» »

Brez priznanja ne bo sprave

Brez priznanja ne bo sprave

1
2
»

jype ::

zee> isto sranje, drugo pakovanje.

No, meni se ne zdi - partizan ni nič prisegel kakšnim komunističnim voditeljem, temveč

A. Smith, citira prisego> prisegam pred svojim narodom in svojimi sobojevniki,

Še celo OF ni nikjer omenjena, kaj šele kakšni veliki vodje, je pa omenjeno

A. Smith, citira prisego> ne da bi odložil orožja do popolne zmage nad fašističnimi okupatorji

kar je bilo tudi bistvo partizanstva pri nas. Da so bili pri organizaciji in izvedbi komunisti taglavni maherji je seveda direktna posledica njihovih izkušenj z ilegalnim delovanjem v obdobju pred vojno. Seveda je partija imela še postranske cilje, ki jih je vestno izpolnjevala, vendar je v luči obilnega materiala, ki izkazuje odnose med jugoslovansko partijo in zavezniki, tudi zelo težko reči, da ta ni imela avtonomije. Reči so se celo tako obrnile, da so se skregali, pa tudi če se ne bi, to odporu kot celoti ne bi vzelo kaj dosti legitimnosti.

Zelo radi pozabljate, da je bil cilj okupacije (ki ni bil prav nič skrit pred ljudmi) izbrisati identitete ljudstev, ki so živela na tem ozemlju in da prostovoljno sodelovanje pri taki stvari ni tako nedolžna reč.

krneki0001 ::

nimitz, leta 1942 so se vaške straže organizirale v prostovoljno protikomunistično milico alias belo gardo pod vodstvom italjanov. Takrat jih je tudi največ prešlo k partizanom, ker so doumeli, da kot belogardisti morajo čuvat še druge vasi in ne samo svoje, pa so raje prestopil na stran partizanov.

Torej poimenovali so jo pred več kot 60 leti bela garda in jaz to razumem pod imenom bela garda, tako da bo to ime tudi ostali, ker več ljudi ve da so bili to belogardisti kot pa MVAC.

Prostovoljna protikomunistična milica je bila italijansko vodena paravojaška organizacija, ki je bila ustanovljena kot del Milizie volontarie anticomunista (MVAC) na področju Ljubljanske pokrajine 6. avgusta 1942 na ukaz poveljnika 11. armadnega zbora generala Maria Robottija. Pokroviteljstvo okupatorja nad nekdanjimi vaškimi stražami so zahtevali slovenski politiki, ki so se odločili za sodelovanje z okupatorjem, in militantna duhovščina RKC.

MVAC je bila najprej s strani Komunistične partije in nato od pripadnikov narodnoosvobodilnega gibanja poimenovana tudi z izrazom bela garda, po ruski beli gardi, ki se je borila proti boljševikom na strani carja med rusko državljansko vojno.




Ampak dokler bodo ljudje lačni danes, sem jaz zato, da se vsakemu, ki daje denar za kopanje jam in postavljanje raznih obeležij pošlje metek v čelo in to javno na kakaem štadionu. Prvo naj za ljudi poskrbijo da bodo lahko normalno živeli, potem pa naj odpirajo in kopljejo grobnice kolikor jim paše. Vsa ta "sprava" je eno samo nabiranje političnih točk. 4 leta so bili na oblasti, pa je tole šele pred volitvami ven udarilo, le zakaj?
Nej gredo u kur*ac vsi tile politiki ki razdvajajo narod še bolj kot je že. Nej naredijo nekaj da bodo ljudje bolje živeli, ne pa da jemljejo kredite v tujini in jih zapravljajo za kopanje 60 in več let starih grobnic.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Primoz ()

zee ::

Ravno zato, je treba javno obsoditi tako kolaboracijo kot povojne poboje...in basta!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

USS Liberty ::

Če je bila JLA direktna naslednica partizanske vojske, potem so nas leta 91 napadli partizani...


Seveda. Rode pa Uran sta pa domobranca, al kako? Daj ne s takimi naokoli opletat...


Glej, nisem ti jaz kriv, če so partizani sami celo v šolske učbenike zapisali, da je JLA diretna naslednica partizanov in smo morali to potem v OŠ kot papagaji ponavljati. Tako, da ni potrebno biti posebno pameten, da lahko sklepaš, da so nas po tej partizanski logiki leta 91 napadli partizani. Sicer pa je ZZB leta 90-91 na veliko nasprotovala osamosvojitvi, veliko propadnikov ZZB in malikovalcev kulta partizanstva, še danes močno nasprotuje temu, da je prišlo do demokratičnih družbenih sprememb in da se je Slovenija osamosvojila, tako da teorija, da so nas leta 91 napadli partizani, le ni tako iz trte izvita...

Kar se pa tiče Rodeta in Urana, a ti slučajno trdiš, da nista domobranca?? Če to trdiš, potem si globoko v nasprotju z mnenjskimi voditelji pri nas, ki pravijo, da sta...

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Primoz ()

Yossarian ::

Zeberdee, knjige očitno nisi prebral, tako da nadaljnja diskusija ni več možna

Sicer pa, fantje, ne pozabit, da pri nas na Štajerskem ni bilo domobranstva (razen kakšni izdajalci), pa tudi v nekaterih drugih pokrajinah Slovenije ga ni bilo.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Daedalus ::


Kar se pa tiče Rodeta in Urana, a ti slučajno trdiš, da nista domobranca?? Če to trdiš, potem si globoko v nasprotju z mnenjskimi voditelji pri nas, ki pravijo, da sta...


Kolker je meni znano, sta visoka predstavnika in funkcionarja RKC. Za tiste mnenjske voditelje pa - daj kak link al pa citat. Da vidimo tukaj in zdaj, kdo sploh so mnenjski voditelji in kateri od njih trdijo take neumnosti. Bodimo konkretni.

Glej, nisem ti jaz kriv, če so partizani sami celo v šolske učbenike zapisali, da je JLA diretna naslednica partizanov in smo morali to potem v OŠ kot papagaji ponavljati. Tako, da ni potrebno biti posebno pameten, da lahko sklepaš, da so nas po tej partizanski logiki leta 91 napadli partizani.


Ja, tako nekak pravi ideološki konstrukt, ki je bil namenjen legitimaciji JLA. Je pa vseeno precej mimo sklepat, da če se neka organizacija razglasi za naslednico partizanov, da to njene člane spremeni v partizane. Po mojih informacijah je bil JLA vojska (precej etnično mešana, kot SFRJ, pač) in njeni člani so bili vojaki. Po tej logiki nas je leta 91 napadla vojska - z vojaki, kot to vojske pač počnejo. Tu partizane zraven dajat - sej se nismo osamosvajali leta '45:D

Mislim, Slovenija je pravna naslednica SFRJ (vsaj v nekaterih primerih - recimo mednarodne pogodbe). A pol smo - Jugoslovani?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Primoz ()

USS Liberty ::

Moj post v katerem sem argumentirano odgovoril deadalusu je izginil...
Nikogar nisem niti najmanj žalil in tudi moj nivo pisanja ni bil niti najmaj drugačen od večine drugih tukaj v tej temi...

Odločno protestiram zaradi brutalne levičarske cenzure in resno razmišljam, da sploh ne bi več sodeloval tukaj, saj očitno ni možno svobodno izražati svojih mnenj, če imaš kakor koli drugačno mnenje od malikovalcev levih idej...

Očitno moderatorji-študenti FDV tudi na tem forumu, tako kot na vseh drugih slovenskih forumih vršijo teror in omejojejo svobodo govora...

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Primoz ()

Primoz ::

Hmm ... sem mislil, da ste sposobni se tokrat držat teme. V bistvu je še dolgo zdržala.

Vse kar je bilo za povedat na to temo:

Sodelovanje z okupatorjem je državljanska dolžnost
There can be no real freedom without the freedom to fail.

imagodei ::

A.Smith,

kaj je sploh tvoj point? Da domobranci niso bili izdajalci? A je to point vseh, ki na tem forumu in ostalih forumih branite domobrančke? Da so bili domoljubi in ne izdajalci? Sem imel občutek, da imaš pa ti razjasnene pojme. Obojega pač ne morete imeti: ali so kolaborirali in so bili izdajalci, ali pa so se borili proti okupaciji in so se junaško borili za svobodo.

Jeba je pa v podrobnostih, A. Smith, kot ti bo povedal vsak pravnik. Citiraš domobransko prisego:
"...da bom zvest, hraber in svojim nadrejenim pokoren, da bom v skupnem boju z nemško oboroženo silo, stoječo pod poveljstvom vodje Velike Nemčije, SS četami in policijo..."

Hm, ja - svojim nadrejenim pokoren. Kdo pa so ti nadrejeni? Takoj naprej piše: "v skupnem boju z nemško oboroženo silo, stoječo pod poveljstvom vodje Velike Nemčije". Hja, tukaj ni dileme. Fantje so šli v boj z ramo ob rami na strani nemške vojske. Torej ne gre za simbolično vodstvo, gre za to, da so pokorni svojim nadrejenim (nemška vojska je domobranstvo legitimizirala) in gredo z njimi v skupni boj. Bolj natančno kot je zapisano, skorajda ne gre.

Je pa zelo žalostno, da so si domobranci dejansko lagali v ksiht. Sem že prej enkrat omenjal njihovo intelektualno inferiornost, ampak tole je pa višek (iz njihove prisege):
"...svoje dolžnosti vestno izpolnjeval za svojo slovensko domovino kot del svobodne Evrope."

Halo? "del svobodne Evrope"? How stupid can you get?!

jype> "Zelo radi pozabljate, da je bil cilj okupacije (ki ni bil prav nič skrit pred ljudmi) izbrisati identitete ljudstev, ki so živela na tem ozemlju in da prostovoljno sodelovanje pri taki stvari ni tako nedolžna reč."

Exactly.

No, pa še partizanska prisega:
"Jaz, partizan osvobodilne ljudske armade slovenskega naroda, ki se ob boku slavne Delavske-Kmečke-Rdeče Armade Sovjetske Zveze ter vseh ostalih za svobodo borečih se narodov"

Torej, ob boku Rdeče Armade AMPAK TUDI "vseh ostalih za svobodo borečih se narodov"! Pozor, ne v skupnem boju in ne pod poveljstvom Rdeče armade!

In še: "...prisegam pred svojim narodom... ...v sveti vojni proti fašističnim tlačiteljem in barbarom...", tako da je zadeva povsem jasna.

Če naredimo potem en kratek FF v leto 45, se dejstvo, da partija in partizani niso imeli v mislih okupacije s strani SZ, pokaže tudi skozi pakt Tito-Stalin (Rdeča armada osvobodi zgolj majhen del Jugoslavije oz. zgolj Prekmurje v SLO) in kasneje v času Informbiroja.

Saj, domobrančki lahko sami sebi pritrjujete, da je partija zagrešila izdajo Slovenskega naroda, ampak so stvari precej bolj komplicirane. Slovenski (in Jugoslovanski, FWIW) komunisti so sledili neki ideologiji, vendar je šlo za njim lastno prepričanje. Svojo varianto komunizma so tudi uspešno obranili, sicer bi se pač do 90-ih nahajali za Železno zaveso. Pri domobrančkih je zadeva precej bolj preprosta. Brez lastne ideologije so se podjarmili nasprotni strani, to je tisti strani, ki je razkosala Slovenijo z jasnim ciljem, potujčiti oz. zbrisati identiteto naroda.

Res se lahko junaško potolčete po prsih, domobrančki.
- Hoc est qui sumus -
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Prevalje - odkrito novo grobišče povojnih pobojev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11420768 (18741) Ziga Dolhar
»

Mitja Ribičič, Ozna, povojni poboji (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
454101409 (94154) jype

Sodelovanje z okupatorjem je državljanska dolžnost (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
63531164 (24682) Primoz

Opravicevanje kolaboracije z okupatorjem je nesmiselno. (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Problemi človeštva
71532818 (19240) IgorGrozni

Več podobnih tem