» »

Columbia padla dol!?

Columbia padla dol!?

«
1
2 3

Thomas ::

NASA zgubila space shuttle!


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

krneki ::

hudo ej...vsi gledat na CNN!

Binji ::

gledam na EuroNews8-O
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Thomas ::

Gledam na BBC.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::

NASA lost communication with space shuttle Columbia and its crew of seven shortly before its scheduled landing on Saturday. It was unclear whether there were any other problems.

"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Gemm ::

It was unclear whether there were any other problems.


Zakaj pa pol po kosih dol pada?

Thomas ::

Ja po moje takole:

Energija pri 26X zvočni hitrosti je ogromna. Včasih že, jim je odtrgalo kašno ploščico dol. Zdej jih je pa verjetno ene par. Potem pa še ene par ...

Destrukcija je bila neizogbna.

To je blo po moje.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Alec999 ::

jao jao 7 mrtvih :( ... zgleda, da se doug noumo cloveka poslal na Mars:O al pa se sli ksnga vesoljskega turizma :(

lp,
Alec999

Thomas ::

Pravijo, da možno bi blo pa tudi, da so vžgali raketne zaviralne motorje prepozno/premočno pa da je potem shuttle šel v spin in se nakako razbil ob atmosfero...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

Bilo je samo vprašanje časa kdaj bo do tega prišlo, 22 let stare osnove ne moreš v nedogled nadgrajevat in uporabljat, sam vstop v orbito je pa vsaj tako nevaren kot izstrelitev. Hud udarec za NASO bo to že tako in tako je njihov proračun daleč od zlatih časov...
Žal mi je astronavtov, ste opazili da jih skoraj nič ne omenjajo, zgleda da so še vsi v šoku in težko dojemajo da se je to res zgodilo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zheegec ::


Menda se je že pred poletom odtrgala ena ploščica, pa so vseeno vzleteli.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Hja ... sej ni lepo svojga piskrčka pristavljat ... ampak v takelem primeru pa pravzaprav je.

(Strong) AI je prioriteta. Na podoben način, na kakršen simulirajo "button to bang" pri atomskih bombah, bo treba začet vnaprej simulirat takele projekte. Prečesat ves prostor možnih napak - in jih eliminirat vnaprej.

(intelligence=simulation, to pa itak)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

AI je nujen za take manevre, samo problem obstaja v materialu. V tako ekstremnih pogojih vedno obstaja možnost za odpoved in noben AI ter simulator te ne reši. Govorim če gre ta katastrofalno odpoved, kakršna se je zgodila tu. Verjamem pa da se je z boljšo tehnologijo možno izogniti takim nesrečam, oz. da si pustiš vsaj zasilne izhode, tako da back up sistemi nekako preprečijo najhujše
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Thomas ::

> V tako ekstremnih pogojih vedno obstaja možnost za odpoved in noben AI ter simulator te ne reši

Obnašanje materiala JE podložno simulaciji. (Inteligeci = what if preudarjanju).

Ja?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

skorc_norc ::

No, če je to res (glede simulacije), kolikšna je potem možnost, da bi to in podobne nesreče preprečili? In zakaj niso?

morphling1 ::

Ja Tomas do neke mere, lahko vse presimuliraš, ampak porušitvenih testov ne delaš na končnem produktu ampak samo na vzorcih. Na kocu lahko delaš samo brezkontaktne teste in fail je vedno možen.
Dokler ne bo mogoče izdelat materiala s posameznimi atomi (sestaviti) in ga narediti idealnega bo vedno obstajala možnost napake.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Thomas ::

Ker NIMAMO dovolj CPU še, da bi si lahko take reči privoščili.

To delajo zaenkrat za atomske bombe, ki že 20+ let sedijo na raketah. Kaj se dogaja z raketo, kaj se dogaja s klasičnim ekspolzivom v atomski bombi ... itd. itd.

Ker je tveganje tam že zdaj enormno, je nekaj superračunalnikov v JPL posvečeno temu.

Druge reči še niso na vrsti.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

skorc_norc ::

Evo lih kar so na CNN rekl "Terrorism seems unlikely" pa še rekla, da je nevarnost, da bi surface to air missiles uporabl nad civilnim letali mogoča, da je pa možnost, da bi zadela raketoplan nemogoča oz. da ni take sofisticirane rakete, ki bi jo teroristi lahko imeli. Povsod vsiljujejo ta "strah pred terorizmom"

OK, talibani niso krivi. >:D

Kolk časa bo zdej spet trajal, da bojo naslednji shuttle poslal v vesolje. Spet se bo vse zavleklo tako, kot pri Challangerju:\

Thomas ::

> porušitvenih testov ne delaš na končnem produktu ampak samo na vzorcih

To je praktičen problem, zakaj ne.

Ampak simulacija ima ena posebna sidra, ki se jim reče - primerjanje z realnostjo.

Tko da gresta simulacija in realnost po vedno bolj vzporednih poteh.

:)

Rabiš pa CPU ... to pa že.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

:) na koncu se ustavi pri $$. NASA bi ga rabila več, sploh celotni S&T , sej ne rečem da razvoj oborožitvene tehnologije ne koristi, samo vseeno mislim da bi se morali resourci malo bolje porazdeliti, med nevojaške organizacije. Lahko da se pa motim ne poznam strukture proračunov najbogatejših držav.

Simulacije so definitivno rešitev, ampak kot je že jasno vse je v računski moči.
We definetly need more CPU power, zakaj pa misliš da navijam od prve plate ki je to podpirala naprej :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Thomas ::

Ne bo par let poletov - po moje.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> We definetly need more CPU power, zakaj pa misliš da navijam od prve plate ki je to podpirala naprej :)

Eden mojih prvih postov na ST je bil, kako ni brez veze tole navijanje, da to cenim.

Samo to so bli še drugi časi - sem dobu nazaj nekej v smislu - "LOL! kdo pa je tale taodtrgan?!".

;)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

skorc_norc ::

Samo to so bli še drugi časi - sem dobu nazaj nekej v smislu - "LOL! kdo pa je tale taodtrgan?!".

A se je do danes kaj spremenilo?>:D (imam nepojasnjene napade zlobe)

Ne, drugače pa vsa čast Thomasu in še nekaterim drugim zanesnjakom! Če napišeš kakšno knjigo, jo zagotovo kupim... to bi bilo šele zanimivo branje!:)

Thomas ::

Ja je drugač danes - zelo!

Rational community je tukaj zelo močna. Takrat je bilo pa podobno, kot na večini drugih forumov še danes. V stilu:

- Človek ne bo nikoli .....

- Pa smo kaj srečnejši, če nam odstranijo vnet slepič? Indijski modrec bi umrl v sožitju z naravo in krokarji bi odnesli njegovo dušo naravnost v Ramhalo ...


Nekoliko karikiram - pa ni treba prav zelo.


Tukaj je drugače. Če pa misliš politiko v Loži - tud je že 5% boljš kot je blo. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Senitel ::

Bad ej... :(
Tole zna še ISS pošteno ogrozit...

bradek ::

Mnjah, škoda

Thomas ::

Ja ... nič. Tole so pionirske zadeve. Zahtevajo tudi življenja. ISS je pa verjetno ogrožena - ja.

Se pa zna trend zelo premakniti proti robotskemu osvajanju Vesolja.

Po moje je bad za unih 7 in njihove družine. Sicer pa prekretnica proti AI.


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Smešno - točno isto je zdej začel eden na BBC razlagat.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

skorc_norc ::

Prav imaš! Na nobenem drugem forumu ne najdeš debate, ki potekaju v stilu debate in so tudi bolj pluralne, kot pa drugje.
Še posebej mi je pa všeč, da se debatira o vseh mogočih stvareh od postov katerih 3/4 besed ne razumem pa do tistih od fuzbala :D

Še nekaj on-topic. Jaz ne vidim logike, zakaj (kar se bo najverjetneje zgodilo) ustaviti nadalnje polete za nekaj let??? Nesreče se dogajajo ...saj letala tudi non-stop dol padajo pa letalski promet še zmeraj laufa. (čeprav je le-ta nujnejši od shuttleskih pletov ampak tukaj hočem povedati, da je pač treba iti naprej). Nekaj let prikrajšanih oz. odloženih raziskav pa tudi ni tako nepomembno.

Senitel ::

Ja itak da AI, kaj jim pa drugega še ostane? Bodo Apollo kapsule na Delta IV montiral? Al se bodo k Rusom na Sojuze švercal...

Thomas ::

Če bi bli 1960 - bi to blo tko ja. Normalno, da pionirji umirajo. Bomo jutr koj probal z drugimi!

Ampak ne ... zdej je ta logika minila.

Policaji še smejo umirat, vojaki pa že skorej ne. Astronavti - bomo pa vidli.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

Space program je imel vedno nasprotnike, ki komaj čakajo da lahko pokažejo da je to samo zguba davkoplačevalskega denarja.
Zguba enega shutla je hud udarec najprej psihološko potem pa predvsem finančno. Da ne govorim o zgubi celotne astronavtske ekipe...
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

DarkSite ::

jah bad ne....

Sam po moje ne bodo ukinili človeške polete v vesolje. En razlog je ta, da bodo Kitajci poslali v vesolje svojega človeka konec tega leta. Američani si ne morejo privoščiti, da bi zaostajali za njimi.

Glede ISS pa menim, da bo padlo veliko breme na Ruse, saj bodo morali s svojimi Protoni pošiljat ali pa oskrabovati ISS, dokler si v NASI ne opomorejo...

Thomas ::

Ja. Nasprotniki vesoljskega programa bodo takoj povzdignili svoje glasove. Bo že kakšen senator, ki ima 10000 krav v Montani, začel gonjo proti NASAi.


Po drugi strani, bodo pa "moji" začeli kampanjo za robotizacijo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

Hja Kitajci nameravajo poslati človeka v vesolje, kako jim bo pa to uspelo je pa druga zadeva, brez žrtev tudi tam ne bo šlo, samo tam je velika informacijska blokada tako da neuspehov ne bodo ravno kazali na cnn :)

Kaj bi bilo fino če bi bil svet idealen in bi se vse pametne glave tega sveta skupaj dale. Bolj da si ne mislim kakšen napredek bi bil. Ampak realnost je žal drugačna.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

DarkSite ::

Uspelo jim bo brezskrbi...saj so naredili dosti preizkusov s to raketo...mislim, da gredo gor Oktobra. Cilj jim je, da do leta 2010 pristanejo oz. zgradijo bazo na Luni.

Thomas ::

Ja. Vesolje je zahtevalo že mnogo življenj. Rusom recimo je enkrat eksplodirala raketa in pobila cca 60 ljudi, ki so opazovali vzlet.

Tudi prvih letalcev se je pobilo kar precej. Pa še danes se.

Pa prva dva človeka, ki sta poletela z balonom, sta tudi prva umrla zaradi zadušitve 7 km visoko.

Samo, da dandanašnji je to vse manj sprejemljivo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

3L33T ::

Rusom je počil ogromno raket, ker so delal poskuse z ''zaprtim'' tipom motorjev - Precej močnejšimi. Največja eksplozija je bal baje tolk močna kot atomska bomba. Sem gledal na Discoveryu odajo. Celo ploščad je uničl...

on-topic. Hudo.....
Danes živimo za jutri, ker jutri ne bomo živeli za danes!

morphling1 ::

DarkSite, izstrelitev rakete še vedno velja za eno tehnološko najbolj zahtevnih operacij. Tako da ti ne pomaga če istreliš 100 raket uspešno, še vedno je kar nekaj možnosti da se ti bo 101 raztreščila. Ravno malo nazaj je šla po gobe raketa Evropske vesoljske agencije z dragim satelitom. Pa imajo več izkušenj kot Kitajci. Z dovoj velikim številom poskusov jim bo sigurno uspelo, bom rekel da bo faktor sreče zelo pomembnem pri njih.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

DixieFlatline ::

Sranje, sranje....
Lahko se poslovimo od upov, da bomo odšli na Mars v tem desetletju.;((

Brane2 ::

Žalost. Je pa res, da bi blo zaničljivega pomilovanja z ameriške strani, če bi se to zgodilo denimo Rusom...

Ker pa se je pripetilo Amerom, so ziher spet krivi Srbi alpa kakšen šeik...

Spet bo Bruce Willis raztural v kakem Space filmu...

Cinizem na stran, te stvari dajejo vrednost temu "športu". Na žalost je tako, da mora kdo kdajpakdaj umreti, da dajemo vrednost riziku.

Osebno ni raje videl, da se je to zgodilo kaki opici v F1, kot pa ljudem, ki so pravzaprav hoteli le znanje...

Tito ::

Sami so krivi, zakaj pa pustijo takim muzejskim primerkom sploh vzleteti! Stvar je bila stara več kot 20 let... Ko je bil Mir star 13 let so se vsi zgražal, kako ga morajo sklatit... Zdej pa majo!

Nesreče se dogajajo in to ni nič nenavadnega.

Alec999 ::

ma ya tok let so tega shuttla gonil .. da je ze bil cas da ga zamenjajo.. sam kaj k jim je zmankoval denarja :(

lp,
Alec999

Tito ::

To pa vedno, za znanost ni nikoli zadost denarja! Glaven da imajo najmočnejšo vojsko! In da bojo nap... Ups, iz konteksta, se opravičujem...

Res škoda da, so strokovnjaki žrtve vrčevalnih ukrepov... Seveda bo se zdele nekdo našel, ki bo rekel, da je bil SHUTTLE brezhibn in bla bla bla...

Ampak nesreče se dogajajo in se vedno bodo!

Brane2 ::

In zdaj se bodo naši delali pametne na veliko, saj pri nas po zakonu vozila, starejša od 10 let tehnično pregledamo na vsakih 6 mesecev. :\

Da ne omenjam strokovnjaka za srbe, ki bo tako iz glave potegnil simulacijo vpliva tega na iraško vprašanje...

Matri[X] ::

Nevem kaj jokate, ker se je en star shuttle razstreščil v atmosferi. Mrtvih je SAMO sedem (na srečo), kajti razbitine bi lahko priletele tud v mesto in potem nebi bilo dobro... Tolk vam je bad za njihove družine, ko je 7 ljudi umrl. Me prav zanima kolk vam bilo bad, ko so američani pobil nevem kolk afganistancev, vietnamecev, iračanov (seveda so bili vojaki, samo med njimi je bilo tudi civilno prebivalstvo). 7 ljudi ni nič.

Brane2 ::


7 ljudi ni nič.


TEH 7 ljudi je med najkakovostnejšimi in najdražjimi ljudmi.

Ziga Dolhar ::

Kaj je že rekel Stalin?

--.

Vsekakor mi je žal teh ljudi. In (za) družine.
https://dolhar.si/

eR@S3R ::

Stalin:
One death is tragic and the death of a million is
merely a "statistic."

AngelOfDeath ::

Prvo bo človek moral osvojit luno šele potem lahko gremo na mars.

Glede vzroka za razpad columbie pa tole:
verjetno se je vse začelo med vzletom ko je del ledu poškodoval levo krilo plovila...
Kot prvo so izgubli senzorje v levem krilu še prej pa so ti pokazali visoke temperature v hidravličnem sistemu in spraznjeno gumo v levem krilu.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zakaj ne evtanaziramo prizadetih otrok? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
401101505 (94303) Pyr0Beast
»

Na Otoku veliko islamskih sodišč (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1999198 (6312) donfilipo
»

Izraelska ofenziva v Gazi in Libanonu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
795921 (2695) Longinus

Bin Laden Evropi ponudil premirje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1698833 (6575) BigWhale
»

Torej, začelo se je! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25772290 (69171) burekar

Več podobnih tem