» »

Kako dokazati klasičnega Boga?

Kako dokazati klasičnega Boga?

««
16 / 19
»»

poweroff ::

NikolormousB je izjavil:

Ja, to bo to. 3 letniki z neozdravljivim rakom so v resnici lahko veseli, ker jih bog že pri takih mladih letih preizkuša. Podobno je z otroci, ki umirajo od lakote, če jih slučajno lokalni warlord prej ne odreši.

Sure. Orožarska industrija prodaja orožje warlordom in točno ve, da ga bodo uporabili proti civilistom. Ampak ko ga, je pa na koncu Bog magično kriv za to. Ljudje pa prav nič... :))

NikolormousB je izjavil:

V krščanstvu se bog aktivno vmešava v življenja ljudi, jih nagovarja itd. Verniki to od njega pričakujejo.

Hmmm, res? Nagovarja jih? Osebno? Potem je vprašanje o dokazovanju odveč, saj ga vendar vsak dan srečujemo po vogalih, ko nagovarja ljudi.

NikolormousB je izjavil:

V vsakem primeru pa je krščanski bog hud sadist, ki ima ogromne probleme z lastnim egom in z razsodnostjo. Ljudem zapove kaj lahko in česa ne smejo in tudi za majhne prekrške se obsodi na večno trpljenje brez možnosti pomilostitve.

Mogoče je pa podobno kot pri warlordih - samooklicani "razlagalci" "njegove" volje v njegovem imenu zapovedujejo in prepovedujejo... 8-)
sudo poweroff

solatko ::

Če bi bog dejansko bil, bi take stvari v kali zatrl, saj je vendar vsemogočen pa se ne premakne, torej je čisti sadist.
Delo krepa človeka

jest10 ::

poweroff je izjavil:


NikolormousB je izjavil:

V krščanstvu se bog aktivno vmešava v življenja ljudi, jih nagovarja itd. Verniki to od njega pričakujejo.

Hmmm, res? Nagovarja jih? Osebno? Potem je vprašanje o dokazovanju odveč, saj ga vendar vsak dan srečujemo po vogalih, ko nagovarja ljudi.

Seveda. Tako kot obstaja pošast pod posteljo, saj bolnik na psihjatriji vendar sliši, kako mu nekaj prigovarja>:D Pa kolega so tudi cigani lovili po hosti in ga hoteli pretepsti, ko se je nakadil trave na alkoholno podlago. Vsaj tako on trdi, bo že res.

V bibliji so zgodbe o tem, kako se je bog vmešaval in to verniki verjamenjo.

Jerry000 ::

Kako dokazat? Na pir z njim pa da na FB objavi kak je blo uas (pics and FB or it didn´t happen) :D

kuall ::

solatko je izjavil:

Če bi bog dejansko bil, bi take stvari v kali zatrl, saj je vendar vsemogočen pa se ne premakne, torej je čisti sadist.

Zakaj pa misliš, da je bog neko živo bitje? Bog ni živo bitje in se ne ukvarja z ljudmi direktno. Malo začnite razmišljat izven ustaljenih okvirov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

jest10 ::

kuall je izjavil:

solatko je izjavil:

Če bi bog dejansko bil, bi take stvari v kali zatrl, saj je vendar vsemogočen pa se ne premakne, torej je čisti sadist.

Zakaj pa misliš, da je bog neko živo bitje? Bog ni živo bitje in se ne ukvarja z ljudmi direktno. Malo začnite razmišljat izven ustaljenih okvirov.

Ali pa če se posvetimo bistvu. Boga ni in se zato ne more ukvarjati z nami.

solatko ::

V Bibliji piše - in bog je ustvaril človeka po lastni podobi.
Torej oča z dolgo brado in ogromno močjo, verjetno pa mu je tam gor, malo dolgčas, pa se zabava, ko gleda neumnost ustvarjenega.
Delo krepa človeka

NikolormousB ::

Sure. Orožarska industrija prodaja orožje warlordom in točno ve, da ga bodo uporabili proti civilistom. Ampak ko ga, je pa na koncu Bog magično kriv za to. Ljudje pa prav nič... :))


Saj so ti že napisali. Ampak, bog je po definiciji vsemogočno bitje, ki je ustvarilo svet in vanj tudi posega. Poboje civilistov bi tak bog brez najmanjših težav preprečil, ampak se raje odloči, da bo tiste otroke dal "na preizkušnjo".

Če to ne pomeni, da je sadistična svinja potem res ne vem kakšni so kriteriji.

Hmmm, res? Nagovarja jih? Osebno? Potem je vprašanje o dokazovanju odveč, saj ga vendar vsak dan srečujemo po vogalih, ko nagovarja ljudi.


Ja, nagovarja jih. Tako si vsaj verniki interpretirajo halucinacije. Ampak krščanski bog redno nagovarja ljudi, se vmešava v njihova življenja in kroji usodo sveta.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=1+...

poweroff ::

solatko je izjavil:

Če bi bog dejansko bil, bi take stvari v kali zatrl, saj je vendar vsemogočen pa se ne premakne, torej je čisti sadist.

Ali pa ga preprosto ne zanima. Ali pa ima druge opravke. Zakaj bi bili ljudje najpomembnejši na tem svetu???
sudo poweroff

looser ::

Torej, tudi ateisti (!) biblijo upoštevate, ko vam paše, ko pa vam ne paše, pa je ne upoštevate?
Kako zelo človeško... Poskušajte razumeti, da ljudje nismo popolni...
Eni za srečo rabijo boga/Boga, eni denar, eni adrenalin, eni X, eni Y...
Meni je, recimo, v resnici zelo nenavadno, da nekateri ateisti izgubljate čas, da dopovedujete drugim, da boga/Boga ni.
Meni je pravzaprav vseeno, zagotovo pa vem, da ne bom igral harfe (v verskem kontekstu).
Upam sicer tudi, da ne bom premoga nosil (tudi v verskem kontekstu)... :-)
Dobro, lahko se strinjam, da vera postane problem, ko začne preveč očitno diktirat življenje, s tega stališča vas lahko razumem in se strinjam.
Ampak kar vsepovprek pljuvat vernike pa, vsaj po mojem mnenju, tudi ni ustrezen način komunikacije.
Najbolj bi mi pasalo, da me po smrti ni. Tega bi bil zelo vesel...
Imam nekaj trdih smrtnih grehov na puklju :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

jype ::

looser je izjavil:

Torej, tudi ateisti (!) biblijo upoštevate, ko vam paše, ko pa vam ne paše, pa je ne upoštevate?
Vsi smo ateisti. Eni zgolj ne verjamemo v enega boga več kot večina ostalih.

jest10 ::

looser je izjavil:

Torej, tudi ateisti (!) biblijo upoštevate, ko vam paše, ko pa vam ne paše, pa je ne upoštevate?

V bistvu je ne upoštevamo. Ampak nekateri vseeno vemo kaj piše v njej

looser ::

Jaz nisem ateist (če že, bi rekel, da sem nekaj vmes), že zato, ker ne želim verjeti, da je celotno življenje samo vprašanje verjetnostnega računa in bioelektričnih impulzov. Življenje izgubi vso romantiko in čarobnost, v bistvu ti da licenco za totalno uničenje vsega obstoječega, sploh, če imaš dostop do kakšnega rdečega gumba. Saj v resnici ni izgubljenega nič posebnega, samo neki elektroni, ki so "zalutali" na svoji krožnici, vsaj, kar se vesolja tiče. In potem, če imaš ustrezno moč, je tvoja edina dolžnost narediti vse skupaj absolutno razburljivo.

NikolormousB ::

Ali pa ga preprosto ne zanima. Ali pa ima druge opravke. Zakaj bi bili ljudje najpomembnejši na tem svetu???


A si ti bral kdaj kakšne verske tekste? V praktično vseh religijah je človek največji božji dosežek. Pol biblije govori samo o tem, kako se bog trudi spraviti ljudi v red.

Torej, tudi ateisti (!) biblijo upoštevate, ko vam paše, ko pa vam ne paše, pa je ne upoštevate?


Na kak način naj bi upoštevali biblijo?

Dobro, lahko se strinjam, da vera postane problem, ko začne preveč očitno diktirat življenje, s tega stališča vas lahko razumem in se strinjam.


Vera v Sloveniji definitivno diktira življenje. Celo človekove pravice so nekateri pripravljeni teptati na podlagi vere.

looser ::

NikolormousB je izjavil:

Vera v Sloveniji definitivno diktira življenje. Celo človekove pravice so nekateri pripravljeni teptati na podlagi vere.

Človekove pravice so, ehm, moderna iznajdba. Se lepo slišijo, ampak to ni nekaj absolutnega.

NikolormousB ::

Življenje izgubi vso romantiko in čarobnost, v bistvu ti da licenco za totalno uničenje vsega obstoječega, sploh, če imaš dostop do kakšnega rdečega gumba. Saj v resnici ni izgubljenega nič posebnega, samo neki elektroni, ki so "zalutali" na svoji krožnici, vsaj, kar se vesolja tiče. In potem, če imaš ustrezno moč, je tvoja edina dolžnost narediti vse skupaj absolutno razburljivo.


Ravno obratno. Ateisti vemo, da je življenje vse kar imamo. Verniki, po drugi strani, mislijo, da imajo več poskusov.

Človekove pravice so, ehm, moderna iznajdba. Se lepo slišijo, ampak to ni nekaj absolutnega.


Kaj želiš povedati s tem? Da lahko delaš kar ti paše, dokler verjameš v neumne, otročje pravljice?

looser ::

NikolormousB je izjavil:

Življenje izgubi vso romantiko in čarobnost, v bistvu ti da licenco za totalno uničenje vsega obstoječega, sploh, če imaš dostop do kakšnega rdečega gumba. Saj v resnici ni izgubljenega nič posebnega, samo neki elektroni, ki so "zalutali" na svoji krožnici, vsaj, kar se vesolja tiče. In potem, če imaš ustrezno moč, je tvoja edina dolžnost narediti vse skupaj absolutno razburljivo.


Ravno obratno. Ateisti vemo, da je življenje vse kar imamo. Verniki, po drugi strani, mislijo, da imajo več poskusov.

Potem ne smete dajati kakšne posebne moči meni ali meni podobnim :-) Kristjani ne verjamejo v iteracije življenja, ampak v življenje in nagrado/kazen. Budisti menda verjamejo v reinkarnacijo.

NikolormousB je izjavil:

Kaj želiš povedati s tem? Da lahko delaš kar ti paše, dokler verjameš v neumne, otročje pravljice?

Ne, verjamem, da je možno človeške pravice full-scale kršiti, če ni nikogar/ničesar, da bi te zato kaznoval. Kot sem rekel, moč dajajte v roke samo zanesljivim ljudem... Če do sedaj niste vedeli, si zapomnite za prihodnje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

jype ::

looser je izjavil:

že zato, ker ne želim verjeti
Vesolju je vseeno.

looser je izjavil:

moč dajajte v roke
Zakaj bi sploh kdorkoli imel moč v rokah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

looser ::

jype je izjavil:

Vesolju je vseeno.

Jasno, točno to! Vesolju je tudi vseeno za Džingis-kana, Aleksandra Makedonskega, Napoleona, Hitlerja, Mao Zedonga in kdorkoli že sledi.

looser je izjavil:

Zakaj bi sploh kdorkoli imel moč v rokah?

Ker si jo lahko vzame, tako ali drugače. In kar daje blazen občutek enormne mogočnosti, pravzaprav praktične vsemogočnosti, pravi adrenalin trip, pri čemer za nobeno pizdarijo ne odgovarjaš drugače, kot da te skrajšajo za glavo. Ti pa lahko uničiš milijarde, navaden smrtnik! Ful vzburjotično, madonca :-)

Če bom (pa upam, da ne bom), me ne podpret na volitvah, če želite dobro sebi. Ja, bom sladkobeseden in to, ampak, bodite previdni :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

jype ::

Drži. Boga ni. Če potrebuješ dokaz, ga imam tudi v video obliki:



looser je izjavil:

Ker si jo lahko vzame, tako ali drugače.
Come at me, bro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

looser ::

jype je izjavil:

Come at me, bro.

Do sedaj se jih je vzelo že N ljudi, pa nisi imel ničesar proti.
A mene bi pa tepel?
Saj bi samo sicer izredno dolgočasno življenje naredil malo bolj razburljivo.
Potegnil iz ljudi najboljše, kar se potegniti da.
Joj, mene adrenalin pumpa. Boljše, da neham :-)

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Drži. Boga ni. Če potrebuješ dokaz, ga imam tudi v video obliki:



looser je izjavil:

Ker si jo lahko vzame, tako ali drugače.
Come at me, bro.


Otroci ne lažejo.

No bog obstaja v glavi. Ko nehaš verjet je zgodba zključena. Svet še vedno stoji pokonci. Nikogar ne bo prej pobralo zarad tega...

Why the F* bother?

looser ::

Unknown_001 je izjavil:

Why the F* bother?

Preteklo življenje brez religije...
Bi bilo boljše ali slabše kot danes?
V bistvu, kako hočeš to dokazati?

Unknown_001 ::

looser je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Why the F* bother?

Preteklo življenje brez religije...
Bi bilo boljše ali slabše kot danes?
V bistvu, kako hočeš to dokazati?


Odvisno od situacije v kateri je človek. Če je njegovo preživetje odvisno od tega da bo prebrodil skozi travmatične dogodke, kar se je v preteklosti dogajalo, je moral v nekaj verjeti, sicer bi se mu zmešalo.

Danes lahko v miru razpravljamo o tem kako je vera v boga laž. Religija je btw. samo izprevržena posledica. Redkokdo je dovolj mentalno močan da bi brez vere bil zmožen prebroditi skozi travmatsko stisko. Porkodijo saj bi se vsi raje fentali kot pa prenašali tak pritisk. Vera kot psihiater oziroma klik bližnjica do notrannega miru. Namesto da se sekiraš ali se splača živet si rečeš bog je z menoj in puff... nobene depre več.

looser ::

Unknown_001 je izjavil:

Redkokdo je dovolj mentalno močan da bi brez vere bil zmožen prebroditi skozi travmatsko stisko.

Odlično. I rest my case.

Jarno ::

No, potrebno je poudariti da je najbolj merodajna izjava še vedno, da so "stvari" takšne kot so.
Motile so se že večje živine, prognoze so del znanosti itd.

Bolj kot vera v nadnaravno pa me pravzaprav moti vera v potrošno znanost.
Ja, 9*109 potrošnkov z močnim izpuhom je rez vrednih naziva "mokre sanje".
#65W!

stjan ::

Kar se krščanstva tiče, po napovedih je ta papež zadnji, pa bomo videli kako se bo končalo :)

Vse vere so nastale z namenom podrejanja neumnih ovc, da se lahko ljudi vodi in zasužnji.
No pa naravne pojave so si tako najlažje razložili.

Danes pa znanost postaja nekakšna religija. V vse kar se spomnijo znanstveniki bi morali verjeti.

Unknown_001 ::

stjan je izjavil:

Kar se krščanstva tiče, po napovedih je ta papež zadnji, pa bomo videli kako se bo končalo :)

Vse vere so nastale z namenom podrejanja neumnih ovc, da se lahko ljudi vodi in zasužnji.
No pa naravne pojave so si tako najlažje razložili.

Danes pa znanost postaja nekakšna religija. V vse kar se spomnijo znanstveniki bi morali verjeti.


NE, the beauty of science je to, da prevlada boljši dokazljiv argument. Še bolje, če se sklada s trenutnim uporabljenim fizikalnim in matematičnim modelom.

Religija je totalitarna. To je neizbežno. Obstaja eden in edini prav.

TESKAn ::

Religija je orodje za kontrolo množic. Bila je skozi zgodovino in bo še naprej. Ugotovili so tudi, da je religija priučena - da ni nekaj, kar bi imeli ljudje "v sebi".
Primerjava religije z znanostjo je pa neokusna. Znanost ni še nikogar preganjala, ker je imel boljšo idejo - dokler se lahko boljšo idejo podpre z dokazi.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jype ::

Znanost, ki kogarkoli preganja, ni znanost.

gus5 ::

solatko je izjavil:

V Bibliji piše - in bog je ustvaril človeka po lastni podobi.
Torej oča z dolgo brado in ogromno močjo, verjetno pa mu je tam gor, malo dolgčas, pa se zabava, ko gleda neumnost ustvarjenega.
Že Hegel, ki je bil po osnovni izobrazbi teolog, je vedel, da ni bog ustvaril človeka, pač pa človek boga po lastni podobi. Res ni jasno, zakaj bi meta-fizično, nadnaravno bitje, kar naj bi bil krščanski bog, potrebovalo kocine, pa dihala, pa okončine, pa čutila... Potrebna bi bila mitografsko-teološka redefinicija boga. Kar se ponekod že dogaja, švedski evangeličani so že prišli do sklepa, da bog nima in ne potrebuje spolne identitete. :)

AmokRun je izjavil:

Brezmadežno spočetje pomeni, da je bila brez izvirnega greha.

kuall je izjavil:

Ja vsak človek se baje rodi z izvirnim grehom in se ga očisti s krstom.
Krut je bog (ali ljudje), ki v komaj rojenem, nemočnem bitju prepozna(jo) grešnika. Izvirni greh? Kaj sploh je to? Seks, katerega posledica je spočetje posameznika? Mar naj novorojenec prevzame odgovornost 'izvirnega grah' svojih staršev ali celo Adama in Eve? :))

Grozna je religija, ki svoje ovčice in tudi vse ostale a priori razglasi za grešnike, grešnike, ki da jih je treba treba(od)rešiti pred njimi samimi in njihovimi 'grešnimi' dejanji, kamor očitno umešča tudi seks. Zakaj bi bil seks sploh greh?

kuall je izjavil:

"Brezmadežno spočeta" pomeni to, da jo je bog krstil že v maternici.
Moral bi jo krstiti v procesu spočetja. Ko je bila enkrat v maternici, je že bila (ne-brezmadežno) spočeta. ;)

looser je izjavil:

Jaz nisem ateist (če že, bi rekel, da sem nekaj vmes), že zato, ker ne želim verjeti, da je celotno življenje samo vprašanje verjetnostnega računa in bioelektričnih impulzov.
Nima veze, kaj želiš verjeti. Želja in/ali psevdo-izkušnja (boga) ni dokaz njegovega 'delovanja'. Katolikom je lastno, da poskušajo naravne fenomene racionalizirati/pojasniti z obstojem/delovanjem boga, za protestante je vera v boga tako in tako - iracionalna.

looser je izjavil:

Vesolju je tudi vseeno za Džingis-kana, Aleksandra Makedonskega, Napoleona, Hitlerja, Mao Zedonga in kdorkoli že sledi.
Vesolju je vseeno, ni pa vseeno ljudem. Pobijanje je lahko etično zavrženo, a etika je družbeno pogojena. Rečeno drugače: etika ni pogojena/determinirana z obstojem nadnaravne, nad-družbene, trans-historične in/ali metafizične entitete, ki sliši na ime bog. 8-) Še več: prav sklicevanje na boga je pogosto (bilo in je še vedno) opravičilo pobijanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gus5 ()

looser ::

Se pravi, da če ne bi etika bila v preteklosti maskirana kot vera (smrtni grehi, božje zapovedi itn.), bi bilo na svetu zdaj boljše? In to ugotavljaš na osnovi... ?

gus5 ::

looser je izjavil:

Se pravi, da če ne bi etika bila v preteklosti maskirana kot vera (smrtni grehi, božje zapovedi itn.), bi bilo na svetu zdaj boljše? In to ugotavljaš na osnovi... ?
Ne vem, kaj bi bilo, če bi bilo, poanta je: etika nima nadnaravnega, metafizičnega (= božanskega) izvora, pač pa družben. Ljudje so lahko etični tudi brez vere v boga.

shadeX ::

jest10 je izjavil:

Kakšna debata. Prepričanih v eno in drugo stvar. Takole ne boste prišli daleč. S takšnim nastopom in samozavestjo, kot jo imate nekateri v tej temi, me kar malo skrbi kam drvi ta svet. Po drugi strani pa, saj nisem bil dosti drugačen. Potem pa v življenju pride situacija, ko se moraš ustaviti in se pogovoriti sam s sabo. Takrat začutiš, da je nekaj nad tistim "jaz zmorem/vem vse sam". In dojameš kako si prazen v svojih mislih, kako si majhen. In največkrat šele takrat začneš iskati. In odkrivati obstoj duhovnega sveta, ki ga materialni svet tako zlahka preglasi. Takrat se ti življenje in predvsem vrednote postavijo na glavo.

Se pravi ko si bil šibek, si našel oporo v "navideznem prijatelju" in to je sedaj zate dokaz, da obstaja. Tudi prav.



Seveda da "obstaja". Če je dobil oporo v "navideznem prijatelju" kot ga imenuješ in mu je to pomagalo prebroditi težke trenutke, zanj Bog zagotovo obstaja (če ga tako kliče), kar pa za nekoga drugega lahko seveda ne velja.

Sem imel pred kratkim debato ravno o tem z enim ateistom, ki pravi da popolnoma razume kaj "Bog" nekaterim pomeni. On, ve da ne obstaja (ga ni mogoče znanstveno dokazati) ampak, zavida tistim ki v njega verujejo, ker jim skoz veliko težkih trenutkov "pomaga" ravno on.

Don't underestimate the power of people's mind.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

NikolormousB ::

Sem imel pred kratkim debato ravno o tem z enim ateistom, ki pravi da popolnoma razume kaj "Bog" nekaterim pomeni. On, ve da ne obstaja (ga ni mogoče znanstveno dokazati) ampak, zavida tistim ki v njega verujejo, ker jim skoz veliko težkih trenutkov "pomaga" ravno on.


Bog je po definiciji zunanje bitje, ne osebna izkušnja posameznika. Tvoja vera v boga ti mogoče lahko pomaga prebroditi težave* ampak ne dokazuje obstoja boga.

*ne vem sicer kako ti sprenevedanje in laganje samemu sebi lahko pomaga. Meni osebno je vedno lažje, če se soočim z realnostjo in ne tiščim glave v pesek.

looser ::

gus5 je izjavil:

Ljudje so lahko etični tudi brez vere v boga.

Danes je mogoče lažje, v preteklosti pa je bila vera pač kolektivna vzgoja, vsaj po mojem razumevanju.
In mene to niti malo ne moti, zagotovo pa ne do nivoja, da bi se o tem prepiral.
Bog je prispodoba, kolikor razumem, za naravo, ljubezen in dobroto.

NikolormousB je izjavil:

*ne vem sicer kako ti sprenevedanje in laganje samemu sebi lahko pomaga. Meni osebno je vedno lažje, če se soočim z realnostjo in ne tiščim glave v pesek.

Ljudje (razen tebe) nismo popolni in nismo, kot Spock iz Star tracka ali pa Sheldon iz Big Bang Theory, čisto in povsod logični.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

NikolormousB ::

Bog je prispodoba, kolikor razumem, za naravo, ljubezen in dobroto.


Ja, je. Razen takrat, ko je prispodoba za maščevanje, kaznovanje, trpinčenje...

shadeX ::

Tvoja vera v boga ti mogoče lahko pomaga prebroditi težave* ampak ne dokazuje obstoja boga.


Seveda ga ne.

*ne vem sicer kako ti sprenevedanje in laganje samemu sebi lahko pomaga


Sej nikjer ne piše da lažeš samemu sebi, če verjameš v namišljene prijatelje. Nekaterim je pač lažje, če se nekomu izpovejo oz. se jim v težkih trenutkih lahko po tem "odvali kamen od srca".

Kdo smo mi, da bomo tem ljudem govorili drugače? Sam imam toliko respecta do teh ljudi, da čeprav mi nekdo začne, da Bog obstaja zaradi tega in onega, jih poskušam ne zabijat nazaj z argumenti, ker nočem uničit tistega kar pač imajo oz. verjamejo.

Sicer verjetno pri nekaterih oz. večini moji kvazi argumenti ne bi delovali, tako kot pri meni njihovi argumenti za obstoj Boga ne.

NikolormousB ::

Sej nikjer ne piše da lažeš samemu sebi, če verjameš v namišljene prijatelje. Nekaterim je pač lažje, če se nekomu izpovejo oz. se jim v težkih trenutkih lahko po tem "odvali kamen od srca".


Ampak namišljeni prijatelji nimajo nič z bogom.

am imam toliko respecta do teh ljudi, da čeprav mi nekdo začne, da Bog obstaja zaradi tega in onega, jih poskušam ne zabijat nazaj z argumenti, ker nočem uničit tistega kar pač imajo oz. verjamejo.


Zakaj ne? Zakaj bi želel, da ljudje živijo v utvarah in si uničujejo življenje?

looser ::

NikolormousB je izjavil:

Ja, je. Razen takrat, ko je prispodoba za maščevanje, kaznovanje, trpinčenje...

To pa je samo demonizacije konkurence, nič prav posebej novega na sceni.
Zanimivo, da tak sebi-ne-lažnivec tega ne razume.
Da te nisem precenil?

NikolormousB je izjavil:

Zakaj ne? Zakaj bi želel, da ljudje živijo v utvarah in si uničujejo življenje?

Zato, da jim ostane upanje, četudi se vse okoli njih ruši, ker smo ljudje čustvena bitja, ne pa strogo razumska (kot sem mislil, da si ti).
Zagotovo sem te precenil.
Vem za drugič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

shadeX ::

Ampak namišljeni prijatelji nimajo nič z bogom.


Majo. Ker verjamejo, da za tem stoji "pravi Bog".

in si uničujejo življenje?


Sej si ga ne.

NikolormousB ::

To pa je samo demonizacije konkurence, nič prav posebej novega na sceni.


Kakšne konkurence? Ne vem kaj želiš povedati.

Zato, da jim ostane upanje, četudi se vse okoli njih ruši, ker smo ljudje čustvena bitja, ne pa strogo razumska (kot sem mislil, da si ti).


Lažno upanje si lahko pumpaš tudi drugače. Ni treba zaradi tega fuksirati vseh okoli sebe.

gus5 ::

looser je izjavil:

gus5 je izjavil:

Ljudje so lahko etični tudi brez vere v boga.

Danes je mogoče lažje, v preteklosti pa je bila vera pač kolektivna vzgoja, vsaj po mojem razumevanju.
In mene to niti malo ne moti, zagotovo pa ne do nivoja, da bi se o tem prepiral.
Ateizem ni novotarija, verjetno je starejši od vsakega praznoverja.
Še nekaj utrinkov iz preteklosti... Epikurejci (po Epikurju 341-270 p.n.š.) so menili, da ljudje živijo in umrejo zaradi gibanja atomov. Smrt je naraven pojav, ljudje naj se je ne bojijo. Obstajajo le telesa (sestavljena iz atomov) in absolutna praznina. Naš svet je naključen in začasen, nad njim ne bdi božji um (ni produkt boga). Bogovi so le ideali. Temelj etike – ugodje.
Za starogrške sofiste je človek merilo vsega, bog je le (praznoverska) interpretacija delovanja sveta...

looser je izjavil:

Bog je prispodoba, kolikor razumem, za naravo, ljubezen in dobroto.
Ne pri kristjanih. Krščanski bog je nad-naraven. In kot je razvidno iz biblije - krut.

looser ::

NikolormousB je izjavil:

Kakšne konkurence? Ne vem kaj želiš povedati.

Če nekdo boga/Boga označuje kot prispodoba za maščevanje, kaznovanje, trpinčenje,
gre očitno za demonizacijo konkurence v smislu vere nasploh, religije, posamičnega boga/Boga, ali pa samega vernika.

NikolormousB je izjavil:

Lažno upanje si lahko pumpaš tudi drugače. Ni treba zaradi tega fuksirati vseh okoli sebe.

Seveda lahko, ampak nekaterim pač tako paše... Ti si pač strogo razumski (recimo), mi, bolj navadni in preprosti, pa pač nismo. Moram pa povedati, da se preveč pametnim rado povsem in brez povratka odšteka, pri čemer je potem vera sama resnično še najmanjši problem.

gus5 je izjavil:

Ne pri kristjanih. Krščanski bog je nad-naraven. In kot je razvidno iz biblije - krut.

Očitno boš moral posodobiti svoje vire. Če te ni preveč groza, preberi kakšno molitev, temeljijo na zaupanju in ljubezni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

gus5 ::

looser je izjavil:

gus5 je izjavil:

Ne pri kristjanih. Krščanski bog je nad-naraven. In kot je razvidno iz biblije - krut.

Očitno boš moral posodobiti svoje vire.
Kako, prosim? 8-O Biblijo se sme posodobiti? Mar ni bog zaukazal v 5. Mojzesovi knjigi, 13. poglavju, 1. odstavku, da se bibliji ne sme nič dodati in nič odvzeti ter da jo je treba brati dobesedno? :8) Mar ne veš, da lahko s posodabljanjem biblije razhudiš že tako hudega boga? :O Bi rad izzval vesoljni potop?! ;(

looser ::

Če je bog/Bog napisal biblijo, potem je imel prav, če pa si ti bral nek zastarel artefakt... Kje je problem, praviš?

gus5 ::

looser je izjavil:

Če je bog/Bog napisal biblijo, potem je imel prav, če pa si ti bral nek zastarel artefakt... Kje je problem, praviš?
Problem se skriva v krutosti biblijskega boga in pa v ljudeh, ki pišejo tako krute pravljice, kot je biblija. ;)

Unknown_001 ::

Sam da se zastopimo.

Vera v boga ni problematična ker se odvija na ravni posameznika. No v bistvu je ko posameznik verjame da nora izvajati žrtvovanje ampak to so ekstremi.

Religija kot posledica - izrodek vere v multinacionalko z totalitarnim odnosov do vernikov pa je problem. In sranje namenjeno kontroli. Saj stalinizem, maoizem in nacizem so bile dejansko neke vrste religije.

NikolormousB ::

Če nekdo boga/Boga označuje kot prispodoba za maščevanje, kaznovanje, trpinčenje,
gre očitno za demonizacijo konkurence v smislu vere nasploh, religije, posamičnega boga/Boga, ali pa samega vernika.


1. Jaz v veri ne vidim nobene konkurence. Ne vem kaj točno želiš povedati s tem.

2. Primeri maščevanja, kaznovanja in trpinčenja se pojavljajo skozi celotno biblijo in v večini ostalih verskih tekstov. Maščevanje za nepokorščino je eden od temeljnih konceptov mainstrem religij.

Seveda lahko, ampak nekaterim pač tako paše... Ti si pač strogo razumski (recimo), mi, bolj navadni in preprosti, pa pač nismo. Moram pa povedati, da se preveč pametnim rado povsem in brez povratka odšteka, pri čemer je potem vera sama resnično še najmanjši problem.


A drugi del mojega odgovora si pa spregledal? Zato, ker si ti nesiguren vase in iščeš uteho v namišljenih prijateljih, moraš druge zajebavat?

looser ::

NikolormousB je izjavil:

2. Primeri maščevanja, kaznovanja in trpinčenja se pojavljajo skozi celotno biblijo in v večini ostalih verskih tekstov. Maščevanje za nepokorščino je eden od temeljnih konceptov mainstrem religij.

In bog ne daj, da bi si moderni verniki vzel nekaj svobode, da biblije ne bi jemal dobesedno, ampak s preudarkom. Očitno tvegajo z večno pogubo?

NikolormousB je izjavil:

Zato, ker si ti nesiguren vase in iščeš uteho v namišljenih prijateljih, moraš druge zajebavat?

Ja, če se pa pustiš zajebat, že nisi dovolj prepričan v svojo vseobvladljivost :-)

gus5 je izjavil:

Problem se skriva v krutosti biblijskega boga in pa v ljudeh, ki pišejo tako krute pravljice, kot je biblija. ;)

Kako je lahko natančno kruta neobstoječa entiteta? Krutost v ljudeh, domnevam, da bi v zgodovini bilo še veliko slabše, če ne bi bilo religije. Ja, in Epikurejci bi pač fasali od sosedov.

Da povzamem, očitno se je religija do sedaj obnesla, če mi lahko debatiramo o smiselnosti le-te. Kako bi bilo brez (vsaj v zgodovini) nje, pa poglejte kakšno vzporedno vesolje :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()
««
16 / 19
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Atheist Experience Show (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
30349883 (36967) s1m0n
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084139723 (122839) Mrakw
»

Še ena tema o Bogu - Intelekutalno bojišče (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17924016 (11112) CoolBits
»

Odnosi do Krščanstva v Sloveniji (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55278274 (68032) gruntfürmich
»

Ali teorija evolucije poziva k rasizmu in genocidu? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21328811 (25437) jzgorisek

Več podobnih tem