» »

Varčevanje in visoko šolstvo

Varčevanje in visoko šolstvo

«
1
2

DragonHeart ::

Pozdravljeni!

Kot veste, vlada na veliko začenja varčevati povsod kjer je to možno. Pod to je na žalost padlo tudi visoko šolstvo, kar pomeni da obstaja velika verjetnost, da bo 2. bolonjska stopnja...torej magisterij, postal plačljiv tudi za redne študente, čeprav do sedaj na večini fakultet ni bil.

Zdaj pa me zanima naslednje:
Kako se zdaj počutite, ko so vas 1 leto nazaj študentski servisi prepričali da je treba zavrniti malo delo? Zaradi tega bodo študenti namreč ostali brez štipendij, saj denarja za njih enostavno ni, 2. bolonjska stopnja bo plačljiva, študentskih del pa je tako ali tako vedno manj. Če bi malo delo obveljalo, bi se nabralo vsaj nekaj denarja za štipendije, ki bi študentom pomagale študirati v teh težkih časih, tako pa bo denar usahnil.

Na poročilih vsak dan poslušam kako starši nimajo denarja za mesečne vozovnice svojih otrok, tako da le ti niti v srednjo šolo ne morejo hoditi, saj so ostali brez štipendij.

Zanima me, ali ste dejansko zadovoljni, da ste zavrnili malo delo? Osebno mislim da zaenkrat dijakom in študentom ne kaže nič dobrega. Šolanje bo postalo nekaj luksuznega, kar si bodo lahko privoščili le bogatejši ljudje, revnejši pa bodo še srednjo šolo stežka naredili. Je bil to namen tistih ki so zavrnili malo delo?

lepo ste si pustili oprati možgane s strani študentskih servisev. Ti bodo sedaj pridno zastonj služili še naprej, študenti pa bodo nujno morali delati, saj jim starši enostavno ne bodo mogli pomagati pri šolanju.

VelikiTun ::

DragonHeart ::

vem da tisto obstaja. To ni ista tema, je povsem druga. navezuje se na zavrnitev malega dela. preberi drugič.

Admin naj potem popravi naslov teme v VARČEVANJE IN VISOKO ŠOLSTVO.

Zanima me izključno samo to, kako ljudje danes gledajo na predlog ki so ga 1 leto nazaj zavrnili.
Študenti bodo prisiljeni, da bodo celoten študij tudi delali preko študentskih servisev, saj denarja za štipendije zagotovo ne bo. Pa dobro..študent si to mogoče lahko privošči...kaj pa dijaki?!? Naj dijak zdaj dela, ker je izgubil štipendijo in nima niti za bedno mesečno vozovnico za bus, ker ste zavrnili malo delo?!?

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

Študentske servise čimprej ukiniti in prenesti vsa študentska dela na Zavod za zaposlovanje, da bodo sploh kaj delali?!!!!

zlobcek ::

Fakulteta pri nas stane do 4k eur na leto, srednja veliko manj.

Je treba delat, ne pa okol ga srat. Študij, mogoče celo srednja šola bi morala biti neka nadgradnja osnovne delovne pozicije na šihtu. Začneš kot delavec z neko minimalno plačo, izraziš željo za študij z vlogo na državo, ona vlogo potrdi in ti sofinancira študij. Ko doštudiraš se sredstva zavedejo kot nepovratna, če ne doštudiraš kot kredit. Zarad mene, če brezobrestni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Ziga Dolhar ::

Trend pri podobnih temah je, da debata zelo kmalu vsebinsko postane enaka tisti v Varčevalnih ukrepih vlade (link by Veliki Tun).

Če se bo to zgodilo tudi tu, bom debato preusmeril tja.
https://dolhar.si/

DragonHeart ::

saj ravno v tem je štos:) študenti ne bodo več le študenti ampak bodo obvezno morali delati, če si bodo hoteli plačati magisterij ki je povprečno okoli 4k na leto.

Samo v slabo voljo me je spravila novica ki sem jo prebral včeraj..da nekaj dijakov ne hodi več v šolo, ker starši nimajo niti za mesečno vozovnico zdaj ko so se začeli varčevalni ukrepi, dijak pa nima več štipendije saj so jo dijaki izgubili. Je to tisto kar so študentski servisi 1 leto nazaj želeli? Da otroci niti srednje ne bodo mogli narediti, če starši niso zmožni plačati niti avtobusa?!?

enostavno nisem mogel verjeti.

Žiga, če se to zgodi, debato preusmeri. Načeloma pa moj namen niti okvirno ni isti kot je v tisti temi. Predvsem sem premišljeval o malem delu in tem kako zdaj nekateri dijaki nimajo denarja za šolanje, kmalu pa praktično vsi študenti ne bodo imeli denarja za 2. bolonsko stopnjo. Če bo šlo tako naprej, mogoče lahko pričakujemo da bo nekoč ogrožena tudi 1. bolonska stopnja? Samo premišljujem pač.

1 leto nazaj nisem bil povsem prepričan ali naj se malo delo zavrne ali naj se ga sprejme. Na koncu sem se odločil da je vseeno bolje če se malo delo sprejme in včeraj ko sem slišal novico o dijakih ki ne morejo v šolo ker nimajo štipendije, se je moja slutnja potrdila.

Zgodovina sprememb…

Midnas ::

A ni bila ukinitev štipendij oz. zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev sprejet neodvisno od malega dela?

DragonHeart ::

res je bil sprejet neodvisno. pa si prepričan v to, da ni bil glavni razlog ta, da ni bilo dodatnega pritoka sredstev, ker se je malo delo ukinilo, ? Ko so reklamirali malo delo, je bil glavni adut zagovornikov ta, da naj bi bilo več denarja za štipendije....

Zdej pa je slika nekako taka...če ima študent 2 redno zaposlena starša, je verjetnost da ima pravico do štipendije....precej majhna. kar pomeni da bo nujno moral delati ob študiju, da si bo lahko privoščil magisterij, drugače to enostavno ne bo možno.

Večina študentov pa ob študiju nima časa, da bi delala toliko ur na teden, da bi si plačevala najemnino za stanovanje + varčevala za magisterij.

nevem no samo meni tole izgleda kot da so študentski servisi zelo lepo nategnili ljudi

Zgodovina sprememb…

Gladi ::

yup, 'winter' is coming

para! ::

Podpiram plačljivost študija v splošnem, tudi da se začne pri 2. bolonjski stopnji je kar dober začetek. Z veseljem plačam!

Štipendij in subvencij pa ne bo, ker lahko študentje priviligirano delate in štipendij, ki niso namenjene posebni nadarenosti, ne rabite. Eno ali drugo, oboje ne bo šlo.

lp
Death before dishonor!

IceIceBaby ::

saj ravno v tem je štos:) študenti ne bodo več le študenti ampak bodo obvezno morali delati, če si bodo hoteli plačati magisterij ki je povprečno okoli 4k na leto.


A ni bilo včasih tako, da si moral imeti nekaj let delovne dobe, preden si lahko začel delati magisterij?

DragonHeart ::

para!...eno ali drugo. Pa naj bo študij tak kot je bil do sedaj, da študenti čimprej naredijo:)
Ti pa podpiraš plačljiv študij...torej da bi plačevali vse? Saj ti veš da bi si to lahko privoščil mogoče 1% prebivalstva? :D

Saj ti veš da študenti zdaj delajo zato da si plačuejjo najemnino? Pokaži mi nekaj študentov ki delajo in lahko ob tem varčujejo...s tem da izpusti študente ki imajo starše tako ali tako v ljubljani in hodijo direktno od mamice na faks.

iceicebaby...če je kdaj tako bilo...nevem.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Seveda bodo uvedli plačljiv magisterij. Od kje pa mislite da imajo fakulteta denar? Večna pa ponuja nivo magisterija, ki niti za srednjo šolo ni.

Hodil na magisterij na ekonomsko fakulteto. Poslovna informatika. Podn od podna. Pa sem končal ... da si ne bo kdo mislil da sem faliran.

Zadnjič sem se pogovarjal s poddekanom FRIja. In se je povsem strinjal z mano, da je treba predvsem stare profresorje skiniti s faksa ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gendale ::

jaz sem glasoval za malo delo in bom letos diplomiral se po starem programu

vglavenm

to se mi zdi slaba ideja, ker bi dalo preveliko prednost študentom iz bogatih družin in študentom raznih hobi faksov (to so razni fdvji, ekonomije, .. kjer imaš za faks tako malo dela, ni problem delat normalne službe zraven)

če to uvedejo za študente, ki so že vpisani v 2. bolonjsko stopnjo, je pa tudi rahel nateg

hkrati pa se mi tudi trenutni sistem zdi slab, ker ga veliko preveč ljudi izkorišča zaradi študentskega dela in ostalih ugodnosti

spremembe, ki bi jih jaz uvedel v visoko šolstvo so:

-sprejel bi nekaj podobnega kot malo delo (to sicer ni samo sprememba visokega šolstva, ampak tudi trga dela), to bi odpravilo enega od večjih razlogov za podaljševanje statusa študenta v nedogled

-študij bi bil plačljiv, vendar bi država vsako leto določenemu številu študentov določenih programov plačala šolnino. za potrebne smeri, bi jo plačala vsem, za razno mešanje megle pa mogoče najboljšim 10%.

-če bi letnik padel (razen zaradi upravičenih razlogov), bi moral šolnino vrnit, če bi ga naredil pa ne

-plače profesorjev in asistentov, bi bile odvisne od uspešnosti, prav tako bi bilo nesposobne profesorje veliko lažje odpustit

>A ni bilo včasih tako, da si moral imeti nekaj let delovne dobe, preden si lahko začel delati magisterij?
bolonjski magisterij je magisterij samo v imenu, v resnici je isto kot stari 4 letni študij
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

para! ::

Dragon
Saj ti veš da bi si to lahko privoščil mogoče 1% prebivalstva? :D

Ne, to ne drži. Oziroma drži samo pod pogojem, da folk obdrži isti način razmišljanja. Če začneš o tem kako boš študiral razmišljat šele 2 tedna preden se faks začne, potem se jebi in pejt kopat jarke zarad mene :)

No, to je dolga debata, morda napišem več, ko bom imel čas. Vsekakor pa se lahko strinjamo naslednje:
- ne govorimo o šolninah tipa Harvard 50k EUR / letno, ampak ravno toliko, da to dvigne kakovost, razbremeni državljane in kljub temu omogoči čim več ljudem študij.
- če je šolnina, od oka 1000 EUR / letno, ne boš rekel, da si v celem življenju do 18 leta (ko greš študirat), ne moreš našparat par tisoč EUR za študij? Da ne more družina vzet kredita?

Tako je to.
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Pithlit ::

DragonHeart je izjavil:

Zanima me izključno samo to, kako ljudje danes gledajo na predlog ki so ga 1 leto nazaj zavrnili.

Jaz sem malo delo podprla.

Poznam pa kar nekaj študentov ki so bili takrat pripravljeni iti na nož samo da zakon ne bi bil sprejet... sedaj (ko pa niso več študenti) si pa lase pulijo zaradi tega.

para! je izjavil:

Podpiram plačljivost študija v splošnem

V splošnem ne. Si veliko preveč ljudi ne more privoščiti. Sem pa takoj za to da se uvede plačevanje vsakega letnika ki se ponavlja... pa vsak študij izven primarne smeri. Če greš študirat za dohtarja pol študiraj za dohtarja... če hkrati vpišeš še, ne vem, inžinirja elektrotehnike, pa pač tisti študij plačaj. Pa vsakega naslednjega tudi.

Bi bilo precej manj fantomskih vpisov in raznih večnih študentov. Pa tudi tisti malj bolj 'leseni' bi dvakrat premislili a se jim splača vpisat nek študij ki ga verjetno sploh ne bodo zmogli.

Nimam pa nič proti uvedbi plačljivih faksov kot dopolnilu/alternativi obstoječih. Če imamo že elitne vrtce bi lahko imeli tudi elitne fakse.
Life is as complicated as we make it...

DragonHeart ::

para!

Hvala da si povedal to kar pravim jaz. Narod bi se moralo pripraviti na to, ne pa kar odrezati. Tako pa se je dijakom odvzelo štipendije...ok, nekateri jo 10000000000000% ni so rabli samo tisti iz najrevnejših družin pa bi jo morali imeti, da bi vsaj lahko v srednjo hodili.
Glede študnetov pa..če bo magisterij stal 4000 eur to pomeni da bodo morali nekaj let delati, preden bodo sploh lahko šli delati magisteri. TO pa večinoma pomeni 4000 eur na letnik, kakih 500-800 eur za zagovor magistrskega dela itd... Stroški hitro postanejo izjemno visoki, kar pomeni da če se to uvede, naslednjih nekaj let lahko pričakujemo da nihče ne bo šel opravljati 2. bolonjske stopnje.

Če bi se pred 1 letom uvedlo malo delo, bi bil vsaj denar za štipendije in bi študenti lažje varčevali za magisterij...

Pithlit....definitivno bi bilo potrebno poskrbeti za fantomske vpise. Čeprav...glede na to da se trenutno težko dobi službo, se jih veliko fantomsko nekaj vpiše zato da vsaj nekaj denarja zaslužijo. KER STE ZAVRNILI MALO DELO. Če bi malo delo obstajalo, bi tudi po faksu lahko na ta način služili.

Zagovarjam tudi plačljive fakse....v kolikor bi imeli alternativo za redne študente, ki bi bila brezplačna. Drugače pa bo študij postal luksuz bogatih otrok.

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

DragonHeart je izjavil:

Pozdravljeni!

Kot veste, vlada na veliko začenja varčevati povsod kjer je to možno.

Tole sploh ni res. Prvi stavek, in ze neresnica.

kmetek je izjavil:

Študentske servise čimprej ukiniti in prenesti vsa študentska dela na Zavod za zaposlovanje, da bodo sploh kaj delali?!!!!

+1
In s tem, da ne bodo sli vsi studirat. Vsi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

DragonHeart ::

seveda da je resnica. varčevanje na strani vlade pač za njih ni možno :D Za njih je možno le varčevanje pri navadnih ljudeh, da imajo oni lahko še vedno lepe plače in nove računalnike..:)

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

- ne govorimo o šolninah tipa Harvard 50k EUR / letno, ampak ravno toliko, da to dvigne kakovost, razbremeni državljane in kljub temu omogoči čim več ljudem študij.
- če je šolnina, od oka 1000 EUR / letno, ne boš rekel, da si v celem življenju do 18 leta (ko greš študirat), ne moreš našparat par tisoč EUR za študij? Da ne more družina vzet kredita?


Finci imajo ravno obraten sistem. Čim bolj zastonj in čim bolj dostopen vsem. Zadeva je baje uspela na polno.

para! ::

Sej pri nas je študij tudi zelo dostopen in zastonj (za vse, razen za tiste, ki plačujejo davke:)).

Zadeva uspeva na polno :))

lp
Death before dishonor!

trnvpeti ::

DragonHeart je izjavil:

seveda da je resnica. varčevanje na strani vlade pač za njih ni možno :D Za njih je možno le varčevanje pri navadnih ljudeh, da imajo oni lahko še vedno lepe plače in nove računalnike..:)

to sploh ni smesno
to bi morali vsi strajkati, tudi tisti,ki smo v zasebnem!
in se obesit samo na to!

IceIceBaby ::

Poglej video pa po možnosti preberi kakšen članek na to temo.

Point je v tem, da "ameriški" način plačljivega šolstva še zdaleč ni najboljša rešitev.

balocom ::

Pojdite na predlagam.vladi.si ter tam dajajte svoje predloge, ker na forumih vas ne bo noben politik uslišal. Še ena možna rešitev je, da se 1. bolonjska stopnja izenači z starimi UNI programi, ter se ustrezno prevetri programe (to večinoma ni bilo možno ob prehodu na bolonjski sistem ker se stari profesorji držijo svojih pozicij), ki te bodo pripravili na izobraževanje oz. piljenje v podjetju kamor boš prišel.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

trnvpeti ::

balocom je izjavil:

Pojdite na predlagam.vladi.si ter tam dajajte svoje predloge, ker na forumih vas ne bo noben politik uslišal. Še ena možna rešitev je, da se 1. bolonjska stopnja izenači z starimi UNI programi, ter se ustrezno prevetri programe (to večinoma ni bilo možno ob prehodu na bolonjski sistem ker se stari profesorji držijo svojih pozicij), ki te bodo pripravili na izobraževanje oz. piljenje v podjetju kamor boš prišel.

vlada je v ku...
kaj bos njim dajal predloge?
treba je folku dopovedat
ne pa da probajo skregat javni in zasebni del (nizek in srednji sloj)

kmetek ::

pa mislite da predlagam.vladi.si sploh deluje? pesek v oči.

jype ::

kmetek> pesek v oči.

Negative.

Deluje.

para! ::

IceIceBaby je izjavil:

Poglej video pa po možnosti preberi kakšen članek na to temo.

Point je v tem, da "ameriški" način plačljivega šolstva še zdaleč ni najboljša rešitev.

A to je prav dokazano v tem videu, ki si ga prilepil, al zakaj to trdiš tako samozavestno?

Država izobražuje ljudi samo zato, da ima od njih korist (izobrazba, ki da znanje in znanje, ki da denar). Zdaj mora država preučiti:

- ali za študenta popolnoma zastonj študij prinese dovolj koristi državi in s tem državljanom v splošnem, da se to državljanu izplača financirati skozi davke kar za vse in za vsakogar?

ALI

- je morda za državo bolje, da stremi k temu, da državljanu od plače ostane _čim več_ denarja, zato se s stroški študja čim manj obremenjuje vse državljane in se breme študija prenese na tiste posameznike (in njihove družine), ki bojo konec koncev imeli največ koristi od študija - se pravi študente?

Moje mnenje je, da v državi, kjer je praktično samoumevno, da gre posameznik študirat do konca, pa kljub temu nimamo nekih pozitivnih ekscesov iz naših univerz, prevlada druga opcija, se pravi državi financiranje študija ne prinese toliko koristi, kolikor to stane.

Ampak ja, zgolj mnenje, odločali pa bodo (upam, da pravilno), tisti ki so za to plačani.

lp
Death before dishonor!

Mr.B ::

Morda pa bodo Slovenci morali malo mentaliteto spremeniti. Za začetek bo potrebno razmisliti, ali bodo starši najprej poskrbeli za štalco in potem za izobraževanje svojih otrok ali ravno obratno.
Seveda se pa postavi retorično vprašanje kdo izhaja iz bolj premožne družine tisti ki nima lastne nepremičnine ali tisti ki ima nepremičnine sicer lastne, a še vedno odplačuje mesečno rento, ali tisti ki so dejansko lastniki, ki so vse obroke že zdavnaj odplačali ?

para! :: danes, 19:13:19citiraj
#
Sej pri nas je študij tudi zelo dostopen in zastonj (za vse, razen za tiste, ki plačujejo davke:)).

Zadeva uspeva na polno

+1 Sicer imam občutek da sarkazma nekateri niso razumeli.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kr1ženska ::

Mislim da ste zgrešli bistvo. VIsoko šolstvo bo plačljivo iz razloga, ker je preprosto visoko izobraženih ljudi dovolj.
Povpraševanje po populaciji s tako izobrazbo skoraj da ni.

Sem glasovala za malo delo ker so bile današnje morebitne posledice zavrnitve tega zakona preveč očitne.
Ugleden študij si že danes lahko privoščijo le študentje, ki so finančno v nekoliko boljši poziciji.
Npr., nevem kako bi lahko nek študent prava ali medicine, ki imajo po cele dneve faks ki zahteva veliko učenja, delal preko študentskega servisa.
Pozdravljam predlog o višji štipendiji, ukinitvi šd. ter vračanju štipendije oz. plačljivost študija v primeru ponavljanja letnika.
Delodajalci, ki študentom preko študentskega dela nudijo delo se vse bolj poslužujejo izkoriščanja študentov na način neplačevanja za delo oziroma študent dela bistveno več kot bi delal kot redno zaposleni delavec.

Še ena stvar ki bi jo uvedla. Vse medije, ki bi bili pristranski in bi zavajali javnost s tem, da podajajo netočne informacije bi visoko denarno kaznovala. Tako zakon o malem delu, kot tudi družinski zakonik so javnosti predstavili povsem narobe.

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

A to je prav dokazano v tem videu, ki si ga prilepil, al zakaj to trdiš tako samozavestno?


Ja, prav dokazano je. WTF? Poglej pa komentiraj.

Finski šolski sistem je v relativno kratkem času iz podpovprečnega prišel v svetovni vrh, kar se tiče kvalitete (pridobljenih znanj). Njihovi diplomantje so med najbolj sposobnimi na svetu, učitelji in profesorji pa imajo mesto v družbi, ki si ga zaslužijo. Pa odgovornosti seveda tudi.

Država izobražuje ljudi samo zato, da ima od njih korist (izobrazba, ki da znanje in znanje, ki da denar). Zdaj mora država preučiti:


Tole je neumnost. Kdo točno je država? Če se ne motim smo ljudje v našem koncu sveta svobodni. Izobražujemo se sami, po svoji volji. "Država" zagotavlja šole, ki jih financira iz pobranih davkov.

Moje mnenje je, da v državi, kjer je praktično samoumevno, da gre posameznik študirat do konca, pa kljub temu nimamo nekih pozitivnih ekscesov iz naših univerz, prevlada druga opcija, se pravi državi financiranje študija ne prinese toliko koristi, kolikor to stane.


Finski primer pravi, da nimaš nujno prav.

Mislim da ste zgrešli bistvo. VIsoko šolstvo bo plačljivo iz razloga, ker je preprosto visoko izobraženih ljudi dovolj.


Znanja ni nikoli preveč. Več znanja = boljše, v vsakem primeru. Tudi, če imaš šlosarje in čistilke z doktoratom je to kvečjemu pozitivno za družbo.

toloplus ::

gendale je izjavil:


>A ni bilo včasih tako, da si moral imeti nekaj let delovne dobe, preden si lahko začel delati magisterij?
bolonjski magisterij je magisterij samo v imenu, v resnici je isto kot stari 4 letni študij

Tale zadeva sicer drži v primeru primerjave obsega pridobljenega znanja, a pri samem nazivu je vendarle bistvena razlika.

Star 4-letni univerzitetni program je v mednarodnih listinah izenačen s prvo bolonjsko stopnjo (Bachelor of Science). Kar pomeni, da so v primeru iskanja službe v tujini diplomanti po starem programu postavljeni v slabši položaj v primerjavi z bolonskimi diplomanti druge stopnje (Master of Science).

Ziga Dolhar ::

IceIceBaby je izjavil:

Mislim da ste zgrešli bistvo. VIsoko šolstvo bo plačljivo iz razloga, ker je preprosto visoko izobraženih ljudi dovolj.


Znanja ni nikoli preveč. Več znanja = boljše, v vsakem primeru. Tudi, če imaš šlosarje in čistilke z doktoratom je to kvečjemu pozitivno za družbo.


Hja - ne nujno. Težava je, če doktorsko šolanje čistilke stane nesorazmerno več, kot potem ta čistilka "vrne" v državni proračun. In je zaradi tega na slabšem celotno gospodarstvo - tudi čistilka, ki se je dlje časa šolala in živela manj kvalitetno študijsko življenje, se bo kasneje upokojila oz. upokojila prej s krajšo delovno dobo in zato nižjo pokojnino.

Doktorirane čistilke niso optimum.
https://dolhar.si/

para! ::

Ugleden študij si že danes lahko privoščijo le študentje, ki so finančno v nekoliko boljši poziciji.

To je še en fenomen: _zastonj_ študij si lahko privoščijo le tisti, ki so finančno na boljšem?

Rajš povejte po pravici: nihče ni navajen/sposoben stvari planirat vnaprej, zato pa je tak šok, ko je treba na vrat na nos plačat slabih 100 (!!!) EUR mesečno za sobo v študentu, pa 2 EUR za obrok. Kot, da družine čakajo, da mogoče bo pa denar iz neba padu, ko bojo tamali hotl na faks it :)

Za revne družine, oziroma tiste ki so na socialnem dnu, pa je vendar jasno, da si zaslužijo štipendije in pomoč, če hočejo študirat. Ampak reven ni tisti, ki se je na študij spomnil tik pred začetkom in ima vse ostale pogoje za normalno življenje. Študij ne more bit nekaj, zaradi česar odsotnosti ljudi klasificiramo kot revne, lepo vas prosim.

Država izobražuje ljudi samo zato, da ima od njih korist (izobrazba, ki da znanje in znanje, ki da denar). Zdaj mora država preučiti:

Tole je neumnost. Kdo točno je država? Če se ne motim smo ljudje v našem koncu sveta svobodni. Izobražujemo se sami, po svoji volji. "Država" zagotavlja šole, ki jih financira iz pobranih davkov.

Kaj ma svoboda tu veze? Izobražujemo se po svoji volji ja, ampak ne pa (zgolj) s svojim denarjem.

Zato mora tisti, ki plača, preučiti ali se mu to plačevanje sploh izplača. In izplača se mu samo, če imajo državljani od tega splošno korist. Če imajo od tega največ koristi ravno študentje, potem ni niti najmanjšega razloga, da bi vsi plačevali študij drugim.

lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Ziga Dolhar ::

toloplus: ja, to je problem. Tudi v moji diplomi piše "Bachelor", čeprav je povsem neprimerljivo z neprimerljivo z npr. UK Bachelorji.

Po drugi strani - v svoj angleški CV ne morem napisati niti "Master", saj je tovrsten študij v UK precej bolj omejen in so ga svojčas pri nas priznavali za "znanstveni magisterij".

(Za moj foh dodiplomski program v UK traja 3 leta in podiplomski master 1 leto. Pri nas je "stari" univerzitetni trajal 4 oz. 5 let, znanstveni magisterij pa še najmanj 2 leti.)
https://dolhar.si/

toloplus ::

Ziga Dolhar je izjavil:

toloplus: ja, to je problem. Tudi v moji diplomi piše "Bachelor", čeprav je povsem neprimerljivo z neprimerljivo z npr. UK Bachelorji.

Po drugi strani - v svoj angleški CV ne morem napisati niti "Master", saj je tovrsten študij v UK precej bolj omejen in so ga svojčas pri nas priznavali za "znanstveni magisterij".

(Za moj foh dodiplomski program v UK traja 3 leta in podiplomski master 1 leto. Pri nas je "stari" univerzitetni trajal 4 oz. 5 let, znanstveni magisterij pa še najmanj 2 leti.)


Ja, pojasnjevanje potencialnemu delodajalcu v tujini, čemu si za bachelor rabil kar 5 let (medtem ko recimo na Nizozemskem večina BSc traja zgolj 3 leta, v nadaljnih dveh letih pa mnogi opravijo vsaj en ali pa celo dva različna MSc) zna biti precej mukotrpno.

Sicer mu lahko poveš, da so po slovenskem tolmačenju MVZT stari univerzitetni programi enakovredni drugi bolonjski stopnji, samo potem pa avtomatično sledi vprašanje "Če to drži, zakaj je potem v vaši uradni listini kot naziv naveden BSc"?

Hja, tale bolonjska reforma je kar precej ljudi, ki so študirali po starih programih, postavila v precej nezavidljiv položaj v kolikor želijo poiskat delo v tujini. Sicer ne želim posploševat, ampak na Nizozemskem je kar precejšnja razlika pri dojemanju vrednosti BSc in MSc.

Kadrovniki pravzaprav dojemajo BSc zgolj kot pripravo na resno poklicno specializacijo, ki se pridobi z drugo bolonjsko stopnjo, torej MSc. To posledično pomeni, da veliko število nizozemskih študentov naredi kar dva masterja, saj to omogoča večjo fleksibilnost pri iskanju službe (no, ravno zaradi prevelikega števila teh "MSc collectors" je lani vlada sprejela ukrep, po katerem je vpis v drugi master bistveno manj subvencioniran kot prvi).

V glavnem, ko se enkrat znajdeš na mednarodnem job marketu, vidiš, da je slovenska politika študente predbolonjskih programov ob uveljavitvi bolonskega sistema kar precej grdo "nategnila" ... Ob predvidenem krčenju sredstev pa je težko biti optimističen tudi o (vsaj) bolj svetleči prihodnosti slovenskega (visoko)šolstva ...

IceIceBaby ::

Hja - ne nujno. Težava je, če doktorsko šolanje čistilke stane nesorazmerno več, kot potem ta čistilka "vrne" v državni proračun. In je zaradi tega na slabšem celotno gospodarstvo - tudi čistilka, ki se je dlje časa šolala in živela manj kvalitetno študijsko življenje, se bo kasneje upokojila oz. upokojila prej s krajšo delovno dobo in zato nižjo pokojnino.

Doktorirane čistilke niso optimum.


Se ne strinjam. Dolgoročno bo družba z "doktoriranimi čistilkami" veliko bolj napredna in uspešna. Pa ne vzeti teh dr. čistilk preveč dobesedno. Enostavno gre za to, da družba, ki ceni in spodbuja znanje prosperira. Ohranjati ljudi nevedne samo za to, ker od njih ne dobimo neposredno pozitivnega ROI ne sme biti sprejemljivo v sodobni družbi.

Trenutno gre dobrih 500 milijonov eur za obrambni proračun, od katerega recimo ni nobenih neposrednih koristi za proračun, pa se redko kdo pritožuje.

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

jype je izjavil:

kmetek> pesek v oči.

Negative.

Deluje.

Da. Deluje.
Jansa ne rabi delat, dobi ze narejeno.
Samo se izbere iz tisoc predlogov.

toloplus ::

IceIceBaby je izjavil:


Se ne strinjam. Dolgoročno bo družba z "doktoriranimi čistilkami" veliko bolj napredna in uspešna. Pa ne vzeti teh dr. čistilk preveč dobesedno. Enostavno gre za to, da družba, ki ceni in spodbuja znanje prosperira. Ohranjati ljudi nevedne samo za to, ker od njih ne dobimo neposredno pozitivnega ROI ne sme biti sprejemljivo v sodobni družbi.

Trenutno gre dobrih 500 milijonov eur za obrambni proračun, od katerega recimo ni nobenih neposrednih koristi za proračun, pa se redko kdo pritožuje.


Pri doktoriranih čistilkah v Sloveniji je bolj vprašanje kakšna je kvaliteta znanja, ki so ga te čistilke sproducirale za pridobitev doktorskega naziva in ga sedaj posredujejo mlajšim generacijam (ali pa je tem vsaj posredno na voljo na osnovi gradiv, s katerim je čistilka zagovarjala doktorat).

To, da moraš za doktorat prebrati nekaj deset knjig in na osnovi njih napisat nek povzetek (tako je doktorate opravljalo kar nekaj kolegov), spada po zahodnoevropskih standardih bolj težko v rang resnega kreiranja novega znanja.

No, sej kvaliteta doktorskih nazivov se odraža tudi pri delu parlamenta/vlade ter medijskem analiziranju/komentiranju dnevnega družbenega dogajanja, kjer je moč opazit kar precej ljudi, ki se ponašajo z nazivom "dr.", a bi jim človek glede na nivo njihovega "kritičnega" razmišljanja in izrazoslovja bolj težko prisodil, da so šli skozi takšen proces izobraževanja ....

jype ::

trnvpeti> Da. Deluje.
trnvpeti> Jansa ne rabi delat, dobi ze narejeno.
trnvpeti> Samo se izbere iz tisoc predlogov.

Ja, saj temu je namenjeno. Da tisti, ki znajo artikulirat, lahko nastopijo in dobijo tudi odgovor.

Jaz sem (pričakovane) odgovore dobil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

trnvpeti ::

Jaz sem pricakoval, da bo Janša kaj naredil!
Ne mislim PR, pač da bo delal.

jype ::

trnvpeti> Ne mislim PR, pač da bo delal.

Ponuja predloge ki so v skladu s tistim, kar smo vedeli, da bo predlagal kdorkoli bo že na oblasti.

Vemo tudi, da je to BS, ker biti manj kejnezijanski od največjih friedmanovcev nima nobenega smisla.

Sposojali si bomo, dokler gospodarstvo ne začne ustvarjat resnega profita, s katerim bomo potem plačevali socialo in vrnili dolgove, mogoče pa tudi dvignili standard.

trnvpeti ::

IN ti si taksen odgovor pricakoval :)
BS

SteffanM ::

Sicer nisem bral teme od začetka, se pa čisto strinjam s plačljivim študijem in bi želel tudi plačljivo 1. bolonjsko stopnjo. Večina se vas sploh ne zaveda kaki ljudje se vpisujejo na fakultete - matura končana komaj z dva, vsa leta šole komaj dva, večina predmetov narejenih samo zaradi goljufanja oz. učitelja, ki se je teh oseb hotel rešiti in podobno. V faksu je bilo isto - goljufanje in ponavljanje pisnih in ustnih izpitov dokler se profesor ni usmilil in dal tiste boge šestke. Zdaj vas bo večina rekla, ad morajo vsi imeti iste možnosti in vas vprašam, če si želite npr. kirurga ali pa zdravnika, ki je komaj naredil šolo? Jaz vem, da si ga ne.
Skrbi vas tudi, da bi si samo bogati lahko privoščili šolanje...da vas potolažim - teh itak ni dosti. Nadarjeni tako ali tako dobijo zevsovo štipendijo in bi jim sigurno država omogočila brezplačno šolanje, ostali ki niso sposobni pa naj rajši grejo delat.

jype ::

trnvpeti> IN ti si taksen odgovor pricakoval :)

Aja ne, jaz sem predlagal legalizacijo drog. S predlogom se je strinjalo zgolj ministrstvo za zdravstvo, ostala pa so nasprotovala.

StipeM> si želite npr. kirurga ali pa zdravnika, ki je komaj naredil šolo?

Raje kot kirurga ali zdravnika, ki omedli, ko vidi kri.

StipeM> Nadarjeni tako ali tako dobijo zevsovo štipendijo

Si eden tistih, ki mature ni opravil, ali si jo s komaj pozitivno oceno? Zevsovo štipendijo, seriously?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

trnvpeti ::

Posebej se ni financno ministrstvo.

Strinjal si se pa, da ti bodo oni dolocili, v katero solo bo hodil tvoj otrok?
Oz da bos/imas (imel) dva otroka, in bo en hodil drugam, kot pa drugi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

jype ::

Je to vprašanje zame?

trnvpeti ::

Verjetno lahko vsak to odgovori.

SteffanM ::

jype je izjavil:

StipeM> Nadarjeni tako ali tako dobijo zevsovo štipendijo

Si eden tistih, ki mature ni opravil, ali si jo s komaj pozitivno oceno? Zevsovo štipendijo, seriously?


ok pol pa cojzovo ali kakorkoli se napiše lol...sori materni jezik mi je nemščina.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študij: Slovenija vs tujina

Oddelek: Šola
163683 (2074) kuall
»

Družboslovna informatika je nezaposljiva smer! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10122942 (16139) jernejl
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16921366 (18060) TESKAn
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59888420 (70357) tx-z

Več podobnih tem