» »

2 perfektna igralca šaha kdo zmaga

2 perfektna igralca šaha kdo zmaga

1 2 3
4
5

gani-med ::

Tole sem pa ravnokar našel na internetu, gre za raziskavo:

World Championship matches. Of 755 games played in 34 matches between 1886 and 1990, White won 234 (31.0%), drew 397 (52.6%), and lost 124 (16.4%), for a total White winning percentage of 57.3%.[17] In the last five matches in Adorjan's survey, all between Anatoly Karpov and Garry Kasparov, White won 31 (25.8%), drew 80 (66.7%), and lost 9 (7.5%), for a total White winning percentage of 59.2%.
CO2 is the elixir of life.

technolog ::

Med igralci visokega ranga ni toliko remijev in je več zmag na eni strani zgolj zato, ker so igralci sicer podobno močni, vendar imajo svoje šibke točke in so v določenih stvareh boljši, kakor so v določeni slabši. In tudi zato ker igramo ljudje, hudičevo zmotljiva bitja, hitro kaj spregledamo, zbranost pade. Zanimivo je pogledat napake velemojstrov, katerim bi se smejal celo začetnik v šahu.

Če bi pa dali igrat skupaj dve isti mašini, ki nimata šibkih točk, bi bil izid pomoje remi. Tisti procenti, ki jih je nekdo citiral so moja percepcija (verjetnost) različnih izidov. Kot sem rekel, če bi mi kdo držal pištolo na glavi in od mene zahteval rezultat, bi rekel, da bo remi. (-in po moje preživel).

Kot sem rekel, po moje skoraj gotovo remi. Kot ste rekli, obstajajo take pozicije, kjer je iniciativa prednost in take, kjer je iniciativa poraz (zugzwang), samo jih je procentualno zelo malo, in kar strinal se bi, so pogostejše če je na tabli malo figur, kar pa začetek igre ni.

Dopuščam možnost, da je prva poteza taka zugzwang ali zmagovalna pozicija, vendar dvomim in to močno.

+ Moj primer od prej. Recimo da privzamemo, da začetna pozicija ni taka in se obema uspe izmiznit iz nadaljnih zugzwang pozicij. Potem je remi zelo možen. Recimo končnica top proti lovec, kar je še zmeraj dva kmeta razlike je vseeno remi. Ali pa kralj+robni kmet in samo kralj, je tudi remi (ob določenih pogojih.). Ali pa kralj pa dva skakača proti kralju (kar 6 kmetov prednosti) je tudi remi.

Kot je že nekdo rekel, morda se pa nekega dne zgodi, da nekdo pogrunta tako očitno zmagovalno strategijo, da se bomo tepli po glavi, kako nismo že prej na to pomislili. Samo jaz verjamem v kompleksnost šaha :)

Zgodovina sprememb…

Double_J ::

Super. Zdaj moraš samo dokazati, da je to dovolj in da se nekaj takega da uveljaviti za VSAKO potezo belega.


S tem sem samo pokazal da imamo, ko vsak naredi enakih 5 potez, simetrično pozicijo, kjer je črni v prednosti!

Torej imamo še vse figure na mizi, pozicija je simetrična, vendar ima črni prednost. Za to si rekel, da je praktično nemogoče.
Dve šivanki...

Okapi ::

Jaz pa sem precej prepričan, da bi ob popolni igri (se pravi, pri optimalnem odgovoru na vsako nasprotnikovo potezo) beli do konca obdržal prednost ene pol-poteze in prvi požrl nasprotniku kralja. Prednost prve poteze namreč lahko tekom igre kopni samo zato, ker odgovori na poteze črnega niso 100% optimalne.

O.

Thomas ::

Kako dobro pa pravzaprav igrajo vrhunski programi?

Sigurno velikokrat začnejo s prvo najboljšo možno potezo. A je to e2-e4 ali je kakšna druga, očitno jo kar povlečejo.

Pa potem njihova druga? S kar veliko verjetnostjo je prva najboljša. In tako naprej. Po mojem boljš kot drugo najboljšo že vlečejo, morda 1,5-to najboljšo. Zgoraj ni več veliko prostora. Blizu optimalne igre so.

S tem sem samo pokazal da imamo, ko vsak naredi enakih 5 potez, simetrično pozicijo, kjer je črni v prednosti!


Zreduciral si pozicije na 1/20^10 = 1/10^13 in imaš pozicijo, ki je MORDA boljša za črnega.

da bi ob popolni igri (se pravi, pri optimalnem odgovoru na vsako nasprotnikovo potezo) beli do konca obdržal prednost ene pol-poteze in prvi požrl nasprotniku kralja


To pa ni tko out teza, sploh ne!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Ja ja... samo sem le dal primer pozicije, ki ni trivialna in je že zelo podobna začetni.

Se pravi če to drži... potem nimaš kaj rečt za začetno, ker je dejansko zgolj ugibanje.
Dve šivanki...

gani-med ::

Programi uporabljajo že pripravljene repertoarje otvoritev, ki so večinoma enake tistim, ki jih igrajo igralci na (ljudskih) turnirjih iz v praksi preizkušene teorije.
Vsak program ima vnaprej določen nabor otvoritev, ki je tako prilagojen, da igro z največjo verjetnostjo pripeljejo v take pozicije, ki ocenjevalnim algoritmom programa najbolj ustrezajo.

Prvih 8-15 potez tako programi običajno kar zdrdrajo, "razmišljati" začnejo pa šele za tem.
CO2 is the elixir of life.

technolog ::

Ja, tako je. Knjiga otvoritev so samo vnaprej naštudirana zaporedja iz šahovske zgodovine... Nikjer ne piše, da bo optimalni beli igral po tej knjigi, utopično je to pričakovat, lahko da vleče kar eno X potezo.

Thomas ::

Optimalni beli se v zelo oddaljene vode najbrž ne bo spustil.

samo sem le dal primer pozicije, ki ni trivialna in je že zelo podobna začetni.


Kaj ni trivialna? Ena bilijoninka možnih pozicij je, ker je pač toliko potez naprej in je hkrati edina, ki DOPUŠČA, da bi ti imel prav.

S tem si ne boš opomogu!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Ja ni trivialna, da bi bilo samo par figur na mizi. Je praktično simetrična začetna pozicija, zgolj z nekaj premaknjenimi figurami. En poučen primerček pač.
Dve šivanki...

Thomas ::

To smo videli v filmih, kako pride en ultrapameten in potegne neko čisto odpuljeno potezo in take vleče do konca in zmaga.

V resnici so takšne poteze zelo redke. Večina je povsem predvidljivih, oziroma v okviru standardnih pričakovanj.

Tiste "tadivje" pridejo v zgodovino in v teorijo. Smo jih že precej izrudarili.

zgolj z nekaj premaknjenimi figurami. En poučen primerček pač


In po njej črni nujno zmaga? Tako kot pri ganimedovem primeru?

Don't think so!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Double_J ::

Da, prašej Bobby Fisherja.

Bobby Fischer @ Wikipedia
Dve šivanki...

Thomas ::

Ja, sure, kar ti ga vprašaj, ali pa kateregakoli drugega, da ti dokaže, da iz te pozicije črni nujno dobi. Ti to trdiš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Verjetno dokazal ni in ne more. Samo po teh 5 identičnih potezah na obeh straneh, je beli v težkem sranju. Tako on pravi.

Verjetno ga še nobeden ni iz tam premagal... tle je zelo dober indic da je beli izgubljen.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Do 10 polpoteze je najmanj bilijon možnih "simetrij" in za eno od teh ti trdiš, da je "indikativna zate".

Kako potem to sklepaš še za začetno, narediš še tadrugi leap of faith, ne vem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

začetna postavitev je vsekakor slabša kot postavitev kjer so figure odprte in postavljene proti ali v središču šahovnice

Double_J ::

Za začetno samo trdim da možnost obstaja, da je takšna. Ker za neko relativno podobno pozicijo, beli kar precej verjetno nasanka.

Sej lahko se gremo igrico... postavi čisto vse figure na tablo, s tem da so simetrične, ter da beli dokazano izgubi. To se zagotovo da!
Dve šivanki...

Thomas ::

Ja, izvoli, kar naredi! Ti trdiš nekaj izrednega, ti to tudi dokazuj.

Če "se zagotovo da", in "verjetno nasanka" - je nakako premalo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Jah ni ravno izredno, sej je že Fischer to pokazal.

Če bi moral sam delati bi po premisleku naredil takole. Torej, simetrična postavitev, figure pa se večinoma blokirajo in nimajo kam, ter je beli prisiljen prvi premakniti figuro, ki ščiti kralja. Potem je pa najebal, ker črni lahko naredi šah-mat.

To ni nič takega... tale od Fisherja je pa bolj impresivna, ker je tako blizu začetni poziciji. Rad bi videl statistiko zmag iz te pozicije... če bi črni zmagoval ene 90% uf...
Dve šivanki...

Thomas ::

Če bi, ja. Potem bi moral samo dokazati, da je začetna tudi takšna, kot ta ena iz bilijona.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To je pa zdej vprašanje, koliko je kakšnih pozicij. Pomoje bi se to znalo precej dobro oceniti, s pomočjo statistike.
Dve šivanki...

Thomas ::

Kuriozum so vse take. Pa sploh ni jasno, da so take. Morda bi lahko bile. Vendar je procent tudi v tem primeru zelo majhen.

Kaj hudiča bi bilo tisto, kar nam laže, da je beli vsaj enak, če ne močnejši? Mora biti neka zelo nenavadna okoliščina znotraj šaha, ki je nihče ne pozna.

Črni, da lahko vedno zmaga, vendar kakor mi igramo, najmanjkrat zmaga? Plus to, da med začetniki niti ni te razlike, naredi se šele pri velemojstrih in programih. Potem se pa to še enkrat obrne, ko pridemo do optimalnega igralca?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Šah je igra za bogove, tam šele res spregledaš.

Ja kaj... v tem vesolju baje ne bomo imeli odgovora. Ali le bomo?
Dve šivanki...

gani-med ::

Hehe, za bogove bi bil šah dolgočasna igra, ker bi bil izzid vnaprej znan in vedno enak.

Igra je lahko zanimiva le nam, omejenim smrtnikom, ki se motimo, smo zavedeni, prestrašeni, nas kaj boli in podobno in šele vse te človeške pomankljivosti vplivajo na izzid in naredijo igro nepredvidljivo ter zanimivo.
CO2 is the elixir of life.

technolog ::

Kakšno igro potem šele bogovi špilajo :)

Mipe ::

Kdo pravi, da nismo figure na šahovnici?

Double_J ::

Jah bogu je vseeno ali špila 3 v vrsto, ali pa šah z milijon figurami.

Samo zanima me, če nam bo ratalo s kakšnimi kvantnimi computerji, to kar bogovi že vedo.
Dve šivanki...

technolog ::

Jaz sem v prejšnjih postih izrazil močan dvom, da na bo uspelo rešit šah - razen v primeru, da je zadaj kaka kratka, očitna teorija (ali pa recimo vedno zmagovalno zaporedje potez), ki je recimo snovalci šaha niso predvideli.

Samo glede na dolgo zgodovino raziskovanja šaha - dvomim.

gani-med ::

S hitrimi računalniki bi morda lahko našli v labirintih zaporedja potez kakšne "pravilne vzorce", ki bi pripeljali do rešitve in ki si jih takole čez prst tudi najboljši šahisti ne morejo zamisliti.


V zvezi s prejšnjo temo, me pa zabava misel, da je morda postalo bogovom dolgčas in so si zato odvzeli moči, ter se spremenili v nas, ki se v vsej tej nastali zmedi poskušamo nekako spet "najti" :)
CO2 is the elixir of life.

Thomas ::

"Bogovi" lahko vidijo neko igro do konca, ampak jih zadane bolj kot smrtnike, ki ne vidijo nič.

Tudi jaz vidim ganimedov "zugzwang" do konca, pa me zadane.

Če pa bogovi rabijo mau ignorance, si jo pa menda tudi lahko priredijo, ane?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

The game of checkers was solved in 2007,[174] but it has roughly the square root of the number of positions in chess. Jonathan Schaeffer, the scientist who led the effort, said a breakthrough such as quantum computing would be needed before solving chess could even be attempted, but he does not rule out the possibility, saying that the one thing he learned from his 16-year effort of solving checkers "is to never underestimate the advances in technology".[175]

Checkers @ Wikipedia

No ja, tle so ugotovili remi...
Dve šivanki...

Okapi ::

A za damo obstaja kakšna statistika zmag in remijev, kot obstaja za šah? Bi bilo zanimivo videti, ali ima v resničnem življenju beli tudi vsaj majhno prednost (čeprav je teoretično nima).

O.

Thomas ::

Kako slaba je inicialna pozicija ...

http://books.google.com/books?id=sUuBCz...

Premaga je druga inicalna pozicija brez kmetov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

McMallar ::

Zadnji stavek:"The position is one that could occur in actual play." Kako se lahko taksna pozicija pojavi?
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Thomas ::

Lahko beli šenkuje kmete črnemu, ki jih ta pobira s konjem(a), kater(eg)a pelje potem nazaj v štalo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

McMallar ::

OK. Na to nisem pomislil.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Matev ::

Premaga je druga inicalna pozicija brez kmetov.


v tej poziciji je črni napačno postavljen ... kraljica in kralj mu stojita narobe

in take pozicije ni mogoče da bi nastala ob igri... ker so kmetje nepremaknjeni in tudi če bi konja skakala ven bi bilo nemogoče zamenjati kralja in kraljico...

Matev ::

The key to Lord Dunsany's chess problem is the fact that the black queen is not on a black square as she must be at the start of a game. This means that the black king and queen have moved, and this could have happened only if some black pawns have moved. Pawns cannot move backward, so we are forced to conclude that the black pawns reached their present positions from the other side of the board! With this in mind, it is easy to discover that the white knight on the right has an easy mate in four moves.

http://www.billthelizard.com/2010/02/so...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Double_J ::

Thomas je zopet hotel nekaj manipulirati...
Dve šivanki...

Thomas ::

Ja, ja, bi bila manipulacija, si moram izmisliti drug (zelo soroden) primer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Zaenkrat tale slika, ki kaže, kako ranljiva je inicialna pozicija ...

.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Thomas ::

Torej ... nekako vidimo, da inicialna pozicija je ranljiva in šahist jo s svojimi potezami izboljšuje. Ne izboljšuje jo "kar tako", ampak proti poziciji, ki jo gradi njegov nasprotnik, na istih omejitvah in predpostavkah, kakor on sam.

Smo pač v šahovski gladiatorski areni, kjer je igra z ničelno vsoto.

Recimo, da imajo teoretiki prav in začetna pozicija res ni bogvekaj, je weak. Potem je odprta močnejša in beli ima tukaj jasen advantage. Prvi jo izboljša, črni mu lahko samo sledi. Hkrati optimalni igralec belih figur ni tako neumen, da bi krenil v smer, ki lahko pripelje črnega na vrh. Tudi, če takšne variante obstajajo - in obstajajo - se jih bo ognil v širokem loku, če bo le mogel. Če je optimalni igralec, se razume. O njem je beseda, ne o pocarjih.

Gledano tako ... DoubleJ nima municije. Na njem je, da jo pokaže. Ne v slogu "če bi lahko dokazal", ampak da dokaže. Kjer mu zmanjka. Komu ne bi?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Double_J ::

Dokazovati ni meni nič treba, ker nisem postavljal trditve, da črni zmaga. Ti si postavljal trditev, da črni ne more zmagati.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Thomas ::

Jaz sem postavil trditev, da ni kakšne realistične možnosti, da obstaja zmagovalna strategija za črnega. Čeprav čisto teoretična je, trdim to skozi.

Kaj si ti trdil, je pa a little vague.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Tole sicer ni nek argumentiran znanstven odgovor, pa vseeno.... Veliko sem igral šah, hodil tudi na tekmovanja, in tudi dosegel neke uspehe (recimo II mesto na regijskem prvenstvu). Šah sem sicer pustil, ker z vsem se mi res ni dalo ukvarjat, pa vseeno...

Nekako sem vedno raje imel bele figure. Tako intuitativno se mi zdi, da ima beli neko minimalno, a nezanemarljivo prednost. Zakaj? Nimam pojma. Dokaz? Ga ne vem.
Vse je za neki dobr!

Double_J ::

Jaz nisem nikoli govoril o tem kakšna je možnost. Če kdo govori o možnostih, naj pač da statistiko par tisoč simetričnih pozicij, bo vsaj kaj koristnega.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Izvoliš. Ti si navijal, kako ima morda črni premoč in vedno zmaga! Najdi argumente in nam jih predoči.

Najdi vsaj link na nekoga, ki dobro utemeljuje, da bi optimalni igralec s črnimi vedno zmagal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To se čisto vsi strinjajo, da ima določeno možnost. Ti si poizkušal neuspešno dokazovati, da je brez vsakršnih možnosti, z nekimi hoaxi.

brez neargumentiranih napadov na druge prosim. antonija
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Thomas ::

Double_J je izjavil:

According to game theory, playing second may be advantageous because White has to reveal his hand first.


Uradno stališče.


Jest sem te naprimer tko razumu. Ne vem pa, kako so te drugi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To ni trditev. May be pomeni, je morda lahko, torej obstaja možnost.

V temi smo ugotovili, da je lahko prva poteza pogubna v simetričnih pozicijah, tudi če imaš veliko figur. Se pravi... če te zanima ocena verjetnosti, pač poišči kaj o teh pozicijah.

Jaz se nisem spuščal v ocenjevanje verjetnosti.
Dve šivanki...
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šahovski problem - mat v dveh potezah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19119488 (7931) msjr
»

V šahu čedalje več remijev, prednost belega pa ostaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7225886 (18821) Jst
»

Šah - remi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17622676 (19179) Yosh
»

Kasparov vs. Fritz 8 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27317374 (14288) Thomas
»

Kasparov vs Junior (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18314319 (11180) Thomas

Več podobnih tem