» »

Pasivno kajenje ali pasiven Cukjati

Pasivno kajenje ali pasiven Cukjati

«
1
2

Olajuwon ::

Včeraj sem gledal ponovitev oddaje Halo, izzvani ste!, kjer je bil intervju s predsednikom državnega zbora Franceta Cukjatija. Med mnogimi klici, je bil tudi eden, ki je omenil novi protikadilski zakon v Italiji (najstrožji poleg irskega), in ga vprašal, kdaj bomo mi v Sloveniji dočakali tak zakon. Naš Cukjati je reku, da pri nas je že dober zakon (naj bi bil strog zakon), kjer je tudi predpisano, da bi bili ločeni kadilski in nekadilski prostori in tako najprej.... proti koncu pa je nonšalantno dodal, da edini problem je v neizvajanju ozirroma v neupoštevanju v raznih lokalih in barih. HALO?!!!!!!!!! Če ga folk ne upošteva a ni to mogoče zato ker MORDA zakon ni najbolje speljan??!! Jaz sem sicer S(D)S-ovec :D ampak take neumnosti ne toleriram in sem krepko razočaran na imbecilnost dotične osebe. KDAJ BOMO LAHKO V SLOVENIJI REKLI KONEC PASIVNEMU KAJENJU?!!

PS: Zakon v Italiji je tako strog da naprimer te zasačijo kaditi pri eni nosečnici v zaprtem prostoru lahko dobiš kazen 600 EUR. Poleg tega če kadiš v lokalu in te zasači natakar moraš nehati kaditi, če ne je natakar dolžan poklicati policijio :O
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Thomas ::

1. Sem nekadilec.

2. Pasivno kajenje ne škoduje, oziroma ni znano da bi. Je pa lahko zoprno.

3. Italijanski birti so objavili, da bodo novi zakon bojkotirali. Italija je ravno taka vukojebina, kot Slovenija, kar se tiče upoštevanja zakonov.

Daedalus ::

1. Sem kadilec
2. Za nekadilce mam en nasvet - če vas kajenje moti, hodite v lokale za nekadilce. Če kdo pri vas doma kadi, se sami zmenite z njim.
3. Italijanom ne bo uspelo. So malo zapretiravali...

A je kazen za nosečnico, če kadi (v ITA)? Bi bilo edino pošteno:\
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zheegec ::

Za nekadilce mam en nasvet - če vas kajenje moti, hodite v lokale za nekadilce. Če kdo pri vas doma kadi, se sami zmenite z njim.

Lokali za nekadilce? Kot prvo, ne poznam nobenega, kot drugo itaq vsakdo kadi v prostorih za nekadilce...

Mene to resno moti, samo se še nekako zadržujem da ne popizdim.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

TESKAn ::

Za info - na trubarjevi v Lj imaš trubadurja (blizu zmajskega mostu) in tam noter kadilcev ne marajo preveč. Je pa to edini lokal v Lj, ki ga jaz poznam, da ne kadijo noter.
In za pasivno kajenje tudi ni dokazov, da ne škoduje zdravju.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Vice ::

Če ga folk ne upošteva a ni to mogoče zato ker MORDA zakon ni najbolje speljan??!!

Kršijo se vsi zakoni so zato slabo speljani?

Za kadilce mam en nasvet - dajte cucl v usta in pred špegu - boste presenečeni :D

Thomas ::

So bile opravljene raziskave, po katerih je jasno, da je vpliv pasivnega kajenja na zdravje nezaznaven.

Samo nekateri seveda v svoji gorečnosti trdijo da ja. Brez enega dokaza.

para-site ::

Sam sem nekoč kadil.

Sedaj ne da me moti, če folk okrog mene kadi, ampak delam v enem centru v LJ, kjer je nekaj barov zraven in vsak dan, ko pridem domov, lahko dam cunje samo za prat.
Ni glih prijetno.
Sej ne rečem, če kdo hoče kadit, naj kadi, ampak a je tko težko it ven na zrak.

To je približno isto, kot da bi se vam eden v vašem delovnem prostoru vsak dan zjutraj fajn usral, potem pa nonšalantno zapustil prostor. Toliko o neprijetnih dišavah.

Vice ::

Ja pri zdravem človeku. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

TESKAn ::

Thomas, imaš kje kal link na te raziskave? Sam namreč dvomim, da je nefiltriran cigaretni dim, ki v filtrirani obliki 'osrečuje' pljuča kadilcev z rakom, tako zelo nedolžen.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

para-site ::

mene ne skrbi toliko ali je škodljivo ali ne...
dosti stvari v življenju je škodljivih.

mene skrbi odnos kadilcev do okolice, ne zanima jih, če je drugim to všeč ali jih slučajno moti...
pa da ne bo nesporazuma, ko sem kadil sem bil isti, tako, da nisem bil jaz nič boljši...

TESKAn ::

Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Olajuwon ::

Kot je meni znano pasivno kajenje škodi. Ne sicer v taki meri, kot aktivno, ampak vseeno neki škodi. Pomislite, da v enem diskaču cca 300 kvadratnih metrov z 200 ljudmi garant med temi je ena tretjina ki si prižge čik... (cca 70 ljudi). A mislite da ta dim vam ne gre v pljuča? Poleg tega treba je vedeti, da so tobačni lobiji vedno znali odlično prikrivati stranske učinke kajenja tudi z lažnimi oziroma zavajajočimi raziskavami. Je dovolj zgovoren podatek, da v vseh večjih tožbah so tobačne multinacionalke zmagale... Tudi v taki tožbi, kjer naj bi tobačna industrija namenoma dala eno substanco v čikih ki je učinkovala kot ojačevalec odvisnosti (Enkrat je tudi bil narejen film na to temo - Dustin Hoffman). Jaz o tej nedolžnosti pasivnega kajenja ne bi bil toliko prepričan, ker ti isto inhaliraš kar kadilec povleče iz čika.. le v precej manjši meri. Kdo mi zagotavlja, da med tem ko dim potuje se prečisti od vseh škodljivih substanc? Very, very hard to believe.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

Vice ::

Še nekaj od te organizacije na katero se opira Thomas. :\

The results of this study, which have been completely misrepresented in recent news reports, are very much in line with the results of similar studies both in Europe and elsewhere: passive smoking causes lung cancer in non-smokers.

Zheegec ::

V neki drugi temi sem prebral, da če ti drug režim ni všeč, ga moraš uničiti.
Kaj, ko bi pref***l prvega, ki bi prižgal čik v istem prostoru, v katerem sem jaz? Glede na Slovensko kulturo je to najbrž edini način, da nekaterim dopoveš, da je to prostor za NEkadilce.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Vice ::

Smešno.

Drugače je pa na who strani v objavljenih raziskavah tehtnica nagnjena na stran negativnega vpliva.

Thomas ::

Jest najraje vidim, če okrog mene nihče ne kadi. Pri nas doma ni dovoljeno kaditi nikomur. No (second hand) smoking.

Ampak treba je biti razumen in tudi premisliti, kako bi lahko škodoval 1000 in večkrat razredčen cigaretni dim.

Težko, da ne bil potem zelo koncentriran kar direktno smrten, če bi bil že tako razredčen nevaren.

Po drugi strani tudi, velika razlika je v tem, koliko pokadiš. 60 cigaret na dan je dosti bolj hudo kot 6. 0,06 je pa ... najbrž zanemarljivo. Tko meni da sklepanje.

Epidemiološke analize pa najdejo okoli nulto korelacijo - precej logično, ane?

||_^_|| ::

sem nekadilec. Ampak se mi zdita irski in italjanski zakon malo oz. kar veliko prehuda.
Edino kar mene zmoti je to (in takrat nisem tiho) da nekdo zraven mene med tem ko jem prižge čik.

Utk ::

Če je škodljivo ali ne (pa je), smrdi da...posebej tistim ki niso navajeni. Tudi vonj gnoja baje ni škodljiv, pa nebi bil nihče vesel da ga vonja v lokalu, razen morda tistega ki je itak navajen in tega ne opazi.

Daedalus ::

> Lokali za nekadilce? Kot prvo, ne poznam nobenega, kot drugo itaq vsakdo kadi v prostorih za nekadilce...

Hja, to se je meni tudi vedno zdelo zanimivo. Tolko tečnih nekadilcev, pa nobenega lokala izključno za njih0:) Če ti pa kdo drugič kadi v placu za nekadilce, pa pokliči natakarja in mu prijazno razloži, da tvega najmanj 500k SIT kazni, če oseba, ki kadi ne bo po hitrem postopku ugasnila čika. Če si pa tiho ob takih primerih, je pa to tvoj problem...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tintorel ::

Pri kajenju se lepo kaže, kako se danes rešuje probleme družb(e): s sekiro. Ta svet leze v en fašističen sistem, brez občutka za človeka...sekaj.
Kajenje so propagirali desetletja na vse načine, zdaj pa, rez, stop. Kot da smo stroji.
Podobno je v prometni politiki. Samo uvedbo smrtne kazni še čakam....

Jst ::

Sem kadilec. Nealkoholik - zero alcohol type.

Zato bom malo sebično to rekel, ampak vseeno. Alko je večji problem kot pa cigareti. Naj na vsako flašo prilimajo podobne nalepke kot na cigarete.

Če te, te cigareti ubijejo pošasi in samo sebe. Alkohol pa ubija družbo.

...

Glede pasivnega kajenja, pa je vsaka raziskava, katero sem bral, narejena na populaciji, katera je najbolj ustrezala izhodišču razliskave: "Pasivno kajenje povzroča raka."

Sicer ne vem, če je res, ampak sem nekje zasledil, da so pljuča urban citizena, ki živi v kakšnem velemestu, bolj zjebana, kot pa pljuča kadilca. Kaj šele pljuča pasivnega kadilca.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Koliko so črna pljuča? V mestu in od second hand smokinga manj, kot od kajenja.

Vice ::

Razlika od second hand smokinga in rednega je ta da nisi non-stop izpostavljen dimu. Tisti ki je, pa rezultat vidiš v pripetih linkih

Thomas ::

Ne, ne. Razlika je bistvena. Če recimo potegneš vase iz cigarete 1 liter dima, pa ga puhneš potem v zrak, se v enem kubičnem metru razredči 1000 krat. To potem vlečejo pasivni kadilci (ki ne plačujejo davkov na cigarete!) vase.

Ti da zdrava pamet, da razlika je. Tudi kadilec, ne samo da kadi. Tudi pasivno kadi. Recikliran dim, takorekoč. Mogoče od brata kadilca, mogoče svojega. Samo tist ni taka reč. Kajenje je kr hujša stvar.

:D

Vice ::

Seveda je kajenje huša stvar in ja če gledaš so pluča kadilca tudi "filter" preden puhne dim v luft. Kar sem mislil je to, da pasivno kajenje na daljši rok dokazano negativno vpliva na človeka (ne na vse), še posebej je to izrazito pri otrokih, ki se jim verjetnost, da obolijo za raznimi alergijami poveča za okoli 20% v dol. primerih tudi več.
Linki so zgoraj.

Nihče pa ne govori da je pasivno kajenje enako direktnemu.

BigWhale ::

Meni je bilo precej hecno to, da so na radiu (nevem katerem, nevem kdaj) povedali, da je v italiji upadla prodaja cigaret za 5% in da se je precej povecala prodaja sredstev za odvajanje kajenja... :)

Phil ::

Jaz bi kajenje v zaprtih prostorih (lokali, diskoteke, ...) prepovedal. Zoprno prenašati in prati oblačila/lase zaradi enega obiska v diskoteko.
LP

Luka Percic ::

Kadilci mi v neprezračenih lokalih/diskotekah osmradijo obleko, nasolzijo oči, povzročijo kašljanje.

Zato jih nemaram. Saj nerečem, če bi bila ponudba dovolj velika da bi lahko izbiral...
Vendar ni.
In ker ni nočem da kdo z svojim užitkom tako moti mojega. Zato hočem da se to uredi.

Daedalus ::

Ponudba je bol stvar trga, kot pa zakonskih določil, se ti ne zdi? Sej pravim, ob vsem pritoževanju čez zakajene diskoteke/lokale se prav čudim, da praktično ni lokalov ekskluzivno za nekadilce.

Sicer te pa nihče ne sili, da hodiš v zakajene lokale ali diskoteke0:) Lahk si tudi lepo doma organiziraš nekadilsko žurko, pa bo... Boš užival brez kadilcev v bližini.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Olajuwon ::

Lahk si tudi lepo doma organiziraš nekadilsko žurko, pa bo... Boš užival brez kadilcev v bližini.

Mislim, da bi bilo to bolj primerno rečt kadilcem... Namreč kadilci so tisti ki povzročajo smrad in pasivno kajenje, posledično tudi škodijo drugim in ne obratno. Če se že kadilec zastruplja naj se doma sam in naj ne vpliva na zdravje in čistočo drugih.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Daedalus ::

Očitno me nisi najbolje razumel - če ga moti (trenutno) stanje, ma lahko nekadilske žurke doma. Kako se bojo pa odvijali dogodki v zvezi z omejevanjem kadilskih prostorov v prihodnje, pa bomo videli. Vsekakor pa neke splošne prepovedi ni za pričakovati, bi to preveč udarilo državo po žepu...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DominusSLO ::

Dodatek o italiji:

Kajenje je prepovedano v vseh javnih zgradbah, pisarnah, barih, restavracijah, diskotekah in hotelih, dovoljeno je le v posebej označenih in ločenih prostorih s prezračevalnim sistemom. Kdorkoli bo v prostoru, v katerem je kajenje prepovedano, prižgal cigareto, lahko pričakuje kazen v višini najmanj 27 evrov, če pa bo kadil v prisotnosti otrok in nosečih žensk, bo kazen znašala do 600 evrov.

V italiji močno odsvetujem kajenje v prisotnosti otrok--->kazen 600EUR >:D

Daedalus ::

Kaj pa če v Italiji nosečnica kadi, a pol mora ona tud plačati 600EUR za vsak čik? Pa starši, ki kadijo doma v prisotnosti otrok, morajo tudi plačati kazen?

Zdaj mi pa prosim odgovorite in me prepričajte, da so ti zakoni dejansko za kaj koristni. Al pa samo iz družbe odrivajo tisto, kar družba trenutno zaznava za skoraj že nenormalno vedenje. Al pa lahko doma počnem karkoli hočem, samo dokler ne "škodujem" čistunskemu sosedu, je pa vse OK?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Jst ::

Dozdeva se mi, da kakšnih dolgoročnih učinov ne bo.

Še besedo o dražanju in prepovedi cigaret.

Predstavljajte si nekako tako: Isto ko se podraža registracija in zavarovanje avtomobila, pač to požreš, plačaš in živiš naprej. Na eni ulici postavijo tablo z omejitvijo 30 namesto 50. Pač zmanjšaš hitrost in se voziš dalje. Ta primerjava se mi zdi zelo realna za kadilski svet. Ko se podražajo cigareti, pač plačaš toliko več. Če prepovedajo kaditi v tvoji najljubši gostilni, greš drugam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Olajuwon ::

Jaz tega zakona v Italiji niti ne dojemam kot ukrep za zmanjševanje števila kadilcev. Ta zakon pač omogoča, da nekadilci (ki so konec koncev v večini) ne rabijo dihat smrad in se s tem tudi zastrupljat z dimom, ki ga povzročajo kadilci (manjšina). Sej konec koncev že dalj časa velja zakon da v kinih in gledališčih se ne sme kaditi... a se sedaj sploh komu sanja, da bi kadil v teh prostorih??? Enako je pri lokalih in diskačih... daljnoročno se nad tem zakonom nihče ne bo več zgražal in bo samo prispevalo za zdravje nekadilcev,ki ponavljam so VEČINA. To seveda govorim za italijanske razmere in upam da srednjeročno gledano bo tudi naša vlada sledila temu. V tem času naj se Cukjati ustreli na mesto, kjer mu to najbolj ustreza.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Olajuwon ()

Phil ::

če ga moti (trenutno) stanje, ma lahko nekadilske žurke doma.

Da povzamem kar je napisal Olajuwon. Kadilci naj se prilagodijo nekadilcem, ker nas je nekadilcev več. No saj IMO je samo vprašanje časa kdaj se bo to zgodilo.
LP

Smorny ::

Se je kdo vprašal, zakaj sploh ljudje kadijo? Zaposlijo roke, so hiperaktivni ali kaj?; se pomirijo ob cigareti, so živčne razvaline?; lahko nasprotni spol nažicajo za ogenj, ker drugače pač ne vedo navezati stika; začeli pa so itak vsi zaradi tega, ker so čutili, da nekaj manjka v njihovem življenju, ne pa zato, ker bi bli pri 15-ih frajerji; dobijo bolj nizek, možat glas ;)

Moj foter je bil pred pol leta na zdravniškem pregledu. In kaj mu reče zdravnik? "Za vas pa je skrajni čas, da nehate kaditi." Sploh ni nikoli kadil, kadi pa stric, sodelavci... Skratka, kadijo že celo življenje okoli njega.

Pa še nekaj. Moti me, da nimajo kadilci, alkoholiki in ostali znani odvisniki višjih premij zdravstvenega zavarovanja. Vedo, da je kajenje tveganje za zdravje, potem naj tudi sami plačujejo zdravljenje!

Glede lokalov, pa itak se stuširaš preden greš ven. Ko prideš, pa še enkrat, ker ti drugače cela soba in postelja smrdita.

Sedaj, pa bo pol kadilskega folka ogorčenega :\ , ke je njihova pravica, da počno, kar jih je volja. Banda hudičeva! >:D
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Matev ::

Raziskave, ki jih financirajo tobačni koncerni so zame nični.

Thomas ::

Kako to misliš "ki jih financirajo tobačni koncerni"?

Vsak peti ki kadi, bo zaradi cigaret (prej) umrl. To ni nobene dileme.

Da bo pa umrl pasivni kadilec ... tega nekako niso uspeli dokazat. Kar je precej logično, saj gre za sila razredčen gift.

Zoprn pa je, to pa zagotovo. Sploh, če je kdo na to občutljiv.

Sicer pa gnila jajca še bolj zoprno smrdijo. Vodikov sulfid je hud strup. Ampak v količinah, ki ga sproščajo gnila jajca, ne boš umrl, brez skrbi. Niti se ne boš zastrupil. Smrdi pa od hudiča.

Kaj češ, alarme mamo včasih tko narejene. Da nam dosti prej smrdi, kot nam škodi.

Zheegec ::

Hja, zaprt prostor, 5 kadilcev in 50 cigaret... megla, da bi jo lahko rezal z nožem 0:)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

masnca ::

Sem nekadilec in me cigaretni dim zelo moti. Če sem v zakajenem prostoru, kar se zaradi narave mojega dela pogosto zgodi, začnem kašljati, ker mi cigaretni dim zelo draži žrelno sluznico, kot drugo mi pa pobere glas, tako da govorim "z rezervo"...

Ampak to še nekako preživim, saj se, če se le da, umaknem v nezakajen prostor. Predvsem me pa moti (ne)kultura kadilcev. Če so prostori za kadilce, naj se tega držijo. Potem pa na tone ogorkov, ki jih skoraj noben ne meče v zato namenjene pepelnike, ampak so povsod - na igralnih zelenicah, po pločnikih, v pisoarjih,... Ali kdaj kdo od kadilcev pomisli, koliko časa razpada cigaretni filter? Po moje nikoli!
Ogorke ponavadi čistijo tisti, ki sploh (še) ne kadijo.

Kdor kadi, je pač slabič; če kadi zaradi pomirjanja, pač nima kontrole nad sabo. Tak človek je lahko nevaren za družbo! Če kadi iz navade, je pa pač slabič, ker si za zapolnitev praznih trenutkov ne najde kakšne bolj smiselne razvade oz. aktivnosti.

Pravzaprav se mi kadilci smilijo; se telesno pohabljajo, duševno pa so že tako in tako pohabljeni...
Ne morš stisnt pa prdnt!

Thomas ::

Dim ene cigarete na kubični meter?

Eno uro tole dihaš, pa nimaš dima ene cigarete. Pomeni, kadiš zelo zmerno. Takih pa statistika obolenj tudi ne zabeleži prav veliko.

Pa je to že skrajen primer.

Matev ::

Tobačni koncerni financirajo raziskave kjer prikazujejo kako so cigarete neškodljive.
Zame so take raziskave (financirane s strani tobačne industrije) nične.

Dejstvo je da kajenje škoduje - pasivno tudi.

To da so eni prišli na idejo da to ni dokazano - ker so tobačni koncerni tako ugotovili, je navadna korupcija.

Vikking ::

Sej konec koncev že dalj časa velja zakon da v kinih in gledališčih se ne sme kaditi...

v kinu in gledališčih se "kulturno izobražuješ"

v lokal pa greš na kavico, drink, pivo, da se pač malo razvajaš, čemur sodi tudi cigareta za tiste ki kadijo!!!

cigareta in avtomobil je luksuz,,, tisti ki ga moti smrad cigareta se bi moral v tej povezavi odpovedati tudi vožnji z avtomobilom, saj tudi on uničuje drugim zdravje.

Vsekakor če se pasivni kadilci bojijo za svoje zdravje, potem morajo nehati uporabljati gsm aparate, živeti visoko v hribih, kjer ni smoga in ostalih plinov, se odpovedati mastnim jedem, vsekakor vsem užitkom ki nam polepšujejo vsakdan. Pa bodo mogoče živeli kakšno sekundo dlje.

Problem pri kadilcih vidim, samo v kulturi obnašanja, če je v prostoru za nekadilce, ne bi smel niti pomisliti na cigareto, če ga nekdo prosi da ugasne cigareto, se naj odstrani oz. jo ugasne. V lokalih s hrano pa so potrebni ločeni prostori.

Dejstvo je da kajenje škoduje - pasivno tudi.
To da so eni prišli na idejo da to ni dokazano - ker so tobačni koncerni tako ugotovili, je navadna korupcija.


Matev, namesto "kajenje škoduje" vstavi v stavek "gsm škoduje"ali pa "izpušni plini od avtomobilov", "mastna hrana", "mcdonald hamburger"... tudi "sevanje crt monitorja", pa smo jih uporabljali mnogo let.

btw sam občasno kadim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Matev ::

Kajenje škoduje kadilcu in ljudem okoli njega.

Mene recimo strašno pečejo oči če kdo v moji bližini kadi (nosim namreč kontaktne leče).
Pa nisem v naši družbi edini.
Zanimivo je ko se nas več izrazi da ne želimo da nekdo tretji kadi, si le-ta vseeno vzame čik in ravhne.

Obzirnost da je joj.

poweroff ::

Thomas, ne ga lomit. V ZDA v 70. letih ni bilo neposrednih dokazov o škodljivosti kajenja. So pa statistično ugotovili, da škoduje. Seveda so tobačni lobiji veselo trdili, da ker neposrednih dokazov ni, kajenje pač ni škodljivo.
Potem je zadeva šla celo (!) na sodišče (mislim, da celo Vrhovno) in država je uradno priznala škodljivost kajenja na podlagi statističnih dokazov (verjetnosti).

Če skrajšam: ko je treba jeb**t letalske potnike s CAPPS sistemom, ki deluje z verjetnostjo (s statistično verjetnostjo določi kdo je terorist in kdo ne), potem je to OK. Ko torej posamezniku odvzamemo njegove pravice, mu jih lahko na podlagi sistema, ki deluje z verjetnostjo manj kot 100%, pravzaprav celo ni znano kakšne so te verjetnosti (kao državna tajnost). Ko pa bi bilo treba ukrepati proti korporacijam (eee, kapitalu), so pa potrebni izjemno trdni dokazi. Halo???
Če dve 50-letni ameriški aktivistki, ki so ju lansko leto aretirali ker sta v enem časopisu objavili kritiko Busha, na letališču predstavljata sicer minimalno, a vseeno teroristično grožnjo, ali pa če "teroristično grožnjo" predstavlja letalski potnik, ki noče sezuti čevljev brez sklicevanja na svoje pravice ali mati, ki ima mleko za svojega otroka v steklenički - potem bodimo dosledni in kaznujmo tudi "teroriste s cigaretami". Tudi če je učinek oz. nevarnost minimalna - kaznujmo! >:D

Predvsem pa predlagam uvedbo strogega nadzora. Vv vse lokale detektorje ognja, in če se sprožijo (ob prižgani cigareti), naj se o tem obvesti policija! >:D >:D >:D

Daedalus: Sicer te pa nihče ne sili, da hodiš v zakajene lokale ali diskoteke0:) Lahk si tudi lepo doma organiziraš nekadilsko žurko, pa bo... Boš užival brez kadilcev v bližini.
Nihče te tudi ne sili, da uporabljaš internet. Če hočeš omrežje brez spama in virusov si doma postavi LAN. :D Hehe, vidiš, v čem je napaka v tvoji logiki?
sudo poweroff

Daedalus ::

Ne, ne vidim napake v svoji logiki. Bi bilo pa dobro to napisat tistim, ki se vsakih par dni jočejo po forumu, da so (spet) fasali črva na računalnik0:)

Vedno imaš izbiro. Če te kadilci motijo, se jim izogibaj. Prevedeno na tvoj primer - če te motijo črvi in ostala nesnaga na internetu, ga ne uporabljaj. Al pa ga uporabljaj tam, kjer nezaželeni dodatki (kadilci?) ne morejo narest škode. Cyberkafe/(lokal za nekadilce, žurka doma za nekadilce).
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Pasivno kajenje skoduje pralnemu stroju. Cunje, ki jih po pasivnem kajenju prinesem domov moram oprat. Drugace bi jih lahko se naslednji dan oblekel. Bundom oram pa v kemicno cistilnico peljat ;>
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kadilci VS Nekadilci, round 2. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25112668 (10819) Mercenary

Nov kadilski zakon !!!! (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Loža
191871151 (40306) BigWhale
»

Zakon o kajenju (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1219755 (7353) CWIZO
»

Prostori za nekadilce v gostinskih lokalih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1167190 (6032) #000000
»

Prepoved kajenja v SLO ?? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21513034 (10132) BigWhale

Več podobnih tem