» »

Minister Turk pripravlja prostor za sesutje javnega šolstva

Minister Turk pripravlja prostor za sesutje javnega šolstva

jype ::

Karaya 52> Kaj sta Koroska in Bela krajina dobili z avtocestnim krizem

V povprečju eno uro manj do službe in 20 mrtvih manj na leto.

Mipe ::

@bluefish, veliko posameznikov ravna neodgovorno z denarjem. Štipendije so preslabo izkoriščene (le del se jo dejansko porabi za študijske zadeve), precej bi prihranili, če bi jih porabili za to, kar sem opisal. Vzemimo jim štipendije in jim namesto tega zagotovimo brezplačno kosilo, prevoz, članarino v knjižnice in muzeje in tako naprej. Evo, dobro izkoriščen denar, pa čeprav smrdi po socializmu.

Za izkoristek gre!

bluefish ::

Kot je zapisal jype, ta izkoristek splahni, ko se pojavi kup prisklednikov, ki kao znajo razdeliti denar.

Mipe ::

Saj so že sedaj pri štipendijah priskledniki. Nič novega. Namig: študentski boni.

jype ::

Poleg tega je popolnoma vseeno na kakšen način se porabi štipendija.

Mipe ::

Ni, ne. To je davkoplačevalski denar (če govorimo o državni štipendiji), ki ga raja porablja za zabavo namesto študija. Povsem nov ogromen SmartTV v majhni študentski sobi, videno in preverjeno. Bukve pa fotokopirajo.

bluefish ::

Mipe je izjavil:

Saj so že sedaj pri štipendijah priskledniki. Nič novega. Namig: študentski boni.
No, potem bi bili pa še pri ostalem.
In kdo točno lahko določi, kake knjige potrebujem za študij? Mi bo en uradnik dirigiral, da so mi na voljo le tiste v ponudbi založbe fakultete, za ostale pa naj predložim kup obrazcev in pojasnil? Kako določiti sprejemljivo količino papirja za zapiske? Mi je na voljo le HB svinčnik ali tudi kemik G-2?
Samo za vzorec.

Skratka, en kup stvari je, ki jih pač ni možno regulirati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

jype ::

Mipe> ki ga raja porablja za zabavo namesto študija.

Ja, a mora vrnit, če ne doštudira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

donfilipo ::

Karaya 52 je izjavil:

donfilipo je izjavil:

Američane šolstvo stane več. Iz budgeta kamor vsi prispevajo in iz žepa koristniki (starši) skupaj dajo več kot mi. Ampak imajo pa zato nemara boljše šolstvo. Zlasti tisto TOP. O katerem se sliši in ki namesti ljudi na najodgovornejša mesta na svetu.


Dajmo se malo umiriti s tem posplosevanjem, ker Americana, ki ne studira studentarija ne stane nic ali zelo malo.


Ti pa nehaj srat8-)

Govorimo o šolstvu na splošno!!!! In ne samo za faxe. Za šolstvo na splošno USA namenijo večji del GDP kot Slovenija, da ne govorim o tem, da imajo tudi kakih 2x večji GDP pro capita. Plus veliko plačajo tudi iz lastnega žepa. Torej imamo iz buđeta več in iz žepa več. Ker preverjeno VEM da ti v njihov buđet ne prispevaš:)) ostanejo plačniki v glavnem vsi residenti USA. Državljani in davkoplačevalci USA v povprečju malo več, a imajo tudi precej več pravic. Res je da POSEBEJ američan fakultet NE plačuje iz buđeta, oziroma jih malo, ker se v dobrem delu same financirajo...ampak pomaga pa to en klinc uporabnikom. Summa summarum, jih stane pro capita šolstvo bistveno VEČ, in četudi zneske prirediš kupni moči in plačam. In ni ceneje!

Pa pač osnovno in srednje šolstvo in štipendiranje toliko več pozaugata, da to v %GDP znese IZ proračuna, več kot pri nas. Da o doplačilih za fax brez šipendij bogatih ne govorim. 40k$ na leto za povprečen fax cca.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Mipe ::

bluefish je izjavil:

Mipe je izjavil:

Saj so že sedaj pri štipendijah priskledniki. Nič novega. Namig: študentski boni.
No, potem bi bili pa še pri ostalem.
In kdo točno lahko določi, kake knjige potrebujem za študij? Mi bo en uradnik dirigiral, da so mi na voljo le tiste v ponudbi založbe fakultete, za ostale pa naj predložim kup obrazcev in pojasnil? Kako določiti sprejemljivo količino papirja za zapiske? Mi je na voljo le HB svinčnik ali tudi kemik G-2?

Že sedaj je tako. Takoj, ko stopiš v predavalnico, ti profesor "priporoči" določeno gradivo. Svinčniki in papir pa so že dlakocepljenje. Gre za učbenike in delovne zvezke, ki jih sicer študent "mora" kupiti. Kot recimo Diskretne strukture spoštovanega Bataglja.

bluefish ::

Mipe je izjavil:


Že sedaj je tako. Takoj, ko stopiš v predavalnico, ti profesor "priporoči" določeno gradivo. Svinčniki in papir pa so že dlakocepljenje. Gre za učbenike in delovne zvezke, ki jih sicer študent "mora" kupiti. Kot recimo Diskretne strukture spoštovanega Bataglja.
No, na FE je drugače.
Gradiva ne vsiljuje nihče. Lahko kupiš knjige profesorjev, se učiš iz zapiskov predavanj, posežeš po tuji literaturi,...
Po tvojem sistemu pa bi bil omejen ravno na bukve, ki bi si jih izmislil profesor zaradi samopromocije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Mipe ::

Lahko pa fotokopira drugo gradivo. *shrug* Govorim o za študente brezplačnemu gradivu. Študenta ne stane nič, pa še pomaga mu lahko pri študiju. To je najpomembnejše.

Glej, sedanji sistem je gnil. Osip je velik, predavalnice so pogosto skoraj prazne, ker študenti sčasoma ne hodijo več na "neobvezna predavanja". So na študentskem delu ali pa zabušavajo nekje. Ali pa si ne morejo privoščiti prevoza. Bolj žalostno je videti vse skupaj. Ampak žurke, ki jih organizirajo servisi, so pa nabito polne. Če jim zagotovimo brezplačen prevoz, ne bodo imeli več izgovora, da nimajo za avtobus ali vlak. Če se bo zato kaj več študentov pojavilo na predavanjih, toliko bolje. Tako jaz mislim.

Ampak ne, prisklednikom ne privoščimo denarja, zato naj študent kar lepo ostane na cedilu.

bluefish ::

Mipe je izjavil:

Lahko pa fotokopira drugo gradivo. *shrug* Govorim o za študente brezplačnemu gradivu. Študenta ne stane nič, pa še pomaga mu lahko pri študiju. To je najpomembnejše.

Glej, sedanji sistem je gnil. Osip je velik, predavalnice so pogosto skoraj prazne, ker študenti sčasoma ne hodijo več na "neobvezna predavanja". So na študentskem delu ali pa zabušavajo nekje. Ali pa si ne morejo privoščiti prevoza. Bolj žalostno je videti vse skupaj. Ampak žurke, ki jih organizirajo servisi, so pa nabito polne. Če jim zagotovimo brezplačen prevoz, ne bodo imeli več izgovora, da nimajo za avtobus ali vlak. Če se bo zato kaj več študentov pojavilo na predavanjih, toliko bolje. Tako jaz mislim.

Ampak ne, prisklednikom ne privoščimo denarja, zato naj študent kar lepo ostane na cedilu.
Tudi jaz govorim o za študente brezplačnem gradivu.
Zakaj bi imel plačane le knjige, ki jih požegna ministrstvo, če pa mi veliko bolj odgovarjajo čisto tretje in bi jih zato moral plačati iz lastnega žepa, brez pomoči države?

Osipa, praznih predavalnic in podobnega pa tudi ta način, ki ga predlagaš, ne spremeni.
Poleg vsega so pri določenih predmetih predavalnice prazne z razlogom.

Ali se nekdo zabava ali študira, pa ni stvar države. Le ta ponudi štipendijo, če zavoziš jo vračaš. Simple.

RockyS ::

Mipe moraš pa povedat tudi da je dejansko celotni učni sistem en velik fail. Da se o tem, da na faxu srečaš profesorje, ki bi že morali bit mrtvi (kruto ali jebiga) pa so še zmeraj na faksu, čeprav sploh ne predavajo.

Da se o zastarelih gradivih/slajdih (vsebinsko) sploh ne pogovarjamo. Polovico predavataljev je povozil čas in so ostali v letu 2000.

3/4 dela opravijo asistenti, med katerimi tudi najdeš cvetke. Semester je pri koncu, ocenjene ni še niti ene vaje (trenutno jih je 9), s katerimi moraš zbrati vsaj 50% da lahko pristopiš k izpitu (roka še ni podanega, bo pa izpit v mesecu juniju), do konca sta še dve vaji. Kako naj veš kje si, če delaš prav, če si/boš opravil vaje? Kdaj se naj začneš učit itd...

Nad profesorji in asistenti ni nobenega nadzora! To je krivo! Kaj ti pomaga če se letno čez predavatelja pritoži 200 študentov, če pa je najstrožja sankcija ustno opozorilo.

Vsi vemo, da so profesorji,ki imajo svoja podjetja/svetovalnice, mnogo bolj dovzetni za bolezni(bolniške) kot drugi. Ampak se nič ne naredi glede tega.

Vsi ki primerjate ZDA z Slovenijo, oni dejansko na faksu opravljajo VAJE in na koncu šolanja nekaj znajo! Ko faks končaš v sloveniji, se vprašaš kaj si se naučil na faksu... NIČ! Pri nam moraš bit samouk, zato ker poučujejo primadone.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Invictus ::

Zadnjih par postov je bilo čisto v duhu socializma.

DRŽAVA naj mi PRISKRBI vse, da bom mogoče celo kaj ŠTUDIRAL in ne samo KORISTIL študentskega statusa za zabušavanje in kako slabo plačano delo. In seveda študentske žurke ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Karaya 52 ::

donfilipo je izjavil:

Karaya 52 je izjavil:

donfilipo je izjavil:

Američane šolstvo stane več. Iz budgeta kamor vsi prispevajo in iz žepa koristniki (starši) skupaj dajo več kot mi. Ampak imajo pa zato nemara boljše šolstvo. Zlasti tisto TOP. O katerem se sliši in ki namesti ljudi na najodgovornejša mesta na svetu.


Dajmo se malo umiriti s tem posplosevanjem, ker Americana, ki ne studira studentarija ne stane nic ali zelo malo.


Ti pa nehaj srat8-)

Govorimo o šolstvu na splošno!!!! In ne samo za faxe. Za šolstvo na splošno USA namenijo večji del GDP kot Slovenija, da ne govorim o tem, da imajo tudi kakih 2x večji GDP pro capita. Plus veliko plačajo tudi iz lastnega žepa. Torej imamo iz buđeta več in iz žepa več. Ker preverjeno VEM da ti v njihov buđet ne prispevaš:)) ostanejo plačniki v glavnem vsi residenti USA. Državljani in davkoplačevalci USA v povprečju malo več, a imajo tudi precej več pravic. Res je da POSEBEJ američan fakultet NE plačuje iz buđeta, oziroma jih malo, ker se v dobrem delu same financirajo...ampak pomaga pa to en klinc uporabnikom. Summa summarum, jih stane pro capita šolstvo bistveno VEČ, in četudi zneske prirediš kupni moči in plačam. In ni ceneje!

Pa pač osnovno in srednje šolstvo in štipendiranje toliko več pozaugata, da to v %GDP znese IZ proračuna, več kot pri nas. Da o doplačilih za fax brez šipendij bogatih ne govorim. 40k$ na leto za povprečen fax cca.


To je vse res, samo do napacnih zakljuckov prihajas - da je solstvo ceneje, ko je javno. Bi razlozil ta mehanizem ali bomo se naprej enacili jabolka in hruske? Ker solstvo v SLO ni enako solstvu v ZDA. Njihove univerze so v sami spici, vecinoma jih financira privatni zep, UNI LJ ni niti med top dvesto. Sit and cry. Da pridemo do zakljucka da je top univerza drazja kot neka no-name pa menda ne potrebujemo visokega IQ.

jype ::

Karaya 52> Njihove univerze so v sami spici,

Tudi naša ne zaostaja bistveno, sorry. Za presežt zgornjih 5% potrebuješ 95% sredstev, česar pa nimamo.

Karaya 52 ::

No, nasa z veseljem pobere davkoplacevalski denar, ko je potrebno kaj spremeniti pa se sklicujejo na avtonomijo. I tata bi sine.

jype ::

Karaya 52> No, nasa z veseljem pobere davkoplacevalski denar, ko je potrebno kaj spremeniti pa se sklicujejo na avtonomijo. I tata bi sine.

Si upaš sortirat po rank per $?

Mipe ::

Zato pa je tako privlačna za tuje študente. Poceni UNI v kolikor toliko znosni klimi.

Karaya 52 ::

Ce bi imel podatke in znanje bi to naredil. Vprasanje ce bi UNI LJ to naredila, ker baje znanje nima cene, razen place profesrojev, te so lepe pa se avtonomijo imajo, kar je anahronizem v letu 2012. Sam tega ne govoriti v eter, ker to pomeni "da se kregate z inteligenco". UUUU! Se vedno pa ni logike, zakaj bi javno solstvo bilo ceneje? Kaksen je ta mehanizem in zakaj so v spici samo privatne univerze? Meni je ze dolgo casa jasno, da biti za javno solstvo v pomembnem delu javnosti pomeni braniti opisano kasto, njene pozicije in finance ugodnosti.

nejcek74 ::

ETH? recimo je javna univerza, kar visoko na lestvici

Karaya 52 ::

Solnino imajo. Next!

J*eba, ko rezultati niso v skladu z zeljami in je potrebno sliko kriviti na tisoc in en nacin. Zakaj bi naj bilo javno solstvo cenejse?

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

Haha, solnino imajo pol nizjo kot spanske javne univerze. Tebe malo j*ebe razgledanost.

In to ni solnina. Solnina za privatne univerze v evropi so tam od 25.000 evrov naprej. Solnine na javnih univerzah je bolj placilo participacije: cca 5-10% te vsote.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Karaya 52 ::

Si ze padel na ad hominem nivo? Malo hoblam tvoj dogmatski pogled na svet oz. ga shanghaiska lestvica. Mimogrede, zakaj bi se clovek preselil v Svico ce je pa v Sloveniji vse optimalno? :))

Daedalus ::

A bejz no. Kaj sta Koroska in Bela krajina dobili z avtocestnim krizem in kje na ljubljanski obvoznici je cestninska postaja?


Za vožnjo po Lj obvoznici, rabim vinjeto. So your point being? Razen konstantnega jokanja o centralizaciji, jada, jada, jada, da.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

nejcek74 ::

Lahko gremo se naprej: profesor v evropi dobiva placo od 10.000 evrov naprej, ponudi mu tako placo v okviru ljubljanske univerze. Ne samo da to financno ni vzdrzno, cela slovenija bi sla na ulice ce bi bilo tako. Pa precej splosna trditev ki jo lahko povlecemo ven: dobre univerze so tam kjer imajo: visok BDP, tradicijo izborazevanja in za znanstvenike vzpodbudno okolje. Izobrazena delovna sila se bo pac selila tja, sploh top of the top.
Itak pa to sploh nima veze z naslovom. Ker vprasanje tu je lahko samo to: zakaj minister misli, da bodo od drzave sponzorirane univerze boljse od drzave ustanovljenih.
*Odselil sem se ker ne morem delat v Sloveniji. Ostali sta mi dve moznosti: spremenit poklic ali drzavo zaposlitve. Odlocil sem se za slednje. :)

Karaya 52 ::

Samo Svica je bolj spedenana kot States, pa s svojim paradnim konjem prilezejo "komaj" na 15 mesto.

Najvisje uvrscena turska unverza, pa Turcija ni bogata drzava.

Turkey’s first private not-for-profit university, its name is a contraction of ‘‘bilim kenti’’, Turkish for ‘‘city of learning and science’’. Bilkent’s 5,000-acre capital-city campus houses 12,000 students taught by a 1,000-strong academic staff in nine faculties, two applied schools and three vocational schools.


Daedalus je izjavil:

A bejz no. Kaj sta Koroska in Bela krajina dobili z avtocestnim krizem in kje na ljubljanski obvoznici je cestninska postaja?


Za vožnjo po Lj obvoznici, rabim vinjeto. So your point being? Razen konstantnega jokanja o centralizaciji, jada, jada, jada, da.


Se ne spomnim da bi se pred letom 2008 ustavljal na LJ obvoznici, da bi placal cestnino.

jype ::

Karaya 52> te so lepe

Ja, seveda.

Arto ::

Pa saj že imamo privatne univerze v Sloveniji, pa vidimo kakšne so. Ni problem samo cena - glavni problem je v tem, da bo privatna univerza poskušala ponuditi čim manj za čim več denarja. Vse briga samo denar, pa jebeš kakovost izobrazbe, al kako? A zdaj ko pa privat univerze zagovarja gospod Turk, bodo pa kar naenkrat postale super?

nkilar ::

Če se šolstvo seli v zasebništvo potem predvidevam, da mi ne bo treba več toliko plačevati v državno blagajno in mi bo mesečno ostalo več denarja, ki ga bom potem sam vložil v svoje šolstvo oz. tisto za moje otroke?

jype ::

Odlična šala.

Mipe ::

@colorblind: par procentov od dohodnine se ti ne bi tako spoznalo, pa za svoje froce bi moral plačati polno šolnino plus malica, prevoz in učno gradivo.

jype ::

Mipe> par procentov od dohodnine se ti ne bi tako spoznalo

A de?

Mipe> pa za svoje froce bi moral plačati polno šolnino plus malica, prevoz in učno gradivo.

S tem moram itak že računat, ker ne morem pričakovat, da bodo imeli karkoli zastonj.

bluefish ::

Mipe ima pri sebi še vedno tisto o povsem brezplačnem šolstvu. Ne gre tako.

Daedalus ::

Se ne spomnim da bi se pred letom 2008 ustavljal na LJ obvoznici, da bi placal cestnino.


IIRC je bila obvoznica zgrajena s konkretnim prispevkom MOL. Zato tam ni bilo cestnine, do uvedbe vinjet.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

donfilipo ::

Karaya 52 je izjavil:


To je vse res, samo do napacnih zakljuckov prihajas - da je solstvo ceneje, ko je javno. Bi razlozil ta mehanizem ali bomo se naprej enacili jabolka in hruske? Ker solstvo v SLO ni enako solstvu v ZDA. Njihove univerze so v sami spici, vecinoma jih financira privatni zep, UNI LJ ni niti med top dvesto. Sit and cry. Da pridemo do zakljucka da je top univerza drazja kot neka no-name pa menda ne potrebujemo visokega IQ.


A jebi ga. Najprej po tvoje USA nimajo javnega šolstva, ker imajo privatne univerze. Wrong!
Drugo precej pred tabo sem povedal da se USA in mi ne moremo primerjati. Niti s Singaporjem se ne moremo, ker ti imajo pa 2 miljona tujcev, ki se večinoma ne šolajo več in tudi pred penzijo niso. So zdrave glave, napete roke, ki jih pač solidno plačajo, v obdobju, ko lahko največ nudijo. Ostalo skušajo zadržati čimveč zase8-)

Lepo sem povedal, da njihove univerze ne spadajo med velike potrošnike proračuna. Se financirajo same!!! Same.... in jih ni v tistih 5,6% GDP za šolstvo! GDP pa je seveda tudi skoraj 2x večji od našega tudi pro capita!!!
V teh 5.6% GDP za šolstvo pri USA, so večinoma samo njihove osnovne in srednje šole, ki so obupno dražje, kot naše šolstvo skupaj z univerzami!!!! Pa njihovo samo osnovno in srednje šolstvo, ni nič boljše od našega, samo dražje. Kuri pa seveda denar davkoplačevalcev. In da to razumeš je dovolj po moje IQ 110, res pa je, da ne smeš biti popolna pička:))

USA niso primerljive z Slovenijo in da NIKOLI ne bomo imeli univerze med TOP 100. NIKOLI! Pa lahko privatiziraš vse od vrtcev do univerze Ljubljana in ukineš obvezno osnovno šolanje. Kaj šele zdaj predlaganega srednjega, od Janše:).

To pa zaradi tega, ker enostavno ni enotnega ogromnega mema in trga, ki za temi univerzami stoji. Nanje so najuglednejši Američani ponosni ne samo v mislih, ampak radodarni tudi v raznih daritvah in seveda jih dejansko uporabljajo tudi za posle. (Naslednji na teh listah znajo biti KItajci. Rabijo samo malo časa da jih EUsarija ne samo zazna..ampak tudi prizna. To bo z zamikom:)

Ampak tu Slovenija, razen če uvede neko Evropsko univerzo takoj, v angleščini, s študenti iz vsega sveta in najboljšimi profesorji, ne more priti. Ne pride. Privatnih univerz z relativno malim in omejenim dosegom, pa seveda tudi že imamo nekaj.

Torej zgleda da zdajšnja logika je: ne ukiniti vse javno šolstvo, ampak samo zastonj univerze. Najprej naj bi se uvedle nekako četrtinske šolnine in bi država nekaj prihranila. Stvar je taka, da to ne gre čisto brez posledic in to niti nujno ne dvigne kvalitete. Verjetni pa dvigne odgovornost pri študentih, pred njihovimi sponzorji (običajno starši:) Res je tudi, da se tisto tvoje skupnoskeldarstvo zmanjša za kak procent davka.

Amerike pa videl ne boš. Tu. Lahko bi videl eventualno sivi ugled kake Evropske univerze, a se bojim da ko večina teh podijumov akademije sliši, da njihovo ime pomaga prodajati izdelke (recimo inštitut Josef Štefan centrifuge:), se takoj spomnijo, da imamo samo 3 merkatorje 2 špara in da še žage nimamo...in da za to pa kaj več kot je Jozef Štefan s svojo malo do pretežno revščino, niti ne rabiš:)).
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

No seveda je pri univerzitetnem izobraževanju USA le treba povedati, da je tudi v USA deloma vseeno sponzorirano od države. Da vojaške akademije nimajo šolnin in da je na state universities šolnina kosponzorirana od države!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Še en tak zanimiv podatek. Najuglednejša univerza na tej listi TOP 200 iz naše klime in izven cockney twista je Swiss Federal Institute of Tehnology Zurich. ETH. Na 15 mestu. Šolnina?

1000€ letno. Za njih drobiž!!!!

Ostali stroški so neprimerno ampak res neprimerno večji!
Je pa spet res, da se mi s Švico nekako ne moremo primerjati.
Se lahko Vsaj z Avstrijo, Italijo,...ne? Hrvaško? tudi ne? Džibutijem?>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Limit-sky ::

Tole je pametno razmišljanje:
http://libertarec.blogspot.com/2012/05/...

Don bo rekel: "Friedmanovsko!" :)
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

djordjevic ::

Zelo dober predlog.
No grave is deep enough to keep us in chains.

donfilipo ::

Voucher in Rand?

Socializem z bonom, da boš vse pojedel>:D

Ne tu priznam, da mi tole zgleda super, sem trdil že dolgo nazaj in z capitalismom nima prave veze.

Če je bil Friedman za, moram pogledati, rahlo dvomim, vem pa da čisti Randovec pa seveda ni mogel biti kot ekonomist!

Da vidimo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Hm ja. To je dejansko Friedman. Bon za socializem (nujni obrok:) in denar iz žepa, za dodatni meni. Ok.

Če boste pridno pojedli šolo, še vedno plača skupna skleda, socializem, predlagal je pa Friedman. Bemti to mora da dela:).

Pojavila se bo paleta šol, kjer boš voucher pokuril, naredil državni test, zraven pa bodo lepo učili še kreacionizem, in capitalism za male;((
Lahko pa tudi enhanced računalništvo in matematika. Že v osnovni šoli.

Namreč sistem je Friedman predlagal za celotno šolstvo.

V praksi to izgleda tako, da imaš šole, kjer učenci ščijejo po profesorjih, in elitne res visoko kvalitetne šole. Del krije država z voučerjem ostalo doplačajo starši. Če lahko.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Ja in še ena alternativa je dobra. Fondi. Finančni mahinatorji prave mambe, ki svoje gumarabično znanje uporabijo tudi za financiranje takih elitnih šol. Za tisti višek kvalitete.

Pri nas bo Jankovič recimo verjetno takoj prispeval v fond 3458€, potem mora Janša 241€ in če so fantje sposobni, bodo od vsakega frizeraja kaj nažicali. Če niso, pa piši propalo:) Ponavljam mamo mali jezikovno ožičen trg. Druge meje vključno z cariniki, ki zahtevajo v glavnem le še neumnosti, smo podrli. Ampak že te jezikovne bariere vseeno so hudič!!!!

Dokler Spar in recimo Nokia ne da v tak fond za recimo Ljubljansko Žižkovo marksistično prvo ligo (in šolo:) kaj vem 15.000€. Potem pa to lahko celo zalaufa.
8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Karaya 52 ::

Kakorkoli obracamo, so na vrhu lestvice privatne univerze, vecino pobereta USA in UK, treji so Nemci, sicer dobri ing., v solstvu pa "capljajo". Mislim da preduniverzitetno solanje se zdalec ni tako pomembno. Upajmo da nasa avtonomna univerza se daj kaj od sebe in da se konkurence ne bodo lotevali kot neka sicilijanska familija.

enadvatri ::

zee je izjavil:

Hudic je v podrobnostih. Visoka stopnja funkcionalne nepismenosti, ki jo zadnje case zaznavam (tudi) na Slo-Techu, vec kot ocitno kaze, da je v solstvu nekaj hudo narobe, ce se "proizvaja" (se oproscam za morda neprimeren izraz) taksen folk. V tej luci menim, da je prevetritev in racionalizacija trenutnega sistema nujno potrebna.

Ali je resitev zasebnem solstvu, ki ga v Sloveniji ni, ne vem. V Singapurju je bolj ali manj vse solstvo zasebno.


Da je stanje slabo, vemo vsi. K temu je veliko pripomoglo vzdušje v družbi in ne boste verjeli, kdo še; STARŠI!

Kaj je v Singapurju, pa nas večino, vsaj tako jaz mislim, ne briga.

Nobene potrebe ni po zasebnem šolstvu. Naj raje tega uredijo kot se spodobi.

Še to sem pozabil: ne razumem kako je lahko eno ali drugo šolstvo cenejše, učinkovitejše, bla, bla. Stvar politične volje, izbire ter motiviranosti kadra.

Z zasebnim šolstvom bomo pri nas, v tako nezreli družbi, dobili nove one-way tickete za zaposlitev, družbeno vključenost ... Po domaće, nove domobrance in partizane, nove vaše in naše, nove resnice ...

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Mislim da preduniverzitetno solanje se zdalec ni tako pomembno


Wrong! Zelo pomembno. Globlje v vrtec, bolj je pomembno, ne zaradi formalne materije, ampak zaradi zajemanja kulture iz okolja in socializacije. In seveda oblikovanja delovnega ritma. Tisti, ki delajo redno in sistemsko, so v ogromni prednosti. Do tega morajo prit pred nekako koncem pubertetnih rukarjev 'klinične' narave. Sicer noben faks ne pomaga. Tudi Princeton in Harvard ne8-) Da o MIT ne govorim.

No je pa res,da pa večanje razpona na bazi individualizma, porodi tudi višje vrhunce. In da kolektivizem v smislu popolne enakosti, že res da odreže, ali zapolni čisto dno, na drugi strani tudi nekako visoke špice naredi nekako nezamisljive. Čeravno je jedro duha kakega MIT, tudi kolektivizem (ampak tekmovalni in ustvarjalni:) v ožjem smislu in delo za science, kot nek višji človeški cilj. To kažejo z objavljenim materialom, kurikulomom, in še čim. No zadaj seveda stoji strogo kapitalistični stroj, ki vso to ikonografijo zelo spretno trži. Kar je je. Pri nas se je tako kapitalistično mašinerijo na tem nivoju NEMOGOČE zamisliti.

Razen kot rečeno internacionalna univerza na kakem Bledu, ali drugem rajskem kotičku naše pestre domovine. To bi pa morda celo šlo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Arto ::

Karaya 52 je izjavil:

Kakorkoli obracamo, so na vrhu lestvice privatne univerze, vecino pobereta USA in UK, treji so Nemci, sicer dobri ing., v solstvu pa "capljajo".

"Kakorkoli obračamo", razlog za njihov uspeh ni, da so privatne, sploh pa to ne bi bil razlog v Sloveniji. Je že donfilipo razložil.

Karaya 52 je izjavil:

Mislim da preduniverzitetno solanje se zdalec ni tako pomembno.

S slabo osnovno in srednjo šolo boš na univerzi gnil.

Karaya 52 ::

Arto je izjavil:

Karaya 52 je izjavil:

Kakorkoli obracamo, so na vrhu lestvice privatne univerze, vecino pobereta USA in UK, treji so Nemci, sicer dobri ing., v solstvu pa "capljajo".

"Kakorkoli obračamo", razlog za njihov uspeh ni, da so privatne, sploh pa to ne bi bil razlog v Sloveniji. Je že donfilipo razložil.


Poleg jamranja o velikosti trga ni povedal nicesar novega. Samo izmikanje - zakaj so v vrhu privatne univerze oz. zakaj ni tam javne? Pa mehanizem, zakaj bi naj bilo javno solstvo ceneje tudi ni pojasnjen - kot argument, zakaj v Sloveniji privatno solstvo nima moznosti proti javnemu. Drzim za jajca in ne bom spustil.

Arto ::

Karaya 52 je izjavil:

Poleg jamranja o velikosti trga ni povedal nicesar novega. Samo izmikanje - zakaj so v vrhu privatne univerze oz. zakaj ni tam javne? Pa mehanizem, zakaj bi naj bilo javno solstvo ceneje tudi ni pojasnjen - kot argument, zakaj v Sloveniji privatno solstvo nima moznosti proti javnemu. Drzim za jajca in ne bom spustil.


Kot argument si lahko pogledaš že obstoječe privatne univerze v Sloveniji in njihov ugled.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko ljudi z doktoratom se izseli v tujino? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22552912 (46033) Mavrik
»

Varčevanje in visoko šolstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6813662 (12056) Mr.B
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16921369 (18063) TESKAn
»

Gregor Golobič in doktorski študij (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
619563 (7314) Klaatu
»

Stephen Hawking bo obiskal Slovenijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8210592 (6437) sidd

Več podobnih tem