» »

Ekonomski propad v Zda in tudi drugod

Ekonomski propad v Zda in tudi drugod

««
27 / 45
»»

rh^ ::

Vsak mora začeti iz istega mesta, ne pa da ima nekdo 15m prednosti (če je nekdo že prej treniral pomeni le da je boljši, ne pa da ima prednost na štartu).


Problem pri večini monopolih je ravno to, ker nekatera podjetja, ki so sedaj v monopolnem položaju so štartala z 15m prednosti pred ostalimi in so sedaj že 100m naprej. Ravno zato mora posegati država in spodbujati vstop v tako panogo, saj s tem poveča razvoj, nižje cene, višja konkurenčnost, itn. Po tvoji logiki monopolov sploh ne bi bilo, ker bi vsi vstopali v tako panogo, ki ima višje dobičke in samo enega ponudnika, ki ne proizvaja racionalno. V realnosti je pač drugače.

Sicer pa je že jype z uporabo tvojih besed prikazal situacijo.

Daedalus ::

Trg je kot tek. Vsak mora začeti iz istega mesta, ne pa da ima nekdo 15m prednosti (če je nekdo že prej treniral pomeni le da je boljši, ne pa da ima prednost na štartu). Vsakomur mora biti omogočeno, da lahko pride tja in se dokaže. Če je zaradi tega dober, naj bo tudi nagrajen.


Kaj pa če se en nafila z vsemi možnimi poživili? Skleni s proizvajalcem tekaških copat, da samo zanj dela posebej ultra lahek model, ostali pa dobijo malo svinca v podplatu zraven? Al pa tekmecem na njihovih Najki Er copatih naredi luknjice z buciko? Jim da odvajala Seri Instant v jutranji čaj? Jim štartna mesta namaže s sekundnim lepilom? Al se pa nažre fižola in tako prdi, da tekmeci preprosto omedlijo? A to je še vedno "isto štartno mesto"?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

monster-x ::

jype,
Vsekakor je nasilništvo, če podjetje zlorablja svoj prevladujoči položaj na trgu.

In kdo si ti, da mi boš govoril, po kakšni ceni smem prodajati svoje produkte? Smem tudi jaz potem tebi reči, po kakšni ceni si želim tvoje produkte in ti mi boš ustregel?
V tvojem primeru tako tisti, ki vstopajo na trg tečejo hitro, tisti, ki so že dlje na trgu pa sicer počasneje, a s seboj nosijo brzostrelko, ki jo lahko po lastni presoji uporabijo.

Seveda, ampak zaradi tega, ker se ukvarjajo z nošenjem brzice, so počasnejši, pa še zaprejo jih lahko zaradi umora/poskusa umora, če koga ustrelijo. Tega pa si ne želijo, a ne?

rh,
Ravno zato mora posegati država in spodbujati vstop v tako panogo, saj s tem poveča razvoj, nižje cene, višja konkurenčnost, itn.

Ja pa sej to že ves čas pravim, da je treba spodbujati. Kar pa pravim pa je, da se ne sme zatirati obstoječih akterjev na trgu (torej v tekača ne smemo metati kamnov, ampak moramo iskati ljudi, ki bi bili pripravljeni tekmovati z njimi, da se bomo mi bolj zabavali). Razumeš?

Daedalus,
joj, pa če ti pravim, da če pride do goljufij, je potrebno kaznovati. To pa ne pomeni, da če je nekdo v trenutni situaciji car, da ga je potrebno kaznovati.
Kaj pa če se en nafila z vsemi možnimi poživili?

Kako to izgleda na primeru podjetja? Če so substance prepovedane, se ga seveda diskvalificira.
Skleni s proizvajalcem tekaških copat, da samo zanj dela posebej ultra lahek model, ostali pa dobijo malo svinca v podplatu zraven?

Potem pač ne bodo več s tem proizvajalcem sodelovali. Če bo zaradi tega imel proizvajalec nižji dobiček, pa je to njegov problem. Če drugega proizvajalca ni, pa imamo še en problem za rešit a ne. ;) Rabimo še več proizvajalcev copat. Torej spodbujati konkurenco.
Jim da odvajala Seri Instant v jutranji čaj?

Goljufija. Gremo ven. Kako to izgleda na primeru podjetja? Da jim pretepejo najboljšega prodajalca?
Jim štartna mesta namaže s sekundnim lepilom?

Zopet goljufija. Ampak za to pa so štarterji, da za to poskrbijo. Če namenoma spregledajo, potem imamo še en dokaz, da politika rada pomaga prijateljčkom v gospodarstvu.
Al se pa nažre fižola in tako prdi, da tekmeci preprosto omedlijo?

Hjao, kake primere daješ. :) Tako kot za tega velja tudi za prejšnja dva, da to lahko stori vsak vsakemu. Tko da kle ni nobene prednosti z ene ali druge strani.

Še enkrat. Jaz seveda podpiram konkurenco. Podpiram, da država spodbuja konkurenco, ker so nižje cene, več ljudi je zaposlenih, itd. Ampak to naj stori tako da ljudem dopove, naj se lotijo konkuriranja, ne pa da gre po konkurenčne cene na način, da monopolista izsiljuje, češ "znižaj cene ali pa te bomo oglobili". Na ta način ni gospodarstvo nič kaj bolj konkurenčno in se ne premika v smeri večjega napredka (pa še nihče ni dobre volje zarad tega), ker je v panogi še zmeraj premalo akterjev. Ravno zaradi tega pa naj vsak pride in konkurira. Je dovolj jasno tole?

Pa še tisto o ekskluzivnih pogodbah. Če sem jaz denimo Nike in se odločim, da bom v Sloveniji prodajal le enemu, recimo največjemu, prodajalcu, je to povsem moj problem. Če bom zaradi tega posloval bolj tvegano in imel po možnosti manj dobička, se lahko sam sebi zahvalim, da sem pristal na take pogoje. Če je nekdo postavil take pogoje in si se z njimi strinjal, nimaš kaj jokat, da te kdo ožema. Če pa ne znaš iskati novih trgov, zakaj bi si zaslužil "usmiljenje"? Po domače -- če se pustiš nategovati, bodi tudi nategnjen.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

jype ::

monster-x> In kdo si ti, da mi boš govoril, po kakšni ceni smem prodajati svoje produkte? Smem tudi jaz potem tebi reči, po kakšni ceni si želim tvoje produkte in ti mi boš ustregel?

In kdo si ti, da mi boš govoril, v katero smer smem streljati s svojim orožjem?

Pa ja nisi tako neizobražen ekonomist, da ne bi poznal zgodovine kapitalizma?

Ves point antitrust zakonodaje je v tem, da se prepreči zloraba prevladujočega položaja. Kdo bi lahko konkuriral železnici v ZDA v 19. stoletju? Nihče - in ji nihče tudi ni. Brez antitrust zakonodaje bi si lahko železnica zlahka zagotovila monopol tudi na vseh ostalih področjih - od komunikacij do trgovine z živili - pa si ni, ker je bilo protizakonito.

monster-x ::

In kdo si ti, da mi boš govoril, v katero smer smem streljati s svojim orožjem?

Dokler boš ogrožal mojo svobodo in osebno varnost ti imam še kako za govort, da tega ne smeš. Vso svojo lastnino pa zaradi mene komot sestreliš na prafaktorje. Dokler pa se lahko svobodno odločaš, ali boš nekaj glede na ceno kupil ali ne, pa s tem ni nič narobe.

... in pol se privleče na dan primer t.i. naravnega monopola. To je mal drgač kokr pa pravi monopol, veš? Tuki je nesmiselno konkuriranje, ker se ne splača. Ne morš ti gradit še ene železniške linije, še ene avtoceste, še enega vodovodnega omrežja, itd. Stroški so previsoki v primerjavi s prihodki. Če pa me spomin ne vara, pa že ves čas govorimo o panogah, kjer je mogoč vstop (ali pa je malce otežen zaradi malo višjih začetnih stroškov). Sicer pa je tud naravni monopol dokaj enostavno rešljiv s precej konkurence.

Tale protimonopolna zakonodaja je preteklosti delala tudi precej smešne stvari, veš? Se je zgodilo, da je imelo neko podjetje okoli 90% tržni delež in ni dvigovalo cen, ker si ni želelo dodatne konkurence. Ugani, kaj se je zgodilo. Kaznovani so bili, ker so imeli tako velik delež. Fajn a ne?

Drgač pa ne vem, zakaj vsi sklepate, da sem ekonomist. Sej tega nisem nikjer napisal in to tudi ne relevantno za samo debato.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

rh^ ::

... in pol se privleče na dan primer t.i. naravnega monopola. To je mal drgač kokr pa pravi monopol, veš? Tuki je nesmiselno konkuriranje, ker se ne splača. Ne morš ti gradit še ene železniške linije, še ene avtoceste, še enega vodovodnega omrežja, itd. Stroški so previsoki v primerjavi s prihodki ... Sicer pa je tud naravni monopol dokaj enostavno rešljiv s precej konkurence.


Najprej se odloči ali je konkuriranje nesmilno ali je dokaj enostavno rešljiv s precej konkurence?!

monster-x ::

Pardon, sem upal, da boste razumeli. V celoti seveda ni smiselno konkuriranje -- to pomeni, da pač ne gradimo še ene železniške proge. Ampak če nočemo delovati na monopolista represivno, pa se mora to rešiti drugače. Vendar pa to seveda ni možno povsod. Recimo pri železnicah bi to lahko rešili tako, da bi država zgradila železnice, nato pa omogočala posameznim družbam, da vozijo po teh tirih. Torej, država je lastnik tirov in za vsak prevožen kilometer zaračuna tem družbam. Ta denar pa porabi za vzdrževanje same proge in gradnjo novih odsekov. Družbe pa kupijo lokomotive in vagone in vozijo. Pa mamo konkurenco a ne.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

rh^ ::

To je sedaj druga zgodba. Vsak tvoj post je malce dvoumno napisan in očitno imamo vsi težave z branjem in razumevanjem.

username ::

> Kdaj sem pa rekel, da je treba 'preneha izvajati zakone'?

username> jype, tvoj link je odličen primer katastrofe, ki jo lahko povzroči državno reguliranje. Če bi ljudje lahko uvažali dobrine za svojo zasebno rabo brez vmešavanja carinskih organov ((se pravi, z zagotovitvijo dejanske zasebnosti poštnih pošiljk), omenjeni človek ne bi padel v zdravju nevarno situacijo, saj bi še naprej lahko po pošti naročal svoje zdravilo.


carina skrbi, da se ne kršijo IP, ki jih ima neko podjetje na določenem ozemlju. ti praviš, da problema ne bi bilo, če ne bi smela carina pregledovat pošilj, ergo ne bi smela uveljavljati zakonodaje.
Eno je 'prenehati izvajati zakone', drugo je pa zavzemanje, da bi bili ti zakoni drugačni.
Regulacija pač nujno podrazumeva tako zakonodajo. Ki jo je treba spoštovati, dokler velja. Lahko pa se zakone tudi spremeni.

Zato mojega teksta nikakor ni mogoče označiti kot zagovarjanje 'prenehanja izvajanja zakonov'. Razen če človeku zmanjkuje argumentov in je tako obupan, da mu preostane le izmišljevanje, kaj je kdo rekel; pa potem napadaš to, česar ni.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

jype ::

monster-x> Dokler boš ogrožal mojo svobodo in osebno varnost ti imam še kako za govort, da tega ne smeš.

Torej, dokler ogrožaš moje ekonomske svoboščine, ti imam še kako za govort, da tega ne smeš. Ne vem, zakaj bi bilo prepovedano fizično ogrožat ljudi, socialno in ekonomsko ogrožanje pa ne.

username> Eno je 'prenehati izvajati zakone', drugo je pa zavzemanje, da bi bili ti zakoni drugačni.

Ja, ampak ti si rekel, da bi rad, da cariniki ne morejo več varovati pravic, ki izhajajo iz intelektualne lastnine.

Jaz se sicer s tem strinjam, ampak to je treba narediti tako, da se koncept intelektualne lastnine nadomesti z drugim, bolj primernim konceptom nagrajevanja avtorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

username ::

Šment - ščitenje republikanskih vrednot? Zagovorniki neregulacije so v zanimivem položaju ...
V zanimivem položaju so le tisti zagovorniki ne-regulacije, ki podpirajo republikance v vseh pogledih. Ki torej ne vedo, da so glede regulacije republikanci precej na podobni liniji kot demokrati. Kdor se resnično zavzema za svobodo, tudi ekonomsko, pač ne bo veliko dobil od republikancev. Čeprav najbrž vendar malo več kot od demokratov. It's a start...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

monster-x ::

Torej, dokler ogrožaš moje ekonomske svoboščine, ti imam še kako za govort, da tega ne smeš. Ne vem, zakaj bi bilo prepovedano fizično ogrožat ljudi, socialno in ekonomsko ogrožanje pa ne.

Sej jst teb nisem dolžan nekaj dati po nižji ceni, če nočem. Če jaz tebi nekaj nočem dati, si še vedno lahko poskušaš sam to proizvesti. Ti nimaš od mene nobene pravice terjati nekaj. Tako kot nimaš pravice me izsiljevati. Če zagovarjaš to, pa dokaži, kako zelo moralno je to. Pojdi do prodajalca Ferrarijev in jim reči, da hočeš avto za 10k €, sicer pa imaš ga pravico ustreliti, ker je on "ekonomsko nasilen" in ti hoče prodati avto za 250k € (namenoma pretiravam s Ferrariji).

Pa še to. Če jaz nekaj proizvajam zase, mi niti slučajno tega ni potrebno deliti naokoli. Ali sem zaradi tega, ker vse porabim zase "nasilen do drugih"? To kvečjemu spodbudi nekoga, da se loti tega in prodaja naokrog.

Ker če sem jaz nasilen do tebe, ker ti nečesa nočem prodati, si ti tudi nasilen do mene, ker zahtevaš, da ti prodam. In to po nižji ceni. Kako lahko naenkrat zagovarjaš nekaj, v naslednji povedi pa že temu nasprotuješ?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

borchi ::

> Eno je 'prenehati izvajati zakone', drugo je pa zavzemanje, da bi bili ti zakoni drugačni.

končni učinek je enak. ti praviš, da ne sme biti zakonov, ki bi varovali pravice, ki izhajajo iz IP. efektivno je to enako, temu, da se pravic iz IP ne priznava.
l'jga

username ::

> Eno je 'prenehati izvajati zakone', drugo je pa zavzemanje, da bi bili ti zakoni drugačni.

končni učinek je enak. ti praviš, da ne sme biti zakonov, ki bi varovali pravice, ki izhajajo iz IP. efektivno je to enako, temu, da se pravic iz IP ne priznava.
V tem primeru je carinska zakonodaja nesorazmerna glede na cilj varovanja IP.

Lastnik IP pač dovoli prodajo zdravila le v Evropi, v ZDA pa ne. V redu, ampak to naj velja le za komercialno organizirano prodajo, ne za zasebno uporabo. Tisti tip iz ZDA bi lahko šel z avionom v Evropo in kupil to zdravilo, potem pa pač šel iz Evrope s škatlico teh tablet v žepu. Če kupi po spletu, bi moralo veljati isto - nabavil je pri trgovini v Evropi, ampak kasneje je dal stvar transportirati do svoje bajte v ZDA.

Podoben primer bi bil, če bi en založnik dovolil prodajo neke knjige le na ozemlju Avstrije in določil maloprodajno ceno minimalno 10 EUR. OK, distributer se mora tega držati. Lahko pa nekdo v Avstriji kupi to knjigo, nakar pridem jaz v Avstrijo in jo od tega kupca (rabljeno) privat kupim za 5 EUR in nesem v Slovenijo.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Tear_DR0P ::

Pa še to. Če jaz nekaj proizvajam zase, mi niti slučajno tega ni potrebno deliti naokoli. Ali sem zaradi tega, ker vse porabim zase "nasilen do drugih"? To kvečjemu spodbudi nekoga, da se loti tega in prodaja naokrog.

zelo hipotetičen primer - recimo da postanem lastnik 80% obdelovalnih površin na zemlji, ali imam pravico prepovedati prodajo na teh površinah pridelane hrane vsem - oziroma to hrano obdržim le zase? ne sprašujem če je to racionalen postopek, sprašujem če je dovoljen.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

jype ::

username> Lastnik IP pač dovoli prodajo zdravila le v Evropi, v ZDA pa ne. V redu, ampak to naj velja le za komercialno organizirano prodajo, ne za zasebno uporabo.

Opala, opala... Torej če "zasebno" "kradeš", je vse OK? Super! Revežu, ki je milijarde dolarjev vložil v razvoj, bodo zdaj prodajalci iz druge države uničili biznis, ker svojih pravic iz naslova intelektualne lastnine enostavno ne bo sposoben uveljaviti! To je super rešitev zate in zame, ja, ampak ti sploh nisi pomislil na ubogo korporacijo!

username> Podoben primer bi bil, če bi en založnik dovolil prodajo neke knjige le na ozemlju Avstrije in določil maloprodajno ceno minimalno 10 EUR. OK, distributer se mora tega držati. Lahko pa nekdo v Avstriji kupi to knjigo, nakar pridem jaz v Avstrijo in jo od tega kupca (rabljeno) privat kupim za 5 EUR in nesem v Slovenijo.

In bi ti knjigo na meji zaplenili, saj licenca za vsebino knjige ne dovoljuje prenosa vsebine v tujino. Če prej pobrišeš ven iz knjige črke seveda lahko papir neseš v Slovenijo, če hočeš. Jebiga, tak je _zakon_.

monster-x> Sej jst teb nisem dolžan nekaj dati po nižji ceni, če nočem.

Dokler ne zlorabljaš svojega prevladujočega položaja na trgu, nisi dolžan praktično ničesar razen plačevat davke, se pokoravat vsem milijardam predpisov o varnosti, nevarnih snoveh, elektromagnetnih, radioaktivnih in kemičnih lastnostih in tako dalje... Tako da ne, ni ti treba meni dat po nižji ceni (če nisi najprej dal po tej ceni ogromnemu delu celega trga, zdaj bi pa rad mene prisilil v to da konkurenčne robe ne prodajam, ali pa bom izgubil večino trga).

monster-x> Pa še to. Če jaz nekaj proizvajam zase, mi niti slučajno tega ni potrebno deliti naokoli. Ali sem zaradi tega, ker vse porabim zase "nasilen do drugih"? To kvečjemu spodbudi nekoga, da se loti tega in prodaja naokrog.

Ne more. Daj, preberi, no! http://www.kuro5hin.org/story/2005/7/2/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nevone ::

zelo hipotetičen primer - recimo da postanem lastnik 80% obdelovalnih površin na zemlji, ali imam pravico prepovedati prodajo na teh površinah pridelane hrane vsem - oziroma to hrano obdržim le zase? ne sprašujem če je to racionalen postopek, sprašujem če je dovoljen.


Dovoljen, če si uspel na prostem trgu prepričati 80% ostalih soljudi, da ti prodajo svoj del. Saj ravno v tem je štos, da ljudje morajo razmišljati, kaj je za njihovo dobro in se ne smejo obnašati kot kakšni kaskaderji in preveč nasedat raznim fintam, ampak morajo s svojim delovanjem prav tako skrbeti, da tak trg deluje. Edino na ta način se zagotavlja napredek. V nasprotnem primeru boš vedno prehiten od tistih, ki takšno igro sprejemajo. In potem lahko samo jokcaš, kako je on s svojo premočjo v prednosti pred tabo, kar smo videli v pravkar končanem eksperimentu kapitalizem vs. socializem.

Če vas pa skrbi za ljudi, da ne bodo imeli kaj jesti, pa poskusite davke razporediti tako, da tisti, ki ne zmorejo konkurirat pač lahko preživijo, večina si bo poskušala pomagati sama, nekaj ljudi na robu imamo pa v vsakem primeru.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Saj ravno v tem je štos, da ljudje morajo razmišljati, kaj je za njihovo dobro in se ne smejo obnašati kot kakšni kaskaderji in preveč nasedat raznim fintam, ampak morajo s svojim delovanjem prav tako skrbeti, da tak trg deluje.

Ampak ljudje ne razmišljajo in ne delajo tistega kar je za njihovo (dolgoročno) dobro. Ljudje kupujejo koka-kolo.

TESKAn ::

Če vas pa skrbi za ljudi, da ne bodo imeli kaj jesti, pa poskusite davke razporediti tako, da tisti, ki ne zmorejo konkurirat pač lahko preživijo, večina si bo poskušala pomagati sama, nekaj ljudi na robu imamo pa v vsakem primeru.

Brž ko bo dovolj ljudi, ki (lahko tudi po svoji krivdi) ne bodo imeli dovolj za preživet, se bo našel karizmatičen norec, ki jih bo prepričal da si ti odgovoren za njihovo trpljenje (hej, večina jih niti tega ne potrebuje, da "so krivi drugi" za njihovo slabo stanje) in da te je treba nataknit na vile. Ko pa imaš prepričano maso, ti nič ne pomaga, da so si sami krivi - imaš revolucijo, v kateri si nataknjen na kol ali pa, če imaš srečo, pobegneš s svojim življenjem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Ampak ljudje ne razmišljajo in ne delajo tistega kar je za njihovo (dolgoročno) dobro. Ljudje kupujejo koka-kolo.

+1. Zato tudi ni pametno, da bi čez noč ukinili obvezno zavarovanje in pokojnine.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Ampak ljudje ne razmišljajo in ne delajo tistega kar je za njihovo (dolgoročno) dobro. Ljudje kupujejo koka-kolo.


Naj se sami odločijo, da je kokakola dobra ali slaba. Če bi poslušali dušebrižnike, začenši s Thomasom Moorom, bi danes 6 ur na dan vsi sejali, pleli in želi žito, pletli lanene obleke, 6 ur pa imeli prostega časa za filozofiranje in risanje. Mao bi jim dal tri dodatne ure za kopanje hribov.

Hvalabogu, da niso uspeli zatreti kapitalizma in uresničiti svojih neumnih utopij, noben od tehle socialistov.

jype ::

Thomas> Hvalabogu, da niso uspeli zatreti kapitalizma in uresničiti svojih neumnih utopij, noben od tehle socialistov.

In hvala bogu, da je kapitalizem mrtev.

nevone ::

Brž ko bo dovolj ljudi, ki (lahko tudi po svoji krivdi) ne bodo imeli dovolj za preživet, se bo našel karizmatičen norec, ki jih bo prepričal da si ti odgovoren za njihovo trpljenje (hej, večina jih niti tega ne potrebuje, da "so krivi drugi" za njihovo slabo stanje) in da te je treba nataknit na vile. Ko pa imaš prepričano maso, ti nič ne pomaga, da so si sami krivi - imaš revolucijo, v kateri si nataknjen na kol ali pa, če imaš srečo, pobegneš s svojim življenjem.


Hja, tudi to se lahko zgodi. To pač tvega(jo) tisti, ki je(so) toliko čezmerno pohlepen(i), da si prigrabi(jo) vse in ostane(jo) sam(i).

Zato je dobro, da imamo demokracijo v kateri se stalno brusijo in krešejo mnenja in se ljudje na podlagi tega lažje prilagajajo razmeram.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nevone ::

Ampak ljudje ne razmišljajo in ne delajo tistega kar je za njihovo (dolgoročno) dobro. Ljudje kupujejo koka-kolo.


Zato pa veliko ostalih razmišlja namesto njih, oni se pa pač odločajo, kakor se. Marsikdo je že opustil kokakolo, marsikdo pa pač ne verjame v njeno škodljivost.

Čist tko. Jest mislim, da je kokakola v zmernih količinah povsem neškodljiva. In recimo moji otroci bi jo uživali čezmerno, če se jim tega ne bi omejilo. Ampak jih ne odvračam tako, da jih strašim s CO2-jem, da jih bo razžrl in s hudobno Ameriko, kjer je kokakola rojena, ker s tem enostavno širim čisto laž, kar recimo počnejo v šoli, ki je med drugim tudi izobraževalna ustanova.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Čist tko. Jest mislim, da je kokakola v zmernih količinah povsem neškodljiva

60% američanov ima zdravstvene težave zaradi prekomerne telesne teže. Jaz tudi (namesto kofeta) parkrat na leto prebedim noč s pomočjo dvolitrske plastenke koka-kole.

nevone> In recimo moji otroci bi jo uživali čezmerno, če se jim tega ne bi omejilo.

Ampak omejiš jim jo ti, kot odgovoren starš - država pa pač omeji porabo alkohola in omeji podjetja, ki imajo na trgu prevladujoč položaj. Meni se to ne zdi niti najmanj sporno, dokler so metrika, in sankcije popolnoma transparentno določeni in jih potrdi sodišče.

nevone ::

država pa pač omeji porabo alkohola in omeji podjetja, ki imajo na trgu prevladujoč položaj. Meni se to ne zdi niti najmanj sporno, dokler so metrika, in sankcije popolnoma transparentno določeni in jih potrdi sodišče.


Sej to pa že imamo, da se prevladujoča podjetja omejuje. In sicer jih omejujemo na ta način, da se davkoplačevalski denar kot zagonsko ali stimulativno sredstvo preliva od bogatih, kjer se davek pobere, do potencialno uspešnih posameznikov in podjetij, in se konkurenca spodbuja na ta način. Ampak problem je v tem, da za tistim denarjem pobranim z davki, stoji premajhen interes, da projekt uspe. Tisti, ki ta denar tala, ga lahko potala povsem neproduktivno in se mu ne bo zgodilo nič, razen to, da bo cela država stagnirala. Zato je veliko bolj produktivno, da so davki nizki in da za investicijami stojijo posamezniki, ki so bolj odgovorni, ker so tista sredstva pač njihova, in če od njih ne bo dobička, potem so ga vrgli stran, nihče jim ga ne bo nadomestil, kot se to zgodi v primeru davkoplačevalskega denarja.

Sicer pa, ko sem za prvi maj dobila sporočilce od neke svoje sorodnice "Živel 1. maj", pa sem jo za hec vprašala, če kapitalisti tudi praznujemo - je namreč kapitalistka jest pa tudi - mi je preprosto odgovorila: Življenje ni potica.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

leinad ::

60% američanov ima zdravstvene težave zaradi prekomerne telesne teže. Jaz tudi (namesto kofeta) parkrat na leto prebedim noč s pomočjo dvolitrske plastenke koka-kole.


Zakaj pa raje ne kofe?

jype ::

nevone> Ampak problem je v tem, da za tistim denarjem pobranim z davki, stoji premajhen interes, da projekt uspe. Tisti, ki ta denar tala, ga lahko potala povsem neproduktivno in se mu ne bo zgodilo nič, razen to, da bo cela država stagnirala.

Ja, zato je to napačen pristop, imho. Prepovedan mora biti "coercion", ne pa da se ga popravlja tako, da se denar meče med ljudi, ki ga znajo učinkovito porabit (pa praktično nič drugega).

Carnivore> Zakaj pa raje ne kofe?

Ker ga ne maram.

poweroff ::

Lej, a ma res še smisel debatirat o tvojih idejah, ki jih večinoma javno zagovarjajo ljudje, ki so se že kar nekajkrat javno osmešili, obenem pa se še vedno svalkajo po državnih službah in vlečejo ven čedne denarce? Pa ne bi poimensko, da ne bo kdo užaljen.

Matthai, če tako zelo dvomiš v ideje, ki jih zagovarjamo bolj liberalno usmerjeni, potem pa nam s kakšno malo bolj resno analizo prikaži, zakaj se motimo. Vse do tedaj pa lahko brez razloga nasprotuješ objektivno gledano boljšim rešitvam


Pred časom sem vprašal ali mi lahko nekdo pojasni zakaj oz. kako deluje svobodni trg? Stalno namreč poslušamo, da "svobodni trg deluje vedno in povsod, ker temelji na svobodi vseh". (Tule: https://slo-tech.com/forum/t320355/p207...

Odgovor je bil: svobodni trg deluje, ker deluje. Nobene konkretne analize, nobene številke, nič konkretnega, pač pa le ideološka floskula.

Zato te pozivam, da podaš en sam argument v enem odstavku, ki me bo prepričal da svobodni trg deluje vedno in povsod. Argument naj temelji na dejstvih, ne religiji.
sudo poweroff

borchi ::

> svobodni trg deluje, ker deluje. Nobene konkretne analize, nobene številke, nič konkretnega, pač pa le ideološka floskula

sej deluje. pravzaprav ne more biti drugače, deluje kakor pač deluje...

da pa bi bil 'iz neba dan' svobodni trg kar obvezno optimalen glede alokacije omejenih resursov pa sploh ni res.

edit: lahko pa prisilimo ekonomiste, da postanejo bolj filozofski, in se ne ubadajo več samo z merjenjem (oz. optimiziranjem) tega koliko uporabljenih resursov je potrebno za neko kvantitativno ocenjeno zadovoljitev potreb, ampak da upoštevajo še kakšne bolj mehke kriterije. mogoče bi potem uspeli pokazat, da je npr. monopol bolj zaželeno stanje na trgu kot pa popolna konkurenca...
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

poweroff ::

Ja, seveda. Govora je o tem, da baje deluje optimalno.

Za to bi rad nek konkreten dokaz.
sudo poweroff

luli ::

Zato te pozivam, da podaš en sam argument v enem odstavku, ki me bo prepričal da svobodni trg deluje vedno in povsod. Argument naj temelji na dejstvih, ne religiji.

Moje mnenje :
Trg ne sme! biti popolnoma svoboden, če si želimo koliko-toliko stabilno državo. Obstajajo področja, ki morajo biti regulirana.
Pa gremo lepo k primerom.

Merkator
Glede na trenutno stanje pri nas ni nobene potrebe po vnovičnem podržavljanju tega trgovca. Če država vidi v Merkatorju priložnost, da ga znova odkupi pod ceno 170€ na delnico in ga v določenem (recimo 2 leti) času znova proda z zaslužkom, potem lahko s tem denarjem oplemeniti recimo pokojninsko blagajno ali pa kakšno drugo. Vendar povdarjam, da pri tovrstnih naložbah mora biti jasna strategija, ki pa je dosedaj nismo videli ne na desni, še manj pa na levi.

Telekom
Telekomunikacijska razvitost je v interesu države in ljudi. Telekomu bi morali odvzeti pravico opravljanja storitev ponudnika interneta in televizije. Tudi naložbe na jug v tem primeru prinesejo državi manj kot bi prinesla razvitost infrastrukture doma. Bistvo podjetja bi moralo biti grajenje omrežja doma, tako da bi vsako manjše selo dobilo možnost priklopa na omrežje. Če bi država zmogla zgraditi veliko omrežje do vsakega uporabnika in določila mesto, kjer od koder bi lahko ponudniki storitev ponujali svoje storitve, bi bila po mojih izračunih cena storitve še nižja (predpostavka, da denar Telekoma za naložbe ne bi letel v zasebne žepe), pa tudi konkurenca na strani ponudnikov bi bila večja. Res je, da bi se prav tako kot sedaj infrastruktura najprej gradila v večjih mestih, vendar bi se kmalu premaknilo tudi na podeželju, saj kalkulacije, da se nekaj ne splača preprosto ne bi bilo.

Če pa gledamo dve skrajnosti popolnoma odprt in popolnoma reguliran trg, pa vsi kazalci dosedanjih izkušenj kažejo, da je prva(slaba) rešitev mnogo boljša.

jype ::

Huh, jaz (komunajzar, da se razumemo) se s tem ne strinjam. Država nima kaj počet z merkatorjem. Če potrebuje denar, naj nastavi ustrezno visoke davke. Lastništvo v Mercatorju kvečjemu pomeni, da si država zabetonira investicijo v podjetju, ki prav tako lahko kot raste, tudi propade (in z njo tudi del pokojninske blagajne), kar je v primeru države neumnost.

Naj investirajo tisti, ki to znajo, pa od svojega zaslužka en del dajo državi za vse kar država pač potrebuje denar.

Tudi telekomunikacije so stvar zasebnih podjetij, edino kar je po moje sprejemljivo je da država daje koncesijo za izgradnjo in uporabo last-mile infrastrukture pod določenimi pogoji, s čimer se izognemo kaosu, s kakšrnim se soočajo tam, kjer te regulacije ni.

username ::

Stalno namreč poslušamo, da "svobodni trg deluje vedno in povsod, ker temelji na svobodi vseh"
Seveda svobodni trg ne deluje. Vsaj v praksi gotovo ne, ker (ekonomska) svoboda vseh ni zagotovljena. S tem avtomatsko dosežeš ne-delovanje trga, kot bi sicer lahko.

da pa bi bil 'iz neba dan' svobodni trg kar obvezno optimalen glede alokacije omejenih resursov pa sploh ni res.
Odkod ta fetiš na to neulovljivo 'optimalno alokacijo resursov'? Optimalno za koga?
Do optimalne alokacije oziroma ocene le-te je upravičen le posamezen lastnik kapitala, in sicer v višini kapitala, ki je njegov.

z merjenjem (oz. optimiziranjem) tega koliko uporabljenih resursov je potrebno za neko kvantitativno ocenjeno zadovoljitev potreb
Za to ne rabiš ekonomistov, vsaj v direktnem operativnem smislu ne. Vsak posameznik ima dostop do svojega obsega resursov, s katerimi optimizira (gospodari) v skladu s svojimi 'kvantitativno ocenjenimi potrebami', ki jih želi zadovoljiti.
Eni to naredijo bolje, drugi slabše.
Če gledaš koga, ki to dela slabo, si lahko sicer misliš "joj, to bi se dalo bolje, koliko resursov gre v nič" - ampak nimaš pravice posegat, to so njegovi resursi (in ne tvoji!), on bo nosil (ekonomske) posledice slabega gospodarjenja z njimi.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

poweroff ::

Glede podržavljanje Mercatorja se tudi jaz ne strinjam. Država naj raje preko UVK doseže, da bo Mercator spoštoval protimonopolno in protioligopolno zakonodajo.

Kaj pa Telekom? Če bi mu pustili, da sam sprejema odločitve in mu ne bi politično nastavljali direktorjev, bi bilo že mnogo narejenega. Če bi pa hkrati še poskrbeli, da ne bi nelegalno omejeval konkurence, bi bilo pa sploh super.
sudo poweroff

poweroff ::

Stalno namreč poslušamo, da "svobodni trg deluje vedno in povsod, ker temelji na svobodi vseh"
Seveda svobodni trg ne deluje. Vsaj v praksi gotovo ne, ker (ekonomska) svoboda vseh ni zagotovljena. S tem avtomatsko dosežeš ne-delovanje trga, kot bi sicer lahko.


Hvala za pojasnilo, da svobodni trg NE DELUJE.
sudo poweroff

username ::

Hvala za pojasnilo, da svobodni trg NE DELUJE.
Seveda ne, če ni svobode.
Tako kot bencinski motor ne deluje, če mu vzameš bencin. Tako preprosto je to.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

Država nima kaj počet z merkatorjem. Če potrebuje denar, naj nastavi ustrezno visoke davke. Lastništvo v Mercatorju kvečjemu pomeni, da si država zabetonira investicijo v podjetju, ki prav tako lahko kot raste, tudi propade (in z njo tudi del pokojninske blagajne), kar je v primeru države neumnost.


Very good!

jype ::

username> Seveda ne, če ni svobode.

Svobodni trg je izrazito labilen konstrukt in torej ne more obstajati? Saj s tem se vsi strinjamo. Svobodo (ekonomsko) omejuje že sama neenakomerna porazdelitev omejenih virov.

username ::

Svobodo (ekonomsko) omejuje že sama neenakomerna porazdelitev omejenih virov.
Jao jao. Nič ne razumeš ali pa nočeš razumeti. Ekonomska svoboda ne pomeni enake razdelitve virov. Temveč, ali lahko svobodno razpolagaš s tistimi, ki jih imaš.
Mislim res - a se eni zaj*bavate ali res tako trapasto razmišljate?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

Oboje, po moje. Ampak to je taktika, kako svobodni trg osmešiti. "Argumentiranje" z norčevanjem in sprenevedanjem.

borchi ::

> Ekonomska svoboda ne pomeni enake razdelitve virov. Temveč, ali lahko svobodno razpolagaš s tistimi, ki jih imaš.

potem pa ne govori, da svobodni trg ne obstaja. slovenija, po tvoji definiciji, IMA svobodni trg. tudi tam kjer je državno vzdrževan monopol, je to zate svobodni trg. potrošniki delajo s svojim denarjem kar hočejo, prav tako monopolisti...
l'jga

username ::

tudi tam kjer je državno vzdrževan monopol, je to zate svobodni trg.
Če je monopol državno vzdrževan, potem tak trg že po definiciji ni povsem svoboden (ali pa sploh ne).
BTW, sedaj pa pomisli: sam očitno praviš, da ponekod obstaja državno vzdrževan monopol - to pomeni, da obstaja državno reguliranje (ki ga imate eni prekomerni radi) in to reguliranje rezultira v monopolu, ki je v takem priemru tudi dejanski namen regulacije. A ni bil eden vaših glavnih argumentov ZA regulacijo prav varovalka pred monopoli?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Brane2 ::

Hvala za pojasnilo, da svobodni trg NE DELUJE.
Seveda ne, če ni svobode.
Tako kot bencinski motor ne deluje, če mu vzameš bencin. Tako preprosto je to.


Ampak bencin v motorju ne gori svobodno, tako kot mu paše. Pravzaprav mora biti motor skrbno reguliran, da sploh deluje.

Ali pa mogoče praviš, da je frgazer delo hudiča, pardon "ta rdečih" ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

username ::

Ali pa mogoče praviš, da je frgazer delo hudiča, pardon "ta rdečih" ?
Hmmm. Spreminjam izjavo, ki se po novem glasi:
"Tako kot dizelski motor ne deluje, če mu vzameš dizel gorivo. Tako preprosto je to."
Happy now? Dizelaš nima fergazarja, FYI.
:D
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Boš pumpo pa ma. Zgleda brez regulacije vseen ne gre, al kako?

poweroff ::

Branetova primerjava z motorjem je zelo na mestu.

Država mora ustvariti ustrezen pravni in družbeni okvir (motor), kjer šele lahko poslovni subjekti svobodno - v okviru danih pravil (nad spoštovanjem katerih bdi država) poslujejo. Poslujejo znotraj reguliranega trga (okvirja, motorja) in šele znotraj tega okvirja velja svoboda (gori bencin).
sudo poweroff

username ::

Boš pumpo pa ma.
Pa ne vsak, predvsem jo sicer ima recimo golf II iz leta 1988 (tvoj fetiš).

Zgleda brez regulacije vseen ne gre, al kako?
Če si obseden z njo, res ne. Tako kot Michael Jackson ne more brez otrok.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

poweroff ::

Hehe, trenutna gospodarska kriza je samo odraz in posledica nepoznavanja nekaterih osnovnih zakonitosti realnega življenja s strani vodilnih neoliberalnih ekonomistov.

Če bi neoliberalci izdelali popolnoma "svoboden" motor, se s takim avtomobilom ne bi mogli daleč pripeljati. Pri ekonomiji je pač samo malo dlje trajalo, da so se pokazali pravi učinki design faulta noliberalizma.
sudo poweroff

jype ::

username> Pa ne vsak

Hm? Kateri dizelski motor je pa nima?

Matthai> Pri ekonomiji je pač samo malo dlje trajalo, da so se pokazali pravi učinki design faulta noliberalizma.

No, čak mal... Svobodnega trga _ni_ (in ga do zdaj še ni bilo). Ne moreš rečt, da ne deluje in da je kriza nastala zaradi njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()
««
27 / 45
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nobelova nagrada za ekonomijo 2010 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8725760 (24283) Manu
»

Bohinjska deklaracija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14916346 (14509) lurker
»

Freemarket, pravna drzava, regulativa (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
545266 (4953) nevone
»

Liberalne reforme (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
29770839 (66899) Grey
»

Kapitalizem, sindikati in industrija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
34320397 (15330) jype

Več podobnih tem