» »

Demokratična država pomeni kaos

Demokratična država pomeni kaos

1 2 3
4
5

Calligula ::

Ne, v bistvu to pomeni bolj to, da lastno populacijo (tisti povprecje ZDA) gladko puscajo v solah, ki to niso. Vrhunske univerze pa so na voljo majhnemu delezu prebivalstva z izrazito mocno zacetno pozicijo (beri familija ima denar) v zgodnjih letih.

Tista funkcionalna nepismenost ni mit.

Luka Percic ::

Levičarji vlečejo podatke iz tv show-ov, ter kvazi dokumentarcev.
Zato pa je tak ideološki boj.


Jaz sem se enkrat v srednji odločil da naredim eno hitro anketo na avtobusu. od 10 je le ena vedela približen odgovor na vprašanje;

Kdo nas je napadel leta 91?

Seveda, v Ameriki take ankete večajo gledanost, zgroženost veča ratinge, slovenci smo(so) pa toliko neumni, da to njihovo igro zgražanja vzamemo kot stanje v državi.

Mamo pa pri nas najbrž slabše rezultate glede tega...
Le da tega nihče ne obeša na velik zvonec, ker to ni popularno.
Kritiziranje.

Luka Percic ::

Tako sicko; primerljiv komentarec bi bil, da bi v sloveniji vzeli oba letošnja primera ko so ljudje umrli, ker niso imeli papirjev.

A bomo sedaj rekli da te v slovniji pustijo umret na cesti, če nimaš zavarovanja ali denarja?!

Seveda ne. To počnemo le Slovenci, ko slišimo o enem takem primeru v Ameriki.

LjubimPeezde ::

+1

Vrhunske univerze pa so na voljo majhnemu delezu prebivalstva z izrazito mocno zacetno pozicijo (beri familija ima denar) v zgodnjih letih.

Če si nadpovprečno nadarjen imaš tudi odprto pot na najboljše univerze... Tko da to da je odprto le bogatim ni nek blazen argument. Če pa pač nisi (bogat OR talentiran) greš pa nekam drugam

Lej Calligula: ne vem ampak ti in še par ostalih deluje precej smešno. Lepite neke YouTube videe v katerih pokažete kako so američani smešni, govoriš neke stvar ki jih vzameš kot dejstva (?).
Raje podpri lepo z dokazi:
-nepismenost (za ZDA in še dve ali tri recimo evropski državi da se vidi primerjava)
-procentualni delež tujih študentov na ameriških univerzah (ker kao samo uvažajo kader)
etc.

Zgodovina sprememb…

jype ::

LP> Raje podpri lepo z dokazi:
LP> -nepismenost (za ZDA in še dve ali tri recimo evropski državi da se vidi primerjava)

Saj sem že nalimal - skoraj 10 milijonov Američanov ni pismenih.

-procentualni delež tujih študentov na ameriških univerzah (ker kao samo uvažajo kader)

Tega nisem jaz trdil, pa vendar - ZDA uvozijo bistveno več kadra, kot univerze v evropi (pa mislim, da razlog ni v tem da naše univerze ne želijo tujega kadra - enostavno niso konkurenčne).

LjubimPeezde ::

Saj sem že nalimal - skoraj 10 milijonov Američanov ni pismenih.

To ni nič!
Brez neposredne primerjave zgoraj napisno ne pove veliko.

Recimo da je američanov 300mio -> 10 mio == nekje okroglih 3% -> se ti zdi da je v neki povprečni evropski državi ta procent manjši?

Luka Percic ::

Saj sem že nalimal - skoraj 10 milijonov Američanov ni pismenih.


Primerjavo hočemo.
Evo, bom jaz.

USA je prva (skupaj z še 21 drugimi državami)(99,9%)
Slovenija je 24 (skupaj z še 4 drugimi državami)(99,7%)

Edini vaš argument, je uničen. Hudo uničen.

LjubimPeezde ::

Jerry Jerry Jerry>:D WE WANT YOUTUBE LINK WE WANT YOUTUBE LINKS:D



Resno: do sedaj niste pridodali niti ene pametne stvari ki bi ovrgla "superiornost" ZDA na določenih (NE VSEH!!) področjih. To vaše natolcevanje je plod neke lastne vere ki z realnostjo nima blage veze (kakor tudi tisth "pretežkih" zagovornikov)! Morda nekatere moti režim v ZDA in se jasno natolcuje tja v tri dni, brez nekih dejstev in osnovano na podalgi svojega mnenja in nekega "uma" (tko kot neke gostilniške debate po koncu šihta).

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

> Edini vaš argument, je uničen. Hudo uničen.

Samo jim nič ne pomaga. Oči se jim rdeče svetijo in gonili bodo svojo dalje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Luka Percic ::

Pa recimo da grem še malo naprej, pa predvidim vaš odziv.
Boste rekli, kaj pa funkcionalna pismenost?
Jah, jst na netu nisem dobil nič pametnega (% na državo), ena stran pravi takole; "Thus, a measure of functional illiteracy would also be useful, but such statistics are collected in only a few countries."

Tako da podatkov najbrž ni. Iz tega se torej neda vlečt argumentov, če pa že moram ugibat, bi rekel da je pismenost precej povezana tudi z tem podatkom.

Tako da odpade.


Ko smo pa pri neumnih odgovorih; vprašajte koga na cesti kdo nas je napadel leta 91.
Ampak to nebo dovolj, kajti tisti ki neznajo (odvisno kje sprašujete), vam bodo pač rekli da nevejo.
Zanimivo je če jih "prisiliš" k ugibanju.

Takrat dobiš smešne "Ameriške" odgovore. No, jst sem jih dobil; odgovor ene osebe; Italija, pa Austrija:\
Pa to so odgovori osebe ki je bila in končala srednjo šolo!

Sej se ne zgražam, le vam z prstom kažem, kako ste podlegli "neumni" igri Ameriških medijev, katere namen je le višanje gledanosti (ali pa politične točke).

Kdo je pa sedaj neumen?
(pa ne bit zdej užaljeni, raje nadgradite svojo bazo znanja, ter prilagodite "hišo" novim temeljom. Ni lahko, je pa, hm, boljše?)

jype ::

Luka Veliki> USA je prva (skupaj z še 21 drugimi državami)(99,9%)

Wrong. USA je globoko zadaj (za razvite države), nekje pri Nemčiji in Franciji. Razlogi za to so sicer enostavni - veliko priseljencev, ki niso pismeni.

Glede njihove pismenosti gre pač bolj verjeti njihovim statistikam (ta link sem v to temo že nalepil) kot wikipediji. Ja?

Luka Veliki> Kdo je pa sedaj neumen?

So tvoji sošolci ameriškega rodu? Moji (srednješolsko izobraženi) vsi natančno vedo, kdo nas je napadel leta '91.

Luka Percic ::

Glede njihove pismenosti gre pač bolj verjeti njihovim statistikam (ta link sem v to temo že nalepil) kot wikipediji. Ja?


VSEKAKOR NE;
Diverse definitions of literacy
Diverse definitions of literacy

Traditional definitions of literacy consider the ability to "read, write, spell, listen, and speak."[27]

Some have argued that the definition of literacy should be expanded. For example, in the United States, the National Council of Teachers of English and the International Reading Association have added "visually representing" to the traditional list of competencies. Similarly, in Scotland, literacy has been defined as: "The ability to read and write and use numeracy, to handle information, to express ideas and opinions, to make decisions and solve problems, as family members, workers, citizens and lifelong learners."

Že pri definiciji se razlikujejo, kaj šele pri samem merjenju. Za primerjavo rabimo enaka merila.
Wikipedia pa povzema;
United Nations Development Programme Report 2005.

Konec je, prišel je čas da zamenjate ta temelj. Sej verjamem da ih imate še precej antiAmeriških na zalogi. Tako da zaradi enega še ni treba preveč jokat.
JA?


So tvoji sošolci ameriškega rodu? Moji (srednješolsko izobraženi) vsi natančno vedo, kdo nas je napadel leta '91.


Moji bivši sošolci v srednji so tudi najbrž vsi to vedeli (nisem delal testa- ti si ga, da z tako natančnostjo trdiš?!).
Zato sem pa na busu vprašal, kjer niso bili sami gimnazijci. No, vseeno je eni moji sošolki ratalo zamenjat hitlerja in napoleona, pa ne na hitro, tudi ko smo jo popravili, ni vedela kaj je narobe rekla, enemu sošolcu pa kapitalizem in komunizem.(to je kar se spomnim)

Hočem rečt; take odgovore dobiš ko jih iščeš.
Če jih ne iščeš, jih ne dobiš, tako tukaj kot v ameriki. Le da tam jih trg sili v take igre, preko youtuba pa si si te igre ogledal tudi ti.

Je pa tvoj sestavek nesramen, sedaj vemo da tudi napačen. To žaljenje vseh američanov pač ni vredno inteligentnega človeka.

darkolord ::

> Wikipedia pa povzema;
> United Nations Development Programme Report 2005.

Ja, tisto je pa res natančno. Tam kjer niso imeli podatkov (za večino držav jih nimajo - klik) so poknili kar eno "estimated" vrednost, da so lahko izračunali Human Development Index

Zgodovina sprememb…

Luka Percic ::

A sem trdil da je (zelo) natančno?

Je pa trenutno najnatančnejši podatki, ki so PRIMERLJIVI.
Primerljivost je zelo, zelo pomembna lastnost, vsaj če hočemo primerjat:\.

Če ima kdo boljše naj jih poda. Jaz verjamem jype-vim podatkom (so najbrž natančnejši v absolutnem smislu), samo z temi enostavno niso primerljivi.

jype ::

Luka Veliki> samo z temi enostavno niso primerljivi.

Jasno, da ne, so pa primerljivi s temi.

Luka Percic ::

* Because of a sampling anomaly in the US data for the international survey, the chart uses the findings of the latest national survey in the US.


Em, a smem podvomit?

Uporabili so podatke iz dveh različnih virov, različnih merjenj, in to ravno za US.
Preveč sumljivo da bi sprejel-
Resne raziskave se dela povsod z istimi testi, ne moreš kar tako kombinirat.


Četudi pa vzamemo te podatke kot resnične, še vedno nevidim Slovenije tukaj.
Torej;

USA ima višjo stopnjo pismenosti kot Slovenija.
Ok?

jype ::

Luka Veliki> Četudi pa vzamemo te podatke kot resnične, še vedno nevidim Slovenije tukaj.

Kako "ne moreš kar tako kombinirat"? Tisto, kar si nalepil ti, sploh ni v ničemer analogno - evropska raziskava pač temelji na razredih pismenosti, tako kot ameriška - obe imata "below basic" nivo, ki je pri Američanih skoraj tako katastrofalen, kot pri Poljakih, najbolj agrarno usmerjenemu ljudstvu EU.

Luka Veliki> USA ima višjo stopnjo pismenosti kot Slovenija.

To je res: V Sloveniji je stanje po raziskavah podobno tistemu v nerazvitih predelih ZDA. Ker se metodologija razlikuje, je pa bolj ali manj ugibanje, kdo vodi v eno ali drugo stran. To niti ne preseneča, saj je Slovenija na področju evrope, kjer je pismenost precej na psu. Funkcionalna pismenost tudi nikoli ni bila predmet našega šolskega sistema in kakor kaže, se ta reč ne bo kmalu spremenila.

alexa-lol ::

kaj pa sploh je funkcionalna pismenost? a je to nekaj izmerljivega npr. 6?

Tist glede vojne leta 91...jst sm biu takrt pol leta star pa vem kdo nas je napadu....ja madžarska ane:D

Zgodovina sprememb…

Carousel ::

Ne da se mi vsega komentirat, bi pa poudaril, da je pojem "demokracija - kaos", čisto ustrezen. V totalitarizmu je vsekakor več reda in manj kaosa. Točno se ve, kaj se sme in kaj ne. Moj problem z demokracijo je predvsem to, da sem snob. Ker sem prepričan, da je večina ljudi bolj neumnih od mene, mi ni ravno všeč, da imamo vsi enako moč odločanja. Če velja izključno zakon ponudbe in povpraševanja, bomo kmalu brali le še trače in gledali reality šove. Prevajale se bodo le knjige, ki se bodo lahko prodale. Izvoljeni bodo ljudje, ki znajo igrat na orglice in imajo simpatično ženo. Populizem pač. Manipuliranje z množicami.

Popolne demokracije pa itak (hvala bogu) ni. Ker to bi bila že anarhija. Vedno država vsaj nekaj regulira. Ker pa vsaka vlada želi ugajati večini in spet zmagati, gredo njeni ukrepi tudi v smeri cenenega populizma. Počasi in gvišno. Kam nas bo to pripeljalo? Raje ne razmišljam. Možnosti manipuliranja so neizmerne ...

Tudi če se nekateri bunite čez prejšnje sisteme, se mi zdi, da so bili vseeno boljši kot teli trenutni. Mislim, da ne vi ne jaz ne moremo objektivno govorit, kako je bilo leta 1940... kako pa je bilo 1980 in kasneje, pa vsaj jaz lahko. Edina nesvoboda, ki sem jo čutil, je bil pritisk "srbohrvaščine" (zdaj je pa še desetkrat hujši pritisk angleščine)!

Mislim, da ni potrebno biti nekaj posebno bistroumen, da bi uvidel, da današnji sistemi ne počnejo ničesar drugega kot pranja možganov. Kako smo svobodni, kako imamo enake možnosti, kako lahko vsak obogati z lastnim trudom. Tisti, ki to verjame, je pa za moje pojme enak tistemu, ki verjame, da bo po smrti prišel v nebesa. Pa saj mogoče nič narobe s tem. Poanta je, da smo srečni, kajne? Pa tudi če tako, da lažemo sami seb :\

Mahdi ::

Jah vi kar sanjajte o tako "idealni" demokraciji, ki jo imamo. Kaj nam je v bistvu prinesla:

- imamo cool tehnologijo, zahodno tehnologijo proizvedeno na Kitajskem. Ampak... sej Kitajci jo imajo tudi, kljub temu da nimajo demokracije :D
- ne greš v zapor, če zineš kaj neprimernega, ampak te tožijo in vse poberejo, da nimaš nič. Posledično propadeš in si zaželiš samomora.
- Za zaposlitev se šteje izobrazba ter VIP (veze in poznanstva), prej je bilo dovolj če si bil v partiji.
- Vsak lokalni "premožnež" (beri: lokalni mafijec ali politik) lahko povzdigne civilno iniciativo in blokira sprejetje zakona ali izvedbo projekta, tudi če je dobra ideja. Včasih so take takoj poslali na Goli otok.

Calligula ::

Peesda ti si pa hudo naiven, ce mislis, da ima vsak, ki je nadarjen moznost. Kdo pa opazi pri nekem revnem crncku v neki soli kjer profesorji nimajo pojma in jih briga, ce je nadarjen?

Nadarjenih je ogromno. Ce ni nikogar, ki bi to opazil, spodbujal, omogocil razvoj (tudi financno).... iz tega ni nic.


Ne vem kaj meni ocitas Youtube... ?
Ti sploh beres poste preden repliciras?

Kar se tice pismenosti (ne pozabimo, da Thomasi trdite, da je to na vseh podrocjih najboljsa dezela na svetu... onanirate ob misli nanjo..)
Uradni podatki

Ne vem no, meni se zdi porazno in konstantno na dnu med razvitimi drzavami.

Calligula ::

Se to: Imate v skandinavskih drzavah kaos?
Pa 2% ljudi v zaporih?
Pa dve tretjini prebivalstva predebelih?

ZDA imajo se precej rezerve za izboljsave ampak najprej mora ta administracija in njena miselnost postati del zgodovine.

Luka Percic ::

Če velja izključno zakon ponudbe in povpraševanja, bomo kmalu brali le še trače in gledali reality šove. Prevajale se bodo le knjige, ki se bodo lahko prodale.


Tebi nekaj ni jasno.
Praviloma gre prvo ponudba v smeri poceni za mase, potem ko se to zasiči, se ponudba širi na drago ter elitno.

Problem je le, ker bi nekateri pri nas radi imeli dragoin elitno zastonj.
To pa negre.

Manjša kot je publika, več bo na glavo stalo.

Tudi če se nekateri bunite čez prejšnje sisteme, se mi zdi, da so bili vseeno boljši kot teli trenutni.

V prejšnjih se nismo smeli bunit. Čisto dovolj da jih sovražim iz dna srca. Druge nesvobode pa izhajajo iz tega.

Edina nesvoboda, ki sem jo čutil, je bil pritisk "srbohrvaščine"

Aha, torej ker se nisi pritoževal, te ne moti če se ni smelo pritoževat.
Če nisi imel podjetniškega duha, te ni motilo, da je bil ta nadvse načrtno ohromljen.

Dej malo manj sebično okoli sebe glej..

Kako smo svobodni, kako imamo enake možnosti, kako lahko vsak obogati z lastnim trudom. Tisti, ki to verjame, je pa za moje pojme enak tistemu, ki verjame, da bo po smrti prišel v nebesa.

To je seveda zanimiv fenomen- ti gotovo neboš obogatel. Zakaj?
Ker verjameš v to da se neda, torej se za to ne trudiš, torej ni šans da ti uspe.
Ujetnik si lastne ideologije.
Nebo te spustila ven, še več, stalno te bo samopotrjevala v prepričanju da so uspešni goljufali- prišli preko poznanstev, ter da je vsak neuspeh direkten dokaz tega da se neda uspet.

To te priveže, nažalost pa še vse ki jih boš "vzgajal".

In da, poznam veliko slovencev ki jim je uspelo iz 0. Pa čeprav klima ter davki niso naklonjeni temu.

imamo cool tehnologijo, zahodno tehnologijo proizvedeno na Kitajskem. Ampak... sej Kitajci jo imajo tudi, kljub temu da nimajo demokracije

Proizvodnja je le del velotnega procesa.
Moraš pa vseeno priznat, da je kitajska bližje Demokraciji kot kdarkoli prej. Še vedno daleč, a vendarle. Sam verjamem da visok bdp slekoprej rezultira v Demokracijo.
No, kitajska je še daleč od visokega bdp-ja.

ne greš v zapor, če zineš kaj neprimernega, ampak te tožijo in vse poberejo, da nimaš nič. Posledično propadeš in si zaželiš samomora.

Wtf- to je tebi primerljivo?
Da te kdo zapre, ali pa če se sam zapreš?!

Za zaposlitev se šteje izobrazba ter VIP (veze in poznanstva), prej je bilo dovolj če si bil v partiji.

V kakšnih podjetjih ti to delaš? Ostankih socializma?
V pametnih(uspešnih,..) firmah, jih zanima le koliko bojo z tabo zaslužili. Vip ter izobrazba vedno manj štejeta.
Predvsem zato, ker so pametni delodajalci ugotovili da je kriterij "koliko bojo z tabo zaslužili" veliko bolj zanesljiv, ter da- profitabilen.

Vsak lokalni "premožnež" (beri: lokalni mafijec ali politik) lahko povzdigne civilno iniciativo in blokira sprejetje zakona ali izvedbo projekta, tudi če je dobra ideja. Včasih so take takoj poslali na Goli otok.

Oboje je žalostno, le da goli otok še za enih 100x bolj.
Zdaj pa izbiraj.

drejc ::

ne greš v zapor, če zineš kaj neprimernega, ampak te tožijo in vse poberejo, da nimaš nič. Posledično propadeš in si zaželiš samomora.


Pa recmo da je to res, seveda je potem res tudi pri nas.

Imamo pri nas Chapter 11 ali vsaj kaj podobnega? Ne? Potem je tvoja trditev res pri nas, in ne v VB ali ZDA. 0:)
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Calligula ::

No da se sam dam en Youtube link :D

Miss J. Karoline odgovarja na vprasanje zakaj misli, da 20% Americanov po uradni statistiki na karti sveta ne zna pokazati ZDA:
KLIK

Mimogrede, sestricna, ki je v ZDA koncala 4 letnik gimnazije trdi, da so bile take vse sosolke, ki niso prisle na solo iz tujine :D
Tudi sam sem v Virginii, Marylandu in tudi v NY med belkami v glavnem srecal veliko tovrstnih primerkov :D

Zokzel ::

ZDA, ZDA, če se ne motim naj bi razpravljali o stanju PRI NAS in ne o prekovelkolužni demokraciji in njihovem šolskem sistemu. Komu je dežela neomejenih možnosti in priložnosti pri srcu naj o tem razpravlja kje drugje. Z onega konca smo uvozili že preveč neslanosti, v politiko, kulturo in kulinariko. Evropa in z njo Slovenija bi se morala čimbolj oddaljiti od vsega kar prihaja z one strani. Kapitalizem in demokracija ameriškega tipa bi morala končati na smetišču zgodovine kot ponesrečen eksperiment, tako kot komunizem. Idealne družbene ureditve očitno še ne bo tako kmalu. Po moje so še najbližje Skandinavci, pa še tam se jim predvsem zaradi pretiranega priseljevanja na obzorju kažejo črni oblaki. Druga kultura prinaša druge vzorce in spodjeda stare vrednote. Meni be še najbolj sedla kakšna prosvetljena diktatura. Samo, kje naj najdemo prosvetljenega diktatorja ???

para! ::

Kdo pa opazi pri nekem revnem crncku v neki soli kjer profesorji nimajo pojma in jih briga, ce je nadarjen?


Ja, ampak ti ne kapiraš, da je tam princip šolanja drugačen. Imajo plačljivo šolstvo, zato pa tud ne more kar vsak prit na najboljše univerze. Staršem je jasno kot beli dan, da dobra izobrazba nekaj stane, zato pa, če hočejo otroku ponudit vrhunsko izobrazbo, bo treba prej začet šparat. Če ne pa na javno univerzo.

Pri nas pa je visoko šolstvo zastonj, ker pač vlada mnenje, da je študij neka splošna pravica vsakega srednješolčka, ki se mu po končani srednji šoli ne ljubi it na šiht in potem še mal študira tam neki, ker je pač zastonj.

Da bi pri nas uvedli plačljivo šolstvo poleg možnosti javnega izobraževanja, je pa itak za večino nezaslišano, kajti potem, bi tisti, ki imajo dovolj denarja lahko šli na vrhunske univerze, tisti, ki denarja nimajo, pa ne! Kakšen absurd, ane?


lp
Death before dishonor!

para! ::

Haha, Calligula, vpraši tle v LJ eno zmedeno, vase zagledano 18-letnico kaj si misli o nečem podobnem, a misliš, da boš dobil kaj boljši odgovor?

lp
Death before dishonor!

Zokzel ::

In če pri nas uvedejo plačljivo šolstvo kaj potem ?? Kje boš pa dobil predavatelje ?? Jah, po moje bi se tisti iz državnih šol enostavno pretočili v sistem plačljivega šolstva. In kje so tukaj potem vrhunske univerze z kadrom pobeglim iz državnih jasli ? A misliš , da bi zaradi spremembe okolja predavatelji postali nadpovprečno dobri ?? Od kje, kako, kar čez noč ??

LjubimPeezde ::

A misliš , da bi zaradi spremembe okolja predavatelji postali nadpovprečno dobri ?? Od kje, kako, kar čez noč ??

Se bi pa prekleto prekleto bolj trudili in se jim ne bi je*alo! In posledično se precej dvigne tudi sama kakovost

Calligula ::

Para tista miss je sala in jih mamo tudi pri nas takih malo morje.

Ti pa ne stekas, da sparanje ni opcija za folk, ki ze tako komaj zivi.
Ze za middle class je solnina zivljenjski projekt.

Vrhunska dezela na katero onanirajo nekateri tu bi pa ja morala omogocit otrokom vse opcije ne glede na financni polozaj njihovih starsev mar ne?

Skandinavci majo dobre sole, ki dajo vsem dobro osnovo in dobro izhodisce. ZDA pac ne. Mi govorimo o povprecju. Ne tistih nekaj odstotkih.

Saj to je tam problem. Vse je placljivo a ni videti, da bi zaradi tega res kvalitetno ziveli (spet je govora o povprecju).

V cem je fora, da na koncu nic nimajo. Ne sociale, ne solstva, svojih bivalisc,..?
Kaj je tu tako blazno impresivnega?

WarpedGone ::

>> Ja, ampak ti ne kapiraš, da je tam princip šolanja drugačen. Imajo plačljivo šolstvo, zato pa tud ne more kar vsak prit na najboljše univerze.

Še en trik je, na katerega se veselo pozablja. Tak sistem je v USA že od nekdaj in ljudje so ga vajeni. Ko se staršema rodi otrok, onadva začneta varčevat za njegovo šolanje čez 15 let. V 15ih letih pa ni nobena znanost privarčevat dovolj vsaj za povprečno ameriško univerzo, če ravno za na "elitno" ni dovolj. Ne zahteva to nobenega hudega trganja od ust, le disciplinirane in odgovorne ljudi.

Primer:
doba varčevanja: 15 let
mesečno vplačilo: 200$
povprečne letne obresti: 9%
---------------------------------------
vplačano v 15letih: 36.000$
vrednost po 15letih: 73.000$

70.000 je pa znesek, ki pokrije precejšen del stroškov šolanja. Ob mesečnih vplačilih 500$ vrednost nanese že na 180.000$. Vrh glave dovolj. S tem da 9% letna rast ni nič posebnega.

Ja, stvar ni zastonj, ni pa nič nedosegljivega, kot bi nekateri tukaj radi prikazali.
Zbogom in hvala za vse ribe

Calligula ::

Ne znas si predstavljat kako nemogoce je za dobrsen del prebivalstva tam toliko privarcevati.
Ti samo nimas predstave o tem.

para! ::

Težko je ja, zato pa majo tud javne univerze, če nekdo ne more al pa noče prišparat.

Da bi morali pa kar vsi met dostop do najboljših svetovnih univerz je pa že utopija.

lp
Death before dishonor!

para! ::

Stvar izbire torej. Starši se odločijo al bojo šparal al ne. Njihova odločitev, posledice nosi otrok.

Pri nas pa nimamo izbire. Vse univerze so zastonj (za redne študente, izredni pokrivajo finančni manjko), nobena od teh pa ni vrhunska.

Zdaj, kaj je boljše, met vrhunske plačljive IN javne neplačljive univerze, al samo javne? Odgovor je na dlani, ne?

Da so tiste, ki imajo več denarja najboljše, pa že kot 100x rečeno, ni treba razlagat zakaj, ne?

lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Calligula ::

Ehmm, mam raje veliko solidnih kot le nekaj vrhunskih.

Ce se ne ves je za druzbo najbolje, ce je kapital in vse kar je podobnega cimbolj pravicno distribuiran.

para! ::

Aja naše univerze so torej solidne? Niso ravno najboljše, ampak so nekje na sredini, glede na svetovne univerze?

Al so bolj pri repu, nekje tam pri #500 (če sploh)?

lp
Death before dishonor!

WarpedGone ::

>> Ehmm, mam raje veliko solidnih kot le nekaj vrhunskih.

Enako, ampak pri nas nimamo ne prvih niti drugih.
Zbogom in hvala za vse ribe

Calligula ::

Pri nas imamo neimpresivno povprecje. Po drugi strani tudi niso navajeni frizirat podrocij in stevilk, ki bi jih na teh seznamih kozmeticno dvigalo visje kar je nekaj kar marsikatere izmed univerz na seznamih sistematicno pocnejo. Sploh, ker imajo od tega financno korist, ker prestiz trzijo na trgu.

Te metode merjenja so vse bolj tako tako je pa res, da je bolje kot nic. Ce je. Lahko tudi, da ni in da ta seznam dela skodo, ce kaj izrazito izkrivi.

KomentarIX ::

jype: Kako se ti še da kej razlagat/utemeljevat? Lahko bi nalimal še 5 linkov, raziskav itd pa večina nebi spremenila svoje predstave O ZDA za 5 cm... Lahko pa ti (tudi ostalim) rečem hvala za zanimive linkce in mnenja.
>Para! Ti pa ne veš o čem pišeš in ne razmišljaš medtem ko bereš?

para! ::

Hehe, okej, sam tok da vem, da seznami lažejo. Ti pa ne.

Da ZDA niso obljubljena dežela je jasno vsakemu tukaj, samo tebi pa ni jasno, da to ni dežela, kjer je večina revnih.

Ker po tvojih kriterijih smo v vsi v Sloveniji eni navadni reveži (povprečna plača cca 800 EUR od tega polovica takoj za stanovanje, zdaj pa mi povej kako naj povprečnež ne živi paycheck-to-paycheck življenja).

lp
Death before dishonor!

para! ::

KomentarIX, ne spremljamcelotne teme, nisem niti bral tvojih postov, sem se obregnil samo ob šolstvo, ki je tam baje tako slabo, da majo samo nekaj univerz med top 10.

Če pa misliš z mano o kakršnikoli pravičnost itd, pa si raje najdi koga drugega!

lp
Death before dishonor!

LjubimPeezde ::

KomentarIX: ja gledanje YouTube videov je vedno zabavno, se strinjam.

raziskav itd pa večina nebi spremenila svoje predstave O ZDA za 5 cm

Aha linkav je raziskave? Še dobro da obstajate taki da ima Michael Moore za v trgovino da ne fura safra tam v Ameriki. Poglej, problem je v tem da Calligula,jype in kompanjoni prikazujejo ZDA kot deželo bede v povprečju (ko že govoriš o nekih raziskavah in da se druga opcija nikamor ne premakne). Si jih sposoben spremeniti sam?:\ Spet neko neosnovano očitanje...
Jaz se zavedam da ZDA ni indija koromandija, ni pa tudi Slovenija. Vsekakor pa srednji sloj živi precej kakovostnejše življenje gledano s strani dobrin ipd. kot pri nas.

para! ::

Lepo bi bilo, če bi tisti, ki govorite o revščini, le-to definirali. Včasih je to pomenilo, da nimaš za preživetje, danes je očitno to čisto nekaj drugega, vsaj po Kaliguli že to, da ti konec meseca zmanjka plače, nakazuje da si precej reven.

lp
Death before dishonor!

KomentarIX ::

Para: Veliko stvari napišeš, pa bolj malo utemeljiš, medtem ko naj bi vsi ostali limali linke z virom. Saj verjetno se strinjamo glede kakšne stvari, ampak bil sem v Ameriki in kvaliteta življenja ( ne pa standard) in "stanje duha" se mi zdita v ZDA precej v pi...

Calligula ::

Ce v tej temi rabim povzet kaj jaz pocnem:

1.Preprecujem, da bi bolesti liki, ki onanirajo na neko slepo ideolosko videnje ZDA kot obljubljene dezele v tako izkrivljeno videnje pahnili folk, ki pac ne ve, ni opredeljen in se ga da zavesti.

2. Nakazujem, da ZDA marsikje manjka marsikaj in da predvsem TA administracija jebe vse po vrsti in zadeve poslabsuje.

3. Dajem misliti, da demokracija ne pomeni nujno kaosa. Skandinavci ga nimajo. Kadar zacutijo potrebo po njem se ga gredo nasekat na trajekte in so potem spet normalni. drug dan ali pa kak dan kasneje.

LjubimPeezde ::

1.Preprecujem, da bi bolesti liki, ki onanirajo na neko slepo ideolosko videnje ZDA kot obljubljene dezele v tako izkrivljeno videnje pahnili folk, ki pac ne ve, ni opredeljen in se ga da zavesti.

Prepričuješ ali ZAVAJAŠ? Razmisli malo. Če prepričuješ potem nič bolj in nič manj kot oni ki pretirano hvalijo! Prvo je treba pomesti pred svojim pragom potem pa tako ponosno pisati točke

Zgodovina sprememb…

Calligula ::

Boj proti zabiti propagandi obicajno potrebuje propagando. Nic novega. Ampak nekdo zacne, drugi pac reagira.

LjubimPeezde ::

Torej nisi nič boljši od ostalih! Z zabito propagando se boriš z lastno zabito propagando! Car

Neopredeljeni bodo pa izbirali med izumetničenim mnenjem enih in drugih>:D Ne moreš se boriti proti temu Calligula

Zgodovina sprememb…

Calligula ::

Itak. Saj sem to ze potrdil par strani nazaj. Da pac absorbiram nekaj negativnega na "lastne stroske" v dobro neobvescenih in takih, ki hitro cemu nasedejo kar rezultira vsaj v tem, da so raje se naprej neodloceni kot napacno pouceni in odloceni.

Kdo pa se rabi 10 novih Thomasov, ki bodo nabijali 100 stvari, vse se bodo cez nekaj mesecev pokazale za absolutno napacne in potem se nabijajo, da majo vedno prav.

Raba njihovih lastnih zdravil za preprecitev cesa takega je se zelo nizka cena.

Pa se nekje delas napako. Jaz nisem isti kot Thomas. Jaz ga samo komot oponasam, ker je tako preprost :D Pac si modul Thomasa nataknes na dlan kot lutkico cez zadnjicno odprtino :D
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Minister Turk pripravlja prostor za sesutje javnega šolstva (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26434600 (29720) donfilipo
»

27-letnica ostala brez diplome zaradi fotografije na MySpaceu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10713621 (8623) BigWhale
»

Dobra stara evropa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1619356 (6694) drejc
»

plusi in minusi administracije ZDA (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
57227553 (19882) mlamat
»

Mulci bodo dobili prenosnike

Oddelek: Novice / Ostale najave
242812 (2812) Jeebs

Več podobnih tem