» »

Konec kapitalizma? (zeitgeist addendum napovedal ekonomski propad?)

Konec kapitalizma? (zeitgeist addendum napovedal ekonomski propad?)

««
3 / 28
»»

THX 1138 ::

Ljudje v Afriki niso krivi za stanje,kakršno je.Kriva je politika zahoda, oziroma velika podjetja v ozadju, ki nameščajo "svoje" pokvarjene ljudi na razne visoke položaje. Afrika je vedno bila poligon za velike multinacionalke in njihovo izkoriščanje naravnih bogastev te celine.

Niso krivi? Enako, kot Nemci niso krivi za naciste - navsezadnje je bil hitler avstrijec. Če so ljudje dovolj butasti, da se dajo vodit od skorumpirane oblasti, naj si sami pripišejo posledice take odločitve, ne pa da jamrajo, kako so krivi vsi drugi.


Izgleda, da še nisi slišal za manipulacijo.

Zakaj se pa ne obrnejo kam drugam? Recimo Rusijo? Kitajsko? Indijo? Avstralijo? Evropo? Južno Ameriko? Bližnji vzhod?

Za vse Ameriko krivit, ane?


Ni samo Amerika, seveda. Je tudi Kitajska.

JebatGa ::

Lej pred 200 leti tudi drugje niso imeli trgovin v katerih bi prodajali "posebna" semena, prav tako niso imeli traktorjev in drugih strojev, katerih si ne morejo zdaj v afriki sami narest. Prav tako kmeti takrat niso jemali kreditov pri drugih državah.
Če bi se oni dol malo zmigali bi lahko začeli iz popolne ničle. Eno vrečo semena in zemljo rabijo. Za začetek bi vsak kmet obdeloval malo njivico, čez leto, hektar ali dva, čez nekaj let mogoče že 10, njegovi otroci pa bi lahko postali že veliki kmeti ki bi lahko oskrbovali precej ljudi. Pa se ne zganejo. Jim ni treba. Pridejo belci s slabo vestjo, jim pripeljejo hrano, vodo, obleke... in jih s tem spreminjajo v berače.
Je že res da je hudo gledat posnetke umirajočih otrok, ampak s tem da se jih zalaga in zalaga se jim na dolgi rok ne dela usluge.

Lej pred prb. 200 leti se moderno kmetijstvo še ni začelo. Bil je napredek, vendar ne takšen. Danes ne more noben začet iz popolne ničle. Nihče. Rabiš nek začeten kapital da lahko začneš nekaj. Če hočeš začet z kmetijstvom, rabiš najprej zemljo, nato moraš to zemljo obdelat, če gor raste razno grmičevje, nato moraš zemljo pognojit, najbolje z kakšnim umetnim gnojem, ki pa stane denar, če hočeš res nekaj pridelati in imeti vsaj nekaj dobička, moraš kupit semena. Ta spet stanejo denar. Če boš obdeloval ročno boš pridelal manj, zato se splača investirat v stroje. Za vse to rabiš denar. Kar precej denarja za njihove razmere.
Če bi šli po tvoje, da lahko iz enega hektarja v parih letih nastanejo 10 z ročnim obdelovanjem in z sajenjem semen iz prejšnjih let, si ti tudi eden tistih, ki je videl njivo samo iz avta ko si se peljal mimo. To ni mogoče. Če boš ti sadil semena iz prejšnjega leta, bo bolj malo ostalo zate in boš zato stradal, če imaš družino bo še toliko manj zate. Ne gre to tako lahko kot nekateri mislite. Pojdite do enega kmeta od njega vzemite hektar njive v najem za 3 leta in posadite žito ki ga je požel iz prejšnjega leta. In potem drugo leto žito ki ste ga dobili iz te žetve. Pa vse delajte ročno, pa bomo videli koliko vas bo vztrajalo 3 leta.
Agriculture @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JebatGa ()

Double_J ::

Haha, semena ne morejo kupit pri Kitajcih, ker imajo slednji težave?

Pa strojev tudi ne morejo kupiti pri Kitajcih, samo tiste s cevmi?

Zakaj more na vsake toliko na slo-tech pridet kak komunist, ki potem reče da to ni.
Dve šivanki...

WarpedGone ::

Ker še sam ne ve, da je komunist.
Nekaterim pač še osnove niso jasne, kaj šele da bi bli sposobni trohice logike.

Danes ne more noben začet iz popolne ničle.

Priceless...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

@JebatGa

Danes ne more noben začet iz popolne ničle.

Če bi bilo tako kot ti praviš ne bi nikoli nihče uspel dvignit kmetijstva na današnji nivo.

Če hočeš začet z kmetijstvom, rabiš najprej zemljo, nato moraš to zemljo obdelat, če gor raste razno grmičevje

Da.
nato moraš zemljo pognojit, najbolje z kakšnim umetnim gnojem, ki pa stane denar

Če so lahko pred 2000 leti pridelovali brez (umetnega) gnojila in preživeli, lahko tudi danes.
če hočeš res nekaj pridelati in imeti vsaj nekaj dobička, moraš kupit semena

Seveda se s posebej pridelanimi semeni dobi več ampak to gre že za intenzivno kmetijstvo.
Če so lahko pred 2000 leti pridelovali brez posebej vgojenih semen in preživeli, lahko tudi danes.
Če boš obdeloval ročno boš pridelal manj, zato se splača investirat v stroje.

Ja, če boš dovolj priden da si boš prislužil za stroj ja. Če ne boš pridelal dovolj da bi si financiral stroj, boš tudi z ročnim obdelovanjem (ali pa če vpreže kakšno govedo) pridelal več kot dovolj za preživetje.
Za vse to rabiš denar.

Za vse to rabiš samo zemljo (katere jim ne manjka) in voljo (katere očitno nimajo nič).
Problem je v tem ker je njihov način razmišljanja tak kot tvoj. SAMO JAMRAT IN JAMRAT kako se nič ne da narest, kako jih svet izkorišča in zatira, kako jih drugi postavljajo ovire in tako dalje. SAMO JAMRANJE. Če bi enkrat začeli gre pa na način Zrno na zrno - pogača, kamen na kamen - palača. Sicer je slišati smešno ampak tako je.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

JebatGa ::

Ker še sam ne ve, da je komunist.
Nekaterim pač še osnove niso jasne, kaj šele da bi bli sposobni trohice logike.

Danes ne more noben začet iz popolne ničle.

Priceless...

Pa mi dajte vi ekonomisti povedat kako lahko nekdo začne iz popolne ničle. Prosim res bi rad vedel. Jaz sem zmeraj mislil da rabiš imet nek kapital če hočeš nekaj začet. Če pa nimaš kapitala pa moraš v službo ali pa najet kredit ali pa greš na ulico in fehtaš. Je še kakšen drug način. Prosim vas povejte mi.

@nurmaln
Če so lahko pred 2000 leti pridelovali brez (umetnega) gnojila in preživeli, lahko tudi danes.

Pred 2000 leti ni bilo toliko ljudi kot jih je danes. Danes se na zemlji število ljudi približuje številki 7.000.000.000. Brez intenzivnega kmetijstva jih ne bomo nikoli nahranili vseh.

Seveda se s posebej pridelanimi semeni dobi več ampak to gre že za intenzivno kmetijstvo.
Če so lahko pred 2000 leti pridelovali brez posebej vgojenih semen in preživeli, lahko tudi danes.

Glej zgoraj.

Ja, če boš dovolj priden da si boš prislužil za stroj ja. Če ne boš pridelal dovolj da bi si financiral stroj, boš tudi z ročnim obdelovanjem (ali pa če vpreže kakšno govedo) pridelal več kot dovolj za preživetje

Morda boš pridelal dovolj za preživetje, kaj več pa ne. Morda celo zaslužiš nekaj denarja, ampak ta denar rabiš še za kaj drugega. Zdravila, šola, obleka, obutev. Torej za stroj ne ostane veliko oziroma skoraj nič. Ko pa zaprosiš za posojilo ti ga pa noben noče dat, ker nimaš nič denarja. Spet začaran krog. Muhammad Yunus je nobelov nagrajenec, ker je financiral program mikokreditiranja. Za začetek je to dovolj, toda za večje projekte, kot je recimo obdelava velike količine zemlje, pa ni posojil.

Za vse to rabiš samo zemljo (katere jim ne manjka) in voljo (katere očitno nimajo nič).
Problem je v tem ker je njihov način razmišljanja tak kot tvoj. SAMO JAMRAT IN JAMRAT kako se nič ne da narest, kako jih svet izkorišča in zatira, kako jih drugi postavljajo ovire in tako dalje. SAMO JAMRANJE. Če bi enkrat začeli gre pa na način Zrno na zrno - pogača, kamen na kamen - palača. Sicer je slišati smešno ampak tako je.

Problem je v tem da jim svet postavlja ovire. Svet(zahodni) noče močne afrike, ker bi to zmanjšalo njihovo politično moč in zmanjšalo količino stvari ki bi še naprej prihajale k njim(kovine, nafta, les....). Kaj misliš da oni nočejo delat. Da bi radi stalno živeli na neki minimalni podpori zahoda. Poleg vseh teh težav je velik problem tudi vreme. Suša je marsikje uničila letino za letino in tudi če so imeli stroje, so morali za njih vzeti posojila. In ko ni letine katero bi prodal in posledično ni denarja, banka oz. kdorkoli je dal posojilo vzame stroj in oni so spet ostali na istem.

nurmaln ::


Če so lahko pred 2000 leti pridelovali brez (umetnega) gnojila in preživeli, lahko tudi danes.

Pred 2000 leti ni bilo toliko ljudi kot jih je danes. Danes se na zemlji število ljudi približuje številki 7.000.000.000. Brez intenzivnega kmetijstva jih ne bomo nikoli nahranili vseh.

Ja sej pravim da je v tem problem. Zakaj bi jih morali MI nahraniti? Sami naj se. Mogoče res ne more noben nahranit tolk ljudi brez intenzivnega kmetijstva. Vsak človek tam dol pa lahko pridela dovolj zase.
Sej pravim, po večini jamranje in beračenje. Pa ne zato ker bi bili nesposobni. Zato ker jih "humanitarci" tako učijo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

JebatGa ::

Ja sej pravim da je v tem problem. Zakaj bi jih morali MI nahraniti? Sami naj se. Mogoče res ne more noben nahranit tolk ljudi brez intenzivnega kmetijstva. Vsak človek tam dol pa lahko pridela dovolj zase.
Sej pravim, po večini jamranje in beračenje. Pa ne zato ker bi bili nesposobni. Zato ker jih "humanitarci" tako učijo.

Morda zase in družino že. Toda v mestih je na milijone ljudi, ki nimajo nobene zemlje, Kaj pa oni. Kaj ti sam pridelaš vso hrano ali greš v trgovino kupit kaj? Če bi šli po tvoji logiki da bi živeli ljudje samo od tistega kar pridela vsak človek zase, bi bilo na zemlji milijarda ljudi.
Zraven vsega je še v delih afrike huda suša oziroma ni več toliko dežja. Za izkopavanja vodnjakov pa ni denarja.

Double_J ::

Tudi mi smo se razvili brez tuje pomoči. Očitno se da.
Dve šivanki...

TESKAn ::

Veš če ti jutri sadiš žito ki ti je zrasel danes, je pridelek manjši kot pa če bi sadil žito, ki ga kupiš v trgovini. Če pa je pridelek manjši pa ne moreš nahranit toliko ljudi kot si jih prej.

Če pa danes poješ vse in veš, da ne boš imel denarja za kupit seme (preveliki izdatki za orožje, da lahko jurišaš na sosednje pleme), boš jutri stradal.

Kajti treba je dajat denar za orožje, saj amerika podpira drugo skupino ljudi, ki je bila prej na oblasti in je dobivala ogromno denarja od tujih podjetij, ki so izkoriščale državo. To potem vodi do neke državljanske vojne oz. vsaj do tega da se drug med drugim pobijajo. Potem pa mi(zahodnjaki) rečemo: poglejte te divjake. Se ne znajo drugega kot pobijat med sabo.

No, poglejmo to izkoriščanje. Če hočeš kaj izkoriščat, moraš postavit vso infrastrukturo, da boš to zadevo pridobival. Recimo najmanj za kopat in predelat v osnovno surovino. Zdej mi pa povej, kje je to lažje delat - v državi, ki ima vsak drug dan novo oblast ali v državi, ki je stabilna?
In naslednje vprašanje - zakaj bi si podjetja, ki želijo izkoriščat naravna bogastva v Afriki, prizadevala za državljanske vojne in čim težje pogoje za pridobivanje recimo redke zemlje? Kaj ti pomaga, če je danes na oblasti "tvoj" diktator, če ga jutri vrže drug in požge/nacionalizira/uniči vse tvoje stroje?

Včasih ti belci preden odidejo, požgejo vse kar se le da požgati.

Dokazi? Da ni požigala le horda razp******* črncev, ki so se (še) veselili, da belcev ni več?

Toda ni toliko strojev s katerimi bi lahko obdelali vso zemljo in lahko delajo samo z voli in rokami.

Strojev je dovolj, da se obdela celotno zemljo - naj se pa organizirajo, vsak nekaj naredi, dobiček pa razdelijo. Se ne morejo zmenit med sabo? To je pa druga stvar.

Ko pa reče nekdo da bi skoraj bolje bilo imeti stroje pa zahodnjaki rečejo da jim jih dajo pod pogojem da pustijo belce nazaj in jim dajo vso zemljo ki so jim vzeli. Pa rečejo ampak potem ne rabimo teh strojev saj če ljudje nimajo zemlje ne rabijo strojev. Vidiš kaj hočem s tem povedat. Jebejo jih v glavo cel dan.

Zakaj bi jim kdorkoli bil dolžan karkoli dat in ne pričakovat česarkoli v zameno? Če se tebi smilijo, ker nimajo traktorja, se zberite s somišljeniki in jim sponzorirajte mehanizacijo. Tulit okrog, kako bi to morali narediti drugi, pa je...mnja...malo bedno.

Zakaj so jih pregnali. Kaj ti misliš da je šlo kaj tistega pridelka za te črnce. Hudičevo malo. In ko so ljudje lačni, ker imajo bogati vso dobro zemljo in nočejo dati te zemlje revnim s katerim bi ti nahranili svoje otroke, ker bo to zmanjšalo njihove dobičke, se ljudje začnejo upirat. Dokler imajo ti bogataši na svoji strani vojsko še nekako gre, ko pa ljudstvo ali to vojsko pobije ali pa prepriča naj gre na njihovo stran pa so ti bogataši najebal.

So imeli vsaj hudičevo malo - sedaj nimajo NIČ. In če prej niso dobili nič, kako razložiš, da je sedaj hujša lakota, kot prej? Očitno le niso zlobni belci dali tako malo.

Potem, ko jih jebemo v glavo celo desetletje,

Ok, recimo.

ko jim zdravila zaračunavamo po nekajkratni ceni,

In jim damo tone zastonj prek človekoljubnih organizacij?

ko jim nočemo dajat žita za sejanje, ki bi pridelek povečal in nahranil mnogo ljudi,

Če bi jaz bil kmet, tudi ne bi dobil zastonj takega žita. Bi ga moral lepo plačat. Zakaj bi delali izjeme?

ko morajo opravljati vse ročno in tako še zmanjšajo pridelek,

Sami so si krivi. Je bilo dol dovolj opreme za vse obdelovat. Če se pa ne morejo zmenit in hoče vsak imet svoj vrtiček - kaj smo jim mi tu krivi?

ko amerika podpira prejšnjega oziroma nasprotnika predsednika, kar privede do krvavih državljanskih vojn,

No, recimo. Bi pa to "pumpanje" bilo dosti manj učinkovito, če bi ljudje dol znali stopit skupaj.

ko ljudstvo še komaj živi in komaj končajo državljansko vojno, prosijo za pomoč. Pomoč v hrani in zdravilih, kar bi jim morali dati, saj smo jih mi spravili tja, pa jim dajajo pogoje pod katerimi bi jim dali to. In jih pojebejo še toliko bolj.


Naj stopijo skupaj, se naučijo kaj od belcev, preden jih preženejo in predvsem naj nehajo jamrat in se zanašat, da jih bo razvit svet reševal, ko jim bo šlo za nohte. Pa bo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

username ::

Včasih ti belci preden odidejo, požgejo vse kar se le da požgati. Tako ne ostane nič. Nič strojev, nič hlevov, nič stavb, nič.
Če je bila to njihova lastnina (ki jim je bila odvzeta oziroma so bili z nje izgnani), so imeli do tega vso pravico. Tudi jaz lahko s svojo lastnino počnem, kar me je volja - lahko jo tudi uničim. Ker je moja.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

JebatGa ::

Se mi sploh ne da več nobenega prepričevat. Ko imamo enkrat neko mnenje o nečem in mislimo da imamo mi čisto prav nam tega mnenja ne bo mogoče spremenit. Oziroma redki ga. To je na tem forumu zelo opazno pri vsem. Tudi jaz sem tak. Ne boš me prepričal, da imam jaz narobe glede te teme, kakor jaz ne bom nobenega prepričal v njegov narobe, pa si lahko začnem izmišljevat stvari. Vsi mislimo da ima drug človek napačen odnos do neke teme in imamo samo mi pravilnega. Na žalost nam tako funkcionirajo možgani in tega ne morem spremenit

nurmaln ::

Če tako delujejo tvoji možgani je to eno. Nekateri pa poslušaj izmenjujejo mnenja in podajajo argumente. Če so tvoji argumenti dobri me boš prepričal. Tvoji argumenti do sedaj niso.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

JebatGa ::

Če tako delujejo tvoji možgani je to eno. Nekateri pa poslušaj izmenjujejo mnenja in podajajo argumente. Če so tvoji argumenti dobri me boš prepričal. Tvoji argumenti do sedaj niso.

tebi bi lahko sam bog dajal argumente pa pa te ne bi prepričalo in bi trdil ravno nasprotno. Meni daješ lahko še tako dobre argumente o tem da vesoljci ne obstajajo pa verjemi me ne boš prepričal. Jaz ti lahko dajem še take argumente o tem o čemur smo se pogovarjali pa te ne bom prepričal. Misliš da imaš ti prav, zato ker smo ljudje globoko v sebi egoisti in mislimo samo nase in nikogar drugega in zato zmeraj mislimo da imamo mi prav in nobeden drug.
Zdaj pa spet odgovor. Mogoče pa tako ti deluješ jaz že ne. Yeah right

monster-x ::

Kapitalizem ne bo propadu. Nč se bat.

Pa dajte že eni nehat živet v iluziji in nehajte sanjart o "idealnem svetu", kjer so ljudje angelčki, ki brenkajo na strune harfe, pojejo pesmice in sadijo rožice.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Hitch-Hiker ::

Nekaj na temo Afrike (čeprav je tole debatiranje čist off).

Poznam (sicer posredno) dekle, ki je šlo v Afriko kot prostovoljna učiteljica.
Polej je mela pa bolj tako privat potopisno predavanje in po predavanju še mal debate na temo afrike.

Je polej mal razlagala kaki so bli tisti s katerimi je delala.
Vsi so samo čakal kaj jim bo padlo z neba/drevesa. Ko je bilo vsega izobilju so se nažiral noben pa ni pomislu, da bi si blo mogoče pametno kaj spravit za čase pomanjkanja. Tud naučit jih niso mogli kaj prida dost.

Tako so navajeni. Že od nekdaj je tako. Sam s to razliko da je pred 200 leti v Afriki bilo toliko ljudi kolkor jih je lahko preživelo s tem kar je dala narava prek celga leta. Zdaj ko se jim pa daje zastonj se pa, oprostite izrazu, gojijo kot podgane. Na neobdelanih drevesih pa ne zraste nič več kot je pred 200 leti.

Imel so in imajo možnost normalno živet. Namesto orožja bi raje nabavli stroje pa namesto da fehtajo sam hrano in zdravila bi rekli naj se jim da poleg hrane in zdravil pa še par traktorjev pa plugov... Pa nobena Afriška država ni tolk boga da nebi mogla najet kakšnega strokovnjaka, ki bi pomagal izobrazit njihove ljudi, ki bi polej postavli npr. kmetijstvo na noge. Ampak ne, se je lažje strelat pa se pol boge delat, češ mamo vojne.

Pa če mislte da ne obstajajo semena, ki dajejo pridelek, ki ga lahko naprej poseješ se tud motite.
Kar se pa umetnih gnojil tiče. Ja za instant akcijo so dobra, če hočeš pa od zemlje met kaj na daljši rok pa ne. Zemlja umre, se sprazne pa če se sliš še tako hipijevsko/newageovsko vem iz prve roke.

nurmaln ::

Je polej mal razlagala kaki so bli tisti s katerimi je delala.
Vsi so samo čakal kaj jim bo padlo z neba/drevesa. Ko je bilo vsega izobilju so se nažiral noben pa ni pomislu, da bi si blo mogoče pametno kaj spravit za čase pomanjkanja. Tud naučit jih niso mogli kaj prida dost.

Tako so navajeni. Že od nekdaj je tako. Sam s to razliko da je pred 200 leti v Afriki bilo toliko ljudi kolkor jih je lahko preživelo s tem kar je dala narava prek celga leta. Zdaj ko se jim pa daje zastonj se pa, oprostite izrazu, gojijo kot podgane. Na neobdelanih drevesih pa ne zraste nič več kot je pred 200 leti.

Isto pravi Zvone Šeruga na svojih potopisnih predavanjih.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Thomas ::

Seveda bi morali delat stroji praktično vse, če bi hoteli kaj takega. Zato je bil komunizem malo prezgodaj.


Komunizem, kjer vse delajo stroji, poraja bistveno vprašanje, ČIGAVI ti stroji so. Če je komunizem, so od nikogar ali od države in z njo povezane stranke, partije.

To že ni ok, saj je večina pikzigmarjev odvisna od elite, Tega NOČEMO.

Če so v lasti demokratične države, je to praktično isto. Vladajoča elita ima popolno oblast nad rajo, celo podkupuje lahko to rajo, neomejeno.

Stroji morajo biti last posameznikov, sicer ni svobode zanje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

Ampak posamezniki se nočejo ukvarjat s stroji. Niti ne znajo. To bi imeli lahko že zdaj, no, sej imajo, tisti, ki lahko.
Če bi hoteli res kaj revolucionarnega, bi moralo bit vseeno čigavi so stroji. Sej pozameznik ne bi bil čisto svoboden, bi pa imel vse kar rabi. Zdaj, ko lahko dela kar hoče s katerim strojem hoče, je pa reven :) no, večina jih je.

Thomas ::

Lastniku ni treba da zna. Stroj zna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SmeskoSnezak ::

Mogoče za konec offtopica z Afriko en takšen info. Vsako sredo mate oddajo Svetovni gospodarski izzivi na TV MB. V tej oddaji sn včasih videl, kako se izbolšuje stanje tudi v Afriki, ne le drugje. Tak da ne preveč posploševat na ves folk, kak je len! :P
@ Pusti soncu v srce... @

SmeskoSnezak ::

Aja, obudo sn staro temo, v keri lahk debatiramo o teh lenobah iz Afrike. Klikni tu :P
@ Pusti soncu v srce... @

Croc_X ::

Danes ne more noben začet iz popolne ničle.

Če bi bilo tako kot ti praviš ne bi nikoli nihče uspel dvignit kmetijstva na današnji nivo.

Če hočeš začet z kmetijstvom, rabiš najprej zemljo, nato moraš to zemljo obdelat, če gor raste razno grmičevje

Pa kaj vam ni jasno. Clovek vam tocno razlozi zakaj/kako ne moras kar tako zaceti iz nule vi pa se kar naprej "ja kako ne moras zacet z nule, daj no...". Pa ne govorit o podajanju "argumentov" in met nekih "diskusij", ce samo JebiGa podaja resnicne argumente (argumentira oz. podaja argumente za svoje izjave), vi pa samo neko svojo logiko razglasate tu pa mislite da ste pametnejsi od cloveka, ki vam podaja tudi dokaze za svoje trditve (ki pa jih vi zanimivo se niste podali). Sploh nevem kako se mu je dalo toliko casa z vami ukvarjat.

Pa ne mi govorit, da so to samo sanje ali pa nevem kaksna utopija o stetu brez denarja, samo zato ker si ga nekateri ne morate/znate predstavljati (pa ne govorim samo o kaksni povrsinski predstavi takega sveta, ceprav nekaterim ze ta dela preglavice). Do polovice druge strani je to se bla nekak debata, samo zdej je pa to samo se pametovanje... tko da - i'm out...

WarpedGone ::

Naj uganem: 17 let?

Pa da ne bom čist offtopic: takšnale sanjarije so tipične za najstnike, ki še ne zmorejo sprejet da svet ni idealen in da je za nesrečo lahko kriv tudi nesrečnik sam.

Glede sveta brez denarja in idealnih ljudeh: plevel (sebične osebke) v njem je treba nekako zatirat, da ne zadušijo sistema od znotraj. To je pa čisto navadni fašizem.

Ja, dragi moji verniki v krasni novi svet brez denarja, kjer se imajo kao vsi radi in imajo vsi vsega dovolj - vi pravzprav zagovarjate fašizem. Tega se seveda ne zavedate, še manj pa boste to priznali sebi, kaj šele drugim.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Pa kaj vam ni jasno. Clovek vam tocno razlozi zakaj/kako ne moras kar tako zaceti iz nule vi pa se kar naprej "ja kako ne moras zacet z nule, daj no...". Pa ne govorit o podajanju "argumentov" in met nekih "diskusij", ce samo JebiGa podaja resnicne argumente (argumentira oz. podaja argumente za svoje izjave), vi pa samo neko svojo logiko razglasate tu pa mislite da ste pametnejsi od cloveka, ki vam podaja tudi dokaze za svoje trditve (ki pa jih vi zanimivo se niste podali). Sploh nevem kako se mu je dalo toliko casa z vami ukvarjat.

Pa ne mi govorit, da so to samo sanje ali pa nevem kaksna utopija o stetu brez denarja, samo zato ker si ga nekateri ne morate/znate predstavljati (pa ne govorim samo o kaksni povrsinski predstavi takega sveta, ceprav nekaterim ze ta dela preglavice). Do polovice druge strani je to se bla nekak debata, samo zdej je pa to samo se pametovanje... tko da - i'm out...

Narava JE nula!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

SmeskoSnezak ::

Narava lahko preživi brez nas. Napačen zakluček si potegnil. Mi smo NULA!
@ Pusti soncu v srce... @

nurmaln ::

Pomoje da si mal narobe razumel.
Debata je bila ali se da štartat iz NULE ali ne. Pax je verjetno hotel povedati da štart iz nule ni ravno nemogoč, ker na "NULI" ti že sama narava daje veliko.
Pax če se motim me popravi:P
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Thomas ::

Ja. Naravno stanje stvari je nula. Absolutna revščina vseh in vsakogar. Iskanje hrane po grmovju in bežanje pred plenilci golih rok.

To JE narava.

Edino ljudem se je iz tega naravnega primeža donekle že uspelo izviti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

T-h-o-r ::

otrok, ki se rodi afriškim staršem nekje bogu za hrbtom že v izhodišču nima enakovrednega položaja, čeprav naj bi bile človekove pravice in svoboda univerzalni...

ali so otroci krivi, da morajo umirati od lakote, ker pač je mentaliteta njihovih staršev 180° drugačna kot evropska?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

username ::

otrok, ki se rodi afriškim staršem nekje bogu za hrbtom že v izhodišču nima enakovrednega položaja, čeprav naj bi bile človekove pravice in svoboda univerzalni...

ali so otroci krivi, da morajo umirati od lakote, ker pač je mentaliteta njihovih staršev 180° drugačna kot evropska?
Saj tudi jaz nisem imel enakovrednega izhodiščnega položaja v primerjavi z nekom, ki se je na isti dan kot jaz in v podobni družini rodil v kaki normalni državi, npr. v Avstriji, in ima sedaj 2x ali 3x toliko plače kot jaz. Pa kaj naj zdaj? Pač moram iz dane situacije naredit, kar se da - ne pa jokat, kako je svet krivičen in da mora oni jodlar sedaj še zame poskrbet. Zakaj le? Bom kar sam zase, hvala lepa.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

V resnici se pojavlja resno vprašanje, zakaj je Afrika tako zaostala. Je štos v afriški ideologiji nesodelovanja ali je zadeva v resnici rasno pogojena.

Političnim korektnežem naj gredo kar lasje pokonci, a vendarle smo mi od Afričanov genetsko samo kake 100 krat manj oddaljeni kot od šimpanzov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

PaX_MaN ::

Pomoje da si mal narobe razumel.
Debata je bila ali se da štartat iz NULE ali ne. Pax je verjetno hotel povedati da štart iz nule ni ravno nemogoč, ker na "NULI" ti že sama narava daje veliko.
Pax če se motim me popravi:P

Prav si razumel.

T0RN4D0 ::

Lahko pa čakaš pod drevesom dokler se tam ne pojavi za par miljonov dolarjev vredne kmetijske mehanizacije. Pravice mamo v osnovi iste (no ja, podobne), samo to da se rodiš v družini s straktorjem, kombajnom, ogrmno zemlje in 1000 glavami živine _NI_ pravica, to je privilegij. In sej se to ni zgodilo ravno eni generaciji, to se dogaja od nekdaj in še vedno, starši pač ničesar ne priskrbijo potomcem, in tej potomci spet ne nardijo nič, tako da njihovi otroci je jasno kaj bojo dobili za začetek- nič.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

durrenmatt ::


morda je pa tebi luštno, da okoli 1000 otrok na dan umre, ker nimajo hrane


morda na uro? ali pa na 20 minut?

Hitch-Hiker ::


morda je pa tebi luštno, da okoli 1000 otrok na dan umre, ker nimajo hrane


morda na uro? ali pa na 20 minut?


Lušno mi ni ampak če jim ne potegne, da ne morjo kar štepat otrok, če jih ne morjo preživet, pol pa tud k...

Saj res niso otroci krivi, so starši al pa tud oni ne pa so njihovi starši al pa tud ... itd.

Dokler nebojo začel mal drugač razmišljat nebo nič boljš in nič drugač ko je.

jype ::

SD-kartica> Lušno mi ni ampak če jim ne potegne, da ne morjo kar štepat otrok, če jih ne morjo preživet, pol pa tud k...

Misliš, da oni vedo, da je otrok posledica seksa pred 9 meseci?

Pa tudi če vedo - kontracepcije itak ne smejo uporabljat (ane papež, teslo zarukano), ker potem bog ne bi dal novega življenja z napihnjenimi prebavili, ki crkne po par mesecih, če ima srečo.

oldguy ::

V resnici se pojavlja resno vprašanje, zakaj je Afrika tako zaostala. Je štos v afriški ideologiji nesodelovanja ali je zadeva v resnici rasno pogojena.

Političnim korektnežem naj gredo kar lasje pokonci, a vendarle smo mi od Afričanov genetsko samo kake 100 krat manj oddaljeni kot od šimpanzov.


Pomojem ne drži, ker drugače asimilacija naše kulture z njihove strani ne bi bila tako uspešna kot včasih je. Za primer sicer res lahko dam samo par primerov z različnih koncev sveta, ki jih osebno poznam in so se zintegrirali do te mere, da so njihovi potomci takorekoč "naši", a so še drugi argumenti. Imamo še primere drugih izoliranih kultur, ki so prav tako sposobne uspešno (seveda, vkolikor imajo za to šanse) prevzet "our way of life". Kultura ima tu precej, genetika bore malo...IMO Sicer pa je res, da, kot si sam ugotovil, tole zveni precej ksenofobično. Ni pa nič narobe če se o tem razpravlja.

Hitch-Hiker ::

SD-kartica> Lušno mi ni ampak če jim ne potegne, da ne morjo kar štepat otrok, če jih ne morjo preživet, pol pa tud k...

Misliš, da oni vedo, da je otrok posledica seksa pred 9 meseci?

Pa tudi če vedo - kontracepcije itak ne smejo uporabljat (ane papež, teslo zarukano), ker potem bog ne bi dal novega življenja z napihnjenimi prebavili, ki crkne po par mesecih, če ima srečo.


Mislim da kondomi niso prepovedani. Pa tud tisto dekle, ki je prostovoljnio delalo dol je govorilo da so jim delili kontracepcijske tablete, jim lepo razložil kaj je to pa kako se uporablja. Ne boš verjel naslednji dan so pršle z kontracepcijskimi ogrlicami v šolo al karkol so že mel.

Prsilt bi jih moral v izobraževanje. Če boš hodu v šolo boš mel hrano pa zdravila če ne se pa j...
Podobno bi moral nardit s cigani pr nas. Pa naj bo lepo al pa grdo.

Pa tud kdo pravi, da morajo papeža poslušat.

monster-x ::

otrok, ki se rodi afriškim staršem nekje bogu za hrbtom že v izhodišču nima enakovrednega položaja, čeprav naj bi bile človekove pravice in svoboda univerzalni...

Kaj pa naj se naredi? Vzame tistemu, ki ima in da drugemu? Emm, če to narediš, kršiš "univerzalne človekove pravice in svobodo" (ker jim prisilno vzameš).

To je nekako tko kot da bi v šoli tepel po glavi tiste bolj pametne samo zato, da bi bili v enakem položaju kot tisti manj pametni.

ali so otroci krivi, da morajo umirati od lakote, ker pač je mentaliteta njihovih staršev 180° drugačna kot evropska?

Sej ne umrejo vsi. So pa tisti, ki preživijo, spet starši nekomu drugemu in so spet "drugačne mentalitete". Itak si v začaranem krogu. Štekaš?

Aja pa še tisto o "svetu brez denarja". Sej ne vem, če veste, ampak keš je sam nekakšen univerzalen pretvornik in ni dobrina.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

opeter ::

Seveda ima takšen sistem ogrooomno lukenj. Namreč, zahteva strogi red in disciplino. Kako bi v takem sistemu opravili z vsemi lenuhi in zajedalci, ki bi samo črpali sadove, ne bi pa bili pripravljeni nič prispevat...
Bilo bi verjetno dosti manj kriminala, saj ne bi bilo takšne potrebe po prilaščanju tuje lastnine. Vprašanje tudi, v kakšni obliki bi se sploh razvijala lastnina naprej?
Ne vem, to je sistem, ki zahteva pridne, delovne in disciplinirane ljudi, ki poznajo solidarnost in ljubezen do sočloveka.
Mislim, da naše človeštvo tega ne bo doseglo, žal, je hinavščina preveč visoko cenjena lastnost.


Res je vse to zelo lepo napisano, vse čestitke. Samo je pa žal čista utopija.
V naravi ljudi je, da želi eden iz skupine izstopati, imeti več, biti šef. Kot volkovi v krdelu. Razlika med volkovi in ljudmi je ta, da v skrajni sili znajo volkovi sodelovati, moderni človek pa žal ne. Je namreč izgubil tisti instikt, ki je narekoval, da si odvisen od skupine, zato moraš kaj svojega prispevat. To velja žal za večino.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

WarpedGone ::

Ne, moderni človek zelo dobro sodeluje v skupni, neprimerno bolje kot katerakoli druga vrsta.
Glavni generator tega odličnega sodelovanja je denar. S pomočjo denarja se prispevek posameznika točno ovrednoti. Posameznik točno vidi, da če dvakrat več prispeva skupnosti, ima od tega dvakrat več. Seveda, v brezdenarni družbi takšnega feedbacka ni in ima človek občutek, da se mu itak ne splača matrat.

Ta feedback je žal dušen tudi s "socialno državo".
Zbogom in hvala za vse ribe

SmeskoSnezak ::

Pol se čudim, da obstajajo neprofitna društva...
@ Pusti soncu v srce... @

oldguy ::

Ta feedback je žal dušen tudi s "socialno državo".


Tole si povedal, kot da je socialna država nekaj slabega. Well, it's not! Jo kapitalizem rabi ravno toliko, kot socialna država njega. Seveda pa je meja med kolikor toliko socialno državo in skubljenjem gospodarstva majhna. A kapitalizem sam, brez nadzora države in brez določenega razdeljevanja bogastva tistim "manj srečnim" (pa čeprav to mogoče niti niso) prej ko slej pripelje do totalnega zloma. We've all been there, done that...

WarpedGone ::

Socialno državo sm namenoma dal v narekovaje. To kar mamo mi za socialno državo je navadna birokratsko kozlanje - oprostite izrazu. Dokler spodbuja prevaro, je ne podpiram.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

SD-Kartica> Prsilt bi jih moral v izobraževanje.

Oni bi se _radi_ izobraževali. Jasno, da prinesejo ogrlico iz kontracepcijskih tablet

SD-Kartica> Mislim da kondomi niso prepovedani.
SD-Kartica> Pa tud kdo pravi, da morajo papeža poslušat.

Papež. Zdej, kako natančno ga oni dejansko poslušajo, je že iz naraščaja evidentno. Kolk butasto je takim ljudem razlagat o tem da je treba biti vzdržen in ne uporabljati kondoma je pa tudi kristalno jasno.

Če že izobraževat ne moremo, bi lahko vsaj poskrbeli, da jih kdo drug ne dezobražuje, al kako se temu reče.

Thomas ::

Jebo papeža. Nima on lih kakšne velike besede v Afriki. Sicer čeblja neslanosti kar po tekočem traku - BXVI zlasti - a Afričani se ne razmnožujejo z ozirom nanj. Pač pa z ozirom na lastno tradicijo. Sploh pa katoliki so v Afriki v manjšini.

Zato je blaming papeža še toliko bolj silly in juretu primeren.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Zato je blaming papeža še toliko bolj silly in juretu primeren.

Ja, če ne razumeš, ziher tko zgleda.

Papež je pomemben del naše (torej zahodne) civilizacije in kot eden najvidnejših predstavnikov ne sme imeti kar carte blanche ko gre za javne nastope in govore.

Naj se zresni, ali pa naj odstopi.

V državah tretjega sveta prebivalci ne potrebujejo mešanih signalov.

Double_J ::

To je res čudno, da ni ene uspešne države z večinskim črnskim prebivalstvom.

Pa tudi, zakaj so v ZDA takšni problemi z njimi?
Dve šivanki...

jype ::

Double_J> To je res čudno, da ni ene uspešne države z večinskim črnskim prebivalstvom.

Čudno je, da ti ne veš, da obstajajo uspešne države z večinskim črnskim prebivalstvom. Sicer jih težko ločiš od razvitih držav, a obstajajo.

Double_J> Pa tudi, zakaj so v ZDA takšni problemi z njimi?

Zakaj so pa pri nas taki problemi s Štajerci?

thramos ::

Kakšni problemi pa so s Štajerci?
««
3 / 28
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Demokratični socializem (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Problemi človeštva
1989244957 (196332) Mr.B
»

Težave in rešitve, zakaj je kapitalizem uničil človeštvo. (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
40889466 (76108) T-h-o-r
»

Komunizem + demokracija = možno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9213542 (9303) jype
»

Karl Marx je imel prav (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
73185816 (76378) LordTado
»

Capitalism: A Love Story [2009] by Michael Moore (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10213714 (12222) donfilipo

Več podobnih tem