» »

Obama - zaprisega - komunizem

Obama - zaprisega - komunizem

1 2
3
4

WarpedGone ::

Ti se pa potrudi pa pravilno beri. Citiral sem PREZIR, ti kopiraš iz PREZIRATI.

Navaden nesramen manipulator al samo narobe gledaš?
Zbogom in hvala za vse ribe

Bistri007 ::

jype:
Odin> Nimam nobenega vira, zato pa tebe sprasujem. Ali ti naj na besedo verjamem, da komunizem ni terjal zrtev leta 1941?

Lahko, ja.

Komunizem je bil do napada na Jugoslavijo nekaj podobnega kot je danes nacizem. Komunistična partija je bila prepovedana, njeni člani pa praviloma po zaporih ali pa so se skrivali. Niso imeli ne orožja, ne koncentracijskih taborišč, ne ljudi, ki bi lahko okupatorju konkurirali v nasilju.

Od tod izhaja moja ocena stanja. Še kakšno vprašanje?


Sicer bi bilo potrebno pogledati v zgodovinske knjige, ampak katera skupina je bila najbolj glasna proti Trojnem paktu - da je do vojne in okupacije Jugoslavije sploh prišlo???

Demonstracije - Vojni puč od 27. marta 1941.

Čim se saznalo za puč, ulice su ispunjene masom sveta: "Beograd je izgledao kao jedna košnica pčela". Pevane su patriotske pesme i uzvikivane parole protiv Hitlera i Musolinija. Među parolama bilo je onih nameštenih prema engleskom shvatanju srpske istorije: Bolje rat nego pakt, Bolje grob nego rob, Nema rata bez Srba. Rečju Mirka Kostića, "malo bi ko od narodnih manifestanata na pitanje: hoćeš li rat, odgovorio "bolje rat nego pakt, a na "bolje grob nego rob" čulo bi se iz naroda "robom ikad, grobom nikad". U ranim jutarnjim časovima jedna grupa demonstranata "polupala je nemačke biroe, polomila vrata i prozore i pocepala papire koji su se unutra nalazili". Do deset sati, gradom su zalepršale jugoslovenske, engleske, francuske i američke zastave; nemačka zastava bila je spaljena. Sutradan posle blagodarenja u Sabornoj crkvi, nemački poslanik Viktor fon Heren je "vređan, a gomila je pljuvala na njegov automobil". Oko 10 sati među demonstrante su se pojavili komunisti, nastojeći da nametnu parole o savezu sa Sovjetskim Savezom. Jedna zgrada na trgu Slavija bila je iskićena crvenim zastavama.
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

djordjevic ::

Torej meniš, da bi bilo manjše zlo, če bi se pridružili silam osi? Resno te sprašujem.
No grave is deep enough to keep us in chains.

urban99 ::

@WarpedOne - veš kaj ti povem, dragi nesramni moderator... če je kdo tule manipuliral, si to ti. Prezir je glagolnik od prezirati. OK. Zdaj se pa odloči, si ga izbral namerno ali pa slabo bereš? Govor je bil namreč o glagolu, če se hočeš it grammar nacije...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

Bistri007 ::

djordjevic, jaz nič ne pravim o zlu. Samo komentiral sem trditev jypa, da komunisti 1941 niso povzročili nobene žrtve. Jugoslavija je mogoče ravno zaradi njih stopila v vojno (moja zgodovina je malo zarjavela, pogledati bi bilo treba kak vir po 1988).

Ampak če ne bi odprli nove fronte v Jugoslaviji, bi bilo ziher manj žrtev v YU. Tudi okupacije ne bi bilo tu. Napad na YU je sicer stal Hitlerja nekaj mesecev in je zato pozneje napadel ZSSR, kar je bilo zaradi hitre zime usodno za Nemce.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

WarpedGone ::

urban99:
@WarpedOne - veš kaj ti povem, dragi nesramni moderator... če je kdo tule manipuliral, si to ti. Prezir je glagolnik od prezirati. OK. Zdaj se pa odloči, si ga izbral namerno ali pa slabo bereš? Govor je bil namreč o glagolu, če se hočeš it grammar nacije...


Zakaj sm ga izbral? Ker je thomas reku tole:
Glede pomena besede "prezir", si žal nisva edina.


Jaz sm zraven definicije kopiral vsaj tudi pojem PREZIR in ga še poboldal, ti pa si prilimal definicijo enega drugega pojma brez navedbe pojma, na katero se ta tvoja definicija nanaša in potem poskušal mene obtožit manipulacije, češ da nism vsega prilimal. Podn.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

urban99 ::

Em... trganje iz konteksta pet. Ne se sekirat, nisi edini:

Glede pomena besede "prezir", si žal nisva edina.

"Prezirati" pomeni nekako kot "gledati zviška in hkrati vsaj nekoliko sovražiti". Če pa veš, da nekomu segaš samo do kolen, ga po definiciji ne gledaš zviška. Sovražiš ga pa seveda lahko (precej).


Pa poglej jype-ovo uporabo, da boš vedel, na kaj se je nanašalo. Boš ti meni pamet solil...

jype ::

Bistri007> Jugoslavija je mogoče ravno zaradi njih stopila v vojno

Daj malo se pouči o zgodovini Jugoslavije, preden take stresaš. Sicer s tem ne bi bilo nič narobe, ampak Jugoslavija je v vojno stopila zaradi državnega udara prozahodnih generalov vojske SHS:

Wikipedia> Kraljevina Jugoslavija je 25. marca 1941 na Dunaju podpisala pristop k trojnemu paktu in se tako pridružila fašističnim silam.
Wikipedia> Dva dni kasneje 27. marca zaradi pristopa k trojnemu paktu so v Beogradu izbruhnile demonstracije. Skupina proangleško usmerjenih častnikov in meščanskih politikov, oprta na proteste jugoslovanskih narodov, je izvedla državni udar. Zrušila je kneza Pavla in za polnoletnega razglasila Petra II. kot kralja. Vodenje vlade je prevzel letalski general Dušan Simović. Tako je država dejansko izstopila iz fašističnega tabora.

Thomas> Glede pomena besede "prezir", si žal nisva edina.

Da ne moreš zviška gledati na boljše od sebe je seveda neumnost. Ti to ves čas počneš.

WarpedGone ::

@urban99
Najprej se nauči prav citirat definicije pol se pa napihuj.

Boš ti meni pamet solil...

Lej lej, sej prezirati pa znaš ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

urban99 ::

lol? over and out...

Bistri007 ::

jype, najprej je bilo močno nezadovoljstvo do pakta (maslo tudi komunistov), potem je prišel vojaški udar. Nisem pa rekel, da so bili generali, ki so izvedli puč, komunisti.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

jype ::

Bistri007> najprej je bilo močno nezadovoljstvo do pakta (maslo tudi komunistov)

Kje točno pa vidiš kakšne žrtve?

Saj se strinjam, da so komunisti aktivno delovali in da so imeli razvejano mrežo "ilegalcev", ampak streljali ljudi pa (takrat še) niso (okupator pa to _je_ počel).

Bistri007 ::

>Kje točno pa vidiš kakšne žrtve?
Bolje rat nego pakt, Bolje grob nego rob, Nema rata bez Srba.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

djordjevic ::

Eni pač raje umrejo, kot da so vse življenje hlapci. Vsakomur svoje.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jype ::

Bistri007> Bolje rat nego pakt, Bolje grob nego rob, Nema rata bez Srba.

Kje točno pa vidiš kakšne žrtve?

Jst ::

>Prevajalka NE SME, sprejemati vrednostnih sodb namesto gledalca. Lahko
>uporabi sopomenko pri stvareh, ki so neprevedljive, ali pri besednih
>zvezah, ki jih ne poznamo.

Če gledamo zgodovino in upoštevaj pri nas Partizane in pri njih Vojne Veterane. To je pač zgodovina in Obama je v svojem kontekstu govora hotel poudariti politične sisteme, s katerimi imamo danes opravka kot 60let nazaj. Američani poudarjajo, kulturno in zgodovinsko gledano, komunizem za politični sistem, ki bi lahko zajedal v družbo. Enak odnos imamo mi z drugo svetovno vojno in nacizmom. Moraš gledati kakšen koncept, kakšno misel, sporočilo, je Obama hotel dati ljudstvu.

Jaz se strijam, da je tukaj prevajalka naredila judgement call. Mi rečemo medvedi, oni grizliji, pomeni isto v speechu hoteno preneseno sporočilo ne boš rekel grizli slovencu, je pa res, da imamo slo besedo. Ki je ne enačimo enako. Kaj boš uporabil, če boš kolegu američanu, hotel postaviti politični argument? Pejte v Second Life, pa mi sporočite. Ona je interpretirala en dogodek, ki mu Američani pravijo inavguracija. Se pa strinjam, da moraš določene dele prevesti 100%. Judgement call.

Sicer bi pa rad slišal kakšen komentar od profesionalnega to the market, to the market prevajalca.

--
Heh, kakšna grda googlova napaka se je pojavila v algoritmu za video v prvi novici, ki je seveda Obama: .
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

djordjevic ::

Sem ga podal, pa fasal diskreditacijo. Sicer pa, da se zadeva malo pomiri, info iz druge roke - baje je bila preprosta, honest to god napaka. Ne načrtna provokacija ne navodilo iz Murgl ne judgment call. None of the above. Še enkrat, napaka. In sem očitno tudi jaz falil interpretacijo dogodka. Še vedno pa vztrajam pri dejstvu, da prevajanje ni črnobeli posel, daleč od tega. Feel free to rip me apart now. >:D
No grave is deep enough to keep us in chains.

Gregor P ::

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

tsh2 ::

jaz mislim da ima prevajalka na nek način sprane možgane in podzavestno pri tako hitrem prevajanju ni bila zmožna enačiti komunizma in fašizma. bi morala bolj napreti možgane in prevesti počasneje in bi ji mogoče uspelo.
jaz tudi ne razumem ljudi, ki bi se radi vrnili v komunizem. naj rečejo, da bi radi bolj socialno državo, ne pa komunizem. imajo tako radi diktatorja nad seboj ali kaj? demokracija je nujna.

Brane2 ::

WarpedOne, drugič se potrudi in skopiraj komplet ali pa zbriši št. 1, da ne bo tako očitno... :



Skopiral je referenco, ki se nanaša na odnos subjekt--subjekt, reference subjekt--objekt pa ignoriral, ker tu niso bistvene.

Ne vidim, kaj naj bi bilo narobe s tem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nevone ::

Skopiral je referenco, ki se nanaša na odnos subjekt--subjekt, reference subjekt--objekt pa ignoriral, ker tu niso bistvene.

Ne vidim, kaj naj bi bilo narobe s tem.


Jype je narobe uporabil besedo prezirati, sedaj pa iščejo luknjo v definiciji, kjer bi ga lahko porinili skozi. To je narobe. Je pa to njim zelo lastno.

Iz vseh definicij, ki so bile prilepljene glede besede prezir in prezirati je zelo jasno, kdo ima tukaj prav.

Jype nikakor ni mislil na preziranje v smislu ne opaznosti, kar je iz njegove uporabe jasno razvidno. Tudi ni govoril o stvareh, ki naj bi bile prezrte, ampak je govoril o preziru, ne o prezrtosti. Zdej pa, če ne znate brat definicij, potem vam Bog pomagaj, ampak za vas je to v bistvu prednost, ker je to pač vaš način šmuglanja.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Jype je narobe uporabil besedo prezirati,

Ne drži. Očitno ste jezikovno toliko hendikepirani, da tega pač ne boste razumeli. Nič novega.

nevone> Jype nikakor ni mislil na preziranje v smislu ne opaznosti, kar je iz njegove uporabe jasno razvidno.

Seveda ne.

Brane2 ::

MIslim, saj nisem spremljal ravno vsega in ne vem, od kod ta frka okrog "prezira"- le podal sem opazko pri tolmačenju definicije.

In ker sem očitno v taboru hendikepiranih, te prosim da vsaj za trenutek nehaš razmišljati v preostalih treh jezikih in nas podučiš, kje se motimo.

Opomba: Jupe trdi v drugi temi, da ne samo da obvlada več jezikov ampak da mu tudi rutinsko vsakodnevno razmišljanje v teh jezikih ni problem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

nevone ::

Ne drži. Očitno ste jezikovno toliko hendikepirani, da tega pač ne boste razumeli. Nič novega.


Po uradni definiciji je povsem jasno kako je s tem. Ti si pa pač dopuščaš umetniško svobodo pri uporabi besed, potem pa s prezirom gledaš na tiste, ki niso razumeli tvoje umetniške svobode pri uporabi jezika.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Brane2> In ker sem očitno v taboru hendikepiranih, te prosim da vsaj za trenutek nehaš razmišljati v preostalih treh jezikih in nas podučiš, kje se motimo.

Motite se v tem, da sem narobe uporabil besedo prezir.

jype> Ne, v bistvu me prezirajo, ker se nedvomno zavedajo, da mi ne sežejo niti do gležnjev.

Beseda je vsekakor uporabljena pravilno. Ne morem menda v vsakem stavku razlagat kulturnih referenc na slovensko nevoščljivost, ki do takega prezira privede, če pa ste prepričani, da je beseda uporabljena narobe, pa lahko to poskusite utemeljiti strokovno - tega do zdaj še ni storil nihče izmed tistih, ki so se ob besedo spotaknili (kar ni presenetljivo, ker ne more).

nevone> Po uradni definiciji je povsem jasno kako je s tem.

Besedo sem uporabil v skladu s tole definicijo:

SSKJ> prezír -a m (ȋ) 1. zelo negativen odnos do koga, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti: takega prezira ni zaslužil; čutiti, kazati prezir do koga / s prezirom je gledal nanj; na njihova vprašanja je odgovarjal s prezirom 2. glagolnik od prezirati: prezir hudobije / prezir mu je vračal s pomilovanjem ● knjiž. svojega prezira do smrti ne skriva ne skriva, da se je ne boji; knjiž. zelo odkrito kaže svoj prezir do predpisov jih ne upošteva, se ne meni zanje; knjiž., ekspr. sam je prispeval prezira vredno malo zelo malo ♪

Seveda lahko kdo reče, da je pomilovanje boljšega od sebe bolj smiselno, kot preziranje boljšega od sebe, a se pri tem zagotovo moti.

Pa še glagol:

SSKJ> prezírati -am nedov. (ȋ ȋ) 1. imeti, kazati do koga zelo negativen odnos, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti: preproste ljudi je preziral; vedeli so, da ženske prezira / plemstvo je v tisti dobi preziralo slovenski jezik 2. knjiž. ne upoštevati, ne meniti se za kaj: vse predpise prezira; prezirati probleme, zahteve / prezirati nevarnost, smrt // redko omalovaževati, podcenjevati: prezirati domača literarna dela / vse je rad jedel, tudi žgancev ni preziral ● knjiž. fant delo prezira noče delati; knjiž. s tem je dokazal, da sovraštvo prezira odklanja, ga ne odobrava prezirajóč -a -e: prezirajoč nevarnost, je šel na pot; prezirajoč vse predpise, je ravnal po svoje prezíran -a -o: prezirani ljudje; ostal je sam, preziran od vseh; čutila je, da je prezirana ♪

Na prepričanost Double_J o moji manjvrednosti najbolj jasno kaže dejstvo, da me označuje s Ciganom. Vsakršno sprenevedanje glede namena uporabe te specifične besede je odveč, tako da je primer očitno zaključen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Kot ti je Thomas odgovoril, ne more te po definiciji [1] SSKJ prezirati nekdo, ki "se zaveda, da ti ne seže niti do gležnjev."

Pogoj za preziranje subjekta A s strani drugega subjekta B je , da B vidi relacijo "B je večje od A" .

Če B vidi "B je mnogo manjše od A", potem B po tej definiciji ne more prezirati A.

Kje se motim ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

luli ::

Glavni si. Daj opensourecaj zadevo, da bomo lahko še mi uporabljali!
Letelo na jurčka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luli ()

jype ::

Brane2> Pogoj za preziranje subjekta A s strani drugega subjekta B je , da B vidi relacijo "B je večje od A" .

Brane2> Kje se motim ?

Pogoj za preziranje je zgolj negativen odnos. "Tomaž prezira vse, kar je povezano z matematiko." je popolnoma smiseln stavek. A Tomaž misli, da je večji od matematike? Morda res, a tudi Double_J meni, da so njegova prepričanja pravilnejša od mojih, dokler ne zaide z mano v argumentirano debato. Takrat pač nima druge izbire kot da se bodisi sprijazni z dejstvom, da je najina relacija taka, kot jo opisujemo, ali pa se prepriča, da sem Cigan, kot tak pa zagotovo ne morem biti boljši od njega. To zadnje dejanje v sebi neobhodno nosi tudi dejanje prezira.

Bo šlo?

luli> Glavni si. Daj opensourecaj zadevo, da bomo lahko še mi uporabljali!

Sem že.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Brane2> Pogoj za preziranje subjekta A s strani drugega subjekta B je , da B vidi relacijo "B je večje od A" .

Brane2> Kje se motim ?

Pogoj za preziranje je zgolj negativen odnos.


Ne. Če govorimo o odnosu subjekt--subjekt, potem je pogoj podan v definiciji, ki si jo pasteal:

SKJ> prezírati -am nedov. (ȋ ȋ) 1. imeti, kazati do koga zelo negativen odnos, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti:


Pogoj torej ni _samo_ negativen odnos.


"Tomaž prezira vse, kar je povezano z matematiko." je popolnoma smiseln stavek. A Tomaž misli, da je večji od matematike?


Irelevantno za ta primer. Govorimo o odnosu subjekt--subjekt in nič drugega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Brane2> Govorimo o odnosu subjekt--subjekt in nič drugega.

Torej hočeš pokazati, da Adolf Hitler ni preziral Jesse Owensa in mu ob zmagi ni stisnil roke iz nekega drugega razloga, ne iz prezira?

Brane2 ::

Brane2> Govorimo o odnosu subjekt--subjekt in nič drugega.

Torej hočeš pokazati, da Adolf Hitler ni preziral Jesse Owensa in mu ob zmagi ni stisnil roke iz nekega drugega razloga, ne iz prezira?


Lahko da mu je hotel obrisati rit, kaj pa vem. Kaj ima Jesse Owens z razpravo o pravilnosti tvojega tolmačenja pojma "prezir" v prej danem primeru ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

nevone ::

2. glagolnik od prezirati: prezir hudobije / prezir mu je vračal s pomilovanjem

Seveda lahko kdo reče, da je pomilovanje boljšega od sebe bolj smiselno, kot preziranje boljšega od sebe, a se pri tem zagotovo moti.


Jype ima v tem primeru prav. Prezir se uporablja tudi v primeru, kot je opisal. Pomilovanje vsekakor ni pravilna beseda. Boljše besede za slabo misliti o boljšem od sebe pa slovenščina tudi nima. Zato je prezir po uradni razlagi ustrezna beseda.

Sorry jype.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Brane2> Lahko da mu je hotel obrisati rit, kaj pa vem. Kaj ima Jesse Owens z razpravo o pravilnosti tvojega tolmačenja pojma "prezir" v prej danem primeru ?

Adolf Hitler goji prepričanje, da je arijska rasa superiorna vsem ostalim. Double_J goji prepričanje, da so Cigani manj vredni.

Adolf Hitler vidi, kako Jesse Owens premaga vse arijske prvake po vrsti. Double_J vidi, kako ga nek levak na forumu sesuje.

Adolf Hitler prezira Jesse Owensa in mu ne stisne roke, kot je to v navadi. Double_J prezira levake na forumu in jih začne označevati s Cigani.

Zdaj vidiš?

nevone> Sorry jype.

Iskrena hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Brane2> Lahko da mu je hotel obrisati rit, kaj pa vem. Kaj ima Jesse Owens z razpravo o pravilnosti tvojega tolmačenja pojma "prezir" v prej danem primeru ?

Adolf Hitler goji prepričanje, da je arijska rasa superiorna vsem ostalim. Double_J goji prepričanje, da so Cigani manj vredni.

Adolf Hitler vidi, kako Jesse Owens premaga vse arijske prvake po vrsti. Double_J vidi, kako ga nek levak na forumu sesuje.

Adolf Hitler prezira Jesse Owensa in mu ne stisne roke, kot je to v navadi. Double_J prezira levake na forumu in jih začne označevati s Cigani.

Zdaj vidiš?




Spregledal sem. Hvala. Se pravi, če paralele tvoje jeklene logike držijo, nam recimo ni treba računati na plinovode in deale z Gaspromom, ker bo Double_J itak čez par let odpr Rusko fronto, prodrl do Moskve, na poti pobil šitload folka in sprožil verigo dogodkov, ki se bo končala z bombardiranjem LJ ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Ja. A lahko zdaj pobrišem jezikovno debato? Prej kot udeleženec nisem mogel, pa nihče drug tudi ni. Lahko dam tudi v drugo temo, če se komu zdi smiselno ohranit.

Hvala.

nevone ::

A lahko zdaj pobrišem jezikovno debato?

Po moje naj ostane. Zakaj pa ne? Saj tega offtopica itak mrgoli povsod, tegale smo pa itak lepo pripeljali h koncu.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

PacificBlue ::

Obama je prisegel še enkrat!

A pol je 2 milijona ljudi zaman prišlo?:)

USS Liberty ::

Milsim, da je zelo pravilno, da je prisegel še enkrat in tako odpravil vsakršen dvom, saj sem zihr, da bi se sigurno našli kakšni ljudje, ki bi vložili tožbe, da prisega ni bila opravljena v skladu z zakonon in da je zato nična...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

XsenO ::

ne skrbi Berg verjetno že dela na temu :)
1 + 1 = 1

Sayer ::

Anyway,

http://www.rtvslo.si/play/inavguracija-...

fwd na 139 min 50 sec

Arto ::

Anyway,

http://www.rtvslo.si/play/inavguracija-...

fwd na 139 min 50 sec


Zdaj pa vas prosim, da iskreno razmislite in odgovorite. Kaj je bolj verjetno:

1. Prevajalka je del komunistične zarote in je besedo cenzurirala.

2. Prevajalka je pri simultanem prevajanju globoko razmislila o pomenu komunizma in fašizma na Slovenskem in se po tehtnem razmisleku odločila, da bo besedo komunizem zamenjala z besedo nacizem.

3. Prevajalki se je zareklo.

Jaz osebnoo glasujem za tretjo možnost.

nevone ::

Zdaj pa vas prosim, da iskreno razmislite in odgovorite. Kaj je bolj verjetno:

1. Prevajalka je del komunistične zarote in je besedo cenzurirala.

2. Prevajalka je pri simultanem prevajanju globoko razmislila o pomenu komunizma in fašizma na Slovenskem in se po tehtnem razmisleku odločila, da bo besedo komunizem zamenjala z besedo nacizem.

3. Prevajalki se je zareklo.

Jaz osebnoo glasujem za tretjo možnost.


Jest ti pa čist iskreno povem, da so pri nas ljudje, ki jim je veliko do tega, da se komunizem ne bi metalo v isti koš s fašizmom in nacizmom, in ne bi se mi zdelo nič čudno, če je ta prevajalka ena izmed njih.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

WarpedGone ::

3. Prevajalki se je zareklo.


100%

Stvar je le, da nič ni slučajno. Ko je slišala da je obama dal "nacizem, fašizem, komunizem" v isti koš, je doživela en tak miniaturen in nezaveden emocionalni šok. Potrebovala bi nekaj zavestnega napora in časa, da bi lahko to troje tudi naglas ponovila. Tega pa ni imela, tako je ostalo le tisto kar je poslušala celo otroštvo in ustreza njenemu vzorcu v podzavesti: slaba sta le "nacizem, fašizem", "comunizem is different".

Simultano prevajanje je precej avtomatizirana zadeva, kjer osebne preference NEZAVEDNO vplivajo na rezultat.
Zbogom in hvala za vse ribe

Double_J ::

Sploh pa je Obama omenil to v kontekstu, da se nismo borili samo s tanki.

Predvsem proti komunizmu se nismo borili s tanki, proti ostalima sistemoma pa.
Dve šivanki...

Jst ::

Okej, prej sem govoril samo glede na to, kar sem prebral tukaj, sedaj sem pa sam lahko slišal, kaj je prevajalka povedala.

In še vedno sem mnenja, da je ona dogodek interpretirala ne prevajala. Nekje moraš pri kontekstu besedila upoštevati kulturo in prevesti pomen, ne besede. Zato ne vidim kakšnega kiksa, čeprav bi jaz raje videl, da bi prevedla dobesedno.

Podobno, kot sem prej jaz izjavil:
>Sicer bi pa rad slišal kakšen komentar od profesionalnega to the market, to the market prevajalca.

Kako bi ta pomen lepo po slovensko povedali?

Tam je šlo za enako zadevo.

>Tega pa ni imela, tako je ostalo le tisto kar je poslušala celo otroštvo
>in ustreza njenemu vzorcu v podzavesti: slaba sta le "nacizem, fašizem",
>"comunizem is different".

S tem se tudi strinjam, vendar (glede prevoda) konotacije so pri slovenski kulturi in ameriški drugačne. Ona je prevedla širši publiki *misel, ki jo je sporočil.* Komot bi lahko prevedla "fašizem, kumunizem" vendar mi se nismo s tanki borili proti temu, vsaj ne tako, kot je Obama zasnoval svojo misel Američanom. Da je pa v Sloveniji "comunizem is different" primerjalno z "nacizem, fašizem" v naši kulturi, to pa nedvomno drži.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Double_J ::

Tudi v Sloveniji se nismo s tanki borili proti komunizmu, tako da kar ustreza njegovemu sporočilu.
Dve šivanki...

WarpedGone ::

Ja, tle okol se je komunizem s tanki boril proti nam...
Zbogom in hvala za vse ribe

Maria ::

nevone

> Boljše besede za slabo misliti o boljšem od sebe pa slovenščina tudi nima. Zato je prezir po uradni razlagi ustrezna beseda.

Tule se motiš. Zelo znana slovenska beseda je uporabna za ta opis stanja ali ravnanja: zavist, biti zavisten

Maria

jype ::

Maria> Tule se motiš. Zelo znana slovenska beseda je uporabna za ta opis stanja ali ravnanja: zavist, biti zavisten

Zavist (bolj znana kot fovšija) se knjižno imenuje nevoščljivost, kar seveda opisuje nekaj drugega kot prezir.

Maria ::

jype

Imaš prav in to tudi trdim.

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ateisti in levičarji inteligentnejši od konservativcev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313215 (12006) vasquez
»

The Soviet Story (2008) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24314583 (8556) Evil mind
»

Communism vs Nazism (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
966634 (5043) Matako

Opravicevanje kolaboracije z okupatorjem je nesmiselno. (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
71532888 (19310) IgorGrozni
»

Živela OF (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15112101 (9887) jype

Več podobnih tem