» »

Ali si odrekamo preveč svobode, da družba lahko funkcionira?

Ali si odrekamo preveč svobode, da družba lahko funkcionira?

Temo vidijo: vsi

nevone ::

Ja, davke plačujemo, a kljub temu se pojavljajo osebki, ki trdijo, da morajo biti davki čim nižji, kar v njihovi podzavesti (no vsaj tako to izgleda nekaterim od zunaj) konvergira k temu, da jih sploh ni, in da preprosto naj pač umre, kdor ni sposoben _sam_ preživeti. Da je odziv na to tak kot je, pač ni zelo nenavadno. Saj večina ne razmišlja tako, ampak ekstremi, ki jih tu omenjamo in obravnavamo so tako videti nekaterim ostalim.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Okapi ::

tikitoki je izjavil:

Wazzaa je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Okapi je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zakaj se sprenevedas. Tisti "kapitalisti", ki so do bogastva prisli preko kraje, goljufij,..., kar je pri nas bilo pogosto, so vec, k vredni vseh obtozb. Pravzaprav je bolj problem,da niso bili nikoli dovolj hudo sankcionirani.

Čisto nič se ne sprenevedam. Tule se kar povprek obsoja kapitaliste. Če je kateri med njimi res kradel, naj se ga obsoja (in obsodi) kot kradljivca, ne kot kapitalista.

To, kar počneš ti in tebi podobni vodi družbo naravnost v prepad - linč vsakega, ki ima malo več od povprečja. Smo tudi v naših krajih enkrat že doživeli, pa se nekateri iz tega očitno niste čisto nič naučili.

Na čelu vsake take revolucijo pa so tisti, ki vzroka za lasten neuspeh niso sposobni prepoznati v sebi, ampak iščejo krivce pri drugih, in taki, ki so nevoščljivi vsakemu, ki ima malo več, kot imajo sami. Se prepoznaš med njimi?


Ocitno si slep, ker ti in podobni na veliko opravicujete izkoriscanje sibkejsih za osebno bogatenje.

Kot tipicni brezumni neoliberalist, se nato takoj spustiv v ad homimem napade. Sem preprican, da je razlog pomankanje pametnih argumentov.


Sami argumenti so vas, tovariš. Brezumni neoliberalist ni ad hominem, ne. Tudi jaz sem prepričan, da je razlog pomanjkanje pametnih argumentov.

Na tvojo žalost ima Okapi prav. Niso vsi kapitalisti kradljivci.


Ojej, ad homen je bil primerno nagrajen. Groza!

No vidis, spet polagas besede v usta, lako pa navedes, kje sem napisal, da so vsi kradljivci?

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?

A si res tako slep, da pri sebi ne prepoznaš tistega, česar obtožuješ druge? In ko ti drugi samo vrnejo milo za žajfo, v upanju, da boš videl, kaj sam počneš, se počutiš užaljenega.

jype ::

Okapi je izjavil:

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?
Napisal si, da je kapitalizem dober. Kapitalizem je po definiciji izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje bogatih.

Okapi ::

nevone je izjavil:

Ja, davke plačujemo, a kljub temu se pojavljajo osebki, ki trdijo, da morajo biti davki čim nižji, kar v njihovi podzavesti (no vsaj tako to izgleda nekaterim od zunaj) konvergira k temu, da jih sploh ni, in da preprosto naj pač umre, kdor ni sposoben _sam_ preživeti. Da je odziv na to tak kot je, pač ni zelo nenavadno. Saj večina ne razmišlja tako, ampak ekstremi, ki jih tu omenjamo in obravnavamo so tako videti nekaterim ostalim.
To mogoče ti projeciraš neke svoje strahove v to, kaj drugi počno. Ampak se motiš. Liberalci, ki zagovarjamo nižje davke, tega ne počnemo zaradi tega, da bi drugi imeli manj, ampak zaradi tega, da bi imeli več. Da bi revni bili manj revni. Ker nižji davki spodbujajo gospodarsko rast, zaposlovanje, dvig družbenega bruto proizvoda. Ker je izplen na koncu večji.

Je pa res, da veliko ljudi ne razume, da bogatejši plačujejo veliko več davka tudi če je davčna stopnja enotna.

ZaphodBB ::

nevone je izjavil:

Ja, davke plačujemo, a kljub temu se pojavljajo osebki, ki trdijo, da morajo biti davki čim nižji, kar v njihovi podzavesti (no vsaj tako to izgleda nekaterim od zunaj) konvergira k temu, da jih sploh ni, in da preprosto naj pač umre, kdor ni sposoben _sam_ preživeti. Da je odziv na to tak kot je, pač ni zelo nenavadno. Saj večina ne razmišlja tako, ampak ekstremi, ki jih tu omenjamo in obravnavamo so tako videti nekaterim ostalim.

o+ nevone

Tisti, ki ste neto prejemniki proračunskega denarja v resnici ne plačujete davkov.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

Okapi je izjavil:

Da bi revni bili manj revni.
Torej ste nepismeni?

Ker revni niso revni zaradi davkov, temveč zato, ker vrednost, ki jo dodajo, poberete kapitalisti (ki se tega zavedate, a očitno radi trolate).

antartide ::

nevone je izjavil:

Ja, davke plačujemo, a kljub temu se pojavljajo osebki, ki trdijo, da morajo biti davki čim nižji, kar v njihovi podzavesti (no vsaj tako to izgleda nekaterim od zunaj) konvergira k temu, da jih sploh ni, in da preprosto naj pač umre, kdor ni sposoben _sam_ preživeti. Da je odziv na to tak kot je, pač ni zelo nenavadno. Saj večina ne razmišlja tako, ampak ekstremi, ki jih tu omenjamo in obravnavamo so tako videti nekaterim ostalim.

o+ nevone

lahko take pisat če plačuješ malo davka... Ko pa imaš kaj več prihodkov pa komu se da plačevat tolko davkov.. Jaz sm v 2019 mel še kar dobro leto.. Zaradi toliko davka vse kar imam prišparanega Oktobra je 700€ (in potem imam še 5.500€ za davek k stoji)
Potem morem še plačat davek na nepremičnino.
Komunalo.
Internet.
Zavarovanje, plus nezgodno zavarovanje.
RTV prispevek.
Elektriko.
Mobitel.

In na koncu še veliko davka.
i9 9900k | 32GB DDR4 3600Mhz RGB
RTX 2060 | 1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4
1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4 | Thermaltake View 71 TG RGB

Okapi ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?
Napisal si, da je kapitalizem dober. Kapitalizem je po definiciji izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje bogatih.

Mogoče po tvoji zblojeni definiciji.

jype ::

Okapi je izjavil:

Je pa res, da veliko ljudi ne razume, da bogatejši plačujejo veliko več davka tudi če je davčna stopnja enotna.
Vsi kapitalisti kradejo, ker si prilaščajo sadove dela tistih, ki niso kapitalisti.

Okapi je izjavil:

Mogoče po tvoji zblojeni definiciji.
Po edini pravilni definiciji.

antartide ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?
Napisal si, da je kapitalizem dober. Kapitalizem je po definiciji izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje bogatih.

če poznaš boljši sistem kot Kapitalizem, zakaj ne greš v politiko? Kapitalizem je delujoči sistem, zaenkrat boljšega ni.
i9 9900k | 32GB DDR4 3600Mhz RGB
RTX 2060 | 1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4
1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4 | Thermaltake View 71 TG RGB

Wazzaa ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Da bi revni bili manj revni.
Torej ste nepismeni?

Ker revni niso revni zaradi davkov, temveč zato, ker vrednost, ki jo dodajo, poberete kapitalisti (ki se tega zavedate, a očitno radi trolate).


V kapitalizmu imajo revni možnost postati kapitalist in na ta način pobrati vso dodano vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wazzaa ()

nevone ::

Tisti, ki ste neto prejemniki proračunskega denarja v resnici ne plačujete davkov.


Tisti, ki ste neto prejemniki vsega kar so predniki pred vami dognali in nam izborili v resnici ne skrbite sami zase.

Aja ... pa mimogrede ... splav ni umor.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Wazzaa ::

nevone je izjavil:



Aja ... pa mimogrede ... splav ni umor.

o+ nevone


Ja, Hipatija.

nevone je izjavil:

Tisti, ki ste neto prejemniki proračunskega denarja v resnici ne plačujete davkov.


Tisti, ki ste neto prejemniki vsega kar so predniki pred vami dognali in nam izborili v resnici ne skrbite sami zase.

o+ nevone

Neto prejemniki proračunskega denarja skrbite za njih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wazzaa ()

D3m ::

nevone je izjavil:

Tisti, ki ste neto prejemniki proračunskega denarja v resnici ne plačujete davkov.


Tisti, ki ste neto prejemniki vsega kar so predniki pred vami dognali in nam izborili v resnici ne skrbite sami zase.

Aja ... pa mimogrede ... splav ni umor.

o+ nevone


|HP EliteBook|R5 6650U|

Wazzaa ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Je pa res, da veliko ljudi ne razume, da bogatejši plačujejo veliko več davka tudi če je davčna stopnja enotna.
Vsi kapitalisti kradejo, ker si prilaščajo sadove dela


To počnete komunjare.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wazzaa ()

TheBlueOne ::

Okapi je izjavil:

Pa saj zakonodaje, regulacije ... je v resnici vedno več, ne vedno manj. Povsod, tudi v ZDA.


Ampak to ni zavoljo sledenja neoliberalnih politik, prakticno vse, kar ti je samoumevno je bilo izborjeno s strani tistih, ki se borijo obratno. Drugace pa ja, regulacija je nujna, ko raste kompleksnost. Ce ti je OK, da je vedno vec zakonodaje, ti je vsec, da so dolocene minimalne place itn., potem nisi ravno neoliberalec.

ZaphodBB ::

nevone je izjavil:

Tisti, ki ste neto prejemniki proračunskega denarja v resnici ne plačujete davkov.


Tisti, ki ste neto prejemniki vsega kar so predniki pred vami dognali in nam izborili v resnici ne skrbite sami zase.

Aja ... pa mimogrede ... splav ni umor.

o+ nevone

Predniki z največjo ljubeznijo gledajo na tiste potomce, ki so se jim povsem izneverili.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Okapi ::

TheBlueOne je izjavil:

Okapi je izjavil:

Pa saj zakonodaje, regulacije ... je v resnici vedno več, ne vedno manj. Povsod, tudi v ZDA.


Ampak to ni zavoljo sledenja neoliberalnih politik, prakticno vse, kar ti je samoumevno je bilo izborjeno s strani tistih, ki se borijo obratno. Drugace pa ja, regulacija je nujna, ko raste kompleksnost. Ce ti je OK, da je vedno vec zakonodaje, ti je vsec, da so dolocene minimalne place itn., potem nisi ravno neoliberalec.

Saj nisem. To je zmerljivka tistih, ki ne prenesejo nas, svobodomiselnih liberalcev. Za leve smo neoliberalci, za desne pa anarholiberalci.

In ne, ni mi všeč, da je vedno več zakonodaje, ker duši podjetništvo, svobodno iniciativo, prosto izbiro ... Meni recimo ni všeč, da se v nobenen lokalu ne sme kaditi, čeprav nisem kadilec, in mi je zoprno, če naslednji dan obleka smrdi po nikotinu. Ampak sem za prosto izbiro, lastnikov lokalov in obiskovalcev lokalov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Miki N ::

Kaj pa svoboda na internetu? Si tudi to odrekamo sami ali nam jo odreka kdo drug?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

feryz ::

Zakaj pa sploh vprašanje, če si jo "odrekamo"!?
Noben si jo sam ne, jo nam kar lepo drugi "odrekajo".
To, če se tukaj na forumu sprašujete o tem, ne reši ničesar. In niti ne pripomore, niti odvrne sprememb "odrekanja svobodi".

Jaz si jo v dobri meri jemljem nazaj. Ok, mogoče ne v dobri meri, vsekakor pa mnogo več kot tukajšnje ovce.
Več imam od tega, kot jokcanje po forumih.

TheBlueOne ::

Okapi je izjavil:


Saj nisem. To je zmerljivka tistih, ki ne prenesejo nas, svobodomiselnih liberalcev. Za leve smo neoliberalci, za desne pa anarholiberalci.

In ne, ni mi všeč, da je vedno več zakonodaje, ker duši podjetništvo, svobodno iniciativo, prosto izbiro ... Meni recimo ni všeč, da se v nobenen lokalu ne sme kaditi, čeprav nisem kadilec, in mi je zoprno, če naslednji dan obleka smrdi po nikotinu. Ampak sem za prosto izbiro, lastnikov lokalov in obiskovalcev lokalov.


Vse jasno, tezko locit sarkazem, se mi zdi, da si se enkrat vmes popredalckal.

Drugace to o dusenju podjetnistva je tako tako. Karkoli podjetja regulira, podjetniki seveda tako predstavijo, ker deluje pri desnih volilcih. Vsaka nova regulacija dusi podjetja, vsaka nova dajatev jih naredi nekonkurencne itn., nocejo pa slisati recimo, da so place tako nizke, da bi morali biti brez tezave konkurencni tavelikim. Pac vsak igra svojim ovcam "four legs good, two legs bad"...

Kar se tice lokalov, pa se strinjam, da je to bullshit levice, ki jim bolj skoduje kot koristi, kot marsikatera druga pozicija okoli teh novodobnih idej. Za moj okus nimajo kaj delati okoli teh eksoticnih zadev dokler ni postimana sociala, zdravstvo, solstvo itn.

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

Glede na število brezposelnih in dokaj optimiziranim proizvodnim procesom si upam trditi, da bi nam lahko šlo malce bolje/lažje, če bi vsi aktivno sodelovali pri ustvarjanju obilnega oz. lagodnega življenja. Morda bi manjše število študentov še malce pripomoglo k razbremenitvi, tudi prenos lažjih opravil na upokojence.
Določen del populacije, predvsem starejši v mestih, so zelo neaktivni. Kak kibuc na deželi sploh ni tako slaba ideja, malce šiviljstva, sadjarstva in vrtičkarstva pa to.

Kar se tiče kapitalizma pa je tako, da imamo ljudje določene lastnosti, kot so izmikanje odgovornosti in prelaganje te na druge. Že večkrat se je pokazalo, da smo najraje lenuhi, kateri uživajo v obilju. Zato naj družbene optimizacije temeljijo na realističnih premisah, idealno ne bo v nobeni ureditvi.

IMO je na koncu res, da pogosto državne uprave ustvarjajo premalo priložnosti za kvalitativni zasuk na bolje. Modus operandi "obdavčimo in ovirajmo" je še kako prisoten.
#65W!

Hermit Bob ::

hammock je izjavil:

Ne vem koliko si kaj potoval po tem nasem svetu...jaz sem kar precej, pa sem na koncu prisel do zakljucka, da zivimo v raju pod alpami. Ja, marsikaj ne stima, ampak to kar si zgoraj opisal je jebena Somalija.


Ne, ampak ZDA.

Okapi je izjavil:

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?
Napisal si, da je kapitalizem dober. Kapitalizem je po definiciji izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje bogatih.

Mogoče po tvoji zblojeni definiciji.


Ne ne, kar po vseh definicijah.

Zgodovina sprememb…

PreviousUser ::

Smrekar1 je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

8 ur dnevno v službi plus še precej časa gužvanja na poti do tja in od tam... Potem drugi opravki popoldne, razna birokracija, ki jo od nas zahteva država... Da ne govorim o vseh obveznostih tistih, ki imajo otroke...


Če ti ni všeč 8 ur dnevno v službi si najdi delo, kjer boš lahko delal manj. Nihče te ne sili, da delaš za več. Večina birokracije je povsem neobvezne, gre za to, da nekaj hočeš dobiti in država od tebe zato nekaj zahteva ali rabi. Izven prijave stalnega bivališča in osebnega dokumenta od nas ne zahteva kaj dosti. Otroci so osebna odločitev posameznika (piše v ustavi), obveznosti do njih so prostovoljne.

Kapitalisti imajo v tej družbi pravico do izkoriščanja ljudi in prilaščanja vrednosti njihovega dela.


Ne. Zaposlitev posameznika je na osnovi medsebojno koristne pogodbe. Komur ni všeč lahko gre. Suženjstvo je v Sloveniji prepovedano.

Mi pa si plačujemo zdravstvo, ki je v bistvu servis delovne sile.


Med drugim je tudi servis delovne sile. Bi nam bilo bolje brez?

Zakoni vemo da so, zelo očitno tudi v naši državi, pisani po meri elite.


Ti zakona še nisi videl od daleč.



Zato, ker zakoni niso pisani po meri korporacij, pa je v EU parlamentu, od koder prihaja naša zakonodaja, več lobistov kot poslancev, kajne? Si mislim, da ne lobirajo ravno za navadnega človeka?

feryz je izjavil:

Zakaj pa sploh vprašanje, če si jo "odrekamo"!?
Noben si jo sam ne, jo nam kar lepo drugi "odrekajo".
To, če se tukaj na forumu sprašujete o tem, ne reši ničesar. In niti ne pripomore, niti odvrne sprememb "odrekanja svobodi".

Jaz si jo v dobri meri jemljem nazaj. Ok, mogoče ne v dobri meri, vsekakor pa mnogo več kot tukajšnje ovce.
Več imam od tega, kot jokcanje po forumih.


Lahko napišeš več o tem, kako si jemlješ svobodo nazaj?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Hermit Bob je izjavil:

hammock je izjavil:

Ne vem koliko si kaj potoval po tem nasem svetu...jaz sem kar precej, pa sem na koncu prisel do zakljucka, da zivimo v raju pod alpami. Ja, marsikaj ne stima, ampak to kar si zgoraj opisal je jebena Somalija.


Ne, ampak ZDA.

Okapi je izjavil:

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Lahko ti navedeš, kje sem opravičeval izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje?
Napisal si, da je kapitalizem dober. Kapitalizem je po definiciji izkoriščanje šibkejših za osebno bogatenje bogatih.

Mogoče po tvoji zblojeni definiciji.


Ne ne, kar po vseh definicijah.
Kapitalízem -
gospodarsko-družbena ureditev, v kateri so proizvajalna sredstva v privatni lasti.

V definiciji ni nobenega izkoriščanja ali bogatenja.

Wazzaa ::

Hermit Bob je izjavil:


Ne ne, kar po vseh definicijah.


Ne drži niti v sanjah največjih komunjar. Kapitalizem je sistem, ki za razliko od vseh ostalih nagrajuje inteligenco, iznajdljivost, gospodarjenje in marljivost. Za manj sposobne imamo varovalke, ki žal niso dovolj dobre kjer je to najbolj potrebno.

Komunizem bi vse deklasiral v Venezuelčane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wazzaa ()

bhfg ::

PreviousUser je izjavil:

8 ur dnevno v službi plus še precej časa gužvanja na poti do tja in od tam... Potem drugi opravki popoldne, razna birokracija, ki jo od nas zahteva država... Da ne govorim o vseh obveznostih tistih, ki imajo otroke...

Kapitalisti imajo v tej družbi pravico do izkoriščanja ljudi in prilaščanja vrednosti njihovega dela. Mi pa si plačujemo zdravstvo, ki je v bistvu servis delovne sile. Zakoni vemo da so, zelo očitno tudi v naši državi, pisani po meri elite. Pa tudi policija, ki jo plačujemo za našo varnost, na čigavo stran mislite, da se bo postavila v primeru izgredov in protestov proti eliti?

Tako minevajo dnevi in počasi življenje. Mar ne bi bilo bolje, da bi ga preživeli kot nam paše, če bi resno zboleli, bi pač umrli, bolje da vsaj nekaj življenja preživiš svobodno kot pa celo življenje zdrav suženj.

Zdi se mi, da je cena, ki jo plačujemo družbi, da nam zagotavlja nek navidezen red in varnost, previsoka. Mi garamo kot živina, nekateri pa živijo na veliki nogi in pobirajo iz državne malhe po potrebi.

Pa vi, ste zadovoljni s trade-off svoboda vs. t.i. civilizirana družba? Se vam zdi družbena pogodba, ki je nihče od nas ni podpisal, pravična? Ko smo rojeni, smo vrženi v ta sistem, pa če nam je prav ali ne...


Popolnoma razumem tvoje tegobe, trenutni sistem je res živalski do človeka, ampak ne rabi biti, če si nardiš da ni.

Upokojiš se lahko že zelo zgodaj, v teoriji po 5 letih dela, če prišparaš 80% plače na mesec in vlagaš ter dobivaš povprečne številke, tam 6% na leto.

Catch je v tem, da folk ni pripravljen živet simple življenje, ampak bi vsi imeli iphone, bmwje, hiše za 300k, pa važil bi se pred kolegi. Nasedanje na vsak oglas in hype na eni strani, na drugi strani pa nočeš delat. Konsumerizem in svoboda? To pa ne gre. Zanimivo je tudi, da prej, ko opaziš, da materialne stvari res nimajo nobenega pomena na tvoje počutje, začneš živeti bolje. Manj kot rabiš, srečen si.

Drugi catch je v tem, da je folk nerealno len (velika, velika večina), eni pa so tud zabiti (manjšina) in jim je ta sistem pastirjev in ovc pisan na kožo. Če bi jim dali možnost, da en teden ne delajo, ne bi nič pametnega nardili v tistem času. To vidiš po folku, ki govori kako bi bili svoj šef, potem pa pride vikend na vrsto in so ulice v soboto, ko grem ob 5. zjutraj v fitnes in ob 7. nazaj, popolnoma prazne.

Treba je vložit delo. Drugače ne bo šlo. Uči se stvari, ki so dejansko uporabne (hint: faks in šola nimata s tem nobene veze). Uči se o finančnih marketih, investiranju, tradanju, izkoristkih energije, šparanju, delaj analize in sezname najcenejših izdelkov, najoljše roi, nauči se kupovati samo po discount cenah, ne pa to kar plačuje retail, porabi 20 eur na teden na osebo za hrano, izkoriščaj svoj čas, tako da ne zapraviš niti ene minute v dnevu brezveze, optimiziraj si spanec, meditiraj, telovadi. Jah, težko je, ampak je vredno.

Vidim, da je veliko folka na tem forumu polnih samih sebe brez razloga, zagrenjenih in dosadnih. Takoj grejo v konflikt in kreganje, da bi dokazali svoj prav. Ne bi tak.

Noben nikogar v nič ne sili in vsak je tam, kjer si zasluži.

Aja, pa še en hint: te debate komunizem vs kapitalizem ne spadajo v optimizacijo časa in predsatvljajo najslabši roi, ker v njih postaneš emocionalno investiran, a si še naprej na istem mestu in se nikamor ne premikaš. Izogibaj se prepričevanju folka, ker od tega nič nimaš. Še posebi jeznega, razočaranega, emocionalnega folka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bhfg ()

solatko ::

Komunizem bi bil čisto v redu, če nebi vodilni takoj hoteli postati elita, tako, da pravega komunizma po Marxu ne svetu še ni nihče uveljavil v praksi. V brezrazredni družbi, po defaultu ne more biti revnih in bogatih, definicija vsakemu po potrebah, vsak po zmožnosti pove vse, je pa to utopija, dokler smo ljudje taki, kot smo.

In nehajte enačit bivših komunistov z komunizmom, saj normalni, tudi ne enačimo vere in duhovščine.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

IL_DIAVOLO ::

bhfg je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

8 ur dnevno v službi plus še precej časa gužvanja na poti do tja in od tam... Potem drugi opravki popoldne, razna birokracija, ki jo od nas zahteva država... Da ne govorim o vseh obveznostih tistih, ki imajo otroke...

Kapitalisti imajo v tej družbi pravico do izkoriščanja ljudi in prilaščanja vrednosti njihovega dela. Mi pa si plačujemo zdravstvo, ki je v bistvu servis delovne sile. Zakoni vemo da so, zelo očitno tudi v naši državi, pisani po meri elite. Pa tudi policija, ki jo plačujemo za našo varnost, na čigavo stran mislite, da se bo postavila v primeru izgredov in protestov proti eliti?

Tako minevajo dnevi in počasi življenje. Mar ne bi bilo bolje, da bi ga preživeli kot nam paše, če bi resno zboleli, bi pač umrli, bolje da vsaj nekaj življenja preživiš svobodno kot pa celo življenje zdrav suženj.

Zdi se mi, da je cena, ki jo plačujemo družbi, da nam zagotavlja nek navidezen red in varnost, previsoka. Mi garamo kot živina, nekateri pa živijo na veliki nogi in pobirajo iz državne malhe po potrebi.

Pa vi, ste zadovoljni s trade-off svoboda vs. t.i. civilizirana družba? Se vam zdi družbena pogodba, ki je nihče od nas ni podpisal, pravična? Ko smo rojeni, smo vrženi v ta sistem, pa če nam je prav ali ne...


Popolnoma razumem tvoje tegobe, trenutni sistem je res živalski do človeka, ampak ne rabi biti, če si nardiš da ni.

Upokojiš se lahko že zelo zgodaj, v teoriji po 5 letih dela, če prišparaš 80% plače na mesec in vlagaš ter dobivaš povprečne številke, tam 6% na leto.

Catch je v tem, da folk ni pripravljen živet simple življenje, ampak bi vsi imeli iphone, bmwje, hiše za 300k, pa važil bi se pred kolegi. Nasedanje na vsak oglas in hype na eni strani, na drugi strani pa nočeš delat. Konsumerizem in svoboda? To pa ne gre. Zanimivo je tudi, da prej, ko opaziš, da materialne stvari res nimajo nobenega pomena na tvoje počutje, začneš živeti bolje. Manj kot rabiš, srečen si.

Drugi catch je v tem, da je folk nerealno len (velika, velika večina), eni pa so tud zabiti (manjšina) in jim je ta sistem pastirjev in ovc pisan na kožo. Če bi jim dali možnost, da en teden ne delajo, ne bi nič pametnega nardili v tistem času. To vidiš po folku, ki govori kako bi bili svoj šef, potem pa pride vikend na vrsto in so ulice v soboto, ko grem ob 5. zjutraj v fitnes in ob 7. nazaj, popolnoma prazne.

Treba je vložit delo. Drugače ne bo šlo. Uči se stvari, ki so dejansko uporabne (hint: faks in šola nimata s tem nobene veze). Uči se o finančnih marketih, investiranju, tradanju, izkoristkih energije, šparanju, delaj analize in sezname najcenejših izdelkov, najoljše roi, nauči se kupovati samo po discount cenah, ne pa to kar plačuje retail, porabi 20 eur na teden na osebo za hrano, izkoriščaj svoj čas, tako da ne zapraviš niti ene minute v dnevu brezveze, optimiziraj si spanec, meditiraj, telovadi. Jah, težko je, ampak je vredno.

Vidim, da je veliko folka na tem forumu polnih samih sebe brez razloga, zagrenjenih in dosadnih. Takoj grejo v konflikt in kreganje, da bi dokazali svoj prav. Ne bi tak.

Noben nikogar v nič ne sili in vsak je tam, kjer si zasluži.

Aja, pa še en hint: te debate komunizem vs kapitalizem ne spadajo v optimizacijo časa in predsatvljajo najslabši roi, ker v njih postaneš emocionalno investiran, a si še naprej na istem mestu in se nikamor ne premikaš. Izogibaj se prepričevanju folka, ker od tega nič nimaš. Še posebi jeznega, razočaranega, emocionalnega folka.


Eden bolj inspiracijskih zapisov :)

In dejansko je res.

Miki N ::

solatko je izjavil:

Komunizem bi bil čisto v redu, če nebi vodilni takoj hoteli postati elita, tako, da pravega komunizma po Marxu ne svetu še ni nihče uveljavil v praksi.


Predvsem moraš pozabiti Marxa - ta tip je bil zastarel celo za 19. stoletje. Uletel je v svet velikih globalnih tehnoloških in družbenih sprememb, ki jih preprosto ni razumel in so ga navdajale z nelagodjem (po tem se devetnajsto stoletje lahko zlahka kosa z dvajsetim, ampak zaradi manjka ikoničnih svetovnih vojn ga kar malo prezremo danes) . Dodatno ga je hendikepiralo, da je bil čustveno dokaj nezrel kot posledica, da je je bil celo življenje vzdrževan (vkl. od famoznega Engelsa) in torej brez pravih življenskih izkušenj. Ti triki so takrat odlično delovali, če si bil recimo član kake pariške umetniške scene ali kaj podobnega - za ekonomista in filozofa pa so skoraj neuporabni - oziroma vidite rezultate, če se to jemlje resno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

PreviousUser ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

bhfg je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

8 ur dnevno v službi plus še precej časa gužvanja na poti do tja in od tam... Potem drugi opravki popoldne, razna birokracija, ki jo od nas zahteva država... Da ne govorim o vseh obveznostih tistih, ki imajo otroke...

Kapitalisti imajo v tej družbi pravico do izkoriščanja ljudi in prilaščanja vrednosti njihovega dela. Mi pa si plačujemo zdravstvo, ki je v bistvu servis delovne sile. Zakoni vemo da so, zelo očitno tudi v naši državi, pisani po meri elite. Pa tudi policija, ki jo plačujemo za našo varnost, na čigavo stran mislite, da se bo postavila v primeru izgredov in protestov proti eliti?

Tako minevajo dnevi in počasi življenje. Mar ne bi bilo bolje, da bi ga preživeli kot nam paše, če bi resno zboleli, bi pač umrli, bolje da vsaj nekaj življenja preživiš svobodno kot pa celo življenje zdrav suženj.

Zdi se mi, da je cena, ki jo plačujemo družbi, da nam zagotavlja nek navidezen red in varnost, previsoka. Mi garamo kot živina, nekateri pa živijo na veliki nogi in pobirajo iz državne malhe po potrebi.

Pa vi, ste zadovoljni s trade-off svoboda vs. t.i. civilizirana družba? Se vam zdi družbena pogodba, ki je nihče od nas ni podpisal, pravična? Ko smo rojeni, smo vrženi v ta sistem, pa če nam je prav ali ne...


Popolnoma razumem tvoje tegobe, trenutni sistem je res živalski do človeka, ampak ne rabi biti, če si nardiš da ni.

Upokojiš se lahko že zelo zgodaj, v teoriji po 5 letih dela, če prišparaš 80% plače na mesec in vlagaš ter dobivaš povprečne številke, tam 6% na leto.

Catch je v tem, da folk ni pripravljen živet simple življenje, ampak bi vsi imeli iphone, bmwje, hiše za 300k, pa važil bi se pred kolegi. Nasedanje na vsak oglas in hype na eni strani, na drugi strani pa nočeš delat. Konsumerizem in svoboda? To pa ne gre. Zanimivo je tudi, da prej, ko opaziš, da materialne stvari res nimajo nobenega pomena na tvoje počutje, začneš živeti bolje. Manj kot rabiš, srečen si.

Drugi catch je v tem, da je folk nerealno len (velika, velika večina), eni pa so tud zabiti (manjšina) in jim je ta sistem pastirjev in ovc pisan na kožo. Če bi jim dali možnost, da en teden ne delajo, ne bi nič pametnega nardili v tistem času. To vidiš po folku, ki govori kako bi bili svoj šef, potem pa pride vikend na vrsto in so ulice v soboto, ko grem ob 5. zjutraj v fitnes in ob 7. nazaj, popolnoma prazne.

Treba je vložit delo. Drugače ne bo šlo. Uči se stvari, ki so dejansko uporabne (hint: faks in šola nimata s tem nobene veze). Uči se o finančnih marketih, investiranju, tradanju, izkoristkih energije, šparanju, delaj analize in sezname najcenejših izdelkov, najoljše roi, nauči se kupovati samo po discount cenah, ne pa to kar plačuje retail, porabi 20 eur na teden na osebo za hrano, izkoriščaj svoj čas, tako da ne zapraviš niti ene minute v dnevu brezveze, optimiziraj si spanec, meditiraj, telovadi. Jah, težko je, ampak je vredno.

Vidim, da je veliko folka na tem forumu polnih samih sebe brez razloga, zagrenjenih in dosadnih. Takoj grejo v konflikt in kreganje, da bi dokazali svoj prav. Ne bi tak.

Noben nikogar v nič ne sili in vsak je tam, kjer si zasluži.

Aja, pa še en hint: te debate komunizem vs kapitalizem ne spadajo v optimizacijo časa in predsatvljajo najslabši roi, ker v njih postaneš emocionalno investiran, a si še naprej na istem mestu in se nikamor ne premikaš. Izogibaj se prepričevanju folka, ker od tega nič nimaš. Še posebi jeznega, razočaranega, emocionalnega folka.


Eden bolj inspiracijskih zapisov :)

In dejansko je res.


Se strinjam, tudi meni je všeč ta zapis in se trudim delati v tej smeri. :)

vostok_1 ::

Miki N je izjavil:

solatko je izjavil:

Komunizem bi bil čisto v redu, če nebi vodilni takoj hoteli postati elita, tako, da pravega komunizma po Marxu ne svetu še ni nihče uveljavil v praksi.


Predvsem moraš pozabiti Marxa - ta tip je bil zastarel celo za 19. stoletje. Uletel je v svet velikih globalnih tehnoloških in družbenih sprememb, ki jih preprosto ni razumel in so ga navdajale z nelagodjem (po tem se devetnajsto stoletje lahko zlahka kosa z dvajsetim, ampak zaradi manjka ikoničnih svetovnih vojn ga kar malo prezremo danes) . Dodatno ga je hendikepiralo, da je bil čustveno dokaj nezrel kot posledica, da je je bil celo življenje vzdrževan (vkl. od famoznega Engelsa) in torej brez pravih življenskih izkušenj. Ti triki so takrat odlično delovali, če si bil recimo član kake pariške umetniške scene ali kaj podobnega - za ekonomista in filozofa pa so skoraj neuporabni - oziroma vidite rezultate, če se to jemlje resno.


Marks je v bistvu zelo malo povedal.
Brezrazredna družba pravzaprav ni bila Marxova točka. Njega je bolj zanimal razredni boj.
Šele Lenin in podobni so skušali nekaj praktičnega narediti iz njegovih teorij.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

Nekdo je moral preštudirat, kaj kapitalizem je, da so se delavci lahko organizirali.

ZaphodBB ::

solatko je izjavil:

Komunizem bi bil čisto v redu, če nebi vodilni takoj hoteli postati elita, tako, da pravega komunizma po Marxu ne svetu še ni nihče uveljavil v praksi. V brezrazredni družbi, po defaultu ne more biti revnih in bogatih, definicija vsakemu po potrebah, vsak po zmožnosti pove vse, je pa to utopija, dokler smo ljudje taki, kot smo.

In nehajte enačit bivših komunistov z komunizmom, saj normalni, tudi ne enačimo vere in duhovščine.

Komunizem bi bil čisto v redu, vendar ne v tem vesolju. Ker to vesolje je vesolje neenakosti.

Ne moreš imeti brezrazredne družbe, če so ljudje neenaki v svojih sposobnostih in lastnostih.

Dovolj je, da se en zave, da nismo enaki in je vsega špila konec.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nevone ::

Komunizem bi bil čisto v redu, vendar ne v tem vesolju. Ker to vesolje je vesolje neenakosti.

Ne moreš imeti brezrazredne družbe, če so ljudje neenaki v svojih sposobnostih in lastnostih.

Dovolj je, da se en zave, da nismo enaki in je vsega špila konec.


Zelo res, vendar vseeno lahko delamo v smeri, kjer ljudje ne vidijo sebe kot žrtve, če za to dejansko ni potrebe in pač delajo po svojih najboljših močeh.

Ko takole zavrneš takšno družbo, je potem normalen odziv, da ti vsi poskušajo uničiti sistem, ki ga sam zagovarjaš, ker noben sistem ni popoln, vsi smo ljudje, ki smo vsaj v nekaterih situacijah šibkejši od nekoga drugega.

Zato se je treba truditi, da vidimo pozitivne stvari in ne stojimo kot okameneli vsak na svojem bregu, samo zato, ker to počnejo drugi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ZaphodBB ::

nevone je izjavil:

Komunizem bi bil čisto v redu, vendar ne v tem vesolju. Ker to vesolje je vesolje neenakosti.

Ne moreš imeti brezrazredne družbe, če so ljudje neenaki v svojih sposobnostih in lastnostih.

Dovolj je, da se en zave, da nismo enaki in je vsega špila konec.


Zelo res, vendar vseeno lahko delamo v smeri, kjer ljudje ne vidijo sebe kot žrtve, če za to dejansko ni potrebe in pač delajo po svojih najboljših močeh.

Ko takole zavrneš takšno družbo, je potem normalen odziv, da ti vsi poskušajo uničiti sistem, ki ga sam zagovarjaš, ker noben sistem ni popoln, vsi smo ljudje, ki smo vsaj v nekaterih situacijah šibkejši od nekoga drugega.

Zato se je treba truditi, da vidimo pozitivne stvari in ne stojimo kot okameneli vsak na svojem bregu, samo zato, ker to počnejo drugi.

o+ nevone

Glede na to, da ti zavračaš Jezusa Kristusa je potemtakem povsem normalno, da poskušam uničiti tvojo družbo?

A ti sploh kdaj prebereš kaj napišeš?

TheBlueOne je izjavil:

Okapi je izjavil:


Saj nisem. To je zmerljivka tistih, ki ne prenesejo nas, svobodomiselnih liberalcev. Za leve smo neoliberalci, za desne pa anarholiberalci.

In ne, ni mi všeč, da je vedno več zakonodaje, ker duši podjetništvo, svobodno iniciativo, prosto izbiro ... Meni recimo ni všeč, da se v nobenen lokalu ne sme kaditi, čeprav nisem kadilec, in mi je zoprno, če naslednji dan obleka smrdi po nikotinu. Ampak sem za prosto izbiro, lastnikov lokalov in obiskovalcev lokalov.


Vse jasno, tezko locit sarkazem, se mi zdi, da si se enkrat vmes popredalckal.

Drugace to o dusenju podjetnistva je tako tako. Karkoli podjetja regulira, podjetniki seveda tako predstavijo, ker deluje pri desnih volilcih. Vsaka nova regulacija dusi podjetja, vsaka nova dajatev jih naredi nekonkurencne itn., nocejo pa slisati recimo, da so place tako nizke, da bi morali biti brez tezave konkurencni tavelikim. Pac vsak igra svojim ovcam "four legs good, two legs bad"...

Kar se tice lokalov, pa se strinjam, da je to bullshit levice, ki jim bolj skoduje kot koristi, kot marsikatera druga pozicija okoli teh novodobnih idej. Za moj okus nimajo kaj delati okoli teh eksoticnih zadev dokler ni postimana sociala, zdravstvo, solstvo itn.

Zlobni podjetniki samo zato zapirajo službe, ker se kujajo zaradi regulacije. Knede?

https://hotair.com/archives/jazz-shaw/2...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Reycis ::

Glavna slabost komunizma je po mojem mnenju koruptivna narava človeka. Isti problem pesti tudi kapitalizem ampak v mnogo manjši meri. Zato pa ima en drug problem: deluje lahko samo v okolju nevzdržno visoke rasti.

Trenutni sistem "liberalne demokracije" pa je na smrtni postelji zaradi kontradiktornosti teh dveh pojmov. Ne moreš imet sistema ki na eni strani omogoča neomejeno bogatenje manjšine v kateremu ima oblast večina. Slej ko prej pride do erozije, kjer pripadniki revne večine izgubi upanje, da bo kdaj postal član bogate manjšine. In danes večina mladih ne vidi več upanja v tem sistemu. Good riddance.

gruntfürmich ::

nevone je izjavil:

Zelo res, vendar vseeno lahko delamo v smeri, kjer ljudje ne vidijo sebe kot žrtve, če za to dejansko ni potrebe in pač delajo po svojih najboljših močeh.
ne vem ali je to splošna parola komunistov ali se dejansko delajo popolnega norca iz pridnih in sposobnih ljudi?
kaj to pomeni da človek daje in dela po svojih najboljših močeh? stara fama socializma da je eden delal, 5 drugih pa se mu je smejalo? ker dejansko je to-to; on je bil priden in sposoben, oni pa leni in zabiti, ampak vsi so delali po svojih najboljših močeh; on več in oni pa pač manj ker jim motivacija ni dopuščala; vsi pa po najboljših močeh... in seveda je potrebno tu vedno znova povdarjati naj se ljudje ne vidijo kot žrtve pri vsem tem!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Glede na to, da ti zavračaš Jezusa Kristusa je potemtakem povsem normalno, da poskušam uničiti tvojo družbo?

Simptomatično je to, kaj si ti iz mojega zapisa zaključil.

A ti sploh kdaj prebereš kaj napišeš?

Vedno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

ne vem ali je to splošna parola komunistov ali se dejansko delajo popolnega norca iz pridnih in sposobnih ljudi?

Kot da se sposobni ljudje ne delajo norca iz manj sposobnih.

kaj to pomeni da človek daje in dela po svojih najboljših močeh? stara fama socializma da je eden delal, 5 drugih pa se mu je smejalo? ker dejansko je to-to; on je bil priden in sposoben, oni pa leni in zabiti, ampak vsi so delali po svojih najboljših močeh; on več in oni pa pač manj ker jim motivacija ni dopuščala; vsi pa po najboljših močeh... in seveda je potrebno tu vedno znova povdarjati naj se ljudje ne vidijo kot žrtve pri vsem tem!


Seveda lahko vidiš samo svojo plat zgodbe, ampak kakorkoli si zatiskaš oči, ni edina.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nevone ::

Evgenika je naša realnost, če se tega zavedamo ali pa ne. Ljudje preko družbenih pritiskov za to kar obilno skrbijo.

Ampak tehnologija lahko spremeni zadeve, seveda če se uporablja humano, kar pomeni, da sama tehnologija ni dovolj, potreben je širši družbeni konsenz. Zdej, koliko je tak konsenz utopija ne vem, ampak ljudje se pač po drugi strani vseeno zavzemamo za humanost, četudi nas spone boja za preživetje vlečejo tudi drugam.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Hermit Bob ::

Saj ni treba kapitalista fardirbat in izzeti delavca (kakor grejo zadeve naprej razmisljam o startupu izdelave giljotin, ker bo v prihodnosti to res hud posel, ce se ne bo nekaj spremenilo). Gre za preprosto prerazporejanje kapitala, z omejitev na osebno premozenje, letni zasluzek. S tem se preprosto prepreci, da eno podjetje pozre ves prostor za npr. prodajo banan. Ce bi ena firma lahko pozrla celo potrebe drzave, po prodaji banan in bi lastnik bajno sluzil, v taki ureditvi tega ne bi bilo. Podjetje bi se napihnilo do omejitev, v preostali prostor pa bi prislo se eden ali vec preprodajalcev banan.

Jih imam se nekaj na zalogi, obvezna udelezba pri dobicku ipd., pa moram iti risat nacrte za giljotino...

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Miki N - On je videl nepravično delitev ustvarjene nove vrednosti, kar nima s tehnološkim razvojem čisto nič skupnega. Gre zato, da 90%-ov+ obdrži lastnik firme, ki pa razen kapitala, ne prispeva praktično nič in služi na slabo plačani delovni sili.

Poizkusi uvajanja komunizma, propadejo, ker tisti, ki to vodijo, postanejo elita, torej se samo zamenjajo ljudje pri koritu, za rajo pa ostanejo drobtinice. Najbolj se je temu približal Tito s svojim socialističnim načinom razmišljanja in je praktično dovolil živeti 80%-om državlanom od svojega dela (službe, nepreganjanje dela na črno, šverc, prosti prehod meje, gradnje stanovanj,...) zato je bilo življenje v yugi nekaj časa prav ugodno, seveda za elite, ne.
Vse druge revolucije, oziroma nasilni prevzemi oblasti v zgodovini, so zamenjali samo okoli 10%-ov svinj ob koritu.

Ker je bila yuga ob koncu vojne revna država, seveda ni šlo vse tako kot bi lahko šlo, pozneje pa so se pač ustvarile politične elite, ki še danes delajo na tem, da se ustvari normalna država - do 10% - ov elite, ostali komaj za preživetje, zato je bil tudi namen uničenja vsega, kar je bilo ustvarjeno v prejšnjem sistemu.

V 70 -ih letih je bilo okoli 70%-ov zaposlenih na povprečni ali nadpovprečni plači, z ustvarjenjem razlik 1:100+ se je pač moralo, ob enaki plačni masi, vzeti slabše plačani množici in ustvariti s tem, veliko manj številčni srednji sloj in malo število bolj bogatih, ki to postane večinoma naključno, ker so se ob pravem času nahajali na pravem mestu, vse skupaj pa ni ustvarilo niti enega res bogatega Slovenca, ki bi imel dovolj, da bi se šel kapitalista z nekaj tisoč delavci.
Tako imamo kapitalizem brez pravih kapitalistov, kot v kraljevini pred ww2, večinoma malo večjih vlaganj pa je tujih in še to večinoma problematičnih zasluškarjev ali izkoriščevalskih globalistov.

Majk - Korupcija v kapitalizmu je veliko večja, kot je bila v yugi, kjer se je gledalo vsakega, ki je preveč odstopal, SDK pa je uspešno preprečeval fiktivna plačila in fiktivne pogodbe, zunaj to počne prava finančna policija, ki pa je pri nas nimamo.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

solatko ::

gruntfürmich - To je pač človeški faktor, ki prepreči še tako dobro idejo, pa ni vedno tisti, ki gleda len, lahko je tudi delo že opravil prej, kot oni, ki dela 8ur+ pa nima pravega postopka.
Delo krepa človeka

nevone ::

In potem na podlagih njihovih patoloskih sanjarjen cela druzba, namesto drsenja v druzbo izobilja, drsi v druzbo preizobilja za nekaj srecnezev in bede za vse ostale, ki jim to preizobilje placujejo.


Če tega ne bi bilo, bi bil razvoj počasnejši. V resnici nas veliko uživa sadove takega sistema, le da ne vsi v enaki meri, ampak v grobem smo zaradi njih vsi na boljšem. Ko je človek postal sentient, je bil razvoj v smeri izobilja neizbežen, ker nam ni vseeno kaj in kako čutimo. Potrebujemo čim več vzvodov, ki jih lahko vlečemo, da delamo in ohranjamo družbo humano. Človeški faktor je pa še vedno največja cokla sistema.

Enostavno je težko držati vse ljudi na enakem standardu, zaenkrat, ampak ljudje ne bomo odnehali, dokler bo en trpeč sentient na tem Svetu.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

solatko ::

nevone - Zakaj bi bil razvoj počasnejši? Razen zaradi tega, ker se večino novih zadev zgodi v vojaške namene, potem pa je tega šele deležen ostali del prebivalstva. Ljudje z idejami dokazano nimajo nič manj idej v drugačnem sistemu, so bili v brezrazredni družbi in potem v vseh sistemih do danes.
Bistvo izumljanja je lenoba in lastne potrebe, leni izumljajo zato, da jim ni potrebno špilat hlapca iz lastnih potreb pa zato, ker nekaj še ne obstoji pa si to nekdo zamisli.

Seveda bi ob pravični družbi, vojaške aktivnosti odpadle in bi počasi začeli razmišljati o razvoju za izboljšanje in ne za uničevanje.
Delo krepa človeka

Mato989 ::

Marks je v bistvu zelo malo povedal.
Brezrazredna družba pravzaprav ni bila Marxova točka. Njega je bolj zanimal razredni boj.
Šele Lenin in podobni so skušali nekaj praktičnega narediti iz njegovih teorij.


Tako je... Marx in Engels sta večinoma govorila o razrednem boju v manifestu in poti do neke točke ki sta jo poimenovala brezrazredna družba... Lenin(in tovariši iz zaplombiranega vagona!) je pa prvi ki je to poizkušal udejanjit. Ampak problem brezrazredne družbe in famoznega vsak naj da kolikor lahko in vzame oz. dobi kolikor potrebuje je v pohlepni nravi ljudi =)


Ampak ja, odrekamo se mnogo preveč svobodi za to da skrbimo za ljudi ki se zaradi tega lahko plodijo in prenašajo slabe gene in slabo vzgojo na naslednjo generacijo ljudi...

- Prisilni pokojninski sistem je prva rak rana takega načina razmišljanja!

Skupne točke države bi moral biti le Davek ki se pobira za zagotavljanja MIRU torej represivni organi policije(in mejnih kontrol), za zagotavljanje požarne varnosti (gasilci), za zagotavljanje infrastrukture, potem pa še osnovnih zdravstvenih kriterijev (torej da te ne pustijo na cesti umret in da ti operirajo osnovne zadeve ki niso posledica tvoje ne-pažnje na prehrano in aktivnost! In za konec za zagotavljanje NEODVISNEGA SODSTVA v primeru sporov med državljani...

Tu bi se morala državna aktivnost končat, vse ostalo bi moralo biti prepuščeno individualnemu človeku, in kot taka bi tudi minimalno morala biti obdavčena plača in bi večino denarja za te postavke moralo priti skozi:

1. DDV
2. Davek na dobiček podjetij
3. Cestnine ob registraciji avtomobila
4. za zdravstvo bi se pa namenilo 10% od BRUTO 2 plače, vse ostalo pa na račun zaposlenega in naj skrbi za pokojninski steber sam...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

lebdim ::

Ej, še zmeraj smo ljudje. Dejmo se normalno pogovarjat med seboj. Kar srh me spreleti, ko vidim, kako se obnašamo drug do drugega. Danes je očitno važen samo denar, samopromocija, vse samo "jaz-jaz-jaz", čisto skregano z mojo logiko. Kaj pa odnosi do samega sebe in drugih ljudi?

Okapi ::

ZaphodBB je izjavil:

solatko je izjavil:

Komunizem bi bil čisto v redu, če nebi vodilni takoj hoteli postati elita, tako, da pravega komunizma po Marxu ne svetu še ni nihče uveljavil v praksi. V brezrazredni družbi, po defaultu ne more biti revnih in bogatih, definicija vsakemu po potrebah, vsak po zmožnosti pove vse, je pa to utopija, dokler smo ljudje taki, kot smo.

In nehajte enačit bivših komunistov z komunizmom, saj normalni, tudi ne enačimo vere in duhovščine.

Komunizem bi bil čisto v redu, vendar ne v tem vesolju. Ker to vesolje je vesolje neenakosti.

Ne moreš imeti brezrazredne družbe, če so ljudje neenaki v svojih sposobnostih in lastnostih.

Dovolj je, da se en zave, da nismo enaki in je vsega špila konec.

Ni neenakost kriva, da je komunizem neuresničljiva utopija, temveč izključno dve človekovi lastnosti - sebičnost in nevoščljivost. Zaradi njiju nekateri grabijo več,kot potrebujejo, in drugi prispevajo manj, kot bi lahko. Tretji pa oboje.

Okapi ::

nevone je izjavil:

In potem na podlagih njihovih patoloskih sanjarjen cela druzba, namesto drsenja v druzbo izobilja, drsi v druzbo preizobilja za nekaj srecnezev in bede za vse ostale, ki jim to preizobilje placujejo.


Če tega ne bi bilo, bi bil razvoj počasnejši. V resnici nas veliko uživa sadove takega sistema, le da ne vsi v enaki meri, ampak v grobem smo zaradi njih vsi na boljšem. Ko je človek postal sentient, je bil razvoj v smeri izobilja neizbežen, ker nam ni vseeno kaj in kako čutimo. Potrebujemo čim več vzvodov, ki jih lahko vlečemo, da delamo in ohranjamo družbo humano. Človeški faktor je pa še vedno največja cokla sistema.

Enostavno je težko držati vse ljudi na enakem standardu, zaenkrat, ampak ljudje ne bomo odnehali, dokler bo en trpeč sentient na tem Svetu.

To je recimo misija nemogoče, zaradi nevoščljivosti. Lahko živiš bolje kot vsi tvoji predniki, in enako dobro kot večina tvojih vrstnikov, ampak gledaš nekoga, ki hodi na dopust z lastnim letalom in dojemaš svoje stanje kot "bedo", ker si niti avta za 50 jurjev ne moreš privoščit.

In nobena avtomatizacija in AI tega ne bo izboljšal, ker so nekateri viri na planetu omejeni, predvsem prostor. Ko bodo vsi lahko imeli lepo hišo, bodo tisti na Vrhniki nevoščljivi tistim v Piranu, tisti v Piranu pa onim na Tahitiju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Madžarska reforma zakona o delavskih pravicah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17722482 (18828) Vazelin
»

Demokratični socializem (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Problemi človeštva
1989244941 (196316) Mr.B
»

Težave in rešitve, zakaj je kapitalizem uničil človeštvo. (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
40889461 (76103) T-h-o-r
»

Karl Marx je imel prav (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
73185814 (76376) LordTado
»

Konec kapitalizma? (zeitgeist addendum napovedal ekonomski propad?) (strani: 1 2 3 425 26 27 28 )

Oddelek: Problemi človeštva
1355132067 (105234) T-h-o-r

Več podobnih tem