» »

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje

1
2
»

Hasel Nutsen ::

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.
¸

Hmm... kolikor jaz razumem, lastnik lahko odpove pogodbo zgolj iz krivdnih razlogov, ali pa če so v pogodbi navedeni kakšni drugi razlogi.
Meni pa v pogodbi piše, da mi lahko odpove pogodbo brez navajanja razloga. Ta zapis mi ne gre skupaj z zakonom, ki pravi, da bi morali biti razlogi jasno definirani.

Tudi tukaj: https://najemniski-sos.si/odgovori/ali-...
recimo piše, da se pogodba s strani lastnika ne sme prekiniti brez krivdnega razloga.

Ales ::

Jerry000 je izjavil:

Ales je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

... Kako se lahko zaščitiš, da se najemnik ne prijavi kot stalen naslov? ...

Kaj misliš, da bi s takim omejevanjem najemnikov pridobil?

Ja hudica, kaj pa omejevanje ko se najemnik ne zeli izpisat ko gre ven? To pa nic kljub taksnim velikim davkom ne znajo pohitriti postopkov?

Neke gostilniške debate si preveč poslušal.

ReRMh ::

ena zanimivost - če imaš občinsko subvencionirane najemnike in so jim nedavno zvišali plačo čez nek znesek, lahko izgubijo subvencijo in so v bistvu na slabšem...

Tidule ::

Hasel Nutsen je izjavil:

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.
¸

Hmm... kolikor jaz razumem, lastnik lahko odpove pogodbo zgolj iz krivdnih razlogov, ali pa če so v pogodbi navedeni kakšni drugi razlogi.
Meni pa v pogodbi piše, da mi lahko odpove pogodbo brez navajanja razloga. Ta zapis mi ne gre skupaj z zakonom, ki pravi, da bi morali biti razlogi jasno definirani.

Tudi tukaj: https://najemniski-sos.si/odgovori/ali-...
recimo piše, da se pogodba s strani lastnika ne sme prekiniti brez krivdnega razloga.

Pogodbena dolocila, ki so v direktnem nasprotju z zakonom so praviloma nicna. Posledicno lahko zavrnes zahtevo lastnika in ostanes (ter placujes) do konca pogodbe. Drugo pa je kaka je v taki situaciji kvaliteta zivljenja.

Jerry000 je izjavil:

cortez je izjavil:

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Zakaj nategnili, saj je najemnik podpisal pogodbo - se je strinjal. Tle se ne gre za nategovanje. Isto ne razumem, V pogodbi napises da dovoljujes izrecno samo prijavo kot zacasni naslov. Ce je podpisal, se je strinjal, kako potem se krsi zakon, ce je tvoja nepremicnina in tvoja pravila? A da pa nekdo zbira samo slovence in ne tujcev pa se ne oglobi? Ne razumem ravno teh zakonodaj.

Zato ker obstaja zakonodaja namnejena temu, da se mocnejsa stranka v pogodbenem razmerju ne more izzivljat nad sibkejso. Ti si ziv dokaz tega zakaj rabimo dodatno zakonsko zascito najemnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Utk ::

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Nisem nikoli živel v bloku, ampak ta sklad verjetno pride na položnici skupaj z ostalimi stroški upravnika? To je čist praktično, da neko položnico celo plača en človek. Kaj točno je tu nateg, če se dogovorijo, da bo to plačeval najemnik? Sklad je menda kar fiksna stvar, in najemnik si lahko izračuna kolk stane najemnina plus ta sklad.

Tidule ::

Stanovanjski sklad praviloma pride loceno, ker se skladno z zakonom tudi placuje na povsem locen racun. To je striktnonza dolgorocna vlaganja v object in ne sme prit do situacije, da bi si uoravnik pokrival kakrsnekoli druge stroske iz tega.

Ker gre praviloma za dolgorocne vzdrzevalne in investicijske stroske, je to praviloma strosek lastnika, je pa to nevomno podrocje, ki se ga lahko prosto uredi v pogodbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Jerry000 ::

Ales je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ales je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

... Kako se lahko zaščitiš, da se najemnik ne prijavi kot stalen naslov? ...

Kaj misliš, da bi s takim omejevanjem najemnikov pridobil?

Ja hudica, kaj pa omejevanje ko se najemnik ne zeli izpisat ko gre ven? To pa nic kljub taksnim velikim davkom ne znajo pohitriti postopkov?

Neke gostilniške debate si preveč poslušal.

Zato pa sprašujem, in tvoj komentar mi je podal enako informacijo kot "v gostilni"

Tidule je izjavil:

Hasel Nutsen je izjavil:

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.
¸

Hmm... kolikor jaz razumem, lastnik lahko odpove pogodbo zgolj iz krivdnih razlogov, ali pa če so v pogodbi navedeni kakšni drugi razlogi.
Meni pa v pogodbi piše, da mi lahko odpove pogodbo brez navajanja razloga. Ta zapis mi ne gre skupaj z zakonom, ki pravi, da bi morali biti razlogi jasno definirani.

Tudi tukaj: https://najemniski-sos.si/odgovori/ali-...
recimo piše, da se pogodba s strani lastnika ne sme prekiniti brez krivdnega razloga.

Pogodbena dolocila, ki so v direktnem nasprotju z zakonom so praviloma nicna. Posledicno lahko zavrnes zahtevo lastnika in ostanes (ter placujes) do konca pogodbe. Drugo pa je kaka je v taki situaciji kvaliteta zivljenja.

Jerry000 je izjavil:

cortez je izjavil:

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Zakaj nategnili, saj je najemnik podpisal pogodbo - se je strinjal. Tle se ne gre za nategovanje. Isto ne razumem, V pogodbi napises da dovoljujes izrecno samo prijavo kot zacasni naslov. Ce je podpisal, se je strinjal, kako potem se krsi zakon, ce je tvoja nepremicnina in tvoja pravila? A da pa nekdo zbira samo slovence in ne tujcev pa se ne oglobi? Ne razumem ravno teh zakonodaj.

Zato ker obstaja zakonodaja namnejena temu, da se mocnejsa stranka v pogodbenem razmerju ne more izzivljat nad sibkejso. Ti si ziv dokaz tega zakaj rabimo dodatno zakonsko zascito najemnikov.

Ampak še vedno ne razumem, pogodba je na mizi, najemnik dobi pogodbo da si jo prebere, če podpiše, potem se strinja z pogoji, v nasprotnem primeru pač ne podpiše in iščeš dalje. Ni mi jasno, sori, saj ne izživljam šibkejšega, samo napisano je v pogodbi, da ko se izseli, se mora odjaviti. Ker če se ne odjavi, imam potem jaz problem (če je stalno prijavljen), ker kot lastnik, ga ne morem izpisat iz lastnega mojega stanovanja (lahko, ampak postopek traja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Jerry000 ::

Utk je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Kot lastnik nimaš pravice vplivat na to kje je kdo prijavljen za stalno ali začasno. Ok lahko se greš na grdo pa oddajaš na črno pa ne more prijavit (ker za prijavo rabi kopijo pogodbe), ampak legalno to preprečit ne moreš.

In je povsem logično da ne moreš preprečit, kje pa naj bo najemnik prijavljen, če mu je ta najem edino stanovanje?

Ce mu je edino stanovanje reces da ne sprejmes in je to to. Pac ne sklenes pogodbe z njim. No, na glas razmisljam, ne vem kako je v praksi. Da ne bo pomote. Ni noben problem prijava stalno ali zacasno. Problem je ker ko se stalno prijavi te tudi pogodba ne resi. Ko pogodba potece mu ne morem reci "ne bom vec oddajal, rabim stanovanje"...ker je prijavljen kot stalno.

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.

Ne, ce je stalno prijavljen. Potem more najemodajalec najti stanovanje. Ce prav razumem. Zato je problem prijave stalnega

Vse narobe razumeš. Ne lotevaj se ničesar dokler se ne pozanimaš, še kje drugje kot za šankom, ker ti že osnovne stvari niso jasne, kaj bo šele ko se začnejo res komplicirat stvari.
V stanovanju je najemnik na podlagi pogodbe, ne pa na podlagi prijavljenega naslova.

Seveda, na podlagi pogodbe...to mi je jasno. In če mu ni všeč člen, kjer pravi da se mora najemnik ob izselitvi odjavit na tem naslovu, pač ne podpiše, ne vidim problema tu oziroma bom raje rekel, ne razumem

Utk je izjavil:

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Nisem nikoli živel v bloku, ampak ta sklad verjetno pride na položnici skupaj z ostalimi stroški upravnika? To je čist praktično, da neko položnico celo plača en človek. Kaj točno je tu nateg, če se dogovorijo, da bo to plačeval najemnik? Sklad je menda kar fiksna stvar, in najemnik si lahko izračuna kolk stane najemnina plus ta sklad.

Sklad pride ločeno. Naj bi bil to strošek najemodajalca ampak se lahko dogovori da to najemnik plačuje, če je tko v pogodbi. Kot je NUSZ, praviloma je to strošek najemnika ampak lahko je tudi 50/50 ali pa od najemodajalca. Odvisno kako je v pogodbi/dogovoru

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Utk ::

Seveda, na podlagi pogodbe...to mi je jasno. In če mu ni všeč člen, kjer pravi da se mora najemnik ob izselitvi odjavit na tem naslovu, pač ne podpiše, ne vidim problema tu oziroma bom raje rekel, ne razumem

Odjavit (ne odjavit, ampak drugje prijavit) se mora že po zakonu. Ampak če tega ne more tako zlahka enforcat država, kako zaboga bo tebi uspelo?

Jerry000 ::

Utk je izjavil:

Seveda, na podlagi pogodbe...to mi je jasno. In če mu ni všeč člen, kjer pravi da se mora najemnik ob izselitvi odjavit na tem naslovu, pač ne podpiše, ne vidim problema tu oziroma bom raje rekel, ne razumem

Odjavit (ne odjavit, ampak drugje prijavit) se mora že po zakonu. Ampak če tega ne more tako zlahka enforcat država, kako zaboga bo tebi uspelo?

Ekzekli, drzava more to, to imamo v k* zakonodajo. Kot lastnik lastnega stanovanja bi seveda (najbrz) moral met pravico ga odjavit. In ker seveda meni ne bo uspelo se zanasam na drzavo, glede na to da se mastni davki placujejo. Imam obcutek da ce davke ne polacas takoj helikopter spustijo nad tebe, ko pa se gre za taksno zadevo glede odjave pa si izico uzamejo, boli njih. Malo pretiravam ampak tak obcutek dobim.

Utk ::

Začasno itak avtomatsko poteče, tega ne more obnovit brez nove pogodbe.
Za stalno, če se noče sam prijavit, moraš pač sprožit postopek ugotavljanja njegovega stalnega prebivališča. Jebiga, ne gre tako, da ga bi ti odjavil, njegovo stalno prebivališče pa potem ostane nekje v luftu. Dokler je tak butast zakon, da ga človek mora imet, ga pač mora imet, in ga ne moreš niti sam zase odjavit, kaj šele ti za nekoga drugega.

Ales ::

@Jerry000, zakoni morajo biti uravnoteženi do vseh, ki se jih dotikajo. Skrbeti morajo za blagor vseh vpletenih. Popolnoma prav je, da imamo mehanizem za ugotavljanje stalnega bivališča nekoga, ne pa da je odjava prepuščena samovolji nekoga drugega.

Je le treba o takih stvareh malo bolj celovito razmisliti, preden se jih pljuva...

Utk ::

Ah, ti zakoni so totalno passe. Zakaj bi nek človek moral imet "stalno prebivališče"? Kakšen je praktičen pomen in namen tega? Zakaj bi država morala vedet kje spiš vsaj 183x na leto. A bo nekdo goljufal in peljal otroka v vrtec v Koper, čeprav živi v Celju?

Kompliciramo si življenje in nalagamo dodatno delo, samo da imajo birokrati kaj za delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Dejansko se v praksi stalno prebivališče uporablja le za uradno vročanje v primeru ko hkrati obstaja še začasno (no so še kaki drugi birokratski edge casi, ki bi se jih lahko pač spremenilo da gledajo dejansko prebivališče namesto stalnega).

Skratka dva naslova potencialno res rabiš, je pa res da bi jih lahko preimenovali v "trenutno prebivališče" in "naslov za vročanje uradne pošte". In ja, naslov za uradno vročanje pošte bi lahko debirokratizirali. Da bi lahko za to določil nek poštni predal ali izbral da je tak naslov le elektronski oziroma izbral da je to pač trenutno prebivališče (kar bi bil default, torej če greš nekam v najem je pač tam).

Utk ::

Državi bi moralo bit v interesu, da ti dejansko dobiš to pošto, dobil je pa boš najbolj ziher na naslovu, ki ga bi lahk sam določil kadarkoli, brez neke frke. Ne pa da je pošlje pač na nek naslov in si s tem opere roke. Če pa ti daš vlogo za neko stvar, boš pa tudi menda poskrbel, da boš tam napisal pravi naslov kam ti naj odgovorijo.

Da ne govorimo o elektronskem vročanju...

V-i-p ::

@Utk: malo pozabljaš, da brez uradnega stalnega prebivališča dobimo teksas. Ne moreš najti in iskati kriminalcev, dolžnikov, ni rubeža, itd...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Utk ::

Aha, stalno prebivališče na nekem papirju je problem za kriminalce...

CrniPanter ::

Država je torej maksimalno otežila zajebancijo s temi prijavami / odjavami stalnih prebivalisc in vse kar se je doseglo je to, da se ljudem ne pusti za stalno prijaviti v najemniskih stanovanjih. Zdaj enim to ni problem ampak za nekatere pa predstavlja veliko težavo. Sicer pa niti nikogar kaj prevec ne briga.

Lonsarg ::

Država pravi da itak rabiš pogodbo za najem, s to pogodbo pa lahko sam urejaš poljubno stalno in začasno prebivališče brez da karkoli obvestiš njemodajalca.

Če si pa na črno je pa problem ja...

To sicer ne pomeni da ni to ločevanje stalno/začasno ena brezvezna birokracija. Prabivališče bi moralo biti ena in konec, pač kjer si več kot 50% časa.

Jerry000 ::

Ales je izjavil:

@Jerry000, zakoni morajo biti uravnoteženi do vseh, ki se jih dotikajo. Skrbeti morajo za blagor vseh vpletenih. Popolnoma prav je, da imamo mehanizem za ugotavljanje stalnega bivališča nekoga, ne pa da je odjava prepuščena samovolji nekoga drugega.

Je le treba o takih stvareh malo bolj celovito razmisliti, preden se jih pljuva...

Že že, prav je da imamo mehanizem...ampak ta mehanizem je očitno zastarel če to res traja po 1 leto. Sploh ker te omejujejo da ne moreš niti stanovanja prodat.
Da ne bo pomote, sprašujem ker me zanima, pljuvam samo iz vidika nerazumevanja teh zakonov kar spet, zato sprašujem oziroma odpiram to debato ker verjetno, je še kdo tak kot jaz ki se ni rodil vseved in mora spraševat stvari...

mn ::

@Jerry, problem ni toliko zakonodaja po mojem mnenju kot je problem neucinkovitost izvajanja zakonodaje.

Kanban ::

Kar pa je posledica slabe zakonodaje. Ker je toliko kompleksna, da je ni mogoče učinkovito uveljavljati brez množice uradnikov. Poenostaviš kakšno stvar in imaš kar naenkrat dovolj ljudi, ki se gredo lahko učinkovit nadzor.

St235 ::

Jerry000 je izjavil:

Ales je izjavil:

@Jerry000, zakoni morajo biti uravnoteženi do vseh, ki se jih dotikajo. Skrbeti morajo za blagor vseh vpletenih. Popolnoma prav je, da imamo mehanizem za ugotavljanje stalnega bivališča nekoga, ne pa da je odjava prepuščena samovolji nekoga drugega.

Je le treba o takih stvareh malo bolj celovito razmisliti, preden se jih pljuva...

Že že, prav je da imamo mehanizem...ampak ta mehanizem je očitno zastarel če to res traja po 1 leto. Sploh ker te omejujejo da ne moreš niti stanovanja prodat.
Da ne bo pomote, sprašujem ker me zanima, pljuvam samo iz vidika nerazumevanja teh zakonov kar spet, zato sprašujem oziroma odpiram to debato ker verjetno, je še kdo tak kot jaz ki se ni rodil vseved in mora spraševat stvari...

Zakaj ne bi mogel prodat stanovanja? Stalno bivalisce nima popolnoma nic s tem.

S tem da vprasas sicer ni nic narobe, ampak pljuvat po stvareh zato, ker ji ne razumes, je pa se kar pomilovanja vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

kako brez nevarnosti oddajati stanovanje?

Oddelek: Loža
342704 (1746) Gregor P
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30364264 (57180) Ishmael
»

Problem z lastnikom stanovanja in 90 dnevni odpovedni rok

Oddelek: Loža
275949 (3950) NonPlusUltra
»

Odpovedni rok pri najemu stanovanja

Oddelek: Loža
198689 (6143) St235
»

Podnajemna pogodba - problem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26655727 (49320) mojca

Več podobnih tem