» »

Izbrisani Todorović dobil odškodninsko tožbo proti državi

Izbrisani Todorović dobil odškodninsko tožbo proti državi

««
3 / 11
»»

Brane2 ::

Dokler pri tem kroženju niso pobijali civilistov, ni to nikogar motilo. In najbrž so si rihtali prebivališča ko so se selili. Dvomim pa, da bi ameriški vojak lahko tožil Afganistan, če mu čez 5 let tam ne bi priznali stalnega prebivališča. Morda bi pa lahko tožil svojo drago ZDA, ne vem.


In ker je afganistan bil svojčas del USA in ker je veliko američanov že pred vojno živelo v Afganistanu, je to krasen primer, tvoja pripomba pa inteligentna.


Sej pravim, da se Srbi začnejo strašno razumet na pravo, ko enkrat popušijo vojno. To je bilo na Hrvaškem, v Bosni, leta 99 in lani na Kosovu.


1. Ti enačiš 10-dnevno burko ( kjer je bilo žrtev za šlski avtobus, večina na strani JNA BTW) s pravo državljansko vojno tipa vsi-proti-vsem in pripadajočo morijo.

2. V tej vojni so Srbi zgubili skoraj brez izjeme _samo_ z ogromno pomočjo USA na nasprotni strani, ponekod pa niti to ni zadoščalo. Brez nje ne bi bilo "Oluje" pa še česa.

3. V bosni niti bombardiranja in posegi niso bili zadosti.


Škoda, da niso sposobni tega "pravno" rešit, ko je še čas za to. Ko enkrat začneš vojno v neki državi pa nimaš v tisti državi več kaj o pravu predavat, ker si osnovno stvar prekršil - uničeval in ubijal.


Kar seveda ni res.


Najprej naj Srbijo iztožijo za vsak razbit sekret, potem se pa lahko začnemo sploh kaj pogovarjat o čem drugem. Slovenija ni JNA vojakom, ni 91 niso prestopili k nam, čisto nič dolžna. Amen.


Kot sem že veliko prej rekel ( bila je podobna debata, pravzaprav več takih, tu leta nazaj), to bomo sedaj videli.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Utk ::

1. Kaj imajo veze Američani, ki so prej živeli v Afganistanu? Če v Afganistanu zmagajo talibani, bo lahko ameriški vojak kakšne pravice od njih? Razen tega, da ga ne ubijejo in ne preveč mučijo mu ne bojo dolžni prav nič. Po nobenem pravu.
2. Valda, spet slavne srbske bitke. A ti ni jasno, da nima prav nobene veze kako Velika je neka bitka in zakaj jo kdo dobi? Kaj mene briga, če so Američani pomagali Hrvatom. Hvala bogu, če jim so. Škoda, da niso še v Bosni kaj več naredili. In ne, če bi Srbi vse te vojne dobili, še zmeraj ne bi bli nobeni pozitivci.
3. Seveda je res. Dokaz je Kosovo (boli, a?). Tam je kršeno vso mednarodno pravo. Pa koga to briga? Če se dva otroka stalno kregata in tepeta, jih daš narazen, pa še kakšno okoli uh jim stegneš. Ko je enkrat dost, je dost.
4. Videli bomo, da ne bo noben JLA vojak dobil odškodnine.

Brane2 ::

4. Videli bomo, da ne bo noben JLA vojak dobil odškodnine.


O.K.



Ostalo se mi ne zdi odgovora vredno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Gavran ::

Kar se oficirjev tiče, službeno gledano so pošteno in odgovorno opravljali svoje delo po ukazih svojega generalštaba. Problem je "le" v tem, da so se kasneje spomnili, da je v Sloveniji lepše in so iskali vse legalne in pollegalne možnosti, da bi prišli nazaj. "Stalni boravak" jim je bil lep izgovor, če pa bi jim takrat Slovenija proti njihovi volji uredila status, pa spet ne bi bili zadovoljni.
Državi, katere generalštab so poslušali, naj še težijo za penzije in odškodnine. Ne moreš zahtevati bonitet od države, na katere ozemlju si deloval kot vojak-državljan druge države.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Brane2 ::

Za tiste, ki so se tega spomnili, se bo to pokazalo.

Niso pa bili taki vsi, še zdaleč ne.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Utk ::

Tisti, ki niso bli taki, so danes srečni v Srbiji, ali kje že so.

Gavran ::

Zato pa se zavzemam za selektivno obravnavo prebrisanih. Tako po občutku bi rekel da jih kakšnih 15 % res zasluži popravo krivic (brez odškodnin), ostale pa bi morali obravnavati kot ilegalce (takrat, danes verjetno imajo urejen status)
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Brane2 ::

Tisti, ki niso bli taki, so danes srečni v Srbiji, ali kje že so.


Recimo v našem bloku je večina folak ostala AFAIK.
Praktično nihče nikoli ni razmišljal, da bi šel drugam.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Gavran ::

Poštenjaki so ostali. In sedaj, če bi tole s Todorovižem postalo veljavno, bi se (upravičeno) tolkli po glavi, zakaj le so spoštovali zakonodajo in tako popu.ili tisoče evrov...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

krneki0001 ::

Poanta je v tem, da nekateri res niso mogli urediti papirjev, večina bi jih pa pač lahko, pa jih ni. in sedaj bodo dobili še nagrado.
Tako kot cigani. Kradejo, izsiljujejo, posiljujejo, se streljajo med sabo in živijo od socialne, na sodišče se pa pripeljejo z več vrednim avtomobilom kot ga ima 80% ljudi na tem forumu. In oni so tak avto zaslužili pošteno (ja, sigurno) in ko je treba plačat kakršnokoli kazen, lepo položnice stran vržejo, saj jim država nima od kje uzet, še zaletijo se v policaja in ga oklofutajo - pa to brez posledic, če pa že so posledice, pa mal zajokajo in jim levaki takoj priskočijo na pomoč in jih branijo, češ da so revčki ogroženi in podobno. Ko pa en navaden državljan s 400 evri plače vozi 5km/h prehitro, mu pa od plače odtrgajo, če ne plača kazni, če pa kej jezika, ga pa še polomjo orenk, pa mora biti tiho.

Če je 180.000 ljudi lahko uredilo status, bi si ga lahko skoraj vsi (par izjem se vedno najde), ampak zdej se tistih par tisoč ljudi smeje tem 180 tisočim, češ, kaj ste si pa urejali, bili bi tako kot mi, pa bi še zaslužili zraven.
Pač če si pošten, te vsi jebejo, če pa nisi, te pa sodišča še nagradijo s 17.000 evri nagrade

MadMicka ::

Izbrisani niso potrebovali urejati nobenih papirjev. SO ŽE IMELI STALNO PREBIVALIŠČE.

Danes sem na hitrico zasledil v Dnevniku: Todorovič je tožil na odškodnino, ker mu niso izdali delovnega dovoljenja.

Mar bi mu ga izdali, pa bi bil mir. Drugače pa vsaka čast Matevžu Krivicu, da se zavzema za te ljudi, ki živijo na robu družbe.

Mimogrede, izmed vseh bivših in zdajšnih ustavnih sodnikom se mi ravno Matežv Krivic zdi najboljši po strokovnosti in zavzetosti pri delu oz. pisanju obrazložitev ustavnih odločb.

BigWhale ::

V bistvu ni sprejela vseh. Neslovenci so bili praktično izfiltrirani.


Meh, kaj pa govoris? Jaz sem imel v dveh vojasnicah kar nekaj poveljnikov 'od dol'. Nevem sicer kdaj so se zaposlili v SV ampak prav vsak je znal povedati kar nekaj zgodbic o JLA.

BigWhale ::

Izbrisani niso potrebovali urejati nobenih papirjev. SO ŽE IMELI STALNO PREBIVALIŠČE.


Tukaj je po mojem edino vprasanje, ce lahko drzavljana agresorske drzave izzenes samo zato, ker je drzavljan agresorske drzave.

Ga lahko? In ce ne, kdo ti to prepoveduje?

Ustava RS?

Mednarodno pravo?

Brane2 ::

Jaz pa vem, da zaradi fotra nismo dobili odločbe o državljanstvu par leta za vsemi drugimi recimo.


Kdaj pa si služil vojsko ? In "od kod dol" so bili ti tvoji poveljniki ( hrvaška ali od drugod) ?

In o katerih položajih sploh govoriva - poročnikih in višje ali vodnikih itd ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Kdaj pa si služil vojsko ? In "od kod dol" so bili ti tvoji poveljniki ( hrvaška ali od drugod) ?

In o katerih položajih sploh govoriva - poročnikih in višje ali vodnikih itd ?


Sluzil sem leta 1998. Poveljniki so bili tako castniki kot podcasniki, prihajali so pa iz hrvaske, srbije in bosne.

Brane2 ::

Zanimivo.

Tega nisem vedel. Se kaj ve, je bilo tako od začetka ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

MadMicka ::

"Tukaj je po mojem edino vprasanje, ce lahko drzavljana agresorske drzave izzenes samo zato, ker je drzavljan agresorske drzave."

Hja, ob tem, da smo bili prej skupna država in da smo imeli vsi dvojno državljanstvo in smo lahko uveljavljali pravice kjerkoli v skupni državi.

Sicer pa niti ne vem, kdaj je prišlo do izbrisa, ampak verjetno potem, ko oboroženih konfliktov ni bilo več.

Mimogrede, ne smemo pozabiti, da če bi se to dogajalo kje drugje, če razpad SFRJ ne bi bil v interesu Zahoda, potem bi se lahko od samostojnosti poslovili.

BigWhale ::

Brane,
Zanimivo.

Tega nisem vedel. Se kaj ve, je bilo tako od začetka ?


Hm, ne vem. So nam pa rekli, da so v vojasnici tudi taki, ki so bili za casa vojne v JLA tankih. :)

Micka,
Hja, ob tem, da smo bili prej skupna država in da smo imeli vsi dvojno državljanstvo in smo lahko uveljavljali pravice kjerkoli v skupni državi.


No, dvojnega drzavljanstva nismo imeli, vsi smo bili jugoslovani. Je bil pa vsak opredeljen ali je bil slovenec ali kaj drugega.


Sicer pa niti ne vem, kdaj je prišlo do izbrisa, ampak verjetno potem, ko oboroženih konfliktov ni bilo več.


Precej verjetno se s taksno birokracijo niso ukvarjali med samo vojno. Nevem sicer kako je s to stvarjo po mednarodnem pravu in koliko v takem primeru mednarodno pravo sploh steje ampak meni se zdi smiselno, da tiste, ki dejansko niso bili slovenci takrat vrzejo v nek 'temporary folder' in jim povedo, da naj pridejo ali po drzavljanstvo ali pa delovno vizo. Ce tega niso storili, nimas kaj drugega storiti, kot jih proglasiti za ilegalne priseljence. Registrirano stalno bivalisce gor ali dol. Zdaj, kako so bili o tem obvesceni in ce so sploh bili je pa druga stvar.


Mimogrede, ne smemo pozabiti, da če bi se to dogajalo kje drugje, če razpad SFRJ ne bi bil v interesu Zahoda, potem bi se lahko od samostojnosti poslovili.


Jaz sem imel obcutek, da marsikomu na zahodu dejansko ni v interesu, da SFRJ razpade. Zdruzene drzave amerike so ze bile ena taka drzava.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Sam sem bil prva "povojna" generacija slovenskih vojakov in sem služil v Šentvidu pri Ljubljani (Škofovi zavodi). Že takrat je bilo v oficirski sestavi kar nekaj ljudi iz drugih republik, večinoma z oficirskimi čini. Podoficirski kader, predvsem tisti, ki je neposredno delal z vojsko (vodniki ipd) so bili večinoma fantje iz "predvojne" generacije SV (Pekre, Ig), ki so se aktivirali in se zaposlili v SV. Ker se bivšim pripadnikom JLA činov ni vzelo, so se uvedle t.i. poveljniške in štabne oznake in le-te so dejansko določale rang, ki ga je dotična oseba imela v strukturi SV. Tako je naša četa imela četnega evidentičarja (čato po domače), ki je bil po činu major, po narodnosti pa Hrvat. Je pa res, da je to bilo obdobje, ko se je SV (uradno smotakrat še vedno bili TO) na veliko "iskala"....

LP

Jože

jype ::

BigWhale> Tukaj je po mojem edino vprasanje, ce lahko drzavljana agresorske drzave izzenes samo zato, ker je drzavljan agresorske drzave.

Če ga izženeš potem pridobi status tujca. Ti ljudje (za razliko od mnogih drugih tujcev, ki prebivajo na našem ozemlju) niso postali tujci s stalnim prebivališčem v Sloveniji avtomatično, ampak so bili _izbrisani iz evidence_, kar je seveda povezano z nemalo težavami zanje. Kako ti ljudje izgovarjajo črko l je pri tem seveda popolnoma nepomembno - obravnavalo se jih je v nasprotju z zakonom, zato mora zdaj država to popraviti z ustrezno odškodnino. Saj verjetno je res, da si je "ne zaslužijo", a to pri tem ne igra nobene vloge - problem izbrisanih je izključno v napaki, ki jo je storila država.

BigWhale ::

Jure, kdaj so bili izbrisani iz evidence? So imeli kak rok, do kdaj si lahko uredijo papirje? Kako je pa z zakoni okrog teh zadev, kaksni so bili zakoni takrat? Pa ustava?

jype ::

BigWhale> Jure, kdaj so bili izbrisani iz evidence? So imeli kak rok, do kdaj si lahko uredijo papirje? Kako je pa z zakoni okrog teh zadev, kaksni so bili zakoni takrat? Pa ustava?

Nimam pojma, kdaj so bili izbrisani iz evidence, a za kakršenkoli izbris _ni nobene zakonske podlage_, zato je država zdaj odgovorna za kršenje zakonov in mora pač za vse težave, ki so jih ti ljudje imeli, plačati odškodnine. Prav bi bilo, če bi se prisojalo odškodnine za vsak primer posebej, a ker je bil izbris opravljen kolektivno, bo pristojno sodišče bržkone odredilo, da morajo biti tako izplačane tudi odškodnine.

Roki za urejanje papirjev pri vsem skupaj nimajo nikakršne zveze, če zakonske podlage za izbris ni. Kot že rečeno med izbrisanimi ni niti enega Madžara, Avstrijca ali Italijana, ker so ti ljudje postali tujci s stalnim prebivališčem pri nas - ne pa ljudje brez statusa.

WarpedGone ::

Registrirano stalno bivalisce gor ali dol. Zdaj, kako so bili o tem obvesceni in ce so sploh bili je pa druga stvar.

Js osebno se spomnim tega poziva. Se je kr precej govorilo, da si je treba it uredit status. Po TV in po časopisih. Spomnem se tudi pametovanja ljudi, kako pa oni že ne bojo nič rihtal s to usrano državo. Me je blo tut mal strah a bo z mano vse ok al morm js tut kej urejat it. Pol sm dobil pa tisto potrdilo o državljanstvu (pustmo, da je poštar kracal po kuverti in se kopija tega pozna na samem potrdilu) pa je blo konc strahu.
Nimam pojma, kdaj so bili izbrisani iz evidence, a za kakršenkoli izbris _ni nobene zakonske podlage_, zato je država zdaj odgovorna za kršenje zakonov in mora pač za vse težave, ki so jih ti ljudje imeli, plačati odškodnine

Obstajal je in še obstaja tudi zakon, kdo JE lahko in mora bit vpisan v tisto evidenco. Če jih nebi zbrisal ven, bi kršili ta zakon in bili ob šiht.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

jype ::

WarpedOne> Če jih nebi zbrisal ven, bi kršili ta zakon in bili ob šiht.

Ne.

Morali bi jih preklasificirati, tako kot so vse druge tujce s stalnim prebivališčem v našem delu Jugoslavije prekvalificirali v tujce s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Pa jih niso.

WarpedGone ::

Na podlagi katerga zakona bi moral to naredit?
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Nimam pojma, kdaj so bili izbrisani iz evidence, a za kakršenkoli izbris _ni nobene zakonske podlage_,


Tega se mi zdi, da tukaj se nismo zakljucili. Kaj pa je zakonska podlaga za izbris? Zakon, ki pove, da te-in-te bomo pa zbrisal? Kaj pa je zakonska podlaga za neizbris oz, za prekvalifikacijo? Kaj ce taksnega zakona sploh ni? Nevem a je bil ali ga ne takrat, ko smo se osamosvajali.

Roki za urejanje papirjev pri vsem skupaj nimajo nikakršne zveze, če zakonske podlage za izbris ni. Kot že rečeno med izbrisanimi ni niti enega Madžara, Avstrijca ali Italijana, ker so ti ljudje postali tujci s stalnim prebivališčem pri nas - ne pa ljudje brez statusa.


No, nevem kaj se je zgodilo z drugimi ampak se mi zdi, da so stvari drugacne kot pri tistih s katerimi smo ziveli v skupni drzavi. Italijan, ki je zivel v Sloveniji poleti 1991 je bil se vedno italijan. Kaj se pa zgodi z Jugoslovanom, ki zivi v Sloveniji? A avtomatsko postane slovenec? Verjetno, da ne. Potem bi se jih naslo zilijon, ki bi rekli, da smo ga naredili za slovenca. Ostane Jugoslovan in se mu dodeli status tujca? Kar avtomatsko? Koliko se jih pa potem pride nazaj pritozit, da so pa v bistvu slovenci in bi radi bili slovenci?

Po mojem je edino prav, da vsak tak posameznik pride na upravno enoto in se zjasni kaj je. Slovenec? Tujec z bivaliscem v Sloveniji ali pa ilegalc brez statusa.

Avtomatsko dodeljevanje statusa je IMO napacno. Tudi slovenci smo se morali takrat zjasniti kaj smo. Prav vsak.

Gavran ::

Izbrisani niso potrebovali urejati nobenih papirjev. SO ŽE IMELI STALNO PREBIVALIŠČE.

Danes sem na hitrico zasledil v Dnevniku: Todorovič je tožil na odškodnino, ker mu niso izdali delovnega dovoljenja.



Tritisočdvestosedemintridesetič: niso imeli POGOJA za stalno bivališče!!! Stalno bivališče ima lahko samo državljan tiste države ali pa tujec z dovoljenjem za bivanje!!! Državljani Srbije (samo primer) NISO imeli dovoljenja za bivanje ali državljanstva Slovenije!

Izdaja delovnega dovoljenja je diskrecijska pravica države - prošnjo lahko brez obrazložitve zavrne, zato mi tale sodba niti najmanj ni jasna.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Gavran ::

@ BigWhale: tako je! Italijani oziroma državljani drugih držav so si za bivanje v Jugoslaviji morali pridobiti dovoljenje za bivanje tujca. Slovenija je ta dovoljenja privzela za svoja. Srbi, Hrvati,... dovoljenj niso potrebovali, ker so se priselili v času skupne države. Ob odcepitvi pa so avtomatsko postali državljani tuje države in kot taki so si bili dolžni urediti dokumente. Nekateri so bili preveč pametni... danes pa težijo zaradi svoje NAPAČNE odločitve!
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

WarpedGone ::

Jype:
Morali bi jih preklasificirati, tako kot so vse druge tujce s stalnim prebivališčem v našem delu Jugoslavije prekvalificirali v tujce s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Pa jih niso.

No jure, na podlagi katerega zakona bi jih moral avtomatsko prekvalificirat?
Al s tišino le priznavaš lepo nabijanje v prazno?
Zbogom in hvala za vse ribe

WarpedGone ::

Sploh pa, v tej zgodbi Slovenija ni osamljena.

Kaj je storila Hrvaška?
Kaj je storila BiH, ko so se končno nehal strelat?
Kaj je storila Srbija, ko so jih prisilili, da je postala država?
Kaj je storila Makedonija?
Kaj je storila Črna Gora?

Tudi tam so bili državljani drugih republik s stalnim prebivališčem v dotični republiki, ki je postala država. So jih avtomatsko porinili v nek status?
Zbogom in hvala za vse ribe

Fizikalko ::

Edino prav, da je dobil odškodnino. Nekoliko majhna je, ampak bolje, kot nič...

jype ::

WarpedOne> No jure, na podlagi katerega zakona bi jih moral avtomatsko prekvalificirat?

Na podlagi istega, kot so prekvalificirali druge. Iz naše familije ni bilo treba _nikomur_ hodit s papirji _nikamor_. Poštar je prinesel pildke o državljanstvu in to je bilo to.

WarpedGone ::

Torej, tistim ki so meli Slovensko republiško državljanstvo so dali Slovensko "državno" državljanstvo.
Tistim s srbskim republiškim bi morali dat pa točno kaj?
Slovensko državljanstvo?
Srbsko državljanstvo?

Kako bi ti gledal, če ti jutri poštar prinese nemško državljanstvo?
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Kako bi ti gledal, če ti jutri poštar prinese nemško državljanstvo?

Mislim, da ne razumeš dobro problematike.

Če bi jaz živel v DDR, pa bi se nemčiji združili, bi avtomatično postal prebivalec (ne pa nujno tudi državljan, če že prej nisem bil) nove države - z urejenim statusom.

Enako bi pričakoval tudi od Slovenije - da tisti prebivalci Slovenije, ki ob osamosvojitvi ne postanejo slovenski državljani, postanejo tujci s prebivališčem v Sloveniji - torej ostanejo njeni prebivalci avtomatično. To se je z nekaterimi tudi zgodilo, ne da bi morali karkoli urejati - z nekaterimi pa ne. Če bi se vse obravnavalo po enakem postopku, bi seveda težav sploh ne bilo - bodisi bi vsi morali jit na občino urejat papirje, bodisi nihče.

Gavran ::

WarpedOne> No jure, na podlagi katerega zakona bi jih moral avtomatsko prekvalificirat?

Na podlagi istega, kot so prekvalificirali druge. Iz naše familije ni bilo treba _nikomur_ hodit s papirji _nikamor_. Poštar je prinesel pildke o državljanstvu in to je bilo to.


Nikogar niso "prekvalificirali"! Vsak je imel dve državljanstvi: SFRJ in pa republiško, ki je bilo vezano na mesto vpisa v rojstno knjigo. Ti (in tvoji) si bil vpisan v rojstno knjigo v Sloveniji in si avtomatsko dobil državljanstvo Slovenije, tisti, ki je bil vpisan v rojstno knjigo v Srbiji, pa je dobil srbsko državljanstvo. Le poglej si izpisek iz rojstne matične knjige (t.i. rojstni list) pa boš videl o čem pišem. To pa je zakompliciralo življenje potomcev tistih priseljencev, ki so svojega sicer v Sloveniji rojenega otroka vpisali v rojstno knjigo v na primer Srbiji in mu posledično pridobili srbsko državljanstvo.

Tudi sedaj imamo dve državljanstvi: slovensko in EU, le da slednje zaenkrat še nima neke veljave.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

jype ::

Gavran> tisti, ki je bil vpisan v rojstno knjigo v Srbiji, pa je dobil srbsko državljanstvo.

To ne drži. Slovenija ne le da ne more prebivalcu Slovenije podeliti srbskega državljanstva, tudi Jugoslovanskega mu ne more odvzeti. Če ima v Sloveniji stalno prebivališče, potem z osamosvojitvijo, če ne more dobiti slovenskega državljanstva, postane tujec s stalnim prebivališčem v Sloveniji - kar je tisto, kar se je večini tujcev zgodilo - a ne vsem.

Poleg tega je npr. ljubljanski župan imel srbsko republiško državljanstvo, pa je kljub temu postal slovenski državljan ob osamosvojitvi. Če je moral urejat papirje ali ne, tega ne vem, predvidevam pa, da glede na to da v Ljubljani živi od rosne mladosti, bi bilo buzeriranje takega človeka s papirologijo vsaj nevljudno - znotraj Jugoslavije se je pač dalo seliti sem in tja brez (za samoupravljano socialistično državo) večjih administrativnih zapletov in zato je kriterij republiškega državljanstva smiseln v zelo omejenem obsegu primerov.

Problem, zaradi katerega izbrisani sploh obstajajo, je pa seveda razlikovanje pri obravnavanju za potrebe državljanstva ekvivalentnih skupin.

Barakuda1 ::

Preprosto nekaterih več ne razumem (pa če se še tako trudim)

Zakaj je bil izbris protiustaven in nezakonit, je povedalo ustavno sodišče. Pika!!!


Vsa modrovanja, kaj bi morali, česa niso, kako bi lahko ... se tako pokažejo kot; ali popolno nerazumevanje pojama pravne države, ali pa neskončno želju po rušenju avtoritete legalnih in legitimnih institucij pravne države, oziroma same države kot take, s tendenco uvedbe zakona ulice.

Zakj je dobil Todorovič odškodnino ne vem, zato tega tudi ne želim komentirati, dokler ne vidim sodbe (prej ali slej, bo javno objavljena).

Zgolj predvidevam pa, da mu je zaradi nezakonitega in protiustavnega izbrisa v posledici nastala neka šoda, ki jo je očitno uspel (vsaj na I. stopnji) dokazati.

To, pa v pravni državi (katero bi nekateri tako radi zrušili) še niti približno ne pomeni, da je zgolj in samo zaradi nezakonitega izbrisa, nastal škoda kar vsem po vrsti in v enaki višini.

Če je bilo potrebno protipraven izbris sanirati v paketu, tako kot je bil tudi storjen, pa je potrebno eventuelne odškodninske zahtevke definitivno obravnavati individualno.

Zgolj in samo tak pristop k reševanju te problematike, nas lahko pripelje v družino naprednih in civiliziranih narodov in držav.

To, kar trobezljajo nekater, pa nas od tega cilja le oddaljuje in pelje še globje v vode "banana republike"

WarpedGone ::

Tudi naš barakuda trdi, da so tisoči uradnikov prekršili zakon.

Bravo.
Zbogom in hvala za vse ribe

bibip ::

Zakon ja. Volje ljudstva pa ne. Tehnični zakon in referendum. Še pomnite tovariši?

Barakuda1 ::

Tudi naš barakuda trdi, da so tisoči uradnikov prekršili zakon.


Tega ne trdi Barakuda1, pač pa Ustavno sodišče Republike Slovenije.

Očitno, ne le da ne znaš dobro brat, kar napišem, tud še nisi slišal za to institucijo (Ustavno sodišče) v pravni držvi, kot tudi kakšno vlogo in pomen za pravno ureditev in demokracijo ima.

Double_J ::

V kakšni drugačni sestavi, lahko to isto sodišče drugače presodi. Mogoče celo bo v prihodnosti? Kaj pa potem? To so samo ljudje...
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Barakuda1 ::

Takrat (če bo do tega prišlo, v kar kar malo dvomim) bomo pa spoštovali tisto odločbo.

Dokler pa se to ne zgodi, smo pa dolžni vsi (razumeš, vsi) spoštovati odločitev Ustavnega sodišča.

Tko to gre, ne pa tko kot si nekateri predstavljate.

WarpedGone ::

Znaš mogoče navest tudi kater zakon je bil kršen? Mogoče tut člen?
Al se boš le skrival za širšimi rameni?
Zbogom in hvala za vse ribe

Barakuda1 ::

Jaz se neč ne skrivam.

Tud, neč ti ne rabim navajat.

Vse kar je bilo potrebno navest, je navedlo Ustavno sodišče (Zate in za vse ostale).

Ti pa, če si lojalen državljan in ne samo nekdo, ki se dela da brani ustavno ureditev te države, mal razmisli, če morda ne delaš v interesu tistih, ki tej državi želijo slabo.
Hmm, morda si pa to tudi želiš. Po tvojih prispevkih sodeč, se k temu mnenju zmeraj bolj nagibam.

kuglvinkl ::

Že to, da resorni minister ob imenovanju reče, da bo spoštoval (in s tem naredil, kar s od njega zahteva) odločbo Ustavnega sodišča, je abotno. V državah, kjer ni banan, je kaj takega nepredstavljivo.

Glede členov :) A ni odločbe na netu?
Your focus determines your reallity

Vajenc ::

Odločba je na netu ;p ... in med drugim pravi
Vlada v mnenju navaja, da mednarodno javno pravo ni določalo obvezujočih standardov, ki bi se nanašali na področje ureditve položaja tujcev in državljanstva ob sukcesiji. Meni, da je takrat sprejeta zakonodaja spoštovala načelo proste volje in svobodne odločitve posameznika kot eno od temeljnih načel občega mednarodnega prava.
Jaz bi tukaj dal +1
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

kuglvinkl ::

Kaj bi ti dal, je tolk relevantno (razen zate se ve), kot verjetnost snega avgusta. Zdej ni kej. To je relevantno. Kaj pa prometni znaki v Avstriji? :) ...

Čem rečt, treba je gledat kje je žogca zdele. To je vse.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Kaj pa prometni znaki v Avstriji? :) ...
Še ena "banana republika"?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Ziga Dolhar ::

A little bit off-topic. Ravnokar na popu, na teveklubu Todorović, Grims in še en (tržiški župan).

Todorović Grimsu:

"... ste zelo dober matematik, a zelo slab pravnik."
https://dolhar.si/

PaX_MaN ::

Kateri Grims to?
««
3 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ESČP: Slovenija je kršila 8. in 13. člen konvencije o človekovih pravicah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36679430 (43515) PaX_MaN
»

Najprej so ga izbrisali, nato izgnali, potem je bil ubit (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1138706 (7187) Keyser Soze
»

Izbrisani na Evropsko sodisce v Strasbourg! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20614317 (11302) Daedalus
»

Referendum 4. aprila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1038434 (6344) ali3n
»

Zakon o izbrisanih (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
46726472 (20677) majcenf

Več podobnih tem