» »

plusi in minusi administracije ZDA

plusi in minusi administracije ZDA

««
3 / 12
»»

Thomas ::

No, pol mu ti dopovej Perci, da ma ze dva diagrama, ki jih pa ocitno ne zna prebrat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

mi narišeš? resno te prosim. potegni mi vertikalo od 1984 in danes, da bom znal prebrat z linije kolk dolarjev je v obeh presečiščih. sicer sem to že naredil pa sem dobil totalno drugačne rezultate kot ti. me zanima kje se zmotiš.
l'jga

Thomas ::

Od 10. 8. 1984?

A je OK tudi od 7.3. 1983?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

jah, ne vem. ti znaš zračunat kolk je danes - 20 let. ne me spraševat preveč kompliciranih stvari.

če pa že nismo preveč picajzlasti (leto gor al pa dol) pa mi pol dej recimo za datum 10.8.1985. če je že vseen.
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

Thomas ::

Če rečejo "nafta že dvajset let ni bila tako draga", niso rekli "točno 20 let nazaj je bila nafta tako draga".

Kakšno leto gor ali dol.

Picajzlaš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

ja, to pa zato, ker ti ne nehaš driblat. ne vem zakaj si mi mogu zdej "razložit" kaj pomeni 20 let, če sem ti pa že jaz pred desetimi posti povedal, da so z 20 leti mislili "po koncu naftne krize" - torej cca. 18.2345632 let.

skratka, še vedno si dolžan graf!
l'jga

Thomas ::

And your point is?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

???

ne razumem česa ne razumeš v mojem prejšnem postu?
l'jga

link_up ::

kaj pa je to zaena tema? pa a se enim na slo-techu res ze mesa? jst sm meu use tle za dokaj spodobne in inteligentne ljudi...a zdej se je treba pa kr sprjaznit s tem, da crpajo nafto v takih kolicinah? pa a res mislte, da smo navadni ljudje najvecji porabniki naftnih derivatov?? Jst bi reku, da ze slovenska vojska porabi vec goriva, kot celo prebivalstvo nase male drzave...zdej pa si predstavljajte amerisko vojsko...in zdej zarad tega ne smem tankat :D ..oz. imet avta, ker potem podpiram to...svasta


jst pri bushevi administraciji vidim le en plus...odlocen boj proti terorizmu...ampak, zal to za sabo potegne se precej drugih oslarij :(...fantje in dekleta ... kapitalizem je svet pokvaril do meje, kjer smo ze skoraj na pragu novih svetovnih vojn...le kaj bo naprej :(

borchi ::

kapitalizem je svet pokvaril do meje, kjer smo ze skoraj na pragu novih svetovnih vojn...le kaj bo naprej :(

tako hudo ni. vojne so ble dolgo pred kapitalizmom. zdej je pač problem, ker kapital nardi tut kako vojno pod drugo etiketo in ne pod pravim "in the name of money".
l'jga

vuego ::

Zanimiva stvar je tudi na TheOnion

tukaj

Če kdo verjame :) Nujno je treba prebrat tekst na sliki

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vuego ()

attackiko ::

Ataticko-poslovni cikli so paradoks in sibkost makroekonimje. So stalnost ravno zuaradi sibkosti in slabosti politik in administracij.
Nonsense. Če ti rata kaj takega dokazat boš vsekakor dobil nobelovo nagrado. Ampak to ti pač ne bo uspelo.

Vseeno za njih pa je le neznalicam. In prejsnji administraciji je ratal dosezt vse vrhince kazalcev tej pa dno.
Ja seveda.. ti pač znaš vse prikazat črno-belo. Poglej naslednji graf. Bush je zaprisegel januarja 2001. Kdo je torej kriv za tisto krizo na sredi grafa?

Caligula ::

Spet bi nekaj ekonomijo iz konteksta jemal. Oni so takrat nabrali rekorden suficit-ki bi ga lahko kadarkoli vlozili v umetno takojsnje spodbujanje rasti-takoj bi lahko povelali vladnoo potrosnjo. Pa ni bilo treba. Ker je bilo treba poskrbeti za soft landing po dolgem obdobju rasti ,ki je bila tezka za kontroolirat-in dejansko je Greenspan povzrocil tisti padec z konstantnim dviganjem obrestnih mer, ker so se bali nekontrolirane rasti. Skratka takrat je bil rekorden suficit in pa nenavadno visoke obrestne mere. Sedaj pa imajo za isto stanje rekorden deficit in nenavadno nizke obrestne mere.

Kar se tice linkov. Zaklaj bi ti linkal? Odpri danajsnje delo. Prva stran. Terorizem v savdski arabiji in iraqu kontantno sesuva crpalisca. Rezultat je rekordna cena nafte. Kot sem rekel-zgodilo se je-derivati gor-sploh dizel pa kurilec in drazijo se prevozne storitve-to drazi vse proizvode in se bo zacelo prerivat v potrosnske cene, ce bo trajalo. Se pravi drazje vse. Se kurirske storitve, hmalu tudi letalski prevozi-Adria ma letos 40% visje stroske goriva npr..

Kaki linki?
Casopis odpri. Sej se zadevi sploh izognit ne da. Bush pa ze dva tedna govori le "terror" "resolve" "danger" ...

Prejsnji teden je DOW Jones padel pod psiholoskih 10.000 tock,.. kaj bi se rad?

Rekordne cene nafte zaradi terorizma (ki naj bi ga bilo drugace manj pa ga je samo cedalje vecin to azradi Iraka)
Rekorden deficit
Zelo nizke obrestne mere pa nekateri davki , mocni izvozni trgi ob zgodovinsko sibkemu Dolarju pa vseeno sibka ekonomija,...
A jz kaj zamujam al ti ekonomijo vidis drugace kot jo gleda vecina ekonomistov?

Daedalus ::

Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Caligula ::

Daedalus, bom se mislil, da si to storil samo, ker nebi maral Thomasa :D

No ja, so pa face Americani-k majo sam 1.25% obrestno mero.

Matr te bodo kdaj se res zacel senkavat dnar.

Kar se tice brezposelnosti-nc se bat-Bo Bush popravu:

Danger, Terror, Evil, I will protect, God,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

Daedalus ::

Sploh ne. Samo grafi sem, grafi tja, pa sem si zaželel, da mi kdo pojasni tole novico. Itak da to ni celotna slika, samo me zanima, zakaj je prišlo do tega, kaj to pomeni, ipd...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

O tem se pogovarjamo že v eni temi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

attackiko ::

DELO:

Katastrofalno slabe številke o zaposlovanju v ZDA so močno omajale upe za ponovno izvolitev republikanskega predsednika Georgea Busha.
Od tukaj torej napovedi o prihajajoči katastrofi. Kaj šele čaka EU, kjer brezposelnost ni katastrofalnih 5.5% ampak 9.1%? V najhujšem možnem primeru ZDA ne bodo padle na našo raven.

Oni so takrat nabrali rekorden suficit-ki bi ga lahko kadarkoli vlozili v umetno takojsnje spodbujanje rasti-takoj bi lahko povelali vladnoo potrosnjo.
Ti si mi neki hud ekonomist. Če hoče vlada povečat svoje izdatke lahko v vsakem trenutku brez problema poveča davke. In bi spet imeli suficit + večjo državno potrošnjo. Ekonomski nepoznavalci bi bili navdušeni..

Prejsnji teden je DOW Jones padel pod psiholoskih 10.000 tock,.. kaj bi se rad?
Heh, prihajajočo katastrofo utemeljuješ s fluktuacijami na borzi? Smešno.

A jz kaj zamujam al ti ekonomijo vidis drugace kot jo gleda vecina ekonomistov?
Večina ekonomistov po svetu ima enako mnenje kot jaz: trenutno imamo manjši zastoj, visoke cene nafte lahko zmanjšajo gospodarsko rast. No big deal.

username ::

Kaj šele čaka EU, kjer brezposelnost ni katastrofalnih 5.5% ampak 9.1%?
No, no, čakaj malo. Govorimo o Evropi, mi pametni moralno vzvišeni levo usmerjeni oh-in-sploh Evropejci pa že vemo, kaj delamo. Mi nismo butasti Američani, ki gledajo samo na profit in take bedarije, kot je gospodarski napredek. Mi v življenju vidimo tudi druge svetle cilje, kot je svoboda palestinskega ljudstva (da neovirano delajo pizdarije in se koljejo še med sabo), Castrova pravica do deseturnih govorov itd in in seveda ne smemo vznemirjati svakojakih diktatorjev, ki zasajajo handžarje v trebuhe nevernikov, saj je vendar to del njihove dragocene kulture in tradicije... >:D

(sarcasm mode off)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

TESKAn ::

username, da se ne bomo začeli kregat, kdo je podpiral diktatorje (Saddam & Co.), kdo je treniral fanatike (Bin Laden,...), pa še kaj umazanega bi se našlo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Luka Percic ::

Sadamo so nazadnje podpirali evropejci (razem redkih izjem).
Pa brez slepomišenja prosim!

Zgodovina sprememb…

username ::

username, da se ne bomo začeli kregat, kdo je podpiral diktatorje (Saddam & Co.), kdo je treniral fanatike (Bin Laden,...), pa še kaj umazanega bi se našlo.
Hehe, lahko bi se (saj so/smo/ste se že dostikrat). Ampak mi ni več zabavno; v bistvu je postalo utrudljivo in sem se že skoraj naveličal. Navedeš verodostojne podatke, uporabljaš logično sklepanje in poskušaš podati trdne argumente, se trudiš opozarjati na nekatere sicer splošno sprejete zablode ali preproste zasidrane neresnice. Pa to vse skupaj nič ne zaleže. Eni so se odločili ustvariti določeno sliko sveta v svoji glavi in jih nič ne premakne, niti še tako dober dokaz o njihovih napačnih sklepanjih ali da operirajo z napačnimi podatki.

Zato: over and out z moje strani (dokler ne bom opazil kakšnega napredka ali pa me bo zgoraj omenjena naveličanost minila; pomojem je prvo manj verjetno :D )
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

TESKAn ::

Evropejci so ga podpirali, ko je lepo sodeloval z inšpektorji in nasploh bil kooperativen. ZDA so ga podpirale ko se je šel vojne in pobijanje vsepovprek.
In IMO je to bila ameriška največja napaka - ko so spravljali take fanatike k moči, nato pa so jim napol zabodli nož v hrbet. Sedaj imajo pa p******** dol okoli.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

TESKAn ... ti za Homeinija še nisi slišal? Hudič, nekaj večji od Sadama.

Zakaj je zate vedno kriv Zahod, najprej pa Amerika?

Kaj če so tisti ljudje z njihovo civilizacijo sami sposobni skreirati Homeinije in Sadame in podbne?

In so. Potem pa kateregakoli jemlješ človeško, se to obrne proti tebi. Ker tisti svet je strupen. Sam po sebi.

Otresi se že tiste pravljice, kako bi tam bilo vse v redu, če se ne bi hudobni Zahod tam gnal za naftnim dobičkom. To je pravljica za otroke.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

TESKAn ::

Jaz sem se te pravljice že davno otresel. Ti se pa še zmeraj držiš svoje, da so ZDA povsod naredile prav.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

BigWhale ::

Dajte prosim, ostanite na manj osebnem nivoju. Drugace bom (tokrat zares) se kaj vec zbrisal...

;)

[ S percijem si v zelje hodiva... -- BigW ]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Thomas ::

> Jaz sem se te pravljice že davno otresel. Ti se pa še zmeraj držiš svoje, da so ZDA povsod naredile prav.

Ne, jest se držim maxime, da ZDA delajo bolje kot drugi. Ali celo mnogo bolje.

Kar pa ne pomeni, da delajo vedno najbolje. Niti vedno dobro.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas: tvoje pisanje se bere podobno kot kak manifest NSDAP, le da so oni govorili o Zidih, ti pa o Arabcih. S tvojim obvladovanjem logike in poznavanjem zgodovine bi lahko ze enkrat prisel do ugotovitve, da smo resitve, ki jih obicajno predlagas, ze videli. Vemo, da ne delujejo, ker so ze tako velikokrat pripeljale v revolucijo, tako ali drugacno. Revolucije so pa slaba stvar. Ljudje umrejo in nic se ne spremeni (zato se imenujejo revolucije, saj poznate etimoloski izvor besede, ne?).

Bedast pristop, ki so si ga ZDA izbrale za prinest demokracijo na bliznji vzhod je pac bedast: vsi vemo, da nihce z zdravo pametjo tega ne pocne tako (od zdaj naprej boste svobodna demokraticna drzava, pa ce to hocete ali ne, ker imamo mi vecje puske kot vi), ker to enostavno ne deluje. To ni (brez genocida) uspelo se nikomur do danes, ker psiholoski model kolektivne mentalitete nobenega naroda na svetu tega enostavno ne podpira. Genocid seveda deluje, a toliko doublethinka ZDA se ne prenesejo.

Kar se tice ekonomije pa bomo pocakali. Po moje bo naslednih Busha, demokrat, pac obrnil vse ukrepe danasnje administracije (povisal davke in obrestne mere in nehal tolk zapravljat davkoplacevalski denar) in gospodarstvo bo pocasi zacelo kazat manj rdece stevilke. GDP bo verjetno pocasneje rasel, a dokler imajo ljudje sluzbe, pokojnine in socialno varstvo, jih to ne bo skrbelo, tako da bodo lahko spet brezskrbno zapravljali. Ker nimam pojma o ekonomiji je to sicer brezvezna napoved, ampak bomo videli.

I'm afraid of Americans.

Thomas ::

Ne samo da je brezvezna napoved, nekaj je hudo narobe z njo. Nima vrednosto 0, negativno vrednost ima.

Ker dokler se v državah z 9,1% povprečno stopnjo brezposelnosti sekiramo zaradi skoraj pol manjše - 5,5% - na drugi strani oceana, pomeni izjava:

" a dokler imajo ljudje sluzbe, pokojnine in socialno varstvo, jih to ne bo skrbelo, tako da bodo lahko spet brezskrbno zapravljali."

... nerazumevanje. Lahko Amerikanci kolnejo vlado, če se ni brezposelnost zmanjšala na 5,1%, kot so morda pričakovali ...

Evropejci so tukaj iz lige. Seveda lahko kritiziraš soseda. Ampak je smešno, če si pol slabši, hkrati pa kritike pobiraš kar od sosedov, ki se špetirajo med sabo. Posvetujejo mogoče.

Ja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Bedast pristop, ki so si ga ZDA izbrale za prinest demokracijo na bliznji vzhod je pac bedast: vsi vemo, da nihce z zdravo pametjo tega ne pocne tako (od zdaj naprej boste svobodna demokraticna drzava, pa ce to hocete ali ne, ker imamo mi vecje puske kot vi), ker to enostavno ne deluje.

Delovalo je v primeru Nemčije in Japonske. Če z Arabci ne bo ... pravzaprav nimajo šans - bo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Nemčijo so prej zasuli z ogromno količino bomb. In pobili kar precej prebivalstva. Japonska je bila poleg tega deležna še dveh jedrskih bomb. Namiguješ, Thomas, da bodo čez bližnji vzhod leteli bombniki in se šli 'carpet bombing'?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Ne. Ker Nemci in Japonci so bili resna konkurenca, vojaško gledano. Zato je bila vojna tako brutalna.

Arabcem pa poloviš (pobiješ) Muktadre in jim vzpostaviš Zahodni sistem. Ali pa jim zgradiš Zid.

Either way ne pobiješ prav veliko ljudi. Malenkost, v primeri s tem, kar se sami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Bomo pocakali in videli, kaj se bo zgodilo. Upam na najboljse, karkoli ze to je.

Naslednja kost, ki ocitno ne leti samo na sedanjo administracijo:

http://www.pbs.org/cringely/pulpit/pulp...

Caligula ::

DELO:

Katastrofalno slabe številke o zaposlovanju v ZDA so močno omajale upe za ponovno izvolitev republikanskega predsednika Georgea Busha.

Od tukaj torej napovedi o prihajajoči katastrofi. Kaj šele čaka EU, kjer brezposelnost ni katastrofalnih 5.5% ampak 9.1%? V najhujšem možnem primeru ZDA ne bodo padle na našo raven.

Oni so takrat nabrali rekorden suficit-ki bi ga lahko kadarkoli vlozili v umetno takojsnje spodbujanje rasti-takoj bi lahko povelali vladnoo potrosnjo.

Ti si mi neki hud ekonomist. Če hoče vlada povečat svoje izdatke lahko v vsakem trenutku brez problema poveča davke. In bi spet imeli suficit + večjo državno potrošnjo. Ekonomski nepoznavalci bi bili navdušeni..

Prejsnji teden je DOW Jones padel pod psiholoskih 10.000 tock,.. kaj bi se rad?

Heh, prihajajočo katastrofo utemeljuješ s fluktuacijami na borzi? Smešno.

A jz kaj zamujam al ti ekonomijo vidis drugace kot jo gleda vecina ekonomistov?

Večina ekonomistov po svetu ima enako mnenje kot jaz: trenutno imamo manjši zastoj, visoke cene nafte lahko zmanjšajo gospodarsko rast. No big deal.


Ataticko pa ti nimas pojma o ekonomiji.

Jasno je, da je ZDA gospodarstvo na doloceni stopnji. In mi govorimo o stanju te ekonomije-sploh glede na administracijo.

In ja, v primerjavi z EU je navidezno brezposelnost nizka in je-samo v EU tuni ni toliko folka, ki morajo furat 3 sluzbe, da prezivijo.

In ja, saj to ti probam povedat-PA NE DOJAMES-jer si prebral ucbenik in mislis, da razumes a ne.
Res se da suficit povecat ampak, ce bi ga sedaj prek vecjih davkov, bi se bolj zavrli gospodarstvo-stekas?

Oni tega ne morejo, ker so zafurali ekonomijo.

Prejsnja administracija je lahko klju mocni rasti nabirala suficit. Get it? Razlika? Ne gre?

Vidim, da ti ni jasna razlika med stvarmi.
In v bistvu ne-ta administracija ne more nabirati suficita, kadar se ji pozeli. Ker se ekonomija sesuje v trenutnku.
Oni so zafurali prejsnji suficit in se se rekordno zadolzili pa se enakega stanja ne dosegajo-kar pomeni ,da so nesposobni.

Sploh se mi ne da vec teh ocitnih stvari ponavljat. To sploh ni vec vezano na ekonomijo ampak na logiko.
Sploh ne morem verjet, da ti te stvari niso jasne.

Dej blekni se, da lahko ta administracija kadarkoli dvigne obrestne mere na tiste nivoje s prejsnje administracije, dvigne vrednost Dolarja na tiste ravni... Ja, tehnicno lahko ja, sam kaj se pa zgodi z ekonomijo?

Ma brezveze. Ce ne stekas ne stekas.

In kaj utemeljujem z borzo? WTF? Kje ti zivis? Aja oprosti-borza itak ne steje. Ker to sploh ni eden izmed najpomembnejsih sestavnih delov ekonomije ane? Tako kot ne denarni trgi in trg dela kajneda? Daj beri ti ucbenik dalje.

Matr sm mel par takih sosolcev. Prebere neki v knjigi, pol k... ne steka kaj je prebral, nabijal bi pa v nedogled....
Upam, da ni takih zdravnikov kakor so nekateri "ekonomisti".

Ja, ta administracija je super za ekonomijo. Bravo. Svet se strinja s teboj. Sam ne vem zakaj vsi komentatorji skos nabijajo, da je ekonomija Busheva slaba stran. Pa volilci tudi. Mislim-a se ne strinjajo vsi s tabo? Dej jih spomni malo, da se strinjajo s tabo. Ker nekateri tega ne vedo.

PS: Thomas, se EU ne meri brezposelnosti po enakih metodah kot jo recimo mi v SLO.. In tudi v ZDA stevilke ne povedo nic o kvaliteti delovnih mest in koliko sluzb mora kdo sploh imeti, da prezivi.

Tudi GDP/capita sam ne pove skoraj nic. Nizozemska in ZDA imata zelo podobnega pa povprecen folk na Nizozemskem dela manj, lazje in ima nasploh bolj prijetno, zdravo in varno zivljenje. To pravijo studije. In vecina folka v ZDA tudi ugotavlja, da zivijo slabse kot v prejsnjem mandatu.. In to se kaze tudi v raziskavah javnega mnenja, kjer Bush zaostaja prav zaradi tega. Vodi samo se v tistem okoli terorizma pa se tam ima vedno trenutni predsednik v ZDA vedno mocno prednost, ker Americani podporo predsednikov v vojnah,... jemljejo kot neke vrste dolznost. Pa mu ta kljub temu pada. Je bil pa vceraj z zeno Bush na Larry King live in se mu je glas tresel, ko je razlagal kako je ekonomija fajn in super. Prav smesno je bilo, ker se sam ve, da je nakladal.

Je bil pa na Daily show zvecer Clinton-sem ze pozabil kako je ta pizdun dejansko inteligenten. Vse pove povezano, premisljeno, tocno, argumentirano, je dober govornik skratka bil je uzitek. Razlika je neverjetna. Se Kerry je proti temu cloveku nesposobnez brez primere.

Sej je Clinton tudi pocel neumnosti samo to je cisto drugi kakovsostni razred. Ta clovek razmislja. Bush pa samo piska good, bad, evil, god,.. skratka kmetavz.

In paycheck to paycheck trosenje, ki fa omenjajo njihovi najvecji trgovci pomeni, da vecina zivi slabo in, da se komaj prezivlja cez mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

Luka Percic ::

Kdo so ti "vsi komentatorji" in "vsi volilci"?

A to so novinarji dela?

Caligula ::

Luka Veliki. Kdo pravi vsi? Jaz pravim vecina. In to vecino omenjajo vse raziskave javnega mnenja v ZDA. Teh ne opravlja Delo kakor jaz pomnim.

In se predvsem v ekonomiji Kery dalec vodi ceprav sploh nima nekega pametnega programa. Preprosto, ker Bush v ekonomiji ni nikogar preprical. Poglej si raziskave javnega mnenja preden spet postas.

In, ce je med ameriskimi komentatorji prevladujoce mnenje, da je FED povisal obrestno mero samo, da bi psiholosko umiril trge-ces-mi verjamemo v mocno ekonomijo, obstaja tudi razlog za strah. Ker to pomeni, da FED celo raje skrbi za videz kot, da bi dejansko storil kar bi moral-recimo ohraniti ali celo rahlo sprostiti obrestno mero.

In glede tega je konsenz v vseh clankih-da je bilo pricakovano, da bodo vseeno dvignili mero a le zaradi tega, da nebi prestrasili trgov.
Ampak pocasi je pa nekaj ze res narobe, ce mora centralna banka skrbeti za psihologijo namesto za obrestne mere.

Luka Percic ::

A imaš kakšen link do raziskave, da to(kar ti trdiš) res meni večina?

Caligula ::

Mam preprosta linka:

TV
INTERNET

CNN
MSN
....

Ne vem, a se ti norca delas ali res sodelujes v temah brez, da bi spremljal dogajanje, na katerga se nanasa?
Sej mas TV. CNN in glej. In glej ga zlomka, Kerry vodi v vseh stvareh razen pri terorizmu pa se tam se priblizuje pa nasploh-ajde naj ti bo, ker sam ocitno nisi ravno "orientiran" v spletu:

KLIK

A majority of all those interviewed said they believe Kerry would handle the economy better. On that issue they favored Kerry over Bush 54-43.

In to brez, da bi Kerry sploh predstavil kak pameten program glede ekonomije.

attackiko ::

Res se da suficit povecat ampak, ce bi ga sedaj prek vecjih davkov, bi se bolj zavrli gospodarstvo-stekas?
Ja seveda.. sem pozabil, da je ameriška ekonomija na robu prepada. :D

Aja oprosti-borza itak ne steje. Ker to sploh ni eden izmed najpomembnejsih sestavnih delov ekonomije ane?
Vsekakor je argumentiranje "borzni indeks je padel pod x točk -> gospodarstvo pred propadom" brez vsakega pomena.

PS: Thomas, se EU ne meri brezposelnosti po enakih metodah kot jo recimo mi v SLO..
Nonsense. Eurostat itak uporablja podatke, ki jim jih dostavi naš statistični urad, ki je že pred časom prevzel evropske standarde (merjenje po ILO).

Tudi GDP/capita sam ne pove skoraj nic. Nizozemska in ZDA imata zelo podobnega
GDP/capita je eden izmed ključnih podatkov o razvitosti države. ZDA ga imajo za cca. četrtino več kot Nizozemska, kar sploh ni zanemarljivo.

Medtem se je oglasil še ugledni Economist, ki pravi:

Either way, the current hiccup can hardly be blamed on Mr Bush. And, in any case, there is precious little he can do about it. The short-term vagaries of the business cycle are beyond the reach of any president.

Točno to, kar sem jaz govoril in ravno obratno od našega ne-učbeniškega "eksperta", ki je napisal:

Ataticko-poslovni cikli so paradoks in sibkost makroekonimje. So stalnost ravno zuaradi sibkosti in slabosti politik in administracij. Dobre jih nimajo. slabe jih imajo.

Thomas ::

Jah jest bom ekonomijo kar prepustil attu in usernameu. Itak obvladata boljš, razen v eni zato posebej odprti temi. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Caligula ::

Ataticko ti si res prav clueless:

Ameriska ekonomija je glomazen in izjemno mocan aparat, ki ima ze sam neverjetno tendenco h ojacevanju samega sebe in naloga administracije je, da ga optimizira in dela cimmocnejsega. Se najbolj debilna administracija je nebi mogla cisto sesuti, ker bi se ministri upirali in nasploh bi predsednika impeachali, ce bi poskusal kaj takega. In, da je tako razdelan in tako mocan aparat ob vseh iztrosenih vzvodih za njegovo jacanje, ki so na voljo administraciji vseeno na rabu padca, je katastrofa. In kaze na izjemno nesposobnost.

Samo ti ne razumes-preprosto ne dojames. Naloga, ki mu je zaupana-njegov del sluzbe, ki se nanasa na ekonomijo je, da jo optimizira in vzdrzuje na najvisjem moznem nivoju.

In brez "specialnih pametnih stvari" ki jih je storil Bush, bi morali me danes izjemno rast. Ze samo, ker so njihovi izvozbi trgi tako mocni. Pa se ne dogaja. Pa ceprav so nabili deficit v nulo. Ce bi imela katerakoli drzava tkao zavednega potrosnika kot ga imajo v ZDA bi imeli tudi ekonomijo na vrhuncu. Aja saj res-mentalitete potrosnika ZDA v ucbeniku ni. Na Japonskem nebi imeli nikoli tstagflacije kot so jo imeli v zadnjih 10 letih.

Aja, cim ni totalne recesije z 25% brezposelnih je Bush se vedno faca?
Pa kje ti zivis?

Jz se s tabo o ekonomiji sploh ne mislim vec pogovarjat, ker ne razumes osnov in bistva nalog, ki jih ima administracija.
In bos videl hiccup. Edina stvar, ki toi ekonomijo se drzi po konci je potrosnik. In za tega sem ze rekel, se je ze zdavnaj pretegnil.
In tudi prodaja na drobno je ze pod pricakovanji.

Thomas je storil prav, ko je rekel, da se v ekonomijo ne bo mesal. Ker pac ne pozna dobro teh stvari. Samo prav zaradei tega tudi ne ve kake kozlarije trosi Ataticko.

In v ZDA se ogromno pripisuje psiholoskim mejam na borzi. Pru DOW JONES je to 10.000 tock.
Samo to v ucbeniku ne pise in on tega pac ne ve.

In njegov gargument je nekje bil-ja saj ta administracija tudi lahko dvigne davke pa zacne nabirat suficit !?!
W T F!?! Opisal je to, da ima administracija na voljo fiskalni vzvod. Pa a ti sploh ves kaj govoris. JA ITAK DA GA MA. Sej je administracija. Sej ma vsaka administracija to "moznost" samo da za ene ni realna. In za to administracijo ni. In ne, oni nebi mogli nabirati suficita, ker bi najprej se leta in leta-ce bi sploh lahko dvignili davke brez, da bi dotolkli ekonomijo, filali luknjo, ki so jo ustvarili. Sele pol bi lahko suficit proizvajali.

Z Atatickom je o teh zadeva brezveze debatirati. Ker nima pojma o ameriski Ekonomiji. IN ne ve niti, da imajo tako FEDovci kot tudi vladni ekonomisti dolznost, ekonomijo vedno rpedstavljkati v positivni luci ravno zaradi psiholoskih elementov, ker je tudi to eden od vzvodov za ohranjanje ekonomije-spodbujanje obcutka, da je vse OK. In prvi znak, da gre za resne tezave je, ko FED kljub izjemno slabim kazalcem in trendom dvigne obrestno mero le, da bi dajal obcutek prepricanosti v moc ekonomije. Da preprecijo, da bi folk bezal z borze in od investicij.

Samo tudi tega ni v ucbeniku. In pol nekateri tega ne vedo.

In hiccup bi bil, ce bi imeli rekorden suficit, visoke obrestne mere, visoke davke, drag Dolar pa bi se pojavila sibkost-ker bi imeli malo morje maneverskega prostora, da z vzvodi stvari takoj spravijo v red.

Ta administracija maneverskega prostora prakticno nima vec. Obresti so ze smesno nizke pa, ce bi jih nizali samo dokazejo, da je gospodarstvo na poti navzdol-se pravi majo tukaj se posebno pred volitvami zvezane roke.

Njihovi "prijatelji" Savdijci jim ne morejo pomagat s cenejso nafto, ker je ne morejo crpati vec.

Davkov ne morejo se nizati, ker imajo ze tako rekorden deficit.

Dolar je ze rekordno nizek in so ze s tem subvencionirali domaco proizvodnjo preko izvoza do kolikor se je dalo.

In rezultat?
Porazne stevilke pri zaposlenosti(in gleda se za ZDA ne za svet, ker oni morajo ohranjati na nekem nivoju njihovo ekonomijo ne pa se primerjati z drugimi-samo tisti, ki berejo ucbenik tega ne razumejo in ne razumejo, da steje le relativna sprememba glede na njihovo lastno ekonomijo in njihovo blagostanje).

Izjemno slabi rezultati na borzi.

Nasploh same slabe novice.

Trg dela, denarja in borza, ki soi trije temelji ekonomije so na najnizji tocki v zadnjih letih.
Ataticko, bravo. Oni znajo. Ker sej ves-dokler imajo boljso ekonomijo od Srbije pomeni, da je Bush dober za ekonomijo.

Eni ne bodo nikoli razumeli :\

The far bigger-than-expected jump in the deficit caught analysts by surprise. They said it would act to further slow an economy already struggling with what Federal Reserve (news - web sites) Chairman Alan Greenspan (news - web sites) described as a "soft patch" in the early summer.

"America is bleeding badly in the trade area," said Sung Won Sohn, chief economist at Wells Fargo in Minneapolis. "This implies not only weaker economic growth but a weaker dollar, which will contribute to inflation down the road."

Economic growth, as measured by the gross domestic product, slowed sharply in the April-June quarter to an annual rate of just 3 percent, down from 4.5 percent in the first quarter.

Economists said June's huge widening of the trade gap would force the government to lower the second quarter GDP (news - web sites) figure to an even weaker 2.5 percent.

They also said the record highs for oil prices, which topped $45 per barrel this week, would make them trim their forecasts for growth in the second half of this year. Many said second-half growth probably would come in at 3.5 percent to 4 percent.

Wall Street ended a rough week with a small gain even as investors continued to worry about the relentless rise in oil prices, which set a new record on Friday, closing at $46.58 per barrel, up $1.08 on the New York Mercantile Exchange. The Dow Jones industrial average gained 10.76 points to finish the week at 9,825.35.

"The drag we are getting from trade plus the big bite higher oil prices take out of purchasing power will translate into weaker growth," said David Wyss, chief economist at Standard & Poor's in New York. .


In po celem svetu se upocasnjuje rast prav zaradi visokih cen energije, ki so posledica nepremisljenih potez te administracije, ko so sli nekredibilno in premalo pripravljeni v Irak in tudi zaceli trend najhitrejsega razrascanja terorizma v tem stoletju, ce ne v se daljsem obdobju.

V bistvu majo se en velik problem-FED mora kljub sibkosti gospodarstva, ko to vidno kleca, visat obrestne mere, da proba kontrolirat inflacijo zaradi izjemne rasti cen energije. Se pravi mora zarad vidokih cen goriv uporabljat vzvod, ki po drugi strani se dodatno sibi vecino gospodarstva. Ker so v to prisiljeni se zaradi visokih cen goriv. Se pravi morajo sami sebe streljat v nogo, ker nimajo izbire. Poleg tega, da morajo to delat iz psiholoskih in predvolilnih vzgibov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

borchi ::

IN ne ve niti, da imajo tako FEDovci kot tudi vladni ekonomisti dolznost, ekonomijo vedno rpedstavljkati v positivni luci ravno zaradi psiholoskih elementov, ker je tudi to eden od vzvodov za ohranjanje ekonomije-spodbujanje obcutka, da je vse OK.

Samo tudi tega ni v ucbeniku. In pol nekateri tega ne vedo.


eh, seveda je to v učbenikih! samo mal poglej razvojno ekonomiko (Harrod-Domar). kjer, da znaš prav brat modele, moreš upoštevat ta psihološki moment. no, tam ne operirajo s "psihologijo" ampak pričakovano rastjo.
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

Caligula ::

Borchi, tega zagotovo ni v tistem enem ucbeniku, ki ga bere on. In lahko si preprican, da tisti njegov ne govori veliko o ekonomiji ZDA ampak samo splosno o ekonomiji in so verjetno notri lepo simpl napisani vzvodi markoekonomskih politik. In to je vse. In njemu se pol zdi, da je napisal nekaj velikega, ce napise, da lahko administracija tudi dvigne davke in se s tem denar steka v proracun. :|

V kaki bolj "napredni" knjigi pa se ze najde kaj vec. Samo on jih ne bere. Pa ne ve niti tega, da desetletja pri rasti ZDA pomaga tudi zelo nizka cena energije, ki jo tam pac imajo. In da je tudi to omogocalo velik razmah. In sedaj so za nedolocen cas to izgubili.

Kar je se huje je, da so trgi izgubili odzivnost na "pozitivne" informacije. OPEC je povedal, da so napraskali 2 milijona dodatnih sodckov kapacitet pa se trgi sploh odzvali niso. Ker je ze prevladal vtis, da bo terorizem pac bolj vplival na cene kot nekaj dodatnih kapacitet. Se pravi se je eden izmed vzvodov se osibil.

DavidJ ::

Se najbolj debilna administracija je nebi mogla cisto sesuti, ker bi se ministri upirali in nasploh bi predsednika impeachali, ce bi poskusal kaj takega.

Tu se vidi, koliko znana je tebi situacija v ZDA -- ko omenjaš ministre, kako impeachajo predsednika zaradi ekonomije.

Ne vem, če ste ostali opazili, ampak Caligula je edini ki se spušča na osebno raven učbenikov in podobnega.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Caligula ::

Davids, predsednik ZDA oz administracija nebi mogla rusiti lastne ekonomije. Uprl bi se vodja centralne banke, uprl bi se senat, kongres ..
Zaceli bi postopek za odstavitev predsednika. Sele sedaj vidim-kdo je rekel, da bi ga impeachali ministri? To si ti tako prebral.

Mislim, da so vsi opazili kvecjemu to, da se v tej temi vecina spusca na osebno raven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

perci ::

No, vsi skupaj hitro nehajte, drugace se bom se jst spustil kam :D - v brisanje npr. >:D

jype ::

A je kdo ze prebral clanek od Cringelyja, ki sem ga tu zalimal par dni nazaj?

http://www.pbs.org/cringely/pulpit/pulp...

Zanima me vas komentar, ker je/bo to aktualno tudi v nasi preljubi Evropi.

attackiko ::

In hiccup bi bil, ce bi imeli rekorden suficit,
Ja, ko imam na izbiro ali verjamem tebi ali Economistu, sem res v hudi dilemi. :D

Porazne stevilke pri zaposlenosti(in gleda se za ZDA ne za svet, ker oni morajo ohranjati na nekem nivoju njihovo ekonomijo ne pa se primerjati z drugimi
Ja, izgovori, kot vedno. Tudi če se primerjajo sami s sabo - povprečna mesečna brezposelnost med leti 1948-2000 je bila 5,6%, torej tudi v tem pogledu ni prav nobene katastrofe.

In njegov gargument je nekje bil-ja saj ta administracija tudi lahko dvigne davke pa zacne nabirat suficit !?!
Točno tako, povsod ponavljaš zgodbo o deficitu, brez da bi se zavedal kaj to sploh pomeni. Brez večjih problemov bi imeli lahko tudi suficit, bolj pomembna je poraba, ne pa deficit - poglej si no malo Ricarijansko ekvivalenco.

Trg dela, denarja in borza, ki soi trije temelji ekonomije so na najnizji tocki v zadnjih letih.
Nič od tega ne drži.

username ::

Thomas je storil prav, ko je rekel, da se v ekonomijo ne bo mesal. Ker pac ne pozna dobro teh stvari. Samo prav zaradei tega tudi ne ve kake kozlarije trosi Ataticko.
ZDAJ BOM PA POPIZDIL >:D (no, ne prehudo, malo pa že)

Kako lahko šimfaš čez Attackika, ki nič pretresljivo napačnega ni napisal in so mu očitno stvari kar jasne, in ve kaj govori? Pri tem, da so pa ravno tvoji posti hud primer brezglavega tlačenja različnih stvari v isti koš, navajanje napačnih podatkov, odsotnosti vsakršne resne strokovnosti ali vsaj osnovne logike, nerazumevanje/nepoznavanje nekaterih stvari, ki so bistvene za resno debato o nacionalni ekonomiji v ZDA ali nasploh. Predvsem pa si si zapičil v glavo, da je USA v kurcu, zdaj si pa izmišljaš razlage za to, magari z zanikanjem resničnih dejstev in fabrikacijo novih, netočnih.

Veliko stvari, ki si jih doslej napisal, je bila totalno bluzenje. Lahko bi ti po vrsti dokazoval tvoje napake (in tudi bom, če boš hotel, malo sem ti že v prejšnjih postih) ampak je s tem veliko dela, ker si napisal res veliko in večina tvojih odstavkov je "wrong on so many levels", kar je lahko jasno vsakemu malo boljšemu ekonomistu, marsikaj celo malo slabšemu.

Pa ne jemlji tega osebno. Velja tudi moderatorjem: tole z moje strani ni napadanje soforumaša, ampak opozarjanje na vsebinske napake, ki jih je napisal. So pač precejšnje in številne.

Caligula, a te lahko vprašam, kakšno izobrazbo imaš? (a študiraš ekonomijo, na kateri univerzi, smer, letnik..?) Namreč me zanima, kako da tako vehementno podajaš svoje trditve.
(moja pozicija: univerzitetni diplomirani ekonomist, diplomiral na EF v LJ, ekonomski oddelek, bančno finančna smer).
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Ma, jaz Caligulo cist razumem.

Ce se dejstva ne ujemajo s teorijo, se jih je treba znebiti.
««
3 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neocons zašuštrali globalno ekonomijo? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16013584 (9397) Matev
»

1 U.S. dollar = 0.657 Euros (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16314999 (10455) borchi
»

Bush zmagal na volitvah? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
40822263 (16254) Phil
»

Prenos soočenja Kerrya in Busha - kje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
906533 (4738) mlamat
»

Zakaj svet sovraži Ameriko? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1388285 (6678) undefined

Več podobnih tem