» »

Privat vs. komercialna raba plačljivega SW

Privat vs. komercialna raba plačljivega SW

«
1
2 3 4

imagodei ::

[Fork iz teme Windows Vista - Vprašanja in težave]

Ali je uporaba plačljivega SW (pustimo igre ob strani) za domačo uporabo sploh primerljiva z uporabo v podjetju, kjer s programsko opremo ustvarjaš dobiček?

nebivedu:
... Se zavedam, da velika večina še vedno uporablja piratske programe in jih čisto razumem - ni jim do tega, da bi plačevali za programe. Ampak počasi bodo morali tudi na to mislit da je to kraja in ne vem, kako bi se jim zdelo, če bi jim recimo jaz odpeljal avto in se vozil z njim - pomoje pa da bi se jim strgal. Če pa malo pogledaš, pa vrednost nekaterih programov celo presega cene rabljenih starejših avtomobilov, tako da u bistvu bi sam naredil manjšo krajo, če nekomu odpeljem avto za 1500 evrov, kot pa če bi uporabljal windows server 2008 z licenco za 50 uporabnikov.


imagodei:
Hec je v tem, da imam jaz različna merila za različno vrsto uporabe SW-ja. Privat in komercialna raba sta pač za dve popolnoma drugi zadevi (ampak to je debata za drugo temo, že tukaj sva offtopic). Kaj ljudje počnejo s SW za osebno rabo me načeloma niti ne zanima. Itak je moje stališče takšno, da so trenutni modeli prodaje licenc totalno zgrešeni in da licence predrago plačujemo (predvsem zato, ker se plačuje založniške hiše in brezplodno vedno znova investira v razvoj novih zaščit, ki jih crackerji razbijejo v nekaj tednih).

No, za komercialno rabo sem pristaš tega, da se licence plačujejo. Če pa za osebno rabo kakšne licence slučajno nimaš plačane, me pa niti najmanj ne zanima. Spet pa ne odobravam tega, da se tovrstno piratiziranje reklamira. V smislu: delaj, kar češ, samo če delaš nekaj nelegalnega, tega ni treba poudarjat in kovat v zvezde.

[disclaimer: ne leti nate, govorim na splošno]


nebivedu:
Zame se tole razvrščanje privat vs komercialno ne zdi pravilno. Programi so programi, nekdo je delal zato da so narejeni.


Je pa recimo ves point tale; Zakaj potem doma za večerjo recimo vsakdanjega kruha ne ukradete? Sej ni za komercialne namene!>:D
- Hoc est qui sumus -
  • spremenil: imagodei ()

imagodei ::

Meni pa. V osnovi ne gre za isto zadevo. Sicer nisem za to, da se piratizira, vendar razumem ljudi, da to počnejo, ker so cene absolutno previsoke, ne glede na to, kdo je delal. Konec koncev podvojevanje bitov ne stane prav veliko, tiskanje CD/DVD ploščkov tudi ne. Ne prepisujemo več knjig na roke. Ne razumem pa podjetij, če nimajo vsega SW-ja legaliziranega. To je povsem druga liga.

Razumel bi, če bi proizvajalci aplikacij imeli licence za domačo uporabo in uporabo v komercialne namene; za domačo uporabo morda celo omejen SW. *Posledično pa seveda primerne cene*! Ne razumem pa, da Vista Home Premium DSP še vedno stane 100 EUR, Retail pa še toliko dražje. To je dejansko pozivanje zasebnih uporabnikov k piratiziranju.

nebivedu> "Programi so programi, nekdo je delal zato da so narejeni."

Že res, samo pek je moral dejansko zamesit testo za 1000 žemljic in za 100 hlebcev, če jih hoče toliko prodat. Mesar je moral zaklat, odret in razrezat 5 prašičev, če hoče prodat toliko mesa. Proizvajalec avtomobilov je moral kupiti material za 10.000 avtomobilov, če jih želi 10.000 postavit na cesto. Programer pa 1x napiše program (kar je v primeru kvalitetnega in uporabnega SW-ja velika zadeva, ne zanikam), potem pa se biti in byti praktično sami od sebe podvajajo. Programer ne opravi nobenega dodatnega dela, ne glede na to, ali program uporablja zgolj sam zase, ali pa ga iz različnih virov pridobi 10, 100, ali pa milijon uporabnikov.
- Hoc est qui sumus -

Mr.B ::

Privatna raba proti Komercialni rabi ?
Ko si boš razjasnil kaj je komercialna in privatna raba, boš ugotovil, da zgoraj v citatih, nimajo razjasnjenega, kaj je komercialna raba, in kaj je privatna raba.
Če doma vstaviš licenčni CD igrice, je to entertaiment. Takoj si v komercialnem pomenu.
Če doma imaš nameščeno programsko opremo, recimo 3dstudio Max, zato da se učiš kao nekaj poizkušaš ker v službi se ti ni dalo, si v komercialnih vodah.

To da bereš elektronsko pošto, privatno, si privat, takoj ko prebereš službeno pošto si v komercialnih vodah….
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

imagodei ::

I beg to differ, sicer si pa poanto zbanaliziral na stvar semantike. Če se rad zapletaš v to, ali je zebra črna z belimi progami, ali pa bela s črnimi progami, se lahko zabavaš do onemoglosti - brez mene.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

imagodei> I beg to differ

Me too. To, ali je "brezplačna zasebna uporaba" programske opreme sprejemljiva, naj ostane odločitev avtorja, ne "zasebnika".

dzinks63 ::

Za privatno domačo uporabo bi naj povsem zadoščale brezplačne zadeve. Linux, open office, gimp, inkscape, ..., pa še celo morje je free programov. Če pa že moraš, pa kupiš samo Windows in imaš še večjo goro freeware programov. Domača raba res ne more biti tako zelo zahtevna, da bi moral delati za hoby na profi programih. Če pa že do tega pride, potem pa nisi več čisto povprečen domači uporabnik, ampak sigurno nekak vnovčiš to svoje super znanje obvladovanja zahtevnih in dragih programov, ter s tem zajadraš v komercialne vode.
Če pa delaš na domačem raunalniku še dodatno zahtevno delo za firmo v kateri si zaposlen, te pa naj firma časti z ličenčnimi programi ali pa si jih kupiš sam, če se ne moreš drugače dogovorit. Saj jim dodatnega dela najbrž ne boš delal zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Poldi112 ::

To da je reprodukcija programa praktično zastonj je že res, ampak:
zakaj misliš da je v interesu avtorja, da zgolj pokrije stroške s prodajo firmam, domačim uporabnikom in posledično svoji novi hiši, jahti, avtu,... se pa odpove, ker se tebi zdi da je tako prav?

Sicer se strinjam da so cene dostikrat kriminalne, ampak to pač pomeni da kupiš (vzameš) pri konkurenci.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

imagodei ::

Sploh pa debata ni bila osredotočena na igre, kjer očitno ne moremo govoriti o neki razliki med privat in komercialno rabo, ker že v zasnovi ne omogočajo delitve na tak način. Igre pač niso Uporabni SW in jim težko pripišeš kakšno uporabno vrednost (razen, če npr. simulatorje letenja tudi vključiš med igre), ampak so Zabavni SW.

To, da imam doma npr. nameščen 3dstudio Max v privat namene, pa bi moralo biti proizvajalcu kvečjemu v interesu. Če več ljudi obvlada neko programsko opremo, jo bodo podjetja pač bolj kupovala. Misliš, da bi bila Polkna danes tako močno razširjena v podjetjih, če jih pred 10 leti ne bi bilo tako hudičevo preprosto kopirat?

Če bi bile zaščite pred 10 leti bistveno hujše in bi se vse oblike piratiziranja ter uporabe piratskih kopij striktno kaznovale, bi bistveno več ljudi uporabljalo zastonj alternative. Danes pa vsaka tajnica, skladiščnik, tehnolog, planer, razvojnik... _pričakuje_ na šihtu PC z inštaliranimi Polkni, saj jih je navajen, ker jih doma uporablja že 10-15 let. Vprašaj se, koliko jih je legalno kupil. Firma pa seveda kupuje Polkna zato, ker so tako hudičevo vpeta v poslovno sfero. AutoCAD-a pač ne moreš poganjat na Linuxu in njegovih formatov se brez ustreznih pretvornikov ne da odpirat na prostem programju.

Zakaj sploh AutoCad in ne neka freeware alternativa? Hja, zato, ker ga inženirji in tehniki poznajo že 15 let, ko so si v srednji šoli od kolega kopirali piratsko verzijo; posledično ga uporabljajo vsi partnerji od podjetja in druge alternative sploh ni.

Tako da, velika baza uporabnikov, ki "kradejo" SW za doma, je najboljša garancija, da se bo ta isti SW legalno nabavljal v podjetjih. Torej tam, kjer si dejansko lahko privoščijo 4.000 EUR za razne CAD programe in podobno.

Še enkrat - se strinjam, da ni lepo, da se piratizira. Ampak, dajmo nehat bit pretenciozni: Firme naj ponudijo SW za privat rabo (torej tisto, ki ne generira dobička) po bistveno nižjih in dostopnih cenah. Potem bo piratov tudi verjetno bistveno manj.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Imagodei> To, da imam doma npr. nameščen 3dstudio Max v privat namene, pa bi moralo biti proizvajalcu kvečjemu v interesu.

Še enkrat: Že res, vendar naj ta odločitev ostane v rokah proizvajalca.

Bo ok?

imagodei ::

jype> "Me too. To, ali je "brezplačna zasebna uporaba" programske opreme sprejemljiva, naj ostane odločitev avtorja, ne "zasebnika". "

Definitivno. ;) Potem naj se avtor seveda sprijazne z izpadom dohodka (ki pa ga v resnici pokriva s kriminalno visokimi cenami tistih licenc, ki jih dejansko proda). Zeh.

jype> "Še enkrat: Že res, vendar naj ta odločitev ostane v rokah proizvajalca. Bo ok?"

Kot rečeno - ne morem, ne da bi se strinjal s tabo. Zato pa tudi ne zagovarjam piratiziranja. Preberi si tudi exchange, ki sva ga imela z nebivedujem v prejšnji temi. To, kar navajam v tejle temi, so zgolj moji pogledi. Dejansko mislim, da je kretenizem, da so licence toliko drage, deloma tudi zato, ker izgube na račun piratiziranja pokrivajo legalni uporabniki. Ampak, to je politika proizvajalca in založniške hiše. Če so pripravljeni sprejeti to stanje, je to njihov problem. Moje stališče je, da zamujajo veliko priložnost.

Sploh s preprodajo filmov in serij. Spet - če jim je všeč trenutna situacija, so be it. Jaz se lahko samo smejem. :D
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

imagodei ::

@Poldi,

zakaj misliš, da si Bill Gates ne bi mogel privoščiti natančno istega premoženja, če bi domačim uporabnikom ponudil licenčna Polkna po dostopnejši ceni? Res misliš, da bi bili Win95, Win98, Win2000 in XP tako množično piratizirani tudi, če bi jih domačim uporabnikom ponudil za 10 ali 20 EUR?

Do the math. Če kupi 1 na 10 uporabnikov po 200 EUR, si na istem, kot če kupijo 4 po 50 EUR, ali 8 po 25 EUR. Samo, šment, potem se ne moreš več pritoževati zaradi množičnega piratiziranja in izgub, ki jih imaš.

Pa ne mi rečt, da je tržna vrednost Polken 200 EUR. Ker ni. Ker je trg povedal, da ni. Ker jih je preprosto dobit _ceneje_.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Pa ne mi rečt, da je tržna vrednost Polken 200 EUR. Ker ni. Ker je trg povedal, da ni. Ker jih je preprosto dobit _ceneje_.


No ja. Trg ni nicesar povedal. Trg je povedal, da se jih bolj splaca ukrasti.

Poldi112 ::

>zakaj misliš, da si Bill Gates ne bi mogel privoščiti natančno istega premoženja, če bi domačim uporabnikom ponudil licenčna Polkna po dostopnejši ceni?

Od kje ti ideja da jaz to mislim?

Jaz mislim da bi večina piratizirala polkna tudi, če bi bila €10. Enostavno moč navade in zajebavanje z aktivacijo. Tudi jaz sem svoja aktiviral par let po instalaciji, ko sem nujno rabil en popravek.

Ampak ne moreš ti iti in prepovedati firmi, da bi prodajala po ceni, ki se ji zdi ok. In jaz verjamem da MS in ostale uspešne firme prodajajo po ceni, za katero je precej hudo naštudiranih in dragih ekonomov ugotovilo, da je optimalna.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

opeter ::

Dejstvo je, da, dokler bo toliko ilegalnih programov na različnih P2P omrežjih, virtualnih spletnih prostorih (ala Rapidshare ipd.), torrentih, muli ipd. se število ilegalnih uporabnikov ne bo zmanjšalo.

Naj mi nekdo prosim razloži, ali tisti, ki 24/7 vleče različne filme, glasbo ipd., ali jih ta dejansko ogleda, posluša, sploh ve, kaj ima? Ali pa so ljudje le postali odvisni, oz. tako "lačni" na "brezplačno" digitalno vsebino, ki je dosegljiva na zgoraj omenjenih straneh, da se enostavno ne morejo ustavit?

Osnovni problem vidim predvsem v tem, da so današnje povprečne širokopasovne povezave že tako hitre, predvsem pa neomejene v smislu mesečnega prenosa, da so ljudje enostavno izgubili občutek, kaj sploh pomeni neko stvar narediti, pa naj bo to program, film, igra, glasba.

Človek je enostavno izgubil razum, ne more se ustaviti.

Jaz mislim da bi večina piratizirala polkna tudi, če bi bila €10. Enostavno moč navade in zajebavanje z aktivacijo. Tudi jaz sem svoja aktiviral par let po instalaciji, ko sem nujno rabil en popravek.


Žal se moram s tem strinjati.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

Poldi> "Jaz mislim da bi večina piratizirala polkna tudi, če bi bila €10. Enostavno moč navade in zajebavanje z aktivacijo. Tudi jaz sem svoja aktiviral par let po instalaciji, ko sem nujno rabil en popravek."

No, jaz pa mislim, da ne. Odgovornost odraslih oseb je v neki odvisnosti s količino denarja, ki jo je potrebno plačati za nakup SW-ja. Pri 200 EUR/licenco Windows boš našel redke odrasle, ki jo bodo kupili. Pri 20 EUR bo ta procent bistveno višji. Kljub vsemu vidim, da z večino najstnikov v trgovine po nakup novih PC-jev hodijo starši. Če bo prodajalec rekel, da je za delovanje PC potreben OS in ga lahko kupijo za 20 EUR, ne bo noben odgovoren odrasli ugovarjal. Pri 200 EUR bo pa mulc rekel, da bo že on na internetu dobil zastonj verzijo, pa bodo odrasli tudi tiho. To make a long story short: mislim, da se motiš. Po mojem mnenju bi Polkna velika večina ljudi kupila, če bi stala 10 EUR.

Zajebavanje z aktivacijo? Halo, no, stvar dveh klikov in 30 sekund potrpežljivosti.

Poldi> "Ampak ne moreš ti iti in prepovedati firmi, da bi prodajala po ceni, ki se ji zdi ok. In jaz verjamem da MS in ostale uspešne firme prodajajo po ceni, za katero je precej hudo naštudiranih in dragih ekonomov ugotovilo, da je optimalna."

Jaz nobeni firmi ne mislim nič prepovedovat. Se naj kar vsaka zase odloči, kako bo delala. Jaz se lahko samo smejem trenutni situaciji. Da je to optimalna cena? Se ne bi mogel manj strinjati...

Poglej si samo situacijo na področju filmov in serij: tisoče omejitev, regije, protipiratske zaščite... Pa vseeno torrent sajti in P2P aplikacije cvetijo. Kdo tukaj že ves čas vleče "ta kratko"? Tisti, ki so plačali hudo naštudirane in drage ekonomiste!

V času, ko ljudje streamajo video vsebine direkt iz interneta, se filmski giganti ne znajo premakniti in izkoristiti prilike. Če bi imeli nek sistem, po katerem bi si vsak lahko ogledal (ali pa prenesel, podrobnosti so odprte) film iz strežnika po ceni npr. 2 EUR, bi SAMO ob 100 milijonih gledalcev tak film prinesel v blagajne 200 milijonov EUR. Podobno za serije: če bi računali 0,5 EUR na del serije, bi serija pri 10 milijonih gledalcih in 24 delih v blagajne prinesla 120 milijonov EUR. In ti dve številki veljata tudi ob predpostavki, da bi ostalih 6 milijard ljudi še vedno piratiziralo!

Založniki filmov (in iger) pa še vedno raje prodajajo DVD-je v trgovinah po 20, 40, 60 EUR.

Ne vem zate in za horde mulcev, toda jaz bi si del priljubljene nadaljevanke (npr. Lost) raje ogledal povsem legalno iz nekega mirrorja 24-48 ur po AIR-u, kjer bi plačal 0,5 EUR, kot pa da bi nelegalno vlekel dol torrent. Raje bi povsem legalno povlekel iz uradne strani igro za npr. 5 EUR, kot pa da jo grem kupit v trgovino za 50 EUR.

Well, maybe it's just me...
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

opeter> "Žal se moram s tem strinjati."

Jaz pa ne. Kaj pa zdaj? Bomo do onemoglosti razpredali, ali bi piratstvo padlo, če bi povišali dostopnost (torej znižali cene + omogočili legalen DL), ali pa se bo končno našel kdo, ki bo s tem modelom poskusil?

[Poleg tega mi ni jasno, kaj vam ena aktivacija povzroča toliko težav? Mogoče uporabljate nelegalen SW? >:)]
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

>Zajebavanje z aktivacijo? Halo, no, stvar dveh klikov in 30 sekund potrpežljivosti.

Pri tebi mogoče, pri meni v soboto pa "zadeva ni uspela, pokličite MS". Ki pa med vikendom ne dela. Pa sem imel čisto lepo, legalno kodo z nalepke na spodnji strani in sem še supportu moral težiti (precej kasneje, ko sem dejansko rabil legalno verzijo) da mi je sploh dal aktivacijsko kodo (motilo jih je da nisem prvi lastnik).
Tako da aktivacija, ne hvala. Imam raje piratsko. Dokler imam nalepko je bojda vse ok, sploh je pa laptop moja last in ne firme, tako da sploh ni panike.

>Jaz se lahko samo smejem trenutni situaciji. Da je to optimalna cena? Se ne bi mogel manj strinjati...

Ti pač ne veš kaj oni hočejo in vse tvoje razmišljanje temelji na par predpostavkah. Ne moti te pa realnost, ki je da večina firm na ta način dela hude dobičke.
Kaj pa če jim je v interesu imeti trenutno stanje, ko je veliko domačih uporabnikov na nelegalni opremi? Mogoče jim paše velik tržni delež. Mogoče računajo na spremembo zakonodaje ali delovanja in računajo da bo več domačih uporabnikov naknadno plačalo drago ceno. Lahko je še polno enih dejavnikov. Tudi IE dajejo zastonj za dl, pa se jim izgleda da splača,a ne.

>Če bi imeli nek sistem, po katerem bi si vsak lahko ogledal (ali pa prenesel, podrobnosti so odprte) film iz strežnika po ceni npr. 2 EUR,..

Ga recimo jaz ne bi prenesel. Enostavno poveča možnost zlorabe kartice in za en film mi res ni da bi dajal številko. Pa kar precej kupim preko interneta. Plus da bi poleg kartice moral dati še goro osebnih podatkov, kar mi tudi ni v interesu. Ko s torrenta potegnem kakšen film naslednji dan ne dobim spam-a v nabiralnik.
Plus da za 2 eur-a raje kupim sladoled. Ok, jaz ne, ampak ko si najstnik in odvisen od žepnine in občasno kakšnega poletnega dela ti 2 eur kar veliko pomenita.
Če bi imel prenos iz torrenta hitrejši kot iz uradne strani, kar ni nekaj nenavadnega, se mi tudi ne bi dalo čakati na plačano verzijo.

Edit: Pri legalnih vsebinah imaš potem dostikrat še problem drm-ja. Ne dela tu, ne dela tam, dela samo v formatu ki si ga kupil, če ga sploh lahko kupiš - tisti mobitelov propadli servis je bil, če se prav spomnim, vezan na IE. Bom zdaj hodil v windows, da bom lahko kupil eno pesem, ki potem verjetno niti ne bo delala na mojem predvajalniku?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

imagodei ::

No, glede na tvoj zadnji odgovor, je vsakršno moraliziranje s tabo povsem brez veze. Si pač tiste vrste človek, ki se mu jebe za to, da krade.

To v Sloveniji velja za veliko večino, po drugih državah (kjer se v uradni videoteki, ki je plačevala davke, nikdar ni dalo izposoditi nelicenčnih kopij filmov, tako kot npr. v bivši Jugi) pa takšno obnašanje ni nekaj sprejemljivega. Zato menim, da bi zgoraj opisan pristop globalno še vedno prinesel v blagajne več, kot trenuten sistem.

Kar pa se tiče zlorab kartic ali ostalih osebnih podatkov:
1.) Dokler so kreditne kartice ustaljen način plačevanja, se za zbiranje podatkov o tem, katere filme gledaš, še najmanj lahko sekiraš. Bolj naj te skrbi, če pride zavarovalnici v roke informacija, da vsak teden na svoje kreditne kartice kupiš 5 litrov vina, en karton piva in 2 šteki cigaret.
2.) Predpostavlja se, da bi bile omenjene strani postavljene varno in zanesljivo, kot se pač za velebogato filmsko industrijo spodobi
3.) Vedno je možno odpreti PayPal račun, ki te vsaj nekoliko anonimizira (in poenostavi postopke plačevanja).
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

>No, glede na tvoj zadnji odgovor, je vsakršno moraliziranje s tabo povsem brez veze. Si pač tiste vrste človek, ki se mu jebe za to, da krade.

Niti ne, samo ti ne razumeš tega kar sem povedal:

-dokler je postopek nakupa opazno bolj neprijeten/dolgotrajen/težji od ustaljene piratske prakse je utopično pričakovati spremembo stanja.
-isto velja za samo uporabo piratske robe, ki je v večini primerov rešena raznega sranja tipa drm, aktivacija, registracija, potreba po cd-ju v tray-u, ...
-če vsebine sploh ne moreš kupiti je debilno da mi težiš da je ne kupim. Za precej cd-jev sem se hudo trudil da bi jih kupil, pa jih tudi v fizični obliki v sloveniji ne morem. Precej niti v tujini ne več. In v tem primeru res nimam čisto nobenega zadržka pred piratom. Lahko mi pa ti, ki me kritiziraš, pomagaš dobiti stare cd-je, ki niso ravno mainstream.

EDIT:
Stvar seveda ni črnobela. Vsaka skrajnost je smešna, tako pri piratiziranju čez vse meje, kot moraliziranju čez vse meje. Dosti je recimo primerov ko se pač piratizira profesialno programsko opremo v nekomercialne namene. Lahko se celo dela izguba, a projekt je zunaj in nekateri ljudje od njega nekaj imajo. Brez prog. opreme ga pa ne bi bilo. Seveda tudi v tem primeru ni prav da se krade sw, a je toleranca v takih primerih po mojem mnenju povsem upravičena in jo težko kritiziram.

Medijske vsebine so tu nekaj drugega in primarno se o njih nisem pogovarjal. Smo pač žal zašli rahlo offtopic.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Keyser Soze ::

Pa ne mi rečt, da je tržna vrednost Polken 200 EUR. Ker ni. Ker je trg povedal, da ni. Ker jih je preprosto dobit _ceneje_.


No ja. Trg ni nicesar povedal. Trg je povedal, da se jih bolj splaca ukrasti.

Tako je. Trg je povedal, da je tveganje odkritja in morebitne kazni povezane s tem, bolj sprejemljivo kot pa plačevanje bajnih denarjev za licenco.
In če vidim, da se "tržišče" v pretežni meri bolj trudi z obhajanjem zaščite kot z zbiranjem fičnikov za moj program, se ti ne zdi, da je pametno pomislit, da morda trenutna cena presega finančne zmožnosti velike večine, željenost programa pa močno presega pričakovane rezultate. Ergo...
OM, F, G!

imagodei ::

Če govoriva konkretno o filmih, ki bi jih lahko streamal z lokalnega mirrorja, je očitno, da ne bi potreboval nobene zaščite v smislu DRM.

Prav tako glede ostalih zadev (programi, igre...). To dvoje gre z roko v roki: če ponudiš preprost način pridobivanja legalnih vsebin, problem zaščit, aktivacij in prisotnega cd-ja v enoti nekako odpade, ane.

Prav zato pa sem že v nekaj temah govoril o kompletno spremenjenem modelu (pre)prodaje avtorsko zaščitenih vsebin.

Če ne drugemu, bi moralo biti vsaj avtorjem v interesu, da se nekaj spremeni. Znano je, da si založniške hiše režejo največje kose pogače. Če nimaš založniških hiš, ker se greš pač direktni internetni marketing, potem so programi/igre/filmi lahko že samo zaradi tega dejstva bistveno cenejši.

Ampak, dokler se bomo obnašali tako, kot da programe na roke prepisujejo menihi v samostanih in kot da CD/DVD ploščke tiska Gutenbergov tiskalni stroj, toliko dolgo časa nam bodo pač prodajalci uspeli prodajat zgodbice o zlobnih piratih, izgubah ter stroških, ki nastajajo, ker se "za nas" trudijo razviti uspešne protipiratske zaščite.

Še enkrat - komplet reorganizacija prodajnega modela.
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

Ergo? Ergo dobim precej denarja od tistih ki bi itak kupili program, malo ga izgubim ker tistih nekaj ki bi kupili če bi bil cenejši ne kupi, a to kompenziram z visoko ceno pri tistih ki kupijo.

Zakaj bi se zajebaval s poslovnim modelom ki uspeva, če ni nobene potrebe? Zakaj bi tvegal izpad dohodka in slab marketning v primeru, da nižja cena v skupnem zniža profit in jo je treba zvišati? Zakaj ne počakam da vidim, kako bodo drugi preživeli nizko ceno in jim sledim zgolj v primeru, da se njim obnese? Zakaj bi bil jaz poiskusni zajček?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

imagodei ::

BW> "No ja. Trg ni nicesar povedal. Trg je povedal, da se jih bolj splaca ukrasti."

Kaj zdaj - a trg je kaj povedal, ali ni povedal ničesar?

No, v bistvu si si odgovoril že sam. Keyser Soze ti je pa lepo pojasnil tvoj lasten notranji konflikt.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Poldi> "Zakaj bi se zajebaval s poslovnim modelom ki uspeva, če ni nobene potrebe?"

Saj NE USPEVA, a ni to jasno? Zakaj pa takšna gonja proti piratom in P2P omrežjem? Ker si bogataši manejo roke nad izkupičkom, ki presega vsa pričakovanja? Ali pa morda zato, ker ne dosegajo želenih zaslužkov?
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

>Še enkrat - komplet reorganizacija prodajnega modela.

Ko me enkrat zadeva ne bo omejevala in bo delala na mojem sistemu (nič eksotičnega, ff in kplayer), potem lahko začnem razmišljati o tem.

Dokler pa živim v strahu da če mi crkne plata da moram spet klicati firme da mi omogočijo da uporabljam njihov sw, ki sem ga kupil zato da jih smem čakati da se v pon spet privlečejo v službo, bo pa vse zgolj pobožne sanje. Da ne omenjam opcije da firma crkne in adijo vse vsebine ki sem jih kupil.

In tega zaenkrat še ni nikjer videti. Tako da je piratsvo logična posledica.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 ::

>Saj NE USPEVA, a ni to jasno?

Ne, to ni jasno. Gonja priti piratom je zgolj in samo zato, da se še malo bolj poveča profit. Ali mogoče medijske hiše propadajo? Ker tega nisem zasledil.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

imagodei ::

Poldi> "Zakaj bi se zajebaval s poslovnim modelom ki uspeva, če ni nobene potrebe? Zakaj bi tvegal izpad dohodka in slab marketning v primeru, da nižja cena v skupnem zniža profit in jo je treba zvišati? Zakaj ne počakam da vidim, kako bodo drugi preživeli nizko ceno in jim sledim zgolj v primeru, da se njim obnese? Zakaj bi bil jaz poiskusni zajček?"

Ni treba biti poskusni zajček. Enostavno, prepoznaš možnost Interneta (tako kot so ga države, banke, podjetja in druge ustanove, ki ga uporabljajo za zmanjševanje stroška poslovanja) in kot težka živina financiraš par 100 strežnikov po ZDA in Evropi ter postavitev spletne strani, ki omogoča zgoraj opisano. Potem tam ponudiš npr. nekatere filme in serije za DL po smešno nizkih cenah (v upanju, da bo vsaj del tistih, ki bi sicer tvoje filme in serije pobirali iz torent strani). Počakaš kake pol leta in pogledaš efekt.

Ne deluje? Si uspel prepričati premajhen procent, samo nekaj 10.000 ljudi? Smola. Zaprimo spletno stran, pozabimo na vse skupaj.

Ali pa mogoče si uspel privabiti nekaj 100.000 ljudi, ki so na tvojem servisu pustili v povprečju kakih 10 EUR? Milijonček, dva za pol leta poslovanja in zgolj omejeno ponudbo?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Poldi> "Ne, to ni jasno. Gonja priti piratom je zgolj in samo zato, da se še malo bolj poveča profit. Ali mogoče medijske hiše propadajo? Ker tega nisem zasledil."

Se pravi, računica je sledeča - vložimo nekaj 100 mio EUR v gonjo proti piratom, še nekaj 100 mio EUR za razvoj (spet) nove zaščite...

Efekt je pa nekaj 10 mio EUR več v žepu. Krasno. Saj razliko brez težav pokrijemo s tem, da licence podražimo za 10 centov, bodo itak pošteni ljudje plačali.

Naj bo po tvoje. Itak bo trg povedal. Jaz sem že povedal, da se samo smejem :D
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

Bank ne moreš ravno primerjati s trgovci.

Glej, saj del strank bo kupil tudi preko interneta. Imaš itunes ki za precej ljudi kar spodobno deluje. Ampak - kar prodaš preko itunes ne boš prodal v trgovini. To sicer ni problem, je zgolj opazka da ti tist miljonček ali dva deloma zagrizeta v tvoj drug segment.

Imaš pa tudi druge, recimo Mobitelov poskus v sloveniji, ki se ni obnesel. In verjetno je tudi njihov neuspeh delno kriv za pomanjkanje motivacije pri drugih.

Ampak naj to naredijo. Me nič ne moti. Ampak spet, kot rečeno, ko zadeva bo se lahko pogovarjamo naprej. In takrat lahko šele res rečeš, da je trenutni model preteklost. Dokler pa prodaja medijev na policah še vedno nosi lepe denarčke pa očitno poslovni model zadovoljivo deluje. Po občutku hollywood vsako leto sproducira več, kar verjento pomeni da jim ne gre ravno slabo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

opeter ::

Pa pozabite na "možnost", da oseba A kupi tisto glasbo, film ipd. potem pa jo posodi prijateljem, osebi B in C, ki pa spet posojata zadevo naprej ostalim. En ga je kupil, sto ali več oseb pa bo dotično stvar uporabljala, koristila. Zakaj? Ker večina ljudi ves čas razmišlje, kje bi lahko prišparal (kar je seveda logično in normalno).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

Ne, saj film ne bi bil za DL. Bil bi zgolj za ogled. Približno tako, kot youtube. Stream kar snemaj, če hočeš, čeprav se da tudi to zaščitit. Kar bi bilo pa zaščite bi pa šla v to, da ti nekdo ne bi mogel dol vlečt filma za to, da bi ga zapekel.

Skratka, plačaš OGLED, ne pa trajno lastništvo.
- Hoc est qui sumus -

Vlady ::

Meni pa. V osnovi ne gre za isto zadevo. Sicer nisem za to, da se piratizira, vendar razumem ljudi, da to počnejo, ker so cene absolutno previsoke, ne glede na to, kdo je delal. Konec koncev podvojevanje bitov ne stane prav veliko, tiskanje CD/DVD ploščkov tudi ne. Ne prepisujemo več knjig na roke. Ne razumem pa podjetij, če nimajo vsega SW-ja legaliziranega. To je povsem druga liga.

Razumel bi, če bi proizvajalci aplikacij imeli licence za domačo uporabo in uporabo v komercialne namene; za domačo uporabo morda celo omejen SW. *Posledično pa seveda primerne cene*! Ne razumem pa, da Vista Home Premium DSP še vedno stane 100 EUR, Retail pa še toliko dražje. To je dejansko pozivanje zasebnih uporabnikov k piratiziranju.

nebivedu> "Programi so programi, nekdo je delal zato da so narejeni."

Že res, samo pek je moral dejansko zamesit testo za 1000 žemljic in za 100 hlebcev, če jih hoče toliko prodat. Mesar je moral zaklat, odret in razrezat 5 prašičev, če hoče prodat toliko mesa. Proizvajalec avtomobilov je moral kupiti material za 10.000 avtomobilov, če jih želi 10.000 postavit na cesto. Programer pa 1x napiše program (kar je v primeru kvalitetnega in uporabnega SW-ja velika zadeva, ne zanikam), potem pa se biti in byti praktično sami od sebe podvajajo. Programer ne opravi nobenega dodatnega dela, ne glede na to, ali program uporablja zgolj sam zase, ali pa ga iz različnih virov pridobi 10, 100, ali pa milijon uporabnikov.

Tu spet mešaš jabolka in hruške. Programje, filmi, glasba so avtorsko delo in ga kot takega ne moreš kupiti, lahko kupiš samo pravico do poslušanja, uporabe, nadaljne prodaje,... Ko kupiš nek program na CD-ju, plačaš plastični medij, škatlico in seveda pravico do uporabe (licenco). Kako bi pa bilo, da bi programer samo en izdelek prodal (po tvoje)? Pride na kant taprvi dan.
Sicer se pa strinjam, da uporaba SW-ja v privatne namene čisto nekaj drugega od tistega za komercialne. In zakaj folk piratizira? Previsoke cene, nedostopnost programov (ja a se da povsod kupit dotičen program na CD-ju, nimajo vsi neta), butasto plačevanje preko interneta, folk dobi zadeve zastonj s 3-mi kliki...
V veliki večini so proizvajalci sami krivi, da se toliko piratizira njihove produkte, ne ljudje. Ljudje samo to izkoriščajo in iščejo zasilne izhode.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

imagodei ::

Vlady> "Tu spet mešaš jabolka in hruške. Programje, filmi, glasba so avtorsko delo in ga kot takega ne moreš kupiti, lahko kupiš samo pravico do poslušanja, uporabe, nadaljne prodaje,... Ko kupiš nek program na CD-ju, plačaš plastični medij, škatlico in seveda pravico do uporabe (licenco). Kako bi pa bilo, da bi programer samo en izdelek prodal (po tvoje)? Pride na kant taprvi dan."

Dajmo se ne zapletat v semantiko, prav? Mi je kar jasno, da se prodajajo licence.
- Hoc est qui sumus -

c00L3r ::

Težava je v tem, da je software predrag, glede na to koliko se uporablja. Dosti boljše bo, ko bo ves software na razpolago kot storitev prek spleta in bomo za 1x uporabo plačali par centov do par evrov. Parkrrat ne leto se zgodi da rabim nek specifičen software, pa mi ni za uporabo le tega plačat 100€ in več za licenco. Testno obdobje pa traja ponavadi samo 30 dni po prvi uporabi. Seveda bi bila možnost še 1x namestit na Virtual PC, pa ga tam zagnat (s tem ne bi kršil licenčnih pravil). V tem primeru se mi to ne zdi kraja.

Če pa ljudje uporabljajo plačljivo programsko opremo vsak dan in nimajo kupljene, pa je to preprosto kaznivo dejanje. Zato če je le možno uporabljam zastonj programsko opremo.

mtosev ::

jaz na pcju mam samo en piratski program. Everest vse drugo je orig.

ja nero 7 ultra je kupljen.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Dr_M ::

Nekateri bumbarji primerjajo krajo avta z krajo softwarea. Ne mores tega primerjat. Ce ti nekomu avto ukrades, ta avta nima vec, ce pa ti program skopiras, ga pa lastnik se vedno ima.
Oprostite, ampak to je res najbolj kretenska primerjava.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jype ::

Dr_M> Nekateri bumbarji primerjajo krajo avta z krajo softwarea. Ne mores tega primerjat. Ce ti nekomu avto ukrades, ta avta nima vec, ce pa ti program skopiras, ga pa lastnik se vedno ima.

Če hočete program skopirat, skopirajte tistega, ki vam ga je avtor dovolil skopirat. To možnost vsekakor imate. Imenuje se Linux (ali pa FreeBSD, ali pa OpenSolaris, ali pa FreeDOS, ali pa kaj četrtega).

Dr_M> Oprostite, ampak to je res najbolj kretenska primerjava.

Marsikaj na tem forumu je kretensko, ampak ta primerjava to ni.

imagodei ::

Morda ne kretenska, je pa zelo off primerjava.

Obračajmo, kakorkoli hočemo, licenčnine za SW so zelo specifično področje, ki avtorju omogoča generiranje zelo visokih dobičkov, če so le ljudje pripravljeni to kupovati. Če pa niso, se pa avtor razburja nad grdimi grdimi ljudmi (ki sicer res kršijo zakon, ampak suma sumarum delajo popolnoma enako, kot on - hočejo čim bolje priti skozi), namesto da bi spustil cene. In če smo že pri kršenju zakona - kako prikladno, da je intelektualnemu izdelku tako hudičevo težko postaviti ceno, saj bi v nasprotnem marsikaterega avtorja lahko prijavili zaradi oderuških cen, kajneda. Je pa zanimivo, kako npr. knjigam, ki so tudi intelektualni plodovi, cena običajno PADA z naklado, pri SW-ju je pa kaj takšnega nezaslišano. Zanimivo tudi, da v svetu težko najdeš knjigo, namenjeno širokim množicam, ki bi presegla ceno, say 200 EUR.

Jeba je to, da če hočeš ukrasti SW, lastnika licence ne oškoduješ, kot npr. pri avtu.

Pa vse to ni niti bistveno... Bistveno je to, da sem sit, da se kaže na končne uporabnike ter na pirate, češ kakšni prasci so, ker kradejo. "Kraja" SW-ja gladko ni primerljiva s krajo kruha, niti s krajo avta, niti s krajo kakega drugega ne-elektronskega avtorskega dela, vključno s knjigo ali sliko. Zato pač ne moremo obravnavati enako avtomobilskih tatov ter piratov. Zato - če ne znaš izkoristiti trga in prodati, potem je čas, da se umakneš iz tega posla in prepustiš prostor (ideje?) drugim.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

imagodei> Obračajmo, kakorkoli hočemo, licenčnine za SW so zelo specifično področje, ki avtorju omogoča generiranje zelo visokih dobičkov, če so le ljudje pripravljeni to kupovati.

In kaj natanko je s tem narobe? Tudi tubo zobne paste lahko prodajaš po $99.000.000,00 in imaš zelo visoke dobičke. Če bo kdo pripravljen to kupiti.

imagodei> Če pa niso, se pa avtor razburja nad grdimi grdimi ljudmi (ki sicer res kršijo zakon, ampak suma sumarum delajo popolnoma enako, kot on - hočejo čim bolje priti skozi),

Če so sad njegovega dela ukradli, potem se razburja _povsem upravičeno_.

imagodei> Jeba je to, da če hočeš ukrasti SW, lastnika licence ne oškoduješ, kot npr. pri avtu.

Oškoduješ ga točno za vrednost, ki mu ob prodaji licence propada. Popolnoma nič manj.

imagodei> Bistveno je to, da sem sit, da se kaže na končne uporabnike ter na pirate, češ kakšni prasci so, ker kradejo.

Jah, so pač prasci. Jaz sem tudi. Dokler mi ne bo nekdo poceni ponujal tega kar lahko "skinem vija" z interneta, bom pač dobil z interneta. Ko bo poceni in dostopno, bom pa kupil.

DVDja pa ne bom kupil nobenega več, dokler popolnoma ne skenslajo regij. Nikomur ne priznavam pravice, da različnim ljudem prodaja isto reč pod različnimi pogoji.

BigWhale ::

BW> "No ja. Trg ni nicesar povedal. Trg je povedal, da se jih bolj splaca ukrasti."

Kaj zdaj - a trg je kaj povedal, ali ni povedal ničesar?

No, v bistvu si si odgovoril že sam. Keyser Soze ti je pa lepo pojasnil tvoj lasten notranji konflikt.


No, trg ni povedal nicesar kar se cene tice. Trg je povedal samo to, da se stvar lahko ukrade in zato se jo bo kradlo. Ce bi stal nek software 20EUR bi ga ljudje kradli.

Dokaz zato je zilijon crackov in keygenov za vse mozne vrste shareware programov.

Trg je povedal, da s(m)o na trgu 'balkanci'. Vsi po vrsti.

BigWhale ::

Bistveno je to, da sem sit, da se kaže na končne uporabnike ter na pirate, češ kakšni prasci so, ker kradejo. "Kraja" SW-ja gladko ni primerljiva s krajo kruha, niti s krajo avta, niti s krajo kakega drugega ne-elektronskega avtorskega dela, vključno s knjigo ali sliko. Zato pač ne moremo obravnavati enako avtomobilskih tatov ter piratov. Zato - če ne znaš izkoristiti trga in prodati, potem je čas, da se umakneš iz tega posla in prepustiš prostor (ideje?) drugim.


Saj so prasci, ker kradejo. Oziroma uporabljajo nekaj za kar nimajo dovoljenja. Ti tudi soseda ne oskodujes ce zajemas vodo, ki, sicer neprekinjeno, tece iz njegovega vodnjaka, ki ga je on izkopal. Voda itak stalno tece, nikoli je ne zmanjka, tudi v najhujsi susi ne in ce je on ne zajame, stece dol po hribu.

A mislis, da bo srecen in te bo gledal kako ti svoje vole napajas z njegovo vodo, ki jo je on tri mesece kopal na krasu? :)

Seveda se ne primerja trga avtomobilov in softwera in se ju ne jemlje kot isto zadevo. Ampak, ce je cena taksna kot je in ti avtor ne dovoli uporabljati zastonjske kopije, potem je vsekakor NAROBE, ce jo vseeno uporabljas. In tako se obravnava tiste, ki uporabljajo ukraden ali pa nelegalno uporabljen software. Kot pirate. In ne kot tatove avtomobilov. Za tatove imamo druge zakone. A jih nimamo?

Avtorje bi najbolj bolelo to, ce bi ljudje prenehali uporabljati njihov stvari in se preselili na druge zadeve, take, ki so jim cenejse. Sele tako bi jih prisilili v spuscanje cen.

Utk ::

Pa sej dobiš zraven novega računalnika windows dost poceni, pa tudi kolk nekateri na tem forumu zmečejo za hw, tudi 150 evrov ali kolko ze stane ni spet tolk. Sploh tist, ki igra igre, tudi za to nekaj zapravi (naj bi:).
Za vse ostalo obstaja zastonj alternativa. Tudi za windows no, da bojo linuxaši srečni. Pa tudi licence za windows 2000 in XP so zadnje čase izgubile kar nekaj na ceni, po moje :)
Sej, jaz se ne pa strinjam s cenami avtov. Recimo v USA mercesedes ML ne stane niti 30 jurjev, pri nas pa podoben vsaj enkrat več, to je še manj pošteno, pa ga vseeno ne smem ukrast.

Vlady ::

Težava je v tem, da je software predrag, glede na to koliko se uporablja. Dosti boljše bo, ko bo ves software na razpolago kot storitev prek spleta in bomo za 1x uporabo plačali par centov do par evrov. Parkrrat ne leto se zgodi da rabim nek specifičen software, pa mi ni za uporabo le tega plačat 100€ in več za licenco. Testno obdobje pa traja ponavadi samo 30 dni po prvi uporabi. Seveda bi bila možnost še 1x namestit na Virtual PC, pa ga tam zagnat (s tem ne bi kršil licenčnih pravil). V tem primeru se mi to ne zdi kraja.

Če pa ljudje uporabljajo plačljivo programsko opremo vsak dan in nimajo kupljene, pa je to preprosto kaznivo dejanje. Zato če je le možno uporabljam zastonj programsko opremo.

Ja in v virtualcu ti pol HW-ja ne dela tako kot v native OS. To najbolj leti na multimedijo.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Dr_M ::

jype: ne podpiram kopiranja programov, sploh ce se uporabljajo v komercialne namene, ampak tista primerjava nikakor ni na mestu. Popolnoma nelogicna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jype ::

Dr_M> ampak tista primerjava nikakor ni na mestu. Popolnoma nelogicna.

Na nek način res. Vendar to ne spremeni dejstva, da je avtor z vsako kopijo, ki je ne proda, oškodovan za vrednost tiste kopije, prav tako kot je lastnik, ki nima več avtomobila, oškodovan za vrednost tistega avtomobila (proizvajalec pa v tem primeru pač ni nič oškodovan - on je avto že prodal).

CrniE> Za vse ostalo obstaja zastonj alternativa. Tudi za windows no, da bojo linuxaši srečni.

Kvečjemu so Windows slaba in draga alternativa za Linux, ker štorasti proizvajalci programja pač ne znajo sportat na očitno superiorno platformo, proizvajalci hardvera pa se bojijo, da bi open source community naredil boljše gonilnike za njihovo strojno opremo, kot so jih sposobni oni sami, pa zato ne izdajo specifikacij. Že večkrat viden sindrom.

Ljudje seveda še vedno raje uporabljajo ukradeno programje in tudi proizvajalcem tega programja je bolj po godu, da se programje krade, kot da se uporablja programje konkurence, zato bo status quo po moje kar dolgo časa ostal.

imagodei ::

Saj ste si na vse odgovorili. Seveda avtor SME računati za sad svojega dela. In kamot se mu LAHKO ZDI, da dela maksimalno prav, ko računa 200 EUR za kos softwera. Prav tako lahko kamot polemiziramo o tem, ali bi ljudje kupovali Okna, če bi stala 20 EUR namesto 200; jaz seveda trdim, da bi jih kupoval bistveno večji procent, kot danes. Nikakor pa ne vsi. Se strinjam s pomisleki, da bi ljudje piratizirali tudi, če bi Polkna stala 5 EUR, če bi na Netu lahko dobil film za 1 EUR,... Ja, bi.

Ampak saj fora ni v tem, da ljudje ne bi več nelegalno kopiral. Fora je v tem, da češ doseči čimveč ljudi, ki bodo plačali tebi, namesto da dobijo na travniku. In če je razlika dovolj velika, se splača. IOW, če danes legalne kopije kupuje 90% ljudi worldwide in jih piratizira samo 10%, potem verjetno bistveno nižje cene niso neka rešitev. Če pa so številke bližje 50:50, ali celo 40:60 v korist nelegalnih kopij in bi z znižanjem cen poskušali priti na 70:30 ali celo višje, potem bi bilo smotrno to storiti, ka-li?
- Hoc est qui sumus -

pecorin ::

imagodei, ti seveda lahko avtorjem softwara predlagas naj znizajo cene, ker bodo potem vec prodali, ampak cisto od njih je odvisno ali te bodo poslusali ali ne. ne mores jih prisiliti. oni svoje delo lahko prodajajo za kolikor se jim zahoce.
in tudi ce te noben ne bo poslusal, nelegalno kopiranje zaradi tega ne bo nic bolj legalno ali dopustno.

hanibal ::

BigWhale

E svaka čast majstore :D
Boljše primerjave (vodnjak) in razlage za kaj gre pri tej stvari še nisem zasledil.
Res odlično.
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

SaXsIm ::

Rešitev za multimedijske vsebine? VOD. par klikov z daljincem, pa pogledaš film, na računu za tv pa plačaš 2€ za ogled.
SaXsIm

Mr.B ::

In kaj ima sedaj VOD, mp3, itd veze s privatno ozirom komercialno uporabo SW-ja ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Adobe kaže pot v prihodnost: naročnina na programsko opremo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
21045706 (38899) Nummy
»

Francoska policija s prehodom na Linux prihranila 50 milijonov EUR (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
54364881 (53845) Icematxyz
»

BSA izdala letno poročilo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12712897 (9915) opeter
»

Nekateri slovenski poslanci predlagajo prehod na odprto kodo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
38828680 (20376) Matevžk
»

MSI: uporabniki nočejo Linuxa na netbookih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14013800 (8763) Daedalus

Več podobnih tem