» »

Vprašanja vesti.

Vprašanja vesti.

Eschelon ::

Za začetek - tale namišljena situacija (C/P iz teme Ali bodo Združene Države napadle Irak?.

Na tvojem hrbtu tiktaka bomba. Pred teboj sta dva gumba -
*A* Reši deminerja, ubij kmeta
*B* Reši kmeta, ubij deminerja.
Pod gumboma je ura, ki odšteva sekunde.
Ko števec doseže 0, bo eksplodirala bomba na tvojem hrbtu in umrla bosta tako A kot B, če nisi pritisnil nobenega gumba.

Prepričan si v resničnost informacij.Kaj storiš?

Yohan del Sud ::

Fental kmeta. Saj nisem jebeni gandi...

siegmund ::

a

BorisJ ::

Vržem bombo nekam v jarek, ker me drugače itak fenta - sej je na mojem hrbtu.:)

undefined ::

Rečem "God save my soul." in pritisnem oba gumba. Mal sarkazma. >:D

Thomas ::

Ni te opcije Boris.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ali3n ::

stisnem knof "a" - ubijem kmeta in rešim deminerja (in sebe)

zakaj? le tako ostaneva dva živa... če rešim kmeta nism nič naredu, ker itak oba raznese;
poanta: bolje vrabec v roki kot golob na strehi!
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Thomas ::

Seveda - izbereš pač opcijo najmanjšega zla.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

odiedog: tvoja situacija je nerealna....isto kot bi vprašal...kdo prej dons pristane na najbližji zvezdi:

A: rusi
B: američani
C: kmet, deminer in jaz

:D

Thomas ::

Nekatere realne situacije so podobne tej.

To je neverjetno, v kakšnih nebulozah živite nekateri. Da so svet neke sanje, ki ne ubogajo naravnih in matematičnih zakonov. Velika zmota.

V resnici je celo življenje sestavljeno iz situacij v katerih lahko pridobimo ali izgubimo.

Včasih lahko samo izgubimo. Včasih (zelo redko) lahko celo samo pridobimo. Včasih lahko pridobijo vsi sodelujoči. Včasih večina.

Včsih je igra z neničelno vsoto. Včasih minimiziramo zgubo ...

Kdor ne šteka osnov teorije iger, ne razume niti tega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Življenje ni matematika, pa čeprav se Thomasove teorije površinsko ujemajo.

smash ::

podobna situacija naj bi v tem primeru bila iraška kriza?? i don't think so..še daleč od tega...

Thomas ::

Sploh ne. Zelo blizu smash.

Sej veš, da razen "telovadbe" tukaj, še nisi sproduciral enega zanimivega prispevka v forumu.

Face it! Ni prevzetnost ali važičkanje - samo dejstvo.

p.s.

Kdo si recimo upa zase trditi, da je inteligentnejši od Rupla ali Kacina?

:D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ali3n ::

>:D mene tale problemček "kater knof stisnt?" spominja na našo vlado. Le da ona vstrajno pritiska knof "b"....;((
Rezultat je luknja v proračunu, bedna "zgodba o uspehu" in očitno NE na referendumu za vstop v NATO...

Pa bomo spet bratje Balkanci...;(
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

BorisJ ::

Ja mal je čudno sestavljen problem, zakaj je bomba na mojem hrbtu?

Drugače bi pa A pritisnil - deminer bo lahko rešil več življenj ko kmet 0:)

[moderirano zaradi dvojnega posta, vsebinsko nespremenjeno. -s.]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sketch ()

smash ::

heh Thomas...sam Rupla ne omenat..k mam 100% dokaz da je lažnivc....če si gledu studio city so ti nazorno pokazal kako se človk laže..najprej govori eno, pol pa v drugi oodaji zanika tisto kar je govoril u prvi..lažnivc>:D

če bi pa rd dokaz..ti ga pa pošlem...mam posnetek...je 6mb velik avi fajl ..tko da bi lahko šou celo na email

kar se pa foruma tiče..ni namenjen temu da je treba nujno kaj sproducirat...tako kot počneš ti....men se tukaj ne gre za nobene statistične ratinge itd...samo poskušam folku predstavt še drugo stran, da jih ne boš ti preveč zamoril

Thomas ::

Ta tvoja "druga stran" predstavlja neinformiranost.

Nezanimiva.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

spet si Thomas zatiska oči pred dokazi...pol pa ja nimamo več kaj debatirat ane?

undefined ::

I've got it! Let's all go for a cup of ice cream, and everyone will feel much better. :D

Thomas ::

Zatiskam si oči pred čem?

Da je v Ameriki "11,000 umorov s strelnim orožjem" letno?

To najprej ni res, po drugi strani je pa "dokaj malo" v primeri z nekaterimi drugimi državami.

V vseh nasilnih smrtih pa Slovenci (per capita) celo prekašamo Američane.

Določena promila se pač pobijajo (med) sabo po celem svetu.

V Iraku je pa pekel za praktično vse.

Me zanima, kdo si tukaj zatiska oči, da je že bolano.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Luka Percic ::

Ma ne se mi na rupla spravlt; kaj če nekoga podpre opozicija ga je treba ze zamenat? Tukajn vidite pristranskost in moč slovenskih medijev..
;(

Thomas ::

Anti NATO strategi imajo Rupla pač v želodcu, ker je res za NATO.

Oni imajo radi Anderliča ... ki mogoče ni tko za NATO.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, hotel sem reči samo to, če mislijo, da so inteligentnejši od Rupla. Ne da bi se skliceval na njegovo (Ruplovo) inteligenco, bolj da bi dal primer, kako tisti, ki ničesar pametnega nimajo povedati (tudi po tem forumu), so nadpovprečno mirovniški.

Ni to čist 100% delitev - samo ene 90%.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

bolj da bi dal primer, kako tisti, ki ničesar pametnega nimajo povedati (tudi po tem forumu), so nadpovprečno mirovniški.


Thomas, dej prosm te no, ti to resno? Ker, če si to resno mislil, potem je ta stavek nekoliko sam s sabo v nasprotju :D . Če razumeš>:D .

Eschelon ::

No ja... Sem upal doseči neko stopnjo abstrakcije, ampak realnost noče stran.:|

BorisJ
"Ja mal je čudno sestavljen problem, zakaj je bomba na mojem hrbtu?"
V tem primeru sem jo dal na hrbet zato, da olajšam izbiro bolj egocentričnim ljudem.

"Drugače bi pa A pritisnil - deminer bo lahko rešil več življenj ko kmet."
V tem primeru edina logična odločitev.

Vendar že z samo eno dodatno informacijo, pokvarimo položaj:
Na svetu ni skoraj nobene mine, skoraj nobene bombe, skoraj ni eksploziva, vendar mnogo lakote in smrti zaradi lakote.
Ali pa še:
Deminer je huda baraba. Na vesti ima že mnogo človeških življenj. Včasih namenoma dela napake.

Vendar te informacije na pravilnost naše odločitve, ob pritisku časa in z omejenimi informacijami nimajo nobenega vpliva.

---

Na voljo so tri izbire:
A - ohrani dve življenji
B - ohrani eno življenje
ne A in ne B - ne ohrani nobenega življenja.

IceMan je našel luknjo: "A in B". Pride do paradoksa, kjer tako minerja kot tudi kmeta hkrati rešiš in ubiješ. Mimogrede - v pojmovanju kakega verskega fanatika to ni paradoksalno.

Edina sprejemljiva odločitev je A.

Za začetek je bil postavljen enostaven problem. Omejenost časa pri poljubnem tovrstnem problemu približa problem realnosti - ker v resničnosti je čas omejen. Tudi informacije so omejene.

---

Nov problem:

Pred teboj sta dva gumba -
*A* Reši osebo A, ubij B
*B* Reši osebo B, ubij A.
Pod gumboma je ura, ki odšteva sekunde.
Ko števec doseže 0, bosta tako A kot B umrla, če nisi pritisnil nobenega gumba. Gumbov A in B ne moreš pritisniti hkrati.

Prepričan si v resničnost informacij. Pred iztekom časa do gumbov ne bo zmogel priti nihče, razen tebe. Kaj storiš?

Thomas ::

Jest bi si v mislih zmislu en daljši stavek.

Potem bi preštel črke. Če bi bilo liho, bi rešil A. Če sodo, potem pa B.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

freserovski ::

hja, če bi bilo res vprašanje vesti bi verjetno malo (zelo :) ) premislil, odvisno, če bi bila ta dva neposredno pred mojimi očmi in bi moral gledat, ta ognjemet (krvomet:\ ), potem bi bila odločitev zelo težka, če bi pa bila nekje ločena od mene, nekje daleč, bi verjetno brez pomislekov pritisnil gumb na kmeta, ker bi se vse hitro pozablo in me nebi spominjalo vsak teden, mesec na tv-ju, kako je nekdo fental dimitrija, to je to, kaj te jaz vem :)
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Eschelon ::

Ja - drži. Samo ne A in ne B je nehuman odgovor.
Tako A kot B ohranita življenje, vendar je alternativa, da se ne ohrani nobeno.
Hecno je, da pomanjkanje informacij olajša odgovor. Dokler se ukvarjamo z osebo A in osebo B, nas ne zaboli nič.

Kaj pa, če poznamo obe osebi. Npr. A je mlada mati dveh otrok. Lepa, pametna, polna veselja, nezaposlena. B pa je znanstvenik. Bolj čudaški tip, vendar z močnimi etičnimi načeli, starejši, pomaga pri rdečem križu.

Bolj ko bi te osebe poznali, bolj bi se lomilo pri odločitvi. Pa čeprav se v osnovi problem ni spremenil. Samo drugače ga pričnete dojemati. Kdo bo pritisnil na gumb in enega izmed obeh ubil ... in enega ohranil?
In ljudje, povezani z enim bi vas zasovražili. Tisti, povezani z drugim pa bi najbrž gojili mešane občutke. Kako si mogel enega kar ubiti??
Ljudem bi se zdelo bolj pravično, da bi oba šla k vragu. In znanci A in B bi se ob izgubi svojih ljubljenih!! oseb med sabo laže povezali, našli bi sočutje. Vi pa bi bili oproščeni, saj ste bili prevelih humanist, da bi se zmogli odločiti med dvema izjemnima individuumoma, med dvema tako ljubima osebama. V očeh sorodnikov je prava odločitev ne A in ne B. Kako absurdno.

In če bi enega izbral, bi se oglasili pošteni ljudje, moralni ljudje - Kako si mogel izbrati?. Kdo ti je dal pravico razsojati? Zakaj si enega ubil. Zagotovo bi lahko rešil oba, samo razmislil nisi dobro! Kako bi se ti počutil, če bi bil na njunem mestu? Tebi je bilo lahko pritisniti na en gumb, ona dva pa sta bila vsa prestrašena in sta čakala na svojo smrt. Bolje bi bilo, če bi ti umrl, kot pa da je umrl/a on/a.

Meni se ta simulacija zdi realna. Kaj pa vam?

Thomas ::

Keep going! To je eyes opener!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

freserovski ::

hja, zgleda, da je res mali miljon situacij v katerih se lahko znajdeš pri tem problemu, odločitev bi bila odvisna, tudi od tega, če te bi po odločitvi postavili v središče pozornosti, da bi ena in druga stran vedela, kdo je krivec za smrt in te bi obe strani obsojali, ena pač bolj kot druga. Čisto drugače bi bilo, če bi bila a in b, kaj jaz vem, kitajca :\ , bi bilo isto, kot, da bi pohodil mravljo, ker pač nobenega ne poznaš. To je pojav pri letalskih pilotih, sem bral enkrat nekje, da ko so jih spraševali in sploh nimajo občutka, da so koga ubili, seveda, je bilo v tem napadu kup mrtvih civilistov. Oni so pač odvrgli bombe, to je bilo za njih vse...
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

freserovski ::

pa še to:
Kaj pa, če bi mel ti dve možnosti:
a:tisti "kmet" bi bil tvoj znanec, recimo dober frend, al pa kdo iz družine...
b:Drugi bi pa bil nekdo, kaj vem jaz, trenutno je pač aktualna iraška kriza, ki bi lahko preprečil to vojno, s tem tisoče žrtev itd....

kako se bi pa odločili potem
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Thomas ::

Sej zato gre tudi!

Koliko in kdo bo umrl, če vojna bo ali ne bo.

Štekaš?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moralno vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11012233 (10468) BlueRunner
»

Umrl pilot, ki je odvrgel prvo jedrsko bombo (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
29510598 (10598) lufthammer

Sodelovanje z okupatorjem je državljanska dolžnost (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
63531233 (24751) Primoz
»

Glivice za uničevanje eksploziva

Oddelek: Znanost in tehnologija
302893 (2180) antonija
»

Anketa o fizičnem mučenju (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21010448 (8083) Valentin

Več podobnih tem