» »

"I kill him becouse i felt threaten!"

"I kill him becouse i felt threaten!"

1 2
3
»

jype ::

Na to vprasanje ti lahko odgovori statistika, ki je prosto dostopna na internetu. Ker zdaj nimam casa iskat bo najbolje, da se potrudis sam.

Koliko ljudi umre od strelnega orozja na stari celini in koliko ljudi umre v Zdruzenih drzavah (ja, vem, we're gaining on them, ampak smo se zelo zadaj)?

Zanimiva je tudi primerjava med Kanado in ZDA. Mimogrede, v Kanadi imajo vec kosov strelnega orozja na prebivalca kot v ZDA, a se jim kljub temu ne zdi vredno streljat na druge ljudi.

No, pocakajmo nekaj let, da vidimo efekt na Floridi. Upam, da bo Thomas, ce bodo podatki pokazali porast nedolznih zrtev, nehal zagovarjati tako zakonodajo.

d20 ::

mathai dobr da ti je lasnt prav bl pomemben od napredka ... pravi antropifil.
http://www.worldjumpday.org

Ziga Dolhar ::

Kakšnega napredka točno? Bolj kot ne gre tole zopet v nasprotno smer od 'družbene pogodbe'.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

borchi ::

Upam, da bo Thomas, ce bodo podatki pokazali porast nedolznih zrtev, nehal zagovarjati tako zakonodajo.

js pa resnično upam, da bo body-count šou dol. ker če ne bo, bojo meli v rokah "trden" dokaz, da zakonodaja še ni dovolj trigger-happy :\
l'jga

strictom ::

> -Vidi me, kako tečem proti njemu, se ustraši in me ustreli - pač shoot first, ask later.

Verjetno je kar veliko potrebno da ustreliš nekoga. Dvomim da bi vsak šel po cesti pa strelal na vsakega ki bi ga malo grdo pogledal.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

TESKAn ::

Že če se to nekajkrat zgodi - je preveč.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Nekajkrat se zgodi tudi to, da policaji v boju podzemljem zastrelijo tudi kakkšnega nedolžnega. Nekajkrat je preveč.

Računa pa se, da je summa summarum mrtvih manj, kot če bi boj proti podzemlju, iz preventivnih razlogov kar opustili.

Računa se tudi, da ko bodo s tem zakonom ljudje manj napadani, bo žrtev summa summarum manj.

Tako se računa in jest mislim, da zna biti račun celo pravilen.

Nima smisla se kar takoj postaviti apriori proti. V imenu nekega starega gledanja na stvari.

poweroff ::

mathai dobr da ti je lasnt prav bl pomemben od napredka ... pravi antropifil.
d20 - se pravi pobijanje ljudi je zate napredek?

Ali v čem točno tukaj vidiš napredek?

P. S. zame kot zmernega pacifista bil bil napredek v ukrepu za povečanje nekonfliktnega reševanja sporov in odpravljanju vzrokov nasilja.
sudo poweroff

OwcA ::

zame kot zmernega pacifista bil bil napredek v ukrepu za povečanje nekonfliktnega reševanja sporov in odpravljanju vzrokov nasilja.

Pa so to že kje uvedli?
Ko človek takole bere to temo, dobi občutek, da je ta rešitev tako ali tako očitna, edina prava in podprta z goro teorije. Torej, kaj so "ukrepi za povečanje nekonfliktnega reševanja sporov" in kako "odpravljamo vzroke nasilja"? Kje so to uvedli? Kakšni so rezultati?

P.S. se med nekonfliktno reševanje nasilja prišteva tudi propagiranje pasivne žrtve?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Keyser Soze ::

LOL, hvatanje krivin. okazalo se bo kakšen je zakon, a za moje pojme se bo pokazalo drugače kot je napovedal Thomas. Treba je vedeti, da se s tem zakonom razširja institut silobrana, kar pa sigurno ni OK. Stvari se lotevajo z napačnega konca. Kačo so začeli tepsti pri repu, namesto da bi ji odsekali glavo.

Sicer pa ne vem zakaj se ubadate s Thomasom. Povsod pa tud nima prav. In tule v tej temi se mi zdi da zelo hvata krivine.

Ređitev za čezlužnike bi bilo črtanje tistega člena, ki jim zagotavlja pravico so orožja ter močno poostriti nadzor nad prodajo. Ne pa da v vsaki lokalni štacuni dobiš pumparce, ipd.

Thomas ::

Thomas se takoj umakne iz debate, ko bo OwcA dva posta više, dobil odgovor na svoja vprašanja.

Velja?

aljazh ::

Pa so to že kje uvedli?


Skandinavija?

Pa ne gre za "uvajanje" rešitev pač pa dolgoročno delo in vizije, katerih rezultati niso nujno vidni takoj. Truplo domnevnega napadalca je pač hitreje opazno kakor napredek na področju socialne države, kjer gre za tek na dolge proge.

Onstran luže (žal vse bolj tudi pri nas) je pač pomembno le, da so rezultati vidni takoj. Vsakomur. Truplo je pač v tej luči in med istomislečimi neovrgljiv dokaz učinkovitosti. "Act now, think later".

Thomas ::

Lahko tudi ostanem v debati, če nihče ne misli odgovoriti na vprašanja od OwcAta.

aljazhevega "odgovora" seveda ne štejem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

BigWhale ::

Kdo verjame v to, da vec orozja prinese manj nasilja in zrtev tega orozja?

Thomas ::

Kdo verjame, da nič orožja pomeni nič nasilja?

strictom ::

Ne lih nič ampak manj.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Thomas ::

Daleč največ umorov je v JAR in Rusiji, pa niso Rusi zelo oboroženi.

Kako potem to razlagaš?

Thomas ::

V ZDA je precej območij, kjer je večina oborožena, umorov pa manj kot v Sloveniji.

Kako zdej to razlagaš?

Nič ne razlagaš, po moje.

UUUUUUU .... OwcAta se pa bojite. Noben ne upa direktno odgovarjat na njegova vprašanjca. Al le nočte mene zgubit iz debate ven?

Gandalfar ::

Thomas: link?

Thomas ::

Tear_DR0P ::

/pre: Tisto kar sem 50 postov nazaj napisal je bilo Jst mišljeno kdor koli

Zakon je možno zlorabljat in se ga tudi bo zlorabljalo, je pa vprašanje kolk bo to možno dokazat. Obstajajo načini ogrožanja ki so grozni ampak težko dokazljivi. Oštiklane pičkice, ki se šetajo po mestu in jih en pijan mišičast dec začne šlatat za rit in se dret za njimi da jih bo v rit pofuku tko da še tri dni ne bojo mogle hodit, se majo vso pravico bat tega debila, poleg tega imajo tudi vso pravico in možnost mu zbežat, zdej pa majo še pravico da ga ustrelijo. Povsem upravičeno.

Število rasno motiviranih zločinov se bo tudi dvignilo. Glede na število kosov orožja ki jih nekdo nosi, se imaš vso pravico počutiti ogroženega, ko ti kak kos orožja pokaže. Lahko ga tudi ustreliš. Ka pa ti veš zakaj neki on niggr al pa gringo maha s svojo pištolo. Da ne govorimo o mexih, kubancih al pa rumenčkih.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Gandalfar ::

Thomas: sicer zanimiv link, ampak me je bolj zanimala raziskava o obmocjih

Thomas ::

To mam na papirju. Ena star Sciam.

borchi ::

mal mi je bil hecn tale stavek:

Remarkably, guns are used for self-defense more than 2 million times a year, three to five times the estimated number of violent crimes committed with guns.

s topom na muho? al kaj je mislu s to izjavo?
l'jga

BigWhale ::

Thomas, ne v take extreme, nista samo dve skrajnosti. Pa ne odgovarjaj na vprasanje, z vprasanjem. Nihce ni govoril nic orozja (no, mogoce kdo je, jaz nisem).

Probaj odgovoriti na moje vprasanje.

Thomas ::

> s topom na muho?

Ne. Maha s pištolo, da pobegne vlomilec. Naprimer.


Jest mislim, da bi znalo bit kaj na tem, da tehle oborožencev se pač manj lotevajo. Prenevarni so.

To je možno, ni pa čisto nujno. Stvar pametne debate, neobremenjene z ustaljenimi predsodki.

Thomas ::

Tvoje vprašanje BW, zahteva odgovor tudi za ekstreme. Za celo distribucijo števila dovoljenega orožja. Nekaj presekov smo dali.

Zdej pa ti odgovori OwcA-tu, BW.

borchi ::

Ne. Maha s pištolo, da pobegne vlomilec. Naprimer.

ja, zna bit. je pa res, da sem si kot uporabo strelnega orožja predstavljal, da dejansko poči. ampak armed robbery je tut, če sam mahajo s pištolami. isto v samoobrambi.
l'jga

poweroff ::

Pa so to že kje uvedli?
Hm, bi rekel, da ja. Da je kar precej zakonodaje (prepoved orožja, humano kaznovanje oz. prevzgajanje-resocializacija...), preventivnih ukrepov (razne avareness akcije, obvezne delavnice za odvajanje nasilja, itd.) in socialnih programov (obvezno šolanje, promocija izobrazbe med revnimi, socialniprogrami za marginalce,...), ki gre v to smer. Seveda ukrepi niso enostavni v stilu dam to, dobim to. Gre za cel niz ukrepov, za cel sistem ukrepov.

Sem odgovoril na vprašanje?
sudo poweroff

OwcA ::

Pravzaprav ne, mene zanima bolj konkretno kakšna je sprememba (izbolšava). Recimo za koliko se je zmanjšalo število zločinov v katerih je bil uporabljen nož (bodalo/kratek meč/...) v VB ali na Danskem od kar so uvedli topogledo zelo restriktivne zakone.
Ali recimo razmerje povratnikov glede na to ali so šli skozi kakšni delavnico za odvajanje nasilja ali ne.
Upliv opozarjanja, recimo tista akcija pri nas, da vsaka peta (ali nekaj takega) ženska "pade po stopnicah".
Otroška radovednost - gonilo napredka.

jype ::

Nisi, ker Thomas in OwcA ne vidita trupla.

Tudi v Sloveniji imamo take programe, ki niso slabi, na zalost pa se mi zdi, da vseh srednjesolcev ne peljejo v kriminalisticni muzej in jim ne razlagajo zakaj se nasilje ne splaca.

Po drugi strani nasilje v sloveniji raste, predvsem zaradi premika k vrednotam, ki jih promovira neomejeni kapitalizem (v tranzicijskih drzavah pogosto imenovan turbokapitalizem), ki se jih nalezejo predvsem tisti, ki so v naso drzavo prisli iskat boljsi jutri in se jim zdi, da ga brez osiljenih komolcev ne bodo dosegli (za kar smo upraviceno krivi tudi sami, s svojimi "socialo si zasluzijo samo tisti, ki so zanjo garali" blodnjami, ki za nekatere ljudi legitimizirajo segregacijo na podlagi rasne in/ali narodnostne pripadnosti).

Skoda, da so pogledi nekaterih tako omejeni, vsemu intelektu navkljub.

OwcA ::

Hvala jype, da si me tako naglo (na podlagi enega samega samcatega vprašanja) popredalčkal. Ampak vejreti ali ne, za razliko od tebe, bi si rad ustvaril mnenje na podlagi dejstev, zato vprašam.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

jype ::

Ma saj vem, da nisi tak (iz tvojih drugih prispevkov), ampak ce malo pomislis metodologija za vrednotenje takih ukrepov ni najbolj enostavna.

Pri razsirjanju samoobrambe je enostavno: imas zrtev, ki je ostala cela in morilca, ki je mrtev, ali pa imas zrtev, ki je mrtva in morilca, ki se je samo branil, ampak v vseh primerih imas stevilke, ki jih enostavno primerjas (in ki v dosedanji praksi kazejo, da kolicina nasilja ne upade, ce das zrtvi vecjo moc).

Pri sirokih ukrepih, kakrsno je izobrazevanje mladine za nenasilje, pac ne mores vprasat nekoga, ki je bil ze na robu izbruha jeze, v katerem bi nekoga resno fizicno poskodoval, ce se je za nenasilno resitev odlocil zaradi takega izobrazevanja, lahko pa brez tezav vidis, da so npr. skandinavske drzave (ki take programe izvajajo najdlje v Evropi) dalec zadaj v nasilju, tako po kolicini kot po "kvaliteti". Seveda imajo tezave, ampak vecina ostalega sveta se z njimi tezko primerja. Zakonodaja je povsem podobna zakonodaji vecine severne evrope, vkljucno z Nemcijo in Francijo, ki nimata tako prijetnih statistik, kar spet kaze na to, da zakonodaja nikakor ne vpliva na nasilje odlocilno, ampak le malenkostno (in zelo verjetno samo v tistih primerih, kjer je zlocinec ravnal dovolj premisljeno, da je v obzir vzel tudi potencialno kazen, ki ga bo doletela).

OwcA ::

Nisem prepričan, da je tako preprosto. Če pogledaš tabeo 13.1 skandinavske države ne prednačijo zelo pred dokaj konzervativno Italijo, Irsko, Španijo, Portugalsko ...

VB recimo prednjači po zločinih v zahodni Evropi, kljub temu, da zmanšujejo kazni, prepovedujejo vse mogočo oblike orožja, propagirajo pasivno žrtev ...
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

jype ::

Ampak pasivne zrtve ne propagirajo nikjer drugje, poleg tega ima VB bistveno drugacno zakonodajo, kot preostala Evropa, hkrati pa je tudi ena od najbolj priljubljenih destinacij za priseljence iz bliznjega vzhoda (ki zelo radi posezejo po nasilju take ali drugacne vrste).

Izredno tezko primerjas Italijo, Irsko, Spanijo in Portugalsko s skandinavskimi drzavami, ker imas v teh drzavah ogromno nasilja, ki ga v skandinaviji relativno gledano prakticno ni: terorizem, organizirani kriminal, versko nasilje, nasilje v druzini. Vse te vrste nasilja (od katerih je v Sloveniji prisotno predvsem zadnje) se pac ne klasificirajo v obicajne statistike, ki so prikazane v tisti tabeli, poleg tega pa so te statistike "as reported by the police", kar postavi dodatno breme na drzave, v katerih sta policija in pravosodni sistem bolj ucinkovita, ker je tam vec primerov dejansko zabelezenih in obravnavanih.

Kakorkoli obrnes je problem dovolj kompleksen, da ga midva ne moreva razumeti v dovolj velikem obsegu. Kar jaz se vedno trdim je to, da zlocinec zelo redko razmislja o morebitnih posledicah svojega dejanja, ne glede na to ali se mu bo dejanje posrecilo, ali ne, po drugi strani pa lahko ze od dalec vidim, da se bo razsirjanje instituta samoobrambe v pravosodnem sistemu izdatno zlorabljal, tako kot se danes izdatno zlorablja patentni sistem, iz enostavnega razloga: ker je izvedljivo.

OwcA ::

poleg tega ima VB bistveno drugacno zakonodajo, kot preostala Evropa, hkrati pa je tudi ena od najbolj priljubljenih destinacij za priseljence iz bliznjega vzhoda (ki zelo radi posezejo po nasilju take ali drugacne vrste).

V kateri za to debato relevanti točki se zakonodaja razlikuje?
Glede priseljencev malo dvomim, glede na to, da so otok precej lažje nadzorujejo svoje meje. Prebivalci iz ostalih delov imperija (in kasneje Commonwealtha) pa se tam že kar nekaj časa lahko naseljujejo, tako da sami po sebi niso vzrok za povečanje kriminala.

Izredno tezko primerjas Italijo, Irsko, Spanijo in Portugalsko s skandinavskimi drzavami, ker imas v teh drzavah ogromno nasilja, ki ga v skandinaviji relativno gledano prakticno ni: terorizem, organizirani kriminal, versko nasilje, nasilje v druzini. Vse te vrste nasilja (od katerih je v Sloveniji prisotno predvsem zadnje) se pac ne klasificirajo v obicajne statistike, ki so prikazane v tisti tabeli, poleg tega pa so te statistike "as reported by the police", kar postavi dodatno breme na drzave, v katerih sta policija in pravosodni sistem bolj ucinkovita, ker je tam vec primerov dejansko zabelezenih in obravnavanih.

Zakon o katerem teče beseda bi naj imel največi upliv ravno na zločine, ki so omenjeni v tej statistiki.
Ali imaš kake podatke za vse te vrste kriminala, ali se nalsanjaš le na to, da je "splošno znano", da je na Siciliji mafija?
Za versko nasilje recimo močno dvomim, glede na to, da v vseh teh državah tako izrazito prevalduje ena sama vera.
Terorizem? Razen Španije in v preteklosti Italije? Četudi štejemo oboje je bolj kot ne statistično insignifikatno (z veliko dobre volje recimo, da je eden na 500.000 prebivalcev žrtev).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

jype ::

Terorizem ni le tisto, kar objavijo po porocilih, ampak tudi "prisilna mobilizacija" in take reci. Ne morem reci, da je tega veliko, je pa v vseh nastetih drzavah vec kot v skandinaviji.

Mafija na Siciliji je dokazano povzrocila bistveno zmanjsanje nasilja, pa ne zato ker bi bila Mafija dobra, ampak zato ker pazi sama nase. Nad mafijci pac ne izvajas nasilja, ker ni pametno.

Ampak vse te teorije, ki naj bi podpirale tako spremembo zakonodaje, kot jo je dozivela Florida, imajo veliko luknjo: pozabljajo na dovzetnost za zlorabo (in to je tisto, cesar se mi, nasprotniki take zakonodaje, bojimo).

Da je zlorabe veliko, pa ni treba gledat niti do Sicilije: ce je treba odstraniti pomembno politicno figuro ali clana pravosodnega sistema, se v Italiji pac minira avtocesto. Tako kot Mafija pazi nase, bodo nase pazili tudi tisti, ki jim bo tak zakon (sem streljal v samoobrambi) olajsal izvajanje kriminala.

poweroff ::

Owca, na tvoja vprašanja ti težko odgovorim, ker tovrstnih raziskav ne poznam *neposredno*. Bom pa vprašal kolega, ki predava kazensko procesno pravo za konkretne odgovore na vprašanja.

Sicer pa mislim, da je zanimivo pogledati tudi enoporočilo, ki so ga pred leti pripravili v inštitutu za makroekonomske analize in razvoj (takrat je bil tam še Hanžek). Spomnim se, da so kazali korelacijo Ginnijevega indexa neenakosti z nekaterimi drugimi kazalci, mislim da tudi s kriminalom. V spominu mi je ostal graf, kjer so primerjali število zobnih obolenj v času v Veliki Britaniji. V času Thatcherjeve je precej naraslo. Enako so primerjali število psihičnih težav in obolenj v času v tranzicijskih državah - je tudi naraslo. Mislim, da so imeli tudi kazalce stopnje kriminala.
Če se prav spominjam je tisto poročilo pripravljala Marta Gregorčič, naslov je bil pa nekaj v stilu Human Development Program ali Project. Če ima kdo čas in voljo iskati.
sudo poweroff

Thomas ::

Meje dovoljene samoobrambe so v Sloveniji (in Stari Evropi) očitno idealno začrtane. Bolje bit ne more, pravijo njihovi zagovorniki.

poweroff ::

Lahko je bolje. Ampak v ZDA je slabše. :D
sudo poweroff

Thomas ::

Aha, še bolj restriktiven silobran?

poweroff ::

Vsekakor ne "burn 'em all", "collateral damage is not important" in "preventive strike is OK".
sudo poweroff

Thomas ::

Nisem dobro razumu. Če bi morale biti žrtve v EU še pasivnejše, bi bilo to boljš?

So ravno prav?

Malo pa že "v smer Floride!" ?

Kaj od tega?

poweroff ::

Kdo govori o pasivnih žrtvah? Jest ne.

Sicer pa bi se dalo in bi bilo po mojem tudi potrebno načelo zakonite samoobrambe razširiti. Ampak v virtualnem prostoru. In samoobrambe proti korporacijam. Ne veliko, malce pa.
sudo poweroff

Gavran ::

Na prvi pogled je zakon mogoče celo sprejemljiv - če me nekdo napade, ga lahko v skrajni sili počim. Ampak: kako dokazati, da me je res napadel in da nisem jaz napadel njega? Drugače rečeno: na isti zakon se lahko sklicuje nasilnež, ki nekoga ubije, oropa, potem pa pokliče policijo češ da je bilo v samoobrambi? Običajno imajo največje barabe najboljše odvetnike...

poweroff ::

To je vse lepo rešeno in se da dokazati.

Ti bo Ziggga razlozil.
sudo poweroff
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posest orožja (strani: 1 2 3 451 52 53 54 )

Oddelek: Problemi človeštva
2678486319 (8083) fikus_
»

Novo streljanje v Ameriki (Oregon) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18544826 (32576) c3p0
»

O mučenju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / NWO
19037893 (32198) jype
»

Virginia Tech (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17011873 (7704) poweroff
»

Pravica do uboja? (Kako se boriti proti samomorilskim napadalcem?) (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Problemi človeštva
105433982 (24887) nevone

Več podobnih tem