» »

Šah - remi

Šah - remi

1 2 3
4
»

GregiB ::

"statistika" odigranih partij ni del šahovskega motorja (engine), ampak se praviloma shranjuje v t.i. otvoritvena drevesa (opening tree). Načeloma vrhunski šahovski programi ob uporabi motorja uporabljajo tudi otvoritvena drevesa za odločanje o najboljši potezi v dani poziciji. Torej, če igra program proti samemu sebi in "uvidi", da je statistika pri zanj najbolj optimalni potezi slaba, bo po algoritmu izbral manj optimalno potezo, za katero je npr. statistika boljša ali pa jo še ni....

BTW, II kategornik, državni šahovski sodnik, sodnik na blejski šahovski olimpijadi...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Yosh ::

Greva en šah, pokaži mi.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Okapi ::

Torej, če igra program proti samemu sebi in "uvidi", da je statistika pri zanj najbolj optimalni potezi slaba, bo po algoritmu izbral manj optimalno potezo, za katero je npr. statistika boljša ali pa jo še ni....
Kar je čisto logično, ker če bi - kot tule nekateri zmotno mislijo - šahovski program vedno odigral enako potezo v enaki poziciji, bi ga moral človek samo enkrat premagati in bi ga potem lahko vedno premagal na natanko enak način. Ponavljal bi poteze partije, pri kateri je program enkrat že pušnil in bi ga vedno premagal.

O.

Rok Woot ::

Uporabljam FICS omrežje in BabasChess, pa se prijavi. Ali pa če si iz Ljubljane? Velja tudi za GregiB :) Ni zdej to neki, kdo je boljši, sam tko, rad igram...

telexdell ::

Okapi je izjavil:

Kar je čisto logično, ker če bi - kot tule nekateri zmotno mislijo - šahovski program vedno odigral enako potezo v enaki poziciji, bi ga moral človek samo enkrat premagati in bi ga potem lahko vedno premagal na natanko enak način. Ponavljal bi poteze partije, pri kateri je program enkrat že pušnil in bi ga vedno premagal.

O.

Podobno je z osnovno temo debate. če/ko bodo izračunane vse možne poteze se bo po prvi odigrani potezi belega vedel končni izid partije. Seveda pa bo to pomenilo smrt računalniškega šaha.

PS- človeški bo, na našo srečo, živel še naprej.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WarpedGone ::

če/ko bodo izračunane vse možne poteze

So že kakšne ocene kolk je šahovska igra "compressable"?
I.e. a je treba res zračunat čisto vseh 2X al kolk je že posamenih možnih pozicij in potez al je možno zadevo razparcelirat v enakovredne razrede in s tem bistveno? zmanjšat število različnih relevantnih potez?
IMHO nam manjkajo matematični modeli, ki bi bili sposobno šahovsko igro prestavit iz množice posameznih potez v bistveno šibkejšo množico različnih razredov potez.
Zbogom in hvala za vse ribe

Yosh ::

Jaz igram na chesscube-u.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Mipe ::

Kako pa se ELO preračuna v slovenske kategorije?

Rok Woot ::

Nemoreš, Imaš turnirje, si dober dobiš kategorijo, si slab jo izgubiš. Naslova Mojstra nemoreš izgubiti.

http://www.freechess.org/
Men se zdi tole najbolj, kar se tiče online zastonj igranja.

Yosh ::

Rok Woot je izjavil:

Nemoreš, Imaš turnirje, si dober dobiš kategorijo, si slab jo izgubiš. Naslova Mojstra nemoreš izgubiti.

http://www.freechess.org/
Men se zdi tole najbolj, kar se tiče online zastonj igranja.



Pojdi na chesscube, google it, men je super.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Rok Woot ::

Ma lej FICS je cel zastonj, pa velik dobrih imaš, pa velik različnih skinov. Ko tm pa že vidm, maš neko opcijo za plačevat...

Matev ::

>>> program (tisti ki so tako napisnai) ima stopnje težavnosti in določeno količino odstopanja ki zagotavlja da program izbira različne poteze

to sem napisal in drži

...
a če programu rečemo da vedno potegne najboljšo špotezo ki jo izračuna potem bo vedno enako potegnik

okapi - štekaš

Okapi ::

Ti pa ne štekaš, da program največkrat sploh ne izračuna ene in edine najboljše poteze, ampak več enako dobrih "najboljših" potez. Poleg tega je izračunana ocena posameznih potez odvisna od časa, ki ga ima na voljo za računanje, in od trenutne obremenjenosti procesorja. V resničnem življenju pogoji praktično nikoli niso identični, razlike v izračunani vrednosti posameznih potez pa so tako majhne, da že majhna razlika v temperaturi procesorja lahko vpliva na to, katero potezo bo v danem primeru program izbral kot "najboljšo".

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Matev ::

ampak več enako dobrih potez.


jaz vedno trdim da se že prve poteze ne da določiti katera je najboljša
kaj šele da bi bila igra kot je nekdo navedel zgolj odštevanje in kaj že vse je bilo napisano...

a računalnik bo pač zračunal do določene globine in ne glede na temperaturo procesorja bo zanj določena poteza pač najboljša
ker algoritma za izračun ne spreminja
razen če mu rečemo da ga

Okapi ::

Še kar ne štekaš. V praksi bo največkrat izračunal, da so recimo tri (ali dve ali pet ...) poteze do zadnje decimalke, na katero računa, enako "najboljše". A misliš, da v takem primeru reče "sorry, ne morem se odločit";)

Program je pri ocenjevanju vrednosti potez omejen z globino, do katere gleda, in še z marsičem, zato ne more absolutno natančno oceniti vrednosti poteze. Ker je možnih kombinacij potez tako zelo veliko, jih ima nujno več enako oceno. Kot če bi recimo moral med 1000 ljudmi izbrati najtežjega, tehtnica bi ti pa kazala samo na 10 kg natančno. V praksi bi imel recimo 10 "najtežjih" ljudi in tistega enega najtežjega bi moral med njimi izbrati naključno. Včasih pa bi med temi 1000 ljudmi naletel na kakšnega s 150 kg in bi ga dejansko lahko stehtal kot najtežjega.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Matev ::

Še kar ne štekaš. V praksi bo največkrat izračunal, da so recimo tri (ali dve ali pet ...) poteze do zadnje decimalke, na katero računa, enako "najboljše".


eh

štartaj v fritza ali kakšen drug program - recimo cm ali kaj takega
pa daj računalniku za oceniti določeno potezo in to ponovi nekajkrat z enakimi parametri o globini ocenjavanja in preračunavanja ... pa boš mogoče drugače govoril

to da v igri vleče različno v enaki situaciji sem ti pa že dostikrat napisal da je lastnost programa ker je tako napisan da izbira različne poteze v območju ki je z njegovo težavnostjo določeno

zato ne more absolutno natančno oceniti vrednosti poteze.

pa jo - seveda z njemu lastno natančnostjo - tako pač dela program (tu ni analognosti in navdiha)

Yosh ::

Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Yosh ::

Evo uganka za vse šahiste tukaj.


Beli : Kg1 Qe2 Rf1 Rc8 Nf3 g2 c3 d5 a5
Črni : Kg7 Qg4 Ra7 Rh3 Bd7 c5 d6 e5 h5 a6

Beli je na potezi, najdi najboljšo nadaljevanje.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Rok Woot ::

Ne štekam teh notacij oz. uporabljam druge. Kg1 zame pomen, kralj na polje G1... Če lahko na hitro razložiš al pa kak link...

Yosh ::

K.. king
Q .. kraljica( queen)
B... tekač ( bishop)
R.. top ( rook)
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Jst ::

Knight si pozabil...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Telefon mi pravi, mat belega v sedmi potezi. Prva poteza je pa Ne5...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Yosh ::

Ja pa jst sem mislil, da brez engina rešite. k pol je brezveze ane.

ok, 1. Nxe5 je prav, to pomeni da vzame, kaj pa naprej?

Pa ja, Knight je konj, mislim mal mi je čudn da tisti k igrajo šah ne poznajo svetovno notacijo.

Torej :
1. Nxe5...
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

GregiB ::

@ Yosh.... svetovna notacija? No such thing... Če se že zgražaš nad folkom, k uporablja motorčke za reševanje, se vsaj toliko potrudi, da pri copy-paste problema uporabiš slovensko notacijo (K, D, T, L, S), ki je po FIDE pravilih enakovredna vsem drugim....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Matev ::

meni je pa bolj všeč angleška varianta K,Q,R,B,N
se bolje znajdem

Jst ::

Eh, šah je MENI zanimiv samo iz compute vidika. Kako lahko eni pogoni z zelo majhnim zračunanim številom pozicij na sekundo tako dobro igrajo. Sem gledal Stockfish kodo. Nisem se spuščal v "vrstice kode" ampak kakšen je potek in funkcije (ki so dobro komentirane).

Če koga zanima, lahko približno opišem postopek... (ko se mi bo dalo)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Yosh ::

GregiB je izjavil:

@ Yosh.... svetovna notacija? No such thing... Če se že zgražaš nad folkom, k uporablja motorčke za reševanje, se vsaj toliko potrudi, da pri copy-paste problema uporabiš slovensko notacijo (K, D, T, L, S), ki je po FIDE pravilih enakovredna vsem drugim....



Zakaj bi moral uporabit slovensko notacijo? A angleška( svetovna) ni uredu al kaj? Krneki no.

Dej raje reši problem, k pa da mi pametuješ o notaciji.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šahovski problem - mat v dveh potezah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19119467 (7910) msjr
»

V šahu čedalje več remijev, prednost belega pa ostaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7225866 (18801) Jst
»

2 perfektna igralca šaha kdo zmaga (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
20613373 (10511) GregiB
»

Kasparov vs. Fritz 8 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27317344 (14258) Thomas
»

Kasparov vs Junior (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18314291 (11152) Thomas

Več podobnih tem