» »

Krscanstvo in rasizem

Krscanstvo in rasizem

1
2
3

ZaphodBB ::

Drevesce je izjavil:

PAPEŽ FRANČIŠEK: BOLJE JE BITI ATEIST, KOT HODITI V CERKEV IN SOVRAŽITI DRUGE.

https://pokukaj.si/show/29835/Papez_Fra...

Pri nas pa...

Pri nas si pa Kristjani drznejo obstajat, ne glede na to kako močno jih sovražijo taki kot tale lik?

Avbe, avbe.

imagodei je izjavil:

V resnici to sprevrženo razlikovanje obstaja samo v glavah najbolj zakrknjenih vernikov in apologetov in kaže, kako nemoralni so, medtem ko vzklikajo, da je Sveto pismo edini pravi učbenik etike.
Well not.

Poleg tega ni res, kar si rekel. Sveto pismo kar lepo konkretno govori o čisto pravih sužnjih. Hebrejci so lahko zasužnjili tujce, sovražnike, nevernike. Ampak, to, boste spet rekli apologeti, je OK, ker to so "oni".

Samo je še huje: Sveto pismo daje konkretna navodila, kako lahko zasužnjiš celo Hebrejca, in to za vedno.

Da ne omenjamo, da daje navodila, koliko močno lahko še pretepaš sužnja, da še ne veljaš za zločinca.


> Poleg tega ni res, kar si rekel. Sveto pismo kar lepo konkretno govori o čisto pravih sužnjih. Hebrejci so lahko zasužnjili tujce, sovražnike, nevernike. Ampak, to, boste spet rekli apologeti, je OK, ker to so "oni".

URL pls.

> Samo je še huje: Sveto pismo daje konkretna navodila, kako lahko zasužnjiš celo Hebrejca, in to za vedno.

URL pls.

> Da ne omenjamo, da daje navodila, koliko močno lahko še pretepaš sužnja, da še ne veljaš za zločinca.

URL pls.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

WizzardOfOZ ::

dronyx je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

V bistvu imajo vse te knjige pravljic (Koran, Biblija, ...) enako osnovo - pravila (zakoni) kako živeti.
na to moraš bolj gledati kot na nauke kako iz drhali/živali narediti ljudi oz družbo, jih civilizirati.

Verjetno WizzardOfOZ meni da so pravljice, ker po njegovem ne delujejo oziroma niso uspeli (še) naredi iz drhali/živali ljudi. Ampak to seveda ne pomeni, da proces aktivno ne poteka tudi v tem trenutku. Nenazadnje v nekaj desetletjih bo človek stopil na planet Mars, čez nekaj tisočletji pa letel mimo nam druge najbližje Zvezde Proxima Centauri. Torej ne moremo pavšalni trditi, da čisto nič ne deluje, če na nekaterih ne zagrabi. Pa seveda ne trdim, da WizzardOfOZ ni človek. :))


In na meji med Kitajsko in Indijo se bodo še kar pobijal s kamni in palicami.

gruntfürmich je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

V bistvu imajo vse te knjige pravljic (Koran, Biblija, ...) enako osnovo - pravila (zakoni) kako živeti.
na to moraš bolj gledati kot na nauke kako iz drhali/živali narediti ljudi oz družbo, jih civilizirati.


Ja. Mišljeno je bilo ravno to, da bi postali civilizirani.

V slovenščini imaš knjigo basni in pripovedke, kjer ima vsaka zgodbica na koncu en stavek za poduk otroku. Menim, da sta Biblija in Koran na istem nivoju kot te basni.

Zgodovina sprememb…

d3m1g0d ::

DarwiN je izjavil:

Biblija podpira suženjstvo in navaja napotke, kako ravnat s sužnji, kako jih lahko pretepaš, koliko so ti vredni, itd... Posledično je denimo v Ameriki jasno videt ta distinkcija. Bolj ko si konzervativen, bolj ko si veren, večja je verjetnost, da si rasist in/ali trumpster.. Beli evangeličani denimo, kot verski skrajneži, praktično vsi trumpsterji, med njimi ogromno rasistov in white supremacistov.

Če si pismen in imaš osnovno znanje zgodovine, boš prebral, da ti napotki izhajajo iz stare zaveze, iz dela, ki je skupen tudi judom. V bistvu gre za drugo Mojzesovo knjigo, ki sestavljata judovsko postavo.
Upam si trditi, da je ta del biblije vključen predvsem iz zgodovinskih razlogov, konec koncev je za krščanstvo najpomembnejši del nova zaveza, kjer Jezus da novo zapoved "da se ljubite med seboj"(Jn 13, 34) in s tem razveljavi marsikateri predpis iz stare judovske postave.
Ne glede na vero so Američani po mojem mnenju eden najbolj izprijenih narodov, ne glede na raso, etnično pripadnost, spol, barvo spodnjih gat ali kakršno koli drugo statistično lastnost. Velika večina sveta živi čisto v redu pod krščanstvom, samo ZDA ne, ni zanimivo?
Začnimo se raje pogovarjat tistem kosu sveta, kjer živimo.
Ali ima krščanstvo vpliv na rasizem ali diskriminacijo v Sloveniji?
Gott ist tot! Gott bleibt tot! Und wir haben ihn getötet!

G-man ::

avom23 je izjavil:

Mogoče je kdo že kdaj pomislil kakšna je povezava med krščanstvom in tem kako gledamo na druge rase (čeprav rase v biologiji ne obstajajo, ampak smo ena človeška vrst Homo Sapiens, kateri pripadniki imajo plodne potomce ne glede na to iz kako različnega geografskega področja, kontinenta prihajata moški in ženska)


Da, dve povezavi:

Prva je "leva" optika: vse rase izhajajo iz "moža" in "možinje" (Adam = hebr. mož, človek; Eva hebr. življenje, je tako poimenovana šele po izgonu iz raja), torej imamo skupne prednike (npr. paralelno Homo Sapiens). Še več! Ne samo, da je bil človek ustvarjen kot mož in žena (ki sta eno telo), bila sta ustvarjena po božji podobi. Zato je vsak človek, še tako zanikrn pravzaprav nekaj največjega, kar sploh obstaja, ker nosi v sebi božjo iskro. Padec človeka je tisti, ki je takoj nato začel deliti ljudi na naše in vaše (Abel in Kajn). Še po vesoljnem potopu, ki je odplaknil svet pogreznjen v vojne, je bilo človeštvo enotno v zidanju babilonskega stolpa, potem pa ne več. Kristus je po vstajenju začel obnavljati stvarstvo, v katerem "ni več ne Grka ne Juda, ne obrezanega ne neobrezanega, ne barbara ne Skita, ne sužnja ne svobodnega, ampak vse in v vseh je Kristus." Če krščanstvo ne bi črpalo iz teh temeljnih pogledov, ne bi postala svetovna religija ampak bi bila neka judovska sekta, ki bi jo Rimljani pokončali ob zatrtju judovskih uporov.

Druga je "desna" optika: protestanti so sprožili versko svobodo, ki jo je "zatirala" katoliška Cerkev. S tem ko so začeli tiskati Biblije v jezikih raznih pred-narodov so pravzaprav povzročili njihovo ustvaritev po blueprintu, ki se skriva v Stari Zavezi. Tako se je odtlej vsak evropski narod lahko podzavestno interpretiral skozi optiko "od Boga izvoljenega ljudstva", kar je kulminiralo (ironično) v holokavstu Judov v 2. svetovni vojni. V opravičilo smo jim dali nazaj obljubljeno deželo, kjer so iz Gaze naredili stalag za Palestince.

Menim pa, da je rasizem bolj stvor znanstvenega mišljenja cepljenega na nacionalizem, ne pa neposredno na krščanstvo. Diverziteta narodov je dobra do mere ko se ne začnejo pobijat med seboj.

avom23 je izjavil:


Jasno je v kakšni fizični variaciji je upodobljen Jezus. Ali si lahko zamislite če bi imel Jezus karakteristike moškega ki bi po izgledu spominjal na azijatskega moškega?
Ali pa če bi bil Jezus upodobljen kot crnopolt (kakršni so moški večinoma v Afriki).

Kakšen mislite da ima to vpliv na kulturo pri nas in pri njih?

Tole nima nekega bistvenega vpliva. Jezus je bil v rimskih časih upodobljen kot Rimljan brez brade, na Haitiju je bolj zapečen, itd ...

avom23 je izjavil:


In kakšna mislite da bi bila naša.Kultura če bi bila namesto moškega Jezusa na njegovem mestu nek ženski lik?


Zakaj že imamo Marijo? Marsikdaj se mi zdi, da je pri katolikih ona bolj pomembna od Jezusa, glede na to koliko jo častijo.

Sicer pa je Jezus sam rekel, kdaj ga bomo videli:

»Ko pride Sin človekov v svojem veličastvu in vsi angeli z njim, takrat bo sédel na prestol svojega veličastva. 32 Pred njim bodo zbrani vsi narodi in ločil bo ene od drugih, kakor pastir loči ovce od kozlov. 33 Ovce bo postavil na svojo desnico, kozle pa na levico. 34 Tedaj bo kralj rekel tistim, ki bodo na desnici: ›Pridite, blagoslovljeni mojega Očeta! Prejmite v posest kraljestvo, ki vam je pripravljeno od začetka sveta! 35 Kajti lačen sem bil in ste mi dali jesti, žejen sem bil in ste mi dali piti, tujec sem bil in ste me sprejeli, 36 nag sem bil in ste me oblekli, bolan sem bil in ste me obiskali, v ječi sem bil in ste prišli k meni.‹ 37 Tedaj mu bodo pravični odgovorili: ›Gospod, kdaj smo te videli lačnega in te nasitili ali žejnega in ti dali piti? 38 Kdaj smo te videli tujca in te sprejeli ali nagega in te oblekli? 39 Kdaj smo te videli bolnega ali v ječi in smo prišli k tebi?‹ 40 Kralj jim bo odgovoril: ›Resnično, povem vam: Kar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste meni storili.‹
41 Tedaj poreče tudi tistim, ki bodo na levici: ›Proč izpred mene, prekleti, v večni ogenj, ki je pripravljen hudiču in njegovim angelom! 42 Kajti lačen sem bil in mi niste dali jesti, žejen sem bil in mi niste dali piti, 43 tujec sem bil in me niste sprejeli, nag sem bil in me niste oblekli, bolan sem bil in v ječi in me niste obiskali.‹ 44 Tedaj bodo tudi ti odgovorili: ›Gospod, kdaj smo te videli lačnega ali žejnega ali tujca ali nagega ali bolnega ali v ječi in ti nismo postregli?‹ 45 Tedaj jim bo odgovoril: ›Resnično, povem vam: Kolikor niste storili enemu od teh najmanjših, tudi meni niste storili.‹ 46 Ti pojdejo v večno kazen, pravični pa v večno življenje.«

koprive ::

Treba je razumeti da se sporočila v Bibliji delijo na preskriptivna in deskriptivna. Tako da ni celotna Biblija navodilo kako naj bi živeli. To trdijo le nagajivci ali neznalci, ki bi radi malo provocirali tako da selektivno citirajo izbrane vrstice iz celote.

jest10 ::

d3m1g0d je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Biblija podpira suženjstvo in navaja napotke, kako ravnat s sužnji, kako jih lahko pretepaš, koliko so ti vredni, itd... Posledično je denimo v Ameriki jasno videt ta distinkcija. Bolj ko si konzervativen, bolj ko si veren, večja je verjetnost, da si rasist in/ali trumpster.. Beli evangeličani denimo, kot verski skrajneži, praktično vsi trumpsterji, med njimi ogromno rasistov in white supremacistov.

Če si pismen in imaš osnovno znanje zgodovine, boš prebral, da ti napotki izhajajo iz stare zaveze, iz dela, ki je skupen tudi judom. V bistvu gre za drugo Mojzesovo knjigo, ki sestavljata judovsko postavo.
Upam si trditi, da je ta del biblije vključen predvsem iz zgodovinskih razlogov, konec koncev je za krščanstvo najpomembnejši del nova zaveza, kjer Jezus da novo zapoved "da se ljubite med seboj"(Jn 13, 34) in s tem razveljavi marsikateri predpis iz stare judovske postave.

Jezus je tudi rekel, da ni prišel razveljaviti stare zaveze, ampak samo dopolniti. Tako da prav lepo velja oboje.

Točen citat si pa sam poišči

koprive ::

jest10 je izjavil:

d3m1g0d je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Biblija podpira suženjstvo in navaja napotke, kako ravnat s sužnji, kako jih lahko pretepaš, koliko so ti vredni, itd... Posledično je denimo v Ameriki jasno videt ta distinkcija. Bolj ko si konzervativen, bolj ko si veren, večja je verjetnost, da si rasist in/ali trumpster.. Beli evangeličani denimo, kot verski skrajneži, praktično vsi trumpsterji, med njimi ogromno rasistov in white supremacistov.

Če si pismen in imaš osnovno znanje zgodovine, boš prebral, da ti napotki izhajajo iz stare zaveze, iz dela, ki je skupen tudi judom. V bistvu gre za drugo Mojzesovo knjigo, ki sestavljata judovsko postavo.
Upam si trditi, da je ta del biblije vključen predvsem iz zgodovinskih razlogov, konec koncev je za krščanstvo najpomembnejši del nova zaveza, kjer Jezus da novo zapoved "da se ljubite med seboj"(Jn 13, 34) in s tem razveljavi marsikateri predpis iz stare judovske postave.

Jezus je tudi rekel, da ni prišel razveljaviti stare zaveze, ampak samo dopolniti. Tako da prav lepo velja oboje.

Točen citat si pa sam poišči


Saj jo je dopolnil kot je bilo malo višje omenjeno:

Kjer je to, ni več ne Grka ne Juda, ne obrezanega ne neobrezanega, ne barbara ne Skita, ne sužnja ne svobodnega, ampak vse in v vseh je Kristus

DarwiN ::

Jest, nima smisla dopovedovat, ker ne boš nič dosegel.. Tile apologetiki imajo odgovor na praktično vse.. Vsi po vrsti pa neracionalni posamezniki brez sposobnosti logičnega in kritičnega razmišljanja. V skrajni sili pa povlečejo karto "those are not the real Christians", tko kot koprive zgoraj nad tabo.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jest10 ::

koprive je izjavil:

jest10 je izjavil:

d3m1g0d je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Biblija podpira suženjstvo in navaja napotke, kako ravnat s sužnji, kako jih lahko pretepaš, koliko so ti vredni, itd... Posledično je denimo v Ameriki jasno videt ta distinkcija. Bolj ko si konzervativen, bolj ko si veren, večja je verjetnost, da si rasist in/ali trumpster.. Beli evangeličani denimo, kot verski skrajneži, praktično vsi trumpsterji, med njimi ogromno rasistov in white supremacistov.

Če si pismen in imaš osnovno znanje zgodovine, boš prebral, da ti napotki izhajajo iz stare zaveze, iz dela, ki je skupen tudi judom. V bistvu gre za drugo Mojzesovo knjigo, ki sestavljata judovsko postavo.
Upam si trditi, da je ta del biblije vključen predvsem iz zgodovinskih razlogov, konec koncev je za krščanstvo najpomembnejši del nova zaveza, kjer Jezus da novo zapoved "da se ljubite med seboj"(Jn 13, 34) in s tem razveljavi marsikateri predpis iz stare judovske postave.

Jezus je tudi rekel, da ni prišel razveljaviti stare zaveze, ampak samo dopolniti. Tako da prav lepo velja oboje.

Točen citat si pa sam poišči


Saj jo je dopolnil kot je bilo malo višje omenjeno:

Kjer je to, ni več ne Grka ne Juda, ne obrezanega ne neobrezanega, ne barbara ne Skita, ne sužnja ne svobodnega, ampak vse in v vseh je Kristus


V istem odlomku se skriva tudi

Sužnji, ubogajte v vsem svoje zemeljske gospodarje, in sicer ne samo takrat, kadar vas vidijo, kakor da bi hoteli ugajati ljudem, ampak v preprostosti srca in v strahu Gospodovem. 23


Btw v marsikaterem drugem odlomku je lepo nakazano, da je prijaznost in vse lepo namenjeno le vernikom.

ZaphodBB ::

Jezus je tudi rekel, da ni prišel razveljaviti stare zaveze, ampak samo dopolniti. Tako da prav lepo velja oboje.

In v kontekstu lepo pojasni, da njegova zapoved je bila od nekdaj zapoved ljubezni, čeprav so si jo ljudje razlagali na način, da so si odbrali privilegije.

Saj jim pove - "Mojzes vam ni dal ločitve, ker bi bilo to prav - ampak ker imate trda srca."!

Zato mora Kristjan staro zavezo brati v luči Pridige na Gori.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jest10 ::

Kje pa je ta kontekst?


17 Ne mislite, da sem prišel razvezat postavo ali preroke; ne razvezat, temveč dopolnit sem jih prišel. 18 Resnično, povem vam: Dokler ne preideta nebo in zemlja, ne bo prešla niti ena črka ali ena črtica postave, dokler se vse ne zgodi. 19 Kdor bo torej kršil eno od teh, pa čeprav najmanjših zapovedi in bo tako ljudi učil, bo najmanjši v nebeškem kraljestvu. Kdor pa jih bo izpolnjeval in učil, bo imenovan velik v nebeškem kraljestvu. 20 Kajti povem vam: Če vaša pravičnost ne bo večja kakor pravičnost pismoukov in farizejev, nikakor ne pridete v nebeško kraljestvo.

TheBlueOne ::

Nima smisla iti v detajle neke poezije v smislu ali je res ali ne. Je pac simpaticna poezija. Da se ne boste rastrgali, da je bila Urska najlepsa v Ljubljani, ker tako pravi pesem.

Mene v smislu ali je kaj res ali ne v smilu, da je bozje sporcilo in ne clovesko moti kaj drugega, bolj enostavnega.

Zakaj sveto pismo ceprav sporocilo boga deluje tako, kakor da je prislo od tam, kjer je napisano in kakor, da ga je napisal clovek s tedanjim mindsetom? Glede na to, da je rok trajanja tisocletja bi bilo pametno dodati se kaj za kasneje. Zakaj pisatelj ni dodal za boljso verodostojnosti kaksne globalne zanimivosti, kaksne fizikalne zakonitosti, cesa iz astrofizike itn.? Da bi vsaj vedeli, da zadeva ni ravno 100% cloveska in bi se sprasevali vsaj, ce so bili nezemljani.

jest10 ::

Ne skrbi. Najbolj goreči ti znajo v verzih najti tudi potrditev kvantne mehanike

TheBlueOne ::

On topic samo se dodam, da morda ni toliko rasizma, kot razne homofobije. Sam sicer nisem farski gre pa moja tu in tam v cerkev s starsi in se pogosto vrne jezna, posebej ko se kaksne teme okoli homoseksualnosti in migracij. To menda brez sramu na javni masi.

Ko so me zicali za vclanitev (poroka krst itn.) in sem s takimi pomisleki soocil sogovornike, med njimi menda zupnik, tocnega cina ne poznam, je bil hitro neroden molk.

nagobčnik ::

ZaphodBB je izjavil:



> Samo je še huje: Sveto pismo daje konkretna navodila, kako lahko zasužnjiš celo Hebrejca, in to za vedno.

URL pls.



https://biblehub.com/exodus/21.htm

(verzi 1-6)

ZaphodBB je izjavil:



> Da ne omenjamo, da daje navodila, koliko močno lahko še pretepaš sužnja, da še ne veljaš za zločinca.

URL pls.


https://www.biblegateway.com/passage/?s...

koprive je izjavil:

Treba je razumeti da se sporočila v Bibliji delijo na preskriptivna in deskriptivna. Tako da ni celotna Biblija navodilo kako naj bi živeli.


Seveda, zgodba o stvarjenju sveta ni navodilo, vesoljni potop ni navodilo itd. A misliš, da kdo misli, da so to navodila? Navodila za ravnanje s sužnji npr. so pa tesno obkrožena z drugimi navodili, zapisana v obliki navodil, v istem tonu, v isti knjigi in manj kot 200 besed stran od najbolj ponavljanih in najbolj znanih navodil v krščanstvu - desetih zapovedi.

koprive ::

jest10 je izjavil:

koprive je izjavil:

jest10 je izjavil:

d3m1g0d je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Biblija podpira suženjstvo in navaja napotke, kako ravnat s sužnji, kako jih lahko pretepaš, koliko so ti vredni, itd... Posledično je denimo v Ameriki jasno videt ta distinkcija. Bolj ko si konzervativen, bolj ko si veren, večja je verjetnost, da si rasist in/ali trumpster.. Beli evangeličani denimo, kot verski skrajneži, praktično vsi trumpsterji, med njimi ogromno rasistov in white supremacistov.

Če si pismen in imaš osnovno znanje zgodovine, boš prebral, da ti napotki izhajajo iz stare zaveze, iz dela, ki je skupen tudi judom. V bistvu gre za drugo Mojzesovo knjigo, ki sestavljata judovsko postavo.
Upam si trditi, da je ta del biblije vključen predvsem iz zgodovinskih razlogov, konec koncev je za krščanstvo najpomembnejši del nova zaveza, kjer Jezus da novo zapoved "da se ljubite med seboj"(Jn 13, 34) in s tem razveljavi marsikateri predpis iz stare judovske postave.

Jezus je tudi rekel, da ni prišel razveljaviti stare zaveze, ampak samo dopolniti. Tako da prav lepo velja oboje.

Točen citat si pa sam poišči


Saj jo je dopolnil kot je bilo malo višje omenjeno:

Kjer je to, ni več ne Grka ne Juda, ne obrezanega ne neobrezanega, ne barbara ne Skita, ne sužnja ne svobodnega, ampak vse in v vseh je Kristus


V istem odlomku se skriva tudi

Sužnji, ubogajte v vsem svoje zemeljske gospodarje, in sicer ne samo takrat, kadar vas vidijo, kakor da bi hoteli ugajati ljudem, ampak v preprostosti srca in v strahu Gospodovem. 23


Btw v marsikaterem drugem odlomku je lepo nakazano, da je prijaznost in vse lepo namenjeno le vernikom.


Seveda je tudi suženj lahko kristjan in tu govori prav njim. Kaj tu ni razumljivo?

jest10 ::

Vse je razumljivo-da krščanstvo ima nekih ovir glede suženjstva.
Sicer v tem odlomku ni to eksplicitno napisano(je le naročilo, kako naj bo suženj pokoren), je pa v nekaterih drugih.

G-man ::

jest10 je izjavil:

Ne skrbi. Najbolj goreči ti znajo v verzih najti tudi potrditev kvantne mehanike


Feast thyself ;)!

nagobčnik ::

Zgornji odlomek obljublja, da po smrti pride nagrada za trpljenje na zemlji:

Mislite na to, kar je zgoraj, ne na to, kar je na zemlji.

in da sužnejstva in drugih zemeljskih razlik med ljudmi po smrti ne bo več (o wow, hvala). Doda še nasvet za sužnje, naj pridno delajo po navodilih zemeljskih gospodarjev, ker se bo po zaključku tega življenja vse uredilo.

Sužnji, ubogajte v vsem svoje zemeljske gospodarje, in sicer ne samo takrat, kadar vas vidijo, kakor da bi hoteli ugajati ljudem, ampak v preprostosti srca in v strahu Gospodovem.


Tiho bodi in delaj naprej, da ne boš slučajno razjezil našega boga. To se nekaterim zdi najostrejša obsodba suženjstva v Bibliji oz. NZ?

LuiIII ::

Vera niso predpisi, ti so namenjeni religiji. Vera je predvsem življenje.

pirat ::

Slo-tech me je v zadnjem casu naucil, da:
- o krščanstvu najveckrat pametujejo ateisti, ki pa ne locijo med staro in novo zavezo, pa tudi ne med med rimokatoliki in judi;
- o apple telefonih so najbolj glasni lastniki samsungov in huaweiev, predvsem jih motijo omejitve iOS, najveckrat takrat ko downloadajo custom rome z android verzijami, da bi bil telefon manj bugast;
- problem rasizma predvsem mocno obcutijo beli drzavljani Slovenije;
- o brezveznosti michelinovih zvezdic vedo najvec argumentov povedati gurmani, katerim je visek namociti burek v jogurt;

Vzorec, ne?

WizzardOfOZ ::

A samo to te je naučil?

Potem pa nisi dost podrobno bral. Manjka vsaj še to da je vožnja bolj varna če voziš hitreje.

pirat ::

No, pa morda se to, da je Jansa zloben, bicikliranje ob petkih fajn, da se Nodi boji korone, ter da vsak ki ima gram marihuane v zepu na pamet pozna vse svoje pravice, obenem pa pojma nima kako naj se obnasa pred policajem.... pol se pa ze ponavljamo.

Aja, pa vostok ze leta vodi svojo sveto voino proti Alien fransizi.. zdaj pa mislim, da smo res vse pokrili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirat ()

WizzardOfOZ ::

To je pač današnji domet slo-techa, nekoč glavnega tehnološkega foruma v Sloveniji.

Zdaj naj pa sam še en reče, da je partnerico spoznal na tem forumu, pa se lahko preimenuje v ...

Vitamia ::

O kakšnih stališčih se pogovarjate? O razmišljanju in delovanju katoliške cerkve ali o stališču in delovanju katerekoli druge krščanske veroizpovedi?

pirat ::

Ja, ne vem.
OP je izpostavil krščanstvo in njegov vpliv na pogled na druge rase. Takoj v naslednjem stavku pa je napisal, da rase ne obstajajo.Torej zeli diskutirati o vplivu krscanstva na nekaj, kar po njegovem ne obstaja. Verjetno je samo zmeden. Najbrz bo jutri zvecer kolesaril.

imagodei ::

ZaphodBB je izjavil:

URL pls.

Zabavno je, kako verniki vedno najslabše poznate svojo sveto knjigo. Žalostno, dovolj je, da Googlaš "slavery in bible" in dobiš na dlani vse. Evo, v slovenščini, če ti angleščina dela težave:

Navodila, kateri sužnji so ustrezni:
3 Mz 25,44-46
44 Kar pa zadeva tvojega sužnja in tvojo sužnjo, ki ju moraš imeti, kupujte sužnje izmed narodov, ki so okoli vas! 45 Smete jih kupovati tudi izmed otrok gostačev, ki bivajo pri vas, in iz njihovih rodbin, ki so pri vas, ki so se rodili v vaši deželi, in naj bodo vaša lastnina. 46 Morete jih zapustiti svojim otrokom za vami, da postanejo njihova dedna last; smete jih imeti kot sužnje za vselej. Toda svojim bratom, Izraelovim sinovom, drug drugemu ne smete nasilno gospodovati.


But wait! To ne pomeni, da svojega soseda ne moreš zasužnjiti! Takole ga lahko (in to za vedno). Pa še malo dodatnega izobraževanja, npr, kako lahko obdržiš njegovo ženo otroke v suženjstvu, tudi če se on samo odkupi... Pa še posebna navodila za hčere, ki jih prodaš v (spolno) suženjstvo, pod kakšnimi pogoji in komu jih lahko prodaš:
2 Mz 21,2-9
2 Kadar kupiš hebrejskega sužnja, naj služi šest let, sedmo leto pa naj brez odškodnine odide v prostost. 3 Če je prišel sam, naj sam odide; če pa je imel ženo, naj žena odide z njim. 4 Če mu je dal ženo njegov gospodar in mu je rodila sinove ali hčere, naj bodo žena in otroci gospodarjevi, on pa naj odide sam. 5 Če pa suženj izrecno pravi: »Ljubim svojega gospodarja, svojo ženo in otroke, nočem oditi svoboden,« 6 naj ga njegov gospodar pripelje k Bogu
in ga postavi k vratom ali k podbojem in naj mu s šilom prebode uhelj; potem naj bo njegov suženj za zmeraj.
7 Če kdo proda svojo hčer za sužnjo, ta ne sme oditi, kakor odhajajo sužnji. 8 Če gospodarju, ki si jo je odbral, ne ugaja, naj pusti, da se odkupi; nima pa pravice prodati jo tujemu ljudstvu, ker bi s tem prelomil zvestobo do nje. 9 Če jo je določil za svojega sina, naj ravna z njo po pravu hčera.


Največ kako močno lahko pretepaš svojega sužnja, preden postaneš kriminalec in te je treba kaznovati:
2 Mz 21,20-21
20 Kadar pa kdo udari svojega sužnja ali sužnjo s palico, tako da umre pod njegovo roko, se mora ostro kaznovati. 21 Toda če suženj preživi en dan ali dva, naj se gospodar ne kaznuje, saj gre za njegov denar.


Mimogrede, Nova Zaveza ne črhne ničesar o prepovedi suženjstva; Jezus se o tem ne izreče. Daje pa navodila (po krščanski tradiciji) Sveti Pavel v pismu Efežanom:
Ef 6,5-8
5 Sužnji, ubogajte svoje zemeljske gospodarje kakor Kristusa, v strahu in trepetu, v preprostosti srca, 6 ne zaradi videza, kakor da bi hoteli ugajati ljudem, ampak kot Kristusovi sužnji, ki iz srca izpolnjujejo Božjo voljo. 7 Služíte z dobro voljo kakor Gospodu in ne kakor ljudem. 8 Saj veste, da bo vsak prejel od Gospoda po tem, kar bo naredil dobrega, bodisi suženj bodisi svobodnjak.


Pa še Prvo pismo Timoteju:
1 Tim 6,1-2
1 Vsi, ki so pod jarmom suženjstva, naj imajo svoje gospodarje za vredne vse časti. Tako Božjega imena in nauka ne bodo preklinjali. 2 Tisti pa, ki imajo verne gospodarje, naj jih že zato, ker so bratje, ne prezirajo. Nasprotno, naj jim še bolj zavzeto služijo, saj so ti, ki so deležni njihove oskrbe, verni in ljubljeni. To úči in priporočaj.


Lahko poiščem in citiram tudi tisto Jezusovo izjavo, da ni prišel spreminjat Postave, ampak jo dopolnit... Ko je nekdo tako samozavestno pisal, da imajo Judje večje težave s svojo varianto Svetega pisma kot kristjani. No, ne. Nimajo nič večjih.


Res, vrhunsko čtivo, tale Biblija. Vrhunski učbenik moralnih načel.
- Hoc est qui sumus -

Furbo ::

Preberi in napiši še kaj od kake konkurenčne vere, npr. tiste po kateri ni politično korektno pljuvati. Če se upaš seveda.

Tam najdeš še hujša navodila in še marsikdo se ravna po njih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, DELL U3014

nagobčnik ::

pirat je izjavil:

Slo-tech me je v zadnjem casu naucil, da:
- o krščanstvu najveckrat pametujejo ateisti, ki pa ne locijo med staro in novo zavezo, pa tudi ne med med rimokatoliki in judi;


Ali pa zgolj ne nasedajo občasnemu pretvarjanju, da Rambo 2 predstavlja začetek filmske franšize, ki s prvim delom nič nima. Še posebej, če glavni lik v dvojki sam pove, da je prišel nadaljevat delo iz enke.

imagodei ::

Furbo je izjavil:

Preberi in napiši še kaj od kake konkurenčne vere, npr. tiste po kateri ni politično korektno pljuvati. Če se upaš seveda.

Tam najdeš še hujša navodila in še marsikdo se ravna po njih.

Kaj ima to veze v temi, ki se imenuje "Krščanstvo in rasizem"? Saj ne primerjamo ver med sabo - govorimo o točno določeni veri. In to, da je neka druga vera še slabša, ne pomeni, da z dotično ni problemov. To bi se nekateri zgleda radi tolažili, češ, sej mi smo še dobri, lej, kako so drugi slabi?

Poanta ostaja, da je Sveto pismo zbirka nekih zapisov, ki so nastali pred tisoči let in odražajo takratno pojmovanje moralnih vrednot, pa še to le stežka. Če bi nas kdo rad prepričal, da je bilo pred 2500 leti kaj bolj moralno svojo hči prodati v spolno suženjstvo kot danes, je pač popolni cerebralni bankrotiranec in psihopat brez čustev.

Gledano z današnjimi očmi je Sveto pismo zbirka nekih zapisov, med katerimi se občasno pojavi celo kakšna solidna ideja in soliden moralni nauk. Skoznje je treba iti enega po enega in ugotavljat, ali je primeren za današnji čas ali ne. Aktivno se odločamo, kateri se nam zdijo v redu in si jih bomo zapomnili, morda živeli v skladu z njimi in jih ponavljali drugim; kateri pa se nam zdijo zanič in jih bomo raje hitro pozabili. In ob njih zamahnili z roko, češ, da so bili napisani v kontekstu časa. Torej Sveto pismo ni učbenik etike oz. morale, pač pa moderni človek z modernimi moralnimi vrednotami presoja, česa se bo držal in česa ne.

Ravno to bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno: verniki trdijo, da je Sveto pismo polno dobrih naukov, da je njihov moralni vodič, da je napisan po navdihu nadvse dobrega in nezmotljivega boga - in ko naletijo na zapis, ki v današnjem času zveni OK, se trepljajo po prsih, češ, o tem govorim, vidite te globoke nauke. Ko pa naletijo na hudo svinjarijo, pa kislo skomignejo z rameni, češ, "kontekst časa". Ali pa, v najboljšem primeru, poskušajo zadeve preokvirit v drug kontekst, češ da gre za kako priliko oziroma prenesen pomen. Yeah, right.
- Hoc est qui sumus -

solatko ::

Vedno bolj se čudim, da pri vsem napredku, se še vedno najdejo ljudje, ki sveto verjamejo 2k+ let starim pravljicam, saj tudi muslimanstvo izhaja iz enakih zablod.

Čudi me predvsem to, da je tako malo ljudi, ki bi prišli do svojih spoznanj in stališč na področju življenja, morale, vrednot,.... in so prepričani, da je evropska preteklost nekaj poštenega in več vrednega, tradicionalne vrednote pa nekaj vzvišenega.
Delo krepa človeka

_Sajmon_ ::

solatko je izjavil:

Vedno bolj se čudim, da pri vsem napredku, se še vedno najdejo ljudje, ki sveto verjamejo 2k+ let starim pravljicam, saj tudi muslimanstvo izhaja iz enakih zablod.

Čudi me predvsem to, da je tako malo ljudi, ki bi prišli do svojih spoznanj in stališč na področju življenja, morale, vrednot,.... in so prepričani, da je evropska preteklost nekaj poštenega in več vrednega, tradicionalne vrednote pa nekaj vzvišenega.


Solatko, saj je bilo že marsikaj zapisano v postih v tem topicu, pa vseeno še enkrat: vsega, kar je bilo napisano v Sv. Pismu, pač ne jemlješ vedno dobesedno. In kot je nekdo omenil, tule komentirajo krščanstvo tisti, ki ga sploh ne poznajo. Oz. so si mnenje ustvarili iz morda neke slabe izkušnje iz mladosti ali (ne)zgleda staršev, morda sledenja trendov tega sveta, ki niso v skladu s krščanstvom ipd.

Poenostavljeno razmišljanje, da je krščanstvo 2k+ stara pravljica, me mal ne vem kaj naj rečem, pove samo o tem, da tisti, ki to izjavi, ni ravno razgledan. Če te zanima, za razširitev pogleda, si preberi kaj od Lee Strobla. Ne dolg nazaj sem gledal film "The Case of Christ", pa še knjigo prebral. Možakar, nekoč novinar za Chicago Tribune, dobitnik raznoraznih novinarskih nagrad (wiki), nekoč ateist. Žena postane kristjanka, kar ga totalno iztiri, da te meje, da ji hoče v par dneh dokazat, da to kar piše v Sv. Pismu o Jezusu, da je samo mit, oz. da ni res. Naprej si lahko prebereš sam.

Zablode si napisal... Poznam desetine ljudi, njihove zgodbe, ki so se, oddaljeni od krščanstva, po raznoraznih ovinkih vrnili k veri. Zadnji primer je mlajši fant, ki je bil spet sprejet v katoliško cerkev, potem ko je pred časom izstopil. Pretresljiva zgodba, napisal je tudi knjigo o tem. Zakaj se nekdo, ki mu krščanstvo gre tako da živce, da se celo izpiše ven, spet noter pride?

Do krščanstva prideš preko Kristusa. Ni druge poti.

Pa še to: če želiš Solatko, kaj več o veri izvedet, si povabljen na katehumenat (no, vsi ste). Ni važna starost, ni namen tega samo prejemanje zakramentov na koncu, daleč od tega. Pač, kraj kjer izveš kaj več o veri, Cerkvi in povezanih temah. In o tem predebatiraš z drugimi. Mislim, da bi marsikomu tule, če ne drugega, vsaj razširilo obzorje.

Furbo ::

imagodei je izjavil:

Furbo je izjavil:

Preberi in napiši še kaj od kake konkurenčne vere, npr. tiste po kateri ni politično korektno pljuvati. Če se upaš seveda.

Tam najdeš še hujša navodila in še marsikdo se ravna po njih.

Kaj ima to veze v temi, ki se imenuje "Krščanstvo in rasizem"? Saj ne primerjamo ver med sabo - govorimo o točno določeni veri.

Ja, točno določena vera, na katero se upa spravljati vsak pussy, ker je dejansko miroljubna in ti ne bo noben težil.

A se ti zdi, da se kdo ravna po tistih zaprašenih tekstih, da ima kak kristjan sužnje ali da prodaja svoje otroke?

Medtem, ko pa imaš vero, ki dejansko zganja take neumnosti dandanes, ta ti pa ni problematična, ne odpiraš tem o njej. Kako to?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, DELL U3014

Poldi112 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Vsaka religija je poznala sužnje. Nekoč je bil to način življenja. Z Danes jih v večini ni več. Pozna jih samo še islam, ki pa to tudi s pridom izkorišča. Samo tega noben levičar na glas ne upa povedat.


Kolega, ISIS je anomalija, ki je praktično ni več, medtem ko imamo v USA več kot 2 milijona sužnjev.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

VeganCyclist ::

Na krščanski veri temelji naša civilizacija in vse naše vrednote. Ve se, kdo to zavrača. Antifa terroristi, ki želijo anarhijo po vzoru Madmaxa, komunisti, ki želijo totalitarni sistem in islamisti, ki želijo uvest svoje versko pravo. Vsem tem trem je skupno to, da bi pobijal ljudi za to, da bi jim lahko vse pobral. Dejansko gre samo za lust po denarju. Pomislte v kakšen svet bi se zbudil, če bi vladali eni od zgornjih?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

klemenSLO ::

Dalo bi se precej posplošiti:
Iz vsake stvari lahko potegneš pozitivo al pa negativo. Lahko brez razmišljanja slediš in slepo verjameš [...] (poljubno dodaj ... ime svete knjige, ime stranke, ime voditelja...)
in si kekec , ovca, orodje v imenu tega čemur slediš.
Lahko pa se izobražuješ, uporabljaš lastno glavo.. si Homo Sapiens - Misleči človek.

Mislim halo, 2 bereta isto knjigo in eden bo v imenu nje pobijal eden se bo pa v imenu nje nastavil še drugo lice. Nobeden nima prav.
Osnovno izhodišče je da dobro dela dobro. Imaš pa v vsaki populaciji skrajne odklone, zaradi česar ne gre posploševati vseh iz populacije
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

AmokRun ::

imagodei je izjavil:

Poanta ostaja, da je Sveto pismo zbirka nekih zapisov, ki so nastali pred tisoči let in odražajo takratno pojmovanje moralnih vrednot, pa še to le stežka. Če bi nas kdo rad prepričal, da je bilo pred 2500 leti kaj bolj moralno svojo hči prodati v spolno suženjstvo kot danes, je pač popolni cerebralni bankrotiranec in psihopat brez čustev.

Seveda je bilo bolj moralno. Ti si se samo od krščanstva nalezel moralnega absolutizma.:D

WizzardOfOZ ::

_Sajmon_ je izjavil:

Poenostavljeno razmišljanje, da je krščanstvo 2k+ stara pravljica, me mal ne vem kaj naj rečem, pove samo o tem, da tisti, ki to izjavi, ni ravno razgledan. Če te zanima, za razširitev pogleda, si preberi kaj od Lee Strobla. Ne dolg nazaj sem gledal film "The Case of Christ", pa še knjigo prebral. Možakar, nekoč novinar za Chicago Tribune, dobitnik raznoraznih novinarskih nagrad (wiki), nekoč ateist. Žena postane kristjanka, kar ga totalno iztiri, da te meje, da ji hoče v par dneh dokazat, da to kar piše v Sv. Pismu o Jezusu, da je samo mit, oz. da ni res. Naprej si lahko prebereš sam.


Vse religije so pravljice danes. Kot bodo današnji zakoni pravljica za nekoga čez 2000 let, ki se jim bo smejal, kaki bumbarji smo bili. Samo še največji idioti ali zavedeni trdijo, da je biblija kaj drugega od knjige pravljic.

Razumem, zakaj je bila zapisana v takem stilu. Ker so bili ljudje necivilizirani in bedasti, pa so počeli vsakakršne svinjarije, je bilo treba najti nekaj kar jih bo prestrašilo, da vsega tega ne bodo počeli. Ker pa omejencu in zahojencu ne moreš drugače dopovedat, kot da ga orenk prestrašiš, so vključili "vsemogočno" bitje, ki ga bo "štrafalo". Zato so imeli potem zapisano neko vrsto pravil, kako naj bi se živelo. Seveda pa je najlažje to pokazat na primeru in si izmisliš ogromno zgodbic, ter dodaš vsaki na koncu še nauk.
To delamo še danes za otroke, ko mu poveš basen, ki ima na koncu nauk, da mu na primeru pokažeš, zakaj se tega ne dela. Ampak normalni vemo, da so to pravljice, otrok pa verjame da je to res. Enako je z religijo.

WizzardOfOZ ::

Poldi112 je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Vsaka religija je poznala sužnje. Nekoč je bil to način življenja. Z Danes jih v večini ni več. Pozna jih samo še islam, ki pa to tudi s pridom izkorišča. Samo tega noben levičar na glas ne upa povedat.


Kolega, ISIS je anomalija, ki je praktično ni več, medtem ko imamo v USA več kot 2 milijona sužnjev.


Kolega, če ti misliš, da arabci nimajo več sužnjev, pojdi v Katar, Dubai, ... pa boš videl, da so še vedno na nivoju, kjer je amerika svetlobna leta naprej.

Dobiš komentar voznika (domačina katarca): "fuck i miss him", ko z avtom pripelje do prehoda za pešce in mu pakistanec komaj odskoči, da ga zbije z avtom.

ZaphodBB ::

jest10 je izjavil:

Kje pa je ta kontekst?


17 Ne mislite, da sem prišel razvezat postavo ali preroke; ne razvezat, temveč dopolnit sem jih prišel. 18 Resnično, povem vam: Dokler ne preideta nebo in zemlja, ne bo prešla niti ena črka ali ena črtica postave, dokler se vse ne zgodi. 19 Kdor bo torej kršil eno od teh, pa čeprav najmanjših zapovedi in bo tako ljudi učil, bo najmanjši v nebeškem kraljestvu. Kdor pa jih bo izpolnjeval in učil, bo imenovan velik v nebeškem kraljestvu. 20 Kajti povem vam: Če vaša pravičnost ne bo večja kakor pravičnost pismoukov in farizejev, nikakor ne pridete v nebeško kraljestvo.

A kje je tisti kontekst? Cel preostanek Govora na Gori, kateremu del, ki si ga prilepil služi kot uvod.


O jezi
21 »Slišali ste, da je bilo starim rečeno: Ne ubijaj! Kdor pa ubije, bo kriv pred sodbo. 22 Jaz pa vam pravim: Vsak, kdor se jezi na svojega brata,
bo kriv pred sodbo. Kdor pa reče bratu ›raká‹,
bo kriv pred vélikim zborom; in kdor mu reče ›norec‹, bo kriv in obsojen
na peklensko dolino ognja!
23 Če torej prineseš svoj dar k oltarju in se tam spomniš, da ima tvoj brat kaj proti tebi, 24 pústi dar tam pred oltarjem, pojdi in se najprej spravi z bratom, potem pa pridi in daruj svoj dar. 25 Spravi se hitro s svojim nasprotnikom, dokler si z njim še na poti, da te nasprotnik ne izroči sodniku, sodnik pa pazniku in te ne vržejo v ječo. 26 Resnično, povem ti: Ne prideš od tam, dokler ne plačaš vse do zadnjega novčiča.«
O prešuštvu
27 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Ne prešuštvuj! 28 Jaz pa vam pravim: Kdor koli gleda žensko, da jo poželi, je v srcu že prešuštvoval z njo. 29 Če te desno oko pohujšuje, ga iztakni in vrzi od sebe; kajti bolje je zate, da izgubiš en del telesa, kakor da bi bilo célo tvoje telo vrženo v peklensko dolino.
30 In če te desna roka pohujšuje, jo odsekaj in vrzi od sebe, kajti bolje je zate, da izgubiš en del telesa, kakor da bi célo tvoje telo prišlo v peklensko dolino.«
O ločitvi
(Mt 19,9; Mr 10,11–12; Lk 16,18)
31 »Rečeno je bilo: Kdor se loči od svoje žene, naj ji dá ločitveni list. 32 Jaz pa vam pravim: Kdor se loči od svoje žene, razen če se zaradi nečistovanja, povzroči, da ona prešuštvuje. In kdor se z ločeno oženi, prešuštvuje.«
O prisegi
33 »Dalje ste slišali, da je bilo starim rečeno: Ne prisegaj po krivem; izpolni pa Gospodu svoje prisege! 34 Jaz pa vam pravim: Sploh ne prisegajte! Ne pri nebu, ker je Božji prestol, 35 ne pri zemlji, ker je podnožje njegovih nog, ne pri Jeruzalemu, ker je mesto vélikega kralja. 36 Tudi pri svoji glavi ne prisegaj, ker niti enega lasu ne moreš narediti belega ali črnega. 37 Vaš govor naj bo ›da‹, ›da‹, ›ne‹, ›ne‹; kar je več kot to, je od hudega.«
O maščevanju
(Lk 6,29–30)
38 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Oko za oko in zob za zob. 39 Jaz pa vam pravim: Ne upirajte se hudobnežu, ampak če te kdo udari po desnem licu, mu nastavi še levo. 40 In če se hoče kdo pravdati s teboj in ti vzeti obleko, mu pusti še plašč. 41 In če te kdo sili eno miljo daleč, pojdi z njim dve. 42 Če te kdo prosi, mu daj, in če si hoče kaj sposoditi od tebe, mu ne pokaži hrbta.«
Ljubezen do sovražnikov
(Lk 6,27–28.32–36)
43 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Ljubi svojega bližnjega in sovraži svojega sovražnika. 44 Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo, 45 da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih. On namreč daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim. 46 Če namreč ljubite tiste, ki ljubijo vas, kakšno plačilo vas čaka? Mar tega ne delajo tudi cestninarji? 47 In če pozdravljate le svoje brate, kaj delate posebnega? Mar tega ne delajo tudi pogani? 48 Bodite torej popolni, kakor je popoln vaš nebeški Oče.«
O miloščini
6
1 »Glejte, da svoje pravičnosti ne boste izkazovali pred ljudmi, da bi vas videli, sicer ne boste imeli plačila pri svojem Očetu, ki je v nebesih.
2 Kadar torej daješ miloščino, ne trobi pred seboj, kakor delajo hinavci po shodnicah in ulicah, da bi jih ljudje hvalili. Resnično, povem vam: Dobili so svoje plačilo. 3 Kadar pa ti daješ miloščino, naj ne ve tvoja levica, kaj dela tvoja desnica. 4 Tako bo tvoja miloščina na skrivnem, in tvoj Oče, ki vidi na skrivnem, ti bo povrnil.«
O molitvi
(Lk 11,2–4)
5 »In kadar molite, ne bodite kakor hinavci. Ti namreč radi molijo stoje po shodnicah in vogalih glavnih ulic, da se pokažejo ljudem. Resnično, povem vam: Dobili so svoje plačilo. 6 Kadar pa ti moliš, pojdi v svojo sobo, zapri vrata in môli k svojemu Očetu, ki je na skrivnem. In tvoj Oče, ki vidi na skrivnem, ti bo povrnil. 7 Pri molitvi pa ne blebetajte kakor pogani; mislijo namreč, da bodo uslišani, če bodo veliko govorili. 8 Ne postanite jim podobni, saj vaš Oče ve, česa potrebujete, preden ga prosite. 9 Vi torej molíte takóle:
Oče naš, ki si v nebesih,
posvečeno bodi tvoje ime.
10 Pridi tvoje kraljestvo.
Zgôdi se tvoja volja
kakor v nebesih tako na zemlji.
11 Daj nam danes naš vsakdanji
kruh;
12 in odpústi nam naše dolge,
kakor smo tudi mi odpustili svojim dolžnikom;
13 in ne vpelji nas v skušnjavo,
temveč reši nas hudega.
14 Če namreč odpustite ljudem njihove prestopke, bo tudi vaš nebeški Oče vam odpustil. 15 Če pa ljudem ne odpustite, tudi vaš Oče ne bo odpustil vaših prestopkov.«
O postu
16 »Kadar se postite, se ne držite čemerno kakor hinavci; kazijo namreč svoje obraze, da pokažejo ljudem, kako se postijo. Resnično, povem vam: Dobili so svoje plačilo. 17 Kadar pa se ti postiš, si pomazili glavo in umij obraz. 18 Tako ne boš pokazal ljudem, da se postiš, ampak svojemu Očetu, ki je na skritem. In tvoj Oče, ki vidi na skritem, ti bo povrnil.«
Zaklad v nebesih
(Lk 12,33–34)
19 »Ne nabirajte si zakladov na zemlji, kjer uničujeta molj in rja in kjer tatovi vlamljajo in kradejo; 20 nabirajte pa si zaklade v nebesih, kjer jih ne uničujeta ne molj ne rja in kjer tatovi ne vlamljajo in ne kradejo. 21 Kjer je namreč tvoj zaklad, tam bo tudi tvoje srce.«
Svetilka telesa
(Lk 11,34–36)
22 »Svetilka telesa je oko. Če je torej tvoje oko čisto,
bo svetlo vse tvoje telo. 23 Če pa je tvoje oko pokvarjeno,
bo temačno vse tvoje telo. Če je namreč luč, ki je v tebi, tema, kako velika je tema!«
Bog in mamon
(Lk 16,13)
24 »Nihče ne more služiti dvema gospodarjema: ali bo enega sovražil in drugega ljubil, ali pa se bo enega držal in drugega zaničeval. Ne morete služiti Bogu in mamonu.«
Zaupanje in zaskrbljenost
(Lk 12,22–34)
25 »Zato vam pravim: Ne skrbite za svoje življenje, kaj boste jedli ali kaj boste pili,
in ne za svoje telo, kaj boste oblekli. Ali ni življenje več kot jed in telo več kot obleka? 26 Poglejte ptice neba! Ne sejejo in ne žanjejo niti ne spravljajo v žitnice, in vendar jih vaš nebeški Oče hrani. Ali niste vi več vredni kot one? 27 Kdo izmed vas pa more s svojo skrbjo podaljšati svoje življenje za en sam komolec?
28 In za obleko, kaj skrbite? Poučite se od lilij na polju, kako rastejo. Ne trudijo se in ne predejo, 29 toda povem vam: Še Salomon v vsem svojem veličastvu ni bil oblečen kakor ena izmed njih. 30 Če pa Bog tako oblači travo na polju, ki danes obstaja in jo jutri vržejo v peč, mar ne bo mnogo bolj oblačil vas, maloverni? 31 Ne skrbite torej in ne govorite: ›Kaj bomo jedli ali kaj bomo pili ali kaj bomo oblekli?‹ 32 Po vsem tem sprašujejo pogani. Saj vaš nebeški Oče ve, da vse to potrebujete. 33 Iščite najprej Božje kraljestvo
in njegovo
pravičnost in vse to vam bo navrženo. 34 Ne skrbite za jutri, kajti jutrišnji dan bo skrbel sam zase. Dovolj je dnevu njegovo zlo.«
Ne sodite
(Lk 6,37–38.41–42)
7
1 »Ne sodite, da ne boste sojeni! 2 S kakršno sodbo namreč sodite, s takšno boste sojeni, in s kakršno mero merite, s takšno se vam bo merilo. 3 Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata, bruna v svojem očesu pa ne opaziš? 4 Ali kako moreš reči svojemu bratu: ›Pústi, da vzamem iver iz tvojega očesa,‹ če imaš sam bruno v očesu? 5 Hinavec, odstrani najprej bruno iz svojega očesa in potem boš razločno videl odstraniti iver iz očesa svojega brata.«
Varujte, kar je sveto
6 »Svetega ne dajajte psom, in svojih biserov ne mečite svinjam, da jih ne pomendrajo z nogami in se nato obrnejo ter vas raztrgajo.«
Prosíte, iščite, trkajte
(Lk 11,9–13)
7 »Prosíte in vam bo dano! Iščite in boste našli! Trkajte in se vam bo odprlo! 8 Kajti vsak, kdor prosi, prejme; in kdor išče, najde; in kdor trka, se mu bo odprlo. 9 Ali pa: kdo med vami bo dal svojemu sinu kamen, če ga bo prosil kruha? 10 Ali mu bo dal kačo, če ga bo prosil za ribo? 11 Če torej vi, ki ste hudobni, znate svojim otrokom dajati dobre darove, koliko bolj bo vaš Oče, ki je v nebesih, dajal dobro tem, ki ga prosijo.«
Zlato pravilo
12 »Tako torej vse, kar hočete, da bi ljudje storili vam, tudi vi storite njim! To je namreč postava in preroki.«
Dve poti
(Lk 13,24)
13 »Vstopíte skozi ozka vrata, kajti široka so vrata
in prostorna je pot, ki vodi v pogubo, in veliko jih je, ki vstopajo po njej. 14 Kako ozka so vrata in kako tesna je pot, ki vodi v življenje, in malo jih je, ki jo najdejo.«
Drevo spoznamo po sadu
(Lk 6,43–44)
15 »Varujte se lažnih prerokov, ki prihajajo k vam v ovčjih oblačilih, znotraj pa so grabežljivi volkovi. 16 Po njihovih sadovih jih boste spoznali. Se mar grozdje obira s trnja ali smokve z osata? 17 Takó vsako dobro drevo rodi dobre sadove, slabo drevo pa slabe. 18 Dobro drevo ne more roditi slabih sadov in slabo ne dobrih. 19 Vsako drevo, ki ne rodi dobrega sadu, posekajo in vržejo v ogenj. 20 Po njihovih sadovih jih boste torej spoznali.«
Lažni preroki
(Lk 13,25–27)
21 »Ne pojde v nebeško kraljestvo vsak, kdor mi pravi: ›Gospod, Gospod,‹ ampak kdor uresničuje voljo mojega Očeta, ki je v nebesih. 22 Veliko mi jih bo reklo tisti dan: ›Gospod, Gospod, ali nismo v tvojem imenu prerokovali in v tvojem imenu izganjali demonov in v tvojem imenu storili veliko mogočnih del?‹
23 In takrat jim bom naznanil: ›Nikoli vas nisem poznal. Pojdite proč od mene, kateri ravnate nepostavno!‹«
Hiša na skali
(Lk 6,47–49)
24 »Zato je vsak, ki posluša te moje besede in jih uresničuje, podoben preudarnemu možu, ki je zidal svojo hišo na skalo. 25 Ulila se je ploha, pridrlo je vodovje in zapihali so vetrovi ter se zagnali v to hišo, in vendar ni padla, ker je imela temelje na skali. 26 Kdor pa te moje besede posluša in jih ne uresničuje, je podoben nespametnemu možu, ki je zidal hišo na pesku. 27 Ulila se je ploha, pridrlo je vodovje in zapihali so vetrovi; zagnali so se v to hišo in padla je in njen padec je bil velik.«
28 Ko je Jezus končal te besede, so množice strmele nad njegovim naukom, 29 kajti učil jih je kakor nekdo, ki ima oblast, in ne kakor njihovi pismouki.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

VeganCyclist ::

Wow,... Izbris posta, kar sem napisal, da zahodni svet temelji na kršanstvu. WOW!

_Sajmon_ ::

WizzardOfOZ je izjavil:

_Sajmon_ je izjavil:

Poenostavljeno razmišljanje, da je krščanstvo 2k+ stara pravljica, me mal ne vem kaj naj rečem, pove samo o tem, da tisti, ki to izjavi, ni ravno razgledan. Če te zanima, za razširitev pogleda, si preberi kaj od Lee Strobla. Ne dolg nazaj sem gledal film "The Case of Christ", pa še knjigo prebral. Možakar, nekoč novinar za Chicago Tribune, dobitnik raznoraznih novinarskih nagrad (wiki), nekoč ateist. Žena postane kristjanka, kar ga totalno iztiri, da te meje, da ji hoče v par dneh dokazat, da to kar piše v Sv. Pismu o Jezusu, da je samo mit, oz. da ni res. Naprej si lahko prebereš sam.


Vse religije so pravljice danes. Kot bodo današnji zakoni pravljica za nekoga čez 2000 let, ki se jim bo smejal, kaki bumbarji smo bili. Samo še največji idioti ali zavedeni trdijo, da je biblija kaj drugega od knjige pravljic.

Razumem, zakaj je bila zapisana v takem stilu. Ker so bili ljudje necivilizirani in bedasti, pa so počeli vsakakršne svinjarije, je bilo treba najti nekaj kar jih bo prestrašilo, da vsega tega ne bodo počeli. Ker pa omejencu in zahojencu ne moreš drugače dopovedat, kot da ga orenk prestrašiš, so vključili "vsemogočno" bitje, ki ga bo "štrafalo". Zato so imeli potem zapisano neko vrsto pravil, kako naj bi se živelo. Seveda pa je najlažje to pokazat na primeru in si izmisliš ogromno zgodbic, ter dodaš vsaki na koncu še nauk.
To delamo še danes za otroke, ko mu poveš basen, ki ima na koncu nauk, da mu na primeru pokažeš, zakaj se tega ne dela. Ampak normalni vemo, da so to pravljice, otrok pa verjame da je to res. Enako je z religijo.


Pravljica zame pomeni nekaj izmišljenega. Seveda lahko tako razmišljaš, ampak povabil bi te, da si vsaj tisti film pogledaš ali pa vsaj prebereš kaj o zgodovinskosti Kristusa. Za boljšo razgledanost. Kristus ni izmišljen, niso bili izmišljeni njegovi učenci. To v znanstveni sferi sploh ni dileme. Seveda potem se moraš sam odločit, ali verjameš, da je bil Božji sin, ali je res vstal od mrtvih ipd, ali boš sledil tem načelom ali ne. Ampak dandanes rečt, da je Nova zaveza (posebej Kristusovo življenje in po njegovi smrti življenje njegovih učencev) pravljica, pa oprosti, zgodovinsko ne drži (fokus na Novi zavezi pa imam zato, ker Stare ne moreš v vsej polnosti razumet brez Kristusa). Dve knjigi sem prebral v zadnjem času glede tega, ali je res (in koliko), kar piše nova zaveza ali ne, skratka o Kristusu, polega te od Lee Strobla še od italijanskega novinarja Vittorio Messori "Kdo je Jezus?".

VeganCyclist je izjavil:

Wow,... Izbris posta, kar sem napisal, da zahodni svet temelji na kršanstvu. WOW!


Ja, res, WOW. Kaj pa je problematičnega v tem, kar si napisal, pa res ne vem, zakaj rabi izbris.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Sajmon_ ()

Poldi112 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Vsaka religija je poznala sužnje. Nekoč je bil to način življenja. Z Danes jih v večini ni več. Pozna jih samo še islam, ki pa to tudi s pridom izkorišča. Samo tega noben levičar na glas ne upa povedat.


Kolega, ISIS je anomalija, ki je praktično ni več, medtem ko imamo v USA več kot 2 milijona sužnjev.


Kolega, če ti misliš, da arabci nimajo več sužnjev, pojdi v Katar, Dubai, ... pa boš videl, da so še vedno na nivoju, kjer je amerika svetlobna leta naprej.

Dobiš komentar voznika (domačina katarca): "fuck i miss him", ko z avtom pripelje do prehoda za pešce in mu pakistanec komaj odskoči, da ga zbije z avtom.


Kolega, verjamem, da so sužnji še kar aktualni po svetu. Odgovarjam zgolj na vaše nebuloze, da jih pozna zgolj islam. Ker kolikor je meni znano ZDA ni muslimanska država...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

c3p0 ::

VeganCyclist je izjavil:

Wow,... Izbris posta, kar sem napisal, da zahodni svet temelji na kršanstvu. WOW!


Fanatični ateisti so te dobili.

avom23 ::

Nekateri omenjate Marijo, ampak nimamo ženske kot utelešenje Boga, ni hčere božje, ampak samo Jezus kot osrednji in glavni lik.

In ta sin je čaščen kot odposlanec Boga. Marijo se ne časti zaradi tega kar uči, ona "zgolj" rodi sina bozjega.

Ali ni tako?

avom23 ::

In vsi skofi, nadskofi in papez so lahko zgolj moški. Kdo bi si mislil.

ripmork ::

VeganCyclist je izjavil:

Na krščanski veri temelji naša civilizacija in vse naše vrednote. Ve se, kdo to zavrača. Antifa terroristi, ki želijo anarhijo po vzoru Madmaxa, komunisti, ki želijo totalitarni sistem in islamisti, ki želijo uvest svoje versko pravo. Vsem tem trem je skupno to, da bi pobijal ljudi za to, da bi jim lahko vse pobral. Dejansko gre samo za lust po denarju. Pomislte v kakšen svet bi se zbudil, če bi vladali eni od zgornjih?

Kakšno bedasto posploševanje in nerealen črno/bel pogled na svet. A za budizem si že kdaj slišal? Ali pa za "common sense"?
"Ne delaj drugim kar ne želiš, da bi drugi tebi počeli" - razum kombiniran z malo empatije je vse, kar družba potrebuje za složno življenje. Žal se pa marsikateri (ateist ali religiozen) ne ravna po tem.

G-man ::

imagodei je izjavil:

Furbo je izjavil:

Preberi in napiši še kaj od kake konkurenčne vere, npr. tiste po kateri ni politično korektno pljuvati. Če se upaš seveda.

Tam najdeš še hujša navodila in še marsikdo se ravna po njih.

Kaj ima to veze v temi, ki se imenuje "Krščanstvo in rasizem"? Saj ne primerjamo ver med sabo - govorimo o točno določeni veri. In to, da je neka druga vera še slabša, ne pomeni, da z dotično ni problemov. To bi se nekateri zgleda radi tolažili, češ, sej mi smo še dobri, lej, kako so drugi slabi?

imagodei je izjavil:


Poanta ostaja, da je Sveto pismo zbirka nekih zapisov, ki so nastali pred tisoči let in odražajo takratno pojmovanje moralnih vrednot, pa še to le stežka. Če bi nas kdo rad prepričal, da je bilo pred 2500 leti kaj bolj moralno svojo hči prodati v spolno suženjstvo kot danes, je pač popolni cerebralni bankrotiranec in psihopat brez čustev.


Nek "moderni človek" je še 80 let nazaj trdil, da so Judje in Cigani pa še kakšni "untermensch" in zato nimajo pravic in se jih zato lahko eksterminira kot živino. "Moderni ljudje" danes trdijo, da je "pravica do lastnega telesa" višje rangirana kot pravica zarodka, da postane človek (ta tema mi je sicer zelo težka in ne bi se rad zapletal v posamične primere, ki so ponavadi veliko bolj tragični za razliko od sprevrženosti kavarniških debat o tej temi). Ker še ni človek, izpade iz pravnega sistema. Tako tudi suženj ni bil pojmovan kot človek in zato ni imel pravic.

Ne bi polagal preveč upov v to, da zdaj pa res dokončno vemo vse o tem, kaj je prav in kaj ni prav. Npr. a to je normalno, da kupim telefon vsaki dve leti, v Kongu pa mi za moj telefon mulci umirajo, ko kopljejo koltan?

imagodei je izjavil:


Gledano z današnjimi očmi je Sveto pismo zbirka nekih zapisov, med katerimi se občasno pojavi celo kakšna solidna ideja in soliden moralni nauk. Skoznje je treba iti enega po enega in ugotavljat, ali je primeren za današnji čas ali ne. Aktivno se odločamo, kateri se nam zdijo v redu in si jih bomo zapomnili, morda živeli v skladu z njimi in jih ponavljali drugim; kateri pa se nam zdijo zanič in jih bomo raje hitro pozabili. In ob njih zamahnili z roko, češ, da so bili napisani v kontekstu časa. Torej Sveto pismo ni učbenik etike oz. morale, pač pa moderni človek z modernimi moralnimi vrednotami presoja, česa se bo držal in česa ne.


Se strinjam, da SP ni učbenik morale in etike. Vidim pa, da so moderni učbeniki in pouk državljanske vzgoje in etike obrodili fantastične rezultate na področju vzgoje Slovencev. Npr. to presojo smo lahko zelo dobro spremljali v Stranki Modernega Centra, kulminaciji moderne morale :)) Se vidi, da je modernost v pomenskem sorodu z modo. Sicer je hecno, da imajo moda isti koren, ampak ja, na koncu so jajca, zmešana seveda, ki jih morajo sedaj požirati prav tisti moderni volivci, ki so SMC na veliko ustoličili leta nazaj.

imagodei je izjavil:


Ravno to bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno: verniki trdijo, da je Sveto pismo polno dobrih naukov, da je njihov moralni vodič, da je napisan po navdihu nadvse dobrega in nezmotljivega boga - in ko naletijo na zapis, ki v današnjem času zveni OK, se trepljajo po prsih, češ, o tem govorim, vidite te globoke nauke. Ko pa naletijo na hudo svinjarijo, pa kislo skomignejo z rameni, češ, "kontekst časa". Ali pa, v najboljšem primeru, poskušajo zadeve preokvirit v drug kontekst, češ da gre za kako priliko oziroma prenesen pomen. Yeah, right.


Torej se strinjamo, da je branje SP (tako kot tudi katerekoli druge knjige) problem interpretacijskih okvirjev. SP je dovolj široka v vsebini, da ti komot da razloge, ki jih iščeš. Kritikom svoje, apologetom svoje, fundamentalistom svoje, interpretom svoje, ignorantom da mir. Ne vidim razlike med enim ali drugim preokvirjanjem. Ko eden napada, se drugi brani, oba uporabljata iste tehnike argumentacije. In če zmanjka argumentov v knjigi, imaš še vedno ad-hominem :) Bolj bistveno vprašanje je, zakaj kdo napada in zakaj se kdo brani.

G-man ::

avom23 je izjavil:

Nekateri omenjate Marijo, ampak nimamo ženske kot utelešenje Boga, ni hčere božje, ampak samo Jezus kot osrednji in glavni lik.

In ta sin je čaščen kot odposlanec Boga. Marijo se ne časti zaradi tega kar uči, ona "zgolj" rodi sina bozjega.

Ali ni tako?


Marije se ne časti, ker je "zgolj" rodila božjega sina. V krščanskem izročilu se o Mariji govori kot o novi Evi, tisti, ki ne zgrabi več v strahu, ampak ki sprejema v zaupanju. Torej, gre v enem smislu že za prvi simetrični preobrat od Padca: po ženski je človeštvo padlo, po ženski je bilo odrešeno in je ponovno vstalo. In sprejemanje obrodi novi sad - to je Jezus, novi Adam. Seveda so potem tu zastranitve v skoraj kultno češčenje Marije, kjer v perspektivi vernika Marija skoraj izrine Jezusa oziroma Boga iz verskega doživljanja. Mogoče tudi zaradi dejstva, ki je mind-boggling že konceptualno, tudi če sploh ne veruješ. Če se je Bog (bivanje, ki je izven bivajočega) utelesil prek tega sveta po bivajočem, je sam sebe spustil pod lasten nivo, hkrati pa bivajoče (Marija), ki mu je omogočilo utelešenje, povzdignil na svoj nivo, ki je izven vseh kategorij. Potem se ni za čudit, da ji pridevajo naziv kraljica.

Saj tudi Sina se ne "časti" zaradi tega kar uči. Marsikateri Jezusov nauk je univerzalen (jih je možno najti ali izluščiti tudi iz drugih religij) oziroma, kot je bilo omenjeno, tudi ni povedal veliko novega glede Postave (Stare zaveze). Častimo ga, ker ... no, tu lahko govorim samo zase (ker motivi so res lahko zelo različni): če ti je nekdo korenito obrnil življenje na bolje, kakšen odnos bi ti imel do te osebe?

boldleaf ::

G-man je izjavil:

avom23 je izjavil:

Nekateri omenjate Marijo, ampak nimamo ženske kot utelešenje Boga, ni hčere božje, ampak samo Jezus kot osrednji in glavni lik.

In ta sin je čaščen kot odposlanec Boga. Marijo se ne časti zaradi tega kar uči, ona "zgolj" rodi sina bozjega.

Ali ni tako?


Marije se ne časti, ker je "zgolj" rodila božjega sina. V krščanskem izročilu se o Mariji govori kot o novi Evi, tisti, ki ne zgrabi več v strahu, ampak ki sprejema v zaupanju. Torej, gre v enem smislu že za prvi simetrični preobrat od Padca: po ženski je človeštvo padlo, po ženski je bilo odrešeno in je ponovno vstalo. In sprejemanje obrodi novi sad - to je Jezus, novi Adam. Seveda so potem tu zastranitve v skoraj kultno češčenje Marije, kjer v perspektivi vernika Marija skoraj izrine Jezusa oziroma Boga iz verskega doživljanja. Mogoče tudi zaradi dejstva, ki je mind-boggling že konceptualno, tudi če sploh ne veruješ. Če se je Bog (bivanje, ki je izven bivajočega) utelesil prek tega sveta po bivajočem, je sam sebe spustil pod lasten nivo, hkrati pa bivajoče (Marija), ki mu je omogočilo utelešenje, povzdignil na svoj nivo, ki je izven vseh kategorij. Potem se ni za čudit, da ji pridevajo naziv kraljica.

Saj tudi Sina se ne "časti" zaradi tega kar uči. Marsikateri Jezusov nauk je univerzalen (jih je možno najti ali izluščiti tudi iz drugih religij) oziroma, kot je bilo omenjeno, tudi ni povedal veliko novega glede Postave (Stare zaveze). Častimo ga, ker ... no, tu lahko govorim samo zase (ker motivi so res lahko zelo različni): če ti je nekdo korenito obrnil življenje na bolje, kakšen odnos bi ti imel do te osebe?


Sorry ampak to ni krscansko izrocilo. Je Cerkveno izrocilo, ki je izmalicila Jezusov nauk v imenu svojega zasluzka. Marija ipd. neumnosti so bile pobrane iz poganskih verovanj na tem prostoru, ko se je poskusilo povoziti nasa prava prvotna verovanja z uvozenimi, ki so bila malo popravljena, malo prilagojena lokalnemu okusu (enako kot valentinovo, saturnalije, bozic, razni deli rituala porocanja ipd.). Kar zelo lepo razlaga, zakaj je obsesija z Marijo na nekaterih koncih sveta bistveno vecja kot drugje. Dejansko je celo krscansko izrocilo Cerkev spridila, preobrnila, integrirala vse kar je bilo povseci in spremenila v cisto navaden reklamni pamflet od katerega profitira. Ce te zanima kaj je Jezus zares ucil (s tem, da je vprasanje, ce je bil ucitelj sploh on in ne Janez Krstnik - ampak pustiva to za drugic) si pojdi brati zadeve kot so "Black sea scrolls" (ki jih seveda RKC ne priznava - njihov reklamni pamflet postavlja na laz). Ampak, ce se pa spravis na tako stare spise, a ni potem vseeno, ce zacnes studirati poganstvo, njihove obrede, cascenje narave in rodnosti, namesto nekih uvozenih zidovskih traparij. Se ti ne zdi, da se ukvarjas z enako eksotiko, kot npr. Hare Krishna? Saj, ce pogledas obrede, so si malo podobni, odrasle osebe so oblecene v neresna oblacila in govorijo neke neumnosti. Mar ni enako?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kreacionizem prihaja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14421807 (18939) donfilipo
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084143953 (127069) Mrakw
»

Verjamete v boga? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
42368328 (62409) Marilyn
»

[fork] Krščanstvo je v bistvu poganska vera (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Problemi človeštva
992120611 (105221) PacificBlue
»

Odnosi do Krščanstva v Sloveniji (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55280870 (70628) gruntfürmich

Več podobnih tem