektivnejši (ne moreš zagotovo vedet, zato ne delaš zaključkov o tem), ampak "če že ugibaš", imaš na voljo najverjetnejšo varianto.

Ko pa imaš enkrat multivers, lahko uporabiš modalen realizem, ki spet privede do specifičnih možnosti in celo nujnosti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jype ::

Saladin> Najverjetnejši je Večen obstoj, Primus movens je naslednji in najmanj verjeten je Ex nihilo.

Na podlagi česa to sklepaš?

Saladin> Agnosticizem je resda objektivnejši (ne moreš zagotovo vedet, zato ne delaš zaključkov o tem), ampak "če že ugibaš", imaš na voljo najverjetnejšo varianto.

_Ugibanje_ nima nobene zveze s kakršnokoli verjetnostjo!

Arto ::

Se strinjam z jypetom. Nekako butasto se mi zdi določati verjetnost nečemu, o čemer ne veš prav veliko. Lahko rečeš, da se tebi zdi bolj logično naprimer, to pa ne pomeni, da je tudi "bolj verjetno".

Saladin ::

Saladin> Najverjetnejši je Večen obstoj, Primus movens je naslednji in najmanj verjeten je Ex nihilo.

Na podlagi česa to sklepaš?


Večen Obstoj je najverjetnejši, ker noben še ni našel načina kako zaobiti kavzalnost in drugi zakon termodinamike.
Obenem imaš na voljo teorije ki pojasnjujejo, kako je Obstoj lahko večen

Za Ex Nihilo pa še noben ni podal mehanizma, kako Neobstoj lahko producira Obstoj.

Torej gre vse v prid Večnemu Obstoju in nič v prid (razen banalnosti) Ex Nihilu.

Nič definitnega, ampak po mainstream spoznanjih ima Večen Obstoj prednost - jasno prednost zavoljo večje verjetnosti na temelju vsega znanega.
In to je jasno - zelo jasno pravzaprav.

Enačenje vseh verjetnosti z Ex Nihilom nima nobene veze z realnostjo. Je le priročno orodje za ateiste in defitiste.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Arto ::

Imam igralno kocko. Kolikšna je verjetnost, da pade 5?

Najbrž bi sprva rekel, 1/6. Ampak na žalost ne veš prav dosti o tej moji kocki. Morda ima več strani, kot običajne kocke (ne mislim kock v geometrijskem pomenu besede), morda na stranicah sploh niso narisane številke, tako da sploh ni možnosti, da pade 5.

Saladin ::

O Kristus,

Saj ne govorim o verjetnostih med enakovrednimi možnostmi, ampak o nesorazmernosti ponujenih opcij, ki NISO enakovredne.

Ene so bolj verjetne, ker se bolje sklapajo z celoto našega znanja, druge pa so manjvredne, ker se ne sklapajo tako dobro.

Večen Obstoj se (veliko) bolje sklada z našim znanjem kot Ex Nihilo. In kljub temu da ne veš, kaj točno se nahaja v neznanem, imajo logične, na preverjenih dejstvih utemeljene razlage, prednost.

So bolj verjetne dokler ne dokažeš drugače. So bolj mainstream, dokler ne dokažeš drugače. In tudi bolj znanstvene, dokler ne dokažeš (ali pokažeš) drugače.

Če imaš isto pravilo v vsej fiziki, logiki in matematiki - potem lahko z dobro verjetnostjo to preneseš tudi v neznano okolje (če nimaš razloga in dokaza podrazumevati kaj drugega).

Trditev, da 2. zakon termodinamike velja tudi pred velikim pokom, je bolj verjetna od trditve, da to ne velja. Že zgolj iz tega ima večen obstoj prednost pred Ex nihilom.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debata pri filozofiji

Oddelek: Šola
474218 (2664) Saladin
»

Vprašajte Saladina - Bog (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
50720031 (16449) Saladin
»

Vprašajte Saladina - Bog part deus (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59431187 (19655) donfilipo
»

Religija, znanost in hvala za vse ribe (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
51427136 (21078) jype

Obstaja mesto za Boga v sodobni znanosti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18513534 (11203) OwcA

Več podobnih tem