»

Najbližje Soncu v zgodovini!

Slo-Tech - V nasprotju z intuitivnim prepričanjem je teže poleteti proti Soncu kakor proč, pri čemer glavni razlog ni vročina, temveč fizika nebesnih teles. Zato je toliko impresivnejši včerajšnji dosežek sonde Parker Solar Probe. Izstrelili so jo avgusta 2018 z raketo Delta IV Heavy, včeraj pa se je Soncu približala na 6,1 milijona kilometrov, kar je najbolj v zgodovini človeških sond. Za primerjavo povejmo, da je Zemlja od Sonca oddaljena 150 milijonov kilometrov. Pri tem si Parker Solar Probe pomaga z Venerino gravitacijo, ki jo bo izkoristila sedemkrat. Sonce bo skupno obkrožila 24-krat, približala pa se mu je sedemkrat bolj kot Merkur. V naslednjih obhodih bliže kot sedaj ne bo več.

Na razdalji zgolj 6,1 milijona kilometrov je temperatura 1400 °C, ki jo bodo prestregli toplotni ščiti. Instrumenti, s katerimi sonda meri fizikalne veličine, bodo ostali pri prijetnih 30 °C. Merila bo tok energije s Sonca, ki ogreva korono in povzroča Sončev veter, določila strukturo in dinamiko plazme in...

10 komentarjev

Večino kriptovalut pokradejo severnokorejski hekerji

Slo-Tech - Letos je bilo v različnih prevarah in napadih odtujenih za približno dve milijardi evrov kriptovalut, so ocenili v podjetju Chainalysis, od česar večina odpade na Severno Korejo. Ti so ukradli za približno 1,2 milijarde evrov kriptovalut, s čimer so torej prepričljivo prvi. Vpleteni so bili vsaj v 47 napadov. K visokim vrednotenjem je seveda prispeval tudi visok tečaj bitcoina, ki se je letos podvojil in presegel 100.000 dolarjev.

Ni pa to absolutni rekord. Število vdorov in kraj je bilo letos resda rekordno, saj so zabeležili 303 primere, a v letih 2021 in 2022 je bila škoda še višja. Leta 2022 so izgube znašale 3,5 milijarde evrov, leta 2021 pa 3,2 milijarde evrov. Še pred desetimi leti, ko so bile kriptovalute precejšnja kurioziteta, je bilo na tak način ukradenih vsega 23 milijonov evrov.

Letos se je večina napadov zgodila v prvi polovici leta. Največkrat so bile prizadete platforme DeFi, sledijo pa centralizirane storitve. Glavni način kraje so bili kompromitirani zasebni...

10 komentarjev

Prestopne sekunde ne bo niti letos

Slo-Tech - Od leta 1972 obstaja mehanizem, po katerem se konec junija ali decembra doda prestopna sekunda. IERS to sporoči več mesecev vnaprej, osnovni razlog pa je podoben kot pri prestopnih letih. Merjenje časa, kot smo ga zasnovali ljudje, ni povsem v skladu z obnašanjem Zemlje in Sonca. Ker želimo, da je dan dolg 86400 sekund in da so poldnevi poravnani z merjenjem časa, je treba uram včasih pomagati. Zgodovinsko gledano se vrtenje Zemlje zelo počasi upočasnjuje, zato so doslej vrinili 27 prestopnih sekund.

Za razliko od prestopnih let pa njihovo dodajanje ni predvidljivo. Prav mogoče je, da smo zadnjo prestopno sekundo že videli konec leta 2016, saj sovpadata dva dejavnika. V zadnjem desetletju se je vrtenje Zemlje spet nekoliko pospešilo, zaradi česar niso bile potrebne dodatne prestopne sekunde. Špekulirali so celo, da bi lahko bila potrebna prva negativna prestopna sekunda. Te so teoretično takisto dovoljene, a doslej še ni bilo potrebe po njih.

Toda drugi dejavnik bo bržkone...

9 komentarjev

Francija z 12-letno zamudo v omrežje priklopila novo jedrsko elektrarno

Reuters - V Franciji so v elektroenergetsko omrežje priključili prvi novi jedrski reaktor v zadnjih petindvajsetih letih. Nuklearko Flamanville-3 so začeli graditi leta 2007. Gradnja bi bila morala biti končana leta 2012, a se je zaradi več težav zavlekla za dvanajst let. V tem času se je ocenjeni strošek (brez financiranja) početveril na 13,2 milijarde evrov.

Novi reaktor ima električno moč 1650 MW, kar je največ v državi. Večji so le še kitajski reaktorji (Taishan) in finski Olkiluoto. Z omrežjem so generatorje sinhronizirali v soboto ob 11.48. Zagon so sicer začeli že septembra, so ga za nekaj dni prekinili, ko se je reaktor avtomatično ustavil. Kasneje se je zagon normalno nadaljeval, do povezave v omrežje pa so morali preteči še trije meseci.

Francosko podjetje EDF namerava zgraditi še šest reaktorjev, čeprav financiranje še ni znano. Zaradi visoke zadolženosti sicer podržavljenega EDF-a zasebni investitorji niso navdušeni nad financiranjem. Gradnja naslednjega reaktorja bi se morala...

120 komentarjev

Izraelski NSO Group nezakonito vdrl v WhatsApp

Slo-Tech - Hudo ranljivost, ki so jo pred leti odkrili v WhatsAppu, je izkoriščalo podjetje NSO Group. Ranljivost so izkoristili za prikrito namestitev svojega programa Pegasus, ki je nato omogočal vohunjenje. Pegasus je izdelek, ki so ga od Izraelcev kupovale številne vlade in obveščevalne službe.

Meta je kot lastnik WhatsAppa hitro vložila tožbo. V njej so podjetju očitali nepooblaščeno vdiranje v WhatsApp. Sodišče je te dni prikimalo in ugotovilo, da je NSO Group kršil kalifornijsko in zvezno zakonodajo, hkrati pa tudi pogoje uporabe WhatsAppa. Sodnica Phyllis J. Hamilton je razsodila, da je NSO Group vdrl v vsaj 1400 telefonov, ki so pripadali novinarjem, oporečnikom in drugim, ki so jih ciljale različne vlade. NSO pa je odgovarjal, da je šlo za pomoč organom pregona in obveščevalnim službam, ki zagotavljajo nacionalno varnost. NSO je želel pridobiti imuniteto po Foreign Sovereign Immunities Actu, ki pa je sodišče ni priznalo.

V postopku NSO ni sodeloval in ni priskrbel informacij, ki...

8 komentarjev

Xerox bo prevzel Lexmark

Slo-Tech - Xerox bo prevzel podjetje Lexmark, ki se tudi ukvarja z izdelovanjem tiskalnikov. Za Lexmark, ki je trenutno v kitajski lasti, bo odštel poldrugo milijardo dolarjev, s tem pa bo okrepil svojo navzočnost na azijskih trgih.

Lexmark je nastal kot ameriško podjetje, ki je nastalo z izločitvijo iz IBM-a leta 1991. Nato so ga leta 2016 pohrustali Ninestar, PAG Asia Capital in Shanghai Shouda Investment Centre, ki so zanj odšteli 3,6 milijarde dolarjev. Sedaj se bo vrnil v ameriško last, združitev pa bo pomagala obema podjetjema. Xerox že več kot leto dni vsako četrtletje sklene z nižjimi prihodki. Lexmark je že njegov dobavitelj, ki pa ima pretežni del strank v Aziji.

Združeno podjetje bo imelo 200.000 odjemalcev v 170 državah in bo na področju tiska med petimi največjimi podjetji na svetu. Združitev naj bi obema privarčevala tudi 200 milijonov dolarjev letno, ker bodo manj zapravili za oglaševanje in za poslovne prostore. Xerox je pred pandemijo za 35 milijard dolarjev hotel kupiti...

6 komentarjev

Kontroverzni članek o učinkovitosti hidroksiklorokina proti covidu umaknjen

Slo-Tech - Dobra štiri leta po objavi so vendarle umaknili članek o učinkovitosti hidroksiklorokina in azitromicina pri zdravljenju covida. Omenjeni članek, ki je bil objavljen v reviji International Journal of Antimicrobial Agents, je že od objave buril duhove. Drugi raziskovalci so večkrat kritizirali pomanjkljivost kakovost podatkov in nejasne etične aspekte.

Med covidom je bil članek glavno gorivo zagovornikov hidroksiklorokina. Do danes je zbral 3400 citatov, s čimer gre za drugi najbolj citirani članek vseh časov, ki je umaknjen. Zaradi članka so nekatere države dovolile uporabo hidroksiklorokina za zdravljenje covida, a so nadaljnje raziskave pokazale, da pozitivnih učinkov nima.

V dolgem pojasnilu za javnost so uredniki revije zapisali, da je razlogov za umik več. Raziskava ni bila izvedena v skladu z etičnimi standardi za poizkuse na ljudeh, zasnovana je bila pomanjkljivo, trije avtorji pa so izrazili pomisleke v zvezi z metodami in sklepi. Med drugim ni bilo možno preveriti, ali...

28 komentarjev

OpenAI 12. dan pokazal še novi model o3

Slo-Tech - OpenAI je včeraj sklenil 12-dnevno predstavljanje novosti, ko so vsak dan napovedali ali pokazali nekaj novega. Skrajšani adventni koledar so zaključili z napovedjo novih modelov o3 in o3-mini. Gre za nadgradnjo modelov o1, a so oznako o2 izpustili zaradi istoimenskega britanskega operaterja.

Model o3 je testu ARC-AGI dosegel rezultat 87,5, s čimer se kosa z ljudmi, ki v povprečju zmorejo okrog 85 točk. Tudi na drugih modelih, denimo American Invitational Mathematics Exam, GPQA Diamond ali Frontier Math je dosegel rekordne rezultate. Manjši model o3-mini naj bi bil še vedno sposobnejši od večje verzije predhodnika o1.

Druge novosti so integracija v programska orodja in pisarniške pakete, dostop prek telefona (1-800-CHATGPT), dostop do o1 prek API, iskanje prek ChatGPT, dodatne glasovne funkcionalnosti in Božičkov glas, Canvas, Apple Intelligence, model za videoposnetke Sora itd. Prvi dan so začeli z o1, ki ga je včeraj nadgradil o3.

14 komentarjev

EU želi, da Apple odpre AirDrop, AirPlay tudi za Android

Slo-Tech - Evropska komisija od Appla pričakuje, da bo operacijski sistem iOS odprl še bolj, kot ga je doslej. Da bi dosegli večjo združljivost in interoperabilnost s konkurenčnimi platformami, bi moral v skladu z evropsko zakonodajo Apple za več funkcij omogočiti delovanje z drugimi izdelki.

Tak primer so obvestila na uri Apple Watch. Evropska komisija pričakuje, da bo Apple podprl prikazovanje obvestil na enak način tudi na urah drugih proizvajalcev. Na iOS lahko nekatere Applove aplikacije delujejo v ozadju, aplikacije drugih proizvajalcev pa ne. Tudi to je primer nepoštenega omejevanja, trdi Komisija.

Poseben primer pa so funkcionalnosti, ki jih ponuja iOS in na Androidu niso dostopne, pa bi morale biti. Deljenje datotek AirDrop deluje med napravami z iOS in macOS. Komisija meni, da bi moral Apple javni razkriti vse specifikacije protokola, ki bo omogočil tudi tretjim proizvajalcem razviti naprave, ki bodo z Applovimi uporabljale AirDrop. Podobno velja za AirPlay.

Apple nad zahtevami...

59 komentarjev

Qualcomm ni kršil ARM-jevih licenčnih pogojev

Slo-Tech - V Delawaru se je končalo sojenje v postopku med Qualcommom in ARM-jem, v katerem je ARM trdil, da Qualcomm nima pravice uporabljati licence od Nuvie, ki jo je prevzel leta 2021. Porota ni mogla doseči soglasnega odgovora na vprašanje, ali je Nuvia kršila patentne licence. Sojenje se je torej končalo brez razsodbe (mistrial) v enem izmed treh vprašanj, kar odpira možnost za vnovično sojenje. ARM je že napovedal, da bo to zahteval. Po drugi strani pa je porota soglasno odločila, Qualcomm z nakupom Nuvie ni kršil licenčnih pogojev. Prav tako Qualcommovi čipi, ki so zgrajeni na Nuviini tehnologiji, ne kršijo licenčnih pogojev, ker ima Qualcomm ustrezne licence.

ARM je izrazil razočaranje nad rezultatom sojenja in dejal, da bodo zahtevali ponovno sojenje. A kot kaže, bo Qualcomm obdržal pravice uporabljati tehnologijo, ki jo je kupil z Nuvio. Na koncu je ključno vprašanje seveda denar. Pogodba, ki jo je imela Nuvia sklenjeno z ARM-jem, je predpisovala višje licenčnine kot ARM-jeva. Ko...

6 komentarjev

SpaceX oddal peticijo za inkorporacijo Starbase-a v mesto

Pogled iz zraka na Starbase v Teksasu

vir: Space
Space - SpaceX je oddal peticijo za inkorporacijo izstrelišča Starbase v južnem Teksasu v novo mesto, da bi si olajšal razvoj infrastrukture in podprl rastočo ekipo, ki dela na proizvodnji in testiranju plovila Starship.

Zasebno vesoljsko podjetje je 12. decembra lokalnim oblastem predložilo peticijo za izvedbo volitev o spremembi izstrelišča Starbase v samostojno mesto. Objekt Starbase, ki se nahaja blizu Boca Chice v Teksasu, je prizorišče najbolj odmevnih izstrelitev SpaceX-a, vključno z nedavnim zajemom rakete Starship, in bo postal novi sedež podjetja, ki se seli iz Kalifornije v Teksas.

To ni prvič, da se je pojavila ideja o preoblikovanju Starbase v lastno mesto. Ustanovitelj SpaceX-a Elon Musk je to idejo prvič predlagal na družbenih omrežjih leta 2021; vendar pa je bila peticija uradno vložena šele 12. decembra letos, in to s podporo prebivalcev Starbase.

Starbase služi kot glavno izstrelišče SpaceX-a za testne polete plovila Starship. Zadnja izstrelitev, ki je potekala 19....

40 komentarjev

TikTok vložil pritožbo na vrhovno sodišče

Slo-Tech - Ker trenutno vse kaže, da bo TikTok v ZDA čez manj kot mesec dni prepovedan, če ga lastnik seveda ne proda nekitajskim kupcem, se je ByteDance po pričakovanjih obrnil na vrhovno sodišče. Nanj so naslovili pritožbo in zahtevo za izdajo začasne odredbe, ki bi preprečila blokado do meritorne odločitve. ByteDance želi razveljavitev zakona (Foreign Adversary Controlled Applications Act), po katerem mora odprodati TikTok.

ByteDance si prizadeva, da bi sodišče preprečilo blokado pred zaprisego novega ameriškega predsednika, ki je precej bolj naklonjen do platforme kot aktualna administracija. Po zakonu je blokada predvidena 19. januarja, le dan pozneje pa bo prisegel novi predsednik. Vsebinsko ByteDance še vedno trdi, da je omejevanje TikToka kratenje pravice do svobode govora, česar država ne sme početi po ustavi. Očitke, da je za platformo kitajska država, zavračajo.

Ali bo vrhovno sodišče primer sploh obravnavalo, še ni jasno. Sodišče sprejme le kakšen odstotek primerov, večinoma...

9 komentarjev

V Bruslju podpisali pogodbo o IRIS, evropskem Starlinku

Slo-Tech - V ZDA imajo Starlink, ki ga seveda Musk deli tudi s strankami v drugih državah, a konkurenca na drugih koncih sveta ne zaostaja mnogo. Svojega konkurenta gradi tudi EU, ki je pravkar podpisala pogodbo s konzorcijem SpaceRISE za izdelavo 290 satelitov IRIS2 do leta 2030. Konzorcij bo poskrbel tudi za izstrelitev satelitov in njihovo obratovanje.

IRIS2 je tretji krovni program Evropske unije, ki se osredotoča na varnost, zaščito in odpornost. Del tega je tudi konstelacija satelitov v nizkih (LEO) in srednjih (MEO) orbitah. V konzorciju je več evropskih podjetij in institucij, ki bodo delno financirali projekt, delno pa ga bosta EU in ESA. V konstelaciji bo 264 satelitov v LEO in 18 v MEO. Prve izstrelitve so sicer predvidene šele za leto 2029, ni pa še znana prepustnost omrežja niti hitrost.

Kitajski odgovor pa bo imel 13.000 satelitov in bo deloval globalno. Prve so izstrelili letos, najnovejše te dni. Omrežje GuoWang bo polno operativno do konca desetletja in bo delovalo globalno.

68 komentarjev

Meta v EU spet visoko oglobljena

Slo-Tech - Irski informacijski pooblaščenec (DPC) je danes izrekel novo globo za podjetje Meta, ki znaša 251 milijonov evrov. Globa je rezultat dveh preiskav, ki jih je DPC vodil zoper podjetje, potem ko je septembra 2018 izvedel za nepooblaščene dostope do osebnih podatkov zaradi hekerskih vdorov.

Prizadetih je bilo 29 milijonov profilov na Facebooku, med katerimi je bilo tudi tri milijone Evropejcev. Izpostavljeni so bili občutljivi osebni podatki, med njimi imena, elektronski naslovi, telefonske številke, lokacije, rojstni podatki, objave itd. Dasirano je Meta hitro ukrepala in omejila dostop, je bila škoda storjena. Zato mora sedaj odgovarjati.

Globa se torej razčleni takole: enajst milijonov evrov za kršitev 33. člena GDPR in 240 milijonov za kršitev 25. člena GDPR. Nižji del globe se nanaša na pomanjkljivo obveščanje, višji pa na pomanjkljivo varnost. Globo je izrekel irski DPC, ker ima Meta sedež za poslovanje v Evropi na Irskem.

Vdor se je zgodil z zlorabo prijavnih žetonov...

4 komentarji

Srbski državni organi so na telefone novinarjev nameščali vohunsko programje

Amnesty International - Organizacija Amnesty International je v obširni preiskavi odkrila kopico primerov, kjer so srbski organi pregona in obveščevalci na telefone novinarjev ter aktivistov za človekove pravice prikrito namestili vohunsko programsko opremo in z njih pobirali podatke; pri tem so uporabljali programje razvpitih družb, kot sta Cellebrite in NSO Group.

Februarja letos so Slavišo Milanova, srbskega preiskovalnega novinarja medija FAR, med navidez rutinsko kontrolo prometa odpeljali v pridržanje s sumom vožnje pod vplivom nedovoljenih substanc. Med testom na prepovedane snovi so mu odvzeli telefon in ko ga je Milanov po nekaj urah dobil nazaj, je opazil nenavadno obnašanje naprave, kot so bile spremenjene sistemske nastavitve, medtem ko je pregled z aplikacijo Stay Free pokazal, da je med časom, ko naj bi bil telefon ugasnjen, v resnici delovalo več aplikacij. Telefon je zato poslal na Amnesty International, kjer so v njihovem digitalnem laboratoriju Security Lab odkrili sledove programja...

33 komentarjev

Bonbončki za zaposlene v Silicijevi dolini izginjajo

Slo-Tech - Tehnološki velikani v Silicijevi dolini so bili dve desetletji samoumevni. Ko je bil Google še zagonsko podjetje s 40 zaposlenimi, so bili ti deležni profesionalnih masaž. Mlada podjetja, ki so tekmovala za najboljše mlade strokovnjake, so se od uveljavljenih imen skušala razlikovati z različnimi ugodnostmi in sproščenim načinom dela. Izvrstni obroki, potovanja, namizni nogomet v sobah za oddih, brezplačni javni prevoz so le nekateri izmed bonbončkov, ki so sčasoma postali samoumevne sestavine zaposlitvenih paketov v Silicijevi dolini. Delo od doma je bilo še pred pandemijo ključna prednost, ki pa se po pandemiji počasi ukinja.

Čedalje ostrejša konkurenca, ki podjetja sili v varčevanje, drag razvoj umetne inteligence in gospodarska negotovost so poskrbeli za obrat trenda, ki se je okrepil leta 2022. Začelo se je z majhnimi trki in nevšečnostmi. Meta je leta 2022 zaposlenim prepovedala prinašati plastične posode v službo, ker so si v brezplačnih menzah vanje naložili hrano in jo...

96 komentarjev

Prihaja HDMI 2.2

Slo-Tech - Po napovedih bo HDMI Forum v začetku prihodnjega meseca uradno predstavil končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki bo nasledil osem let starega predhodnika HDMI 2.1. HDMI Licensing Administrator je že obvestil medije, da bo predstavitev potekala v Las Vegasu na CES-u, uradnega poimenovanja novega standarda pa še ni so razkrili. Trenutni standard podpira hitrosti do 48 Gb/s, kar zadostuje za ločljivosti do 10240 x 4320 pri 120 Hz, če uporabljamo DSC (Display Stream Compression). Višje hitrosti bi omogočile visoke ločljivosti brez DSC.

Na primer DisplayPort 2.1 že danes zmore 80 Gb/s (UHBR20). Novi HDMI 2.2 bo zmogel višje hitrosti in s tem ločljivosti, neuradno pa ga bosta podpirala že družini GeForce RTX 50 in AMD Radeon RX 8000. Tudi ti bosta predstavljeni 6. januarja na CES-u. HDMI 2.2 bo verjetno podpiral ločljivost 8K pri 120 Hz brez kompresije, verjetno tudi 10K. Prav tako je pričakovati iz boljšanje DSC.

Zadnjo podrazličico HDMI 2.1b so sicer izdali lani, a je šlo le za

43 komentarjev

NASA razkrila, da helikopter na Marsu ni vedel, kje je

Slo-Tech - Helikopterček Ingenuity, ki je na Mars pripotoval leta 2021 s sondo Perseverance, je bistveno presegel vsa pričakovanja. Namesto petkrat je poletel 72-krat, namesto treh mesecev je doživel skoraj tri leta delovanja. A 18. januarja letos je vendarle poletel zadnjikrat, česar ob vzletu ni bilo mogoče slutiti. Neposredni vzrok upokojitve so bile poškodovane elise, sedaj pa je NASA dokončala prvo preiskavo letalske nesreče na drugem planetu in ugotovila, kaj je povzročilo poškodbe. Ingenuity je imel smolo, da ni videl, kod leti.

Na Marsu ni GPS-a ali drugih elektronskih sistemov za navigacijo, zato si je moral Ingenuity pomagati sam. Uporabljal je več kamer, ki so snemale površino, in iz vizualnih referenc izračunaval svoj položaj. Ko je januarja vzletel, se je povzpel do višine 12 metrov, posnel nekaj fotografij in po 19 sekundah skušal pristati. Pol minute po vzletu je bilo vsega konec, Ingenuity pa trajno parkiran. V kraterju Jezeru je na tleh premalo razločnih elementov, da bi...

21 komentarjev

V Rusiji blokirali Viber

Slo-Tech - Ruski regulator telekomunikacij Roskomnadzor je danes onesposobil delovanje aplikacije za hipno sporočanje Viber v državi. Odločitev so utemeljili z besedami, da gre za posledico kršitve zakonodaje, ki prepoveduje širjenje terorizma, ekstremizma in preprodaje drog.

Sodišče v Moskvi je že junija 2023 kaznovalo Viber in podjetju Rakuten izreklo milijon rubljev globe, kar naj bi omogočalo širjenje nezakonitih vsebin, vključno z informaciji o ruskem napadu na Ukrajino. Zaradi podobnih razlogov so v Rusiji letos avgusta onesposobili omrežje Signal. Dostop do teh storitev prek VPN je čedalje težji, saj je Rusija že januarja 2020 začela odstranjevati aplikacije za VPN in blokirati ponudnike.



88 komentarjev

Šest medalj na mladinski naravoslovni olimpijadi!

Slo-Tech - Na 21. mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi (IJSO), ki se je pravkar zaključila v Romuniji, je Slovenija osvojila odličen rezultat. Vseh šest članov slovenske reprezentance je osvojilo odličja, in sicer dve zlati in štiri srebrna. S tem je bila Slovenija najuspešnejša evropska država med 18 evropskimi.

Zlati medalji sta osvojila Niko Habinc (lani OŠ Oskarja Kovačiča Ljubljana) in Andraž Čadež (lani OŠ Šmartno pod Šmarno goro), srebrne medalje pa Tian Kobal (lani OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica), David Osojnik (lani OŠ dr. Ivana Prijatelja Sodražica), Matic Zimic (lani OŠ Franca Rozmana Staneta Ljubljana) in Lucija Kutin (lani OŠ Miška Kranjca Ljubljana). Na olimpijadi je bilo podeljenih 31 zlatih, 61 srebrnih in 96 bronastih medalj. Niko Habinc je osvojil 4. mesto v absolutni kategoriji.

Tekmovanje, ki je namenjeno tekmovalcem v zaključnih razredih osnovnih šol oziroma prvih letnikov srednjih šol, saj poteka decembra, je razdeljeno na tri dele. Prvi dan (5. decembra) je...

3 komentarji

General Motors bo zaprl Cruise

Slo-Tech - General Motors je precej nepričakovano sporočil, da ne bo več razvijal avtonomnih taksijev v okviru podružnice Cruise. Vanjo so vložili več kot deset milijard dolarjev, a bodo zaradi naraščajoče konkurence in nerentabilnosti razvoj ustavili. Že lani so odpustili četrtino zaposlenih iz Cruisa, to pot pa bodo večino prezaposliti v druge oddelke.

Zaposleni so vseeno neprijetno presenečeni, ker so za zaprtje izvedeli kar po Slacku. General Motors je Cruise kupil leta 2016, sedaj pa končuje svojo pot. Ostanke podjetja bodo absorbirali v General Motors, inženirji pa se bodo po novem posvetili avtonomnim osebnim avtomobilom in ne taksijem. Oprijemljivih informacij o prezaposlitvi sicer zaposleni niso dobili, a večina vendarle ne bo iskala novih zaposlitev.

Pri taksijih je namreč konkurenca v obliki Tesle, Googla (Waymo), Amazone in drugih bistveno naprednejša. Nagel umik je vseeno presenečenje, saj so še nedavno načrtovali zagon storitve v Houstonu. A Cruise je imel nemalo težav....

58 komentarjev

Težave na Metinem omrežju in izpad storitev

Slo-Tech - Danes okrog 19. ure so se začele težave na Metinem omrežju, zaradi česar so imeli uporabniki težave z dostopom do vseh storitev. Tudi pri nas je moten dostop do Facebooka, WhatsAppa, Instagrama, Threadsa in Messengerja. Izpad ni popoln, temveč v nekaterih primerih deluje, v drugih pa ne. Medtem ko imel Facebook največ težav takoj po 19. uri, nato pa se je stanje začelo popravljati, je WhatsApp okrog 20. ure ponovno počepnil. Moteno je zlasti pošiljanje sporočil, medtem ko prijava v storitev večinoma deluje.

Meta se je že odzvala. Težave so potrdili in pristavili, da jih pospešeno odpravljajo. Za zdaj še ni jasno, kdaj bodo storitve spet normalno dostopne. V preteklosti so se posamezni izpadi že dogajali, a precej redkeje so izpadle vse Metine storitve hkrati. Za napako so to pot okrivili "tehnične težave".

6 komentarjev

Na IJS pokazali prototip umetne inteligence kot zdravnika

Slo-Tech - Na spletnih straneh Odseka za inteligentne sisteme na Inštitutu Jožef Stefan so zagnali model umetne inteligence HomeDOCtor, ki skuša delovati kot domači zdravnik. Ob tem poudarjajo, da je sistem v testni fazi, da ni nadomestek za zdravniški nasvetm, da se lahko moti in da naj vanj ne vnašamo resničnih simptomov ali osebnih podatkov (?).

Model razume slovensko in z uporabnikom komunicira v besedilu. Postavlja podvprašanja, dokler je to potrebno, nato pa poda najbolj verjetne diagnoze in priporočila. Ta segajo od osnovnih navodil o počivanju in ledu do precej bolj kompleksnih, lahko pa tudi ponudi aplikacije in spletne vire. HomeDOCtor zna brati tudi slike in priložene izvide. Po koncu diagnostike je možno skrčeni "izvid" prenesti. Model običajno pristavi, da je ob poslabšanju stanja ali brez izboljšanja potreben obisk zdravnika.

Za uporabo se lahko neposredno vpišemo, kar prinaša omejeni čas delovanja, prijavimo z institucionalnim geslom ali s ključem za dostop do OpenAI-jevega...

97 komentarjev

Rusija preizkusila odklop od mednarodnega interneta

Slo-Tech - Minuli konec tedna je Rusija izvedla še en eksperiment, s katerim so preverjali pripravljenost na uvedbo državnega interneta, ki ne bi bil povezan s svetovnim medmrežjem. Preizkus so izvedli na območju pokrajin Čečenija, Dagestan in Ingušetija, kjer so od pozne sobote do nedelje zvečer opazili prekinitve mednarodnih povezav. Regulator Roskomnadzor je eksperiment označil kot "preveritev sposobnosti za izklop dostopa do tujega interneta na izbranem območju".

To ni prvi tovrstni test, saj so nazadnje že julija letos preverjali, kako deluje državni internet. To pot so ob izklopi mednarodnih povezav prenehali delovati tako aplikacije za hipno sporočanje (WhatsApp ali Telegram) kot tudi strani na tujih strežnikih, nekaj težav so imeli celo z dostopnostjo ruskih strani. Po poročanju tujih medijev ni pomagal niti VPN.

Medtem ko zaskrbljeni uporabniki špekulirajo, da se Rusija pripravlja na uvedbo zlatega ščita, ki bo po vzoru kitajskega velikega požarnega zidu zaklenil dostop do tujih...

100 komentarjev

Sekvenciranje genomov virusov v Wuhanu ni odkrilo sorodnikov SARS-CoV-2

Slo-Tech - Priznana kitajska virologinja Shi Zhengli, ki v Inštitutu za virologijo v Wuhanu raziskuje viruse v netopirjih, je predstavila rezultate genetskega sekvenciranja celotnega genoma 56 novih betakoronavirusov in nekaj delnih sekvenc. Virusi, ki so bili zbrani v letih 2004-2021, ne izkazujejo večje sorodnosti s SARS-CoV-1 ali SARS-CoV-2. S tem Shi Zhengli zavrača nepotrjene teorije, da bi lahko povzročitelj covida pobegnil z Inštituta. Ta teorija je vzniknila kmalu po izbruhu pandemije, raziskovalci pa je niso nikoli potrdili, indici pa nakazovali, da je možnost majhna. Shi Zhengli je ves čas ponavljala, da v laboratoriju niso bili nikoli proučevali SARS-CoV-2. Zato je tudi sekvencirala vse zbrane viruse in razkrila rezultate.

Rezultati zadnje analize, ki jih je predstavila na nedavni konferenci na Japonskem, še niso objavljeni v recenzirani reviji. Strokovnjaki nad izsledki niso presenečeni, saj teoriji o pobeglem virusu nikoli niso pripisovali velike verjetnosti. Najbližje sorodnike...

50 komentarjev

Sora je tu

Slo-Tech - Skoraj leto dni po napovedih in prvih beta verzijah za preizkuševalce je OpenAI predstavil orodje za ustvarjanje videoposnetkov iz besednih opisov. Sora je veliki model, ki kot vhodne podatke jemlje besedilo, fotografije ali posnetke, nato pa iz njih ustvari videoposnetke. Te so lahko različnih formatov, dimenzij in dolžin, kar je pogojeno tudi z naročniškim paketom, ki ga sklene uporabnik. Ob tem poudarjajo, da je nova različica precej hitrejša od februarske, zato so ji nadeli delovno ime Sora Turbo. Na voljo je kot samostojno orodje (sora.com), ki pa terja naročnino na ChatGPT Plus ali Pro.

Prvi stane 20 dolarjev mesečno, drugi precej zajetnejših 200 dolarjev. Kdor ima dražjo različico, bo dobil polno Soro, ki zmore ustvarjati posnetke v ločljivosti 1080p, trajanju 20 sekund in brez omejitve števila poizkusov. Naročniki cenejšega paketa se bodo morali zadovoljiti z nižjo ločljivostjo in omejitvijo 50 posnetkov na mesec, če so zadovoljni s 480p. V nasprotnem primeru jih bodo lahko ustvarili manj, a nekoliko bolj podrobne (720p). V Sloveniji - in celi EU - Sora še ni na voljo, a naj bi se to spremenilo prihodnje leto. Trenutno imajo sicer težave po vsem svetu, ker je naval precejšen.

Bistveni del pri razvoju Sore je bila...

8 komentarjev

Nemške železnice korak nazaj v nedomišljeni digitalizaciji

Slo-Tech - Lanskega oktobra je Deutsche Bahn sprejel kontroverzno odločitev o digitalizaciji, ki je ujezila številne uporabnike in varuhe zasebnosti. Kdor je želel kupiti znižane vozovnice za vlake, tako imenovane Sparpreis, je moral nujno deliti svojo telefonsko številko in elektronski naslov. To je veljalo tudi pri nakupu v fizičnih poslovalnicah. Poleg polemik o varovanju zasebnosti so bila upravičena vprašanja o diskriminaciji ljudi, ki morebiti nimajo pametnega telefona ali elektronskega naslova. To je resda čedalje redkeje, a ni nemogoče - zlasti starejše generacije so s tem deprivilegirane.

Trajalo je leto dni, da so pri Deutsche Bahn ugotovili, da praksa ni najboljša rešitev. Ob spremembi voznih redov sredi decembra bodo spremenili tudi pogoje za nakup vozovnic Sparpreis, za kar ne bo treba več podati elektronskega naslova in telefonske številke. Zadoščalo bo ime.

V začetku tedna je Deutsche Bahn odpovedala še en korak digitalizacije. S 15. decembrom bi morali z železniških postaj...

48 komentarjev

TikTok v ZDA še korak bliže blokadi

Slo-Tech - V ZDA še vedno poteka pravna bitka, ali bo TikTok lahko obstal v trenutni obliki ali pa ga bo moral lastnik kitajski ByteDance odprodati, kar zahteva ameriška administracija. Zakon, ki to zapoveduje, ByteDance izpodbija na sodišču, a je ta teden doživel udarec. Drugostopenjsko sodišče je razsodilo, da je zakon v skladu z ameriško ustavo. Ugotovilo ni niti kršitev prvega amandmaja niti petega amandmaja. TikTok ima še dober mesec časa, da najde novega lastnika.

Zakon zahteva, da ByteDance proda svoj delež v podjetju do 19. januarja. Če se to ne bo zgodilo, TikTok ne bo imel več dovoljenja za delovanje v ZDA. Ponudniki dostopa do interneta in ponudnika spletnih tržnic (Google, Apple) so najbolj očitna vrata, ki se bodo zaprla. Ti ne bodo smeli več nuditi svojih storitev ByteDanceu, kamor sodi tudi gostovanje aplikacije, sicer jih čakajo visoke kazni. Mogoče je sicer enkratno podaljšanje tega roka, o čemer bo odločala še Bidnova administracija, saj mu mandat poteče 20. januarja.

...

16 komentarjev

Najnovejši ChatGPT stane 200 dolarjev na mesec

Slo-Tech - OpenAI je predstavil nov naročniški paket ChatGPT Pro, ki stane osupljivih 200 dolarjev na mesec. Gre za najzmogljivejši paket, ki vključuje neomejeno uporabo vseh orodij iz družine ChatGPT (o1, o1 mini, GPT-4o in advanced voice), torej tudi najnovejši model o1. Ta je še zmogljivejši od dosedanje verzije o1-preview, je dejal Sam Altman. Ob tem je želel pomiriti strasti s pojasnilom, da bo velika večina ljudi povsem zadovoljna z desetkrat cenejšim paketom, ki zmore enake stvari, a nekoliko manj obilno. Edina izjema je novi model o1pro. Prav tako nudijo dva tedna preizkusa, v tem času pa lahko nezadovoljni uporabniki kupnino dobijo povrnjeno.

Ključna razlika je v računski moči, ki je na voljo uporabnikom posameznih paketov. Z najdražjim omejitev ne bo, a še vedno veljajo pogoji uporabe. Ti na primer prepovedujejo deljenje gesel med več uporabniki. Cenejšim variantam ostajajo nespremenjene cene, prav tako še vedno ostaja na voljo tudi brezplačna inačica za občasne in nezahtevne...

27 komentarjev

Bitcoin presegel 100.000 dolarjev

Slo-Tech - Bitcoin je danes zgodaj zjutraj presegel mejo 100.000 dolarjev in nad njo ostal pretežni del dneva, nato pa je izgubil nekaj zaleta in se vrnil k vrednostim iz minulih dni, ki so tik pod njo. Širši bikovski trend, ki je dobil pospešek z izvolitvijo novega ameriškega predsednika, medtem ne pojenja. K današnji rasti je prispevala napoved bodočega predsednika, da bo predsednik Zvezne komisije za trg vrednostnih papirjev postal Paul Atkins, ki bo nadomestil Garyja Genslerja. Atkins velja za zagovornika kriptovalut, medtem ko je bil Gensler izrazito zadržan.

Spomnimo, da je leta 2010 entuziast Laszlo Hanyecz izvedel prvo znano transakcijo, ko je za dve pici plačal 10.000 bitcoinov. Ti bi bili danes vredni milijardo dolarjev, s čimer gre zagotovo za najdražji pici v zgodovini. Tržna kapitalizacija bitcoina je dosegla dva bilijona dolarjev, naložba v bitcoin pa je brez dvoma najdonosnejša naložba zadnjih dveh desetletij. Anonimni izumitelj Satoshi Nakamoti si leta 2008 verjetno ni...

158 komentarjev

Ustanovitelj kriptoomrežja Celsius Network priznal krivdo

Reuters - Na naroku na ameriškem sodišču je Alex Mashinsky, ustanovitelj in izvršni direktor podjetja za posojanje kriptovalut Celsius Network, priznal krivdo. Obtožnico zoper njega so vložili že julija lani, v njej pa mu očitajo sedem kaznivih dejanj, med njimi prevare, tržne manipulacije in delovanje v hudodelski združbi. Na torkovem naroku se je v dveh točkah izrekel za krivega. Prav tako ni razkril prodaje večjih količin kriptožetonov CEL, ki jih je izdalo njegovo podjetje. S tem zaslužil 42 milijonov dolarjev, kriptožetoni CEL pa so nato izgubili večino vrednosti.

S tožilstvom je sklenil dogovor, da se ne bo pritožil na nobeno kazen, ki bi bila nižja od 30 let zapora. Kazen bo sodišče izreklo 8. aprila 2025. Celsius je leta 2022, torej zgolj pet let po ustanovitvi, vstopil v prisilno poravnavo. Ta se je januarja lani zaključila, odtlej pa se ukvarjajo z rudarjenjem bitcoinov.

Celsius se je sesul zaradi namernega izigravanja zakonodaje, ne zaradi slabih poslovnih odločitev. Direktor...

16 komentarjev

Največkrat obiskana stran na Wikipediji

Slo-Tech - Fundacija Wikimedia je pripravila statistiko o najbolj priljubljenih člankih na Wikipediji v letu 2024. V minulem letu so ljudje na straneh Wikipedije preživeli 2,4 milijarde ure, kar predstavlja skoraj 275.000 let. Hkrati so samo v angleško verzijo strani vnesli 3,5 gigabajtov novih podatkov, kar predstavlja 31 milijonov sprememb.

Zanimiv del statistike so tudi največkrat obiskane podstrani. Na prvem mestu je stran, ki vsebuje seznam letos umrlih znanih ljudi. Sledijo strani o Kamali Harris, ameriških predsedniških volitvah, bratih Menendez in prihodnjem ameriškem predsedniku. Zlasti stran o umrli je stalnica, saj je od leta 2015 v vrhu seznama, nikoli niže od tretjega mesta.

Vsebine, ki ljudi zanimajo, so sicer zelo posvetne. Gre za politiko, popularno kulturo in medije, šport in podobno. Medtem ko ljudi zanimajo tudi bolj specializirane teme, pa te niso tako univerzalne, zato so na seznamu niže.

19 komentarjev

ZDA dodatno omejujejo izvoz na Kitajsko

Slo-Tech - Tik pred menjavo oblasti v ZDA je trenutna administracija še zaostrila pogoje za izvoz čipov in podobnih izdelkov na Kitajsko. Bidnova administracija je v petek uvedla nove izvozne kontrole, s tem ko je na seznam podjetij, ki brez posebnih licenc ne smejo uvažati izdelkov z ameriškimi komponentami, uvrstila še več kot sto dodatnih kitajskih podjetij. Ta so večinoma fizično na Kitajskem, nekaj pa jih je na Japonskem in v Južni Koreji, a so v kitajski lasti. Omejitve se nanašajo zlasti na hiter pomnilnik (HBM) in orodja za izdelavo čipov, saj so na seznamu zlasti izdelovalci čipov in orodij. Posebnih licenc, ki bi vseeno dovoljevale uvoz, ZDA praktično ne odobravajo.

A prizadeta ne bo le Kitajska, ki se že zdaj skuša postaviti na lastne noge, temveč tudi ameriška in druga zahodna podjetja. V ZDA bodo to na primer Lam Research, KLA in Applied Materials, v Evropi pa na primer nizozemski ASML. ZDA želijo s tem onemogočiti kitajska prizadevanja za razvoj lastnih visokozmogljivih čipov...

117 komentarjev

Indija bo letno zapravila več kot 200 milijonov dolarjev za naročnine na znanstvene revije

Slo-Tech - V Indiji, ki je tretja največja raziskovalna velesila, če štejemo po številu objavljenih znanstvenih člankov, bodo januarja vzpostavili shemo One Nation One Subscription, ki bo omogočila dostop do znanstvenih revij za vse raziskovalne ustanove v državi. V naslednjih treh letih bodo za dostop do zbirk 30 založnikov, med katerimi so tudi največji AAS, Elsevier, Springer Nature in Wiley, bodo odšteli 715 milijonov dolarjev. To je sicer več kot so vse državne raziskovalne ustanove plačevale doslej - okoli 200 milijonov dolarjev letno - a bodo nove zbirke precej večje. Več kot 18 milijonov raziskovalcev, študentov in profesorjev bo imelo dostop do 13.000 znanstvenih revij, kar pristojni označujejo kot uspeh.

Indijski dogovor je največji na svetu in prekaša na primer nemške ali britanske, ki se običajno nanašajo le na posameznega založnika in za manj ustanov. V Indiji pa je v dogovor vključenih 6300 inštitucij, ki so državno financirane. Od teh jih je doslej le 2300 naročalo znanstvene...

5 komentarjev

Intel najavil drugo generacijo grafičnih kartic Arc

vir: Intel
Intel - Pri Intelu so naznanili grafične kartice Arc serije B, se pravi drugo generacijo, na temelju arhitekture Battlemage. Sredi decembra jo uvede kartica Arc B580, mesec pozneje sledi B570.

Predlansko jesen so v Intelu odprli novo poglavje z lansiranjem svoje prve resne družine igričarskih grafičnih kartic, Arc serije A, na arhitekturi Alchemist. Pri tej uvodni verziji so se v mnogočem še lovili - kar velja tako za strojno kot programsko komponento - in prvi arci so sicer pogumen podvig, toda omejeni na nižji del trga, kjer podjetje poskuša Nvidii in AMDju iztrgati nekaj pogače predvsem z ugodno cenovno politiko. Zato ni presenetljivo, da nosi naslednik, arhitektura Battlemage, mnogotere spremembe in izboljšave na praktično vseh ravneh, od računskih jeder naprej. V Intelu tako pravijo, da so z drugo generacijo dosegli kar 70-odstotno izboljšanje zmogljivosti računskih jeder glede na prvo, obenem pa celokupno še 50-odstotno izboljšanje energetske učinkovitosti. Nekaj tega odpade na nov,...

22 komentarjev

Pat Gelsinger sestopil z vrha Intela

vir: Intel
Intel - V rahlo presenetljivem zasuku se je Intel hitropotezno odrekel izvršnemu direktorju Patu Gelsingerju in ga poslal v pokoj. Dogodek je rezultat dolgotrajne krize ameriškega velikana, ki je Gelsinger v slabih štirih letih vodenja ni uspel prekiniti.

Eden od osrednjih globalnih stebrov oblikovanja in proizvodnje računalniških čipov, ameriški Intel, je v težave zašel sredi prejšnjega desetletja, z grozljivo spodletelim prehodom s 14- na 10-nanometrski proizvodni proces. Zamude so omogočile konkurenci, da ga je pričela prehitevati po vseh pasovih; AMD je zaoral s serijo procesorjev Ryzen, TSMC je hudo spredaj pri proizvodnji, medtem ko Nvidia vsem kaže vzvratne luči na področju pospeševanja algoritmov strojnega učenja. Podjetje je februarja 2021 namesto Boba Swana nazaj pripeljalo Pata Gelsingerja, dolgoletnega inženirskega veterana, ki je začrtal prelomno in širokopotezno strategijo, s katero so se želeli zopet preriniti v ospredje do leta 2025. Največja sprememba je bila bržkone v...

35 komentarjev

CERN prekinil sodelovanje z ruskimi raziskovalci

Slo-Tech - S koncem novembra je CERN uradno prenehal sodelovati z raziskovalci, ki so povezani z ruskimi inštitucijami. S tem se zaključuje tri desetletja dolgo obdobje sodelovanja, ki je v trenutni obliki potekalo od leta 1991, ko je Rusija postala država opazovalka. Sprememba politike je posledica ruske invazije na Ukrajino.

Odločitev sicer ni prizadela veliko raziskovalcev, saj so številni ruski znanstveniki v vmesnem času našli nove zaposlitve na evropskih inštitucijah, kar jim omogoča nadaljevanje sodelovanja. CERN namreč ni prepovedal sodelovanje ruskim državljanom, temveč raziskovalcem, katerih matična ustanova je ruska. Štiriindvajset članic CERN-a je decembra 2023 izglasovalo prekinitev sodelovanja z ruskimi inštitucijami, kar so napovedali že leto pred tem.

V CERN-u sicer dela okrog 3000 zaposlenih, še petkrat toliko ljudi pa sodeluje. Z Rusijo je povezanih okoli 350 raziskovalcev, med katerimi jih večina sploh ni v Ženevi. Kljub temu bo njihov umik opazen, a ga bo CERN preživel....

85 komentarjev

YouTube kot časovna kapsula

Slo-Tech - Na YouTubu je vsaj pet milijard posnetkov, po nekaterih ocenah še nekajkrat več. Med njimi najdemo rekorderje, ki imajo več milijard ogledov, in domače posnetke, ki si jih ne ogleda praktično nihče. A slednji so še najbolj podobni časovnim kapsulam, ki prikazujejo neki čas, ki ga ni več.

K temu je izdatno prispeval Apple, ki je v letih 2009-2012 v aplikacijo Photos na iPhonu vgradil funkcijo Send to YouTube, ki je videoposnetke objavila neposredno na YouTubu. Spremenila ni niti naslova, zato je večina teh posnetkov poimenovanih preprosto IMG_XXXX. Poldrugo desetletje pozneje jih je zanimivo pogledati.

Riley Watz je storil prav to. Sprogramiral je robota, ki je prečesal YouTubu in poiskal tovrstne posnetke. Našel jih je kar pet milijonov in na ogled postavil na svoji spletni strani. Na njej je možno v naključnem vrstnem redu gledati te posnetke, ki prikazujejo neretuširan, surov pogled v preteklost. Večje nasprotju današnjemu TikToku ali YouTubu bi težko našli.


6 komentarjev

Na voljo odprtokodni brezžični usmerjevalnik OpenWRT One

Slo-Tech - Konzorcij, ki vodi odprtokodni projekt OpenWRT, je izdal tudi fizični kos opreme. Usmerjevalnik OpenWRT One, ki so ga glasno napovedali v začetku leta, je sedaj za 89 dolarjev možno tudi kupiti (za 68 dolarjev pa je možno dobiti zgolj integrirano vezje). Kot ga oglašujejo, gre za usmerjevalnik, ki ne bo nikoli zaklenjen in ga ne bo možno onesposobiti (unlocked and unbrickable). Poleg programske opreme je objavljen tudi načrt strojni delov.

Ni potrebe poudarjati, da je na usmerjevalniki prednaložen odprtokodni firmware OpenWRT. Strojna oprema je torej SoC MediaTek MT7981B, modem MediaTek MT7976C dual-band Wi-Fi 6, 128MB SPI NAND in 16MB SPI NOR pomnilnika, en priključek za 2,5-gigabitni WAN in en priključek za gigabitni ethernet, USB-C, USB-2.0 tipa A in reža NVMe PCIe 2.0.

V preteklosti smo videli že precej usmerjevalnikov, ki so sicer spodobno delovali, a so jih proizvajalci prenehali podpirati. Ko so se v njih odkrile kakšne varnostne ranljivosti, je to predstavljajo resen...

39 komentarjev