» »

Slovenia vs. Češka

Slovenia vs. Češka

«
1
2

Olajuwon ::

Torej ubistvu do danes sploh se mi ni sanjalo da bi odpiral temo o primerjavi med Češko in Slovenijo..., ampak danes, danes pa me je nekaj res šokiralo in sem moral to deliti z vami. Mam bratranca iz Novega Sada, ki je po poklicu štromar, smer telekomunikacije. Dosedaj je 3 leta delal v Novem Sadu, ampak kajpak zaradi mizerne plače, je vedno govoru, da se namerava odseliti, v slovenijo (njegova mati slovenka, zato ima tudi slovensko državljanstvo), pač da si uredi boljšo materialno življenje. Do nedavnega je že imel v planu kako se bo preselil sem (eno slovensko podjetje ga je namreč že "snubilo"), ampak v zadnjem trenutku se je odločil za ... za ČEŠKO. Na začetku sm si mislu jah kurc, ok sej standard imajo že kr dober, samo za moje pojme vseeno precej nižji kot pri nas. Nakar sem slišal za kakšno plačo so ga kupili Čehi, me je INSTANT frapiralo. Namreč podpisal je pogodbo za 1800€ NETO na mesec 8-O . Zdaj jaz sicer nevem kakšne plače imajo pri nas štromarji, ampak po dosedanjih izkušnjah sodeč vsekakor inženirji z 3letno delovno dobo ne sežejo tako visoko. Potem sem prebiral malo po čeških forumih in sm opazil, da je sicer tam povprečje nekje 600-700€ na mesec neto plače, ampak je določen sloj ljudi (med temi so očitno tudi inženirji), ki dobijo znatno več.. tudi po 6-7 krat več od povp. češke plače. Nakar sem se spomnil ministra turka, ki je govoril, da pri nas ljduje ki opravljajo poklice z 140% povprečja dodane vrednosti dobijo le 70% višjo plačo od povprečne.... v glavi me je prešinila naša "socialna" država z uravniloko vred do mitične izjave našega R predsednika države in o njegovi "pravljici o uspehu"... In čas gre mimo tuji strokovnjaki pa nam bežijo v dosedaj "afriških" državah, ampak kaj nam mar, važno, da imamo SOCIALNO državo.
;((
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Ziga Dolhar ::

In kaj ima "država" z plačami v gospodarstvu?
https://dolhar.si/

Olajuwon ::

privatizacija oziroma bolje rečeno NEprivatizacija, spodbujanje podjetništva z debirokratizacijo ali podjetniški fondi, davki

Država (vlada, parlament) nima nič zveze z gospodarstvom? Kje ti živiš?:\
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

NavadniNimda ::

Češka nas prehiteva po levi in desno, navzgor in spodaj. Tu so še Slovakia, Estonia, Latvia, Litva, Poljska, kmalu Bolgarija in Romunija. Prehitele nas bodo tudi Hrvaška in ko ji dovolijo vstop v EU, tudi Srbija.

Mi pa imamo "socialno državo" ;(( in salmonel-paradajzarje, ki skrbijo, da "se ne bi večale socialne razlike". Seveda gre za navidezno uravnilovko, s čemer dobivajo ekstremno število glasov tupoglavcev na volitvah. Samo pogledat je treba, recimo, kwa smo fasali namesto župana v Ljubljani.:(

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Malo bolj obširno analizo stanja bi pa jaz vendarle rad slišal kot pa en primer štromarja ki se je dobro prodal.

OldSkul ::

Ma odvisno je od tega v kakšni firmi se je zaposlil.
To je tako kot bi pri nas primerjall čistilko v Krki in v neki šoli :)

Olajuwon ::

NN tko se govor:)


Icematxyz: Ubistu res, da vzorec ni ravno raprezentativen, ampak kolikor sem slišal inženirji na češkem so veliko bolje plačani kot pri nas. Še posebej IT. Je pa res da je veliko večji prepad med navadno rajo in med visoko strokovno izobraženimi ljudmi. Kolikor sem bral imajo na češkem precejšen priliv tujih inženirjev, vsekakor veliko večji kot pri nas. Bratranc, ki se je dobro prodal je pa le en primer od teh. Jaz mam občutek, da je pri nas nekaj hudo narobe.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

kekz ::

Prvič, Češka sploh ni neka "afriška" država. Preden jo je pojebal komunizem, je bila ena najbolje industrijsko razvitih predelov NA SVETU. Češka je bila nekdaj najrazvitejši del stare Avstrije (Avstro-Ogrske). Ne vem sicer kako so tam delali denacionalizacijo. Če so jo, so nekateri res dobro profitirali.

Drugič, vzhodne države so v glavnem vse z velikim korakom vstopile v kapitalizem in ne tako kot pri nas, ko imamo še vedno (skoraj) socializem. Pri nas namesto progresivno dela trg degenerativno.
Primer: če manjka nekih strokovnjakov, se jih ne plača bolje, da bi jih privabili od drugod, ali da bi mladi raje šli v to panogo. Namesto tega raje pustimo, da panoga crkne.
Vsak poizkus, če že ni zatrt s strani države (v obliki progresivnih davčne lestvice, dodatnih davkov na visoke plače), je pa s strani sindikatov (ki trdijo, da inženir ni upravičen do 3x višje plače kot čistilka) in je treba za vsak evro več inženirju, povečati še čistilki za pol evra (na račun inženirja, seveda).

Socializem sucks, uravnilovka sucks. ;(

borchi ::

jaz predlagam, da se sprejme zakon po katerem imajo vsi štromarji z zakonom zagotovljeno 1800 EUR neto plače. v duhu prostega trga dela pač... :\

mogoče je na češkem samo nekaj veliko bolj deficitarnih poklicev kot pa pri nas?
l'jga

Thomas ::

Slovencem je socializem ljub. To je zasluga tovariša Tita, ki se je uprl Stalinu (ko se ga je ta naveličal), potem smo pa imeli nekakšen "socializem s človeškim obrazom".

Ljudje na Vzhodu so imeli socializem s še bolj pasjim obrazom - in jih je izučilo.

Tukaj pri nas, pa sami levičarji.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

NavadniNimda ::

Bolj pravilen izraz je "maska človeškega obraza"...:\

Olajuwon ::

kekz, vem da je bila Češka pred 2. svet. vojno alfa in omega po razvitosti. Je pa za se zamislit, da kje so bili oni leta 1991 na pram nam in kje so sedaj.

Pa a ni zanimivo, da Srbi, ki so včasih šli gastarbajterirat v Slovenijio ali Nemčijo, sedaj gredo na Češko? A ni to, milo rečeno, zanimivo?
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

Icematxyz ::

Slučajno sem zasledil eno samo sebi nasprotovanje.

In sicer po eni strani se jezite kako lahko ima tam električar 1800 evrov plače pri nas pa tako mizerno plačo da nočejo več k nam prihajati.

Po drugi strani se pa jezite da se čistilki poviša plača v skladu z direktorjevo po nekem faktorju. Se pravi jezi vas da ima čistilka povišico in s tem boljšo plačo.

Torej z vidika da ima delavec dobro plačo ste dejansko komunisti z vidika da pa se mu nesme povečevati plača saj se le ta lahko le direktorju ki je po definiciji že najbolj produktiven in zaslužen član v procesu pa ste desničarji.

Skratka mene take pavšalne ocene zelo-zelo ne prepričajo in je treba biti previden pri takšnih stvareh, kar nekdo kar po dolgem in počes trdi pa naj še bo tako ogorčen.

Drugo je ko že ptički na veji čivkajo nekaj pol še že sprejmeš ampak to da trdiš eno potem pa sam sebi nasprotuješ pač pove da nimaš pravzaprav ideje za kaj se gre. Oziroma da če sta to 2 osebi da se ne strinjata čeprav mislita da sta za isto stvar.

>:D

V-i-p ::

Mah, itak da gre ta naša država nekam v tri krasne in vse več ljudi spoznavam, ki odhajajo v tujino delat in živet. Ne vem kako se lahko recimo zgodi, da imajo avstrijci 2x, 3x večje plače kot mi, bencin imajo pa cenejši kot mi....
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

borchi ::

njihova podjetja ustvarijo 2x več, bencin kupujejo pri istih dobaviteljih kot mi, pa malo cenejšo državo majo?
l'jga

KandazaR ::

Kot je nekdo že povedal je bila Češka najrazvitejši del AO, Slovenija pa med najmanj. To pomeni, da smo jo mi prehiteli, sedaj pa bo ona nas. Veliko tujih investitorjev odpira nove obrate na Češkem (tu je vodilna avtomobilska industrija). Sploh Nemci, ki imajo Češko nekako za "svojo". Pri nas pa se vedno zažene vik in krik ko hoče kako tuje podejetje kupiti slovensko, češ da sedaj ne bo nič "naše". In kaj bo boljše če bo v slovenskih rokah? Prej slabše.

sm0key ::

Verjamem, da vas je vsaj 90% delalo na študentskem servisu. Lep primer, kako je pri nas gospodarstvo v p#... naprimer, človek z dolgoletnimi izkušnjami in veliko znanja na področju programiranja, oblikovanja ali kateregakoli drugega strokovnega dela naj bi delal za pičih 4-4,5 eur/h....plača za podgane, glede na odgovornost, samoiniciativo, ceno vloženega znanja & končno cenjenje avtorskega dela...

A. Smith ::

>>>Po drugi strani se pa jezite da se čistilki poviša plača v skladu z direktorjevo po nekem faktorju. Se pravi jezi vas da ima čistilka povišico in s tem boljšo plačo.

To da je nek faktor, ki korelira med direktorjevo in čistilkino plačo, ni pretirano moteče (faktor je navsezadnje lahko tudi voč kot 20). Moteče je predvsem, da je direktorjeva plača (spet socializem) fiksna, torej nevezana na njegov uspeh! V tujini je fiksni del plače pri managerjih samo 30-40 odstoten!
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Daedalus ::

Dokler bomo imeli na oblasti oportuniste (ergo - vsa slovenska politična scena trenutno, ne glede na barvo), ki jih bo bolj kot gospodarstvo skrbela izvolitev čez 4 leta in kaj se v medijih o njih piše al pa kaj na ulici o njih dere - bomo pač jebali ježa.

Oziroma, ga bojo jebali tisti, ki bojo tu ostali.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kopernik ::

Ni problem samo politika. Problem smo vsi Slovenci. Marsikdo ima prav arhaičen pogled na svet (beri: mentalno živi 30-40 let nazaj) in to se pri nas prav počasi spreminja. Mogoče je res razlog prav to, kar je bilo v tej temi že omenjeno in sicer, da nam gre še predobro in v bistvu nismo doživeli nekih hudih pretresov ob menjavi sistema.

jype ::

Začnite odpirat firme. Vsaj s.p., potem pa lahko še kaj več. Ne bit "redno zaposleni". S tem se odpoveste vsem pravicam, ki jih imate kot delojemalci zagotovljene od države.

Prispevke je sicer še vedno treba plačevat, ampak regresa in podobnih dodatkov pa ni treba. Redno zaposlen s 1000 evri neto plače stane 2000 evrov na mesec in ga je precej težko vržt na cesto, po drugi strani pa samozaposlen stane samo tolk, kot računa, vse ostale stroške administracije si pa pokriva sam.

Zdaj, če hočte bit moderni in pustit socializem zadaj, put your money where your mouth is. Odprite firmo in se samozaposlite.

opeter ::

Problem smo vsi Slovenci. Marsikdo ima prav arhaičen pogled na svet (beri: mentalno živi 30-40 let nazaj) in to se pri nas prav počasi spreminja. Mogoče je res razlog prav to, kar je bilo v tej temi že omenjeno in sicer, da nam gre še predobro in v bistvu nismo doživeli nekih hudih pretresov ob menjavi sistema.


Ali si prepričan, da nekateri nis(m)o občutili pretrese ob menjavi sistema? Pravzaprav najbolj hudo je prizadelo starejše generacije. Sploh pa to, da moja babica ne razume, kako lahko dobi tako malo penzije. Kako naj ji pomagam (razen v materialnem smislu), ko pa ji ne morem razložiti, zakaj dobi ona 280 EUR neto penzije, gospa iz sosednje ulice pa 1400 EUR neto, čeprav ima moja babica 38 let delovne dobe, gospa iz sosednje ulice pa "le" 23 (sicer je bil vzrok za hitrejšo upokojitev baje bolezen). Moja babica je bila šivilja, gospa iz sosednje ulice pa ravnateljica v osnovni šoli.
Babica ves čas govori, da je bilo v socializmu vse bolj pravično, da so imel skoraj vsi (oz. vsaj tisti, o katerih ve) identično plačo.

Kako lahko človeku razložiš, zakaj je taka razlika pri izplačilu penzije?

Marsikdo ima prav arhaičen pogled na svet (beri: mentalno živi 30-40 let nazaj) in to se pri nas prav počasi spreminja


Sem morda arhaičen, ker poganjam emulatorje, s pomočjo katerih lahko igram stare igre z radirske (Sinclair ZX Spectrum) oz. C64? :|
Samo se šalim. Vem, na kaj si mislil...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nevone ::

In predvsem ne nasedajte starejšim generacijam, ki propagirajo, kako je bilo včasih bolje. Figo je bilo. Samo oni so bili takrat mladi, in ker jim danes v bistvu ni prav nič hudega, so pozabili, da je bilo včasih težje. Sicer hvalabogu, da se spominjajo lepih stvari, ampak to jim zamegli realen pogled na preteklost. Kar pošljite svoje matere na reko prat perilo, pa na polje z motiko okopat celo njivo in ročno obrniti travnike sena. Pa v trgovine dajte samo 5 osnovnih živil ... itd. Včasih je bilo težje. Verjemite.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Si pa lahko vzel kredit za bajto in ga pri naslednji plači vrnil.

Nisi pa pomislil, da bodo tvoji pamži delali ko idioti, da bodo ta denar potem odplačali.

kekz ::

Babica ves čas govori, da je bilo v socializmu vse bolj pravično, da so imel skoraj vsi (oz. vsaj tisti, o katerih ve) identično plačo.

Počasi me tole že prav jezi, da nekateri še vedno in vedno bolj glasno izjavljajo, da je pravično, da vsi dobijo enako plačo. ;((

Ljudje nismo enaki! Kakšno bi bilo po vašem pravično razmerje plač med nekvalificiranim delavcem za tekočim trakom pri preprosti montaži nekega izdelka in nobelovim nagrajencem v razvojnem oddelku neke super-druper tehnološke ustanove?
Samo še kdo naj reče, da morata zaslužiti enako, pa bo dobil od mene osebno dve okoli kepe. Tole me pa res pogreje. Jaz bi se začel pogovarjati pri razmerju npr. 1:1000.

Koliko smeš zaslužiti, če si najboljši v nečem npr. na svetu, državi, regiji? 30% več kot lokalni posebnež z nedokončano OŠ, ali 2x toliko? Ne me hecat! ;((

A. Smith ::

>>>Babica ves čas govori, da je bilo v socializmu vse bolj pravično, da so imel skoraj vsi (oz. vsaj tisti, o katerih ve) identično plačo.

Babica ni nikoli poskušala postati strokovnjak na nekem področju. Ne glede na to, ali poskušaš to doseči s študijem ali kako drugače, je pot do znanja tlakovana z mnogo prebitega časa, vloženega truda in zapravljenega denarja. In edino prav je, da se taka naložba povrne.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

_marko ::

Kekz ima itak popolnoma prav.

Ampak, ce smo ze pri nekih faktorjih. IMO edini realen faktor je koliko dodane vrednosti naredi ta oseba.
Ce smo ze v privatnem sektorju.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jk ::

kekz se popolnoma strinjam.

Primer: delavec v proizvodnji ima 10% manjšo plačo (včasih kar enako) kot nekdo v razvoju izdelka (konstrukter). In konstrukter se sprašuje zakaj bi se sploh mučil z risanjem, standardi... ko pa bi za malenkost manjšo plačo lahko delal 8 urc in adijo. Tako pa dela včasih tudi 24 ur in si razbija glavo kako in kaj, mu šefi, kupci...skačejo po glavi. Le zakaj? In se kdo vpraša kje bo ta konstrukter čez kako leto? V Sloveniji? :D Kje bodo take firme? Seveda napredujejo proizvodni delavci in učinek je fenomenalen. Tak, da tisti, ki so še sposobni a že na robu z živci delajo še njihovo delo in posledično odidejo.

Grey ::

Plačilni sistem je potrebno spraviti v razrede, ki naj bodo togi in kjer se plača viša z odgovornostjo, nevarnostjo, pomembnostjo itd.
Npr. (na hitro in grobo narejeno):
Čistilka, delavec, ...: 1.000€
administrativni delavci: 1.500€
vojska, policija, gasilci: 2.000€
vse ostalo: 2.500€+

Mislim, da bi s takimi ciframi bili vsi zadovoljni.

grikos ::

Ni problem v tem, da imajo navadni delavci previsoke plače. Problem je v tem, ker imamo ogromno ljudi v državnih službah, ki se cele dneve praskajo po riti in zaslužijo za tri"delavske" plače, ne ustvarijo pa nič. Da ne omenjam vseh policajev, ki so se upokojili pred abrahamom sedaj pa bomo povprečju vsi 30 let delali za njih...[;((]

_marko ::

Mogoce vam bo tole zanimivo:
Ravno v tem casu so priprave na organizacijo srecanja slovenskih studentov, ki studirajo v tujini.(predvsem Belgija, Nizozemska, do neke mere Nemcija).
Skratka, prvic smo se dobili prejsni teden in je prav hecno kako vsak od nas sinfa Slovenijo.

Noben od teh studentov se ze zdaj s svojo izobrazbo in bodoco (vglavnem so stopnje magisterija in doktorata) izobrazbo ne vidi v Sloveniji.
Mogoce je kaka izjema (jaz se nisem preprican), ampak vecino so ljudje kar hitro ugotovili, da Slovenija pa le ni za sposobne in delavne, ki bi radi bili PRAVICNO nagrajeni za svoje delo.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Urber ::

Pozdrav !
Sigurno, da je Češka zelo napredovala v zadnjih letih pa tudi Slovaška se dviga. Ni pa vse tako rožnato, kot bi se zdelo s primera tega štromarja. Veliko kapitala je prišlo na Slovaško prav zaradi velikega izkoriščanja delavcev. V tovarni KIA je poveprečna plača v proizvodnji 250€ tako da ....

WarpedGone ::

Deadalus:
Dokler bomo imeli na oblasti oportuniste (ergo - vsa slovenska politična scena trenutno, ne glede na barvo), ki jih bo bolj kot gospodarstvo skrbela izvolitev čez 4 leta in kaj se v medijih o njih piše al pa kaj na ulici o njih dere - bomo pač jebali ježa.


Kako predlagaš da se struktura teh ljudi zamenja? Vzgojimo bol moralne politike? Nekoč so to poskusili, pa je žalostno propadlo (socializem, komunizem, ...). Edina pot, ki jo vidm je, da se državi odvzame čim več moči. Tako bo avtomatsko postala manj zanimiva. Računat da bomo nekoč mel boljše politike, je jalovo. Zelo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Daedalus ::

Predvsem je treba od politikov zahtevat spremembe. Gonit aktivno državljanstvo. Čakat na politiko (kot predlagaš), ne bo pomagalo. Metat vsako vlado z oblasti tako dolgo (na volitvah), da bo nekomu potegnilo. Aktivno državljanstvo zelo učinkovito omeji moč politike.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

imagodei ::

grikos@ Ni problem v tem, da imajo navadni delavci previsoke plače.

jaz bi na tem mestu nadaljeval nekoliko drugače: Navadni delavci nimajo previsoke plače, pač pa prenizko, ravno tako pa imajo hudo prenizko plačo tudi vse ostale skupine ljudi v Sloveniji, razen tistih, ki so se spravili k skledi in izkoriščajo rajo. To velja tako za politike, kot za gospodarstvenike!

Očitno je to slovenska značilnost. Zavist, zdrahe, privoščljivost IN priskledništvo. Zgodovinsko gledano smo očitno postali takšna vrsta homo sapiensa, da ne zmoremo delati za skupno dobro. Zadeva je evidentna tako na področju zunanje politike, plačne politike, razvoja gospodarstva, delavnih mest... S sedanjo opcijo na oblasti se je vse še hudo poslabšalo! Čeprav bodo strici pravili, da so od prejšnje opcije nasledili katastrofalno stanje in poskušajo rešiti, kar se rešiti da... Beda.

No, da se vrnem na plače. Prvi del problema vidim jaz očitno v obdavčitvi plač. To je jasno vidno v tem, da firme raje "za nedoločen čas zaposlujejo" študente preko št. servisa, kot pa jih redno zaposlijo v pravem pomenu besede. Država v svoji veleumnosti seveda obdavči študente (dohodnina za leto 2006 je bila sploh cvetka, ker študent ni smel zaslužiti več kot 1.600.000 starih SIT, sicer so mu propadle vse olajšave - letos bo marsikdo, ki ni bil pozoren na to in ni med letom odvajal dohodnine, plačal tudi več kot 1000 EUR dohodnine!!!), namesto da bi z inšpekcijskimi nadzori, zakonskimi določili in znižanjem obdavčitve plače omogočila zaposlovanje "študentom".

Jasno je, da vsak razumen gospodar poskuša zaposlovati ljudi čim ceneje. Bruto plače, ki so za lastnika ali direktorja firme edino merodajne, so napihnjene do onemoglosti, pri tem pa neto plače znašajo cca 50% bruto plače. Stroški dela se poznajo na lastni ceni proizvodov ali storitev, dodana vrednost, če želimo biti konkurenčni, se niža... Jebela, ne vem, kaj naši vrli strokovnjaki in politiki mislijo, razen na lasten žep? Vsak bi malo tukaj, malo tam zaslužil, lobiranje, polnjenje žepov, tam procenti, tukaj procenti, tri službe, v državnem zboru, na faksu kot prfoks, pa še v kakšnem nadzornem svetu... Dela torej za 24 ur na dan minimalno, efektivno pa delajo manj kot 4 ure na dan, zeh zeh po sejah, joj kako fino življenje! Kaj te briga za rajo, sedaj si pri koritu!

Drugi del problema je pa v tem, da se v osnovi noben delavec ne bi pritoževal, če bi plače toliko, da bi lahko normalno preživel sebe in otroke. Če bi bila minimalna plača za nizko kvalificiranega delavca 1500 EUR/mesec neto, sem prepričan, da se nihče ne bi razburjal, če bi imel visoko kvalificiran kader v razvoju in/ali na odgovornih mestih 4000-5000 EUR/mes neto, uspešni in sposobni managerji pa morda tudi več kot 10.000 EUR/mes neto.

Poskrbi za rajo, da bo lahko kupovala kruh in mleko za deco, se spodobno oblačila, vozila v varnih, zanesljivih avtomobilih in privoščila tudi bencin, pa se boš sam lahko valjal v denarju, vozil z najdražjo jahto, imel v garaži najdražje avtomobile, tri vikende v eksotičnih krajih, pa še pod mizo boš lahko denar pral - vsi te bodo kovali v zvezde! Vzemi človeku osnovno sigurnost, postavi ga v situacijo, ko bo moral temeljito premisliti, kako se bo prebil skozi mesec, pa te bo klel za vsak evro več, ki ga nosiš v svoji denarnici!

To je ja ena najstarejših modrosti - saj nisem nič novega povedal... Kruha in iger!
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Ko je bil socializem smo stiri clanska druzina ziveli kot podnajemniki v garsonjeri kar sedem let. Potem je pa socializem odsel in smo se kar naenkrat lahko preselili v vecje stanovanje. Sicer v se vedno podnajemnisko stanovanje ampak smo se.

Nevem sicer za koga je bil prejsnji sistem bolj pravicen, za naso druzino sigurno ni bil. In to prav rade volje povem vsakomur, ki mi zacne razlagat kako je bilo vcasih bolje...

Mogoce je bilo narobe, da nihce od starsev ni bil v partiji... kaj pa vem.

Thomas ::

Plača mora biti izključno v funkciji nakupa delavčevega dela.

Svoboda trgovanja z resourci je esencialna, če hočemo imeti delujoč kapitalizem in z njim napredek.

Nekdo zasluži 1000 krat več kot ti? Pomeni samo, da zadovolji bistveno več povpraševanja, kot ga ti. Če imaš kaj proti, ga posnemaj in mu zbij ceno na 600, sebi pa dvigni na 300 enot sedanjih prihodkov.

Če ti je "samo do denarja".

Če ti pa ni "samo do denarja", pa utihni in ne jamrej, kot ne jamraš za pomanjkanjem nalepk športih društev. Ker te te - prav kakor denar - tudi ne zanimajo. Ane?

[Za outsiderje iz tele dirke imamo pa negativno dohodnino.]

Ne pa, da bi zasvinjali celo ekonomijo s svojimi socialističnimi nebulozami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Mogoce je bilo narobe, da nihce od starsev ni bil v partiji... kaj pa vem.

To je bilo "narobe", ja. Še bolj narobe je bilo samo, da se si jim zameril kot partijec. Le tisti (sicer bolj maloštevilni) so ga najebali bolj, kot nepartijci.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

Seveda v prejšnjem sistemu ni bilo boljše. Oz. kakor za koga. Lenuhi so imeli ravno toliko, kot pridni in delavni, elita pa ima v vsakem sistemu, ne glede na ideologijo, več od raje. Živeli smo lahko vsi, danes se marsikdo trese za službo, za svoje finance, za zdravstveno oskrbo. Res pa je, da si danes lahko v smislu svobode, tehnologije in luksuza nekateri privoščijo precej več, kot takrat. Predvsem pa so pridni praviloma(!!) bolj nagrajeni, kot lenuhi, kar je prav.

Ampak to (torej stališče, da včasih ni bilo nič boljše) ne opravičuje trenutnega stanja, se pravi, da je država v več pogledih v riti, da gospodarstvo počasi gre v isti smeri... Ako je kapitalizem toliko boljši, prosim - kar veselo na delo. Jebela, če že vse, kar je slabega lahko kopiramo iz amerike, potem lahko vsaj še plačno politiko, nikar pa socialne politike in njihovega kapitalističnega modela... Najdemo bistveno bližje bistveno boljše modele - in ko že iščemo v bližini, imajo tudi plačne modele dovolj dobre, tako da tudi za to ni treba hoditi čez lužo. Ampak, očitno je za veliko večino naših politikov in gospodarstvenikov Uncle Sam res bog i batina, vse, kar pa vidimo v naši okolici pa je stvar, ki je ne smemo posnemati... Mogoče jim je všeč zato, ker je v ZDA močan naftni in židovski lobi (NI mišljeno slabšalno in rasistično) in jim je všeč ta ideja, da ima lahko posameznik ali manjša združba velik vpliv na državo, ne glede na to, da hodi po lastnih bratih in sestrah... BRUH!
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

@Thomas:

Komu ti to? A je to namenjeno meni?
- Hoc est qui sumus -

Olajuwon ::

jaz tu vidim en bistveni problem in to je ta, da se je v prejšnem sistemu razmeroma dobro živelo. Na splošno raja (pa nenazadnje tudi politiki, ki so del raje) še danes razmišlja tako, da pač imeli smo "dober " socializem, damo v to še ene par kapitalističnih sestavin in bomo super živeli. Posledica tega je to, da smo kot družba zelo statični in nagnjeni k zelo togemu in konservativnemu razmišljanju glede prihodnosti in razvoja. Smo proti kakršnimkoli korenitim spremembam in tavamo v nekih vmesnih (polovičarskih) reformah (pa tu so mišljene tudi tiste še iz časa LDS ne samo sedanje SDSovske), ki se vlečejo že skoraj 20 let. Imamo soliden a vendarle povprečen razvoj.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

imagodei ::

@Olajuwon:

Jaz se pa bojim, da naši politiki in gospodarstveniki tako razmišljanje vsiljuje raji. Problem tle je ta, da vrli voditelji države socializem s ščepcem kapitalizma izkoriščajo v svoj prid, se pravi sami imajo tisti ščepec kapitalizma, ljudem pa naj ostane socializem oz. najslabše od njega. Njim denar, nam pa kar ostane, povprečno porazdeljeno. :\
- Hoc est qui sumus -

SmeskoSnezak ::

Quote myself from this topic, because it's almost the same...
Najbolj smešno in največji vic mi je, ko Slovenci primerjajo "mlado" Slovenijo in druge države, ki obstajajo krepko dlje, ki so se razvijale krepko dlje in delale krepko več, da so prišle do tja, kjer so zdaj. Treba vsakega focnt očitno, če resnično misli, da bo Slovenija z eno vlado v enem mandatu , torej štirih letih, naredila toliko kot so druge države vztrajno in krepko izbolševale mnogo let. Jaz osebno mislim, da moramo počakat (vsaj) eno generacijo( tale generacija politikov, glavnih šefov, etc. , ki je zdaj na vrhu), da se zamenja in s tem se bo zamenjalo mišljenje pa še vse ostalo zraven. Sam glede na to, da tisto mladino, ki se najbolj buni, niti najmanj ne zanima politika in tako bodo spet prišli na vrh tisti z čudnimi ambicijami in pogledi ter mišljenjem. Me zanima, kdaj se bo ta krog raztrgal. Bolje za vse Slovence, da se čimprej.
BOLŠI SLOVENIJI NAPROTI!!


p.s.:malo spremenjeno in popravljeno, point ostaja enak. Sam da tam teče debata o Nemčiji (oz. če posplošim, zahodnim državam). Mojih pet centov k tej temi. 0:)
@ Pusti soncu v srce... @

imagodei ::

@SmeskoSnezak:

Kaj, je bilo to na kakem forumu objavljeno leta 1996? Ker to je nekako po 4 letih? Trenutno pa imamo svojo državo nekako dobrih 15 let... In sprašujemo se, kako to, da je Češka, ki je bila leta 1991, pa še tudi leta 1995 in 2000 za nami, nenadoma pred nami? - tako zelo poenostavljeno rečeno...
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

> Komu ti to? A je to namenjeno meni?

Ne ... ti mi nisi prišel na misel že cele dneve. Zakaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SmeskoSnezak ::

imagodei, mogoče si prehitro prebral vsebino in ne vidiš globljega pomena v mojem pisanju? Pa spod sn še napisal, s čim je primerjava narejena... Mal poštudiraj(te), če vam ne bo šlo, bom zvečer razložo. 0:)
@ Pusti soncu v srce... @

imagodei ::

@Thomas:

Uh, a da ti sicer na misel hodim vsaj občasno... :D Saj ne vem, ali naj to jemljem kot kompliment ali kot žalitev, v vsakem pogledu pa tvoja izjava deluje rahlo odvajalno ;) (brb)

Zakaj? Zato, ker sem pisal malo pred tabo, ti pa se nisi skliceval na noben citat niti nisi zapisal, komu odgovarjaš. No, glavno, da sva rešila.
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

> ti pa se nisi skliceval na noben citat

Morš dobr pogledat, veš.

> Saj ne vem, ali naj to jemljem kot kompliment ali kot žalitev

Sprejmi kot hladno dejstvo. Tudi to, da je bilo teh dni že najmanj 100.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

@Thomas:

:) Prav posrečen si s temi svojimi strogimi racionalnimi izjavami. Pa dovolj off topica...

EDIT: slovnica...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

KandazaR ::

Seveda da je blo prej bolše, ko pa se je bivša juga totalno zapufala, ljudje so živeli lepo v "vati" odmaknjeni od svetovnih trendov. Leta 91 pa je sledila streznitev. Slovenska podjetja (skoraj vsa) niso bila navajena delati visoko kakovostnih izdelkov, niso bila navaja izvažati, kar naenkrat niso bila več monopolna,... V 80-ih so vsi gradili hiše najemali kredite, ki pa so se kar manjšali (so črtali ničle). Vendar bo treba VSE za nazaj plačat. Plačala pa bo generacija Y (ki se je rodila od 80-ih naprej). Zato naj bodo današnji upokopjenci kar tiho. Njim ni bilo potrebno plačevati tolikim upokojencem, saj je bila življenska doba mnogo krajša. In pa še dlje moramo delati kakor so oni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Semolič : 'Odstopil ne bom', kljub temu, da me delavci nočejo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21814863 (9984) donfilipo
»

Inflacija in Slo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
724638 (4638) borchi
»

Reforme na mizi (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
81835302 (22412) Thomas
»

Osnovnošolska matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
525996 (4781) klemen22
»

Ali Slovenija potrebuje novo stranko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31017917 (14448) gzibret

Več podobnih tem