» »

pekač za pizzo

pekač za pizzo

1
2
3 4

jonystar ::

Sem zdele na hitrco preletel tole temo pa vidm, da omenjate šamotno opeko, mene zanima a opeko namažete kj z margarino, da se pica nebi prjela al je to pač tak matjal k se nebo prjel gor.

...:TOMI:... ::

Šamotna opeka je čistno neoporečna, to je naravni material, uporablja se ga tudi v krušnih pečeh, tako da brez skrbi.
Tomi

NonPlusUltra ::

mtp2 je izjavil:

Zadnjič sem se spomnil na šamotno opeko in šel kar nabavit v Bau... Imajo mislim da 1,5 cm debelo, in ravno prav dolgo in široko, da pride v pečico. Stestiral, testo pride super mehko, spečeš v manj kot 5 min, malo moram stestirati le kako bi lahko bilo bolj zapečeno, če bi želel... Imam pa pečico do 300 C. Cena 6 ali 8€...

Ali imajo v Bau..... te plošče tudi večjih debelin? Tisti na seamus blogu priporoča 3 cm.
Koliko pa je težka? Obstaja možnost, da zvije rešetko v pečici ali se jo položi na dno pečice? Spet, tisti na blogu pravi, da jo je potrebno med segrevanjem (pred samo peko) tudi obrniti.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

m0LN4r ::

Jaz ne mažen in ne obračam. Glineno seveda.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

On jo je obrnil, da se bolj enakomirno segreje, čeprav po moje tudi ni potrebno, pač pustiš nekaj dlje časa, da se segreje.

Jaz bi dal na dno pečice.

Pa pazi, da kupiš tako, ki ni tako porozna, vsaj na eni strani, tudi na blogu tako piše.
Tomi

killa bee ::

kakšnem blogu?

NonPlusUltra ::

killa bee je izjavil:

kakšnem blogu?

http://seamus.blog.siol.net/2013/12/16/...
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

c3p0 ::

m0LN4r je izjavil:


Testo lahko daš v hladilnik pa porabiš tudi drugi dan. (oz. naj bi se dalo nasploh)


Drugi, tretji dan je testo mnogo boljše, zdrži pa cel teden v hladilniku, lahko ga tudi zamrzneš.

NonPlusUltra je izjavil:

killa bee je izjavil:

kakšnem blogu?

http://seamus.blog.siol.net/2013/12/16/...


Boljše je kot na plehu, ampak temperatura je še vedno prenizka za pravo pizzo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Aston_11 ::

usurp3r je izjavil:

Če smo že ravmo pri picah. Kot sir uporabljam mozarello, problem pa je ta, da spusti ogromno vode, čeprav jo ožamem, kar mi ni všeč..se da temu kako izognit, oz kakšen sir vi uporabljate na pici. Pečem pa jo v pekaču na peki papirju.


Vzemeš mozarelo, ki ni v slanici. V lidlu jo imajo eno tako, 250 g, se mi zdi in ne spusti vode.

NonPlusUltra ::

m0LN4r je izjavil:

Naj nebi bil:
Kaj je šamot?
Šamot je naraven material pridobljen iz gline. Z različnimi postopki obdelave pridobi ognjevzdržne lastnosti.


Sicer pa pred prvo uporabo upoštevaj navodila ista, kot če bi kupil glineno. Torej oprat, posušit (1-2ure), segret na max, ohladit, oprat, posušit, samo z vodo.

Je dovolj, če jo samo operem oz. splaknem, ali jo je potrebno par ur namakati (mislim da se to počne pri kuhinjskih glinenih loncih)?
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

killa bee ::

a lahko nekdo napiše recept za testo za pico

dzinks63 ::

Tega je malo morje, : recept za pico, ne moreš rečt da je nek recept najboljši, okusi so različni in vsak si mora sojega favorita najti sam.

killa bee ::

kok kvasa je treba dat za 25dag moke ? če za 60 dag moke rabiš 2 dag kvasa a potem za 25 dag moke daš 0.8 dag kvasa ?

koyotee ::

Cca pol kocke, lahko malo manj.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

killa bee ::

pol kocke je 2 dag

in ne 0.8 dag

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

m0LN4r ::

JAaz sem začel uporabljat "instant kvasac" ko mislim hitr naredit.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

napsy ::

za mene je ta kvas v prahu tut cist super. Ko delam pico, jo pecem v obicajni pecici in nikolo nad 200 stopinj. Pecem pa cca 15 minut in testo se popece lih prav.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

koyotee ::

killa bee je izjavil:

pol kocke je 2 dag

in ne 0.8 dag


Vsaj 1/3 kocke na 250g
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

killa bee ::

kok pa sladkorja vode itd?

dzinks63 ::

Počasi bo dovolj trollanja, imaš poln net receptov, speci kaj in se boš največ naučil, sicer je pa vse skupaj offtopic v tej temi, do sedaj sem puščal precej svobode, toda to se zna spremeniti.

m0LN4r ::

O topicu več ni ničesar za debatirat. OP je nabavil zadevo.
Al zaklen al pa pusti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

M-XXXX ::

Vsi ki pečete pizzo na kamnu ali na žaru (kamniti plošči) kaj date pod testo? Olje? Moko? Kaj drugega?

m0LN4r ::

Nič. Na ogreto ploščo se ne deva nič.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

erkgheoruugh ::

Nič. Mogoč samo bolj pomokaš površino na kateri jo pripraviš, da jo lažje odlepiš in spraviš v pečico. Vsaj meni se tak način najbolj obnese.

m0LN4r ::

Evoga prispela nova:
- teracotta (semizdi)
- ročno delo mladih rok :)
- po meri
- sušeno + žgano

 pred peko

pred peko


 koncano

koncano



Zdaj pa testo mesit.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

pisco ::

Smo v letu 2017 in ta tema je zamrla. Bi jo rad malo obudil.

Je kdo zasledil kam se splača iskat to ploščo/kamen, da ne bo drago kot pri tistem Pečarstvu Hrovat kjer so menda podražili za 100% takoj, ko so ljudje začeli hoditi tja po plošče?

Pred leti sem vzel šamotno ploščo 3cm, pa sem imel težave, ker je plošča porozna in se je kak kos sira ponesreči skotalil na kamen in tam prismodil in od takrat naprej je zmeraj bolj smrdelo po zažgani maščobi. Kamen sem še samo vrgel stran.

Menda mora biti kamen gladek. Ampak takega še nisem našel.


Druga težava, ki se mi je pojavljala pa je kako spraviti obloženo pico dol iz lesenega "loparja"? Na lopar se mi je prilepila in sem imel vedno muke spraviti to dol.


Upam, da bo kdo uspel odgovoriti s kakšnimi novimi informacijami :)

m0LN4r ::

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

harvey ::

Morda povprašaš pri podjetju OGM-BI z Vrhnike za kakšno pečarsko ploščo.

Druga težava, ki se mi je pojavljala pa je kako spraviti obloženo pico dol iz lesenega "loparja"? Na lopar se mi je prilepila in sem imel vedno muke spraviti to dol.

Nič, vaja dela mojstra, in pa rajši kot leseni lopar uporabi kovinskega po možnosti še perforiranega. (dobiš v skoraj vsaki trgovini z gostinskim materialom). Sicer je ta spretnost z loparjem kot pri tenisu, vedno lahko udarec izboljšaš :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

OrkAA ::

Pri tem vedno pomaga velika kolicina moke. Moko potreses po vseh povrsinah, kjer se bo gibala pica in se s tem vecinoma znebis lepljenja.

reeves ::

Uporabljaj ostro moko za štaubanje. Za pizze so boljši kovinski loparji, pa ne ker jo je problem spravit dol, ampak bolj gor. Če imas zelo tenko testo, da ti pelati premočijo se tudi prijema za lopar. Drugače pa vaja, vaja, vaja. Nekaj pizz boš uničil, ko ti pride v kri je pa vsajanje in auspohanje z loparjem čisto enostavno

balluf ::

reeves je izjavil:

Uporabljaj ostro moko za štaubanje. Za pizze so boljši kovinski loparji, pa ne ker jo je problem spravit dol, ampak bolj gor. Če imas zelo tenko testo, da ti pelati premočijo se tudi prijema za lopar. Drugače pa vaja, vaja, vaja. Nekaj pizz boš uničil, ko ti pride v kri je pa vsajanje in auspohanje z loparjem čisto enostavno


V Italiji uporabljajo semolino ali koruzno moko in se ziher ne bo prijela.

m0LN4r ::

V bistvu moras samo hitro delat, da testo ne zasvica oz. ga sestavine ne premocijo. Pa je lahko kakrsna koli moka. Pa seveda testo pregneteno kot je treba in ne prevec vlazno.

Jaz pa vseeno uporabljam na plosci se peki papir po novem, ker se mi je ne da vec pucat, ko se kaka sestavina zazge na plosci ipd.

Pecem pa tudi razne rogljicke, bruscette in marsikaj drugega gor.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

reeves ::

Lahko uporabiš tudi koruzno, vendar že vpliva na okus. Pri pravi pizzi ni koruzne moke, je pa res, da je receptov in načinov priprave toliko kot pizzopekov. Stvar okusa. Eni uporabljajo tudi mešanico ostre moke in škroba

m0LN4r ::

Aja pozabil dodat,
zdaj je v modi nek kovinski pekac z luknjicami.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Magic1 ::

Peko papir reši vse probleme s prijemljanjem. Jaz kar na njem razvalam in sestavim pico, potem pa dirkt v pečico.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

c3p0 ::

Peki papir je repa, ker se pizza spodaj bolj skuha kot speče. Če je šamot dovolj vroč, se sam sčisti, ker vse preprosto zgori, enako kot pri pirolizi.

#000000 ::

Čakte malo, vidim da večina pizzo VALJA mi lahko en slika kako zgleda testo ko je pečena, ker mahurčkastega roba taka pizza ne more imet, vsaj nebi ga smela imet.

smacker ::

Če je ne zvaljaš čisto do roba (torej ne potlačiš robov) potem ima tud mehurčkast rob. Dokler ne znaš dobit prave teksture testa (da se ne lepi, se ne trga in se ne skrči nazaj ko ga razteguješ) si z valjarjem precej olajšaš delo. Ko maš dobro testo, ga pa je itak užitek v luft metat in vrtet :D
Hint: meni pomaga, če pustim testo počivat v hladilniku.

m0LN4r ::

Hmm jaz sem prvo leto vsak teden pekel pico brez peki papirja, pa zdaj z papirjem in ni opazit razlike.
Prej se opazi razlika in to velika ce imas, maks 250c pecico al 300c pecico.

Pr 250c pecici se zazgan sir, cebula al karkoli prazi po plosci in se ne upepeli tako kot bi si clovek mislil.
Potem pa fleksarco v roke pa pobrusit dol.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

K0l1br1 ::

S peki papirjem res ni nobene razlike.

#000000 ::

Jest mam šamotno ploščo 40x40 cca plačal 4 ali 5 eur v bauhausu, dela na polno, se včasih kej prime ampak z žičnato ali celo navadno sirkovo gre vse dol, ma je ne perem ipd. Peč raje preko 300° kot manj, počakam 15-20 min preden gre prva not.

razvlečem pa vedno na roke, včasih malo polente spodaj večinoma pa samo moka 500

in ja mam rajš manjše da gre na obični krožnik, kot une metrske :)





ales85 ::

#000000 je izjavil:

Jest mam šamotno ploščo 40x40 cca plačal 4 ali 5 eur v bauhausu, dela na polno, se včasih kej prime ampak z žičnato ali celo navadno sirkovo gre vse dol, ma je ne perem ipd. Peč raje preko 300° kot manj, počakam 15-20 min preden gre prva not.

razvlečem pa vedno na roke, včasih malo polente spodaj večinoma pa samo moka 500

in ja mam rajš manjše da gre na obični krožnik, kot une metrske :)






Tvoj recept za testo? :)

#000000 ::

Fak nič posebnega, spodaj na sliki je preračunano za eno osebo.

par stvari kar ne delam po receptu to je da, uporabim hladno vodo, vanjo z roko raztopim SVEŽI kvas, počakam nekje pol urce, poleti manj, sipnem vodo v mešalec testa, dodam moko, po par minutah 2-3 ko je zadeva že zmešana, dodam SOL in pustim nekje da goni še 5-7 minut več kot 12 nikoli, in SLADKORJA SPLOH ne uporabim.



 recept za testo

recept za testo

korenje3 ::

jaz sem svojo pico probal kar na tankem generic pladnju. pa ni ratal prav dobr. stvari na pici je speklo, testa spodaj pa ne. mogoče zato ker sem sam delal paradižnikovo omako in je bila preveč vodena...
predvidevam da mora biti spodaj nekaj kar akumulira veliko toplote. torej snov z veliko specifično toploto.


i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

#000000 ::

Ti si pico dejansko skuhal, ja najerjetneje prevač paradajza. Zato šamot plata cca 2.5 cm debeline je super, pustiš prej 20 min na polno da se segreje, pol je pa pečeno zlo hitr.

dela ::

Namesto drkanja s kamni dajte pico na nek manjši pladenj (da ne bo "obvisel v luftu") in potem to sedet čisto na dno (segrete) pečice. Kovina spodaj je že razgreta in dokaj masivna in bo pico zapekla od spodaj.

2x'=2 ::

Če nimaš šamota/gline/druge plošče, lahko pico v navadnem tankem pekaču ali ponvi najprej zapečeš na štedilniku (plin). Na ta način se testo spodaj zapeče. Potem pa samo za par minut v pečico na najvišji temperaturi.

Pa za tiste ki uporabljate peki papir/teflonske podloge, imajo največkrat predpisano najvišjo temperaturo pečenja.

m0LN4r ::

E to je to kaj nekateri uporabljajo namesto obicnega pekaca:
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

c3p0 ::

m0LN4r je izjavil:


Pr 250c pecici se zazgan sir, cebula al karkoli prazi po plosci in se ne upepeli tako kot bi si clovek mislil.
Potem pa fleksarco v roke pa pobrusit dol.



Pri 250 ne, pri 400+ pa. Še boljša je moka, ki preprosto zgori, nato samo obrišeš črn prah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

#000000 ::

dela je izjavil:

Namesto drkanja s kamni dajte pico na nek manjši pladenj (da ne bo "obvisel v luftu") in potem to sedet čisto na dno (segrete) pečice. Kovina spodaj je že razgreta in dokaj masivna in bo pico zapekla od spodaj.



Ja samo to pol ni podobno pici kot se zagre, še na kamnu ni ista kot v krušni je pa precej blizu. To s pladenjčki se spomnim iz pizzerije parma kjer so imeli linijsko peč in pice so bile enake kot spodaj kruh gor pa malo gobic paradajza šunke in sira.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1227204106 (3556) Eduardo
»

Vprašanje za pripravo kruha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5514193 (1387) Tody
»

DIY PIzza... (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
742136997 (57502) mailer
»

Kamen za žar-šotni kamen je ok?

Oddelek: Loža
362287 (1611) reeves

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451749 (31622) bluefish

Več podobnih tem