» »

Je bilo vesolje ustvarjeno iz niča?

Je bilo vesolje ustvarjeno iz niča?

1
2
3

sverde21 ::

Ja ampak če "nič" ne obstaja, potem praviš da je vesolje od nekdaj, ker je skregano z vso logiko, vse more nastati, nič ni od nekdaj... :\
<?php echo `w`; ?>

Saladin ::

Ja ampak če "nič" ne obstaja, potem praviš da je vesolje od nekdaj

Ne vesolje, ampak stanje "pred" ali "izven" njega.
Stanje, kjer so se pojavile kvantne fluktuacije, ni bilo še naše vesolje. Ni bilo niti podobno.
To stanje pa je lahko bilo "od nekdaj". Večja je verjetnost, da je bilo večno kot pa da se je kar pojavilo. Da se je iz absolutnega niča, neobstoja pojavil obstoj, nekaj. Pa še celo brez vzroka (če nimaš vzroka nima smisla, če pa imaš vzrok pa moraš imeti obstoj, nekaj, kjer se je vzrok sploh lahko pojavil)
Celo vakuum ni Nič, ampak je nekaj.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

sverde21 ::

Ja pol dejmo pa še razlagattist "obstoj", kak je pa ovi nastal iz absolutnega niča... sei ubistvu z nastankom obstoja je nastalo vesolje :\
<?php echo `w`; ?>

Saladin ::

Torej, "pred" Vesoljem je bil absoluten nič oz. nič ni obstajalo, celo popoln vakuum ne.
Če sploh obstoja ni bilo, "KJE" so se pojavile kvantne fluktuacije?
Da ne omenjam kako in zakaj.

In ne mi omenjat Heisenberga, ker Neobstoj NI enak vakuumu, ki ga lahko proizvedemo v laboratorijih. Ni niti podobno.

Neobstoj ne mogoča ničesar. Neobstoj ni "potencial za vse", ampak je dobesedno večna konstanta, ki ne omogoča absolutno ničesar.

Neobstoj "izven" vesolja se še da razložit. Izven vesolja ni ničesar, je neobstoj - ampak vesolje z svojim širjenjem izpodariva ta neobstoj z svojim obstojem.
Ampak Veliki pok ni mogel priti iz Neobstoja. Ni šans in ni logike. Le z obstojem nečesa lahko vplivaš na neobstoj - neobstoj pa sam ne zmore absolutno ničesar.

Da se razkokodakam:
Nič- Neobstoj "pred" in "izven" Vesolja se na prvi pogled zdi zelo elegantna rešitev. Tam nikoli ne boš prispel, nikoli ne boš mogel opazovati, raziskovati,...
Kar ni dokazljivo, kar je izven dosega, "ne obstaja". Kot sem rekel, "izven" Vesolja se ta model še zdi mogoč.
Ne pa tudi pri Velikem poku. Mala fluktuacija v neobstoju in puf - imaš veliki pok in obstoj.
Eeee - Ne.
Neobstoj ne omogoča nobene fluktuacije, razen če je ta prišla od nekje drugje - iz obstoja. Pa tudi če je to kvantni prdec dolg milijardinko nanosekunde, je ta moral od nekod pridit. Če pa je obstajal ta prdec, potem je lahko obstajalo še marsikaj drugega.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

nicnevem ::

Če so vprašanja nesmiselna, je težko pričakovati, da bodo odgovori kaj drugačni...

---

@nevone:
> Samo, je pa vseeno fascinantno, kaj vse smo, tako majhni strojčki kot smo, glede na ogromne razsežnosti vesolja, že uspeli zgruntati. Ne bi si človek mislil, da se lahko pojavi v vesolju oblika, ki je tako majcena, pa vseeno tako mogočna.

Fascinantno, prav res. Zanimivo pa je tudi nekaj drugega - razlog, ki omogoča naše razumevanje je relativno nizka entropičnost vesolja. Tako kot je mogoče visoko urejene nize ničel in enic skompresirati na majhen prostor, je mogoče graditi natančne modele vesolja na majhnem kotičku le-tega (v naših možganih), le zaradi nizke entropije, ki vlada v njem...
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Longinus ::

Je bilo vesolje ustvarjeno iz niča? kratko in jedrnato ne

al si ti že videl v življenju kakšno stvar ki je iz nič nastala ? če si al pa ko boš nam sporoči 8-)
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Longinus ()

sverde21 ::

Ok pol mi (nam) razjasni iz česa je nastalo in potem še iz česa je nastalo tisto iz česar je nastalo vesolje,... :)

P.S.: nobene stvari nism vidu iz nič nastati ampak kakšne bolj pametne razlage, kot da je bil nekoč pred davnimi časi enkrat čisti absulutni nič, ne najdem :P
<?php echo `w`; ?>

Saladin ::

ampak kakšne bolj pametne razlage, kot da je bil nekoč pred davnimi časi enkrat čisti absulutni nič, ne najdem

Da je morda nekoč pred davnimi časi vedno obstajalo nekaj, kar je omogočilo Velik pok in posledično Vesolje? Da je to vedno obstajalo in morda še vedno obstaja Izven našega Vesolja?
Da je Vesolje nastalo iz nečesa, kar je že vedno bilo tam? Se ti to ne zdi bolj pametna razlaga?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

sverde21 ::

Da je Vesolje nastalo iz nečesa, kar je že vedno bilo tam?

Vedno = neskončno dolgo časa...

Tudi neskončno ima nekje začetek oz. konec :\

Ali pa se vprašajmo takole: zakaj/kako je bilo od vedno tam? :P
<?php echo `w`; ?>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sverde21 ()

TESKAn ::

Vprašajmo raje - je pred nastankom vesolja sploh bil čas?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Saladin ::

Tudi neskončno ima nekje začetek oz. konec :\

Halo :)
Večno je večno - stanje je spreminjalo svojo obliko, ampak je vedno obstajalo.

Imaš 3 možnosti:
-Ex Nihilo - Vse iz Nič
-Neskončna regresija - Pod vsakim stanjem se nahaja drugo stanje - ni "prvotnega delca", le vse manjši "delci"
-Večna cirkulacija energije, sil in materije. Obstoj vedno vsebuje enega od teh elementov, ki se glede na trenutne razmere, spreminjajo eno v drugo. Tako kot ne moreš energijo izničit in jo lahko le spreminjaš iz ene oblike v drugo, ne moreš obstoj izničit - vedno obstaja, ampak le spreminja svojo obliko

3. možnost (v določeni obliki) je daleč najbolj verjetna.

zakaj/kako je bilo od vedno tam

Zveni čudno, ampak uporabi izraz Obstoj, ker si je lažje predstavljati:
Zakaj je vedno obstajal Obstoj?
Zato, ker Mi obstajamo. Ker naše Vesolje obstaja. Ker je naše Vesolje moralo priti iz Obstoja. Ker je vsakršen obstoj moral priti iz obstoja.

Potem pa ti preostanjeo še dve glavne smernice:
-Je naše Vesolje ves obstoj? Se je celotno prejšnje stanje transformiralo v obliki Velikega Poka? Torej, da resnično ničesar ni zunaj: Da je naše vesolje Ves obstoj in da se Vesolje (torej celoten obstoj) širi v ta Neobstoj.
-Da se je le del prejšnjega stanja transformiral ob Velikem poku in da resnično Obstaja en "zunaj vesolja"? Da Neobstoj sploh ni mogoč, ker VSE zajema Obstoj (da ni nikakršna možna situacija, kje bil se lahko nahajal neobstoj)

Nagibam se h slednjemu.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Longinus ::

TESKAn
Vprašajmo raje - je pred nastankom vesolja sploh bil čas? da

Čás je v fiziki količina, ki kaže na to, da si dogodki sledijo drug drugemu. Pojem 'kasnejšega dogodka' temelji na privzetku o vzročnosti.
Pa to še je zanimivo kar je moj dober kolega aristolel menil :D
"Čas je samo število gibanj (arithmos) glede na preteklost in prihodnost."
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Longinus ()

vladika ::

Zdaj ste pa imeli srečo napisal sem post dolg 10 minut branja in mi je vmes comp friznil.
Zgleda da sem zadel bistvo in so bogovi opazili ter mi resetirali comp.
Več napišem prihodnjič ko bodo imeli zgoraj kakšen party.
Napišem še samo to opirajmo se na znana dejstva - zakonitosti ki veljajo povsod.

Lep pozdrav!

sverde21 ::

//offtopic
@vladika:če uporablaš FF si zrihti "Crash Recovery" extension pa ti bo živlenje lepše :)
//

Ja časa pred vesoljem IMO ni blo, ker ni blo obstoja, materja, ki bi potovala po času... :\

// filozofiranje :D
@Saladin: imaš premico, neskončno ravno črto... nariši si jo na list in boš vidu da ima začetek in konec :) za razliko od kroga, ki ga nima, ker je sklenjen, zato ne moreš definirat začetka in ne konca
//

Ta energija ki praviš da je od vedno :) od kod je prišla?? Men se zdi preveč simpl odgovor: je bla, je in bo... ;)
<?php echo `w`; ?>

Longinus ::

sverde21J
a časa pred vesoljem IMO ni blo, ker ni blo obstoja,


neobstoj----- veliki pok -----vesolje---- začetek obstoja

te pa mi razloži to :
kako je nastal veliki pok ? a ni za nek pok potrebna neka snov a ni to že potem obstoj ?
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

gzibret ::

Velik pok je zgolj hipoteza (teorija). Bazira na enem opazovanju - in sicer na tem, da se galaksije od nas oddaljujejo. Dlje so stran, hitreje se oddaljujejo. To je kar fakt, v katerega dvomiti je manj smiselno.

Iz tega se da sklepati, da če so galksije vse bolj in bolj narazen, da so bile, če gremo v času nazaj, vse bolj in bolj skupaj. Od tukaj veliki pok.

Kasneje so opazili tudi mikrokalovno sevanje ozadja, ki ima temperaturo okoli 2K. To so pripisali kot ostanek velikega poka od takrat dalje, ko je postala materija propustna za fotone, nekje nekaj 100.000 let po velikem poku.
Vse je za neki dobr!

MadMicka ::

Če je vesolje res nastalo, kot je opisano v prvem postu, potem obstaja nešteto vesolj. Samo verjetno med njimi ne more biti neke interakcije, ker vsako obstaja v svojih dimenzijah.

Kaj pa vakumske fluktacije: ko se ustvari delec in antidelec in v bližini drug delec in antidelec, ali lahko pride med njimi do interakcije?

Je pa hudičevo zanimiva teorija. Jaz si nekako lažje predstavljam nastanek vesolja kot eksplozijo mega črne luknje. Ampak itak vem, kako je če človek nima nekih predznanj in modruje o zadevah, ki so mu tuje :)

gzibret ::

> Če je vesolje res nastalo, kot je opisano v prvem postu, potem obstaja nešteto vesolj. Samo verjetno med njimi ne more biti neke interakcije, ker vsako obstaja v svojih dimenzijah.

Tudi teorija superstrun predvideva več vesolij. Superstrune v več dimenzijah so p-brane. Na stičišču dveh P-bran je pojavno vesolje. Če je teh bran in stikov veliko, je tudi velko vesolij.

Teorija tudi pravi, da objekti na eni p-brani ne morejo vplivati na objekte na drugi p-brani drugače, kot z gravitacijo. Torej gravitacija lahko skače iz ene brane na drugo, dočimer EM sila ne more.

Somo to je zgolj matematični konstrukt. Sicer vreden pozornosti, ampak vseeno konstrukt.

Več o superstrunah

Popravite me, če sem kaj narobe napisal.
Vse je za neki dobr!

Saladin ::

Ta energija ki praviš da je od vedno :) od kod je prišla?? Men se zdi preveč simpl odgovor: je bla, je in bo... ;)

Ne rečem, da je bila nujno energija. Ampak minimalno en parameter je moral obstajati, da je bil zagotovljen obstoj.
Ni prišla od nikoder. Vedno je bila tam.
Kar je veliko bolj plavzibno, kot pa da je prišla iz nič.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

vladika ::

offtopic
@sverde21 hvala za hint in pa premico si lahko narišeš tudi na švingellistek če hočeš ampak moraš poznat definicijo premice (saj vem da jo znaš), priznaj ti je malo ušlo:D
To z krogom pa ni tako neumno, spet nekaj za razmišljanej pred spanjem.

Lep pozdrav!

sverde21 ::

ja znam definicjo premice :D :P
<?php echo `w`; ?>

Vajenc ::

Po mojem se samo zategnjeni znanstveniki oklepajo , "kot pijani plota", poznanih teorij in matematične predstavljivosti. Če bi si želeli o neotipljivih in nepredstavljivih vprašanjih izvedeti kaj več, bi morali nujno vpeljati še faktor filozofije in/ali sci-fi. V nasprotnem primeru, se vrnejo vedno v isto izhodišče in to je npr. neskončnost, brezčas, iz nič...
Tako bi npr. združena moč S.Hawkinga in A.C.Clarka, verjetno izvrgla precej lepšo teorijo, kot je ta "iz nič".

"Knowledge is limited. Imagination encircles the world." A.Einstein

MadMicka ::

Zanimivo, da si človek z lahkoto predstavlja, da "NIČ" lahko obstaja od nekdaj, "JE" pa mora imeti nekje začetek. To sploh ni nujno. Verjetno to sploh ni mogoče. Vakumsko fluktacijo si lahko predstavljamo podobno kot "jing" in "jang". Dva obraza ene in iste zadeve.

R33D3M33R ::

Mene najbolj razjezi, da nas v šolah učijo le poenostavljene verzije zakonov. Ta članek me je prav presenetil, saj so nam vedno v šoli vsiljevali prepričanje, da energija se energija lahko le pretvori, ne moremo je pa niti ustvariti niti uničiti. Mogoče sem si pa članek tudi napačno interpretiral.
Vsekakor mi je bolj verjetna razlaga, da je vesolje nastalo iz "nič", kot pa tista, da že "večno obstaja" - četudi bi že "večno obstajalo", bi moralo enkrat nastati.
Vse debate o tem so pač filozofiranje... :\
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

gzibret ::

> Ta članek me je prav presenetil, saj so nam vedno v šoli vsiljevali prepričanje, da energija se energija lahko le pretvori, ne moremo je pa niti ustvariti niti uničiti.

Sej ta zakon se še vseeno ne krši. Količina energije je še vedno konstanta. Kljub vsem vakuumskim fluktuacijam in sevanjem črnih lukenj.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

->Količina energije je še vedno konstanta

Kaj pa QF in anihilacija delca in antidelca, ter izsevan foton?
Kje se ta energija potem odšteje?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Sej fotoni ne nastanejo kar iz niča. Nastaneta par delec-antidelec, ki nastaneta in se nahilirata. Manjši, kot je časovni okvir opazovanja, višje energije so možne. Če ti opazuješ zadevo v meglični komori, potem so energije delec/antidelec zelo zelo majhne oz. kar nične.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

Od kod potem nastaneta delec in antidelec, če ne iz niča?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Niti ni mus, da nastaneta. Teorija pravi le to, da je to nemogoče izmeriti in zato lahko brez skrbi rečemo, da delca nastaneta ali ne nastaneta. Tega pa v resnici ni še nihče dokazal.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

Ja vem, sem predpostavil, da drži.
Hvala za info!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Je pa zanimivo, da lahko foton, ko potuje skozi prostor, lahko opišemo tudi kot nenehno nastajanje in anhiliranje para delec/antidelec z isto energijo (kot foton). Temu se reče "virtualni delci".

Poglej malo pod Feynmanove diagrame.

Kvantne fluktuacije v vakumu so v bistvu feynamovi diagrami brez inputa in outputa.
Vse je za neki dobr!

smilyxx ::

Ok mogoče sem zgrešil, samo še vedno mi ni jasen vzrok za nastajanje vakumskih fluktuacij. Tudi če nastajajo popolnoma naključno jih je nekaj moralo sprožiti (predpostavljam po svoji zdravi kmečki pameti).

Če predpostavimo da je pred velikim pokom res obstajal "nič", potem tu časa ni bilo. Ali naj nebi to pomenilo da je "nič" v konstantnem stanju mirovanja. In kako bi se lahko iz takega stanja razvila fluktuacija? Zakaj nekaj nebi moglo biti večno?

Razmišljal pa sem tudi o temu, da smo ujeti v konstanten loop(veliki pok - širjenje vesolja - maksimum - krčenje vesolja - vsa energija zbrana v eni točki - ...)
Save water.
drink beer.

Saladin ::

Tudi če nastajajo popolnoma naključno jih je nekaj moralo sprožiti

Če že ne vzroke, potrebuješ vsaj obstoj.
Iz NEČESA lahko dopustiš, da se nekaj zgodiu (tudi brez vzroka).
Iz NIČESAR pa ni možno absolutno nič.
Pika.
Konec.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

gzibret ::

smilyxx - poglej moj post od včeraj ob 23.51.
Vse je za neki dobr!

sverde21 ::

Od kod potem nastaneta delec in antidelec, če ne iz niča?

Mogoče bi se dal razlagat to kot nekakšne motnje v prostoru :\ , npr. pri radiju imaš čisti signal in nekaj šuma... šum so te anomalije. IMO. 0:)

Sicr pa glede večnega vesolja, si moramo najprej razložit čas (time travel),... šele potem bomo razumel večnost. :\
<?php echo `w`; ?>

OwcA ::

Ne, "nastanejo" ker ne moremo zmeriti kaj se "resnično" dogaja.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Saladin ::

nastanejo" ker ne moremo zmeriti kaj se "resnično" dogaja.

Točno tako.
Heisenberg govori o navideznem vakuumu, o praktičnem niču (ker ne moreš dobiti nobenih objektivnih informacij o njem) iz katerega se pojavljajo in kam zginjajo delci.
In ne o pravem niču, absolutnem vakuumu ali celo o neobstoju.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

R33D3M33R ::

Bi mi lahko kdo priporočil kakšno literaturo na to tematiko? Zaželjeno je seveda v slovenščini. Stvar me precej zanima, vendar za iskanje po internetu nimam časa. :(
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

OwcA ::

Malo poglej med povezave razglašene v tem oddelku, med njimi so skripte iz FMF-ja, ki obravnavajo tudi to.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

gzibret ::

Obstaja ena zelo dobra knjiga: The New Quantuum Mechanics. Poglej na Cobiss, kje jo imajo.
Vse je za neki dobr!

tpah ::

Vse je relativno. Nič ni definirano.
Nič je izhodišče za vse, neskončno vse...in obratno. Absolutna relativnost torej.

Nič si predstavljam prostor v katerem še vedno na relativno nano-neskončnem nivoju energija obstaja, čeprav mi to želimo opredeliti,omejiti.. kot nič.
Izgleda kot neskončena harmonija simfonij paradoxa, katerega strune poznamo, ne poznamo pa izdelovalca,.. Tako nazaj v preteklost do nastanka začetka vsega ali niča, katerega logično sklepam, ni bil namen odgovor velikega vprašaja ampak prej ustvarjanje novega.

Nič ni popolno, če bi bilo popolno - bi bilo nič.
Če vse to ni pravilno(?), je pa relativno. :))


p.s. gzibret; hvala za naslov

OwcA ::

Tale tvoj prispevek je recimo povsem absolutno nakladanje. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

tpah ::

Ne pa ne.. :( :'(

Je relativno. ;) :P

gzibret ::

Meni je glede koncepta niča, ničle najbolj interesantno to, da je človešto potrebovalo ogrmno časa, da se je sploh dokopalo do tega. Kaj je bilo narejenega pred ničlo:

- izračunan polmer Zemlje, natančni koledarji, napovedovanje mrkov, izračunana približna oddaljenost Lune do Zemlje....
- izračunano število pi, razni koreni iz dva, pet, sedem...
- zelo razvita geometrija, teorija števil, aritmetika, pitagorov zakon
- arihmedov zakon, evklidov teorem
- zakon vzvoda
- že sprejet in kasneje ovržen geocentrični sistem
- atomska teorija na podlagi filozofije
- že prvi zametki metodologije znanstvenega dela (Occam recimo)
- razno... (se bom še kaj spomnil).

In vse to brez ničle 8-O
Vse je za neki dobr!

celada ::

Ja zato ker se je dalo vse to ugotoviti ne da bi vedel kako je nastalo, torej cisto normalno.

r0b3rt ::

če je bilo vesolje ustavrjeno iz niča ni možno, ker nobena stvar ne nastane iz niča. Kako je bilo ustvarjeno pa tudi ne moremo vedeti, skoraj nič vesolja ni raziskanega pa bomo ugotovili kako je ta ne raziskanost nastala.

Saladin ::

Meni je glede koncepta niča, ničle najbolj interesantno to, da je človešto potrebovalo ogrmno časa, da se je sploh dokopalo do tega.

Ex nihilo so že stari Grki predebatirali. Skozi zgodovino se je občasno pojavljal, ampak resne debate ni nikoli zdržal.
Takrat morda bolj zaradi verskih predpostavk, danes pa bolj zaradi logičnih.
Podobno velja za popoln nič.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

tpah ::

Kaj pa če nič sploh ne obstaja oziroma sploh ni mogoče ?

Saladin ::

Kaj pa če nič sploh ne obstaja oziroma sploh ni mogoče ?

Definiraj Nič:
-Neobstoj
-Prazen prostor oz. idealen vakuum

Pri Neobstoju bi se naše vesolje, Obstoj, širilo oz. ustvarjalo nov obstoj zgolj iz svojih lastnosti: Ni nobenega zunanjega vpliva "izven" Vesolja .
Ni nobene varijante (tako praktične kot teoretične), da lahko opazuješ ali celo prideš v ta Neobstoj:
Ali ob tem tudi sam ustvariš nov obstoj (podaljšek vesolja) ali pa se udariš ob en nepremostljiv zid - ne moreš priti izven Obstoja.
Tudi če bi imel kapsulo, ki zdrži vse obremenitve, ki nikakor ne vpliva na svojo okolico in omogoča popolnoma ločeno opazovanje okolice in da bi nekako lahko prišel do roba Vesolja in zaobišel vse zakone fizike - ob robu Obstoja bi zadel v neke vsrte nepremostljivega zida:
Ker tvoja kapsula ne spreminja okolice, ne omogoča širjenja ali ustvarjanja obstoja, ne moreš prebiti meje Obstoja - imel bi jasno, tudi teoretično nepremostljivo mejo. Obstoj.

Pri praznem vakuumu (ki je tudi Obstoj) pa bi z zgoraj omenjeno kapsulo lahko prebil meje Vesolja in videl, kako se to Vesolje širi v ta vakuum in leti proti tebi. In tale vakuum bi bil nerazdružljivo povezan z vesoljem in bi imel dramatične vplive nanj.

Edit: Ta kapsula je seveda čist hipotetična, ampak govorimo o teorijah in ne praksi.
Edit2: Ta dva "niča" veljata le za stanje "izven" Vesolja oz samih lastnostih Obstoja. Nobena od njih niti približno ne omogočata nastanka Obstoja oz. materije.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

_marko ::

A mi bo kdo razložil razliko med absolutnim vakumom in ničem?
Zdi se mi logično, da je to ena in ista stvar. In seveda govoriti o obstoju tega je malenkost hecno.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj lahko nelogične "zadeve" "obstajajo"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
716398 (4554) Saladin
»

Nastanek sveta/vesolja (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
29921067 (13941) jzgorisek
»

Religija, znanost in hvala za vse ribe (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
51425870 (19812) jype
»

Kavzalnost (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1308803 (7082) Saladin
»

Vakuum (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
544602 (3824) Saladin

Več podobnih tem