» »

Vprašanje za pripravo kruha

Vprašanje za pripravo kruha

«
1
2

techuser ::

Zadnje čase si kar sam pripravljam kruh in me zanima, zakaj ponavadi vsi delajo testo tako, da ga pustijo nekaj časa stati potem pa ponovno obdelajo? Recimo lažje je, če naredim testo, uporabim moko in kvas, potem pa oblikujem po želji in dam v pečico, ko testo zraste.

Povsod po vseh navodilih vedno pustijo testo v obliki kepe za kakšno uro ali dve, potem pa še enkrat valjajo in potem dajo šele pečt, kot se ponovno poveča. Vse skupaj torej dvakrat po nekje 2 uri. V čem je torej fora?

link_up ::

zaradi lukenj, ki nastanejo, ce pustis samo eno vzhajanje.
In and Out

TheBlueOne ::

Gre se predvsem za okus. Ce testo dlje vzhaja, potem kvasovke lahko naredijo svoje delo in dajo zeljeno kontribucijo k okusu.

Nekako tako sem jaz razumel, ko sem zadeve studiral. Mimogrede, pri nasi hisi se je v 95% bio domac polnozrnat polnovreden rzen kruh.

Prvo vzhajanje, za peke ima posebno ime in status, ki ga zal ne poznam vec, ker tukaj vzhaja vso testo, ki ga peki potem razrezejo in je menda najbolj pomembno vzhajanje. Oni dodajajo led in se ne vem kaj, da zadeve upocasnijo.

Zelo vazna je temperatura testa, ki regulira hitrost vzhajanja. Ce bos imel kruh na zelo toplem, bodo kvasovke delale veliko co2 in malo alkohola. Ce bo temperatura primerna, bos po dveh urah imel nekje uptimalno mesanico alkohola in CO2. Sam praviloma nimam casa 2h in se moram zadovoljiti z dobro uro. Temu primerno povecam temperaturo (pecica na 35-45 stopinj).

Drugo vzhajanje zate morda ni tako vazno, ce ne bos delal vec hlebov hkrati. Jaz ga zaradi casovne stiske skoraj preskakujem. Kar naredim jaz je, da ponovno pregneteno testo pustim se kaksne 20 min vzhajat, toliko, da dobi tisto fino napihnjeno testnato teksturo, nato posujem z moko in pocasi z lopatico odlimavam tako, da je testo napihnjena kepa obdana z moko. Kepo dam na keramicno plosco drugeze poznano kot glinen podstavek za roze. :)

Pocakam se toliko casa, da dobi velikost, ki jo zelim in nato pecem....

Lahko recem se, da tu in tam delam po pravilih in kruh je boljsi po teksturi in okusu. Ce delas iz bele moke kaksne francoske bagete, bos ugotovil, da so tiste narejene na hitro totalno zanic proti tistim, kjer se testo x krat vzhaja in zlaga.

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Kruh, ki dolgo vzhaja, je tudi lažje prebavljiv, ne napenja. Pa to ne pomeni 2h, ampak 24h.

techuser ::

To sem opazil tudi sam, da je kruh, ki vzaja več ur, lažje prebaljiv. To je dobro za tiste, ki imajo intoleranco na gluten, verjetno je toliko manjša.

TheBlueOne ::

c3p0 je izjavil:

Kruh, ki dolgo vzhaja, je tudi lažje prebavljiv, ne napenja. Pa to ne pomeni 2h, ampak 24h.


To v hladilniku ali na odprtem? Z novodobnim kvasom in sobno temperaturo ne verjamem, da bi kvasovke se imele kaj dosti za jesti po 24h, kar bi verjetno rezultiralo v slabem zadnjem vzhajanju in dosti kompaktnem kruhu. Sem pa slisal o tem, ampak nikoli kaj pametnega prebral.

techuser je izjavil:

To sem opazil tudi sam, da je kruh, ki vzaja več ur, lažje prebaljiv. To je dobro za tiste, ki imajo intoleranco na gluten, verjetno je toliko manjša.


To skoraj ne verjamem. Definitivno je lazje prebavljiv, ker se vec skroba pretvori v sladkor, ki ga kvasovke potem veselo zauzijejo, ne vem pa kam bi sel gluten.

Zgodovina sprememb…

otago ::

testo za pico vzhajate 2x?

Jaz pustim prvic za 45min, drugic za 30min.

koyotee ::

otago je izjavil:

testo za pico vzhajate 2x?

Jaz pustim prvic za 45min, drugic za 30min.


Enkrat, 48-72ur v hladilniku.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

jero_no1 ::

Pri nas ga žena haja 2x po slabo uro na toplem prostoru.

maco-maco ::

vse-o-moki-in-kvasenem-testu
Če delaš iz krušnih mok (gluten), je pomembno, da testo dolgo mesiš, gneteš.
Se splača

Pri nas pustimo vzhajat 2x po pol ure na toplem, edino pri nočni potici je drugo vzhajanje na mrzlem več ur.
Kaj?

r3dkv1c4 ::

link_up je izjavil:

zaradi lukenj, ki nastanejo, ce pustis samo eno vzhajanje.


japajade....kje si pa to izmisljotino pobral?
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Šmorn ::

Kruh sem delal že na vse načine, pa je bil vedno ok. S kvasom, brez kvasa, z večkratnim vzhajanjem, brez vzhajanja, z vzhajanjem čez noč, s pecilnim praškom, radensko ... Ne kompliciraj in peci kakor tebi paše.

techuser ::

Kruh mi je uspel kar dobro, vendar je zanimivo, da se začne drobit že naslednji dan. Je to odvisno od moke? Uporabljam moko tipa 500 od mercatorja. Drugače pa se testo naredil samo iz kvasa, moke, vode in malo olja. Kruh iz trgovine pa ponavadi zdrži vsaj 4 dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

otago ::

Kruh, kupljen v trgovini, pekarni, bo imel se kaksen aditiv... ali pa je testo tako dobro "industrijsko" premesano?

Nasvet pri shrambi kruha,: vedno v papirnati vrecki, zavit v plasticno vrecko. Se ne izsusi tako hitro.

[D]emon ::

V industrijsko proizveden kruh je dodan L-cys (E920) med drugim.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Šmorn ::

techuser je izjavil:

Kruh mi je uspel kar dobro, vendar je zanimivo, da se začne drobit že naslednji dan. Je to odvisno od moke? Uporabljam moko tipa 500 od mercatorja. Drugače pa se testo naredil samo iz kvasa, moke, vode in malo olja. Kruh iz trgovine pa ponavadi zdrži vsaj 4 dni.

To je domači kruh brez aditivov. Jaz ponavadi spečem 1,5 do 2 kg naenkrat in potem dam še rahlo tople manjše kose v zamrzovalnik. Ko se odtali je skoraj kot iz pečice.

Matevz96 ::

techuser je izjavil:

Kruh mi je uspel kar dobro, vendar je zanimivo, da se začne drobit že naslednji dan. Je to odvisno od moke? Uporabljam moko tipa 500 od mercatorja. Drugače pa se testo naredil samo iz kvasa, moke, vode in malo olja. Kruh iz trgovine pa ponavadi zdrži vsaj 4 dni.


Priporočam moko tipa 850, pri nas se najboljše obnese iz mlina Katić. Nasplošno je bolj obstojen kruh iz črne moke.

https://www.mlinarstvo.com/si/mlin-kati...
#hooldthedoor

TheBlueOne ::

Šmorn je izjavil:

techuser je izjavil:

Kruh mi je uspel kar dobro, vendar je zanimivo, da se začne drobit že naslednji dan. Je to odvisno od moke? Uporabljam moko tipa 500 od mercatorja. Drugače pa se testo naredil samo iz kvasa, moke, vode in malo olja. Kruh iz trgovine pa ponavadi zdrži vsaj 4 dni.

To je domači kruh brez aditivov. Jaz ponavadi spečem 1,5 do 2 kg naenkrat in potem dam še rahlo tople manjše kose v zamrzovalnik. Ko se odtali je skoraj kot iz pečice.


Ne bo drzalo. Jaz pecem tudi bio, polnovredni in polnozrnati rzen kruh in se ne drobi. Ce se kruh drobi je treba bodisi prilagoditi recepturo ali pa zmanjsati cas pecenja. Olja za navaden kruh ne bi priporocal, ker ima priokus ko je kruh hladen.

GupeM ::

Matevz96 je izjavil:

techuser je izjavil:

Kruh mi je uspel kar dobro, vendar je zanimivo, da se začne drobit že naslednji dan. Je to odvisno od moke? Uporabljam moko tipa 500 od mercatorja. Drugače pa se testo naredil samo iz kvasa, moke, vode in malo olja. Kruh iz trgovine pa ponavadi zdrži vsaj 4 dni.


Priporočam moko tipa 850, pri nas se najboljše obnese iz mlina Katić. Nasplošno je bolj obstojen kruh iz črne moke.

https://www.mlinarstvo.com/si/mlin-kati...

Kar se obstojnoti tiče, mislim da ajdov kruh zmaga. Je pa že v osnovi bolj zbit.

reeves ::

No, pa še par nasvetov iz prve roke.
Testo se dvakrat vzhaja zato, da se razvije več glutena. Postane "bolj močno", težje pade skupaj, volumen je večji. Prvič naj bi počival vsaj 45 minut, nato se ga premeša, razdeli, oblikuje in vzhaja
Pozor, to velja za kruh oz. mehko kvašeno testo. Pecivo se meša trdo, mrzlo in dela direkt.
Kruh se največkrat drobi zaradi prevelike količine kvasa. Več kot 2% na moko ni priporočljivo. Če se mudi je bolje dati toplejšo vodo. Optimalna temperatura testa za kruh je okoli 28°C. Kvaliteten kruh se ne da narediti hitro.
V industrijski kruh se lahko meče vse sorte, ali pa nič. Obstaja veliko kruhov brez aditivov. Tudi jaz ga trenutno delam.
Še en glas za Katića. Že 20 let ima najboljšo in najbolj konstantno kvaliteto moke. Trenutno delam vse iz nje, razen testo za burek mešam iz Žitove moke namenjene posebej za burek.

lonewolf_ ::

Peče kdo kruh in recimo pico na kakšni šamotni ali glineni plošči? Se splača to nabavit, če ima pečica možnost it do 300°C ?
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

blackbfm ::

Prvo vzhajanje, za peke ima posebno ime in status, ki ga zal ne poznam vec, ker tukaj vzhaja vso testo, ki ga peki potem razrezejo in je menda najbolj pomembno vzhajanje. Oni dodajajo led in se ne vem kaj, da zadeve upocasnijo.

Zelo vazna je temperatura testa, ki regulira hitrost vzhajanja. Ce bos imel kruh na zelo toplem, bodo kvasovke delale veliko co2 in malo alkohola. Ce bo temperatura primerna, bos po dveh urah imel nekje uptimalno mesanico alkohola in CO2.


Sem bil veckrat pri kolegu peku, ni nobenih težkih skrivnosti pri peki, vse isto kot da bi doma delal. Nobeno testo ne vzhaja vec kot je nujno potrebno. Edina bistvena razlika v pekarni je industrijski mešalec za testo in konkretna peč.

#000000 ::

lonewolf_ je izjavil:

Peče kdo kruh in recimo pico na kakšni šamotni ali glineni plošči? Se splača to nabavit, če ima pečica možnost it do 300°C ?



Ja jest pico, ampak je treba prvo dobro segret šamotno ploščo, pač pustim pečico na full ene pol urce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

starfotr ::

reeves ::

blackbfm je izjavil:

Prvo vzhajanje, za peke ima posebno ime in status, ki ga zal ne poznam vec, ker tukaj vzhaja vso testo, ki ga peki potem razrezejo in je menda najbolj pomembno vzhajanje. Oni dodajajo led in se ne vem kaj, da zadeve upocasnijo.

Zelo vazna je temperatura testa, ki regulira hitrost vzhajanja. Ce bos imel kruh na zelo toplem, bodo kvasovke delale veliko co2 in malo alkohola. Ce bo temperatura primerna, bos po dveh urah imel nekje uptimalno mesanico alkohola in CO2.


Sem bil veckrat pri kolegu peku, ni nobenih težkih skrivnosti pri peki, vse isto kot da bi doma delal. Nobeno testo ne vzhaja vec kot je nujno potrebno. Edina bistvena razlika v pekarni je industrijski mešalec za testo in konkretna peč.

V pekarni je še kar nekaj bistvenih razlik, kot doma.
1. Aditivi
V pekarni uporabljamo aditive (ne vedno in za vse) za volumen, svežino, barvo, hrustljavost in proti nitkavosti.
2. Zames
Praviloma velja več vode, boljši kruh. V neki manjši pekarni z ročno izdelavo to gre, ampak takih pekarn ni več veliko. Medtem, ko v npr. Grosuplju, Mlinotestu, Žitu delajo takega kruha zelo malo. Prvič ker ne znajo (verjeli ali ne, med 160 peki v Grosuplju jih 12 zna ročno delati) in drugič, ker je drago. Tak kruh potrebuje svoj čas. Ker uporabljajo linije, tako mehak zames ni možen, ker se zalepi.
3. Čas
Dober kruh rabi svoj čas. In čas je denar. Zato je to v velikih pekarnah bolj izjema za popestritev programa.

Ker sem v tem poslu že 22 let, lahko iz prve roke povem, da sedaj kvaliteta ni vredna popolnoma nič. Pred 20 leti, je bila glavno merilo, sedaj, ko imaš pekarno na vsakih 100m je pa vse kar šteje svežina. Včasih smo si peki vzeli čas in enkrat na noč naredili kvaliteten kruh. Trend se je obrnil. Sedaj delam kruh 5 krat na dan, namečem notri 5% kvasa (ali več) iz mešalca direkt na mizo, se ga razvaga, oblikuje, da v komoro in speče. Lahko ti ga v eni uri naredim. Seveda je drugi dan neuporaben, ampak danes to strank ne zanima več. Če je topel si zmagal.

Netrunner ::

V čem ga pa na koncu spečete? V tistih mini pekačih ki so namenjeni prav peki kruha ali kako drugače?

Tisti pekači ti zmešajo vse skupaj, tam vzhaja in se nato še speče ... zveni uporabno vendar ne ravno učinkovito napram kakšnemu bolj pravilnemu postopku ali se motim?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

bozicek ::

Reeves a si mogoče naš (Grosuplje) :)
Darila letos samo za poredne

harvey ::

V pekarni je še kar nekaj bistvenih razlik, kot doma.

Pekarna ali drug živilski obrat je obrnjen proces - sestavine in izdelek se prilagaja tehnologiji in ne obratno.

Ker sem v tem poslu že 22 let, lahko iz prve roke povem, da sedaj kvaliteta ni vredna popolnoma nič.

Ne bo ravno držalo, male butične pekarne so zelo uspešne, sploh v Lj, pa lokali, kjer pečejo svoj kruh imajo tudi dodatne pike. Tako da ni vse slabo, za razliko od masovk z logotipi v rdečih in oranžnih barvah in napisi 24ur - tisto je pa res totalno sranje.

Nekaj pa res drži - kvalitetnega kruhovskega peciva pa res skoraj ni več.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

fikus_ ::

Tudi butične pekarne so bolj tako tako. Osnova, testo je isto, iz tega pa delajo veliko različnih vrst pekovskega peciva (največja dodana vrednost). Od raznih žemljic, žepkov( menjajo se nadevi), potem na vrh posipajo od soli, maka, orehov, kakšno eksotiko, . . ., bolj zapečeno, manj zapečeno (odvisno tudi od trenutnega navdiha peka), . . .
Redko kje dobiš dejansko pekovske izdelke iz različnih mok (ponavadi osnova spet pšenična moka in malo druge, po kateri se imenuje pekovski izdelek) in po različnih receptih.

Map ::

Pripravlja kdo kruh iz kislega testa? Se mi zdi, da zadnje čase večkrat zasledim kaj o njem, ne vem pa, kako se primerja z navadnim.

harvey ::

Map je izjavil:

Pripravlja kdo kruh iz kislega testa? Se mi zdi, da zadnje čase večkrat zasledim kaj o njem, ne vem pa, kako se primerja z navadnim.

Po Aniti Šumer in njeni Drožomaniji je to postalo čisti hit, kar je pljusknilo iz hrama neoliberalizma k nam - burgerji, craft piva in peka kruha z drožmi. Bistvena razlika - luknje in zelo okusna skorja, pa še hipster si :) Recimo nekaj podobnega kot lager piri vs IPA.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

reeves ::

@Turrican
Imaš več načinov. Lahko gre takoj na pekač, v komoro in v peč. Lahko gre v košarico, v komoro, se ga obrne ali na pekače ali pa na poseben trak s katerim se potem vsadi kruh direktno na šamot, lahko pa tudi v modele, kjer vzhaja in se tudi peče v njih. Če so modeli zaprti tudi zgoraj dobiš toast.

@bozicek
Ne čisto. Sem imel možnost, pa sem zavrnil. Mlakarce ne prenesem :)). Imate pa še dva naša. Do zaprtja smo bili v Maxiju.

@harvey
Si malo zgrešil kaj sem hotel povedati. Ne pravim, da butične pekarne niso uspešne. Pravim (in si upam 100% trditi), da niso uspešne zaradi kvalitete ampak zaradi svežine.
Kar se tiče droži in ostalih starih načinov za pripravo kruha, imaš pa popolnoma prav. To je zame kruh. Žal so pa postopki predolgi, da bi ga lahko proizvajali v velikih količinah po normalnih cenah.
Pekarne sedaj proizvajajo "zdrave" vrste kruha, ampak iz vnaprej pripravljenih koncentratov, ki seveda vsebujejo tudi aditive.

borisk ::

Map je izjavil:

Pripravlja kdo kruh iz kislega testa? Se mi zdi, da zadnje čase večkrat zasledim kaj o njem, ne vem pa, kako se primerja z navadnim.


ja, midva pečeve kislega, redno. Kruh je boljši, vsaj meni. Osnova vsega pa je dobra moka. Katičeva je dober začetek, imajo pa v lokalni trgovini od kmetijske zadruge ponudbo okoliških kmetij, in imajo precejšno izbiro raznoraznih mok.

TheBlueOne ::

Map je izjavil:

Pripravlja kdo kruh iz kislega testa? Se mi zdi, da zadnje čase večkrat zasledim kaj o njem, ne vem pa, kako se primerja z navadnim.


Sam ne vidim neke prednosti v kislem testu, ker je kvas prepoceni, sem ga pa vcasih delal. Kar je vazno meni je, da je moko bio in polnovredna. Moja mesanica je 60% rzene polnovredne, 40% bele polnovredne. Pecem ga celo zimo. Pecem ga v glinenem podstavku za roze, bolj nizko v pecici. Tako se spodaj enakomerno spece in se ne prevec razleze. To je v mojem primeru prakticno, ker vcasih naredim testo malo bolj mehko da malenkost prihranim pri casu za vzhajanje.

Ce obadva kot kislo testo razuemma enako zadevo, potem ga lahko delas tako, da dolocen odstotek testa vzames stran in das v hladilnik, ter ga potem uporabis za novo testo namesto kvasa. Z vsako generacijo bo kruh malo bolj kisel. Temu kar vzames od testa se rece “kisli nastavek” oz. “drozi”. Nekateri pustijo, da se v hladilniku posusi, drugi ga dajo v kozarec. Jaz sem ga deloma posusil in eventuelno zamrznil.

bozicek ::

reeves je izjavil:


@bozicek
Ne čisto. Sem imel možnost, pa sem zavrnil. Mlakarce ne prenesem :)). Imate pa še dva naša. Do zaprtja smo bili v Maxiju.



Potem sva se srečala v Maxiju.
Jaz sem bil z vami pred prevzemom in sem slab mesec delal popise, inventure in tudi obseg vašega dela v nočni preden se je zaprlo.

Od vaših sta ostala samo še Črne pa Štimfelj...Tud ostali so šli drugam
Darila letos samo za poredne

reeves ::

Sej nisi Pero, a? ??. Ta je faca. Se pa sigurno poznava, ja. Spomnim se, da so hodili Pero, Mlakarca, Jerneja.
Enkrat sem tudi jaz v Grosuplju delal inventuro. S Hančičem sva prišla. Ja, samo Lojze pa Milči sta še pri vas. Pintar je na Povsetovi, Izet dobil odpoved.

bozicek ::

Nisem Pero :)
On je moj šef. Delal sem kot vodja izmene v tistem času in so me poslali k vam.
Jerneja je pa tudi šla od nas.
Se spomnim še Begiča pa Mateta ki sta tud že zdavnaj šla
Tako da domnevam da si Plejo ali pa Gregurka :)
Ostalih se pa niti ne spomnim več (Razen še Koširja pa Đuragića)
Darila letos samo za poredne

harvey ::

Pecem ga v glinenem podstavku za roze

Ni najboljša izbira, ker ne gre za izdelek za prehranske namene, rajši posezi po šamotni opeki/plošči za krušne peči/kamine ali pa po 5mm debeli rostfrei plošči.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

TheBlueOne ::

harvey je izjavil:

Pecem ga v glinenem podstavku za roze

Ni najboljša izbira, ker ne gre za izdelek za prehranske namene, rajši posezi po šamotni opeki/plošči za krušne peči/kamine ali pa po 5mm debeli rostfrei plošči.


Imam oz. sem imel vse kar nastevas in se granitni kamen. :) Sem se malo pozanimal in menda je navadna glina, sem pa na zacetku dal vmes peki papir.

Imas kaksen podatek, da v glino dajejo kaj strupenega?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: harvey ()

reeves ::

bozicek je izjavil:

Nisem Pero :)
On je moj šef. Delal sem kot vodja izmene v tistem času in so me poslali k vam.
Jerneja je pa tudi šla od nas.
Se spomnim še Begiča pa Mateta ki sta tud že zdavnaj šla
Tako da domnevam da si Plejo ali pa Gregurka :)
Ostalih se pa niti ne spomnim več (Razen še Koširja pa Đuragića)

Dobro domnevaš. Tisti drugi sem. Plejo, Vodnik in Mate so v Maxiju ostali. Košir nimam pojma kje je, Veseljko je na Samovi. Begić je pa v Avstriji.

bozicek ::

Ja midva se nisva tok videla. Se te pa spomnim.
Upam da zdravje kaj boljse. In da je v redu
Saj ko se je zaprlo so Mato Begic in Vodnik so sli potem k nam... Begic sel v AU za Matota in Vodnika pa pozabil kam odsla...ampak to je ze tri leta od tega... Jaz sem sel potem gor med tehnologe tako da nisem imel vec tok stikov z proizvodnjo
Darila letos samo za poredne

reeves ::

Zdravje super že kakšnih 6 let. Hvala.
Mate in Vodnik sta bila pri vas samo toliko, da so v Maxiju zrihtali oddelek za kruh. Potem so ju poslali nazaj v Maxi. Mate sedaj večinoma prodaja, Vodnik in Plejo pa pečeta. Jaz sem šel pa k enemu kolegu, sedaj sem pa v butični pekarni/fast foodu v Šiški.

bozicek ::

Lepo slisat da se je zdravje izboljsalo.
Saj enkrat si bom cas vzel pa sel malo pogledat tja do Maxija. Ce se bom se koga spomnil kako izgleda haha
Darila letos samo za poredne

user-pass ::

Jaz imam krasen spomin na tiste bele hlebce iz Maxija, ki so imeli tiste okrogle bunkice spodaj, izpred kakih 30 in vec let. Sicer je bil dober samo prvi dan, ampak je bil pa res odlicen. Imajo v Maxiju sploh se pekarno? Me ni bilo tam ze ogromno let.

rokp ::

+1 za tiste z bunkicami spodaj. (Ampak to je bilo pri nas max 1x tedensko, raje redkeje.)

harvey ::

TheBlueOne je izjavil:

harvey je izjavil:

Pecem ga v glinenem podstavku za roze

Ni najboljša izbira, ker ne gre za izdelek za prehranske namene, rajši posezi po šamotni opeki/plošči za krušne peči/kamine ali pa po 5mm debeli rostfrei plošči.


Imam oz. sem imel vse kar nastevas in se granitni kamen. :) Sem se malo pozanimal in menda je navadna glina, sem pa na zacetku dal vmes peki papir.

Imas kaksen podatek, da v glino dajejo kaj strupenega?

Lahko so prisotne težke kovine, če ne gre za prehrambeno zadevo. Imaš tudi glinene pladnje za ta namen, tako da za rože ni najboljša izbira.

Off - sem po pomoti kliknil izbris:)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

reeves ::

@bozicek
Saj tudi mene že dolgo ni bilo v Maxiju, je pa baje vse drugače. In predvsem slabše.

user-pass je izjavil:

Jaz imam krasen spomin na tiste bele hlebce iz Maxija, ki so imeli tiste okrogle bunkice spodaj, izpred kakih 30 in vec let. Sicer je bil dober samo prvi dan, ampak je bil pa res odlicen. Imajo v Maxiju sploh se pekarno? Me ni bilo tam ze ogromno let.

Ja, to je bil tudi kruh mojega otroštva. takrat seveda še nisem vedel od kje je. Tiste hlebce so kasneje nadomestile maxijeve bele štruce 750g.
Pekarne v pravem pomenu besede pa ni več od konca 2014 se mi zdi. Včasih smo pekli za več kot 100 Mercatorjev v Lj in okolici. Vse kar je ostalo lahko vidiš sam, če greš na oddelek kruha. Imajo za steklom mešalec, komoro in konvektomat ter majhno mizo za oblikovanje. Nekaj testa jim ohlajenega pripeljejo iz Grosuplja, nekaj ga pa sami mešajo in pečejo. Tako kot ostali, je tudi Maxi prešel na vedno svež in topel kruh, verjemi pa da ta kruh ni isti kot je bil.
P.S.: tiste bunkice so pa zato, ker se je pekel na pekaču z luknjicami.

||_^_|| ::

Tako je, tiste bunkice so od pekača. Tudi za domače pečice obstajajo takšni perforirani pekači in so super, ker ima kruh popolnoma enakomerno skorjo povsod, tudi spodaj.

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:


To v hladilniku ali na odprtem? Z novodobnim kvasom in sobno temperaturo ne verjamem, da bi kvasovke se imele kaj dosti za jesti po 24h, kar bi verjetno rezultiralo v slabem zadnjem vzhajanju in dosti kompaktnem kruhu. Sem pa slisal o tem, ampak nikoli kaj pametnega prebral.



Daš dosti manj kvasa, kot je predpisano, še boljše bi bilo uporabit kakšne droži aka. sourdough, sam trenutno tega nimam.

Nad 6h osebno hranim v hladilniku, testo zdrži tudi 5 dni bp.

borisk ::

TheBlueOne je izjavil:

harvey je izjavil:

Pecem ga v glinenem podstavku za roze

Ni najboljša izbira, ker ne gre za izdelek za prehranske namene, rajši posezi po šamotni opeki/plošči za krušne peči/kamine ali pa po 5mm debeli rostfrei plošči.


Imam oz. sem imel vse kar nastevas in se granitni kamen. :) Sem se malo pozanimal in menda je navadna glina, sem pa na zacetku dal vmes peki papir.

Imas kaksen podatek, da v glino dajejo kaj strupenega?


ma, ne vem, v loncih za rože pečejo kruh že zelo dolgo, moram enkrat probat...
https://alexandracooks.com/2017/05/07/f...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1227204109 (3559) Eduardo
»

DIY PIzza... (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
742137009 (57514) mailer
»

Aparat za peko kruha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7625247 (5475) zuz3k

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451749 (31622) bluefish
»

Aparat za peko kruha (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14638984 (34175) fosil

Več podobnih tem