» »

pekač za pizzo

pekač za pizzo

1 2
3
4

OrkAA ::

Meni so najboljsi priblizki picam iz krusne peci ratali tako, da sem najprej mocno segrel litozelezno ponev. Potem sem notri vrgel pico in jo postavil tik pod zgornji grelec, ki je bil nastavljen na 'broiler' oz. zar nacin. Taka pica se spece v max. 5 minutah, vecinoma se precej manj. V mojem primeru je med grelcem in pico komaj kakih 10cm prostora.

hendriks ::

Meni pa s teracota kamnom iz 1001 dar stacune v city parku. Vendar brez prave temperature lahko samo sanjate o pici kot iz krusne peci. Nekateri proizvajalci bele tehnike prodajajo pecice s pizza programom, ki dvigne temperaturo na 360 stopinj. Mislim da sem nazadnje videl da ima Beko tako pecico.

#000000 ::

Ja no sam prava temperatura iz prave peči za pizzo je med 750-900 stopinj in to je tok hitro pečeno da kr skoč v luft,

OrkAA ::

No tukaj pa malo pretiravas. Ce pogledamo npr. industrijsko pec za te namene - https://www.gozneyovens.com/products/en...

Specifically designed and developed for cooking at temperatures that exceed 400°C, Neapolitan Pizza is the Napoli 1500's core function, although not limited to just making Pizza.


Omenja temperaturo blizu 400, kar je v skladu s tem, kar sem do zdaj slisal o "pravih peceh za pico".

K0l1br1 ::

Krušna peč peče pice pri temperaturah, kjer oglje rata sivo. Rečeno je, da je to okrog 600 stopinj.

reeves ::

V električni peči, pečeš pizzo na 350 do 400 stopinj cca. 4 min. V krušni peči ima dno cca 500 stopinj, komora cca. 700 stopinj. Peče se približno 2 minute.

#000000 ::

ja tko nekako, vrh komore je bolj vroč zato se potem pico dvigne na loparju pod strop komore za ne vem 5-10 sekind da zapeče kot treba, je pa vsaka peč malo drugačna in vsak picopek malo drugače peče.

mojca ::

Iz cesa pa so narejene te vase pecice, ki karbonizirajo pico pri 900 stopinjah??? Verjetno ste vsi opazili, da so peci znotraj zivo oranzne barve?

Salo na stran.

Mi delamo pico v krusni peci. Sicer ne izkljucujem moznosti, da je termometer pokvarjen, ampak od cca. 400 stopinj navzgor (merjeno z IR termometrom na steni) je peka ze malenkost rizicna in se pica prehitro zazge. Temperature zraka ne merim, je pa v pecici navadno se oglje, ki je res malenkost toplejse.

Stene morajo med segrevanjem krusne peci dejansko postati bele (kot pravi K0l1br1), da bi pa pico pekel pri 600 stopinjah ... vso sreco!

reeves ::

Naj še dodam, da v domači pečici ne moreš speči pizze, kot v pizzeriji, tudi če imaš pizza program. Prvič zaradi same velikosti pečice. Samo ko daš pizzo v peč temperatura pade za vsaj 50 stopinj. Drugič, enostavno je prešvoh. Z eno fazo boš rabil 10 min, da boš spet dobil željeno temp.
Če ima kdo od vas namen doma peči dobre pizze in pogosto, potem vsekakor priporočam nakup namenske trofazne pečice. So majhne (namizne) in zelo učinkovite tudi za peči druge stvari. Tudi niso ne vem kako drage. So pa ful težke. Notri je šamot

OrkAA ::

Glede na mojo hitro raziskavo na googlu, les pri gorenju oddaja priblizno 500-600 stopinj, tako da teoreticno ni mozno, da bi sla pec visje od tega. Sploh glede na to, da so krusne peci ponavadi odprte in vanje lahko vstopa hladen zrak.

reeves ::

Les ne sme goreti ampak žareti. Če ga pihaš je še bolj vroč. Pa če je zadosti vroče za kovače bo pa tudi za pizzopeke ;)

@mojca z lahkoto ti spečem pizzo na 600 stopinjah. Seveda ne v majhni el. peči, v krušni pa ni problema. Razlika je tudi med temp. podna od temp. zraka.

#000000 ::

Ma tam 450 pečejo pri nas, ker šparajo, plus slvenci ne marajo prave napoli pice, kar je samo margerita, tanka hrustljava in stvari na njej so pečene v hipu, nič pelati sir šunka gobice in podobni derivati, ker če nabašeš nanjo vse to pizdarijo ki vsebuje kr nekaj vode, zadeva ne bo pečena ampak kuhana, zato jo pečejo pri nižjih temp. ker brugač bi blo dno k oglje dokler se vse to znebi vlage.

OrkAA ::

According to the rules proposed by the Associazione Vera Pizza Napoletana ... bla bla bla ... The pizza must be baked for 60-90 seconds in a 485 °C (905 °F) stone oven with an oak-wood fire.


Neapolitan pizza @ Wikipedia

Jaz mislim, da ima tole vec teze kot vase trditve o 600+. Lahko pa kdo posname filmcek in dokaze nasprotno.

korenje3 ::

A to zdej to mojo pico obravnavate? :)

mojca je izjavil:

Iz cesa pa so narejene te vase pecice, ki karbonizirajo pico pri 900 stopinjah??? Verjetno ste vsi opazili, da so peci znotraj zivo oranzne barve?

Salo na stran.

Mi delamo pico v krusni peci. Sicer ne izkljucujem moznosti, da je termometer pokvarjen, ampak od cca. 400 stopinj navzgor (merjeno z IR termometrom na steni) je peka ze malenkost rizicna in se pica prehitro zazge. Temperature zraka ne merim, je pa v pecici navadno se oglje, ki je res malenkost toplejse.

Stene morajo med segrevanjem krusne peci dejansko postati bele (kot pravi K0l1br1), da bi pa pico pekel pri 600 stopinjah ... vso sreco!


sicer nobena hišna pečica ne greje nad 350°C... tiste na tekoči trak ki jih imajo picerije za dostavo na dom pa segrejejo na 650°C. sem enkrat videl pri eni da je imel tako temperaturo na displayju.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

#000000 ::

OrkAA je izjavil:

According to the rules proposed by the Associazione Vera Pizza Napoletana ... bla bla bla ... The pizza must be baked for 60-90 seconds in a 485 °C (905 °F) stone oven with an oak-wood fire.


Neapolitan pizza @ Wikipedia

Jaz mislim, da ima tole vec teze kot vase trditve o 600+. Lahko pa kdo posname filmcek in dokaze nasprotno.



Hm znaš met celo prav, lahko da sm pobrkal F in C, samo še vedno trdim da velike picerije ko je bum naterajo to peč na 700+

OrkAA ::

Heh, na to pa sploh nisem pomislil. Verjetno res vecina nesporazumov v tej temi nastaja zaradi mesanja C in F. Ker 700-900F je ravno prava temperatura za peko. :)

K0l1br1 ::

Pri krušni peči temperature itak ne merim, ker nimam s čim, pogledam samo, kdaj saje ratajo bele in potem gas.
Sem jo pa tudi že naredil iz ilovice instant in smo pekli isto popoldne pice v njej.....
Recept za peko pice:
- narediš krušno peč
- ...............

reeves ::

OrkAA je izjavil:

According to the rules proposed by the Associazione Vera Pizza Napoletana ... bla bla bla ... The pizza must be baked for 60-90 seconds in a 485 °C (905 °F) stone oven with an oak-wood fire.


Neapolitan pizza @ Wikipedia

Jaz mislim, da ima tole vec teze kot vase trditve o 600+. Lahko pa kdo posname filmcek in dokaze nasprotno.

Jaz sem rekel, da ima lahko peč tudi več od temperature ognja, za kar si ti napisal, da ne more biti.
Za temperature pa govorim iz prve roke. Sem pek, pizzopek, slaščičar in kuhar. Predvsem pek in pizzopek.
Na takih temperaturah sem jaz pekel pizze. V stopinjah celzija, da ne bo pomote

OrkAA ::

O, super da imamo nekoga, ki to pocne profesionalno.

Kako pa ves, da si jih pekel na takih temperaturah? Kako si meril? A to gre za krusno pec ali elektricno?

#000000 ::

Eto super, mam potrditev iz prve roke. Okay ajde ker si profi, mal prečekiraj temo in poglej kake pice so nam ratale, pa mal oceni kaj se dela narobe. LP

OrkAA je izjavil:

O, super da imamo nekoga, ki to pocne profesionalno.

Kako pa ves, da si jih pekel na takih temperaturah? Kako si meril? A to gre za krusno pec ali elektricno?



100% les ali plin ali kombinacija, se pravi krušna

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

radmannsdorf ::

Še jaz, ex-picopek, probajte tale recept z ledeno vodo in samo ostro moko. pečico pa na full. Komur ne rata, naj gre v picerijo :))

#000000 ::

radmannsdorf je izjavil:

Še jaz, ex-picopek, probajte tale recept z ledeno vodo in samo ostro moko. pečico pa na full. Komur ne rata, naj gre v picerijo :))



Zasolu jo pa je, fak 5 gramov soli na pol kile moke je mal prehuda tud za pofi pijančke :)

CoreySteel ::

Jest dam precej več kot 1:100 soli :)
Twitter: @CoreySteel_

#000000 ::

CoreySteel je izjavil:

Jest dam precej več kot 1:100 soli :)



No ja, ko šta voli pa nek izvoli, jest mal škrtarim pri soli :)

reeves ::

O profiju bi se lahko veliko pogovarjali. Jaz se nimam za profija. Pa to je bilo 10 let nazaj. V pizzeriji na Trubarjevi sem imel krušno peč z vgrajenimi 4 termometri. Kuril samo na bukova drva. V Maxiju so el. peči, ampak se je peklo cca. 5 min, ker so v pekačih

5g soli na 500g moke je čisto normalno. To je 1% na moko. V kruh dajemo 1,8 - 2,0%

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

#000000 ::

Ja vem da ma kruh kr dost soli, zato ga ne jem oz če ga ga spečem doma v avtomatu, men je že žemlja iz pekarne kr preslana, pač ne smem soli preveč in se jo ogibam.

reeves je izjavil:

O profiju bi se lahko veliko pogovarjali. Jaz se nimam za profija. Pa to je bilo 10 let nazaj. V pizzeriji na Trubarjevi sem imel krušno peč z vgrajenimi 4 termometri. Kuril samo na bukova drva. V Maxiju so el. peči, ampak se je peklo cca. 5 min, ker so v pekačih

5g soli na 500g moke je čisto normalno. To je 1% na moko. V kruh dajemo 1,8 - 2,0%


Pol si delal v Napoliju al Tartufu ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

reeves ::

Aja, če se vam testo prehitro zažiga, potem kot prvo ukinite sladkor, če ga slučajno dajete notri. Kot drugo, testo zamešajte zvečer z 0,5% kvasa in pustite v hladilniku. Tako se naj bi tudi delalo. Staro testo kasneje zabarva

#000000 je izjavil:

Ja vem da ma kruh kr dost soli, zato ga ne jem oz če ga ga spečem doma v avtomatu, men je že žemlja iz pekarne kr preslana, pač ne smem soli preveč in se jo ogibam.

reeves je izjavil:

O profiju bi se lahko veliko pogovarjali. Jaz se nimam za profija. Pa to je bilo 10 let nazaj. V pizzeriji na Trubarjevi sem imel krušno peč z vgrajenimi 4 termometri. Kuril samo na bukova drva. V Maxiju so el. peči, ampak se je peklo cca. 5 min, ker so v pekačih

5g soli na 500g moke je čisto normalno. To je 1% na moko. V kruh dajemo 1,8 - 2,0%


Pol si delal v Napoliju al Tartufu ?

Ne spomnim se imena. Napoli ni bil. Bila pa je špageterija in pizzerija na začetku Trubarjeve od Tromostovja. Na levi strani si šel dol po stopnicah v nekakšno pasažo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

#000000 ::

Aja sej res Napoli je bil v bistvu na mali ulici, mislm da je tam zdej neka šola, Tartuf pa na prov na tistem otočku na mali ulici al je bil to mali trg, nasprot Alf bara, ostalo je verjetno na trubarjevi se spremenlo tolk da ne najdeš več nič, lokali zamenjali lastnike in najemnike 100krat že.

reeves ::

Ja, sej tam sem bil slabo leto, potem je pa propadel. Zaprl. Še 2 plači mi je ostal dolžan. Takrat nisi imel šans konkurirati Napoliju. Enkrat smo imeli napovedano družbo, pa je prišel še pizzopek iz Napolija pomagat. Samo gledal sem ga lahko. To je pa bil profi. Jest nardim 1 pizzo, on 5 :))
Takrat je Napoli prodajal po 500 pizz na dan

#000000 ::

Čak pol ti je bil Žika šef ? al je to že naslednji lastnik kateremu je on prodal, neki gorenci so bli. A je bil ta iz napolija po nadimku ZEKO ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

reeves ::

Uhhh, nimam pojma. Vem pa da je bil doma v Štepancu, ker sva ga šla s sodelavcem enkrat ganjat za denar.

#000000 ::

A ne ne pol ni taprav, prvega lastnika jest poznam, on je bil poštenjak, res je bil bolj škrte sorte in je kakega picopeka oteral ker je kao preveč sera filal LOL, ampak plačal je pa vse redno.

OrkAA ::

Ne vzet tega prevec resno ampak - ne spomnis se nobenih detajlov, razen, da je sla pica na 600 stopinj? :) Mogoce so bili tisto vseeno Fji.

reeves ::

OrkAA je izjavil:

Ne vzet tega prevec resno ampak - ne spomnis se nobenih detajlov, razen, da je sla pica na 600 stopinj? :) Mogoce so bili tisto vseeno Fji.

Ja, seveda. To je bilo nekje 99 leta. Šefi se menjajo, sistem peke pizz ostaja več ali manj enak

Ne, niso bili F-ji. Pol bi bili povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

reeves ::

No, iz računalnika je malo lažje pisati, pa če slučajno koga zanima kako sem jaz delal pizze.

V pizzeriji, kjer sem imel ustrezne peči, sem zamesil testo takole nekako:
- moka T500 mehka (to drugače ni pravilno, če bi spet delal v pizzeriji bo dal vsaj 50% T500 ostre)
- cca. 0,5% svežega kvasa (odvisno od letnega časa)
- 1,5% soli
- malo olja (v pizzerijah ponavadi šparajo in dajejo rastlinskega, je pa opazna razlika če daš olivno olje)
- zelo mrzla voda

Mešal sem ročno, ker ni bilo ne vem koliko pizz dnevno. (v Maxiju se je pa testo za pizze v A etaži itak delalo v pekarni spodaj), stehtal, oblikoval hlebčke, jih malo naoljil, zložil v posodo, pokril s samolepilno folijo na dotik in dal v hladilnik. Testo sem mešal pred koncem šihta za naslednji dan.
Doma delam drugače:
- kvasa dam 2-3%
- voda mlačna
- dam tudi 1% sladkorja, da rob prej zabarva in dobi skorjo. Drugače lahko hitro dobiš presušen in trd rob.
Zamešam, počakam kako uro, razvlečem (ne valjati) na peki papir in v pečico na 250 za cca. 10-12 min.
Nič posebnega.

Je pa vse skupaj stvar okusa. Sicer jih bolj redko delam doma, so mi pa dobre. Sem pa seveda jedel že boljše.

Še nekaj bi (bolj za vsak slučaj) rekel tistim, ki si lastite kamne za v domačo pečico. Saj ne pečete pizze v pekaču, a ne? Ker potem je kamen skoraj brez veze. Poanta lepo zapečene pizze je v tem da daš testo direktno na zelo vročo površino. To v parih sekundah prisili kvasovke, da oddajo CO2 in umrejo, testo se dvigne in zakrkne. Naprej se pa lepo prepeče, ker je v njem zrak (oz. CO2). Če je v navadnem pekaču (zato so tisti z luknjicami za pizze) kvasovke umirajo počasi, ampak ne delujejo toliko. Testo ostane zbito in se ne more dobro prepeči. Ker ne dobi skorje, vpije tekočino (pelate) in dobimo kuhano pizzo. Tako, da če imate kamen, morate imeti tudi mini lopar (s čisto kratkim ročajem). Razlika bo ogromna.
Pa dober tek ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

korenje3 ::

reeves, masivna podlaga je zato da se testo na sredini zapeče. če daš na tanko pločevino lahko na sredini pice dobiš surovo testo. kakšen kamen ki akumulira večje količine toplote pa peče od samega začetka.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

NikolormousB ::

Kamni so v resnici precej slaba podlaga za peko pice. V krušnih pečeh, kjer so peči narejene iz kamna ali obližene z 10cm debelimi šamotnimi bloki, je OK. V domačih pečicah je pa tistih par centimetrov precej nezadostnih.

Precej boljša podlaga za peko pice v domači pečici so jeklene plošče (baking steel), ki lahko shranijo precej energije, hkrati pa imajo bistveno boljšo toplotno prevodnost.

reeves ::

korenje3 je izjavil:

reeves, masivna podlaga je zato da se testo na sredini zapeče. če daš na tanko pločevino lahko na sredini pice dobiš surovo testo. kakšen kamen ki akumulira večje količine toplote pa peče od samega začetka.

Točno tako. Saj sem rekel, da če ne dobi skorje vpije tekočino. Poanta je, da temp. čim manj pade. Tanka pločevina se shladi, ko daš gor testo.
Ista fora je, kot sem napisal prej, z domačimi velikimi enofaznimi pečicami. Ti jo že segreješ na 350, ampak v času da daš pizzo not pade za 50 in pol traja 10 min. da se spet segreje.
Zato so el. peči za pizze zelo nizke in močne.

#000000 ::

Jest sem peku enkart na tej pravi pizza elektro pečici, ni slaba zadeva, ampak overkill za doma, ampak not je še vedno šamotno dno, in stene tudi za strop ne vem, ker nisem pogledal GOR haha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

shintaro ::

pizza 7€ v pizzeriji... doma minimum 3€ ... za une 4e pejdi v pizzerijo

Dimnik ::

#000000 je izjavil:

Jest sem peku enkart na tej pravi pizza elektro pečici, ni slaba zadeva, ampak overkill za doma, ampak not je še vedno šamotno dno, in stene tudi za strop ne vem, ker nisem pogledal GOR haha.


Cela peč je obložena z šamotom, zgoraj in spodaj pa grelci

#000000 ::

Se prav da šamotne plate v običnih pečicah so smiselne, mislm jest to vem iz porve roke, samo dobro mora bit prgreta preden prvo pico daš gorm in med tem ko daš pečt novo naj traja vsaj nekaj minut.

m0LN4r ::

Ko odpres pecico pade hitro temperatura zraka, ne pa cele pecice. Dobro izolirana ogreta pecica segreje tist pol kubika zraka en dva tri. Al rabte 3 minute da pico not spravite?

Jaz sem ze spekel tudi 4 pice en za drugim, konkretno nalozene, skoraj kot iz gostilne, peka 4 pic ni traja z not pa ven devanjem vec kot pol ure.
To so bli prvi poskusi z instantnim kvasom brez vzhajanja:




Terracota plosco mi je pa nardil en loncar po meri.

https://slo-tech.com/forum/t632837/p492...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Gogo ::

Bom kar tole temo uporabil, da ne odpiram nove.
Sicer iščem predlog za nakup električne pizza pečice za domačo uporabo. Bi imel kdo kakšen predlog kaj kupiti? thx
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

reeves ::

Ne morem ti reči katero, lahko ti pa povem na kaj paziti pri nakupu.
- temperatura min. 350°C
- šamoten poden
- čim močnejša (najbolje trofazna), da čim manj pade temperatura, ko daš pizzo notri

O koliko pizzah je pa govora? Ker za domačo uporabo ponavadi zadostuje namenska šamotna plošča za v pečico.
Nažgeš pečico do daske, počakaš in da se plošča dobro segreje. Pizzo seveda delaš na pultu, vsadiš z loparjem in pečeš direktno na šamotu. Drugače vse skupaj nima smisla (sem že zasledil, da so eni kupili šamotno ploščo za pizze zato, da so potem pizzo v pekaču postavili na ploščo 8-O8-O)

MTB ::

Da ne odpiram teme posebej, kje bi se dalo dobiti lopar za pico za spodobno ceno? Za ploščo pleha fi 30 in lesen ročaj se mi namreč zdi 60-70 € krepko prehuda.
Rabil bi cca fi 30 cm plus 100 cm ročaja, se pravi skupaj okoli 130 cm. Ima kdo kak nasvet?

manta ::

_njc ::

Gogo je izjavil:

Bom kar tole temo uporabil, da ne odpiram nove.
Sicer iščem predlog za nakup električne pizza pečice za domačo uporabo. Bi imel kdo kakšen predlog kaj kupiti? thx


https://www.mimovrste.com/posebna-kuhin...
https://www.amazon.it/dp/B00KR8LZ3Q/?ta...
https://www.amazon.co.uk/Ferrari-G10006...

Sam si že nekaj časa ogledujem to zadevo. Mnenja in rezultati izgledajo zadovoljivo.

Mato989 ::

m0LN4r je izjavil:

Naj nebi bil:
Kaj je šamot?
Šamot je naraven material pridobljen iz gline. Z različnimi postopki obdelave pridobi ognjevzdržne lastnosti.


Sicer pa pred prvo uporabo upoštevaj navodila ista, kot če bi kupil glineno. Torej oprat, posušit (1-2ure), segret na max, ohladit, oprat, posušit, samo z vodo.


Je to res? Ker jaz sem staršem kupil šamotno ploščo pa teh navodil ni bilo zraven? Da bi moral karkoli pred prvo peko nardit.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Unknown_001 ::

Lol kakšne probleme mate.

Kupu bi porcelanast pekač pa je glih tko dobr. Plus lažje se ga čisti.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1227204131 (3581) Eduardo
»

Vprašanje za pripravo kruha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5514209 (1403) Tody
»

DIY PIzza... (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
742137021 (57526) mailer
»

Kamen za žar-šotni kamen je ok?

Oddelek: Loža
362288 (1612) reeves

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451752 (31625) bluefish

Več podobnih tem