» »

Formula F1 2014

Formula F1 2014

Temo vidijo: vsi
««
27 / 57
»»

Alexius Heristalski ::

Če bi uporabili moštvene ukaze, potem mu ne bi bilo treba. IMO je zato vprašal, je pa še močno prezgodaj v sezoni.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

klkkkkkkkkkk ::

Škoda, da ni Ham zmagu :)... Vseeno lepo iz 9. mesta na 2. mesto. Ja Rosber že spet lepo zmagal :)... No upam, da ga Ham naslednjič premaga
GA-990XA-UD3, FX 6300 4.6GHz, R9 270X, 8Gb Ram, 1TB, G-550W, Win7

hojnikb ::

Čist uredu je, da je rosberg zmagu :)
#brezpodpisa

Dr_M ::

Dobra dirka, super rezultat.
Nevem zakaj eni Rosberga tako dajejo v nic, ubistvu je zelo dober dirkac.

theBill ::

Tole dirkališče je zelo neatraktivno, kot Hungaroring, zelo malo možnosti za prehitevanje, počasni ovinki, dokaj brezvezno vse skupaj.

Če Mercedes z novimi soft gumami 10 krogov ne more mimo Force Indije na 20 krogov starejših gumah, je prehitevanje med moštvenimi kolegi v enakem avtomobilu praktično mission impossible.

Navdušil me je Alonso s svojo rdečo koreto, edini je vsaj približno dohajal dirkače z Mercedesovimi motorji. Spominja me na Schumija iz sezone 2005, ko je tudi edini z Bridgestone gumami vsaj približno konkuriral premočni konkurenci na Michelinkah. Kimi pa spet, (brez kakršnih koli težav!) pol minute za Alonsom, čeprav je bil po prvem krogu le 2 mesti za njim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: theBill ()

Blinder ::

pa kimi je imel neke težave z zadnjim krilcem.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

driver_x ::

Med prenosom na RTV smo med drugim izvedeli, da se je zadnjič Mercedezu pregreval software in da je Vettel izgubil vožnjo (lost drive).

Duhec ::

A imajo AMD cpu ?
http://blackbird.si/

b3D_950 ::

theBill je izjavil:

Navdušil me je Alonso s svojo rdečo koreto, edini je vsaj približno dohajal dirkače z Mercedesovimi motorji.


To je bolj joke...

FA: “No I think it was just coincidence,” he admitted. “First of all the cars ahead had Perez slowing the group and we were catching up. They seemed to use the maximum power only a few laps in the race and they have so much advantage that they play with it a little bit.

“With Massa in the end, when I was close, he pulled away. Same with Hamilton on the first lap, it was unbelievable the difference between the two cars. I think if they ran with those settings every lap they would have lapped everyone, but they cannot do for the whole race.”
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Jst ::

V bistvu imajo posebne CPUje in zadaj je zelo zanimiva zgodba, če jo kdo ne pozna, naj si prebere. Gre se za "šparanje" in ekipe imajo omejitev tudi pri CPU moči. Pa so ugotovili, da se za CFD uporabljajo neki ukazi več kot drugi in so CPUje tako naredili, da imajo še vedno enako xFLOPS, ampak CFD hitreje laufa, ker je več enot za izvajanje teh ukazov. Morali bi dati omejitev na električno energijo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

Pa obstajajo kaki konkretni specsi tega cpuja ...
#brezpodpisa

ttommy ::

A Kimiju se ni odpiralo krilce v DRS coni, vsaj kolikor sem jaz videl? In kaj si se Jst nasmejal Kimijevemu pogovoru?
Gamer

black ice ::

Jaz sem slišal samo en pogovor in sicer inženir v paddocku je rekel, da potrebujejo vsaj 0,2s na krog. Kimi je odvrnil, da bodo to dobili, če mu priskrbijo več moči. Nekako v tem smislu.

b3D_950 ::

jap, "Give me more power": http://en.espnf1.com/f1/motorsport/stor...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

PrimozR ::

Pomojem je bilo pri pregrevanju govora o 'pregrevanju softwera v avtu', kar je seveda en lep ališičizem (predvidevam, paše v njegov stil). Ni bilo govora ravno o cluster CPU-jih.

Pa če ne uporabljajo FPGA-jev oz. če jim ni uspelo dodbra izkoristiti GPU-jev, potem nimajo prav nobenih mposebnih procesorjev. Niti Intel niti AMD ne bosta šla razvijat posebnega CPU jedra za par 100 kosov.

Jst ::

Bila je novica, meni se zdi, da ravno za Ferrari, da "pretentali" FIO tako, da so za svoje CAD/CFD v tovarni, ker imajo ekipe FLOPSE omejene, uporabili neke druge rešitve. Kako so potem to izvedli, ne vem. Se je pa pisalo o tem, kako lahko dosti več uporabljajo "software" za razvijanje aerodinamike, od drugih ekip. To je bilo par let nazaj.

Nikakor pa to ni pregrevanje CPUja v bolidu...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BT52 ::

Glede računskih moči, sicer se nisem ubadal točno ubadal (preletel bistvene stvari) z pravilom 30/30 pa vendarle dobiš lepo sliko, kje bi ekipe lahko pridobile prednost s tem početjem. Pravilo omenjuje št FLOPOV v zameno za delom X ur v vetrovniku. Posledično kolikor razumem solverje se da kar veliko stvari optimizirat in predelat. Še posebaj, če imaš ekipo, ki dela sama elektorniko (recimo Ferrari) in ima resurse nastavit GPU-je (intel, amd) po svoji želji razpoložljive programske opreme (verjetno gre za ANSYS CFD solver) je tole zelo možno.

Toretični namem pravil:
 Slika s spodnjega z sponjega linka od uporabnika F1T

Slika s spodnjega z sponjega linka od uporabnika F1T




Tukaj več o računalniški moči F1 ekip in samem pravilu 30/30
http://www.f1technical.net/forum/viewto...

Zdaj nisem pa totalni PC guru in se v zadevo ne spuščam v totalne podrobnosti. Mogoče, kdo ki dela z optimizacijo sofware lahko pove kaj več. Kake so izkušnje na trgu dela glede tega in idustrijske izrabe "superračunalnikov".

Aja pa nehati moram z pisanjem komentarja, ker se mi windowsi pregrevajo, ter moram naložit venatilator aplikacijo. LOL No k resni temi. Ališič je hotel povedat to, da je Mercedesu v Kanadi pobralo CE (eng control electronics) tj. kontrolna enota za elektroniko, pretvornik AC-DC, kotrolno vezje za ponjenje in dicharge baterije itd. Scarbs celo sam pravi, da je tole letos še najbolj ranljivo področje za okvare, saj ti lahko kaki "kraki" stik ali celo software bug takoj prekine uporabo MGU-K-ja. Čeprav MGU-K deluje povsem vredu - "kmečka logika".

Ja v F1 potiskajo vse na mejo. Si predstavljam, da imajo vsa vezja in čipovja v dirkalniku vsaj nad 90 stopinj (čipi se ravno pri tej meji začno talit). Skoraj tako, kot jaz na kompu, ko sem moral takoj po nakupu naredit svoj "cool" pad, da sem sprostil zračno pretočnost pod prenosnikom, ter uporabil dodaten trik, ko sem odstranil DVD predvajanik. No kakorkoli tile dirkalniki bojda po koncu dirke prav smrdijo po zažgani elektorniki, kar je že dovolj slikovito opiše sliko.

Kakorkoli za več informacij o tovrsnith okvarah priporočam ogled Scarbsovega obiskA v odaji The racers edge na Windsdorjevem kanalu na yt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

hojnikb ::

Ja v F1 potiskajo vse na mejo. Si predstavljam, da imajo vsa vezja in čipovja v dirkalniku vsaj nad 90 stopinj (čipi se ravno pri tej meji začno talit).

Kar seveda ni res. Temparatura za "taljenje" čipov je dosti višja. Tukaj je bolj problematičen BGA mount, kjer pri visokih temparaturnih razlikah pokajo potem tiste kroglice. Če seveda sploh uporabljajo to.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Zakaj potem GPU-ji lepo zdržijo ~105°C?

Temperatura je precej odvisna od tehnike izdelave, sem prepričan, da lahko zadeve izdelaš tudi za 120°C, pa ne bo problemov. Če to seveda upoštevaš.

Ekipa, ki razvija svojo elektroniko, ima pa z GPU-ji prekleto malo veze. Mislim kaj si sploh želel povedati s tem nastavljanjem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

Če hočeš, lahko narediš elektroniko tudi za 300 stopinj.

Pač drug postopek in "malce" dražje je vse skupaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

Ja malce moja napaka. Meni je kolega inž robotike, rekel da se "normalno" čipovje začne talit pri tej temp 90+. Zdaj verjetno je mislil monting pointe pa ni bil dovolj jasen, sam pa sem tudi verjel na besedo in nisem preverjal. Me veseli, da smo razrešili ta problem.

Bi mi lahko kdo povedal kaki pa bi bili pros&consi visokodpornostnih vezi. Zanimal bi me še njihov način izdelave, montaže, operacijska okna... Lhako naredimo novo temo, če je tole preveč offtopic.

BT52 ::

PrimozR je izjavil:

Ekipa, ki razvija svojo elektroniko, ima pa z GPU-ji prekleto malo veze. Mislim kaj si sploh želel povedati s tem nastavljanjem?


Software v prvi vrsti, ter mogoče kaki tweak na hardware-u. Sicer imaš FLOPse floting pointse določene in bi lahko izboljševal izključno natančnost, ter hitrost simulacije (vsaj jaz tole tako razumem). Kar pa po moji oceni v visoko tehnološkem športu pomeni, da lahko hitro odreagiraš na spremembe = boljša izraba časa za postprocesiranje in analizo. Ali enostavno več časa za premlevanje podakov, kar pa v pravilih ni OMEJENO. Torej tukaj se vsaj po menjnjih nekaterih vidi loophole.

Kakorkoli vsaka pomoč zunanjega podjetja ekipi v F1 pride pravgotovo prav. Če je bila adaptacija resnična in uspešna, zakaj pa ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

TribesMan ::

Nič se ne začne talit pri 90°C... to je še čisto normalna delovna temperatura za močnostno elektroniko. :)

Sam silicij zdrži junction temperature okoli 175°C. Kar pomeni da ti lahko zadeve realno delajo na 140°C brez težav, če imaš vse detajle izdelane kot je treba.

Se pa tukaj pri takih aplikacijah ne upoablja spajkanje, niti BGA, ampak se silicijeve rezine sintrajo s srebrom na substrat in potem bondira z aluminijastimi žicami...
Tališče srebra pa je mnogo višje kot tališče navadne spajke, zato ni skrbi da bi se kaj "stalilo".
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

vilser ::

Nicola Pohl @NicolaBILD

Michael Schumachers medical documents have been stolen from hospital in Grenoble! Whole story now on @BILD_Sport

BT52 ::

Hvala tribesman.

Samo, da še poenotima izrazoslovje. Z močnostno elektroniko misliš bolj "high-end" produkte? Ali bi lahko tole vrgel v enak koš, kot so recimo vsakdanji komercilni produkti aka pc vezja, avtoelektronika?

hojnikb ::

čist tako; zakaj je potreba po gpujih v teh avtih ?
A so kalukacije tako zahtevne, da jih nek custom procesor ne more sprocesirat ?
#brezpodpisa

Jst ::

>zakaj je potreba po gpujih v teh avtih ?

Saj ni. Ali kaj si mislil? Kontrolna elektronika je odgovorna za vso energijo. Jaz vidim, da bi tukaj lahko bil problem. Če od laptopa sekajo, ni hudič, da v F1 ne bi, če jih ne bi kontrole že prej ugasnile.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

TribesMan ::

BT52, sestavni deli v komercialni elektroniki so praktično isti, silicij ki se uporablja v komercialnih zadevah pravtako zdrži 170°C, razlika je samo to da so pri komercialnih zadevah čipi in transistorji ponavadi pakirani v plastiko, ki teh temperatur ne zdrži, vseeno pa zdrži čez 100°C...

Največja razlika je seveda v tem kako so zadeve sestavljene skupaj. Tam se da največ dobit ali izgubit. Pač kot pravijo, hudič je v detajlih.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Duhec ::

Okoli pregrevanja... SW se bo bolj težko, prej HW. :)
A nima McLaren za vse bolide enoten HW (ECU-Electronic Control Unit) okoli zajema podatkov z vseh senzorjev in WL prenosa v pit garažo?
TAG-320
http://www.mclarenelectronics.com/Syste...
http://www.formula1-dictionary.net/ecu....

Telemetrija pa Atlas:
http://www.mclarenelectronics.com/Produ...
?
http://blackbird.si/

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

čist tako; zakaj je potreba po gpujih v teh avtih ?
A so kalukacije tako zahtevne, da jih nek custom procesor ne more sprocesirat ?

GPU-je imajo v superračunalnikih. V razvojnih centrih. Na njih poganjajo CFD simulacije.
Močnostna elektronika je tista, ki skrbi za visoke moči. 160 kW je pač ogromno, kakorkoli obrneš. SPloh ko pogledaš, kaj vse mora 'routati' kontrolna enota (AC iz elektromotorja v DC v baterije, kontra, direkt AC iz MGU-K v MGU-H in prav tako kontra). Po eni strani je zanimivo, da se to sploh da narediti s solid state tehniko, da niso še kar na relejih oz. na čem podobnem :P

Duhec je izjavil:

Okoli pregrevanja... SW se bo bolj težko, prej HW. :)
A nima McLaren za vse bolide enoten HW (ECU-Electronic Control Unit) okoli zajema podatkov z vseh senzorjev in WL prenosa v pit garažo?
TAG-320
http://www.mclarenelectronics.com/Syste...
http://www.formula1-dictionary.net/ecu....

Telemetrija pa Atlas:
http://www.mclarenelectronics.com/Produ...
?

To je ECU, za KERS imaš potem ločeno enoto. ECU skrbi za povezavo gasa z motorjem (in KERS nadzorno enoto), za podatke, ki jih dobivajo ekipe nazaj, za prikaz na displeju, za različne mape prek volana, če bi imeli bi skrbel za traction control in podobne moči, itd.

Electronic control unit @ Wikipedia
Engine control unit @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Jst ::

Dober članek, zakaj je bil RB v Kanadi tako močen, v Avstriji pa bleda senca. Če si ga niste prebrali na F1Technical, to je zaključek:

Whatever the truth, and surely the engine developers have figured it out for a long time already, the Austrian Grand Prix may well have exposed the weakness of Ferrari and especially Renault in that their turbochargers may be less conveniently sized than the ever so dominant Mercedes power unit. Sadly for them, if hardware really is the issue, there's little to do but to start investigating how to have a better unit next year, as changing to a different turbocharger only for performance reasons is not allowed during a running season.


So what was so different in Austria that made Renault struggle more?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Super Sonic ::

Problem letošnje F1 je v tem, da so jo pri FIA preveč omejili. V preteklosti niso bili tolk neumni, z letošnjo sezono pa zgleda da so Todt in kompanija pobrali smetano v kategoriji.

Ne moreš jim (moštvom) prvo leto tako močno zvezat roke. Ne moreš. Sedaj se ne da narediti nič večjega v razvoju motorja in prvak bo Mercedes. Vprašanje je samo ali bo to Rosberg ali Hamilton. Prvemu kaže precej bolje, za nameček je še brez ene resne okvare (Hamko dva odstopa, -40 ali 50 pik). In če še "sreča" naredi svoje, potem bomo imeli prvaka že zelo kmalu v obeh kategorijah; kar je pa še hujše, vse dirke bodo podobno sprogramirane že v naprej. Točno se vidi domet Renaulta, Ferrarija in Mercedesa. Ostane potem samo še faktor okvar in pa kakšne taktične napake.

Konceptualno zelo slabo za F1, ker tole gledat par sezon bo velika muka (vsaj men).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Blinder ::

pa sej je boljše za publiko da imajo moštva čimbolj zvezane roke. da so avti med seboj čimbolj podobni.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Jst ::

Zato sem pa jaz govoril (že lani), da pri takšni radikalni spremembi, bi morali prvo leto pustiti proizvajalcem pogonov odprto pot. Pred testiranji sem mislil, da bomo gledali masovne odstope vsako dirko. To se na srečo (ali mogoče na žalost!) ni zgodilo, ker če bi na vsaki dirki pol dirkačev odstopilo, bi mogoče pri FII nekoga butnili po glavi kaj halucinira in kakšne neumnosti so se zmislili in bi mogoče celo začeli razmišljati, ne pa (zeleno) sanjati.

Saj kar se tiče tehnologije, je meni neverjetna! Ampak ceno, ki jo plačujejo ne-Merc moštva, je pač prevelika.

Če malo pomislim, mi je škoda, da nista Merca vsako dirko bila na polu in končala na podiumu 1-2. Tako bi jim mogoče tudi kapnilo, da delajo nekaj hudo narobe.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PrimozR ::

Super Sonic je izjavil:

Problem letošnje F1 je v tem, da so jo pri FIA preveč omejili. V preteklosti niso bili tolk neumni, z letošnjo sezono pa zgleda da so Todt in kompanija pobrali smetano v kategoriji.

Ne moreš jim (moštvom) prvo leto tako močno zvezat roke. Ne moreš. Sedaj se ne da narediti nič večjega v razvoju motorja in prvak bo Mercedes. Vprašanje je samo ali bo to Rosberg ali Hamilton. Prvemu kaže precej bolje, za nameček je še brez ene resne okvare (Hamko dva odstopa, -40 ali 50 pik). In če še "sreča" naredi svoje, potem bomo imeli prvaka že zelo kmalu v obeh kategorijah; kar je pa še hujše, vse dirke bodo podobno sprogramirane že v naprej. Točno se vidi domet Renaulta, Ferrarija in Mercedesa. Ostane potem samo še faktor okvar in pa kakšne taktične napake.

Konceptualno zelo slabo za F1, ker tole gledat par sezon bo velika muka (vsaj men).

Ma nasploh so pomojem zgrešili. Imeti zelo omejene specifikacije motorja in vsega drugega je smiselno, če je 'ostalo' 'free'. Če se greš pa ti energy formulo je pa FIA/ACO WEC/Le Mans način BISTVENO boljši. S tem da bi jaz tudi v Le Mansu (in F1) dal neomejeno porabo goriva. Pretok oz. energijska poraba naj bo seveda omejena, torej trenutnih 100 kg/h, ampak naj lahko mirno tankajo (v F1) in imajo za dirko goriva kolikor ga potrebujejo. Gum pa prav tako. Strošek obojega je glede na ostale stroške verjetno zanimiv, po drugi strani pa omogoča proper dirkanje, ne pa varčevanje.

Sicer pa ja, kot sem želel povedati, 100 kg/h, motorji naj bodo prisilno gnani, magari se omeji teža in recimo dimenzije, potem naj bodo pa konfiguracije popolnoma proste. Torej kapaciteta, število cilindrov, turbin, njihova postavitev, itd. V Le Mansu smo imeli med seboj hudo konkurenčne 3 popolnoma različne koncepte, celo tri z različno stopnjo regeneracije energije.

Blinder je izjavil:

pa sej je boljše za publiko da imajo moštva čimbolj zvezane roke. da so avti med seboj čimbolj podobni.

Ne. Dokaz za to sta moj in Super Sonicov post.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BT52 ::

Ne vem, mene F1 več tako ne zanima, kot recimo WEC.

Težko je narediti šov-formulo na podlagi odprtega pravilnika. Zdaj standardizacija ali pa vsaj standardizacija tehnoloških procesov bi F1 izjemno pocenile. Samo na kak način tole nadzorovat in preverjat pa je druga pesem. Tako, da vsi nadzorni sistemi izven dirkališč ne morejo zalaufat. Ko govori denar, fair play gor ali dol pravila omejitve proračuna, tehnologije, pravil se bodo vedno bolj izzigravala. Več je omejitev več polemik in mahinacij.

Recimo tale stoječi štar po varnostnem avtomobilu je tudi ena cvetka. Že zdaj sem "popizdeval", ko je bila proga v nekaterih primerih "ležerno" ali pa že očiščena pa so se še vedno vozičkali na okoli. Za na smetano na torti pa je prišla tale cvetka z restarti? Izvedba tega bo pravgotovo komična. Kolobocije z zapiranjem vhoda v bokse, tekanje moštev po progi z grelci za gume, nervozni dirkači, kateri so pomešani z zaostalimi za krog...

Na drugi strani pa je Aco (končno) v Le mansu probal dejasko uporabno zadevo ti. "počasne cone". Gre za nadomestek rumenim zastavam in SC-ju. Dirkači na sektorju z nevarnostjo na progi primorami uporabit "pit limmiter". Ahh zakaj zadevo poenostavit imejmo raje "šov", ko se bodo dirkači zaletaval drug ob drugega, mi gledalci pa itak imamo vedno čas v nedogled gledat "dirkanje".

Potem pa še češnja na torti oni začnejo v Avstriji na prostih treningih resno testiranje uporabe titanovih plošic na skid plošči. Kao nja bodo iskre, kot v starih časih, da bo "šov". LOL Zakaj jim, kar ne namestijo gor kaki komplet "made in china" raket pa bodo imeli isker koliko hočeš. Ali pa namestijo kaki C4 eksloziv na posamezne komponente motorja pa ga zvežejo na računalnik, ki bo po posebnem kjuču skrbel za "naključne" okvare in ektazo navijačev. Budale.

Blinder ::

Pogosto se vidi ko mercedes ima naprimer 15 km/h večjo hitrost na koncu ravnine kot ostali. Sam ni nujno, da tudi pri pospeševanju po večini ravnice ima več moči kot ostali. Možno bi blo, da ostali uspejo shranit manj energije in jim je zmanjka, da bi jo lahko uporabljali tudi na koncu ravnine. Ravnina 1000m, 800m ostali pospešujejo kot mercedes, zadnjih 200m mercedes ima še energije in pridobiva naprej hitrost, ostali pa zgubijo tistih 160 konjev in pospešujejo bolj počasi, tko dan a koncu imajo 15km/h manj. Možno?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

BT52 ::

Zdaj trenutna AERO pravila z vidika razmerja moč/AERO oprijem so ravno v nekem pravem območju, tako trenutno ni vse tako črno. Mogoče so ga res malce posrali z onemogočitvijo hitrejše posodobitve pogonskih sklopov. Sam sem bil pred tole sezono mnenja, da se bodo v primeru velikega zaostanka hibridni proizvajalci med sabo "gentlemansko" dogovorili, da vendarle pustijo drug drugemu odprto pot. Ali pa vsaj dovolijo recimo 1-2 performace spremembi v celotnem sklopu.

Na drugi strani je WEC ima tudi svoje pomenkljivosti, kar se tiče "izenačevanja" razredov in PU tehnologij med sabo. In si težko predstavljam, kako bi se v F1 zmenli s tem? Težko. Tako je jim bilo še najlažje in najpravičneje malce bolj definirat PU sklop, kar mislim da tudi ni tako slabo.

šernk ::

F1 je vedno bil šovbiznis, sedaj počasi pa spreminjajo zadevo v cirkus saj je tehnologija toliko napredovala, da šova pač več ni. SC je bil popolnoma OK, le včasih je preveč časa bil na stezi, predvsem zaradi tega ker so zaostale za krog spuščali v isti krog, in preden se le tej priključijo začelju gresta 2 dodatna kroga. Samo to z zaostalimi dirkači bi bilo potrebno drugače porihtat. Nimam blage ideje čemu koristi nov štart po SCju. To je praktično isto kot da dajo takoj po nesreči rdečo zastavo in se vsi postavijo na štart, gume med SCjem itak niso na delovni temperaturi, torej je vožnja za njim popolnoma brezvezna, če se bo šlo z stoječim štartom naprej.

torej prihodnje leto:
- zvočnik
- titan za iskre, da bo spektakel večji
- rdeče pobarvani nosovi
- čelada v obliki pošasti
- morda kakšnega bika kam na stezo da bodo dirkalniki pred njim bežali
- in obvezna dimna zavesa, ki jo sproži zmagovalec dirke ob cilju
- pravo dirkanje na nož pa samo še z izrecnim pisnim dovoljenjem obeh dirkačev, ki ga bosta podpisala med postankom v boksih.

potem pa se čudijo zakaj gledanost upada. 90% gledalcev sploh ne razume zakaj se nekdo vozi na četrtem mestu in mora šparat z gumami in varčevat z motorjem. Če nisi prvi je enostavno potrebno prvega ujeti!
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

BT52 ::

Blinder je izjavil:

Pogosto se vidi ko mercedes ima naprimer 15 km/h večjo hitrost na koncu ravnine kot ostali. Sam ni nujno, da tudi pri pospeševanju po večini ravnice ima več moči kot ostali. Možno bi blo, da ostali uspejo shranit manj energije in jim je zmanjka, da bi jo lahko uporabljali tudi na koncu ravnine. Ravnina 1000m, 800m ostali pospešujejo kot mercedes, zadnjih 200m mercedes ima še energije in pridobiva naprej hitrost, ostali pa zgubijo tistih 160 konjev in pospešujejo bolj počasi, tko dan a koncu imajo 15km/h manj. Možno?


Jap točno to se spekulira že od Avstralije pravzaprav, da sta Ferrari in Renault v primerjvi (relativno) izbrala "premali" turbini.

Na F1T celo pravijo, da je Mercedesova okvara ERS-K v Kanadi in visoka nadmorska višina v Avstriji, ki zahteva višje potrebe bo izrabi energije za podobni tlačni boost tole zelo dobro pokazala. Torej nekje verjeno utvarjajo presežek (Merc) ali manjko (Ferrari, Renault) sicer teoretično neomejene (sorry zelo grdo posloševanje :D) ERS-H energije.

Prvo je tole govoril Kravitz in ga sem, kot vedno jemal z veliko rezervo. Kaj kmalu za njim pa je počasi tudi Scarbs nekaj omenjal, no zdaj pa ti indici bolj vidni. Ampak vsi temeljijo na "predvidevanjih", kajti osebno ne vidim direktnega dirkalnega deficita majhne ali velike turbine, ker vse ima svoje prose&conse (operacijske temp, učinkovitostno okno, inercija, lag, kontrukcija izpuha, dovodi goriva, intercooler, ERS-H in ERS-K energijsko upravljanje, aero, termo efekti na ostale komponente itd.).

Zdaj na proizvajalcih in konstruktrjih je bila naloga tole čim bolje vlkjučit v celotni kompect, šasije, AERO in tukaj lahko zagotovo trdim, da je Merc naredil boljše delo. Mislim, da bi bila napaka recimo Renaulta ali pa Ferrarija, da šla izven svoje filozofije, ter kopirala Merc koncept.

Kopija ni nujno, da bo uspeša iz več razlogov:

1. Nepoznavanje koncepta = izkupnje, recimo vsaj 1 leto za Merc (če še kako več)
2. Neustreznost koncepta, ki ne more izkoristit potenciala v ostali oddelkih (kinematika, elektronika, aerodinamika, termodinamika)
3. Ko kopiraš moraš biti še toliko boljši od nasprotnika

Trik, ki ga nekateri "eksluzivni" mediji aka Sky, Omicorse kaj radi spregledajo.

BT52 ::

Aja pa ta vikend se odvija Goodwood festival hitrosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

TribesMan ::

To, da je Mercedes izbral bistveno večjo turbino, kot Renault in Ferrari, sem jaz sumil že po koncu testiranj. To se vidi tudi po tem koliko povdarka je pri posameznem motorju na wastegateu. Ferrari in Renault uporabljata bistveno večje waste gate. Ker je očitno turbina premajhna, in je treba v višjih obratih še vedno bypassat kar veliko količino izpušnih plinov. Mercedes pa lahko zadevo mirno pokrije z večjo turbino in ERS-H.

Prednost velike turbine pa je predvsem manjši backpressure na izpušnem delu motorja.

Recimo primer iz navadnih avtomobilov. Če na normalnega turbodizla (~2.0) zmontiraš turbino od večjega motorja (recimo od 3.0). Sicer je posledično motor bolj mrtev v nizkih obratih, v visokih obratih pa pridobiš preko 10% moči, kljub temu da ohraniš enak boost in enak vbrizg goriva. Samo zato ker je toliko manjši backpressure.
Manjši backpressure seveda pomeni manj izgubljene energije ob praznjenju cilindra, in tudi manj ostanka izpušnih plinov v cilindru. Posledično večji pretok zraka v motor, kar omogoča vbrizg večje količine goriva in večjo moč. Ali enko moč ob nižjem boostu.
Take "malenkosti" so izjemnega pomena pri turbo motorjih.

In mislim da je Mercedes popolnoma pravilno izbral "preveliko" turbino, katera je v nižjih obratih brez pomoči ERS-H sicer res "mrtva", ampak jo z ERS-H popolnoma brez problemna zavrtiš in ustvariš dovolj tlaka.

Dodatna prednost ERS-H sistema je tudi da je nadzor boosta v nizkih obratih veliko boljši, kot v primeru da se zanašaš samo na izpušni del turbine.
Veliko manj možnosti tudi da turbina preide v surge.
To mislim da je dostikrat videno pri Ferrariju, tista živčnost pri pospeševanju iz počasnih ovinkov, ko moč motorja (nepričakovano) sunkovito naraste.

Od vseh treh mislim da ima Ferrari najmanšo turbino. Če se spomnite posnetkov iz Bahraina in Jereza na testiranjih, ko je mislim da ravno Ted Kravitz izpostavil piskajoč zvok turbine na Ferrariju, ob ugašanju motorja. Očitno je turbina tako majhna da se divje vrti že v "prostem teku". Tega pri Mercedesu in Renaultu ni slišati.

Problem Renaulta je poleg premajhne turbine še napačna izbira intercoolerja. Vodni intercooler ima bistvene prednosti, tako v hitrejši odzivnosti motorja, bolj kompaktnih stranicah avta, kot tudi manši izgubi energije, saj je pot zraka bistveno krajša in upor sistema manjši. Tipičen zračni intercooler z vsemi cevmi ima cca 0.2 bara izgube, podobno dimenzioniran sistem na vodnem intercoolerju pa približno 10x manj... To pomeni da mora turbina garat bolj za isti efekt. Kar se pri tako navitih motorjih hitro pretvori v izgubljenih nekaj 10 konjev.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

b3D_950 ::

Goodwood Festival of Speed, če kdo spremlja:
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

BT52 ::

Bv. TribesMan lepo napisan komentar. Me veseli, da vsaj enega (poleg še nekaterih tukaj) še zanima to področje razvoja.

TribesMan je izjavil:

To, da je Mercedes izbral bistveno večjo turbino, kot Renault in Ferrari, sem jaz sumil že po koncu testiranj. To se vidi tudi po tem koliko povdarka je pri posameznem motorju na wastegateu. Ferrari in Renault uporabljata bistveno večje waste gate. Ker je očitno turbina premajhna, in je treba v višjih obratih še vedno bypassat kar veliko količino izpušnih plinov. Mercedes pa lahko zadevo mirno pokrije z večjo turbino in ERS-H.

Prednost velike turbine pa je predvsem manjši backpressure na izpušnem delu motorja.

Recimo primer iz navadnih avtomobilov. Če na normalnega turbodizla (~2.0) zmontiraš turbino od večjega motorja (recimo od 3.0). Sicer je posledično motor bolj mrtev v nizkih obratih, v visokih obratih pa pridobiš preko 10% moči, kljub temu da ohraniš enak boost in enak vbrizg goriva. Samo zato ker je toliko manjši backpressure.
Manjši backpressure seveda pomeni manj izgubljene energije ob praznjenju cilindra, in tudi manj ostanka izpušnih plinov v cilindru. Posledično večji pretok zraka v motor, kar omogoča vbrizg večje količine goriva in večjo moč. Ali enko moč ob nižjem boostu.


No ni vse tako lepo, kot praviš ti samo našel dobre stvari: Kaj pa slabe? Pri vseh teh stvareh imaš na drugi strani kontra utež, ki te udari po drugi strani. Z manjšo turbino lahko dobiš, kaj hitro odziven motor z manj laga, ker je spool "lažji" za komtrolirat in hitrejši (manjša inercija; zato je recimo Honeywell z dualbost turbojem z aksialno izpušno turbino občutno izboljšal lag). Potem porabiš malo energije oz. celotni ERS enoti potrebno pretvarjat (CE) in posledično tudi po potrebi shranjevat večje količine energije (ES). Mogoče res izgubiš na top end moči, ampak močno pridobiš na low end krivulji, čeprav bi ta res znali biti skozi celotni delovni rang (10500-13000 rpm) za par odstotnih točk manjša.

Pri manjši turbini naj bi vse tole pretopilo v prid manjšega toplotnega odtisa iz stranice, kar bi pomenilo manjši AERO vPliv oz. upora, kar bi se lahko manifestiralo v manjšo porabo na dirki. No vsaj tako kot je Ferrari pritopil k stvari.


In mislim da je Mercedes popolnoma pravilno izbral "preveliko" turbino


Omicorse celo pravi, da bo Ferrari menjal proizvajalca (Garret oz. Honeywell). Da še dodam Honewell je uradno potrdil sodelovanje v top motošportu, ampak ni prišlo do uradne potrditve sodelovanja, tako da so to samo špekulacije.

, katera je v nižjih obratih brez pomoči ERS-H sicer res "mrtva", ampak jo z ERS-H popolnoma brez problemna zavrtiš in ustvariš dovolj tlaka.


Ampak glede, da odzivnost elektromotorjev ta tudi ni instantna, ter tako učinkovita, kot preprost wastegate. Ferrari še ima tole kolobocijo, da ima kar dva 2 (levi in desni). Torek nekaj počnejo z vsako stranjo bloka posebaj. Verjetno gre za zadevo ob balansiranju, ko motor ugaša vbrizg, ko je recimo v "leru" (fuel-cut tj. varčevanje goriva, kot sosedu na fiesti).

Pravgotovo so na Ferrarijevi in Merc strani delali tudi do 1000 simulacij pa še vedno niso bili prepričani, kam naj gredo in tega niso mogli delat v nedogled in so prišli do trenutka, ko so se mogli odločit. Mogoče res izgleda, da je Ferrari celostno gledano potegnil krajši konec. Ampak njim niti ne gre zamerit, kajti v podjetju tega turbo "know how-a" dejansko nimajo in so se mogli zanašat na analitični, metodični pristop. Ampak, da ima Renault težave pa mi ni jasno. Človek bi pričakoval drugače.

Zgleda, da tele enote niso tako "enostavne", kot si nekdo mislil. Čeprav v tehniških krogih smo vedeli, da bo tole zahtevno zato so pravila omejitve vsaj medsezonskega razvoja neutemeljene. Čeprav je res to, da so vsi imeli na voljo enak čas in spodobne pogoje in bi bilo krivično do Mercedesa, ki je DN opravil odliko, da bi jih "kaznoval".

Že Cowsworth v RET je razkril nekaj pasti energijskih tokov, ki jih lahko povzroči ERS-h. Recimo motor je boljše laufat na čim višji temperaturi ob prepostavki, da preprečiš knock oz. detonacijo (tudi enostavno ekslozijo) potem pobereš veliko več eneregije iz izpušnih plinov, ker je imaš na voljo več. Mogoče pa se težava ne skriva toliko v turbini, kot v samem dizajnu motorja in hladilnih ciklov (hladilni bazeni), ter premazov po komorah, ki odvajajo preveč toplote. Ali pa kombinacija vsega tega skupaj.



Dodatna prednost ERS-H sistema je tudi da je nadzor boosta v nizkih obratih veliko boljši, kot v primeru da se zanašaš samo na izpušni del turbine.
Veliko manj možnosti tudi da turbina preide v surge.
To mislim da je dostikrat videno pri Ferrariju, tista živčnost pri pospeševanju iz počasnih ovinkov, ko moč motorja (nepričakovano) sunkovito naraste.


Dobra opazka, meni je ta netrasindentni prehod tudi padel v uho, čeprav sem "glasbeno invaliden". Še Kimmija je letos kar 3 krat zavrtelo ob pobiranju "gasa" iz izhoda iz traction cone (Kanada 2 krat v lasnici, Bahhraijn na testih), da ne govorimo o piruetah, ki jih delata oba dirkača na vsaki dirki. Še posebaj to pride do izraza po štartih dirke, ter izhodih iz boksov, takrat so še gume neogrete in niso v delovni temperaturi.

Od vseh treh mislim da ima Ferrari najmanjšo turbino. Če se spomnite posnetkov iz Bahraina in Jereza na testiranjih, ko je mislim da ravno Ted Kravitz izpostavil piskajoč zvok turbine na Ferrariju, ob ugašanju motorja. Očitno je turbina tako majhna da se divje vrti že v "prostem teku". Tega pri Mercedesu in Renaultu ni slišati.


Ja tole je bilo tudi meni sumljivo. Tako, da sumim na 400 000 RPM axialne turbine + prenos na 125 kRPM, da zadostiš pravilo omejitve vrtlajek ERS-H elektromotorja? Izgube pri zobniši dvojici ob ubiranju bi bile vsaj 10% zagotovo. No za tole nimam dokazov. Logično bi seveda bilo, da imajo elektromotor na povezano soosno, ampak kaki planetarno gonilo sploh ni nemogoče naredit, čeprav imaš na vsaki strani turbini z velikim toplotnim odtisom (temp: sesalna 250 C ob 3 bar, izpušna 600-800 C) in se vse greje, ko svinja (izgube pri mazanju, hlajenje elektromotorja, ohišje reduktorja).

Problem Renaulta je poleg premajhne turbine še napačna izbira intercoolerja. Vodni intercooler ima bistvene prednosti, tako v hitrejši odzivnosti motorja, bolj kompaktnih stranicah avta, kot tudi manši izgubi energije, saj je pot zraka bistveno krajša in upor sistema manjši. Tipičen zračni intercooler z vsemi cevmi ima cca 0.2 bara izgube, podobno dimenzioniran sistem na vodnem intercoolerju pa približno 10x manj... To pomeni da mora turbina garat bolj za isti efekt. Kar se pri tako navitih motorjih hitro pretvori v izgubljenih nekaj 10 konjev.


S tem bi se kar strinjal, da zračni intercooler ni taki razvojni potencial. Zdaj z strani izdelave in otimizacije je vodni intercooler v teh tesnih pogonskih sklopih kar težavna (ni pa nerešljiva in odločilna). Še posebaj, če pogledaš Ferrarijev PU, kjer so ga stalačili v prostor, kjer bi normalni človek pričakoval vhodni air plenum.

Me zanima v kateri smer bo pihnila Honda? Ini imajo po mojem mnenju strahovit R&D in upam, da tudi vsaj 1 milijardo EUR, da sklati Merc z prestola. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

TribesMan ::

Jaz mislim, da F1 premalo časa obratuje pod "delnim" gasom, da bi se splačalo zanašat na boljši spool in odzivnost majhne turbine. Z 8 prestavami je motor veliko večino časa v optimalnem območju, kjer ima turbina več kot dovolj izpušnih plinov za vrtenje.
Mislim da je vseeno lažje zadevo krmilit direktno z ERS-H v nizkih obratih, pač na račun nekaj energije iz baterije za poganjanje turba.
Ker po drugi strani, imaš veliko prednost pri veliki turbini, na katero mogoče pozabljamo, da lahko harvestaš veliko več energije iz ERS-H pod polnim gasom in jo pumpaš direktno v ERS-K brez omejitev (ta energija ni všteta v tiste MegaJoule, ki jih FIA kontrolira).

Najslabša opcija (IMO) je uporaba wastegateov pod polnima gasom, da spuščaš ven viške energije. Vsaj v trenutnem formatu pravil. Tukaj je tisti keč pomojem, ki ga je Merc očitno dojel, ostala dva pa ne čisto.

Pa tudi uporaba raznih prenosov okoli turbine je (imo) slaba izbira. Je to sploh potrjeno da kdo uporablja prenose? Jaz kar malo dvomim.
Sploh pa pri tako velikih kompresorjih in turbinah, je sploh možno vrtet turbine na 400.000rpm? Verjamem da to gre na majhnih turbincah premera 50mm, samo v F1 je kompresor bolj velikosti krožnika kot kaj drugega.
Hitrost konic lopatic je tako v takem primeru ohoho. Jaz skoraj dvomim da gredo čez 200.000rpm. Enkrat sem bral da inconel litine ne zdržijo takih sil, da bi si lahko privoščil preko 200.000rpm. In večja kot je turbina nižja je ta hitrost.

So pa sigurno zadeve veliko bolj kompleksne, in tudi nimamo pravega vpogleda v vse podrobnosti, da bi tukaj rešili vse probleme, ob kozarcu piva...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

BT52 ::

TribesMan je izjavil:

Jaz mislim, da F1 premalo časa obratuje pod "delnim" gasom, da bi se splačalo zanašat na boljši spool in odzivnost majhne turbine. Z 8 prestavami je motor veliko večino časa v optimalnem območju, kjer ima turbina več kot dovolj izpušnih plinov za vrtenje.
Mislim da je vseeno lažje zadevo krmilit direktno z ERS-H v nizkih obratih, pač na račun nekaj energije iz baterije za poganjanje turba.
Ker po drugi strani, imaš veliko prednost pri veliki turbini, na katero mogoče pozabljamo, da lahko harvestaš veliko več energije iz ERS-H pod polnim gasom in jo pumpaš direktno v ERS-K brez omejitev (ta energija ni všteta v tiste MegaJoule, ki jih FIA kontrolira).

Najslabša opcija (IMO) je uporaba wastegateov pod polnima gasom, da spuščaš ven viške energije. Vsaj v trenutnem formatu pravil. Tukaj je tisti keč pomojem, ki ga je Merc očitno dojel, ostala dva pa ne čisto.


Wastegate je še kako uporaben za vse tiste mejne situacije v katerih recimo dirkač pristne pa spet spusti gas (ali obratno). Renault je pred sezono ravno iz tega razloga mogel na hitro predelat wastegate, da je vsaj rešil ERS-H pre preobremenitvijo.

Drugače se strinjam, da z centripetalnimi silami se ni za igrat, ker se višajo z kvadratom hitrosti. Ampak Ferrari bi komot lahko dal manjšo turbinico, ter hitrost plinov povečal z kako venturi kanalom ali kaj podobnega. Sicer tole je bolj špekulacija in širjenje misli nič drugega. Za resno razpravo niti nimam časa, da bi zdaj trenutno kaj zmodeliral v kakem matlabu.

Ne verjamem pa, da sta Ferrari kaj od tega "pozabila". Mislim, da gre bolj za malo slabši kompromis ali vsaj v tej začetni fazi razvoja bolj nesrečno roko pri odločitvah.

PrimozR ::

Blinder je izjavil:

Pogosto se vidi ko mercedes ima naprimer 15 km/h večjo hitrost na koncu ravnine kot ostali. Sam ni nujno, da tudi pri pospeševanju po večini ravnice ima več moči kot ostali. Možno bi blo, da ostali uspejo shranit manj energije in jim je zmanjka, da bi jo lahko uporabljali tudi na koncu ravnine. Ravnina 1000m, 800m ostali pospešujejo kot mercedes, zadnjih 200m mercedes ima še energije in pridobiva naprej hitrost, ostali pa zgubijo tistih 160 konjev in pospešujejo bolj počasi, tko dan a koncu imajo 15km/h manj. Možno?

KERS se splača uporabljati le in izključno pri pospeševanju, torej da čim prej prideš do hitrosti X, ki jo lahko vzdržuje sam motor. Dvigovanje te hitrosti X nekoliko višje na račun dodatnih 160 konjev je stran metanje energije.

Standardizacija F1 je IMO fail. Naj raje omogočijo možnost nakupa monokoka pri drugi ekipi, bolje to kot standardizacija. Ja, prinese nižje stroške in višjo konkurenčnost, ampak to ni F1. Še monokoki so verjetno čez mejo, ker morajo biti F1 ekipe konstruktorji, zato tudi mora vsaka narediti svoj monokok.

Aja, izkoristek enega para zobnikov, brez ležajev in vse te zalege, je 99%. Krogličnega ležaja mislim da prav tako 99 oz. 98 %. Da izgubiš 10 % moraš imeti vezanih 10 komponent, ki imajo 99 % izkoristek. Pri planetarnem prenosu bi še šlo skozi, pri običajnem 'drop gearu' bolj ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BT52 ::

PrimozR je izjavil:

Aja, izkoristek enega para zobnikov, brez ležajev in vse te zalege, je 99%. Krogličnega ležaja mislim da prav tako 99 oz. 98 %. Da izgubiš 10 % moraš imeti vezanih 10 komponent, ki imajo 99 % izkoristek. Pri planetarnem prenosu bi še šlo skozi, pri običajnem 'drop gearu' bolj ne.


Relativno. Na splošno sovražim navajanje zgornjih mej izkoriskov. Raje napišem 5% manj, kot pa dajem neke idealizirane cifre. Če prepostavljam prenos recimo z 300 000 na 100 000 rpm ne more biti navaden. Ter če še upoštevam težke delovne pogoje ob večjih sunkih navora ne morejo biti "normalni" pogoji. Že 5% igube skozi celi operacijski rang na taki vrsti prenosa bi bilo težko doseč (ležaji, zobniki, mazanje, temp). Potem še vključiš v dizajn še maso zobnikov pa vlogo CoFG in inercije pa si spet tam pri kompromisih, kjer žrtvuješ nekaj učinkovitosti na enem področju za večjo pridobitev na drugem.

Super Sonic ::

Kimi v Goodwodu:


Ne verjamem pa, da sta Ferrari kaj od tega "pozabila". Mislim, da gre bolj za malo slabši kompromis ali vsaj v tej začetni fazi razvoja bolj nesrečno roko pri odločitvah.

Jaz tudi mislim, da se zavedajo vsega in da vedo so se napačno odločali. Problem je, ker bi znalo biti tako tudi naslednjo sezono in še eno za tem, pa še kakšno. Problem so zaprta pravila in samo še slabše bo s temi testiranji že v 2015.

Vsaka napačna odločitev ima potenciniran vpliv na rezultat in to je za F1 zares izjemno slabo.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Jst ::

Ne razumem, kako se lahko ekipe SOGLASNO odločijo in sprejmejo tako zaprta pravila?!

Že letos, 4 krat po štiri dni, je bilo izredno malo, sploh glede na okoliščine. Med testiranji praktično ne morejo več spremeniti koncepta (dela) dirkalnika. V bistvu ga samo usposobijo, da je vozen, kje je šele kakšna konkurenčnost. Naslednje leto pa spet - soglasno - zmanjšanje testiranj, pa samo v Evropi.

Saj več ne vem, kdo komu koplje grob. FIA z ene strani, ekipe pa z druge.

Ko so letos pred sezono videli, da imajo vse ekipe, razen Mercedesa, hude probleme, bi lahko FIA priznala, da je bila preoptimistična, in dovolila večje spremembe med sezono.

Ah..., moj najljubši šport se je od 90ih let tako drastično spremenil, da je že kar žalostno gledati prazne tribune na nekaterih dirkališčih, poslušati, kako se zadnjih 5 pet manjša gledanost tudi po TVju, probleme ekip,... :/

Po drugi strani sem pa navdušen nad tehnologijo - ampak takšni smo manjšina.

Tudi ko pogledam okoli - kolege - ki so bili včasih navdušeni nad dirkami, sedaj sploh ne gledajo več, pojma nimajo kaj se sploh dogaja. Da bi se pa zmenili, pa odšli na kakšno dirko, to je pa že znanstvena fantastika. Žalostno, res žalostno za Formulo 1, "kraljico motošporta." Postala je stara in dementna in če se kaj ne spremeni, bo še naprej umirala na obroke. :/
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
««
27 / 57
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Formula 1 2015 (strani: 1 2 3 466 67 68 69 )

Oddelek: Na cesti
3430385115 (240710) BT52
»

Formula 1 2013 (strani: 1 2 3 435 36 37 38 )

Oddelek: Na cesti
1899247552 (153378) Alexius Heristalski
»

Formula 1 2012 (strani: 1 2 3 471 72 73 74 )

Oddelek: Na cesti
3664287601 (183069) ABX
»

Formula 1 2011 (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Na cesti
1146137554 (96303) Jst

Formula 1 2010 (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Na cesti
1189186286 (149531) WarpedGone

Več podobnih tem