» »

Nemčija za Linux, Slovenija za Microsoft

Nemčija za Linux, Slovenija za Microsoft

SiOL - Nemci so zaradi varčevanja, ki mu gotovo botruje tudi svetovna gospodarska recesija previdni na vseh nivojih državne in lokalne oblasti. Pred letom dni se je Nemška vlada odločila za večjo uporabo programske opreme z odprto kodo, danes pa slednjo uporablja že več deset tisoč uradniških računalnikov. V prihodnje bodo uporabljali Linux SuSE, čeprav v nekaterih delih države še niso rešili vprašanja, ali uporabljati Linux SuSE in pisarniški paket OpenOffice ali pa Windows s paketom Office. K boljšemu položaju Microsofta v Nemčiji ni pripomogel niti obisk enega od šefov ameriškega giganta -- Stevea Ballmerja.

Slovenska država pa se v tem času pripravlja na podpis krovne pogodbe EA (enterprise agreement) med državno upravo in Microsoftom. Po zagotovilih Centra vlade za informatiko ( CVI) smo si izborili boljše finančne pogoje kot v preteklosti, boljše pogoje za slovenske pogajalce kot v drugih državah pa potrujejo tudi pri Microsoftu. Posel dober, vsi zadovoljni, bi rekli? No, pa ravno ni tako. Cena, ki jo bomo poravnali kdo drug kot davkoplačevalci, ostaja poslovna skrivnost. Poganja, ki smo jih financirali sami, torej ne moremo konkretno oceniti. Prehod na drugačno programsko okolje (Windows > Linux) se seveda ne more zgoditi čez noč, vendar pa bi morala naša država storiti vse za racionalno uporabo državne blagajne in proučiti vse učinkovite rešitve informatizacije državnih organov kot na primer Nemčija. Tam bojda Microsoft ni uspel niti z 90 odstotnim popustom. Izvorna novica.

20 komentarjev

Sid Izprijeni ::

Nemčija je velika in močna in mirne duše pošlje MS v tri p**** materne, naše driske so se pa prodale za bagatelo. ;((
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Smorny ::

Je pa za to Merkator na Linuxu.
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

ferjan ::

Smorny: Merkator ima na Linux platformi samo strežnike, kakor tudi marsikater državni organ.

Potrebno je razmisliti tudi o kombinaciji Windows-OpenOffice za desktop postaje.

Bakunin ::

CVI so lene riti.

mrTwelveTrees ::

sej ne vejo kaj je to linux, mogoče kej za na kruh namazat ?

cekr ::

Lahko je vam tu razpravljati, kako in kaj, samo MS Office-u ne more konkurirati noben pisarniški paket, ker imajo ostali enostavno preveč začetniških napak.
Mogoče bi bila dobra zamenjava Corel Wordperfect Suite, samo ta tudi ni zastonj, je pa vsaj precej cenejši.
OpenOffice je pa že pri meni odpadel, kaj šele v velikih konglomeratih.

Pa še: Ne pravim, da je MS Office brez napak, samo od vseh je najbolj dodelan in tudi najmanj nepotrebnih napak vsebuje.

Mogoče še to: Sicer nihče tega ne bo priznal, samo s tem, ko država takole razmetava naš denar MS-u, s tem plačuje cel prevod programskih paketov oz. sistemov. Če tega ne bi bilo, slovenščine prav gotovo ne bi bilo med prevodi.

Moj namig: država naj od MS-a kupi pol milijona licenc za najbolj uporabljene programe, potem pa naj jih razdeli davkoplačevalcem. S tem bi dosegli kar precejšne popuste, Gantarček bi se pa lahko okoli bahal, da pri nas ni piratstva.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

noraguta ::

popravek k novici, ne gre za nemsko vlado ampak za mesto Munchen (neke pogodbe so bile sklenjene tudi z mestoma Dortmund in Schwaebisch Hall). za prehod na linux pa racunajo da bodo zapravli cca 35M$.Kar spet ni tako malo.

Upostvati je tudi treba , da je SuSe nemska firma in v duhu ozviljanja domacega gospodarstva, to vsekakor ni neumna poteza.

Itak pa za enkrat mora biti podpisana krovna pogodba, saj so prihranki precejsni glede na to ,da bi vsak posamezen organ kupoval posebej. Vsekakor je potrebno razmisljati o alternativah vendar preden se izvrsi prehod na karkoli morajo biti stvari dorecene do zadnje pike.

bf4ed ::

Jao pa ne mi z prevodi, ker to je pa ja lahko delo. A ko kake programe za linux prevajaš rabiš maljone $? >:D Če se en spravi prevajat, napravi to v 2 tednih.:D

undefined ::

Slovenija ima več denarja kot Nemčija. ;)

Arthur ::

Se moram strinjat s Cekrom. imam RH8 in open office, ki je vključen vanj. oboje ima par hudih hroščev, zato ju res nebi preveč promoviral. poleg tega ima RH popolnoma neuporaben help, tisti v windowsih je pa čisto nekaj drugega.

ha, da se da windowse prevest v 2 tednih? malo morgen, tisto, kar je pa prevedeno v linuxu je zelo majhen del celote. ko pa govorimo o windowsih, tam je prevedena pa večina (tudi help).

sploh se mi zdi RH nekam šlampasto narejen. ima sicer cel kup nekih dodatkov, samo kaj mi to pomaga, če se stvari sesuvajo.

poleg tega so windowsi veliko bolj user-friendly, in to je zelo pomembno pri tajnicah, zaposlenih v državni upravi (pa drugje tudi). windowsi imajo tudi boljšo tehnologijo za mehčanje pisav. tiste pisave v RH-ju mi nekam megleno izpadejo. podobno kot v pdf fajlih, recimo.

saj bi raje videl, da bi država manj zapravljala, ampak windowse bi pa zaenkrat obdržal.

poweroff ::

Jaz pa pravim, da je treba stvari pogledati malce bolj racionalno. Ena tajnica samo tipka in ne uporablja nobenih naprednih funkcij Worda, ne Excela. Zanjo bo OpenOffice povsem zadostoval.
Glede Windowsov pa tole... koliko jih pa tajnica rabi? Toliko, da zažene internet explorer, word ter kakšno igrico (minesweeperja recimo). Za help sploh ne ve, da obstaja, težave z inštalacijo in združljivostjo pa tudi nima. Če bi tajnici namestili računalnik z Linuxom in tistimi dvemi programi, ki jih potrebuje, sploh opazila ne bi, da nima Windowsov.

swar ::

sej ne vejo kaj je to linux, mogoče kej za na kruh namazat ? napacen odgovor! Linux je pralni prasek(sej ste ze vidl sliko linuxa v trgovin >:D )

Slovenija ima vec denarja kot nemcija.Pravilen odgovor,ki ga vsi vedo saj vlada kupuje letalo za svoje potrebe,ki si ga marsikdo lahko privosci :D

Pri tej pogodbi je bla pomojem taka korupcija da si na prste ne mors prestet in odgovorni za podpis pogodbe so si 100% kej denarja v zepe natlacil...
Mene sam zanima kdaj se bomo slovencki zbudl in se uprli nategovanju vlade ipd kradljivcev?

BigWhale ::

> Jao pa ne mi z prevodi, ker to je pa ja lahko delo. A ko kake programe za linux
> prevajaš rabiš maljone $? [>:D] Če se en spravi prevajat, napravi to v 2
> tednih.

Ti najbrz se nisi nikoli prevajal? Ne razpravljaj o stvareh, o katerih nimas pojma. Lahko ti povem, da je lektoriranje prevodov KDE-ja stalo malo manj kot 1mio SIT. Ja in to je samo KDE, kje je se openoffice in vse ostalo... PRevesti program je mogoce eno, prevod uskladiti in ga narediti uporabnega je drugo... Prevajanje help datotek in dokumentacije je pa tretja stvar.

Bodi raje tiho, ce ne ves kaj govoris...

BigWhale ::

> poleg tega ima RH popolnoma neuporaben help, tisti v windowsih je pa čisto
> nekaj drugega

Meni windows help ni se nikoli pomagal... To kar si sedaj rekel je traparija...

> saj bi raje videl, da bi država manj zapravljala, ampak windowse bi pa zaenkrat
> obdržal.

Ce slovenci se vedno vsako jutro preberejo casopis Delo, katerega redakcija je 100% na linuxu, potem bo tudi drzavna uprava zadovoljna z linuxom... Bleeh....

Za tako omejeno uporabo, kot je v drzavni upravi je Linux vec kot prevec. Za ta denar, ki ga bo drzava dala MSju, lahko najamejo kar nekaj programerjev in jih zaposlijo za polni delovni cas za kar precej casa ki jim naredijo cisto vsak prdec, ki si ga izmislijo. :)

mathjazz ::

Največja težava, zakaj slovenske vladne organizacije NE sprejemajo Linuxa (vsaj ne v taki meri, kot bi bilo najbolj racionalno in kot to delajo skoraj povsod po svetu), je ta, da preveč ljudi misli, da preveč ve.

Če kdo tega ne razume, naj si prebere komentarje k tej novici, pa mu bo vse jasno. 90% ljudi govori na pamet.
www.getfirefox.com

noraguta ::

Danes sem mal zleht.
Če kdo tega ne razume, naj si prebere komentarje k tej novici, pa mu bo vse jasno. 90% ljudi govori na pamet.


samo 1.4 cloveka na tem forumu ne govori na pamet.
ce zaokrozimo pridemo celo , da samo ena oseba ne govori na pamet.

A si to na sebe misliu?
A si to rekel kar tako na pamet?

undefined ::

> Če bi tajnici namestili računalnik z Linuxom in tistimi dvemi programi, ki jih potrebuje, sploh opazila ne bi, da nima Windowsov.

To si pa ti rekel. Očitno mnogo preveč podcenjuješ žensko ocenjevanje estetike in zanašanje nanjo. Če je le ena barva druga ali le ena funkcija drugačna kot v Wordu, v katerem se je ona učila delat, stvari ne bo obvladala več. To velja tudi za ostale računalniške neizkušence, ne samo tajnice. Seveda razumem, da se tebi, kot računalniškemu geeku, to zdi precej glupo, a tako je dejstvo. :)

Alexius Heristalski ::

Vlada naj gre v ***** ********!
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Arthur ::

mislim, da tudi meni help ni nikoli pomagal, to pa zato, ker sem skoraj vedno sam precej točno vedel, kaj je narobe.:) ostaja pa dejstvo, da je help v winsih par svetlobnih let pred RH-tovim. pri tistem v windowsih je notri cel kup razlag, nasvetov, in še marsičesa. je pa res, da ko se pred tajnico pojavi problem, verjetno ne bo šla brat helpa, ampak bo poklicala lokalnega informatika.

če jim v Delu uspeva z linuxom, dobro za njih. ampak pri meni se sesuvajo nautilus, open office, pa še kej.

CaqKa ::

To si pa ti rekel. Očitno mnogo preveč podcenjuješ žensko ocenjevanje estetike in zanašanje nanjo. Če je le ena barva druga ali le ena funkcija drugačna kot v Wordu, v katerem se je ona učila delat, stvari ne bo obvladala več. To velja tudi za ostale računalniške neizkušence, ne samo tajnice. Seveda razumem, da se tebi, kot računalniškemu geeku, to zdi precej glupo, a tako je dejstvo.


uf mater... tale komentar pa je preklemano hud.. sploh ko pomislim na mojo mamo in seko za računalnikom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MJU objavilo pogodbo z Microsoftom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9930573 (27253) BigWhale
»

Mandriva Linux 2007 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
10212713 (8748) madviper
»

Francoski oui za Linux (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
18214576 (10029) thezerox
»

Je OpenOffice.org za slovensko državno upravo predrag? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
42139975 (31438) jype
»

V Münchnu na prosto programje

Oddelek: Novice / Brskalniki
492296 (2296) poweroff

Več podobnih tem