» »

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv?

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv?

1
2
3

black ice ::

m0LN4r je izjavil:

Zdaj lahko greš zastonj na 4 izpitne roke.

Whatcha been smokin'?

nekikr ::

Kaj pa, če si star 27 let. Ali pa si prvič zabluzil, pa si šele potem našel tisto, kar te veseli. Ali pa...

Potem plačaš in je stvar zaključena, problema v bistvu ni.

Tole s šolstvom je pa precej enostavno rešljivo (na papirju). Zastonj šolanje za vsakega, ker v tem stoletju šolanje pač ne sme biti privilegij izbrancev, ob predpostavki, da se študentu da kredit za prvi letnik (z zaslužkom fakultete, za 0 ne bo nihče delal), ki ga mora začeti odplačevati po koncu prvega letnika. Če ga naredi, potem se kredit odpiše in se naredi enako za drugi letnik itd. Zastonj za vse, razen za lenuhe, tiste, ki pač tam nimajo kaj iskati in fiktivne vpise. Izobraževanje stane ogromno in če je nekaj od tega potem ok, če ne, bomo pa vsaj kaj zaslužili na račun falirancev (neko malenkost, seveda). Vse to ob predpostavki, da se ne razpiše neomejeno prostih mest za poklice kjer ni prav nobene opcije, da bi v dogledni prihodnosti našli zaposlitev oz. 50 učiteljic gospodinjstva letno.

Na papirju. V praksi pa sami tega nikoli in nikdar ne bi mogli narediti. Trojka (štirka ali kdorkoli zunanji) bi morda lahko kaj storila, ampak kaj, ko sami bolje znamo, vse do bridkega konca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

TheJack ::

>Avtor teme je npr. izpostavil problem, ki ga tvoj način ne rešuje. Uspešno je zaključil en faks in zdaj bi rad še več znanja. Ni razloga, da tak človek ne bi imel brezplačnega študija.

Zakaj pa samo dva brezplačna faksa? Kaj če bo avtor teme po zaključenem še enem faksu ugotovil, da mu tudi ta ni ponudil dovolj in bi rad "še več znanja"? Pa bo naredil še tretjega, četrtega in petega. Na davkoplačevalski strošek. To bo itak najboljše. Po tvojem velja formula "več faksov = več znanja", torej bo avtor teme z več faksi (iz česar seveda avtomatsko sledi več znanja) za družbo čedalje koristnejši, saj bo imel pri petdesetih pet faksov in niti enega dneva delovne dobe.

Izobrazba ni sama sebi namen! Njen namen je, da te pripravi na življenje in poklic, stranski dobrodošel učinek pa je tudi ta, da ima neka družba več izobraženih in razgledanih ljudi s širšimi obzorji, ki vlečejo družbo naprej in ne nasedejo vsakemu demagogu, ki bi se rad dokopal do oblasti. Faks naj bi dal človeku neko širino. Ali večina faksev v Sloveniji, ki po mojih lastnih izkušnjah in po izkušnjah mnogih drugih visokoizobraženih ljudi, s katerimi sem govoril, bazirajo na učenju na pamet, ex cathedra predavanjih in papagajskem ponavljanju naučenega, izpolnjuje to nalogo, pa naj presodi vsak udeleženec tele debate sam.
Bonis nocet, qui malis parcit.

detroit ::

Mene ne moti..spljoh...
Grem postgrad imam možnost brezplačno ampak ker mi čas ne omogoča plačam...poblem solved. Ni drago ni pa džabe glede na slovenske plače:)
Skero

jureus ::

GGGGG je izjavil:

Če imamo že sedaj dovolj učiteljev nekega predmeta, ki so stari recimo 28, jih čez 5let .... 40let ravno ne bomo potrebovali nekaj dost.


Assumption is the mother of all fuckups. Praksa tole vedno znova dokazuje.


:) A kr s quote-i bomo to argumentirali. Potem pa naj ti vrnem udarec :)

It is a thousand times better to have common sense without education than to have education without common sense.


Očitno trenutni šolski sistem ne prinaša zaposljivega kadra... Zato ga je edino smoterno spremenit oz. nadgradit.
Če bodo to rešile šolnine ne vem, vsekakor pa se splača probat. Vstrajati pri istem nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jureus ()

GGGGG ::

Zakaj pa samo dva brezplačna faksa? Kaj če bo avtor teme po zaključenem še enem faksu ugotovil, da mu tudi ta ni ponudil dovolj in bi rad "še več znanja"? Pa bo naredil še tretjega, četrtega in petega. Na davkoplačevalski strošek. To bo itak najboljše. Po tvojem velja formula "več faksov = več znanja", torej bo avtor teme z več faksi (iz česar seveda avtomatsko sledi več znanja) za družbo čedalje koristnejši, saj bo imel pri petdesetih pet faksov in niti enega dneva delovne dobe.


Točno tako. Več faksov = več znanja. Več znanja je lahko samo pozitivno. To, da bo imel 5 faksov in niti enega dneva delovne dobe si si pa izmislil. Ravno tako si lahko jaz izmislim, da bo po 5 faksih končno prišel do razodetja in v Sloveniji postavil nov Google s 40.000 zaposlenimi.

Realnost je takšna, da imajo bolj izobraženi ljudje več možnosti.

Očitno trenutni šolski sistem ne prinaša zaposljivega kadra... Zato ga je edino smoterno spremenit oz. nadgradit.
Če bodo to rešile šolnine ne vem, vsekakor pa se splača probat. Vstrajati pri istem nima smisla.


V USA so faksi večinoma plačljivi, pa prav tako proizvajajo med drugim nesposobne kadre. Ni mi jasno, zakaj bi posnemali države z enako broken sistemom, namesto držav, kjer zadeva očitno deluje (Education in Finland) @ Wikipedia

nekikr ::

Točno tako. Več faksov = več znanja. Več znanja je lahko samo pozitivno. To, da bo imel 5 faksov in niti enega dneva delovne dobe si si pa izmislil. Ravno tako si lahko jaz izmislim, da bo po 5 faksih končno prišel do razodetja in v Sloveniji postavil nov Google s 40.000 zaposlenimi.

Za prvi primer (morda ne ravno 5 faksov, 3 pa) imaš malo morje primerov, ko potem ljudje niso prav nič posebnega. Morda imajo solidno službo, nadpovprečno plačo, to je pa to. Za drugi primer pa v Sloveniji še ni osebka, ki bi naredil Google ali nekaj njemu podobnega (Page ni naredil Googla samo zato, ker je doštudiral, ampak ker je prekleto garal na več področjih in bil precej genialen že v štartu). Fakulteta je samo dodatno znanje, širina, tisto, kar loči seme od plevela, pa je samoiniciativna želja po garanju in učenje, kar imaš pa lahko s fakulteto ali brez.

V USA so faksi večinoma plačljivi, pa prav tako proizvajajo med drugim nesposobne kadre. Ni mi jasno, zakaj bi posnemali države z enako broken sistemom, namesto držav, kjer zadeva očitno deluje (Education in Finland) @ Wikipedia

Ker delajo narobe točno to kot mi. Producirajo nezaposljiv kader. Sicer še študenje sami odločajo in celo najamejo kredit, da lahko študirajo nekaj kar jim nikdar ne bo prišlo prav v poslovnem svetu (vsaka študenta brez ure delovne izkušnje bi bila kar organizatorka managementa v Krki ane).
"Maybe we should incentivize colleges to more accurately counsel students," Vedder told the Chronicle of Higher Education. "If you get a degree in business administration, you may not necessarily walk into a middle-class life. There's a good chance you may end up being a bartender."
Klik.

GGGGG ::

Še enkrat. Namen faksa večinoma ni usposabljanje za točno določen poklic.

"If you get a degree in business administration, you may not necessarily walk into a middle-class life. There's a good chance you may end up being a bartender."


Brez veze. Kelnarjenje je precej neodvisno od izobrazbe. Lahko imaš faks pa si kelnar, lahko imaš samo osnovno šolo pa si kelnar. Razlika je v tem, da z dodatno izobrazbo rastejo opcije, ki so ti na voljo.

nekikr ::

Pa saj tega nihče ne zanika. Ampak ker faks stane, je pač potrebno določiti neke smiselne omejitve. Raje kot to, da masa študira 5 faksov do 50. leta in potem dela za malce nadpovprečno plačo ostalih 10 let, bi imel recimo 5 novih modernih bolnic, 10 vrtcev, 15 osnovnih šol in 150 urejenih parkov, ki bi družbi prinesli veliko več kot horda načitanih, a za delo nesposobnih diplomirancev vseh možnih faksov. Na koncu je vedno denar tisti, ki ti pove, kaj se splača in kaj ne. Trenutni sistem je v aktivno škodo vseh prebivalcev, vključno in še posebej s študenti.

GGGGG ::

Smiselnih omejitev znanja praktično ni. Pa kje točno ti vidiš, da masa študira 5 faksov do 50. leta?

ervin2 ::

nekikr je izjavil:

Pa saj tega nihče ne zanika. Ampak ker faks stane, je pač potrebno določiti neke smiselne omejitve. Raje kot to, da masa študira 5 faksov do 50. leta in potem dela za malce nadpovprečno plačo ostalih 10 let, bi imel recimo 5 novih modernih bolnic, 10 vrtcev, 15 osnovnih šol in 150 urejenih parkov, ki bi družbi prinesli veliko več kot horda načitanih, a za delo nesposobnih diplomirancev vseh možnih faksov. Na koncu je vedno denar tisti, ki ti pove, kaj se splača in kaj ne. Trenutni sistem je v aktivno škodo vseh prebivalcev, vključno in še posebej s študenti.


Smiselne omejitve so že določene.

Lahko pozabiš na raznorazne bolnice, vrtce in podobe sanje.
Problem je pri tebi, če bi zgradili park bi jamral, raje osnovno šolo, zgradijo osnovno šolo, raje bolnico etc etc etc.

Šola, srednja šola, faks. To vse se poplača v delovni dobi prebivalca. Ni zastonj.

Samo v kolikor hočete imeti vse to plačljivo hkrati skupaj s ostalimi zadevami, pa namesto 22% DDV računajte 0% DDV, davka pri plačah pa - ne rabimo.

Ampak to spet ne bo ok in bo kaj drugega narobe.


Stanje je kakršno je. Slovenske šole so ene slabših, skupaj z državo. Vse je neurejeno, birokracije mnogo preveč.
Za takšno kvaliteto, računati šolanje - je nesmiselno.

Karkoli zaračunaš - preprosto je potem za prebivalce bolj smiselna možnost iti študirat v tujino. Ti pa dobiš prst v rit ko ti zmanjka davkoplačevalcev.
Že tako je pokojninski sistem brez denarja.

m0LN4r ::

Ja pa naj uvedejo plačljiv sistem isto, kot v avstriji z razliko, da bo prinas 50% ceneje.
Poleg tega bi jaz dodal:
1. Tisti, ki prejemajo štipendijo ala državno in cojzovo so upravičeni plačila, dokler izpolnjujejo obveznosti. To pomeni, da tudi če si revež si neboš privoščil, da ga boš na račun države užival na "faksu".
2. Plačevanje izpitov. 1. rok zastonj; 2.rok 20€; 3.rok 40; 4.rok 60€... Pač če nočeš plačat, boš se malo več učil al pa bi se vpisal v lažji faks.

3. Da pa se izognemo padalcem, ki se vpisujejo za sebe neprimeren faks, je naprej treba poštimati srednje šole in uvesti primerne sprejemne izpite.

- Samo v sloveniji je možno se vpisat na magisterij fizike na pedagoški brez predznanja fizike. Edini pogoj je tehnična šola.
Kaj to pomeni v praksi?

Hodiš na osnovno in ti fizika ni glih pri srcu;
Hodiš na ekonomsko; tam nisi imel fizike
Vpišeš se na FERI- ITK najprej UNI, potem pa prepišeš na VS;
pravtako nimaš fizike (diplomiraš namesto pri 22ih pri 25ih) Pač izkoristil 1x prepis, zastonj ponavljanje, zastonj absolveta in še podaljšan absolvent.

Po vsem tem, se greš vpisat ZASTONJ na Študij magisterija FIZIKE na PF v MB. A sploh neveš kaj je f = m * a ?! Magisterij ljudje.

Da je to možno je živi dokaz moj bivši cimer.

Takšen človek potem konča magisterij na račun države čez 3-4 leta + 5 let (3 letni program) dodiplomca od katerega nič ni odnesel, ga vrgel v koš in pozabil. Vmes pa še skoči za eno leto na ERASMUS.

Torej mu je država plačala vsaj 9-10 let študija in še kak erasmus. Za erasmus štipendijo in učinkovitost (na party področju pa najdete v google)
Človek nima pojma ne o ITK in ne o FIZIKI.

Vse to je pač možno, ker je faks zastonj, ni dnara in se vsakemu jebe.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

jureus ::

m0LN4r dobro si napisal. Takšna je dejanska slika velikega deleža študentov trenutno v državi.

In kot praviš dobra rešitev bi bila; prvi rok zastonj vsi ostali plačljivi(recimo kar 200EUR), pa bi se takoj videlo kdo želi študirat in kdo uživat.

In če moraš recimo ponavljat letnik je to dober znak, da očitno nisi sposoben za omenjeno fakulteto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jureus ()

Jerry000 ::

jureus je izjavil:


In če moraš recimo ponavljat letnik je to dober znak, da očitno nisi sposoben za omenjeno fakulteto.


To sploh ni res.

detroit ::

So še drugi elementi (lenoba...kar recimo tudi indirektno pomeni da nisi zadost sposoben za ta faks - yours trully), socialne razmere ipd. Ne vse v en koš dajat, ne ocenjuj nekoga dokler ne poznaš zgodbe pa to.
Skero

[D]emon ::

Eden glavnih problemov je "Zdaj imam pa diplomo in drzim boga za jajca, kje je moj S-Class" mentaliteta.

Drugo pa, jasno, da se folk noce sprijaznit, da vsi pac niso za vse.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

detroit ::

Wait...a ti nimaš S-Class-a? (points fingers and laughs..)
Skero

m0LN4r ::

detroit je izjavil:

So še drugi elementi (lenoba...kar recimo tudi indirektno pomeni da nisi zadost sposoben za ta faks - yours trully), socialne razmere ipd. Ne vse v en koš dajat, ne ocenjuj nekoga dokler ne poznaš zgodbe pa to.

Za tiste s socialnimi razmerami se da lepo uvest kriterije oni pa naj priskrbijo dokaze, ki se jih lahko preveri o resničnosti.

Problem so tisti, ki ta sistem izkoriščajo, kot so razni statusi umetnika, športnika, delo v UM (največja glupost).
Štempel pa papir ti napiše bilokdo, če pomahaš z 50EUR (zdravnik, športni klub, dramska skupina, občina) pred njim al pa se poznaš skom.

Poleg tega pa imaš še eno drugo skrajnost. To so pa tisti, ki dobivajo razne dodatne štipendije (recimo po očetu) in jim v bistvu ne gre slabo, ampak njihov cilj je bit čimdlje na faksu zaradi te štipendije in ne zaradi znanja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Mavrik ::

A ne bi raje namesto tega potem preganjali korupcije pri zdravnikih in ostalih, ki ponarejajo dokumente, namesto da se trudiš na vsak način ljudem brez denarja preprečiti izobrazbo?
The truth is rarely pure and never simple.

m0LN4r ::

Smo kje napisali, da ljudem brez denarja preprečujemo šolanje? Ne.

Korupcija se pa tudi že nekaj let "preganja", kdaj pa se bo dejansko preganjala pa noben neve.
Glih tu je hakcl, nemoreš take ljudi preganjat. Ali naj oni sebe preganjajo? Torej od ministra nečak, ki rihta statuse kolegom, naj prijavi doktora s katerim si delata biznis in ta minister naj sam sebe lovi? Ahjoj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

jureus je izjavil:


In če moraš recimo ponavljat letnik je to dober znak, da očitno nisi sposoben za omenjeno fakulteto.

A za tarok še nisi slišal?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

m0LN4r je izjavil:

Smo kje napisali, da ljudem brez denarja preprečujemo šolanje? Ne.

Polovica tvojih rantov implicira natanko to.

m0LN4r ::

Tole
Za tiste s socialnimi razmerami se da lepo uvest kriterije oni pa naj priskrbijo dokaze, ki se jih lahko preveri o resničnosti.

in
Tisti, ki prejemajo štipendijo ala državno in cojzovo so upravičeni plačila, dokler izpolnjujejo obveznosti. To pomeni, da tudi če si revež si neboš privoščil, da ga boš na račun države užival na "faksu".

in to?

Sicer pa avtomatika, tisti, ki dobi državno štipendijo mu pripada vsak v prvo narjen letnik zastonj.


Al kdo je za tebe folk brez dnara? Študent, ki hodi na račun staršev žurat v mesto za par let in na mesec zagoni +200EUR za substance? V kelnaraju pa zasluži krnekaj in se še prijavi, kot nevzdrževan družinski član ker je presegel tisto mejo za davčno? To so reveži?
Za info, kadar sem še jaz študiral sem zapravil manj, kot kolega ki je dobival štipendijo. On je štipendijo zagonil na prvi žurki v torek za pivo/travo name it.
Realno stanje je šoking in vsak, ki ti po pravici pove ti bo povedal, da zato ker je zastonj in ker lahko.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Na štajerskem predelu, vsako leto gre kopica ljudi z željo študirat magisterij seveda, da nebo pomote v Graz oz. Dunaj.
Potem ko vidijo cene (šola, stanovanje...) in ugotovijo, da nebo dnara za 2-4 žurke na teden pridejo vsi lepo domov na vpisne knam.

Tudi tuji študenti, ki prihajajo knam so vsi istega mnenja: slovesnki študent fura luksus proti njim in ga nonstop žura.
To lahko rečem za madžare, hrvate, nemce, špance, turke, vse s katerimi sem se družil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Invictus ::

Slovenski diplomski in podimplomski študij ima samo eno anomalijo.

Študentsko delo. Ko bodo tega ukinili, bo naekrat cel kup študentov manj, ker bodo ljudje šli raje prej v službo.

Kolikor sem bil jaz na študentskih izmenjavah, so vsi tuji študentje tolkli bolj revščino, kot pa nekdo konstntno žuranje. Zato so imeli čas za študij in so ga končali v rednem roku. Pri nas take diplomante lahko prešteješ na prste enega človeka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

il ::

Po moje bi bilo dobro uvesti "kavcijo" za študij. Vsak letnik bi plačal npr. 1000 EUR. Če bi diplomiral v roku bi dobil nazaj vse, če pa bi zamujal, bi se vračilo kavcije zmanjševalo. Tako bi se vpisali na študij tisti, ki imajo res namen študirati in tudi zaključiti študij. S tem bi tudi študentsko delo postalo manj zanimivo za izkoriščanje, saj bi se na ta način zaračunala "kavcija".

detroit ::

govorim iz svojega stališča...1k ni nič. Sem bil še vedno preveč len da bi me vračilo 1k premamilo k učenju. Sicer ideja ni slaba;)
Skero

Mipe ::

Naši študentski servisi in odbori se največ ukvarjajo z organiziranjem žurov ter srečanj. To pove vse.

detroit ::

^^ also true. Študentski servisi so sami sebi namen, študentsko delo pa v bistvu "osvobaja" a na koncu umejuje. Samo mislim da smo spet offtopic:P Študij za moje pojme bi moral biti zastonj (govorim o prvi stopnji) vsa 4leta (3ali 5 odvisno od programa) ostalo plača vsak posameznik. Samo upam potem da ne bi vsi v 3tjem letniku ostali
Skero

nekikr ::

detroit je izjavil:

govorim iz svojega stališča...1k ni nič. Sem bil še vedno preveč len da bi me vračilo 1k premamilo k učenju. Sicer ideja ni slaba;)

Ker je to premalo. Moralo bi iti takole: na leto plačaš toliko, kot stanejo vsi neposredni in posredni stroški povezani s tvojim izobraževanjem + 20% "RVCja", če hočeš. Ne vem koliko bi zneslo, predvidevam da vsaj 3.000EUR kolikor stanejo plačljivi študiji (najbrž pa več, ker ne bi smel upoštevati prav nobene subvencije). Če boš doštudiral v roku, super, take rabimo. Če boš raje pil in žuriral pa tudi prav, smo zaslužili 20% na tvoji neumnosti. Zastonj za vse, razen za tiste, ki tega nočejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

detroit ::

sicer se počutim kot šank politik:P ampak....vse to je res ampak neki mora bit da ustavlja te naše vrle modrece da KARKOLI naredijo na KATEREMKOLI področju.
Skero

kr1ženska ::

detroit je izjavil:

govorim iz svojega stališča...1k ni nič. Sem bil še vedno preveč len da bi me vračilo 1k premamilo k učenju. Sicer ideja ni slaba;)

Najbrž je tale 1k priletel od tastarih pa zato ni nič.

Me zanima kako bi danes študentje odreagirali, če bi ponovno prišel v vlado predlog o ukinitvi študentskega dela. Od črne srede se je marsi kaj spremenilo v glavah študentov. Problem seveda nastane, ker študentsko delo bi ukinili, štipendije bi pa ostale iste in z 170e/mesec - taka je bila moja štipendija prejšnje leto, je komaj dovolj za plačilo enega cheep stanovanja z stroški.
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

detroit ::

Najbrž je res, ampak če nisi sposoben/sposobna dobit 1k v zglednem času, potem pa kar na ulice kocke metat v parlament. Ti še za en tovornjak tlakovcev pripelem ker jih ravno sosed ven meče iz dvorišča. Pa glej da boš še v mojem imenu jih par 100 zmetala v šipe. Pa kot sm rekel prej za moje pojme bi moralo biti šolanje zastonj za prvi nivo.
Skero

nekikr ::

detroit je izjavil:

sicer se počutim kot šank politik:P ampak....vse to je res ampak neki mora bit da ustavlja te naše vrle modrece da KARKOLI naredijo na KATEREMKOLI področju.

Volilno telo. Javna uprava ima nekih 160.000 ljudi, precej pomemben in vpliven del do profesorji in ostalo kar pride zraven. Če jim rečeš, da jih boš še nekaj zaposlil in načeloma pustil pri miru, vmes pa obljubiš nekaj malenkosti še kakšnemu upokojencu, študentom pa pustiš študentsko delo si lahko mirno politik do bogate penzije. Kaj bo raja jedla je pa vseeno.

kr1ženska ::

detroit je izjavil:

Najbrž je res, ampak če nisi sposoben/sposobna dobit 1k v zglednem času, potem pa kar na ulice kocke metat v parlament. Ti še za en tovornjak tlakovcev pripelem ker jih ravno sosed ven meče iz dvorišča. Pa glej da boš še v mojem imenu jih par 100 zmetala v šipe. Pa kot sm rekel prej za moje pojme bi moralo biti šolanje zastonj za prvi nivo.

Nikoli nisem rekla da sem bila proti ukinitvi študentskega dela-nasprotno. Sem že kot takrat srednješolka podpirala ukitev, ob predpostavki da se zvišajo štipendije. Sem pa bila na črni sredi. Z prijateljem sem sedela pri enemu spomeniku z kokicam v rokah in spremljala stvari z nekoliko višlje perspekive. :p
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Ker je to premalo. Moralo bi iti takole: na leto plačaš toliko, kot stanejo vsi neposredni in posredni stroški povezani s tvojim izobraževanjem + 20% "RVCja", če hočeš. Ne vem koliko bi zneslo, predvidevam da vsaj 3.000EUR kolikor stanejo plačljivi študiji (najbrž pa več, ker ne bi smel upoštevati prav nobene subvencije). Če boš doštudiral v roku, super, take rabimo. Če boš raje pil in žuriral pa tudi prav, smo zaslužili 20% na tvoji neumnosti. Zastonj za vse, razen za tiste, ki tega nočejo.


Super. To je direktno omejevanje izobraževanja socialno šibkejšim. Rezultat je praktično enak kot, če je treba šolnino plačati v naprej. Strah, da bi šlo kaj narobe in bi moral vračati 3 jurje za letnik je dober motivator proti vpisu na faks.

nekikr ::

Kako točno ta sistem omeji študij socialno šibkejšim? Zgoraj sem napisal, da se ta cena zaračuna preko kredita, ki ga začneš odplačevati po koncu letnika, če ga ne narediš (obročno). Če je komurkoli 3000€ preveč denarja, ki bi ga investiral v svojo prihodnost (preko obročnega odplačevanja in še to samo v primeru, če gre kaj narobe) naj se pa kar takoj zvrne v jarek, preden vidi, kakšno je realno življenje.

GGGGG ::

Če je komurkoli 3000€ preveč denarja, ki bi ga investiral v svojo prihodnost (preko obročnega odplačevanja in še to samo v primeru, če gre kaj narobe) naj se pa kar takoj zvrne v jarek, preden vidi, kakšno je realno življenje.


Bedarija. Hkrati resno omejiš študij tistim, ki bi mogoče radi študirali, pa jih strah pred plačevanjem odvrne. Po drugi strani ne odvrneš tistih, ki jim 3 jurje ni nek pretiran znesek, pa tako ali tako ne tuhtajo več kot 1 leto naprej.

borisk ::

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv?


ne

nekikr ::

GGGGG je izjavil:

Če je komurkoli 3000€ preveč denarja, ki bi ga investiral v svojo prihodnost (preko obročnega odplačevanja in še to samo v primeru, če gre kaj narobe) naj se pa kar takoj zvrne v jarek, preden vidi, kakšno je realno življenje.


Bedarija. Hkrati resno omejiš študij tistim, ki bi mogoče radi študirali, pa jih strah pred plačevanjem odvrne. Po drugi strani ne odvrneš tistih, ki jim 3 jurje ni nek pretiran znesek, pa tako ali tako ne tuhtajo več kot 1 leto naprej.

No ja, ravno vsake Metke pa pač ni potrebno 20 let financirati, da bo postala diplomirana organizatorka. Pravila za napredovanje v višji letnik so precej jasna in praktično nikoli niso taka, da je potrebno opraviti 100% izpitov in vseh ostalih obveznosti. Poleg tega lahko dodaš tudi druge varovalke: če v tolikem in tolikem času opraviš pogoj za naslednji letnik (posebej plačaš opravljanje izpita), potem se ti vseeno ne zaračuna. Varovalk je lahko precej, da ne bodo samo bogati študirali (kar bi bilo vseeno precej bolje kot sedaj, ko lahko študira čisto vsak, ki na fakulteti niti pod razno nima kaj iskati). Sistem je slab, ni potrebe, da ga do bridkega konca zagovarjamo. Ne zato, ker bi imel jaz zaradi tega kaj več v žepu, ampak ker študentje sami sebi in še vsem bodočim študentom aktivno uničujejo prihodnost. Ob pici, ki jo je kupila država in škatlici cigaret (posredno) od mame.

GGGGG ::

No ja, ravno vsake Metke pa pač ni potrebno 20 let financirati, da bo postala diplomirana organizatorka.


Ni razloga, da bi jo pri tem omejeval. Nasprotno, spodbujat jo je treba.

TheJack ::

kr1ženska je izjavil:

detroit je izjavil:

govorim iz svojega stališča...1k ni nič. Sem bil še vedno preveč len da bi me vračilo 1k premamilo k učenju. Sicer ideja ni slaba;)

Najbrž je tale 1k priletel od tastarih pa zato ni nič.

Me zanima kako bi danes študentje odreagirali, če bi ponovno prišel v vlado predlog o ukinitvi študentskega dela. Od črne srede se je marsi kaj spremenilo v glavah študentov. Problem seveda nastane, ker študentsko delo bi ukinili, štipendije bi pa ostale iste in z 170e/mesec - taka je bila moja štipendija prejšnje leto, je komaj dovolj za plačilo enega cheep stanovanja z stroški.


Ukinitev študentskega dela (in morebitno uvedbo šolnin) bi bilo seveda nujno kompenzirati s primernimi štipendijami za tiste, ki (a) si drugače študija ne bi mogli privoščiti in (b) bi redno študirali.

Možno (gre le za idejo, za katero ne vem, če bi jo bilo mogoče smiselno uresničiti) bi bilo tudi sledeče: študentje bi dobili študentsko posojilo za študij, ki bi ga nato glede na to, kako in kaj so študirali, vračali. Tistim, ki so redno doštudirali za deficitaren poklic, ne bi bilo treba vračati ničesar. Pravniki, ekonomisti (ti dvoji zato, ker se predvideva, da bodo v svojem poklicu zaslužili dovolj, da lahko posojilo vrnejo in da ni pravično, da jim - za njih dobičkonosen - študij plačujejo vsi, tudi najrevnejši), politologi, sociologi, zgodovinarji...itd. (ti pa zato, ker študirajo nekaj, kar v končni fazi ne bo koristilo ne njim, ne družbi, saj jih je že sedaj preveč. Pač po načelu študiraj kar češ, ampak na svoje stroške.) pa bi morali vrniti vse. Drugi bi vrnili določen procent, pač glede na navedena načela, vrsto študija, čas, porabljen za študij, ocene...itd. Ja, zavedam se, da bi v naši državi iz tega naredili krvavo jebačino, hvala za vprašanje.
Bonis nocet, qui malis parcit.

m0LN4r ::

Ja čist simpl.
Naj se šolnina obračuna procentualno (%) glede na letni dohodek familije.
Revež bo plačal (jaz) 100EUR na letnik. Bogataš (sin ministra al župana al direktorja banke) pa 10.000EUR.
Al obraten sistem.
Naj dobijo vsi štipendije (%) procentualno glede na letni dohodek. Pač revež bo dobil 500EUR na mesec, povprečnež 100EUR, bogataš pa 0EUR.
Če se uvedejo tako visoke štipendije, lahko takoj ukinemo študentske bone. Zakaj? Če si sam kuhaš in živiš v stanovanju ti je 300EUR na mesec dovolj. Torej bo revežu ostalo 200EUR za prevoz in izpite, (tista 2 ki ne nardi v prvo).
Imamo pa še ŠD domove, ki so bistveno cenejši.

Šolnino v 2. primeru pa mora pač plačati vsak, ki ponavlja, podaljšuje status. Ostalo je lahko zastonj, razen izpitov. 1. pristop zastonj, drugi pa potencialno dražji.

Saj pa študent, ki je v SS (socialni stiski) tudi ne plačuje isto (polno) ceno stanarine za dom, kot nek povprečenež.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Spy ::

TheJack je izjavil:

Verjetno bi se pri nas dalo marsikaj povedati o sindikatih in stranki Desus (Semolič in Erjavec sta IMO najbolj gnusna, hinavska in škodljiva človeka v tej državi). Ampak vendarle oboji delujejo v korist in v interesu svojega članstva/volilcev. Sindikati se zavzemajo za koristi redno zaposlenih, Desus pa za koristi upokojencev.


TheJack, zadeve po mojem mnenju so v resnici nekoliko drugačne. Pomisli. Če bi "stranka upokojencev" delovala v interesu svojega članstva bi se zavzemala na primer za ureditev pokojninskega sistema. Paradoks je v tem, da ureditev pokojninskega sistema izključuje obstoj stranke, ki se za to zavzema. Želim povedati, da je obstoj stranke DESUS pri nas vezan na neurejen pokojninski sistem. Predvsem pa, da vključitev DESUSa v vladno koalicijo jamči za nadaljnji obstoj neurejenega pokojninskega sistema.

Tako na uč, bi rekel tudi, da DESUS najbrž deluje v koristi tistih, ki nebi smeli prejemati pokojnin in tistih, ki prejemajo previsoke pokojnine. V splošno korist vplačevalcem od države predpisanega pokojninskega reketa pa definitivno ne deluje.

LP, Spy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spy ()

TheJack ::

Spy je izjavil:

TheJack je izjavil:

Verjetno bi se pri nas dalo marsikaj povedati o sindikatih in stranki Desus (Semolič in Erjavec sta IMO najbolj gnusna, hinavska in škodljiva človeka v tej državi). Ampak vendarle oboji delujejo v korist in v interesu svojega članstva/volilcev. Sindikati se zavzemajo za koristi redno zaposlenih, Desus pa za koristi upokojencev.


TheJack, zadeve po mojem mnenju so v resnici nekoliko drugačne. Pomisli. Če bi "stranka upokojencev" delovala v interesu svojega članstva bi se zavzemala na primer za ureditev pokojninskega sistema. Paradoks je v tem, da ureditev pokojninskega sistema izključuje obstoj stranke, ki se za to zavzema. Želim povedati, da je obstoj stranke DESUS pri nas vezan na neurejen pokojninski sistem. Predvsem pa, da vključitev DESUSa v vladno koalicijo jamči za nadaljnji obstoj neurejenega pokojninskega sistema.

Tako na uč, bi rekel tudi, da DESUS najbrž deluje v koristi tistih, ki nebi smeli prejemati pokojnin in tistih, ki prejemajo previsoke pokojnine. V splošno korist vplačevalcem od države predpisanega pokojninskega reketa pa definitivno ne deluje.

LP, Spy.


Morebiti imaš prav. Iskreno ne vem. IMO za Desus glasujejo ljudje, ki jim je vseeno, kaj bo s to državo čez 20 let, saj jih takrat po vsej verjetnosti ne bo več med živimi. Za nami potop.




Pozabil sem dodati še nekaj. O študiju razpravljamo, kot da gre za problem v vakuumu, nepovezan z ostalimi vidiki naše družbe. Dejstvo je, da za mlade ljudi (tiste brez dosti močnih vez) v naši državi še nikoli ni bilo tako težko kot je danes in neustrezna ureditev študija je le en vidik te težave. Cel sistem zaposlovanja in delovnih razmerij v naši državi je že zakonsko in teoretično (in še toliko bolj v praksi) naštiman tako, da ščiti status quo, to je tiste, ki so že več kot deset let redno zaposleni. To je najbolj izrazito v javnem sektorju. Delovna doba se upošteva tako pri dohodku, kot pri zaščiti delavca, kar pomeni, da sta dva človeka za enako delo plačana različno, in to le zato, ker ima en več delovne dobe, čeprav morebiti tisti z manj delovne dobe dela boljše in več (v praksi je ponavadi tako, vsaj v javnem sektorju). Še več; ne glede na kvaliteto dela bo, če bo treba odpuščati, v praksi vedno odpuščen tisti, ki je zadnji prišel. Učitelji npr. pri nas delajo pet in več let po pogodbi za določen čas (kar je protizakonito), saj jim ravnatelji ne dajo pogodbe za nedoločen čas, čeprav so pogoji že davno izpolnjeni. Mlad učitelj tako dela iz leta v leto (včasih pa iz meseca v mesec), ne da bi vedel, če bo septembra še imel službo. Kako naj tak človek najame kredit, kupi stanovanje, ima otroke? Na drugi strani so (nekatere!) "stare bajte", ki na šoli vedrijo in oblačijo dvajset, trideset let, popolnoma varne, saj jih po naši zakonodaji (še manj pa v praksi) takorekoč ni mogoče vreči iz službe. Država in oblast imata polna usta mladih in njihovih pravic, po drugi strani pa država in njene institucije kršijo lastno zakonodajo in mlade držijo na pogodbah za določen čas, ali pa celo na avtorskih pogodbah (RTV)!!! Učitelji so seveda le primer. Enako velja za večino poklicev, v javnem sektorju bolj, v zasebnem pa manj.

Pri nas je cel sistem naštiman tako, da ščiti status quo, tj. tiste, ki že nekaj imajo (varno službo, hišo, vikend, stanovanje), breme krize in ostalih "neprilik" pa prelaga na mlade, tj. tiste, ki v življenju šele začenjajo. Tiste, ki nimajo svojih strank, sindikatov in lobistov. Če v naši državi nekaj imaš, se država močno potrudi, da boš to tudi obdržal (tako lahko človek, ki sedi na 200 tisočakih - stanovanju, hiši - dobi socialno pomoč, ki mu jo plačujejo tudi tisti, ki nepremičnin nimajo), če pa nimaš ničesar, pa država poskrbi, da nikoli ne boš ničesar imel in boš živel iz rok v usta (= visoko obdavčene plače, neobdavčeno, ali nizko obdavčeno že ustvarjeno premoženje). Dokler ne bodo mladi ljudje ugotovili (tudi ta forum je priča, da še niso), da je naš sistem, ki se na zunaj predstavlja kot visoko socialen in pravičen, ni ne socialen, ne pravičen, njegov edini smoter pa je, da ščiti "haves" na račun "have nots", in brani "že pridobljeno" in status quo, se ne bo ničesar spremenilo.
Bonis nocet, qui malis parcit.

GGGGG ::

S socialnimi pomočmi in desusom ste off topic.

Sicer pa. Kako točno uvedba šolnin ščiti "haves" na račun "have nots"?

Grizzly ::

Ne bom bral celotne teme, bom dodal samo svoje mnenje:
Res nepremišljen sistem, če pogledamo kaj se je včasih dalo, pa se danes ne da... in posledice občutimo mladi... in to v času, ko bi šolanje moralo biti dostopno vsem (glede na razmere na trgu dela). Ne moti me toliko to, da je plačljiv. Bolj me moti to, da je to doživela moja generacija. Včasih se je dalo naredit po 2 faksa brezplačno (in tako imamo danes ljudi z dvema nazivoma - in oba dobili brezplačno), danes pa moraš imeti kar globok žep (in seveda poln), da lahko izvlečeš dovolj za drugi faks. Pa ne omenjat davkoplačevalskega denarja, ker je tudi pred leti šel delež tega denarja za šolanje, pa ni bilo nobene omejitve glede zaporednega šolanja. Osebno sem v podobni situaciji kot OP - glede na izobrazbo sem težko zaposljiv (kmalu morda celo nezaposljiv), dodatno šolanje pa zaradi finančnega stanja ne pride v poštev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grizzly ()

TheJack ::

>S socialnimi pomočmi in desusom ste off topic.

Sicer pa. Kako točno uvedba šolnin ščiti "haves" na račun "have nots"?
>

Kot sem rekel. V vakuumu se o tem vprašanju ne da razpravljati. Off-topic*, ali ne.

Zaradi takšnega sistema študija in študentskega dela, kot ga imamo v Sloveniji, študentje študirajo dlje, kot bi sicer. Ker je "vse zastonj" (v resnici ni nič zastonj, vse mora nekdo plačati, ampak dojemanje tega dejstva je v Sloveniji tudi sicer problem), študentje študija ne jemljejo resno in ga vlečejo po pet, sedem, deset let ali več, saj za to ni nobenih sankcij. K temu pridoda še študentsko delo, ki že samo po sebi podaljšuje študij, še bolj pa zato, ker marsikdo kmalu ugotovi, da je z diplomo (in brez statusa) nezaposljiv. Mladi tako "študirajo" do tridesetega in dlje, v tem času pa so prekarni delavci brez pravic, ki redno zaposlenih niti malo ne ogrožajo. Zaradi vsega navedenega mladi (redno) zaposlitev začenjajo iskati vse kasneje, s tem pa sprostijo pritisk na redno zaposlene ("haves"). Pri nas najbolj propulzivni del populacije (tj. tisti del, ki v tujini vleče družbo naprej in ustvarja tehnični napredek**) "študira" in tako ne ogroža redno zaposlenih "starih bajt", ne ogroža statusa quo. Če bi uvedli šolnine (in še druge ustrezne ukrepe, ki so še bolj pomembni kot šolnine), bi mladi doštudirali prej in "havesom" začeli že prej predstavljati resno konkurenco, ne pa šele po tridesetem, ko so po ne vem koliko letih študija in dela brez pravic, vsega naveličani in vdani v usodo.

S takšnim sistemom študija, študentskega dela in z delovno zakonodajo, smo pri nas uspešno onesposobili najbolj propulzivne ljudi, tj. tiste do tridesetega, ljudi, ki imajo ideje in ljudi, ki bi status quo že davno razbili, če bi jih že malo prej postavili na prepih. Mlade ljudi pa pri nas država najprej lepo zavije v vato, da jim je lepo in toplo, da imajo "študentske pravice" in "študentsko delo", da se ne upirajo, da fino žurirajo, živijo pri starših in v odraslost vstopijo šele pri tridesetih ali več, tj. takrat, ko jih mladostniška vnema in ideje že davno minejo. Ampak takrat je že prepozno, ne? Nevajenih resnega dela in resnega truda jih sistem hitro zlomi in spremeni v pridne "iskalce zaposlitve", ki hvalijo boga, če za tistih par mesecev nadomeščajo bolniško.

Tako da ja, problem študija v Sloveniji ni samo problem študija, ampak širši problem. S tem, ko smo ustavili mlade in propulzivne ljudi z idejami, smo ustavili tudi družbo in državo, ki že par desetletij stopica na mestu. Posledice bodo hude. Ampak ne za "stare bajte", za "haves". Posledice bodo hude za današnje študente.


* Sklicevanje na off-topic mnogokrat po nepotrebnem krni in siromaši sicer globoko debato. Če bi se držali načela, da je treba prav za vsako najmanjše vprašanje odpreti poseben topic, oziroma da je treba zaradi tega začeti brisati sicer poglobljene komentarje, bi bil ta forum mnogo slabši, debate pa površinske.

**Bill Gates, Steve Jobs, Larry Page, Sergey Brin - vsi so bili stari manj kot trideset, ko so ustanovili Microsoft, Apple in Google.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

GGGGG ::

Praktično vse, kar si napisal, se nanaša na študentsko delo. Uvedba šolnin ne rešuje tega problema.

**Bill Gates, Steve Jobs, Larry Page, Sergey Brin - vsi so bili stari manj kot trideset, ko so ustanovili Microsoft, Apple in Google.


Vsi so firme ustanovili med tem, ko študirali (razen Jobs tehnično ni bil vpisan, če se ne motim, je pa bil v tistem okolju, na predavanjih itd).

Po tvoji logiki noben od teh ljudi ne bi smel med študijem ustanoviti firme, ker je delo študentov to, da študirajo. Z uvedbo šolnin/kreditov/kavcij, bi kaznoval takšne ljudi. Poleg tega, da bi jim grozil neuspeh podjetja, bi jim grozilo še vračilo šolnine.

TheJack ::

GGGGG je izjavil:

Praktično vse, kar si napisal, se nanaša na študentsko delo. Uvedba šolnin ne rešuje tega problema.

**Bill Gates, Steve Jobs, Larry Page, Sergey Brin - vsi so bili stari manj kot trideset, ko so ustanovili Microsoft, Apple in Google.


Vsi so firme ustanovili med tem, ko študirali (razen Jobs tehnično ni bil vpisan, če se ne motim, je pa bil v tistem okolju, na predavanjih itd).

Po tvoji logiki noben od teh ljudi ne bi smel med študijem ustanoviti firme, ker je delo študentov to, da študirajo. Z uvedbo šolnin/kreditov/kavcij, bi kaznoval takšne ljudi. Poleg tega, da bi jim grozil neuspeh podjetja, bi jim grozilo še vračilo šolnine.


Če te pri mojih modrovanjih moti le uvedba šolnin, potem to ni hud problem. Uvedba šolnin je zame tehnični ukrep, namenjen vzpodbudi za študente, da bi prej doštudirali. Osebno ne poznam nobenega tako učinkovitega ukrepa, ki bi študente prepričal, da se jim splača čim prej doštudirati. Mislim, da je kar resnična tista ljudska, da ljudje ne cenijo tistega, kar je zastonj. Ampak ponavljam, zame uvedba šolnin ni cilj, ampak sredstvo. Cilj je zvišanje kvalitete fakultet (kar IMO nujno pomeni tudi zmanjšanje števila študentov) in krajši študij, tako da se mladi na trgu dela znajdejo čim prej.

Kar se tiče Gatesa, Jobsa, Pagea in Brina (pozabil sem še Zuckerberga), bi te moralo morebiti bolj kot uvedba šolnin skrbeti dejstvo, da so omenjeni štirje (oziroma pet + facebook) med študijem v brutalnokapitalistični ZDA ustanovili podjetja, ki so danes skupaj vredna nekajkrat več (100x? 1000x?), kot je letni slovenski BDP. Pa niso hodili na brezplačne univerze. V Evropi (kaj šele v Sloveniji) pa takih študentov kar ni in ni. Brezplačnemu študiju navkljub.
Bonis nocet, qui malis parcit.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Družboslovna informatika je nezaposljiva smer! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123054 (16251) jernejl
»

Varčevanje in visoko šolstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6813692 (12086) Mr.B
»

Zamude pri odplačevanju študentskih posojil so zlata jama za ameriške izterjevalce (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12028912 (25331) gruntfürmich
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16921417 (18111) TESKAn
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59888639 (70576) tx-z

Več podobnih tem