» »

Malo delo - referendum

Malo delo - referendum

««
5 / 30
»»

Keyser Soze ::

CoolBits je izjavil:

Problem je v tem, da po mojem mnenju ne izboljšuje NIČ. In samo to.

Ja no, mal predrugači obstoječe sranje. Za nekatere je malenkost drugačno sranje tudi izboljšanje. Odvisno kakšne kriterije si postaviš.
OM, F, G!

Pšenični ::

"Tako kot vsi ostali idioti, ko hodijo na referendume glasovat proti vladi in ne proti predlogu."

Kdo bo dal pa tebi naziv. Tole je direkt žalitev. Kdo r ne misli tako kot ti je prosto po tebi Idiot.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::


Mhm, če verjameš. Triumf koalicije bo popoln. Zakon sprejet. Situacija popravljena, vi boste pa že leto ali dve skakali v luft kakšno sranje imamo. Žalostno je edino to, da ljudje ne morejo videti zakulisja priprave "malega dela". Ampak če ne gre zlepa, bo šlo pač zgrda. Na napakah se učimo. Se bomo pa še malenkost dlje.


Zakulisje je itak precej jasno. Je pa tudi dost nepomembno. Spet se obremenjujete z vsemi drugimi bedarijami, kot pa dejanskim predlogom. Zakaj je pomemben razlog zakaj je bil predlog podan? Zakaj je pomembno kdo ga je podan? To je en tak rdeči vs. beli bullshit še s časa juge, ki se ga nekateri niste otresli.

Problem je v tem, da po mojem mnenju ne izboljšuje NIČ. In samo to.


With all due respect, tvoje mnenje je napačno.

Ja no, mal predrugači obstoječe sranje. Za nekatere je malenkost drugačno sranje tudi izboljšanje. Odvisno kakšne kriterije si postaviš.

Manjše sranje je še vedno boljše od večjega sranja. Če "sranje" v državi vsako leto zmanjšamo samo za malo z reformami, bomo na dolgi rok prišli do spodobne države. Vzdrževanje status quo in stagnacije zato ker noben predlog ni dovolj dober za tebe pa nas bo držalo v trenutnem dreku v nedogled - navsezadnje sam praviš da boljšega predloga ne bo ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

CoolBits ::

With all due respect, tvoje mnenje je napačno.

To se bo žal pokazalo komaj čez nekaj let... tako pravijo... samo upamo lahko, da je res, vemo pa ne.

Keyser Soze ::

Mavrik je izjavil:

Zakulisje je itak precej jasno. Je pa tudi dost nepomembno. Spet se obremenjujete z vsemi drugimi bedarijami, kot pa dejanskim predlogom. Zakaj je pomemben razlog zakaj je bil predlog podan? Zakaj je pomembno kdo ga je podan? To je en tak rdeči vs. beli bullshit še s časa juge, ki se ga nekateri niste otresli.
Hm, well na napačnega si se obrnil glede rdečih in belih, za mene so tule samo še "strokovni" in "nestrokovni". Zakulisje pa se sestoji večinoma iz "nestrokovnih". Na žalost.

Mavrik je izjavil:

Manjše sranje je še vedno boljše od večjega sranja. Če "sranje" v državi vsako leto zmanjšamo samo za malo z reformami, bomo na dolgi rok prišli do spodobne države. Vzdrževanje status quo in stagnacije zato ker noben predlog ni dovolj dober za tebe pa nas bo držalo v trenutnem dreku v nedogled - navsezadnje sam praviš da boljšega predloga ne bo ;)

Vidiš, sej si si odgovoril kar sam. Na DOLGI rok... Bomo prišli na bolje. Kar je zame nesprejemljivo.
OM, F, G!

igor0203 ::

Keyser, lahko poveš kaj je tako narobe pri tem predlogu?

Mipe ::

Ampak res, s strani nasprotnikov zakona o malem delu nisem videl NOBENIH prepričljivih argumentov, medtem ko je na strani zakona malo morje prepričljivih argumentov.

Pšenični ::

Dejstvo je, da bo referendum o malem delu padel. Padel bo zato, ker tej vladi noben ne zaupa.

Za sprejemanje takih rešitev je potrebno zaupanje. To pomeni, da bi morali verjeti bo vlada na drugi strani slabe strani tega zakona na drugih področjih kompenzirala. To se v nobenem primeru ne bi zgodilo.

Pač vlada v iskanju denarja kar naprej producira "sistemske" rešitve na različnih področjih, ki niso nič drigega kot zmajnševanje pravic in ugodnosti ddržavljanov. Če omenim področje zaposlovanja....

...zmanjšanje sredstev za javna dela
...zmajnkalo pred par dnevi sredstev za samozaposlovanje

Pa otroški dodatki, ki po 18 letu ne bodo več dodeljeni, pa malice v šoli...pa vračila občasne socijalne pomoči....pa plomba na nepremičnine upokojencem z tekočim letom - če hočejo še naprej prejemat varstveni dodatek....

Torej je jasno kam pelje vlak....

Tako bo referendum padel. NE bo samo ta, čez kakšen mesec je še eden...tudi ta bo padel.

"Ampak res, s strani nasprotnikov zakona o malem delu nisem videl NOBENIH prepričljivih argumentov, medtem ko je na strani zakona malo morje prepričljivih argumentov."

Zanima me, kakšne so tvoje izkušnje s študentskim servisom, ker si tako proti njim.

Zaključil bi še, da v ozračju vsesplošne kraje ni higijensko, da vlada sploh prihaja z takimi zakoni. Če pogledamo le NLB...

http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/...

Zgodovina sprememb…

Ramon dekers ::

malo delo mora pasti!

Mipe ::

Pšenični je izjavil:

Zanima me, kakšne so tvoje izkušnje s študentskim servisom, ker si tako proti njim.


Ni to očitno? Samo en primer bom dal. Ko sem jaz študiral, sem rabil knjižno gradivo. Moral sem ga kupiti na fakulteti za polno ceno ali pa riskirati fotokopiranje, študentski servis pa je talal vstopnice za "dogodke" (beri žure).

Pšenični ::

"Ni to očitno? Samo en primer bom dal. Ko sem jaz študiral, sem rabil knjižno gradivo. Moral sem ga kupiti na fakulteti za polno ceno ali pa riskirati fotokopiranje, študentski servis pa je talal vstopnice za "dogodke" (beri žure)."

In si doštudiral?

Keyser Soze ::

igor0203 je izjavil:

Keyser, lahko poveš kaj je tako narobe pri tem predlogu?

Bizarne oz. nesmiselne omejitve študentskega dela z namenom zmanjšati konkurenčnost le tega tipičnim oblikam zaposlitve. Sej ta zakon je samo to in nič drugega.

ZDR pa še vedno frigidno ždi tam nekje v zakulisju.
OM, F, G!

Mavrik ::

Bizarne oz. nesmiselne omejitve študentskega dela z namenom zmanjšati konkurenčnost le tega tipičnim oblikam zaposlitve. Sej ta zakon je samo to in nič drugega.


Saj natanko to hočemo! Odstraniti priviligiranost skupine, ki itak ne bi smela delati v zamenjavo za omogočanje dela v manjšem obsegu vsem.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mipe ::

Pšenični je izjavil:

"Ni to očitno? Samo en primer bom dal. Ko sem jaz študiral, sem rabil knjižno gradivo. Moral sem ga kupiti na fakulteti za polno ceno ali pa riskirati fotokopiranje, študentski servis pa je talal vstopnice za "dogodke" (beri žure)."

In si doštudiral?

Seveda ne, študij sem opustil. In pardon, šlo je za ŠOU, je pa vseeno isto sranje kot študentski servisi.

Pšenični ::

"Seveda ne, študij sem opustil. In pardon, šlo je za ŠOU, je pa vseeno isto sranje kot študentski servisi."

No, verjetno (možno) svoj neuspeh projeciraš podzavestno na študentski servis. Zdi se mi tudi da zadeve ne razumeš najbolje.

Si morda prebral zakon o malem delu v celoti? Verjetno imaš vse člene "v malem " prstu...

Mavrik ::

Si morda prebral zakon o malem delu v celoti? Verjetno imaš vse člene "v malem " prstu...


Jaz ga sem. Kateri členi te motijo?
The truth is rarely pure and never simple.

Mipe ::

Pšenični je izjavil:

"Seveda ne, študij sem opustil. In pardon, šlo je za ŠOU, je pa vseeno isto sranje kot študentski servisi."

No, verjetno (možno) svoj neuspeh projeciraš podzavestno na študentski servis. Zdi se mi tudi da zadeve ne razumeš najbolje.

Si morda prebral zakon o malem delu v celoti? Verjetno imaš vse člene "v malem " prstu...

Zakona nisem podrobno prebral, ker je za moje falirane možgane preveč zapleten. Sem pa prelistal www.nabolje.si, argumenti so zame dovolj prepričljivi. S strani nasprotnikov zakona še nisem videl dovolj prepričljivih argumentov.

Pšenični ::

"Jaz ga sem. Kateri členi te motijo?"

Si ti mogoče Mipe? Če si ga prebral, potem sam veš. Čemu je namenjen.

"Zakona nisem podrobno prebral, ker je za moje falirane možgane preveč zapleten. Sem pa prelistal www.nabolje.si, argumenti so zame dovolj prepričljivi. S strani nasprotnikov zakona še nisem videl dovolj prepričljivih argumentov."

Aha. Mi je vse jasno.

Mipe ::

Še vedno čakam na prepričljive argumente.

Mavrik ::

Si ti mogoče Mipe? Če si ga prebral, potem sam veš. Čemu je namenjen.


Razloži nam. Čemu ti misliš da je namenjen?
The truth is rarely pure and never simple.

Pšenični ::

"Razloži nam. Čemu ti misliš da je namenjen?"

Torej poznaš zakonodajo tudi širše?

Zeberdee ::

Zame osebno ima s strani zaposlovalca ali pa s strani porabnika malega dela zakon preveč omejitev in je predrag.

pirlo ::

Mavrik je izjavil:

Spet tipičen primer tega kar celi čas videvamo v tej temi: Slovenceljni so tako kratkovidni, da veselo sami sebe v drek tlačijo samo za to, da slučajno ne bi kdo drug kakšno malenkost pridobil.

Točno to dela malo delo, vse, ki jim vsaj malo dobro gre jih potlači v drek, kjer so že vsi drugi, namesto da bi druge vlkeli iz dreka.

Mavrik je izjavil:


Problem je v tem, da po mojem mnenju ne izboljšuje NIČ. In samo to.


With all due respect, tvoje mnenje je napačno.

Ti si pa nostradamus al kaj, da veš kaj je pravilno? Najbolje, da greš za svetovalca Pahorju, mogoče te celo Obama zaposli, trenutno je v krizi glede Libije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirlo ()

pirlo ::

Mipe je izjavil:

Še vedno čakam na prepričljive argumente.

Veliko večja obdavčitev, sponzoriranje političnih strank, zmanjšanje obsega trenutnega študentskega dela (na račun obdavčitve), socialna katastrofa za študente.

bluefish ::

Veliko večja obdavčitev
Pravilno. Delodajalec bo dvakrat premislil, če se mu splača imeti nekoga preko malega dela ali pa ga raje redno zaposli.

sponzoriranje političnih strank
Na kak način?

zmanjšanje obsega trenutnega študentskega dela
Za nekatere minus, za druge plus. Dejstvo je, da je trenutno povprečen zaslužek študentov nekje okoli 2000€ letno. Neto znesek je s predlogom še vedno dovolj visok.

socialna katastrofa za študente
Teoretično bo denar, ki ga bo pobrala država šel v sklad za štipendije. Sedaj tega ni bilo. Kot drugo pa bo folk še vedno lahko delal. Kako je to socialna katastrofa?

overlord_tm ::

pirlo je izjavil:

Mipe je izjavil:

Še vedno čakam na prepričljive argumente.

Veliko večja obdavčitev, sponzoriranje političnih strank, zmanjšanje obsega trenutnega študentskega dela (na račun obdavčitve), socialna katastrofa za študente.


Mogoce se bodo se banane podrazile zaradi tega zakona!

Malajlo ::

"Dajatev iz malega dela znaša 14 % od bruto plačila za opravljeno malo delo, kar je enako kot znaša trenutna koncesijska dajatev iz dela dijakov in študentov"
http://www.nabolje.si/si/malo_delo/malo...

Torej, prej so pobrali ŠS, zdaj bo pa država. A so ŠS potem plačali še DDV od izstavljenega računa?

OT: a so "šalo" o podkupnini Juriju lansirali za priakz grdih grdih ŠS?

Keyser Soze ::

@blueFish
tale svoj post si sprintaj, si ga shrani nekam na komjupter, si zapiši link, whatever, si nastavi v koledarju opomnik čez dve leti in pridi potem ponovno predebatirat zadevo v to temo.
OM, F, G!

bluefish ::

Ni strahu. Čez dve leti bo nova vlada tako ali tako čarala nekaj svojega.

Ramon dekers ::

ja procenti bodo sli v sklad za stipendije, tako kot so pokojnine v skladu. Ta sklad bo krpal avtoceste in dajal delo zidarju ivanu. Tako kot obicajno to poteka. Bog ne daj da res kdo verjame tem oslarijam.

Malajlo ::

Ramon dekers je izjavil:

ja procenti bodo sli v sklad za stipendije, tako kot so pokojnine v skladu. Ta sklad bo krpal avtoceste in dajal delo zidarju ivanu. Tako kot obicajno to poteka. Bog ne daj da res kdo verjame tem oslarijam.

Od kje ti to? Kot vem, je ravno obratno... Iz proračuna zdaj dofilavamo pokojninsko blagajno.

Keyser Soze ::

bluefish je izjavil:

Ni strahu. Čez dve leti bo nova vlada tako ali tako čarala nekaj svojega.

Ja, najboljše kar takoj začet valit zadevo na pleča nove vlade. Oni bodo imeli bore malo oz nič vpliva na posledice morebitnega sprejetja tega zakona, ki se bodo začele takrat kazati. Rešuje vas le to, da boste lahko vpili, da bi bilo brez tega le še slabše.
OM, F, G!

Mati ::

Malajlo je izjavil:

"Dajatev iz malega dela znaša 14 % od bruto plačila za opravljeno malo delo, kar je enako kot znaša trenutna koncesijska dajatev iz dela dijakov in študentov"
http://www.nabolje.si/si/malo_delo/malo...

Torej, prej so pobrali ŠS, zdaj bo pa država. A so ŠS potem plačali še DDV od izstavljenega računa?

OT: a so "šalo" o podkupnini Juriju lansirali za priakz grdih grdih ŠS?


Zavajanje. Dajatev iz malega dela je res 14%, zraven pa pride še 3 * 5,96% za pokojnino, socialo in ....
Torej skupna obremenitev delodajalca bo okoli 30%, napram zdajšnjim 14%.
Kaj drugega, kot obremenjevat delodajalce pa ta vlada itak ne zna. Že itak je naredila kataklizmo na trgu in povzročila ene 20.000 brezposelnih več, kot bi jih bilo drugače, če nebi dvigovali minimalnih plač.

Zakaj pa je zakon slab? Zato, ker bodo na primer gostinci sedaj pač vse zaposlili na malo delo, jim prikazali par ur, ves ostali denar pa dali delavcu na roke. Da pa bi imeli toliko gotovine, bodo pobrisali še več računov in odvedli še manj DDV.
Pa ne, da poznam kakšnega gostinca ki briše račune, samo ko se ravno pogovarjamo....

pirlo ::

bluefish je izjavil:

sponzoriranje političnih strank
Na kak način?

Z Zakonom o malem delu izgubljajo edino posredniki na trgu dela (sedanji študentski servisi), saj bodo v bodoče to delo opravljali posredniki, za določen čas izbrani na javnem razpisu, na neprofitni osnovi, v ta namen pa bo namenjenih do 60 % manj sredstev kot do zdaj (2% namesto 4,5%), pri čemer bo presežek namenjen za štipendije.
Nekoliko manj sredstev bo prejela Študentska organizacija Slovenije (njena sredstva se bodo do leta 2012 postopoma znižala, s sedanjih 4,5%, na 2%,). Več sredstev pa bo namenjenih neposredno za dejavnosti mladih, prejemniki pa bodo izbrani na javnem razpisu Urada RS za mladino. S tem bo zagotovljena večja transparentnost, na razpisih pa bodo lahko kandidirali vsi mladinski projekti. V 7 članski razpisni komisiji za pripravo razpisa, vodenje postopkov in izbor ponudb bodo v večini zastopani mladi (predstavnik ŠOS, DOS, ŠS, Mladinskega sveta, Urada za mladino in predstavnik Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za šolstvo in šport).

Vsi vemo kako gredo pri nas razpisi >:D

bluefish je izjavil:

Zapomni si to, da bo potrditev tele zakonodaje odrinila realne, rezultate prinašajoče rešitve nekam daleč v prihodnost. Vsaj do sredine vladavine naslednje vlade, če ne še dlje v prihodnost. Zavrnitev predloga pa bo pritisk na zakonodajalca da v najkrajšem možnem času poišče ustrezno in predvsem dobro rešitev.
In zakaj o tej rešitvi nič ne slišimo niti s strani opozicije?

Ker tudi njej to paše, saj bodo imeli tudi oni koristi od tega. Sicer pa je že Janša v drugem letu svojega mandata hotel izkoreninit pravice študentov, še veliko bolj na hard. Zdaj je Pahor v svojem drugem letu mandata probal samo na enem področju, ostala verjetno spet v drugem letu naslednjega mandata pridejo na vrsto. Dejstvo je, da če zdaj odrežejo finance študentskim organizacijam, bo težje nasprotovat naslednjim predlogom, kdor ima denar pa zmaga v demokraciji. Vizija parlamenta pa je itak jasna in gre v smeri Amerike, čudi me še samo, da niso kakega Pilatusa poslali v Libijo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirlo ()

solatko ::

Malajlo - Ne seri buče - država MORA po zakonu financirat predčasne upokojitve, benificirano dobo (delavno dobo s povečanjem), socialne pokojnine tistim, ki si niso zaslužili svoje......, dodatke za nego, varstveni dodatek ....., tega pa je neprimerno več, kot daje država, zato pa moramo v reformo. Vrne naj skladu pokradeno (s prihvatizacijo) lastnino (vlaganja v državno infrastrukturo cca 50-ih let), pa bo pokojninska blagajna zdržala vsaj 3 generacije, brez kakršne koli reforme.
Delo krepa človeka

bluefish ::

Keyser Soze je izjavil:

bluefish je izjavil:

Ni strahu. Čez dve leti bo nova vlada tako ali tako čarala nekaj svojega.

Ja, najboljše kar takoj začet valit zadevo na pleča nove vlade. Oni bodo imeli bore malo oz nič vpliva na posledice morebitnega sprejetja tega zakona, ki se bodo začele takrat kazati. Rešuje vas le to, da boste lahko vpili, da bi bilo brez tega le še slabše.
Ne, ne gre se za valjenje zadeve na pleča druge vlade. Nekako iluzorno je pričakovati, da bi/bodo spisali zakon, ki bi bil bolj učinkovit in bi trg dela urejal celostno. Pač, polovičarstvo, ki je očitno postalo sprejemljivo.

Lonsarg ::

Nekateri naivno mislite, da je zmožna vlada kaj bolšega spisati. Oziroma da je sploh možno v doglednem času. Vas bom razočaral. Če se ta zakon ne sprejme, ne bomo dobili bolše rešitve. Bolša rešitev je NAJBOLŠI možni agrument proti zakonu. Če opozicija zakone ne ponoja alternative to pomeni, da je zelo naumna, ali pa je nima, oziroma NOČE, ker je za trenutno stanje.
Jaz bi najraje referendumsko vprašanje dopolnil, da je bolj jasno.

"ali ste za trenutno stanje študentskega dela ali za malo delo" Obkrožite "malo delo" "študentsko delo"
Tak, tko bi blo pravilno vprašanje:D

Dobili bomo vmesno rešitev. Sprejeli bodo en minizakon, ki bo SŠ prispevke zmanšal, pol 2 let kasneje minizakon, ki bo mal omejil kolk delodajalci zaposlujejo, pol minizakon... tralala. Končni izzid čez 5 let bo malo delo na malo drugačen način. Z tem da ni blo sprejeto zdaj bo pa edina posledica 5 letna gospodarska in osebna škoda nemalo ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

V bistvu mamo še hujši problem: efektivnejši zakoni bodo morali po prstih udariti preveč ljudi, ki zdaj vlečejo denar na črno, kar pomeni da bodo avtomatsko proti.

Glej koliko štale povzroča samo to malo delo, ki bo po prstih udarilo samo tistih 5% večnih študentov, ki vlečejo velike neobdavčene denarje ter njihov ekosistem. Zdaj si pa predstavljaj da bi spisal predlog zakona, ki bi začel omejevati sivo ekonomijo, ki nas stane tretjine BDPja ;)

Slovenceljnom nam pač ne gre dost slabo da bi bili pripravljeni it na boljše za ceno dejanskega izvajanja zakonodaje. Veliko lažje je jokat kak smo bogi in poleg na črno vleč kup denarja ter socialno (ali štipendijo).
The truth is rarely pure and never simple.

Lonsarg ::

Lepo povedano Mavrik, že trenutni zakon je lih na meji efektivnosti, že udari kar precej ljudi, da so proti. Dodatno ti ljudje seveda z svojimi agrumenti prepričajo tudi kake, ki se jih zakon ne tiče, da glasujejo proti.

kpkp ::

Zakaj mora država določati urno postavko (se opravičuje, če se je kaj spremenilo v zadnjih mesecih, ker sem zakon bral že kar nekaj časa od tega)?
Zakaj ne smeš "sosedu" pomagat?
...
Odgovor je vedno isti, "da ne pride do zlorab".
V ti državi smo vsi avtomatsko krivi, očitno se vračajo Napoleonovi časi.

To kar je rekel Maverik vsekakor drži, taka je moderna demokracija, kjer je plan začrtan v naprej, odpor ljudstva pa vpliva le na to v kolikem času bo prišel v veljavo.

BlueRunner ::

redo je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Tudi sedaj ne bi bil poklican, če ne bi drugi opravljali tvojega dela.

A to misliš tiste druge, ki so plačani za tisto delo? Ali tiste, ki so odvisni od te zakonodaje?

Mislim na tiste, ki so se zbrali in se odločili doseči razpis referenduma. Lahko je govoriti, da "takrat nisi bil poklican", če so tudi tokrat vsi ostali opravili delo namesto tebe. Mimogrede. Tudi tokrat nisi poklican. Povabljen si.

redo je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Me prav zanima koliko si sam osebno doprinesel k temu, da se bo tvoje mnenje lahko neposredno ugotavljalo - če se boš referenduma sploh udeležil.

Nič, popolnoma nič. A bi moral? Koliko podpisov si pa kaj ti osebno zbral? A si bil plačan za to?

Kar se mene tiče je zakon OK, potrebe za referendum ne vidim in pri zbiranju podpisov za referendum v skladu s svojo izbiro tudi nisem sodeloval. Če pa referendum je, pa štejem za svojo državljansko dolžnost, da se ga udeležim in se o vprašanju izrečem. Preden se bom izrekel, pa bom seveda poskrbel, da bom vedel o čemu se izrekam in zakaj bom glasoval tako, kot bom.


redo je izjavil:

redo je izjavil:

Zakoni nimajo študij, temveč imajo spremno besedilo, ki pojasnjuje razloge za zakon, namen zakona in tudi predvidene posledice zakona.

Brez zamere, spremna beseda pač ni enaka študiji.

Potem pa najbolje, da se kar takoj za čisto vsak zakon zahteva študijo. Kaj pa veš kakšne bodo posledice, če ni študije. Morda pa ta odkrije nekaj, kar si ni nihče prej misllil.

Kot prvo predlagam, da se na referendumu vrže vsak zakon, ki predhodno ni bil podkrepljen s celovito študijo, ki jo mora seveda pripraviti nekdo, ki je neodvisen od katere koli politike.

Najbolje kakšen Jeffery Sachs.

redo je izjavil:

Bolj kot ne edina stvar, ki jo dojamem za sprejemanje tega zakona je zmanjšanje konkurenčnosti študetnskega dela in nova delitev zbranih sredstev (ob predpostavki, da ne bo drugih vplivov in sprememb).

Če poslušaš sindikate, bo ta zakon najmanj konec sveta, ker malim delavcem ne jamči enakih pravic, kot jih imajo veliki delavci. To, da so študenti danes še mnogo globje v dreku zlorabljanja, pa sindikatov evidentno ne zanima. In ja. Vsaj nekaj ukinjanja privilegijev je dobro zato, da se stvari izenačijo. Izenačenje v smislu, da bi vse zaposlitve prevedli na sistem študentskega dela, pa je proti mojim načelom.

Najbolj zabavno in komično pa je gledati dve popolnoma si nasprotujoči strani (študentske service in sindikate), ki družno udrihajo po skupnem sovragu. Študentska stran trdi, da se bo delo zakompliciralo ter podražalo in bo tudi zato manj študentov delalo, sindikalna stran trdi, da bo premalo varovalk in bo malo delo zaradi enostavnosti in nizkih dajatev škodilo rednim zaposlitvam. Sam menim, da ga oboji serjejo.


redo je izjavil:

Sicer pa hvala za linke, čeprav ne razumem, zakaj je potrebno toliko pare.

Želim si, da bi ljudje preden vstopijo v debato, vsaj zakon prebrali - skupaj z utemeljitvijo zakaj je zakon po oceni predlagatelja potreben.

Imaš pa prav. Preveč pare. Za to se ti opravičujem.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Če po dveh letih in pol krize, je vlada sposobna sestaviti tak zakon, ki uzakonjuje delo na črno na ravni 6000€ letno, torej 500€ neobdavčenega mesečnega dohodka, tako definira sosedsko pomoč 24ur.si.
Zakon odvzema tam, kjer še lahko. Proti sem študentskemu delu, ker je v takem stanju kot je sedaj posmeh.
Toda zakon ne rešuje nikakršnega problema, razen kot vedno, pobrati procente. Zakon te celo sili v delo na črno...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlueRunner ::

kpkp je izjavil:

Zakaj mora država določati urno postavko (se opravičuje, če se je kaj spremenilo v zadnjih mesecih, ker sem zakon bral že kar nekaj časa od tega)?

Spodnja urna postavka zato, da omejiš zlorabe na račun poceni dela in s tem povezanega izkoriščanja/izsiljevanja.
Zgornja urna postavka pa zato, da omejiš zlorabe s prikrivanjem števila opravljenih ur ter zagotoviš, da malo delo zaradi svojih posebnosti ne bo konkuriralo rednim zaposlitvam.

kpkp je izjavil:

Zakaj ne smeš "sosedu" pomagat?

Čisto druga tema.

kpkp je izjavil:

Odgovor je vedno isti, "da ne pride do zlorab".
V ti državi smo vsi avtomatsko krivi, očitno se vračajo Napoleonovi časi.

V državi, kjer niti večina voznikov ni sposobna niti po omejitvi voziti, če na ovinku ne stoji policaj, je temu pač tako. Pa je to nekako elementarna zadeva. Kultura je tukaj tipično balkanska.


kpkp je izjavil:

To kar je rekel Maverik vsekakor drži, taka je moderna demokracija, kjer je plan začrtan v naprej, odpor ljudstva pa vpliva le na to v kolikem času bo prišel v veljavo.

Odpor ljudstva pri tem zakonu ne bo imel nič drugega za rezultat kot to, da se bo agonijo še naprej podaljševalo in nič spremenilo. Žal. Ampak ne bo pa še konec sveta.

Pri kakšnem drugem referendumu bodo posledice morda tudi bolj boleče.

Je pa tokrat odločitev v celoti v naših rokah. Kakor nas bo večina udeležencev glasovala, tako pač bo.

Daedalus ::

Pol ni glih fajn podpirat tak zakon, katerega glavni namen je pohabi konkurenco normalnim oblikam dela, namesto da bi probal izboljšat konkurenčnost slednjega?


Proti študentskemu delu z redno zaposlitvijo vsaj z vidika dajatev in obdavčitev nikol ne boš konkuriral. Ne gre. Nelojalna konkurenca pa se naj, tako kot je to sicer v navadi, kr popuca.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kpkp ::

BlueRunner vzemi moj post kot celoto, ker če ga obravnavaš tako raztrganega zgubi bistvo, ker če odgovarjaš na retorična vprašanja, na katera sem celo sam odgovoril, potem oba izpadeva bolj butasto. Pa nič osebnega, da se razume :)

Ljudje pa ne vozijo odgovorno, zato ker ne odgovarjajo za svoja dejanja, to je treba spremenit. Odgovornost na krivce, ne pa na nek kolektiv.

D3m ::

Jaz bom glasoval ZA.
|HP EliteBook|R5 6650U|

BlueRunner ::

kpkp je izjavil:

BlueRunner vzemi moj post kot celoto, ker če ga obravnavaš tako raztrganega zgubi bistvo, ker če odgovarjaš na retorična vprašanja, na katera sem celo sam odgovoril, potem oba izpadeva bolj butasto. Pa nič osebnega, da se razume :)

Ljudje pa ne vozijo odgovorno, zato ker ne odgovarjajo za svoja dejanja, to je treba spremenit. Odgovornost na krivce, ne pa na nek kolektiv.

Čeprav sem tvoj odgovor malo bolj seciral, kot je to bilo nujno potrebno, pa je poanta mislim, da preživela. Vedno več omejitev in držanja za rokce, ker individualno menda ne moremo skrbeti zase. Vse upiranje pa neizbežno samo odlaga.

Vendar pa imamo vsaj pri nas mnogo bolj elementaren problem: nimamo zavedanja, da imajo naša kolektivna obnašanja resne posledice, hkrati pa je stvari možno spreminjati samo individualno. Tudi v odsotnosti neposredne povratne zanke. Cestna prispodoba je samo to, da v povprečju pri nas nismo sposobni pogledati malo naprej od naslednjega ovinka in razmisliti kako se odpovedati trenutnemu ugodju za dolgoročne koristi. Razvojni psihologi bi pripomnili, da je ravno odrekanje trenutnim ugodnostim v zameno za dolgoročne koristi tisto, kar nas ločuje od ostalih primatov in živali v splošnem. Namesto nagonskosti razmislek in projekcija v prihodnost.

Študentom predvsem manjka projekcija njih samih v prihodnost "na drugi strani diplome". Če bi bili (v povprečju) sposobni videti kako jim bo trenutno ugodje študentskega dela prineslo dolgoročno škodo, potem bi bila odločitev za njih mnogo lažja in dileme več ne bi imeli. Seveda pa se morajo za dolgoročno korist odreči trenutnem ugodju. Kar pa ni enostavno. Še posebej težko pa je študentu pojasniti kakšno napako dela, če ni sposoben te projekcije naprej v času.

Individualnost tukaj poči in kolektivna rešitev z omejevanjem je primerna rešitev. Tudi, če je samo začasna vmesna stopnja.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Ta prispodoba, ki si jo podal v prvem odstavku res spominja na neke vrste moderno suženjsko.

Pomoje se razlog za ta zakon predvsem, skriva v prazni pokojninski blagajni in nasploh v pokojninskem sistemu kot takem, ker je težko študentu prodat, da se plača vlagat v ta pokojninski sistem. Zato hočejo študente narediti manj zanimive na trgu delovne sile in prisiliti, da prispevajo v pok. blagajno.
Če se bi šlo le za študentske servise in tistij 15%, bi lahko država uvedla svoje in skoraj ne dvomim, da bi večina raje pomagala državnim kot privatnim (ki nimajo nekega ugleda v širši javnosti), če pa še to nebi bilo dovolj, pa bi lahko državne servise naredili bolj zanimive s kako olajšavo za delodajalce. Ampak mislim, da je vsem jasno, da se ne gre le za ŠS.

BlueRunner ::

Seveda se ne gre samo za ŠS ali samo za študentski aspekt tega zakona. Mislim, da so se v tem zakonu srečale tri stvari.

1) Kako zmanjšati obseg dela na črno in posledično pobrati nekaj več denarja v namenske blagajne. Namenske so seveda pokojninska in zdravstvena. Ni pa to integralen proračun, za katerega bi ga nekateri radi prodali.
2) Kako vsem, ki so brezposelni, omogočiti nekaj malega postranskega zaslužka brez dela na črno. Tukaj so ključne besede "nekaj malega postranskega". Vse omejitve izhajajo iz tega izhodišča.
3) Kako ukiniti študenstko delo kot škodljivo anomalijo na trgu dela. Ob upoštevanju slovenske specifike, da si študentje z občasnim delom pomagajo tudi pri preživetju, so samo za njih v okviru malega dela nekatere omejitve sproščene.

Vse troje skupaj se je sestavilo v zakon, ki ga sedaj vsakdo razbija iz svoje strani.

Eni pljuvajo po tem, da poskuša država vsaj del dela na črno legalizirati in od tega pobrati kar je cesarjevega. Nič več, kot to pobira od vseh ostalih zaposlenih, kar je konec koncev edino pravilno.

Drugi pljuvajo po tem, da bodo "nenadoma" trg dela odprt za vse brezposelne, ne glede na razlog brezposelnosti, kar bo študente porinilo v podrejen status. Čeprav to na prvi pogled je dober argument, ga ne jemljem kot posebej pomembnega. Kdor je želel delati, je to počel že sedaj z različnimi načini izigravanja sistema. Torej bo dela še vedno enako, iskalcev dela tudi še vedno enako, vendar pa bo država poskrbela vsaj za minimalne standarde (nezgodno zavarovanje, odgovornost delodajalca) in seveda pobrala svoj delež - enak delež, kot ga pobira pri vseh ostalih zaposlenih.

Tretji pa pljuvajo po tem, da bi lahko uredili samo študentsko delo in ga ne bi bilo potrebno nadomeščati z malim delom. Kar je sicer res, vendar pa pripravljalci niso iskali samo načina kako ukiniti ŠD, ampak so zasledovali druge stvari, ŠD pa je po finančnem obsegu zaslužkov posamičnih študentov in naravi dela (občasen postranski zaslužek - brez vpliva na siceršnji socialni/zaposlitveni status) nekako naravno padel v to zgodbo malega dela.

Četrti pa pljuvajo, ker pač morajo pljuvati po vsem kar pripravi ta vlada.

redo ::

@BlueRunner
Glej, če imaš kake posebne zasluge pri TO ali pa pri prvi ustavi ali karkoli, kar ti očitno leži na duši, se kar izpovej. Vidim, da bi se rad.

BlueRunner je izjavil:

Potem pa najbolje, da se kar takoj za čisto vsak zakon zahteva študijo. Kaj pa veš kakšne bodo posledice, če ni študije. Morda pa ta odkrije nekaj, kar si ni nihče prej misllil.

Vidim, kako so bistre glave predvidele študentsko delo.

BlueRunner je izjavil:

Kot prvo predlagam, da se na referendumu vrže vsak zakon, ki predhodno ni bil podkrepljen s celovito študijo, ki jo mora seveda pripraviti nekdo, ki je neodvisen od katere koli politike.

A misliš, da bi ti to lahko naredil zame? Tako, da nebi samo predlagal? Začel bi pa pri tistem Drobniču od zgoraj. Jaz pa spet nebi nič naredi, oh, grdi jaz. ;)

BlueRunner je izjavil:

To, da so študenti danes še mnogo globje v dreku zlorabljanja, pa sindikatov evidentno ne zanima.

Tole pa ne bo držalo. Kdo jih zlorablja, če sami hočejo delat tako? Ja, lahko daš glavo v rit in prepevaš kako neumni da so, ti pa da si njihov odrešitelj in jim boš svetil pot. Malo delo ali pa študentsko delo jim zgolj daje možnost (malo delo še komu drugemu), da lahko delajo. Malo delo poskuša zaščititi ostale zaposlitve. Študente zaščitiš tako, da jim štipendijo daš.

Zlorabljanje študentov se dogaja vse prej kje drugje, kot pri študentskem delu, pa to vsi po vrsti ignorirajo, ker je vsem en drek mar za to. Izbranim branžam pa v interesu. Zato se ni treba sprenevedat, da vlada piše ta zakon s kakimi plemenitimi nameni zaščite študentov. In ne, tam se nič ne poskuša izenačit, še govori se ne o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redo ()
««
5 / 30
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

popoldanski sp ali napotnica

Oddelek: Loža
92090 (1689) Mati
»

Zbiranje podpisov za referenduma (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21738425 (35249) borisk
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59889138 (71075) tx-z
»

Razbijanje studentov pred parlamentom (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978125107 (108069) €uro
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321709 (16921) bluefish

Več podobnih tem