» »

Kdaj in če bosta dobili ustvarjalnost in inovativnost domovinsko pravico v Sloveniji

Kdaj in če bosta dobili ustvarjalnost in inovativnost domovinsko pravico v Sloveniji

«
1
2

Maria ::

Zadnje čase poslušam naše voditelje govoriti o problemih v in z gospodarstvu (-om) in posledično v družbi ter razmišljam o njihovih vizijah reševanja teh problemov, ki so prvih nekaj let temeljile na trgovini in turizmu, sedaj pa predvsem na zategovanju pasu.

Nikoli pa iz teh ust ne slišim, da bi sedanje probleme lahko presegli s povečanim udejanjanjem in realizacijo ustvarjalnosti in inovativnosti v gospodarstvu in splošno. Kot da to sploh ni možna rešitev!

Sama menim, da je to edina rešitev, ki lahko to družbo dvigne na drug nivo delovanja in omogoči boljše življenje.

Zanima me predvsem, kaj o tem mislite tisti, ki ste še mladi (osnovna šola, začetek srednje šole)? Imate upanje, da boste lahko v ''odraslem'' življenju izživeli in udejanili svojo željo po ustvarjalnosti ter od tega tudi živeli?

Maria
  • spremenila: Maria ()

Thomas ::

Danes ali včeraj ali celo predvčerajšnjim, je ena komisija ali telo pri EU priznala, da je poskus narediti EU za inovativno družbo propadel.

Ni Slovenia osamljena - cela EU je neinovativna združba.

GB je izjema - samo oni so v EU zato, da odznotraj serjejo po svinjaku, ker od zunaj ne bi imelo tapravega učinka. Vlada Njenega veličanstva ima pač že vsaj 500 letno tradicijo spopadanja s Kontinentom.

Da bi mi Evropejci postali res inovativna družba, bi se IMO morali amerikanizirati. Potem bi prišli na isti nivo s frdamanimi Angleži in bi se vsi bolje razumeli.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::


Nikoli pa iz teh ust ne slišim, da bi sedanje probleme lahko presegli s povečanim udejanjanjem in realizacijo ustvarjalnosti in inovativnosti v gospodarstvu in splošno. Kot da to sploh ni možna rešitev!


Če to ni FUD, potem ne vem kaj je. A ti misliš, da se da v gospodarstvu kar tako, z neko vizijo politikov narediti preskok v družbi? Saj ne rečem, politika lahko ustvari dobre pogoje za gospodarstvo (niža davke, štipendira, podpira tehnološke inovacije, itd.), ampak v prvi vrsti je tu problem profita. Torej vsako podjetje mora na trgu preživeti. Iz teorije(pa tudi prakse) izhaja, da bodo preživela le tista, ki vlagajo na veliko v vse konce in kraje, ki poskušajo ponuditi trgu vedno nove in nove izdelke (storitve). Tako da so itak prisiljena biti inovativna.

Drugače pa je navadno tako: večina ljudi štanca, manj jih vodi(razni šefi, direktorji, itd.), še manj pa jih je zadolženih za razvoj novih izdelkov (storitev). Glavni razlog je spet bitka na trgu - podjetje nima veliko denarja za razvoj in tudi tisto nekaj, kar ga vloži v razvoj, gre v 90% skozi okno, ker večina novih izdelkov ne pride niti do proizvodnje. Drugi razlog je pa v temu, da večina ljudi ni "inovativnih" in ne iščejo nekega hudega smisla v življenju. Važno je, da je konec tistih osem ur v službi, potem pa domov k družini ...

Imate upanje, da boste lahko v ''odraslem'' življenju izživeli in udejanili svojo željo po ustvarjalnosti ter od tega tudi živeli?


Upanje vsekakor obstaja in tisti, ki bodo storili kaj več, kot samo upali, bodo lahko svoje ideje in želje tudi udejanjili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Maria ::

Kaj je FUD?

Na ostalo malo kasneje.

Maria

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

elson2k ::

"Drugače pa je navadno tako: večina ljudi štanca, manj jih vodi(razni šefi, direktorji, itd.), še manj pa jih je zadolženih za razvoj novih izdelkov (storitev). Glavni razlog je spet bitka na trgu - podjetje nima veliko denarja za razvoj in tudi tisto nekaj, kar ga vloži v razvoj, gre v 90% skozi okno, ker večina novih izdelkov ne pride niti do proizvodnje. Drugi razlog je pa v temu, da večina ljudi ni "inovativnih" in ne iščejo nekega hudega smisla v življenju. Važno je, da je konec tistih osem ur v službi, potem pa domov k družini ..."

Ne bi se mogel bolj strinjati. V lastni okolici, pa tudi v mojem delovnem okolju vidim tako delovanje in razmisljanje,predvsem tisti del o osmih urah in domov k druzini... Seveda (recimo moja) inovativnost v ze vpeljanem sistemu "jaz sef ti delavec" nima nobene veljave, tako da mi niti ni cudno da smo kjer smo. Kakor se meni dozdeva je vec ali manj tako razmisljanje pri nas v nasi predragi kuri vpeljana tradicijia ki je ne bo moc tako hitro izkoreniniti.

Sicer je pa Thomas dobro povedal. Cista resnica.

LP

upirna ::

No, jaz sem naredil osnovno šolo in grem sedaj na gim. Bežigrad. Kasneje mislim študirati računalništvo in informatiko.

-Imate upanje, da boste lahko v ''odraslem'' življenju izživeli in udejanili svojo željo po ustvarjalnosti ter od tega tudi živeli?

Seveda. Že zdaj jih lahko. Treba je samo spoznati prave ljudi in graditi. :)

Maria ::

Kopernik

Zanimivo, veš da mislim, da se da. Menim, da se da vzpostaviti klimo, ki bo resno vodila v to smer in dajala rezultate. Zakaj sem sploh začela s to temo. Prvič zato, ker je sedaj idealna priložnost, da bi kot družba o tem pričeli resno razmišljati (svoja država -> napovedana povezava z drugimi državami, ki so bolj razvite kot mi, svet je v krizi in v takšnih obdobjih je dobro razmišljati o načrtih v tej smeri, ...), drugič zato, ker bo praksa, ki jo pričenjamo, da krize rešujemo z rezanjem in ne ekspanzijo, zelo slaba, tretjič zato, ker je Pahor postavil vizijo, da želimo biti čez 15 let med petimi najbogatejšimi državami v EU in me zelo zanima na kakšen način naj bi to dosegli (poti je seveda več).

Glede na to, da vsaj malo poznam angleško in ameriško družbo, mi je jasno, da je usmerjenost v novo in inovativno v teh družbah gojeno kot ena od bistvenih lastnosti s katero se spoznavajo mladi v svojem razvoju in šolanju, pa tudi vsi ostali v realnem življenju. In takšno klimo ustvarjajo vsi (tudi politiki), seveda pa tega drugje ne razglašajo preveč (konkurenčna prednost).

Pri nas opažam skoraj popolno ignoranco do te lastnosti bivanja že v besedah, kaj šele v dejanjih. Kar pa ne pomeni, da ni ljudi, ki bi bili visoko inovativni. Zagotovo pa je klima, ki takšne ljudi prej zavre, kot vzpodbuja.

Vprašanje je, če je politikom sploh jasno, da na višji nivo brez sprememb obnašanja na tem področju ne bo šlo.


Ko sem govorila o upanju, nisem bila dovolj natančna. Vprašanje pravilno glasi: imate občutek (v procesu izobraževanja in soočanja z realnim življenjem), da je družba naklonjena vašim novim zamislim, jih resno ovrednosti in pomaga zaživeti, če so realne. Vas učitelji v šoli vzpodbujajo k inovativnim rešitvam (npr. nagrajevanje različnih rešitev določenih nalog, itd), imate občutek, da je to kvaliteta in zaželjena lastnost...

Je torej v realnem življenju za mladega človeka dovolj vzpodbud (tudi v vzročni povezavi s povečanim učinkom na profit v firmah, kjer delate na praksi) v smeri razvijanja inovativnosti?

Maria

Thomas ::

Link.

Bistveno je to, da so v ZDA brezbrižni do korporacij in delavstva, skrbi jih samo potrošnik.

To so pravila igre, ki so ključna, da se ne stagnira.

Inovativnost je potem samo posledica.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

Thomas, nehaj spet utrujati z ljubljenim izvoljenim ljudstvom onstran Atlantika.

Njihov model je trenutno pridelal ogromen javni dolg, ki se še vedno povečuje in nič ne kaže, da bo srednjeročno šlo kaj na bolje. (Ja, spet ti težim z ameriškim javnim dolgom, ;))

Skratka, situacija je zamotana in vodi v stalne konflikte, ki se potem odvijajo tudi na mednarodnem avditoriju.

Evropa ima, seveda samo po mojem skromnem videnju, velik potencial in sploh ne stoji slabo, njena kilava mednarodna podoba in notranja razklanost pa je bolj FUD taktika Busheve Amerike. No, ja. IMHO pač.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

upirna ::

Amerika je zelo dobro stala pred prihodom Busha. Imela je mednarodni ugled, večje zaupanje Evropejcev in boljše gospodarstvo. Že na začetku sem bil proti Bushu, čeprav sem, moram priznati, proameriško usmerjen.

Zheegec ::

Bistveno je to, da so v ZDA brezbrižni do korporacij in delavstva, skrbi jih samo potrošnik.

Napaka, skrbi jih samo dobiček, velike koorporacije se ne brigajo za ljudi, brigajo se samo za to kaj jim bodo prodale in za katero stvar jih bodo v reklamah prepričale da jo potrebujejo, čeprav je ne. Velike koorporacije tudi vodijo Belo hišo, recimo naftne družbe so prispevale veliko denarja za Bushevo kampanijo in nekateri funkcionarji velik podjetij so dobili tudi politične funkcije...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Maria ::

Thomas

> Bistveno je to, da so v ZDA brezbrižni do korporacij in delavstva, skrbi jih samo potrošnik.

> To so pravila igre, ki so ključna, da se ne stagnira.

> Inovativnost je potem samo posledica.

Mislim, da ni samo to. Gre povesem za odločitev, da želijo biti prvi, kakorkoli se to sliši - najboljši - in na tem določena kritična masa dela zavestno - vzpostavljanje klime in pogojev, da do tega prihaja. Seveda pa je prvi pogoj, da se nikakor ne greš ''dogovorne'' ekonomije v gospodarski sferi ampak prepuščaš resnico resnici. Kdor je dober in najboljši bo preživel, kdor je slab ali dokazano deluje v nasprotju z nekaterimi minimalno dogovorjenimi pravili igre, gre. Brez pardona. Povsem tako, kot je v naravi.

Zakaj menim, da gre za odločitev?

Ker določena dejanja (določen način vzgoje otrok, skrb za večinsko odprtost do drugačnega, način izobraževanja v najboljših šolah, katerih dijaki so nosilci idej, organiziranje in podpora ''tekmovanj'' v osvajanju novega s strani države - pohod na Luno, Mars, nove tehnologije....sistemsko državno zagotavljanje premišljeno izbrane infrastrukture in novih pricipov za medsebojno interagiranje ljudi) kažejo, da vse le ni naključno in slučajno. Da dejansko gre za vedenje, da je inovativnost in ustvarjalnost zelo, zelo pomembna in da je za zagotavljanje takšne klime potrebno nekaj storiti - seveda z glavo. Ker edino to prinaša!

Ne samo znanje (kar je trenutno nov aksiom naše izobraževalne politike), ampak kreativnost.

Maria

p.s. No saj tudi pri nas poteka nekaj podobnega v Sečovljah. Če boste še ustvarjalni in npr. naredili novo najtežjo kriptografsko uganko za tiste, ki tam nismo, boste naredili v tej smeri zelo veliko. Pozdrav;)

asPeteR ::

upirna, Sid izpijeni: Tole z Ameriskim dolgom je daljsa zgodba kot Bush Jr.
Sicer se pa Amerika zavestno zadolzuje! Namrec z nizanjem davkov ... S tem zeli spodbuditi gospodarstvo in preko tega napolniti drzavno blagajno.
Ce ze govorimo o financni situaciji preko luze, je pametjene govoriti o stanju borze. Namrec pred kratkim je spet pocil borzni balon. In Milijarde so stekle kdo ve kam. Meni se to zdi vecji problem. Najvecni problem se mi pa trenutno zdi, da razviti svet tone v deflacijo ... Obresti so prakticno na nicli in nic ne kaze, da bi se stanje v gospodarstvu kaj popravilo. Mogoce manjka "udarna tehnologija" recimo devedeseta so bila zazanamovana z ITjem.(internet, racunalniki, informatika ...) To stoletje je prislo do streznitve na tem podrocju, t.i. internetna podjetja so iz visav padla na dno.

Drugace pa kar zanima Mario. Ce zacnemo s solskim sistemom, ki je popolnoma zgresen, ki nagrajuje "fiflanje", kampansko ucenje ... Nimam besed. Tleke se zacne in konca vsake samonikle zelje po ustvarjanju in inovativnosti. Mislim, da je solski sistem tisti, ki zacne spodbujati ali zatirati inovativnost.
Potem je problem odpiranja novih podjetij, par mesecev se vleke birokratska kaca, da lahko kaj registriras.

Toda navkljub vsemu, potrebna je dobra ideja.:)
http://blog.stegnar.com

Maria ::

Preprosta, a učinkovita podpora bi bila, če bi GZS , tako kot nagrajuje najboljše managerje, nagrajevala (reklama enaka ali še boljša) tudi najboljši (ne najbolj inovativni, ampak najbolj uspešno prodajani - največja rast v določenem letu, ...- proizvod, ki temelji na lastnem patentu ali ideji) inovativni proizvod in podjetje iz tega naslova. Nagrado bi prejela direktor, ki je te pogoje omogočil in skupina/avtor, ki si je tak proizvod izmislil(a).

Na ta način bi tudi gospodarska politika lahko veliko prispevala k povišanju pojavnosti ustvarjalnosti v gospodarstvu, ker bi vsi ugotovili, da je nagrada in posledično zastonj reklama iz tega naslova lahko ekonomsko dodatno opravičujoči razlog za vztrajanje na tej poti.

Pa še bi se našlo vzvodov.

Maria

Thomas ::

Zakaj Anglosasi vzpodbujajo otroke, da so inovativni?

Ker vedo, da je to payable strategija v družbi, ki ima tako zapisana pravila, kakor jih ima. Sicer je odstotek inovativnih najbrž povsod po svetu zelo enak. Toda pravila igre jih silijo njihovo inovativnost uporabljati za družbeno nekoristne zadeve.

Morda - ne vem, samo kot primero dajem - bi se nogomet čisto spridil, če bi bil dovoljen offside. Se pa ekonomija zelo pridi, če ni ekonomsko odločanje na strani tistega, ki ima denar. Potrošnika.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Sem pred leti slučajno govorila z človekom, ki dela v firmi velikosti 1/5 M$ in je zadolžen za strategijo razvoja razvoja (torej za to, da bo njihov razvoj delal, kot je potrebno) in mi je povedal, kako oni gledajo na razvoj.

> V družbi je cca. 1 % inovativnih ljudi, torej ljudi, ki izumljajo nove stvari in odkrivajo nove zakonitosti. Nato je še 10 - 20 % ljudi, ki sami od sebe sledijo temu 1 % ljudi in sprejemajo nove stvari. Kot je dejal, oni skrbijo, da teh skupno 1 + 10 - 20 % ljudi lahko ustvarja kakor želi, skrbijo pa zato, da so rešitve uporabljive in jih prepuščajo presoji trga in življenja.

Njihova želja je predvsem ta, da bi bil ta 1 % inovativnih ljudi čim večji in čim bolj kvaliteten. To dosežejo tudi tako, da uvažajo najboljše ljudi iz drugih držav.

Kar je tu najbolj zanimivo, je to, da je odliv teh najboljših ljudi iz drugih (beri vzhodnih ali nerazvitih) držav ''dovoljen'' in v tihem soglasju z vodilnimi strukturami teh držav, ker so ti ljudje zaradi svoje neodvisne in pionirske narave nepodredljivi in zato problematični. Hkrati pa tudi nevarni za vodilne ljudi v teh nerazvitih ali slabo razvitih državah (sem sodi še vedno tudi Slovenija), ker so po njihovi logiki vsak razvoj in nove ideje nevarne za status quo, ki si ga ti vodilni želijo.

In tako se vzpostavi gradient potenciala znanja, katerega smer je povsem jasna, posledično pa tudi ekonomska uspešnost družbe, itd.

Kar me je pri izjavi g. Pahorja (izjavo sem citirala napačno, rekel je, da bo Slovenija čez 15 let med petimi najrazvitejšimi in ne najbogatejšimi v EU) pozitivno presenetilo, je to da je to prva jasno izrečena izjava politika v Sloveniji, ki se dotika naših pričakovanj o načinu življenja v daljšem obdobju. Me pa hkrati zanima, kako naj bi to pri nas dosegli. Če bo rešitev vsebovala tudi povečanje vloge inovativnosti v vseh sferah družbe in bo tudi politika ustvarjala pogoje za to, je to vizijo vsekakor potrebno pozdraviti.

In od tod tudi moje vprašanje mladim, ali morda že čutijo kakšne spremembe v izobraževalnem sistemu na to temo.

Maria

Vice ::

Sama izjava g. Pahorja mene osebno ni presenetila bil sem po eni strani celo jezen kakšni butci so naši politiki. Je malo dolga zgodba zakaj in ker se mi ne da razglabljat kaj in kako bom na hitro. Bistvo EU je tudi da pomaga finančno manj razvitimi. Vsako določeno obdobje mora vsaka država oddati poročila za vse svoje regije (SLO ima 4) o njihovem razvoju in bla bla..... in na podlagi določene dosežene meje dobi pomoč iz EU kase. Mi no bolje naši politiki, ko so zadnje poročilo oddali je ob pregledu EU ugotovila, da smo med novimi pristopnicami najbolj razviti in seveda smo bili prikrajšani te pomoči saj smo presegli tisto mejo (75) razvitosti, bili smo boljši od večine Nemških, Italjanskih, .....regij. Mi se na veliko sedaj hvalimo, ko cela Evropa "prikriva" prave podatke doseženega "razvoja", da potegnejo čim več denarja iz EU blagajne.

Kar se tiče izobraževanja pri nas:
No ker sam sebe še štejem pod mladega in ker danes za uspeh je potrebno tudi znanje lahko povem da je naš izobraževalni sistem v podnu. Imamo par različnih srednjih šol in faksov, to pa je tudi vse. Sam osebno pogrešam same specializacije za točno določeno področje, saj po mojem mnenju je danes (opažam da je tega v razvitem svetu vedno več in tudi zelo cenjeno npr. v ZDA, (malo)EU, JP) 1,2...3 strokovnjak-ki v enem podjetju več vredni kot en splošen velebluzec, ki misli da je bog in batina, če ima pred imenom dpl. sam pa ne zna niti razložiti osnovnih zakonitosti nekega področja. Mi pa furamo razne tekstilne šole, ki dajo učencu po končani izobrazbi le možnost zaposlitve v propadli industriji brez kakršnekoli možnosti dobre specializacije v tem področju, da če ne tukaj, da bi vsaj v tujini uspel na svojem področju, tako pa špila pri nas socialca, ki ga morajo(mo) davkoplačevalci plačevati ker so bili razni specializirani Podobniki prejšni direktorji.:P.
Pa še bi se dalo....

Moje skromno mnenje >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

nevone ::

Res je zanimivo, kako malo prostora je pri nas namenjenega širjenju pozitivnega pogleda na napredek. Kot bi se nečesa bali. Vsaka novost najprej povzroči neizmerna sumičenja in zavračanje, in le redki so tako vztrajni, da se ne ozirajo na vsa mogoča podtikanja, kaj vse slabega to prinese in da tako ali tako delajo le za svojo korist. Tako se ustvarja nekakšno apatično vzdušje, ki ni naklonjeno iniciativi in inovativnosti.

Se nam pač pozna 45 let totalitarizma in zatiranja inovatorjev ter podjetnežev, ideologije da moramo biti vsi enaki.

Želja vsakega je da bi bil najpametnejši, najlepši, najbogatejši.
Najhuje je, kadar se v imenu neke ideologije, ta ideal v ljudeh zatira.

Socializmu je to dobro uspelo, sedaj pa žanjemo njegove sadove.

o+ nevone

Maria ::

Vice

Če drži podatek o vzrokih za izjavo g. Pahorja, hm, sem kar malo razočarana. Upam, da le ni tako.

Nevone

Ja, prejšnji sistem je tu opravil dobro delo. Problem danes je v tem, da prav nihče ničesar ne poskuša spremeniti na tem področju. Ne Univerzi, ne Fakultete, ... Kot da to dejansko ni pomembno za močnejši razvoj.
Kar je najhuje, je to, da odgovorni po mojem mnenju niti ne razumejo, kako pomemben je ta segment. Zato sem bila v resnici vesela izjave g. Pahorja.

Maria

Thomas ::

Živimo v družbi v kateri sta visok kulturni nivo in pretirana (samo)kritičnost hibi, zaradi katerih se ne sprosti ustvarjalnost v ljudeh. V imenu visoke kulture s samocenzuro zatiramo ustvarjanost v sebi in drugih. Jasno, ne mislim da se to dogaja vsem, vseeno pa mislim, da se to dogaja prevečim.

o+ nevone

p.s.
Se opravičujem Thomasu, ker je šel tale post pod njegovim imenom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

nevone ::

Zdej sva kvit, nevone!

Sicer se pa precej strinjam z napisanim - tko da ne bom izvajal nobenih povračilnih ukrepov mimo tegale. >:D

- Thomas

kopernik ::

mislim, kolk ste smešni no :))

kdo vas zatira? kdo vam preprečuje, da bi bili inovativni in da bi uspeli na svojem področju? no... kdo?

Kar se pa tiče izobraževalnega sistema in podobnih stvari. A se zavedate, da je tudi ostali svet (ne samo ZDA) prispeval ogromno k razvoju znanosti ? Med drugim tudi bivša Sovjetska zveza.

Jaz sem pač mnenja, da inovativnosti in ostalih sposobnosti ne moreš dodati oz. odvzeti z različnim sistemom izobraževanja (pustmo ekstreme ob strani). Toliko in toliko ljudi je genialnih in ti bodo prispevali k znanosti, razvoju, kulturi, ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

nevone ::

>Jaz sem pač mnenja, da inovativnosti in ostalih sposobnosti ne moreš dodati oz. odvzeti ...

Dodaš in odvzameš težko (zaenkrat), lahko pa jih gojiš ali zatiraš.

o+ nevone

kopernik ::

ja, in vse je od tebe odvisno. Jaz še ni sem doživel, da bi me kdo zatiral...

povej mi konkretno (brez raznih meglenih in splošnih trditev), kako si bila ti zatirana in zakaj nisi mogla uresničevati svojih želja in sposobnosti? mhm

Maria ::

Kopernik

Mislim, da gre nekomu res lahko na smeh, ko gleda statistiko prijavljenih patentov in tudi posledičnih učinkov v gospodarstvu in razvoju novih tehnologij. Vendar, ne vem, če ta biva kje blizu.

O ''odprtosti'' naše družbe je bilo že kar nekaj oddaj na TV SLO in prikazano ni bilo najbolj prijetno in vzpodbudno.

Temo sem začela z namenom, da morda ugotovimo, da se zadeve izboljšujejo. Če bi sodili po tvojem mnenju, se, kar je pozitivno. Drugih pa nekako ni slišati.:\ Mogoče jih področje ne zanima ali ...

> Jaz sem pač mnenja, da inovativnosti in ostalih sposobnosti ne moreš dodati oz. odvzeti z različnim sistemom izobraževanja (pustmo ekstreme ob strani). Toliko in toliko ljudi je genialnih in ti bodo prispevali k znanosti, razvoju, kulturi, ipd.

S tem se strinjam. Vendar je razlika, če lahko svoje ideje hitro prenesejo v življenje ali pa porabijo 5 ali celo 10 let, da prepričajo birokrate takšnih in drugačnih vrst, da je neka zadeva dobra. Problem pri nas je ta, da ti ljudje nimajo podpore, da nekako ni kulture, da bi bili pozitivno vzpodbujani in se jim ne bi bilo potrebno večino časa nekega projekta ukvarjati z neprimernimi zadevami.

In lepo bi bilo slišati, da se takšna klima v procesu izobraževanja vzpostavlja, ker tu se lahko veliko stvari spremeni.

Maria

kopernik ::

malo bolj konkretno, prosim.


Mislim, da gre nekomu res lahko na smeh, ko gleda statistiko prijavljenih patentov in tudi posledičnih učinkov v gospodarstvu in razvoju novih tehnologij. Vendar, ne vem, če ta biva kje blizu.


ne vem, koliko izkušenj in znanj imaš okrog patentov in prenosa le-teh v gospodarstvo, ampak lahko ti povem, da razvoj stane. Zelo veliko tolarjev. Tveganje nekega podjetja, ko nek izdelek prenaša iz risb in zapiskov do pilotne proizvodnje je zelo veliko. Ni malo podjetij, ki so zaradi tega propadle. In še manj je takih, ki vlagajo v razvoj in so pri tem uspešna. Slovenija je majhna, zato jo težko primerjamo z državo kot npr. ZDA. Koliko uspešnih podjetij misliš, da je v drugih, Sloveniji primerljivih državah?
Statistike prijavljenih patentov ne poznam, vem pa, da vsako leto slovenski inovatorji poberejo kar precej medalj na raznih razstavah (procentualno precej več na prebivalca kot marsikatera druga država). Problem je pa v tem, da v Sloveniji ni veliko podjetij, ki bi imela denar in bi tak patent koristno uporabila. Zato jih pač pokupijo tuje firme. Malo se je potrebno pozanimati tudi o stvareh v resničnem življenju, ne pa živeti v oblakih.


Temo sem začela z namenom, da morda ugotovimo, da se zadeve izboljšujejo. Če bi sodili po tvojem mnenju, se, kar je pozitivno. Drugih pa nekako ni slišati. Mogoče jih področje ne zanima ali ...


mogoče pa ne nasedajo raznoraznim pesimističnim izjavam tipa vse je slabo, izobraževanje gre k hudiču in ljudje smo zatirani (to me zelo spominja na konstantne litanije SDS-a in Nove Slovenije o pluralizaciji medijev .:\ )


Vendar je razlika, če lahko svoje ideje hitro prenesejo v življenje ali pa porabijo 5 ali celo 10 let, da prepričajo birokrate takšnih in drugačnih vrst, da je neka zadeva dobra. Problem pri nas je ta, da ti ljudje nimajo podpore, da nekako ni kulture, da bi bili pozitivno vzpodbujani in se jim ne bi bilo potrebno večino časa nekega projekta ukvarjati z neprimernimi zadevami.


problem je v denarju in nikjer drugje. Slovenija se nikoli ne bo mogla primerjati z ZDA. Npr. Krka ne bo nikoli mogla razviti nekega novega zdravila (ne generičnega !), ker pač nima na stotine milijonov dolarjev za dober razvoj. In slovenski inštituti se nikoli ne bodo mogli primerjati z ameriškimi, ker ni dovolj denarja. Že zdaj lahko npr. vidiš, da veliko raziskav poteka s sodelovanjem raznih inštitutov - nekateri imajo to napravo, drugi drugo, itd. Nihče nima dovolj denarja. Kaj šele, da bi znanstvene laboratorije ustanvljala podjetja (kot npr. v ZDA to počne IBM). To je dejstvo. Tudi če bi slovenski izobraževalni sistem (hipotetično, jaz namreč ne verjamem, da je to možno) proizvedel desetkrat več priznanih strokovnjakov na leto, kot jih sedaj, ne bi bilo nič bolje. Zakaj? ker ni denarja, zato jih 90% gre v tujino. Tako je to.

Maria ::

> ne vem, koliko izkušenj in znanj imaš okrog patentov in prenosa le-teh v gospodarstvo, ampak lahko ti povem, da razvoj stane

Dovolj, da vem, da to drži, da pa to ni glavni vzrok.

> Ni malo podjetij, ki so zaradi tega propadle

In dovolj, da vem, da je pogosto takšna izjava le izgovor za nedejavnost na tem področju.

> Malo se je potrebno pozanimati tudi o stvareh v resničnem življenju, ne pa živeti v oblakih.

Upam, da imaš kakšne argumente za to izjavo.

> Temo sem začela z namenom, da morda ugotovimo, da se zadeve izboljšujejo. Če bi sodili po tvojem mnenju, se, kar je pozitivno. Drugih pa nekako ni slišati. Mogoče jih področje ne zanima ali ...
> mogoče pa ne nasedajo raznoraznim pesimističnim izjavam tipa vse je slabo, izobraževanje gre k hudiču in ljudje smo zatirani (to me zelo spominja na konstantne litanije SDS-a in Nove Slovenije o pluralizaciji medijev . )

Se ti ne zdi, da sem začela temo s precej pozitivnim pogledom na izjavo g. Pahorja, ki sem jo želella preveriti. Sploh pa ne vem, kaj ima SDS ... pri vsem tem. In ne razumem zakaj je potrebno vedno vse reducirati na obrabljeni pogojni refleks. :(

> problem je v denarju in nikjer drugje. Slovenija se nikoli ne bo mogla primerjati z ZDA. Npr. Krka ne bo nikoli mogla razviti nekega novega zdravila (ne generičnega !), ker pač nima na stotine milijonov dolarjev za dober razvoj

Za Krko ne vem, vendar te (namreč to demagoško začinjeno izjavo) vsaj Pliva in Lek globoko demantirata v tej smeri.

Ni bistvo v številu priznanih strokovnjakov proizvedenih na leto. Bistvo je v uporabi le teh za ''delanje'' denarja in dobička. In največkrat ni predvsem denar kriv zato, da jih gre 90 % v tujino.

Maria

kopernik ::


Za Krko ne vem, vendar te (namreč to demagoško začinjeno izjavo) vsaj Pliva in Lek globoko demantirata v tej smeri.


aja? kar na dan z dokazi. In to ne z raznimi domačimi sirupi proti kašlju, ampak s pomembnimi zdravili. Vem, na žalost zaradi raznih bolezni v sorodstvu (seveda ni nujno, da to velja vedno in povsod - le moje izkušnje), da so za vse resne bolezni na voljo le draga zdravila iz tujine(od raka do problemov s srcem, itd.). Pliva in Lek? mogoče so izumili ogromno zdravil, ne vem.


In dovolj, da vem, da je pogosto takšna izjava le izgovor za nedejavnost na tem področju.


spet nekaj na splošno in brez argumentacij. Čakam, da boš ti ustanovila podjetje in z razvojem ter inovacijami pokazala vsem, ki iščejo le izgovore, kako se tej reči streže.


Upam, da imaš kakšne argumente za to izjavo.


kot sem že rekel, konkretno je potrebno odgovarjati. Torej npr., kako si bila zatirana in zakaj nisi mogla uresničiti svojih želja in potencialov na svojem področju?


Se ti ne zdi, da sem začela temo s precej pozitivnim pogledom na izjavo g. Pahorja, ki sem jo želella preveriti. Sploh pa ne vem, kaj ima SDS ... pri vsem tem. In ne razumem zakaj je potrebno vedno vse reducirati na obrabljeni pogojni refleks.


to je bilo samo moje natolcevanje, ki pa ni bilo mišljeno osebno. g Pahor pa je cepec, vedno polna usta lepih napovedi in načrtov, ki pa nimajo jasno razdelanih odgovorov na vprašanja kako, s čim in na račun česa bomo nekaj storili.


Ni bistvo v številu priznanih strokovnjakov proizvedenih na leto. Bistvo je v uporabi le teh za ''delanje'' denarja in dobička. In največkrat ni predvsem denar kriv zato, da jih gre 90 % v tujino.


Spet smo tam. Pokaži, kako jih bi ti uporabila za delanje dobička? Če nimaš niti denarja za ljudi z navadno diplomo, kaj šele z magisteriji in doktorati.
Sicer pa, kar jaz poznam ljudi iz faksa, službe in sorodstva (moja sestra npr.), so vsi šli zaradi boljše plače in bolje opremljenih raziskovalnih centrov v tujini (ne pa npr. zato, ker bi jih v Sloveniji kdo omejeval pri raziskovanju).

No, da ne bom samo repliciral. Vse, kar hočem povedati je to, da se mi ne zdi, da smo zatirani, da se ne da uspeti na svojem področju in da gre vse skupaj k hudiču. Ravno nasprotno, zdi se mi, da gre večino stvari na bolje. Če pogledaš današnje otroke so veliko bolj odprti in komunikativni, kot smo bili mi. Vedno več se jim dovoli, tako da lahko bolje izražajo svoje skrite talente :P (čeprav so včasih skoraj neobladljivi, ker starši ne znaj(m)o pravilno postaviti meje, kaj se sme in kaj ne).

lp

Maria ::

Kopernik

Bom odgovorila, čeprav tvoji odgovori tega ne zaslužijo. Slabo si seznanjen z dejstvi in tudi bereš ne to kar pišem.

Odgovori

> aja? kar na dan z dokazi. In to ne z raznimi domačimi sirupi proti kašlju, ampak s pomembnimi zdravili. Vem, na žalost zaradi raznih bolezni v sorodstvu (seveda ni nujno, da to velja vedno in povsod - le moje izkušnje), da so za vse resne bolezni na voljo le draga zdravila iz tujine(od raka do problemov s srcem, itd.). Pliva in Lek? mogoče so izumili ogromno zdravil, ne vem.

Za Plivin Sumamed si verjetno že slišal. Al ne? No, zanj dobijo cca. od 50 do 100 M$ na leto. Zdravilo so izumili sami. V zadnjih treh letih so v Plivi iznašli in patentirali kar nekaj lastnih substanc, katerih zdravila bodo v naslednjih 5 letih na trgu.

Lek je v lanskem oz. letošnjem letu prav tako izumil in patentiral nekaj spojin, ki bodo čez čas zdravila.

Ironija v postu kaže le na tvojo nevednost, nič drugega.

> kot sem že rekel, konkretno je potrebno odgovarjati. Torej npr., kako si bila zatirana in zakaj nisi mogla uresničiti svojih želja in potencialov na svojem področju?

Prosim, preberi še trikrat vse moje poste v tej temi in mi citiraj, kje sem rekla, da nisem mogla uresničiti svojih želja in potencialov??

> to je bilo samo moje natolcevanje, ki pa ni bilo mišljeno osebno. g Pahor pa je cepec, vedno polna usta lepih napovedi in načrtov, ki pa nimajo jasno razdelanih odgovorov na vprašanja kako, s čim in na račun česa bomo nekaj storili.

Zanimivo, SDS in NSi samo nekaj kritizirata in nič ne naredita, Pahor je cepec. Sama dodajam, LDS ima SIB zgodbo, ..., kdo pa je potem pri sebi?! Morda Stranka mladih?

Ker, ti za katere ti ne najdeš dobrih besed, tudi močno odločajo, kako in za koliko se bo podprla ustvarjalnost in inovativnost v Sloveniji, kar pa je spet po tvojem mnenju prav zgledno urejeno!?! To bi lahko imenovali kar Kopernikov paradoks.

> Sicer pa, kar jaz poznam ljudi iz faksa, službe in sorodstva (moja sestra npr.), so vsi šli zaradi boljše plače in bolje opremljenih raziskovalnih centrov v tujini (ne pa npr. zato, ker bi jih v Sloveniji kdo omejeval pri raziskovanju).

Če gredo ven, gredo predvsem zaradi projektov in vsebine. Ker dobri projekti dajejo opremo in reference, tako v ZDA, Sloveniji ali Sahari. Projektov pa je pri nas malo, ker je vsebinske sodelave med industrijo in inštituti relativno malo. Tu je problem in tu ga je potrebno reševati. Nikakor ne v opremi ali plači. To je navaden blef.



Otroci so res bolj odprti, pa delamo tudi na tem, da bodo bolj ustvarjalni?

Maria

Thomas ::

Ma večina folka na tem forumu je tudi konzervativna. Ne razmišlja, kako bi bilo fino, da če bi bili kot Hrvati, ki vsaj tale Sumamed imajo.

Ne samo konzervativni - globoko konzervativni.

30%, ki taki niso, so pa izjema od Slovenske populacije, ki je konzervativna 90%. Če ne več.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Žal, Thomas, imaš tudi tokrat prav.

Maria

p.s. Kdaj bo že padla ta siva mrena.:(

nevone ::

Kopernik

Ker že hočeš primer, ti bom enega navedla, in dvomim da je bil edini

Poznam nekoga, ki je delal na alternativnem merjenju električnega toka, ko naj bi samo nek čip postavljen ob žico beležil porabljeno elektriko. Ne pa tako kot sedaj, ko je za to cela omara v steni. S to napravo, bi lahko porabniki električne energije sami preverjali in kontrolirali porabljeno električno energijo po napravah.
Dlje od njegovega doktorata zadeva ni prišla. Iskra Emeco bo še naprej prodajala "socialistične števce" po precejšnjem delu sveta, dokler ne bodo Korejci ali pa kdo drug, bog ne daj Slovenc, pogruntali takega čipa. Takrat bomo pa v TV dnevniku poslušal, koliko delavcev mora odpustiti slavna Iskra.

o+ nevone

nevone ::

Kopernik in podobni

Ena izjava iz rubrike o Hišnih robotih:

Torej VELIKE RIBE (sony,m$, ibm,...) s Hišnim roboti samo zavajajo lene, naivne ljudi.

To je pogled tipičnega kvazi konzervativnega Slovenca. Kvazi zato, ker kar precej dosežkov inovatorjev PA UPORABLJA.

Ta izjava kaže na to, da Slovenci ne zaničujejo samo domačih inovatorjev, ampak se trudijo zavirati tudi tuje.

kopernik ::

izogibal se bom razglabljanju o tej temi, ker se mi zdi brezpredmetno, ampak bom le komentiral nekatere ostale zadeve.

Maria:
vpletel sem politiko in mi je žal, ker vidim, da te politika zanima in razglabljaš naprej.


bom odgovorila, čeprav tvoji odgovori tega ne zaslužijo. Slabo si seznanjen z dejstvi in tudi bereš ne to kar pišem.


zakaj? če se ti zdi, da pišem neumnosti (smetim), potem ignoriraj. To bom vsekakor naredil jaz.
ne berem? a ti bereš? a ti si dosledna? preberi še enkrat moj odgovor o patentih in njihovem udejanjanju v gospodarstvu.


To bi lahko imenovali kar Kopernikov paradoks.


Ki si si ga v svoji inovativnosti izmislila ravno ti. Ironično, saj vem. Ko pa bi lahko svojo inovativnost izkoristila za odkritje zdravila proti aidsu


Za Plivin Sumamed si verjetno že slišal. Al ne? No, zanj dobijo cca. od 50 do 100 M$ na leto.


natančno cca. 5 krat manj, kot porabi tipična ameriška farmacevtska firma za razvoj novega zdravila.


Lek je v lanskem oz. letošnjem letu prav tako izumil in patentiral nekaj spojin, ki bodo čez čas zdravila.


no, s to izjavo demantiraš sama sebe. In temu bi pa res lahko rekli paradoks. hmm, jaz se s takimi globokimi zaključki raje ne ukvarjam, ker so čisto preveč zame.

Thomas:
globoko konzervativni ? :\
Ravno toliko, kot ljudje v drugih državah.
O inovativnosti ostalih narodov se mi ne zdi vredno zgubljati besed. Ta je podobna kot tista o lepoti ... Na koncu bomo itak vsi v istem košu - komaj čakam, saj se bodo tako končale brezplodne razprave (kot ta tema na primer) o razlikah med ljudmi, ki niso na isti strani meje.

Thomas, Maria, Nevone in podobni razsvetljenci
bodite inovativni še naprej in nam pokažite, kako se tej reči streže. :|

Najbolj smešno (žalostno) je to, kako se vedno najdejo osebki, ki čutijo, kako je potrebno ostalo rajo razsvetliti. Napaka! Veliko ljudi ve več kot ti ali jaz (in tudi dosegli so več kot ti ali jaz - ja tudi v sloveniji so taki). Svoje patente pa kar objavljajte in ko boste brali strokovne objave na to temo boste videli, da ste daleč od tega, da bi bili edini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

kopernik ::

aja, btw. od kje vam ideja, da je večina slovencev podobna meni? A ni že ta tema proti - utež, saj šopku razsvetljencev ugovarjam le in izključno jaz sam.

Thomas ::

Sej nismo (auto)rasisti, ki bi mislili, da Slovenci se rojevajo manj inovativni kot drugi narodi - ne bodi smešen, kopernik.

Slovenska civilizacija in kultura pa inovativnosti nista naklonjeni tako, kot kakšna druga.

O tem je tukaj beseda. Pa če sem prav razumel Mario - če se kaj izboljšuje to zdaj v izobraževanju, jo zanima.

Sicer pa padanje inovativnosti - ali vsaj stagnacija na tem področju - je Evropski fenomen. Potrošnike znajo prestrašiti kakšni Umanoterci, da genetska hrana je pa strup. Konec inovacij na enem najbolj obetavnih področij!

To ni zastonj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Kopernik

Bistvo ti je povedal že Thomas. Sama bom vseeno odgovorila, ker je to idealna priložnost, da razpihamo nekatere tabuje, ki prav pridejo tistim, ki se tako trudijo za status quo - vsepovsod.

> vpletel sem politiko in mi je žal, ker vidim, da te politika zanima in razglabljaš naprej.

Politika me zanima le toliko, kolikor od nas voljeni ljudje ne vzpostavljajo pogojev za primerni družbeni razvoj in jim želim to povedati. Mislim, da to smem in celo moram.

> zakaj? če se ti zdi, da pišem neumnosti (smetim), potem ignoriraj. To bom vsekakor naredil jaz.

To bi bilo hudo narobe. Marsikomu, ki zadev ne pozna, bi se lahko zdele tvoje izjave verjetne, četudi so skregane z resničnim stanjem. Soočanje mnenj kristalizira in koristi. Ignoriranje netočnosti (laži - karikirano) ne vodi k resnici, vodi k stanju, ko netočnost (laž) postane resnica. To je način dela, ki koristi le tistim, ki netočnosti širijo.

> To bi lahko imenovali kar Kopernikov paradoks.
> Ki si si ga v svoji inovativnosti izmislila ravno ti. Ironično, saj vem. Ko pa bi lahko svojo inovativnost izkoristila za odkritje zdravila proti aidsu

Kopernik, da ti cinizem leži, si že dokazal. Dokazuješ pa tudi, da ti logika ne dela najbolje.

V čem je paradoks: na zahodu veliko in pametno vlagajo (politiki, gospodarstveniki, itd) v pogoje dela (to je preverljivo dejstvo), da bodo od inventivnih ljudi dobili največ. In tudi dobijo. Iz vložka (ne samo denarnega) dobiš pridelek.

Ti pa praviš, da so pri nas ključni ljudje (politiki) cepci, da pa so pogoji za vgradnjo inovativnosti v izdelke dobri in da ni nič narobe. Torej iz ''ceposti'' dobiš dober izdelek. Zanimiv zaključek. Da pa je to paradoks, ki ne stoji, ovrže že primerjalni pogled na število patentov na glavo državljana, kaj šele število izdelkov iz teh patentov na glavo državljana med ZDA in Slovenijo.

> natančno cca. 5 krat manj, kot porabi tipična ameriška farmacevtska firma za razvoj novega zdravila.

Kaj hočeš s tem povedati? Daj povej, da bomo enkrat za vedno razpihali to famo o 500 M$?
Koliko je Pliva dala za svoje zdravilo? In od kod denar?

> Lek je v lanskem oz. letošnjem letu prav tako izumil in patentiral nekaj spojin, ki bodo čez čas zdravila
> no, s to izjavo demantiraš sama sebe. In temu bi pa res lahko rekli paradoks. hmm, jaz se s takimi globokimi zaključki raje ne ukvarjam, ker so čisto preveč zame.

Kaj si hotel tu povedati in s čim demantiram sama sebe??


> bodite inovativni še naprej in nam pokažite, kako se tej reči streže

Po čem sodiš, da nismo?

> Najbolj smešno (žalostno) je to, kako se vedno najdejo osebki, ki čutijo, kako je potrebno ostalo rajo razsvetliti. Napaka! Veliko ljudi ve več kot ti ali jaz (in tudi dosegli so več kot ti ali jaz - ja tudi v sloveniji so taki). Svoje patente pa kar objavljajte in ko boste brali strokovne objave na to temo boste videli, da ste daleč od tega, da bi bili edini.

Po čem sodiš, da želim razsvetljevati rajo. Edino, kar sem želela, je, da bi mi kdo od mlajših povedal, če se stanje na področju podpore inovativnosti izboljšuje, ti pa iz tega narediš zgodbo za ''pogojni refleks''. Daj se že reši logike insinuacij. Je že preveč prozorno in poceni.

Po čem sodiš, da mislim, da sem edina, ki vlaga patente? Po tem, da se strinjam s Thomasom, da so nekateri ljudje na forumu konzervativni. Sklep iz te predpostavke je povsem napačen. Dejstvo pa je (dokazano), da je vsaj 80 % ljudi nagnjenih k logiki ohranjanja status quo. In če želi družba naprej, je potrebno ostalim 20 % po najboljših močeh omogočiti, da bodo lahko v dobro družbe in sebe udejanjali svoje zamisli. V skladu z določenimi pravili, se razume.

Maria

kopernik ::

Maria

Vsa podtikanja bom, kot sem že rekel, poskušal ignorirati. Dejal bi le to, da se mora vsak človek prej ali slej soočiti z dejstvom, da ni edini, niti najpametnejši. Zato je v tvoje dobro, da čimprej stopiš iz piedestala vsevedov.

Tukaj je sledil en dolg odgovor, ki pa po mojem mnenju ne bi prinesel nobene koristi. Ne da se mi več razglabljati o popolnoma nepomembnih stvareh. Kot sem že rekel, sam si pomagaj in ne računaj na politike, socialo, kulturo, državo, bla, bla, bla, bla. Bentenje čez slabo izobraževanje, slabe pogoje življenje, itd. ne pomaga nič. Boljše je izkoristiti energijo za pomembne stvari.


nič, preveč me boli glava, grem počasi spat.

Thomas ::

> Zato je v tvoje dobro, da čimprej stopiš iz piedestala vsevedov.

O TEM - si ti vseved. O tem kako je dobro stopiti dol s takega pediestala?

Potem stopi še ti s svojega pediestalčka!


Takeli paradoxčki so streznjujoči. Vsaj morali bi biti.

> nič, preveč me boli glava, grem počasi spat.

A je čudno? Si bil precej zdelan v tejle diskusiji.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

uf, tako zelo, da bom takoj poslal peticijo pahorju, naj natančneje razloži svojo vizijo "nove slovenije".

Saj pravim, se mi ne da. Dejstvo, da vi trije zagonite toliko časa za nepomembno temo, pa tudi nekaj pove, ali ne?
(Še vedno stojim za svojimi besedami, da ne bo pomote. Vašim izzivanjem sem tako ali tako samo jaz nasedel. Hvala bogu, da smo samo mi štirje dovolj nori za take brezplodne diskusije)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Maria ::

Kopernik

Ekonometrija kaže, da ima inovacija/tehnološki preboj največji vpliv na rast BDP.

Posledično tudi na to, kako boš ti živel. In temu ti praviš nepomembna tema?

Ni nepomembna, je pa dolgo časa zamrznjeno in marginalizirano področje bivanja v Sloveniji. Kar bi bilo potrebno spremeniti. V dobro vseh.

Maria

kopernik ::

Nisem tega mislil v smislu, da je razvoj nepomemben, ampak da pri nas ni tako hudo, kot hoces ti predstaviti. Še vedno sem mnenja, da je glavni krivec denar in ne "sistem".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Thomas ::

Seveda da je pri nas hudo. Ne samo pri nas v Sloveniji, celo pri nas v Evropi zadeve niso topogledno preveč dobre.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Mislim, da gre nekomu res lahko na smeh, ko gleda
> statistiko prijavljenih patentov in tudi posledičnih
> učinkov v gospodarstvu in razvoju novih tehnologij.
> Vendar, ne vem, če ta biva kje blizu.

Kar se tice razvoja in inovacij, stevilo prijavljenih patentov ne odraza realnega stanja. Ja, ce jih ni, potem je merilo, ce jih je prevec in so patenti prevec trapasti (ameriski patnentni urad) potem precej izgubi na svoji merodajnosti.

In sedaj tudi EU sili v tako bizarnost, ki jo ima amerika. Software patents...

Bruh...

:/

nevone ::

BigWhale

Ja, tega se je treba bat, da bo preveč patentov. Pač ne morejo biti vsi top top vrhunski, ampak to zato ni slabo.

Bolje da je kakšen trapast preveč, kot pa da jih je premalo. Ta top top pametni, bojo že znal ločit med top in manj top.
Je pa presenetljivo, da tudi kakšna trapasta ideja pri pametnemu sproži pozitiven efekt.

S svojim postom jasno kažeš in dokazuješ s čim se moramo boriti v Sloveniji.

o+ nevone

Sid Izprijeni ::

@nevone

Ne vem, če si prav štekala BigWhala.

BW namreč benti čez idiotske patente, kot naprimer patentiranje genov ali pa šifrirnega sistema z javnim ključem, kjer gre zgolj za matematični postopekipd., zaradi katerih potem število patentov postane dokaj nemerodajen kazalec. Sploh so pa "slabi" patenti, kot sta na primer prej omenjeni bizarnosti, dejansko zavirajoči za razvoj.

Po mojem se je slabih patentov ravno tako treba bat kot premajhnega števila patentov na sploh.

0:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

BigWhale ::

Neveone:

Patentirano guganje na gugalnici, ki visi na verigi, s tem, da je patentirano guganje levo in desno in ne kot bi se clovek normalno gugal. Patentni urad, ki to dovoli je kretenizem. Tudi tak, ki dovoli patentiranje 'one click' shoppinga ali pa algoritma za stiskanje (GIF) ki je v uporabi ze 10 let, pa se ga potem nekdo spomni patentirati.

Se mi zdi, da mojega posta nisi cisto razumel...

Thomas ::

Patentiranje algoritmov vam ni všeč?

Nasprotujete tudi "patentiranju" osmih taktov, ki jo de facto (preko t.i. avtorstva) izvajajo muziki?

Melodija je zaščitena, algoritem pa ne?

:\


Kaj jest mislim - algoritmov in melodij bo in the wild kmalu cele gore. AI created.

Ampak to je moj pogled na zadevo. >:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nevone ::

Sid

>Po mojem se je slabih patentov ravno tako treba bat kot premajhnega števila patentov na sploh.

To se pa jest ne strinjam. Lahko je zavreči slab patent, če pa patenta ni pa še zavreči nimaš kaj.

Hočem povedat, da pretirana topogledna strogost lahko marsikoga odvrne od naklonjenosti do inovatorstva.
In za to v tej temi gre. Za splošno naklonjenost inovatorstvu, ne pa za dlakocepstvo.

Sicer so to zelo subtilne stvari, ampak jaz mislim da pri ljudeh to tako deluje.

o+ nevone
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Patentna bitka se nadaljuje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
10311229 (9636) gpg
»

Okrogla miza o programskih patentih (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
26723367 (20143) Daedalus
»

Danska rešuje programerje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
14013532 (11075) Thomas
»

predlog dinamične patentne zakonodaje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19613123 (11047) Brane2
»

nasvet g. Marjanu Kodelji in reviji MOJ MIKRO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
626409 (4886) BigWhale

Več podobnih tem