» »

Izbrisani Todorović dobil odškodninsko tožbo proti državi

Izbrisani Todorović dobil odškodninsko tožbo proti državi

««
9 / 11
»»

krneki0001 ::

Zakaj bi dajali denar za nekoga, ki hoče imet nekaj od slovenije, pa niti slovensko ne zna.

A ni uradni jezik v sloveniji slovenski in se ga mora uporabljat na javnih mestih in tudi v medijih?

Sori, tile izbrisani poznajo samo svoje pravice, dolžnosti pa ne - kdaj bodo pa začel komunicirat v slovenščini?
Pa me ne zanima v katerem jeziku se pogovarja doma ali s kolegi ob pivu, v javnosti in na tv pa naj govorijo slovensko.
(in ja to je nacionalizem z moje strani, tisti zdravi, ki ga vi levaki ne premorete in boste čez par desetletij govorili v drugem jeziku, ker slovenščine ne bo več)

Tole sem napisal nekaj dni nazaj in očitno bo kr veljalo - pripravte se da bomo še več dali za častnike JNA kot za izbrisane. Levaki bodo vse odobrili.
Dons sm vidu en dober napis med vožnjo v službo.

"Zdej ko ste se opravičili izbrisanim, se opravičite še JLA, ker ste jo napadli leta 1991, pa plačajte odškodnino Miloševičevi ženi, ker ste ji neupravičeno moža spravili v Haag (ni bil on napadalec, mi smo napadli jugoslavijo leta 1991), kjer je umrl."

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Vendar vse pravne države za svoje napake odgovarjajo. Druge izbire seveda nimajo.


Odgovarja Jugoslavija izpred WW2 kot razbijalka Avstroogrske?

Mislim da ne. Slovenija je sprejela nekaj osamosvojitveno naravnanih (ustavnih) zakonov, kakšnega pa še mora. Ustavni sodniki jih ne morejo problematizirati.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Ti ne stojiš na nobenih liberalnih vrednotah, oz. stojiš takrat, ko ti to ustreza...
Ko ti pa liberalizen ne ustreza, mu pa daš etiketo neoliberalizma in liberalizem zate postane isto kot psovka. Vaš svet FDVjevstva, anarhizma, molotovstva, metelkovstva, "mirovnih" inštitutov, forumov za levico, "liberalnih" akademij in podobnih skrajno levih organizacij, ima z demokratičnim meščanskim liberalizmam, kot ga poznajo v normalnih državah, bore malo skupnega.

Ne, v resnici neoliberalizem nima kaj dosti skupnega s svobodo ljudi. To je problem. Zame je liberalizem svoboda ljudi.

Nisem vedel, da imam "fan" club med FDV-jevci, haha... Pobje, dejte se raje v prostem času puncam posvečat... Sem enkrat na enem forumu prebral izpoved enega fdvjevca, da vas punce ne marajo...

Jaz sem pa enkrat prebral da Američani niso prostali na luni. Bo že držalo, če je tako pisalo in sem enkrat prebral.

Še enkrat: MORA se urediti. Ampak brez odobravanja ljudi ne bo šlo. Ljudje morajo vedeti zakaj. Trenutno ne vedo.

Odobravanje ljudi nima tukaj nobene veze. Srbi recimo nikoli ne bodo odobravali da se obsodi njihove vojne zločince. Pa je to irelevantno, saj je zločince treba obsodit.
sudo poweroff

Poldi112 ::

>Zakaj bi dajali denar za nekoga, ki hoče imet nekaj od slovenije, pa niti slovensko ne zna.

Torej pravno varstvo velja zgolj za tiste, ki znajo slovensko?

>Sori, tile izbrisani poznajo samo svoje pravice, dolžnosti pa ne - kdaj bodo pa začel komunicirat v slovenščini?

In kje piše da je dolžnost, da komuniciraš v slovenščini? A ti če imaš status tujca in stalno prebivališče v nemčiji tam ne smeš več govoriti slovensko? No, zdravo verjetno ni, saj tvoji nemški neonaci somišljenaki tudi tam veselo sovražijo in pretepajo turke...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Ja, ja, tudi koroški Slovenci so navadne p***, ker v Avstriji ne govorijo nemško, pač pa se neki grejo v nekem južnem jeziku. Ziher so sami lenuhi, ki se jim ne da učiti "našega" jezika.

A ne?
sudo poweroff

WarpedGone ::

In da, točno tako kot je krivic včeraj rekel, ti ljudje nimajo sredstev, da bi tožili državo.


Čisto navadno sprenevedanje. Ko bojo odvetniki zavohali "easy win" bojo ponujali "brezplačno" zastopstvo in lepo od izplalčane odškodnine pobrali par procentov.

Plus, koliko pride res kej tistih zamudnih obresti? Kdo zastavi svoje "dobro ime"/nick s trditvijo da obresti ne bo?
Da odškodnin ne bo? Upa kdo?

Še vedno želim slišat, kaj bi takrat bila prava pot. Kaj je tisto, kar država ni storila oz. bi morala drugače nardit?
Komot je bit proti, težje je povedat kaj je prav. Vsem avtomatsko podelut status tujca s stalnim prebivališčem?
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

ti ljudje nimajo sredstev, da bi tožili državo.


Če prav razumem tole: "Treba je popraviti krivico. A na srečo oni nimajo denarja in krivica bo popravljena samo formalno, dejansko pa ne".

In to je v redu, al kaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

svecka ::

Mislim, Todorović je dobil odškodnino, ko smo se šli osamosvojitev, pa je bil najglasnejši da ne smemo vzet slovenskega državljanstva. Pa kaj so fuknjeni ali kaj? Gotovo je kje v kakšnih arhivih RTV Todorović posnet.

Poleg tega pa se itak ve da so teli "južnaki" ponosni na svoje državljanstvo in slovenskega nočejo vzeti, razen ko ga morajo nujno. Poznam iz prakse, ko ti na zadnji delovni dan hodi jokat z otroki bosanka, pred tem pa si ji govoril, da si naj uštima slovensko državljanstvo, da lahko delo normalno, ker ji delovna dovoljenje poteče. Maš vsi nazaj od koder ste prišli, fak še Slovensko nočejo govort. Res sem nestrpen do takih ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

bibip ::

@Matthai
Ne vem no. Na koroškem na oni strani meje je bolj žalostno. Velikokrat sem slišal, kako so nekateri Slovenci pristopili k heimatdienst, slovensko se govori zelo malo, na Slovence gledajo z viška, ... Nič kaj lepa situacija. Sploh, če se spomnite še na pokojnega Jurga z njegovimi in njihovimi dejanji. So pa evropska država z ustavno in pravno ureditvijo.
Koroško so ponemčili. Generacija ali dve se še zamenja, pa bo za njih stvar rešena. Tako delajo pa civilizirane evropske države.

Karaya 52 ::

Levica papeška bolj od papeža. Ob osamosvojitvi so vsem šli na roko in karseda na široko spisali zakone, zakaj? Zato da se danes vesijo na nek minimalen kiks? Sami čistuni, odločbe so namenjene izkuljučno kot podlaga za tožbe, čeprav je Kresalova 15.1.2009 trdila da do njih v nobenem primeru ne more priti. Zaradi zavajanja javnosti naj odstopi. Samo da pljuvajo po rojstnem listu RS in manjšajo pomen takratni koaliciji. Ko že držijo metlo v roki naj še obrišejo prah iz leta 45. Ko začne Potrč razlagati o pravni državi in moralni odgovorosti me pa mine vse potrplenje.

Poldi112 ::

>Če prav razumem tole: "Treba je popraviti krivico. A na srečo oni nimajo denarja in krivica bo popravljena samo formalno, dejansko pa ne".
>In to je v redu, al kaj?

Ni ravno v redu, ampak tisto edino, kar je res pomembno tu je, da se izvrši odločba ustavnega sodišča. Odškodnine so drugotnega pomena, to, da si jih večina ne bo uspela izborit, pa žalostno dejstvo. Ampak vsaj status bodo dobili nazaj.

>Čisto navadno sprenevedanje. Ko bojo odvetniki zavohali "easy win" bojo ponujali "brezplačno" zastopstvo in lepo od izplalčane odškodnine pobrali par procentov.

Ustavna odločba je zunaj že leta in to je tisto kar jim omogoča tožbo. In sploh glede na to da so nekateri že poskušali in niso uspeli je ta tvoja "wasy win" teorija precej neverjetna. Seveda kakšni bodo tudi uspeli, kar je edino prav - če uspejo dokazati da so bili oškodovani, je prav da se jim izplača odškodnina.

>Plus, koliko pride res kej tistih zamudnih obresti? Kdo zastavi svoje "dobro ime"/nick s trditvijo da obresti ne bo?
>Da odškodnin ne bo? Upa kdo?

Ti bi očitno pravno državo prodal za denar od odškodnin. Tako kot večina. Žalostno.

>Še vedno želim slišat, kaj bi takrat bila prava pot. Kaj je tisto, kar država ni storila oz. bi morala drugače nardit?
>Komot je bit proti, težje je povedat kaj je prav. Vsem avtomatsko podelut status tujca s stalnim prebivališčem?

V čem bi bil problem če bi dobili status tujca s stalnim prebivališčem?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

WarpedGone ::

Ti bi očitno pravno državo prodal za denar od odškodnin.

Nikakor.
Nism pa prepričan, da si te odškodnine lahko sploh privoščimo zato jih je treba vnaprej omejit. Better safe than sorry. Ker če bodo slučajno sodišča začela dodeljevat odškodnine bo prepozno. Lahko Kresalovo nataknemo na kol pa ne bo nič bolje. Treba jih bo izplačat. Manjka ta varovalka.

V čem bi bil problem če bi dobili status tujca s stalnim prebivališčem

Mene tut zanima, kje bi bil problem. Ampak ne verjamem, da se tega samo niso spomnili. Zna kdo povedat, zakaj takšen ukrep ni bil sprejemljiv?
Zbogom in hvala za vse ribe

Double_J ::

Kaj pa je težko dokazati, da si bil oškodovan. Ker so mi vzeli status, nisem posledično mogel tega in tega narediti. To za vsakega velja.
Dve šivanki...

poweroff ::

Čisto navadno sprenevedanje. Ko bojo odvetniki zavohali "easy win" bojo ponujali "brezplačno" zastopstvo in lepo od izplalčane odškodnine pobrali par procentov.

Saj v tem je stvar da zadeva ni easy win!!!
To trajbajo nekateri nestrpneži, pa je daleč od resnice.

Še vedno želim slišat, kaj bi takrat bila prava pot. Kaj je tisto, kar država ni storila oz. bi morala drugače nardit?
Komot je bit proti, težje je povedat kaj je prav. Vsem avtomatsko podelut status tujca s stalnim prebivališčem?

Da, vsem, ki so imeli stalno prebivališče podeliti status tujca s stalnim prebivališčem. Če hočejo državljanstvo naj zaprosijo zanj, če ne, pa jim ostane status tujca.
sudo poweroff

poweroff ::

Mislim, Todorović je dobil odškodnino, ko smo se šli osamosvojitev, pa je bil najglasnejši da ne smemo vzet slovenskega državljanstva. Pa kaj so fuknjeni ali kaj? Gotovo je kje v kakšnih arhivih RTV Todorović posnet.

Gotovo lahko dokažeš svojo trditev da je Todorović javno govoril, da se ne sme vzeti slovenskega državljanstva?

Prosim za dokaz, ali pa priznaj da samo nabijaš.
sudo poweroff

poweroff ::

@Matthai
Ne vem no. Na koroškem na oni strani meje je bolj žalostno. Velikokrat sem slišal, kako so nekateri Slovenci pristopili k heimatdienst, slovensko se govori zelo malo, na Slovence gledajo z viška, ... Nič kaj lepa situacija. Sploh, če se spomnite še na pokojnega Jurga z njegovimi in njihovimi dejanji. So pa evropska država z ustavno in pravno ureditvijo.
Koroško so ponemčili. Generacija ali dve se še zamenja, pa bo za njih stvar rešena. Tako delajo pa civilizirane evropske države.


Poznam situacijo na Koroškem kar dobro. Ampak praviš, da je v redu, da so slovenski Korošci prestopali v heimadienst in se trudili govorit nemško?

Saj veš, teli južnjaki tule kar po svoje govorijo, pa nočejo govorit po slovensko. ČE bi tudi oni zavrgli svoj jezik in kulturo bi bilo pa OK...

In ja, ko Avstrija noče uresničiti odločbe ustavnega sodišča o dvojezičnih napisih naši desni politiki javno govorijo da Avstrija ni pravna država. Kaj neki lahko sedaj Avstrijci govorijo o nas, kaj?
sudo poweroff

poweroff ::

Nism pa prepričan, da si te odškodnine lahko sploh privoščimo zato jih je treba vnaprej omejit. Better safe than sorry. Ker če bodo slučajno sodišča začela dodeljevat odškodnine bo prepozno. Lahko Kresalovo nataknemo na kol pa ne bo nič bolje. Treba jih bo izplačat. Manjka ta varovalka.

Torej naj se sprejme zakon, ki bo določil enotne odškodnine za vse - po vzoru RKC in razlaščencev.

Ja jebenti saj to eni govorimo že ne vem koliko časa!!!


Ampak ne, dajte še nabijat par strani, potem boste pa dojeli, da je to sprejemljiva rešitev in začeli še vi goreče podpirati to rešitev.


Mene tut zanima, kje bi bil problem. Ampak ne verjamem, da se tega samo niso spomnili. Zna kdo povedat, zakaj takšen ukrep ni bil sprejemljiv?

Zato, ker so bili takrat v centrih odločanja poleg normalnih ljudi še fašisti, ki so hoteli maščevanje. Če bi pri nas malenkost bolj počilo kot npr. v Bosni bi imeli gotovo tudi pri nas polno vojnih zločincev...
sudo poweroff

PaX_MaN ::

Kaj pa je težko dokazati, da si bil oškodovan. Ker so mi vzeli status, nisem posledično mogel tega in tega narediti. To za vsakega velja.


Niste mogli postati novi Bill Gates? Izvolite 40*10^9€!

Sam' pravim, da bi bil jaz malo previden pri temu.

(So Todoroviću od odškodnine odbili davek, ki bi ga bil moral plačati, če bi imel status ter službo?)

WarpedGone ::

Torej naj se sprejme zakon, ki bo določil enotne odškodnine za vse - po vzoru RKC in razlaščencev.
Ja jebenti saj to eni govorimo že ne vem koliko časa!!!
Ampak ne, dajte še nabijat par strani, potem boste pa dojeli, da je to sprejemljiva rešitev in začeli še vi goreče podpirati to rešitev.

Ampak navaden zakon takšne omejitve menda ne more vpeljat, to mora bit menda ustavni zakon. Pa tut če ne. Kresalovka ni vpeljala takšnega zakona ampak je začela talat odločbe.

Kdo bi si mislil, da bo Mathaii podpiral Janšo?

Zato, ker so bili takrat v centrih odločanja poleg normalnih ljudi še fašisti, ki so hoteli maščevanje.

Fašisti? Ustavno sodišče je nucalo par let, da se je odločilo, kot se je odločilo, naš vrli Mathaii pa vidi iz avijona, da so problem enostavno fašisti.

A ma kdo normalen kako pojasnilo, ki ne vključuje fašistov?
Zbogom in hvala za vse ribe

aston12 ::

Nimate pojma.

Odškodnin ne bo - so zastarale, tudi če je kdo kakšno škodo zaradi izbrisa utrpel. Če ste poslušali Krivica in Kresalčico na Trenjih, sta to lepo povedala.

TESKAn ::

W1:
Izbrisali pa so pripadnike jugoslovanskega naroda. Ni bilo potrebe.

Veliko je govora kako je bilo tisto narobe, pa zelo malo idej kaj bi bilo pa dobro in prav naredit.

Kolikor kapiram stvar se je zgodilo tole:
- ljudje s statusom tujca v Jugoslaviji so avtomatsko dobili status tujca v Sloveniji (razni angleži, kitajci, ...)
- ljudje s slovenskim republiškim državljanstvom so avtomatsko postali slovenski državljani
- ljudje z državljanstvom drugih republik in stalnim prebivališčem v Sloveniji so to stalno prebivališče izgubili ker je prenehala pravna podlaga za takšen status (kot tudi samo Slovensko državljanstvo pač ni dovolj da imaš avtomatsko stalno prebivališče v Avstriji, se je treba malo pomatrat in fehtat za to)

Res me zanima kaj so v zgodivini počele druge države v podobnih primerih.

Bo naslednji korak tožba proti državi, ker da je z odcepitvijo prekršila takratno ustavo YU?


Da vidimo, kaj rabiš danes.
klik.
Glede na to, je verjetno večina izbrisanih imela pogoje (pet let prebivanja v SLO). Torej, če se je država lahko pomujala in večini Slovencev avtomatsko dala državljanstvo, bi se pa lahko še teh xx tisočkrat in jim izdala dovoljenje za stalno prebivanje oz. jih vsaj pozvala, da ga morajo uredit, če hočejo obdržat stalno prebivališče. In glede na današnjo zakonodajo (ne verjamem, da se je kaj zelo spremenila od takrat) zakonska podlaga za stalno bivališče ni kar tako izginila - (več kot) pet letnega bivanja v SLO ne moreš kar tako "izbrisat".

Thomas:
Je pa bilo vsaj ene 10 "grehov" pač narejenih in brez njih Slovenije kot samostojne države ne bi bilo.

Je razlika med grehom, ki ga narediš da bi bolje živel in grehom, ki ga narediš, da bi se maščeval "napačnim".

W1:
Še vedno želim slišat, kaj bi takrat bila prava pot. Kaj je tisto, kar država ni storila oz. bi morala drugače nardit?
Komot je bit proti, težje je povedat kaj je prav. Vsem avtomatsko podelut status tujca s stalnim prebivališčem?

No, sej si si sam odgovoril. ČE so zadostovali (takratnim) zakonskim pogojem za stalno prebivališče, se jim tega NE BI SMELO kar tako, administrativno odvzet, ker nekomu niso bili všeč.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

bibip ::

Mathhai>>Ampak praviš, da je v redu, da so slovenski Korošci prestopali v heimadienst in se trudili govorit nemško?

NE! Ravno obratno. Napisal sem "Nič kaj lepa situacija.". To pomeni, da ni v redu. Ej, pazi no.;(

Jezik in kulturo lahko vsak obdrži. Problem je, da to avstrijski Slovenci zavračajo/pozabljajo, kar nekaj pa celo tudi v sami Sloveniji. Se kar hitro pokaže, da ni dobro pozabljat nase. Najprej moraš imeti samega sebe rad. Mogoče pa ne? Ne vem. "Ljubi bližnjega kot samega sebe.", je enkrat rekel eden. Mogoče so nam pa te bedarije preveč v glavo stople. >:D

Avstrija pravna država? Naj bi bila. Slovenija tudi.
Kaj bodo sedaj rekli? Ne vem? Mogoče:"Dobrodošli v klub.";)

WarpedGone ::

oz. jih vsaj pozvala, da ga morajo uredit, če hočejo obdržat stalno prebivališč

Js osebno se spomnim, da je bilo tega pozivanja VELIKO. Tako veliko, da so prestrašli še mene, dokler nism dobil po pošti potrdila o državljanstvu.

Če s pozivanjem misliš na poimensko pošto, potem se strinjava. Tega menda res ni bilo in bi bilo lepo, če bi bilo.

No, sej si si sam odgovoril. ČE so zadostovali (takratnim) zakonskim pogojem za stalno prebivališče, se jim tega NE BI SMELO kar tako, administrativno odvzet, ker nekomu niso bili všeč.

Če je stvar tako zelo enostavna, zakaj je ustavno sodišče potrebovalo par let, da se je odločlo, da stvar vendarle ni OK?
Zbogom in hvala za vse ribe

svecka ::


Gotovo lahko dokažeš svojo trditev da je Todorović javno govoril, da se ne sme vzeti slovenskega državljanstva?

Prosim za dokaz, ali pa priznaj da samo nabijaš.


No pa ti dokaži da ni govoril, če imaš dostop do arhivov RTV, se kar tja odpravi pobrskaj in izpodbij mojo izjavo. Jaz se za kekca ne bom matral preživeti dneve arhivih in tratiti mojega denarja in časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Poldi112 ::

>Če je stvar tako zelo enostavna, zakaj je ustavno sodišče potrebovalo par let, da se je odločlo, da stvar vendarle ni OK?

A ti resno misliš da lahko iz časa, ki je pretekel do sodbe, enostavno vlečeš zaključke o težavnosti problematike?


>No pa ti dokaži da ni govoril.

svecka, ti si nekropedofil. Pa dokaži da nisi.
In ker verjento tega ne boš razumel še prevod - če svojih besed ne moreš podkrepiti z dokazi, potem OČITNO prodajaš meglo. Oz. še slabše, nisi dosti moža, da bi priznal napako.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

svecka ::

Huh priznal napako, kakšno napako? Mogoče si napaka ti?

Zakaj pa bi govoril o tem Todoroviću nekaj, kar bi si izmislil? Kaj imam od tega. Da bi širil laži o Todoroviću? Sem magar SDS simpatizer ali kaj? Mogoče celo plačan da raznašam take laži na tem "kar enem" forumu?

Lahko samo povem, pa če verjamete ali ne, mi je o Todorović povedal sosedski kolega, ki je Todorovića osebno poznal še iz časov pred osamosvojitve kot delavski kolega. Če verjamete njegovim besedam pa presodite sami (oziroma mojim).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

MadMicka ::

"Eno miljadro bo Slovenija plačala izbrisanim? A res? "

"Če sklepamo po taprvi lastovki Todoroviću ... potem ja. Po čem drugem naj pa sklepamo? "

Todoroviču ni dolžna država izplačati niti centa. Sodba velja, ko je pravnomočna. Dejstva so jasna: vloženih je nekaj deset tovrstnih tožbo. Na podlagi pravnomočne sodbe je izgubilo pravdo že nekaj izbrisanih od teh par destih, ki so tožbo vložili. Na podlagi pravnomočne sodbe ni zmagal niti en sam izbrisani. Menim, da bi bile nove tožbe zaradi poteka zastralnih rokov vse po vrsti izgubljene.

MadMicka ::

Kar se pa tiče slovenskega državljanstva, je pa tako: če obstaja vsaj kanček nacionalnega ponosa, o katerem nekateri tako radi govorite, potem noben državljan bivših republik SFRJ niti pod razno ne bo zaprosil za slovensko državljanstvo. Ampak to samo po sebi ne pomeni, da zaradi tega avtomatično izgubi pravico do stalnega prebivališča v Sloveniji.

Zdej, če kak kreten teh osnov ne razume, potem moje sožalje.

TESKAn ::

Js osebno se spomnim, da je bilo tega pozivanja VELIKO. Tako veliko, da so prestrašli še mene, dokler nism dobil po pošti potrdila o državljanstvu.

Hm, ni bilo pozivanje, naj si ljudje dobijo državljanstvo, ne za urejanje stalnega prebivališča?

Če je stvar tako zelo enostavna, zakaj je ustavno sodišče potrebovalo par let, da se je odločlo, da stvar vendarle ni OK?

Ti dam en primer. Lekarne, ki so javni zavodi, lahko zaloge zdravil štejejo pod strošek. Lekarne, ki jih imajo koncesionarji, tega ne morejo. Vsakemu je jasno, da ne moreš isto stvar obravnavat na dva različna načina. Zadeva je na sodišču (mislim, da na US ali pa kako stopnjo nižje) par let. Sodišča pri nas so pač blazno počasna stvar in to, da je zadeva potrebovala par let, da je prišla skozi proceduro, ni znak, da je zadeva zelo zapletena.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

WarpedGone ::

Poldi:
A ti resno misliš da lahko iz časa, ki je pretekel do sodbe, enostavno vlečeš zaključke o težavnosti problematike?

Potem pa me prosi poduči, kako dolgo točno je sodišče res razsojalo.
Taki odgovori so samo mešanje megle, zvijanje jegulje. Povej cifro al pa bodi tiho.

Teskan:
Hm, ni bilo pozivanje, naj si ljudje dobijo državljanstvo, ne za urejanje stalnega prebivališča?

Ne. Bilo je "uredite si status". Po TV in po časopisju. Dobesedno se spomnem besede STATUS. Tega je bilo toliko, da sem si to zapomnil tudi kot 14 leten mulc. Izgovor "niso vedeli" je zelo zelo poceni. Ob tem se spomnim tudi kravala kako poceni, da država tala državljanstva. Kolk je že blo? Dve kili krompirja?

To dvoje enostavno ne gre skupaj. Eni trdijo, kako je Slovenija kar po fašistično "čistila to deželo", drugi pa da je nesramno poceni talala državljanstva in kupovala politično podporo. Oboje hkrati pač ne gre. Številke govorijo svoje. 180.000 novih državljanov proti 18.000 "premaknjenim" (Ker niso bli izbrisani v luft ampak premaknjeni iz enga statusa v drug status).
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

>Potem pa me prosi poduči, kako dolgo točno je sodišče res razsojalo.
>Taki odgovori so samo mešanje megle, zvijanje jegulje. Povej cifro al pa bodi tiho.

Ne vem, ampak meni se zdi nepomembno - ti si tisti ki iz tega, da dolgo ni bilo odgovora sklepaš, da je problem kompleksen. Jaz samo pravim, da so zaključki takšnega razmišljanja neuporabni.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BlueRunner ::

Ti bi očitno pravno državo prodal za denar od odškodnin.

Nikakor.
Nism pa prepričan, da si te odškodnine lahko sploh privoščimo zato jih je treba vnaprej omejit. Better safe than sorry. Ker če bodo slučajno sodišča začela dodeljevat odškodnine bo prepozno. Lahko Kresalovo nataknemo na kol pa ne bo nič bolje. Treba jih bo izplačat. Manjka ta varovalka.


Recimo, da to res storimo. Kaj nam pa zagotavlja, da ne bo nekdo od teh ljudi pred sodiščem za človekove pravice dokazal, da je še ta zakon pomenil dodatno kratenje njegovih človekovih pravic? Tudi ustavni zakon nam ne jamči, da se kaj takšnega ne more zgoditi. Če pa se takšni tožbi ugodi, pa bi morali plačati osnovno terjatev, obresti na to terjatev in še ločeno kazen zaradi kršitve.

Takšna zakonodaja z omejenimi in pavšalnimi odškodninami je na eni strani sicer res enostavna, po drugi strani pa ne bi zagotavljala ločene obravnave vsakega primera. Če pa bi zagotovili ločeno obravnavo vsakega primera, pa s tem ne bi pridobili nič bistvenega, glede na sedanjo obravnavo, ko mora vsak potencialni tožitelj oditi na sodišče, ter na sodišču dokazati, da mu je bila škoda povzročena neposredno zaradi izbrisa in tudi obseg povzročene škode. Sodišče pa potem individualno določi, če je bila škoda dejansko storjena in v kolikšnem obsegu. Če to ni varovalka, potem ne vem kaj bi lahko bila.

Če sem pravilno razumel, je g. Todorović postopek pred sodiščem začel 1997, ko ni bilo še nobene odločbe ustavnega sodišča in nikakršnih odločb, kot se izdajajo danes. Zadeva pa je šele 12 let po začetku postopka dobila neko sodno mnenje (nepravnomočno) o temu, da je bila napaka na strani države. Postopek pa je še vedno daleč stran od zaključenega. Torej, če je bilo možno takšne tožbe vlagati tudi pred izdajo teh manjkajočih odločb in brez odločbe ustavnega sodišča, potem te odločbe morda tudi niso nujno potrebne za izterjavo odškodnin. So pa potrebne za odpravo nepravnega stanja (in ne vzpostavljanje le tega, kot je blejal nekdo na Trenjih).

Je že tako, da si v klubu držav, v katerega smo sami želeli vstopiti, ne moremo sami izbirati standardov obnašanja, ki so v nekem trenutku oportuni. Tudi v primeru, da se druge članice teh pravil vsake toliko ne držijo, to ni izgovor in kazen na koncu doleti vse na enak način.

Morda pa je to čas za trezen razmislek o temu, za katero stvar se je 1991 dejansko borilo. Če smo se borili za boljšo državo, kjer bomo imeli vladavino prava in demokracijo, potem danes MNZ dela pravo stvar - kot del izvršne oblasti, katere dolžnost je izvajanje veljavne zakonodaje, to zakonodajo poskuša dosledno izvajati. Če smo se borili za državo državljanov, ki ne bo iskala notranjega sovražnika, pravo pa bo odražalo evropske, krščanske in zahodne pravne norme, potem morajo biti osvoboditelji srečni, saj se 18 let po razglasitvi neodvisnosti temu idealu znova približujemo.

Če pa smo se borili za državo samo Slovencev in Slovenk, potem pa ne vem kaj se sprenevedamo. Če tako razmišljamo, potem verjetno še vedno sodimo v Balkan takšnih držav in državic. Razvita Evropa se takšnih državic namreč boji. Naučila se je svoje zgodovinske lekcije.

WarpedGone ::

Poldi:
Ne vem, ampak meni se zdi nepomembno - ti si tisti ki iz tega, da dolgo ni bilo odgovora sklepaš, da je problem kompleksen. Jaz samo pravim, da so zaključki takšnega razmišljanja neuporabni.

Po še enkrtanem branju sm skapiral, da sm te mal narobe razumel. Češ da iz obdobja med grehom in obtožbo ne morš sklepat na težavnost sklepa, ker ni nujno da so ves ta čas tuhtal. Kar je res.

Zato pa me zanima kolk časa so res tuhtal predno so stuhtal da stvar ni košer?

Sicer pa, če na dolžino odločanja ne odloča težavnost primera, potem me pa res zanima kaj še vpiva.
Zasutost sodišča? Takrat so šele dobro začel delat, kej ogormno primerov še niso imeli.
Politična klima? Upam, da je odgovor ne.
Kaj torej?
Zbogom in hvala za vse ribe

TESKAn ::


Ne. Bilo je "uredite si status". Po TV in po časopisju. Dobesedno se spomnem besede STATUS. Tega je bilo toliko, da sem si to zapomnil tudi kot 14 leten mulc. Izgovor "niso vedeli" je zelo zelo poceni. Ob tem se spomnim tudi kravala kako poceni, da država tala državljanstva. Kolk je že blo? Dve kili krompirja?

To dvoje enostavno ne gre skupaj. Eni trdijo, kako je Slovenija kar po fašistično "čistila to deželo", drugi pa da je nesramno poceni talala državljanstva in kupovala politično podporo. Oboje hkrati pač ne gre. Številke govorijo svoje. 180.000 novih državljanov proti 18.000 "premaknjenim" (Ker niso bli izbrisani v luft ampak premaknjeni iz enga statusa v drug status).


Če bi bili premaknjeni v drug status, kot praviš (v status tujca s stalnim prebivališčem), potem mi danes ne bi imeli te teme. Problem je nastal, ker so jih premaknili iz statusa "državljanov SFRJ s stalnim bivališčem v Sloveniji", potem pa so jih "pozabili" spravit pod drug status. Nenazadnje, koliko je bilo izbrisanih med tujci drugih držav? Kako to, da imamo samo izbrisane državljane bivše juge, ne pa tudi izbrisane Italije, Avstrije itd?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Gregor P ::

Morda zato, ker Italijani in Avstrijci niso bili kar naenkrat državljani neke na novo nastale države, torej se njim status ni spremenil?!? Vem pa res ne:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

WarpedGone ::

Teskan:
Kako to, da imamo samo izbrisane državljane bivše juge, ne pa tudi izbrisane Italije, Avstrije itd?

Zato, ker smo v jugoslaviji meli pravzaprav vsi dvojno državljanstvo. Vsi smo bli državljani Jugoslavije, zraven tega pa še državljani posamezne republike.
Za stalno prebivališče kjerkoli v YU, pa je zadoščalo že samo YU državljanstvo. "Republiško državljanstvo" je blo več al manj za okras in ni igralo nobene uradne vloge.

Nekdo z recimo srbskim "republiškim državljanstvom" je lahko lepo prišel v Slo, šel na upravno enoto in prijavil stalno prebivališče tu v Slo. Čist enako kot se ti danes na primer preseliš iz LJ v MB in nato spremeniš svoj stalni naslov. Italijan al pa Avstrijec sta si pa za kej tazga morala najprej uredit status tujca in dobit dovoljenje za bivanje, delo itd.

Ko je šla Slovenija ven iz YU so takšne posebne notranje YU fore prenehale veljat.
Status slovenskega republiškega državljanstva so preimenovali v Slovensko državljanstvo. Vsi, ki so imeli urejen status tujca prej, so ta status obdržali tudi v Slo. Nivo pravic je za ti dve kategoriji ostal nespremenjen.

Ljudje s stalnim prebivališčem v Slo in brez slovenskega republiškega državljanstva pa so se znašli v nekakšnem statuisnem limbu - brez uradnega statusa, ilegalci ker prejšnja YU fora z YU državljanstvom ni več veljala. Od njih se je zahtevalo, da se obnašajo enako kot oni Italijan al pa Avstrijec i.e. da si na lastno pobudo uredijo status tujca al pa zaprosijo za državljanstvo, al kar je pač nekomu ljubše.

Sedaj tuki na forumu pravjo, da bi tem ljudjem morali avtomatsko podelit status tujca.
Nism pa prepričan da bi status tujca ustrezal 1:1 glede na njihove prejšnje pravice v času YU in da nebi US ugotovilo, da se je tem ljudem z avtomatiko spremembo statusa kršilo kakšno pravico. Ker sigurno bi s statusom tujca imeli manj pravic kot prej.

Grobo dejstvo je, da enak status niso mogli več imet, ker je bila YU po osamosvojitvi le še ena sosednja država, enako kot so ostale tri.

V času Slovenije v YU so recimo srbi v SLO imeli tudi volilno pravico, s statusom tujca je pa nenadoma nebi mel več. Pa še verjetno česa druzga tudi ne. Bi imeli potem odločbo US, da je bila tem ljudjem odvzeta volilna pravica mimo njihove volje in brez krivde?

Bi tem ljudem morali avtomatsko podelit državljanstvo? Bi potem imeli odločbo US, da so te ljudi mimo njihove volje in brez krivde porinili v državljanstvo? In jim morda podvojili al pa celo potrojili državljanstva, kar je menda "a bad thing" na mednarodnem parketu.

Men se vse bolj zdi, da je vse kar gre tedanji državi očitat, je to, da ti ljudje niso dobili domov priporočene pošte, naj svojo rit prinesejo na upravno enoto in se izjasnijo, kaj bodo po novem. Ali so morda celo takšno pošto dobili?

Edit:
Sedaj se spomnim da so eni visoki pravniki govorili, da tudi takšna priporočena pošta države nebi oprala krivde, če bi one, ki se niso prikazali, premaknili v register neaktivnih stalnih prebivalcev (to se je zgodilo "izbrisanim") in jim tako odvzeli pravice, ki so jih imeli na podlagi tega statusa še za časa YU.

Kaj bi bila potem sploh ustavno pravna neoporečna pot?

Le nekaj takšnega, bi očitno za te ljudi morala ohranit natakno vse pravice, ki so jih imeli prej (avtomatski status tujca ne zadostuje, avtomatsko državljanstvo pa jih sili v nekaj, česar morda ne želijo).
Očitno bi za te ljudi morali vpeljat nov status (državljani ex-YU), ki bi jim omogočal vse, kar jim omogoča slovensko državljanstvo ampak ni pa to državljanstvo.
To pa je, se bojim, raven ovinek...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

>Zakaj bi dajali denar za nekoga, ki hoče imet nekaj od slovenije, pa niti slovensko ne zna.

Torej pravno varstvo velja zgolj za tiste, ki znajo slovensko?

>Sori, tile izbrisani poznajo samo svoje pravice, dolžnosti pa ne - kdaj bodo pa začel komunicirat v slovenščini?

In kje piše da je dolžnost, da komuniciraš v slovenščini? A ti če imaš status tujca in stalno prebivališče v nemčiji tam ne smeš več govoriti slovensko? No, zdravo verjetno ni, saj tvoji nemški neonaci somišljenaki tudi tam veselo sovražijo in pretepajo turke...


Preberi še petktrat, da boš razumel kaj sem napisal. Al pa 10x, ker si očitno omejen. Noben ni rekel, da s svojimi kolegi ali familjo ne sme govorit kakor mu paše, na javnih mestih, za medije in na sodiščih pa mora govoriti slovensko in če misli biti državljan slovenije je pogoj slovenski jezik - ali ima Todorović narejeno preverjanje slovenskega jezika?

krneki0001 ::

Kaj pa je težko dokazati, da si bil oškodovan. Ker so mi vzeli status, nisem posledično mogel tega in tega narediti. To za vsakega velja.


Niste mogli postati novi Bill Gates? Izvolite 40*10^9€!

Sam' pravim, da bi bil jaz malo previden pri temu.

(So Todoroviću od odškodnine odbili davek, ki bi ga bil moral plačati, če bi imel status ter službo?)


So mu odbili kazen in davek, ko je delal na črno? Ker uradno kao ni mogel delati, kot on trdi.

MadMicka ::

nebivedu, kje točno piše, da moraš z mediji ali pa na javnih mestih govoriti slovensko? Ti je to mogoče kot ponavadi stric ali teta povedala?

Postopek na sodiščih teče v slovenskem jeziku (oz. jeziku manjšin). Vendar, če stranka ali priča ne zna slovensko, jih pač niti ne ustrelijo, niti jim ne prepovejo vstopa na sodišče. Enostavno postavijo tolmača.

TESKAn ::

Italijan al pa Avstrijec sta si pa za kej tazga morala najprej uredit status tujca in dobit dovoljenje za bivanje, delo itd.

Torej, kaj je preprečevalo našim državnim organom, da niso za vse, ki niso šli po državljanstvo, privzeli za državljane republike, od katerekoli so ga pač imeli, preverili, če izpolnjujejo pogoje za stalno bivališče in jih vpisali v ta register? Kako se lahko narediš, da nekdo ne obstaja več in se še delaš, da je tako prav in edina možnost?

Od njih se je zahtevalo, da se obnašajo enako kot oni Italijan al pa Avstrijec i.e. da si na lastno pobudo uredijo status tujca al pa zaprosijo za državljanstvo, al kar je pač nekomu ljubše.

Saj so si ga - po kakršnihkoli "forah" že. Ti praviš, da je s prenehanjem obstoja juge, kot smo jo poznali, bilo nično vse, kar so si do takrat uredili?

Sedaj tuki na forumu pravjo, da bi tem ljudjem morali avtomatsko podelit status tujca.

Ne avtomatsko - če so izpolnjevali pogoje.

Bi tem ljudem morali avtomatsko podelit državljanstvo? Bi potem imeli odločbo US, da so te ljudi mimo njihove volje in brez krivde porinili v državljanstvo? In jim morda podvojili al pa celo potrojili državljanstva, kar je menda "a bad thing" na mednarodnem parketu.

Kaj bi, če bi, je tu irelevantno - ni nobenega dovolj kompetentnega na tem forumu, da bi razpravljal o teh hipotetičnih primerih. Situacija, kot jo imamo, je jasna - država je nekatere ljudi, tudi take, ki so že celo življenje bili v SLO, (predvsem) na podlagi njihovega porekla izbrisala iz evidence ljudi s stalnim prebivališčem v Sloveniji, kar je, glede na to, da so mnogi od njih tu stalno živeli, absurdno samo po sebi. Mislim resno, da ljudi, ki so tu dejansko stalno živeli, obravnavaš, kot da jih ni?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

krneki0001 ::


Da vidimo, kaj rabiš danes.
klik.
Glede na to, je verjetno večina izbrisanih imela pogoje (pet let prebivanja v SLO). Torej, če se je država lahko pomujala in večini Slovencev avtomatsko dala državljanstvo, bi se pa lahko še teh xx tisočkrat in jim izdala dovoljenje za stalno prebivanje oz. jih vsaj pozvala, da ga morajo uredit, če hočejo obdržat stalno prebivališče. In glede na današnjo zakonodajo (ne verjamem, da se je kaj zelo spremenila od takrat) zakonska podlaga za stalno bivališče ni kar tako izginila - (več kot) pet letnega bivanja v SLO ne moreš kar tako "izbrisat".


Skoraj 2 leti so imeli časa, da si uredijo papirje in država je obveščala ljudi preko medijev, tako da ne trdit da jih ni pozvala k temu dejanju, zakaj je pa 200.000 ljudi lahko uredilo papirje?

krneki0001 ::

nebivedu, kje točno piše, da moraš z mediji ali pa na javnih mestih govoriti slovensko? Ti je to mogoče kot ponavadi stric ali teta povedala?

Postopek na sodiščih teče v slovenskem jeziku (oz. jeziku manjšin). Vendar, če stranka ali priča ne zna slovensko, jih pač niti ne ustrelijo, niti jim ne prepovejo vstopa na sodišče. Enostavno postavijo tolmača.


A ne piše nekje da je uradni jezik v sloveniji slovenščina. A to ni dost?

Ja, in če hočeš biti državljan nemčije, je najbrž dovolj, da znaš samo slovensko, te bodo že vsi razumeli. Pa v ameriki je enako, sej lahko govoriš špansko in zaprosiš za državljanstvo brez da bi znal eno besedo angleško. Seveda ti dajo državljanstvo takoj in še po rokah te nosijo. (sigurno)
V 30 letih kot naj bi todorovič tukaj živel(kao), se niti slovensko ni naučil, poznam pa vsaj 10 albancev, ki so tukaj manj kot 2 leti, pa znajo vsi slovensko, celo tečaj slovenščine so obiskovali. Občasno malo zavijejo, ampak se trudijo.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Teskan:
Torej, kaj je preprečevalo našim državnim organom, da niso za vse, ki niso šli po državljanstvo, privzeli za državljane republike, od katerekoli so ga pač imeli, preverili, če izpolnjujejo pogoje za stalno bivališče in jih vpisali v ta register? Kako se lahko narediš, da nekdo ne obstaja več in se še delaš, da je tako prav in edina možnost?


Ne vem kaj jim je preprečevalo, da bi to naredili.

Dejstvo je, da bi jim tudi s takšnim dejanjem ukinili nekatere pravice, ki so jih imeli prej, Vsaj volilno. Tujci je nimajo, državljanu YU s stalnim prebivališčem so jo imeli.

Bistvo sodbe US pa je, da je problem v tem, da so tem ljudem ukinili pravice, ki so jih imeli prej brez kake krivde ali dejanja teh ljudi.

Avtomatski status tujca tako nebi pomagal pri samem problemu absolutno nič.
Mogoče bi se jih kej manj pritoževalo, ker bi se pač manj sekirali za zgubljeno volilno pravico kot za ostale bolj življenske stvari in bi bil greh "manjši".

Kak dost tečn posameznik bi pa lahko od US dosegel čisto enako razsodbo, kot jo je sedaj. Da je bil izbris neustaven, ker jim je zmanjšal pravice.
Zbogom in hvala za vse ribe

krneki0001 ::

Pri skoraj dveh letih opozarjanj da si uredijo statuse, je 200.000 ljudi vse papirje uredilo in živijo brez problemov. Zakaj so pa oni lahko vse uredili?

BlueRunner ::

Gregor, WarpedOne.

Zadeva s statusom državljanstva res ni ravno preprosta. Republika Slovenija je vztrajala in tudi dosegla, da se jo je priznalo kot pravno naslednico razpadle SFRJ. To pa je dosegla s sporazumom, ki je ugotovil, da je SFRJ razpadla, ne pa da je prišlo "samo" do odceptitve RS od SFRJ (kasneje preoblikovane v ZRJ), ki naj bi bila edina naslednica nekdanje skupne države.

Za status tujcev bivajočih na ozemlju Slovenije z državljanstvom SFRJ, je to pomenilo, da so po pravni interpretaciji nastanka RS dejansko ostali brez kakršnega koli državljanstva, saj je v našem pravnem redu SFRJ kot takšna prenehala obstajati, sočasno pa je RS postala pravna naslednica SFRJ. Kaj točno to pomeni za status izbrisanih je težko reči tudi zato, ker sta v SFRJ dejansko obstajali dve državljanstvi: republiško in "zvezno". Tako smo z eno nogo stali na stališču, da smo pravni naslednih SFRJ kot celote, hkrati pa nismo priznavali državljanstva SFRJ, ki smo jo nasledili.

Vedno pa ostane tisti grenak priokus, da je US ugotovilo neustavnost, kar pomeni, da smo sami kršili svoj lasten praven red. Pravila, ki smo si jih sami napisali in se za pravico, da jih lahko imamo, tudi borili v vojni. To je pa že nekaj, kar je po mojem mnenju že vprašanje državljanske vzgoje. Ali je državotvorno, da na takšen način kršimo lastna pravila, za katera smo se sami odločili, jih sami potrdili in se brez prisile zavezali, da jih bomo spoštovali. Seveda smo svobodni, da ta pravila kadarkoli sami tudi spremenimo. A vendar: ali jih lahko verodostojno spremenimo za nazaj in na način, ki bi neki skupini ljudi morda lahko povzročil novo krivico?

Zato je to trenutek, ko moramo morda pogledati tudi v ogledalo in se vprašati za kaj točno se je 1991 šlo? Za demokracijo, demokratičnost, evropske in splošne človeške vrednote? Ali pa morda samo za državo enega naroda (in dveh "podedovanih" manjšin)?

Za tiste, ki pa razlagajo o agresorjih na RS pa imam samo eno vprašanje: če se nahajajo na ozemlju RS in se jih sumi agresije na RS, zakaj jih policija ne išče in pošilja na sodišče? Saj imamo zakone po katerih jih lahko legalno, legitimno in povsem upravičeno po vseh demokratičnih standardih spravimo v zapor oziroma izženemo. Če imamo na našem ozemlju 20.000 takšnih agresorjev, potem je kriminalno tudi to, da se jih sodno ne preganja in kaznuje. Že če bi vedeli za enega samega, bi bilo kriminalno, če ga ne bi poskusili najti in pripeljati pred sodišče.

Gavran ::



Dobro je povedal Krivic: Kitajcem ali pa komurkoli drugemu, ki je živel v Sloveniji, imel prijavljeno stalno prebivališče in ni bil državljan RS, ni bilo potrebno ničesar urejati. Niso jih izbrisali iz registra stalnega prebivališča. Izbrisali pa so pripadnike jugoslovanskega naroda. Ni bilo potrebe. In prav je, da se to pove, pa četudi po 17 letih.



Pa u P:M: kolikokrat bom moral še napisat:

Šlo se je za stalno prebivališče, ki pa ni avtomatska pravica ampak posledica statusa - za pridobitev stalnega bivališča moraš imeti status:

a) državljana konkretne države (Republike Slovenije v tem primeru)

ali

b) status tujca z dovoljenjem za bivanje

Če nimeš enega od teh dveh pogojev, NE MOREŠ IMETI STALNEGA BIVALIŠČA v katerikoli civilizirani in pravni državi. 180000 priseljencev si je status državljana uredilo brez problema. To dejstvo postavlja med idiote tiste, ki kričijo o nekem fašističnem in rasističnem pristopu Slovenije do priseljencev! Tisti, ki si v zakonitem roku niso uredili svoje dokumentacije, so si krivi sami - tudi taksist, ki mu poteče registracija za vozilo, si je kriv sam, ne pa država, ki od njega zahteva v skladu z zakonodajo urejeno dokumentacijo.

Kitajci, Angleži, Itelijani,... državljani keterekoli druge države, ki so imeli dovoljenje za stalno bivanje v Jugoslaviji, so avtomatsko dobili dovoljenje za stalno bivanje v Sloveniji na podlagi prejšnjega (jugoslivanskega) dovoljenja. Srb. ki je živel v Sloveniji, dovoljenja za bivanje tujca ni imel, KER GA PREJ NI POTREBOVAL!!! In če je hotel bivati v državi Sloveniji, bi moral zaprositi za državljanstvo ali za dovoljenje za bivanje, oboje opredeljeno v ustrezni zakonodaji! Brez državljanstva ali dovoljenja za bivanje NI STALNEGA BIVALIŠČA!!! Se opravičujem za kričanje ampak nekateri tega kljub stokrat zapisanemu še niso dojeli!
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

krneki0001 ::

Gavran, to jaz že od začetka trdim, pa forumski talevi trdijo, da to ni res.

MadMicka ::

Gavran, kričiš po nepotrebnem.

http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n...

"Ker zakonodajalec za določitev kratkega (prekluzivnega) roka za vložitev vloge za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje ni imel upravičenega razloga, je Ustavno sodišče izpodbijani prvi in drugi odstavek 2. člena v delu, v katerem je določen rok treh mesecev, razveljavilo (4. točka izreka)."

p.s.: nebivedu, danes si se naučil nekaj novega - uradni jezik v Sloveniji je slovenščina, vendar to ne pomeni, da mora človek na javnih mestih in z mediji govoriti slovensko.

WarpedGone ::

Gavran:
Brez državljanstva ali dovoljenja za bivanje NI STALNEGA BIVALIŠČA!!!

Seveda, ampak ustavno sodišče pravi, da država ljudem ne sme ukinjat pridobljenih pravic (brez krivde ali prošnje posameznika).

@BlueRunner:

Vidiš ti pravo pot, kaj bi blo takrat treba pravzaprav narest?
Seveda, da bi nebi bilo ustavno sporno? Ker če tega ne znamo povedat, kako sploh vemo da karkoli res popravlamo? Da ne tipamo v temi in upamo da bo US v prihodnje tiho?
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Butasta primerjava. Avtu poteče registracija, ampak kadarkoli ga greš spet lahko registrirati.

Nekaterim se verjetno res ni dalo urediti, nekateri pa enostavno ali niso vedeli, niso mogli, ali pa so jih uradniki zajebavali. Jaz ne vem, ker me ne zanima dovolj, ti ne veš ker slepo verjameš da so nesposobni oz protislovensko nastrojeni, ustavno sodišče je pa reklo, da so bili neupravičeno izbrisani in tu se dilema, kaj narediti, konča.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
««
9 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ESČP: Slovenija je kršila 8. in 13. člen konvencije o človekovih pravicah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36679432 (43517) PaX_MaN
»

Najprej so ga izbrisali, nato izgnali, potem je bil ubit (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1138707 (7188) Keyser Soze
»

Izbrisani na Evropsko sodisce v Strasbourg! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20614317 (11302) Daedalus
»

Referendum 4. aprila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1038434 (6344) ali3n
»

Zakon o izbrisanih (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
46726473 (20678) majcenf

Več podobnih tem