» »

predsedniška razprava

predsedniška razprava

««
21 / 23
»»

fabrskd ::

DOL Z VLADO!!!! Inflacija je prevelika in nihče je ne more zanikati. Življenjski standard v Sloveniji pada in noben kurac mi ne bo pravu da živim dobro. Prejšnji režim je ljudi prepričeval, da so srečni sedanjemu uspelva le še to, da smo siti. In nobena statistika mi ne pomaga, če sem pred 5 leti za 1000SIT dobil toliko kot danes za 10€ medtem, ko se je moja plača zvišala za 20%. Meni ne pomaga 5.2% niti 0.1% ne, ko pa je suša v denarnici.

Je*** ti državo!!! zraven pa še cerkvene dostojanstvenike in papeža, ki skriva pedofile u Vatikanu!!!!!!!; mem tega dejstva pač nism mogu, ker se med sabo vedno bolj prepletajo.

VSI SO ISTI - GLIH ZA SKUP!!!!!
Screw you guys i'm going home!!!

WarpedGone ::

Hokuto bi se tepel. Prav. Tule so uradne številke.

Moja napaka je bila, da sm reku DA BO 3,2%, pa je u bistvu že bila prejšn mesec le tolk. Ta mesec se je pa dvignila na 3,4%.
Statistik je N. Splača se gledat več njih. Več zveš.

Edit: Dejansko je to najvišja inflacija pod to vlado. Višja inflacija je bila le še pod Ropovo in Drnovškovo vlado. Takrat je bila najnižja sploh 3,6% Ste se drli in tulili dol z drnovškom? I guess not...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

username ::

Življenjski standard v Sloveniji pada in noben kurac mi ne bo pravu da živim dobro.
Moj materialni standard je pa dober kot še nikoli ni bil. Which isn't saying much (pač prej je bilo toliko bolj slabo), ampak trend je vsekakor pozitiven.

Prejšnji režim je ljudi prepričeval, da so srečni sedanjemu uspelva le še to, da smo siti.
Država ni dolžna skrbeti za tvoj vamp, ampak moraš za to skrbeti sam. Država mora le čim manj jemati in ovirati.

In nobena statistika mi ne pomaga, če sem pred 5 leti za 1000SIT dobil toliko kot danes za 10€ medtem, ko se je moja plača zvišala za 20%
Mogoče si pa prej dobival še preveč...

zraven pa še cerkvene dostojanstvenike in papeža, ki skriva pedofile u Vatikanu
In ta tema ima seveda neposreden vpliv na gospodarstvo in inflacijo, da.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

fabrskd ::

username -> izredno lepo povedano mi je všeč, da se najde tu pa tam še kdo, ki verjame u lepšo prihodnost. Samo trditve drugih spodbijat s svojim življenskim stažem, ki verjetno komaj presega dostojno življenje vaškega cucka, ki v dežju čaka le še na to, da bo končal trplenje, ne sodi ravno med standard vreden človeka! Vsak ni zadovoljen samo s tem, da mu država zagotavlja čist zrak (pa še ta je zadnje cajte bl u kurcu).

Veselo trdiš, da država nima nič pri tem kakšno življenje živimo v njej!!! Upanje umira zadnje!!! hehehehe. Pa lepo upaj.

Načrt za prihodnost: Z vsemi silami napademo Avstrijo in se nato takoj umaknemo do meje s Hrvaško, kjer se predamo...
Screw you guys i'm going home!!!

WarpedGone ::

Vsi, ki vas je zaradi inflacije strah it spat, si dobro oglejte tolo sliko:


Prikazano je gibanje vseh treh indeksov inflacije, kot jih objavlja Statistični urad Republike Slovenije od januarja 2000 pa vse do novembra 2007.

Pomen indeksov:
- mesečni indeks kaže spremembe cen v tekočem mesecu glede na pretekli mesec
- letni indeks kaže spremembe cen v tekočem mesecu glede na isti mesec preteklega leta
- povprečni letni indeks kaže spremembe cen od začetka leta do tekočega meseca glede na enako obdobje v preteklem letu

Mesečni indeksi so na oko podobni tistim od nekoč. Razlika je le ta, da zadnje čase padajo tudi pod 100 - deflacija, pocenitve.
Letni indeks je tisti, ki se zadnje mesece strmo vzpenja. Trenutno je na nivoju sredine leta 2003. Kadarkoli prej je bil višji, precej višji.
Povprečni letni indeks je pa zaenkrat še vedno nižji kot pa je bil koncem leta 2004.

Inflacija je resna stvar, nikakor pa tole ne pomeni nobene panike in sky is not falling...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

borchi ::

> Dejansko je to najvišja inflacija pod to vlado. Višja inflacija je bila le še pod Ropovo in Drnovškovo vlado. Takrat je bila najnižja sploh 3,6% Ste se drli in tulili dol z drnovškom? I guess not...

on the other hand, drnovšek je za 10x zmanjšal inflacijo, janša pa skoraj 2x povečal. zavedat se je treba tudi, kako smo inflacijo "pridelali" v preteklih letih. problem inflacije je bil v bistvu problem nominalne konvergence.

sedaj je že jasno, da imamo dve izbiri. dolgotrajnejšo inflacijo, kjer bodo delojemalci izsilili višje nominalne plače, da bi ohranili realne plače, ali pa slab spanec, ker bo človek vedel, da mu je inflacija požrla nekaj realnega dohodka.

btw, a pol ko se bo začela zniževat inflacija bomo pa gledali letne indekse, ker bodo le-ti nižji od povprečnega letnega?
l'jga

svit ::

warped: Kako lepa tabela. Žal pa ima eno napako. Ne prikazuje namreč dejstva, da smo vmes zamenjali valuto. Kar se je pod tolarjem zdela nizka inflacija (5%), se pod Eurom zdi visoka inflacija.
Ni ideje

WarpedGone ::

>> Kar se je pod tolarjem zdela nizka inflacija (5%), se pod Eurom zdi visoka inflacija.

?

Dej tole malo razloži prosim.
Zbogom in hvala za vse ribe

imagodei ::

Bistveno vprašanje inflacije, ki jo občutimo potrošniki ni en graf, ki se zdi bolj ali manj grozeč, pač pa cene v trgovinah. O ostalem je brezveze bluzit in prosim, da se razni bluzači vzdržite.

Iz česa je sestavljena košarica, na podlagi katere računajo inflacijo? Če so se cene avtomobilov pocenile, mene prav malo briga. Zlahka mine več tednov, celo mesecev >:D med mojimi nakupi avtomobilov. Redko mine teden, da ne bi kupil nekaj kil kruha. Prav tako me ne zanima, kako ugodno lahko dobim razne kredite, če je šlo meso za 30% gor. Briga me, če so cene računalniških komponent dosegle nov minimum, če pa se je podražilo mleko (in to za več, kot znaša inflacija). I don't give a fuck, če so se pocenile storitve turističnih agencij ali pa gume za avtomobile če so se in se še bodo podražile testenine (včeraj napovedano celo za 30%), sokovi, sadje, komunalne storitve, elektrika... Skratka vse osnovne življenjske potrebščine in storitve...

Če je komu v veselje žvečiti avtomobilske gume za kosilo in se partnerju/ici hvaliti, kako poceni so letos in če ima kdo veselje otroku, ki potrebuje nove delovne zvezke za šolo raje obljubiti poceni potovanje, potem kar. Nikar pa ne stresajte pametnih glede "uradne" inflacije. Koliko stika z realnostjo imajo gospodje in gospe, ki računajo ta indeks, se mi pokaže vedno, ko na blagajni moja denarnica milo ječi v spominu na lanskoletni december.
- Hoc est qui sumus -

borchi ::

@WarpedOne: boš reku, da je pre-ERM2 inflacija primerljiva z današnjo?
l'jga

gruntfürmich ::

no ja, narod si bo sodbo pisal sam: če smo slovenci neumen narod, zakaj potem pričakujemo pa bomo imeli pametno vlado; jst sem nad to lepo idejo namreč že obupal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nevone ::

> Če so se cene avtomobilov pocenile, mene prav malo briga.

Seveda te ne briga, ker so se pocenile. Če bi se podražile, bi te brigalo. Ampak ko računaš standard ljudi, ne moreš gledat samo na to, da se da dobiti ugodno kila kruha. To je enostavno premalo.

In, če je kruh predrag, izvoli vzgajat surovine, predelovat surovine, pečt in prodajat kruh po nižjih cenah. Sam ga boš imel v izobilju, pa še mnogo jih boš osrečil, ker bodo lahko kupili cenejši kruh. Če je kruh res vse. Pa ni. To je samo propagandni material, s pomočjo katerega se da najlažje manipulirat. Jasno, jest moramo vsi. Z avtom se pa po vaše ni treba vsakemu vozit. Po vaše. Pa to sploh ne mislite resno. To je samo manever, ki ste ga ob zadnjih podražitvah privlekli na plano.

Cene so se zvišale, ker ne želimo delati za pest riža. Čeprav mnogi ne delajo za kaj bistveno več, je rahlo povišanje cen edina možna posledica prevzema evra, glede na to, da želimo biti primerljivi z ostalo Evropo. Če ne bomo kar počepnili sedaj zaradi teh dvigov cen, ampak bomo nadaljevali z gospodarsko rastjo bo vedno več ljudi od tega tudi kaj imelo.

Vendar pričakovati, da ko bomo vsi imeli za kruh dobesedno, bo pa vse ok, je pa seveda metanje peska v oči.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Z avtom se pa po vaše ni treba vsakemu vozit. Po vaše. Pa to sploh ne mislite resno.

No, jaz s tem mislim precej resno, a je to stvar neke druge debate. Komaj čakam sistem vlakov v Ljubljanski regiji po vzoru danskih železnic.

username ::

Nič hudega, če se je hrana podražila. Narod je itak predebel.

Bo(mo)ste pač malo manj žrli, banda vampasta zavaljena!

>:D
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

To je dejansko srednjeročno koristno - ljudje, ki manj jedo, so bolj zdravi in vitalni.

Na žalost tudi dalj časa živijo, da tko da je eventuelno treba v obliki pokojnin vrniti prihranek od prej.

nevone> Vendar pričakovati, da ko bomo vsi imeli za kruh dobesedno, bo pa vse ok, je pa seveda metanje peska v oči.

Ne pa ni. Ko je socializem, je vse v najlepšem redu. Saj kruh sploh ne bi bil dražji in za nekatere nedosegljiv, če ne bi imeli eni ljudje več denarja kot drugi.

borchi ::

> Cene so se zvišale, ker ne želimo delati za pest riža.

zakaj potem vsi ekonomisti in politiki pravijo (naši in tuji), da slovenija ne sme podleči pritiskom po zvišanju plač, sicer se še nekaj čase ne bomo otresli inflacije? ker vse kar delavci hočejo je, tako pravijo, da ne bi več delali za tisto pest riža. zdej jim pa še ta zrnca inflacija hrusta... pa nevone tut to pravi. pol je že res?!
l'jga

hokuto ::

warped... sej se ni treba tako primitivno sprenevedat s stevilkami (tudi tisto o tem, da bi se kdo rad "tepel", ker samo opozori, da si napisal neumnost, kaze precejsno primitivnost). ce se kdo slucajno ne spomni kaj tocno si rekel, gre lahko se zmeraj nazaj pogledat, ali pa mu kar jaz pomagam in tu prilepim (jaz dodal bold v citatu):
če gledaš letno inflacijo ravno na teh mesecih prideš res na 5,1% ampak je ta številka na trhlih nogah. Naslednji mesec bo inflacija po tej isti metodi nekje okrog 3,2%.

sam si rekel po isti metodi, zato ti zdaj vlecenje not drugih stevilk iz drugih metod cisto nic ne pomaga. po tej isti metodi zal ni 3,2, ampak 5,2%. in ja resnicno zal, ker jaz nimam nobenega vlozka proti tej vladi, ali vlozka v kaksno drugo morebitno vlado, da bi imel kakrsnokoli korist, ce gre sedanji slabo. si pac ustrelil kozla, lepo priznaj in ne bit otrocji.

tako kot so ze prav otrocji tudi tisti, ki se afnajo okoli tega, da je vseeno kaj se drazi/ceni. stvari, ki jih vsi nujno kupujemo prakticno vsak dan, imajo vsekakor cisto drugacno tezo od tistih, ki se jih kupuje obcasno, pa se to ne vsi. ce ne zaradi drugega, ze zaradi tega, ker so obcasni nakupi primerjalno bolj fleksibilni in se ob previsokih cenah lahko z njimi tudi pocaka, s cimer se na normalnem trgu zmanjsa povprasevanje ter padejo cene. glede hrane in podobnih zadev pa podobne fleksibilnosti seveda ni.
doke!

imagodei ::

nevone@ Cene so se zvišale, ker ne želimo delati za pest riža.

No, v resnici je mal bolj komplicirano kot to. Za začetek lahko rečeva, da gre za začaran krog. Cene so se zvišale, ker nočemo delat za drobiž. Zdaj bomo imeli višje cene, taisti ljudje, ki MENDA zaslužijo več, bodo pa svoje 3% višje neto plače več kot porabili tudi glede na uradno inflacijo, kaj šele glede na dejansko. No, ker pa denar ne kupi več toliko, kot prej, pa spet moramo povišat cene, da ne bomo delal za drobiž, ane...?

Zadev nimaš do konca premišljenih, to je. Sploh pa, če bi blo vse skup tako na izi, bi ti ekonomisti zdajle ploskal, ker si razrešila problem pojava inflacije.

Nikomur ni v interesu, da njegov "kupček denarja" kupi jutri manj, kot danes. Rešitev tega gordijskega vozla sigurno ni v podražitvah; prav tako rešitev za plače ne leži v višanju cen. Se pa strinjam, da trg tako odreagira, ja.

Ravno zato se strinjam z reguliranim kapitalizmom. Naravno stanje kapitalizma namreč ni konkurenca, ampak monopolizem... No, v bistvu bolj oligopol in karteli. To je sicer že druga zgodba, se pa fino prekriva s tole našo - a ni zanimivo, kako da imajo v Lidlu in Hofferju tako nizke cene...? (Aja, to je zato, ker oni tako velike količine nabavljajo in majo hude rabate in super rabate... :| :\ )

EDIT:
nevone@ je rahlo povišanje cen edina možna posledica prevzema evra, glede na to, da želimo biti primerljivi z ostalo Evropo.

Rahlo povišanje cen? Kaj ga pa zdaj lomiš? Meso se je od decembra 06 (čisto iz glave) podražilo za vsaj 15%, kruh za 10-15%, po novem letu se bo meso baje še dodatno podražilo, testenine menda celo do 30%... Bencin in ostali energenti za cirka 10%, štrom se bo menda še naprej dražil...

Primerljivi z ostalo Evropo? Tako si ti predstavljaš biti primerljiva z ostalo Evropo? Če je moj denar decembra 07 večinoma vreden kake 10-15% manj, kot decembra 06, pa že takrat si je npr. povprečen Avstrijec lahko privoščil BISTVENO več, kot jaz, to ni nobena primerljivost. OK, mogoče je, če si pač želimo lagati.

Nekateri se obnašate ko bolhe: ko so na psu, mislijo, da so na konju...

Glede razmišljanja, da nima veze, kaj se draži, ti je pa že hokuto dovolj dobro razložil.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

nevone ::

> Ravno zato se strinjam z reguliranim kapitalizmom. Naravno stanje kapitalizma namreč ni konkurenca, ampak monopolizem... No, v bistvu bolj oligopol in karteli.

Hja, reguliran kapitalizem prav tako lahko pomaga oligopol in kartelom. Ne se slepit, da reguliranje je pa kar idealno. Tudi reguliranje je selektivno.

Trg je najboljši regulator, če država poskrbi da lahko funkcionira. Je pa jasno, da se dogajajo anomalije, ki so pa motnja, ki v dovolj svobodnem trgu stalno potuje po njegovih nosilcih.

> Zadev nimaš do konca premišljenih, to je. Sploh pa, če bi blo vse skup tako na izi, bi ti ekonomisti zdajle ploskal, ker si razrešila problem pojava inflacije.

Jah, sej nisem rekla, da je na izi. Treba je nadaljevati z večanjem BDP-ja in čim bolj sprostiti trg, pa se bo tale inflacija zaradi dviga cen raztopila kot spomladanski sneg.

Easier said than done? Prav gotovo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Kar mi rabimo je splošno zaupanje v ljudi, da so sposobni poskrbeti zase, če jih le preveč ne oviraš pri tem. Ne rabimo nobenega zaupanja v neke elite, ki bodo poskrbele za vse, ker taka "elita" je prav tako podvžena temu, da se spridi, če ima predolgo nek status elite ad hoc.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

borchi ::

> Treba je nadaljevati z večanjem BDP-ja in čim bolj sprostiti trg, pa se bo tale inflacija zaradi dviga cen raztopila kot spomladanski sneg.

kater trg je treba sprostiti? da pa visoka rast BDP-ja pripomore k nižanju inflacije je pa skregano z vsako logiko. ravno nasprotno je, ravno nasprotno. eh...
l'jga

poweroff ::

To je dejansko srednjeročno koristno - ljudje, ki manj jedo, so bolj zdravi in vitalni.

Na žalost tudi dalj časa živijo, da tko da je eventuelno treba v obliki pokojnin vrniti prihranek od prej.


Po drugi strani pa - bolj zdravi in vitalni ljudje se bolje obnesejo kot vojaki, hkrati pa vojna reši tudi "problem" predolgega življenja.

A ti sploh veš koliko držav je še treba """demokratizirat"""? :P
sudo poweroff

Daedalus ::

Trg je najboljši regulator, če država poskrbi da lahko funkcionira.

Z ustrezno regulacijo, seveda. Kapitalizem na dolgi rok vedno teži k monopolu. Pri nas pa država glede na vsemogoče *.pole ni sposobna zagotavljat preprečevanja zlorab prevladujočega položaja na trgu. Poglejte si trg zavarovalnic. Trg bank. Al pa pred kratkim trg štroma, ko je vseh par dobaviteljev na isti dan napovedalo praktično isto podražitev štroma. To, da so v državni lasti kvečjemu kaže na impotenco te države pri preprečevanju takih biznisov. Tako pač zgleda nereguliran trg. Predvsem v oni točki, ko rezervna tečka s strani države dosledno spremlja, preprečuje al pa fajn kaznuje takele dogovore med podjetji.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

krneki0001 ::

Ja, ja, statistika je K+RBA!

Pri nas se podraži hrana za 10% (50 nujnih izdelkov, ki jih vsak dan potrebujemo) , špage za privez ladje pa so se pocenile za 15%, avtomobili za 15%. In tako imamo potem pri nas 5% nižje cene v mesecu decembru, kot mesec prej. Torej po statističnem uradu imamo sedaj 5% cenejše izdelke.

WAU, kok smo dobri v sloveniji CENE SO ŠLE DOL (za statistični urad republike slovenije in naivne množice, ki jim vse verjamejo)!!!

borchi ::

> WAU, kok smo dobri v sloveniji CENE SO ŠLE DOL (za statistični urad republike slovenije in naivne množice, ki jim vse verjamejo)!!!

neka košarica dobrin mora biti, sicer bi bilo merjenje inflacije nemogoče. kljub temu ljudje kmalu pogruntajo kako in kaj. kar povedo tudi podatki statističnega urada. ta pravi, da je rast končne porabe gospodinjstev občutno počasnejša od rasti BDP (mislim da je rast BDP-ja ca. 2,5x hitrejša). končna poraba gospodinjstev se pogosto uporabi tudi za oceno koliko premožna se počutijo gospodinjstva v danem trenutku.

seveda je mogoče, da se gospodinjstva tudi motijo in so v bistvu bogatejša kot si mislijo. take pomote so relativno pogoste, nazadnje so se tako motili američani (na njihovo žalost so bili dosti manj bogati kot pa so se počutili). gospodinjstva, več zapravljajte! boljše se boste imeli pa še rast BDP-ja bo še višja.

mogoče je čas, da si končno kupim tisto toyoto, če se že kruha, dokler je tako drag, ne splača kupovat ...
l'jga

Thomas ::

Vse je možno rešiti ob dobri rasti BDP. Pa ničesar, če ta stagnira.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

kaj to pomeni? praviš, da je bajuk nesposoben, ker ne zna zmanjšat inflacije, čeprav ima na razpolago orodje za vse težave (dobro rast BDP)?

pa to ti jaz pravim že od leta 2004.

(sicer je taka argumentacija popolnoma napačna, ampak ker gre ravno za bajuka, kupim tudi to :D)
l'jga

Thomas ::

Ne razume Bajuk, ne razume Janša in ne razumeš ti.

Dovolj let dovolj velike gospodarske rasti, pa bo Slovenija na vrhu Evrope, tako po cenah, kot po prihodkih in kvaliteti življenja.

Ne bo pa najbolj razvita in cene nižje kot drugod.

Nič zelo kunštnega, vi trije tega ne štekate.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas bi torej rast GDP uporabil za to, da bi državljanom zagotovil kvaliteto življenja.

Voham socializem.

username ::

Rasti BDP-ja ni treba "uporabiti" kot si morda ti predstavljaš.
Se kar sama sčasoma oz. sproti transformira v višji standard. Če ne prčkaš preveč zraven s kakimi nepotrebnimi državnimi politikami in prerazdeljevanji.

Manj ko se kdo centralno vtika v gospodarstvo, hitreje in pravičneje se to zgodi.

Poleg tega pa še prej: manj ko se kdo centralno vtika, hitreje raste tudi sam BDP.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

Ti vohaš narobe, kot ponavadi, jure.

Ampak velika rast GDP te pelje med najbolj razvite, ki pa niti kave ne strežejo pod 4 € na šalco.

Trenutno smo še pod povprečjem EU. Vendar neto plače tovornjakarjev so že na ravni tovornjakarjev v Nemčiji.

Povpraševanje za to je veliko in so velike. Tudi cena za kofe s smeteno je velika glede na včasih. Pa majhna glede na tam, kjer je GDP/km2 dosti večji.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Daedalus ::

Vendar neto plače tovornjakarjev so že na ravni tovornjakarjev v Nemčiji.

Vir?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

borchi ::

> Vse je možno rešiti ob dobri rasti BDP.

> Dovolj let dovolj velike gospodarske rasti, pa bo Slovenija na vrhu Evrope, tako po cenah...


ergo, visoka rast BDP-ja ni nobena magična stvar, ki reši vse probleme. rast BDP-ja sama generira inflacijo (pokazano v teoriji in dokazano v praksi).
l'jga

Thomas ::

Vir?

Studio ob 17., včeraj na Radio Slovenija. Povedal Andrej Klobasa, predsednik sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije.

Kva pa si ti mislu? Sej uni ki polagajo ploščice so prav tako v evropskem vrhu.

Stvar "enormnega" povpraševanja pač.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> ergo, visoka rast BDP-ja ni nobena magična stvar, ki reši vse probleme.

Pravi Mencinger. A je on že kdaj kaj pametnega reku?

Ni.

> rast BDP-ja sama generira inflacijo (pokazano v teoriji in dokazano v praksi).

Seveda jo generira. Na poti z vasi v mesto je vse dražje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Ampak velika rast GDP te pelje med najbolj razvite, ki pa niti kave ne strežejo pod 4 € na šalco.

Ja, seveda. Ampak če hočeš rešiti "vse probleme", moraš rešiti tudi tistega, zaradi katerega si nekateri "višjega standarda" ne morejo privoščiti. To je pa potem socializem - če boš plačal iz rasti BDP socialo, kmalu ne bo nihče več delal, ker mu ne bo treba.

Ne, ne... Standard bo treba dvigovati malce drugače. Povprečja nas ne zanimajo, ekstremi (še posebej na nižjem koncu) pa nas. Z BDP sicer lahko popraviš strukturne napake iz preteklosti in ljudi prekvalificiraš in tako dalje, a to traja zelo dolgo časa (~20 let), v tem času pa moraš zlagoma pritiskati na lene in popuščati iznajdljivim in delavnim. Če kar preskočiš, potem dobiš... Rusijo.

Thomas ::

Pač Janša, Bajuk in za nameček še vsi levi levičarji ne zapopadete, da če nočemo ostati na vasi (je biti manj razvita država v EU), bodo šle gor cene, plače in vse.

To ceno bomo plačali. Ne bo kruh cenejši kot v Avstriji, mi pa enako razviti, oslarija mislit.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ajd ne tupi, jure. Pa še eni trije. Lepo se zamislite nad izjavo gospoda Klobase.

Pojma nimate, s politiki vred.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Pojma nimate, s politiki vred.

Kako torej predlagaš rešiti ljubljano pred rdečimi transparenti?

Boš delodajalce prisilil, da hitreje propadejo, če ne zmorejo prodajati dela svojih delavcev, al kako boš te delavce pripravil do tega, da se znajdejo sami?

Daedalus ::

Kva pa si ti mislu? Sej uni ki polagajo ploščice so prav tako v evropskem vrhu.

Zgolj vir me je zanimal. Smo mal tečni danes?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

borchi ::

> Pač Janša, Bajuk in za nameček še vsi levi levičarji ne zapopadete, da če nočemo ostati na vasi (je biti manj razvita država v EU), bodo šle gor cene, plače in vse.

evo ga! sindikarista thomasa. pravi, da morajo plače gor, če grejo cene gor.
l'jga

poweroff ::

Thomas, koliko pa so te plače (tovornjakarjev) v EUR? Je g. Klobasa to povedal? Zna biti, da so plače tovornjakarjev v tujini nizke, zaradi poceni delovne sile iz Vzhoda.

Vemo namreč, da so se evropski prevozniki že pritoževali zaradi prehude konkurence, ki jih sili v prekomerno delo (posledica je utrujenost in nesreče) in nižanje cen da povečajo konkurenčnost.

Zato me zanima kakšna je ta povprečna plača tovornjakarja pri nas in v EU. Da ne bomo preveč "klobasali" na pamet. :D
sudo poweroff

Thomas ::

> pravi, da morajo plače gor, če grejo cene gor.

Plače in cene so stvar ponudbe in povpraševanja na trgu. Nekatere plače pač ne bodo šle gor, prej dol.

Sindikati gnojijo napočez. Niso oni prinesli kamionarjem EU plač, pač pa veliko povpraševanje po cestnih transportih.

Sindikati tudi nekaterim drugim panogam plač ne bodo dvignili, ne glede na to, koliko rdečih zastav nosijo in kaj se derejo.

Ljudje bodo zapustili slabo plačana dela, ko in če se bodo odprla bolje plačane. Če in ko.

Gospodarska rast je njihovo edino upanje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

krneki0001 ::

Plače tovornjakarjev, ki vozijo po celi evropi tam malo nad 2000 evrov. Tisti, ki pa vozijo samo doma pa dosti manjše, tam od 600 do 1200 evrov.

username ::

dve jypetovi izjavi:
če boš plačal iz rasti BDP socialo, kmalu ne bo nihče več delal, ker mu ne bo treba.


Z BDP sicer lahko popraviš strukturne napake iz preteklosti in ljudi prekvalificiraš in tako dalje, a to traja zelo dolgo časa (~20 let),


Očitno je, da si nekdo tukaj ne predstavlja dobro, kaj sploh je to BDP.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

username> Očitno je, da si nekdo tukaj ne predstavlja dobro, kaj sploh je to BDP.

Ja, nisem najbolj vešč terminologije, bom pa pojasnil po kmečko.

BDP raste tudi v primeru, da samo en človek več naredi in proda. Sploh ni problema, če si en človek lahko privošči več. Če si pa 80% ljudi lahko privošči več, je pa to že več kot dovolj, da se splača izdelke podražiti, ker bodo tisti, ki več imajo, brez težav plačali, ostali bodo pa malo jamrali, plačati bodo pa itak tudi morali, če izdelek potrebujejo.

In Thomas pravi, da lahko z rastjo BDP odpravimo problem tistih 20% hlodov, ki se ne znajdejo, jaz pa mislim, da nima pojma, o čem govori.

Thomas ::

> In Thomas pravi, da lahko z rastjo BDP odpravimo problem tistih 20% hlodov, ki se ne znajdejo, jaz pa mislim, da nima pojma, o čem govori.

Jaz pravim, da tisti ki "se ne znajdejo" nikakor niso kar hlodi. Z zelo omejenimi viri se nimajo kaj znajt. Oziroma bi to, da so se vsi "znašli" pomenilo, da je šel BDP gor.

BDP je vsota vsega sproduciranega, po domače povedano.

Seveda je bolje, da je tega čimveč. To je objektivno edini možni način, da se "izkorenini revščina".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> odpravimo problem tistih 20% hlodov, ki se ne znajdejo

Samo tolk, da si ne bi delal kdo iluzij, kako "siromašnim prijazni" ali "strpni do manj premožnih", so levičarji kot jure.


> jaz pa mislim, da nima pojma, o čem govori.

Jaz VEM, da ti ne veš, o čem govoriš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Imagine a line composed of every household with children in the United States, arranged from lowest to highest income. Now, divide the line into five equal parts. Which of the groups do you think enjoyed big increases in income since 1991? If you read the papers, you probably would assume that the bottom fifth did the worst. After all, income inequality in America is increasing, right?

Wrong. According to a Congressional Budget Office (CBO) study released this month, the bottom fifth of families with children, whose average income in 2005 was $16,800, enjoyed a larger percentage increase in income from 1991 to 2005 than all other groups except the top fifth. Despite the recession of 2001, the bottom fifth had a 35 percent increase in income (adjusted for inflation), compared with around 20 percent for the second, third and fourth fifths. (The top fifth had about a 50 percent increase.)


The Rise of The Bottom Fifth
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Samo tolk, da si ne bi delal kdo iluzij, kako "siromašnim prijazni" ali "strpni do manj premožnih", so levičarji kot jure.

Kaj torej predlagaš zanje? Kdo in kako naj jih preživlja, če jih delodajalci nočejo, ker ne znajo opravljati tistega dela, ki se dobro plača? Jaz sem že povedal, kaj mislim, da je treba storiti, ti pa samo govoriš, kako jim gre vedno bolje (oni pa upravičeno jamrajo, da za isti denar danes dobijo precej manj kot prejšnji mesec, že šest mesecev zaproed).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()
««
21 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Glasovanje o zaupnici

Oddelek: Problemi človeštva
484331 (2868) Zeberdee
»

koga volit? (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Problemi človeštva
94645073 (27144) poweroff
»

Volitve (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28150242 (43527) Keyser Soze
»

Rezultati državnozborskih volitev 2004 (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
49027346 (17385) iration
»

Kdo bo na volitvah zmagal? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
565683 (4815) Daedalus

Več podobnih tem