» »

"Najboljša" paradižnikova omaka za pico

"Najboljša" paradižnikova omaka za pico

«
1
2

galu ::

se išče. :)

Sam je verjetno ne bi vedel skup spocati, zato iščem nekaj že pripravljenega.


Predlogi (skup z imenom in kje dobiti)? Rabil bi do konca naslednjega tedna...
Tako to gre.

...:TOMI:... ::

Kupi mezgo v tetrapaku ali v steklenem kozarčku. Znamka in trgovina nista pomembni, saj je povsod isto. Je uporabna za pice in še za druge stvari, edino pazi, da hitro porabiš, ko je enkrat odprto, se hitro skisa.
Tomi

mihec87 ::

Po okusu dodaš sol,origano..

RejZoR ::

Ne jemat pelatov, ker ni kul. Vmes je veliko "vode" in celi koščki paradižnika. Vzemi paradižnikovo mezgo, ki je enakomerno gosta in se lepše razporedi in vmes ni vodenih delov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Ganon ::

Origano? To je res najslabše, kar daš lahko na pico. Poleg pica šunke, kečapa in podobnega sranja.

Pelati so edina prava izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

49106 ::

Najboljši meni znani pelati.

http://www.mutti-parma.com/en

...:TOMI:... ::

Pelati so kul, kupiš konzervo in jih zmiksaš s paličnim mešalnikom. Nastane super mezga.
Tomi

echo ::

Nisem še probu, ampak njegovi trikrat toplotno obdelani pomfriji so izredni.

mailer ::

Priporočam omake Barilla basilica, puttanesca ali olive.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

fantasycamp ::

ja vzamem pelate in jih brez mezge miksam dodam origamo debelo sol in olivno olje!

fantasycamp ::

RejZoR je izjavil:

Ne jemat pelatov, ker ni kul. Vmes je veliko "vode" in celi koščki paradižnika. Vzemi paradižnikovo mezgo, ki je enakomerno gosta in se lepše razporedi in vmes ni vodenih delov.


najbolj retardirana izjava, pečem pico že leta in je ta pasirano obdelana brozga nekaj najbloj nesvežega in neokusnega kar lahko daš gor, to je isto kot ljudje ki ne znajo narest paradižnikove omake za pašto in to katastrofo pol gor zlijejo...

blackbfm ::

lih celi koščki pelatov so najboljši..omako najlažje narediš da zmešaš pelate in ketchup (ne preveč, toliko da naredi okus), malo soli in lahko tut kakšno žličko kisa

RejZoR ::

fantasycamp je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Ne jemat pelatov, ker ni kul. Vmes je veliko "vode" in celi koščki paradižnika. Vzemi paradižnikovo mezgo, ki je enakomerno gosta in se lepše razporedi in vmes ni vodenih delov.


najbolj retardirana izjava, pečem pico že leta in je ta pasirano obdelana brozga nekaj najbloj nesvežega in neokusnega kar lahko daš gor, to je isto kot ljudje ki ne znajo narest paradižnikove omake za pašto in to katastrofo pol gor zlijejo...


Ne veš, jezst sem pa glih včer prvič pico peku. :rolleyes: Tvoja izjava je retardirana... sem dolgo delat s pelati, pa mi niti slučajno ni bilo všeč. Vse neki vodeno, pol pa vmes kakšen košček paradižnika. Če je to zate višek kulinarike, so be it. In sem probal oboje, as is iz pločevinke in zmiksano v mezgo. Enostavno ni isto kot že narejena mezga.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

49106 ::

Naslednjič probaj tole. Po miksanju dobiš izredno gosto omako, ker je zelo malo soka. 85-90% neto teže predstavljajo pelati. Če nočeš koščov jih dobro zmiksaj ;)

 Mutti

Mutti



Že zmiksani pelati pa res niso dobri. Tudi celi pelati drugih znamk mi niso všeč. Paradižnikova mezga pa zame nima primernega okusa za pico.

Vsaj probaj, preden skritiziraš :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Aston_11 ::

Če je preveč vodeno, daš malo v lonc na štedilnik, da odvečna voda izhlapi. Istočasno dodaš še kakšne začimbe. Poleti na ta način narediš svojo omako - pomidore, baziliko, sol, kakšen česen itd.

Za pice so itak dovolj dobri vse mezge, ki jih dobiš. Saj cilj ni utopiti testo s to rečjo.Pica rabi vsega po malem, ne vsega po neke blazne količine. In itak je vse stvar okusa. Enim so bolj všeč pelati, drugim mezga, ni pa nobenega razloga, da bi geniji po forumu pljuvali tisti, ki stvari ne delajo po njihovem okusu.

OK.d ::

mezga(ni pomembno)+šetraj ali origano+sol+česen+ni obvezno, kdor pač ima rad sardine iz pločevinke=njami;)
LPOK.d

Hexx ::

Meni pa je najbolje: Mutti + origano, olivno olje, sol, poper, pa če imam sveža bazilika. Vse skupaj na majhen ogenj da se še zgosti in je odlična :)

Šimpanz ::

Jaz vzamem palete in notri na drobno zrežem še pol paradižnika. Naredi boljši okus. Aja dodaj še origano in pusti stati vsaj 20 minut preden daš na pizzo.

Magic1 ::

Od Muttija polpa je najboljša. Dodaš malo soli, sladkorja, suhe bazilike in suhega mletega česna. Če hočeš narediti gostejšo jo vrži prej v cedilo in počakaj minuto, da voda odteče.

Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

nodrim ::

Pri peki pice doma sta dve stvari, kako naredit omako in potem tudi kako pico sploh sečt v domači pečici, ki je skoraj za polovico premalo vroča ...


glede omake osebno naredim tako, da kupim pelate, ki so že v koščkih (pač, ne da se mi jih ročno miksat, čisto zmiksanih pa ne maram, ker mi je kul, da je še tu pa tam še kak košček) ... potem osebni najbolj osnovni recept je: pelati v koščkih, sol, sladkor (na paradižnik se vedno da sladkor, da se nevtralizira kislost), bazilika in poper ... vse se seveda daje po okusu in komot lahko dodate ali odvzamete kaj, kokr komu paše ..

Potem pa pride na vrsto peka pice in ta problem vodenosti, kar je direktna posledica domačih pečic, ki ponavadi ne grejo čez 270 stopinj. Zato delam naslednji trik, je malo več dela, samo je pa perfekten rezultat.

Testo za pico najprej raztegneš ali razvaljaš. Vmes pečico segreješ na največ kokr je mogoče (krušne peči in gostinske pizza peči grejo do 400+ stopinj). Testo daš samo v pečico za par minutk, ravno tolko, da se malenkost posuši. To je zato, da omaka ne pride na čisto sveže testo in bo tako testo pečeno tudi pod omako, kar drugače pogosto ni zaradi prenizke temperature pečice.

No, po teh par minutkah daš pico ven, namažeš z omako in daš gor šunko (če se gremo osnovni recept, pa ne mi zdej prosim, da je osnovni recept samo omaka in sir ;) ). Pa spet nazaj v pečico, dokler ni testo že skoraj popolnoma pečeno in se vidi, da je omaka izgubila nekaj vode (ki se zaradi predpeke samega testa ni vpila v testo).

Pico spet vzameš ven in jo posuješ s sirom in gobicami pa spet nazaj v pečico, dokler se testo ne zapeče do konca in sir lepo stali. Če bi dal sir že prej not, bi do zdaj ratal že suh in zapečen, ker se pica zaradi prenizke temperature peče predolgo. Zato so potrebne vse te fore.

Ampak spet vse po okusu, včasih mi tudi zapaše ta zapečeni sir na vrhu :) Enkrat sem s štoparico meril picopeka s krušno pečjo. Mojo veliko pico je dal v peč in jo potegnil ven čez 93 sekund! Testo je bilo že perfektno zapečeno, s hrustljavim robom, sir stopljen itd. Z domačo pečico se to pač ne da direktno ponovit.

RejZoR ::

Tud odvisno kakšno pizzo delaš. Sam delam ameriško verzijo z debelejšim testom. Ker v tem primeru testo deluje kot izolator in se peče drugače kot tista z zelo tankim testom (kar posledično vpliva tud na izhlapevanje vode od paradižnika in pol končni rezultat)...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Rias Gremory ::

#firstworldproblems
Seriously, naj daje vsak gor kar mu paše.

on-topic:
Probaj ene par različnih omak in eksperimentiraj, tako ti bo najbolj všeč.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

[D]emon ::

Sam ponavadi uporabim pasirane paradiznike v tetrapaku od Valfrutte. Mi je od tega, kar sem stestiral, najbolj vsec. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Venomus ::

Sam največkrat kupim konzervo pelatov (ta okrogli in dolgi), jih spasiram in dodam nekaj paradižnikovega koncetrata iz tube, da je bolj gosto. In malo soli...

Sem pa probal tudi že to mezgo iz Eurospina in je skoraj enako kot sam naredim, podobnen okus in gostota.

Sestavine gor pišejo pa samo: paradižnik in sol. Kar dobra stvar

sthep ::

Bistvo je, da se paradižniku doda sladkor. Lahko v kombinaciji mezga + pelati ali pelati in začimbe. Gostoto omake prilagodim testu. Tega lahko zamesiš z več/manj vode, testo je lahko tanjše/debelejše. Tako, da univerzalnega recepta za omako ni.
E6750@2,66MHz //asus 8800gts 320mb//patriot 2X1024 MB //Pinnacle TV tuner

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sthep ()

RejZoR ::

[D]emon je izjavil:

Sam ponavadi uporabim pasirane paradiznike v tetrapaku od Valfrutte. Mi je od tega, kar sem stestiral, najbolj vsec. :)


Sem imel od Valfrutte in Tuševo, pa nisem opazil nobene razlike. Se pa ne spomnim kolk je bilo razlike v ceni...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

eric_cartman ::

@Rejzor

Moraš tako ali tako pogledat kdo fila Tušev pasiran paradižnik.. Sicer pa je ponavadi razlika v kislosti. Valfrutta ima malo bolj sladkaste pasirane paradižnike, medtem ko so od nekaterih drugih en majčken bolj kiselkasti.. Sicer pa kakšne druge velike razlike tako ali tako bit ne more.. Saj veste..Tomato - tomale..It makes no difference..

Zgodovina sprememb…

nodrim ::

Rias Gremory je izjavil:

#firstworldproblems
Seriously, naj daje vsak gor kar mu paše.

on-topic:
Probaj ene par različnih omak in eksperimentiraj, tako ti bo najbolj všeč.


izi, sej zato vsak napiše kako dela, da vidi kako in kaj se vse da, če smo že ostali marsikaj preskusili ;)

xxx ::

Pazljivo vzameš cele pelate iz piksne in jih stisnes med dve dlani, da vso vodo v njih stisnes stran (kot je rejzor omenil imajo prevec vode notri). Veliko boljsa varianta je, da kupis sveze pelate in jih sam skuhas (najprej v vreli vodi, ko koza odstopi odlijes vodo, jih olupis in kar v isti posodi narezes (vilica + noz) in das nazaj kuhati, vmes malo solis in das notri malo(!) zelenjavne jusne kocke in na drobno nasekljane olive, ko prenehas s kuhanjem dodas se malo olivnega olja in ga vmesas. Potem pustis stati kaksno uro ali dve, da se fino prepajsa. Potem se pa sam odloci ali bos vrgel cez testo ali testenine.
Pa pa...

mojca ::

xxx je izjavil:

Veliko boljsa varianta je, da kupis sveze pelate in jih sam skuhas.

Itak. Mi z sicer najprej z eno mašinco ločimo olupke (glej npr. pasirko na temle blogu: http://www.kulinarika.net/blogi/561/pro..., se pa da pomagati drugače), potem pa nekaj ur kuhaš svež, sončen paradižnik, dokler ne dobiš lepe goste mezge. Dodaš lahko poljubne sestavine (sol, čebula, popečena v olju, paprika, bučke, ... - odvisno od okusa in od tega, ali uporabiš za na pico ali za testenine).

(Svežega paradižnika sicer sama ne bi kupovala v tem letnem času, ker sploh nima okusa in posledično tudi omaka verjetno ni bogvekaj.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

xxx ::

mojca je izjavil:

(Svežega paradižnika sicer sama ne bi kupovala v tem letnem času, ker sploh nima okusa in posledično tudi omaka verjetno ni bogvekaj.)


Absolutno. Sicer sem pa fan Muttija, se mi zdi da imajo njihovi paradizniki mocnejsi okus. Sicer jih ne pasiram ampak skuham, da se znebim koze potem pa narezem na ~1x1 cm velike kose (vilica in noz pa krizno rezes v posodi). Mi je fino ce je vseeno kaj za grist.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

imagodei ::

Kje pa dobite sveže pelate?
- Hoc est qui sumus -

genesiss ::

Brane22 ::

Še nisem videl pizze, kjer bi bila mezga prevladujoča komponenta.

Meni je taglavna stvar dišeče testo, lepo zapečena šunka in dišeči sir.

Omaka je bolj filunga. Ja, lepo diši in raztaplja origano in ostale začimbe, ni pa tolk kritična.

Bolj nekako tekoči interface.

RejZoR ::

Razen tega, da skrbi, da pica ni suha zapečena plata sestavin...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

genesiss ::

Za pravo "napolitana" pico je paradajz kritičnega pomena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

gzibret ::

xxx je nekaj omenil. Sicer ni za pizzi - mi to uporabljamo za testenine.

Paradižnik olupiš (prej potunkaš v vrelo vodo) in narežeš, in pajsaš na olivnem olju. Dodaš origano (ogromno origana...), če nisi prevelik puss*, še kakšen pekoč feferon, česen, kapre (v slanici), sol in olive (narezane). Kuhaš tako dolgo, da izhlapi 1/3 vode in voila... Malo paramezana gor, to je to... Ni boljšega.

Poleti, ko je dober paradižnik, naredim tega cel tavelik pisker, in dam v skrinjo.

Zna pa bit, da bi pasalo tudi na pizzo. S špageti se odlično ujame.
Vse je za neki dobr!

blackbfm ::

Meni je taglavna stvar dišeče testo, lepo zapečena šunka in dišeči sir.


Sir in sunka v bistvu smrdita:)

MIHAc27 ::

Sploh ne vem kaj komplicirate... jaz namažem enostavno Ketchup (tistega ki ga pač imam pri roki).

Do sedaj je bilo še vedno super. Se mi zdi, da na okus bolj vpliva samo testo, kaj je gor od dodatkov in koliko se peče (a je hrustljavo ali bolj mehko)

gzibret ::

Miha - nisi ti glih nek gurman, a ne...
Vse je za neki dobr!

RejZoR ::

Jezst ketchupa sploh ne morem vidit na pici, ker je totalno umeten okus, ki povsem pokvari vse skupaj. Edinokrat ko sem naknadno dodal paradižnik na pico je bilo v eni piceriji, kjer si zraven dobil tazaresno paradižnikovo mezgo z začimbami (verjetno origano in še kaj), ki je res naredilo tak neverjeten okus, da se ga še zdej spomnim. Tisto pa je res pasalo gor.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Ganon ::

Kečap je za na pomfri ali kaj podobnega. Nikoli pa za na pico. Pa še to kupujem samo Heinz.

suhi ::

Meni so pelati najboljši od Valfrutte, predvsem ker niso tako vodeni kot od ostalih firm. Imajo dokaj gosto konsistenco. Tista pasirana mezga mi nikakor ne sede gor, se mi pa zdi nadvse primerna za pripravo raznih omak za testenine npr.

Kečap pa na pico nikakor ne sodi. Če res nimam drugega še vedno raje zmiksam par paradajzov, malo pokuham, začinim, dodam koncentrat in malo vode, pa je 100x boljše kot kečap. Če pa že govorimo o tem, meni osebno je daleč najboljši kar navaden Sparov kečap (čisto navaden, ne S budget ali Vita):



Ima ravno pravi okus in konsistenco, tudi v primerjavi s 'tadragimi', kot so Felix, Heinz itd. IMO seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: suhi ()

echo ::

A nam želiš pojasniti smisel pokuhanja paradajzov (izguba vode - zgostitev), dodajanje koncentrata (spet zgostitev), potem pa ravno obratno - dodajanje vode (redčenje)?
Paradižnikova omaka mora biti po mojem čimmanj vodena (ampak še vedno tekoča), ker drugače hladi in navlaži testo.
Jaz spasirane paradižnike vedno kuham in mešam, dokler ne začne neznosno špricati iz posode.

Težava kečapa je v sladkorju in raznih glukoznofruktoznih koruznih sirupih.
Ne me narobe razumeti - kečap je ena izmed osnovnih omak (vseeno priporočam, da si ga naredite sami), ampak na dobro pizzo pač ne sodi.

suhi ::

Pač nekako je na koncu potem bolj podobno tekoči omaki, kot če koncentrata ne dodajam. Saj vode dolijem le za dober pljunek.

Magic1 ::

Kaj imate takšne probleme s vodo v mezgi? Dajte jo v cedilo in dlje, kot jo pustiš not, bolj bo gosta.
Magic

echo ::

Ne ne, sigurno je treba omako skuhati, ker bo to paradižniku ojačalo okus.
Heston pravi, da jo je najbolje skuhati v ekonomloncu, ker le-ta doseže še večjo temperaturo.

Težava precejanja po Magicovo je v tem, da je tista odcejena voda nadvse okusna.
Suhi, probaj enkrat za hec brez dodajanja vode, saj ni treba da je podobno tekoči omaki.
Dodajanje koncentrata razumem, vode pač ne.

In pa za najboljšo paradižnikovo omako za pico (kot je naslov te teme) je voda zelo velik problem.

dzinks63 ::

Enkrat sem za probo vzel Kania ketchup in na veliko presenečenje se pokazal za zelo dobrega, okus ravno taprav, kislo, sladko, okus paradižnika, lahko bi rekel top zadeva.

MeGreat ::

Ja tale ketchup je zelo vredu. Eden boljših. Za na pico pa dam ponavadi paradižnikovo mezgo, najbolj pomembno pa je kje pico pečeš. V navadni pečici ne bo tako dobra zaradi prenizkih temperatur

Aston_11 ::

MeGreat je izjavil:

V navadni pečici ne bo tako dobra zaradi prenizkih temperatur
Od 250 do 270 so čisto primerne temperature. Sam jo vsake toliko pečem tudi v krušni peči na bistveno večjih temperaturah, tam nastane drug tip pice in dejansko je razlika. Vendar v družbi bosta oba tipa prišla zelo prav in bosta tudi zelo dobra. Jaz uporabljam kar omako iz Lidla v steklenicah. Na rahlo razmažeš, pa je.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1227205003 (4453) Eduardo
»

DIY PIzza... (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
742137397 (57902) mailer

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451848 (31721) bluefish
»

Omaka za filane parike-kako jo izbolšati?

Oddelek: Loža
142383 (1770) shadowfax
»

PIZZA - recept oz. če ni skrivnost, kako jo pripravite? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420716 (18947) krneki0001

Več podobnih tem